당신은 주제를 찾고 있습니까 “regulamin hodowli psów rasowych – METHEORA hodowla psów rasowych/ salon pielęgnacji psów i sklep“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Irena Piotrowska 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,890회 및 좋아요 28개 개의 좋아요가 있습니다.
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie § 29 pkt. 10 Statutu Związku Kynologicznego w Polsce, zwanego dalej Związkiem. Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.
regulamin hodowli psów rasowych 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 METHEORA hodowla psów rasowych/ salon pielęgnacji psów i sklep – regulamin hodowli psów rasowych 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
www.manchesterterrier.pl
www.terrierbrasileiro.pl
www.metheora.eu
Hodowla METHEORA istnieje od 2009 roku. Jest zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce / FCI. Kochamy manchester teriery i teriery brazylijskie. Nasze psy mieszkają z nami w domu, codziennie bawią się i wychodzą na spacery. Mieszkamy w Wiśle, często biegamy w górach. Chcemy by nasze psy cieszyły się dobrą kondycją i zdrowiem przez długie lata. Dlatego zapewniamy im właściwą opiekę, pielęgnację i żywienie. Dbamy o ich indywidualne potrzeby takie jak np. potrzeba towarzystwa dając im możliwość poznawania różnych ludzi a także psich przyjaciół. Co roku w naszym domu przychodzą na świat szczenięta. Bo hodowlę prowadzi się by uzyskać coraz to lepsze pokolenia. Nasze psy uczestniczą z nami w zawodach sportowych i wystawach z doskonałym wynikiem.
Ciągle zdobywamy wiedzę i praktykę. W 2017 roku uczestniczyłam w kursie i zdałam egzamin na asystenta kynologicznego. W 2019 roku Związek Kynologiczny w Polsce przyznał mi Brązową Odznaką Honorową.
Psy z naszej hodowli mieszkają w Finlandii, Szwecji, Irlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Litwie i zdobyły wiele tytułów.
Do największych osiągnięć zaliczam tytuły:
Zwycięzca Europy 2014 i 2018, Mistrz Polski w Dogtrekkingu.
regulamin hodowli psów rasowych 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Regulamin hodowli psów rasowych | Canis e Catus
Do Księgi Początkowej (KP) mogą być wpisane wszystkie psy lub suki, których fenotyp odpowiada wzorcowi rasy uznanemu przez FCI – na pisemny wniosek właściciela …
Source: canisecatus.pl
Date Published: 6/13/2021
View: 2735
Regulamin hodowli psów – SWKiPR
Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Stowarzyszenia jest hodowlą amatorską. § 3. Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem …
Source: swkipr.pl
Date Published: 3/23/2021
View: 9689
Regulamin – Polski Klub Miłośników Psów Rasowych
§ 2. Hodowla psów rasowych jest prowadzona przez członków Stowarzyszenia w celu propagowania hodowli psa rasowego w Polsce zgodnie z wzorcem ras Związku …
Source: www.pkmpr.org
Date Published: 6/18/2022
View: 5791
REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH OSPR KENNEL …
6. Suka hodowlana traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w, którym ukończyła 8 lat lub po urodzeniu ósmego miotu. Zarząd KC na wniosek hodowcy …
Source: kennelclub.pl
Date Published: 6/18/2022
View: 7421
REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH SPCMZ
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie §24 pkt. 5 z … Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Stowarzyszenia w celu.
Source: spcmz.czest.pl
Date Published: 8/4/2022
View: 546
Regulamin Hodowli Psów Rasowych
hodowlany. Przydomek hodowlany może również zarejestrować członek Związku posiadający co najmniej jednego psa reproduktora. Wraz z zatwierdzeniem przydomka.
Source: www.zhpr.pl
Date Published: 10/17/2022
View: 4376
Regulamin – Związek Kynologiczny PL
W szczególnych przypadkach, na wniosek hodowcy, hodowle mogą mieć różne przydomki. III Kwalifikacje hodowlane. &10. Pies/suka uzyskują kwalifikację hodowlaną po …
Source: zwiazek-kynologiczny.pl
Date Published: 12/9/2022
View: 7857
Regulamin Hodowli psów rasowych – Amelia’s Angels FCI
Domowa Hodowla psów rasy Bichon Frise Wrocław – Amelia’s Angels FCI.
Source: www.ameliasangels.pl
Date Published: 9/2/2022
View: 6087
Przegląd hodowlany od 01.05.2020 – ZKwP Nowy Sącz
W przypadku nie posiadania przez psa/sukę dodatkowych wymagań wynikających z załącznika nr 10 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych lub przypadków …
Source: www.zkwp-ns.pl
Date Published: 1/19/2021
View: 2934
주제와 관련된 이미지 regulamin hodowli psów rasowych
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 METHEORA hodowla psów rasowych/ salon pielęgnacji psów i sklep. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 regulamin hodowli psów rasowych
- Author: Irena Piotrowska
- Views: 조회수 1,890회
- Likes: 좋아요 28개
- Date Published: 2017. 11. 14.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=UsiFaUpRv2c
Regulamin hodowli psów rasowych
REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH
w STOWARZYSZENIU „CANIS e CATUS”
I.Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie §24 pkt. 8 Statutu Stowarzyszenia Miłośników i Hodowców Psów i Kotów Rasowych, zwanego dalej Stowarzyszeniem.
§ 2
Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Stowarzyszenia jest hodowlą amatorską.
§ 3
Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i u żytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.
§ 4
Hodowlę psów rasowych w „Canis e Catus” ukierunkowuje Zarząd Stowarzyszenia poprzez powoływaną przez siebie Komisję Hodowlaną.
Zarząd Główny powołuje Komisję Hodowlaną (składającą się z 2-5 członków), która poprzez stały monitoring w zakresie hodowli psów rasowych pełni funkcję opiniodawczą i doradczą.
§ 5
Hodowcą jest członek Stowarzyszenia, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami niniejszego Regulaminu, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany. Wraz z zatwierdzeniem przydomka hodowlanego, Zarząd Główny nadaje nr hodowli (ZKH – Związkowa Księga Hodowli). Członkowie Stowarzyszenia mogą posiadać psy na zasadzie współwłasności.
Miłośnikiem jest członek Stowarzyszenia sympatyzujący się z jego ideami i/lub posiadającego psa bez praw hodowlanych/kastrata.
§ 6
Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu Hodowli Psów Rasowych należy do Zarządu – za pośrednictwem Komisji Hodowlanej.
Zarząd Główny w przypadku pojawienia się sygnałów o nieprzestrzeganiu obowiązujących przepisów przez któregokolwiek z członków Stowarzyszenia ma obowiązek przeprowadzania kontroli w zakresie hodowli psów rasowych oraz przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności sporządzony zostaje protokół z przeprowadzonych czynności.
KARY I NAGRODY
1.Członkowi zwyczajnemu, za aktywną pracę na rzecz Stowarzyszenia, osiągnięcia hodowlane lub pracę dla dobra zwierząt bezdomnych, Zarząd Główny może przyznać nagrody w postaci
a) pochwały na forum Stowarzyszenia,
b) dyplomu,
c) pucharu,
d)nagrody rzeczowej.
2.Członkowi zwyczajnemu za naruszanie postanowień regulaminu i etyki, działanie na szkodę Stowarzyszenia, mogą być wymierzane kary w postaci:
a) upomnienia,
b) nagany na forum Stowarzyszenia,
c) zawieszenia w prawach członka na okres od 6 mies. do 2 lat,
d) natychmiastowego pozbawienia członkostwa i wydalenia ze Stowarzyszenia.
§ 7
Za psa rasowego w Canis e Catus uznaje się dorosłego psa lub sukę posiadające udokumentowane pochodzenie (min. 3 pokolenia wstecz) oraz te, które nie muszą posiadać udokumentowanego pochodzenia, ale ich wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego.
Do Księgi Początkowej (KP) mogą być wpisane wszystkie psy lub suki, których fenotyp odpowiada wzorcowi rasy uznanemu przez FCI – na pisemny wniosek właściciela lub hodowcy, będącego członkiem Stowarzyszenia. Osobniki takie zapoczątkowują własne drzewo genealogiczne. W momencie gdy będą udokumentowane 3 pokolenia wstecz, potomstwo może uzyskać rodowód.
Szczenięta, których rodzice posiadają cechy tej samej rasy, są automatycznie uznawane za przedstawicieli rasy tej samej co rodzice. Za jakość szczeniąt w danej hodowli w pełni odpowiada hodowca.
§ 8
Hodowca jest zobowiązany do zachipowania wszystkich swoich zwierząt hodowlanych (stado podstawowe) w trybie natychmiastowym przed przeglądem kwalifikacyjnym, w celu weryfikacji oraz w celu uzupełnienia dokumentacji hodowli.
II. Przydomki hodowlane
§ 9
Członek Związku, rozpoczynający prowadzenie hodowli jest zobowiązany wystąpić o zatwierdzenie przez Zarząd przydomka hodowlanego. Przydomek zgłasza się na formularzu dostępnym w siedzibie Stowarzyszenia. Członek Stowarzyszenia występując o rejestrację przydomka ma obowiązek zarejestrować go za pośrednictwem biura Zarządu Canis e Catus.
Zarząd ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę.
Przydomek otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia rejestrację hodowli w Canis e Catus.
Przydomek hodowlany służy identyfikacji hodowli. Hodowca ma prawo do posługiwania się własnym przydomkiem np. w celach reklamowych.
§10
Przydomek hodowlany zarejestrowany przez Zarząd jest chroniony. Po zatwierdzeniu przydomek może być zmieniony w wyjątkowych sytuacjach, na pisemną prośbę.
Przydomek hodowlany może zostać przekazany nowemu właścicielowi na zasadzie dziedziczenia lub przez zawarcie stosownej umowy. O fakcie tym należy powiadomić Zarząd Stowarzyszenia w terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia.
W przypadku, gdy hodowca hoduje zarówno psy jak i koty – przydomek hodowlany jest ten sam – przypisany do hodowcy. W szczególnych przypadkach, na wniosek hodowcy, hodowle mogą mieć różne przydomki.
Przydomek hodowlany zarejestrowany w Stowarzyszeniu po wyrejestrowaniu hodowli nie może być powtórnie użyty przez inną osobę.
Członek Stowarzyszenia nie może zarejestrować hodowli o takim samym przydomku w innej organizacji.
Zwierzęta zarejestrowane w Canis e Catus nie mogą być jednocześnie zarejestrowane w innej organizacji.
Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion dla szczeniąt z kolejnych miotów.
III Kwalifikacje hodowlane
Przegląd kwalifikacyjny hodowli przeprowadzany jest przez lekarza weterynarii wraz z osobami wyznaczonymi przez Zarząd. Przegląd kwalifikacyjny hodowli obejmuje przegląd stada podstawowego oraz przegląd warunków hodowli i przetrzymywania zwierząt. Koszt przeprowadzenia przeglądu kwalifikacyjnego ponosi hodowca.
W przypadku, gdy hodowca nie przejdzie pozytywnie przeglądu kwalifikacyjnego (nie spełni podstawowych warunków i wymogów) jest zobowiązany do pokrycia kosztów w wysokości 200zł (dwieście złotych) plus koszty dojazdu.
§ 11
Suka hodowlana
Suką hodowlaną jest suka zarejestrowana w Stowarzyszeniu oraz wpisana do Księgi Hodowli (ZKH). Do hodowli dopuszcza się wyłącznie sukę, która przeszła pozytywnie przegląd kwalifikacyjny. Suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie pozytywnego zaliczenia takiego przeglądu, co zostaje odnotowane w dokumentacji.
§ 12
Suką hodowlaną jest suka, która:
a) ukończyła 12 miesięcy,
b) uzyskała po ukończeniu 12 miesięcy, ocenę pozytywną na przeglądzie kwalifikacyjnym oraz została zachipowana (nr chip wpisany do karty Hodowli).
§ 13
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych suki na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w którym ukończyła 8 lat.
Komisja Hodowlana, na wniosek hodowcy, może zezwolić na dalsze używanie do hodowli suki, która ukończyła 8 lat, pod warunkiem, że jest ona w bardzo dobrej kondycji.
Zabrania się właścicielowi suki hodowlanej krycia jej psem bez uprawnień reproduktora.
§ 14
Pies reproduktor
Reproduktorem jest pies zarejestrowany w Stowarzyszeniu oraz wpisany do Księgi Hodowli (ZKH). Do hodowli dopuszcza się wyłącznie psa, który przeszedł pozytywnie przegląd kwalifikacyjny. Pies nabywa uprawnienia hodowlane w momencie uzyskania oceny co najmniej bardzo dobrej z takiego przeglądu.
§ 15
Reproduktorem, jest pies który:
a) ukończył 12 miesięcy,
b) uzyskał po ukończeniu 12 miesięcy, ocenę co najmniej bardzo dobrą na przeglądzie kwalifikacyjnym oraz został zachipowany (nr chip wpisany do księgi Hodowli).
§ 16
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych reproduktora na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się właściciela do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
Dla reproduktorów nie ustala się górnej granicy wieku hodowlanego, ani limitu kryć.
Uznanie uprawnień reproduktora z innej organizacji kynologicznej jest możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli uprawnienia te są równoważne z wymaganiami określonymi w § 15. Hodowca zobowiązany jest dostarczyć kopię dokumentów potwierdzających pochodzenie i uprawnienia reproduktora z innej organizacji. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. IV.Prawa i obowiązki hodowcy
§ 17
Hodowca ma prawo do:
a) uzyskania porad i wszelkich informacji,
b) wyboru reproduktora,
c) odchowania wszystkich urodzonych szczeniąt,
d) zastrzeżenia, że sprzedawane szczenię jest niehodowlane; zapis ten musi znaleźć się w metryce.
Hodowca ma obowiązek:
a) otoczyć opieką posiadane psy, zapewnić im higieniczne warunki utrzymania i należytą pielęgnację, zapewnić odpowiednią ilość właściwej jakości pożywienia, chronić przed przypadkowym kryciem, stosować obowiązkowe i profilaktyczne szczepienia ochronne, a w razie konieczności zapewnić stałą opiekę weterynaryjną,
b) upewnić się czy pies, którym zamierza kryć sukę, jest reproduktorem,
c) ograniczyć krycia suki do 3 w przeciągu 2 lat kalendarzowych dając jej możliwość regeneracji po poprzednich ciążach,
d) przed kryciem suki ustalić z właścicielem reproduktora warunki rozliczenia za krycie oraz podpisać z nim „Kartę krycia” oraz zgodnie z ustaleniami uregulować zobowiązania wobec właściciela reproduktora według zawartej pisemnej umowy (Karty krycia),
e) najpóźniej 28 dni po urodzeniu szczeniąt zgłosić każdy pełny miot do Biura Zarządu z wykorzystaniem „Karty miotu”. Używając reproduktora spoza Stowarzyszenia należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię rodowodu reproduktora oraz ewentualnie inne dodatkowe dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień reproduktora,
f) szczenięta zgłoszone po 28 dniu od urodzenia przechodzą dodatkowy przegląd kwalifikacyjny, a koszt metryki wzrasta o 50zł.
g) opłacać składkę członkowską oraz inne należności wynikające z obowiązującej w Stowarzyszeniu tabeli opłat.
§ 18
Warunki hodowli
Hodowca zobowiązuje się do bezwzględnego przetrzymywania suk ciężarnych, suk karmiących oraz szczeniąt w ogrzewanych pomieszczeniach, z dostępem do światła dziennego, wody pitnej, odpowiedniej jakości pożywienia.
Hodowca zobowiązuje się do bezwzględnego utrzymywania zwierząt i ich stanowisk w czystości.
Hodowla powinna być prowadzona w oparciu o wiedzę genetyczną, przy zachowaniu odpowiednich warunków zapewniających zapobieganie chorobom. Psom należy stworzyć należyte warunki bytowania.
Psy, w szczególności ras małych i krótkowłosych należy przetrzymywać w pomieszczeniach osłoniętych od warunków atmosferycznych, z dostępem do światła dziennego, wody pitnej, odpowiedniej jakości pożywienia.
Psy większych ras, posiadające podszerstek, chroniący przed zimnem, mogą przebywać w kojcach, zadaszonych, nie krępujących swobodnego poruszania się, uniemożliwiających samodzielne wydostanie się psa na zewnątrz, bez kontroli hodowcy. W okresie zimy psy bezwzględnie powinny posiadać ocieplaną budę, w której będą mogły schronić się przed mrozem.
§ 19
Przegląd kontrolny
Zarząd, lub wyznaczone przez niego osoby, mają prawo do przeprowadzenia niezapowiedzianych kontroli w danej hodowli w celu weryfikacji ilości sztuk stada podstawowego oraz warunków w jakich przetrzymywane są zwierzęta. Kontrola w hodowlach powyżej 10 sztuk stada podstawowego przeprowadzana będzie raz na 3 miesiące. Hodowle posiadające 10 lub mniej sztuk stada podstawowego kontrolowane będą raz na 6 miesięcy. Z każdej kontroli sporządzony zostanie protokół, który zostanie dołączony do dokumentacji hodowli. W przypadku negatywnej oceny z kontroli hodowla może zostać zawieszona lub wykluczona ze Stowarzyszenia. Również odmowa przez Hodowcę okazania warunków bytowych zwierząt może skutkować zawieszeniem jego członkostwa na czas nieokreślony. Każdorazowo w takim przypadku ostateczną decyzję podejmuje Zarząd.
V. Ekwiwalent za krycie
§ 20
Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora powinni ustalić warunki rozliczenia należności za krycie, sprawy sporne reguluje Kodeks Cywilny, Stowarzyszenie może pełnić rolę mediatora.
VI. Dokumentacja hodowlana
Każdy hodowca zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji swojej hodowli. Dokumentacja ta jest udostępniana, do wglądu komisji, podczas przeglądów kontrolnych.
§ 21
Poprawnie wypełniona Karta krycia i Karta miotu są podstawą do wystawienia metryk, które wydaje Zarząd. Kartę krycia sporządza się w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla właściciela reproduktora, suki hodowlanej oraz do dokumentacji hodowlanej Stowarzyszenia. Krata Krycia i Karta miotu muszą być własnoręcznie podpisane. Błędnie wypełniona lub niekompletna dokumentacja jest powodem do wstrzymania lub odmowy wydania metryk/rodowodów.
§ 22
Metrykę urodzenia wypisuje Sekretarz na druku wydanym przez Związek. Są one pisemnym potwierdzeniem czystości rasy.
Hodowca własnoręcznym podpisem, z użyciem pieczątki hodowli zaświadcza oraz potwierdza, iż dane zawarte w metryce są zgodne ze stanem faktycznym, a rodzice sprzedawanego szczeniaka posiadają cechy tej samej rasy, tym samym biorąc na siebie całą odpowiedzialność w przypadku jakichkolwiek nieścisłości.
Pełną odpowiedzialność za jakość szczeniąt ponosi hodowca. Hodowca zobowiązany jest do poinformowania przyszłego właściciela o jakichkolwiek wadach stwierdzonych podczas rutynowego badania weterynaryjnego.
Przeglądu kwalifikacyjnego miotu dokonuje osoba uprawniona przez Zarząd do przeprowadzania przeglądów hodowlanych lub wyznaczony lekarz weterynarii.
Wydawane przez Canis e Catus metryki nie umożliwiają uzyskania rodowodu w innych Związkach i Stowarzyszeniach oraz nie umożliwiają wystawiania psów na wystawach innych organizacji kynologicznych.
Zaleca się hodowcy przekazywanie szczeniąt nabywcom bezpośrednio z hodowli oraz informowanie ich o ewentualnych wadach szczeniąt (adnotacja w metryce).
7.Hodowca ma obowiązek przekazania szczeniaka tylko i wyłącznie z metryką , rodowodem tym samym zabrania się umieszczania ogłoszeń miotów nie zgłoszonych.
§ 23
Rodowód na podstawie pisemnego wniosku właściciela o wpisanie do Księgi Rodowodowej ma prawo otrzymać pies/suka:
a) posiadający rodowód innego związku kynologicznego FCI,
b) posiadający udokumentowane pochodzenie (minimum 3 pokolenia wstecz) w Canis e Catus.
§ 24
Zmiana właściciela psa/suki musi być zgłoszona w Biurze Zarządu celem odnotowania w ZKH, na podstawie pisemnego zrzeczenia poprzedniego właściciela.
VII. Postanowienia końcowe
§ 25
Do podejmowania decyzji hodowlanych upoważniony jest Zarząd.
W przypadku stwierdzenia rażących nadużyć zawartych w §17, pkt.2 oraz § 18, może zostać nałożona na hodowcę kara lub wykluczenie ze Związku. W takich przypadkach ostateczne decyzje podejmuje Zarząd.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych dobrem hodowli psa rasowego, decyzje wykraczające poza zakres ustalony w niniejszym Regulaminie podejmuje Zarząd.
W przypadku istotnych wątpliwości Zarząd może zarządzić badanie DNA celem ustalenia pochodzenia lub identyfikacji psa. Badanie wykonywane jest na koszt hodowcy.
Składka członkowska jest płatna w nieprzekraczalnym terminie do 15 stycznia każdego roku, przy czym za datę płatności uważa się datę wpływu pieniędzy na konto podane na stronie internetowej Stowarzyszenia. § 26
Kwestię odpłatności wynikających z niniejszego regulaminu reguluje tabela opłat zatwierdzana przez Zarząd.
Regulamin został opracowany zgodnie z postanowieniami Zarządu.
Regulamin wchodzi w życie z dniem rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia.
Regulamin hodowli psów
REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH
I. Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie §23 pkt. 8 Statutu Stowarzyszenia Właścicieli Kotów i Psów Rasowych, zwanego dalej Stowarzyszeniem.
§ 2
Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Stowarzyszenia jest hodowlą amatorską.
§ 3
Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.
§ 4
Hodowlę psów rasowych w Polsce ukierunkowuje Zarząd Stowarzyszenia poprzez powoływane przez siebie: Komisję Hodowlaną i Kluby Ras.
§ 5
Hodowcą jest członek Stowarzyszenia, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami niniejszego Regulaminu, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany. Członkowie Stowarzyszenia mogą posiadać psy na zasadzie współwłasności.
§ 6
Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu Hodowli Psów Rasowych należy do Zarządu – za pośrednictwem Komisji Hodowlanej.
II. Przydomki hodowlane
§ 7
Członek Stowarzyszenia, rozpoczynający prowadzenie hodowli jest zobowiązany wystąpić o zatwierdzenie przez Zarząd przydomka hodowlanego. Członek Stowarzyszenia występując o rejestrację przydomka ma obowiązek zarejestrować go za pośrednictwem biura Zarządu SWKiPR. Zarząd ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę. Przydomek otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę. Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie rodowodów dla szczeniąt. Nazwę psa pisze się małymi literami, zaś przydomek hodowlany wielkimi np. Szalony Z KAMPINOSU, Pati PAMTONE. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustala się przy rejestrowaniu przydomka. Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów. § 8 Przydomek hodowlany zarejestrowany przez Zarząd jest chroniony. Po zatwierdzeniu przydomek może być zmieniony w wyjątkowych sytuacjach, na pisemną prośbę. Przydomek hodowlany może zostać przekazany nowemu właścicielowi na zasadzie dziedziczenia lub przez zawarcie stosownej umowy. O fakcie tym należy powiadomić Zarząd Stowarzyszenia w terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia.
III Kwalifikacje hodowlane
§ 9
1. Suką hodowlaną jest suka zarejestrowana w Stowarzyszenia oraz wpisana do Księgi Rodowodowej (KR) lub Księgi Wstępnej (KW). Do hodowli dopuszcza się wyłącznie sukę, która posiada w rodowodzie lub Księdze Wstępnej adnotację o nabyciu uprawnień hodowlanych. Stosownego wpisu może dokonać członek Zarządu Głównego lub osoba upoważniona potwierdzając wpis własnoręcznym podpisem oraz umieszczając datę i pieczęć imienną. Suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. § 10 Rozróżniamy następujące rodzaje (klasy) hodowlane: Suka hodowlana, Suka hodowlana Champion. Suka hodowlaną jest suka, która: ukończyła 15 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w Załączniku Nr 2, uzyskała po ukończeniu 12 miesięcy, lub w przypadku ras wymienionych w Załączniku Nr 2 po ukończeniu 10 miesięcy, ocenę co najmniej bardzo dobrą na wystawie honorowanej przez Stowarzyszenie lub uzyskała na przeglądzie hodowlanym ocenę co najmniej bardzo dobrą. Suką hodowlaną klasy Champion jest suka, która spełnia wymagania określone w § 10, pkt 1 a) i b) oraz dodatkowo: uzyskał trzy oceny doskonałe na wystawach organizowanych pod patronatem WKU od co najmniej dwóch różnych sędziów,
§ 11
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych suki na okres nie krótszy niż 6 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie. Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w którym ukończyła 8 lat. Komisja Hodowlana, na wniosek hodowcy, może zezwolić na dalsze używanie do hodowli suki, która ukończyła 8 lat, pod warunkiem, że jest ona w bardzo dobrej kondycji.
IV. Pies reproduktor
§ 12
1. Reproduktorem jest pies zarejestrowany w Stowarzyszenia oraz wpisany do Księgi Rodowodowej (KR) lub Księgi Wstępnej (KW). Do hodowli dopuszcza się wyłącznie psa, który
posiada w rodowodzie lub Księdze Wstępnej adnotację o nabyciu uprawnień psa reproduktora. Stosownego wpisu może dokonać członek Zarządu lub osoba upoważniona potwierdzając wpis własnoręcznym podpisem oraz umieszczając datę i pieczęć imienną. Pies nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu.
§ 13
Rozróżniamy następujące rodzaje (klasy) hodowlane:
Reproduktor, Reproduktor Champion
§ 14
Pies reproduktor to pies, który: ukończył 12 miesięcy uzyskał ocenę co najmniej bardzo dobrą na wystawie honorowanej przez Stowarzyszenie lub otrzymał na przeglądzie hodowlanym ocenę co najmniej bardzo dobrą, Psem reproduktorem klasy Champion jest pies, który spełnia wymagania określone w § 14, pkt 1 a) i b) oraz uzyskał trzy oceny doskonałe na wystawach organizowanych pod patronatem WKU od co najmniej dwóch różnych sędziów,
§ 15
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych reproduktora na okres nie krótszy niż 6 miesięcy w przypadku nie stosowania się właściciela do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie. Dla reproduktorów nie ustala się górnej granicy wieku hodowlanego, ani limitu kryć. Uznanie uprawnień reproduktora z innej organizacji kynologicznej jest możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli uprawnienia te są równoważne z wymaganiami określonymi w § 14. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
V. Prawa i obowiązki hodowcy
§ 16
Hodowca ma prawo do: uzyskania porad i wszelkich informacji, wyboru reproduktora, odchowania wszystkich urodzonych szczeniąt, zastrzeżenia że sprzedawane szczenię jest niehodowlane; zapis ten musi znaleźć się w rodowodzie. Hodowca ma obowiązek: otoczyć opieką posiadane psy, zapewnić im higieniczne warunki utrzymania i należytą pielęgnację, właściwie żywić, chronić przed przypadkowym kryciem, poddawać szczepieniom ochronnym, upewnić się czy pies, którym zamierza kryć sukę, jest reproduktorem, ograniczyć krycia suki do 3 w przeciągu 2 lat kalendarzowych dając jej możliwość regeneracji po poprzednich ciążach sukę wpisaną do Księgi Wstępnej kryć reproduktorem z co najmniej dwoma pokoleniami ( z uwzględniniem przepisów przejściowych obowiązujących do 31.12.2017r) przed kryciem suki ustalić z właścicielem reproduktora warunki rozliczenia należności za krycie, najpóźniej 28 dni po urodzeniu szczeniąt zgłosić miot do Biura Zarządu z wykorzystaniem Załącznika Nr 3 „Karta miotu”. Używając reproduktora spoza Stowarzyszenia należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię rodowodu reproduktora oraz ewentualnie inne dodatkowe dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień reproduktora, opłacać składkę członkowską oraz inne należności wynikające z obowiązującej w Stowarzyszeniu tabeli opłat szczenięta opuszczające hodowle nie powinny mieć mniej niż 7 tygodni, ponadto te które urodziły się po 01.07.2012 r muszą być zachipowane, a informacje o numerze chipa przypisanego do szczenięcia powinny być przekazane niezwłocznie do Biura, do 31.12.2012 r zachipować wszystkie zwierzęta hodowlane będące w posiadaniu hodowcy, a informacje o numerze chipa przypisanego do zwierzęcia powinny być przekazane niezwłocznie do Biura, Każdy hodowca ma OBOWIĄZEK podać do informacji organizacji faktyczną ilosć WSZYSTKICH posiadanych psów w hodowli.Dotyczy to również posiadanych psów nierasowych, niehodowlanych (weterani, sterylizacja, kastracja) oraz psów które są zarejestrowane w innych organizacjach. Niedopełnienie tego obowiazku do 31.03.2017 będzie skutkowało zawieszeniem hodowli do momentu uzupelnienia powyższych informacji. Przy pierwszym szczepieniu należy wykonać weterynaryjny przegląd miotu i uzupełnić o wymaganą dokumentację
VI. Ekwiwalent za krycie
§ 17
Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora powinni ustalić warunki rozliczenia należności za krycie, sprawy sporne reguluje Kodeks Cywilny, Stowarzyszenie może pełnić rolę mediatora.
VII. Dokumentacja hodowlana
§ 18
Karta krycia i karta miotu oraz weterynaryjny przegląd miotu są podstawą do wystawienia rodowodów, które wydaje Zarząd. Rodowody i Wyciągi z KW są drukami ścisłego zarachowania. Zarząd jest zobowiązany prowadzić ewidencję tych druków. Każdy druk musi być opatrzony numerem ewidencyjnym. Rodowód lub Wyciąg z KW jest wydawany przez Zarząd SWKiPR, a odbierany przez właściciela osobiście lub korespondencyjnie.
§ 19
Rodowód na podstawie wniosku o wpisanie do Związkowej Księgi Rodowodowej ( zał. Nr 5) ma prawo otrzymać pies/suka: posiadający rodowód lub metrykę innego związku kynologicznego lub posiadający udokumentowane pochodzenie i oświadczenie właściciela o zgodności z zawartymi danymi Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, które nie posiadają udokumentowanego pochodzenia a ich wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej” (wzór zał. nr 6). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej. Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje osoba uprawniona przez Zarząd do przeprowadzania przeglądów hodowlanych. Potomstwu psów z KW lub KR wydaje się rodowód.
§ 20
Zmiana właściciela psa reproduktora lub suki hodowlanej musi być zgłoszona w Biurze Zarządu celem odnotowania w rodowodzie/wyciągu z KW, na podstawie pisemnego zrzeczenia poprzedniego właściciela.
§ 21
O zagubieniu rodowodu lub wyciągu z KW właściciel psa zawiadamia Zarząd, który unieważnia zagubiony dokument i wydaje nowy z adnotacją „duplikat”.
VIII. Postanowienia końcowe
§ 22
Szczegółowe przepisy dotyczące dokumentacji hodowlanej i jej obiegu zawarte są w załącznikach stanowiących integralną część niniejszego Regulaminu.
§ 23
W uzasadnionych przypadkach, bez wcześniejszego powiadamiania Hodowcy, komisja wyznaczana przez Zarząd, ma prawo do kontroli warunków chowu i hodowli psów. Dwukrotna odmowa przez Hodowcę okazania warunków bytowych zwierząt może skutkować zawieszeniem jego członkostwa na czas nieokreślony. Do podejmowania decyzji hodowlanych upoważniony jest Zarząd. W przypadku naruszenia przepisów niniejszego Regulaminu przez hodowców Zarząd kieruje sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Koleżeński, za wyjątkiem spraw uregulowanych w § 11 pp1. i § 15 pp1.
§ 24
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych dobrem hodowli psa rasowego, decyzje wykraczające poza zakres ustalony w niniejszym Regulaminie podejmuje Zarząd. W przypadku istotnych wątpliwości Zarząd może zarządzić badanie DNA celem ustalenia pochodzenia lub identyfikacji psa. Zaleca się hodowcy przekazywanie szczeniąt nabywcom bezpośrednio z hodowli oraz informowanie ich o ewentualnych wadach szczeniąt. § 25 Kwestię odpłatności wynikających z niniejszego regulaminu reguluje tabela opłat zatwierdzana przez Zarząd. Regulamin został opracowany zgodnie z postanowieniami Zarządu.
Polski Klub Miłośników Psów Rasowych
Regulamin
REGULAMIN POLSKIEGO KLUBU MIŁOŚNIKÓW PSÓW RASOWYCH
1 . Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie § 8, pkt 7 oraz § 9 pkt 1 i 8 Statutu Polskiego Klubu Miłośników Psów Rasowych zwanego dalej Stowarzyszeniem.
§ 2
Hodowla psów rasowych jest prowadzona przez członków Stowarzyszenia w celu propagowania hodowli psa rasowego w Polsce zgodnie z wzorcem ras Związku Kynologicznego w Polsce FCI.
§ 3
Hodowlą psów rasowych kieruje Zarząd Główny Stowarzyszenia, Komisja Hodowlana, a w sytuacjach spornych przez Sąd Koleżeński.
§ 4
Zarząd Główny Stowarzyszenia powołuje Komisję Hodowlaną (składająca się z 2 członków), która pełni funkcję nadzorującą i doradczą.
§ 5
Zarząd Główny Stowarzyszenia powołuje Sąd Koleżeński (składający się z 3 członków), który czuwa nad przestrzeganiem obowiązujących przepisów w zakresie hodowli psów rasowych oraz przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Sąd Koleżeński przedstawia Zarządowi Głównemu zebrany raport.
§ 6
Hodowcą jest członek Klubu, posiadający co najmniej jedną sukę hodowlaną, prowadzący hodowlę zgodnie z przepisami niniejszego Regulaminu, posiadający swój numer hodowli przyznany mu przez Klub.
§ 7
Nad przestrzeganiem regulaminu piecze sprawuje Zarząd Główny Stowarzyszenia.
§ 8
Członkowie Stowarzyszenia mogą posiadać psy na zasadzie współwłasności zarówno w Polsce jak i za granicą.
§ 9
Obowiązuje przestrzeganie zasad zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt.
2 . Przydomki hodowlane
§ 10
–Każdy członek Stowarzyszenia musi mieć zatwierdzony przydomek hodowlany, który zgłasza się do Zarządu Stowarzyszenia na odpowiednim druku.
–Przydomek otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
–Binominalna nazwa psa składa się z imienia i przydomka hodowlanego, przydomek hodowlany jest po nazwie psa. Nazwę psa zawsze pisze się dużymi literami, zaś przydomek hodowlany małymi np. DIANA z Bajkowej Krainy.
–Szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę alfabetu.
§ 11
–Hodowca ma prawo zmiany przydomka wraz z podaniem przyczyny zmiany.
–Hodowla może być prowadzona przez nieograniczoną ilość pełnoletnich współwłaścicieli.
–Przydomek hodowlany może być dziedziczony czyli przekazany nowemu właścicielowi. Należy pisemnie o tym fakcie powiadomić Zarząd Główny Stowarzyszenia w terminie do 7 dni.
3 . Suka hodowlana
§ 12
–Suką hodowlaną jest suka zarejestrowana w Stowarzyszeniu oraz wpisana do Księgi Rodowodowej (PKMPR) lub Księgi Wstępnej (PKMPRKW). Do hodowli dopuszcza się wyłącznie sukę, która posiada w rodowodzie adnotację o nabyciu uprawnień hodowlanych. Stosownego wpisu może dokonać członek Zarządu Głównego, Zarządu Oddziału lub osoba upoważniona potwierdzając wpis własnoręcznym podpisem oraz umieszczając datę i pieczęć imienną. Suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu.
§ 13
–Suką hodowlaną jest suka która: a. ukończyła 15 miesięcy, oraz uwzględniając rasy miniaturowe i wielkogłowe, b. uzyskała po ukończeniu 15 miesięcy, lub w przypadku ras miniaturowych i wielkogłowych po ukończeniu 12 miesięcy, ocenę co najmniej bardzo dobrą na wystawie organizowanej przez Stowarzyszenie lub inną organizację kynologiczną, która uzyskała na przeglądzie hodowlanym ocenę co najmniej bardzo dobrą. c. suki ras wymagających wg regulaminu Związku Kynologicznego FCI należy poddać wymaganym prześwietleniom stawów biodrowych (HD) w wieku co najmniej 15 miesięcy z wynikiem A lub B, C. d. zaliczyć testy psychiczne u psów wg regulaminów .
§ 14
Uznanie uprawnień suki hodowlanej z innej organizacji kynologicznej jest rozpatrywane indywidualnie przez Komisję Hodowlaną.
§ 15
–Sąd Koleżeński Stowarzyszenia może wnioskować do Zarządu Głównego Stowarzyszenia o zawieszenie uprawnień hodowlanych dla suki na okres od 1 do 36 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań niniejszego Regulaminu.
–Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem ukończenia 8 lat.
4 . Pies reproduktor
§ 16
–Reproduktorem jest pies zarejestrowany w Stowarzyszeniu lub wpisany do Księgi Rodowodowej (PKMPR) lub Księgi Wstępnej (PKMPRKW). –Do hodowli dopuszcza się wyłącznie psa, który posiada w rodowodzie adnotację o nabyciu uprawnień hodowlanych. Stosownego wpisu może dokonać członek Zarządu Głównego, Zarządu Oddziału lub osoba upoważniona potwierdzając wpis własnoręcznym podpisem oraz umieszczając datę i pieczęć imienną. Pies nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu.
§ 17
–Pies reproduktor to pies który: a. został zakwalifikowany do hodowli na przeglądzie hodowlanym lub uzyskał co najmniej ocenę bardzo dobrą w klasie pośredniej, otwartej lub pracującej na minimum jednej wystawie organizowanej przez Klub b. został przebadany w kierunku dysplazji stawów biodrowych – wynik A lub B (dotyczy to wyłącznie ras z listy z wymaganym badaniem stawów według standardów FCI).
§ 18
Uznanie uprawnień reproduktora z innej organizacji kynologicznej jest rozpatrywane indywidualnie przez Komisję Hodowlaną.
§ 19
–Sąd Koleżeński Stowarzyszenia może wnioskować do Zarządu Głównego Stowarzyszenia o zawieszenie uprawnień hodowlanych dla reproduktora na okres od 1 do 36 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań niniejszego Regulaminu.
–Pies nie traci uprawnień hodowlanych . Nie ustala się limitu kryć dla reproduktora.
5 . Prawa i obowiązki hodowcy
§ 20
Hodowca ma prawo:
a) uzyskiwania wszelkich porad hodowlanych,
b) dostępu do listy reproduktorów,
c) prawo wyboru reproduktora,
d) odchowania wszystkich szczeniąt,
e) zamieszczenia w rodowodzie adnotacji, że sprzedawane szczenię jest niehodowlane.
Obowiązki hodowcy:
a) zabezpieczyć sukę przed przypadkowym kryciem,
b) zapewnić odpowiednią ilość pożywienia,
c) zapewnić stały dostęp do wody,
d) zapewnić właściwą opiekę i pielęgnację oraz higieniczne warunki dla posiadanych psów,
e) przeprowadzać profilaktyczne szczepienia ochronne oraz raz w roku przeprowadzić szczepienie przeciw wściekliźnie,
f) zapewnić opiekę weterynaryjną,
g) raz w roku powinna być przeprowadzona kontrola państwowego inspektoratu weterynaryjnego,
h) aby sukę pokryć, pies powinien posiadać uprawnienia reproduktora,
i) z właścicielem reproduktora ustalić warunki za krycie oraz podpisać kartę krycia wg załącznika Stowarzyszenia,
j) najpóźniej do 3 tygodni zgłosić miot szczeniąt od urodzenia do biura stowarzyszenia na odpowiednim formularzu,
k) należy podać wszystkie szczenięta przeglądowi oraz trwałemu oznakowaniu (tatuowaniu i chipowaniu) znakowanie odbywa się w 6 tygodniu, szczenięta muszą być po szczepieniu,
l) szczenięta można wydawać po ukończeniu przez nie 8. tygodnia życia
m) Stowarzyszenie może zażądać badań DNA w celu ustalenia pochodzenia szczeniąt, do czasu wyników badań wstrzymuje się wydanie rodowodów,
n) podczas przeglądu miotu jest sporządzany „Protokół przeglądu miotu” oraz potwierdzenie wykonania znakowania,
o) „Protokół przeglądu miotu” otrzymuje hodowca a drugi egzemplarz przechowywany jest w Stowarzyszeniu,
p) potwierdzenie wykonania znakowania otrzymuje hodowca a drugi egzemplarz przechowywany jest w Stowarzyszeniu,
r) dwa razy do roku wyznaczony członek z Komisji Hodowlanej powinien sprawdzić warunki utrzymania i kondycji fizycznej suki oraz psa reproduktora,
s) raz w roku opłacić składkę członkowską w wysokości od 10 zł do 50000 zł bezpośrednio na rzecz stowarzyszenia społecznego /ośrodka dzieci niepełnosprawnych,
t) zaleca się hodowcy by wspomógł finansowo z każdego miotu, który sprzeda przekazywał określoną kwotę na rzecz wyżej wymienionego Stowarzyszenia,
u) Hodowca ma bezwzględny obowiązek przestrzegać ustawę o ochronie zwierząt.
Komisja Hodowlana decyduje o przyjęciu członka do stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie przyjmuje członków, którzy w sposób niewłaściwy, niehumanitarny przetrzymują psy. Budynek powinien być ogrzewany. Powinno się prowadzić dokumentację weterynaryjną (szczepienia przeciwko wściekliźnie, innym chorobom zakaźnym itp.). Pomieszczenia dla psów powinny być czyste, ze stałym dostępem do światła, wody, zakaz przetrzymywania psów w stodołach, piwnicach itp., psy powinny mieć stały kontakt z ludźmi. Pies do hodowli nie może być agresywny, zaniedbany, odparzony, „ w dredach ”. Kojce dla psów powinny być zadaszone, a budy ocieplane. Psy powinny być odpowiednio żywione, a ze szczególną uwagą suki karmiące. Stowarzyszenie (Sąd Koleżeński – Komisja Dyscyplinarna) rozstrzyga sporne sprawy pomiędzy kupującym a hodowcą, w sytuacjach spornych z hodowcą wszelkie kwestie będą rozpatrywane na drodze postępowania wewnętrznego, a konsekwencje na drodze postępowania sądowego wg właściwości miejscowej stowarzyszenia.
Zaleca się hodowcy: a) kryć sukę nie częściej niż raz na 10 miesięcy. b) brać udział w wystawach.
6 . Prawa i obowiązki właściciela reproduktora
§ 21
Właściciel reproduktora ma prawo: a) odmówić udostępnienia reproduktora, b) spisać umowę krycia, c) zaleca się właścicielowi reproduktora brać udział w wystawach d) przed kryciem ustalić na piśmie z hodowcą właścicielem suki warunki rozliczenia za krycie, e) zabrania się właścicielowi reproduktora kryć suki bez uprawnień hodowlanych,
7 . Księga Wstępna Stowarzyszenia
§ 22
–Księgę Wstępną Stowarzyszenia prowadzi się jedynie dla ras polskich i rzadkich.
–Każdy wniosek o wpis do księgi wstępnej rozpatrywany jest indywidualnie po złożeniu pisemnego wniosku do Zarządu Głównego.
–Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku należy uregulować należności przewidziane obowiązującą w Związku tabelą opłat, a następnie ustalić termin przeprowadzenia przeglądu kwalifikacyjnego.
–Do księgi wstępnej wpisuje się dorosłego psa (bez względu na płeć), którego wygląd wykazuje wszystkie cechy dla określonej rasy (zgodnie z wzorcem rasy), co podlega ocenie podczas przeglądu kwalifikacyjnego.
–Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej Stowarzyszenia.
–Po przeprowadzeniu przeglądu kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym właściciel psa wpisanego do księgi wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej Stowarzyszenia. –Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje osoba wyznaczona przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
–Przegląd kwalifikacyjny, w trakcie którego pies otrzymał ocenę pozytywną kończy się trwałym oznakowaniem zwierzęcia poprzez tatuaż lub chip na koszt właściciela psa.
–Potomstwu psów zarejestrowanych w księdze wstępnej wydaje się rodowód niepełny, w którym wpisani są tylko znani, zarejestrowani przodkowie szczenięcia.
–Pełny rodowód otrzymują wyłącznie szczenięta ze znanym czteropokoleniowym pochodzeniem. –Psy zarejestrowane w księdze wstępnej przed dopuszczeniem do hodowli muszą ponadto wziąć udział w minimum dwóch wystawach organizowanych przez Związek i ukończyć je z ocenami co najmniej bardzo dobrymi.
–Zabrania się kojarzenia ze sobą dwóch osobników zarejestrowanych w księdze wstępnej.
–W przypadku stwierdzenia w miocie po psie lub suce z wpisem w księgi wstępnej szczeniąt odbiegających od wzorca rasy Zarząd Główny może wydać decyzję o zakazie wykorzystywania danego osobnika do rozrodu.
8 . Dokumentacja hodowlana
§ 23
–Stowarzyszenie prowadzi dokumentacje w postaci Karty krycia, zamówienia rodowodów dla szczeniąt, Karty przeglądu miotu, Kart potwierdzenia znakowania. –W przypadku krycia reproduktorem zarejestrowanym w innej organizacji kynologicznej należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię rodowodu psa oraz inne dokumenty poświadczające nabycie uprawnień reproduktora.
§ 24
–Rodowód lub Wyciąg z Księgi Wstępnej Stowarzyszenia jest wydany przez Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia a) metryki dla szczeniąt powinny być wydane do 14 dni roboczych
§ 25
–W celu zarejestrowania psa w PKMPR na podstawie rodowodu lub w Księdze Wstępnej na podstawie wyciągu z księgi wstępnej innej organizacji kynologicznej należy przesłać do Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu wraz z pisemnym wnioskiem o nostryfikację rodowodu lub wpisu z księgi wstępnej. W przypadku rejestracji w Księdze Rodowodowej psa na podstawie metryki innej organizacji kynologicznej należy przesłać do Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie: metryki oraz rodowodów obojga rodziców wraz z odpowiednim wnioskiem. W każdym z wymienionych przypadków należy złożyć stosowny wniosek. –Zarząd Główny Stowarzyszenia ma prawo zażądać od właścicieli psa stawienia się do Zarządu swojego oddziału macierzystego po odbiór rodowodu lub wypisu z księgi wstępnej z oryginalnym rodowodem lub wypisem księgi wstępnej oraz psem. –Zarejestrowany w Stowarzyszeniu pies otrzymuje rodowód lub wypis z Księgi Wstępnej.
§ 26
W przypadku utraty rodowodu należy powiadomić Stowarzyszenie gdzie następnie zostanie wydany „duplikat”.
§ 27
Przeglądy hodowlane, kwalifikacyjne i miotów mogą być dokonywane wyłącznie przez upoważnionych do tego osoby wskazane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia. Metryki , rodowody oraz chipy są wydawane tylko i wyłącznie osobie upoważnionej do wykonania przeglądu miotu .
§ 28
Dokumentacja hodowlana jest przechowywana w siedzibie Stowarzyszenia.
9 . Postanowienia końcowe
§ 31
–Do podejmowania decyzji w sprawach hodowlanych zasięga się do opinii Komisji Hodowlanej z zastrzeżeniem kompetencji przypisanych wyłącznie Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.
–W przypadku łamania regulaminu przez hodowcę sprawę rozpatruje Sąd Koleżeński gdzie swą decyzję przedstawia Zarządowi Głównemu Stowarzyszenia.
–Odwołanie od decyzji Sądu Koleżeńskiego należy złożyć do Zarządu Głównego Stowarzyszenia w formie pisemnej w terminie 14 dni od jej otrzymania.
–Decyzja Zarządu Głównego Stowarzyszenia jest ostateczna.
§ 32
Zarząd Główny Stowarzyszenia ma prawo zarządzić badanie DNA na koszt właściciela psa.
§ 33
Zobowiązuje się hodowcę przekazując szczenię nowemu nabywcy wszelkich porad i wyjaśnień.
§ 34
Zabrania się członkom Stowarzyszenia rozmnażania psów i suk bez rodowodów i uprawnień hodowlanych.
§ 35
Kwestię odpłatności wynikających z niniejszego regulaminu reguluje tabela opłat zatwierdzana przez Zarząd Główny.
§ 36
Odpłatność wynikająca z niniejszego Regulaminu mogą być rozstrzygane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia lub Walne Zebranie Członków.
Zmiany w regulaminie hodowli wchodzą w życie z dniem 28.04.2012 r.
Regulamin – Związek Kynologiczny PL
REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH
1 Przepisy ogólne
1&
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie §24 pkt. 8 Statutu Związek Kynologiczny PL , zwanego dalej Stowarzyszeniem.
&2
Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Związku jest hodowlą amatorską.
&3
Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych. A także eliminacja obciążeń genetycznych .
&4
Hodowlę psów rasowych w Polsce ukierunkowuje Zarząd Związku poprzez powoływane przez siebie: Komisję Hodowlaną i Kluby Ras.
&5
Hodowcą jest członek Stowarzyszenia, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami niniejszego Regulaminu, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany. Członkowie Związku mogą posiadać psy na zasadzie współwłasności.
&6
Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu Hodowli Psów Rasowych należy do Zarządu – za pośrednictwem Komisji Hodowlanej.
&7
Zmiany danych.
Zmiana właściciela psa/suki lub zmiana jego adresu powinna być zgłoszona za pośrednictwem Oddziału do Zarządu Głównego celem weryfikacji danych oraz odnotowania w rodowodzie/wyciągu z KW, na podstawie pisemnego zrzeczenia poprzedniego właściciela.
II Przydomki hodowlane
&8
Członek stowarzyszenia, rozpoczynający prowadzenie hodowli jest zobowiązany wystąpić o zatwierdzenie przez Zarząd przydomka hodowlanego. Przydomek zgłasza się na formularzu ( zał. nr 2). Członek Związku występując o rejestrację przydomka ma obowiązek zarejestrować go za pośrednictwem biura Zarządu ZK.PL
Zarząd ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę.
Przydomek otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie rodowodów dla szczeniąt.
Nazwę psa pisze się wielkimi literami, zaś przydomek hodowlany małymi np. AXA z Zielonego Wzgórza, ATOS Paryżanin. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustala się przy rejestrowaniu przydomka.
Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów.
&9
Przydomek hodowlany zarejestrowany przez Zarząd jest chroniony. Po zatwierdzeniu przydomek może być zmieniony w wyjątkowych sytuacjach, na pisemną prośbę.
Przydomek hodowlany może zostać przekazany nowemu właścicielowi na zasadzie dziedziczenia lub przez zawarcie stosownej umowy. O fakcie tym należy powiadomić Zarząd Związku w terminie 14 dni od zaistnienia zdarzenia.
W szczególnych przypadkach, na wniosek hodowcy, hodowle mogą mieć różne przydomki.
III Kwalifikacje hodowlane
&10
Pies/suka uzyskują kwalifikację hodowlaną po dokonaniu wpisu w rodowodzie odpowiednio: REPRODUKTOR/SUKA HODOWLANA, opatrzonego datą dokonania wpisu, imienną pieczęcią osoby uprawnionej do dokonania wpisu i jej podpisem. Pies/suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. Przy czym suka traci je z dniem ukończenia 8 lat.
Do kwalifikacji hodowlanych zalicza się oceny z wystaw psów rasowych .
Ocenę przeglądu hodowlanego.
Do hodowli dopuszcza się wyłącznie psa/sukę, które posiadają w rodowodzie adnotację o nabyciu uprawnień hodowlanych.
&11
Rozróżniamy następujące rodzaje (klasy) hodowlane:
a)Suka Hodowlana/Pies Reproduktor
b)Licencjonowana/y Suka Hodowlana /Pies Reproduktor
&12
IV SUKA HODOWLANA
Suka hodowlaną jest suka, która spełnia wszystkie poniższe punkty :
Została zarejestrowana w Stowarzyszeniu oraz wpisana do Księgi Rodowodowej (KR) lub Księgi Wstępnej (KW).
uzyskała uprawnienia hodowlane w innej organizacji
ukończyła 15 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w Załączniku Nr 2 i NR
uzyskała po ukończeniu 15 miesięcy, lub w przypadku ras wymienionych w Załączniku Nr 2 po ukończeniu 12 miesięcy ,oraz ras wymienionych w załączniku nr 3po ukończeniu 18 miesięcy ocenę co najmniej bardzo dobrą na wystawie w klasie pośredniej, otwartej lub pracującej lub uzyskała na przeglądzie hodowlanym ocenę co najmniej bardzo dobrą.
została przebadana w kierunku dysplazji stawów biodrowych – wynik A lub B (dotyczy to wyłącznie ras z listy zamieszczonej w zał.9 do Regulaminu Hodowli).
ma ustanowiony profil DNA dotyczy suk urodzonych po 01.01.2017 roku
Licencjonowaną suką hodowlaną jest suka, która:
Od piątego pokolenia wszyscy przodkowie posiadali udokumentowane pochodzenie rodowodowe b)została przebadana w kierunku dysplazji stawów biodrowych– wynik A lub B oraz łokciowych wynik 0/0 i1/1(dotyczy to wyłącznie ras z listy zamieszczonej w zał.9 do Regulaminu Hodowli).
posiada certyfikat identyfikacyjny DNA
posiada badania w kierunku chorób predysponowanych dla danej rasy z wynikiem ujemnym
zaliczyła testy psychiczne (dotyczy ras załącznik numer 10)
&13
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych suki na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w którym ukończyła 8 lat.
Komisja Hodowlana, na wniosek hodowcy, może zezwolić na dalsze używanie do hodowli suki, która ukończyła 8 lat, pod warunkiem, że jest ona w bardzo dobrej kondycji posiadała wybitne potomstwo.
IV Pies reproduktor
&14
Reproduktorem jest pies który spełnia wszystkie poniższe punkty
Został zarejestrowany w Stowarzyszeniu oraz wpisana do Księgi Rodowodowej (KR) lub Księgi Wstępnej (KW).
uzyskał uprawnienia hodowlane w innej organizacji
ukończył 15 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w Załączniku Nr 2 i NR
uzyskał po ukończeniu 15 miesięcy, lub w przypadku ras wymienionych w Załączniku Nr 2 po ukończeniu 12 miesięcy ,oraz ras wymienionych w załączniku nr 3po ukończeniu 18 miesięcy ocenę co najmniej bardzo dobrą na wystawie w klasie pośredniej, otwartej lub pracującej lub uzyskała na przeglądzie hodowlanym ocenę co najmniej bardzo dobrą.
został przebadana w kierunku dysplazji stawów biodrowych – wynik A lub B (dotyczy to wyłącznie ras z listy zamieszczonej w zał.9 do Regulaminu Hodowli).
ma ustanowiony profil DNA dotyczy suk urodzonych po 01.01.2017 roku
Licencjonowanym Reproduktorem jest pies, który:
Od piątego pokolenia wszyscy przodkowie posiadali udokumentowane pochodzenie rodowodowe b)została przebadana w kierunku dysplazji stawów biodrowych– wynik A lub B oraz łokciowych wynik 0/0 i1/1(dotyczy to wyłącznie ras z listy zamieszczonej w zał.9 do Regulaminu Hodowli).
posiada certyfikat identyfikacyjny DNA
posiada badania w kierunku chorób predysponowanych dla danej rasy z wynikiem ujemnym
zaliczył testy psychiczne (dotyczy ras załącznik numer 10)
Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu o zawieszenie uprawnień hodowlanych reproduktora na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się właściciela do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
Dla reproduktorów nie ustala się górnej granicy wieku hodowlanego, ani limitu kryć.
Uznanie uprawnień reproduktora z innej organizacji kynologicznej jest możliwe tylko i wyłącznie, jeżeli uprawnienia te są równoważne z wymaganiami określonymi w § 15.
V Prawa i obowiązki hodowcy
&15
1.Hodowca ma prawo do:
uzyskania porad i wszelkich informacji,
dostępu do listy reproduktorów zarejestrowanych w Stowarzyszeniu
wyboru reproduktora,
krycia psem posiadającym rodowód innej organizacji kynologicznej
odchowania wszystkich urodzonych szczeniąt,
zastrzeżenia że sprzedawane szczenię jest niehodowlane; zapis ten musi znaleźć się w rodowodzie.
otrzymania rodowodów dla szczeniąt przed ukończeniem przez nie 8 tygodni, o ile dopełnił wszystkich formalności zgodnie z §22 regulaminu
2.Hodowca ma obowiązek:
Wszczepić mikroczipy wszystkim zwierzętom hodowlanym w tym szczeniętom na swój koszt
rejestrować wszystkie szczenięta z jego hodowli
sprzedawać szczenięta wyłącznie z rodowodami i umowami kupna /sprzedaży
otoczyć opieką posiadane psy, zapewnić im higieniczne warunki utrzymania i należytą pielęgnację, właściwie żywić, chronić przed przypadkowym kryciem, poddawać szczepieniom ochronnym,
zapewnić swoim psom dożywotnią opiekę
prawidłowo odchowywać szczenięta, dbać o ich zdrowie i prawidłową socjalizację wykonać szczepienia ochronne według wieku
przekazywać szczenięta nowym nabywcom nie wcześniej niż w 8 tygodniu życia minimum 2x odrobaczone zaszczepione odpowiednio do wieku z potwierdzeniem w książeczce zdrowia
upewnić się czy pies, którym zamierza kryć sukę, jest reproduktorem,
ograniczyć krycia suki do 1 miotu w jednym roku kalendarzowym nie częściej jak 2 razy w przeciągu 18 miesięcy dając jej możliwość regeneracji po poprzednich ciążach
przed kryciem suki ustalić z właścicielem reproduktora warunki rozliczenia należności za krycie i sporządzić stosowną umowę
najpóźniej 28 dni po urodzeniu szczeniąt zgłosić miot do Biura Zarządu z wykorzystaniem Załącznika Nr 3 „Karta miotu”. Używając reproduktora spoza Związku należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię rodowodu reproduktora oraz ewentualnie inne dodatkowe dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień reproduktora,
opłacać składkę członkowską oraz inne należności wynikające z obowiązującej w Stowarzyszeniu tabeli.
na żądanie Zarządu Oddziału poddać się kontroli warunków utrzymania psów; kontrola przeprowadzana jest na koszt Oddziału Związku
na żądanie Zarządu Oddziału, w trakcie przeglądu miotu przedstawić do kontroli szczenięta wraz z matką.
na żądanie Zarządu Oddziału poddać swoje psy badaniom genetycznym; sposób rozliczenia kosztów badań ustala dla każdego przypadku indywidualnie Zarząd Oddziału.
w przypadku zbycia psa dorosłego oraz szczenięcia, wypełnić w trzech egzemplarzach kartęzmiany właściciela (wzór załącznik) i
jeden egzemplarz dostarczyć do Zarządu Głównego, jeden zatrzymać w dokumentacji hodowlanej jeden przekazać nowemu właścicielowi.
W przypadku przebywania na terenie hodowli, nie sterylizowanych lub kastrowanych psów i suk bez rodowodu, z każdego miotu poddawać badaniom DNA jedno szczenię wskazane przez wykonującego przegląd, ponosząc koszty tego badania, Zarząd Główny na wniosek hodowcy może zwolnić z tego obowiązku. Ograniczyć stado podstawowe do 12 sztuk hodowlanych
badać psy w kierunku chorób predysponowanych dla danej rasy celem wyeliminowania z hodowli osobników
obciążonych wadami.
Hodowla większa niż 12 sztuk stada podstawowego wymaga spełnienia szczególnych kryteriów może zostać zarejestrowana za zgodą tylko i wyłącznie zarządu
Przejdzie pozytywnie kontrolę warunków psów w hodowli
nie rzadziej niż co pół roku poddać się kontroli warunków utrzymania
w hodowlach masowych z każdego miotu poddawać badaniom DNA jedno szczenię wskazane przez wykonującego przegląd, ponosząc koszty tego badania, Zarząd Główny na wniosek hodowcy może zwolnić z tego obowiązku
w hodowlach masowych psów i dokumentacji hodowlanej; kontrola przeprowadzana jest na koszt hodowcy, Zarząd Główny na wniosek hodowcy może zwolnić z tego obowiązku jeśli hodowla nie wykazuje błędów.
&19
VI Zabrania się hodowcy:
Przynależności równocześnie z tym samym psem do dwóch różnych organizacji kynologicznych.
przekazywania szczeniąt nabywcom bez równoczesnego wydania rodowodów (m.in. rodowód nie może być użyty jako zabezpieczeniem spłaty należności za szczenię)
używania do hodowli suk, które nie są sukami hodowlanymi i psów, które nie są reproduktorami.
rozmnażania suk, które ukończyły 9 lat, a także suk w złej kondycji fizycznej,
rozmnażania suk i psów obciążonych chorobami i wadami genetycznymi, znacznie odbiegających od wzorca rasy, a także nadmiernie agresywnych.
przyczyniania w jakikolwiek sposób się do rozmnażania jak również obrotu psami bez rodowodów, z wyłączeniem działań organizacji ochrony zwierząt.
uzyskania drugiego miotu w tym samym roku kalendarzowym nie dając tym samym suce szansy na zregenerowanie organizmu po przebytym porodzie i odchowie szczeniąt.
&20
Zaleca się, aby hodowca:
nie krył suki częściej niż raz na 10 miesięcy oraz ograniczył ilość miotów uzyskanych od jednej suki do max. 7 w ciągu jej życia,
udzielał nabywcom szczeniąt porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji, żywienia i utrzymania psa,
przesyłał regularnie do Zarządu Głównego Stowarzyszenia nazwiska i adresy nowych właścicieli sprzedanych szczeniąt celu wpisania ich w księgę rodowodową.
brał udział w wystawach psów rasowych oraz poddawał swoje psy/suki przeglądom hodowlanym, testom psychicznym, badaniom w kierunku chorób dziedzicznych, a także poddał swoją hodowlę ocenie
&21
Przegląd hodowlany
Przed wykonaniem przeglądu należy sprawdzić numer identyfikacyjny a w przypadku braku wszczepić czip
Przegląd hodowlany mogą przeprowadzić osoby do tego powołane
Do przeglądu mogą być dopuszczone jedynie psy i suki, które ukończyły 15 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się wykonanie przeglądu psom / sukom młodszym, ale wówczas należy powtórzyć przegląd lub uzyskać odpowiednią ocenę na wystawie po osiągnięciu wymaganego wielu 15 miesięcy.
Po pozytywnym przeglądzie psu/suce zostaje pobrany materiał DNA
Na przeglądzie psu przyznawane są punkty za zgodność ze wzorcem rasy, maksymalnie 45 pkt.
Aby pies był zakwalifikowany do hodowli, musi uzyskać co najmniej 27 pkt.
Wynik przeglądu jest wpisywany w kartę przeglądu hodowlanego
Przeglądy hodowli i warunków utrzymania reproduktora mogą przeprowadzić sędziowie stażyści ,lub osoby wyznaczone przez związek. Przeglądy te ,są organizowane na wniosek hodowcy przez Zarząd Oddziału.
Rejestracja i przeglądy miotów
Aby zarejestrować miot hodowca musi:
zarejestrować sukę hodowlaną, którą planuje kryć
podpisać z właścicielem reproduktora potwierdzenie krycia (zał. 4)
w ciągu 3 tygodni od urodzenia szczeniąt wysłać do Zarządu Głównego formularz zamówienia rodowodów dla szczeniąt (zał 5) wraz z kopią potwierdzenia krycia i potwierdzeniem wpłaty na konto Zarządu Głównego Związku odpowiedniej kwoty za rodowody; w przypadku krycia reproduktorem nie zarejestrowanym w Związku należy dołączyć jego czytelną kopię rodowodu
imiona wszystkich szczeniąt z danego miotu muszą zaczynać się na tą samą literę
po ukończeniu 5 tygodni szczeniąt hodowca zobowiązany jest skontaktować się swoim Oddziałem Związku i umówić się na przegląd miotu; podczas wykonywania przeglądu miotu szczenięta zostają oznakowane czipem;
przeglądy miotów mogą wykonywać tylko osoby upoważnione przez Związek lub upoważnieni przez Związek lekarze weterynarii; wynik przeglądu wpisuje się na formularzu przeglądu miotu.
szczenięta muszą zostać poddane przeglądowi w wieku co najmniej 5 tygodni, a maksymalnie 3 miesięcy;
VI Ekwiwalent za krycie
&23
Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora powinni ustalić warunki rozliczenia należności za krycie, sporządzić stosowną umowę sprawy sporne reguluje Kodeks Cywilny, Związek może pełnić rolę mediatora.
VII. Dokumentacja hodowlana
&24
Księga Rodowodowa (KR)
Do KR są rejestrowane wszystkie psy/suki, u których są znane co najmniej trzy pokolenia przodków tj. rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. W wyjątkowych przypadkach do KR może być wpisany pies/suka o potwierdzonym pochodzeniu, w którego rodowodzie brakuje danych z powodu nie udostępnienia ich przez inne organizacje.(FCI)
Podstawą rejestracji jest dokument pochodzenia wydany przez dowolną organizację kynologiczną; w innych przypadkach obowiązują odrębne przepisy.
&25
RODOWÓD
Rodowód wydany przez Związek Kynologiczny PL jest wypisem z Księgi Rodowodowej.
Rodowód jest poświadczeniem pochodzenia psa.
Rodowód zawiera również informacje o jakości hodowlanej przodków, a w szczególności tytuły championa, wyniki prześwietleń, badań, testów psychicznych i przeglądów hodowlanych, oraz inne cechy ważne dla danej rasy.
Wszystkie szczenięta o znanym 4-pokoleniowym pochodzeniu, wywodzące się z hodowli zarejestrowanych w ZK.PL otrzymują rodowody i są rejestrowane w KR, pod warunkiem, że ich rodzice zostali zakwalifikowani do hodowli.
Pies/suka może mieć wpisaną w rodowód adnotację o wykluczeniu z hodowli; adnotacja taka może być wpisana podczas przeglądu miotu lub przeglądu hodowlanego.
Rodowód może zawierać informację o przeprowadzonych testach genetycznych potwierdzających pochodzenie.
Szczenięta po rodzicach z licencją hodowlaną uzyskują rodowody z dopiskiem „elita”.
PL uznaje rodowody i metryki wydawane przez inne organizacje kynologiczne, polskie i zagraniczne, prowadzące księgi rodowodowe, gwarantujące czystość rasy
Karta krycia i karta miotu są podstawą do wystawienia rodowodów, które wydaje Zarząd.
Rodowód na podstawie wniosku o wpisanie do Związkowej Księgi Rodowodowej ( zał. Nr 6) ma prawo otrzymać pies/suka:
posiadający rodowód lub metrykę innego związku kynologicznego
posiadający udokumentowane pochodzenie i oświadczenie właściciela o zgodności z zawartymi danymi
26&
KSIĘGA WSTĘPNA (KW)
Księgę Wstępną prowadzi się w wypadku gdy pies/ suka nie mają potwierdzonego pochodzenia
Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, których wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej” (wzór – zał. nr 7). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej.
Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje osoba uprawniona przez Zarząd do przeprowadzania przeglądów hodowlanych
Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji psa/suki do Księgi zostaje ona zaczipowana a numer wpisany do ewidencji.
Psa/sukę, których cztery pokolenia przodków (rodzice, dziadowie .pradziadowie i pra pra dziedowie ) figurują w KW, wpisuje się do Polskiej Księgi Rodowodowej..
Potomstwu psów z KW wydaje się Rodowód Wstępny (jeśli cztery pokolenia figurują w KW i nie ujawniły się cechy niepożądane)
W przypadku ujawnienia się niepożądanych cech które można wyeliminować przy właściwej pracy hodowlanej trwa nadal praca nad rasą aż do osiągnięcia możliwości uzyskania rodowodu według regul. 5
Jeśli ujawnią się cechy wskazujące jednoznacznie do domieszki innej rasy linia chowu zostaje zatrzymana.
&27
RODOWÓD WSTĘPNY(RW)
Rodowód wydany przez Związek Kynologiczny PL jest wypisem z Księgi Wstępnej
Rodowód Wstępny jest poświadczeniem pochodzenia psa.
Rodowód Wstępny zawiera również informacje o jakości hodowlanej przodków, wyniki prześwietleń, badań, testów psychicznych i przeglądów hodowlanych, oraz inne cechy ważne dla danej rasy.
Wszystkie szczenięta o nieznanym do trzeciego pokolenia pochodzeniu, wywodzące się z hodowli zarejestrowanych w ZK.PL otrzymują rodowody wstępne i są rejestrowane w KW, pod warunkiem, że ich rodzice zostali zakwalifikowani do hodowli.
Pies/suka może mieć wpisaną w rodowód wstępny adnotację o wykluczeniu z hodowli; adnotacja taka może być wpisana podczas przeglądu miotu lub przeglądu hodowlanego.
Rodowód Wstępny może zawierać informację o przeprowadzonych testach genetycznych potwierdzających pochodzenie.
Karta krycia i karta miotu są podstawą do wystawienia rodowodów wstępnych, które wydaje Zarząd.
Rodowód wstępny otrzymuje szczenię które nie nabyło praw do rodowodu ,którego rodzice posiadają prawa hodowlane i są wpisane do KW
&28
Rodowody , rodowody wstępne i Wyciągi z KW KR są drukami ścisłego zarachowania. Zarząd jest zobowiązany prowadzić ewidencję tych druków. Każdy druk musi być opatrzony numerem ewidencyjnym.
Rodowód , rodowód wstępny lub Wyciąg z KW , KR jest wydawany przez Zarząd ZK.PL a odbierany przez właściciela osobiście lub korespondencyjnie.
Dokumentację psów zarejestrowanych w ZK.PL stanowią:
księga rodowodowa ZK.PL w wersji elektronicznej spis hodowli w formie elektronicznej teczki hodowli, w których znajduje się dokumentacja hodowlana: kopie dokumentów pochodzenia, poświadczenia krycia, zamówienia rodowodów, etc
&29
O zagubieniu rodowodu lub wyciągu z KW właściciel psa zawiadamia Zarząd, który unieważnia zagubiony dokument i wydaje nowy z adnotacją „duplikat”.
&30
Testy psychiczne.
Testy psychiczne mogą wykonywać osoby uprawnione przez Zarząd Główny Związku posiadające odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii zwierząt.
Test psychiczny może być wykonany u każdego psa powyżej jednego roku życia, niezależnie od rasy i płci, zgodnie z oddzielnymi wytycznymi Zarządu Głównego Związku.
VIII. Postanowienia końcowe
& 31
Szczegółowe przepisy dotyczące dokumentacji hodowlanej i jej obiegu zawarte są w załącznikach stanowiących integralną część niniejszego Regulaminu.
&32
Do podejmowania decyzji hodowlanych w szczególnych sytuacjach upoważniony jest Zarząd
W przypadku naruszenia przepisów niniejszego Regulaminu przez hodowców Zarząd kieruje sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Koleżeński, za wyjątkiem spraw uregulowanych w § 12 pp1. i § 16 pp1.
Za nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu, Zarząd Główny może zastosować wobec członka kary zgodnie z 50 ust 2 Statutu.
Wszystkie decyzje Zarządu muszą mieć formę pisemną wraz z uzasadnieniem;
We wszystkich przypadkach:
organem odwoławczym od decyzji Zarządu Oddziału jest Zarząd Główny Związku,
organem odwoławczym od decyzji Zarządu Głównego jest Walne Zebranie Członków Związku.
Decyzje Walnego Zebrania Członków Związku są ostateczne
W przypadku ustania członkostwa właściciela teczka hodowli jest przechowywane przez 5 lat licząc od końca roku, w którym ustało członkostwo, natomiast dane jego psów/suk pozostają bezterminowo wpisane w KR.
&33
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych dobrem hodowli psa rasowego, decyzje wykraczające poza zakres ustalony w niniejszym Regulaminie podejmuje Zarząd.
W przypadku istotnych wątpliwości Zarząd może zarządzić badanie DNA celem ustalenia pochodzenia lub identyfikacji psa.
&34
Kwestię odpłatności wynikających z niniejszego regulaminu reguluje tabela opłat zatwierdzana przez Zarząd. Regulamin został opracowany zgodnie z postanowieniami Zarządu.
XI NAGRODY I KARY
&35
NAGRODY
CERTYFIKAT WZOROWEJ HODOWLI
O certyfikat ,,Wzorcowa Hodowla” mogą ubiegać się wszyscy członkowie Związku Kynologicznego PL Którzy:
1) Posiadają doskonałą znajomość hodowanej rasy. (potrafią udzielić wyczerpujących informacji na jej temat skąd się wzięła do czego służyła kiedyś i obecnie dla jakich osób się nadaje a dla jakich nie itp.)
2) Regularnie opłacają składki członkowskie.
3) Sumiennie terminowo zgłaszają mioty.
4 )Wykonują swoją prace z zaangażowaniem.
5) Zapewniają swoim psom doskonałe warunki bytowe. (Załączyć zdjęcia )
6) Wszystkie psy posiadają aktualne szczepienia przeciwko chorobom wirusowym . (ksero ks. zdrowia)
7) Szczenięta odchowują z troską dbając o ich właściwą socjalizacje
8)Służą wsparciem i radą nabywcy ich szczeniąt.
Zgłosić można się za pomocą oficjalnego maila dołączając ksero książeczek zdrowia oraz zdjęcia i opis w jakich warunkach utrzymywane są psy dorosłe a także szczenięta
CERTYFIKAT NAJLEPSZEJ HODOWLI
O ten certyfikat mogą ubiegać się hodowcy którzy spełniają kryteria wzorowej hodowli oprócz tego wykonują badania swoim psom . Reprezentują ZK.PL na wystawach, udzielają się społecznie .
CERTYFIKAT NAJLEPSZEGO HODOWCY
Ten certyfikat przyznawany jest na podstawie opinii nabywców szczeniąt
&36
KARY
Pierwsze złamanie regulaminu – upomnienie ustne ,pouczenie
Drugie złamanie regulaminu -100zł kary od złamanego punktu .
Trzecie złamanie regulaminu – 200zł kary zawieszenie w prawach członkowskich na rok .
Uporczywe łamanie regulaminu lub całkowite pogwałcenie 500zł kary wydalenie członka
Sprzedaż niezarejestrowanych szczeniąt- kara 100zł od nielegalnie sprzedanego szczenięcia lub próby go sprzedaży. (jedną z podstaw są zdjęcia na portalu ogłoszeniowym )
Zawieszenie lub wydalenie członka .
OBCIĘCIE OGONA LUB KOPIOWANIE UCHA- DYSCYPLINARNE WYKLUCZENIE Z LISTY HODOWCÓW
ZGŁOSZENIE NA PROKURATURĘ PRZESTĘPSTWA WOBEC ZWIERZĘCIA
(wyjątek stanowi wskazanie medyczne w tym przypadku załączyć całą historię zdjęcia wraz z opinią weterynarza oraz wskazania amputacji )
&36
Regulamin wchodzi w życie z dniem 26.02.2012
Załączniki:
Nr 1 – Deklaracja członkowska
Nr 2 – Wniosek o rejestrację przydomka hodowlanego w Związkowej Księdze Hodowlanej
Nr 3 – Wykaz ras miniaturowych i wielkogłowych
NR 4 Wykaz ras olbrzymich
Nr 5 – Karta krycia
Nr 6 – Karta miotu
Nr 7 – Wniosek o rejestrację w Związkowej Księdze Rodowodowej/Wstępnej
Nr 8 – Karta przeglądu kwalifikacyjnego
Nr 9 Lista ras która wymaga przebadania w kierunku dysplazji stawów biodrowych – wynik A lub B
Nr 10 lista ras wymagane testy psychiczne
Hodowla psów rasy Bichon Frise Wrocław
I. Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin Hodowli Psów Rasowych wprowadza się na podstawie § 28 pkt. 10 Statutu Związku Kynologicznego w Polsce, zwanego dalej Związkiem.
§ 2
Hodowla psów rasowych prowadzona przez członków Związku jest hodowlą amatorską.
§ 3
Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.
§ 4
Hodowlę psów rasowych w Polsce ukierunkowuje Zarząd Główny Związku poprzez powoływane przez siebie: Główną Komisję Hodowlaną, Oddziały Związku, Kluby Ras – komisje ZG i Kluby Ras.
§ 5
Hodowcą jest członek Związku, prowadzący hodowlę na terenie RP, zgodnie z przepisami niniejszego Regulaminu, posiadający jedną lub więcej suk hodowlanych oraz zatwierdzony przydomek hodowlany. Członkowie Związku mogą posiadać psy na zasadzie współwłasności. Warianty takiej sytuacji reguluje załącznik numer 11 i 11a do niniejszego Regulaminu.
§ 6
Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu Hodowli Psów Rasowych należy do Zarządu Głównego (za pośrednictwem Głównej Komisji Hodowlanej) i Zarządów Oddziałów Związku (za pośrednictwem Oddziałowych Komisji Hodowlanych).
II. Przydomki hodowlane
§ 7
1. Członek Związku, rozpoczynający prowadzenie hodowli jest zobowiązany wystąpić o zatwierdzenie przez Zarząd Główny przydomka hodowlanego. Przydomek zgłasza się za pośrednictwem Zarządu Oddziału na formularzu. Członek Związku występując o rejestrację przydomka ma obowiązek zarejestrować go za pośrednictwem biura Zarządu Głównego ZKwP w Międzynarodowym Repertorium Przydomków w FCI. Żaden przydomek o brzmieniu identycznym lub zbliżonym do już zarejestrowanego (występujący w bazie ZKwP lub w bazie FCI ) nie może być zarejestrowany.
2. Zarząd Główny ma prawo odmówić zarejestrowania przydomka, podając hodowcy przyczynę.
3. Przydomek otrzymują wszystkie szczenięta pochodzące z danej hodowli, bez względu na rasę.
4. Brak zarejestrowanego przydomka uniemożliwia wydanie metryk dla szczeniąt.
5. Nazwę psa pisze się dużymi literami, zaś przydomek hodowlany małymi np. SMOK z Kordegardy, Prima JUNO. Przydomek hodowlany może być pisany przed lub po nazwie psa, co ustala się przy rejestrowaniu przydomka.
6. Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów.
§ 8
1. Przydomek hodowlany zarejestrowany przez Zarząd Główny jest chroniony. Po zatwierdzeniu przydomek może być zmieniony w wyjątkowych sytuacjach, np. jeżeli w zatwierdzonej wersji nie może być zarejestrowany w FCI, lub został zarejestrowany w wyniku pomyłki.
2. Przydomki uznane przez FCI mają pierwszeństwo przed przydomkami zarejestrowanymi wyłącznie przez Zarząd Główny. W razie protestu i na życzenie FCI przydomek krajowy zostanie zlikwidowany, jeśli okaże się identyczny z przydomkiem uznanym przez FCI.
3. Właściciel przydomka ma prawo wziąć na wspólnika pełnoletniego członka Związku. Przedstawicielstwo takiej spółki należy do właściciela przydomka.
4. Nowy właściciel, po przejęciu hodowli, może zachować przydomek w drodze dziedziczenia lub za pisemną zgodą poprzedniego hodowcy, potwierdzoną przez Zarząd Główny Związku. W przypadkach spornych wiążąca jest decyzja Zarządu Głównego.
III. Kwalifikacje hodowlane
§ 9
Do kwalifikacji hodowlanych zalicza się oceny z wystaw i innych imprez kynologicznych organizowanych przez wszystkie organizacje zrzeszone w FCI. Wyniki te należy zapisać na Karcie Sztywnej psa/suki, prowadzonej przez Oddziały ZKwP w wersji tradycyjnej lub elektronicznej zwanej dalej Kartą Sztywną.
IV. Suki hodowlane
§ 10
1. Do hodowli dopuszcza się sukę na podstawie adnotacji w rodowodzie i Karcie Sztywnej „SUKA HODOWLANA”, dokonanej przez Kierownika Sekcji lub Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Hodowlanej, potwierdzonej imienną pieczęcią, podpisem, pieczęcią Oddziału oraz datą. Suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. Warunkiem uzyskania wyżej wymienionego wpisu jest spełnienie poniższych oraz innych, zatwierdzonych przez Zarząd Główny wymogów, stanowiących załącznik (zał. nr 10) do niniejszego regulaminu:
a) jest zarejestrowana w Związku oraz wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi Wstępnej (KW),
b) ukończyła 15 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w § 10 pkt. 2,
c) uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny co najmniej bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej. Suka użytkowa, posiadająca certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej, może być dopuszczona do hodowli z trzema ocenami co najmniej dobrymi od co najmniej dwóch sędziów, w tym jedną uzyskaną na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
2. Dopuszcza się do pierwszego krycia po ukończeniu 12 miesięcy suki niektórych ras np. miniaturowych i wielkogłowych (patrz załącznik nr 12), które w klasie młodzieży od minimum dwóch sędziów uzyskały trzy oceny co najmniej bardzo dobre w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej, na podstawie adnotacji w rodowodzie i karcie sztywnej „Rasa wielkogłowa/Rasa miniaturowa”, jak w pkt. 1. Dalsze używanie suki do hodowli wymaga uzyskania ocen co najmniej bardzo dobrych po ukończeniu 15 miesięcy, jak w pkt. 1 c.
§ 11
1. Sukę hodowlaną przerejestrowaną z innego Oddziału można użyć do hodowli pod warunkiem przekazania między Oddziałami dokumentacji hodowlanej, tzw. karty sztywnej (wzór – zał. nr 7). Przekazanie musi nastąpić w ciągu 30 dni, na wniosek Oddziału rejestrującego. W przypadku trudności z przekazaniem wyżej wymienionej dokumentacji Oddział rejestrujący zakłada nową dokumentację hodowlaną na podstawie adnotacji hodowlanych zawartych w rodowodzie.
2. Miot importowanej ciężarnej suki, przerejestrowanej z uznanej przez FCI organizacji, uznaje się na podstawie kwalifikacji hodowlanej tej organizacji. Stałą kwalifikację hodowlaną uzyskuje taka suka, o ile poprzednio spełniała lub uzupełniła, po zarejestrowaniu w Związku, wymogi Regulaminu
§ 12
1. Oddziałowa Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu Oddziału o zawieszenie uprawnień hodowlanych suki na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się hodowcy do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
2. Suka traci uprawnienia hodowlane z dniem 31 grudnia roku, w którym ukończyła 8 lat.
3. Oddziałowa Komisja Hodowlana, na wniosek hodowcy, może zezwolić na dalsze używanie do hodowli suki, która ukończyła 8 lat, pod warunkiem, że jest ona w bardzo dobrej kondycji i dawała wartościowe potomstwo.
4. Skreśla się z ewidencji sukę hodowlaną w przypadku ustania członkostwa właściciela, zgodnie z § 18 Statutu Związku.
5. Unieważnia się uprawnienia hodowlane suki oraz wykreśla się z rejestrów sukę hodowlaną, która na dwóch wystawach przez dwóch różnych sędziów została zdyskwalifikowana za agresję w stosunku do ludzi. Postępowanie w przypadkach dyskwalifikacji za agresję określa Regulamin Wystaw Psów Rasowych.
V. Psy reproduktory
§ 13
1. Do kryć dopuszcza się psa, na podstawie adnotacji w rodowodzie i Karcie Sztywnej „REPRODUKTOR”, dokonanej przez Kierownika Sekcji lub Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Hodowlanej, potwierdzonej imienną pieczęcią, podpisem, pieczęcią Oddziału oraz datą. Pies nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. Warunkiem uzyskania wyżej wymienionego wpisu jest spełnienie poniższych oraz innych, zatwierdzonych przez Zarząd Główny wymogów, stanowiących załącznik (zał. nr 10) do niniejszego regulaminu:
a) jest zarejestrowany w Związku oraz wpisany do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi Wstępnej (KW),
b) ukończył 15 miesięcy,
c) uzyskał, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny minimum doskonałe, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej. Pies użytkowy, posiadający certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej, może być dopuszczony do hodowli z trzema ocenami co najmniej bardzo dobrymi od co najmniej dwóch sędziów, w tym jedną uzyskaną na wystawie międzynarodowej lub klubowej.
d) pies zarejestrowany w uznanej przez FCI zagranicznej organizacji i spełniający jej wymogi hodowlane, może być użyty przez członków ZKwP bez dodatkowych wymogów, również jeśli czasowo przebywa w Polsce.
e) reproduktor importowany z zagranicznej organizacji zrzeszonej w FCI jest umieszczany na liście reproduktorów, o ile spełniał poprzednio lub uzupełnił, po zarejestrowaniu w Związku, wymogi Regulaminu Hodowli Psów Rasowych ZKwP.
2. Dopuszcza się do kryć psa w okresie przejściowym od 12 miesiąca do 18 miesiąca, który uzyskał w klasie młodzieży od co najmniej dwóch sędziów trzy oceny minimum doskonałe w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej, na podstawie adnotacji w rodowodzie i karcie sztywnej „OKRES WARUNKOWY”, JAK W PKT. 1. Dalsze używanie psa do kryć wymaga uzyskania ocen co najmniej doskonałych po ukończeniu 15 miesięcy, pkt 1.
§ 14
1. Reproduktora przerejestrowanego z innego Oddziału można użyć do hodowli pod warunkiem przekazania między Oddziałami dokumentacji hodowlanej, tzw. karty sztywnej (wzór zał. nr 7). Przekazanie musi nastąpić w ciągu 30 dni, na wniosek Oddziału rejestrującego. W przypadku trudności z przekazaniem wyżej wymienionej dokumentacji Oddział rejestrujący zakłada nową dokumentację hodowlaną na podstawie adnotacji hodowlanych zawartych w rodowodzie.
§ 15
1. Oddziałowa Komisja Hodowlana może wnioskować do Zarządu Oddziału o zawieszenie uprawnień hodowlanych reproduktora na okres nie krótszy niż 12 miesięcy w przypadku nie stosowania się właściciela do wymagań zawartych w niniejszym Regulaminie.
2. Dla reproduktorów nie ustala się górnej granicy wieku hodowlanego, ani limitu kryć.
3. Skreśla się z ewidencji reproduktora w przypadku ustania członkostwa właściciela, zgodnie z § 18 Statutu Związku.
4. Unieważnia się uprawnienia hodowlane reproduktora oraz wykreśla się z rejestrów reproduktora, który na dwóch wystawach przez dwóch różnych sędziów został zdyskwalifikowany za agresję w stosunku do ludzi. Postępowanie w przypadkach dyskwalifikacji za agresję określa Regulamin Wystaw Psów Rasowych.
VI. Prawa i obowiązki hodowcy
§ 16
1. Hodowca ma prawo do:
a) uzyskania porad i wszelkich informacji u kierownika sekcji,
b) dostępu do listy reproduktorów,
c) wyboru reproduktora,
d) w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach wystąpić do macierzystej Oddziałowej Komisji Hodowlanej o wyrażenie zgody na krycie psem, który nie spełnia wymogów hodowlanych.
2. Hodowca ma obowiązek:
a) otoczyć opieką posiadane psy, zapewnić im higieniczne warunki utrzymania i należytą pielęgnację, właściwie żywić, chronić przed przypadkowym kryciem, poddawać szczepieniom ochronnym, utrzymywać tylko taką liczbę psów, którym jest w stanie zapewnić dobre warunki egzystencji.
b) upewnić się czy pies, którym zamierza kryć sukę, jest reproduktorem,
c) ograniczyć mioty suki do jednego w roku kalendarzowym,
d) przed kryciem suki ustalić na piśmie z właścicielem reproduktora warunki rozliczenia należności za krycie,
e) po kryciu uzyskać od właściciela reproduktora potwierdzenie krycia na Karcie Krycia
f) przy kryciu za granicą właściciel suki jest obowiązany wykupić w swoim Oddziale Kartę Krycia i uzyskać na niej potwierdzenie krycia. Ponadto musi uzyskać: potwierdzenie krycia obowiązujące w danym kraju i kserokopię rodowodu reproduktora.
g) w ciągu 14 dni powiadomić pisemnie właściciela reproduktora oraz kierownika sekcji w swoim Oddziale o urodzeniu się szczeniąt,
h) poddać szczenięta znakowaniu (tatuowaniu lub czipowaniu). Hodowcy daje się możliwość wyboru znakowania szczeniąt, jednak decyzja musi dotyczyć całego miotu (cały miot tatuowany lub czipowany). Przeglądowi miotu poddaje się szczenięta już oznakowane. Numeracja tatuaży musi być zgodna z rejestrem prowadzonym w Oddziale, oddzielnie dla każdej rasy; zasady tatuowania określa oddzielna instrukcja. Mikroczipy muszą spełniać normy ISO 11784 lub załącznika A do normy ISO 11785. Numery chipów muszą być naniesione na metryki i zarejestrowane w Oddziale ZKwP, a następnie przekazywane do Zarządu Głównego ZKwP do centralnej bazy chipów.
i) udostępnić Kierownikowi Sekcji (Oddziałowej Komisji Hodowlanej) cały miot i hodowlę do przeglądu, który powinien się odbyć między 6 a 12 tygodniem życia szczeniąt; odmowa udostępnienia miotu/hodowli do przeglądu uprawnia Zarząd Oddziału do odmowy wydania metryk; w przypadku istotnych wątpliwości Zarząd Oddziału lub Zarząd Główny może zarządzić identyfikację szczeniąt na podstawie badań DNA; brak zgody hodowcy może być podstawą odmowy wydania metryk; protokół przeglądu miotu sporządza się w trzech egzemplarzach, z których oryginał otrzymuje hodowca, jedna kopia pozostaje w aktach Oddziału, zaś drugą kopię Oddział przesyła do Oddziału, w którym zarejestrowany jest reproduktor; równocześnie Kierownik Sekcji dokonuje w rodowodzie suki wpisu informującego o terminie urodzenia miotu
j) złożyć w Biurze Oddziału: odcinek karty krycia w przypadku krycia za granicą dodatkowo: potwierdzenie krycia obowiązujące w danym kraju i kserokopię rodowodu reproduktora, kartę miotu oraz potwierdzenie wykonania znakowania złożenie wyżej wymienionych dokumentów jest warunkiem wydania metryk,
k) wydawać nabywcom szczenięta po ukończeniu 7 tygodni wraz z metrykami i książeczkami zdrowia (z adnotacją o szczepieniach i odrobaczaniu szczeniąt), zaś nabywcom zagranicznym dostarczyć rodowód eksportowy. Szczenięta opuszczające teren kraju po 3 lipca 2011 roku muszą być obowiązkowo zaczipowane.
l) uregulować we właściwym terminie zobowiązania wobec właściciela reproduktora, zgodnie z zawartą pisemną umową.
ł) przestrzegać zakazu jednoczesnego lub naprzemiennego rejestrowania, wystawiania, rozmnażania tych samych psów w innych organizacjach kynologicznych.
VII. Prawa i obowiązki właściciela reproduktora
§ 17
1. Właściciel reproduktora ma prawo:
a) odmowy udostępnienia psa do krycia, bez podania przyczyny,
b) pobierać ekwiwalent za krycie na podstawie pisemnej umowy zawartej z hodowcą.
2. Właściciel reproduktora ma obowiązek:
a) otoczyć opieką posiadane psy, zapewnić im higieniczne warunki utrzymania i należytą pielęgnację, właściwie żywić, poddawać szczepieniom ochronnym,
b) udostępniać psa do krycia wyłącznie suk hodowlanych, zarejestrowanych w ZKwP lub innej organizacji należącej bądź uznawanej przez FCI.
c) wykupić w swoim Oddziale Kartę Krycia
d) przed kryciem suki ustalić na piśmie z hodowcą warunki rozliczenia należności za krycie,
e) bezpośrednio po kryciu potwierdzić hodowcy ten fakt w KARCIE KRYCIA, a jejodcinek złożyć w swoim Oddziale macierzystym w ciągu 14 dni,
f) umożliwić i ułatwić Oddziałowej Komisji Hodowlanej kontrolę warunków utrzymania psa i jego kondycji.
g) przestrzegać zakazu jednoczesnego lub naprzemiennego rejestrowania, wystawiania, używania do krycia tych samych reproduktorów w innych organizacjach kynologicznych.
VIII. Inseminacja (sztuczne zapłodnienie).
Inseminowanie suk (sztuczne zapłodnienie) musi być przeprowadzane zgodnie z załącznikiem nr 13.
IX. Badanie profilu DNA oraz pochodzenia psów na podstawie analizy mikrosatelitarnego DNA.
Badanie DNA musi być przeprowadzone zgodnie z załącznikiem 14 i 14a.
X. Ekwiwalent za krycie
§ 18
Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora zobowiązani są ustalić na piśmie warunki rozliczenia należności za krycie.
XI. Dokumentacja hodowlana
§ 19
1. Karta krycia, karta miotu, protokół przeglądu miotu oraz potwierdzenie wykonania znakowania są podstawą do wystawienia metryk, które wydaje Zarząd Oddziału, w którym zarejestrowana jest suka. W przypadku krycia reproduktorem zagranicznym należy dołączyć: potwierdzenie krycia obowiązujące w danym kraju i kopię rodowodu reproduktora.
2. Metryki są drukami ścisłego zarachowania, karty krycia i karty miotu są drukami ewidencjonowanymi. Zarząd Oddziału jest zobowiązany prowadzić ewidencję tych druków. Każdy druk musi być opatrzony numerem ewidencyjnym.
3. Przeglądów miotów dokonuje Komisja powołana przez Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Hodowlanej lub Kierownika Sekcji, zaleca się, aby w skład Komisji wchodził co najmniej jeden sędzia kynologiczny lub asystent kynologiczny.
§ 20
1. Metryka ważna jest wyłącznie na terenie RP i upoważnia do zarejestrowania psa w jednym z Oddziałów Związku, wpisania go do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi Wstępnej (KW) i wydania Rodowodu lub Wyciągu z KW.
2. Rodowód lub Wyciąg z KW jest wydawany przez Biuro Zarządu Głównego ZKwP, a odbierany przez właściciela psa za pośrednictwem biura Oddziału. Na życzenie Kierownika Sekcji właściciel jest zobowiązany stawić się po odbiór rodowodu wraz z psem.
3. Rodowody psów wpisanych do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) są podstawą do zarejestrowania psa wyłącznie na terenie RP. Rodowody w wersji eksportowej są podstawą zarejestrowania psa w kraju lub za granicą.
4. Dokumentację psów zarejestrowanych w Oddziale Związku stanowią karta sztywna oraz kopia rodowodu.
§ 21
Rodowód eksportowy psa/suki wystawiony przez zagraniczną organizację kynologiczną, będącą członkiem FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) lub prowadzącą dokumentację uznawaną przez FCI, musi być zarejestrowany w Biurze Oddziału, a następnie za pośrednictwem Biura Oddziału przesłany do Biura Zarządu Głównego w celu nostryfikacji. Rodowód, po wpisaniu do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi Wstępnej (KW) i opatrzeniu numerem wpisu, zwraca się za pośrednictwem Biura Oddziału właścicielowi psa/suki. Brak nostryfikacji rodowodu skutkuje wykreśleniem psa/suki z rejestracji oddziałowej. Numer wpisu do PKR lub KW umieszcza się w dokumentacji psa/suki po numerze rodowodu zagranicznego.
§ 22
1. Księgę Wstępną prowadzi się jedynie dla ras wskazanych przez Zarząd Główny.
2. Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, których wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej” (wzór zał. nr 8). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej.
3. Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny odpowiedniej specjalności.
4. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji psa/suki do Księgi Wstępnej, właściciel psa/suki zobowiązany jest do dokonania tatuażu zwierzęcia (zgodnie z odrębną instrukcją).
5. Potomstwu psów z KW wydaje się metryki.
6. Psa/sukę, których trzy pokolenia przodków (rodzice, dziadowie i pradziadowie) figurują w KW, wpisuje się do Polskiej Księgi Rodowodowej.
§ 23
Zmiana właściciela psa/suki musi być zgłoszona, w terminie do 14 dni, w Biurze Oddziału celem odnotowania w rodowodzie, na podstawie pisemnej zgody poprzedniego właściciela.
§ 24
O zagubieniu rodowodu lub wyciągu z KW właściciel psa za pośrednictwem Biura Oddziału zawiadamia Zarząd Główny, który unieważnia zagubiony dokument i wydaje nowy z adnotacją „duplikat”.
XII. Postanowienia końcowe
§ 25
Szczegółowe przepisy dotyczące dokumentacji hodowlanej i jej obiegu zawarte są w załącznikach stanowiących integralną część niniejszego Regulaminu.
§ 26
1. Do podejmowania decyzji hodowlanych upoważniony jest Zarząd Oddziału na wniosek Oddziałowej Komisji Hodowlanej.
2. W przypadku naruszenia przepisów niniejszego Regulaminu przez hodowców lub właścicieli reproduktorów Zarząd Oddziału, na wniosek Oddziałowej Komisji Hodowlanej, kieruje sprawę do rozpatrzenia przez Oddziałowy Sąd Koleżeński, za wyjątkiem spraw uregulowanych w § 12 pp 1 i § 15 pp 1.
§ 27
1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych dobrem hodowli psa rasowego, decyzje wykraczające poza zakres ustalony w niniejszym Regulaminie podejmuje Zarząd Oddziału na wniosek Oddziałowej Komisji Hodowlanej.
2. Główna Komisja Hodowlana pełni rolę organu odwoławczego od decyzji Zarządu Oddziału. Pisma odwoławcze składane są za pośrednictwem Oddziału.
3. W przypadku istotnych wątpliwości Zarząd Oddziału lub Zarząd Główny może zarządzić badanie DNA celem ustalenia pochodzenia lub identyfikacji psa.
4. Zaleca się hodowcy przekazywanie szczeniąt nabywcom bezpośrednio z hodowli oraz informowanie ich o ewentualnych wadach szczeniąt.
5. Hodowcom zabrania się:
a) sprzedaży szczeniąt poprzez pośredników oraz osobom nabywającym je do dalszej odsprzedaży.
b) handlu szczeniętami w czasie imprez publicznych i w miejscach publicznych,
c) rozmnażania suk i używania reproduktorów do hodowli poza ewidencją Związku, a w szczególności okresowego przerejestrowywania ich do innych organizacji kynologicznych, celem uzyskania pozaregulaminowych miotów/potomstwa legalizowanych przez te organizacje.
§ 28
1. Po wykluczeniu członka ze Związku lub ustaniu jego członkostwa na podstawie § 18 pkt 5 Statutu, psy/suki na niego zarejestrowane podlegają skreśleniu z rejestru Związku i nie mogą być przerejestrowane na inną osobę. Skreślenia dokonuje Zarząd Oddziału i zawiadamia o tym Zarząd Główny oraz Zarządy pozostałych Oddziałów. Wykluczenie ze Związku jednego ze współwłaścicieli psa/suki skutkuje skreśleniem psa/suki, stanowiącego/stanowiącej współwłasność, z rejestru Związku bez możliwości przerejestrowania ich na innych członków Związku.
2. W okresie zawieszenia w prawach członka, posiadane przez niego psy/suki nie mogą być przerejestrowane na innego członka Związku i używane do hodowli oraz nie mogą brać udziału w wystawach, konkursach i pokazach; psy/suki stanowiące jego współwłasność podlegają tym samym rygorom.
§ 29
1. Regulamin został opracowany zgodnie z postanowieniami Regulaminu Hodowlanego FCI i odrębnych uchwał FCI.
2. Jednolity tekst Regulaminu Hodowli Psów Rasowych wchodzi w życie z dniem 1.01.2014 roku.
3. Unieważnia się Regulamin Hodowli Psów Rasowych z dnia 1.04.2006 roku.
* * * * *
W regulaminie zostały uwzględnione zmiany zatwierdzone przez Plenum ZG ZKwP w dniu 30.07.2014,
17.09.2014 i 10.12.2014 roku.
regulamin pochodzi ze strony Związku Kynologicznego w Polsce można go znaleźć pod adresem
http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_hodowli_psow_rasowych.pdf
Przegląd hodowlany od 01.05.2020
Przegląd hodowlany od 01.05.2020
Szczegóły Kategoria: Przegląd Opublikowano: czwartek, 30 kwiecień 2020 06:38 Super User Odsłony: 11965
Zgodnie z komunikatem ZG ZKwP poniżej znajdują się “Zasady organizacji przeglądu hodowlanego” uchwalone przez Zarząd Główny w dniu 28 kwietnia 2020 r. jako rozwiązanie na czas obowiązywania ograniczeń skutkujących brakiem możliwości organizacji wystaw psów rasowych, a co za tym idzie – uzyskania na wystawach ocen kwalifikujących do hodowli.
Wprowadzone „Zasady organizacji przeglądu hodowlanego” obowiązują od dnia 1 maja 2020 r. Regulacja ta nie zastępuje przeglądu kwalifikującego do hodowli, o którym mowa w § 9 pkt 4 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych ani nie unieważnia dodatkowych wymagań hodowlanych, wynikających z załącznika nr 10 do Regulaminu. Wszystkie regulaminy użytkowe, czyli dotyczące prób i konkursów pracy psów, pozostają w mocy.
W przypadku nie posiadania przez psa/sukę dodatkowych wymagań wynikających z załącznika nr 10 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych lub przypadków nie przewidzianych poniższą procedurą przeglądu hodowlanego należy składać indywidualnie wnioski do Oddziałowej Komisji Hodowlanej.
Zasady organizacji PRZEGLĄDU HODOWLANEGO na dzień 07.09.2020
(otrzymane z ZG ZKwP w dniu 16.09.2020 r)
I. INFORMACJE OGÓLNE.
1. Przegląd hodowlany zostaje wprowadzony na czas obowiązywania ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, które uniemożliwiają organizację wystaw psów rasowych, stanowiących niezbędny element kwalifikacji hodowlanej psów zrzeszonych w ZKwP. Opisane niżej zasady obowiązują od 01.05.2020 r. oraz przestają obowiązywać z chwilą przywrócenia możliwości organizowania wystaw, po ogłoszeniu odrębną uchwałą Prezydium Zarządu Głównego.
2. Przegląd hodowlany jest wykonywany przez sędziego kynologicznego ZKwP właściwej dla rasy specjalności, w miarę możliwości przez sędziów członków oddziału organizującego przegląd.
3. Dokumentację przeglądu stanowi formularz (zał. Nr 1) składający się z dwóch części:
a) Zgłoszenia psa – zawierający dane psa
b) Protokołu przeglądu hodowlanego – zawierającego datę i miejsce przeglądu, nazwisko sędziego, miejsce na opis ważnych cech zauważonych podczas oceny, wynik przeglądu (dopuszczony do hodowli/ nie dopuszczony do hodowli/do ponownego przeglądu), podpis sędziego i podpis właściciela
4. Do przeglądu mogą przystąpić psy i suki zarejestrowane w ZKwP, które mają ukończone 15 miesięcy.
5. Przeglądy organizowane na podstawie niniejszych zasad nie zastępują przeglądów kwalifikacyjnych, o których mowa w § 9 pkt 4 Regulaminu Hodowli Psów Rasowych.
6. Psy i suki oceniane są zgodnie z wymaganiami zapisanymi we wzorcach ras i otrzymują kwalifikację hodowlaną na podstawie przepisów Regulaminu Hodowli Psów Rasowych. Pies/suka niezakwalifikowany do hodowli na podstawie przesłanek, nie będących wadami dyskwalifikującymi ujętymi we wzorcu rasy, ma prawo przystąpić do dwóch kolejnych przeglądów na podstawie zgody OKH lub, w razie odmowy, na podstawie decyzji GKH działającej jako organ odwoławczy
7. Po przeglądzie hodowlanym psy i suki otrzymują stałą kwalifikację do hodowli (Regulamin Hodowli Psów Rasowych §11 i §13) z zastrzeżeniem pkt. I.8 niniejszego Regulaminu. Wyjątek stanowią suki ras wymienionych w załączniku nr 12 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych, które mogą przystąpić do przeglądu po ukończeniu 12 miesięcy (z uwzględnieniem zapisów RHPR §10, p. 4), uzyskując tymczasową kwalifikację do hodowli. Stałą kwalifikację do hodowli po przeglądzie uzyskują na zasadach ogólnych.
8. Rasy objęte dodatkowymi wymaganiami (załącznik nr 10 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych) muszą mieć je wszystkie spełnione, aby uzyskać stałą kwalifikację hodowlaną.
II. OPŁATA ZA PRZEGLĄD HODOWLANY.
1. Opłatę za przegląd hodowlany ustala Zarząd Główny ZKwP. Od dnia 22.05.2020 r. wynosi ona 290 zł dla psów ras polskich oraz 580,00 zł dla pozostałych ras.
Właściciele psów, które na podstawie wyniku pierwszego przeglądu przystępują do niego ponownie, wnoszą opłatę w wysokości 100 zł dla ras polskich oraz 200 zł dla pozostałych ras.
2. Opłatę pobiera oddział, który organizuje przegląd.
3. Z pobranej opłaty oddział, który organizuje przegląd, przekazuje do ZG ryczałt w wysokości 40,00 zł za każdego psa.
4. Opłata za przegląd nie podlega zwrotowi bez względu na jego wynik. W przypadku nie zakwalifikowania psa do hodowli na pierwszym przeglądzie OKH może podjąć decyzję o ponownym skierowaniu psa na przegląd, za który ponownie wnoszona jest opłata.
III. ORGANIZACJA PRZEGLĄDU HODOWLANEGO.
1. Przegląd hodowlany organizowany jest przez Zarząd Oddziału.
2. Przeglądy powinni przeprowadzać sędziowie międzynarodowi właściwej dla rasy specjalności. Jednakże, celem ścisłego przestrzegania obowiązujących rozporządzeń w okresie trwającej epidemii, dopuszcza się możliwość przeprowadzenia przeglądu hodowlanego przez sędziego krajowego właściwej dla rasy specjalności, w sytuacji, gdy sędzia takiej rangi jest członkiem oddziału organizującego przegląd i jest jedynym sędzią tej specjalności w oddziale. W przypadku konieczności zaproszenia sędziego spoza oddziału, organizatorzy mają obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i zaproszenia sędziego międzynarodowego.
3. Miejsce, w którym ma się odbyć przegląd, musi spełniać warunki do oceny psów w statyce oraz w ruchu. Dla ras ocenianych na stole (zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu Wystaw Psów Rasowych) organizator zobowiązany jest zapewnić odpowiedni stół do oceny.
4. Organizacja przeglądu, w tym liczba zgromadzonych psów, muszą pozostawać w zgodzie z regulacjami wprowadzonymi przez władze państwowe w związku z epidemią COVID-19
5. Psy uczestniczą w przeglądach organizowanych w oddziałach, w których są zarejestrowane. W uzasadnionych wypadkach mogą przejść przegląd w innym oddziale Związku, każdorazowo za zgodą OKH macierzystego oddziału właściciela psa.
6. O terminie i miejscu organizacji przeglądu oddział informuje swoich członków poprzez ogłoszenie na stronie internetowej, mediach społecznościowych lub w inny sposób zapewniający szeroki dostęp do informacji. Oddział może organizować dowolną liczbę przeglądów w zależności od potrzeby i możliwości, decyzja w tej sprawie należy do zarządu oddziału.
7. Psy na przegląd zgłaszane są przez hodowców na formularzu (załącznik nr 1), co umożliwia przygotowanie dokumentacji oraz weryfikację psów pod kątem ich prawa do przystąpienia do przeglądu.
IV. UWAGI KOŃCOWE
1. Sprawy nie ujęte w niniejszym „Zasadach” rozpatruje Zarząd Oddziału.
2. Regulamin wprowadzono na podstawie uchwały Zarządu Głównego z dnia 27.04.2020 r. ze zmianami uchwalonymi przez Zarząd Główny: 22.05.2020 r. i 07.09.2020 r.
***
ZAŁĄCZNIK
1. Do pobrania >>> Zgłoszenie psa/suki do przeglądu hodowlanego <<< plik w formacie edytowalnych dlatego prosimy o jego wypełnienie na komputerze! 2. Komunikat ZG ZKwP L.Dz. 826/2020 z 29.04.2020 3. Komunikat dotyczący uprawnień hodowlanych po przeglądzie hodowlanych od 01.05.2020 r. >>> Uprawnienia hodowlane <<<
키워드에 대한 정보 regulamin hodowli psów rasowych
다음은 Bing에서 regulamin hodowli psów rasowych 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 METHEORA hodowla psów rasowych/ salon pielęgnacji psów i sklep
- manchester terrier
- terier brazylijski
- hodowla psów
- psy rasowe
- terrier
- o hodowli psów rasowych
- metheora kennel
- życie w hodowli psów
- pies w domu
- terier
- legalna hodowla
- wybór psa rasowego
- zakup psa
- wybrać hodowle
METHEORA #hodowla #psów #rasowych/ #salon #pielęgnacji #psów #i #sklep
YouTube에서 regulamin hodowli psów rasowych 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 METHEORA hodowla psów rasowych/ salon pielęgnacji psów i sklep | regulamin hodowli psów rasowych, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.