Przykłady Kaizen W Produkcji | Lns: Doskonalenie 10 Zasad Kaizen 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “przykłady kaizen w produkcji – LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta 이(가) 작성한 기사에는 조회수 21,767회 및 좋아요 719개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

przykłady kaizen w produkcji 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN – przykłady kaizen w produkcji 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

✎ Jeżeli chcesz, żeby Twój zespół pracował projektowo – napisz do mnie maila: [email protected]
Dzisiaj będzie o KAIZEN – o japońskim podejściu do osiągania celów. To odcinek dla tych wszystkich, którzy utykają w swoim perfekcjonizmie. To też odcinek dla tych, którzy mają duży cel do zrealizowania i boją się go, bo widzą jakie to będzie trudne. Będzie o japońskim podejściu i o tym jak można to przełożyć na naszą polską rzeczywistość. Serdecznie zapraszam
↓↓ WIĘCEJ INFORMACJI ↓↓
★ SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ: https://goo.gl/oh8mJF
★ WIĘCEJ O METODZIE 12 PYTAŃ KISS ™: https://goo.gl/kQMZrv
• • • TU MNIE ZNAJDZIESZ • • •
► FACEBOOK: https://goo.gl/7rAaPZ
► LINKEDIN: https://goo.gl/uRYUzY
► NAPISZ DO MNIE: [email protected]
► ZADZWOŃ: 797 590 887

przykłady kaizen w produkcji 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Kaizen w TPM – praktyczne przykłady i zdjęcia – LeanTrix

Przeczytaj praktyczny artykuł z przykładami i zdjęciami. … na dokonywanie dużych i innowacyjnych zmian przy produkcji sprzętu wojennego.

+ 더 읽기

Source: leantrix.com

Date Published: 6/19/2021

View: 9192

Przykłady Kaizen – Kursy Lean

Następny przykład to system kanban. Metoda kanban jest wizualnym systemem organizacji dostaw części, półwyrobów, materiałów do produkcji w …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kursylean.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 9379

Metodologia Kaizen: Przykłady z życia wzięte, o których nie …

Idee te stały się popularne w świecie produkcji dla tych, którzy chcieli podążać śladami odnoszących sukcesy producentów. Koncepcja ta została …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: akademiadashofera.pl

Date Published: 8/20/2022

View: 5014

Przykłady zastosowania KAIZEN w firmach najlepiej POLSKICH

Przykłady zastosowania KAIZEN w firmach najlepiej POLSKICH – forum Kaizen … systemu KAIZEN, systemu motywacyjnego w firmie, rozliczania produkcji, …

+ 여기에 보기

Source: www.goldenline.pl

Date Published: 5/22/2022

View: 7133

Kaizen – nie tylko na produkcji – HR Polska

Coraz więcej firm usługowych stosuje Lean i Kaizen do zarządzania procesami i ludźmi. Dla przykładu, w biurze rachunkowym Mismart, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: hrpolska.pl

Date Published: 6/16/2022

View: 1311

Kaizen – japońska filozofia i metoda zarządzania [Przykłady]

Kaizen to japońska filozofia biznesowa, która zakłada stałe ulepszanie procesów zarządzania i produkcji, dzięki zaangażowaniu każdego …

+ 여기에 더 보기

Source: interviewme.pl

Date Published: 2/14/2021

View: 8606

Kaizen – czym jest i jak działa w polskich firmach | LeanCenter.pl

Kaizen z jest podstawowym filarem doskonalenia firmy w ramach Lean Manufacturing – przedstawiamy przykład działania programu kaizen w przedsiębiorstwie oraz …

+ 여기에 표시

Source: leancenter.pl

Date Published: 10/26/2022

View: 3144

Co to jest „kaizen” w przemyśle, produkcji, przedsiębiorstwach?

Kaizen w produkcji, przemyśle … co to jest kaizen, kaizen co to jest, przykłady kaizen w produkcji …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: cafeteria.pl

Date Published: 11/27/2022

View: 3212

100 pomysłów na nawyki i cele metodą Kaizen – Dawid Haracz

Filozofia Kaizen to przede wszystkim wdrażanie stopniowych, małych zmian. … Mocno podkreślam, że są to tylko przykłady.

+ 여기에 자세히 보기

Source: dawidharacz.com

Date Published: 1/16/2022

View: 6367

주제와 관련된 이미지 przykłady kaizen w produkcji

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN
LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN

주제에 대한 기사 평가 przykłady kaizen w produkcji

  • Author: Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta
  • Views: 조회수 21,767회
  • Likes: 좋아요 719개
  • Date Published: 2019. 9. 2.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=6RW4NkGrSU4

Jak napisać wniosek kaizen?

Kaizen (z jap. zmiana na lepsze) to filozofia zorientowana na ciągłe doskonalenie.

W jakich firmach jest kaizen?

5 Zastosowanie Kaizen na przykładzie firmy Esselte 12 Wiele firm działających w Polsce zaczęło stosować metodę Kaizen ułatwiającą im osiągnięcie sukcesu, są to między innymi: Toyota, Masterfoods, Wuzetem Warszawskie Zakłady Mechaniczne 13 oraz firma Esselte, którą zajmiemy się szerzej.

Jak wdrożyć kaizen?

Listą kroków do podjęcia w ramach wprowadzania Kaizen wygląda następująco:
  1. Dajcie pracownikom poczucie, że współtworzą oni organizację.
  2. Zachęćcie pracowników do zgłaszania pomysłów usprawnień i nagradzajcie ich za nie.
  3. Wprowadźcie kulturę ciągłego doskonalenia.
  4. Postawcie na poprawę jakości i eliminowanie marnotrawstwa.

Na czym polega metoda kaizen?

Kaizen – japońska praktyka i sztuka zarządzania. Kaizen to ciągłe rozwiązywanie problemów, inaczej nieustanne doskonalenie i usprawnianie organizacji dzięki wykorzystaniu wiedzy i zaangażowania pracowników. To ciągła identyfikacja i eliminacja marnotrawstw.

Jakie są techniki kaizen?

Wyróżniamy dwa rodzaje koncepcji kaizen: kaizen przepływu i kaizen procesu. Pierwszy z nich polega na doskonaleniu przepływu informacji i materiałów i wiąże się z reorganizacją całego obszaru pracy. Z kolei kaizen procesu polega na usprawnianiu pojedynczych stanowisk pracy.

Co to jest kaizen w Biedronce?

Definicja Kaizen

Kaizen to (tłum. z języka japońskiego [改善]) zmiana na lepsze. W praktyce biznesowej, jest to codzienne poprawianie procesów dzięki zaangażowaniu każdego pracownika firmy.

Kto powinien być zaangażowany w kaizen?

Kai – zmiana, Zen – dobrze) jest koncepcją ciągłego doskonalenia, usprawniania. Kaizen (jako strategia biznesowa) polega na zaangażowaniu wszystkich pracowników organizacji, niezależnie od szczebla, w stałe poszukiwanie pomysłów udoskonalenia wszystkich obszarów organizacji.

Co to jest s5?

Skrót “5S” pochodzi od pięciu japońskich słów rozpoczynających się na literę “S”, symbolizujących kolejne kroki: seiri (sortowanie), seiton (systematyka), seiso (sprzątanie), seiketsu (standaryzacja) oraz shitsuke (samodyscyplina). Z czasem japońska zasada zaczęła być doceniana także poza Azją, nie omijając Polski.

Co to kaizen w sklepie?

Kaizen jest ciągłym usprawnianiem każdego z obszarów firmy. Słowo to pochodzi z języka japońskiego i oznacza dobrą zmianę, czy też progres. Kaizen jest podstawą metody zarządzania produkcją, która koncentruje się na minimalizacji strat przy jednoczesnym maksymalizowaniu wydajności (lean manufacturing).

Dlaczego potrzebujemy metodologii kaizen?

Wdrażanie metody KAIZEN w firmie powoduje wykładniczy wzrost produktywności. Stosowanie tej metody może wydawać się wyczerpujące, ale kiedy stanie się częścią mentalnego podejścia do pracy lub kultury firmy (lub zespołu), będzie to bardzo naturalne.

Jakie są zadania koordynatora kaizen?

Koordynator kaizen ma natomiast za zadanie zorganizowanie warsztatów kaizen oraz doprowadzenie rozpoczętych działań do samego końca. Pełni on również funkcję wewnętrznego trenera Lean, w czasie kiedy konsultant zewnętrzny jest nieobecny.

Co to jest Lean Management?

Lean management („szczupłe” zarządzanie) to system zarządzania przedsiębiorstwem opierający się na zasadach pozwalających na zminimalizowanie marnotrawstwa (w zakresie pracy, procesów, energii i surowców), które nie dodaje produktowi żadnej wartości.

Co w znaczeniu polskim oznacza słowo Kaizen?

kaizen (jap. 改善; pisane znakami kanji); oznaczające po polsku: poprawę, polepszenie, zmianę na lepsze; kaizen (jap.

Kto wymyślił Kaizen?

Za mistrza i guru tej filozofii uznawany jest Japończyk Masaaki Imai, który w 1986 roku wydał książkę pt. Kaizen. Słowo KAIZEN oznacza nieustanne poprawianie, ulepszanie, doskonalenie. KAIZEN na celu ciągłe ulepszanie miejsca pracy, procesu pracy i życia codziennego.

Skąd pochodzi Kaizen?

Kaizen(jap. – „kai” – zmiana, „zen” – dobry, czyli ciągłe doskonalenie) jest wywodzącą się z Japonii filozofią zarządzania. W myśl tej filozofii jakość sprowadza się do stylu życia – niekończącego się procesu ulepszania.

Co to kaizen w sklepie?

Kaizen jest ciągłym usprawnianiem każdego z obszarów firmy. Słowo to pochodzi z języka japońskiego i oznacza dobrą zmianę, czy też progres. Kaizen jest podstawą metody zarządzania produkcją, która koncentruje się na minimalizacji strat przy jednoczesnym maksymalizowaniu wydajności (lean manufacturing).

Kto jest twórcą Kaizen?

Jakie są początki Kaizen? Za mistrza i architekta ciągłego doskonalenia, tzw. „Guru Kaizen”, pioniera w szerzeniu tej filozofii na całym świecie uznawany jest japoński menedżer Masaaki Imai.

Co w znaczeniu polskim oznacza słowo Kaizen?

kaizen (jap. 改善; pisane znakami kanji); oznaczające po polsku: poprawę, polepszenie, zmianę na lepsze; kaizen (jap.

Co to jest Kaizen logistyka?

Kaizen (jap. Kai – zmiana, Zen – dobrze) jest koncepcją ciągłego doskonalenia, usprawniania. Kaizen (jako strategia biznesowa) polega na zaangażowaniu wszystkich pracowników organizacji, niezależnie od szczebla, w stałe poszukiwanie pomysłów udoskonalenia wszystkich obszarów organizacji.

praktyczne przykłady i zdjęcia

Co to jest Kaizen? Kaizen (z jap. zmiana na lepsze) to filozofia zorientowana na ciągłe doskonalenie. W praktyce Kaizen niesie za sobą pewne fundamentalne zasady, takie jak: praca zespołowa, nastawienie na usuwanie źródła problemów, posługiwanie się faktami i danymi czy zaangażowanie każdego pracownika. Kaizen to sposób myślenia o doskonaleniu procesów, gdzie największy nacisk kładzie się na pobudzanie kreatywności wśród wszystkich pracowników w firmie. Kaizen powszechnie kojarzony jest z drobnymi pomysłami pracowników (Kaiezn procesu), jednak w Kaizen jest również furtka na duże pomysły doskonalące firmę (Kaizen przepływu). W modelu Kaizen dominują jednak drobne usprawnienia będące częścią właśnie Kaizen procesu. Jest to zupełnie inna koncepcja niż w podejściu do doskonalenia w modelu tradycyjnym, który opiera się na dużych projektach reorganizacyjnych. W takiej sytuacji czas pomiędzy powstaniem koncepcji a realizacją projektu jest bardzo długi (rys.1).

Rys.1. Doskonalenie pracy wg modelu Kaizen i modelu tradycyjnego

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

W modelu tradycyjnym tworzy się grupy projektowe i poświęca się dużo czasu na analizę. Wymagane jest również, przy każdym projekcie, zaangażowanie szeregu działów, takich jak: służby BHP, dział finansowy, dział jakości itd. Realizacja wniosków reorganizacyjnych jest zdecydowanie lepsza, niż w ogóle brak podejmowania inicjatyw doskonalących. To pewne! Problemem jest to, że działań reorganizacyjnych ze względu na czas i koszty może być maksymalnie kilka w roku. Czasami zdarzają się sytuacje, gdzie zostaje przeprowadzona pełna analiza przedwdrożeniowa, a projekt reorganizacyjny upada ze względu na zmianę np. budżetu. Drobne usprawnienia, będące częścią modelu Kaizen, mają to do siebie, że są odporne na takie sytuacje. Głównie ze względu na krótki okres wdrożenia. Dzięki temu takich usprawnień mogą być tysiące! Zawsze kiedy zapytasz: Co to jest Kaizen? Pomyśl o efekcie skali przy powstawaniu małych pomysłów.

Kaizen a procesy autonomicznej konserwacji AM

Autonomiczna konserwacja (ang. Autonomous Maintenance, AM) to podstawowa metoda wchodząca w skład systemu TPM (ang. Total Productive Maintenance). Celem procesów AM jest angażowanie operatorów w działania obsługowe na maszynach. Jest to o tyle istotne, gdyż operatorzy są najbliżej maszyn i są w stanie bardzo szybko zareagować na ich potencjalne problemy. Całą umiejętnością jest zidentyfikowanie tych problemów (usterek) zanim przerodzą się one w awarie. AM służy temu, aby nauczyć operatorów świadomie przeglądać i czyścić maszyny. Powszechnie przyjmuje się, że wdrażanie procesu AM na wybranym stanowisku składa się z 7 kroków (Nakajima, 1988):

Gruntowne czyszczenie i sprawdzanie maszyny. Oznaczanie i eliminacja źródeł zabrudzeń. Ułatwianie dostępu do czyszczenia i inspekcji maszyn. Określenie standardów czyszczenia i konserwowania. Poprawa ogólnych umiejętności inspekcyjnych u operatorów. Autonomiczna inspekcja maszyn. Proces ciągłego doskonalenia.

Pierwsze sześć kroków wdrażania AM związanych jest z szeroko rozumianą stabilizacją procesów (kroki: 1,2,3), dokumentowaniem pracy (krok: 4), szkoleniem operatorów (krok: 5) oraz utrzymywanie systemu (krok: 6). Ostatni krok przy wdrażaniu procesu AM to ciągłe doskonalenie (krok: 7), które ściśle związane jest z podejściem Kaizen. Dlaczego istotne jest doskonalenie działań wchodzących w skład procesu AM? Ponieważ w większości są one realizowane podczas postoju maszyny, a skrócenie czasu ich wykonywania będzie miało olbrzymi wpływ na poprawę dostępności maszyn. Innym powodem, dla którego doskonali się działania w zakresie AM, jest ułatwienie pracy dla operatorów. Działania AM są wykonywane często – najczęściej raz na zmianę. Im te działania są prostsze, tym mniejsza jest szansa na pomyłki podczas ich realizacji. Jedną z głównych zasad przy doskonaleniu procesów wg Kaizen jest praca na udokumentowanych procesach – krok 4 w we wdrażaniu AM.

Dokumentowanie procesów AM w TPM

Obecnie jednym z najczęstszych podejść stosowanych przy tworzeniu standardów AM jest wykorzystanie programu Training Within Industry (ang. Szkolenia w przemyśle, TWI). Program ten powstał podczas II Wojny Światowej, a jego głównym celem było wyćwiczenie u przełożonych umiejętności szkolenia pracowników, doskonalenia metod pracy i budowania relacji w zespole. W programie TWI tworzy się instrukcje pracy, które zbudowane są z trzech elementów (Liker, Maier, 2007): głównych kroków, wskazówek i przyczyn występowania wskazówek (rys. 2).

Rys. 2. Podział pracy stosowany na instrukcji pracy wg programu TWI

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Główne kroki opisują metodę pracy (co robisz). Wskazówki i przyczyny występowania wskazówek opisują sposób pracy (jak to robisz i dlaczego to robisz tak, a nie inaczej). Ten podział pracy jest szczególnie ważny w działaniach AM, gdzie od operatora nie wymaga się tylko i wyłącznie postępowania wg standardu (kroki i wskazówki), ale również istotne jest, aby świadomie reagował na dostrzeżone problemy (znajomość przyczyn i skutków). Dlatego tak istotne jest przy tworzeniu standardów AM określenie przyczyn występowania wskazówek, bo to przyczyny uczą operatorów świadomości. W Tabeli 1 przedstawiono fragment przykładowego standardu AM zapisanego na podziale pracy wg programu TWI.

Tabela 1. Fragment standardu działań AM opisanego z wykorzystaniem programu TWI.

Główne kroki (co?) Wskazówki (jak?) Przyczyny (dlaczego?) 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 10 śrub 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Pleksa jest zamocowana na 10 śrubach, które musisz wykręcić. 2.Za pomocą zmiotki 2.W ten sposób wyczyścisz pojemnik. Rękami będzie to trudne. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1. Zakres poprawny pomiędzy: 0 – 2,5 bara 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. 3.Kontroluj wagę 1.Wynik pomiaru (max 5 kg) 1. W przypadku większej masy może dojść do uszkodzenia podstawy zbiornika. Musisz cały czas kontrolować wynik pomiaru i mieć pewność, że nie przekracza 5 kg.

Każda wskazówka to potencjalne miejsce pomyłki człowieka wykonywującego działania AM. Zasada jest jedna: im mniej wskazówek w pracy, tym praca jest łatwiejsza – jest mniej szans na pomyłkę. Dlatego w procesie doskonalenia pracy wg filozofii Kaizen kluczowa jest eliminacja wskazówek poprzez działania doskonalące, a jeżeli to nie możliwe, to próba ułatwienia ich wykonywania.

Wróćmy jeszcze do tematu dokumentowania. Z pewnością każdy praktyk zgodzi się, że dobry standard AM powinien zawierać zdjęcia i obrazki. Dlaczego? Ludzie wzrokowo przyswajają do 83% informacji. Podział pracy przedstawiony na Rysunku 2 jest podstawą pod tworzenie wizualizowanych instrukcji pracy. Wówczas na zdjęciach przedstawia się wskazówki (jak wykonać dany główny krok). Zdjęcia powinny obrazować sposób wykonywania pracy, a nie jej efekt (główne kroki) – to bardzo ważna zasada przy tworzeniu standardów.

5W1H – podejście do doskonalenia pracy w oparciu o filozofię Kaizen

Podejście do usprawniania pracy małymi kroczkami (pierwowzór dla Kaizen) powstało w USA również w ramach programu TWI, a dokładniej metody TWI Metody Pracy (TWI MP). Metoda ta, zamiast zachęcać do dużych radykalnych zmian w celu osiągnięcia pożądanych celów, skłaniała osoby ją stosujące do drobnych usprawnień. Takich, które można byłoby wdrożyć najlepiej tego samego dnia. Było to związane z brakiem czasu i środków podczas II wojny światowej na dokonywanie dużych i innowacyjnych zmian przy produkcji sprzętu wojennego. Istotne było rozwijanie się przy użyciu istniejącej siły roboczej i technologii. Skuteczność metody TWI MP była efektem zastosowanego podejścia 5W1H, które wymuszało doskonalenie pracy w sposób ustrukturyzowany z wykorzystaniem kolejnych 6 pytań:

WHY is it necessary? (pol. Dlaczego jest to potrzebne) WHAT is its purpose? (pol. Jaki jest cel? / Po co?) WHERE should it be done? (pol. Gdzie to powinno być wykonane?) WHEN should it be done? (pol. Kiedy to powinno być wykonane?) WHO is best qualified to do it? (pol. Kto powinien to wykonać?) HOW is the best way to do it? (pol. Jak to wykonać lepiej?)

Nazwa podejścia 5W1H wywodzi się od użytych liter przy kolejno zadawanych 6 pytaniach w języku angielskim. Podejście to zostało w pełni przyjęte przez Toyotę wchodząc w skład systemu produkcyjnego Toyoty (ang. Toyota Production System) jako główna metoda budująca podejście Kaizen. Zadawanie wspomnianych pytań ma na celu uzyskanie jak największej liczby pomysłów na doskonalenie sposobu wykonywania pracy. Ważne jest, aby nie odrzucać jakiegokolwiek pomysłu, nawet jeśli na samym początku wydawać się może nierealnym do wdrożenia.

Ostatnie pytanie doskonalące: Jak to lepiej wykonać? (ang. How?) nie ma celu uzyskania lepszej sekwencji pracy. Zostało ono zastosowane po to, aby uzyskać jak najwięcej pomysłów związanych z uproszczeniem i ułatwieniem pracy człowieka, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Stąd podejście 5W1H stanowiące podstawę modelu Kaizen należy traktować jako usprawnienie w dwóch obszarach:

Metoda – poprzez ustalenie, czy dana wskazówka jest naprawdę potrzebna oraz określenie najlepszej sekwencji pracy (pytania z grupy 5W).

– poprzez ustalenie, czy dana wskazówka jest naprawdę potrzebna oraz określenie najlepszej sekwencji pracy (pytania z grupy 5W). Człowiek – poprzez uproszczenie pracy operatora w obszarach bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy (pytanie z grupy 1H).

Zadawanie pytań dokładnie w takiej kolejności działa jak stymulator burzy mózgów. Jednak w odróżnieniu od burzy mózgów, 5W1H doskonale sprawdza się nawet podczas indywidualnej analizy pracy, ponieważ wymaga zastanowienia się nad każdą ze wskazówek pracy z osobna.

Pytanie pierwsze z podejścia 5W1H: Dlaczego jest to potrzebne? (ang. Why?) jest pytaniem o przyczynę występowania wskazówki. Zostało to pytania zadane przy tworzeniu standardu AM (Tabela 1). Odpowiedź na to pytanie to przyczyna występowania danej wskazówki.

Przy doskonaleniu metod pracy wg filozofii Kaizen istotne jest eliminowanie wskazówek, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to ułatwianie ich wykonywania. Dzięki temu zmniejszy się szansa wystąpienia błędu człowieka. W Tabeli 2 zaprezentowano analizę doskonalącą wg podejścia 5W1H dla standardu AM zapisanego w Tabeli 1. Opracowana metoda doskonalenia wykonywanych wskazówek w pracy jest autorską metodą zespołu LeanTrix i nosi nazwę Poka Yoke Generator Sheet (Misiurek, 2016).

Tabela 2. Analiza doskonaląca z wykorzystaniem podejścia 5W1H i podziału pracy na główne kroki, wskazówki i przyczyny – Poka Yoke Generator Sheet

Główny krok Wskazówka Przyczyny (dlaczego?) Co jest celem? Gdzie? Kiedy? Kto? Jak? Pomysły 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 10 śrub 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Pleksa jest zamocowana na 10 śrubach, które musisz wykręcić. X Można podzielić pleksę na dwie części i wtsawić zawias. Wówczas wystarczy odkręcić tylko 4 śruby i otworzyć połowe pleksy. Dzięki temu skróci się czas odkręcania. 2.Za pomocą zmiotki 2.W ten sposób wyczyścisz pojemnik. Rękami będzie to trudne. X Można użyć odkurzacz, który ułatwi wyczyszczenie pojemnika. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1.Zakres pomiędzy 0-2,5 bara 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. X Łatwiej będzie jeżeli podany zakres oznaczy się kolorem zielonym. 3.Kontroluj wagę 1.Wynik pomiaru (max 5 kg) 1. W przypadku większej masy może dojść do uszkodzenia podstawy zbiornika. Musisz cały czas kontrolować wynik pomiaru i mieć pewność, że nie przekracza 5 kg. X Nie będzie potrzeby kontrolowania wyniku pomiaru, jeżeli zainstalowany zostanie czujnik wagi informujący operatora o tym, że zbliża się do wagi 5 kg. Czujnik ustawiony na 4,5 kg. W momencie przekroczenia 4,5 kg zapali się kontrolka i sygnał dźwiękowy – Andon.

W ramach analizy doskonalącej powstały pomysły usprawniające pracę. Dla przykładu pojawił się pomysł, aby przeciąć pleksę w połowie i zakonotować zawias (1.główny krok, 1.wskazówka) (Rysunek 3). Dzięki temu w krótszym czasie będzie można dostać się do środka maszyny w celu jej wyczyszczenia. W tym konkretnym pomyśle czas odkręcania pleksy został zredukowany z 2 minut do 50 sekund. W ramach analizy doskonalącej powstały inne pomysły jak np. mocowanie pleksy za pomocą śrub motylkowych. Dział BHP jednak odrzucił ten pomysł argumentując to tym, że do maszyny dostęp może być tylko z wykorzystaniem narzędzi. Pomysł z przecięciem pleksy spełniał te wymogi.

Rys. 3. Pomysł doskonalący z przecięciem pleksy

Źródło: Wolak M., Kotlarski B., Maczuga M., 2014, 5S Fundamentem Trwałego Systemu TPM, Prezentacja na XIV Konferencji Lean Management, Wrocław

Innym pomysłem podczas doskonalenia tego procesu było oznaczenie poprawnych zakresów ciśnienia kolorem zielonym (2. główny krok, 1. wskazówka). Rozwiązanie to zaprezentowano na rysunku 4. Dzięki temu rozwiązaniu operator nie będzie musiał zapamiętywać odpowiedniego zakresu (0-2,5 bara). Praca będzie dla niego łatwiejsza.

Rys. 4. Przykład rozwiązania dotyczącego wykorzystania sterownika wizualnego

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Opisane pomysły dają duże korzyści, a z drugiej strony praktyczne nie wymagają wysiłku wdrożeniowego. To cała esencja filozofii Kaizen – prostota. W Tabeli 3 zaprezentowano fragment nowego standardu AM po przeprowadzeniu działań doskonalących z wykorzystaniem podejścia 5W1H.

Tabela 3. Fragment usprawnionego standardu działań AM rozpisany na podziale pracy wg programu TWI.

Główne kroki Wskazówki Przyczyny 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 4 śruby 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Odkręcając 4 śruby będziesz mógł otworzyć pleksę dzięki zawiasom. 2.Odkurzacem 2.W ten sposób łatwiej wyczyścisz pojemnik. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1. Zakres zielony 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem, np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. 3.Kontroluj wagę

W przedstawionym standardzie AM w Tabeli 3, trzeci główny krok został bez żadnej wskazówki dzięki rozwiązani Andon, który powiadamia operatora o przekroczeniu wagi. Operator nie musi zerkać na wynik pomiaru.

Podsumowanie

Doskonalenie działań AM wg filozofii Kaizen to bardzo skuteczne podejście, aby zwiększać dostępność maszyn poprzez redukcję czasu ich czyszczenia i konserwacji. To również podstawa pod ułatwianie pracy dla operatorów co przekłada się na mniejszą liczbę pomyłek oraz skrócenie czasu instruktażu stanowiskowego (mniej wskazówek do przekazania uczniowi). Ważne jest, aby pamiętać o tym, że filozofia Kaizen jest skuteczna głównie wtedy, kiedy zostanie opracowany standard pracy, który zostanie poddany doskonaleniu. To jedna z ważniejszych zasad filozofii Kaizen. Przedstawiony w artykule podział pracy na główne kroki, wskazówki i przyczyny jest pomocny nie tylko po to, aby doskonalić pracę z wykorzystaniem narzędzia Poka Yoke Generator Sheet. To również podstawa pod szkolenie operatorów z działań AM z wykorzystaniem metody TWI Instruowanie Pracowników (ang. TWI Job Instruction).

Literatura

Liker J., Meier D., 2007, Toyota Talent: Developing Your People the Toyota Way, McGraw-Hill Education; 1 edition

Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Nakajima S., 1988, Introduction to TPM: Total Productive Maintenance, Productivity Press, New York

Wolak M., Kotlarski B., Maczuga M., 2014, 5S Fundamentem Trwałego Systemu TPM, Prezentacja firmy LG Display na XIV Konferencji Lean Management, Wrocław

Autor: dr inż. Bartosz Misiurek, CEO LeanTrix

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Szef UR.

Przykłady Kaizen

Przyjrzyjmy się bliżej kilku działaniom Kaizen. Pierwszy pomysł to rozwiązanie Poka-Yoke, mające zabezpieczyć nas przed popełnieniem błędu i wypuszczeniem z procesu wadliwej sztuki produktu. W tym celu można zamontować sygnalizację świetlną, która uruchamia się, gdy wszystkie parametry produktu są zgodne z wymogami – w takim wypadku dioda świeci zielonym światłem. W przeciwnym wypadku zapala się dioda czerwona i oznacza to, że produkt wymaga naszego działania korekcyjnego.

Następny pomysł dotyczy usprawnienia procesu rozdzielania zadań pracownikom oraz śledzenie ich statusów. W tym celu można stworzyć tablicę informacyjną z harmonogramem wysyłek z podziałem na trzy sekcje: pierwsza z nich to zamówienia, gdzie trafiają wszystkie przyjęte zamówienia, druga sekcja zawiera zamówienia, które nie zostały odebrane, natomiast trzecia reprezentuje bieżący tydzień. Bieżący tydzień z kolei zawiera zamówienia, zaplanowane, w trakcie realizacji oraz zakończone. Wizualizacja i przejrzystość tablicy pozwoli na szybsze rozdzielenie zadań oraz łatwą identyfikację statusu każdego z zamówień.

Kolejny Kaizen również dotyczy śledzenia statusów zleceń produkcyjnych. Dla usprawnienia śledzenia pliku oraz korzystania z niego przez pracowników z kilku działów można przenieść go do sfery on-line. Dzięki temu jest on możliwy do wyświetlenia na każdym urządzeniu mobilnym przez osoby, które mają udzielony dostęp. Pozwala to na częstsze aktualizowanie zawartych w nim danych, przez osoby obecne na każdym etapie przepływu strumienia wartości.

Metodologia Kaizen: Przykłady z życia wzięte, o których nie powie Ci Wikipedia

Co to jest metodologia Kaizen?

Metodologia Kaizen jest podejściem mającym na celu ciągłe doskonalenie pracy, środowiska pracy i pracowników. Podstawowy rdzeń metody koncentruje się wokół współpracy i komunikacji pomiędzy pracownikami oraz ich wspólnej pracy. Jej głównym celem jest zmniejszenie potencjalnego ryzyka i problemów, zwiększenie poziomu produktywności, wprowadzenie pozytywnego nastawienia do miejsca pracy oraz innowacyjności.

Samo słowo pochodzi z języka japońskiego i jest połączeniem dwóch słów. ‘Kai’ oznacza zmianę, a ‘zen’ oznacza dobry i lepszy. Dlatego też słowo “kaizen” można przetłumaczyć jako “dobra zmiana” lub “zmiana na lepsze”. Mimo że zasady i filozofia kaizen sięgają Japonii po II wojnie światowej, termin ten został spopularyzowany przez Masaaki Imai. Książka Imai’a z 1986 r. zatytułowana “Kaizen: The Key to Japan’s Competitive Success” przyniosła koncepcję na Zachód i spopularyzowała ją poza Azją.

Wcześniejsze japońskie zasady sukcesu opierały się na dwóch kluczowych czynnikach: Stopniowym doskonaleniu i szacunku dla ludzi. Ten zestaw zasad, wartości i zachowań był wykorzystywany również w Toyota Motor Corporation. Idee te stały się popularne w świecie produkcji dla tych, którzy chcieli podążać śladami odnoszących sukcesy producentów. Koncepcja ta została później nazwana “The Toyota Way” w 2001 roku.

Strategia Kaizen

Sama strategia opiera się na fakcie, że małe, ale istotne zmiany i dostosowania w czasie przyniosą niesamowite pozytywne rezultaty. Kluczem do zastosowania tej strategii i osiągnięcia sukcesu jest “rutynowe wykonywanie strategii” oraz “wspólna praca”. Jest to właściwie przewodnik, jak wprowadzać zmiany w biznesie i organizacji. Przekonanie Kaizen sugeruje, że wszystko można poprawić, jeśli się nad tym pracuje. To pozytywne podejście “weź działanie w swoje ręce” może i powinno działać, jeśli (i tylko jeśli) zostanie zaakceptowane w “sposób organizacyjny”.

Oznacza to, że jeśli zarządzasz firmą, a tylko pięciu z Twoich pracowników stosuje zasady Kaizen w swojej pracy, metoda Kaizen nie będzie działać tak, jak powinna. Od prezesa firmy, poprzez dyrektora generalnego, aż po nowych stażystów, wszyscy powinni znać tę metodę. Powinni stosować jej zasady i samą metodę z różnymi podejściami. Oprócz stosowania, powinni działać bez żadnych wymówek. Aby osiągnąć “środowisko pozytywnej zmiany” w miejscu pracy, każdy pracownik (od dyrektora generalnego do każdego z pracowników) powinien być skoncentrowany na poprawie pracy.

Bez względu na to, jak wiele jest problemów i jak duże lub małe one są, każdy problem jest okazją do osiągnięcia sukcesu. Dlatego też, niezależnie od wielkości i wpływu zmiany, którą wprowadzasz, zmiana zawsze będzie na lepsze.

Kultura doskonalenia

Ponieważ metodologia Kaizen opiera się na ciągłym doskonaleniu, zdarza się, że tworzy ona również silną kulturę w miejscu pracy. Bez rozwoju i doskonalenia każdego z pracowników, rozwój firmy również nie będzie możliwy. Wzrost ten może być traktowany jako ekonomiczny, kulturowy, a nawet fizyczny. Jak można oczekiwać, że firma będzie się rozwijać, jeśli pracownicy i Państwo sami nie będą chcieli się doskonalić?

Dlatego ludzie, którzy stosują metodę Kaizen w swoim miejscu pracy, nie powinni pracować tylko dla swojej firmy. Muszą pracować również dla siebie i w sobie. Muszą doskonalić swoje umiejętności, postawy i podejście do życia i pracy, aby rozwijać się jako jednostka. I tylko wtedy będą w stanie pomóc w ulepszaniu swoich organizacji.

Metodologia Kaizen zawiera również szereg zaleceń i zasad, których należy przestrzegać. Wykorzystując je jako praktyczny przewodnik, można w łatwiejszy sposób zastosować tę metodę dla siebie i dla swojej pracy w miejscu zatrudnienia. Jednym z tych elementów jest dziesięć zasad, na których opiera się filozofia Kaizen.

Zasady Kaizen

Zasady te można uznać za “sposób myślenia”, którym powinieneś kierować się w pracy:

Myśl nieszablonowo

Konwencjonalne pomysły są nazywane “konwencjonalnymi” nie bez powodu. Te stałe punkty nie będą wyzwaniem dla Ciebie ani dla Twoich współpracowników, przełożonych czy szefów. Są one przeciwieństwem zmian. Dlatego też, jeśli chcesz zastosować metodę Kaizen i związaną z nią zmianę, powinieneś zawsze myśleć nieszablonowo.

Zlokalizuj problemy i pracuj nad ich rozwiązaniem

Postaraj się znaleźć przeszkodę pomiędzy Tobą a Twoim celem. Zlokalizuj problem, który zmusza Cię do porażki… i rozwiąż go. Oceniaj sytuację i wymyśl sposób, jak rozwiązać problem. Pracuj nad problemem, wykonaj rozwiązanie i popraw sytuację.

Unikaj perfekcjonizmu

Staraj się nie dążyć do perfekcji we wszystkim, co robisz, ponieważ “perfekcja” nie istnieje. To Ty decydujesz o tym, czy coś jest doskonałe. A przekonasz się, że nic nie jest doskonałe. Twoim nastawieniem powinno być dostosowywanie się do zmian, a nie czekanie i rozwodzenie się nad perfekcjonizmem. To zmarnuje czas Twój i innych. Wykonujcie każdą pracę najlepiej jak potraficie i najwcześniej jak możecie. Twoja praca powinna polegać na uzupełnianiu i posuwaniu się naprzód.

Wybierz kreatywność ponad pieniądze

Zmiany, które chcesz osiągnąć dla siebie i swojej firmy nie powinny obejmować “wydawania pieniędzy”. Metoda Kaizen nie wymaga kapitału, aby odnieść sukces. Twoja kreatywność przyniesie niskokosztowe alternatywy dla każdego z Twoich problemów. Kreatywność będzie rozwiązaniem dla Twoich usprawnień. Problemy finansowe można rozwiązać tylko za pomocą pieniędzy, ale dzięki kreatywności każdy problem da się rozwiązać.

Proś o pomoc, mądrość i opinie innych

Metoda Kaizen nie dotyczy tylko Ciebie. Ta metoda zajmuje się każdym “jako całością”. Dlatego szukanie mądrości i opinii innych może bardzo pomóc w pracy i rozwiązywaniu problemów. Wiedza wielu osób zawsze będzie lepsza od wiedzy jednej osoby. Należy o tym pamiętać. Nie wahaj się stworzyć środowiska współpracy.

Podejmuj wyzwania

Nie uciekaj od problemów i wyzwań, które przed Tobą stoją. Najwyższą wiedzę, doświadczenie i mądrość można pogłębiać tylko wtedy, gdy stawia się czoła trudnościom. Dlatego właśnie powinieneś “wbiegać” w te wyzwania, stawiać sobie wyzwania i wychodzić z nich zwycięsko.

Pytaj pięć razy “dlaczego”, aby dotrzeć do źródła problemu

To jedna z praktyk, którą stosowała Toyota. Zadawanie pytania “dlaczego” pięć razy i odpowiadanie na każde z nich składową odpowiedzią. Na przykład:

Pytanie 1: Dlaczego dostawa naszego produktu była opóźniona?

Dlaczego dostawa naszego produktu była opóźniona? Odpowiedź: Ponieważ nasze serwery uległy awarii.

Ponieważ nasze serwery uległy awarii. Pytanie 2: Dlaczego nasze serwery uległy awarii?

Dlaczego nasze serwery uległy awarii? Odpowiedź: Ponieważ sprzęt się zestarzał.

Ponieważ sprzęt się zestarzał. Pytanie 3: Dlaczego sprzęt jest stary?

Dlaczego sprzęt jest stary? Odpowiedź: Ponieważ nie został wymieniony na nowsze wersje.

Ponieważ nie został wymieniony na nowsze wersje. Pytanie 4: Dlaczego nie został wymieniony?

Dlaczego nie został wymieniony? Odpowiedź: Ponieważ budżet nie był wystarczający na ulepszony sprzęt.

Ponieważ budżet nie był wystarczający na ulepszony sprzęt. Pytanie 5: Dlaczego budżet był niewystarczający?

Dlaczego budżet był niewystarczający? Odpowiedź: Ponieważ nasze przychody w tym miesiącu były niższe.

Jak widać, seria pytań “dlaczego” może ujawnić ważne problemy i ich rozwiązania.

Natychmiast naprawiaj błędy

Jeśli widzisz, że coś jest nie tak, nie czekaj, aż inna osoba to naprawi. Poprawiaj każdy błąd, który możesz znaleźć na miejscu, od razu. W ten sposób umożliwisz każdej sytuacji (a więc i sobie) dostosowanie się do zmian.

Zachęcaj do tworzenia pozytywnego środowiska pracy

Upoważnij współpracowników lub pracowników (jeśli jesteś pracodawcą) do mówienia, wyrażania swoich obaw i wspierania się nawzajem. Uznaj każdego, kto chce uczestniczyć w procesie rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Stwórz przestrzeń, która wspiera wkład każdego.

Zawsze ulepszaj

Kluczową i najważniejszą zasadą filozofii Kaizen jest doskonalenie bez końca. Zawsze i bez końca metoda Kaizen zachęca do doskonalenia.

Różne rodzaje metodologii Kaizen

Mimo, że metoda Kaizen opiera się na jednej koncepcji “ciągłego doskonalenia”, zapewnia ona również szerokie ramy. Ramy te składają się z czterech różnych typów strategii Kaizen, przy użyciu różnych narzędzi i metod zmiany.

Kaizen Teian

Ten rodzaj doskonalenia polega na indywidualnym doskonaleniu tych, którzy również pomagają zmienić “całość”. Liderzy, przełożeni i pracownicy powinni identyfikować każdą okazję do zmiany, a tym samym do doskonalenia.

To ciągłe, aktywne i żywe, codzienne dostrzeganie możliwości poprawy może przekształcić Ciebie i Twoje miejsce pracy. Aby odnieść sukces w tego typu metodzie Kaizen, należy szukać marnotrawstwa. Kaizen Teian koncentruje się na marnotrawstwie, które należy usunąć ze swojego życia i pracy. Te formy marnotrawstwa to:

Usterki

Niepotrzebne i nadmierne części

Nadmiar produkcji

Pracownicy, którzy nie są w stanie wykonywać swojej pracy

Koszty transportu lub transferu

Nadmierne przemieszczanie (sprzętu lub pracowników)

Talent, który nie jest wykorzystywany = Jest to najgorsze marnotrawstwo ze wszystkich.

Wydarzenia Kaizen

Ten rodzaj zmiany, w przeciwieństwie do Teian, dotyczy tylko konkretnej zmiany i usprawnienia. Mimo, że są one krótsze od pozostałych typów, są znacznie bardziej wymagające. Kaizen Events mogą trwać wiele dni, a czasem nawet tygodni i powinny być starannie zaplanowane przez osoby odpowiedzialne.

Należy również zauważyć, że nawet skupienie się na konkretnym usprawnieniu, może pomóc w zmianie “całościowej”. Każde z pojedynczych wydarzeń, na których skupiamy się wraz z zespołem, powinno być zgodne z większymi i szerszymi celami organizacji.

Kaikaku

Metoda transformacji Kaikaku różni się nieco od całej metody Kaizen. Podczas gdy Kaizen koncentruje się na poprawie, Kaikaku wymaga radykalnych zmian, od góry do dołu.

Miejscem, w którym metoda Kaizen i Kaikaku stają się podobne, jest zastosowanie zasad. Dziesięć zasad wspomnianych powyżej dla metody Kaizen, w rzeczywistości może być zastosowanych również w metodzie Kaikaku.

Można zasugerować, że jeśli szukasz radykalnej zmiany dla siebie i swojej firmy, zastosuj zasady i zacznij od metody Kaikaku. Następnie, stosując metodę Kaizen w celu ciągłego doskonalenia, udoskonalisz swój proces pracy.

Kakushin

Ten rodzaj zmian niekoniecznie dotyczy wyzwań i problemów. Metoda zmian Kakushin zmienia już stosowaną metodę na nową. Jest to zobowiązanie do nowego sposobu działania.

Przykładem może być przejście z pisania listów na kartce papieru na pisanie maili na urządzeniu cyfrowym. Bez kontekstu, zmiana ta nie oznacza, że jest to zmiana dobra lub zła. Jest to jednak zmiana. A metoda zmiany Kakushin wykorzystuje burzę mózgów i analizę jako swoje narzędzia. Są to narzędzia dla grupy ludzi, którzy są gotowi zmienić to, co już działa. Jest to nadal trudne i wymagające, ale satysfakcjonujące.

Dodatkowe koncepcje metodologii Kaizen

Cykl Kaizen

Cykl Kaizen składa się z kilku kroków, które następują po sobie i powinny być stosowane odpowiednio. Cykl ten ma na celu stworzenie środowiska, którego podstawą jest ciągłe doskonalenie. Ta systematyczna metoda obejmuje siedem kroków, którymi są:

Istnieje również jeden inny cykl Kaizen, jak również. Znany jest on również jako cykl Shewharta lub Deminga. Cykl ten składa się z czterech kroków: Planuj, Wykonaj, Sprawdź i Działaj. Może być również skracany jako PDCA i obejmuje te same działania podobne do siedmioetapowego cyklu opisanego powyżej.

Ramy Kaizen 5S

Ta część metodologii Kaizen jest używana w celu stworzenia idealnego środowiska pracy. Jej głównym celem jest fizyczne stworzenie miejsca pracy, w którym pracownicy chcą pracować. Pięć różnych “słów S” jest szczegółowo opisanych w ich oryginalnym japońskim brzmieniu i ich najczęstszych angielskich tłumaczeniach poniżej:

Seiri – Sortuj: Zorganizuj swoje miejsce pracy. Zachowaj to, co jest niezbędne, wyeliminuj to, co nie jest.

Zorganizuj swoje miejsce pracy. Zachowaj to, co jest niezbędne, wyeliminuj to, co nie jest. Seiton – Uporządkuj: Uporządkuj wszystkie przedmioty w swoim miejscu pracy, aby mieć do nich łatwy dostęp.

Stwórz porządek, który będzie przydatny dla Ciebie i Twoich współpracowników.

Seiso – Lśnić: Utrzymuj swoje miejsce pracy w czystości. Zwracaj szczególną uwagę na czystość i porządek w miejscu pracy.

Utrzymuj swoje miejsce pracy w czystości. Zwracaj szczególną uwagę na czystość i porządek w miejscu pracy. Seiketsu – Standaryzuj: Ustanów systematyczny sposób utrzymywania porządku.

Ustanów systematyczny sposób utrzymywania porządku. Shitsuke – Sustain: Przestrzegaj tych zasad.

Dlaczego metodologia Kaizen jest ważna?

Mówi się, że jedyną rzeczą, która powstrzymuje Cię przed osiągnięciem sukcesu, jest Twój sposób myślenia. Ludzie sukcesu mają “nastawienie na rozwój”, które pozwala ich inteligencji otwierać się i doskonalić. To sprawia, że metoda Kaizen staje się jeszcze ważniejsza.

Stosując wymagane dyscypliny i zasady w swoim codziennym życiu i karierze w miejscu pracy, możesz tworzyć i ulepszać:

Twoją wspólną wizję ze swoją firmą (i współpracownikami),

Twoje własne umiejętności, zachowania i postawy,

Współpracę pomiędzy szefami i pracownikami,

Właściwy sposób myślenia, który pozwoli Ci się rozwijać, oraz

Systematyczny sposób myślenia i rozumienia.

Zalety metody Kaizen

Tworzy bezpieczniejsze, bardziej zespołowe i entuzjastyczne miejsce pracy,

Wzmacnia zaangażowanie pracowników w wykonywaną przez nich pracę.

Poprawia praktycznie wszystko, zwłaszcza rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

Rozwija poczucie przynależności do zespołu.

Redukuje niepotrzebne marnotrawstwo.

Zwiększa kreatywność, produktywność i pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Zmniejsza liczbę błędów popełnianych przez Ciebie, Twoich współpracowników i Twoją organizację.

Pomaga każdemu z pracowników skupić się tylko na swojej pracy.

Tworzy silniejszą więź między klientem a firmą.

Wzmacnia moralność wszystkich w miejscu pracy.

Przynosi każdemu z pracowników cel dla pracy, którą wykonują.

Pozwala pracownikom przejąć odpowiedzialność i sprawić, by ich głos i obawy zostały usłyszane.

Zapewnia system otwarty na ulepszenia.

Dąży do sukcesu zarówno w krótkim, jak i w długim okresie. Oznacza to, że metoda Kaizen jest funkcjonalna na co dzień, a także w skali roku.

I wreszcie, co nie mniej ważne, po ustanowieniu i stopniowym stosowaniu jej zasad, metodologia Kaizen staje się otwartym źródłem niekończących się ulepszeń.

Jak wdrożyć metodę Kaizen, aby ulepszyć swój biznes?

Na szczęście metoda Kaizen jest niezwykle elastyczna i można ją dostosować do różnych firm, obszarów i kultur. Ta elastyczność jest również zauważalna, gdy jest stosowana w różnych firmach o różnych celach, sposobach pracy i systemach. Jeśli chcesz wdrożyć tę metodę i zacząć ulepszać swój biznes, poniżej znajdziesz kilka zalecanych kroków:

Naucz się metody: Najgorszym sposobem na wdrożenie filozofii jest zrobienie tego bez jej pełnego zrozumienia. Poświęć trochę czasu, aby szczegółowo zrozumieć i przetworzyć to, czym jest ta metoda i co może przynieść Twojej firmie.

Najgorszym sposobem na wdrożenie filozofii jest zrobienie tego bez jej pełnego zrozumienia. Poświęć trochę czasu, aby szczegółowo zrozumieć i przetworzyć to, czym jest ta metoda i co może przynieść Twojej firmie. Zorganizuj seminarium: Twoi pracownicy, współpracownicy, przełożeni, szefowie, wszyscy muszą poznać i uznać metodę na tym samym poziomie. W przeciwnym razie, metoda nie może odnieść sukcesu w nierównym środowisku pracy.

Twoi pracownicy, współpracownicy, przełożeni, szefowie, wszyscy muszą poznać i uznać metodę na tym samym poziomie. W przeciwnym razie, metoda nie może odnieść sukcesu w nierównym środowisku pracy. Burza mózgów z pracownikami: Stwórz sesję burzy mózgów w celu ustalenia niektórych problemów, z jakimi boryka się Twoja firma. Najlepszym sposobem na poprawę jest poprawianie błędów i rozwiązywanie problemów. Im więcej osób zbierzesz i zapytasz o zdanie, tym łatwiej będzie zidentyfikować problemy.

Stwórz sesję burzy mózgów w celu ustalenia niektórych problemów, z jakimi boryka się Twoja firma. Najlepszym sposobem na poprawę jest poprawianie błędów i rozwiązywanie problemów. Im więcej osób zbierzesz i zapytasz o zdanie, tym łatwiej będzie zidentyfikować problemy. Zacznij od najbardziej oczywistych wyzwań: Bez względu na to, czy problemy i wyzwania, z którymi boryka się Twoja firma są trudne czy łatwe, zacznij od tych najbardziej oczywistych. Ponieważ to właśnie one będą łatwiejsze do opracowania opcji rozwiązań.

Bez względu na to, czy problemy i wyzwania, z którymi boryka się Twoja firma są trudne czy łatwe, zacznij od tych najbardziej oczywistych. Ponieważ to właśnie one będą łatwiejsze do opracowania opcji rozwiązań. Zidentyfikuj odpady: Zlokalizuj pola i obszary, w których Twoja firma produkuje najwięcej odpadów. I spróbuj stworzyć plan lub system, który pozwoli ograniczyć ilość odpadów.

Zlokalizuj pola i obszary, w których Twoja firma produkuje najwięcej odpadów. I spróbuj stworzyć plan lub system, który pozwoli ograniczyć ilość odpadów. Podejmij działania w celu rozwiązania: Problemy nie rozwiążą się same; odpady nie zredukują się same. Ty, zarówno jako jednostka, jak i jako gracz zespołowy, musisz podejmować działania i postępować zgodnie z metodą i planem, który ustaliłeś.

Problemy nie rozwiążą się same; odpady nie zredukują się same. Ty, zarówno jako jednostka, jak i jako gracz zespołowy, musisz podejmować działania i postępować zgodnie z metodą i planem, który ustaliłeś. Powtarzajcie metodę i zawsze się doskonalcie: Być może najważniejszą sugestią dla ciebie, aby poprawić swój biznes podczas wdrażania metody Kaizen jest pozostanie konsekwentnym. Jeśli wdrożyłeś system Kaizen, to trzymaj się go. Powtarzaj za każdym razem, gdy musisz rozwiązać problem i ograniczyć marnotrawstwo.

Przykłady z życia wzięte dotyczące metody Kaizen

Metoda Kaizen jest jedną z filozofii, która jest wykorzystywana zarówno przez osoby indywidualne, jak i firmy takie jak wielkie konglomeraty. Poniżej przedstawiamy kilka firm, które stosują metodę Kaizen w swoich codziennych działaniach i długoterminowych planach:

Toyota

Jak już wspomniano w poprzednich rozdziałach, Toyota jest nie tylko jedną z firm, które stosują tę metodę, ale także jednym z jej pionierów. Toyota jest odpowiedzialna za uczynienie tej metody bardziej znaną i popularną na całym świecie. Toyota wykorzystuje tę metodę na wielu różnych poziomach produkcji i wytwarzania, od małych do dużych operacji.

Ford

Toyota nie jest jedynym producentem samochodów, który wykorzystuje metodę Kaizen. Ford również zdecydował się na początku XXI wieku, że będzie wdrażał tę metodę. Ford stwierdził, że koncentruje się na ciągłym doskonaleniu procesów produkcyjnych i środowiska pracy.

Nestlé

Przemysł spożywczy jest jednym z największych sektorów, które skupiają się na wdrażaniu i stosowaniu filozofii Kaizen. Nestlé jest jedną z największych firm na świecie, której produkty znajdują się w wielu różnych dziedzinach. Szczupła produkcja, do której Nestlé dąży najbardziej, to redukcja odpadów.

Ze względu na fakt, że ich produkty mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi, którzy ich używają (lub jedzą), firma koncentruje się na zmniejszeniu ilości odpadów. Odpady te obejmują zarówno żywność, jak i odpady plastikowe. Nestlé obiecuje, że do 2025 roku ich opakowania będą w 100% nadawać się do recyklingu i ponownego wykorzystania. Aby to osiągnąć, firma zainwestowała 2 miliardy dolarów. Przekazuje również wiele żywności ze swoich fabryk schroniskom dla zwierząt i ludziom w potrzebie.

Jak metodyka Kaizen i szablony Excel Someka współpracują ze sobą

Szablon Excel Tablicy Kanban

Szablon tablicy Kanban firmy Someka posiada zautomatyzowaną tablicę Kanban oraz zaawansowany mechanizm raportowania z dynamicznymi wykresami. Możliwość spojrzenia na ogólną wydajność każdego z pracowników jest dla Ciebie istotnym narzędziem do śledzenia postępów.

Ponadto, jego sekcja Dashboard będzie aktualizować się automatycznie, bez potrzeby wprowadzania nowych danych za każdym razem. Śledząc automatycznie generowane wyniki, możesz zacząć ulepszać swój biznes. Jeśli zauważysz, że jakieś zadanie nie jest prawidłowo wykonane, możesz skontaktować się z osobą odpowiedzialną i zacząć rozwiązywać problem. Kanban Board Excel Template jest niezbędnym narzędziem do lepszego podejścia do systemu Kaizen. Nie musisz wydawać dodatkowego kapitału, aby odnieść sukces w systemie Kaizen. Ponieważ Kanban Board Excel Template jest całkowicie darmowy.

Zarządzanie projektem KPI Dashboard

Tablica rozdzielcza KPI do zarządzania projektami firmy Someka zawiera listę 15 najważniejszych metryk i wskaźników wydajności, które możesz poprawić. Zdejmuje z Ciebie czasochłonny proces badawczy i wykonuje całą pracę. Modele biznesowe, które dostarcza w różnych kategoriach, pomagają rozwiązać problemy związane z czasem, budżetem, kapitałem, wydatkami i wpływem Twojej pracy.

Miesięczne i zbiorcze zestawienia, które zapewnia, pomogą Ci poprawić swój biznes i osiągnąć swoje cele. Skupia się na życiu w chwili obecnej i tworzeniu pozytywnego środowiska pracy, podczas gdy tworzy wartości docelowe dla Twojej firmy.

Zapewnia porównania i wykresy trendów, abyś mógł w pełni uznać i uświadomić sobie wartość swojej firmy. Jego interaktywne wykresy i konfigurowalne wykresy będą niewiarygodnie przydatne podczas wdrażania metody Kaizen i stosowania jej zasad w swojej firmie.

praktyczne przykłady i zdjęcia

Co to jest Kaizen? Kaizen (z jap. zmiana na lepsze) to filozofia zorientowana na ciągłe doskonalenie. W praktyce Kaizen niesie za sobą pewne fundamentalne zasady, takie jak: praca zespołowa, nastawienie na usuwanie źródła problemów, posługiwanie się faktami i danymi czy zaangażowanie każdego pracownika. Kaizen to sposób myślenia o doskonaleniu procesów, gdzie największy nacisk kładzie się na pobudzanie kreatywności wśród wszystkich pracowników w firmie. Kaizen powszechnie kojarzony jest z drobnymi pomysłami pracowników (Kaiezn procesu), jednak w Kaizen jest również furtka na duże pomysły doskonalące firmę (Kaizen przepływu). W modelu Kaizen dominują jednak drobne usprawnienia będące częścią właśnie Kaizen procesu. Jest to zupełnie inna koncepcja niż w podejściu do doskonalenia w modelu tradycyjnym, który opiera się na dużych projektach reorganizacyjnych. W takiej sytuacji czas pomiędzy powstaniem koncepcji a realizacją projektu jest bardzo długi (rys.1).

Rys.1. Doskonalenie pracy wg modelu Kaizen i modelu tradycyjnego

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

W modelu tradycyjnym tworzy się grupy projektowe i poświęca się dużo czasu na analizę. Wymagane jest również, przy każdym projekcie, zaangażowanie szeregu działów, takich jak: służby BHP, dział finansowy, dział jakości itd. Realizacja wniosków reorganizacyjnych jest zdecydowanie lepsza, niż w ogóle brak podejmowania inicjatyw doskonalących. To pewne! Problemem jest to, że działań reorganizacyjnych ze względu na czas i koszty może być maksymalnie kilka w roku. Czasami zdarzają się sytuacje, gdzie zostaje przeprowadzona pełna analiza przedwdrożeniowa, a projekt reorganizacyjny upada ze względu na zmianę np. budżetu. Drobne usprawnienia, będące częścią modelu Kaizen, mają to do siebie, że są odporne na takie sytuacje. Głównie ze względu na krótki okres wdrożenia. Dzięki temu takich usprawnień mogą być tysiące! Zawsze kiedy zapytasz: Co to jest Kaizen? Pomyśl o efekcie skali przy powstawaniu małych pomysłów.

Kaizen a procesy autonomicznej konserwacji AM

Autonomiczna konserwacja (ang. Autonomous Maintenance, AM) to podstawowa metoda wchodząca w skład systemu TPM (ang. Total Productive Maintenance). Celem procesów AM jest angażowanie operatorów w działania obsługowe na maszynach. Jest to o tyle istotne, gdyż operatorzy są najbliżej maszyn i są w stanie bardzo szybko zareagować na ich potencjalne problemy. Całą umiejętnością jest zidentyfikowanie tych problemów (usterek) zanim przerodzą się one w awarie. AM służy temu, aby nauczyć operatorów świadomie przeglądać i czyścić maszyny. Powszechnie przyjmuje się, że wdrażanie procesu AM na wybranym stanowisku składa się z 7 kroków (Nakajima, 1988):

Gruntowne czyszczenie i sprawdzanie maszyny. Oznaczanie i eliminacja źródeł zabrudzeń. Ułatwianie dostępu do czyszczenia i inspekcji maszyn. Określenie standardów czyszczenia i konserwowania. Poprawa ogólnych umiejętności inspekcyjnych u operatorów. Autonomiczna inspekcja maszyn. Proces ciągłego doskonalenia.

Pierwsze sześć kroków wdrażania AM związanych jest z szeroko rozumianą stabilizacją procesów (kroki: 1,2,3), dokumentowaniem pracy (krok: 4), szkoleniem operatorów (krok: 5) oraz utrzymywanie systemu (krok: 6). Ostatni krok przy wdrażaniu procesu AM to ciągłe doskonalenie (krok: 7), które ściśle związane jest z podejściem Kaizen. Dlaczego istotne jest doskonalenie działań wchodzących w skład procesu AM? Ponieważ w większości są one realizowane podczas postoju maszyny, a skrócenie czasu ich wykonywania będzie miało olbrzymi wpływ na poprawę dostępności maszyn. Innym powodem, dla którego doskonali się działania w zakresie AM, jest ułatwienie pracy dla operatorów. Działania AM są wykonywane często – najczęściej raz na zmianę. Im te działania są prostsze, tym mniejsza jest szansa na pomyłki podczas ich realizacji. Jedną z głównych zasad przy doskonaleniu procesów wg Kaizen jest praca na udokumentowanych procesach – krok 4 w we wdrażaniu AM.

Dokumentowanie procesów AM w TPM

Obecnie jednym z najczęstszych podejść stosowanych przy tworzeniu standardów AM jest wykorzystanie programu Training Within Industry (ang. Szkolenia w przemyśle, TWI). Program ten powstał podczas II Wojny Światowej, a jego głównym celem było wyćwiczenie u przełożonych umiejętności szkolenia pracowników, doskonalenia metod pracy i budowania relacji w zespole. W programie TWI tworzy się instrukcje pracy, które zbudowane są z trzech elementów (Liker, Maier, 2007): głównych kroków, wskazówek i przyczyn występowania wskazówek (rys. 2).

Rys. 2. Podział pracy stosowany na instrukcji pracy wg programu TWI

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Główne kroki opisują metodę pracy (co robisz). Wskazówki i przyczyny występowania wskazówek opisują sposób pracy (jak to robisz i dlaczego to robisz tak, a nie inaczej). Ten podział pracy jest szczególnie ważny w działaniach AM, gdzie od operatora nie wymaga się tylko i wyłącznie postępowania wg standardu (kroki i wskazówki), ale również istotne jest, aby świadomie reagował na dostrzeżone problemy (znajomość przyczyn i skutków). Dlatego tak istotne jest przy tworzeniu standardów AM określenie przyczyn występowania wskazówek, bo to przyczyny uczą operatorów świadomości. W Tabeli 1 przedstawiono fragment przykładowego standardu AM zapisanego na podziale pracy wg programu TWI.

Tabela 1. Fragment standardu działań AM opisanego z wykorzystaniem programu TWI.

Główne kroki (co?) Wskazówki (jak?) Przyczyny (dlaczego?) 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 10 śrub 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Pleksa jest zamocowana na 10 śrubach, które musisz wykręcić. 2.Za pomocą zmiotki 2.W ten sposób wyczyścisz pojemnik. Rękami będzie to trudne. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1. Zakres poprawny pomiędzy: 0 – 2,5 bara 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. 3.Kontroluj wagę 1.Wynik pomiaru (max 5 kg) 1. W przypadku większej masy może dojść do uszkodzenia podstawy zbiornika. Musisz cały czas kontrolować wynik pomiaru i mieć pewność, że nie przekracza 5 kg.

Każda wskazówka to potencjalne miejsce pomyłki człowieka wykonywującego działania AM. Zasada jest jedna: im mniej wskazówek w pracy, tym praca jest łatwiejsza – jest mniej szans na pomyłkę. Dlatego w procesie doskonalenia pracy wg filozofii Kaizen kluczowa jest eliminacja wskazówek poprzez działania doskonalące, a jeżeli to nie możliwe, to próba ułatwienia ich wykonywania.

Wróćmy jeszcze do tematu dokumentowania. Z pewnością każdy praktyk zgodzi się, że dobry standard AM powinien zawierać zdjęcia i obrazki. Dlaczego? Ludzie wzrokowo przyswajają do 83% informacji. Podział pracy przedstawiony na Rysunku 2 jest podstawą pod tworzenie wizualizowanych instrukcji pracy. Wówczas na zdjęciach przedstawia się wskazówki (jak wykonać dany główny krok). Zdjęcia powinny obrazować sposób wykonywania pracy, a nie jej efekt (główne kroki) – to bardzo ważna zasada przy tworzeniu standardów.

5W1H – podejście do doskonalenia pracy w oparciu o filozofię Kaizen

Podejście do usprawniania pracy małymi kroczkami (pierwowzór dla Kaizen) powstało w USA również w ramach programu TWI, a dokładniej metody TWI Metody Pracy (TWI MP). Metoda ta, zamiast zachęcać do dużych radykalnych zmian w celu osiągnięcia pożądanych celów, skłaniała osoby ją stosujące do drobnych usprawnień. Takich, które można byłoby wdrożyć najlepiej tego samego dnia. Było to związane z brakiem czasu i środków podczas II wojny światowej na dokonywanie dużych i innowacyjnych zmian przy produkcji sprzętu wojennego. Istotne było rozwijanie się przy użyciu istniejącej siły roboczej i technologii. Skuteczność metody TWI MP była efektem zastosowanego podejścia 5W1H, które wymuszało doskonalenie pracy w sposób ustrukturyzowany z wykorzystaniem kolejnych 6 pytań:

WHY is it necessary? (pol. Dlaczego jest to potrzebne) WHAT is its purpose? (pol. Jaki jest cel? / Po co?) WHERE should it be done? (pol. Gdzie to powinno być wykonane?) WHEN should it be done? (pol. Kiedy to powinno być wykonane?) WHO is best qualified to do it? (pol. Kto powinien to wykonać?) HOW is the best way to do it? (pol. Jak to wykonać lepiej?)

Nazwa podejścia 5W1H wywodzi się od użytych liter przy kolejno zadawanych 6 pytaniach w języku angielskim. Podejście to zostało w pełni przyjęte przez Toyotę wchodząc w skład systemu produkcyjnego Toyoty (ang. Toyota Production System) jako główna metoda budująca podejście Kaizen. Zadawanie wspomnianych pytań ma na celu uzyskanie jak największej liczby pomysłów na doskonalenie sposobu wykonywania pracy. Ważne jest, aby nie odrzucać jakiegokolwiek pomysłu, nawet jeśli na samym początku wydawać się może nierealnym do wdrożenia.

Ostatnie pytanie doskonalące: Jak to lepiej wykonać? (ang. How?) nie ma celu uzyskania lepszej sekwencji pracy. Zostało ono zastosowane po to, aby uzyskać jak najwięcej pomysłów związanych z uproszczeniem i ułatwieniem pracy człowieka, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Stąd podejście 5W1H stanowiące podstawę modelu Kaizen należy traktować jako usprawnienie w dwóch obszarach:

Metoda – poprzez ustalenie, czy dana wskazówka jest naprawdę potrzebna oraz określenie najlepszej sekwencji pracy (pytania z grupy 5W).

– poprzez ustalenie, czy dana wskazówka jest naprawdę potrzebna oraz określenie najlepszej sekwencji pracy (pytania z grupy 5W). Człowiek – poprzez uproszczenie pracy operatora w obszarach bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy (pytanie z grupy 1H).

Zadawanie pytań dokładnie w takiej kolejności działa jak stymulator burzy mózgów. Jednak w odróżnieniu od burzy mózgów, 5W1H doskonale sprawdza się nawet podczas indywidualnej analizy pracy, ponieważ wymaga zastanowienia się nad każdą ze wskazówek pracy z osobna.

Pytanie pierwsze z podejścia 5W1H: Dlaczego jest to potrzebne? (ang. Why?) jest pytaniem o przyczynę występowania wskazówki. Zostało to pytania zadane przy tworzeniu standardu AM (Tabela 1). Odpowiedź na to pytanie to przyczyna występowania danej wskazówki.

Przy doskonaleniu metod pracy wg filozofii Kaizen istotne jest eliminowanie wskazówek, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to ułatwianie ich wykonywania. Dzięki temu zmniejszy się szansa wystąpienia błędu człowieka. W Tabeli 2 zaprezentowano analizę doskonalącą wg podejścia 5W1H dla standardu AM zapisanego w Tabeli 1. Opracowana metoda doskonalenia wykonywanych wskazówek w pracy jest autorską metodą zespołu LeanTrix i nosi nazwę Poka Yoke Generator Sheet (Misiurek, 2016).

Tabela 2. Analiza doskonaląca z wykorzystaniem podejścia 5W1H i podziału pracy na główne kroki, wskazówki i przyczyny – Poka Yoke Generator Sheet

Główny krok Wskazówka Przyczyny (dlaczego?) Co jest celem? Gdzie? Kiedy? Kto? Jak? Pomysły 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 10 śrub 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Pleksa jest zamocowana na 10 śrubach, które musisz wykręcić. X Można podzielić pleksę na dwie części i wtsawić zawias. Wówczas wystarczy odkręcić tylko 4 śruby i otworzyć połowe pleksy. Dzięki temu skróci się czas odkręcania. 2.Za pomocą zmiotki 2.W ten sposób wyczyścisz pojemnik. Rękami będzie to trudne. X Można użyć odkurzacz, który ułatwi wyczyszczenie pojemnika. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1.Zakres pomiędzy 0-2,5 bara 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. X Łatwiej będzie jeżeli podany zakres oznaczy się kolorem zielonym. 3.Kontroluj wagę 1.Wynik pomiaru (max 5 kg) 1. W przypadku większej masy może dojść do uszkodzenia podstawy zbiornika. Musisz cały czas kontrolować wynik pomiaru i mieć pewność, że nie przekracza 5 kg. X Nie będzie potrzeby kontrolowania wyniku pomiaru, jeżeli zainstalowany zostanie czujnik wagi informujący operatora o tym, że zbliża się do wagi 5 kg. Czujnik ustawiony na 4,5 kg. W momencie przekroczenia 4,5 kg zapali się kontrolka i sygnał dźwiękowy – Andon.

W ramach analizy doskonalącej powstały pomysły usprawniające pracę. Dla przykładu pojawił się pomysł, aby przeciąć pleksę w połowie i zakonotować zawias (1.główny krok, 1.wskazówka) (Rysunek 3). Dzięki temu w krótszym czasie będzie można dostać się do środka maszyny w celu jej wyczyszczenia. W tym konkretnym pomyśle czas odkręcania pleksy został zredukowany z 2 minut do 50 sekund. W ramach analizy doskonalącej powstały inne pomysły jak np. mocowanie pleksy za pomocą śrub motylkowych. Dział BHP jednak odrzucił ten pomysł argumentując to tym, że do maszyny dostęp może być tylko z wykorzystaniem narzędzi. Pomysł z przecięciem pleksy spełniał te wymogi.

Rys. 3. Pomysł doskonalący z przecięciem pleksy

Źródło: Wolak M., Kotlarski B., Maczuga M., 2014, 5S Fundamentem Trwałego Systemu TPM, Prezentacja na XIV Konferencji Lean Management, Wrocław

Innym pomysłem podczas doskonalenia tego procesu było oznaczenie poprawnych zakresów ciśnienia kolorem zielonym (2. główny krok, 1. wskazówka). Rozwiązanie to zaprezentowano na rysunku 4. Dzięki temu rozwiązaniu operator nie będzie musiał zapamiętywać odpowiedniego zakresu (0-2,5 bara). Praca będzie dla niego łatwiejsza.

Rys. 4. Przykład rozwiązania dotyczącego wykorzystania sterownika wizualnego

Źródło: Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Opisane pomysły dają duże korzyści, a z drugiej strony praktyczne nie wymagają wysiłku wdrożeniowego. To cała esencja filozofii Kaizen – prostota. W Tabeli 3 zaprezentowano fragment nowego standardu AM po przeprowadzeniu działań doskonalących z wykorzystaniem podejścia 5W1H.

Tabela 3. Fragment usprawnionego standardu działań AM rozpisany na podziale pracy wg programu TWI.

Główne kroki Wskazówki Przyczyny 1.Wyczyść pojemnik na odpady 1.Odkręć 4 śruby 1.Jest to potrzebne, aby dostać się do środka maszyny. Odkręcając 4 śruby będziesz mógł otworzyć pleksę dzięki zawiasom. 2.Odkurzacem 2.W ten sposób łatwiej wyczyścisz pojemnik. 2. Sprawdź zakres ciśnienia 1. Zakres zielony 1.Wzrost ciśnienia w instalacji może też być spowodowany uszkodzeniem, np. wężownicy, płaszcza czy wymiennika. Należy poinformować o tym służby utrzymania ruchu. 3.Kontroluj wagę

W przedstawionym standardzie AM w Tabeli 3, trzeci główny krok został bez żadnej wskazówki dzięki rozwiązani Andon, który powiadamia operatora o przekroczeniu wagi. Operator nie musi zerkać na wynik pomiaru.

Podsumowanie

Doskonalenie działań AM wg filozofii Kaizen to bardzo skuteczne podejście, aby zwiększać dostępność maszyn poprzez redukcję czasu ich czyszczenia i konserwacji. To również podstawa pod ułatwianie pracy dla operatorów co przekłada się na mniejszą liczbę pomyłek oraz skrócenie czasu instruktażu stanowiskowego (mniej wskazówek do przekazania uczniowi). Ważne jest, aby pamiętać o tym, że filozofia Kaizen jest skuteczna głównie wtedy, kiedy zostanie opracowany standard pracy, który zostanie poddany doskonaleniu. To jedna z ważniejszych zasad filozofii Kaizen. Przedstawiony w artykule podział pracy na główne kroki, wskazówki i przyczyny jest pomocny nie tylko po to, aby doskonalić pracę z wykorzystaniem narzędzia Poka Yoke Generator Sheet. To również podstawa pod szkolenie operatorów z działań AM z wykorzystaniem metody TWI Instruowanie Pracowników (ang. TWI Job Instruction).

Literatura

Liker J., Meier D., 2007, Toyota Talent: Developing Your People the Toyota Way, McGraw-Hill Education; 1 edition

Misiurek B., 2016, Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes, Productivity Press, New York

Nakajima S., 1988, Introduction to TPM: Total Productive Maintenance, Productivity Press, New York

Wolak M., Kotlarski B., Maczuga M., 2014, 5S Fundamentem Trwałego Systemu TPM, Prezentacja firmy LG Display na XIV Konferencji Lean Management, Wrocław

Autor: dr inż. Bartosz Misiurek, CEO LeanTrix

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Szef UR.

KAIZEN JAPOŃSKA METODA W POLSKICH FIRMACH

Transkrypt

1 Katarzyna Abrantowicz Marta Piotrowska Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Jakością Q-mam Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu KAIZEN JAPOŃSKA METODA W POLSKICH FIRMACH 1 Wstęp Japońska filozofia Kaizen powstała w latach 40-tych XIX wieku. Wtedy to, na zniszczone wojną wyspy japońskie, przybyła grupa amerykańskich statystyków, z doktorem Demingiem na czele. Edwards Deming, specjalista w dziedzinie kontroli jakości, zapoczątkował w Japonii jakościową rewolucję, która wkrótce objęła swoim zasięgiem cały świat. Uczył on Japończyków, że jakość nie sprowadza się do tego, by produkt bądź usługa odpowiadały określonym wymaganiom, lecz raczej, że jest to styl życia, nie kończący się proces ulepszania. Ta podstawowa reguła: ciągłe zaangażowanie, chęć nieustannego podnoszenia jakości firmy i produktu, udoskonalanie firmy na co dzień, dała siłę do odbudowy kraju i stała się właściwym kierunkiem na drodze do japońskiego cudu gospodarczego 1. Po drugiej wojnie światowej większość japońskich firm musiała na nowo zaczynać od podstaw. Każdego dnia menedżerowie i robotnicy stawali przed nowymi wyzwaniami i każdy dzień oznaczał postęp. Już sam fakt istnienia na rynku wiązał się z koniecznością nieustannego doskonalenia. Na skutek wpływu Deminga w języku japońskim pojawiło się nowe słowo KAIZEN, gdzie kai znaczy zmiana, a zen dobry 2, Kaizen jest więc zasadą ciągłego doskonalenia. Zastosowanie metod totalnej kontroli jakości i ogólnozakładowej kontroli jakości pomogło japońskim firmom wypracować sposoby myślenia zorientowane na proces i stworzyć strategie zapewniające ciągłe doskonalenie poprzez zaangażowanie wszystkich pracowników na każdym szczeblu organizacji. Idea stopniowego ulepszania, codziennego wprowadzania drobnych poprawek stała się w ciągu ostatnich lat dla większości słynnych firm japońskich sposobem życia 3. Lata 90 – te XX wieku to okres transformacji systemowej w Polsce, wiele przedsiębiorstw zainteresowało się filozofią Kaizen. Najlepsze pomysły początkowo 1 Internet a. 2 D. Król, Inspiracja prakseologiczna dla systemu Kaizen, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa 11/2004, s Por. A.Oess, Kaizen, Problemy Jakości 4/2002, s.16.

2 napływały głównie ze Szwecji, dopiero później głównym źródłem inspiracji stała się Japonia oraz jej eksperci 4. 2 Różnice między filozofią zachodniego a japońskiego sposobu zarządzania Masaaki Imai, założyciel Instytutu Kaizen oraz autor książki Kaizen. Tajemnica sukcesu Japonii uważa, że tę filozofię można zastosować w każdej firmie, ponieważ nawet największy głupiec jest w stanie zwiększyć wydajność pracy, jeśli poświęci na to odpowiednią ilość środków. Prawdziwą sztuką jest zwiększenie efektywności bez dodatkowych inwestycji w nowe narzędzia i technologie 5. Pomiędzy dwoma modelami zarządzania japońskim oraz europejskim występuje wiele różnic tj 6.: Definicja pojęcia jakość. Arystoteles zdefiniował ją w swoim dziele Categoriae jako: to co sprawia, że rzecz jest rzeczą, którą jest. Europejczycy kojarzą więc jakość z charakterystyką techniczną produktów. Takie jej pojmowanie jest więc dosyć powierzchowne i ściśle wiąże się z kontrolą techniczną. W Japonii natomiast podchodzi się do jakości w zupełnie inny sposób. Nie jest ona definiowana, lecz traktowana jako podejście. Kojarzy się ze wszystkim co można poprawić 7. W modelu zachodnim dużą wagę przykłada się do wyników jakie osiągnie poszczególny pracownik, przez co nasila się konkurencja i współzawodnictwo, w odróżnieniu model japoński oparty jest na pracy zespołowej i wspólnym podejmowaniu decyzji. Europejscy pracownicy mają możliwość szybkiego awansu co wiąże się ze znacznym wzrostem wynagrodzeń, lecz nie zapewnia stabilności i pewności w utrzymaniu pozycji w pracy. Japońskie firmy inwestują w podwładnych i choć nie ma tu mowy o dużych różnicach w wynagrodzeniach, a awans jest powolny to pracownik ma zapewnioną pracę na całe życie. W pierwszym modelu stosowany jest system kar i nagród, pracownik jest ciągle kontrolowany, oceniany według ustalonych norm. W drugim modelu ceni się zaangażowanie, pomysłowość, aktywność i kreatywność, pracownik poddawany jest ciągłej ocenie przez kierownictwo. 4 Internet c. 5 Internet e. 6 A. Hamrol, W. Mantura, Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa Poznań 1998, s Por. L. Wasilewski, Podstawy zarządzania jakością, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 1998, s. 19.

3 Przedsiębiorstwa europejskie zorientowane są na technikę, która rozwija się w sposób ciągły i dynamiczny. Widoczne efekty są bowiem najważniejsze. Ciągle szuka się nowych technologii. W Japonii postęp techniczny to nieustanne zmiany wszystkich procesów tylko wspomagane istniejącymi technologiami. Wszystko tu jest zorientowane na ludzi a nie na technikę. Barierę może stanowić typ kultury organizacyjnej. Przedsiębiorstwa amerykańskie i europejskie koncentrują się zwykle na szybkich zmianach, które przynoszą natychmiastowe rezultaty, skupiają uwagę na technice i celach – nie na ludziach. W odróżnieniu od nich firmy japońskie uwzględniają potrzebę innowacji nie zapominając o potrzebie ciągłego ulepszania już istniejących standardów. Pomimo tych różnic niewątpliwie istotne i korzystne jest przeniesienie elementów tej filozofii na polski rynek, ponieważ firma może zyskać wiele korzyści małymi nakładami finansowymi. Wiele japońskich firm osiągnęło światowy sukces stosując zarządzanie przez Kaizen dlatego uważamy, że europejskie firmy powinny brać z nich przykład. Nie chodzi tutaj o całkowite naśladowanie tylko o dostosowywanie japońskich metod do europejskich warunków. 3 Definicja Kaizen Kaizen jest japońską filozofią zarządzania to specyficzny sposób myślenia, który zrewolucjonizował gospodarkę japońską na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat prowadząc do ustawicznej poprawy jakości wyrobów i usług poprzez znaczne zminimalizowanie kosztów działalności. 8 Jego istotę stanowi ciągłe i nieprzerwane doskonalenie wszystkich procesów w firmie. Obejmuje każdego pracownika począwszy od kadry kierowniczej a skończywszy na pracownikach szeregowych, ponieważ Kaizen skupia się na małych usprawnieniach jego wprowadzanie w życie ma skutek długookresowy, jednak to systematyczne zmiany i małe ulepszenia prowadzą do wielkich i spektakularnych efektów. Jest to metoda mniejszych, ale stale osiąganych korzyści. Japońska koncepcja zarządzania polega na ciągłym poszukiwaniu i wdrażaniu nawet niewielkich usprawnień we wszystkich dziedzinach działalności i na każdym stanowisku pracy. Celem jest osiąganie znacznych sukcesów za pomocą drobnych kroków, nie wymagających angażowania znacznych środków i nakładów. Każdy pracownik ma nieujawnione jeszcze możliwości i zdolności, a ich odkrycie i wykorzystanie, przy znacznym stanie zatrudnienia, może przynieść znaczne efekty. Przesłanie Kaizen głosi, że 8 A. Sąpór, Kaizen – filozofia ciągłego udoskonalania organizacji, Organizacja i Kierowanie, 4/2004, s. 91

4 żaden dzień nie powinien minąć bez dokonania jakiejś poprawy w którymś z obszarów funkcjonowania firmy 9. Kaizen stał się bardzo szybko światową techniką o globalnym wymiarze, ponieważ pozwala przedsiębiorstwom sprostać wymaganiom wytwarzania produktów i usług o najwyższej jakości, niskim kosztem i dokładnie na czas wykonania zlecenia. 4 Sposób wdrażania Kaizen i jego przebieg w późniejszych etapach Metoda Kaizen powinna być wdrażana na operacyjnym i taktycznym poziomie zarządzania oraz wśród pracowników bezpośrednio tworzących produkty czy też usługi. Cały proces powinien odbywać się przy wsparciu najwyższych szczebli zarządzania, których zadaniem jest stwarzanie odpowiedniej kultury pracy sprzyjającej ciągłemu rozwojowi. Aby filozofia została z powodzeniem zastosowana należy kierować się następującymi wskazówkami 10 : Umysł jest twoim atutem, w nim tkwi rozwiązanie wszystkich problemów. Spostrzegaj rzeczy w perspektywie ciągłego ich ulepszania. Nie wszystko zrobisz perfekcyjnie ale zawsze możesz to ulepszyć. Każdy popełniony błąd poprawiaj od razu. Wyciągaj wnioski z każdego błędu i na podstawie doświadczeń twórz standardy. Myśl jak coś można zrobić, a nie dlaczego nie można tego zrobić. Staraj się wprowadzać nawet niewielkie zmiany. Kaizen angażuje wszystkich pracowników i pozwala na szybką poprawę efektywności bez konieczności ponoszenia znacznych inwestycji. Menadżer odgrywa tu dużą rolę, gdyż od niego zależy, jak rozwinie się współpraca z pracownikami, czy będą chętnie dzielić się z nim swoimi pomysłami i spostrzeżeniami bez odczuwania lęku przed brakiem akceptacji. Każdy pomysł zostaje rozpatrzony wg poniższego schematu 11 : Analiza obecnej sytuacji analiza wszystkich procesów zachodzących w firmie, uświadomienie sobie istnienia problemów, jeżeli takie istnieją. Ważne jest aby wychwycić nawet najmniejsze błędy. 9 A.Oess, op.cit., s Por. Internet g. 11 Internet a.

5 Określenie udoskonaleń wprowadzenie usprawnień, wskazanie nowych, niestosowanych dotąd procedur, które doprowadzają do rozwiązania istniejących problemów. Wdrożenie udoskonaleń pracownicy wprowadzając nowe pomysły muszą ciągle je obserwować i w razie potrzeby poprawiać je. Drobne usprawnienia nie mogą mieć końca. Ocena rezultatów przeprowadzony proces zostaje poddany ocenie. Stosowanie powyższego schematu umożliwia dokładne sprawdzenie pomysłu, wprowadzenie go w życie z pewnością, że będzie on dobrze przyjęty przez wszystkich pracowników. Zapewnia on eliminację większości błędów występujących w firmie co sprawi, że zarówno pracownicy, jak i konsumenci osiągną korzyści. 5 Zastosowanie Kaizen na przykładzie firmy Esselte 12 Wiele firm działających w Polsce zaczęło stosować metodę Kaizen ułatwiającą im osiągnięcie sukcesu, są to między innymi: Toyota, Masterfoods, Wuzetem Warszawskie Zakłady Mechaniczne 13 oraz firma Esselte, którą zajmiemy się szerzej. Przedsiębiorstwo to znajduje się w Kozienicach. Esselte to lider w dziedzinie zarządzania dokumentami i wiodący na świecie producent artykułów biurowych. Firma powstała w 1913 r. w Szwecji. Obecnie posiada oddziały w 29 krajach i zatrudnia blisko pracowników. Oferta obejmuje ponad artykułów, dostępnych w 100 krajach na świecie. W Polsce Esselte istnieje od 1991 roku, w Kozienicach posiada swą największą fabrykę na świecie, gdzie zatrudnia 700 osób. Firma Esselte już trzeci rok wdraża z powodzeniem filozofię Kaizen. Przedsiębiorstwo to zdecydowało się zastosować tę metodę, gdyż ze względu na ogromną sieć dystrybucji koszty magazynowania gotowych produktów były bardzo wysokie. Kaizen umożliwił im usprawnienie procesów produkcyjnych, administracyjnych i komunikacji wewnętrznej. Dzięki temu mogli maksymalnie zredukować czas magazynowania i oczekiwania na realizację zamówienia, gdyż jak mówi Piotr Mackiewicz dyrektor fabryki: Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o satysfakcji klienta, jest oprócz jakości, terminowość dostaw. Celem nadrzędnym było zwiększenie elastyczności produkcji, czyli wytwarzanie mniejszych partii, przy zwiększeniu częstotliwości. Czas oczekiwania od momentu otrzymania informacji, produkcję, aż do uzupełnienia zapasów magazynowych – został skrócony z 3 12 Internet d. 13 Pomimo starań autorek nie udało się pozyskać informacji.

6 tygodni do 2 dni. Tak dobry wynik udało się osiągnąć właśnie dzięki stosowanej filozofii Kaizen. Zaowocowało to znacznym wzrostem wydajności. Wdrażanie metody Kaizen było jednak procesem żmudnym i długotrwałym. Firma Esselte musiała bowiem rozpocząć od analizy każdego pojedynczego procesu począwszy od zakładania folii na odpowiednią maszynę, po ilość kroków, jakie musi wykonać obsługujący ją pracownik. Poprawiono elastyczność, wydajność i zdolność produkcyjną pracowników i maszyn, przy wykorzystaniu minimalnych nakładów inwestycyjnych. Aby system Kaizen mógł zostać poprawnie wdrożony, firma musiała także skupić się na pracownikach. Elementy filozofii musieli bowiem przyswoić pracownicy na wszystkich stanowiskach: począwszy od kadry kierowniczej każdego szczebla, po pracowników administracji, produkcji, transportu i pracowników fizycznych. Ważne bowiem było, aby wszystkie dokonywane zmiany były akceptowane przez nich i by mogli oni bezpośrednio w nich uczestniczyć. Przekonani do tej idei pracownicy mogli mieć własny udział w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstwa. Nad stosowaniem zasady Kaizen w fabryce Esselte Polska czuwa zespół japońskich konsultantów. Przeprowadzają oni szkolenia zarówno na miejscu, jak i podczas specjalnych szkoleń w Japonii. Tygodniowe warsztaty to zazwyczaj praca nad konkretnym odcinkiem produkcji, a ich wynikiem jest opracowanie metody na wdrożenie zmiany. Piotr Mackiewicz – dyrektor fabryki w Kozienicach stwierdza, że poprawiła się całościowa kultura przedsiębiorstwa, zadowolenie klientów i pracowników, a to przełożyło się bezpośrednio na wyniki finansowe i pomogło zwiększyć przewagę konkurencyjną firmy. 6 Zalety i wady Kaizen Analizując przebieg wdrażania Kaizen i jego rozwój w wyżej wymienionej firmie, możemy wyodrębnić, zarówno plusy, jak i minusy tej filozofii. Do zalet zalicza się między innymi 14 : Stopniowe wprowadzanie zmian sprzyjające lepszej akceptacji przez pracowników są oni lepiej przygotowani do kolejnych kroków, nie denerwują się, że sytuacja w firmie stanie się niestabilna, gdyż przeprowadzane zmiany są im stopniowo przekazywane. Pracownicy podchodzą z większym zrozumieniem do nowych sytuacji, są spokojniejsi i lepiej zorganizowani. 1 4 Por. D. Król, op. cit, s.18

7 Łatwiejsze osiąganie stabilnej pozycji konkurencyjnej małymi krokami firma osiąga coraz lepsze rezultaty. Jest lepiej przygotowana do różnych sytuacji, gdyż ciągłe ulepszanie owocuje większym doświadczeniem, ponieważ wszystkie zmiany są drobne i stopniowe, nie wymagają od przedsiębiorstwa dużych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwo może osiągnąć bez większych wyrzeczeń dobrą pozycję konkurencyjną na rynku. Ma pewność, że jej produkt będzie zawsze towarem z górnej półki, gdyż jest ciągle ulepszany. Eliminowanie marnotrawstwa w procesach przez ciągłe ulepszanie w firmie zarządzanej przez Kaizen nie ma mowy o mudzie czyli niepotrzebnym zastojom pracowników w pracy. Są oni ciągle zajmowani i w pełni wykorzystywani co daje im poczucie, że są potrzebni i przydatni, a przedsiębiorstwo nie jest narażone na dodatkowe koszty i opóźnienia. Wiąże się to oczywiście z ciągłą obserwacją pracowników. Oni sami również dzielą się swoimi pomysłami, np. jeśli wiedzą jak można skrócić czas wykonywania danego zajęcia, proponują to. Niska i prosta odpowiedzialność ponieważ wszystkie zmiany i pomysły są konsultowane, odpowiedzialność nie spada bezpośrednio na jednego pracownika. Każde produkowane dobro ma swojego właściciela, który stara się aby było jak najwyższej jakości. Jest to więc dosyć wąska odpowiedzialność. Korzyści od razu oraz stopniowo przedsiębiorstwo wdrażając Kaizen od razu może zauważyć korzyści, zarówno na tle produkcyjnym, jak i u pracowników zyskując z nimi lepszy kontakt. Główną zaletą jest to, że nie odbywa się to kosztem dużych nakładów finansowych. W trakcie zarządzania przez Kaizen przedsiębiorstwo może też obserwować szereg stopniowych zmian na lepsze dzięki procesom ciągłego ulepszania. Niskie koszty wprowadzenia i stosowania wdrażanie Kaizen nie wymaga dużych nakładów finansowych. Przede wszystkim firma musi skupić się na pracowniku, umożliwić mu odpowiednie przygotowanie, szkolenia i zapewnić przyjazną atmosferę. Wiele zależy od menedżera, który powinien wpłynąć na nastawienie podwładnych i przekonać ich, że dobro firmy jest bardzo ważne dla wszystkich. Kaizen mimo wielu zalet posiada również kilka wad, do których należy zaliczyć 15 : 1 5 Tamże, s.18

8 Długotrwały i powolny proces zmian powoduje, że nie każda firma może zdecydować się na Kaizen. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw znajdujących się na skraju bankructwa, którym pomogłyby tylko drastyczne zmiany. Zbytnia drobiazgowość- dla dużych firm jest to nie lada wyzwanie. Muszą one bowiem zwracać uwagę na wszystkie detale co wymaga dużego skoordynowania i spostrzegawczości. Ciężej jest również dotrzeć do wszystkich pracowników. Trzeba uważać by przesadna drobiazgowość nie doprowadziła do zajmowania się niepotrzebnymi sprawami i znajdowania dodatkowych problemów. Nie zmienia radykalnie istniejącego stanu są to bowiem drobne zmiany, mające zapewnić stopniową poprawę. W Kaizen nie chodzi o przebudowanie całego przedsiębiorstwa lub wielkie inwestycje, lecz o zmianę nastawienia ludzi na ciągłe udoskonalanie i poprawianie istniejącego stanu. W europejskich firmach brak odpowiedniej kultury organizacyjnej może to stanowić pewną barierę. Przyjęcie przez przedsiębiorstwo Kaizen będzie w dużej mierze zależało od jego przyswajania i rozumienia nowej koncepcji zarządzania i definiowania jakości. Zbiorcze zestawienie zalet i wad przedstawia poniższa tablica (Tab.1) Tab. 1 Wady i zalety Kaizen ZALETY WADY stopniowe wprowadzanie zmian długotrwały i powolny proces zmian sprzyja lepszej akceptacji przez zbytnia drobiazgowość pracowników nie zmienia radykalnie istniejącego łatwiejsze osiąganie stabilnej pozycji stanu konkurencyjnej w europejskich firmach brak eliminowanie marnotrawstwa w odpowiedniej kultury organizacyjnej procesach przez ciągłe ulepszanie niska i prosta odpowiedzialność korzyści od razu oraz stopniowo niskie koszty wprowadzenia i stosowania Źródło: Opracowanie własne. Analizując powyższą tablicę można wywnioskować, że przeważają zalety, a wad jest mniej i są one mniej istotne. Jest to czynnik, który powinien zachęcić przedsiębiorców do wprowadzenia filozofii Kaizen na polski rynek.

9 7 Podsumowanie Kaizen stał się bardzo szybko światową techniką o globalnym wymiarze, ponieważ pozwala przedsiębiorstwom sprostać wymaganiom wytwarzania produktów i usług o najwyższej jakości, niskim kosztem i dokładnie na czas wykonania zlecenia. Kaizen to kultura działania, która aby odniosła sukces, musi być filozofią codziennego, systematycznego działania. Pracownicy muszą każdego dnia poszukiwać nowych rozwiązań, ulepszeń, utrzymywać porządek na swoim miejscu pracy oraz unikać marnotrawstwa. Literatura: Hamrol A., Mantura W., Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa Poznań Imai M., Kaizen. Tajemnica sukcesu Japonii, ZETOM, Warszawa Król D., Inspiracja prakseologiczna dla systemu Kaizen, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa, 11/2004. Oess A., Kaizen, Problemy Jakości 4/2002. Sąpór A., Kaizen – filozofia ciągłego udoskonalania organizacji, Organizacja i Kierowanie 4/2004. Wasilewski L., Podstawy zarządzania jakością, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa Wawak S., Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka, Helion 2002 Wolniak R., Gemba japońska technika zarządzania, Przegląd Organizacji 7-8/2003 Źródła internetowe: Internet a, Internet b, Internet c, Internet c, Internet d, Internet e, Internet f, Internet g,

10 KAIZEN JAPANESE METHOD IN POLISH FIRMS Summary This article describes the philosophy of constant improving Kaizen. The authors present fundamental presumptions, main profits of implementation and practical application methods in Polish firm Esselte in Kozienice.

Kaizen – definicja

Kaizen – japońska praktyka i sztuka zarządzania. Kaizen to ciągłe rozwiązywanie problemów, inaczej nieustanne doskonalenie i usprawnianie organizacji dzięki wykorzystaniu wiedzy i zaangażowania pracowników. To ciągła identyfikacja i eliminacja marnotrawstw. To stałe zaangażowanie wszystkich pracowników, by firma wciąż była Lean.

Doskonalenie w kaizen polega na usprawnianiu miejsca pracy, procesów wytwórczych i życia codziennego.

Dwa filary Kaizen to: ulepszanie i zmiana na lepsze oraz stale toczący się proces. Celem kaizen jest więc skrócenie czasu realizacji procesu pracy oraz poprawa jego jakości a także tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Przede wszystkim zaś kaizen ma prowadzić do redukcji kosztów produkcji, co odbywa się głównie poprzez identyfikację i eliminację marnotrawstwa. Sztuka ta tworzy atmosferę, w której przedsiębiorstwa rozwiązują wewnętrzne problemy i podejmują współpracę. Kaizen zorientowany jest na proces oraz sposób zarządzania, a nie na ocenę ludzi przez pryzmat wyników, jakie osiągają.

Filozofia kaizen bazuje na przekonaniu, że pracownicy wdrażający codziennie niewielkie usprawnienia (kaizeny) w swojej pracy powodują szybsze doskonalenie się organizacji i w ten sposób zdobywa ona większą przewagę nad konkurencją, niż w przypadku, kiedy inwestujemy co jakiś czas w duże udoskonalenie.

Kaizen może mieć 2 rodzaje: przepływu i procesu. Pierwszy to doskonalenie przepływu materiału i informacji. Drugi zaś to usprawnianie pojedynczych stanowisk pracy.

Kaizen jest nie tylko strategią zarządzania, ale również częścią kultury japońskiej, odnoszącą się do ciągłego dążenia do doskonałości w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym.

Przykłady zastosowania KAIZEN w firmach najlepiej POLSKICH

Temat: Przykłady zastosowania KAIZEN w firmach najlepiej POLSKICH

Szanowny kolega Konrad mam nadzieję nie próbuje mnie obrazić ani też proponować mi chęć pomocy za pieniądze.Otóż szanowny Panie Konradzie zagadnienie którego poszukuję istotnie jest potrzebne na studia. Jednak nie jest to tematem pracy magisterskiej a jedynie jeden z elementów składających się na zaliczenie ćwiczenia z jednego z przedmiotów. I nie jest przyjemny komentarz typu:”… tylko, że to nie ten portal… tu wymieniamy się wiedzą, doświadczeniami, a nie zlecamy napisanie pracy magisterskiej…”Czymże jest moje zapytanie? Pytam właśnie o doświadczenie w Kaizen.Skoro kolega jest tak doskonałym specjalistą zapewne nie jest dla Niego żadnym problemem podanie przykładów jakich szukam naszego kraju. Gdybym poszukiwał popularnych przypadków z literatury to sięgnąłbym do literatury Masaaki Imai gdzie są podane przypadki.Mam nadzieję że kolega Konrad wymieniający się z innymi wiedzą i doświadczeniami będzie w stanie wskazać mi poszukiwane firmy.Szczerze mówiąc byłem pewny że w Polsce firmy są na tyle dojrzałe firmy aby pochwalić się osiągnięciami we wdrażaniu nowoczesnych metod zarządzania tak jak się to robi na zachodzie. ( a przynajmniej tak mi się wydaje) Stawiałoby to firmy w dobrym świetle w otoczeniu firmy. (ale nie muszę mieć racji może się mylę)P.S. Dziękuję za udział w dyskusji oczekuję na wiedzę. :)… i to mój ziomal… porażka…

Kaizen – nie tylko na produkcji

Kaizen to pochodzący z języka japońskiego termin, który oznacza orientację na ciągłe doskonalenie. Dosłowne Kaizen tłumaczy się jako: dobrą zmianę. Kaizen oznacza koncentrację pracowników na ciągłych, drobnych usprawnieniach. Jest to zupełnie inna koncepcja niż w podejściu do doskonalenia w modelu tradycyjnym (europejskim, czy amerykańskim), który opiera się na dużych projektach reorganizacyjnych.

W takiej sytuacji czas pomiędzy powstaniem koncepcji a realizacją projektu jest bardzo długi. W modelu Kaizen szuka się głównie drobnych pomysłów, które można wdrożyć najlepiej tego samego dnia. W modelu tradycyjnym tworzy się grupy projektowe i poświęca się dużo czasu na analizę. Wymagane jest również, przy każdym projekcie, zaangażowanie szeregu działów, takich jak: służby BHP, dział finansowy, dział jakości itd. Realizacja wniosków reorganizacyjnych jest zdecydowanie lepsza, niż w ogóle brak podejmowania inicjatyw doskonalących. To pewne! Problemem jest to, że działań reorganizacyjnych ze względu na czas i koszty może być maksymalnie kilka w roku. W modelu Kaizen najistotniejszym jest skracanie czasu pomiędzy wypracowaniem koncepcji, czy też zdefiniowaniem problemu, a samym wdrożeniem usprawnienia.

Geneza podejścia Kaizen

Kaizen to określenie wywodzące się z języka japońskiego. Samo podejście do usprawniania pracy małymi kroczkami powstało jednak w USA w ramach programu Training Within Industry, a dokładniej TWI Metody Pracy (ang. Job Methods). Metoda ta, zamiast zachęcać do dużych radykalnych zmian w celu osiągnięcia pożądanych celów, skłaniała osoby ją stosujące do drobnych usprawnień. Takich, które można byłoby wdrożyć najlepiej tego samego dnia. Metoda TWI MP to czterokrokowy sposób postępowania, którego wykorzystanie pozwala udoskonalić dowolny proces wykonywany przez człowieka. Efektem doskonalenia przy pomocy metody TWI MP jest zwiększona liczba produkowanych wyrobów dobrej jakości w krótszym czasie, co stanowi esencję doskonalenia. Produkowanie odnosi się w tej metodzie do każdej pracy, która obejmuje pracę manualną, pracę z wykorzystaniem maszyn lub prace związane z przemieszczaniem (trzy typy pracy). Oznacza to, że doskonalone procesy nie muszą być procesami produkcyjnymi. Mogą to być dowolne procesy występujące w środowisku produkcyjnym, a także usługowym!

Poniżej przedstawiono budowę metody TWI Metody Pracy:

KROK 1 – PODZIEL PRACĘ

STWÓRZ listę wszystkich zabiegów dokładnie tak jak są wykonywane w obecnej metodzie pracy.

SPRAWDŹ czy wypisane zabiegi zawierają wszystko, tzn.:

-Przemieszczanie materiałów

-Pracę automatyczną

-Pracę manualną

KROK 2 – DLA KAŻDEGO ZABIEGU ZADAJ PYTANIE

Używaj następujących pytań (5W1H):

DLACZEGO ten zabieg jest konieczny?

CO jest tego celem?

GDZIE powinien być wykonany?

KIEDY powinien być wykonany?

KTO jest najlepiej wykwalifikowany do wykonania zabiegu?

JAKI jest ‘najlepszy sposób’ wykonania zabiegu?

KROK 3 – OPRACUJ NOWĄ METODĘ

ELIMINUJ niepotrzebne zabiegi

ŁĄCZ zabiegi w momencie planowania

PRZEORGANIZUJ kolejne zabiegi, aby osiągnąć lepszą sekwencję.

UPRASZCZAJ wszystkie wymagane zabiegi.

KROK 4 – ZASTOSUJ NOWĄ METODĘ

SPRZEDAJ” swoją proponowaną metodę Twojemu szefowi

„SPRZEDAJ” nową metodę operatorom

Zdobądź OSTATECZNĄ ZGODĘ odnośnie bezpieczeństwa, jakości, kosztów itp.

ZACZNIJ realizować nową metodę w PRACY. Używaj jej dopóki nie opracujesz lepszej metody.

POCHWAL kiedy jest to zasadne.

Pytania, które należy zadać w kroku 2. metody TWI MP tworzą podejście nazywane: 5W1H. Nazwa tego podejścia wzięła się od pierwszych liter zadawanych pytań w języku angielskim. Zostało ono w pełni przyjęte przez Toyotę, wchodząc w skład systemu produkcyjnego Toyoty (Toyota Production System), a potem Lean Management, jako główna metoda budująca podejście Kaizen. Zadawanie wspomnianych pytań ma na celu uzyskanie jak największej liczby pomysłów na doskonalenie sposobu wykonywania pracy. Ważne jest, aby nie odrzucać jakiegokolwiek pomysłu, nawet jeśli na samym początku wydawać się może nierealnym do wdrożenia.

Przykładowe rozwiązania Kaizen w usługach

Wdrażanie Lean i rozwiązań Kaizen niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm usługowych stosuje Lean i Kaizen do zarządzania procesami i ludźmi. Dla przykładu, w biurze rachunkowym Mismart, dział obsługi klientów zaprojektował tablicę, na której oznaczane są dokumenty do wydania dla klientów (Rysunek 1). Tablica zawieszona jest w widocznym miejscu w sekretariacie. Dzięki temu rozwiązaniu klienci sami obsługują się korzystając z tablicy.

Rysunek 1. Przykład tablicy wydawania dokumentów dla klientów

Innym rozwiązaniem, które głównie wpłynęło na ułatwienie pracy przełożonych, było zaprojektowanie tablicy do śledzenie postępów w rozliczaniu klientów. Wcześniej przełożeni musieli chodzić i pytać księgowe na jakim są etapie w księgowaniu. Dzięki tablicy rozwiązywania problemów powstało rozwiązanie, dzięki któremu w przeciągu kilkudziesięciu sekund można ocenić etap na którym znajdują się księgowe przy rozliczaniu wszystkich klientów (Rysunek 2). To rozwiązanie jest jednym z wielu, jakie udało się wdrożyć w tej firmie dzięki Lean i Kaizen.

Rysunek 2. Przykład tablicy śledzenia progresu w rozliczaniu klientów w Biurze Rachunkowym

Rola działu HR we wdrażaniu podejścia Kaizen

Pracownicy działu HR powinni spoglądać na podejście Kaizen z dwóch perspektyw:

1.Kaizen jako narzędzie doskonalenia procesów występujących w dziale HR (np. przeprowadzanie procesu rekrutacji, planowanie polityki kadrowej, przygotowywania dokumentów pracowniczych, zakładanie i prowadzenie teczek zatrudnionych, sporządzanie deklaracji np. ZUS itp.).

2.Kaizen jako proces rozwoju pracowników w firmie.

Pierwszy punkt związany jest z podejściem zwanym Lean Office (ang. szczupłe biuro). Działy HR, podobnie jak przedstawione w powyższym przykładzie Biuro Rachunkowe, składają się z procesów i ludzi, którzy w nich pracują. Kaizen wspomaga doskonalenie tych procesów poprzez takie rozwiązania jak: sterowanie wizualne, Poka Yoke (z jap. zapobieganie nieumyślnym błędom), wyszczuplony przepływ informacji i materiałów itp. Nie ma więc znaczenia w Lean Office, czy doskonali się pracę w dziale HR, w Biurze Rachunkowym, czy w sekretariacie. Oczywiście pewne rozwiązania mogą się różnić, ale ich cel pozostanie ten sam: ułatwić pracę i komunikację w danym obszarze albo w firmie.

Drugi punkt przedstawiony powyżej to coś więcej niż zwykła optymalizacja pracy. To podejście zwane Lean HR. Jednym z głównych celów każdego działu HR jest rozwój i motywowanie pracowników do pracy. To z pewnością odróżnia działy HR od innych działów biurowych w każdym przedsiębiorstwie. Kaizen może być wykorzystany przez działy HR do rozwoju pracowników w całej organizacji. Kaizen umożliwia oderwanie się pracowników od codziennej pracy i spojrzenie na procesy, tak aby uchwycić w nich marnotrawstwo, a następnie je wyeliminować. Działy HR powinny zatem zarządzać rozwojem pracowników w firmie korzystając z podejścia Lean HR.

Jak zachęcać pracowników do doskonalenia kaizen?

W wielu firmach produkcyjnych i usługowych istnieją systemy sugestii pracowniczych, zwane systemami Kaizen. Przedsiębiorstwa wdrażające takie rozwiązania ustalały wynagrodzenie za zgłoszone albo wdrożone pomysły. Miały one na celu zmotywować ludzi do zgłaszania usprawnień w pracy. Z naszych doświadczeń wynika, że zdarzają się firmy, w których w systemie kaizen zgłaszanych jest kilkadziesiąt pomysłów na jednego pracownika w ciągu roku oraz takie, w których liczba takich pomysłów nie przekracza kilku. Często, w obu takich sytuacjach, płaci się zbliżone pieniądze za wdrożone pomysły. Co zatem różni te przedsiębiorstwa? Kultura organizacyjna! Buduje się ją nie poprzez płacenie za aktywność operatorów w doskonaleniu pracy, ale poprzez ich codzienne zaangażowanie zgodne z filozofią Lean Management. Jeżeli w Twojej firmie funkcjonuje system Kaizen, ale nie jesteś do końca zadowolony z jego efektywności, to zastanów się, czy działa on poprawnie. Przede wszystkim sprawdź, czy nie jest tak, że ludzie traktują go wyłącznie jako generator pieniędzy, dodatek do pensji. Jeżeli średnia zgłaszanych wniosków kaizen w roku na pracownika wynosi przykładowo 10. To lepiej, żeby 10 osób składało po 10 wniosków, niż 2 osoby po 50 wniosków, a 8 osób w ogóle. Tam gdzie system kaizen jest częścią kultury organizacyjnej, występuje bardzo małe odchylenie standardowe względem średniej liczby zgłaszanych wniosków kaizen.

System Kaizen powinien być narzędziem do zgłaszania pomysłów, a nie maszynką do zarabiania pieniędzy dla sprytnych operatorów. Henry Ford powiedział kiedyś: “Biznes, w którym chodzi wyłącznie o zarabianie pieniędzy to kiepski biznes.”

Kaizen – japońska filozofia i metoda zarządzania [Przykłady]

Kaizen to japońska filozofia biznesowa, która zakłada stałe ulepszanie procesów zarządzania i produkcji, dzięki zaangażowaniu każdego pracownika firmy. Po polsku kaizen [改善] znaczy zmiana na lepsze.

Jeśli chcesz, żeby każda zmiana była dobra, zapoznaj się z metodą kaizen.

Z tego artykułu dowiesz się:

co to jest kaizen

jak narodziła się filozofia kaizen

na czym polega metoda kaizen.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1. Filozofia kaizen

Filozofia kaizen zakłada ciągłe doskonalenie — zarówno w życiu, jak i w biznesie. Metoda kaizen to metoda małych kroków. Nie ma nic wspólnego z nagłą rewolucją czy wielką, jednorazową zmianą.

W filozofii kaizen liczy się cierpliwość, opanowanie i uważna obserwacja. Jeśli np. chcesz rzucić palenie, powinieneś najpierw sprawdzić swoje możliwości i pomału, każdego dnia, osiągać założony cel.

Liczy się bowiem zmiana sposobu myślenia, a nie działanie na siłę i pod przymusem. Wszystko ma swój czas i miejsce. Ważna jest kontrola tego, co robimy, która daje nam pewność siebie i zapobiega powstawaniu chaosu.

Skąd się wzięła filozofia kaizen?

Pionierem filozofii kaizen jest Masaaki Imai, autor książki „KAIZEN: klucz do konkurencyjnego sukcesu”. Jest to pochodzący z Japonii teoretyk organizacji i konsultant w dziedzinie zarządzania, znany ze swojej pracy nad zarządzaniem jakością.

Swoją metodologię, nazywaną KAIZEN™, wypróbowywał w japońskich przedsiębiorstwach po drugiej wojnie światowej, częściowo pod wpływem amerykańskich nauczycieli biznesu i zarządzania jakością, a przede wszystkim w ramach The Toyota Way (podejście do zarządzania systemem produkcyjnym w Toyota Motor Corporation).

Później metodologią KAIZEN™ zaczęli interesować się przedsiębiorcy na całym świecie. Dziś metoda kaizen ma zastosowanie w wielu branżach, również tych spoza biznesu i produkcji. Od 1985 roku istnieje Kaizen Institute – organizacja, która krzewi filozofię ciągłego doskonalenia, w którym wciąż aktywnie działa Masaaki Imai.

Zobacz też: 11 sposobów radzenia sobie ze stresem [Opanuj nerwy w pracy]

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

2. Metoda kaizen w biznesie

Jeśli chcesz zastosować metodologię KAIZEN™ w zarządzaniu firmą, stosuj się następujących zasad:

Ciągle ulepszaj wszystko. Nie akceptuj wymówek i sprawiaj, by zmiana naprawdę się wydarzyła. Nie zakładaj, że dotychczasowe metody działają. Powiedz nie zastanemu status quo. Jeśli coś jest nie tak, popraw to. Umożliwiaj wszystkim udział w rozwiązywaniu problemów. Uzyskuj informacje i opinie od wielu osób. Przed podjęciem decyzji zadaj pięć razy pytanie „dlaczego”, by dotrzeć do pierwotnej przyczyny problemu. Bądź oszczędny. Dzięki niewielkim ulepszeniom możesz zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dalsze ulepszenia. Pamiętaj, że doskonalenie nie ma granic. Nigdy nie przestawaj próbować się doskonalić.

W metodzie KAIZEN™ duży nacisk kładzie się na zespołowość i demokratyczne myślenie. Pracownicy najlepiej wiedzą, jak wyglądają procesy produkcyjne od środka. To dlatego są odpowiednimi osobami do zgłaszania pomysłów na usprawnienia działań.

Jednocześnie managerowie to według KAIZEN™ nie tylko decydenci zarządzający zespołem z fotela, ale raczej obserwatorzy nadzorujący podległe sobie działy. Żeby bowiem zrozumieć problem, trzeba się mu przyjrzeć naprawdę z bliska.

Program kaizen — metoda zgłaszania sugestii

Programem kaizen nazywa się proces, w którym pracownicy najpierw zgłaszają, a potem wdrażają w życie swoje pomysły, usprawniające pracę. Ważnym momentem jest ten, w którym pracownik wykryje niedogodność czy słabość danego procesu. Od tego zaczyna się stopniowa poprawa.

Rodzaje kaizen

Mówi się o dwóch odmianach metody kaizen:

Kaizen przepływu — doskonalenie przepływu materiału i informacji w firmie

Kaizen procesu — doskonalenie konkretnych procesów, przez wprowadzanie niewielkich zmian krok po kroku.

Blitz kaizen

Praktyczne zastosowanie metody kaizen ma na celu rozwiązanie konkretnego problemu w ciągu tygodnia. Ten proces określany jest jako blitz kaizen. Jest to nieskomplikowany projekt rozwojowy, który ma szansę przynieść przełomowe ulepszenia w krótkim czasie — od 2 do 10 dni.

Procesy blitz kaizen muszą mieć jasny cel i dostępne pod ręką zasoby do jego realizacji. Daje to gwarancję, że efekty będą szybko widoczne, co sprawi, że pracownicy pozostaną stale zaangażowani, pełni entuzjazmu i zmotywowani efektami wdrożonych zmian.

Gemba kaizen

Gemba to japoński termin, oznaczający prawdziwe miejsce zdarzenia. W kontekście biznesowym chodzi tu o ten jeden konkretny obszar działania, w którym odbywa się zaplanowana zmiana.

Przykłady?

Gemba w restauracji może oznaczać kuchnię lub salę jadalną. W szkole — klasę lekcyjną. W przedsiębiorstwie produkcyjnym — halę, w której wytwarza się produkty firmy.

Przechodząc do praktyki — problemy są widoczne gołym okiem, trzeba tylko szukać ich tam, gdzie mają one swoje źródło (np. na hali produkcyjnej). Aby odkryć prawdziwe przyczyny niedoskonałości procesów, dane muszę być zbierane w miejscu, w którym te procesy się odbywają.

Japońska zasada podejmowania decyzji różni się od tradycyjnego amerykańskiego podejścia do zarządzania, w którym zazwyczaj decyzje podejmuje się zdalnie, z pewnego dystansu.

Dlaczego warto zastosować w swojej firmie metodę KAIZEN™?

Według filozofii kaizen dzień bez usprawnienia jest dniem straconym. To oznacza, że zarówno w teorii, jak i w praktyce standard pracy stale się podwyższa. Efektem jest wzrost zaangażowania pracowników, poczucie wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa u każdego członka personelu i eliminacja zbyt ciężkiej pracy.

Ubocznym — ale jakże pozytywnym — skutkiem stosowania metody KAIZEN™ jest eliminacja marnotrawstwa środków i sił, a co za tym idzie, duże oszczędności dla firmy. Określa się to często mianem odchudzonej produkcji.

Zobacz też: 8 kroków do lepszego rozwiązywania problemów w pracy

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Kaizen – czym jest i jak działa w polskich firmach

Kaizen z jest podstawowym filarem doskonalenia firmy w ramach Lean Manufacturing – przedstawiamy przykład działania programu kaizen w przedsiębiorstwie oraz główne problemy i błędy, które pojawiają się w jego wdrożeniu?

Kaizen przybiera dziś w firmach wiele nazw stosowanych dla zakładowych systemów sugestii. Czasami słysząc ją pierwszy raz możemy nie skojarzyć, że chodzi właśnie o ten element kultury Lean.

Spis treści: Definicja Kaizen / Wdrożenie Kaizen i problemy / Przykładowy program Kaizen / Kaizen w polskiej firmie / Jak stosować Kaizen, na co uważać.

Zobacz także: Wyniki badań stosowania systemów sugestii w firmach

Kaizen to (tłum. z języka japońskiego [改善]) zmiana na lepsze. W praktyce biznesowej, jest to codzienne poprawianie procesów dzięki zaangażowaniu każdego pracownika firmy. Każde usprawnienie pracy, które prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa, efektywności firmy i jakości pracy jest tzw. kaizenem. Wyrażenie to, w polskich firmach stosujących Lean Management , jest często używane jako zamiennik dla słów: pomysł, sugestia poprawy.Mimo, iż kultura ciągłego doskonalenia przynosi ogromne korzyści dla firmy jak i samych pracowników, nie jest automatycznie przyjmowana przez całą organizację. Korzyści finansowe, zwiększone bezpieczeństwo, możliwości poprawy warunków na stanowisku pracy – okazują się nie być czynnikami wystarczającymi do powszechnego przypatrywania się swojej pracy i usprawniania jej.Wynika to, z dotychczasowej kultury przedsiębiorstw, która niejednokrotnie będąc kulturą ukrywania problemów, demotywuje pracowników do aktywności i wyróżniania się. To w efekcie, w części przedsiębiorstw, prowadzi do upadku działania Kaizen i zaprzestania stosowania narzędzi Lean wspierających ciągłe doskonalenie.Do wykształcenia w przedsiębiorstwie otwartości na zmiany i nowej, stabilnej kultury organizacyjnej, potrzebne są lata. Masaaki Imai, który rozpropagował podejście Kaizen na świecie, w wywiadzie dla LeanCenter mówił: “Moja rada jest taka, aby pracować nad tym przez przynajmniej trzy lata. Dopiero wtedy można ocenić rezultaty.”Programy zgłaszania pomysłów poprawy przez pracowników są również nazywane programami Kaizen. Podstawą ich działania, jest wytworzenie przez zarządzających otoczenia wspierającego możliwość zgłaszania i wdrażania przez pracowników swoich pomysłów poprawy. Wytworzenie kultury przedsiębiorstwa, w której każdy pracownik przygląda się swojej pracy, neguje status quo i próbuje wraz ze swoimi współpracownikami oraz przełożonymi ułożyć pracę w nowy, bardziej bezpieczny i efektywny sposób. Nieodłącznym elementem Kaizen – jest standaryzacja.

Zasadą kaizen jest ulepszanie i zmiana na lepsze ciągle toczącego się procesu. Celem wprowadzanych zmian jest:

skrócenia czasu realizacji procesu,

poprawa jakości,

techniczne zmiany elementów systemu w celu odpowiedniego dostosowywania,

redukcja kosztów,

stworzenie odpowiednich kryteriów oceny i nagradzania.

Osiąganie tych celów prowadzi do zwiększania efektywności wykonywanej pracy, może wpływać na poprawę ergonomii i bezpieczeństwa pracy.

W praktyce często kaizen przybiera sformalizowaną postać, na który składają się następujące elementy:

1. Powołanie osobnego stanowiska pracy dla osoby nadzorującej program Kaizen.

Dość szeroki zakres obowiązków powoduje że do tej funkcji przyporządkowuje się jedną osobę pracującą na pełen etat. Osoba ta jest odpowiedzialna jest prawie zawsze za szerzenie idei oraz odpowiednie szkolenie pracowników.

2. Wprowadza się formularz dla zgłaszania usprawnień.

Może mieć on formę papierową bądź elektroniczną. Wypełniony wniosek może trafiać do skrzynki kaizen bądz bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za program.

3. Podejmowana jest decyzja o akceptacji wniosku bądź jego odrzuceniu.

Decyzja ta jest zależna od rodzaju wniosku, który może dotyczyć już wykonanego usprawnienia (wtedy jest na ogół decyzja pozytywna). Droga decyzyjna – czy wniosek przyjąć czy nie, może być bardziej rozbudowana i obejmować innych pracowników (najczęściej kierownictwo) obszaru którego dotyczy wniosek. Znane są także przypadki że osoba przyjmująca wnioski nie bierze udziału w ich akceptacji. Decyzję o akceptacji podejmuje np. przełożony osoby składającej wniosek.

4. Proces wprowadzania zaproponowanych w wniosku działań – w przypadku akceptacji wniosku.

Działania te mogą być podejmowane przez: autora wniosku, osobę koordynującą działania kaizen, inne osoby bądź działy przyporządkowane do danych obszarów.

5. Ogłaszanie informacji o przyjętych wnioskach i nagradzanie najlepszych pomysłów.

Często publikuje się tabele bądź inne zestawienia zbiorcze wszystkich pomysłów i zaznacza te, które zostały zrealizowane. W wyborze najlepszych wniosków może brać udział zespół pracowników, który pełni taką rolę w zakładzie.

Nie ma złotej metody działań kaizen która sprawdzi się w każdych warunkach. Postawię jednak kilka tez:

im więcej osób zaangażowanych w proces wdrożeniowo/ decyzyjny tym dłużej przebiega realizacja pomysłów

im dłużej przebiega realizacja poszczególnych pomysłów tym mniej będzie ich zgłaszanych

im więcej osób zaangażowanych w proces decyzji o akceptacji pomysłu, tym płytsza będzie analiza wartości pomysłu

im większa liczba osób odpowiada za decyzję o nagradzaniu autorów najlepszych wniosków, tym będzie ona bardziej niesprawiedliwa i nieczytelna

Warte przemyślenia są niektóre z działań, jakie towarzyszą polityce kaizen-owej w niektórych firmach. Chodzi mi o wyznaczenie liczby składanych wniosków jako cel dla pracownika bądź działu, oraz o automatyzację nagradzania pomysłów sprowadzająca się do osiągnięcia określonej ich liczby.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie: Zadaj pytanie, dopasujemy specjalistę z naszej bazy

Co to jest „kaizen” w przemyśle, produkcji, przedsiębiorstwach?

Metoda kaizen, polegająca na optymalizacji pracy w różnych obszarach, jest powszechnie znana i wykorzystywana nie tylko w biurach, ale także w zakładach przemysłowych, produkcyjnych. Na czym polega i jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie zasad kaizen?

Na czym polega koncepcja kaizen?

Kaizen z języka japońskiego jest to poprawa, ulepszenie, zmiana na dobre. Jest to metoda małych kroków, która polega na ciągłym doskonaleniu procesów, wypracowaniu nawyków umożliwiających optymalizację pracy.

Co istotne, teoria kaizen zakłada, że zmiany powinny dotyczyć każdego szczebla organizacji, jest to więc częściowo związane koncepcją pracy u podstaw. Mowa o procesie, który powinien być realizowany codziennie przez każdego pracownika. Co to oznacza? Że daje im się prawo do proponowania rozwiązań mających na celu usprawnienie wykonywania obowiązków. Dotyczy to nie tylko stanowisk kierowniczych i jest związane z ideą ciągłego doskonalenia. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to kaizen opisano na stronie: cgrowth.pl/portfolio-item/kaizen.

A jakie są korzyści zastosowania kaizen w przedsiębiorstwie? Skraca się czas realizacji procesu oraz poprawia jakość, redukuje się koszty, stwarza system nagradzania czy umożliwia zwrócenie uwagi na techniczne problemy, które zmniejszają efektywność systemu.

Kaizen 5S

Jednym z podstawowych elementów koncepcji kaizen jest metoda 5S, która polega na stworzeniu standardów umożliwiających sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem i dotyczy przede wszystkim organizacji miejsca pratylko cy.

Często panuje też błędne przekonanie, że 5S wprowadzać powinno się w biurach – zasady te jednak sprawdzą się na każdym stanowisku pracy, szczególnie w przypadku produkcji, ponieważ zwiększa to nie tylko efektywność, ale i bezpieczeństwo pracy.

Metoda kaizen 5S zakłada 5 kroków:

Selekcja Systematyka Sprzątanie Standaryzacja Samodoskonalenie

Na czym polega każdy z nich?

Selekcja oznacza pogrupowanie przedmiotów znajdujących się w miejscu w pracy na te, które są potrzebne i na te, które jedynie przeszkadzają. W ramach systematyki przyporządkowuje się narzędziom pracy miejsce, w którym będą one łatwo dostępne. Sprzątanie to po prostu oczyszczanie stanowiska. Standaryzacja jest procesem mającym na celu wypracowanie nawyków związanych z trzema poprzednimi krokami. Natomiast samodoskonalenie to przestrzeganie standardów lub, jeśli okaże się to konieczne, zmiana ich na lepsze. Ostatni punkt sprawia, że jeśli wprowadzone dotąd zasady okażą się nieskuteczne, cały proces powtarza się od nowa.

Kaizen w produkcji, przemyśle

Kaizen umożliwia eliminację czynności, które nie przynoszą zysków, dlatego tak często zasady te stosowane są w zakładach produkcyjnych, przemysłowych. W ten sposób dąży się do eliminacji marnotrawstw, wyznaczania standardów w zakresie szybkiego rozwiązywania problemów, zarządzania czasem czy do przygotowania pracownika do właściwego wykonywania pracy (TWI). Zwykle szkolenia z kaizen są też ściśle dopasowywane do specyfiki pracy w konkretnym przedsiębiorstwie, co może przynieść największe korzyści.

키워드에 대한 정보 przykłady kaizen w produkcji

다음은 Bing에서 przykłady kaizen w produkcji 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN

  • kaizen
  • lider na starcie
  • mariusz kapusta
  • zarządzanie projektami
  • japońska sztuka wyznaczania celów
  • Doskonalenie 10 zasad Kaizen
  • doskonalenie kaizen
  • kaizen zarządzanie projektami
  • Lider
  • jak zostać liderem
  • jak zarządzać przedsiębiorstwem
  • LNS
  • japońskie podejście kaizen
  • kaizen praca
  • 12 pytań kiss pm
  • 12 pytań
  • podejście projektowe
  • zarządzanie projektami krok po kroku
  • metoda kaizen
  • metodyki zarządzania projektami
  • zarzadzanie projektami
  • zarządzanie projektem
  • projekty

LNS: #Doskonalenie #10 #zasad #KAIZEN


YouTube에서 przykłady kaizen w produkcji 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 LNS: Doskonalenie 10 zasad KAIZEN | przykłady kaizen w produkcji, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  리빙 트러스트 비용 | 리빙트러스트 \"Trust\" 꼭 필요한가요? 외 필요하며 비용은 어느 정도 되나요? 15641 투표 이 답변

Leave a Comment