Rozkład Czasu Pracy Kierowcy Wzór | Ewidencja Czasu Pracy Z Przykładami 176 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rozkład czasu pracy kierowcy wzór – Ewidencja czasu pracy z przykładami“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kadrova 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,868회 및 좋아요 15개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

rozkład czasu pracy kierowcy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ewidencja czasu pracy z przykładami – rozkład czasu pracy kierowcy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jeśli interesujesz się prawem pracy, obejrzyj koniecznie!

Szczegółowe informacje na temat ewidencji czasu pracy wraz z przykładami.

Grafika:
https://pixabay.com/pl/photos/przerwa-na-kaw%C4%99-podzia%C5%82-budzik-czas-1291381/

Film powstał na podstawie następującej literatury:
* Ustawa z dnia 26czerwca 1974r. Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043, 1495
* Ł. Chruściel, S. Szybak-Bizacka, Czas pracy 2020, Dziennik Gazeta Prawna, Styczeń 2020
* Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami, Infor PL, 2018

rozkład czasu pracy kierowcy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ewidencja czasu pracy kierowców – jak rozliczać czas pracy …

Prowadzenie ewencji czasu pracy kierowcy jest regulowane prawnie. … Taka sytuacja ma miejsce, gdy kierowca, poza przyjętym rozkładem czasu pracy …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: kt-legaltrans.pl

Date Published: 6/12/2022

View: 6870

Przykładowy harmonogram czasu pracy kierowcy

Wyjaśnienie: Po 4,5 godzinach pierwszy kierowca zakończył jazdę, a za kierownicą usiadł drugi kierowca.. Pobierz darmowy szablon, wzór.. W …

+ 여기에 자세히 보기

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 2/23/2021

View: 8179

Czas pracy kierowców – PIP

Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy w gotowości do wy- konywania pracy …

+ 여기에 더 보기

Source: www.pip.gov.pl

Date Published: 2/21/2021

View: 4853

Rozdział 2 – Czas pracy kierowców zatrudnionych na … – Lex

utrzymanie pojazdu w czystości. 2. Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy …

+ 더 읽기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 6/11/2022

View: 2686

Ogólne zasady dotyczące czasu pracy kierowców

Pracodawca oprócz wymiaru czasu pracy musi również ustalić rozkład czasu pracy kierowcy. Z obowiązku tego jest zwolniony w przypadku, kiedy kierowca …

+ 여기를 클릭

Source: www.ciop.pl

Date Published: 1/2/2022

View: 8069

Czas pracy kierowców – Ministerstwo Infrastruktury – Gov.pl

Przestrzeganie czasu pracy przez kierowców ma istotne znaczenie dla … Kierowcy pracujący w systemie równoważnym, na podstawie rozkładów czasu pracy, …

+ 여기에 보기

Source: www.gov.pl

Date Published: 2/9/2022

View: 2554

Rozliczanie czasu pracy kierowców – obowiązki pracodawcy

Każda praca, która przekroczy ten czas, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca musi sporządzić rozkład czasu pracy dla kierowcy …

+ 더 읽기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 3/29/2021

View: 9699

주제와 관련된 이미지 rozkład czasu pracy kierowcy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ewidencja czasu pracy z przykładami. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ewidencja czasu pracy z przykładami
Ewidencja czasu pracy z przykładami

주제에 대한 기사 평가 rozkład czasu pracy kierowcy wzór

  • Author: Kadrova
  • Views: 조회수 1,868회
  • Likes: 좋아요 15개
  • Date Published: 2020. 7. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dGhjVXQvJRg

Jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowcy?

Rozliczenie czasu pracy kierowcy możliwe jest po uzyskaniu danych od kierowcy – albo zgromadzeniu wykresówek z rozliczanego okresu (np. miesiąca, 3-miesięcy) albo po zczytaniu danych z karty kierowcy (pliki w formacie ddd).

Co wlicza się do czasu pracy kierowcy?

Do czasu pracy kierowcy wlicza się przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.

Jaki program do ewidencji czasu pracy kierowców?

Supertacho to intuicyjne i proste w obsłudze oprogramowanie, pozwalające na ewidencję czasu pracy kierowców oraz szybkie przygotowanie niezbędnych dokumentów. Program SuperTacho pomoże w wyliczaniu płacy minimalnej, rozliczaniu delegacji, noclegów oraz skompletowaniu pełnej ewidencji czasu pracy.

Jak wypełnić kartę ewidencji czasu pracy?

Według przepisów, w ewidencji pracownika powinny się znaleźć:
  1. liczba przepracowanych godzin.
  2. godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.
  3. liczba przepracowanych godzin w porze nocnej.
  4. liczba godzin nadliczbowych.
  5. dni wolne od pracy (z oznaczeniem tytułu ich udzielenia)

Ile razy w tygodniu pauza 9h?

Nie ma także limitów tygodniowych w dzieleniu odpoczynku dobowego, można więc korzystać z tego przepisu nawet codziennie jeśli zajdzie taka potrzeba. Ile razy w tygodniu można zrobić pauzę 9h? Odpowiedź brzmi – nawet 6 razy!

Czy kierowca musi zrobić pauzę po 6 godzinach pracy?

Po 6 kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze: nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin, nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin.

Co nie wlicza się do czasu pracy?

Dyżur to nie czas pracy.

Wyjątek od zasady stanowi dyżur pracowniczy. Dyżur to nie czas pracy pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy. Dyżur można pełnić w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a więc również w domu. Dyżuru zasadniczo nie wlicza się do czasu pracy.

Ile razy w tygodniu 15h pracy?

Dzienny czas pracy kierowcy wynosi 13 godzin. Dzienny czas pracy kierowcy może być wydłużony do 15 godzin maksymalnie 3 razy między okresami odpoczynku tygodniowego.

Czy inną pracy liczy się do czasu jazdy?

Okres prowadzenia pojazdu może być przedzielony pracą inną, jednakże nie jest ona traktowana jako przerwa. Obie czynności (praca inna i jazda) zaliczają się do czasu pracy, który nieprzerwanie nie może trwać dłużej niż 6 godzin. Po tym czasie kierowca jest zobowiązany do odebrania pauzy 45 minutowej.

Kiedy nie trzeba prowadzić ewidencji czasu pracy kierowcy?

Ewidencji godzin pracy NIE prowadzi się względem: pracowników objętych zadaniowym czasem pracy, pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną – są oni jednak objęci ewidencją czasu pracy.

Ile kosztuje 4Trans?

Sam koszt oprogramowania 4Trans to około 14000,00 zł za jedną licencję, należy do tego doliczyć wydajny sprzęt komputerowy oraz koszty konfiguracji i wdrożenia, które mogą mieścić się w kwocie od 5000,00 do 15000,00 zł.

Jak rozliczyć kierowcę z trasy?

Ewidencja czasu pracy może odbywać się poprzez zapis na wykresówkach, wydruk danych lub plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanych przez kierowcę czynności.

Jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy?

Pracodawca zobowiązany jest do wykazywania w niej liczby przepracowanych godzin oraz godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. W ewidencji czasu pracy należy również określić zarówno rodzaj i wymiar zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, jak i wymiar nieobecności nieusprawiedliwionych.

Jak zapisywać godziny pracy?

Toggl. Toggl to niezwykle popularna aplikacja do liczenia godzin pracy. Intuicyjne, proste, a zarazem – wyposażone we wszelkie niezbędne funkcje narzędzie, pozwala zarówno na śledzenie pracy w czasie rzeczywistym, jak i ręczną ewidencję czasu pracy.

Czy karta ewidencji czasu pracy musi być miesięczna?

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują okresów na jakie powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy. To pracodawca decyduje jak długi okres będzie objęty ewidencją. Celem prowadzenia ewidencji jest prawidłowe ustalenie wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z art.

Kiedy nie trzeba prowadzić ewidencji czasu pracy kierowcy?

Ewidencji godzin pracy NIE prowadzi się względem: pracowników objętych zadaniowym czasem pracy, pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną – są oni jednak objęci ewidencją czasu pracy.

Jak rozliczyć kierowcę z trasy?

Ewidencja czasu pracy może odbywać się poprzez zapis na wykresówkach, wydruk danych lub plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanych przez kierowcę czynności.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe kierowcy?

Nadgodziny, a rozliczanie czasu pracy kierowcy

Nadgodziny 100% – za pracę w tym rodzaju nadgodzin przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki podstawowej. Nadgodziny te powstają, gdy godziny nadliczbowe występują w porze nocnej, w niedzielę lub święta oraz w dni, które są wolne w zamian za niedzielę lub święta.

Czy trzeba rozliczać czas pracy kierowcy?

OBOWIĄZKI PRACODAWCY

W przypadku kierowców wykonujących przewóz drogowy pracodawca musi uzyskać od kierowcy oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia albo niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy. Na pracodawcę ustawa nakłada również obowiązek ewidencjonowania czasu pracy kierowców.

Ewidencja czasu pracy kierowców – jak rozliczać czas pracy kierowcy?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy jest regulowane prawnie. To obowiązek każdego pracodawcy, który pozostaje zobligowany do jej prowadzenia względem każdego, zatrudnionego na podstawie stosunku pracy pracownika. Ewidencjonowanie czasu pracy dotyczy również samych przedsiębiorców. Niewątpliwie jest to czynność wymagająca systematyczności oraz ogromnej skrupulatności, ponieważ pozwala na m.in. precyzyjne i łatwiejsze określanie należnego wynagrodzenia, jak i optymalizację kosztów przedsiębiorstwa.

Który dokumenty reguluje ewidencję czasu pracy kierowców?

Obowiązek prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy swoich pracowników został nałożony na niego przez rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej z dnia 10 grudnia 2018 r.

Zgodnie z § 6: „Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, obejmującą: dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy […]”.

Na czym polega ewidencja czasu pracy kierowców?

Analiza czasu pracy kierowców prowadzona w formie ewidencji pozwala uzyskać pracodawcy informacje potrzebne do ustalenia należnego dla każdego pracownika wynagrodzenia.

Karta ewidencji czasu pracy wskazuje na:

liczbę przepracowanych godzin oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej, liczbę godzin nadliczbowych, dni wolne od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia, liczbę godzin dyżuru oraz godzinę jego rozpoczęcia i zakończenia, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia, rodzaj i wymiar zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy, czas pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Ewidencja Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy?

Kierowcy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak powinno wyglądać ewidencjonowanie oraz rozliczanie czasu pracy kierowców, powinniśmy sięgnąć do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Artykuł 25 tej ustawy reguluje, w jakiej formie pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców pozostających w stosunku pracy. Wymieniono 5 możliwości:

zapis na wykresówkach, wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności, rejestry opracowane na podstawie dokumentów, o których mowa w pkt 1–4.

Pracodawcy, którzy prowadzą ewidencję w jednej z powyższych form, są zobowiązani do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i wymiar (art. 25 ust. 1b).

Pracodawca jest także zobowiązany do udostępnienia kierowcy ewidencji na jego wniosek. Musi również przechowywać ją przez okres 3 lat po zakończeniu okresu nią objętego.

Ewidencji godzin pracy NIE prowadzi się względem:

pracowników objętych zadaniowym czasem pracy,

pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub ryczałt za porę nocną – są oni jednak objęci ewidencją czasu pracy.

Kierowcy niepozostający w stosunku pracy

Ustawa czas pracy kierowców określa także, jak należy ewidencjonować czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy.

Kierowcy niepozostający w stosunku pracy to:

przedsiębiorcy, o których mowa w art. 1 pkt 1a oraz

osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujących na jego rzecz: przewozy drogowe, do których ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 561/2006 albo umowa AETR, a także przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km.

Do prowadzenia ewidencji przedsiębiorcy zobowiązany jest on sam. W przypadku pozostałych osób ewidencję prowadzi podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy (art. 26d). Ewidencja jest prowadzona w jednej z powyżej wskazanych form.

Najczęstsze błędy popełniane przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy kierowców

Rzetelne ewidencjonowanie czasu pracy kierowców nie jest zadaniem łatwym, dlatego też nierzadko możemy natknąć się tu na różnego rodzaju pomyłki i błędy.

Najczęstsze nieprawidłowości, jakie występują podczas prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy to m.in.:

Niewykazywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Pomijanie pojedynczych godzin pracy w porze nocnej

Brak oznaczenia rodzajów dni wolnych, jak i pracy w te dni

Wypełnianie ewidencji z opóźnieniem

Osoby, które na co dzień specjalizują się w prowadzeniu ewidencji czasu pracy kierowców, muszą regularnie śledzić wszelkie pojawiające się w tym zakresie zmiany. Jednym ze sposobów, który pozwala nadążyć za nowymi przepisami i regulacjami, a także uporządkować i ugruntować swoją wiedzę, jest szkolenie z ewidencji czasu pracy kierowców.

Regulacje prawne dotyczące norm czasu pracy kierowców

Z ewidencjonowaniem czasu pracy kierowców nieodłącznie związane jest pojęcie samego czasu pracy. Odpowiedzi na pytanie, czym jest oraz co wlicza się do czasu pracy kierowcy, powinniśmy poszukiwać w art. 6 ustawy o czasie pracy kierowców.

Za czas pracy kierowcy należy uznać czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego. Jest to w szczególności:

prowadzenie pojazdu, załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem, nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, czynności spedycyjne, obsługa codzienna pojazdów i przyczep, inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy, niezbędne formalności administracyjne, utrzymanie pojazdu w czystości.

Czasem pracy jest również czas gotowości do pracy kierowcy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy kierowca, poza przyjętym rozkładem czasu pracy pozostaje na stanowisku pracy, gotowy do wykonywania obowiązków. Dotyczy to przede wszystkim oczekiwania na załadunek lub rozładunek, jeśli przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu kierowca nie wiedział, ile potrwają te czynności.

Do czasu pracy wlicza się ponadto trwającą 15 minut przerwę w pracy – pracodawca jest zobowiązany do jej wprowadzenia, gdy dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.

Co w takim razie nie zostanie wliczone do czasu pracy? Wyłączenia zawarto w art. 7. Do czasu pracy nie wlicza się:

czasu dyżuru, podczas którego kierowca nie wykonywał pracy, nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu, dobowego nieprzerwanego odpoczynku, przerwy w pracy, o której mowa w art. 16 ust. 1 – jedna przerwa w pracy w ciągu doby, trwająca nie dłużej niż 5 godzin, którą stosuje się w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Ewidencja czasu pracy kierowców – kary za przekroczenie czasu pracy kierowców

Przekroczenie czasu pracy kierowcy jest zagrożone karami pieniężnymi. Ich wysokość określa załącznik nr 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, w związku z art. 92 tejże ustawy.

Art. 92 ust. 1 nakłada na kierującego, który wykonuje przewóz drogowy z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego, karę grzywny w wysokości do 2000 złotych.

Jakie kary przewidziano dla kierowcy za przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy?

Przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu: o czas do 1 godziny – 50 zł

za każdą następną rozpoczętą godzinę – 100 zł

Przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy: czas powyżej 15 minut do 30 minut – 50 zł

za każde następne rozpoczęte 30 minut – 100 zł

Przekroczenie tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu o czas powyżej 30 minut do 2 godzin oraz za każdą następną rozpoczętą godzinę – 50 zł

Przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 26c ust. 1 i 2 ustawy o czasie pracy kierowców, przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące na jego rzecz przewozy drogowe: do mniej niż 2 godzin – 50 zł

od 2 godzin do mniej niż 10 godzin – 300 zł

od 10 godzin – 500 zł

Jeśli podczas kontroli drogowej organ kontrolujący stwierdzi, że doszło do przekroczenia czasu pracy, nałoży on mandat na kierowcę. Jeśli jednak nieprawidłowości i naruszenia z zakresu czasu pracy zostaną wykryte podczas kontroli w przedsiębiorstwie, odpowiedzialność spoczywać będzie na pracodawcy. W przypadku kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy to firma transportowa jest odpowiedzialna za ustalanie grafiku dla swoich pracowników. Powinna robić to zatem w taki sposób, aby nie byli oni zmuszeni do naruszania obowiązujących przepisów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej odnośnie rozliczania czasu pracy kierowców lub szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania skontaktuj się z Kancelarią Transportową Legaltrans.

Przykładowy harmonogram czasu pracy kierowcy

Można to zrobić, ale trzeba uzupełnić brakujący opis wpisem manualnym.. Nr 92, poz. 879 z późn.. § 2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o: 1) przepisach prawa pracy – oznacza to kodeks pracy oraz przepisy wydane na jego podstawie,etransport.pl – to źródło wiedzy branży TSL i sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie.. Ewidencja czasu pracy, plany urlopowe i rejestracja czasu pracy.. Dzięki niemu wiadomym jest kiedy kierowca pracuje, pełni dyżur, czy jest do dyspozycji pracodawcy.Wyjaśnienie: Po 4,5 godzinach pierwszy kierowca zakończył jazdę, a za kierownicą usiadł drugi kierowca.. Pobierz darmowy szablon, wzór.. W planie trzeba uwzględnić maksymalną dobową normę czasu pracy, odpoczynki .Sprawdź jaki jest obowiązujący czas pracy kierowcy.. Przykład 4.. Rozkład czasu pracy zawiera następujące dane: imię i nazwisko kierowcy, miejsce bazy pojazdu, który kierowca ma prowadzić, ustalony harmonogram okresów pracy kierowcy obejmujących okresy prowadzenia pojazdu, wykonywania innej pracy, przerw i pozostawania w dyspozycji oraz dni wolne.”. Należy pamiętać, że w przypadku załogi 2-osobowej kierowcy po 4,5 godzinie jazdy nie muszą odbierać przerwy 45 minutowej, gdyż każdy z nich przerwę tę może zaliczyć do 4,5 godziny czasu dyspozycyjności, kiedy siedzi jako zmiennik i nie prowadzi pojazdu.Pracownik zatrudniony na ½ etatu w drugim kwartale 2019 roku powinien przepracować 244 godziny..

Doba pracownicza a harmonogram czasu pracy.

Dowiedz się więcej czym jest karta ewidencji czasu pracy oraz co powinna zawierać.. Regulamin pracy obowiązuje wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko i wymiar czasu pracy.. Często pracodawcy decydują się na zastosowanie pracy zmianowej.. Zgodnie z art. 31e rozdziału 4a ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U.. Praca w godzinach nadliczbowych 20 7.. Darmowy wzór grafiku pracy dla pracowników w formacie xls (Excel) lub pdf.. Jest to zrekompensowane krótszą pracą w innych dniach.. Praca w dniu rozkładowo wolnym od pracy 24 II.Normy dotyczące czasu pracy kierowców poruszających się samochodami powyżej 3,5 t określone są w ustawie o czasie pracy kierowców w Rozporządzeniu (WE) Nr 561/2006 oraz umowie AETR.. Będziemy je stale rozwijać i udoskonalać.. Opracuj harmonogram procesu transportowego na trasie Gdańsk – Tarnów zgodnie z konwencją AETR na podstawie poniższych danych: – średnia prędkość 70 km/h .Poniżej znajdziesz prawidłowy wzór rozkładu czasu pracy, popularnie zwanego grafikiem.. Bądź na bieżąco z przepisami dotyczącymi łącznego czasu prowadzenia pojazdu.Harmonogram czasu pracy cechuje bowiem pewna stałość – może być zmieniany jedynie w szczególnych okolicznościach, które pracodawca powinien wymienić w.. Czas pracy kierowców, praktyczne przykłady rozliczania czasu pracy 7..

Systemy i rozkłady czasu pracy 15 6.

O ile prowadzenie ewidencji czasu pracy jest co do zasady obowiązkowe (z wyłączeniem np. pracowników, zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy), tak harmonogramy czy grafiki czasu pracy nie są obowiązkowe.Jeśli pracodawca chce zmienić system czasu pracy na równoważny, musi zacząć tworzyć miesięczne harmonogramy.. Karta ewidencji czasu pracy – okres 1-miesięczny załącznik nr 4 5.Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy.. Poniżej znajdziesz wzory grafiku pracy do pobrania.. Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy 5 1. zm.) przedsiębiorcy wykonujący przewozy regularne osób na trasach nie przekraczających 50 km zobowiązani są ustalać na okres co najmniej jednego miesiąca rozkład czasu pracy kierowców zwany potocznie harmonogramem.. Planowanie czasu pracy w systemie równoważnym jest dość .Grafiki pracy on-line: zgodne z Kodeksem Pracy, bez nadgodzin, przynoszące do 50% oszczędności.. Wypróbuj za darmo przez 30 dni i dołącz do naszych klientów: Samsung, Radisson Blu, North Fish, Flying Tiger Copenhagen.Równoważny system czasu pracy to taki, w którym dobowy czas pracy w niektórych dniach jest wydłużony do maksymalnie 12 godzin.. Elementy wynagrodzenia pracownika – kierowcy 8..

Normy czasu pracy 9 3.

Harmonogram czasu pracy kierowcy jest to dokument zawierający informacje o dniach i godzinach pracy wszystkich kierowców zatrudnionych w firmie na podstawie umowy o pracę oraz ich dniach wolnych.. Kierowca poruszający się samochodem powyżej 3,5 t zobligowany jest do przestrzegania czasu pracy kierowców zgodnie z poniższymi zasadami: Załoga jednoosbowa Czas jazdy w ciągu 24 h – Norma: 9 .2.. Uniwersalny i łatwy w edycji szablon gotowy do uzupełnienia i praktycznego wykorzystania w Twoim przedsiębiorstwie.Czas pracy kierowców reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2006 roku i ATER z 1999.Nie wnikając w prawne aspekty tych dokumentów, czas pracy kierowcy przedstawia się następująco: UWAGA: Ze względu na rozprzestrzeniania się koronawirusa, niektóre kraje zmieniły te przepisy, więcej na ten temat tutaj.Zatrudnionych kierowców nie obowiązuje art. 129 § 3 k.p., zgodnie z którym rozkład czasu pracy pracownika (harmonogram czasu pracy) tworzy się na co najmniej miesięczny okres.I..

Systemy czasu pracy 6.

Jeżeli zatem pracownik ma w jednym dniu zaplanowaną zmianę np. od 8:00 do 12:00 czyli 12 godzin, to w innym dniu musi mieć zmianę 4-godzinną np. od 8 .Konieczność zagwarantowania pracownikom odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy oraz minimalnej długości odpoczynków dobowych i tygodniowych powoduje, że stosując rozkład trzyzmianowy w podstawowym systemie czasu pracy pracodawca nie jest w stanie zapewnić funkcjonowania firmy całodobowo przez 7 dni w tygodniu.Kierowca zjeżdża na bazę, nie kończy dnia pracy, ale ktoś chce odczytać dane z karty.. Harmonogram czasu pracy (przykładowy wzór) – okres 1-miesięczny załącznik nr 3 4.. 3.Jednocześnie, art. 129 § 2 mówi, że w każdym systemie czasu pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony do 12 miesięcy, jeśli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy.. Znajdziesz tu informacje prasowe, bieżące zakazy ruchu na drogach Europy, mapę dobrych parkingów na których warto odpocząć, forum dyskusyjne – najobszerniejsza kopalnia wiedzy o branży, a także największą bazę ofert pracy dla kierowców, spedytorów i przewoźników, a nawet ciekawe .Jak sporządzić rozkład czasu pracy – krok po kroku 10.10.2017 Kodeks pracy nakazuje pracodawcy sporządzać indywidualne, cykliczne rozkłady czasu pracy (choć ustanawia też wyjątki, gdy rozkład może być zapisany na stałe lub wcale może go nie być).Rozkład czasu pracy kierowców.. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego.Kierowcy często błędnie uważają, że z punktu widzenia rozliczenia czasu pracy (jazdy) istotne jest tylko to, co było przez nich wykonywane pojazdami podlegającymi pod obowiązek rejestracji (czyli w przypadku przewozu rzeczy – powyżej 3,5 t dmc, w przypadku przewozu osób – powyżej 9 łącznie z kierowcą), czyli posiadającymi .Ewidencja czasu pracy powinna być prowadzona dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.. Czasem firmy muszą pracować non stop, ale w takich sytuacjach nie zawsze musi być stosowany tzw. ruch ciągły, można też zastosować odpowiednik dawnej czterobrygadówki, czy też system równoważnego czasu pracy połączony z pracą zmianową.Skrócenie czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 k.p. dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia może polegaćna ustanowieniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempieOmówienie przykładowej umowy o pracę dla kierowcy 5.. Przerwy i odpoczynki kierowcy 11 4.. Czas pracy 5 2.. Pobierz darmowy wzór tego dokumentu w dwóch formatach pdf i xlsx.Czas pracy kierowców – załoga dwuosobowa – zadanie.. Praca w porze nocnej 22 8.. Wzór grafiku pracy v.1: Pobierz.xls Pobierz.ods Więcej wzorów grafiku pracy do .Harmonogram czasu pracy.. Zapraszamy do korzystania.. Przez.. Przybliżenie definicji dyżuru, rozliczanie dyżuru w pracy kierowcy 10.2.. Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej 9.. Bartosz Bogacz – 12 lutego 2018. czas kierowcy.. Zanim z niego skorzystasz, przeczytaj o tym, jak to zrobić zgodnie z przepisami kodeksu pracy..

Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy

Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, jeżeli przepisy innych ustaw nie stanowią inaczej.

Do czasu pracy kierowcy wlicza się przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.

Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;

załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;

Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:

przerwy w pracy, o której mowa w art. 16 ust. 1.

Zastosowanie rozkładu czasu pracy, wskazanego w ust. 1, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynków, o których mowa w art. 14.

Indywidualny rozkład czasu pracy, o którym mowa w ust. 2, wprowadza się w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, po porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika ustalany przez pracodawcę może przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy; w takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Dla celów rozliczania czasu pracy i ustalania uprawnienia do wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych, przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

1. Czasem dyżuru jest czas, w którym kierowca pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

2. Do czasu dyżuru zalicza się przerwy przeznaczone na odpoczynek, o których mowa w art. 13.

3. W przypadku gdy pojazd jest prowadzony przez dwóch lub więcej kierowców, czas nieprzeznaczony na kierowanie pojazdem jest czasem dyżuru.

4. Czas dyżuru nie może być wliczany do przysługującego kierowcy dobowego nieprzerwanego odpoczynku. Wykorzystywanie dobowego odpoczynku w pojeździe w sposób określony w art. 14 ust. 1 nie może być traktowane jako czas dyżuru.

5. Za czas dyżuru, o którym mowa w ust. 1, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, kierowcy przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

SuperTacho oprogramowanie do rozliczania czasu pracy kierowców –

Czy SuperTacho jest programem dla Twojej firmy?

Wszystkie funkcje programu są zbudowane w sposób elastyczny i gotowe do rozwijania wg sugestii i potrzeb zgłaszanych przez Klientów. Każdy przesłany do nas wzór pliku z granicami z dowolnego systemu GPS po weryfikacji jest integrowany z modułem IMPORT. Ulepszenia są udostępniane w ramach aktualizacji pobieranych ze strony internetowej www.supertacho.pl. Zapraszamy do aktywnego zgłaszania swoich uwag oraz sugestii do programu – najaktywniejszych użytkowników nagrodzimy upominkami branżowymi

Ewidencja czasu pracy 2022: jak prowadzić kartę [+ wzór]

Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowie o pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Jej celem jest m.in. ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych.

W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym polega ewidencja czasu pracy, co powinna zawierać i jak ją prawidłowo prowadzić. Otrzymasz też darmowy wzór karty ewidencji czasu pracy do pobrania w Word, Excel i PDF.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Na początek zobacz, jak wygląda karta ewidencji czasu pracy:

Ewidencja czasu pracy 2022 — wzór Word, Excel i PDF do druku

Karta ewidencji czasu pracy (wzór) — pobierz w programie Word

Karta ewidencji czasu pracy (wzór) — pobierz w programie Excel

Karta ewidencji czasu pracy (wzór) — pobierz jako PDF

Powyższy dokument służy do prowadzenia miesięcznej ewidencji czasu pracy. Za chwilę dowiesz się, jak go wypełnić, by był czytelny i zgodny z przepisami.

1. Ewidencja czasu pracy pracownika — podstawowe informacje

Ewidencja czasu pracy to dokument, który zawiera informacje o czasie pracy zatrudnionego oraz liczbie dni wolnych od pracy, które wykorzystał. Może być prowadzona w dwóch formach: papierowej lub elektronicznej.

Obowiązek i cel prowadzenia ewidencji czasu pracy określa Kodeks pracy w art. 149:

Art. 149 §1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. §2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Jak widzisz, prowadzenie karty ewidencji czasu pracy służy m.in. ustaleniu wysokości pensji należnej pracownikowi (np. za nadgodziny). Powinna być ona wypłacana przynajmniej raz w miesiącu, dlatego najwygodniej jest prowadzić miesięczną ewidencję czasu pracy.

Ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy — nawet jeśli zatrudnia on tylko jedną osobę. Przysługuje więc wszystkim pracownikom bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór).

Pracodawca powinien też prowadzić uproszczoną ewidencję pracy na umowie zleceniu — jest to związane z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy z tytułu umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług.

Ponadto — jak pisze Państwowa Inspekcja Pracy — niedopełnienie tej formalności jest uważane za złamanie praw pracowniczych i może skończyć się grzywną w wysokości do 2000 lub nawet 30 000 zł. Natomiast fałszowanie ewidencji pracy grozi karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat (art. 271 Kodeksu karnego).

Ewidencja czasu pracy a lista obecności

Niektórzy pracodawcy popełniają błąd, prowadząc listę obecności zamiast tradycyjnej karty czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że to dwa różne dokumenty. Dlaczego?

W przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy, lista obecności potwierdza tylko przyjście i wyjście pracownika w danym dniu z pracy, a ponadto nie ma obowiązku jej prowadzenia. Jeśli to konieczne, listę obecności można więc z powodzeniem zastąpić np. elektronicznym czytnikiem kart przy wejściu do biura.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

2. Ewidencja czasu pracy — jak prowadzić i wypełniać kartę ewidencji czasu pracy?

Zakres, sposób i warunki prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej. Według przepisów, w ewidencji pracownika powinny się znaleźć:

liczba przepracowanych godzin

godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy

liczba przepracowanych godzin w porze nocnej

liczba godzin nadliczbowych

dni wolne od pracy (z oznaczeniem tytułu ich udzielenia)

liczba godzin dyżuru oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia dyżuru ze wskazaniem miejsca jego pełnienia

rodzaj i wymiar zwolnień od pracy

rodzaj i wymiar innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy

wymiar nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy

czas pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przygotowania zawodowego.

W przypadku pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy albo otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej, ewidencja czasu pracy może zostać uproszczona. W takim wypadku powinna zawierać informacje o:

dniach wolnych ze wskazaniem tytułu ich udzielenia

rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy

rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy

wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Ewidencja czasu pracy może mieć formę miesięczną i roczną, przy czym przynajmniej raz w miesiącu — przed wypłatą wynagrodzenia — należy ją aktualizować.

Ponadto w karcie czasu pracy powinny znaleźć się czytelne oznaczenia. Najczęściej stosuje się te wymienione poniżej:

Zwolnienia od pracy w ewidencji czasu pracy

BL — badania lekarskie

— badania lekarskie SB — szkolenie BHP

— szkolenie BHP PP — na poszukiwanie pracy

— na poszukiwanie pracy OP — opieka nad zdrowym dzieckiem

— opieka nad zdrowym dzieckiem UO — urlop okolicznościowy

— urlop okolicznościowy ZW — zwolnienie na wezwanie organów państwowych

— zwolnienie na wezwanie organów państwowych ZB — zwolnienie kobiety w ciąży w celu przeprowadzenia badań

— zwolnienie kobiety w ciąży w celu przeprowadzenia badań ZO — zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę

— zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę SW — służba wojskowa.

Usprawiedliwione nieobecności w ewidencji czasu pracy

CH — chorobowe

— chorobowe CD — chorobowe (opieka nad chorym dzieckiem)

— chorobowe (opieka nad chorym dzieckiem) CR — chorobowe (opieka nad chorym członkiem rodziny)

— chorobowe (opieka nad chorym członkiem rodziny) UW — urlop wypoczynkowy

— urlop wypoczynkowy UB — urlop bezpłatny

— urlop bezpłatny UŻ — urlop na żądanie

— urlop na żądanie UZ — urlop zaległy

— urlop zaległy UM — urlop macierzyński

— urlop macierzyński UR — urlop rodzicielski

— urlop rodzicielski WY — urlop wychowawczy

— urlop wychowawczy UJ — urlop ojcowski

— urlop ojcowski UD — urlop dodatkowy

— urlop dodatkowy US — urlop szkoleniowy

— urlop szkoleniowy WP — wyjście prywatne

— wyjście prywatne NP — nieobecność usprawiedliwiona płatna.

Dni wolne od pracy w ewidencji czasu pracy

S — sobota

— sobota N — niedziela

— niedziela Ś — święto

— święto WS — dzień wolny za pracę w sobotę

— dzień wolny za pracę w sobotę WN — dzień wolny za pracę w niedziele

— dzień wolny za pracę w niedziele WŚ — dzień wolny za pracę w święto

— dzień wolny za pracę w święto W5 — dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy

— dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy WD — dzień wolny za późny powrót z delegacji

— dzień wolny za późny powrót z delegacji WK — dzień wolny za oddanie krwi

— dzień wolny za oddanie krwi WH — dzień wolny harmonogramowy.

Tak wypełnioną ewidencję czasu pracy pracodawca musi przechowywać przez okres zatrudnienia pracownika, a także przez okres 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany (chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres).

Zobacz też: Wniosek o urlop okolicznościowy [ślub, śmierć] — wzór i Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Masz więcej pytań na temat ewidencji czasu pracy? Zadaj mi je w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy

Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, jeżeli przepisy innych ustaw nie stanowią inaczej.

Do czasu pracy kierowcy wlicza się przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.

Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;

załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;

Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:

przerwy w pracy, o której mowa w art. 16 ust. 1.

Zastosowanie rozkładu czasu pracy, wskazanego w ust. 1, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynków, o których mowa w art. 14.

Indywidualny rozkład czasu pracy, o którym mowa w ust. 2, wprowadza się w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, po porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika ustalany przez pracodawcę może przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy; w takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Dla celów rozliczania czasu pracy i ustalania uprawnienia do wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych, przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

1. Czasem dyżuru jest czas, w którym kierowca pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

2. Do czasu dyżuru zalicza się przerwy przeznaczone na odpoczynek, o których mowa w art. 13.

3. W przypadku gdy pojazd jest prowadzony przez dwóch lub więcej kierowców, czas nieprzeznaczony na kierowanie pojazdem jest czasem dyżuru.

4. Czas dyżuru nie może być wliczany do przysługującego kierowcy dobowego nieprzerwanego odpoczynku. Wykorzystywanie dobowego odpoczynku w pojeździe w sposób określony w art. 14 ust. 1 nie może być traktowane jako czas dyżuru.

5. Za czas dyżuru, o którym mowa w ust. 1, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, kierowcy przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Ogólne zasady dotyczące czasu pracy kierowców

Czas pracy kierowców – Zasady ogólne

Źródło: “Czas pracy kierowców” – opracowanie dr Barbary Krzyśków, CIOP-PIB

CZAS PRACY KIEROWCÓW

Czasem pracy kierowcy jest czas pracy od rozpoczęcia do zakończenia wszystkich czynności związanych z wykonywaniem przewozu drogowego takich jak: prowadzenie pojazdu; załadowywanie i rozładowywanie (nie musi być wykonywane osobiście przez kierowcę, jednak musi on mieć powierzony co najmniej nadzór nad tymi czynnościami);nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym; czynności spedycyjne, obsługę codzienną pojazdów i przyczep; inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy; niezbędne formalności administracyjne; utrzymanie pojazdu w czystości.

Również pozostawanie kierowcy na stanowisku pracy, w gotowości do wykonania pracy (oczekiwanie na załadunek lub wyładunek, których przewidywany czas trwania nie jest możliwy do przewidzenia przed wyjazdem) jak też korzystanie z 15 minutowej regulaminowej przerwy, która należy się każdemu pracownikowi ( w tym kierowcy) po 6 godzinach pracy wlicza się do czasu pracy kierowcy.

Natomiast nie wlicza się do czasu pracy kierowców czasu dyżuru, jeżeli kierowca nie wykonywał pracy; nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu, dobowego nieprzerwanego odpoczynku, przerw pracy ustanowionych w równoważnym systemie czasu pracy – polega on na możliwości wydłużenia czasu pracy jednego dnia przez zrównoważenie go skróceniem czasu pracy w innych dniach lub dniami wolnymi. Jednak wydłużenie czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy nie może być dla kierowców transportu drogowego do 10 godzin na dobę a dla pozostałych do 12 natomiast okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż jeden miesiąc w uzasadnionych przypadkach może być przedłużony do 3 miesięcy lub w pracach uzależnionych od pory roku do 4 miesięcy.

Generalna zasada dotycząca wymiaru czasu pracy kierowców jest, że:

Czas pracy kierowcy (w rozumieniu podanym wyżej) nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym 4 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca rozliczając czas pracy kierowcy w ciągu 4 miesięcy musi zachować wymiar 8 godzin dziennie 40 godzin tygodniowo, czyli podstawowy wymiar czasu pracy stosowany w Kodeksie pracy. Każda praca ponad ten wymiar będzie pracą w godzinach nadliczbowych (wyjątek przedstawiony wyżej dotyczy systemy równoważnego czasy pracy, ale tylko w okresie czasu rozliczeniowego. Natomiast rozliczenie czasu pracy powinno prowadzić do przeciętnej 8 godzin na dobę i 40 na tydzień). Pracodawca oprócz wymiaru czasu pracy musi również ustalić rozkład czasu pracy kierowcy. Z obowiązku tego jest zwolniony w przypadku, kiedy kierowca wykonuje przewóz rzeczy. Natomiast dla kierowców wykonujących regularny przewóz osób rozkład powinien być ustalony, co najmniej na 2 tygodnie naprzód, a jeżeli przewóz wykonywany jest w systemie równoważnego czasu pracy, co najmniej na miesiąc.

Systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu (w przypadkach, jeżeli zatrudnia mniej niż 20 pracowników) i nie jest objęty układem zbiorowym pracy w obwieszczeniu. Jeżeli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa lub jeżeli działająca organizacja nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładu czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych pracodawca może stosować równoważny system czasu pracy po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.

PRZERWY NA ODPOCZYNEK

Kierowcy prowadzącemu pojazd w transporcie drogowym przysługuje przerwa w ciągu dnia pracy, przerwa w każdej dobie i przerwa tygodniowa.

Przerwa w czasie pracy kierowcy przysługuje w zależności od dobowego wymiaru czasu pracy .

Jeżeli czas pracy nie przekracza 9 godzin to przerwa na odpoczynek przysługuje w wysokości 30 minut po 6 godzinach pracy.

Jeżeli czas pracy przekracza 9 godzin to przerwa nie może być krótsza niż 45 minut po 6 godzinach pracy.

Przerwy w czasie pracy nie muszą być wykorzystywane w całości i mogą być dzielone, jednak na okresy nie krótsze niż 15 minut. Do okresu przerw wlicza się 15 minutową przerwę regulaminową.

Przerwa dobowa wynosi co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dobowy odpoczynek kierowców transportu drogowego może być wykorzystany w pojeździe jednakże pojazd musi znajdować się na postoju i być wyposażony w miejsce do spania.

Przerwa tygodniowa w każdym tygodniu (rozumianym zgodnie z definicją zawartą w ustawie) musi wynosić co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Do tego czasu wlicza się odpoczynek dobowy (11 godzin) przypadający w dniu rozpoczęcia odpoczynku tygodniowego. Jednakże okres tego odpoczynku może być skrócony, jeżeli kierowca wykonuje pracę w sytuacji lub w wyniku zdarzeń wymagających od niego podjęcia działań dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia albo usunięcia awarii, jak też w przypadku przejścia na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. Jednakże tygodniowy, nieprzerwany okres odpoczynku nie może być krótszy niż 24 godziny

Od czasu pracy kierowcy należy odróżnić dzienny czas prowadzenia pojazdu, który nie może przekroczyć 9 godzin. Łączny tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 56 godzin a w ciągu kolejnych 2-ch tygodni 90 godzin.

Kierowcy prowadzącemu pojazd w transporcie drogowym przysługuje przerwa w ciągu dnia pracy, przerwa w każdej dobie i przerwa tygodniowa.

Przerwa w jeździe kierowcy przysługuje po czterech i pół godzinie i wynosi czterdzieści pięć minut. Przerwę można podzielić na dwie części, z których pierwsza musi mieć co najmniej 15 minut a druga, co najmniej 30 minut ( we wskazanej kolejności).

Przerwa dobowa wynosi co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (może być podzielona na dwie części 3 godziny i 9 godzin). Dobowy odpoczynek kierowców transportu drogowego może być wykorzystany w pojeździe jednakże pojazd musi znajdować się na postoju i być wyposażony w miejsce do spania.

Przerwa tygodniowa przysługuje po upływie sześciu okresów 24 godzinnych licząc od dnia poprzedniego tygodniowego odpoczynku. Kierowca w ciągu dwóch kolejnych tygodni wykorzystuje co najmniej dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku trwające 45 godzin, lub jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający, co najmniej 24 godziny. Jednak skrócenie to należy zrekompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo łącznie iż innym okresem odpoczynku trwającym , co najmniej 9 godzin – przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu.

GODZINY NADLICZBOWE

Godziny nadliczbowe są wówczas, jeżeli praca wykonywana jest ponad obowiązujące normy czasu pracy i ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego kierowcę systemu i rozkładu czasu pracy.

W ustawie przewidziano przypadki, w których dopuszczalna jest praca kierowcy w godzinach nadliczbowych. Jednakże uwzględnienie wśród nich szczególnych potrzeb pracodawcy powoduje, że praktycznie dopuszczalna jest w każdym przypadku. Ograniczeniem jest tu jedynie roczny wymiar godzin nadliczbowych w stosowanych w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy do 260 godzin.

Czas pracy kierowcy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może w okresie rozliczeniowym (4 miesiące) przekraczać przeciętnie 48 godzin na tydzień.

Tygodniowy czas pracy kierowcy może być przedłużony jednak nie może być dłuższy niż 60 godzin i tylko w przypadku, jeżeli przeciętnie w okresie rozliczeniowym nie przekroczy 48 godzin tygodniowo. Oznacza to, że jeżeli pracodawca w jednym tygodniu wydłuży czas pracy kierowcy do 60 godzin tygodniowo to w innym musi go skrócić tak, aby przeciętna wyszła 48 godzin na tydzień (tydzień przy rozliczeniach czasu pracy rozumie się jako 5-cio dniowy i taki bierze się do rozliczenia czasu pracy, nie zaś według definicji podanej w ustawie).

Ustawa dopuszcza ustalenie w układzie zbiorowym pracy, jeżeli takiego nie ma w regulaminie, a jeżeli pracodawca nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy w umowie o pracę innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym pod warunkiem, że w okresie rozliczeniowym 4 miesięcy tygodniowy wymiar czasu pracy nie przekroczy 48 godzin (we wskazanych wyżej przypadkach 60).

U kierowców zatrudnionych w przewozie drogowym praca wykonywana w porze nocnej nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie.

Wyjazd kierowcy poza siedzibę pracodawcy traktowany jest jako podróż służbowa i rozliczany według przepisów dotyczących delegowania pracowników (rozliczanie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania jak diety, noclegi itp.).

OBOWIĄZKI PRACODAWCY

Pracodawca ma obowiązek powiadomić kierowcę o stosowanych u danego pracodawcy przepisach dotyczących czasu pracy. W przypadku kierowców wykonujących przewóz drogowy pracodawca musi uzyskać od kierowcy oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia albo niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Na pracodawcę ustawa nakłada również obowiązek ewidencjonowania czasu pracy kierowców.

Ustawa dopuszcza ewidencjonowanie czasu pracy w formie: zapisów na wykresach, wydruków z karty kierowcy i tachografu cyfrowego; plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego; innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności; rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wcześniej.

Ewidencję czasu pracy pracodawca przechowuje przez okres 3 lat po zakończeniu okresu nią objętego i udostępnia kierowcy na jego wniosek.

Ministerstwo Infrastruktury

Przestrzeganie czasu pracy przez kierowców ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa transportu oraz zdrowia i bezpieczeństwa osób w nim uczestniczących, a także dla innych uczestników ruchu drogowego. Normy czasu pracy zostały wprowadzone aby nie dopuszczać do nadmiernego zmęczenia kierowców wskutek długiego prowadzenia pojazdu, szczególnie w nocy.

Do kontroli przestrzegania czasu pracy kierowców i prowadzenia jego ewidencji jest zobowiązany pracodawca. Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy podlega kontroli inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, natomiast czas pracy kierowców samozatrudnionych jest kontrolowany przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Przepisy o czasie pracy kierowców zostały określone w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 i z 2013 r. poz. 567). Podlegają im kierowcy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, kierowcy samozatrudnieni, czyli przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy drogowe oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 i z 2015 r. poz. 211 i poz. 390).

Za nieprzestrzeganie czasu pracy pracodawcom grożą kary określone w ustawie – kodeks pracy, natomiast za nieprzestrzeganie czasu pracy samozatrudnionych kierowców – kary określone w załączniku nr 3 do ustawy o transporcie drogowym.

Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców do czasu pracy kierowców zalicza się:

prowadzenie pojazdu;

załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;

nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;

czynności spedycyjne;

obsługę codzienną pojazdów i przyczep;

inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;

niezbędne formalności administracyjne;

utrzymanie pojazdu w czystości;

pozostawanie poza godzinami pracy (poza przyjętym rozkładem czasu pracy) w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie był znany kierowcy.

Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Kierowcy pracujący w systemie równoważnym, na podstawie rozkładów czasu pracy, mogą mieć wydłużony czas pracy do 12 godzin na dobę. Wydłużony czas pracy w poszczególnych dniach jest równoważony skróconym czasem pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy osób lub rzeczy pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą lub pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita, łącznie z przyczepą lub naczepą, przekracza 3,5 tony podlegają również przepisom:

rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 – jeżeli przewóz odbywa się na terytorium Wspólnoty lub pomiędzy Wspólnotą, Szwajcarią i państwami będącymi stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,

Umowy europejskiej dotyczącej pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), jeżeli przewóz odbywa się pomiędzy Wspólnotą a państwem trzecim innym niż Szwajcaria lub państwami będącymi stronami porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo przewóz poprzez takie państwo.

Oznacza to, że są zobowiązani do rejestrowania czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynku za pomocą zainstalowanego w pojeździe tachografu cyfrowego lub analogowego zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie Rady(EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.

W przypadku gdy kierowca:

przebywał na zwolnieniu lekarskim od pracy z powodu choroby;

przebywał na urlopie wypoczynkowym;

miał czas wolny od pracy (ale nie odpoczynek tygodniowy);

prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub Umowy AETR;

wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu;

pozostawał w gotowości w rozumieniu art. 9 ust. 1 i 10 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców i nie jest możliwe wprowadzenie tych informacji do tachografu,

przedsiębiorca wystawia kierowcy Zaświadczenie o działalności kierowcy.

Wzór formularza zaświadczenia jest określony:

키워드에 대한 정보 rozkład czasu pracy kierowcy wzór

다음은 Bing에서 rozkład czasu pracy kierowcy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  노킹 온 헤븐스 도어 다시 보기 | 노킹 온 헤븐스 도어(Knockin' On Heaven'S Door) [1997년 독일][한글자막][영화감상실] 모든 답변
See also  Szkolenia Dla Nauczycieli Przedszkola Łódź | Kursy Szkolenia Na Urządzenia Dozorowe I Budowlane Łódź Budus Ośrodek Szkolenia Operatorów 68 개의 가장 정확한 답변

See also  Wniosek O Zmianę Klasy Podatkowej W Niemczech Pdf | 13: Czy Warto Zmienić Klasę Podatkową? O Systemie Podatkowym W Niemczech | Rozmowa Z Anną Tucholską 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ewidencja czasu pracy z przykładami

  • #czas pracy #ewidencjaczasupracy

Ewidencja #czasu #pracy #z #przykładami


YouTube에서 rozkład czasu pracy kierowcy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ewidencja czasu pracy z przykładami | rozkład czasu pracy kierowcy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment