Rehabilitacja Po Operacji Kręgosłupa Lędźwiowego Pdf | Przepuklina | Dyskopatia Lędźwiowa | Ćwiczenia Po Operacji I 🇵🇱 🇪🇺 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf – Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 do rehabilitacji 이(가) 작성한 기사에는 조회수 46,650회 및 좋아요 704개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺 – rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Bezpieczne ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego. Zestaw ważnych, bezpiecznych ćwiczeń w pierwszej fazie rehabilitacji pooperacyjnej z powodu przepukliny, dyskopatii lędźwiowej. Ćwiczenia do wykonania w domu.
🚩UWAGA!!! Treści na kanale są dla osób pełnoletnich. Osoby nieletnie mogą oglądać treści kanału wyłącznie pod opieką dorosłych🚩
Współpraca z kanałem: https://dorehabilitacji.pl/index.php/pl/wspolpraca
kontakt: [email protected]

rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei …

+ 여기에 자세히 보기

Source: aktywnaklinika.pl

Date Published: 6/14/2021

View: 8759

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa- discektomia lędźwiowa

Sprawdź, jak powinna wyglądać rehabilitacja po operacji kręgosłupa, po discektomii lędźwiowej. Fazy fizjoterapii, ćwiczenia, zalecenia.

+ 여기에 자세히 보기

Source: fizjomind.pl

Date Published: 5/7/2022

View: 4684

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

W styczniu mialem operacje kregoslupa ledzwiowego z powodu stenozy. Po operacji i rehabilitacji wciaz mam niedowlad obu nog i opadajace stopy. Czy jest szansa …

+ 여기에 표시

Source: centrumruchu.com

Date Published: 12/24/2021

View: 4931

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa: … Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po …

+ 여기에 더 보기

Source: anszczakterapia.pl

Date Published: 6/18/2022

View: 1163

Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego · Etap 1: W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce …

+ 여기에 자세히 보기

Source: medactive.com.pl

Date Published: 7/11/2022

View: 3997

Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego – YouTube

W filmie opowiadam o podstawowych ćwiczeniach, które można wykonywać tuż po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

+ 여기에 표시

Source: www.youtube.com

Date Published: 9/24/2021

View: 8342

Zalecenia po zabiegu dyscektomii lędźwiowej

Poinstruuje także, jak zwiększyć siłę i zakres ruchów kręgosłupa lędźwiowego. Zalecone ćwiczenia należy wykonywać regularnie, nawet, jeśli nie odczuwa Pan/Pani …

+ 여기에 보기

Source: www.thespinesurgeon.ie

Date Published: 9/1/2021

View: 2701

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Komentarze (194). Dodał: Goska o. Witam, miałam operacje w odcinku lędźwiowym przepuklina była wielkości 15mm i pęknięty dysk. Operacja odbyła się …

+ 여기에 보기

Source: www.dbamokregoslup.pl

Date Published: 7/30/2021

View: 9306

주제와 관련된 이미지 rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺
Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺

주제에 대한 기사 평가 rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf

  • Author: do rehabilitacji
  • Views: 조회수 46,650회
  • Likes: 좋아요 704개
  • Date Published: 2019. 5. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=n-aP-sPDmbM

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Wśród zabiegów na kręgosłup warto wymienić m.in. terapię manualną, masaż leczniczy, zabiegi z fizykoterapii, w tym z magnetoterapii, laseroterapiii. Często na początku rehabilitacji wprowadzane są także pomoce ortopedyczne, jak np. kołnierz, czy gorset.

Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie:
  • nie robić skłonów,
  • nie robić rotacji – skrętów tułowia,
  • nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
  • nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

Jakie ćwiczenia można robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem.

Ile trzeba leżeć po operacji kręgosłupa?

Zalecenia po zabiegu

Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie pozycji leżącej, zalecane jest również stanie i chodzenie, o ile nie są one długotrwałe. Pierwszy etap rehabilitacji (4-6 tygodni) to okres gojenia się rany i uruchamiania kręgosłupa i kończyn dolnych.

Jak siedzieć w samochodzie po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Wcześnie należy jednak pamiętać, że osoba po operacji będzie w stanie skorzystać z fotela jedynie w sytuacji, w której będzie on nachylony pod kątem 45 stopni. Wynika to z tego, że klasyczne siedzenie po operacji jest wprost zabronione!

Kiedy zacząć ćwiczenia po operacji kręgosłupa?

Rehabilitacja trwa zwykle do trzech tygodni po wykonaniu operacji, a po upłynięciu sześciu tygodni możliwe staje się wykonywanie lekkiej pracy siedzącej. Z kolei po sześciu miesiącach od zabiegu pacjent może już zwykle powrócić do wykonywania swojej pracy zawodowej.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Bezpieczny powrót do pracy i aktywności

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei powrót do pracy zawodowej warto zaplanować na 3-4 miesiące po zabiegu.

Ile goi się dysk po operacji?

Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg. Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Kiedy powrót do pracy po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Etap 3: Obejmuje 12-18 tydzień rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie zajmujemy się zaawansowaną rehabilitacją umożliwiająca powrót do pełnej sprawności.

Jak dlugo boli noga po operacji kręgosłupa?

Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.

Jak długo trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

W razie potrzeby lekarz zaleci chodzenie w pasie stabilizującym w okresie pooperacyjnym. Powrót do pełnej aktywności po operacji zajmuje od 8 do 12 tygodni.

Jak żyć po stabilizacji kręgosłupa?

Powrót do pracy zależy w dużym stopniu od rodzaju zabiegu, przebiegu rekonwalescencji i specyfiki wykonywanego zawodu i wynosi zazwyczaj od 6 do 12 tygodni. Powrót do pełnej aktywności fizycznej i uprawiania sportu zazwyczaj nie przekracza 6 miesięcy.

Czy operacja kręgosłupa lędźwiowego jest niebezpieczna?

Chirurgia kręgosłupa jest jednym z najprężniej rozwijających się obszarów w medycynie. Efektem tego są m.in. małoinwazyjne możliwości leczenia dyskopatii lędźwiowej. Zabiegi są bezpieczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań – znikome.

Kiedy powrót do pracy po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Etap 3: Obejmuje 12-18 tydzień rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie zajmujemy się zaawansowaną rehabilitacją umożliwiająca powrót do pełnej sprawności.

Gdzie do sanatorium po operacji kręgosłupa?

Sanatoria i ośrodki wypoczynkowo-rehabilitacyjne w górach leczące zwyrodnienie kręgosłupa.
  • Centrum Zdrowia i Wypoczynku NOWY ZDRÓJ. …
  • Centrum Rehabilitacji i Zdrowia POLSKIE TATRY S.A. …
  • Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa&Wellness. …
  • MEDICAL SENSUS Sanatorium Polanica. …
  • Sanatorium Uzdrowiskowe Róża. …
  • Busko-Zdrój. …
  • Sanatorium Zbyszko.

Jak żyć po stabilizacji kręgosłupa?

Rehabilitacja po stabilizacji kręgosłupa jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. W okresie do trzech miesięcy po wykonanym zabiegu Pacjent powinien również prowadzić spokojny tryb życia: unikać skłonów, pochylania się, podnoszenia lub dźwigania ciężarów, a także jazdy samochodem w roli kierowcy.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego to nieodłączny element leczenia. Do najczęstszych zabiegów należą mikrodiscektomie i stabilizację. Oczywiście są pacjenci po mikroinwazyjnych zabiegach, którzy opuszczają szpital już po kilku dniach i czują się naprawdę dobrze. Jednak pamiętaj, żeby udało się utrzymać efekty operacji na długie lata, bez względu na rodzaj zabiegu, zgłoś się do fizjoterapeuty. Niestety wielu pacjentów w szpitalu może liczyć tylko na jedną wizytę fizjoterapeuty, który pomaga po raz pierwszy po operacji stanąć na nogi.

Jesteś po operacji kręgosłupa lędźwiowego i co dalej?

Potrzeba czegoś więcej niż wstań i idź. Mówię tu o wyraźnie sprecyzowanych zaleceniach pooperacyjnych. Tak, aby pacjent wiedział jak postępować w życiu codziennym, w warunkach domowych, kiedy może wrócić do pracy, za kierownice czy do ulubionej aktywności.

Kiedy po raz pierwszy spotkać się z fizjoterapeutą po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pamiętaj, że rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego rozpoczyna się z chwilą pierwszej pionizacji i pierwszego spaceru po szpitalnym korytarzu.

Jeśli jesteś po operacji już w pierwszych dniach spotkaj się z fizjoterapeutą, który nauczy cię postępować z „nowym” kręgosłupem. Podpowie, czego unikać i jak stworzyć lepsze warunki do gojenia się rany pooperacyjnej.

Rehabilitacja kręgosłupa

Wykona mobilizacje blizny po operacji, aby w przyszłości nie usztywniała i nie utrudniała ruchów w kręgosłupie lędźwiowym. Nauczy Cię delikatnych podstawowych ćwiczeń pooperacyjnych i stabilizacyjnych.

Bardzo często pacjenci boją się w ogóle ruszać po operacji, zastygają w jednej pozycji i tygodniami tylko leżą. Pamiętaj, że takie postepowanie tylko jeszcze bardziej Ci szkodzi, kręgosłup staje się coraz bardziej sztywny nie tylko tam gdzie był operowany, ale również wyżej. Tak narażasz się z czasem na kolejne urazy. Pierwsze ćwiczenia nie wycisną ani kropli potu, to naprawdę subtelne ruchy, ale niezwykle ważne dla przyszłości twojego kręgosłupa.

W kolejnych tygodniach fizjoterapeuta, odpowiadający za rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego, rozszerzy te proste ćwiczenia o stopniowy dopasowany do Ciebie trening stabilizacyjny. Podpowie i pomoże wybrać odpowiednie zaopatrzenie jak np. gorset i czy wałek lędźwiowy, wytłumaczy, kiedy i w jakim celu z nich korzystać.

Bezpieczny powrót do pracy i aktywności

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei powrót do pracy zawodowej warto zaplanować na 3-4 miesiące po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że ten czas może ulec skróceniu lub wydłużeniu. W zależności od przebiegu rehabilitacji, formy aktywności czy rodzaju pracy, którą wykonujemy. Są przecież formy sportu czy niektóre prace, które w znaczącym stopniu obciążają lub wręcz przeciwnie nie szkodzą kręgosłupowi.

Wskazania w trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Aby stworzyć dogodne warunki do gojenia się kręgosłupa, zaleca się wstawanie i kładzenie z pozycji bocznej. Wszystko po to, aby zmniejszyć siły, jakimi działasz na swój kręgosłup lędźwiowy. Kiedy najpierw układasz się na boku, a dopiero później siadasz lub kładziesz się ciśnienie pojawiające się w kręgosłupie jest znacznie niższe.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Unikaj pochylania się na prostych nogach. Aby zawiązać buty czy założyć skarpetę usiądź wygodnie i oprzyj nogę na przewiewnym kolanie, lub z pozycji stojącej na krześle.

W trakcie rehabilitacji po operacji kręgosłupa lędźwiowego do 4-6 tygodni okres siadania nie powinien być dłuższy niż 15-30 min. Odpoczywaj w pozycji leżącej. Nie oznacza to, że 6 tygodni przeleżysz w łóżku, pamiętaj kręgosłup jest stworzony do ruchu. Na początku częste spacery na krótkich odcinkach są dobrym rozwiązaniem. Wykonuj również zalecone przez twojego fizjoterapeutę ćwiczenia, a dystans stopniowo wydłużaj.

Nie dźwigaj! Zaleca się, aby w okresie bezpośrednim po operacji był to maksymalnie ciężar 1 kg w każdej dłoni. W okresie późniejszym maksymalnie 5 kg.

Przez 4-6 tygodni w samochodzie siedzisz jedynie, jako pasażer, odchylając siedzisko do około 45 stopni. Oczywiście w komunikacji i poza domem warto nosić gorset stabilizacyjny. Przy powrocie do pracy warto zabezpieczyć odcinek lędźwiowy dzięki odpowiednio dobranemu wałkowi lędźwiowemu.

Jeżeli interesuje Cię rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty z dojazdem na terenie Warszawy zadzwoń i umów wizytę.

Centrum Kompleksowej Rehabilitacji

Ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego nie daje Ci spokoju?

W Centrum Kompleksowej Rehabilitacji jedną ze skutecznych terapii na tego typu dolegliwości jest terapia Indiba Active®. Innowacyjny System Proionic®, który jest sercem urządzenia, działa na wybrane grupy białek i poprawia ich metabolizm poprzez stymulację jądra komórkowego. Taka „ulepszona” komórka wydala toksyny i produkty przemiany materii znacznie szybciej niż w standardowych warunkach. Dodatkowo pobiera bardzo dużą ilość tlenu. W wyniku przyspieszenia procesów na poziomie komórkowym, przyspieszone są procesy regeneracyjne całych tkanek objętych terapią.

Terapia INDIBA® Activ może zostać zastosowana we wszystkich jednostkach chorobowych i dysfunkcjach narządu ruchu, a połączenie jej z terapią manualną daje praktycznie nieograniczone możliwości pracy z pacjentem.

dr n.med. Paweł Radło

Po operacji kręgosłupa obowiązuje zasada:

Nie leż, nie siedź, ruszaj się.

Jest to oczywiście pewna przenośnia, jednak należy pamiętać, że umiarkowany ruch jest konieczny do pełnego powrotu do zdrowia, a pozycja siedząca w życiu codziennym najbardziej obciąża kręgosłup.

Aby umożliwić zagojenie i doleczenie kręgosłupa, ważne aby postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie: nie robić skłonów, nie robić rotacji – skrętów tułowia, nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci), nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

należy schylać się tylko w wyuczony na konsultacji przedoperacyjnej sposób z zachowaną lordozą lędźwiową,

należy uważa aby się nie potknąć – jest to ryzyko nawrotu dolegliwości sprzed operacji,

zazwyczaj nie ma potrzeby używania laski lub kul łokciowych, ani innego zaopatrzenia ortopedycznego.

powikłania po operacji występują znacznie częściej u pacjentów palących.

zdecydowanie należy przestać palić na tydzień przed operacją i nie palić przynajmniej 6-12 tygodni po operacji.

opatrunek zmieniać co 2-3 dni, nie ma potrzeby codziennej zmiany opatrunku. Jeżeli jest przemoczony należy zmienić go wcześniej.

zmiana opatrunku musi odbywać się wg wyuczonych, jałowych zasad. Jeżeli pacjent ma wątpliwości, należy udać się do lekarza rodzinnego.

na opatrunku może znajdować się niewielka ilość krwi. Jeżeli opatrunek jest obficie przemoczony należy skontaktować się z chirurgiem.

nie należy rany polewać wodą przez 5-7 dni po operacji,

można wziąć prysznic najwcześniej 5 dni po zabiegu,

należy ranę spłukać wodą (nie szorować) i delikatnie osuszyć,

nie należy stosować detergentów (mydło, szampon itp.) na ranę do czasu usunięcia szwów,

nie można kąpać się i pływać oraz w inny sposób długo moczyć rany, chyba że lekarz prowadzący na to zezwoli.

Szwy zostaną usunięte w 10-14 dobie po operacji.

jeżeli założony jest rozpuszczalny szew śródskórny, należy usunąć tylko wystające końcówki szwów.

jeżeli rana zamknięta jest szwami pojedynczymi, wtedy każdy ze szwów należy usunąć w całości.

Z reguły pierwsza kontrola wyznaczana jest tak aby usunąć szwy, to znaczy 10-14 dni po operacji. Wtedy też omówione zostanie dalsze postępowanie.

Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, trzeba wcześniej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Natychmiast skontaktuj się z chirurgiem jeżeli:

temperatura ciała wynosi 38st lub wyższa,

występują dreszcze, obfite pocenie się podczas snu,

utrzymuje się wyciek z rany,

rana się otwiera,

wystąpi nowy, nieznany ból,

pojawią nagłe problemy z utrzymaniem moczu bądź stolca,

lub inne nietypowe i niepokojące pacjenta objawy.

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego – co można, czego nie? – Anszczak Terapia

W niektórych przypadkach operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego to jedyne wyjście przy dużych problemach dyskopatycznych związanych dodatkowo z kręgozmykiem.

Stanom po operacji często towarzyszy duży strach, związany z pamięcią bólu przedoperacyjnego i obawą, „żeby nie zepsuć stanu po operacji”. U moich Pacjentów często zauważam bardzo duże obawy przed ruchem i znaczne usztywnienie tułowia – nawet u Pacjentów, którzy trafiają do mnie po 2 miesiącach po operacji. Więc główne pytanie Pacjentów brzmi zawsze – co mogę a czego nie mogę robić po operacji; czy w ogóle i kiedy mogę zacząć aktywność fizyczną?

Tak na prawdę, okres po operacji powinniśmy podzielić na kilka etapów:

ETAP 1 po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap pierwszy to okres od operacji do 8 tygodnia po. Jest to okres kluczowy, kiedy dochodzi do gojenia się i przebudowy tkanki kostnej wokół stabilizacji, mocowania implantów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie? Jest to, jak już wspomniałam przede wszystkim okres który w znacznym stopniu determinuje gojenie i do okresu 8 tygodnia należy ściśle przestrzegać zakazu zginania tułowia, pochylania się i rotacji, aby tkanka kostna wokół implantów prawidłowo się goiła

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu.

Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jeśli w dalszym ciągu masz parestezje lub mrowienie, nie martw się, ale skonsultuj to z fizjoterapeutą. Czasami po operacji jest to normalna sprawa i nerw potrzebuje czasu na regenerację. Może też zdarzyć się tak, że pojawia się odczucia pieczenia w kończynach miejscowe albo wędrujące, których wcześniej nie było – dzieje się tak czasami ze względu na podrażnienie struktur układu nerwowego podczas operacji, albo poprzez napięcia powięziowe związane z aktywacją punktów spustowych w mięśniach lub ciągnięcia struktur powięziowych z okolicy blizny. Dobry terapeuta powinien sprawdzić czy problem pochodzi ze struktur nerwowych czy mięśniowo-powięziowych i w zależności od problemu wykonać odpowiednią terapię.

Jeśli miałeś niedowłady, które w dalszym ciągu się utrzymują, powinieneś codziennie wykonywać ćwiczenia neurorozwojowe nastawione na powrót funkcji kończyny i chodu (najlepiej pod kontrolą fizjoterapeuty, są to specjalistyczne ćwiczenia dobierane zawsze pod kątem twojego problemu). Niestety wymaga to czasu i cierpliwości – układ nerwowy potrzebuje czasu na regenerację, więc powrót siły w kończynach może trwać nawet 4-6 miesięcy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinieneś mieć wykonywane w tym okresie to przede wszystkim rozluźnienie tkanek miękkich, delikatne ćwiczenia rozluźniające biodra i miednicę, mobilizacja blizny (wprowadzana jest w momencie, gdy blizna jest zagojona), wprowadzanie napięć stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Procesy gojenia mogą być wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi (pole magnetyczne, laser, prądy interferencyjne)

Siedzenie po operacji stabilizacji

Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej. Następnie stopniowo można wydłużać czas siedzenia – ale tylko na okres posiłków – 5 minut dziennie, stopniowo zwiększając do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji.

Pozycja podczas snu i wstawanie z pozycji leżenia po operacji

Sen jest kluczową częścią procesu uzdrawiania. Ale musisz przestrzegać odpowiednich pozycji snu, aby chronić kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, włóż poduszkę pod głowę i kolana. Jeżeli wolisz spać na boku, umieść poduszkę między kolanami. Kiedy wstajesz z łóżka, wykonuj to w następujący sposób -Zegnij kolana, przeturlaj się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), a następnie odepchnij tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi poza leżankę. Codziennie rób drzemki przed obiadem lub kolacją. To pomaga Twojemu organizmowi w leczeniu i regeneracji.

Schylanie i czynności dnia codziennego po operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Jak już wspomniałam przez pierwszych 8 tygodni po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zakazu schylania. Przy czynnościach takich jak mycie zębów w pierwszych dniach należy korzystać z kubka do mycia zębów. Wypluwając pianę należy wypluć ją do kubka, po tygodniu, dwóch, podczas mycia zębów należy oprzeć drugą rękę o ścianę stabilizując tułów.

Prysznic bierzemy na stojąco, w przypadku kobiet głowę myjemy również w pozycji stania, bez pochylania i zginania szyi.

Zakładanie butów należy wykonywać na siedząco, kładąc stopę na przeciwne kolano.

Chodzenie jest jak najbardziej wskazane a dystans powinien być zwiększany z dnia na dzień, na tyle na ile pozwala na to samopoczucie i komfort.

Unikaj prowadzenia pojazdu przez 8 tygodni po operacji lub dłużej, jeśli występuje znaczna utrata funkcji lub odczucia w jednej lub obu nogach / stopach. Powinieneś być w stanie wygodnie siedzieć w pozycji kierowcy, prowadzić, obracać się, aby spojrzeć w lustro i mieć 100% czas reakcji na zatrzymanie awaryjne. Do 12 tygodnia nie powinieneś siedzieć za kółkiem dłużnej niż 30-45 minut dziennie.

Przez pierwsze 8 tygodni podnosić tylko do 1 kg (½ pełnego czajnika), a następnie powoli zwiększać obciążenia,

Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa

Zaleca się, aby nie angażować się w aktywność seksualną przez pierwsze dwa do sześciu tygodni po operacji.

Przyjmij początkowo bardziej pasywną rolę. Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca. Również pozycje boczne są wskazane, bo nie wywierają znacznych obciążeń na kręgosłup.

Staraj się trzymać kręgosłup prosto i unikać gwałtownych ruchów miednicą i skrętów tułowia. I przede wszystkim wolno i ostrożnie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jeśli masz obawy.

Etap II – 8-12 tydzień po zabiegu:

W tym okresie powinieneś zacząć powoli wracać do normalnych aktywności: możesz coraz bardziej wydłużać czas siedzenia (o ile na prawdę musisz, siedzenie nigdy nie jest korzystne dla kręgosłupa), jeździć samochodem. Na zajęciach fizjoterapii powinieneś mieć ćwiczenia stopniowo zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup i rozluźniające partie przykurczone i objęte restrykcjami.

Etap 3 – 12-18 tydzień po zabiegu

Cóż, po 3-4 miesiącach najczęściej kończy się błogi okres zwolnienia lekarskiego. Powinieneś coraz swobodniej poruszać się. zaawansowana rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej obejmująca dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizacja tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po operacji, po 12 tygodniu rozpoczynamy intensywniejsze zajęcia.

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem. Jeśli dobrze pływasz kraulem i żabką, również nie powinieneś rezygnować z tych styli, badania mówią, że obciążenie na kręgosłup nie jest większe niż przy siedzeniu – więcej o pływaniu przy problemach z kręgosłupem – pod tym linkiem), jazda na rowerze (najlepszy jest rower miejski, przy rowerach górskich czy szosowych ustawienie kręgosłupa jest w zgięciu, czyli bardzo niekorzystne i obciążające) czy lekkie bieganie.

Po roku, po odpowiednim przygotowaniu można wrócić do normalnej aktywności – biegania, gier drużynowych czy zajęć fitness.

To na co trzeba uważać to gwałtowne podskoki – skoro została zrobiona stabilizacja to nasz kręgosłup był po prostu niestabilny – wynika to z budowy stawów i napięcia więzadeł, a więc takie zajęcia jak skakanie na trampolinach, zajęcia fitness z intensywnymi podskokami itp, będą szkodzić na segmenty kręgosłupa ponad stabilizacją i są zdecydowanie nie zalecane!

Po powrocie do pracy warto co jakiś czas odwiedzać fizjoterapeutę, aby porozluźniać mięśnie i skontrolować ćwiczenia. Ponieważ masz 2 lub 3 segmenty unieruchomione, segmenty powyżej przejmują stopnie ruchomości z segmentów które zostały unieruchomione, a więc będą bardziej podatne na przeciążenia. U niektórych pacjentów wykonywana jest także odtworzenie lordozy, przez odpowiednie dogięcie prętów stabilizujących, więc cały układ mięśniowy będzie się dostosowywał to nowej „lordozy”, co może trwać nawet do 3 lat.

Warto poddawać swój kręgosłup „regularnym przeglądom i serwisom fizjoterapeutycznym”, aby problemy bólowe więcej się nie pojawiały.

Obejrzyj również mój film na Youtube!

Mikrodiscektomia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa

Mikrodiscektomia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa

Do najczęstszych przyczyn bólów krzyża i rwy kulszowej należy przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.

Pomimo, iż większość chorych z rozpoznaną przepukliną jądra miażdżystego może być leczona zachowawczo, średnio 10 osób w dziesięciotysięcznej populacji wymaga hospitalizacji, a spośród nich 10-20% jest leczonych operacyjnie.

Leczenie chirurgiczne przepukliny krążka międzykręgowego polega na usunięciu jądra miażdżystego uwypuklającego się lub wypadniętego do kanału kręgowego, jak również części jądra miażdżystego pozostającego w przestrzeni międzykręgowej.

Wskazania do zabiegu

Do operacji mikrodiscektomii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa kwalifikują się pacjenci, u których występuje/występują:

ból trwający ponad 2 tygodnie,

deficyty neurologiczne (w zakresie ruchomości lub czucia powierzchniowego),

dodatni objaw Laseque’a (objaw rozciągowy),

brak poprawy po 2 tygodniach fizykoterapii,

zmiany w badaniu radiologicznym.

Opis zabiegu

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym wykonywanym przez specjalistę anestezjologa. Po wprowadzeniu do znieczulenia, pacjent układany jest w pozycji kolanowo-łokciowej, po to by jak najbardziej rozszerzyć przestrzenie międzykręgowe. Operowany poziom kręgosłupa jest ustalany, a w czasie operacji sprawdzany, przy pomocy aparatu rentgenowskiego zwanego ramieniem C. Neurochirurg wykonuje kilkucentymetrowe cięcie skórne na plecach. Z pomocą systemu rozwieraczy dociera do kanału kręgowego, gdzie po delikatnym zsunięciu korzenia nerwowego uzyskuje dostęp do przepukliny dysku, która jest usuwana. W niektórych przypadkach wskazane jest implantowanie stabilizatora międzykolcowego, dzięki któremu udaje się utrzymać wysokość przestrzeni międzykręgowej, co zapobiega nawrotom choroby.

Jak się przygotować?

W ciągu 2 tygodni przed planowanym zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne (morfologia krwi, układ krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, glukoza, grupa krwi), EKG i zdjęcie rtg klatki piersiowej. W przypadku współistnienia innych chorób przewlekłych (np. serca, płuc lub schorzeń endokrynologicznych) – należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, celem wykluczenia przeciwwskazań do leczenia operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. W przypadku przewlekłego stosowania leków przeciwkrzepliwych (rozrzedzających krew), w tym pochodnych aspiryny, należy o tym fakcie poinformować lekarza w czasie kwalifikacji do leczenia operacyjnego.

Przed planowanym zabiegiem operacyjnym konieczna jest konsultacja ze specjalistą anestezjologiem.

Zalecana diagnostyka przed zabiegiem

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego opiera się na wykonanych badaniach obrazowych: tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Przewidywany czas hospitalizacji

Czas pobytu: 2-3 dni.

Pacjent przyjmowany jest na oddział w dniu planowanego zabiegu w godzinach porannych na czczo. W pierwszej dobie po zabiegu chory jest pionizowany i rozpoczyna się pierwszy etap procesu rehabilitacji. W 2-3 dobie po zabiegu chory jest wypisywany do domu. Pacjent po zabiegu nie może sam prowadzić samochodu, nie powinien również korzystać ze środków transportu publicznego.

Zalecenia po zabiegu

Pomiędzy siódmą a dziesiątą dobą po zabiegu operacyjnym należy usunąć szwy skórne. Przez 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym należy ograniczyć przyjmowanie pozycji wymuszonych ciała, w tym pozycji siedzącej , do minimum. Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie pozycji leżącej, zalecane jest również stanie i chodzenie, o ile nie są one długotrwałe.

Pierwszy etap rehabilitacji (4-6 tygodni) to okres gojenia się rany i uruchamiania kręgosłupa i kończyn dolnych. Po tym okresie wskazana jest wizyta kontrolna u operatora, który zaleca dalszą rehabilitację, dobieraną indywidualnie w każdym przypadku.

W zależności od wykonywanej pracy zawodowej, powrót do pełnej funkcjonalności trwa od 1 do 3 miesięcy.

Opracowanie: dr n. med. Filip Stoma

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa- discektomia lędźwiowa FIZJOMIND

Czy rehabilitacja po discektomi jest konieczna?

Drodzy pacjenci! Jeśli planujecie zabieg odcinka lędźwiowego, ten artykuł jest dla Was. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sama rehabilitacja jest równie ważna, jak operacja. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie pacjent bezpośrednio po wyjściu ze szpitala czuje się świetnie, ale nawet w takich przypadkach kontakt z rehabilitantem jest niezbędny.

W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym z najczęstszych zabiegów; discektomi lędźwiowej, polegającej na usunięciu fragmentu dysku, który uciska na struktury nerwowe. Dlaczego rehabilitacja jest tu tak ważna? Przyczyn jest kilka. Zauważcie, że decydujemy się na zabieg w momencie, kiedy dolegliwości są bardzo uciążliwe, nie reagują na leczenie zachowawcze, lub pojawiają się dość niebezpieczne objawy neurologiczne. Należą do nich: znaczące zaburzenie siły mięśniowej, zaburzenia czucia skórnego, objawy ogona końskiego, ból promieniujący do kończyny dolnej (tzw. rwa kulszowa), która nie ustępuje pomimo leczenia. W niektórych przypadkach pacjent miesiącami zmaga się z dolegliwościami. U niektórych bóle pleców pojawiały się już wiele lat przed wystąpieniem objawów w kończynie dolnej. W takich przypadkach częste stan zapalne wpływają na wiele mechanizmów zakodowujących ból w naszym mózgu. Dodatkowo dochodzi do zmiany struktury tkanek miękkich i ograniczenia ruchomości stawów.

Każdy pacjent po discektomii lędźwiowej powinien skonsultować się z fizjoterapeutą

Wszystkie powyższe czynniki powodują, że proces dochodzenia do formy po zabiegu wydłuża się. Dzięki właściwie dobranej rehabilitacji możemy wspomóc układ nerwowy, pracować nad przywróceniem siły mięśniowej, ograniczyć dolegliwości bólowe. Jednym z głównych zadań fizjoterapii jest także przywróceniem prawidłowej ruchomości kręgosłupa. Częste stany zapalne przed operacją, sam zabieg, a także blizna przyczyniają się do sztywności odcinka lędźwiowego. Co więcej, pacjenci po zabiegach często boją się ruchu, nie wiedzą, jakie aktywności mogą wspomóc proces leczenia. W wielu przypadkach strach przed bólem powoduje, że nawet wiele miesięcy chodzą sztywno, unikając każdego ruchu. Takie postępowanie powoduje zmniejszenie elastyczności tkanek miękkich i stawów międzykręgowych.

Rehabilitacja jest także niezwykle istotna w kontekście zabezpieczenia naszego kręgosłupa na przyszłość. W czasie pierwszej wizyty po operacji oceniamy cały narząd ruchu pacjenta, głównie pod kątem zaburzeń biomechanicznych i osłabienia siły mięśniowej. Uczymy, jak dbać o kręgosłup np. w czasie wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa- etapy

1. Okres bezpośrednio po zabiegu

Discektomia to zabieg neurochirurgiczny, po którym pacjent zazwyczaj stosunkowo szybko wraca do normalnego funkcjonowania. W szpitalu spędzamy tylko kilka dni. Bezpośrednio po operacji na oddziale spotkacie rehabilitanta, który pomoże Wam w czasie pierwszego podnoszenia się z łóżka. Dostaniecie także zalecenia dotyczące zachowania w czasie pierwszych tygodni po zabiegu, a także podstawowe ćwiczenia pooperacyjne. Jeśli trafiliście do placówki, gdzie nie ma fizjoterapeuty, postarajcie się skontaktować ze specjalistą bezpośrednio po wyjściu ze szpitala.

Proste ćwiczenia mięśni dna miednicy w pozycji leżącej wprowadzamy już w pierwszych dniach po zabiegu

Oczywiście, jak po każdym zabiegu, możecie odczuwać ból w okolicach rany. Jeśli trafiliście do szpitala z rwą kulszową, możecie odczuwać nawet znaczne dolegliwości bezpośrednio po operacji. Struktury nerwowe potrzebują czasu na regenerację. Bóle w kończynie mogą towarzyszyć Wam jeszcze wiele tygodni. Niezwykle istotne jest jednak, żeby z tygodnia na tydzień były mniejsze. To samo dotyczy siły mięśniowej, która u większości pacjentów poprawia się zaraz po zabiegu. W przypadku osób, u których doszło do dużego ucisku możemy spotkać się jednak z sytuacją, gdzie bezpośrednio po zabiegu stopa jest nadal bardzo słaba.

Kiedy powinniśmy spodziewać się powrotu pełnej siły mięśniowej? Jest to proces bardzo indywidualny. W niektórych przypadkach potrzebujemy wielu miesięcy. Możemy spotkać się także z sytuacją, gdzie bezpośrednio po zabiegu stopa jest dużo silniejsza, niemniej jednak 100% siła nie wraca tak szybko. Pacjent może nie zauważać problemu na co dzień, a osłabienie stopy może pojawiać się w czasie długich spacerów, czy intensywnych ćwiczeń. Sytuacje są rozmaite, dlatego proces odzyskiwania siły powinien być nadzorowany przez specjalistę.

Pamiętajmy, że pierwsze 4-6 tygodni po zabiegu to okres gojenia się dysku. W tym czasie należy unikać pewnych aktywności. Po pierwsze, siedzenia, które warto wykluczyć w początkowym okresie lub przyjmować tę pozycję tylko w czasie posiłków, nie więcej niż 15 min. Powinniśmy być szczególnie ostrożni, w przypadku, gdy w czasie siedzenia odczuwamy ból. W kolejnych tygodniach stopniowo wydłużamy czas, kierując się własnymi odczuciami. W czasie pierwszych 4 tygodni nie powinniśmy jednak siedzieć więcej niż 30-40 min. Pamiętajmy, że najnowsza wiedza pokazuje, że nie do końca ważna jest pozycja, w której siedzimy za biurkiem, ale czas, jaki siedzimy bez przerwy. Niektórzy pacjenci przyjmują pozycję półleżące, odciążając plecy specjalnymi poduszkami. Jeżeli chcecie zdobyć rzetelną wiedzę na temat zdrowego siedzenia, zachęcam do wzięcia udziału w moim szkoleniu online “Kręgosłup za biurkiem”.

Pacjenci często pytają: a co z powrotem do domu w samochodzie? Tutaj ułożenie naszego ciała jest bardziej istotne. Jeśli mamy możliwość, powinniśmy przyjąć pozycję półleżącą, w pochyleniu 45 stopni. Z pewnością warto robić przerwy max. co 20-30 min. Pamiętajmy, że nie powinniśmy prowadzić samochodu min 3-4 tygodnie po zabiegu. Warto zaopatrzyć się także w specjalną poduszkę lędźwiową.

A co z chodzeniem i spacerami? Kręgosłup potrzebuje ruchu, a chodzenie jest najprostszą i najbezpieczniejszą aktywnością. Już w pierwszych dobach po operacji staramy się chodzić, dzień po dniu zwiększając dystans. Oczywiście nie mówimy tu o 5-godzinnych spacerach, wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, aby obserwować reakcje naszych pleców i planować spacery tak, aby w razie dyskomfortu można było wrócić do domu i położyć się.

Jakie inne czynności są zabronione po discektomii? Staramy się nie schylać na prostych nogach, należy także unikać rotacji i nagłych zmian kierunków, głównie w czasie 4 tygodni po zabiegu. W pierwszych dobach po operacji nie powinniśmy trzymać w rękach więcej niż 1 kg. Lekarze zalecają także stosowanie gorsetu lędźwiowego 4-6 tygodni po zabiegu głównie w czasie funkcjonowania poza domem.

2. Odzyskiwanie funkcji kręgosłupa

Kolejną fazą rehabilitacji, jest praca nad odpowiednim zakresem ruchu. Zazwyczaj pewne działania mające wpływ na mobilność kręgosłupa wprowadzamy w pierwszym tygodniu po operacji. Na początku są to jednak bardzo delikatne kontrolowane ruchy miednicy do granicy bólu. Wykonywanie ćwiczeń w dużym zakresie ruchu np. przeprostów w leżeniu na brzuchu w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach jest niewskazane.

Praca manualna skierowana na odzyskanie prawidłowego zakresu ruchu odcinka lędźwiowego

W naszej pracy możemy wykorzystywać różnorodne techniki manualne, pracując bezpośrednio w okolicach kręgosłupa, ale także poza nim. Jedną z bezpiecznych i skutecznych jest metoda manipulacji powięziowych. Zwracamy uwagę także na mobilność stawów biodrowych, które są kluczem do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa lędźwiowego.

Ograniczenie ruchomości kręgosłupa to główne powikłanie po zabiegu discektomii. Bardzo często trafiają do mnie pacjenci nawet wiele miesięcy po operacji, którzy w wyniku braku rehabilitacji mają duży problem z mobilnością. Pomimo że objawy neurologiczne się wycofały i badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości, pacjent odczuwa bolesność i sztywność pleców.

3. Faza wzmacniania

Proste ćwiczenia wzmacniające wprowadzam już w pierwszych dobach po zabiegu. Mówimy to głównie o napięciach mięśni dna miednicy i ćwiczeniach izometrycznych różnych grup mięśniowych. W miarę upływu czasu, najczęściej po 4-6 tygodniu, wprowadzamy coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia wzmacniające.

Jakie ćwiczenia warto wprowadzać po discektomi? Spektrum jest bardzo szerokie. Zaczynamy od ćwiczeń na macie, szczególnie skupiając się na mięśniach brzucha i pośladków, angażując także kończyny górne i dolne. W miarę możliwości przechodzimy do ćwiczeń w podporach, w staniu, łącząc wiele grup mięśniowych. Staramy się poprawić czucie głębokie poprzez ćwiczenia na niestabilnych podłożach. Dodatkowo pacjent wykonuje wiele zadań domowych.

Oczywiście ćwiczenia dobieramy indywidualnie do pacjenta. Zupełnie inaczej postępujemy w przypadku dojrzałej kobiety, która całe dnie spędzała w pozycji siedzące, inaczej pracując z wyczynowym sportowcem. W przypadku pacjentów, którzy w przebiegu dyskopatii doznali zaburzeń siły mięśniowej, w fazie wzmacniania skupiamy się głównie na obszarach osłabionych. Nasze działania dostosowujemy także do obciążeń, jakie na co dzień miał pacjent przed operacją. W przypadku niektórych sportowców już około 8 tygodnia wprowadzamy ćwiczenia specjalistyczne, charakterystyczne dla danej dyscypliny. Ważnym aspektem rehabilitacji w tej grupie pacjentów jest także trening siłowy pod nadzorem trenera lub fizjoterapeuty.

4. Powrót do aktywności fizycznej

Powrót do pełnej aktywności fizycznej i sportowej to bardzo ważny moment. Jak ocenić, czy nasz kręgosłup jest już na to gotowy? Zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu testy funkcjonalne. Oceniamy pewne kryteria dotyczące siły, bólu, zakresu ruchu i na tej podstawie decydujemy o powrocie do sportu. Niezwykle istotne jest, aby takie powrót był bardzo stopniowy. Dla przykładu, jeśli mamy do czynienia z osobą, która biega, zaczynamy od marszobiegów.

Po ilu miesiącach możemy wrócić do sportu po zabiegu? Sprawa jest bardzo indywidualna, zazwyczaj ma to miejsce kilka miesięcy po zabiegu. Pamiętajmy, że sport sportowi nierówny. Dużo mniejsze obciążenie kręgosłupa ma miejsce w czasie biegu, niż w przypadku sportów walki np. judo, czy w wioślarstwie. W przypadku sportów, które znacznie obciążają kręgosłup, powrót może mieć miejsce nawet 6-8 miesięcy po zabiegu. Pamiętajcie także, że wracając do aktywności sportowej, nie powinniście odczuwać bólu odcinka lędźwiowego, a także objawów w kończynie dolnej.

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pierwsze co musisz wiedzieć to jak bezpiecznie poruszać się w łóżku i poza nim. Niezależnie czy miałeś leczenie operacyjne mikrodiscektomii czy dużo większą operację jaką jest np. stabilizacja to pamiętaj aby zawsze obracać się całym ciałem – miednica i barki podążają w tym samym kierunku i w tym samym czasie (dotyczy to leżenia jak i zawracania podczas chodzenia).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię.

Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

A teraz siadanie. Kręgosłup cały czas wyprostowany, uginając kolana wypnij daleko w tył pupę aż poczujesz miejsce na którym masz spocząć.

Podczas zwykłych czynności dnia codziennego jak np. mycie zębów nie zapominaj że masz zakaz pochylania się, a przesiadywać (w prawidłowej pozycji) możesz jedynie podczas posiłków przez okres 3-4 tygodni, a do 3 miesięcy nie dłużej niż 30min.

Siedzenie obowiązkowo z wałkiem lędźwiowym.

Pierwsze tygodnie w samochodzie Twoje miejsce będzie po stronie pasażera z ustawionym fotelem pod kątem 45° (pozycja półleżąca w kierunku leżącej).

Siedzenie jest zabronione, stanie w miejscu niewskazane, za to spacery jak najbardziej są zalecane, tylko trzeba pamiętać że chodzenie na zewnątrz oraz podczas korzystania z środków komunikacji zalecany jest gorset (pierwsze 6 tygodni).

Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg.

Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia od których zaczniesz od razu po operacji nie spowodują pojawienia się kropli potu na czole, a trening stabilizacji rozpoczniesz między 8 a 12 tygodniem.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń domowych warto nauczyć się schodzenia do parteru.

Zestaw ćwiczeń domowych znajdziesz TUTAJ

W zależności od Twojego stanu przed operacją, mogą nadal utrzymywać się zaburzenia czucia. Jeśli występuje ból korzeniowy po operacji nie martw się na zapas, zgłoś swojemu fizjoterapeucie (częsty objaw spowodowany podrażnieniem nerwu podczas operacji). Po regularnej neuromobilizacji danego nerwu objawy zaczną ustępować.

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to po 5 miesiącach widzimy się na treningu w siłowni.

Kolejne wpisy:

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego – co można, czego nie? – Anszczak Terapia

W niektórych przypadkach operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego to jedyne wyjście przy dużych problemach dyskopatycznych związanych dodatkowo z kręgozmykiem.

Stanom po operacji często towarzyszy duży strach, związany z pamięcią bólu przedoperacyjnego i obawą, „żeby nie zepsuć stanu po operacji”. U moich Pacjentów często zauważam bardzo duże obawy przed ruchem i znaczne usztywnienie tułowia – nawet u Pacjentów, którzy trafiają do mnie po 2 miesiącach po operacji. Więc główne pytanie Pacjentów brzmi zawsze – co mogę a czego nie mogę robić po operacji; czy w ogóle i kiedy mogę zacząć aktywność fizyczną?

Tak na prawdę, okres po operacji powinniśmy podzielić na kilka etapów:

ETAP 1 po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap pierwszy to okres od operacji do 8 tygodnia po. Jest to okres kluczowy, kiedy dochodzi do gojenia się i przebudowy tkanki kostnej wokół stabilizacji, mocowania implantów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie? Jest to, jak już wspomniałam przede wszystkim okres który w znacznym stopniu determinuje gojenie i do okresu 8 tygodnia należy ściśle przestrzegać zakazu zginania tułowia, pochylania się i rotacji, aby tkanka kostna wokół implantów prawidłowo się goiła

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu.

Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jeśli w dalszym ciągu masz parestezje lub mrowienie, nie martw się, ale skonsultuj to z fizjoterapeutą. Czasami po operacji jest to normalna sprawa i nerw potrzebuje czasu na regenerację. Może też zdarzyć się tak, że pojawia się odczucia pieczenia w kończynach miejscowe albo wędrujące, których wcześniej nie było – dzieje się tak czasami ze względu na podrażnienie struktur układu nerwowego podczas operacji, albo poprzez napięcia powięziowe związane z aktywacją punktów spustowych w mięśniach lub ciągnięcia struktur powięziowych z okolicy blizny. Dobry terapeuta powinien sprawdzić czy problem pochodzi ze struktur nerwowych czy mięśniowo-powięziowych i w zależności od problemu wykonać odpowiednią terapię.

Jeśli miałeś niedowłady, które w dalszym ciągu się utrzymują, powinieneś codziennie wykonywać ćwiczenia neurorozwojowe nastawione na powrót funkcji kończyny i chodu (najlepiej pod kontrolą fizjoterapeuty, są to specjalistyczne ćwiczenia dobierane zawsze pod kątem twojego problemu). Niestety wymaga to czasu i cierpliwości – układ nerwowy potrzebuje czasu na regenerację, więc powrót siły w kończynach może trwać nawet 4-6 miesięcy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinieneś mieć wykonywane w tym okresie to przede wszystkim rozluźnienie tkanek miękkich, delikatne ćwiczenia rozluźniające biodra i miednicę, mobilizacja blizny (wprowadzana jest w momencie, gdy blizna jest zagojona), wprowadzanie napięć stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Procesy gojenia mogą być wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi (pole magnetyczne, laser, prądy interferencyjne)

Siedzenie po operacji stabilizacji

Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej. Następnie stopniowo można wydłużać czas siedzenia – ale tylko na okres posiłków – 5 minut dziennie, stopniowo zwiększając do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji.

Pozycja podczas snu i wstawanie z pozycji leżenia po operacji

Sen jest kluczową częścią procesu uzdrawiania. Ale musisz przestrzegać odpowiednich pozycji snu, aby chronić kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, włóż poduszkę pod głowę i kolana. Jeżeli wolisz spać na boku, umieść poduszkę między kolanami. Kiedy wstajesz z łóżka, wykonuj to w następujący sposób -Zegnij kolana, przeturlaj się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), a następnie odepchnij tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi poza leżankę. Codziennie rób drzemki przed obiadem lub kolacją. To pomaga Twojemu organizmowi w leczeniu i regeneracji.

Schylanie i czynności dnia codziennego po operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Jak już wspomniałam przez pierwszych 8 tygodni po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zakazu schylania. Przy czynnościach takich jak mycie zębów w pierwszych dniach należy korzystać z kubka do mycia zębów. Wypluwając pianę należy wypluć ją do kubka, po tygodniu, dwóch, podczas mycia zębów należy oprzeć drugą rękę o ścianę stabilizując tułów.

Prysznic bierzemy na stojąco, w przypadku kobiet głowę myjemy również w pozycji stania, bez pochylania i zginania szyi.

Zakładanie butów należy wykonywać na siedząco, kładąc stopę na przeciwne kolano.

Chodzenie jest jak najbardziej wskazane a dystans powinien być zwiększany z dnia na dzień, na tyle na ile pozwala na to samopoczucie i komfort.

Unikaj prowadzenia pojazdu przez 8 tygodni po operacji lub dłużej, jeśli występuje znaczna utrata funkcji lub odczucia w jednej lub obu nogach / stopach. Powinieneś być w stanie wygodnie siedzieć w pozycji kierowcy, prowadzić, obracać się, aby spojrzeć w lustro i mieć 100% czas reakcji na zatrzymanie awaryjne. Do 12 tygodnia nie powinieneś siedzieć za kółkiem dłużnej niż 30-45 minut dziennie.

Przez pierwsze 8 tygodni podnosić tylko do 1 kg (½ pełnego czajnika), a następnie powoli zwiększać obciążenia,

Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa

Zaleca się, aby nie angażować się w aktywność seksualną przez pierwsze dwa do sześciu tygodni po operacji.

Przyjmij początkowo bardziej pasywną rolę. Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca. Również pozycje boczne są wskazane, bo nie wywierają znacznych obciążeń na kręgosłup.

Staraj się trzymać kręgosłup prosto i unikać gwałtownych ruchów miednicą i skrętów tułowia. I przede wszystkim wolno i ostrożnie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jeśli masz obawy.

Etap II – 8-12 tydzień po zabiegu:

W tym okresie powinieneś zacząć powoli wracać do normalnych aktywności: możesz coraz bardziej wydłużać czas siedzenia (o ile na prawdę musisz, siedzenie nigdy nie jest korzystne dla kręgosłupa), jeździć samochodem. Na zajęciach fizjoterapii powinieneś mieć ćwiczenia stopniowo zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup i rozluźniające partie przykurczone i objęte restrykcjami.

Etap 3 – 12-18 tydzień po zabiegu

Cóż, po 3-4 miesiącach najczęściej kończy się błogi okres zwolnienia lekarskiego. Powinieneś coraz swobodniej poruszać się. zaawansowana rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej obejmująca dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizacja tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po operacji, po 12 tygodniu rozpoczynamy intensywniejsze zajęcia.

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem. Jeśli dobrze pływasz kraulem i żabką, również nie powinieneś rezygnować z tych styli, badania mówią, że obciążenie na kręgosłup nie jest większe niż przy siedzeniu – więcej o pływaniu przy problemach z kręgosłupem – pod tym linkiem), jazda na rowerze (najlepszy jest rower miejski, przy rowerach górskich czy szosowych ustawienie kręgosłupa jest w zgięciu, czyli bardzo niekorzystne i obciążające) czy lekkie bieganie.

Po roku, po odpowiednim przygotowaniu można wrócić do normalnej aktywności – biegania, gier drużynowych czy zajęć fitness.

To na co trzeba uważać to gwałtowne podskoki – skoro została zrobiona stabilizacja to nasz kręgosłup był po prostu niestabilny – wynika to z budowy stawów i napięcia więzadeł, a więc takie zajęcia jak skakanie na trampolinach, zajęcia fitness z intensywnymi podskokami itp, będą szkodzić na segmenty kręgosłupa ponad stabilizacją i są zdecydowanie nie zalecane!

Po powrocie do pracy warto co jakiś czas odwiedzać fizjoterapeutę, aby porozluźniać mięśnie i skontrolować ćwiczenia. Ponieważ masz 2 lub 3 segmenty unieruchomione, segmenty powyżej przejmują stopnie ruchomości z segmentów które zostały unieruchomione, a więc będą bardziej podatne na przeciążenia. U niektórych pacjentów wykonywana jest także odtworzenie lordozy, przez odpowiednie dogięcie prętów stabilizujących, więc cały układ mięśniowy będzie się dostosowywał to nowej „lordozy”, co może trwać nawet do 3 lat.

Warto poddawać swój kręgosłup „regularnym przeglądom i serwisom fizjoterapeutycznym”, aby problemy bólowe więcej się nie pojawiały.

Obejrzyj również mój film na Youtube!

Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Schorzenia kręgosłupa stanowią ok 15% absencji chorobowych i należą do najczęstszych przyczyń niezdolności do pracy u osób poniżej 45 roku życia. Warto też wiedzieć, że bóle kręgosłupa stanowią drugą w kolejności przyczynę zażywania leków przeciwbólowych. W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost liczby pacjentów poddanych leczeniu operacyjnemu z powodu schorzeń kręgosłupa.

Kiedy operacja kręgosłupa lędźwiowego.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego powinna być ostatecznością w leczeniu przepukliny dyskowej. Kiedy powinniśmy wziąć pod uwagę leczenie metodą neurochirurgiczną? Jeśli po wielu miesiącach zażywania leków oraz po wielu terapiach nie widać poprawy. Do zabiegu chirurgicznego kwalifikują się m.in. pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego, u których występują zaburzenia funkcji układu nerwowego:

osłabienie siły mięśni kończyny dolnych,

zaburzenia czucia,

zanik odruchów ścięgnistych,

problem z poruszaniem się,

zaburzenia funkcji układu moczowego.

Na ogół interwencje chirurgiczne wynikające z uszkodzenia kręgów lub krążków międzykręgowych zdarzają się dość rzadko. Zwykle do operacji kręgosłupa lędźwiowego kwalifikują się osoby, które posiadają choroby wrodzone, prowadzą siedzący tryb życia, utrzymują nieprawidłową postawę lub doznają przeciążeń w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap 1: W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce pooperacyjne aby móc wykonywać podstawowe ruchy. Lekarz na pewno zaleci zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Głównym celem pierwszego etapu jest zmniejszanie bólu pooperacyjnego, zwiększanie aktywności pacjenta, kontrola prawidłowego gojenia się rany i bliznowacenia tkanek miękkich, wstępna edukacja dotycząca prawidłowego leżenia, zmiany pozycji ciała, prawidłowej postawy.Po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta.

W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce pooperacyjne aby móc wykonywać podstawowe ruchy. Lekarz na pewno zaleci zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Głównym celem pierwszego etapu jest zmniejszanie bólu pooperacyjnego, zwiększanie aktywności pacjenta, kontrola prawidłowego gojenia się rany i bliznowacenia tkanek miękkich, wstępna edukacja dotycząca prawidłowego leżenia, zmiany pozycji ciała, prawidłowej postawy.Po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta. Etap 2: Obejmuje 8-12 tydzień po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie wracamy do normalnej aktywności w życiu codziennym. Edukujemy pacjenta jak prawidłowo trzymać postawę w czasie wykonywania codziennym ruchów. Rehabilitacja obejmuję naukę prawidłowego chodzenia oraz normalizację napięć mieśniowo-nerwowych w obrębie kręgosłupa miednicy, jak również kończyn dolnych.

Obejmuje 8-12 tydzień po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie wracamy do normalnej aktywności w życiu codziennym. Edukujemy pacjenta jak prawidłowo trzymać postawę w czasie wykonywania codziennym ruchów. Rehabilitacja obejmuję naukę prawidłowego chodzenia oraz normalizację napięć mieśniowo-nerwowych w obrębie kręgosłupa miednicy, jak również kończyn dolnych. Etap 3: Obejmuje 12-18 tydzień rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie zajmujemy się zaawansowaną rehabilitacją umożliwiająca powrót do pełnej sprawności. Obejmujące ona dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizację tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

Przykładowe ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Ewelina Łazarz, była redaktor “Rehabilitacja w Praktyce” 232184 odwiedzin

U wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia.

Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia. Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu

Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc

Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Odpoczynek i relaks

Słuchaj zaleceń lekarza dotyczących stosowania pomocy ortopedycznych (kołnierz, gorset itp.), nie forsuj się. Postaraj się o dobry nastrój – opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszego powrotu do zdrowia.

Dbaj o właściwą pozycję

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz – zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji w domu będziesz sam wyczuwał w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni. Podtrzymuj kręgosłup i kończyny – możesz użyć poduszek lub specjalnych wałków, żeby zmniejszyć ucisk w miejscu zabiegu.

Właściwy wzorzec ruchu

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur.

Jak leżeć?

Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa, na twardym materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu. Podpieraj się poduszkami w razie konieczności, nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn. Wstając, przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by Twoja postawa była symetryczna, a kręgosłup unieruchomiony. Przewracając się, usztywnij całe ciało, nie „zostawiaj” np. bioder w poprzedniej pozycji. Zasady te pozwalają na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi i przetocz się na plecy.

Jak siedzieć?

Tak jak przed operacją powinieneś był siedzieć – z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, unikając garbienia się. Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo – na początku najwyżej 3-40 minut. Potem wstań, przejdź się i zrób ostrożnie kilka ćwiczeń rozluźniających (zaleci Ci je fizjoterapeuta lub lekarz).

Jak się schylić?

Jeśli już lekarz pozwoli Ci na schylanie się (jest to niewskazane w pierwszym okresie po operacji), utrzymuj proste i usztywnione plecy, zginaj się w stawach biodrowych. Rób to tylko w uzasadnionych przypadkach: jeśli już musisz coś podnieść z podłogi, przykucnij i trzymaj przedmiot blisko ciała (nie w wyciągniętych rękach!).

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia po operacji możesz wykonywać sam, ale tylko te, które zaleci Ci lekarz lub fizjoterapeuta i tylko w określonej przez niego częstotliwości i ilości powtórzeń. Z pewnością otrzymasz dokładne instrukcje, jak ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaufaj lekarzowi, a nie doprowadzisz do bolesnych przeciążeń i szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Otrzymasz kompletny plan usprawniania do samodzielnej realizacji. Do pracy zawodowej będziesz mógł wrócić już kilka tygodni po zabiegu, ale jeszcze długo będziesz musiał zachowywać równowagę między wysiłkiem, odpoczynkiem i aktywnością.

Zobacz także:

키워드에 대한 정보 rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf

다음은 Bing에서 rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  아동 발달 단계 표 | Chapter03 연령별 발달적 특성 101 개의 가장 정확한 답변
See also  차 애선 산부인과 | 산부인과 왔는데 \"문 앞에서 출산\"…당시 Cctv 보니 (현장영상/단독) / Sbs 최근 답변 64개

See also  유칼립투스 오일 영어 | [향기 읽어주는 남자] 제 2편 - 유칼립투스 오일(룸스프레이 만들기) 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺

  • ćwiczenia po operacji dyskopatii lędźwiowej
  • ćwiczenia po operacji przepukliny lędźwiowej
  • operacja kręgosłupa ćwiczenia bezpieczne
  • ćwiczenia na kręgosłup po operacji
  • kręgosłup ćwiczenia wzmacniające
  • dyskopatia lędźwiowa ćwiczenia po operacji
  • dyskopatia lędźwiowa ćwiczenia
  • dyskopatia L5S1 ćwiczenia po operacji
  • jak ćwiczyć po operacji dyskopatii
  • przepuklina lędźwiowa ćwiczenia
  • operacja kręgosłupa ćwiczenia
  • ćwiczenia po operacji kręgosłupa
  • jak ćwiczyć po operacji kręgosłupa

Przepuklina #| #Dyskopatia #lędźwiowa #| #Ćwiczenia #po #operacji #I #🇵🇱 #🇪🇺


YouTube에서 rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Przepuklina | Dyskopatia lędźwiowa | Ćwiczenia po operacji I 🇵🇱 🇪🇺 | rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego pdf, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment