Praca Licencjacka Jak Pisać | 6 Top Tips Jak Napisać Pracę Licencjacką/ Pracę Magisterską 최근 답변 250개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “praca licencjacka jak pisać – 6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Alfabet studiowania Ex Katedra 이(가) 작성한 기사에는 조회수 32,318회 및 좋아요 491개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

praca licencjacka jak pisać 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską – praca licencjacka jak pisać 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#pracalicencjacka #licencjat #pracadyplomowa #strukturapracy #pracamagisterska #magisterka #pracainżynierska #studia #obronapracylicencjackiej #obronapracymagisterskiej #współpracazpromotorem
6 top tips:
– nie piszemy z głowy czy na podstawie doświadczenia zawodowego, ale na podstawie literatury naukowej, na początek warto znaleźć w wyszukiwarce naukowej https://scholar.google.com/ tzw. przegląd literatury (literature review) i sprawdzić co już zostało na nasz temat napisane;
– piszemy na temat – warto nad biurkiem powiesić temat/ główną tezę pracy/ główne pytanie badawcze i tego się trzymać w czasie pisania;
– przed pisaniem planujemy z grubsza liczbę stron dla każdej części pracy;
– korzystamy ze słownika synonimów;
– przepuszczamy pracę przez korektę w Wordzie przed wysłaniem do promotora;
– dajemy pracę do przeczytania komuś zaprzyjaźnionemu przed wysłaniem do promotora.
*** praca licencjacka, licencjat, praca dyplomowa, praca magisterska, magisterka, praca inżynierska, studia, obrona pracy licencjackiej, obrona pracy magisterskiej, współpraca z promotorem ***
–***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—–***—***–***—***–
Pisanie pracy dyplomowej – licencjackiej i magisterskiej, jest warunkiem zakończenia studiów. Nie musi być stresem, męczarnią czy końcem świata. Może być twórczą wypowiedzią na temat Twoich zainteresowań.
Stworzyliśmy kanał ExKatedra żeby powiedzieć Wam jak sprawnie napisać pracę licencjacką i magisterską oraz jak bezboleśnie zakończyć studia. Dzięki naszym wskazówkom lepiej przygotujecie się do pisania licencjatu i magisterki. Zaoszczędzicie czas, energię i mnóstwo zbędnych nerwów. A rezultat? Może być SPEKTAKULARNY !
–***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***–
Dr Anetta Janowska – lingwistka i ekonomistka kultury, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, była dziennikarka telewizyjna, tłumaczka. Prowadzi zajęcia ze sztuki wystąpień publicznych, z ekonomiki kultury i przemysłów kreatywnych. Była promotorem prac licencjackich i magisterskich o tematyce związanej z przemysłem muzycznym, filmowym, modowym, z ekonomią doświadczeń i gospodarką kreatywną. I bardzo to lubi!
Dr Radosław Malik – specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej, pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Były menadżer międzynarodowej korporacji. Prowadzi zajęcia z tematyki rozwoju nowych usług, przyszłości pracy, przemawiania. Był promotorem prac dyplomowych z e-biznesu, innowacyjności, umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw.
–***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***—***–
Dzięki z góry za zasubskrybowanie kanału i podawanie dalej 😊
Możesz do nas pisać na priv: [email protected]

praca licencjacka jak pisać 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Praca licencjacka – jak napisać? 17 prostych kroków

Praca licencjacka i magisterska. Wejdź i zobacz jak napisać.17 prostych kroków, dzięki którym szybko napiszesz swoją pracę dyplomową.

+ 여기에 보기

Source: magisterna5.pl

Date Published: 11/28/2022

View: 7842

Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Oddaję w Wasze ręce poradnik, który mam nadzieję bę- dzie pomocną lekturą podczas pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.wsbinoz.edu.pl

Date Published: 7/13/2021

View: 6249

Nie umiem zacząć pisać pracę dyplomową, nie wiem jak się …

Nie umiem zacząć pisać pracę dyplomową, nie wiem jak się zabrać do pracy – RATUNKU!

+ 여기를 클릭

Source: studia.pl

Date Published: 10/13/2022

View: 5902

Pisanie pracy licencjackiej krok po kroku – Ofeminin

Pisanie pracy licencjackiej to dla wielu osób wyzwanie. Tym bardziej dla tych, którzy postanowili napisać pracę badawczą.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.ofeminin.pl

Date Published: 3/15/2022

View: 3355

Jak napisać pracę licencjacką krok po kroku – Eurostudent

Eurostudent podpowiada, jak napisać pracę licencjacką krok po kroku. Poniżej kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę. Krok 1. Wybór promotora.

+ 여기에 표시

Source: www.eurostudent.pl

Date Published: 6/1/2021

View: 9298

Jerzy Depo Poradnik licencjata : jak napisać pracę licencjacką?

Praca licencjacka, o której jest niniejszy Poradnik, wieńczy trzyletni okres … zbieranie i studiowanie materiałów badawczych oraz pisanie pracy – ok.

+ 여기를 클릭

Source: bazhum.muzhp.pl

Date Published: 8/10/2021

View: 7617

Od czego zacząć pisanie pracy dyplomowej?

Piszesz właśnie swoją pracę dyplomową (licencjat, magisterkę lub inżyniera)? Zobacz od czego najlepiej zacząć pisanie, żeby sprawniej …

+ 더 읽기

Source: efektywnyrozwoj.pl

Date Published: 6/28/2022

View: 2161

Kiedy zacząć pisać pracę dyplomową (licencjacką …

Osoby, które stoją przed wyzwaniem napisania pracy dyplomowej, … Wiele osób rozpoczyna pisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej w święta (zazwyczaj …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.wsb.pl

Date Published: 9/27/2021

View: 1144

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką lub …

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama. Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy. Nie pocieszyłem Cię za bardzo, co? Nie martw …

+ 여기에 보기

Source: www.marzeniawcele.pl

Date Published: 8/25/2021

View: 4255

주제와 관련된 이미지 praca licencjacka jak pisać

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską
6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską

주제에 대한 기사 평가 praca licencjacka jak pisać

  • Author: Alfabet studiowania Ex Katedra
  • Views: 조회수 32,318회
  • Likes: 좋아요 491개
  • Date Published: 2019. 8. 30.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=26TM2J_g3nc

Jak zacząć pisać pracę licencjacką?

Struktura pracy licencjackiej

Każda praca zaczyna się od wstępu/ wprowadzenia do tematu. Choć wiele osób bagatelizuje tę część, pamiętaj, że dzięki krótkiemu, ale konkretnemu wstępowi możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na recenzencie. Wstęp nie powinien być tzw. “laniem wody” – ma precyzyjnie określać cel pracy.

Czy trudno jest napisać pracę licencjacką?

Napisanie pracy licencjackiej nie jest takie straszne jak je wszyscy malują. Najważniejsze jest to, by zacząć 🙂 Jak zaczniesz i stworzysz konspekt pracy, to reszta, to już bułka z masłem.

Jak powinna wyglądać praca licencjacka?

1.4.

Praca licencjacka i magisterska powinna składać się z na- stępujących elementów: 1) strony tytułowej, 2) spisu treści, 3) wstępu, 4) rozdziałów głównych i podrozdziałów, 5) zakończenia, 6) bibliografii, 7) spisu tabel, wykresów itp., 8) załączników.

O co chodzi w pisaniu pracy licencjackiej?

Praca licencjacka to nic innego, jak znacznie poważniejsza i szerzej ujęta rozprawka, jakiej pisać uczono nas w gimnazjum. Sztuka polega na tym, żeby postawić hipotezę, udowodnić ją za pomocą właściwych argumentów i wyciągnąć wnioski z naszego wywodu.

Ile czasu potrzeba na napisanie pracy licencjackiej?

Na napisanie pracy magisterskiej średnio potrzeba trzech, czterech tygodni, na napisanie pracy licencjackiej dwóch, trzech. Gdy klient złoży zlecenie z odpowiednim wyprzedzeniem, to może mieć pewność, że w tym czasie będzie miał gotową pracę.

Jak zacząć pisać pierwszy rozdział pracy licencjackiej?

Wstęp do pracy powinien zawierać wprowadzenie do tematyki obejmującej temat pracy dyplomowej. Można opisać punkt wyjścia, okoliczności powstania problemu, niewystarczalność istniejących rozwiązań. W drugiej części wstępu należy przedstawić cel pracy oraz zakres pracy.

Co jeśli nie oddam pracy licencjackiej w terminie?

Student, który nie złożył pracy dyplomowej w ustalonym przez dziekana terminie, zostaje skreślony z listy studentów.

Jak zabrać się za pisanie pracy licencjackiej?

Jak pisać pracę licencjacką czyli NOTATKI LICENCJATKI
  1. Utwórz na pulpicie folder o nazwie LICENCJAT. …
  2. Wyznacz sobie ściśle określone terminy. …
  3. Pisz na temat, który Cię interesuje. …
  4. Nie wybieraj najbardziej lajtowego promotora na uczelni. …
  5. Nie stawiaj sobie zbyt wysokiej poprzeczki. …
  6. Nie pisz swojej pracy “dorywczo”

Czy da się napisać pracę licencjacką w miesiąc?

Podsumowując! Nie odkładaj pisania pracy dyplomowej na ostatnią chwilę. Praca licencjacka czy też praca magisterska mogą powstać w naprawdę szybkim czasie (nawet w miesiąc, a znamy także przypadki napisania pracy licencjackiej w jeden tydzień).

Czy da się napisać pracę licencjacką w tydzień?

Można napisać dobrą pracę w tydzień, ale oznacza to zdecydowanie więcej wysiłku, niż robienie tego systematycznie. Każdy promotor doceni nadsyłanie jednym rozdziale przez cały rok czy semestr – dzięki temu ma mniej roboty na sam koniec. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Jak długa ma być praca licencjacka?

4. Objętość pracy dyplomowej według standardów: przyjmuje się, że praca dyplomowa (licencjacka) powinna liczyć 40-50 stron (nie wliczamy załączników, bibliografii, spisów, streszczenia, ankiet i aneksów); w przypadku pracy pisanej przez 2 dyplomantów — 100 stron.

Co wlicza się do pracy licencjackiej?

Do ilości stron pracy dyplomowej wlicza się:
  • strona tytułowa,
  • strona z podziękowaniami lub dedykacją,
  • spis treści,
  • bibliografia,
  • spis ilustracji, tabel, wykresów, itp.

Kto czyta pracę licencjacką?

Elementy pracy dyplomowej prawie zawsze sprawdzane przez promotora i recenzenta.

Kiedy zaczyna się pisać pracę licencjacką?

praca licencjacka – pisana na koniec studiów I stopnia licencjackich bądź w połowie dwustopniowych studiów magisterskich. Pozytywna recenzja pracy oraz zdanie egzaminu licencjackiego (dyplomowego) upoważnia do posługiwania się tytułem licencjata.

Na jakich studiach nie pisze się pracy?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. Wymóg napisania pracy dyplomowej pozostanie na studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich.

Czy da się napisać pracę licencjacką w miesiąc?

Podsumowując! Nie odkładaj pisania pracy dyplomowej na ostatnią chwilę. Praca licencjacka czy też praca magisterska mogą powstać w naprawdę szybkim czasie (nawet w miesiąc, a znamy także przypadki napisania pracy licencjackiej w jeden tydzień).

Kiedy zaczyna się pisać pracę licencjacką?

praca licencjacka – pisana na koniec studiów I stopnia licencjackich bądź w połowie dwustopniowych studiów magisterskich. Pozytywna recenzja pracy oraz zdanie egzaminu licencjackiego (dyplomowego) upoważnia do posługiwania się tytułem licencjata.

Czy da się napisać pracę licencjacką w tydzień?

Można napisać dobrą pracę w tydzień, ale oznacza to zdecydowanie więcej wysiłku, niż robienie tego systematycznie. Każdy promotor doceni nadsyłanie jednym rozdziale przez cały rok czy semestr – dzięki temu ma mniej roboty na sam koniec. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Jak pisać pracę licencjacką aby nie popełnić plagiatu?

Jak się ustrzec przed plagiatem? Przede wszystkim nie można przepisywać fragmentów z książek, Internetu lub cudzych prac nie opatrując ich cytatem i bez podania źródła w postaci przypisu. Trzeba wtedy jedynie dokładnie zapoznać się z zasadami cytowania i przytaczania aktów prawnych.

Praca licencjacka – jak napisać? 17 prostych kroków

Ostatnia aktualizacja 5 grudnia 2021

Praca licencjacka to prawdziwe wyzwanie. Poniżej poznasz 17 kroków, dzięki którym unikniesz czasochłonnych błędów. Dostaniesz sprawdzony schemat przygotowań i pisania poszczególnych części.

Nie mam czasu czytać! Potrzebuję szybkiej pomocy z pisaniem pracy dyplomowej!

Kliknij i zobacz, co mogę Ci zaoferować

–> Prace dyplomowe. Profesjonalna pomoc.

Wzór Pracy Licencjackiej Do Pobrania ⬇⬇

–>Pobierz Przykładową Pracę Licencjacką

Wzór pracy licencjackiej. Zobacz, jak powinna wyglądać Twoja praca.

–>Pobierz Planner Pisania Pracy [PLANNER W PDF]

Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu. Teraz będziesz wiedział, co po kolei robić.

–> Pobierz Mapę Myśli: „15 Kroków Do Napisania Pracy” [MAPA MYŚLI]

Mapa + poradniki + materiały przydatne przy pisaniu. Wszystko w jednym, stale aktualizowanym pliku.

–> Kliknij i pobierz darmowe materiały <– Wzory prac licencjackich – 14 kierunków 1. Administracja (ZOBACZ➡) 2. Bezpieczeństwo wewnętrzne (ZOBACZ➡) 3. Ekonomia, finanse, rachunkowość (ZOBACZ➡) 4. Logistyka i transport (ZOBACZ➡) 5. Marketing (ZOBACZ➡) 6. Pedagogika (ZOBACZ➡) 7. Pedagogika. Edukacja przedszkolna (ZOBACZ➡) 8. Pedagogika. Edukacja wczesnoszkolna (ZOBACZ➡) 9. Pielęgniarstwo (ZOBACZ➡) 10. Psychologia (ZOBACZ➡) 11. Ratownictwo medyczne (ZOBACZ➡) 12. Resocjalizacja (ZOBACZ➡) 13. Turystyka (ZOBACZ➡) 14. Zarządzanie (ZOBACZ➡) Czytaj całą ofertę>>

Pisanie pracy dyplomowej, poradnik a do z

Poniższy wpis to jakby nić Ariadny, która przeprowadzi Cię przez labirynt pisania pracy licencjackiej.

Ten artykuł to koleżanka lub kolega, który oprowadzi Cię po najciekawszych zaułkach swojego miasta przez weekend. Pokaże Ci miejsca bezpieczne, jak również takie, w które sam nigdy byś się nie zapuścił, nawet jeżeli miałbyś przegrać zakład z nielubianym kolegą.

Poniższy materiał to konkret, który pozwoli Ci szybko i bezproblemowo przejść z punktu A do punktu B.

W punkcie A jesteś zielony niczym drzewa w drugiej połowie maja. W punkcie B stoisz pewny i dumny z siebie niczym Sławomir pobierający gażę za Sylwestra 2016 😎

No dobra, trochę popłynąłem. Korzystaj z tego poradnika bez ograniczeń! Dzięki niemu nauczysz się pisać pracę licencjacką/magisterską. Tylko tyle i aż tyle.

Dlaczego powstał ten artykuł?

Przez ponad 6 lat działalności bloga, nazbierało się wiele materiałów.

Często jednak słyszę opinie typu:

Trafiłem na bloga, dopiero gdy wykryto plagiat mojej pracy licencjackiej . Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej.

. Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej. Promotor wcale nie pomagał mi w pisaniu pracy. Niestety trafiłem na bloga, dopiero jak przygotowywałem się do obrony.

Gdybym wiedział wcześniej o blogu, nie popełniłbym setek błędów, nie stracił nerwów i czasu.

Uświadomiłem sobie, że studenci często trafiają na Magistra na 5, jak już mają nóż na gardle.

Dlatego postanowiłem w jednym artykule uporządkować wpisy i dać Ci konkretny schemat pisania pracy dyplomowej. Takie kompendium od A do Z, na temat pisania pracy licencjackiej/magisterskiej.

Takiego czegoś bardzo mi brakowało, gdy pisałem własną pracę. Podobnie jak i Ty zostałem puszczony „na żywioł”, o jakiejś większej pomocy nie było mowy. A o takim planie krok po kroku mogłem co najwyżej pomarzyć niczym Polacy o mistrzostwie świata w piłce nożnej.

Dlatego Ty – korzystaj. Będę Ci bardzo wdzięczny, jeżeli udostępnisz ten materiał swoim znajomym, którzy piszą pracę licencjacką lub magisterską.

Praca licencjacka a praca magisterska!

Wszystkie omówione wskazówki możesz zastosować także podczas pisania pracy magisterskiej. –>Masz jakiś problem z pracą dyplomową? Wypełnij ten formularz>>

Piszesz pracę licencjacką? Od tego wpisu zacznij lekturę bloga

W idealnym świecie jesteś studentem, który dopiero stoi przed wyzwaniem napisania pracy licencjackiej. Za miesiąc masz wybrać promotora, potem temat itd. Wyluzuj się. W tym przypadku mogę Cię poprowadzić za rączkę, punkt po punkcie.

Jeżeli jesteś w innej sytuacji: czasu masz coraz mniej, a pisanie pracy licencjackiej niczym Fredy Kruger wdziera się do Twoich snów – to też się nie martw. Większość błędów da się poprawić. Nie ma sytuacji bez wyjścia (no chyba że pobiłeś promotora na ulicy lub nieśmiało zasugerowałeś mu, że nie ma racji 🙄).

Niezależnie od tego, na którym etapie jesteś, zapraszam Cię na wyprawę do krainy prac licencjackich i magisterskich. Magister na 5 będzie Twoim przewodnikiem.

Praca licencjacka – 17 kroków do napisania

1. Wybierz promotora swojej pracy dyplomowej

Promotora można porównać do pracownika biura podróży, u którego kupisz swoją wycieczkę. Jeżeli biuro będzie profesjonalne i prowadzone przez ludzi z pasją, to nawet o wycieczce do Świętej Lipki będziesz opowiadał z takim zaangażowaniem, jakbyś zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w tydzień. W klapkach Kubota i bluzie 4F.

Jeżeli biuro będzie prowadzone przez Janusza biznesu, to nawet podróż do Rio De Janeiro (gdzie mają taki sam pomnik jak w Świebodzinie) nie wywoła Twojej ekscytacji. Co więcej, z takiej wycieczki możesz nawet nie wrócić, gdy Twój przewodnik zechce oprowadzić Cię po favelach.

Zanim wybierzesz promotora, zrób dobry wywiad i 10 razy dobrze się zastanów. Jeżeli wybierzesz źle, to możesz nawet nigdy nie napisać swojej pracy. I pamiętaj – w tej sytuacji nie chroni Cię Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 😊

W starciu z promotorem jesteś na końcu łańcucha pokarmowego, a Twoja praca licencjacka może zostać odrzucona z błahego powodu.

Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat wyboru promotora:

–> Jak dobrze wybrać promotora pracy dyplomowej i nie żałować?

1.1. Zmiana promotora

Jeżeli po wpłaceniu zaliczki widzisz, że z Twoim biurem podróży jest coś nie tak, zazwyczaj możesz podziękować za współpracę i bez konsekwencji zrezygnować z wycieczki. Ze zmianą promotora może nie być tak łatwo…

Jeśli jednak czujesz, że jedyna chemia między Tobą a promotorem przypomina skład hot doga kupionego w Żabce, to nie czekaj ani chwili dłużej. Nie wmawiaj sobie, że „jakoś to będzie”.

Musisz wiedzieć, że każdy dzień czekania z decyzją o zmianie promotora oddala Cię od obrony.

–>Jak zmienić promotora pracy dyplomowej?

2. Wykorzystaj seminarium dyplomowe

Seminarium dyplomowe można porównać do omawiania planu i wszystkich szczegółów Twojej przyszłej wyprawy z biurem podróży. Zanim wydasz kilka tysięcy złotych na wycieczkę, raczej przeczytasz program podróży, zobaczysz zdjęcia hotelu, zastanowisz się nad transportem i setkami dodatkowych spraw.

Seminarium również potraktuj bardzo poważnie. Chociaż o promotorach mówi się zazwyczaj źle, to pamiętaj, że to także ludzie.

Jeżeli Ty podejdziesz solidnie do tematu pisania pracy licencjackiej (albo będziesz sprawiał takie wrażenie), to szybko zauważysz, że promotor może Ci bardzo pomóc.

–>Jak dobrze wykorzystać seminarium dyplomowe i zdobyć sympatię promotora?

3. Wybierz temat pracy

Temat pracy to miejsce Twojej wycieczki. Tam pojedziesz lub polecisz i spędzisz kilkanaście dni. Zapewne nie chciałbyś odpoczywać w Haiti lub Afganistanie (no chyba że chcesz być jak Dawid Fazowski 😊). Więc dlaczego chcesz wybrać temat, przy którym wymiękłby nawet szef wszystkich masochistów?

Wybierz temat przyjemny i przystępny niczym Wyspy Kanaryjskie lub Dominikana. Nigdy nie wybieraj zawiłego i trudnego niczym życie w Moskwie 😊

–>Jak dobrze wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Pobierz 150 przykładowych tematów>> Masz mało czasu? Nie czekaj! Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań! Dlaczego warto? Przeczytaj całą ofertę» 1. 150 tematów z administracji (POBIERAM ) 2. 150 tematów z bezpieczeństwa wewnętrznego (POBIERAM ) 3. 150 tematów z ekonomii (POBIERAM ) 4. 150 tematów z logistyki i transportu (POBIERAM ) 5. 150 tematów z marketingu (POBIERAM ) 6. 150 tematów z pedagogiki (POBIERAM ) 7. 150 tematów z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (POBIERAM ) 8. 150 tematów z pielęgniarstwa (POBIERAM ) 9. 150 tematów z psychologii (POBIERAM ) 10. 150 tematów z ratownictwa medycznego (POBIERAM ) 11. 150 tematów z resocjalizacji (POBIERAM ) 12. 150 tematów z turystyki (POBIERAM ) 13. 150 tematów z zarządzania (POBIERAM ) 14. 150 tematów z kosmetologii (POBIERAM ) 15. 150 tematów z dietetyki (POBIERAM ) 16. 150 tematów z fizjoterapii (POBIERAM ) 17. 150 tematów z finansów i rachunkowości (POBIERAM )

4. Przygotuj bibliografię

Wyobraź sobie, że miła Pani z biura podróży wręcza Ci całą walizkę folderów, artykułów, książek i stron internetowych. Później prosi Cię o wybranie kilkunastu miejsc / atrakcji turystycznych, które chcesz odwiedzić.

Na początku możesz czuć zagubienie wśród mnogości materiałów, ale w miarę czytania naprawdę zaczynasz doceniać to genialne podejście.

Zdobywasz wiele informacji o miejscu podróży, uświadamiasz sobie, co chcesz zobaczyć, a co odpuścić. Zaczynasz rozumieć, dlaczego podróż z 12-miesięcznym bąbelkiem do stolicy Indii nie jest najlepszym pomysłem… Stajesz się po prostu „świadomym podróżnikiem”.

Bibliografia Twojej pracy to właśnie te wszystkie foldery i katalogi. Musisz poświęcić na nią kilka ładnych godzin i przejrzeć wiele materiałów. Dopiero wtedy możesz powiedzieć, że wiesz co nieco na dany temat i Twoja praca licencjacka zostanie napisana.

Ja mogę niczym Pani z biura podróży podstawić Ci pod nos już wyselekcjonowane materiały do danego tematu.

–>Jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej bez chodzenia po bibliotekach?

5. Przygotuj plan pracy licencjackiej

Wyobraź sobie sytuację raczej niemożliwą. Przychodzisz do biura podróży i mówisz, że chcesz jechać tu i tu, a następnie przedstawiasz swój plan wycieczki rozpisany na konkretne dni. Doradca klienta ogląda wnikliwy plan, podpowiada, co jest możliwe, a co nie. Następnie przedstawia Ci potencjalne zmiany i pokazuje lepsze rozwiązania.

W biurze podróży nikt nie oczekuje, że to Ty przedstawisz plan wycieczki. Natomiast podczas pisania pracy przygotowanie planu to jeden z najważniejszych jej etapów.

Zawsze pisz go na podstawie dostępnej literatury i nigdy nie zaczynaj pisania pracy bez akceptacji planu przez promotora.

–>Jak napisać dobry plan pracy licencjackiej i magisterskiej?

–>Jak przygotować plan pracy licencjackiej? Poradnik krok po kroku

6. Przygotuj konspekt

Konspekt to taki wzbogacony plan Twojej podróży. To kartka, na której wpisujesz to, co chcesz koniecznie zobaczyć, co chcesz zjeść, czego doświadczyć, co kupić itp. Przygotowujesz go, aby niczego nie przegapić i po prostu wszystko „ogarniać”.

Konspekt pracy dyplomowej to z kolei mapa. Pokazuje Ci drogę pomiędzy kolejnymi etapami pisania, a także nie pozwala zapomnieć o niczym ważnym.

–>Jak napisać konspekt pracy licencjackiej i magisterskiej?

7. Złap odpowiednią motywację

Motywacja i odpowiednie nastawienie są bardzo ważne podczas podróży. Wyobraź sobie, że jutro lecisz kilka tysięcy kilometrów na wymarzone wakacje, na które pracowałeś ciężko niczym bóbr nad tamą na Amazonce.

Natomiast Twój partner / Twoja partnerka stwarza setki problemów typu: czy jej chomik nie będzie samotny? …co się stanie, jeżeli przegapi promocje w Lidlu i nie kupi superzestawu sportowej odzieży za 24,99 zł? …co, jeżeli słońce będzie za jasne, a woda w oceanie za słona?

Czy będziesz zmotywowany do podróży życia? A może poczujesz się jak bohater kolejnego odcinka „Pamiętników z wakacji”?

Motywacja jest także bardzo ważna, szczególnie podczas pisania najbardziej monotonnej części – teoretycznej. Musisz złapać odpowiednie nastawienie, które pozwoli Ci wytrwać i napisać te rozdziały do końca.

Warto, abyś poznał także kilka skutecznych sposobów pisania.

–>Jak się zmotywować do pisania?

–>Metoda pomodoro – rewolucja w pisaniu prac dyplomowych

8. Napisz rozdziały teoretyczne

Rozdziały teoretyczne to takie must have (prawie) każdej pracy dyplomowej. To miejsca, które obowiązkowo musisz zobaczyć, będąc w danym mieście. Chociaż Cię to kompletnie nie interesuje, to przewodnik będzie się tak upierał, aby Ci to pokazać, jakby od tego zależało jego życie. Oczywiście da również przynajmniej półgodzinny nudny wywód.

Czy chcesz, czy nie chcesz – musisz napisać teorię. I musisz wyjątkowo uważać, ponieważ w czasach Jednolitego Systemu Antyplagiatowego część teoretyczna to taka ukryta, tykająca bomba.

Po napisaniu promotor ją zaakceptuje, powie, że niby wszystko w porządku, a potem zdziwisz się, niczym Polak w sklepie monopolowym na Litwie w niedzielę po 15:00.

JSA pokaże bowiem, że masz jednak kilkadziesiąt procent plagiatu.

–>Jak napisać rozdział w 1 dzień?

9. Przygotuj ankietę

Ankietę można porównać do rozmów z tubylcami podczas podróży. Jeżeli byłeś trochę dalej w świecie niż na biwaku w podstawówce, to wiesz, że zwiedzając nowe miejsca, najwięcej dowiesz się od miejscowych.

Dotyczy to zarówno gastronomi, jak i atrakcji turystycznych – takich poza oficjalnym szlakiem. Zawsze warto rozmawiać z tubylcami, ponieważ ich historie nierzadko zawstydziłyby niejednego przewodnika.

Ankieta w Twojej pracy dyplomowej to taka część służąca do kontaktu z lokalnym otoczeniem. Zadajesz pytania, za pomocą których badasz dane zjawisko od strony praktycznej.

Pamiętaj, aby zadawać dobre pytania. Od tego bowiem zależy jakość części badawczej.

–>Jak przygotować ankietę?

10. Przygotuj metodologię

Metodologia to taki plan podróżowania dla bardziej zaawansowanych. To plan podróży w miejsca nie do końca bezpieczne i komfortowe, ale jednocześnie takie, które przyniosą Ci najbardziej ekscytujące wspomnienia.

Z doświadczenia wiem, że w metodologii jest popełnianych wiele błędów. Co więcej, niektórzy są bardzo zdziwieni, że muszą ją przygotować.

Ty, czytając poniższe artykuły odpowiednio wcześniej, masz dużą przewagę nad studentami, którzy za pisanie metodologii wezmą się wtedy, gdy promotor poinformuje ich o takiej konieczności.

–>Jak przygotować metodologię?

–>Literatura do metodologii badań

11. Przeprowadź badania / Przygotuj rozdział badawczy

Badania w pracy dyplomowej to wybranie się w nieznane obszary wyspy. To spędzenie nocy w afrykańskiej wiosce razem z tubylcami (tylko bez podtekstów 😜).

To poranny spacer po Varanasi nad brzegami Gangesu (tylko tam się nie kąp!). To takie doświadczenie, którego się nie zapomina.

Takie właśnie powinny być badania w Twojej pracy licencjackiej. To podmuch świeżości w nawet najbardziej zmurszałym temacie.

To właśnie rozdział badawczy powinien przekonać promotora i komisję, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. W idealnym świecie to on powinien w dużej mierze decydować o ocenie Twojej pracy.

–>Jak przygotować rozdział badawczy?

12. Napisz wstęp pracy licencjackiej

Wstęp można porównać do pilota (opiekuna) Twojej wycieczki. Po wymianie pierwszych słów wiesz, czy jest to osoba komunikatywna i otwarta, z którą podróż będzie przyjemnością; czy może będzie to mruk, który marzył o zawodzie hydraulika, a pilotem wycieczek został przez przypadek.

Twój promotor już po przeczytaniu kilku zdań Twojego wstępu będzie wiedział, czy kwalifikujesz się na lepszą ocenę, czy chcesz wykonać tylko plan minimum.

–>Jak napisać wstęp do pracy dyplomowej?

13. Napisz zakończenie pracy licencjackiej

Zakończenie to impreza pożegnalna ostatniego dnia podróży. Znasz już mniej więcej wszystkich, zasiadacie do wspólnego stołu i zaczynacie ucztę.

Prawdopodobnie albo będziesz chciał jak najszybciej opuścić towarzystwo, albo będziesz się bawił do białego rana, a imprezę pożegnalną zapamiętasz na długo jak gruzińskie toasty.

Zakończenie pracy jest właśnie odpowiednikiem takiej imprezy pożegnalnej. Musi być jak najlepsze i zostawiać wspomnienia na długo. Szczególnie że promotor na pewno je przeczyta.

–>Jak napisać zakończenie pracy dyplomowej?

14. Napisz streszczenie

Streszczenie to jakby dłuższy mail, w którym zdajesz relację z odbytej już podróży swojemu przyjacielowi. Warto, abyś w tych kilku zdaniach przedstawił wiele konkretów i pozwolił odbiorcy ocenić, czy warto udać się Twoimi śladami.

–>Praca licencjacka jak napisać streszczenie?(wkrótce)

15. Złóż pracę w całość / zrób formatowanie

Po powrocie z egzotycznych podróży wiele osób zleca drukowanie zdjęć, opisuje je i spina w piękne albumy. Stają się świetną pamiątką, bardzo często pokazywaną podczas różnych spotkań.

Formatowanie pracy dyplomowej to też takie poskładanie wszystkich Twoich spisanych myśli w całość. Może z jednym wyjątkiem. Jak nie zrobisz albumu ze zdjęciami, to nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji.

Jeżeli nie zrobisz dobrego formatowania, to ocena pracy zostanie zdecydowanie obniżona. I nic nie pomoże nawet najlepsza treść.

–>Praca licencjacka formatowanie. 17 najważniejszych elementów

16. Popraw plagiat

Długo myślałem, z czym porównać plagiat w kontekście wycieczkowym. W końcu wymyśliłem.

Poprawę plagiatu można porównać do sytuacji, w której wyjechałeś na wakacje, ale wszystkie obiecane atrakcje okazały się naprawdę poniżej wszelkiej krytyki. Np. zamiast jazdy na wielbłądzie po pustyni było zwiedzanie plastikowej oazy, połączone z możliwością zakupu piasku w promocyjnych cenach. Zamiast 5-gwiazdkowego hotelu był nocleg w lepiance razem z 15 tubylcami.

Jednak o dziwo, w odpowiedzi na Twoje niezadowolenie biuro zwróciło Ci wszystkie pieniądze. Możesz od nowa napisać swoje wspomnienia.

Podobna sytuacja może Cię spotkać, jeżeli JSA wykryje plagiat w Twojej pracy. Jakąś jej część będziesz musiał poprawić lub napisać od nowa.

–>Jednolity System Antyplagiatowy. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

–>Kurs: Poprawa plagiatu w JSA

17. Przygotuj się do obrony

Na pewno znasz ten temat. Cokolwiek byś nie przeżył, nie osiągnął, gdziekolwiek byś nie był – zawsze znajdzie się ktoś, kto to skrytykuje i będzie chciał zachwiać poczuciem Twojej wartości.

Ty, opowiadając o podróży swojego życia, na pewno usłyszysz inwektywy, że było tam za zimno / za gorąco, za tanio / za drogo, hotel za drogi / za tani itp. Dobrze, jeżeli potrafisz takie teorie obalić kilkoma zdaniami.

Na obronie być może także usłyszysz jakieś zarzuty lub podchwytliwe pytania. Chociaż to najłatwiejsza część procesu dyplomowania – nie warto tego ignorować. Dobrze, abyś wiedział, na co masz się przygotować, i wypadł wręcz celująco.

–>Obrona pracy dyplomowej – kompletny poradnik

Masz jakiś problem z pracą dyplomową? Napisz do mnie. Odpowiem błyskawicznie i podpowiem Ci, co zrobić. –>Wypełnij formularz 👉 Zajmie Ci to 2 minuty. Możesz go wysłać także z telefonu.

👉 Twoje dane to świętość. Wszystko zostaje między nami.

👉 Wysłanie wiadomości do niczego Cię nie zobowiązuje.

👉 Odpowiem w maks. 24 h. Mailowo. Jeżeli chcesz, mogę zadzwonić.

Podsumowanie

To tyle. Moim zdaniem warto podróżować i doświadczać tego świata. Im więcej przeżyjesz, to z tym większego dystansu spojrzysz na swoje problemy i poglądy polityczne wujka Janusza, wygłaszane przy wigilijnym stole.

Praca licencjacka to też podróż. Nie mogę Ci zagwarantować, że będzie ona ekscytująca niczym tydzień w Bangkoku.

Jednak, jeżeli zastosujesz się do zaleceń z powyższych punktów, jestem pewien, że uda Ci się ją przebyć w miarę szybko i w miarę bezproblemowo.

A jak już napiszesz i obronisz swoją pracę, czas na zamknięcie tego etapu życia i udanie się w prawdziwą podróż! W końcu naprawdę na to zasłużyłeś.

Wielka prośba

Uważasz powyższy wpis za przydatny? Pomogłem Ci? Pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ta wiedza także może pomóc. Jak to zrobić?

1. Kliknij poniżej polub i udostępnij na FB 👍📣

2. Podeślij znajomemu link mailem lub na Messengerze 📧

3. Będzie mi bardzo miło, jak zostawisz komentarz poniżej ⬇⬇

Nie zapomnij o prezencie!

Pisanie pracy licencjackiej krok po kroku

Pisanie pracy licencjackiej to dla wielu osób wyzwanie. Tym bardziej dla tych, którzy postanowili napisać pracę badawczą. Aby napisać ją sprawnie i uniknąć niekończących się poprawek promotora, postaraj się skorzystać z poniższych wskazówek.

Pisanie pracy licencjackiej – jak zacząć?

Zostawianie pisania pracy na ostatnią chwilę może skończyć się dużym stresem. Dlatego dużo wcześniej skonsultuj z promotorem plan i zacznij zbierać bibliografię. Pamiętaj, że książki i artykuły do pracy powinny być w miarę nowe, najlepiej, jeśli zostały opublikowane nie dawniej niż 5 lat temu. Wówczas będziesz miała w pracy zawarte najświeższe dane i informacje. Choć poszczególne uczelnie mają swoje wymagania co do liczby pozycji w bibliografii, im będzie ich więcej, tym lepiej – to sygnał dla recenzenta, że dobrze zgłębiłaś temat.

Jeżeli postanowiłaś napisać pracę badawczą, opartą na ankietach, też zacznij je zbierać trochę wcześniej, bo możesz natrafić na problem z zebraniem odpowiedniej liczby respondentów. Być może też niektóre ankiety będziesz musiała odrzucić.

Bardzo dokładnie zapoznaj się też ze szczegółami dotyczącymi wymogów formalnych, stawianych pracy licencjackiej przez uczelnię. Odpowiednia czcionka, marginesy, estetyka wykonania to kwestie, na które recenzenci bardzo zwracają uwagę.

Struktura pracy licencjackiej

Każda praca zaczyna się od wstępu/ wprowadzenia do tematu. Choć wiele osób bagatelizuje tę część, pamiętaj, że dzięki krótkiemu, ale konkretnemu wstępowi możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na recenzencie. Wstęp nie powinien być tzw. “laniem wody” – ma precyzyjnie określać cel pracy. Powinien być też uzasadnieniem, dlaczego postanowiłaś napisać pracę właśnie na dany temat.

Treść pracy podziel na rozdziały i podrozdziały, wówczas będzie się wygodniej ją czytać. Aby praca zyskała na przejrzystości, możesz urozmaicić ją tabelkami i wykresami. Podczas pisania części teoretycznej na bieżąco uzupełniaj przypisy – nigdy nie zostawiaj tego na koniec, bo w ten sposób łatwo się pogubić. Jeśli masz problem z utrzymaniem porządku w bibliografii, skorzystaj z programu, który ci w tym pomoże – dobrymi programami do zarządzania bibliografią są np. Zotero, Mendeley, Endnote, RefWorks.

W pracy badawczej bardzo ważną częścią jest dyskusja, która dla niektórych może okazać się trudna do napisania. W dyskusji należy podsumować wyniki badań i odnieść je do piśmiennictwa. Dlatego już w trakcie pisania części teoretycznej zastanów się, które badania możesz wykorzystać w dyskusji.

Pisanie pracy licencjackiej – jakich błędów nie popełniać?

Czasami, chcąc iść na skróty, studenci popełniają podstawowe błędy. Tego lepiej się wystrzegaj:

– kupowanie licencjatu – twoja praca licencjacka powinna być samodzielna, poza tym kupując gotowy licencjat musisz liczyć się z tym, że autor może być nierzetelny albo próbuje sprzedać ci plagiat,

– pisanie metodą “kopiuj-wklej” – w każdej pracy dozwolone jest ograniczone cytowanie literatury, które powinno być zaznaczone z podaniem źródła; jeśli będziesz kopiować i wklejać fragmenty artykułów do swojej pracy, wychwyci to program antyplagiatowy,

– korzystanie z portali internetowych – możesz wykorzystać witrynę internetową jako źródło tylko wtedy, gdy jest to strona oficjalnej organizacji, np. WHO, natomiast czerpanie wiedzy z blogów czy portali jest ryzykowne, bo do każdej informacji zawartej w pracy powinnaś dodać przypis z fachowej literatury,

– zwracanie uwagi na ilość, a nie jakość – podczas pisania pracy licencjackiej nie chodzi o to, żeby była jak najdłuższa, bo możesz napisać pracę, która ma minimum wymaganych stron, ale za to uwzględnia same istotne informacje,

– opisywanie własnych przemyśleń i opinii – praca powinna być neutralna i przedstawiać aktualny stan wiedzy na dany temat,

– język potoczny – używanie w pracy potocznych sformułowań z pewnością nie będzie dobrze ocenione przez recenzenta – zachowaj więc formalny język,

– odbieganie od tematu – wszystko, co piszesz, powinno mieć uzasadnienie i odpowiadać celom pracy, dlatego postaraj się spojrzeć krytycznie na to, co udało ci się do tej pory stworzyć i zastanów się, czy każdy akapit jest zgodny z tematem.

Pisanie pracy licencjackiej to bardzo przyjemna część studiowana, dzięki której masz szansę zdobyć specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. Jeśli dołożysz wszelkich starań, aby napisać ją jak najlepiej, będziesz mogła być dumna i liczyć na wysoki stopień. Powodzenia!

Zobacz także:

6 FILARÓW EFEKTYWNEJ NAUKI >>

JAK SKUTECZNIE ZARZĄDZAĆ CZASEM? >>

Autor artykułu: Ewa S

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką lub magisterską?

Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Siedzisz przed komputerem, wpatrujesz się w białą kartkę worda i nie wiesz od czego zacząć? A może robisz wszystko poza pisaniem pracy licencjackiej? Chciałbyś wreszcie ją napisać i mieć ją z głowy? To mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i jeszcze gorszą.

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama.

Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy.

Nie pocieszyłem Cię za bardzo, co? Nie martw się! Mam plan, który pomoże Ci napisać pracę licencjacką szybko, sprawnie i co najważniejsze bez większych poprawek ze strony promotora. Ten plan opiera się na sztuczkach, stosowanych przez zawodowych pisarzy, które pomagają w efektywnej pracy. Dzięki nim, sam napisałem moje prace magisterskie, po 80 stron każda, w niecałe dwa tygodnie.

To jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką?

#1 Zajmij się tylko jednym typem zadań

Praca licencjacka to projekt, który wymaga wielu różnych rodzajów działań do skończenia. Te działania to:

Poszukiwanie źródeł i zaznaczanie stron w książkach. Pisanie. Edytowanie. Dostosowywanie pracy do uwag promotora.

Chcesz zacząć pisać swoją pracę szybko i sprawnie? To jednym z tricków zawodowych pisarzy jest zajmowanie się tylko jedną grupą zadań. Jak piszesz, to tylko piszesz, nie edytujesz i nie szukasz źródeł. Dlaczego tak?

Przy każdej z powyższych czynności wykorzystujesz inną część mózgu. Np. pisanie i edytowanie wzajemnie się wyklucza, ponieważ przy pisaniu myślisz kreatywne i wykorzystujesz swoją prawą półkulę, a przy edytowaniu, uaktywnia się krytyczne myślenie i lewa półkula.

Ograniczenie się do jednego typu zadań sprawi, że będziesz bardziej skupiony. Nie będziesz marnował czasu na nieustanne wdrażanie się i przeskakiwanie między różnymi działaniami.

#2 Przygotuj wcześniej materiały

Istotną częścią w tym punkcie jest konspekt, w którym masz już wypisane rozdziały i podrozdziały. Idziesz z nim do biblioteki, wypożyczasz odpowiednie książki i dopasowujesz je do swoich rozdziałów.

Rozdział II Metodologia Customer Development 2.1. Czym jest Customer Development 98 – 104, Podręcznik budowy startupów.

17 – 20, Lean startup. 2.2. Czteroetapowy proces funkcjonowania startupów 23 – 27, Podręcznik budowy startupów.

Im więcej stron uda Ci się dopasować do rozdziałów, tym szybciej i sprawniej napiszesz swoją pracę. Przed rozpoczęciem pisania mojej pracy miałem dopasowane jakieś 80% rozdziałów do literatury, dlatego wystarczyło skupić się tylko na pisaniu i wyglądałem, jak kot na tym obrazku:

#3 Pracuj na kilka ekranów

Na jednym monitorze masz otwartą książkę, z której przepisujesz wiedze, na drugim otwartego Worda z pracą, a na trzecim spis treści. Nie musisz przeskakiwać ciągle na jednym ekranie pomiędzy różnymi okienkami, dlatego pisanie staje się szybkie i przyjemne. Piszesz efektywnie.

#4 Rywalizuj z innymi

Chcesz napisać pracę licencjacką szybciej? Poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej stron niż Ty (około 5-10). Nie może mieć za dużo, ponieważ się zniechęcisz, ale też nie za mało, bo z łatwością go wyprzedzisz i stracisz motywację. Ścigając się z kimś innym, zawsze będziesz sprawdzany czy piszesz i jakie są Twoje postępy. To motywuje do działania i sprawia, że chcesz napisać jak najwięcej.

Pisząc pracę licencjacką ścigałem się z kilkoma różnymi osobami. Każdego w końcu wyprzedzałem i musiałem ich zmieniać. Mała rywalizacja mocno mnie zmotywowała do pisania 🙂

#5 Pamiętaj o jakościowych przerwach

Nie pracuj nieustannie, tylko co 40 – 60 minut wstań rozprostować kości, zrobić sobie herbatę oraz zjeść przekąski. Człowiek ma ograniczone okienko skupienia i żeby pracować wydajnie, musisz robić sobie przerwy. Dla mnie najlepszymi przekąskami są orzechy. Dostarczają one mnóstwo energii, są lekkostrawne, ich chrupanie mnie relaksuje oraz po ich zjedzeniu długo nie jestem głodny.

#6 Wycisz telefon!!!

Nic tak nie rozprasza, jak dzwoniący telefon, messenger, instagram czy inne dźwięki z smartfonowych aplikacji. Dlatego wiesz co musisz zrobić, prawda?

Wiem, że to trudne. Wiem, że to bolesne. Ale wiem też że konieczne.

Zawsze, gdy siadałem do pisania pracy, to wyciszałem swój telefon i go chowałem. Po jakimś czasie zapominałem o nim i spokojnie zajmowałem się pracą. Przez 2-3 godzinki ludzie przeżyją jakoś bez Ciebie.

Jak napisać pracę licencjacką? – Podsumowanie

Napisanie pracy licencjackiej nie jest takie straszne jak je wszyscy malują. Najważniejsze jest to, by zacząć 🙂 Jak zaczniesz i stworzysz konspekt pracy, to reszta, to już bułka z masłem. Musisz tylko znaleźć książki, dopasowane tematycznie do Twojej pracy, przypisać materiał do Twojego konspektu i później zająć się wypełnianiem białych luk.

Jeżeli wykorzystasz moje sposoby przy pisaniu, to szybko i efektywnie uda Ci się napisać pracę licencjacką. Zobaczysz, że przyjdzie pójdzie Ci znacznie łatwiej i będziesz pracował w dużo szybszym tempie.

Masz jakieś swoje sposoby na to jak napisać pracę licencjacką? Podziel się nimi ze mną w komentarzach. Myślę, że przydadzą się wszystkim studentom, którzy będą ten artykuł czytali.

Pisanie prac licencjackich

Prace licencjackie – Pisanie prac licencjackich?

Praca licencjacka to zazwyczaj pierwsze, poważne przedsięwzięcie naukowe, z jakim trzeba się zmierzyć na studiach. Jej jakość dowodzi, czego i w jakim stopniu się nauczyliśmy przez trzy lata, jakie są nasze zainteresowania, na ile jesteśmy w stanie podjąć się rzetelnej, wartościowej naukowo pracy badawczej, co wynieśliśmy ze studiów. Obroniwszy pracę licencjacką, otrzymujemy stopień licencjata, odpowiadający dawnemu bakałarzowi, a to nie byle jaki tytuł – stanowił niższy stopień wprowadzający do kariery naukowej.

Praca licencjacka to nic innego, jak znacznie poważniejsza i szerzej ujęta rozprawka, jakiej pisać uczono nas w gimnazjum. Sztuka polega na tym, żeby postawić hipotezę, udowodnić ją za pomocą właściwych argumentów i wyciągnąć wnioski z naszego wywodu.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim należy:

Nie umiem zacząć pisać pracę dyplomową, nie wiem jak się zabrać do pracy

Wyobrażam sobie taką sytuację: konspekt pracy zaakceptowany przez promotora, wszystkie materiały przygotowane, kserokopie z biblioteki ułożone w ładnym stosiku po prawej stronie biurka, książki na półce, herbata zaparzona, edytor tekstu otwarty, a nim… tabula rasa… Co z tym zrobić, jak zacząć pisać? W jaki sposób przełamać obawę przed napisaniem pierwszego akapitu? Jak poradzić sobie z rozterkami, które blokują Cię przed napisaniem pierwszych słów tekstu?

Przeanalizuj konspekt

Nie ma powodu, by zaczynać pisać od wstępu – wprost przeciwnie – właściwie najgorsze, co możesz zrobić to zacząć pisać od wstępu. Od którego miejsca zacząć pisać? Na to pytanie jest dość prosta odpowiedź. Spójrz w konspekt i znajdź w nim podrozdział, który jest Ci najbliższy. Chodzi o fragment, który jest Ci znajomy, przeczytałeś dużo o tym zagadnieniu, albo po prostu budzi dobre skojarzenia. Od tej chwili myśl, że będziesz pracować tylko nad kilkoma stronami, związanymi z tym tematem.

Zastanów się jak ugryźć temat

Masz już przed oczyma zdecydowanie krótszą perspektywę niż kilkadziesiąt stron pracy. Koncentrujesz się na kilku stronach o jednym zagadnieniu. Przychodzi jednak mały kłopocik… otóż te kilka stron też trzeba jakoś zacząć i nie chodzi tu o głodne kawałki typu „już od zarania dziejów ludzkość borykała się z…” bo taki początek prawie zawsze jest zwiastunem intelektualnej tragedii. Już od zarania dziejów tak było! Co należy zrobić? Należy szybko przedostać się do wiedzy na dany temat. Weź z półki przygotowane wcześniej książki i odrzuć te, które nie mają indeksu, skorzystaj ze słowników. Twoim celem będzie napisanie połowy strony na temat jakiegoś pojęcia, które jest niezbędne do zrozumienia Twojego tematu.

UWAGA! Zaczynasz pisać

Uwaga, trzymaj się! Zaczynasz pisać! Wybierz kilka definicji i po prostu przepisz je do edytora tekstu. Nie zapomnij wstawić odpowiednich przypisów, na razie oczywiście w wersji nieskróconej. Kiedy masz już pół strony tych definicji, zdecyduj które zacytujesz dosłownie, a które omówisz. Po dokonaniu tej decyzji napisz pierwsze samodzielne słowa „jak podaje słownik, encyklopedia, czy co tam wybrałeś…” i omów treść jednej z definicji.

Pierwsze samodzielne słowa! Masz poczucie sukcesu? Jeszcze kilka czynności i masz pierwszą wersję dość konkretnego fragmentu pracy!

Kiedy masz już opracowany fragment tekstu, prezentujący wybraną definicję, zajmij się kolejnymi. Pamiętaj, że możesz zacytować lub po prostu je omówić. Ważne jest, aby cytatów nie było zbyt wiele i zostały należycie do tekstu wprowadzone. Możesz użyć sformułowań takich jak

W literaturze przedmiotu można spotkać także stanowisko, w myśl którego…

Popularny jest pogląd, że…

Odrębnego zdania jest autor XYZ, który podaje, że

Spośród wielu stanowisk warte zauważenia jest także…

Obrazu tego problemu dopełniają poglądy wyrażone przez ….

Można? Można!

Co dalej gdy już napisałeś część pracy dyplomowej?

Kiedy zredagowałeś już pewną część tekstu związaną z jakimś pojęciem, warto zanurzyć się w głąb problematyki poprzez wykorzystanie spisu treści książek oraz tekstów artykułów, które przygotowałeś. Tutaj sposoby pracy są dość zróżnicowane. Nie będę Ci podpowiadał rozwiązań, bo mój poradnik miał dotyczyć jedynie tego jak przełamać pierwsze lody, teraz kiedy jesteś już rozpędzony, nie trać czas i po prostu pisz!

Pisanie pracy licencjackiej krok po kroku

Pisanie pracy licencjackiej to dla wielu osób wyzwanie. Tym bardziej dla tych, którzy postanowili napisać pracę badawczą. Aby napisać ją sprawnie i uniknąć niekończących się poprawek promotora, postaraj się skorzystać z poniższych wskazówek.

Pisanie pracy licencjackiej – jak zacząć?

Zostawianie pisania pracy na ostatnią chwilę może skończyć się dużym stresem. Dlatego dużo wcześniej skonsultuj z promotorem plan i zacznij zbierać bibliografię. Pamiętaj, że książki i artykuły do pracy powinny być w miarę nowe, najlepiej, jeśli zostały opublikowane nie dawniej niż 5 lat temu. Wówczas będziesz miała w pracy zawarte najświeższe dane i informacje. Choć poszczególne uczelnie mają swoje wymagania co do liczby pozycji w bibliografii, im będzie ich więcej, tym lepiej – to sygnał dla recenzenta, że dobrze zgłębiłaś temat.

Jeżeli postanowiłaś napisać pracę badawczą, opartą na ankietach, też zacznij je zbierać trochę wcześniej, bo możesz natrafić na problem z zebraniem odpowiedniej liczby respondentów. Być może też niektóre ankiety będziesz musiała odrzucić.

Bardzo dokładnie zapoznaj się też ze szczegółami dotyczącymi wymogów formalnych, stawianych pracy licencjackiej przez uczelnię. Odpowiednia czcionka, marginesy, estetyka wykonania to kwestie, na które recenzenci bardzo zwracają uwagę.

Struktura pracy licencjackiej

Każda praca zaczyna się od wstępu/ wprowadzenia do tematu. Choć wiele osób bagatelizuje tę część, pamiętaj, że dzięki krótkiemu, ale konkretnemu wstępowi możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na recenzencie. Wstęp nie powinien być tzw. “laniem wody” – ma precyzyjnie określać cel pracy. Powinien być też uzasadnieniem, dlaczego postanowiłaś napisać pracę właśnie na dany temat.

Treść pracy podziel na rozdziały i podrozdziały, wówczas będzie się wygodniej ją czytać. Aby praca zyskała na przejrzystości, możesz urozmaicić ją tabelkami i wykresami. Podczas pisania części teoretycznej na bieżąco uzupełniaj przypisy – nigdy nie zostawiaj tego na koniec, bo w ten sposób łatwo się pogubić. Jeśli masz problem z utrzymaniem porządku w bibliografii, skorzystaj z programu, który ci w tym pomoże – dobrymi programami do zarządzania bibliografią są np. Zotero, Mendeley, Endnote, RefWorks.

W pracy badawczej bardzo ważną częścią jest dyskusja, która dla niektórych może okazać się trudna do napisania. W dyskusji należy podsumować wyniki badań i odnieść je do piśmiennictwa. Dlatego już w trakcie pisania części teoretycznej zastanów się, które badania możesz wykorzystać w dyskusji.

Pisanie pracy licencjackiej – jakich błędów nie popełniać?

Czasami, chcąc iść na skróty, studenci popełniają podstawowe błędy. Tego lepiej się wystrzegaj:

– kupowanie licencjatu – twoja praca licencjacka powinna być samodzielna, poza tym kupując gotowy licencjat musisz liczyć się z tym, że autor może być nierzetelny albo próbuje sprzedać ci plagiat,

– pisanie metodą “kopiuj-wklej” – w każdej pracy dozwolone jest ograniczone cytowanie literatury, które powinno być zaznaczone z podaniem źródła; jeśli będziesz kopiować i wklejać fragmenty artykułów do swojej pracy, wychwyci to program antyplagiatowy,

– korzystanie z portali internetowych – możesz wykorzystać witrynę internetową jako źródło tylko wtedy, gdy jest to strona oficjalnej organizacji, np. WHO, natomiast czerpanie wiedzy z blogów czy portali jest ryzykowne, bo do każdej informacji zawartej w pracy powinnaś dodać przypis z fachowej literatury,

– zwracanie uwagi na ilość, a nie jakość – podczas pisania pracy licencjackiej nie chodzi o to, żeby była jak najdłuższa, bo możesz napisać pracę, która ma minimum wymaganych stron, ale za to uwzględnia same istotne informacje,

– opisywanie własnych przemyśleń i opinii – praca powinna być neutralna i przedstawiać aktualny stan wiedzy na dany temat,

– język potoczny – używanie w pracy potocznych sformułowań z pewnością nie będzie dobrze ocenione przez recenzenta – zachowaj więc formalny język,

– odbieganie od tematu – wszystko, co piszesz, powinno mieć uzasadnienie i odpowiadać celom pracy, dlatego postaraj się spojrzeć krytycznie na to, co udało ci się do tej pory stworzyć i zastanów się, czy każdy akapit jest zgodny z tematem.

Pisanie pracy licencjackiej to bardzo przyjemna część studiowana, dzięki której masz szansę zdobyć specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. Jeśli dołożysz wszelkich starań, aby napisać ją jak najlepiej, będziesz mogła być dumna i liczyć na wysoki stopień. Powodzenia!

Zobacz także:

6 FILARÓW EFEKTYWNEJ NAUKI >>

JAK SKUTECZNIE ZARZĄDZAĆ CZASEM? >>

Autor artykułu: Ewa S

Jak napisać pracę licencjacką krok po kroku

Studentom często spędza sen z powiek konieczność napisania pracy dyplomowej. Mimo pisania prac zaliczeniowych, nawet ci pracowici studenci obawiają się, że nie dadzą sobie rady z samodzielnym napisaniem pracy, od której zależy to, czy uzyskają tytuł licencjata. Nic bardziej mylnego.

Eurostudent podpowiada, jak napisać pracę licencjacką krok po kroku. Poniżej kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Krok 1. Wybór promotora

Wybierz promotora, który będzie dla ciebie inspiracją i z którym dobrze się komunikujesz. Na pewno ułatwi to dalszą pracę, bo przecież to właśnie promotor będzie ci towarzyszył przez cały proces pisania pracy licencjackiej.

Krok 2. Temat pracy

Wybierz temat pracy, który będzie cię interesował. Inaczej podchodzi się do nudnego tematu, a inaczej do dziedziny, w której dobrze się czujesz, którą rozumiesz i być może, z którą będziesz wiązał przyszłość. Pogłębianie interesującej cie dziedziny może być bardzo satysfakcjonujące.

Pamiętaj również, aby wybór promotora był zależy od wyboru tematu pracy i na odwrót. Twój promotor powinien być specjalistą w dziedzinie, której wycinek będzie twoim tematem pracy. Wtedy pomoc promotora będzie niezwykle cenna.

Krok 3. Ramowy plan

Ustal z promotorem ramowy plan pracy. Łatwiej będzie ci zdobywać wiedzę na ten temat i stopniowo uzupełniać swoją pracę o kolejne fragmenty. Będziesz też świadomy, ile pracy jest już za tobą, ale ile przed tobą.

Krok 4. Materiały

Na podstawie dotychczasowej wiedzy i wskazówek promotora dobierz materiały, dzięki którym zdobędziesz wiedzę niezbędną do napisania pracy licencjackiej. Rozplanuj sobie czas na zapoznawanie się z materiałem. Lepiej ten proces rozłożyć na kilka wizyt w bibliotece niż scedować wszystko na jeden dzień – takie przyswajanie wiedzy nie będzie efektywne.

Krok 5. Pisz i pytaj

Po napisaniu pierwszej partii materiału, koniecznie skonsultuj się z promotorem. To pozwoli ci ocenić dotychczasową pracę, ale też pokazać dalszy kierunek. Jeśli błędnie obrałeś kierunek pisania, to po pierwszej konsultacji powinieneś wrócić na właściwy tor i nie będziesz tracił w przyszłości czasu na poprawianie całej pracy.

Krok 6. Systematyczność

Systematyczny sposób działania na pewno się opłaci. Biorąc pod uwage jakość współpracy z promotorem, jak i efektywność w pisaniu pracy licencjackiej. Ponadto praca etapami nie przytłoczy cię, a za to da dodatkowo poczucie, że panujesz nad całym przedsięwzięciem.

Krok. 7 Obrona

Po napisaniu pracy licencjackiej i zatwierdzeniu jej przez promotora pozostają już tylko sprawy formalne i przygotowanie się do obrony pracy licencjackiej. Jest to czas na powtórkę materiału z całych studiów i z tego zawartego w pracy dyplomowej. Nie stresuj się. Jeśli samodzielnie napisałeś pracę licencjacką i rzetelnie się do tego przygotowywałeś, nie ma możliwości, abyś nie wyszedł zwycięsko z tej potyczki.

Warto pamiętać, że praca licencjacka to idealna wprawka przed napisaniem pracy magisterskiej. Zatem nie ma co się bać, tylko pozytywnie nastawić się do napisania swoich prac dyplomowych. Być może dla niektórych będzie to też dobry sposób na oswojenie się ze studiami doktoranckimi, podyplomowymi i innymi aktywnościami naukowymi.

Od czego zacząć pisanie pracy dyplomowej? – efektywnyrozwoj.pl

Dobrze, a czy teraz mogę już zacząć pisanie swojej pracy dyplomowej?

Nie! Wszystko, co wymyślisz warto zawsze skonsultować ze swoim promotorem, bo to od jego opinii zależy czy dana część znajdzie się ostatecznie w pracy. Konsultacji nie wolno olewać, obawiać się czy unikać, ponieważ nic nie złości promotora bardziej niż brak kontaktu z dyplomantem.

Dlatego właśnie warto przychodzić na wszystkie konsultacje, zadawać pytania i przedstawiać kolejne propozycje na swoją pracę. Im bardziej promotor Cię zapamięta, tym większa szansa na dobrą ocenę i bezbolesną współpracę.

4. Ciągłe konsultacje

Takich spotkań nie należy się obawiać, ponieważ przeciętny promotor słyszał już setki głupich pomysłów i pytań. Masz więc naprawdę małe szanse negatywnie go zaskoczyć. Zaś każdy komentarz, jaki otrzymasz jest po to, żeby popchnąć Twoją pracę do przodu, a nie jako forma złośliwości czy krytyki.

Znajdujecie się dokładniej na tej samej łodzi i promotorowi również zależy na tym, żeby jak najszybciej zamknąć Twój temat. Dlatego też warto dotrzymywać wszelkich terminów, harmonogramów, umów czy obietnic. Nie zwlekaj, bo im dłużej czekasz, tym jest trudniej i gorzej dla wszystkich! A na pewno dla Ciebie.

5. Szukanie literatury

Masz wreszcie akceptację swojego pomysłu i planu pracy. Dobrze. Teraz pora zacząć szukanie literatury. Warto zrobić to, jak najszybciej, bo może się okazać, że będziesz mieć trudności ze znalezieniem odpowiednich materiałów. To też jest normalne i często się zdarza.

Możesz się odezwać w tej sprawie do swojego promotora, albo zaproponować mu zmianę planu pracy. Najczęściej to formalność. Promotor pomoże Ci znaleźć potrzebną literaturę albo zgodzi się na zmiany.

6. Chwila refleksji nad spójnością pracy

Ok masz już temat i plan pracy, potrzebną literaturę oraz akceptację promotora. Zanim jednak zaczniesz jeszcze pisać zastanów się nad spójnością całej pracy.

Literatura teoretyczna z pierwszego rozdziału powinna objaśniać zagadnienie przedstawiane w ostatnim rozdziale. Z kolei kolejne rozdziały powinny stanowić pewne wprowadzenie do badania. Mogą to być statystyki ogólnoświatowe, badania naukowe czy praktyczne przykłady związane z tematem Twojej pracy.

Dzięki temu pisząc właściwy rozdział badawczy będziesz w stanie nawiązywać do teorii i porównywać swoje wyniki z trendami ogólnymi. Jeżeli to wszystko składa się w logiczną całość, to faktycznie możesz zacząć pisać. Jeśli jednak brakuje Ci któregoś z tych elementów, to jest to ostatni moment, żeby wprowadzić konieczne korekty. Je również warto skonsultować z promotorem.

Podsumowanie

Gratuluję, najgorsze masz za sobą! A wiesz dlaczego? Bo początki są zawsze najtrudniejsze i czasochłonne. Warto jednak to zrobić zgodnie z powyższym planem, ponieważ potem nie będziesz mieć problemów.

A jak zacząć pisać? Małymi, metodycznymi kroczkami. Przygotuj materiały, siadaj i pisz. Nawet po 1 stronie dziennie. Z odpowiednim systemem, góra po 3 miesiącach będziesz to mieć z głowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak napisać mail do promotora? [PRZYKŁAD] (ŻEBY SIĘ NIE OŚMIESZYĆ)

Kiedy zacząć pisać pracę dyplomową (licencjacką, magisterską)?

Osoby, które stoją przed wyzwaniem napisania pracy dyplomowej, często zastanawiają się, w którym momencie roku akademickiego powinny przystąpić do pracy. Odpowiedź jest niezwykle prosta, chociaż dla wielu – rozczarowująca. Brzmi: jak najwcześniej. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na przezwyciężenie prokrastynacji i rozpoczęcie pisania.

1. Warto jak najwcześniej uzgodnić wstępny plan pracy – tak, by móc rozpocząć działanie w dowolnej chwili

Absolwenci doskonale wiedzą, że nie ma nic bardziej irytującego niż długie czekanie na odpowiedź promotora pracy. Z tego względu warto zadbać o to, by jak najszybciej uzgodnić z nim temat i wstępny plan pracy – tak, by potem w wybranym przez siebie momencie móc przejść do działania. W innym wypadku może okazać się, że student chętnie przystąpiłby do pracy, ale nie może, bo czeka na potwierdzenie promotora. To właśnie dlatego lepiej uzgodnić z promotorem plan działania już na początku roku akademickiego.

2. Lepiej nie czekać z pisaniem pracy do świąt lub ferii – to największy błąd studentów

Wiele osób rozpoczyna pisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej w święta (zazwyczaj Bożego Narodzenia, chociaż bywają i tacy, którzy zwlekają z tym do Wielkanocy) lub w przerwie międzysemestralnej. Wydaje im się, że dzięki większej ilości wolnego czasu będą mogli spokojnie nadrobić brak aktywności w poprzednich miesiącach. To niestety błędne myślenie – tydzień lub nawet dwa nie wystarczą, by stworzyć połowę pracy dyplomowej. Należy też pamiętać, że w tych szczególnych dniach większość osób chce spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, co dodatkowo utrudnia przystąpienie do pisania.

2. W takim razie – kiedy najlepiej zacząć pisanie i jak się do tego zmusić?

Pierwszy miesiąc na ostatnim roku studiów warto poświęcić na kilka rzeczy – zastanowienie się nad tematem, ułożenie planu pracy i znalezienie interesujących pozycji naukowych, które mogłyby trafić do bibliografii. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności warto przystąpić do pisania – w innym razie student będzie nieustannie zmieniał koncepcję pracy, co tylko odciągnie go od jej pisania.

Tym samym pisanie pierwszego rozdziału pracy (wstęp warto napisać w momencie, gdy cała praca będzie już gotowa) najlepiej rozpocząć w listopadzie. W jaki sposób? Metodą małych kroków. Warto też stawiać sobie realistyczne cele, które nie będą wymagać zarywania nocy i rezygnacji ze wszystkich przyjemności.

4. Tylko 15 minut

Wielu studentów broni się przed pisaniem pracy na różny sposób – najczęściej próbując usprawiedliwić się, że mają mało czasu (np. ze względu na trwające do późna zajęcia lub wykonywaną równolegle pracę zawodową). Jak jednak można walczyć z tą wymówką? Metoda jest bardzo prosta – należy nastawić timer na 15 minut. Po spędzeniu 15 minut nad pisaniem pracy można wrócić do innych obowiązków lub odpocząć.

Ktoś mógłby zapytać – co właściwie daje ta metoda? 15 minut to przecież niewiele. Sekret tkwi jednak gdzie indziej. Chodzi o to, że studentowi łatwiej przyjdzie przejście do wykonywania właściwego zadania gdy wie, że nie spędzi nad tym zbyt wiele czasu. Pomaga to w przezwyciężeniu dyskomfortu, który towarzyszy człowiekowi, gdy zasiada do trudnego zadania, które ma trwać bardzo długo. W tym przypadku zadanie może i nie jest przyjemne, ale trwa na tyle krótko, że student jest w stanie je wykonać bez większych oporów.

Co jednak najważniejsze, po 15 minutach większość studentów… kontynuuje pracę. Mózg zdążył już przyzwyczaić się do nowej aktywności, dyskomfort znika. Wiele osób stwierdza, że skoro już wzięło się za pisanie pracy dyplomowej, to poświęci tej czynności więcej czasu, niż pierwotnie planowało.

A co w przypadku, gdy student po 15 minutach stwierdzi, że jednak nie jest w stanie dalej pisać? Wbrew pozorom, nie jest to nic złego. W 15 minut można napisać bez większego wysiłku ok. pół strony A4 – a to już zawsze coś, zwłaszcza, jeśli regularnie praktykuje się metodę 15 minut.

W pisaniu pracy dyplomowej najważniejsze jest zatem przygotowanie wszystkiego, co niezbędne (temat, plan, bibliografia, koncepcja) na samym początku. Później wystarczy zachowanie pewnej regularności – stosunkowo niewielkim kosztem, którym jest (w najgorszym wypadku) tylko kilkanaście minut pisania dziennie.

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

Wróć do spisu artykułów >

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką lub magisterską?

Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Siedzisz przed komputerem, wpatrujesz się w białą kartkę worda i nie wiesz od czego zacząć? A może robisz wszystko poza pisaniem pracy licencjackiej? Chciałbyś wreszcie ją napisać i mieć ją z głowy? To mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i jeszcze gorszą.

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama.

Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy.

Nie pocieszyłem Cię za bardzo, co? Nie martw się! Mam plan, który pomoże Ci napisać pracę licencjacką szybko, sprawnie i co najważniejsze bez większych poprawek ze strony promotora. Ten plan opiera się na sztuczkach, stosowanych przez zawodowych pisarzy, które pomagają w efektywnej pracy. Dzięki nim, sam napisałem moje prace magisterskie, po 80 stron każda, w niecałe dwa tygodnie.

To jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką?

#1 Zajmij się tylko jednym typem zadań

Praca licencjacka to projekt, który wymaga wielu różnych rodzajów działań do skończenia. Te działania to:

Poszukiwanie źródeł i zaznaczanie stron w książkach. Pisanie. Edytowanie. Dostosowywanie pracy do uwag promotora.

Chcesz zacząć pisać swoją pracę szybko i sprawnie? To jednym z tricków zawodowych pisarzy jest zajmowanie się tylko jedną grupą zadań. Jak piszesz, to tylko piszesz, nie edytujesz i nie szukasz źródeł. Dlaczego tak?

Przy każdej z powyższych czynności wykorzystujesz inną część mózgu. Np. pisanie i edytowanie wzajemnie się wyklucza, ponieważ przy pisaniu myślisz kreatywne i wykorzystujesz swoją prawą półkulę, a przy edytowaniu, uaktywnia się krytyczne myślenie i lewa półkula.

Ograniczenie się do jednego typu zadań sprawi, że będziesz bardziej skupiony. Nie będziesz marnował czasu na nieustanne wdrażanie się i przeskakiwanie między różnymi działaniami.

#2 Przygotuj wcześniej materiały

Istotną częścią w tym punkcie jest konspekt, w którym masz już wypisane rozdziały i podrozdziały. Idziesz z nim do biblioteki, wypożyczasz odpowiednie książki i dopasowujesz je do swoich rozdziałów.

Rozdział II Metodologia Customer Development 2.1. Czym jest Customer Development 98 – 104, Podręcznik budowy startupów.

17 – 20, Lean startup. 2.2. Czteroetapowy proces funkcjonowania startupów 23 – 27, Podręcznik budowy startupów.

Im więcej stron uda Ci się dopasować do rozdziałów, tym szybciej i sprawniej napiszesz swoją pracę. Przed rozpoczęciem pisania mojej pracy miałem dopasowane jakieś 80% rozdziałów do literatury, dlatego wystarczyło skupić się tylko na pisaniu i wyglądałem, jak kot na tym obrazku:

#3 Pracuj na kilka ekranów

Na jednym monitorze masz otwartą książkę, z której przepisujesz wiedze, na drugim otwartego Worda z pracą, a na trzecim spis treści. Nie musisz przeskakiwać ciągle na jednym ekranie pomiędzy różnymi okienkami, dlatego pisanie staje się szybkie i przyjemne. Piszesz efektywnie.

#4 Rywalizuj z innymi

Chcesz napisać pracę licencjacką szybciej? Poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej stron niż Ty (około 5-10). Nie może mieć za dużo, ponieważ się zniechęcisz, ale też nie za mało, bo z łatwością go wyprzedzisz i stracisz motywację. Ścigając się z kimś innym, zawsze będziesz sprawdzany czy piszesz i jakie są Twoje postępy. To motywuje do działania i sprawia, że chcesz napisać jak najwięcej.

Pisząc pracę licencjacką ścigałem się z kilkoma różnymi osobami. Każdego w końcu wyprzedzałem i musiałem ich zmieniać. Mała rywalizacja mocno mnie zmotywowała do pisania 🙂

#5 Pamiętaj o jakościowych przerwach

Nie pracuj nieustannie, tylko co 40 – 60 minut wstań rozprostować kości, zrobić sobie herbatę oraz zjeść przekąski. Człowiek ma ograniczone okienko skupienia i żeby pracować wydajnie, musisz robić sobie przerwy. Dla mnie najlepszymi przekąskami są orzechy. Dostarczają one mnóstwo energii, są lekkostrawne, ich chrupanie mnie relaksuje oraz po ich zjedzeniu długo nie jestem głodny.

#6 Wycisz telefon!!!

Nic tak nie rozprasza, jak dzwoniący telefon, messenger, instagram czy inne dźwięki z smartfonowych aplikacji. Dlatego wiesz co musisz zrobić, prawda?

Wiem, że to trudne. Wiem, że to bolesne. Ale wiem też że konieczne.

Zawsze, gdy siadałem do pisania pracy, to wyciszałem swój telefon i go chowałem. Po jakimś czasie zapominałem o nim i spokojnie zajmowałem się pracą. Przez 2-3 godzinki ludzie przeżyją jakoś bez Ciebie.

Jak napisać pracę licencjacką? – Podsumowanie

Napisanie pracy licencjackiej nie jest takie straszne jak je wszyscy malują. Najważniejsze jest to, by zacząć 🙂 Jak zaczniesz i stworzysz konspekt pracy, to reszta, to już bułka z masłem. Musisz tylko znaleźć książki, dopasowane tematycznie do Twojej pracy, przypisać materiał do Twojego konspektu i później zająć się wypełnianiem białych luk.

Jeżeli wykorzystasz moje sposoby przy pisaniu, to szybko i efektywnie uda Ci się napisać pracę licencjacką. Zobaczysz, że przyjdzie pójdzie Ci znacznie łatwiej i będziesz pracował w dużo szybszym tempie.

Masz jakieś swoje sposoby na to jak napisać pracę licencjacką? Podziel się nimi ze mną w komentarzach. Myślę, że przydadzą się wszystkim studentom, którzy będą ten artykuł czytali.

키워드에 대한 정보 praca licencjacka jak pisać

다음은 Bing에서 praca licencjacka jak pisać 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską

  • Praca dyplomowa
  • praca licencjacka
  • praca magisterska
  • licencjat
  • magisterka
  • pisanie pracy
  • uniwersytet
  • uczelnia
  • uczelnia wyższa
  • egzamin magisterski
  • egzamin licencjacki
  • obrona pracy dyplomowej
  • studia
  • studia wyższe
  • SGH
  • Szkoła Główna Handlowa

6 #top #tips #jak #napisać #pracę #licencjacką/ #pracę #magisterską


YouTube에서 praca licencjacka jak pisać 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 6 top tips jak napisać pracę licencjacką/ pracę magisterską | praca licencjacka jak pisać, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  호산나 운전 학교 | K-고등학생 에쿠스 직접 운전해서 학교 등교하기 Vlog (미국아님X) 한국임. 147 개의 자세한 답변

Leave a Comment