Small Planet Kontakt Reklamacje | អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew… 131 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “small planet kontakt reklamacje – អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew…“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Sreyne Yorn 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,923회 및 좋아요 312개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

small planet kontakt reklamacje 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew… – small planet kontakt reklamacje 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

If you can dream it, you can do it..🥰🥰🥰✈️✈️✈️

small planet kontakt reklamacje 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Opóźniony lot Small Planet Airlines – DelayFix

Lot linii Small Planet Airlines był opóźniony lub został odwołany? … Za kontakt z linią Small Planet Airlines odpowiada DelayFix, więc konsument nie …

+ 여기에 표시

Source: delayfix.com

Date Published: 3/11/2021

View: 1922

Reklamacja Opóźniony Lot Small Planet – aboutclever

Firma solna, mają dobrych prawników, którzy są w stanie załatwić sprawę odszkodowania, jak należy. Szanowni Państwo zachęcam do kontaktu z naszą …

+ 여기에 자세히 보기

Source: aboutclever486.weebly.com

Date Published: 6/30/2022

View: 9065

Restrukturyzacja niemieckiego Small Planet zakończyła się …

Co z roszczeniami o odszkodowanie klientów Small Planet Airlines Polska i oferujących jego usługi biur podróży? Odpowiedzi na naszym blogu.

+ 여기에 더 보기

Source: zmarnowany-urlop.pl

Date Published: 1/9/2021

View: 8924

Formularze reklamacji europejskich linii lotniczych

Formularze reklamacji europejskich linii lotniczych. Poniżej znajdują się linki do formularzy reklamacji wybranych, europejskich linii … Small Planet (PL).

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: konsument.gov.pl

Date Published: 3/26/2022

View: 3541

Small Planet Airlines, ul. Krakowiaków 48, Warszawa 02-255

Telefon – Small Planet Airlines, ul. Krakowiaków 48, Warszawa 02-255, NIP: 5213548434 – Przedsiębiorstwo, Firma.

+ 여기에 자세히 보기

Source: mapa.targeo.pl

Date Published: 9/7/2021

View: 3187

Linia lotnicza Small Planet Airlines (TE) – Pasazer.com

Small Planet Airlines jest czarterową linią lotniczą działającą obecnie na czterech rynkach: … Wady: Złożyłem reklamację na miejsca powrotne w samolocie.

+ 여기를 클릭

Source: www.pasazer.com

Date Published: 1/27/2022

View: 4755

Moja walka o odszkodowanie ze Small Planet Airlines

Ostatni kontakt z ULC miałem pod koniec sierpnia i na tym poprzestałem, gdyż rozważam czy nie pozwać do sądu Elizy J. za to, że jako urzędnik po …

+ 여기에 더 보기

Source: www.wykop.pl

Date Published: 1/30/2022

View: 9339

주제와 관련된 이미지 small planet kontakt reklamacje

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew…. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew...
អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew…

주제에 대한 기사 평가 small planet kontakt reklamacje

  • Author: Sreyne Yorn
  • Views: 조회수 4,923회
  • Likes: 좋아요 312개
  • Date Published: 2021. 5. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=0BCYRQhzBkk

Jak złożyć reklamację za opóźniony lot?

W reklamacji musisz zawrzeć swoje dane osobowe oraz opisać zaistniałe okoliczności. Koniecznie uwzględnij numer rezerwacji lotu oraz podaj miejsce startu i lądowania samolotu. Wpisz też czas opóźnienia oraz wartość odszkodowania, o które wnioskujesz.

Jak zlozyc reklamację w lot?

Reklamację za odwołany lot musisz złożyć w formie pisemnej, wysyłając ją drogą mailową lub pocztą na adres przewoźnika. Wiele linii lotniczych udostępnia również na swoich stronach internetowych gotowe formularze reklamacji.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot?

W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć reklamację przewoźnikowi obsługującemu opóźniony lot. Wysokość odszkodowania można wyliczyć za pomocą Kalkulatora praw pasażera. Reklamację należy wysłać w formie pisemnej.

Gdzie można złożyć skargę na linie lotnicze?

Jeśli przewoźnik lotniczy nie odpowiedział na reklamację pasażera w ciągu 30 dni lub odpowiedź była niesatysfakcjonująca, można złożyć skargę do nas, do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ile czasu na reklamację lotu?

Reklamacja powinna być rozpatrzona w terminie 30 dni od dnia jej złożenia. Postępowanie reklamacyjne uważa się za wyczerpane w przypadku, gdy przewoźnik lotniczy, organizator turystyki albo sprzedawca biletów rozpatrzył reklamację albo upłynął termin do jej rozpatrzenia.

Ile czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot?

W przywołanych powyżej przepisach określono czas na składanie roszczeń przez pasażera, a więc tak naprawdę – czas na złożenie wniosku o odszkodowanie. Wynosi on dokładnie jeden rok od daty, w której nastąpił opóźniony wylot (a w przypadku odwołania połączenia – jeden rok od daty, w której wylot miał nastąpić).

Kiedy można reklamowac lot?

Można to zrobić już po upływie 30 dni od daty zdarzenia (czyli od daty odbycia się opóźnionego lotu).

Co zrobić gdy linie lotnicze nie chcą wypłacić odszkodowania?

Jeśli jednak przewoźnik odmówi zwrotu pieniędzy lub wypłaty odszkodowania mogą Państwo wystąpić z pozwem do sądu cywilnego i tam dochodzić swoich roszczeń. Przewoźnik obiecał mi zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet/ nieodbyty lot, ale do dziś ich nie otrzymałem.

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za odwołany lot?

Jeśli przez odwołany lot pasażer został umieszczony w klasie wyższej niż ta, na którą wykupił bilet, przewoźnik nie ma prawa domagać się dopłaty żadnych pieniędzy. Jeżeli z kolei został umieszczony w klasie niższej niż ta, na którą wykupił bilet, przewoźnik jest zobowiązany do zwrotu części pieniędzy.

Co przysługuje za odwołany lot?

Jeżeli Twój lot został odwołany, masz prawo do wyboru między zwrotem kosztów, zmianą planu podróży lub lotu powrotnego. Masz również prawo do uzyskania pomocy na lotnisku.

Jak udokumentować opóźnienie lotu?

Jeżeli nasz lot jest opóźniony co najmniej 2 godziny, przewoźnik powinien wręczyć nam na lotnisku wydrukowany dokument, w którym są określone nasze prawa. Jeżeli dotarłeś do Twojego miejsca docelowego co najmniej 3 godziny po planowanej godzinie przylotu, należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczej.

Jak napisac wniosek o odszkodowanie za opozniony lot?

Wnoszę o odszkodowanie dotyczące lotu nr (numer lotu), który zarezerwowałem z (lotnisko odlotu) do (lotnisko przylotu) w dniu (data rezerwacji). Lot został opóźniony o więcej niż (czas opóźnienia lotu) godzin LUB został odwołany LUB odbył się beze mnie.

Kiedy można reklamowac lot?

Można to zrobić już po upływie 30 dni od daty zdarzenia (czyli od daty odbycia się opóźnionego lotu).

Jak skontaktować się z lotem?

LOT infolinia
  1. numer kontaktowy: +48 22 577 77 55.
  2. koszt połączenia: zgodny z taryfą operatora, bez dodatkowych opłat.
  3. czynne: całodobowo przez siedem dni w tygodniu.
  4. dostępne języki infolinii:

Jak złożyć reklamację za opóźniony lot Wizzair?

Chcąc ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot od Wizzair, możesz złożyć stosowny formularz reklamacyjny za pośrednictwem witryny węgierskiego przewoźnika lub przesłać odpowiedni wniosek unijny skargi dotyczący naruszenia praw pasażera.

Opóźnienia lotów Small Planet – jak ubiegać się o odszkodowanie

Awaria samolotów linii lotniczej Small Planet Airlines uziemiła setki polskich turystów na wiele godzin, skracając ich urlopy i opóźniając powroty do domów. Zarówno przewoźnika, jak i biura podróży czeka teraz fala wniosków o odszkodowanie. Podpowiadamy, jak ubiegać się o rekompensatę.

Ostatni weekend był wyjątkowo nerwowy dla polskiej branży turystycznej. Szczegóły opisywaliśmy na łamach Bankier.pl. Piątkowa awaria dwóch maszyn należących do linii czarterowej Small Planet zupełnie sparaliżowała siatkę połączeń przewoźnika – wyłączenie z ruchu dwóch samolotów doprowadziło do znacznych opóźnień kolejnych połączeń i uziemiło zarówno turystów czekających na wylot na wakacje, jak i powracających z urlopów. Nawet kilkudziesięciogodzinne przestoje spowodowały, że jednym skrócił się czas wakacji, a inni nie zdążyli na czas wrócić do pracy. Teraz mogą ubiegać się o odszkodowanie – zarówno od przewoźnika, jak i od biura podróży, u którego zakupili wycieczkę.

fot. Malwina Wrotniak-Chałada / /

Odszkodowanie od linii lotniczej

Podmiotem odpowiedzialnym za ostatnie problemy polskich turystów była linia lotnicza Small Planet Airlines, której przedstawiciel w rozmowie z Bankier.pl potwierdził zresztą, że siatka połączeń „rozsypała się” na skutek awarii maszyn tej floty. Biura podróży, z którymi rozmawialiśmy, rozżalonych turystów odsyłają w pierwszej kolejności właśnie do przewoźnika (mniej chętnie wspominając, że i do nich można zgłaszać reklamacje – o czym w dalszej części).

Pasażerom, których lot został z winy przewoźnika odwołany lub – jak w opisywanym przypadku – znacznie opóźniony (o co najmniej trzy godziny od pierwotnej pory lotu), na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nr 261/2004/WE przysługuje prawo do odszkodowania.

Ile wynosi odszkodowanie?

Kwota odszkodowania na mocy rozporządzenia nr 261/2004/WE jest z góry określona i wynosi, w zależności od długości lotu:

250 euro (w przypadku rejsów na dystansie do 1500 km),

400 euro (przy rejsach na dystansie ponad 1500 km w ramach UE i 1500-3500 km poza UE),

600 euro (w przypadku pozostałych rejsów).

Jak ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika?

Żeby wnioskować o odszkodowanie od linii lotniczej, należy zwrócić się do przewoźnika (na przykład poprzez e-mail) i krótko przedstawić mu zaistniałą sytuację, powołując się na art. 7 wspomnianego unijnego rozporządzenia. Przewoźnik ma 30 dni na odniesienie się do złożonej reklamacji.

Co robić, jeśli przewoźnik odmówił wypłaty odszkodowania?

Pasażerowie, którzy spotkają się z odmową wypłaty odszkodowania lub z brakiem odpowiedzi od przewoźnika, po upływie co najmniej 30 dni od daty złożenia reklamacji mogą złożyć skargę do odpowiedniej instytucji publicznej właściwej w sprawach lotnictwa cywilnego. Jeśli opóźniony lot miał rozpocząć się w Polsce, urzędem właściwym do złożenia skargi będzie Urząd Lotnictwa Cywilnego, jeśli opóźniał się lot z zagranicy – pismo powinno zostać złożone do odpowiednika Komisji Ochrony Prawa Pasażerów ULC w danym kraju (czyli przy opóźnionych lotach z Rodos czy Krety – do greckiego urzędu). Listę zagranicznych odpowiedników KOPP można znaleźć na stronie internetowej Urzędu. Złożenie skargi bezpośrednio do właściwego urzędu przyspieszy procedurę, jednak w razie niepewności co do wyboru instytucji skargę można skierować do ULC, a Urząd przekaże ją dalej.

Jak złożyć skargę do ULC?

Żeby prawidłowo złożyć skargę na naruszenie przez przewoźnika lotniczego postanowień rozporządzenia nr 261/2004/ w ULC, należy wypełnić przygotowany do tego celu formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu.

Do skargi należy dołączyć:

kopię reklamacji skierowanej do przewoźnika,

kopię odpowiedzi udzielonej przez przewoźnika na reklamację,

kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

Jeśli podanie (skarga) do Prezesa ULC jest wnoszona na piśmie, powinna być własnoręcznie podpisana przez wszystkich wnoszących albo ich pełnomocnika – zaznacza Urząd. Jeśli podanie (skarga) jest wnoszona drogą elektroniczną, powinna być podpisana za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Wniesienie skargi skutkuje wszczęciem postępowania w Komisji Ochrony Praw Pasażerów, które kończy się wydaniem przez Prezesa ULC decyzji administracyjnej określającej zakres naruszenia i termin jego usunięcia. W przypadku pozytywnej decyzji, to ten dokument nakaże przewoźnikowi wypłatę odszkodowania.

Gdyby przewoźnik uchylał się od wypłaty odszkodowania na mocy decyzji Prezesa ULC, pasażerowi pozostaje dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym.

Awaria samolotu – siła wyższa uniewinniająca przewoźnika?

Kluczowe dla wypłaty odszkodowania będzie potwierdzenie, że do opóźnienia lotu doszło z przyczyn, na które przewoźnik miał wpływ. O rekompensacie nie będzie mowy, jeśli opóźnienie samolotów było spowodowane działaniem sił wyższych. Czy linia lotnicza mogłaby dowieść, że awaria samolotów była siłą wyższą, na którą nie miała wpływu?

– Bez szczegółowej dokumentacji dotyczącej tej sprawy nie jestem w stanie rozstrzygnąć, czy ta usterka mogła być zaliczona do grona okoliczności nadzwyczajnych – tłumaczy Marta Chylińska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Wątpliwości nie ma, jeśli chodzi o złe warunki atmosferyczne czy na przykład ewakuację lotniska spowodowaną alarmem bombowym. Kwestia techniczna nie jest uznawana za nadzwyczajną okoliczność, natomiast nie jest to regułą. Według unijnego rozporządzenia przewoźnik musi udowodnić nam, że pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków zaradczych, nie udało się uniknąć opóźnienia lotu – wyjaśnia dalej, podkreślając, że dopiero gdy ULC otrzyma skargę, wszczyna postępowanie administracyjne i wyjaśnia każdą sprawę.

Prawo do opieki przysługujące pasażerom linii lotniczych Rozumie się przez nie wyżywienie (posiłki i napoje), transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, a także zakwaterowanie w hotelu, kiedy zaistnieje konieczność przeczekania nocy lub przedłużenia pobytu pasażera w danym miejscu. Dodatkowo, każdemu pasażerowi przysługuje dwukrotny bezpłatny dostęp do środków łączności (telefon, teleks, faks lub e-mail). Prawo do takiej opieki przysługuje pasażerom, jeżeli ich lot opóźnia się: ponad 2 godziny (w przypadku rejsów na dystansie do 1500 km),

ponad 3 godziny (przy rejsach na dystansie ponad 1500 km w ramach UE i 1500-3500 km poza UE),

ponad 4 godziny (w przypadku pozostałych rejsów). Uwaga: Pasażerowie powinni zostać w pełni poinformowani o ich prawach wynikających z dużego opóźnienia ich lotów, tak by mogli skutecznie korzystać z przysługujących im praw.

Warto wiedzieć: Pasażerowie opóźnionych lotów mogą dodatkowo ubiegać się od linii lotniczej o zwrot kosztów poniesionych w związku z oczekiwaniem na samolot – jeśli na przykład przewoźnik nie zagwarantował napojów czy posiłków, które musieli zakupić samodzielnie. Brak opieki ze strony linii lotniczej może być podstawą do złożenia skargi w ULC. Jednak zaniechanie tego obowiązku może skutkować jedynie nałożeniem kary administracyjnej na przewoźnika.

Warto wiedzieć: Pasażerom, których lot został opóźniony o co najmniej 5 godzin i którzy ostatecznie zrezygnowali z tego połączenia, decydując się na organizację podróży na własną rękę (odstąpili od umowy) przysługuje zwrot ceny biletów. W opisywanym przypadku jednak większość pasażerów, mimo długiego oczekiwania, ostatecznie weszła na pokład samolotów.

Warto wiedzieć: Pasażerowie opóźnionych lotów mogą także dochodzić swoich roszczeń przed sądem cywilnym – podpowiada ULC.

fot. / / YAY Foto

Czytaj pierwszą część artykułu »

Odszkodowanie od biura podróży

Równolegle do ubiegania się o odszkodowanie od Small Planet turyści, których opóźnienia dotknęły w czasie wycieczki wykupionej w biurze podróży mogą zabiegać o rekompensatę również u organizatora wyjazdu, o ile przelot był częścią wakacyjnego pakietu.

Wielogodzinne oczekiwanie na opóźniony lot, zwłaszcza gdy powoduje skrócenie wakacji, może być podstawą do uznania, że organizator wyjazdu nie wywiązał się z umowy, a klient poniósł szkodę materialną – i warto zgłosić z tego tytułu reklamację. Powodem do zgłoszenia reklamacji mogą być też dodatkowo poniesione koszty związane z opóźnionym lotem – na przykład zakup posiłków, jeśli przewoźnik nie zagwarantował ich zgodnie z przepisami w czasie oczekiwania na opóźniony samolot.

Wśród turystów zgłaszających Redakcji Bankier.pl problemy z lotami Small Planet byli klienci m.in. takich firm, jak Coral Travel Wezyr Holidays, Grecos, Itaka, Neckermann, Net Holiday czy Rainbow Tours.

Jak złożyć reklamację do biura podróży?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy organizator wycieczki zapisał w umowie procedurę składania reklamacji – i postępować według jej zapisów. Jeśli takich wskazówek z treści umowy, infolinii czy strony internetowej biura nie uzyskaliśmy, wystarczy w ciągu 30 dni od dnia zakończenia imprezy turystycznej zwrócić się do organizatora wycieczki – poprzez e-mail lub drogą pocztową – z wnioskiem o zwrot kosztów poniesionych z tytułu opóźnienia samolotu.

Co powinna zawierać reklamacja?

W treści składanej w biurze podróży reklamacji powinny znaleźć się:

opis zdarzenia (niezbyt długi, przytaczający najważniejsze fakty – „w dniu… miało miejsce…”)

(niezbyt długi, przytaczający najważniejsze fakty – „w dniu… miało miejsce…”) dokumentacja dotycząca poniesionej szkody (treść umowy, ale też rachunki za zakupione posiłki czy inne konieczne do poniesienia przez klienta, a nieplanowane koszty)

dotycząca poniesionej szkody (treść umowy, ale też rachunki za zakupione posiłki czy inne konieczne do poniesienia przez klienta, a nieplanowane koszty) oczekiwana forma i wysokość rekompensaty.

Jak określić wysokość rekompensaty?

– Im bardziej rozsądna jest to propozycja z naszej strony, tym większa jest szansa, że spotka się ona z oczekiwaną przez nas reakcją przedsiębiorcy – podpowiada Katarzyna Słupek z ECK. Pomocna przy ustalaniu realistycznej kwoty może być tzw. tabela frankfurcka stanowiąca ujednolicenie niemieckiego orzecznictwa w sprawach o nienależyte wykonanie umów o świadczenie usługi turystycznej. To podpowiedź dla kolejnych turystów ubiegających się o odszkodowanie, wskazująca jaka kwota odszkodowania może być realna w zależności od tego, w czym zawinił organizator wycieczki. W części „Transport” znajduje się również sugestia co do wysokości odszkodowania za lot przesunięty w czasie o ponad 4 godziny.

Gdyby jednak turysta nadal miał wątpliwość co do określenia kwoty odszkodowania, może na przykład skonsultować się z Europejskim Centrum Konsumenckim, które deklaruje, że postara się doradzić w tej kwestii.

Biuro podróży ma 30 dni na odniesienie się do reklamacji. Jeżeli organizator wycieczki odmówi wypłaty odszkodowania, zaproponuje rozwiązanie niesatysfakcjonujące klienta (na przykład zniżkę na kolejne wakacje lub voucher) lub w ogóle nie odpowie na jego wniosek, ten powinien zwrócić się do wyższej instancji.

Co zrobić, gdy biuro podróży odrzuciło reklamację?

Ostatnią instancją będzie sąd, zanim jednak to, pomocne mogą okazać się instytucje wspierające konsumentów. – Jeżeli jest to polskie biuro podróży, możemy zwrócić się o pomoc do rzecznika konsumentów – podpowiada Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. – Składamy u niego pełną dokumentację, a on występuje przed organizatorem wycieczki w imieniu konsumenta (może nawet występować w jego imieniu do sądu). – Jeżeli mamy do czynienia z zagranicznym biurem podróży, pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie, próbując rozwiązać spór polubownie – kontynuuje.

odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – DelayFix

Opóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Small Planet Airlines się nie odbył? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o potrzebie odwołania go? Takich sytuacji przytrafia się sporo, więc jeżeli pasażer spotka się z problemami z linią Small Planet Airlines, musi pamiętać, na co może liczyć i co powinien zrobić, aby uzyskać pomoc.

Restrukturyzacja niemieckiego Small Planet zakończyła się fiaskiem! Kto następny?

Czy następny na liście jest Small Planet Polska? A może dziś bardziej trafne jest już pytanie: „nie czy, a raczej kiedy to się stanie”…? Przypomnijmy, że mowa jest o losach przewoźnika będącego jeszcze do niedawna liderem rynku czarterowego w Polsce. To właśnie Small Planet miał największą szansę obsługiwać nasz tegoroczny wylot lub przylot z urlopu – niestety, z dużym prawdopodobieństwem, znacznie opóźniony lub odwołany.

Small Planet – owacje przed sezonem

„Minęło już prawie 10 lat, a dziś przewozimy 8 razy więcej pasażerów rocznie dziesięciokrotnie większą flotą. Cieszę się, że jesteśmy numerem jeden w Polsce. To właśnie tutaj Small Planet Airlines zostało nagrodzone za najlepszą linię czarterową dwa lata z rzędu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim pasażerom i partnerom za wybranie nas i okazanie zaufania. Rozwijamy się dla Was i dzięki Wam” – mówił jeszcze w kwietniu tego roku prezes Small Planet Airlines Polska.

Taka deklaracja, złożona tuż przed sezonem, napawała optymizmem. Tym samym w naszych umowach z biurami podróży raczej bez większych podejrzeń przyjmowaliśmy informacje, że na wakacje polecimy ze Small Planet. A także, że z nich wrócimy – zrelaksowani i wypoczęci…

Okazało się jednak inaczej. Miniony sezon był czasem kolejnych rekordów także dla Small Planet Airlines Polska. Tym razem rekordowych wpadek w postaci znacznie opóźnionych lub odwołanych lotów. Okazało się, że nasze apetyty na latanie z jednej strony, a chęci biur podróży i przewoźnika na zwiększający się zysk z drugiej, nie pozostawiły miejsca na mogące pogorszyć się warunki atmosferyczne, czy (rzekomo) nie dające się przewidzieć problemy techniczne floty. Siłą rzeczy więc, ta lotnicza „maszynka” zaczęła się zacinać. W konsekwencji pojawiła się fala roszczeń o odszkodowania.

Kalendarium niewypłacalności Small Planet Airlines

Kiedy w połowie września władze niemieckiej Small Planet Airlines składały w sądzie wniosek o restrukturyzację, władze holdingu na Litwie zapewniały, że nie odbije się to na działalności przewoźnika w Polsce. W dwa tygodnie później okazało się jednak, że także polska spółka jest niewypłacalna. A pod koniec października, że restrukturyzacji poddała się już właścicielska spółka z Litwy. To pomocna dłoń spółki matki dla polskiej spółki czy raczej efekt kuli śniegowej? – pytaliśmy wtedy, gdyż po stronie wierzycieli polskiego Small Planet piętrzyły się kolejki pasażerów, którym od miesięcy opóźniano wypłatę odszkodowań za opóźniony lub odwołany lot.

Niemieckie Small Planet już zbankrutowało

W dzisiejszej Rzeczpospolitej znalazła się informacja o upadłości niemieckiego Small Planet.

Nieco złośliwie można by zapytać: „No, patrz Pan, kto by się spodziewał…?” Dziwić jednak może szybkość całego procesu. Od wniosku o restrukturyzację po bankructwo niemieckiego taniego przewoźnika minęło niespełna półtora miesiąca.

Jak czytamy w artykule: „Powodem kłopotów Small Planet Airlines w Niemczech były problemy z realizacją lotów. Przewoźnik miał wiele opóźnień, a to spowodowało, że pasażerowie występowali o odszkodowania.”

Czyżby wobec tego pasażerowie mieli NIE występować o odszkodowania? Czy to uratowałoby przewoźnika? Zastanawiamy się też, dlaczego na zabezpieczenie roszczeń klientów nie tworzy się rezerw? Czy to oznacza, że wykonywanie usług w turystyce powierza się przewoźnikom o tak wątłej płynności finansowej? Co na to poszczególne nadzory krajowe? Czy tolerują takie praktyki? Oraz, co dla nas najważniejsze…

Czy Small Planet Airlines Polska będzie następne?

Przypomnijmy, co od początku roku polskie Small Planet Airlines przesyłały swoim klientom w odpowiedzi na wezwania do zapłaty. „W zimowym sezonie (od października do maja) Small Planet Airlines ma bardzo ograniczone środki na rekompensaty roszczeń. Decyzja pochodzi z góry i nasz dział roszczeń nie może wpłynąć na zmianę tej decyzji. Dlatego wszystkie płatności musimy traktować priorytetowo, od najstarszych do najnowszych. Chcielibyśmy zapewnić, że każdy pasażer jest dla nas ważny. Zapewniamy, iż ostatecznie rekompensaty zostaną przesłane, lecz w danym momencie nie możemy potwierdzić, kiedy dokładnie płatności zostaną zrealizowane.” – informowano poszkodowanych.

W naszej ocenie powyższe może świadczyć o tym, że polski przewoźnik od dawna – dodatkowo świadomie – także realizował swoją brawurową politykę biznesową, kosztem zabezpieczenia realnych przecież roszczeń pasażerów odwołanych i opóźnionych lotów. A te musiały się w końcu pojawić i to lawinowo, szczególnie przy tak napiętym grafiku lotów zakontraktowanych z biurami podróży. Bo touroperatorzy także bili w tym sezonie swoje rekordy (m. in. sprzedaży tzw. wycieczek samolotowych). W zasadzie już dziś moglibyśmy napisać, wykorzystując podsumowanie z artykułu o niemieckim bankrucie: „Powodem kłopotów Small Planet Airlines w Polsce były problemy z realizacją lotów. Przewoźnik miał wiele opóźnień, a to spowodowało, że pasażerowie występowali o odszkodowania…” – pasuje jak ulał, nieprawdaż?

Jednak na stronie polskiego przewoźnika wtedy i dziś znajdujemy slajd eksponujący wyłącznie jego stały zysk. Czyją uwagę i od czego zamierzano w ten sposób odwrócić? Wydaje się, że trudno było pominąć tysiące skarg pasażerów kierowanych do właściwych urzędów. Najpierw na opóźnione lub odwoływane loty a potem na opóźnione lub odwoływane płatności odszkodowań (nawet tych przyznanych). Nieco niepoważnie byłoby, gdyby okazało się, że organy tak dużych państw jak Niemcy czy Polska dały się ograć przez te „małe” linie lotnicze. Te zakończyły sezon i – w obliczu zobowiązań, których najwyraźniej od początku nie miały ochoty płacić – właśnie zwijają swoje interesy… Ale, czy w ten sposób nie będą chciały funkcjonować pozostałe czarterowe lowcosty? A w jaki sposób przed podobnym zjawiskiem w przyszłości zamierza zabezpieczyć swoich klientów branża turystyczna? Przecież umowy z profesjonalistami, którymi są przecież biura podróży, obejmowały także gwarancje co do jakości oferowanego przewoźnika…

Co się stanie z roszczeniami o odszkodowanie klientów Small Planet Polska?

Nie zamierzamy być złym prorokiem. Wydaje się nam jednak, że decyzja o ogłoszeniu bankructwa polskiej spółki może być już kwestią czasu. Ta decyzja zapewne także będzie „pochodzić z góry”. Będzie to marnym pocieszeniem dla tysięcy klientów Small Planet Airlines Polska i współpracujących z nimi biur podróży. Dla wielu turystów tegoroczny urlop zostanie w pamięci jako jeden wielki koszmar koczowania na lotnisku w oczekiwaniu na wylot lub powrót z wakacji. I może okazać się, że to nie widmo rocznego okresu przedawnienia roszczeń o odszkodowanie stanie się zmorą polskich pasażerów. Tych, do tej pory, irytowały deklaracje przewoźnika o przesuwaniu terminów wypłat rekompensat. Bo to wraz z ogłoszeniem bankructwa Small Planet Airlines Polska, ich klienci mogą stracić definitywnie szansę na wypłatę obiecanych im przez przewoźnika odszkodowań.

Jeśli chcecie czytać więcej podobnych artykułów polubcie naszą stronę na Facebooku.

Formularze reklamacji europejskich linii lotniczych

Poniżej znajdują się linki do formularzy reklamacji wybranych, europejskich linii lotniczych.

Przygotowane zestawienie ma na celu pomoc konsumentom w procesie reklamacji w sytuacji gdy linia lotnicza zagubiła lub uszkodziła bagaż albo opóźniła lub odwołała lot. Nie każdy formularz można uzupełnić w języku polskim, część wymaga znajomości języka angielskiego. Informacja na ten temat znajduje się przy linkach:

Wzór reklamacji za opóźniony lot

AirHelp jest największą na świecie organizacją zajmującą się prawami pasażerów linii lotniczych, która pomaga pasażerom w uzyskaniu odszkodowania za opóźnione, odwołane lub przepełnione loty

Sprawiamy, że dochodzenie odszkodowania jest łatwe i bezstresowe. Niezależnie od tego, czy nie masz pewności co do swoich praw, brakuje Ci czasu, czy po prostu chcesz, aby ekspert zajął się twoimi roszczeniami za Ciebie, AirHelp może pomóc Ci uzyskać to, co należycie należne.

Działamy na zasadzie “no win, no fee”, więc możesz sprawdzić czy przysługuje Ci odszkodowanie bez żadnego ryzyka.

Odwołany lot reklamacja

Jeśli to Ciebie dotyczy odwołany lot reklamacja przysługuje Ci w chwili, kiedy linie lotnicze nie dopełnią powyższych zobowiązań. Czy warto składać wniosek? Oczywiście, że tak! Zgodnie z Rozporządzeniem WE 261 masz w tej sytuacji prawo do odszkodowania wynoszącego od 250 do 600 EUR, jeśli przewoźnik nie zaproponuje na miejscu lotu alternatywnego, lub wahającego się w przedziale od 125 do 600 EUR, jeśli w określonym czasie będziesz mógł wsiąść na pokład innego samolotu.

Reklamację za odwołany lot musisz złożyć w formie pisemnej, wysyłając ją drogą mailową lub pocztą na adres przewoźnika. Wiele linii lotniczych udostępnia również na swoich stronach internetowych gotowe formularze reklamacji. Opisz w niej jak najdokładniej zaistniałą sytuację i dołącz dokument, na którym widnieje numer rezerwacji lotu. Jeśli jest to możliwe, zapytaj załogę o przyczynę odwołania lotu i również podaj ją w reklamacji.

Korzystasz z połączenia alternatywnego? Zanotuj więc skrupulatnie godzinę startu samolotu oraz godzinę, w której samolot dotarł na miejsce. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wysokość odszkodowania zależy od czasu opóźnienia. Drugim decydującym czynnikiem jest ilość kilometrów, jakie przemierzysz na pokładzie samolotu.

Europejskie Centrum Konsumenckie

Odszkodowanie za opóźniony odwołany lot

Odwołany lot – prawa pasażera

Zwrot kosztu biletu bądź zaoferowanie innego połączenia z punktem docelowym

Prawo do opieki: posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne i maile

Zakwaterowanie w hotelu oraz transportu między lotniskiem a hotelem, gdy występuje konieczność dłuższego oczekiwania na lot zastępczy

Prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu przynajmniej na 2 tygodnie przed planowanym lotem.

Co zrobić, jak lot zostanie odwołany?

Pasażerowie mogą rezygnować z lotu i uzyskać zwrot pełnych kosztów lub przebukować lot, na pierwszy możliwy termin. Zmian można dokonać za pośrednictwem linków załączonych w mailu informacyjnym, na stronie internetowej, czy kontaktując się z centrum obsługi klienta.

Jeżeli pasażerowie zdecydują się na przebukowanie na kolejny lot. Linia lotnicza obsługująca opóźniony lot powinna zapewnić im opiekę w czasie oczekiwania na lot zastępczy. Instrukcję powinni pasażerom przekazać pracownik linii lotniczej lub lotniska obsługujący dany lot. Jeżeli linia lotnicza nie zapewni noclegu ani transportu do hotelu, pasażer może domagać się zwrotu na podstawie kopii paragonów / faktury.

Jeżeli lot został odwołany z wyprzedzeniem mniejszym niż 14 dni, może przysługiwać Ci odszkodowanie (czytaj poniżej).

Opóźniony lot – prawa pasażera

Przy opóźnieniu powyżej 2 godzin (patrz tabela „Prawo do opieki – opóźniony lot”) : posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne i dwa maile.

Zakwaterowanie w hotelu, gdy występuje konieczność oczekiwania przez jedną lub więcej nocy na lot zastępczy oraz transport między lotniskiem a hotelem

Zakwaterowanie w hotelu, gdy występuje konieczność oczekiwania przez jedną lub więcej nocy na lot zastępczy oraz transport między lotniskiem a hotelem Prawo do zwrotu kosztu biletu bądź zaoferowanie innego połączenia z punktem docelowym, jeżeli opóźnienie wyniesie ponad 5 godzin.

W przypadku przybycia do miejsca docelowego z co najmniej 3 godzinnym opóźnieniem – prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności.

Co zrobić, jak lot się opóźnia?

Prawo do opieki przysługuje pasażerom w przypadku opóźnienia lotu o:

Długość opóźnienia Długość trasy od 2 godz. loty do 1500 km od 3 godz. loty w UE dłuższe niż 1500 km i inne loty o długości pomiędzy 1500 a 3500 km od 4 godz. wszystkie inne loty

Po upływie wskazanego w tabeli czasu przedstawiciel linii lotniczych / lotniska powinien zaopatrzyć oczekujących pasażerów w posiłki i napoje/ vouchery adekwatne do czasu oczekiwania. Jeżeli opieka nie zostanie zagwarantowana, a pasażer samodzielnie poniesie ww. koszty, może domagać się zwrotu od linii lotniczej na podstawie kopii paragonów lub faktur.

W przypadku, gdy następuje konieczność dłuższego oczekiwania lot zastępczy (w czasie nocy). Przedstawiciel linii lotniczych / lub lotniska powinien poinstruować pasażerów o noclegu oraz transporcie z i do hotelu. Jeżeli linia lotnicza nie zapewni noclegu ani transportu do hotelu, pasażer może domagać się zwrotu pieniędzy na podstawie kopii paragonów / faktury.

Odmowa przyjęcia na pokład (overbooking) – prawa pasażera

Prawo do opieki: posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne, dwa maile

Prawo do wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletu a podróżą do miejsca docelowego według zmienionego połączenia

Zakwaterowanie w hotelu, gdy występuje konieczność oczekiwania przez jedną lub więcej nocy na lot zastępczy oraz transport między lotniskiem a hotelem

Odszkodowania od 250 do 600 euro (w zależności od długości trasy)

Przewoźnik lotniczy powinien najpierw wezwać ochotników do rezygnacji z ich rezerwacji w zamian za korzyści na warunkach uzgodnionych pomiędzy danym pasażerem a przewoźnikiem lotniczym.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom, którzy dotarli do miejsca docelowego minimum 3 godziny po planowanym czasie.

Ponadto, przewoźnik zwolniony jest z wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.

Nadzwyczajne okoliczności – przykłady

Złe warunki atmosferyczne;

Klęski żywiołowe;

Strajki strony trzeciej, np. personelu lotniska;

Destabilizacja polityczna

Zagrożenie bezpieczeństwa;

Ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego, np. zamknięcie pasa startowego;

Uderzenia ptaków (zderzenie samolotu z ptakiem);

Ukryte wady produkcyjne samolotu.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot jest uzależniona od długości lotu:

Długość trasy Wysokość odszkodowania loty do 1500 km 250 euro loty w UE dłuższe niż 1500 km i inne loty o długości pomiędzy 1500 a 3500 km 400 euro wszystkie inne loty 600 euro

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot? Reklamacja

Prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lotu może przysługiwać konsumentom, którzy przylecieli do miejsca docelowego przynajmniej z 3 godzinnym opóźnieniem w stosunku do planowanego czasu lądowania.

W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć reklamację przewoźnikowi obsługującemu opóźniony lot. Wysokość odszkodowania można wyliczyć za pomocą Kalkulatora praw pasażera.

Reklamację należy wysłać w formie pisemnej. Zachowując potwierdzenie. Zestawienie formularzy reklamacyjnych najpopularniejszych europejskich przewoźników lotniczych znajduje się na stronie ECK Polska:

W reklamacji do linii lotniczej należy wskazać dane lotu oraz kwotę, której się domagamy. Nie jest obowiązkowe podanie podstawy prawnej.

Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty lub nie odpowie na naszą reklamację w ciągu 30 dni. Konsument może zwrócić się o pomoc:

w przypadku lotów odbywających się z Polski – do Rzecznika Prawa Pasażera lub

jeżeli linia lotnicza jest zarejestrowana w innym kraju UE do ECK Polska

w przypadku lotów odbywających się z innych lotnisk w UE, do organu NEB, z kraju, z którego zaplanowany był wylot odwołanego samolotu. Uwaga nie wszystkie organy NEB rozpatrują skargi indywidualnych konsumentów.

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot przysługuje również w przypadku lotów czarterowych.

Podstawa prawna:

Przedawnienie roszczeń:

Walczcie o swoje prawa! Mamy odpowiedzi na Wasze pytania: rozmowa z ekspertem ULC

Drodzy czytelnicy! Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z Elizą Jakubowską – Specjalistą w Komisji Ochrony Praw Pasażerów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Pani Eliza zgodziła się odpowiedzieć na część z waszych pytań, które trafiły do nas (poprzez komentarze, maile, forum i social media).

Paweł Kunz, Fly4free.pl: Pani Elizo, rozmawiamy w dosyć gorącym okresie. Jeden z niskokosztowych przewoźników masowo odwołuje swoje loty, pasażerowie niepokoją się, panuje spory chaos informacyjny.

Eliza Jakubowska: Tak, to prawda, sytuacja na rynku lotniczym niekiedy zmienia się bardzo dynamicznie…

Jak duża jest skala działalności Urzędu Lotnictwa Cywilnego? Czy pasażerowie wiedzą o tym, że mogą się do Was udać ze skargą na przewoźnika?

Komisja Ochrony Praw Pasażerów z roku na rok notuje wzrost ilości skarg. Wydaje mi się, że wynika to ze wzrostu świadomości prawnej pasażerów, ale również z dynamicznie rozwijającego się rynku lotniczego w Polsce. W zeszłym roku wpłynęło do nas 5980 skarg.

A w tym roku?

Do dnia dzisiejszego? Kończy się wrzesień, przyjęliśmy ponad 4500 skarg.

Sporo. Każda z tych spraw jest rozpatrywana indywidualnie?

Oczywiście. Proszę pamiętać, że czas trwania postępowania może być różny. Mamy niekiedy naprawdę skomplikowane przypadki i skargi, ciężko jest określić średnią długość rozpatrywania.

A czym się kończy takie postępowanie?

Wydaniem przez Prezesa ULC decyzji administracyjnej, w której określony jest ewentualny zakres naruszenia i termin jego usunięcia.

Fot. Paweł Kunz, Fly4free.pl / ULC

No dobrze, załóżmy że jestem pasażerem, który uważa, że jego prawa zostały naruszone, bo anulowano mi lot. Złożę do Was wniosek, zostanie przyjęty i rozpatrzony pozytywnie. Co dalej? Kto – i jak – wypłaci mi ewentualne odszkodowanie?

Tutaj sytuacja jest prosta. Jeśli Prezes ULC w swojej decyzji stwierdzi, że przewoźnik naruszył przepisy rozporządzenia – przewoźnik lotniczy (a nie my!) ma 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji, na usunięcie stwierdzonych naruszeń.

A co w przypadku, gdy tego nie zrobi? Nie dostanę odszkodowania?

Jeżeli przewoźnik uchyla się od spełnienia obowiązków, w myśl przepisów prawa, decyzja Prezesa ULC może stanowić tytuł egzekucyjny, zgodnie z art. 777 kpc.

Mam tutaj pytanie od jednego z naszych czytelników, którego interesuje kwestia dokładnych kwot odszkodowań za anulowane połączenie. Czy są one precyzyjnie określone?

Kwoty odszkodowania uzależnione są od długości lotu. Za wszystkie loty o długości do 1500 km przysługuje pasażerowi 250 EUR, za loty o długości od 1500 do 3500 km oraz wszystkie

loty wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 1500 km przysługuje 400 EUR, natomiast za loty pozawspólnotowe o długości powyżej 3500 km – 600 EUR. Należy pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach odszkodowanie może zostać pomniejszone. Do takich sytuacji zaliczamy m.in. zapewnienie pasażerowi przez przewoźnika alternatywnego połączenia, mieszczącego się w granicach czasowych wskazanych w art. 8 rozporządzenia.

Kolejne pytanie od naszych czytelników. Używam określenia „kolejne” ponieważ pyta o to wiele osób, szczególnie w kontekście masowych anulacji lotów przez Ryanair. Pani Elizo, co ze zwrotem innych poniesionych wydatków? Nasi czytelnicy zarezerwowali loty na urlop, zapłacili za hotele i inne przejazdy. Teraz linia lotnicza odwołała loty. Hotele i inne przejazdy są zarezerwowane bezzwrotnie…

W takim przypadku, zwrotu dodatkowych kosztów poniesionych w związku z odwołaniem lotu można domagać się na drodze cywilnoprawnej.

Cywilnoprawnej? Czyli to nie ULC musi być adresatem takiego żądania?

Dokładnie. Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (261/2004) nie regulują bowiem takich przypadków.

Fot. Paweł Kunz, Fly4free.pl / ULC

Pani Anna napisała do naszej redakcji: „czy przewoźnik odpowiada za drugi odcinek (powrotny) mojej trasy? Miałam bilet z Krakowa do Porto oraz powrotny, kupowany odrębnie, z Porto do Krakowa. Ryanair odwołał mi tylko drogę powrotną”.

W związku z tym, iż bilety stanowią dwie odrębne rezerwacje, przewoźnik będzie odpowiadał jedynie za ten lot, który odwołał, czyli połączenie z Porto do Krakowa. Przewoźnik może (ale nie musi) się jednak zgodzić na anulowanie pierwszego odcinka podróży i zwrot kosztów biletu.

A czy istnieją jakieś wyjątki, które spowodują, że linia lotnicza nie wypłaci naszym czytelnikom odszkodowania za anulowany lot?

Odszkodowanie z tytułu odwołanego bądź opóźnionego lotu nie przysługuje, jeśli do odwołania lub opóźnienia doszło w wyniku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, które zwalniają przewoźnika z wypłaty odszkodowania. Takimi okolicznościami będą np. złe warunku atmosferyczne, zderzenie samolotu z ptakiem, decyzja kontroli ruchu lotniczego itp.

No właśnie! Ubiegła mnie Pani z uzupełnieniem pytania – nasz czytelnik skarży się, że jego samolot był opóźniony o blisko 6 godzin, podobno z powodu awarii silnika. Przewoźnik z kolei twierdzi, że to siła wyższa… i nie należy się odszkodowanie. Kto ma rację?

Jeżeli do opóźnienia lotu doszło w wyniku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, pasażerowi nie przysługuje prawo do odszkodowania. Co do zasady usterki techniczne takich okoliczności nie stanowią, ale nie wiemy czym była spowodowana ta usterka silnika. Jeśli doszło do niej np. w wyniku zderzenia samolotu z ptakiem bądź była to wada produkcyjna, wtedy przewoźnik nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania.

Pozostając w temacie opóźnień, a nie anulowanych połączeń. Rozumiem, że za opóźnienie samolotu także należy się rekompensata ze strony linii lotniczej?

Tak. Pasażer ma prawo do odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu, jeżeli w wyniku tego opóźnienia dotrze do miejsca docelowego co najmniej 3 godziny po pierwotnie przewidzianej godzinie przylotu.

I jest to niezależne od tego, czy mówimy o tanich liniach lotniczych, czy o regularnym przewoźniku, takim jak PLL LOT czy Lufthansa?

Tutaj nie gra to żadnej roli. Nie ma znaczenia czy przewoźnik jest przewoźnikiem niskokosztowym, regularnym czy czarterowym – rozporządzenie nakłada bowiem takie same obowiązki na wszystkich przewoźników.

Wspominamy cały czas o rozporządzeniu…

Tak, bo ono jest podstawą do ewentualnych roszczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261 z 2004 r, które reguluje przypadki opóźnienia lotu, jego odwołania oraz odmowy przyjęcia na pokład – w przypadku odwołania lotu pasażerowi przysługuje prawo wyboru pomiędzy zwrotem (w terminie 7 dni) pełnego kosztu biletu lub zmianą planu podróży na porównywalnych warunkach do jego miejsca docelowego.

Fot. Monkey Business Images, shutterstock

Wróćmy może do pytań, nurtujących czytelników Fly4free i wszystkich pasażerów, których dotykają tego typu niedogodności. Czy mamy prawo odmówić przyjęcia propozycji alternatywnego lotu, który oferuje nam przewoźnik?

Najkrócej mówiąc: tak. Pasażer ma prawo wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletu a zmianą planu podróży.

Idźmy dalej. Linia lotnicza odrzuciła naszą skargę, wiemy już, że możemy się zgłosić do ULC. Jak wygląda procedura? Gdzie pasażerowie mogą znaleźć niezbędne dokumenty?

Jeśli przewoźnik lotniczy nie odpowiedział na reklamację pasażera w ciągu 30 dni lub odpowiedź była niesatysfakcjonująca, można złożyć skargę do nas, do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Formularz skargi, z którego można skorzystać, dostępny jest na stronie ULC w zakładce Prawa Pasażera (można go pobrać pod tym linkiem – przyp. red. )

Co się dzieje później?

Prezes ULC prowadzi postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem decyzji, w której stwierdza czy przewoźnik naruszył przepisy rozporządzenia 261/2004 czy też nie. Jeżeli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów, Prezes ULC nakłada na przewoźnika lotniczego karę pieniężną.

Rozumiem, że dla pasażera pozytywna decyzja oznacza otwartą drogę do otrzymania odszkodowania. Ale porozmawiajmy chwilę o samej procedurze. Czy zgłoszenie jest skomplikowane?

Nie, to nie jest zbyt skomplikowany proces.

Nasz czytelnik pisze: „zgłosiła się do mnie firma, która chce przejąć procedowanie mojej reklamacji, planowałem wysłać ją do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Oczywiście, firma chce zrobić to odpłatnie. Dam radę dokonać tego samodzielnie?”

Postępowanie przed Prezesem ULC jest bezpłatne. Powtórzę raz jeszcze: samo złożenie skargi nie jest skomplikowane. Można skorzystać z formularza dostępnego na stronie Urzędu, do którego należy dołączyć kopie potwierdzonej rezerwacji na skarżony lot, kopię reklamacji złożonej do przewoźnika lotniczego oraz kopię odpowiedzi bądź oświadczenie, że przewoźnik takiej odpowiedzi w terminie 30 dni nie udzielił.

Fot. Gabriel Petrescu, shutterstock

Wśród pytań i wątpliwości, którymi podzielili się z nami czytelnicy, są także dosyć szczegółowe (i szczególne) przypadki. Chciałbym przedstawić jeden z nich. „Leciałem na spotkanie biznesowe do Frankfurtu (duża firma z branży motoryzacyjnej). Linia zgubiła mój bagaż, a byłem ubrany na podróż w „cywilne” ubrania. Musiałem zakupić na lotnisku garnitur, krawat, koszulę, buty – całość wyniosła ponad 1200 EUR. Czy linia lotnicza powinna mi zwrócić ten koszt? Jak udowodnić, że je poniosłem, do kogo się udać?”

Zagubienie bądź uszkodzenie bagażu należy zgłosić na lotnisku w biurze rzeczy znalezionych bądź zagubionych, wypełniając raport niezgodności bagażowej tzw. PIR (Property Irregularity Report). Następnie należy złożyć reklamację do przewoźnika lotniczego: w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia na lotnisku (jeśli chodzi o zniszczenie bagażu) lub w terminie 21 dni w przypadku zagubienia bądź opóźnienia bagażu. Zgodnie z Konwencją Montrealską pasażer musi udowodnić, że poniósł szkodę, w związku z tym powinien przedstawić linii lotniczej rachunki za utracone rzeczy, znajdujące się w zagubionym bagażu, jak i też dowód zakupu samej walizki.

Pani Elizo, na koniec: czy linie lotnicze w sytuacji, gdy zostanie zakończone procedowanie danego przypadku przez ULC (i zapadnie decyzja, dotycząca zakresu naruszenia i terminu usunięcia) – muszą się do tego terminu i zakresu stosować? Istnieje dalsza procedura odwoławcza ze strony przewoźników? Co w przypadku, gdy linia lotnicza uchyla się od wykonania decyzji?

Postępowanie administracyjne, a taki charakter ma postępowanie przez Prezesem ULC, jest postępowaniem dwuinstancyjnym, co oznacza, że każda ze stron niezadowolona z wydanej

decyzji, może złożyć od niej odwołanie. Decyzja wydana w II instancji jest już jednak decyzją ostateczną i podlega wykonaniu. W przypadku niezastosowania się do decyzji Prezesa ULC, decyzja taka może stanowić tytuł egzekucyjny, zgodnie z art. 777 kpc.

Dziękuję za rozmowę.

Drodzy czytelnicy! Jeżeli macie pytania do reprezentantów Urzędu Lotnictwa Cywilnego, prosimy, abyście je napisali w komentarzach pod tym wywiadem. Przekażemy wszystkie bezpośrednio do ULC i opublikujemy odpowiedzi.

Small Planet Airlines, ul. Krakowiaków 48, Warszawa 02-255

Wniosek o usunięcie punktu

Twój adres e-mail (do autoryzacji wniosku) Adres e-mail.

Na ten adres e-mail może przyjść wiadomość z linkiem aktywującym proces usuwania.

Twoje imię i nazwisko (do autoryzacji wniosku) Imię i nazwisko

Oświadczam, że jestem uprawniony do decydowania o usunięciu tego punktu ze stron Targeo. Musisz zaznaczyć to oświadczenie

Opisz powód usunięcia Opis powodu dla które chcesz usunięcia punktu

Linia lotnicza Small Planet Airlines (TE)

Linia lotnicza Small Planet Airlines (TE)

5.8

Small Planet Airlines jest czarterową linią lotniczą działającą obecnie na czterech rynkach: polskim, litewskim, brytyjskim oraz francuskim. Linia dzieli się na dwie osobne spółki lotnicze działające na podstawie dwóch niezależnych koncesji operatora lotniczego tzw. AOC (Air Operator’s Certificate) w Polsce z siedzibą i główną bazą w Warszawie oraz na Litwie z siedzibą i główną bazą w Wilnie. Dodatkowe bazy operacyjne znajdują się w Katowicach, Paryżu, Lyonie, Londynie (LGW) i Manchesterze. W roku bieżącym przewoźnik planuje, że liczba przewiezionych pasażerów przekroczy 1 mln i będzie o 43 proc. wyższa niż w roku 2012.

W trakcie ostatniego sezonu letniego 2013 flota przewoźnika składała się z 8 samolotów: sześciu Airbusów A320 oraz dwóch Boeingów B737-300. Na następny sezon letni planowane jest powiększenie floty o kolejne trzy Airbusy A320, przy jednoczesnym zdaniu do leasingodawcy jednego Boeinga 737. Przewoźnik planuje także posiadanie dodatkowego, rezerwowego Airbusa A320, który będzie doskonałym zapieczeniem przed nieprzewidzianymi sytuacjami dotyczącymi nieregularności i opóźnień.

Problemy Small Planet Airlines. Linia czarterowa zostanie z dwoma samolotami

Problemami z płatnościami u niektórych dostawców tłumaczy problemy finansowe Small Planet Airlines Bartosz Czajka, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy. Przewoźnik ograniczy działalność do dwóch samolotów.

Jak pisze “Puls Biznesu”, do niedawna największa linia czarterowa na polskim rynku od przyszłego tygodnia będzie latać tylko dwoma maszynami. Firma zapowiada też zmniejszenie skali działalności w przyszłym roku.

– W przyszłym tygodniu zmniejszymy działalność operacyjną do dwóch samolotów, choć mieliśmy kontrakty dla czterech maszyn – mówi gazecie Czajka. Jak wyjaśnia, jeden z samolotów jest zarejestrowany w Polsce, a drugi jest wynajmowany z załogą.

Zobacz także: Wideo: samoloty opóźnione o 44 lata

Czajka przyznaje, że sytuacja spółki jest “trudna”, co ma wynikać z problemów z płatnościami u niektórych dostawców. Zapewnia jednak, że firma “pracuje nad tym na bieżąco”. – Jestem w bezpośrednim kontakcie z każdym z nich – podkreśla.

Ograniczenie skali działalności Small Planet to kłopot dla biur podróży, które muszą szukać przewoźników, którzy obsłużą już sprzedane wycieczki. Najwięksi touroperatorzy zapewniają, że w decydowanej większości przypadków udało się znaleźć inne linie lotnicze.

Small Planet Airlines Gmbh, niemiecki oddział litewskiej linii lotniczej, w połowie września złożył wniosek o ogłoszenie niewypłacalności. Centrala spółki uspokajała, że polska filia nie jest zagrożona, ale już wiadomo, że nie udało się jej uniknąć kłopotów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

linie lotnicze wiadomości gospodarka

키워드에 대한 정보 small planet kontakt reklamacje

다음은 Bing에서 small planet kontakt reklamacje 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  미국에서 한국 택배 | 저렴하게 미국에서 한국으로 택배 보내기 229 개의 베스트 답변
See also  Higher Than 75 Marks | #18 Higher Than 75 Marks | Hackerrank Sql Solutions 124 개의 자세한 답변

See also  코스트코 로티세리 치킨 | 5불의 행복!!! 코스트코 로티세리 치킨 아직도 소금만 찍어 먹나요??? 6가지방법 / 6Way To Eat Costco Rotisserie Chicken 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew…

  • Small Planet Airlines
  • Cabin crew
  • flight attendant
  • flight
  • aircraft
  • airplane
  • airport

អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. #Small #Planet #Airlines #Cabin #Crew…


YouTube에서 small planet kontakt reklamacje 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 អនុស្សាវរីយ៍កាលជាបាហុនិកា.. Small Planet Airlines Cabin Crew… | small planet kontakt reklamacje, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment