Sprawozdanie Z Awansu Na Nauczyciela Dyplomowanego Pedagog Szkolny | Awanstv #76 Sprawozdanie Krok Po Kroku – Dla Przyszłych Dyplomowanych 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny – AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aneta Szostak 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,083회 및 좋아요 66개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych – sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Kolejny odcinek #AwansTV poświęcony będzie nauczycielom przyszłym dyplomowanym.
Omówimy jak powinno wyglądać sprawozdanie krok po kroku. Jak opisać nauczanie zdalne i co zrobić jak się nie zrealizowało planu z powodu pandemii.
Zapraszam do zakupu naszego sztandarowego produktu, jakim jest AWANSOWNIK, czyli planer, pomocnik nauczyciela w awansie 😉 https://sklep.anetaszostak.pl/produkt/awansownik/
Zerknij też na:
stronę: https://anetaszostak.pl/
do sklepu: https://sklep.anetaszostak.pl/sklep/
facebook: https://www.facebook.com/kapeluszzkwiatami/?ref=bookmarks
instagram: https://www.instagram.com/kapelusz_z_kwiatami/

sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

nauczyciel dyplomowany – awans (przykłady)

Coraz częściej spotykamy się w szkole z koniecznością sporządzania różnego rodzaju zestawień, raportów, sprawozdań opinii itp. Wymaga to dużego nakładu …

+ 여기에 보기

Source: pedagogszkolny.pl

Date Published: 3/24/2021

View: 5217

Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego na …

Złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego oraz opracowałam plan rozwoju zawodowego we wrześniu 2017 roku, który …

+ 더 읽기

Source: www.profesor.pl

Date Published: 11/22/2021

View: 539

Opis i analiza sposobu realizacji wymagań a sprawozdanie ze …

Nauczyciel mianowany rozpoczynający staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie stażu realizuje własny plan rozwoju zawodowego.

+ 여기에 보기

Source: www.portaloswiatowy.pl

Date Published: 5/4/2022

View: 4181

PUBLIKACJE EDUKACYJNE

Przykład sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela mianowanego – pedagoga szkolnego, ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela …

+ 여기에 더 보기

Source: www.publikacje.edu.pl

Date Published: 9/26/2021

View: 124

Sprawozdanie z awansu zawodowego na nauczyciela …

Sprawozdanie z awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego … Sprawozdanie pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

+ 여기에 보기

Source: www.45minut.pl

Date Published: 6/30/2021

View: 6049

Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego na stopień …

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO, UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO Imię i nazwisko: Marcin Stępień Szkoła: Zespół …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: docplayer.pl

Date Published: 7/12/2021

View: 199

Sprawozdanie pedagoga szkolnego stażysty ubiegającego …

Okres stażu, związany z ubieganiem się przeze mnie o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego wyniósł 9 miesięcy. Przez cały ten czas realizowałam …

+ 여기에 표시

Source: szkolnictwo.pl

Date Published: 12/22/2022

View: 8085

AWANS ZAWODOWY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA …

W sprawozdaniu nauczyciel odnosi się do planu rozwoju zawodowego, … Staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego trwa 2 …

+ 여기에 보기

Source: kuratorium.krakow.pl

Date Published: 1/3/2022

View: 4593

주제와 관련된 이미지 sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku - dla przyszłych dyplomowanych
AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych

주제에 대한 기사 평가 sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny

  • Author: Aneta Szostak
  • Views: 조회수 7,083회
  • Likes: 좋아요 66개
  • Date Published: 2020. 4. 28.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=DAn8ybaOMeY

Jak napisać sprawozdanie na nauczyciela dyplomowanego 2022?

Sprawozdanie zacznij od ogólnych informacji
  1. imię i nazwisko,
  2. obecny stopień awansu zawodowego, kwalifikacje,
  3. miejsce odbywania stażu (zatrudnienia),
  4. nauczany przedmiot/prowadzone zajęcia,
  5. data rozpoczęcia stażu,
  6. data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego,
  7. data zakończenia stażu.

Jaka czcionka pisać sprawozdanie na dyplomowanego?

Należy także podać datę wykonania sprawozdania. Nie należy do sprawozdania dodawać strony tytułowej – nic nie wnosi do treści sprawozdania. W tekście należy używać standardowych czcionek stosowanych w dokumentach (np. Arial, Times New Roman).

Co w teczce na dyplomowanego?

TECZKA NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO
  • poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe oraz poświadczoną kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego;
  • zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informację o: …
  • opis i analizę realizacji wymagań określonych w § 8 ust.

Ile jest czasu na złożenie sprawozdania na nauczyciela dyplomowanego?

W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły. Przyjęcie sprawozdania należy zaopatrzyć datą wpływu.

Czy dyrektor musi być w komisji na dyplomowanego?

Odpowiedź: Tak, przepisy nie wykluczają możliwości powołania wicedyrektora szkoły w skład komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego. Zgodnie z art. 68 ust.

Jak ma wyglądać sprawozdanie?

Sprawozdanie piszemy w czasie przeszłym. We wstępie powinniśmy napisać, gdzie i kiedy byliśmy i jaki był nasz cel albo jaki to był typ wydarzenia. W rozwinięciu opisujemy po kolei, co robiliśmy, a w zakończeniu wszystko podsumowujemy i przedstawiamy naszą opinię, czyli piszemy, czy np.

Jakie rozporządzenia trzeba znać na dyplomowanego?

Rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. To tylko przykłady, koniecznie trzeba tu dodać wszystkie rozporządzenia dotyczące etapu edukacyjnego czy rodzaju placówki w której pracuje nauczyciel.

Czy można nie zdać egzaminu na nauczyciela dyplomowanego?

Nieuzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej czy niezdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną skutkuje odmową nadania stopnia awansu zawodowego. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel nie będzie mógł dalej ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego.

Czy nauczyciel dyplomowany musi znać język obcy?

Pytanie: Czy aby uzyskać stopień awansu zawodowego – dyplomowany nauczyciel musi wykazać się znajomością języka obcego na poziomie zaawansowanym? Odpowiedź: Nie, do uzyskania stopnia awansu zawodowego nie jest konieczna znajomość języka obcego (§ 8 ust. 2 pkt 4d rozporządzenia MENiS z 1 grudnia 2004 r.).

Jakie dokumenty na dyplomowanego?

I. Dokumenty wymagane do załatwienia sprawy:
  • Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego – formularz nr 1,
  • Dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe (dyplomy, świadectwa, suplementy do dyplomów) – kopie poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem,

Co trzeba zrobić na nauczyciela dyplomowanego?

Warunkiem nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego jest odbycie stażu w wymiarze 2 lat i 9-ciu miesięcy, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i …

Kiedy akt nadania dyplomowanego?

Komunikat w sprawie odbioru aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Informuję, że od dnia 30 sierpnia 2021 roku będzie można odbierać Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.

Ile dni ma nauczyciel na złożenie sprawozdania?

Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu.

Czy można przedłużyć okres stażu na nauczyciela dyplomowanego?

Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Ile czasu ma dyrektor na dokonanie oceny pracy nauczyciela?

Dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, a w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy – w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia powiadomienia nauczyciela na piśmie o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy, z …

Co to jest sprawozdanie i jak je napisać?

Sprawozdanie jest chronologicznym przedstawieniem przebiegu zdarzeń, których autor sprawozdania był świadkiem. Może mieć charakter ustny lub pisemny. W sprawozdaniu szczegółowo zdaje się relację z jakiegoś wydarzenia, które zostało już zakończone. Ważna jest kolejność zdarzeń.

Co zmieniło się w awansie zawodowym nauczycieli?

Zasady od 1 września 2022 r.

Po nowelizacji przez 3 lata i 9 miesięcy nauczyciele będą odbywać przygotowanie do zawodu nauczyciela po czym, aby kontynuować pracę w szkole, obligatoryjnie przystąpią do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.

nauczyciel dyplomowany

Nawigacja

Aktualnie online Gości online: 9

Użytkowników online: 1

Łącznie użytkowników: 29,180

Najnowszy użytkownik:  Ostatnie komentarze

O nie! Ta strona potrzebuje włączonej obsługi języka JavaScript! Twoja przeglądarka nie obsługuje tego języka lub ma wyłączoną jego obsługę. Włącz wykonywanie kodu JavaScript w swojej przeglądarce internetowej, aby skorzystać ze wszystkich funkcji strony

lub skorzystaj z programu obsługującego język JavaScript, np. Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Google Chrome lub Windows Internet Explorer w wersji wyższej niż 6. nauczyciel dyplomowany – awans (przykłady) NAUCZYCIEL DYPLOMOWANY – AWANS (PRZYKŁADY) Opracowanie, zanalizowanie i przedstawienie wyników przeprowadzonych badań sondażowych i socjometrycznych pod kątem przydatności w planowaniu działań WDN.

Sprawne i celowe działanie zmierzające do rozwiązywania wszelkich problemów (niedogodności, przeszkód, przeciwności) jak również zapobiegające powstawaniu w przyszłości trudnych do naprawienia szkód, musi zawsze opierać się na wszechstronnym poznaniu wyjściowego stanu rzeczy i jego tendencji rozwojowych, a więc na rzetelnej diagnozie. Wymaga ona odpowiedniego zaplanowania i przeprowadzenia.

Dobra diagnoza obszarów szkoły, które wymagają zmiany (udoskonalenia) jest fundamentem WDN.

Niewątpliwie, poznanie i zanalizowanie opinii dzieci i rodziców na temat funkcjonowania szkoły, a także poznanie i zanalizowanie sytuacji dzieci w klasach, powinno stać się jedną z podstaw określenia potrzeb szkoleniowych – tak indywidualnych jak i zespołowych – nauczycieli.

Mając to na uwadze, opracowałem, i zanalizowałem pod kątem przydatności w planowaniu działań w ramach WDN naszej placówki wyniki zaplanowanych i przeprowadzonych przeze mnie wśród rodziców i dzieci badań sondażowych, jak również badań socjometrycznych w klasach II-VI.

Analizę tą przedstawiłem nauczycielom na Radach Pedagogicznych, a także szczegółowo na spotkaniach zespołów wychowawczych.

Przeprowadzone badania (analiza ich wyników), pozwoliły mi określić szereg problemów poznawczych i realizacyjnych, co stało się jedną z podstaw określenia potrzeb szkoleniowych nauczycieli i opracowania szkolnego planu ich doskonalenia.

Oto niektóre z tych problemów : Dlaczego wielu rodziców nie ma poczucia wpływu na funkcjonowanie szkoły? Jak można to zmienić i w większym stopniu zaangażować ich w pracę szkoły?

Dlaczego niektórzy rodzice (szczególnie rodzice dzieci sprawiających trudności wychowawcze) nie są zadowoleni z jakości kontaktów z nauczycielami? Jak można wpłynąć na poprawę tych kontaktów?

Dlaczego część rodziców nie jest zadowolona z opieki nauczycieli nad dziećmi, podczas zajęć prowadzonych poza szkołą (np. podczas szkolnych wycieczek)? Jak to zmienić?

Dlaczego niektórzy nauczyciele nie biorą pod uwagę w procesie dydaktyczno-wychowawczym specyficznych trudności dzieci (ADHD, nadpobudliwość psychoruchowa, dysleksja)? Co robić aby sytuacja ta uległa zmianie?

Dlaczego w kontaktach między dziećmi pojawiają się zachowania wrogie i agresywne? Jak wpływać na zmianę tych zachowań, szczególnie w kontaktach uczniów starszych z młodszymi?

Dlaczego w niektórych klasach są dzieci izolowane? Jakie są przyczyny ich odrzucenia przez klasę? Jak można temu przeciwdziałać?

Co powoduje, że konkretni uczniowie są nieformalnymi liderami klasy? Jak można wykorzystać ich pozycję w pracy wychowawczej z klasą?

Dlaczego niektóre klasy charakteryzuje mała spoistość? Jak to zmienić?

Jak wykorzystać w pracy wychowawczej wiedzę o istniejących w klasach nieformalnych podgrupach? …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

………………………………………………………….. Sprawne i celowe działanie zmierzające do rozwiązywania wszelkich problemów (niedogodności, przeszkód, przeciwności) jak również zapobiegające powstawaniu w przyszłości trudnych do naprawienia szkód, musi zawsze opierać się na wszechstronnym poznaniu wyjściowego stanu rzeczy i jego tendencji rozwojowych, a więc na rzetelnej diagnozie. Wymaga ona odpowiedniego zaplanowania i przeprowadzenia.Dobra diagnoza obszarów szkoły, które wymagają zmiany (udoskonalenia) jest fundamentem WDN.Niewątpliwie, poznanie i zanalizowanie opinii dzieci i rodziców na temat funkcjonowania szkoły, a także poznanie i zanalizowanie sytuacji dzieci w klasach, powinno stać się jedną z podstaw określenia potrzeb szkoleniowych – tak indywidualnych jak i zespołowych – nauczycieli.Mając to na uwadze, opracowałem, i zanalizowałem pod kątem przydatności w planowaniu działań w ramach WDN naszej placówki wyniki zaplanowanych i przeprowadzonych przeze mnie wśród rodziców i dzieci badań sondażowych, jak również badań socjometrycznych w klasach II-VI.Analizę tą przedstawiłem nauczycielom na Radach Pedagogicznych, a także szczegółowo na spotkaniach zespołów wychowawczych.Przeprowadzone badania (analiza ich wyników), pozwoliły mi określić szereg problemów poznawczych i realizacyjnych, co stało się jedną z podstaw określenia potrzeb szkoleniowych nauczycieli i opracowania szkolnego planu ich doskonalenia.Oto niektóre z tych problemów :

Inne przykładowe zadań do realizacji: zbieranie informacji o postępach i rozwoju ucznia;

współpraca z rodzicami i specjalistami z zewnątrz;

udział w różnych formach doskonalenia, uzyskiwanie nowych kwalifikacji, uprawnień i umiejętności;

wdrażanie własnych programów profilaktycznych, wychowawczych, edukacyjnych;

organizacja konkursów, imprez, projektów;

prowadzenie zajęć dodatkowych: wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych, terapeutycznych;

sprawowanie opieki nad organizacjami uczniowskimi;

praca w organach szkoły: zespoły wychowawcze, zespół doradczy dyrektora, zespół do tworzenia i nowelizowania programu wychowawczego, inne zespoły problemowe;

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

Stworzenie w języku Visual Basic bazy danych uczniów.

Wymogiem współczesności jest szybkie uzyskiwanie pełnej i operacyjnej wiedzy o interesujących nas zagadnieniach. Coraz częściej spotykamy się w szkole z koniecznością sporządzania różnego rodzaju zestawień, raportów, sprawozdań opinii itp. Wymaga to dużego nakładu pracy;

zdobywania informacji, poszukiwania ich w różnych miejscach (w różnych plikach czy katalogach – jeżeli dane są wprowadzane do komputera). Dlatego też stworzyłem bazę danych uczniów nie będącą jedynie prostym zestawieniem informacji lecz w pełni zautomatyzowanym, prostym w obsłudze (dzięki przyjaznym interfejsom) i wielofunkcyjnym narzędziem.

CEL PRZEDSIĘWZIĘCIA:

umożliwienie szybkiego tworzenia dokładnych i przejrzystych zestawień, sprawozdań i raportów dotyczących informacji o uczniach.

METODA:

Projektowanie obiektowe modelu Excela z użyciem Visual Basic for Applications (wykorzystanie formularzy i kontrolek ActiveX).

DZIAŁANIA:

zapoznałem się (przypomnienie) z literaturą dotyczącą Excela a szczególnie języka Visual Basic;

stworzyłem strukturę bazy, pisząc w module Visual Basic programu Excel procedury umożliwiające pełny automatyzm jej działania;

zebrałem dostępne mi dane wszystkich uczniów szkoły ( 338 dzieci ) w tym:

dane personalne;

wynik badania sondażowego;

wynik badań psychologiczno – pedagogicznych;

sytuacja materialna;

postępy w nauce;

stan zdrowia;

problemy wychowawcze;

rodzaje pomocy udzielanej uczniowi przez szkołę.

wprowadziłem dane do bazy;

aktualizuję dane zawarte w bazie. REZULTATY: zastosowanie makr ( częściej określa się je jako procedury), umożliwiło szybkie uzyskanie wszechstronnych informacji o wybranym uczniu i wydrukowanie ich w formie tzw. karty ucznia.

Wymaga to jedynie wybrania nazwiska wychowanka (kliknięcie myszką) z listy rozwijanej umieszczonej w formularzu podstawowym bazy;

Wymaga to jedynie wybrania nazwiska wychowanka (kliknięcie myszką) z listy rozwijanej umieszczonej w formularzu podstawowym bazy; arkusz podstawowy zawiera także tzw. kontrolki ActiveX. Kliknięcie myszą jednej z nich pozwala na uzyskanie pożądanych w danej chwili informacji, np. wykazu uczniów klas III i VI korzystających z darmowych obiadów w szkole, wykazu uczniów klas I–III mających problemy w nauce i jednocześnie będących w trudnej sytuacji materialnej itp. Korzystanie z bazy w zdecydowany sposób wpłynęło na podniesienie jakości nie tylko mojej pracy ale także pracy szkoły.

Dzięki niej szybko i kompetentnie wykonuję – wspomagając w pracy dyrekcję szkoły – raporty i sprawozdania dla m.in. GUS, Wydziału Edukacji, Rady Dzielnicy, Kuratorium, MOPS i innych instytucji.

Wykonuję także i udostępniam wychowawcom różnego rodzaju zestawienia istotne dla ich pracy (np. wykazy dzieci dyslektycznych, dzieci wymagających szczególnej uwagi ze względu na stan zdrowia, zaburzenia emocjonalne, sytuację materialną itp.).

Oczywiście samo wprowadzenie danych o uczniach było ostatnim etapem pracy i nie wymagającym godnych uwagi umiejętności. Jej istotą było napisanie w języku Visual Basic for Applications procedur (makr) umożliwiających pełną automatyzację działań. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

………………………………………………………….. Wymogiem współczesności jest szybkie uzyskiwanie pełnej i operacyjnej wiedzy o interesujących nas zagadnieniach. Coraz częściej spotykamy się w szkole z koniecznością sporządzania różnego rodzaju zestawień, raportów, sprawozdań opinii itp. Wymaga to dużego nakładu pracy;zdobywania informacji, poszukiwania ich w różnych miejscach (w różnych plikach czy katalogach – jeżeli dane są wprowadzane do komputera). Dlatego też stworzyłem bazę danych uczniów nie będącą jedynie prostym zestawieniem informacji lecz w pełni zautomatyzowanym, prostym w obsłudze (dzięki przyjaznym interfejsom) i wielofunkcyjnym narzędziem.CEL PRZEDSIĘWZIĘCIA:umożliwienie szybkiego tworzenia dokładnych i przejrzystych zestawień, sprawozdań i raportów dotyczących informacji o uczniach.METODA:Projektowanie obiektowe modelu Excela z użyciem Visual Basic for Applications (wykorzystanie formularzy i kontrolek ActiveX).DZIAŁANIA:REZULTATY:Korzystanie z bazy w zdecydowany sposób wpłynęło na podniesienie jakości nie tylko mojej pracy ale także pracy szkoły.Dzięki niej szybko i kompetentnie wykonuję – wspomagając w pracy dyrekcję szkoły – raporty i sprawozdania dla m.in. GUS, Wydziału Edukacji, Rady Dzielnicy, Kuratorium, MOPS i innych instytucji.Wykonuję także i udostępniam wychowawcom różnego rodzaju zestawienia istotne dla ich pracy (np. wykazy dzieci dyslektycznych, dzieci wymagających szczególnej uwagi ze względu na stan zdrowia, zaburzenia emocjonalne, sytuację materialną itp.).Oczywiście samo wprowadzenie danych o uczniach było ostatnim etapem pracy i nie wymagającym godnych uwagi umiejętności. Jej istotą było napisanie w języku Visual Basic for Applications procedur (makr) umożliwiających pełną automatyzację działań.

Inne przykładowe zadania do realizacji: tworzenie autorskich programów komputerowych np. do pracy z uczniami ze zdiagnozowaną dysleksją;

przygotowywanie szkolnych dokumentów, dyplomów, zaproszeń, materiałów dla rodziców, uczniów, nauczycieli;

wymiana doświadczeń w internecie, np. blog, własna strona;

umieszczanie własnych publikacji na specjalistycznych portalach;

opracowywanie wyników przeprowadzanych badań. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

Opracowanie i wygłoszenie referatu dotyczącego wychowania moralnego i wartości w wychowaniu.

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w celu wspierania nauczycieli w ich pracy jest moją powinnością wynikającą z pełnienia obowiązków pedagoga szkolnego.

Każdego dnia prowadzę z nauczycielami rozmowy na temat nurtujących ich problemów dotyczących pracy z dziećmi, współpracy z rodzicami, kontaktów z dyrekcją czy innymi nauczycielami. Staram się być bezstronnym doradcą, a czasem i mediatorem.

Aby w sposób umiejętny i kompetentny wywiązywać się z tych zadań, uczestniczę w wielu prelekcjach, kursach, warsztatach, na bieżąco czytam ważniejsze publikacje z pedagogiki, psychologii, filozofii i pokrewnych dziedzin. Współpracuję z wieloma instytucjami bezpośrednio, czy pośrednio związanymi z oświatą poszerzając moje doświadczenia i wiedzę, którymi mógłbym się podzielić.

Jestem członkiem wielu zespołów problemowych działających w szkole, które ze swej natury są forum dzielenia się wiedzą i doświadczeniem . Biorę zawsze aktywny udział w ich posiedzeniach. Należę m.in. do : Zespołu Opracowującego Szkolny Program Wychowawczy (m.in. przedstawiłem projekt kryteriów ocen z zachowania, który po dyskusji i pewnych modyfikacjach został przyjęty).

Zespołu Promocji Szkoły (m.in. przedstawiłem propozycję nawiązania współpracy z jedną ze szkół obszaru anglojęzycznego – uzyskała ona akceptację i udało mi się taką współpracę nawiązać).

Zespołu Mierzenia Jakości Pracy Szkoły (m.in. przedstawiłem plan badań diagnostycznych i ewaluacyjnych dotyczących pracy wychowawczej szkoły – został on przyjęty do realizacji).

Zespołu Doradczego Dyrektora Szkoły (przygotowuje opracowania dotyczące konkretnych problemów sygnalizowanych przez Dyrektora Szkoły np. możliwości pozyskiwania i wykorzystania dodatkowych środków finansowych).

Szkolnej Komisji Wychowawczej (m.in. opracowałem projekt procedur dyscyplinujących odpowiadających konkretnym wykroczeniom uczniów oraz zasady interwencji nauczycieli w sytuacji tzw. „gorącej agresji”. Zostały one zaakceptowane przez Radę Pedagogiczną). Oprócz tej codziennej pracy, podjąłem też szereg konkretnych zadań związanych z przekazaniem nauczycielom swojej wiedzy i doświadczeń.

Jednym z nich było opracowanie i wygłoszenie referatu dotyczącego wychowania moralnego i wartości w wychowaniu.

Problem wartości i ich rola w wychowaniu, rozwój moralny dzieci, jego fazy i prawidłowości, a szczególnie teorie Allporta, Piageta, Kolhberga i Eriksona dotyczące tych zagadnień to problemy szczególnie mnie interesujące.

Swoją wiedzę na ten temat pogłębiałem wnikliwą lekturą licznych książek i artykułów. Sądzę, że olbrzymi wpływ wychowawczy wywierany na dzieci i młodzież przez ośrodki programowo zajmujące się manipulacją opartą na psycho- i socjotechnice, musi być równoważony przez nauczyciela-wychowawcę.

Obawa przed indoktrynacją (częściowo uzasadniona historycznym doświadczeniem) nie powinna powstrzymywać go od definiowania podstawowych pojęć i hierarchii ważności. Musi temu jednak towarzyszyć z jednej strony refleksja nad naturą wartości, z drugiej zaś wiedza o fazach rozwoju moralnego dziecka.

Chcąc podzielić się swoimi przemyśleniami i przybliżyć nauczycielom te zagadnienia, przygotowałem i wygłosiłem ………. na spotkaniu zespołów wychowawczych referat pt. “Wychowanie moralne, a wartości”. W referacie omówiłem takie zagadnienia jak: rola szkoły w przygotowaniu młodych ludzi do odpowiedzialnego życia;

natura wartości;

rozwój moralny (poziomy rozwoju rozumowania moralnego – różne teorie);

wprowadzanie wychowanków w świat wartości etycznych;

wychowawca “znaczącym innym”; Po wygłoszeniu referatu udostępniłem wychowawcom listę lektur z mojej prywatnej biblioteki, traktujących o powyższych zagadnieniach (oczywiście z propozycją ich udostępnienia), a także przykładowy konspekt zajęć dla klas starszych “Świat wartości”.

Referat wywołał ożywioną dyskusję. Dotyczyła ona szczególnie problemów faz rozwoju moralnego (jaka jest korelacja między moralnym rozumowaniem , a moralnym działaniem), natury wartości (obiektywny czy subiektywny ich charakter), a zwłaszcza roli wychowawcy we wprowadzaniu wychowanków w ich świat (indoktrynacja czy wychowanie).

Wspólnym wnioskiem z dyskusji (niezależnie od braku pełnego porozumienia co do kwestii szczegółowych) było uznanie konieczności uwzględnienia w szerszym zakresie zagadnień dotyczących wartości i ich hierarchii w pracy wychowawczej. Znalazło to odzwierciedlenie w modyfikacji planów wychowawczych klas. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

………………………………………………………….. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w celu wspierania nauczycieli w ich pracy jest moją powinnością wynikającą z pełnienia obowiązków pedagoga szkolnego.Każdego dnia prowadzę z nauczycielami rozmowy na temat nurtujących ich problemów dotyczących pracy z dziećmi, współpracy z rodzicami, kontaktów z dyrekcją czy innymi nauczycielami. Staram się być bezstronnym doradcą, a czasem i mediatorem.Aby w sposób umiejętny i kompetentny wywiązywać się z tych zadań, uczestniczę w wielu prelekcjach, kursach, warsztatach, na bieżąco czytam ważniejsze publikacje z pedagogiki, psychologii, filozofii i pokrewnych dziedzin. Współpracuję z wieloma instytucjami bezpośrednio, czy pośrednio związanymi z oświatą poszerzając moje doświadczenia i wiedzę, którymi mógłbym się podzielić.Jestem członkiem wielu zespołów problemowych działających w szkole, które ze swej natury są forum dzielenia się wiedzą i doświadczeniem . Biorę zawsze aktywny udział w ich posiedzeniach. Należę m.in. do :Oprócz tej codziennej pracy, podjąłem też szereg konkretnych zadań związanych z przekazaniem nauczycielom swojej wiedzy i doświadczeń.Jednym z nich było opracowanie i wygłoszenie referatu dotyczącego wychowania moralnego i wartości w wychowaniu.Problem wartości i ich rola w wychowaniu, rozwój moralny dzieci, jego fazy i prawidłowości, a szczególnie teorie Allporta, Piageta, Kolhberga i Eriksona dotyczące tych zagadnień to problemy szczególnie mnie interesujące.Swoją wiedzę na ten temat pogłębiałem wnikliwą lekturą licznych książek i artykułów. Sądzę, że olbrzymi wpływ wychowawczy wywierany na dzieci i młodzież przez ośrodki programowo zajmujące się manipulacją opartą na psycho- i socjotechnice, musi być równoważony przez nauczyciela-wychowawcę.Obawa przed indoktrynacją (częściowo uzasadniona historycznym doświadczeniem) nie powinna powstrzymywać go od definiowania podstawowych pojęć i hierarchii ważności. Musi temu jednak towarzyszyć z jednej strony refleksja nad naturą wartości, z drugiej zaś wiedza o fazach rozwoju moralnego dziecka.Chcąc podzielić się swoimi przemyśleniami i przybliżyć nauczycielom te zagadnienia, przygotowałem i wygłosiłem ………. na spotkaniu zespołów wychowawczych referat pt. “Wychowanie moralne, a wartości”. W referacie omówiłem takie zagadnienia jak:Po wygłoszeniu referatu udostępniłem wychowawcom listę lektur z mojej prywatnej biblioteki, traktujących o powyższych zagadnieniach (oczywiście z propozycją ich udostępnienia), a także przykładowy konspekt zajęć dla klas starszych “Świat wartości”.Referat wywołał ożywioną dyskusję. Dotyczyła ona szczególnie problemów faz rozwoju moralnego (jaka jest korelacja między moralnym rozumowaniem , a moralnym działaniem), natury wartości (obiektywny czy subiektywny ich charakter), a zwłaszcza roli wychowawcy we wprowadzaniu wychowanków w ich świat (indoktrynacja czy wychowanie).Wspólnym wnioskiem z dyskusji (niezależnie od braku pełnego porozumienia co do kwestii szczegółowych) było uznanie konieczności uwzględnienia w szerszym zakresie zagadnień dotyczących wartości i ich hierarchii w pracy wychowawczej. Znalazło to odzwierciedlenie w modyfikacji planów wychowawczych klas.

Inne przykładowe zadania do realizacji: opracowanie i udostępnienie nauczycielom scenariuszy lekcji wychowawczych, zajęć psychoedukacyjnych, i in.;

przygotowanie i udostępnienie nauczycielom lub rodzicom materiałów na temat interesujących ich zagadnień (np. zasady postępowania z uczniami ze zdiagnozowanymi: dysleksją, ADHD, mutyzmem itp.);

publikacje: artykuły, książki, internet. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

Opracowanie i udział we wdrożeniu programu profilaktyczno-wychowawczego “Zachowujemy się rozsądnie”.

Z niepokojem zauważamy w szkole rosnącą liczbę dzieci nie potrafiących panować nad emocjami, sprawiających swoim zachowaniem szereg problemów tak swojemu otoczeniu jak i sobie. Oczywiście większość nauczycieli i wychowawców dąży do zmiany tego stanu rzeczy, myśląc nie tyle o komforcie swojej pracy (choć i to wydaje się być rzeczą niebagatelną), co o dobru dziecka.

Niestety, nie ma takich sposobów oddziaływań, które dawałyby gwarancję sukcesu, ponieważ nie ma – i chyba nigdy nie będzie – syntetycznego obrazu ludzkiego zachowania, wyjaśniającego je jednoznacznie we wszystkich aspektach i szczegółach.

Niewątpliwie jednak poznanie jak największej liczby metod, technik czy programów, którymi można się posłużyć, i które rokowałyby nadzieję na wystarczająco skuteczne zapobieganie, łagodzenie czy rozwiązywanie problemów dzieci, pozwoli ustrzec się przed jednostronnym nastawieniem (albo – albo) na rzecz bardziej liberalnego podejścia (i – także). Da możliwość elastycznych działań, w myśl zasady:

– kiedy stwierdzisz, że coś przynosi efekty, rób tak dalej;

– jeśli coś nie przynosi efektów, spróbuj czegoś innego.

W końcu wreszcie pozwoli wychowawcy pogłębić profesjonalną samoświadomość i wzbudzić refleksję, służącą tworzeniu własnej strategii wychowania, opartej już nie tylko na praktyce, lecz na rozległej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej.

Stworzony przeze mnie program profilaktyczno – wychowawczy wyrasta – w szerokim pojęciu – z poznawczej koncepcji człowieka zakładającej, że jednostka samodzielnie organizuje posiadaną wiedzę o świecie zewnętrznym i o własnym działaniu myśląc, przewidując i planując a zaburzone emocje i zachowania są rezultatem zaburzeń myślenia (błędnych ocen, błędnej interpretacji zdarzeń).

W węższym zakresie program ten opiera się na poglądach amerykańskiego psychologa Alberta Ellisa, twórcy teorii i metody terapeutycznej znanej pod nazwą “Rational Emotive Behavior Therapy” ( Racjonalo – Emotywna Terapia Behavioralna).

ZAŁOŻENIA PROGRAMU

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

CELE PROGRAMU

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

ZAKRES TREŚCI PROGRAMU

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

METODY PRACY

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

WSKAZANIA

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

EWALUACJA

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

WDROŻENIE PROGRAMU

Tworząc omawiany program, musiałem zapoznać się z literaturą w języku angielskim – szczególnie dotyczącą teorii Alberta Ellisa (na język polski przetłumaczono tylko dwie jego książki).

Wspólnie z wychowawcą jednej z klas IV postanowiliśmy właśnie w tej klasie wprowadzić pilotażowo program.

Podczas wielokrotnych spotkań omawialiśmy poszczególne zajęcia i sposób ich przeprowadzania. We wrześniu roku szkolnego ………….. rozpoczęliśmy jego wdrażanie.

Zajęcia prowadzone były przez wychowawcę (w trakcie lekcji wychowawczych). W kilku z nich uczestniczyłem jako osoba wspomagająca. Po każdym spotkaniu omawialiśmy wspólnie jego przebieg i analizowaliśmy arkusze pracy uczniów oraz ocenę uczniów dotyczącą atrakcyjności zajęć.

Podczas całego roku szkolnego …………….. udało się przeprowadzić 17 spotkań z pierwotnie zaplanowanych 25.

Formatywna i konkluzywna ewaluacja programu (metody ewaluacji zostały omówione w opisie programu) pozwoliły mi na wyciągnięcie następujących wniosków :

MINUSY; treść niektórych spotkań była zbyt obszerna co utrudniało realizacje założonych celów podczas jednych zajęć;

niektóre zagadnienia były zbyt trudne dla dzieci klas IV. Wykazały to testy podsumowujące, sprawdzające wiedzę uczniów zdobytą podczas spotkań. PLUSY: ewaluacja formatywna wskazała na dużą atrakcyjność zajęć w oczach dzieci (wszystkie zajęcia uzyskiwały oceny “bardzo mi się podobały” i “podobały mi się”);

dzieci wykazywały bardzo dużą aktywność, spontaniczność i zaangażowanie podczas zajęć (nawet po ich zakończeniu prowadziły ożywione rozmowy na poruszane w nich tematy).

badania (typu front – end ) wśród dzieci, dotyczące werbalnych ocen uczuć i przekonań jak również stwierdzeń dotyczących zachowań wykazały jakościowo pozytywne zmiany;

analiza arkusza diagnostycznego ( badanie typu front – end ) wypełnianego przez wychowawcę, wykazała pozytywne zmiany w zachowaniu niektórych uczniów. Uzyskane informacje i doświadczenia, wpłynęły na dokonaną modyfikacji programu: liczba spotkań została ograniczona do 20;

treść niektórych z nich została zmodyfikowana (zwłaszcza niektóre przykłady dotyczące dysfunkcyjnych zachowań);

udoskonalone zostały narzędzia ewaluacyjne. Po dokładnej analizie wyników ewaluacji, rozmowach z wychowawcą wprowadzającym program w swojej klasie, doszliśmy do wniosku, że pomimo widocznych, pozytywnych jego rezultatów, bardziej wskazane będzie wprowadzanie go dopiero w klasach piątych.

W ramach WDN poprowadziłem z wychowawcami klas V – VI warsztaty nt. stosowania racjonalno – emotywnych metod w profilaktyce i wychowaniu na bazie opracowanego przeze mnie programu.

Zyskał on uznanie wychowawców i podjęliśmy (za zgodą Dyrekcji) decyzję o jego wdrożeniu w trzech klasach piątych (w jednej z nich jest to kontynuacja). Zajęcia prowadzone są przez wychowawców klas (często w nich uczestniczę).

Ewaluacja formatywna wskazuje na duże zainteresowanie dzieci tematyką spotkań. Wyniki bieżących testów, sprawdzających zdobytą przez nie wiedzę dotyczącą emocji, uczuć, zachowań wskazują na duże zrozumienie omawianych zagadnień.

Bardzo dojrzałe są też opracowywane przez dzieci “Formularze Pracy nad Sobą”. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

Z niepokojem zauważamy w szkole rosnącą liczbę dzieci nie potrafiących panować nad emocjami, sprawiających swoim zachowaniem szereg problemów tak swojemu otoczeniu jak i sobie. Oczywiście większość nauczycieli i wychowawców dąży do zmiany tego stanu rzeczy, myśląc nie tyle o komforcie swojej pracy (choć i to wydaje się być rzeczą niebagatelną), co o dobru dziecka.Niestety, nie ma takich sposobów oddziaływań, które dawałyby gwarancję sukcesu, ponieważ nie ma – i chyba nigdy nie będzie – syntetycznego obrazu ludzkiego zachowania, wyjaśniającego je jednoznacznie we wszystkich aspektach i szczegółach.Niewątpliwie jednak poznanie jak największej liczby metod, technik czy programów, którymi można się posłużyć, i które rokowałyby nadzieję na wystarczająco skuteczne zapobieganie, łagodzenie czy rozwiązywanie problemów dzieci, pozwoli ustrzec się przed jednostronnym nastawieniem (albo – albo) na rzecz bardziej liberalnego podejścia (i – także). Da możliwość elastycznych działań, w myśl zasady:- kiedy stwierdzisz, że coś przynosi efekty, rób tak dalej;- jeśli coś nie przynosi efektów, spróbuj czegoś innego.W końcu wreszcie pozwoli wychowawcy pogłębić profesjonalną samoświadomość i wzbudzić refleksję, służącą tworzeniu własnej strategii wychowania, opartej już nie tylko na praktyce, lecz na rozległej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej.Stworzony przeze mnie program profilaktyczno – wychowawczy wyrasta – w szerokim pojęciu – z poznawczej koncepcji człowieka zakładającej, że jednostka samodzielnie organizuje posiadaną wiedzę o świecie zewnętrznym i o własnym działaniu myśląc, przewidując i planując a zaburzone emocje i zachowania są rezultatem zaburzeń myślenia (błędnych ocen, błędnej interpretacji zdarzeń).W węższym zakresie program ten opiera się na poglądach amerykańskiego psychologa Alberta Ellisa, twórcy teorii i metody terapeutycznej znanej pod nazwą “Rational Emotive Behavior Therapy” ( Racjonalo – Emotywna Terapia Behavioralna).Tworząc omawiany program, musiałem zapoznać się z literaturą w języku angielskim – szczególnie dotyczącą teorii Alberta Ellisa (na język polski przetłumaczono tylko dwie jego książki).Wspólnie z wychowawcą jednej z klas IV postanowiliśmy właśnie w tej klasie wprowadzić pilotażowo program.Podczas wielokrotnych spotkań omawialiśmy poszczególne zajęcia i sposób ich przeprowadzania. We wrześniu roku szkolnego ………….. rozpoczęliśmy jego wdrażanie.Zajęcia prowadzone były przez wychowawcę (w trakcie lekcji wychowawczych). W kilku z nich uczestniczyłem jako osoba wspomagająca. Po każdym spotkaniu omawialiśmy wspólnie jego przebieg i analizowaliśmy arkusze pracy uczniów oraz ocenę uczniów dotyczącą atrakcyjności zajęć.Podczas całego roku szkolnego …………….. udało się przeprowadzić 17 spotkań z pierwotnie zaplanowanych 25.Formatywna i konkluzywna ewaluacja programu (metody ewaluacji zostały omówione w opisie programu) pozwoliły mi na wyciągnięcie następujących wniosków :MINUSY;PLUSY:Uzyskane informacje i doświadczenia, wpłynęły na dokonaną modyfikacji programu:Po dokładnej analizie wyników ewaluacji, rozmowach z wychowawcą wprowadzającym program w swojej klasie, doszliśmy do wniosku, że pomimo widocznych, pozytywnych jego rezultatów, bardziej wskazane będzie wprowadzanie go dopiero w klasach piątych.W ramach WDN poprowadziłem z wychowawcami klas V – VI warsztaty nt. stosowania racjonalno – emotywnych metod w profilaktyce i wychowaniu na bazie opracowanego przeze mnie programu.Zyskał on uznanie wychowawców i podjęliśmy (za zgodą Dyrekcji) decyzję o jego wdrożeniu w trzech klasach piątych (w jednej z nich jest to kontynuacja). Zajęcia prowadzone są przez wychowawców klas (często w nich uczestniczę).Ewaluacja formatywna wskazuje na duże zainteresowanie dzieci tematyką spotkań. Wyniki bieżących testów, sprawdzających zdobytą przez nie wiedzę dotyczącą emocji, uczuć, zachowań wskazują na duże zrozumienie omawianych zagadnień.Bardzo dojrzałe są też opracowywane przez dzieci “Formularze Pracy nad Sobą”.

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

Współpraca z Poradniami Psychologiczno – Pedagogicznymi

Jednym z głównych celów mojej pracy jako pedagoga szkolnego jest udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce i uczniom z problemami emocjonalnymi.

Zarówno jednak problemy emocjonalne jak i dydaktyczne dzieci, mają różne uwarunkowania, z których przynajmniej część trudna jest do stwierdzenia w warunkach szkolnych. Właśnie w takich wypadkach zwracam się o pomoc do specjalistycznych poradni.

Od początku mojej pracy na stanowisku pedagoga szkolnego aktywnie i systematy współpracuję z poradniami działającymi na rzecz edukacji a szczególnie z :

………………………….

………………………….

………………………….

………………………….

Kieruje tam dzieci na specjalistyczne badania psychologiczne, psychiatryczne, logopedyczne i pedagogiczne. Otrzymywane opinię dotyczące m. in. dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, pozostawienia ucznia klasy I-III na drugi rok w tej samej klasie czy wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej, jak również orzeczenia dotyczące nauczania specjalnego i indywidualnego, każdorazowo omawiam z psychologiem prowadzącym.

Jeżeli uczeń (rodzina) zostaje objęty zajęciami terapeutycznymi, nawiązuję kontakt z terapeutą aby uzyskać wskazówki do postępowania z dzieckiem na terenie szkoły. Przynajmniej dwa razy w miesiącu spotykam się z psychologami z poradni (na terenie poradni lub w mojej placówce) w celu omówienia spraw dotyczących:

ustalenia terminów badań;

analizy dostarczonych przez rodziców opinii psychologicznych (orzeczeń) uzyskanych w poradni (niestety nie wszyscy rodzice udostępniają je szkole);

postępowania z uczniami ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i ( lub) z problemami emocjonalnymi;

diagnozowania i udzielania pomocy postdiagnostycznej.

Dwa razy w roku organizuję dyżury psychologów w szkole, podczas których udzielają oni porad bezpośrednio rodzicom.

Organizuje spotkania nauczycieli z pracownikami poradni tak indywidualne jak i w formie warsztatów dla grona pedagogicznego (w roku szkolnym ….. były to dwa warsztaty …………. i ……………..).

Uczestniczę w licznych spotkaniach dla pedagogów organizowanych przez dyrekcję Poradni np. ………………….. Wymiernym wyznacznikiem mojej współpracy z Poradniami Psychologiczno – Pedagogicznymi mogą być dane liczbowe. Przykładowo, w roku szkolnym …………, …… dzieci zostało skierowanych na badania specjalistyczne. Do …….. przebadanych zostało …… dzieci z klas I – III i …… z klas IV – VI.

…. dzieci uzyskało pomoc w postaci kształcenia specjalnego, ….. uczniów uzyskało nauczanie indywidualne. ……. uczniów objętych zostało w poradniach pomocą terapeutyczną.

U …… dzieci naszej szkoły zdiagnozowano ADHD lub nadpobudliwość psychoruchową, u …… dysleksję ( do szkoły uczęszcza …… dzieci ).

Pozwoliło to na zastosowanie w szkole wobec nich specjalnych zabiegów dydaktyczno – wychowawczych. …………………………………………………………..

…………………………………………………………..

…………………………………………………………..

………………………………………………………….. Jednym z głównych celów mojej pracy jako pedagoga szkolnego jest udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce i uczniom z problemami emocjonalnymi.Zarówno jednak problemy emocjonalne jak i dydaktyczne dzieci, mają różne uwarunkowania, z których przynajmniej część trudna jest do stwierdzenia w warunkach szkolnych. Właśnie w takich wypadkach zwracam się o pomoc do specjalistycznych poradni.Od początku mojej pracy na stanowisku pedagoga szkolnego aktywnie i systematy współpracuję z poradniami działającymi na rzecz edukacji a szczególnie z :…………………………………………………………………………………………………………….Kieruje tam dzieci na specjalistyczne badania psychologiczne, psychiatryczne, logopedyczne i pedagogiczne. Otrzymywane opinię dotyczące m. in. dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, pozostawienia ucznia klasy I-III na drugi rok w tej samej klasie czy wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej, jak również orzeczenia dotyczące nauczania specjalnego i indywidualnego, każdorazowo omawiam z psychologiem prowadzącym.Jeżeli uczeń (rodzina) zostaje objęty zajęciami terapeutycznymi, nawiązuję kontakt z terapeutą aby uzyskać wskazówki do postępowania z dzieckiem na terenie szkoły.Wymiernym wyznacznikiem mojej współpracy z Poradniami Psychologiczno – Pedagogicznymi mogą być dane liczbowe. Przykładowo, w roku szkolnym …………, …… dzieci zostało skierowanych na badania specjalistyczne. Do …….. przebadanych zostało …… dzieci z klas I – III i …… z klas IV – VI….. dzieci uzyskało pomoc w postaci kształcenia specjalnego, ….. uczniów uzyskało nauczanie indywidualne. ……. uczniów objętych zostało w poradniach pomocą terapeutyczną.U …… dzieci naszej szkoły zdiagnozowano ADHD lub nadpobudliwość psychoruchową, u …… dysleksję ( do szkoły uczęszcza …… dzieci ).Pozwoliło to na zastosowanie w szkole wobec nich specjalnych zabiegów dydaktyczno – wychowawczych.

Inne przykładowe zadań do realizacji:Inne przykładowe zadania do realizacji:Inne przykładowe zadania do realizacji:

Podziel się z innymi:  Facebook – Lubię To:



publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

Katalog

Magdalena Sobczyszyn, 2020-07-27

Gorzyce

Język niemiecki, Sprawozdania Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego na nauczyciela dyplomowanego.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

Imię i nazwisko: Magdalena Sobczyszyn

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach

Adres szkoły: ul. Edukacji Narodowej 3, 39-432 Gorzyce

Przedmiot: Język angielski, wychowanie do życia w rodzinie

Data rozpoczęcia stażu: 1 września 2017r.

Data zakończenia stażu: 31 maja 2020r.

Wstęp

Jestem nauczycielem języka angielskiego z czternastoletnim stażem pracy.

Od początku swojej pracy zawodowej szczególny nacisk kładę na samodoskonalenie, pogłębianie wiedzy, umiejętności zawodowych oraz zdobywanie doświadczenia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. To właśnie chęć dalszego kształcenia w znaczącym stopniu wpłynęła na moją decyzję o rozpoczęciu stażu i ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego.

Opracowany przeze mnie plan rozwoju zawodowego, uwzględniający specyfikę

i potrzeby szkoły, przedstawiłam Dyrektorowi mojej placówki. Został on pozytywnie zaopiniowany i zatwierdzony.

Czas trwania stażu był dla mnie okresem intensywnej pracy nad sprostaniem wymaganiom, jakie założyłam sobie i zawarłam w planie rozwoju zawodowego. Przez 2 lata

i 9 miesięcy pogłębiałam wiedzę i umiejętności dydaktyczno-wychowawcze oraz opiekuńcze, doskonaliłam znajomość prawa oświatowego w zakresie funkcjonowania szkoły oraz aktywnie uczestniczyłam w realizacji zadań ogólnoszkolnych, edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Jestem przekonana, że nauka i doświadczenie zdobyte podczas tego okresu zaowocuje w mojej dalszej pracy zawodowej.

Poniższe sprawozdanie, w którym udokumentowałam realizację zadań wyznaczonych na okres stażu ukazuje, że osiągnęłam zamierzone cele a czas przeznaczony na ich wykonanie nie był czasem straconym.

Czynności organizacyjne

W ramach czynności przygotowawczych zapoznałam się i dokonałam analizy przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli: Karta Nauczyciela Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. z późniejszymi zmianami (Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli)

i Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2013 poz. 393) oraz w trakcie trwania stażu, Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574)

i następnie Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2019 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2019 poz. 1650). Złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego oraz opracowałam plan rozwoju zawodowego we wrześniu 2017 roku, który zaakceptowany został przez Dyrektora szkoły. Realizowałam wymagania niezbędne do uzyskania stopnia awansu zawodowego poprzez systematyczne gromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Wynikiem tych działań jest opracowane przeze mnie sprawozdanie.

Efekty:

Poszerzyłam wiedzę dotyczącą aspektów prawnych awansu zawodowego, poznałam wymagania niezbędne do uzyskania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego oraz sposobu dokumentowania dorobku zawodowego. W oparciu o posiadaną wiedzę złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu, napisałam plan rozwoju zawodowego i stworzyłam sprawozdanie z realizacji zadań w nim umieszczonych.

§ 8 ust. 2 pkt 1

Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej

lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły.

1. Bieżące zainteresowanie wszelkimi zmianami dotyczącymi zasad funkcjonowania i organizacji zadań szkoły.

Forma i termin realizacji:

W związku z dynamicznie zmieniającymi się przepisami prawa oświatowego na początku każdego roku szkolnego dokonywałam analizy dokumentów szkolnych,

z uwzględnieniem pojawiających się zmian i dostosowywałam je do własnych działań, planów pracy, w tym planu pracy wychowawczej opartej na diagnozie wychowawczej klasy.

Efekty:

Osiągnęłam większą efektywność w pracy wychowawczo-dydaktycznej, dostosowałam swoje działania do potrzeb i wymagań szkoły.

2. Udział w pracach zespołu przedmiotowego.

Forma i termin realizacji:

Na początku każdego pierwszego okresu wspólnie z nauczycielkami języka angielskiego organizowałyśmy spotkania Zespołu Nauczycieli Języków Obcych, na których planowałyśmy działania i kierunki współpracy na nadchodzący rok szkolny, tworząc plan pracy zespołu, podejmując ustalenia dotyczące formy i sposobu przeprowadzania diagnozy oraz doboru podręczników. Na koniec każdego roku szkolnego tworzyłyśmy wspólnie sprawozdanie z pracy zespołu, które przedstawiałyśmy Dyrektorowi.

Efekty:

Każde spotkanie zespołu pomagało mi poszerzyć swój warsztat pracy i stawiać sobie kolejne zadania w procesie rozwoju zawodowego. Miałam możliwość wymiany doświadczeń, zapoznania się z opinią innych nauczycieli przedmiotów pokrewnych, przyczyniło się to do wzrostu poziomu nauczania w mojej szkole.

3. Uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego podnoszących kompetencje.

Forma i termin realizacji:

W trakcie stażu brałam udział wielu konferencjach organizowanych przez wydawnictwa językowe:

 „Po nitce do kłębka–egzamin ósmoklasisty odkodowany”, konferencja PELT- Rzeszów, kwiecień 2018r.

 „Proceess in Progress, Proceess to Progress” – Rzeszów, kwiecień2018r.

 “Gamification and Practical Application for EFL Learners” – Rzeszów,

kwiecień 2018r.

 “Tasks and Strategies for Egzamin Ósmoklasisty” – Rzeszów, kwiecień 2018r.

 „Szkoła na nowej podstawie”, intensywna konferencja metodyczna dla nauczycieli języka angielskiego – Sandomierz, marzec 2017r.

 „Egzamin ósmoklasisty w teorii i praktyce” – Tarnobrzeg,marzec 2017r.

 Intensywna konferencja metodyczna Macmillan – Rzeszów,luty 2020r.obejmująca następujące kluczowe zagadnienia:

• pożądane strategie pracy w klasach I-III, zgodnie z wytycznymi Nowej Podstawy Programowej dla I etapu kształcenia,

• dobór odpowiednich typów zadań aktywizujących, pod kątem ich celów językowych i ogólnorozwojowych w ramach tzw. pedagogiki zabawy,

• optymalne metody pracy na lekcjach języka obcego w pierwszym pełnym cyklu kształcenia w klasach IV-VIII szkoły podstawowej,

• wnioski z analizy wyników pierwszej edycji Egzaminu 8-klasisty, w tym głównie źródła trudności zadań tekstowych.

 „Próbny egzamin ósmoklasisty” – Gorzyce, wrzesień 2019 r.

Podniosłam również swoje kompetencje zawodowe biorąc udział w szkoleniu „Awans Zawodowy Nauczyciela” oraz „Wychowanie do życia w rodzinie w nowej podstawie programowej” zorganizowanym przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

w Rzeszowie.

Efekty:

Dzięki uczestnictwu w szkoleniach zawodowych uzyskałam wiele cennych informacji dotyczących zmian w przeprowadzaniu sprawdzianu ósmoklasisty, zapoznałam się

z ofertą różnych wydawnictw, poszerzyłam swoją wiedzę i zdobyłam nowe umiejętności dzięki temu uatrakcyjniłam prowadzone zajęcia rozbudzając jednocześnie ciekawość poznawczą uczniów. Stałam się bardziej dyspozycyjnym i wielozadaniowym pracownikiem.

4. Doskonalenie warsztatu pracy poprzez samoocenę i analizę literatury przedmiotu.

Forma i termin realizacji:

Przygotowałam spis książek w języku angielskim znajdujących się w bibliotece szkolnej, z którym zapoznałam uczniów. Motywowałam uczniów do czytania krótkich opowiadań po angielsku organizując na wybranych lekcjach konkursy czytelnicze. Doskonaliłam swój warsztat pracy poprzez lekturę czasopism i literaturę dotyczącą nauczania języka angielskiego, aktywizujących metod pracy, pracy wychowawczej, studiowanie publikacji w portalach edukacyjnych i stronach internetowych:

www.scholaris.pl www.literka.pl, www.interklasa.pl,www.edukom.pl, www.anglomaniacy.pl, www.britishcouncil.pl, www.cambridgeenglish.org, www.publikacje.edu.pl, www.edux.pl www. education.gov.uk.

Zalogowałam się na stronie www.profesor.pl i umieściłam tam konspekty lekcji. Systematycznie we współpracy z uczniami dbałam o estetykę sali językowej, starając się ocieplić jej wizerunek. Wykonywaliśmy gazetki tematyczne z okazji świąt, plakaty

i prezentacje związane z patronem szkoły. Moi wychowankowie prezentowali swoje osiągnięcia i wspólne przedsięwzięcia wieszając dyplomy, zdjęcia ze wspólnych wyjazdów, uroczystości szkolnych.

Efekty:

Poprzez samodzielne poszerzanie wiedzy przez lekturę książek, czasopism, artykułów na tematy wychowawcze łatwiej było mi rozwiązywać problemy związane z zachowaniem uczniów (wzajemna niechęć, brak motywacji do nauki, wysoka absencja.) Przez pogłębianie wiedzy z zakresu anglistyki mogłam wprowadzić urozmaicenia na swoich lekcjach

i wykorzystać nowe formy pracy. Nastąpiło rozbudzenie zainteresowania uczniów literaturą anglojęzyczną co przekładało się na lepszy udział w konkursach z języka angielskiego. Uczniowie rozwinęli umiejętność współpracy w grupie, silniej się zintegrowali. Autoprezentacja osiągnięć i zainteresowań okazała się być bardzo ważna w budowaniu

ich pewności siebie i zadowolenia własnej inicjatywy.

5. Doskonalenie własnego warsztatu pracy.

Formy i termin realizacji:

Motywowałam uczniów do brania udziału w konkursach językowych organizowanych w naszej szkole. Przygotowywałam ich do udziału w konkursie podając szczegółowe zagadnienia i wytyczne, organizując dodatkowe spotkania. Pod koniec roku szkolnego 2017/2018 r. zorganizowałam konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych „I Know America”, w którym wzięło udział dziesięcioro uczniów sprawdzając swoją wiedzę o USA.

Efekty:

Dzięki udziale w konkursie uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności

w środowisku rówieśniczym i lokalnym, wzmocnili wiarę we własne możliwości

i przypomnieli sobie zasadę zdrowej rywalizacji. Zadania i testy konkursowe wzbogaciły mój warsztat pracy, dzięki sukcesom uczniów odczułam zadowolenie i satysfakcję z wykonanej pracy. Ta inicjatywa przełożyła się na podniesienie jakości pracy szkoły.

6. Udział w różnych formach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego.

Forma i termin realizacji:

W trakcie stażu uczestniczyłam w następujących szkoleniach organizowanych przez szkołę:

 „Uczę się ja, uczy się mój mózg. Aspekty neurodydaktyczne w procesie nauki.”- wrzesień, 2017r.

 „Cybernauci. Kompleksowy projekty kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”-styczeń, 2018r.

 Narkotyki i używki –wrzesień, 2018r.

 Szkolenie z zakresu poradnictwa psychologiczno –pedagogicznego – grudzień, 2018r.

 Szkolenie „Dziennik elektroniczny VULCAN” – kilkakrotnie od momentu wprowadzenia e-dziennika w szkole.

 Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy –wrzesień, 2018r.

 „ Gamifikacja. WebQuest. Odwrócona klasa” – maj,2018r.

 „Jak motywować ucznia?” – kwiecień, 2018r.

 „O substancjach raz jeszcze-zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży związane

z używkami” – listopad, 2019r

 „Ocena pomagająca się uczyć”, szkolenie przeprowadzone w dwóch częściach – maj, 2019r.

Efekty:

Systematycznie uczestniczyłam w szkoleniowych radach pedagogicznych, których tematyka wynikała z bieżących potrzeb oraz uwzględniała zmiany w systemie oświatowy. Pogłębiłam na nich swoją wiedzę z zagadnień dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych i zwiększyłam kompetencje zawodowe.

7. Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych wynikających z potrzeb lub zainteresowań uczniów.

Forma i termin realizacji:

Przed każdym konkursem z języka angielskiego organizowałam konsultacje

dla uczniów, którzy brali w nich udział, aby pod okiem specjalisty mogli lepiej przygotować się do nich.

Efekty:

Uczniowie zdobywali wiedzę wykraczającą poza podstawę programową, rozwijali swoje zainteresowanie językiem angielskim dzięki czemu czuli się pewniej przystępując

do konkursu, co przekładało się na ich sukcesy i wyższą samoocenę. Sama miałam możliwość zacieśnić więź z uczniami i poczuć satysfakcję wynikającą z ich sukcesów.

8. Przeprowadzenie analizy własnej pracy w celu oceny skuteczności podejmowanych działań dydaktycznych.

Forma i termin realizacji

Ewaluacja jest nieodłącznym elementem w pracy każdego nauczyciela. Prowadzi

do uzyskania informacji zwrotnej pozwalającej na ulepszenie swoich działań dydaktycznych.

W celu poprawy efektywności swojej pracy poddawałam ewaluacji osiągnięcia uczniów, wyniki w konkursach i testach, pracę i zaangażowanie na lekcjach. Analizując dane z tych ewaluacji zmieniałam metody pracy, podejście do uczniów na lekcji, eliminowałam własne błędy, lepiej planowałam prace uczniów w czasie, poszukiwałam nowych metod nauczania.

Uczniowie to bystrzy obserwatorzy i obiektywnie potrafią ocenić działania innych, dlatego stworzyłam ankietę, mającą na celu uzyskania odpowiedzi na temat postrzegania przez nich moich metod pracy, sposobu oceniania, indywidualnego podejścia. Zapytałam jaki sposób pracy najbardziej im odpowiada, czy lekcje są ciekawe, czy tłumaczenia zrozumiałe. Odpowiedzi uczniów stanowiły dużą pomoc przy planowaniu przyszłej pracy. Analiza wyników pozwoliła mi stworzyć stosowne wnioski do dalszej pracy.

Efekty:

Dzięki autorefleksji i ewaluacji jestem nauczyciel skuteczniejszym w swoich działaniach. Pogłębiłam wiedzę o samej sobie i wykorzystałam ją do planowania dalszego rozwoju oraz eliminowania błędów wychowawczych i edukacyjnych. Uczniowie mieli możliwość komunikacji i przedstawienia własnej wizji idealnego nauczyciela, który jest życzliwy, wspiera, motywuje do pracy, służy wsparciem i rzetelną informacją zwrotną dotyczącą procesu kształcenia.

§ 8 ust. 2 pkt 2

Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

1. Umiejętne stosowanie technologii komputerowej i informatycznej w swojej pracy.

Forma i termin realizacji:

W obecnych czasach sprawne posługiwanie się komputerem jest jedną z istotnych umiejętności, którą powinien posiadać każdy nauczyciel. To niezbędne narzędziem mojej codziennej pracy i wykorzystuję go na wiele sposobów:

 przygotowywanie dokumentacji nauczyciela przedmiotu i wychowawcy: plany pracy, programów wychowawczych, sprawozdania, analizy, samooceny, opinie, ankiety,

 opracowywanie materiałów do konkursów przygotowywanych przeze mnie,

 sporządzanie stosownych pism, referatów czy druków okolicznościowych.

W pracy nauczyciela niezbędne jest również wykorzystanie Internetu. Służy mi on

do śledzenia na bieżąco zmian w obowiązujących przepisach prawa oświatowego oraz ustaw, rozporządzeń dotyczących pracy szkoły. Korzystam ze stron poświęconych edukacji w celu wzbogacenia warsztatu pracy wyszukując ciekawych materiałów źródłowych na lekcję angielskiego, czy wychowania do życia w rodzinie. Mam możliwość zapoznania się z ofertą innych nauczycieli przeglądając strony internetowe zawierające różnorodne publikacje kolegów i koleżanek po fachu, mogę wymieniać się z nimi doświadczeniami w zakresie metod, form pracy oraz wykorzystywanych środków dydaktycznych.

Dziennik elektroniczny, strona internetowa szkoły oraz strona na portalu facebook to narzędzia, które bardzo usprawniają pracę nauczyciela. Dzięki nim mam bieżący kontakt

z rodzicami, uczniami i nauczycielami, mogę otrzymywać wiadomości z usprawiedliwieniami nieobecności, zamieszczać ogłoszenia oraz informować grono pedagogiczne o wszelkich pilnych sprawach wychowawczych. Jest to niezwykła oszczędność czasu, jak również narzędzie porządkujące i usprawniające prace nauczyciela.

Na lekcjach bardzo często korzystam z tablicy interaktywnej i oprogramowania. Materiał audiowizualny jest nieodzownym elementem w pracy z uczniem na języku angielskim. W swojej pracy wykorzystuje bogate zasoby portalu youtube.com gdzie znajdują się filmy, do których sama tworzę karty pracy. Są to zwykle materiały autentyczne oraz bieżące, przez co uczniowie uczą się języka w ujęciu naturalnym oraz nowoczesnym. Pracuje również z programami interaktywnymi, które są dodatkiem do podręczników szkolnych. Materiały w nich zawarte poszerzają treści ujęte w podręczniku o dodatkowe ćwiczenia oraz interaktywne gry a tym samym uatrakcyjniają zajęcia i pomagają w zapamiętywaniu treści, zachęcają do aktywnego udziału w lekcji aktywizują do komunikowania się w języku angielskim.

Sytuacja z pandemią koronawirusa na świecie pokazała, że umiejętności związane

z Technologią Informacyjno-Komunikacyjną są niezbędne w pracy nauczyciela. Prowadząc zajęcia zdalne od 13 marca 2020 roku samodzielnie opanowałam nowe umiejętności informatyczne. Lekcje z uczniami organizowałam na platformie Classroom Google, na której umieszczałam projekty i zadania do zajęć, linki czy pliki niezbędne do ich przeprowadzenia. Systematycznie spotykałam się z uczniami online łącząc się w czasie rzeczywistym przez aplikację Meet i prezentując trudniejsze zagadnienia gramatyczne.

Efekty:

Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjnej i komputerowej pobudzało moją kreatywność, powodowało wzrost satysfakcji z efektywnie i ciekawie przeprowadzonego procesu dydaktycznego oraz wzbogacało mój warsztat pracy. Urozmaicając moje zajęcia, podnosiłam jakość pracy placówki, gdyż wychowankowie przekazywali informacje o szkole i lekcjach swoim rodzicom, kolegom i koleżankom.

A jeżeli chwalili szkołę to jej prestiż wzrastał. Dzięki wykorzystaniu komputera i sieci Internet na zajęciach zwiększała się efektywność uczenia, szkoła stała się atrakcyjnym miejscem dla obecnych i przyszłych uczniów. Poza tym, umiejętne wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej przekładało się na internetowy kontakt

z rodzicami, rozbudzanie u uczniów zainteresowania technologiami informatycznymi, naukę rozsądnego i bezpiecznego korzystania z komputera czy zdobywanie nowych umiejętności.

§ 8 ust. 2 pkt 3

Umiejętność dzielenia się wiedza i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

1. Współpraca z nauczycielami anglistami oraz nauczycielami innych przedmiotów.

Forma i termin realizacji:

Podczas trwania stażu wymieniałam się doświadczeniami z innymi nauczycielami podczas częstych spotkań i rozmów. Wspólnie z anglistkami przeprowadzałam co rok konkurs kuratoryjny i konkurs dla szkół europejskich The Big Challenge.

Efekty:

Współpraca z nauczycielami stanowi dla mnie wyzwolenie nowych pomysłów, uczenie się od nich, kształtowanie umiejętności interpersonalnych, możliwość realizacji umiejętności organizacyjnych, wprowadzanie nowych metod pracy, a tym samym podniesienie jakości nauczania. Dzięki mojej wymianie doświadczeń z innymi podnosi się poziom nauczania w szkole, uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce.

2. Dzielenie się wiedza i korzystanie z doświadczenia nauczycieli dyplomowanych.

Forma i termin realizacji:

W maju 2018r. przeprowadziłam lekcje koleżeńską w ramach Sieci Współpracy Nauczycieli TIK wykorzystaniem tablicy interaktywnej dotyczącą atrakcji turystycznych Londynu. Podczas lekcji stosowałam metody aktywizujące, a także korzystałam z technologii informacyjno-komunikacyjnej, co niewątpliwie wpłynęło na atrakcyjność zajęć i większe zaangażowanie uczniów.

Efekty:

Zajęcia otwarte to ważna dla mnie i ciekawa forma samodoskonalenia zawodowego. Dzięki nim rozwijam swoje horyzonty i warsztat pracy. Zintegrowały one grono pedagogiczne. Prowadzenie tego typu zajęć mobilizowało mnie do poszukiwania ciekawszych, innowacyjnych metod pracy i do analizy własnych kompetencji. Nabrałam doświadczenia w sprawnym komunikowaniu się i przekazywaniu informacji. Mam większą pewność siebie podczas występowania publicznego. Dzięki otwartej formie lekcji uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed innymi nauczycielami.

3. Opracowanie i udostępnienie w bibliotece szkolnej i na stronie szkoły testów, sprawdzianów, scenariuszy przedstawień, konkursów itp.

Forma i termin realizacji:

Wszystkie przeprowadzone przeze mnie działania wychowawcze, dydaktyczne, imprezy szkolne zawsze były opisane i podsumowane. Sprawozdania z nich wraz

z wykonanymi zdjęciami umieszczałam na stronie internetowej szkoły www.zs.egorzyce.pl. Samodzielnie opracowane materiały umieszczałam również na innych stronach

w sieci:www.edux.pl, www.profesor.pl. Są to w większości materiały wypracowane podczas stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego tj. scenariusze, testy, ankiety.

Efekty:

Dzięki prezentacji na szkolnej stronie sprawozdań z imprez szkolnych, uczniowie mogli pochwalić się osiągniętymi rezultatami, wzrastało ich poczucie własnej wartości, dzięki czemu byli gotowi podejmować nowe wyzwania.

Fakt, iż ktoś chce skorzystać z mojej wiedzy i doświadczenia oraz materiałów przeze mnie wypracowanych daje mi dużo satysfakcji. Moje działania przyczyniły się do poszerzenia oferty biblioteki szkolnej o nowe materiały. Dzięki publikacjom na szkolnej stronie internetowej oraz innych stronach w sieci placówka jest postrzegana jako miejsce rozwijające uzdolnienia i zainteresowania wychowanków.

4. Pełnienie funkcji opiekuna praktyki.

Forma i termin realizacji:

Od października 2017r. do stycznia 2018r. byłam opiekunem praktyki studentki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zapoznałam praktykantkę z dokumentacją szkoły, a także z ogólnymi zasadami organizowania i prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole. Praktykantka obserwowała lekcje, które prowadziłam pogłębiając

w ten sposób znajomości metod i form nauczania w zakresie studiowanego przedmiotu. Prowadziła pod moim kierunkiem 5 lekcji, na których miała możliwość zaprezentowania przyswojonych umiejętności istotnych w procesie nauczania angielskiego. W trakcie praktyki studentka prowadziła dziennik praktyki, w którym systematycznie odnotowywała spostrzeżenia z obserwowanych zajęć oraz z lekcji prowadzonych przez innych nauczycieli

i wynikającą z nich pedagogiczną refleksję.

Efekty:

Studentka poznała placówkę w aspekcie przyszłej pracy nauczyciela, pozyskała doświadczenie w zakresie planowania pracy wychowawczo-dydaktycznej i prowadzenia lekcji. Pełnienie funkcji opiekuna praktyki studenckiej przyniosło mi wiele satysfakcji płynącej z tego, że mogę być dla kogoś autorytetem i przyczyniać się do jego rozwoju. Mogłam poznać swoje mocne i słaby strony poprzez omawianie lekcji prowadzonych

w obecności praktykantki. Jednak przede wszystkim miałam znaczący wpływ na kształcenie nowych kadr nauczycielskich.

§ 8 ust. 2 pkt 4a

Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.

1. Opracowanie i wdrożenie innowacji z języka angielskiego

Forma i termin realizacji:

W roku szkolnym 2019/2020opracowałam i wprowadziłam innowację pedagogiczną „Vlog your English” chcąc stworzyć uczniom mojej szkoły możliwości nauki języka angielskiego na ciekawych zajęciach dodatkowych, ze szczególnym naciskiem na najistotniejszy aspekt – umiejętność sprawnego komunikowania się w języku angielskim. Moim celem było rozbudzenie u uczniów chęci zgłębiania wiedzy, ciekawości poznania innych języków, motywacji do dalszej edukacji, ale przede wszystkich chciałam przezwyciężyć u nich blokadę w posługiwaniu się językiem obcym i sprawić żeby mieli większą śmiałość i pewność siebie.

Jednym z zadań nauczyciela jest promowanie języka angielskiego wśród dzieci oraz uczynienie z nauki procesu przyjemnego i efektywnego. Aby osiągnąć ten cel, niezbędne jest uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego w szkole. W trakcie prowadzonych zajęć uczniowie tworzyli plany i wybierali tematy swoich vlogów a następnie nagrywali i umieszczali na stronie internetowej szkoły. Zajęcia były prowadzone

z wykorzystaniem komputera, tablicy multimedialnej, Internetu oraz telefonów komórkowych.

Efekty:

Uczniowie zdobyli nowe umiejętności i podnieśli poziom posiadanych kompetencji kluczowych, umocnili wiarę w swoje możliwości językowe, wzmocniła się ich motywacja

do nauki. Podejmowanie systematycznych działań doprowadziło do wzbogacenia czynnego

i biernego zasobu słownictwa uczniów i poprawiła się umiejętność pracy w grupie. Nastąpiła poprawa jakości pracy szkoły, która wzbogaciła swoją ofertę edukacyjną poprzez uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć. Zbudowano pozytywny wizerunek szkoły wśród uczniów i rodziców jako placówki dbającej o językowy rozwój swoich wychowanków.

§ 8 ust. 2 pkt 4c

Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

1. Rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów.

Forma i termin realizacji:

Po rozpoznaniu potrzeb edukacyjnych uczniów zdolnych starałam się modyfikować

i indywidualizować swój warsztat pracy, tak aby rozwijać ich zdolności językowe. Aktywizowałam ich do bardziej wytężonej pracy na lekcjach proponując dodatkowe materiały z zagadnieniami wykraczającymi poza program. Angażowałam w realizację ciekawych projektów, ale przede wszystkim zachęcałam do udziału w konkursach , w których mogli się wykazać, zmierzyć i wykorzystać swoje zdolności językowe. Przygotowywałam uczniów do następujących konkursów z języka angielskiego, które następnie przeprowadzałam w szkole:

• konkurs kuratoryjny z języka angielskiego odbywający się na początku każdego roku szkolnego

• ogólnopolski konkurs z języka angielskiego EDI –wrzesień, 2018r.

• ogólnopolski konkurs języka angielskiego FOX – marzec, 2018 r.

• internetowy, europejski konkurs języka angielskiego The Big Challenge odbywający się w mojej szkole rokrocznie już od wielu lat. 5 maja 2020r. konkurs przeprowadzony został zdalnie,

• ogólnopolski konkurs z języka angielskiego PINGWIN – luty, 2020 r.

• szkolny konkurs I Know America- czerwiec, 2019 r.

Efekty:

Uczniowie odnosili sukcesy, mobilizowali się do pracy, rozbudzali ambicję, rozwijali zainteresowania przez co zwiększali samoocenę. Przekładało się to na promowanie szkoły na zewnątrz, jej dobry wizerunek w środowisku lokalnym i podwyższenie jakości pracy. Jako nauczyciel dbałam o rozwój zainteresowania u uczniów językiem angielskim, rozwijam ich poczucie własnej wartości oraz uświadamiam im, że każdy wysiłek sprzyja osiąganiu sukcesu.

2. Współorganizowanie uroczystości szkolnych

Forma i termin realizacji:

Brałam czynny udział w organizacji uroczystości zawartych w kalendarzu szkolnym: Zabawa Choinkowa, Andrzejki, Dzień Dziecka, Wigilia Klasowa. W 2018 roku byłam opiekunem i koordynatorem Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizowanego w OSP

w Gorzycach.

Od roku 2017 jestem organizatorem corocznej akcji charytatywnej Pancake Day, która cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. Idea święta narodziła się w Anglii

i połączona została przeze mnie z polskimi ostatkami. Uczestnicy konkursu przygotowują swoje popisowe naleśniki, które oceniane są przez uczniów ze szkoły, wpłacających za prawo do głosowania symboliczna złotówkę. Zwycięzca otrzymuje tytuł Mistrza Naleśnika

i atrakcyjne nagrody. Za pieniądze zebrane podczas tego wydarzenia zakupione zostały gry planszowe do Strefy Gier zorganizowanej w szkole.

Efekty:

Uczniowie mieli możliwość prezentacji swoich umiejętności i zdolności, zdobywania nowych doświadczeń, pokonywania nieśmiałości. Poprzez angażowanie dzieci w życie szkoły tworzy się pozytywny wizerunek placówki w środowisku lokalnym. Organizując uroczystości i święta przyczyniłam się do integracji uczniów i środowisk rodzinnego oraz pielęgnowania tradycji

3. Aktywna realizacja zadań opiekuńczych integrującą społeczność szkolną

Forma i termin realizacji:

Przez trzy lata pełniłam funkcje opiekuna Pocztu Sztandarowego Szkoły. Zwerbowałam i przygotowałam chętnych uczniów do uczestnictwa w Poczcie Sztandarowym. Wzięliśmy udział w wielu uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych:

• uroczystości okolicznościowe w Zespole Szkół im. Por. Józefa Sarny

w Gorzycach,

• Zjazd Samorządów Szkół Jana Pawła II w Ulanowie,

• uroczystości i msza święta z okazji Odzyskania Niepodległości,

• msza święta oraz uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja,

• uroczystości z okazji Dnia Patrona,

• uroczystości pasowania na ucznia klas pierwszych,

• uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas ósmych.

W roku szkolnym 2019/2020 byłam opiekunem Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole. Opracowałam plan pracy SKC.W październiku 2019 roku w ramach działań związanych

z wolontariatem wraz z chętnymi uczniami naszej szkoły wzięliśmy udział w spotkaniu formacyjnym w domu parafialnym w Gorzycach. Przeprowadziliśmy następujące akcje charytatywne:

o Papieskie Kremówki – dystrybucja kremówek z okazji Dnia Papież Jana Pawła II,

o akcja „Tak Pomagam” – zbiórka żywności przed Świętami Bożego Narodzenia,

o akcja „Kromka Chleba dla Sąsiada” – zbiórka żywności dla osób starszych

w potrzebie.

Efekty:

Poprzez udział w akcjach charytatywnych młodzież uwrażliwiła się na pomoc słabszym i potrzebującym, nauczyli się tolerancji i dzielenia z innymi. Szkoła ociepliła swój wizerunek w środowisku lokalnym jako placówka promująca wolontariat. Wszelkie wyjazdy do innych szkół i udział w uroczystościach przełożyły się na integrację młodzieży

i nauczycieli. Jako opiekun i organizator tych przedsięwzięć zyskałam pewność, że moje działania wychowawcze są skuteczne i przynoszą pozytywne efekty.

4. Organizacja i przeprowadzenie szkolnego konkursu języka angielskiego.

Forma i termin realizacji:

W czerwcu 2018 roku samodzielnie zorganizowałam konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych „I Know America”. Opracowałam scenariusz konkursu, przygotowałam pytania i testy konkursowe dostosowane do uczniów szkoły podstawowej. Pozyskałam sponsora konkursu – skontaktowałam się z wydawnictwem Oxford University Press

i wystąpiłam z prośbą o nagrody dla zwycięzców, którymi były książki anglojęzyczne

z płytami CD i gadżety z logo firmy. Informacje o konkursie i jego wynikach umieściłam na stronie internetowej szkoły.

Efekty:

Udział uczniów w konkursie na poziomie szkolnym służy integracji społeczności szkolnej oraz tworzeniu interesujących form spędzania czasu wolnego. Uczniowie rywalizując poznają swoje możliwości, umiejętności, ujawniają swoje talenty, rozwijają zainteresowania, kształcą wyobraźnię, wytrwałość i realizują własne marzenia. Jako realizator konkursu i rozwinęłam swoje umiejętności organizacyjne i rozbudziłam w uczniach chęć poznawania krajów anglojęzycznych.

5. Pełnienie roli wychowawcy

Forma i termin realizacji:

Organizowałam wycieczki dla swojej klasy:

 wyjazd do Kurozwęk- zwiedzanie Pałacu, Safari bizon, labiryntu kukurydzy, ognisko integracyjne,

 wyjazd z okazji Dnia Kobiet do kina,

 wyjazd do Tarnobrzegu na paintball,

 dwudniowa wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Starego Miasta, Centrum Nauki Kopernik, stadionu narodowego, Łazienek Królewskich, przejażdżka metrem,

 wyjazd na wrotki z okazji Dnia Chłopaka,

 wycieczka do Oświęcimia, zwiedzanie Obozu Koncentracyjnego Auschwitz.

Pełnienie funkcji wychowawcy wymaga dużej odpowiedzialności i poświęcenia.

W trakcie realizacji działań wychowawczych punktem odniesienia stał się dla mnie Szkolny Program Wychowawczy. Na jego podstawie i w oparciu o diagnozę potrzeb w klasie opracowywałam corocznie program pracy wychowawcy. Obejmując opieką obecna klasą 8b zapoznałam się z sytuacją rodzinną i środowiskową wszystkich uczniów analizując dokumentację zgromadzoną w szkole np. opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, rozmawiając z ich wychowawcą w klasach I – III oraz z rodzicami i z nimi samymi. Efektywna współpraca z rodzicami jest kluczowym elementem dobrego wychowania młodego człowieka. Dlatego pozostawałam w stałym kontakcie z rodzicami spotykając się

z nimi na wywiadówkach czy kontaktując przez e-dziennik lub telefonicznie. Przeprowadziłam wiele rozmów indywidualnych z rodzicami uczniów mających problemy

w nauce, sprawiającymi problemy wychowawcze oraz tymi, których sytuacja rodzinna była trudna i skomplikowana. Te kontakty miały na celu wyjaśnianie na bieżąco zaistniałych problemów, konfliktów, trudności, a w przypadku uczniów z trudną sytuacją rodzinną udzielanie wskazówek i wsparcia oraz indywidualną pomoc.

Efekty:

Rozwiązywanie problemów wychowawczych na bieżąco zbudowało pozytywne relacje z rodzicami, którzy byli bardziej otwarci i pomocni. Zmotywowałam ich do poświęcania dzieciom większej uwagi oraz bieżącej kontroli ich postępów w nauce.

Współpraca z wychowankami, udzielanie dobrych rad i pomoc w trudnych sytuacjach budowały wzajemne zaufanie, wpływały pozytywnie na uczniów i pomagały w budowaniu serdecznych więzi. Wszelkie wyjazdy i wycieczki to poszerzenie zakresu oferty zajęć pozalekcyjnych placówki, możliwość poznania nowych miejsc i dobry sposób na integrację zespołu klasowego. Jako wychowawca zdobyłam kolejne doświadczenia w organizacji wycieczek szkolnych z zachowaniem przepisów BHP, określonymi celami i stosownym programem. Nastąpił ogólny wzrost jakości pracy szkoły w zakresie kształcenia

i wychowania.

6. Praca w Zespole do Spraw Ewaluacji Wewnętrznej.

Forma i termin realizacji:

W roku szkolnym 2019/2020 byłam przewodniczącą zespołu dokonującego ewaluacji wewnętrznej. Naszym celem było: pozyskanie informacji na temat: działań dotyczących wspomagania rozwojów uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji. Przedmiotem ewaluacji były opinie rodziców, nauczycieli oraz pedagoga szkolnego dotyczącego: wyrównywaniu szans edukacyjnych, wspomaganiu rozwoju uczniów w zależności od ich indywidualnej sytuacji, dostosowywaniu oferty zajęć do potrzeb uczniów i motywowaniu uczniów do samorozwoju. W trakcie badania chcieliśmy uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące rozpoznawania i uwzględniania przez nauczycieli potrzeb rozwojowych uczniów. Informacji odnośnie organizacji przez szkołę warunków do wyrównywania braków

i zaległości wychowanków oraz rozwoju ich zainteresowań i uzdolnień czy pomocy

w specyficznych trudnościach w nauce. Wraz z innymi nauczycielami wchodzącymi w skład zespołu konstruowałam ankiety dla nauczycieli, rodziców, pytania do kwestionariuszy badając pracę szkoły w obszarze wspomagania rozwoju uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.

Efekty:

Dzięki ewaluacji szkoła i nauczyciele utwierdzili się w przekonaniu, że umiejętnie wspomagają rozwój uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji poprzez dostosowanie wymagań edukacyjnych. Uczniowie korzystali z zajęć dodatkowych: rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, wyrównawczych

i terapeutycznych z psychologiem. Jako przewodnicząca zdobyłam umiejętność kierowania zespołem, poznałam i wdrożyłam procedury opracowywania ewaluacji wewnętrznej szkoły.

§ 8 ust. 2 pkt 4e

Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania

w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami.

1. Nawiązanie współpracy z wydawnictwami Express Publishing, Macmillan

i Oxford University Press.

Forma i termin realizacji:

Pozostaję w stałym kontakcie z przedstawicielami wydawnictw językowych, śledzę nowości wydawnicze i biorę udział w konferencjach metodycznych organizowanych

w województwie podkarpackim i świętokrzyskim. Organizując szkolny konkurs wiedzy

o Stanach Zjednoczonych zwróciłam się do wydawnictw z prośbą o zasponsorowanie nagród dla zwycięzców. Pozyskałam sponsorów i nagrody rzeczowe w postaci książek i gadżetów

z logo firmy, które otrzymali uczestnicy konkursu z największa liczbą punktów.

Efekty:

Dzięki tej współpracy doskonaliłam warsztat pracy, wzbogacałam ofertę edukacyjną

oraz poznawałam nowości programowe. Potrafiłam ocenić materiały edukacyjne oraz dostosować ofertę do potrzeb edukacyjnych. Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody jako docenienie ich umiejętności językowych i ciężkiej pracy.

2. Współpraca z pedagogiem szkolnym, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

w Nowej Dębie, kuratorami i sądem.

Forma i termin realizacji:

Współpraca z pedagogiem szkolnym jest niezbędna i bardzo ważna. Dobry nauczyciel-wychowawca zauważa problemy i w miarę swoich możliwości zapobiega im.

W międzyczasie sygnalizuje o nich pedagogowi szkolnemu, aby wspólnie opracować najskuteczniejsze metody przeciwdziałania trudnościom ucznia. Pedagog szkolny jest

w stanie odciążyć nauczyciela-wychowawcę w wielu obszarach pracy pedagogicznej.

W jednych miejscach wesprzeć, w innych przejąć rolę, a w jeszcze innych współdziałać

w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu.

Podczas częstych konsultacji i rozmów z pedagogiem szkolnym wymieniałyśmy swoje spostrzeżenia, informacje na temat wychowanków mojej klasy, ustalałyśmy sposób postępowania. Wspólnie dążyłyśmy do rozwiązywania sytuacji problemowych, których niestety było dużo podczas trwania okresu stażu.

W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną kierowałam na badania uczniów u których dostrzegłam taką potrzebę, przygotowywałam opinie dla potrzeb poradni dotyczące postępów szkolnych i zachowania uczniów. Utrzymywałam stały kontakt

z kuratorami moich dwóch wychowanków wymieniając się spostrzeżeniami dotyczącymi ich zachowania oraz na bieżąco przesyłałam sprawozdania z ich osiągnięć szkolnych. Na prośbę Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu przygotowałam opinię szkolną dotyczącą uczennicy

z mojej klasy.

Brałam udział w cyklicznych spotkaniach Zespołu do Spraw Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

w związku z tym, że uczyłam angielskiego dwóch uczniów z orzeczeniem o specjalnej potrzebie kształcenia specjalnego. Stworzyłam dla nich dostosowanie wymagań edukacyjnych i stosowałam je podczas lekcji języka angielskiego w ścisłej współpracy z nauczycielami wspomagającymi.

Ponadto, organizowałam informacyjne spotkania z nauczycielami uczącymi w mojej klasie,

w związku z trudnymi sytuacjami rodzinnymi i zdrowotnymi moich wychowanków.

Efekty:

Współpraca i wymiana zdań z panią pedagog była bardzo owocna. Dzięki niej wielokrotnie udało się rozwiązać konflikty pomiędzy uczniami już na etapie ich powstawania. Na skutek wsparcia ze strony pedagoga moja rola wychowawcy zastała znacznie usprawniona. Nawiązałam współpracę z pracownikami instytucji pomocnych

w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych, dzięki czemu lepiej wykonywałam rolę wychowawcy. Stosowałam indywidualizację pracy podczas zajęć.

§ 8 ust. 2 pkt 5

Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych z uwzględnieniem specyfiki, typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

1. Pogłębianie wiedzy w zakresie umiejętności diagnozowania i rozwiązywanie problemów młodzieży.

Forma i termin realizacji:

Potrzeby i trudności uczniów (edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze) poznawałam poprzez obserwacje własne, rozmowy z wychowawcami, analizę opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, korzystanie z pracy pedagoga szkolnego lub udział w Radach Pedagogicznych poświęconych omawianiu problemów wychowawczych istniejących

w naszej szkole. Swoją wiedzę na temat potrzeb rozwojowych oraz problemów i zagrożeń charakterystycznych dla młodzieży szkolnej poszerzałam również studiując fachową literaturę, publikacje w Internecie oraz biorąc udział w Radach Pedagogicznych poświęconych tym zagadnieniom.

Efekty:

Dzięki zdobytej szczegółowej wiedzy na temat tych problemów mogłam później

w swojej pracy łatwiej diagnozować ich oznaki i przyczyniać się do ich rozwiązywania.

2. Rozpoznanie i rozwiązywanie pojawiających się w szkole problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych .

Forma i termin realizacji:

W swojej już prawie piętnastoletniej pracy pedagogicznej spotykałam się z różnymi problemami natury wychowawczej i dydaktycznej. Ich rozpoznawanie i rozwiązywanie już na samym początku jest niezwykle ważne, ponieważ przekłada się to na sprawne funkcjonowanie szkoły.

Efekty:

Rozwiązując problemy natury wychowawczej i dydaktycznej zyskuję cenne doświadczenie

w pracy nauczyciela pomagając jednocześnie uczniom uporać się z ich trudnymi sytuacjami.

Podsumowanie:

Bardzo ambitnie podeszłam do realizacji zadań umieszczonych w planie rozwoju zawodowego. Zawsze w pracy nauczyciela staram się wywiązać z powierzonych mi zadań

w stu procentach, ponieważ pragnę być pracownikiem z którego pracodawca jest w pełni zadowolony. Dlatego też dużą satysfakcję sprawiło mi docenienie przez Dyrektora Szkoły, czego wynikiem było przyznanie mi Nagrody Dyrektora Szkoły w roku szkolnym 2018/2019 za duże zaangażowanie w funkcjonowanie szkoły i osiągnięcia w pracy dydaktycznej

i wychowawczej.

Jednak sensem pracy nauczyciela są uczniowie i to na nich skupiłam się najbardziej podczas odbywania stażu kierując się słowami Paulo Coelho:

„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi,

nauczyciel również czegoś się uczy.”

Życzliwe relacje z młodzieżą i dobry kontakt są niezbędne do owocnej pracy dydaktycznej, dlatego dbałam o to aby być pedagogiem, który rozumie, wspiera i motywuje do działania. Różnorodne formy prowadzonych zajęć, metody aktywizujące i często stosowana technologia informacyjno-komunikacyjna mobilizowały uczniów do większego zaangażowania

i aktywności. Poza pracą dydaktyczną niezwykle ważna jest rola wychowawcy, którą z dużą przyjemnością pełnię już od kilku lat. Jako wychowawca pomagałam dzieciom zrozumieć

i zaakceptować konieczność istnienia pewnych reguł oraz pobudzałam w wychowankach rozwój samokontroli i samodyscypliny, a zarazem tworzyłam wewnętrzny ład w życiu grupy klasowej. Pamiętając jednocześnie, że najistotniejsze jest indywidualne podejście do każdego młodego człowieka, ofiarowanie mu czasu i zainteresowania.

Chociaż okres stażu minął, nie zamierzam spocząć na laurach. Nadal będę doskonalić się

w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej aby rzetelnie i efektywnie realizować powierzone mi zdania i obowiązki.

Zgłoś błąd Wyświetleń: 0

Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.

Przewodnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego – Kuratorium Oświaty w Krakowie

Opracowano na podstawie przepisów:

ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.);

rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200);

ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.)

Uwaga!

Staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego mogą rozpocząć nauczyciele, którzy przepracowali w szkole co najmniej rok od dnia nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Warunkiem nadania stopnia awansu zawodowego jest:

odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego (staż mogą odbywać nauczyciele pracujący co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć i zatrudnieni m.in. w szkołach i placówkach, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe); jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach, i w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora szkoły, który wykonuje czynności związane z odbywaniem stażu przez nauczyciela,

spełnienie wymagań kwalifikacyjnych (zgodnie z art. 10 ust. 10 ustawy – Karta Nauczyciela do nauczycieli zatrudnionych bez wymaganych kwalifikacji nie stosuje się przepisów dotyczących awansu zawodowego),

uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.

Wymiar stażu

Staż w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy. Prawo do skróconego stażu w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy posiadają:

nauczyciele mianowani legitymujący się co najmniej stopniem naukowym doktora

oraz

oraz nauczyciele mianowani, którzy prowadzili zajęcia w szkole za granicą (w szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa oraz w ramach innej formy nauczania prowadzonej przez organizację społeczną zarejestrowaną za granicą) – po nawiązaniu stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozpoczęcie stażu

Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły. Do wniosku należy dołączyć plan rozwoju zawodowego. Plan rozwoju zawodowego powinien uwzględniać specyfikę i potrzeby szkoły oraz zadania na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.

Dyrektor szkoły, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w szkole, zatwierdza plan rozwoju zawodowego nauczyciela albo zwraca go nauczycielowi do poprawy wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian

Nauczyciel obowiązany jest poprawić plan rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć go dyrektorowi szkoły w wyznaczonym przez niego terminie, nie krótszym niż 3 dni robocze. Dyrektor szkoły zatwierdza poprawiony plan rozwoju zawodowego, uwzględniający jego zalecenia, w terminie 7 dni od dnia jego przedłożenia.

Zmiana planu rozwoju zawodowego

W trakcie stażu nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia zmienionego planu rozwoju zawodowego, zatwierdza ten plan albo zwraca go nauczycielowi do poprawienia wraz z pisemnym zaleceniem wprowadzenia niezbędnych zmian.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w trakcie stażu, dyrektor szkoły może pisemnie zobowiązać nauczyciela do wprowadzenia zmian w planie rozwoju zawodowego, w wyznaczonym przez niego terminie, nie krótszym niż 5 dni.

Przebieg stażu

Dyrektor w trakcie realizowania przez nauczyciela planu rozwoju zawodowego zapewnia prawidłowy przebieg stażu oraz zbiera informacje o realizacji przez nauczyciela zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego, a także o efektach prowadzonych przez niego zajęć.

Dyrektor szkoły zapewnia nauczycielowi odbywającemu staż warunki do:

obserwacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz innych zajęć prowadzonych w szkole, w szczególności zajęć prowadzonych przez nauczyciela tego samego przedmiotu lub rodzaju zajęć, w tej samej lub innej szkole; udziału w formach doskonalenia zawodowego, określonych w zatwierdzonym planie rozwoju zawodowego; korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej biblioteki pedagogicznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innych placówek oświatowych.

W trakcie stażu dyrektor szkoły obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne prowadzone przez niego zajęcia.

Powinności nauczyciela w okresie stażu

Nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie odbywania stażu powinien:

podejmować działania mające na celu doskonalenie warsztatu pracy, w tym umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej; realizować zadania służące podniesieniu jakości pracy szkoły; pogłębiać wiedzę i umiejętności służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia zawodowego; przeprowadzić co najmniej 3 godziny zajęć otwartych dla nauczycieli oraz dokonać ich ewaluacji, w obecności, w miarę możliwości, nauczyciela-doradcy metodycznego w zakresie tych zajęć lub nauczyciela-konsultanta lub przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

Przedłużenie stażu

1. Nieobecność nauczyciela w pracy wskutek:,

pozostawania w stanie nieczynnym,

choroby,

zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub

urlopu innego niż: urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop rodzicielski lub urlop ojcowski

trwająca nieprzerwanie dłużej niż jeden miesiąc powoduje wydłużenie stażu o czas trwania tej nieobecności.

W przypadku nieprzerwanej nieobecności z wyżej wymienionych przyczyn dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

2. Nieobecność nauczyciela w pracy z powodu:

urlopu macierzyńskiego,

urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

urlopu rodzicielskiego lub

urlopu ojcowskiego,

powoduje wydłużenie stażu o czas trwania tej nieobecności.

W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn określonych w obu punktach jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Nauczyciel może przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu odbywa staż w pełnym wymiarze.

Zmiana miejsca pracy

Nauczycielowi, który w okresie trwania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, do stażu zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Okres pomiędzy ustaniem poprzedniego stosunku pracy a nawiązaniem nowego nie wlicza się do stażu.

Ocenę za okres dotychczas odbytego stażu uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela po zakończeniu całego stażu.

Przywrócenie do pracy

W przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy, do stażu zalicza się okres stażu odbytego przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.

Zakończenie stażu

W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły. Przyjęcie sprawozdania należy zaopatrzyć datą wpływu.

Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala dyrektor szkoły na piśmie, w terminie 21 dni od daty otrzymania sprawozdania, po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania.

Ocena dorobku zawodowego powinna zawierać pieczęć szkoły lub placówki, datę sporządzenia oceny, podstawę prawną, dane dotyczące nauczyciela (nazwisko i imię, okres odbywania stażu, realizowany wymiar godzin w okresie odbywania stażu, nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć), ocenę (pozytywną lub negatywną), uzasadnienie (stopień realizacji planu rozwoju zawodowego, odniesienie się do zadań i efektów realizacji zaplanowanych działań, odniesienie się do zadań niezrealizowanych), informację o zasięgnięciu opinii rady rodziców, pouczenie o możliwości wniesienia odwołania, pieczęć i podpis dyrektora oraz podpis nauczyciela i datę otrzymania przez niego oceny.

Od oceny dorobku zawodowego nauczycielowi służy odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna.

Dyrektor szkoły

Dyrektor szkoły posiadający na tym stanowisku nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora co najmniej 2 lata oraz legitymujący się co najmniej bardzo dobrą oceną pracy, może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego po upływie 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora po upływie 3 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Jeżeli w okresie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora, okres odbytego stażu zalicza się na poczet wymaganego stażu pracy.

Nauczyciele, którzy w danym roku szkolnym przestali zajmować stanowisko dyrektora szkoły mogą złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po odbyciu stażu w wymiarze rok i 9 miesięcy, o ile staż rozpoczęli z dniem 1 września roku szkolnego następującego bezpośrednio po tym roku szkolnym.

Złożenie wniosku

W terminie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu nauczyciel mianowany składa do organu sprawującego nadzór pedagogiczny wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentacją nie później niż do dnia 30 czerwca organ sprawujący nadzór pedagogiczny wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

W przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentacją do dnia 31 października organ sprawujący nadzór pedagogiczny wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

Dokumentacja, jaką należy dołączyć do wniosku:

dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe (dyplomy, świadectwa, suplementy do dyplomów) – kopie poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;

akt nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego – kopia poświadczona przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;

zaświadczenie dyrektora szkoły o: wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż, dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego i dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji tego planu, przyczynach wydłużenia okresu stażu oraz zaliczenia dotychczas odbytego stażu w przypadkach określonych w art. 9d ust. 5 i 5a oraz art. 9f ust. 2 i 4 Karty Nauczyciela, ze wskazaniem podstawy prawnej odpowiednio wydłużenia albo zaliczenia okresu stażu oraz okresu nieobecności w pracy lub niepozostawania w stosunku pracy;

sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego – kopia poświadczona przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;

ocena dorobku zawodowego za okres stażu – kopia poświadczona przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;

opis i analiza sposobu realizacji jednego wymagania, w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań: umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi uczenia się, umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli, poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych;

opis i analiza sposobu realizacji jednego wymagania , w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań: opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych,wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym,

W przypadku realizacji tego zadania należy przedłożyć również poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem kopię dyplomu lub świadectwa potwierdzającego podstawową znajomość języka obcego w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289). opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.

, w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań:

Dokumentacja, jaką dyrektor szkoły załącza do wniosku:

dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe (dyplomy, świadectwa, suplementy do dyplomów) – kopie poświadczone przez pracodawcę za zgodność z oryginałem;

akt nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego – kopia poświadczona przez pracodawcę za zgodność z oryginałem;

zaświadczenie pracodawcy o spełnieniu wymagań dotyczących okresu pracy wymaganego do złożenia wniosku;

sprawozdanie z ostatnich 3 lat pracy obejmujące charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia, wychowania i opieki;

co najmniej bardzo dobra ocena pracy z ostatnich 3 lat pracy – kopia poświadczona przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;

opis i analiza sposobu realizacji jednego wymagania , w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań: umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi uczenia się, umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli, poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych;

, w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań: opis i analiza sposobu realizacji jednego wymagania, w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów dla nauczyciela i szkoły, wybranego spośród następujących wymagań: opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym,*

W przypadku realizacji tego zadania należy przedłożyć również poświadczoną przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopię dyplomu lub świadectwa potwierdzającego podstawową znajomość języka obcego w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289). opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.

Nauczyciel, któremu w okresie odbywania stażu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, przedkłada ponadto:

sprawozdanie z pracy na tym stanowisku zawierające charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia, wychowania i opieki,

zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy dołączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie odbywania stażu,

zatwierdzony plan rozwoju zawodowego nauczyciela oraz sprawozdanie z jego realizacji – kopie poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem.

Analiza formalna

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się od analizy formalnej dokumentacji załączonej do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego. Jeżeli wniosek oraz dokumentacja nie spełniają wymagań formalnych organ sprawujący nadzór pedagogiczny wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Komisja kwalifikacyjna

Komisję kwalifikacyjną dla nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela dyplomowanego powołuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny. W skład komisji wchodzą:

przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, jako jej przewodniczący;

dyrektor szkoły, a w przypadku ubiegania się o stopień awansu dyrektora szkoły – przedstawiciel organu prowadzącego szkołę;

trzej eksperci z listy ekspertów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

na wniosek nauczyciela przedstawiciel związku zawodowego, wskazanego we wniosku (przedstawiciela związku wskazuje właściwy organ statutowy związku).

W pracach komisji, o ile nie wchodzi w jej skład, może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel organu prowadzącego szkołę.

Organ, który powołał komisję kwalifikacyjną zapewnia jej obsługę administracyjno-biurową oraz pokrywa wydatki związane z jej działalnością.

W sprawach proceduralnych dotyczących prac komisji, decyduje komisja w drodze głosowania zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków.

Rozmowa

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny powiadamia nauczyciela mianowanego, który złożył wniosek o podjęcie postępowania, o terminie i miejscu przeprowadzenia rozmowy, na co najmniej na 7 dni przed dniem posiedzenia komisji.

Komisja kwalifikacyjna zapoznaje się z oceną dorobku zawodowego i sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju zawodowego oraz analizuje dorobek zawodowy nauczyciela na podstawie przedłożonej przez niego dokumentacji i przeprowadzonej rozmowy, podczas której nauczyciel:

prezentuje sposób realizacji wybranego przez siebie zadania określonego w § 8 ust. 3 rozporządzenia, którego opis i analiza nie była dołączona do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego; odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wpływu działań i zadań zrealizowanych przez nauczyciela w okresie stażu na podniesienie jakości pracy szkoły, w której nauczyciel odbywał staż; wykazuje się umiejętnością rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem przepisów prawa; określa cele dalszej pracy i własnego rozwoju.

W przypadku dyrektora szkoły, komisja kwalifikacyjna zapoznaje się ze sprawozdaniem z ostatnich 3 lat pracy oraz analizuje dorobek zawodowy nauczyciela na podstawie przedłożonej przez niego dokumentacji i przeprowadzonej rozmowy. Przepisy dotyczące rozmowy z nauczycielem stosuje się odpowiednio.

Komisja kwalifikacyjna podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej 2/3 składu swoich członków. Każdy z członków komisji ocenia spełnianie przez nauczyciela wymagań według punktowej skali od 0 do 10. Nauczyciel uzyskuje akceptację, jeżeli uzyskana średnia arytmetyczna punktów wynosi co najmniej 7.

Z przebiegu pracy komisji kwalifikacyjnej sporządzany jest protokół zawierający w szczególności uzyskaną przez nauczyciela punktację wraz z jej uzasadnieniem oraz pytania zadane nauczycielowi w czasie rozmowy wraz z informacją o udzielanych przez nauczyciela odpowiedziach.

Protokoły i dokumentacja komisji kwalifikacyjnej przechowywane są przez organ powołujący komisję. W dokumentacji pozostawia się wniosek nauczyciela o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego oraz załączone do niego dokumenty.

Nadanie (odmowa nadania) stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

Stopień awansu nauczyciela dyplomowanego w drodze decyzji administracyjnej nadaje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Akt nadania stopnia awansu zawodowego zawiera w szczególności:

nazwę komisji kwalifikacyjnej,

numer i datę wydania zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji,

stopień awansu zawodowego,

informację o poziomie wykształcenia.

Uzasadnienie decyzji odmawiającej nadania stopnia awansu zawodowego winno określać, które z wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego nauczyciel nie spełnił oraz te, które spełnił.

Przed wydaniem decyzji odmownej organ sprawujący nadzór pedagogiczny umożliwia nauczycielowi wgląd do akt sprawy oraz wypowiedzenie się co do zebranych materiałów zgodnie z art. 10 § 1 oraz art. 79a Kodeksu postępowania administracyjnego.

Od wydanej przez kuratora oświaty decyzji w sprawie nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego przysługuje odwołanie do Ministra Edukacji Narodowej w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem kuratora oświaty wydającego decyzję.

Zmiana aktu

Nauczycielowi, który w trakcie pracy zawodowej uzyskał wyższy poziom wykształcenia, niż określony w akcie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wydaje na wniosek nauczyciela nowy akt, uwzględniający uzyskany poziom wykształcenia.

Dodatkowy staż

Nauczyciel, który nie uzyskał akceptacji komisji kwalifikacyjnej może ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora szkoły, dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy.

Nauczyciel mianowany, w przypadku powtórnego nieuzyskania akceptacji, przed kolejnym ubieganiem się o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej jest obowiązany do odbycia stażu w wymiarze 2 lata i 9 miesięcy.

Dyrektorzy szkół, którzy nie uzyskali akceptacji

Dyrektorzy szkół, którzy nie uzyskali akceptacji, mogą ponownie złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego po upływie roku.

Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego na stopień. nauczyciela dyplomowanego

Transkrypt

1 Sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego XXVI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi Ul. Wileńska 22a Nauczany przedmioty: matematyka StaŜ pracy: 16 lat 6 miesięcy Data rozpoczęcia staŝu: r. Data zakończenia staŝu: r.

2 8 ust. 2 pkt 1. UZYSKANIE POZYTYWNYCH EFEKTÓW W PRACY DYDAKTYCZNEJ, WYCHOWAWCZEJ LUB OPIEKUŃCZEJ NA SKUTEK WDROśENIA DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU DOSKONALENIE PRACY WŁASNEJ I PODNIESIENIE JAKOŚCI PRACY SZKOŁY. Lp. Zadanie z planu rozwoju 1. Poznanie procedury awansu zawodowego 2. Doskonalenie warsztatu i metod pracy. Formy realizacji W trakcie staŝu poznałam procedury awansu zawodowego. Dokonałam analizy Karty Nauczyciela oraz wybranych pozycji z zakresu prawa oświatowego min.: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Dziennik Ustaw nr 260, poz z 8 grudnia 2004 r. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Dziennik Ustaw Nr 214 z 16 listopada 2007 r. pozycja nr 1580 Systematycznie śledziłam wszelkie informacje dotyczące awansu zawodowego pojawiające się w Internecie. Sporządziłam plan rozwoju zawodowego oraz sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego. Uczestniczyłam w następujących radach szkoleniowych: 1. Przepisy dotyczące przeprowadzania matur i obowiązków egzaminatorów. 2. Szkolenie z prawa oświatowego. 3. Tabletki gwałtu i inne środki zagraŝające współczesnej młodzieŝy. 4. Doradztwo zawodowe w LO. 5. Dziennik elektroniczny Ocena stopnia realizacji / Efekty W wyniku podjętych działań uzyskałam umiejętność analizy i interpretacji zapisów w przywołanych rozporządzeniach. UmoŜliwiło mi to zaplanowanie i odbycie staŝu oraz napisanie sprawozdania. Udział w szkoleniowych posiedzeniach Rady Pedagogicznej umoŝliwił mi min. wzbogacanie warsztatu pracy poprzez wykorzystanie tablicy multimedialnej w procesie nauczania matematyki, co w znaczny sposób zwiększyło zainteresowanie uczniów przedmiotem. W trakcie szkoleń nauczyłam się obsługi dziennika elektronicznego, dzięki któremu mam stały kontakt z uczniami oraz ich rodzicami, co w znaczący sposób

3 6. Jak rozmawiać z uczniem? 7. Szkolenie przeprowadzone przez pracowników Hospicjum. 8. UzaleŜnienia i zaburzenia snu. 9. Wykorzystanie tablicy interaktywnej w procesie nauczania. 10. Zaburzenia snu nocne uczenie się. 11. Dziecko w wielkiej sieci. Niszczenie osoby ludzkiej w cyberprzestrzeni jako problem społeczny i wychowawczy. 12. Ochrona danych osobowych W XXVI LO. 13. UzaleŜnienia od narkotyków. 14. Zwiedzanie Pałacu Herbsta poszerzanie wiedzy z edukacji regionalnej. 15. Tablica multimedialna. 16. Wady i zalety przystąpienia Polski do strefy euro. 17. Radzenie sobie ze stresem wypalenie zawodowe. 18. Edukacyjna Wartość Dodana. 19. Nowe programy nauczania. Uczestniczyłam równieŝ w następujących konferencjach metodycznych: 1. Umiejętności kluczowe w procesie kształcenia matematycznego. 2. Vademecum Nauczyciela Pedagoga-umiejętności potrzebne w pracy z (jednym uczniem) i (30-osobową) grupą. 3. Jeden krok do obowiązkowej matury z matematyki. 4. Zmiany w edukacji matematycznej. 5. Matematyka królową nauk. 6. Leonardo da Vinci jako matematyk i genialny wizjoner. ułatwia przepływ informacji. Dowiedziałam się równieŝ o zagroŝeniach wynikających ze stosowania przez młodzieŝ środków chemicznych, poznałam ich rodzaje, wpływ na organizm, objawy zastosowania oraz wiem jak pomagać moim uczniom w sytuacjach zagroŝenia Ŝycia. Uzyskane informacje mogłam przekazać równieŝ rodzicom moich wychowanków. Poznałam równieŝ sposoby zapobiegania konfliktów uczeń nauczyciel. Dzięki tym szkoleniom potrafię ocenić efekty kształcenia w szkole, wykorzystać wskaźnik EWD. Uzyskane informacje często wykorzystuję w pracy z moimi uczniami. Uczestnictwo w róŝnych formach doskonalenia zawodowego pozwoliło mi zaktualizować i pogłębić wiedzę na temat oceniania, kryteriów doboru programów i podręczników. Zdobyta wiedza pomogła mi udoskonalić metody prowadzania zajęć, aby stały się one bardziej interesujące. Liczne szkolenia nauczyły mnie pracować z uczniem wybitnie zdolnym oraz z uczniem mającym problemy w nauce (mającym dysfunkcje), z uczniem mającym problemy w kontaktach z rówieśnikami bądź rodzicami. Szkolenia i warsztaty nauczyły mnie efektywnie rozmawiać z uczniami. oraz warsztatach i szkoleniach: – 3 –

4 3. DoposaŜenie pracowni w pomoce dydaktyczne 4. Praca w zespołach problemowych 7. Stres jak sobie z nim poradzić. 8. Jak rozmawiać z uczniami budowanie dobrych relacji w klasie. 9. Niechemiczne metody rozpoznawania zachowań narkotykowych i paranormalnych. 10.Nowa matura – szkolenie uzupełniające dla czynnych egzaminatorów maturalnych z matematyki. 11.Matematyka jako przedmiot obowiązkowy na egzaminie maturalnym 12.Tutorska rola nauczyciela. 13.Wspieranie zainteresowań i talentów. 14.Budowanie modelu pracy z uczniem zdolnym. 15.O zadaniach geometrycznych na dowodzenie. 16.Dyskalkulia przyczyny i objawy specyficznych trudności w uczeniu się matematyki. 17.Doskonalenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjnej w pracy nauczyciela. Przyczyniłam się do wyposaŝenia pracowni matematycznej w tablice, nowe plansze dydaktyczne, plakaty, kwiaty. Pozyskałam wśród Rodziców moich wychowanków sponsorów zostały ofiarowane pieniądze na tablice, firanki oraz zainstalowane oświetlenie do pracowni matematycznej. Uzyskałam podręczniki min. repetytoria, zbiory zadań oraz próbne arkusze maturalne. Jestem liderem matematyczno-informatycznego zespołu międzyprzedmiotowego oraz członkiem zespołu wychowawców. W ramach współpracy planujemy wspólne działania, wymieniamy się doświadczeniami oraz opracowujemy wspólne konkursy, analizujemy wyniki DoposaŜenie pracowni matematycznej w znaczący sposób udoskonaliło mój warsztat pracy, dzięki czemu zajęcia stały się bardziej interesujące, co zwiększa aktywność uczniów w trakcie lekcji oraz pogłębia ich zainteresowanie przedmiotem. Zgromadzenie podręczników, zbiorów zadań, tablic matematycznych i repetytoriów umoŝliwia wspieranie osób biedniejszych oraz eliminuje konieczność noszenia ksiąŝek w plecakach, co zmniejsza ich cięŝar pozytywnie wpływając na kręgosłup. Współpraca z innymi nauczycielami w ramach zespołu matematyczno-informatycznego i wychowawczego wzbogaca moje doświadczenie dydaktyczne, wskazuje nowe rozwiązania. UmoŜliwia dogłębną analizę efektów nauczania, wyciągania wniosków na przyszłość, oraz uczy – 4 –

5 egzaminów maturalnych, mierzymy edukacyjną wartość dodaną klas. Omawiamy równieŝ problemy wychowawcze pojawiające się w naszych klasach wspólnie poszukując rozwiązań. 5. Promocja szkoły W celu promowania szkoły corocznie włączam się aktywnie w organizację Dnia Otwartego dla Gimnazjalistów. Wraz z młodzieŝą pełnię dyŝury w pracowni matematycznej prezentując zalety i osiągnięcia naszej. Rozmawiam z zainteresowanymi gimnazjalistami i rodzicami, przedstawiam prace wykonane przez naszą młodzieŝ, udzielam informacji o tworzonych klasach. pracy w zespole. UmoŜliwia równieŝ dzielenie się moimi doświadczeniami, wspieranie innych nauczycieli w poszukiwaniu rozwiązań problemów. Uczy planowania działań i współpracy w ich realizacji. Włączanie młodzieŝy w organizację Dni Otwartych powoduje wzrost poczucia współodpowiedzialności za szkołę oraz uczy sumienności i pracy w zespole. 6. Organizowanie zajęć pozalekcyjnych Jako wychowawca klasy inicjuję udział uczniów w róŝnych formach kultury. Organizuję wycieczki do kina, teatru i muzeum. Wraz z klasą obejrzałam następujące filmy: Jan Paweł II Katyń W ciemności Uczestniczyliśmy w następujących przedstawieniach: Antygona Szalone noŝyczki Seks, prochy i rockandroll Poskromienie złośnicy Zwiedzaliśmy Muzeum Kinematografii Ogród Botaniczny Narodowy Bank Polski Sąd Rejonowy – uczestniczyliśmy w rozprawie sądowej Podjęte działania integrują klasę, rozwijają w młodzieŝy zainteresowanie kinem i teatrem, co stanowi przeciwwagę w dobie wszechobecnego Internetu. ZwaŜywszy na zagroŝenia płynące z uzaleŝnień młodzieŝy od cyberprzestrzeni zajęcia takie moŝna potraktować równieŝ jako środek terapeutyczny. Tematykę filmów, która ma za zadanie rozbudzić wraŝliwość, empatię oraz poczucie patriotyzmu, omawiamy następnie na godzinach wychowawczych. Repertuar teatralny często przesycony jest Ŝartem, aby zachęcać młodego człowieka do uczestnictwa w nim

6 7. Współpraca z wydawnictwami szkolnymi. Współpracuję z przedstawicielami wydawnictw szkolnych Operon, Pazdro, WSiP w zakresie doskonalenia warsztatu, wzbogacania oferty edukacyjnej, nowości programowych. Brałam udział w konferencjach metodycznych organizowanych przez wydawnictwa. Umiem efektywnie oceniać materiały edukacyjne polecane przez róŝne wydawnictwa, dostosowywać ofertę do potrzeb edukacyjnych uczniów. Dzięki temu podwyŝszam własne umiejętności metodyczne i organizacyjne

7 8 ust. 2 pkt 2 WYKORZYSTANIE W PRACY TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ I KOMUNIKACYJNEJ Zadanie z planu Lp. rozwoju 1. Ukończenia kursów doskonalących umiejętność komputerowego wspomagania procesu kształcenia. 2. Wykorzystanie technologii komputerowej w pracy Formy realizacji Ukończyłam Kurs Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej.(72 godziny) Szkolenie dla nauczycieli Wykorzystanie tablicy multimedialnej Szkolenie dla nauczycieli n/t dziennika elektronicznego Librus. Kurs doskonalenia umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej w pracy nauczyciela. Na lekcjach matematyki wykorzystuję programy komputerowe i prezentacje multimedialne. W programie Power Point opracowałam następujące prezentacje multimedialne: Ocena stopnia realizacji / Efekty Potrafię: efektywnie posługiwać się technologią komputerową i informacyjną w zakresie koniecznym do prowadzenia i usprawniania procesu edukacyjnego: pracować z systemem operacyjnym, obsługiwać edytor tekstów typu MS WORD, pracować z arkuszem kalkulacyjnym typu MS EXCEL, tworzyć prezentacje multimedialne, edytować strony internetowe, sprawnie prowadzić dziennik elektroniczny Librus jako nauczyciel matematyki i wychowawca klasy. korzystać z Internetu, aby wzbogacać lekcje matematyki, poszukiwać, gromadzić i przetwarzać informacje, publikować dokumenty w sieci, doradzić moim uczniom jakie strony internetowe powinni odwiedzać w celu poszerzania wiedzy matematycznej i przygotowania się do matury, przygotować i konstruować testy, pisać ankiety, dyplomy, podziękowania, wykorzystywać program do pisania świadectw, motywować uczniów do przygotowywania własnych prezentacji multimedialnych, tworzenia własnych stron internetowych i pomagać im w tym zakresie; Dzięki materiałom wypracowanym przy pomocy technologii komputerowej moje lekcje są ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla ucznia, uczniowie lepiej zapamiętują przekazywane informacje, przez co osiągają lepsze wyniki. Dzięki

8 Trójkąt i jego własności Wielościany Figury obrotowe Przekroje płaskie figur przestrzennych Swoich uczniów równieŝ zachęcam do wykorzystania komputera w trakcie przygotowania referatów lub prezentacji, co wzbogaca przekaz, a w uczniach kształtuje podstawowe zdolności pracy z komputerem i Internetem. Program Microsoft Word wykorzystuję do tworzenia dokumentów, referatów, scenariuszy lekcji. Przy pomocy edytora opracowuję sprawdziany, kartkówki, karty ocen, karty pracy, ankiety itp.. W edytorze tekstu opracowałam plany wynikowe z matematyki i plan wychowawczy dla mojej klasy. W swojej pracy często korzystam z arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel, dzięki któremu określam poziom łatwości pytań, tworzę wykresy, dokonuje analizy testów. Stworzyłam program tworzący zestawienie ocen semestralnych oraz frekwencji mojej klasy wychowawczej. Wykorzystałam znajomość techniki komputerowej do wykonania i opracowania dokumentacji potrzebnej do awansu zawodowego (np. wszystkie opisy i analizy, plan rozwoju, sprawozdanie z realizacji planu rozwoju, wniosek itp.); W celu pogłębiania wiedzy fachowej i wzbogacania swojego warsztatu pracy korzystam często z zasobów sieci Internetu, licznych programów edukacyjnych oraz encyklopedii multimedialnych. Wykorzystuję program LIBRUS System Kontroli Frekwencji i Postępów w Nauce. Nauczyłam się obsługi i korzystam z programu LIBRUS dotyczącego Sporządzania świadectw dla uczniów klas licealnych, który jest doskonałym narzędziem pracy nowoczesnego nauczyciela. Utworzyłam równieŝ własną stronę internetową technikom informacyjnym przygotowane przeze mnie testy są profesjonalne i przejrzyste. Umieszczając w nich wykresy, tabele do analizy, schematy opracowane samodzielnie poszerzam zakres sprawdzania kompetencji uczniów. Oceniam nie tylko ich wiedzę, ale takŝe umiejętności analizowania danych, tworzenia i czytania wykresów, analizowania schematów. Podnosi to jakość pracy szkoły. Pozwala na lepsze przygotowanie uczniów do zewnętrznego egzaminu maturalnego. Wykorzystanie komputera ułatwia mi takŝe przekazywanie informacji rodzicom. Na wywiadówkach otrzymują oni czytelne materiały z informacjami o postępach w nauce ich dzieci.. Dzięki dziennikowi internetowemu Librus posiadam stały kontakt z rodzicami oraz innymi nauczycielami co podnosi jakość pracy szkoły poprzez dobrze działający system informacyjny.

9 na której zamieściłam scenariusze niektórych moich lekcji, prezentacje multimedialne stworzone przeze mnie oraz moich uczniów, zadania do powtórzeń dla uczniów, materiały dotyczące mojego awansu zawodowego, galerię klasy wychowawczej oraz inne wiadomości. Informacje na stronie umieszczam i aktualizuję na bieŝąco. Nadzorowałam stworzeniu strony klasy wychowawczej Zgromadziłam w programie IrfanView zbiór zdjęć absolwentów szkoły na 60-lecie szkoły, wydrukowałam i przedstawiłam je na okolicznościowej wystawie. Sporządziłam zestawienie wyników przeprowadzonego przeze mnie badania wyników klas II. Sporządziłam wykresy obrazujące poziom zdobytej wiedzy w trzech klasach drugich. Wnioski przedstawiłam pozostałym nauczycielom matematyki. Przygotowałam ankietę dla uczniów: Jak czuję się w nowej szkole? oraz opracowałam jej wyniki wykorzystując programy komputerowe. Wyniki jako prezentację multimedialną przedstawiłam na radzie pedagogicznej wykorzystując rzutnik multimedialny. Przeprowadziłam wspólnie z koleŝankami analizę wyników matury 2011, Zestawienie wyników zrobiłam w arkuszu kalkulacyjnym. Dane i wnioski zaprezentowałam na radzie pedagogicznej. Korzystałam z zasobów Internetu w szkolnej pracowni i w domu w celu przygotowania, opracowania i przeprowadzenia zajęć z uczniami. Zorganizowałam w szkole konkurs na prezentację multimedialną o matematycznej tematyce. Przeprowadzone analizy badań pozwalają rozpoznać słabe oraz mocne strony szkoły, wprowadzić programy naprawcze i podwyŝszyć jakość pracy szkoły

10 8 ust. 2 pkt 3 UMIEJĘTNOŚĆ DZIELENIA SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM Z INNYMI NAUCZYCIELAMI, W TYM PRZEZ PROWADZENIE OTWARTYCH ZAJĘĆ, W SZCZEGÓLNOŚCI DLA NAUCZYCIELI STAśYSTÓW I NAUCZYCIELI KONTRAKTOWYCH, PROWADZENIE ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI W RAMACH WEWNĄTRZSZKOLNEGO DOSKONALENIA ZAWODOWEGO LUB INNYCH ZAJĘĆ Lp. Zadanie z planu rozwoju Formy realizacji 1. Lekcje otwarte W celu dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami prowadziłam lekcje otwarte z tematów: Lekcje matematyki Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o równaniach i nierównościach logarytmicznych (z zastosowaniem domina matematycznego). Przekształcanie wykresów funkcji przesunięcie równoległe o wektor (z wykorzystaniem komputerowego programu do rysowania wykresów funkcji). Trójkąt i jego własności (z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej). Układy równań liniowych z dwiema niewiadomymi. Lekcje wychowawcze Graffiti sztuka ulicy, czy wandalizm? Planowanie przyszłej ścieŝki edukacyjnej i zawodowej. Krzysztof Kamil Baczyński patron XXVI LO w Łodzi. W zajęciach uczestniczyła p. dyrektor oraz pozostali nauczyciele matematyki naszej szkoły. Ocena stopnia realizacji / Efekty Umiem dokonać omówienia struktury i przebiegu lekcji, określić jej mocne i słabe strony, udzielać informacji zwrotnej nt obserwowanych zajęć, proponować nowe rozwiązania i wprowadzać zmiany w strukturze lekcji. Sprzyja to zdobywaniu nowych doświadczeń w zakresie opracowywania i prowadzenia zajęć

11 2. Współpraca z innymi nauczycielami 3. Aktywne uczestnictwo w pracach grupy nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego. 4. Współpraca innymi szkołami. Opracowałam i udostępniłam, umieszczając w bibliotece szkolnej oraz na swojej stronie internetowej przykładowe scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne. Wraz z innymi nauczycielami matematyki układam, sprawdzam, analizuję, wspólne testy comiesięcznych sprawdzianów maturalnych. Na ich podstawie formułuję wnioski do pracy z uczniami przystępującymi do matury. Wspólnie dokonujemy analizy ofert wydawnictw oraz wybieramy najwłaściwsze programy i podręczniki. Aktywnie współpracuję przy organizacji imprez i konkursów szkolnych. Corocznie dokonuję analizy testów diagnostycznych przeprowadzanych na początku i końcu klas pierwszych. Wyniki prezentuję innym nauczycielom zwłaszcza wychowawcom klas oraz pozostałym nauczycielom matematyki. Wspólnie z innymi matematykami analizuję wyniki zewnętrznego testu maturalnego, w ramach którego określamy zadania o niskim poziomie łatwości dla naszej młodzieŝy i opracowujemy program naprawczy mający na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieŝy do egzaminu. Poszukiwanie, opracowanie i wymiana informacji dotyczących awansu zawodowego. Analiza ustaw i rozporządzeń. Wymiana poglądów. Byłam członkiem Rejonowej Komisji do przeprowadzenia Konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów gimnazjum, Sprawdzałam i oceniałam prace uczniów szkół województwa łódzkiego. Dzięki podjętym działaniom coraz lepiej potrafię planować i prowadzić lekcje z wykorzystaniem róŝnych metod aktywizujących, dzielić się własną wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Potrafię omawiać zajęcia pokazowe, określać ich mocne i słabe strony, proponować nowe rozwiązania. Doskonalę umiejętność pracy w zespole co zwiększa efektywność pracy naszej Rady i uczy młodzieŝ interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Dzięki opracowaniu wspólnej strategii i wymianie doświadczeń uzyskujemy coraz lepsze wyniki nauczania. Praca w zespole nauczycieli awansujących przyczyniło się do poszerzenia mojej wiedzy i umiejętności dotyczących awansu zawodowego. Miały one duŝy wpływ na planowanie, organizację i przebieg mojej pracy dydaktycznowychowawczej. Mam szansę i moŝliwość wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych szkól, doskonalić moŝliwości współpracy, dzielić się wiedzą

12 Uczestniczyłam w przeprowadzeniu międzyszkolnego Turnieju Matematyczna Piramida, zorganizowanego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opracowałam wspólnie z nauczycielami z róŝnych szkół klucz rozwiązań. Sprawdzałam prace uczniów. Wypracowałam kryteria wymagań dla uczniów zdolnych z niektórych działów matematyki

13 8 ust. 2 pkt 4b. WYKONYWANIE ZADAŃ DORADCY METODYCZNEGO, EGZAMINATORA OKRĘGOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ, EKSPERTA KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ LUB EGZAMINACYJNEJ DLA NAUCZYCIELI UBIEGAJĄCYCH SIĘ O AWANS ZAWODOWY, RZECZOZNAWCY DO SPRAW PROGRAMÓW NAUCZANIA, PROGRAMÓW WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, PODRĘCZNIKÓW LUB ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH. Zadanie z planu Lp. rozwoju 1. Pełnienie funkcji egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Formy realizacji Jestem egzaminatorem państwowym wpisanym do ewidencji egzaminatorów OKE w Łodzi pod numerem Biorę czynny udział w pracach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej sprawdzając testy maturalne z poziomu podstawowego i rozszerzonego. Ukończyłam 25-godzinne szkolenie dla egzaminatorów egzaminu maturalnego z matematyki oraz 8-godzinne szkolenie uzupełniające dla czynnych egzaminatorów maturalnych z matematyki organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi. Ocena stopnia realizacji / Efekty Dzięki praktycznej pracy w zespole matematyków mam moŝliwość ugruntowania swoich umiejętności oraz wymiany doświadczeń. Potrafię analizować standardy wymagań egzaminacyjnych z matematyki, przyporządkować zadania maturalne poszczególnym standardom, konstruować wg nich zadania, oceniać kryterialnie odpowiedzi ucznia do zadań otwartych. Dzięki temu mogę rzetelnie przygotować moich uczniów do egzaminu maturalnego. Potrafię dostrzec typowe błędy popełniane przez maturzystów. Moja praca bezpośrednio przekłada się na sukcesy maturalne moich maturzystów, podwyŝsza wyniki uzyskane przez nich na egzaminie, przyczynia się w efekcie do lepszej zdawalności na wybrane studia, a co za tym idzie sprzyja utrzymaniu wysokich notowań mojej szkoły w środowisku

14 8 ust. 2 pkt 4c. POSZERZENIE ZAKRESU DZIAŁAŃ SZKOŁY, W SZCZEGÓLNOŚCI DOTYCZĄCYCH ZADAŃ DYDAKTYCZNYCH, WYCHOWAWCZYCH LUB OPIEKUŃCZYCH. Lp. Zadanie z planu rozwoju 1. Pełnienie roli wychowawcy klasy 2. Przygotowanie uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych na szczeblu szkolnym, wojewódzkim, ogólnopolskim. Formy realizacji Jestem wychowawcą klasy o profilu biologicznochemicznym. W pracy wychowawczej duŝy nacisk kładę na prawidłowe relacje między uczniami oparte na poszanowaniu drugiego człowieka oraz przestrzeganiu zasad kultury osobistej. W wychowankach rozwijam poczucie własnej wartości, odpowiedzialności za własne czyny i słowa. Wskazuję sposoby radzenia sobie ze stresem. W dobie współczesnych zagroŝeń prowadzę liczne zajęcia dotyczące uzaleŝnień min. od cyberprzestrzeni, narkotyków.. Integruję zespół klasowy poprzez organizację licznych imprez klasowych i wycieczek. Przygotowałam uczniów do udziału w konkursach matematycznych oraz logicznych międzyszkolnego turnieju MATEMATYCZNA PIRAMIDA, ogólnopolskiego konkursu ALFIK MATEMATYCZNY, międzynarodowego konkursu KANGUR MATEMATYCZNY międzynarodowego konkursu MatematykaOxfordPlus, wojewódzkiego Konkursu Matematycznego W Świecie Matematyki Wspólnie z koleŝankami matematyczkami przeprowadzałam je i pomagałam w ich organizacji na terenie szkoły oraz brałam czynny udział w organizacji na szczeblu międzyszkolnym (uczestniczyłam w pracach komisji oraz Ocena stopnia realizacji / Efekty Podjęte działania wychowawcze pomagają młodzieŝy odnaleźć się w otaczającym świecie. Wskazują zachowania etyczne i uczą, Ŝe dawać znaczy więcej niŝ brać. Rozwijają umiejętność wzajemnego poszanowania i budowania pozytywnych relacji. UmoŜliwiają wczesne wychwycenie i rozwiązanie problemu. Praca z uczniami przygotowując ich do konkursów jest okazją do pogłębiania wiedzy, jak równieŝ do lepszego poznania swoich podopiecznych. Efektem tego jest wzrost zainteresowania uczniów biorących udział w konkursach z matematyki oraz wdroŝenie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy

15 3. Prowadzenie konsultacji dla maturzystów oraz pozostałych uczniów. sprawdzałam zadania konkursowe). Zorganizowałam na terenie szkoły dla niewielkiej grupy uczniów konkurs międzynarodowy: zawody z logiki GENIUSLOGICUS, w którym młodzieŝ nasza otrzymała dyplomy i wyróŝnienia. Corocznie przygotowuję uczniów do zewnętrznego egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym i podstawowym. W tym celu prowadzę dodatkowe zajęcia utrwalającopowtórzeniowe oraz rozszerzające dla uczniów z klas o profilu podstawowym zgłaszających chęć przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. W ramach zajęć przypominam uczniom standardy wymagań egzaminacyjnych, zasady egzaminu maturalnego, zapoznaję z arkuszem i przykładowym kluczem. Po powtórzeniu materiału rozwiązujemy arkusze z poprzednich lat. Prowadziłam zajęcia w ramach projektu PomóŜ sobie zdać maturę mające na celu lepsze przygotowanie młodzieŝy do zdawania egzaminu dojrzałości. Prowadzę równieŝ zajęcia wyrównawcze (tzw. konsultacje), dla uczniów słabych lub dłuŝej nieobecnych w szkole ze względu na chorobę. W ramach zajęć tłumaczę niezrozumiałe tematy stosując głównie metody aktywizujące. Uczniowie przygotowani przeze mnie do egzaminu maturalnego uzyskują dobre oraz dostają się na wybrane kierunki studiów. Uczniowie bez lęku zgłaszają się na bieŝąco z prośba o wytłumaczenie niezrozumiałych tematów co chroni przed narastaniem zaległości. Mają moŝliwość poprawienia niezaliczonych prac lub napisania testów zaległych. Dzięki zajęciom uczniowie wyrównują poziom i uzyskują pozytywne wyniki nauczania, wzrasta równieŝ poziom zainteresowania przedmiotem

16 4. Organizacja wycieczek szkolnych. Zorganizowałam trzydniową wycieczkę integracyjną dla mojej klasy wychowawczej – Bartkowa – Jezioro RoŜnowskie, Krynica, Szczawnica, Stary i Nowy Sącz Zorganizowałam rekreacyjną wycieczkę Borysew (zoo), Uniejów (basen, zamek), Zgierz (park linowy). Współorganizowałam wycieczkę do Sobieszewa, w czasie której zwiedzaliśmy Gdańsk, Gdynię, Sopot. Potrafię organizować wycieczki szkolne z zachowaniem przepisów BHP, określić ich cele oraz opracować program. 5. Organizacja imprez Przygotowałam wraz z klasą wychowawczą zakończenie roku szkolnego uczniów klas I i II naszego LO. Organizujemy co roku Wigilię klasową. Przygotowaliśmy przedstawienie podczas, którego zapraszaliśmy nauczycieli na Studniówkę. Przygotowaliśmy wraz z innymi klasami program artystyczny na Studniówkę. Brałam udział w dyŝurach na Targach Edukacyjnych promując aktywnie szkołę, Skutkiem tego jest posiadanie umiejętności organizowania imprez szkolnych, motywowania młodzieŝy do pracy i tworzenia programu imprezy. 6. Zdobycie dodatkowych umiejętności, jako wychowawcy. Ukończenie kursów Szkoła dla rodziców i wychowawców (20 godzin) WODN w Łodzi Stres jak sobie poradzić (12 godzin )WODN w Łodzi Jak rozmawiać z uczniami-budowanie dobrych relacji w klasie (15 godzin) Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Kształcenia Pedagogicznego. Vademecum Nauczyciela i Pedagoga umiejętności potrzebne w pracy z (jednym) uczniem i (30-osobową) grupą Centrum Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Łodzi Wspieranie zainteresowań i talentów (20 godzin) ŁCDNiKP w Łodzi PowyŜsze działanie przyczyniło się do podwyŝszenia jakości pracy wychowawcy. Potrafię zrozumieć i staram się akceptować uczucia młodego człowieka, rozwiązywać problemy i konflikty. Uwzględniam i stosuję rolę pochwały w wychowaniu. Dzięki temu mogę prowadzić autorskie lekcje wychowawcze. Napisałam scenariusze lekcji wychowawczych na tematy: Graffiti sztuka ulicy, czy wandalizm? Planowanie przyszłej ścieŝki edukacyjnej i zawodowej. Krzysztof Kamil Baczyński patron XXVI LO w Łodzi

17 8 ust. 2 pkt 4e WYKONYWANIE ZADAŃ NA RZECZ OŚWIATY, POMOCY SPOŁECZNEJ LUB POSTĘPOWANIA W SPRAWACH NIELETNICH WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI OSOBAMI, INSTYTUCJAMI SAMORZĄDOWYMI LUB INNYMI PODMIOTAMI. Lp. Zadanie z planu rozwoju 1. Współpraca z metodykiem 2. Współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną 3. Współpraca z Uczelniami WyŜszymi. Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim Formy realizacji Uczestniczę w konferencjach metodycznych, poświęconych programom nauczania, ewaluacji wyników egzaminów maturalnych, konstruowaniu zadań maturalnych i sprawom bieŝącym. Utrzymuję stały kontakt z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w celu rozwiązywania problemów moich uczniów. Moja klasa wychowawcza czynnie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez poradnie. Wraz z młodzieŝą uczestniczyłam w zajęciach warsztatowych Tyle jest w kaŝdym poznaniu nauki, ile jest w nim matematyki. – poświęconym zastosowaniu matematyki w modelowaniu zjawisk zachodzących w makroekonomii, finansów i przyrody. (Wydział Matematyki i Informatyki UŁ, mgr Michał Seweryn, mgr Mariusz Górajski) Problem Chińskiego listonosza, czyli o dostarczaniu poczty. – teoria grafów i jej zastosowania. (Wydział Matematyki i Informatyki UŁ, dr Marek Majewski) oraz turnieju Bieg po ekonomiczno-socjologiczną orientację Ŝyciową. (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ), w którym szkoła zajęła I miejsce Ocena stopnia realizacji / Efekty Współpracując z metodykiem uzyskuję bieŝące informacje dotyczące wyników egzaminów maturalnych oraz wzbogacam stale swój warsztat pracy. Dzięki wymianie doświadczeń mogę kształtować kluczowe umiejętności uczniów. Potrafię współpracować z poradniami, aby pomóc moim uczniom. Współpracując z uczelniami mobilizuję młodzieŝ do poszerzania swojej wiedzy oraz utwierdzenia w słuszności wyboru ścieŝki kariery zawodowej oraz do współpracy i dzielenia się wiedzą ze środowiskiem

18 Współpraca z Politechniką Łódzką Wraz z młodzieŝą uczestniczyliśmy w wykładzie (Instytut Elektroniki Medycznej PŁ) Jak komunikować się z komputerem za pomocą samych mrugnięć. Ocena stanu psychofizycznego osoby na podstawie analizy dynamiki mrugania. dr Aleksandra Królak, dr Krzysztof Kudryński oraz przygotowałam uczniów do Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego W Świecie Matematyki, im. Prof. Włodzimierza Krysickiego. (Instytut Matematyki PŁ oraz Koło Nauk Aktuarialnych PŁ) 4. Współpraca z wydawnictwami działającymi na rzecz edukacji 5. Udział w akcjach społecznych Co roku wraz z młodzieŝą uczestniczę w corocznej sesji wykładów i pokazów organizowanych w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na terenie Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywnie uczestniczę w warsztatach i kursach organizowanych przez wydawnictwa Operon, Pazdro, WSiP. Dzięki współpracy podjętej z przedstawicielami wydawnictw doskonalę warsztat pracy, wzbogacam ofertę edukacyjną oraz poznaję nowości programowe. Razem z moją klasą wychowawczą współpracuję z hospicjum Gajusz. Współpraca ta polega na organizowaniu zajęć z wolontariuszami fundacji. Podczas tych zajęć młodzieŝ zapoznaje się z obowiązkami wolontariuszy, poznaje strukturę działania organizacji a takŝe formy pomocy, jaką moŝna nieść dla potrzebujących. RównieŜ zbieramy cegiełki oraz uczestniczymy w akcji: cegiełka zamiast kwiatka. We współpracy ze Szkołą Podstawową nr 152 w Łodzi i Stowarzyszeniem SZKOŁA I MY zebraliśmy maskotki, zabawki oraz gry na prezenty gwiazdkowe dla dzieci z ubogich rodzin Dzięki współpracy z wydawnictwami potrafię oceniać materiały edukacyjne oraz dostosować ofertę do potrzeb edukacyjnych uczniów Nauczyłam się uwraŝliwiać uczniów na potrzeby innych, zachęcać uczniów do działań charytatywnych. Uczniowie czynnie włączyli się w działalność charytatywną. MłodzieŜ jest gotowa do udzielenia pomocy osobom potrzebującym, nabyła wraŝliwości na ludzkie nieszczęścia; Uczniowie dowiedzieli się, gdzie zwrócić się o pomoc w razie gdy jest potrzebna pomoc, nabyli wiedzę na temat zasad tolerancji, eliminowania stereotypów we współczesnym świecie.

19 8 ust. 2 pkt 5 UMIEJĘTNOŚĆ ROZPOZNAWANIA I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW EDUKACYJNYCH I WYCHOWAWCZYCH LUB INNYCH Z UWZGLĘDNIENIEM SPECYFIKI TYPU I RODZAJU SZKOŁY, W KTÓREJ NAUCZYCIEL JEST ZATRUDNIONY. Zadanie z planu Lp. rozwoju 1. Współpraca z pedagogiem szkolnym, rozmowy z rodzicami, uczniami w celu rozpoznawania rozwiązywania problemów wychowawczych. Formy realizacji W trakcie opieki wychowawczej nad powierzonymi mi klasami ściśle współpracuję z pedagogiem szkolnym. Pozwala mi to na wczesne rozpoznawanie problemów wychowawczych oraz umoŝliwia uzyskiwanie porady w sposobie ich rozwiązania. Prowadzę rozmowy z rodzicami i uczniami w celu rozpoznania przyczyn problemu i wspólnego ustalenia strategii działania. Rozpoznałam i rozwiązałam dwa problemy wychowawcze. Staram się wspierać moich wychowanków i tworzyć atmosferę wzajemnego zaufania. Na godzinach wychowawczych często prowadzimy dyskusje na temat przyczyn problemów młodego człowieka oraz wskazujemy osoby mogące pomóc w ich rozwiązaniu. Rozwijam w uczniach akceptację i empatię. Przeprowadzam równieŝ liczne ankiety umoŝliwiające rozpoznanie sytuacji rodzinnej moich wychowanków, aktualnych potrzeb, zainteresowań. Ocena stopnia realizacji / Efekty Potrafię zidentyfikować i zdiagnozować problem, zaplanować rozwiązania problemu, wdroŝyć rozwiązania i wyciągnąć wnioski. Potrafię pracować z uczniem zdolnym, słabym, chorym, uzaleŝnionym od komputera oraz mającym problemy w domu

Sprawozdanie pedagoga szkolnego stażysty ubiegającego się o kontraktowego

Rok temu skorzystałam z Waszej ciężkiej pracy i wykorzystałam kilka podpowiedzi. Dziś mam nadzieję, że ktoś skorzysta z mojej. Pozdrawiam.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

mgr KAMILI DROŻDŻAŁ

pedagoga szkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym

ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego

data rozpoczęcia stażu: 13.09.2004r.

data zakończenia stażu: 31.05.2005r.

WSTĘP

Jestem pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej im. St. Staszica w Skarżysku Kościelnym. Ukończyłam WSP im. J. Kochanowskiego w Kielcach na kierunku pedagogiki opiekuńczej z terapią pedagogiczną. Okres stażu, związany z ubieganiem się przeze mnie o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego wyniósł 9 miesięcy.

Przez cały ten czas realizowałam zadania założone w moim planie rozwoju zawodowego.

Szczególny nacisk kładłam na: poznanie organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w tym: przepisów związanych z funkcjonowaniem w szkole dokumentacji obowiązującej i sposobu jej prowadzenia przepisów dotyczących zapewnienia podopiecznym bezpiecznych, higienicznych warunków nauki

doskonalenie warsztatu pracy poprzez prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu,

poznanie środowiska uczniów, ich problemów, nawiązanie kontaktu z wychowawcami klas, rodzicami i instytucjami, wspomagającymi pracę dydaktyczno – wychowawczą szkoły,

doskonalenie warsztatu pracy poprzez obserwację zajęć opiekuna stażu i innych nauczycieli oraz umiejętność omówienia ich,

podniesienie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności poprzez udział w wewnątrzszkolnych i pozaszkolnych formach doskonalenia zawodowego, oraz samokształcenie. Planując poszczególne zadania brałam pod uwagę:

ZNAJOMOŚĆ ORGANIZACJI I ZASAD FUNKCJONOWANIA SZKOŁY

W dniu23.09.2005r. podpisałam kontrakt z moją opiekunką stażu mgr Martą Kocią. Dokument ten nakreśla zasady współpracy pomiędzy stażystą a opiekunem i potwierdza nadzór merytoryczny dla nauczyciela stażysty. Zakłada min pomoc przy tworzeniu planu rozwoju, zapoznawaniu się z organizacją pracy szkoły, konsultowaniu się w sprawach zawodowych.

W trakcie realizacji swojego planu rozwoju miałam możliwość zapoznania się z takimi dokumentami jak: Statut Szkoły, Regulamin Rady Pedagogicznej Wewnętrzny System Oceniania, Regulamin Rady Rodziców, , Regulamin Samorządu Uczniowskiego.

Jednym z wymogów nakreślonym w Statucie Szkoły jest uczestniczenie w szkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak też na początku stażu odbyłam “Szkolenie podstawowe bhp dla nauczycieli”. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów pełniłam także dyżury na przerwach wg grafiku (środa godz.11.30).

Dokumenty na podstawie, których opieram swoją pracę to: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ( 7 lipca 2003 r)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem

Procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją Aby poznać zasady i procedury związane z uzyskaniem stopnia nauczyciela kontraktowego sięgnęłam po Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, oraz uczestniczyłam w całorocznych pracach zespołu samokształceniowego dla pedagogów szkolnych, gdzie na jednym ze spotkań pani Katarzyna Pluta ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiła procedury związane z awansem zawodowym. Gorąco także namawiała na konsultacje w sprawach awansu podając swój adres: [email protected]

Wszystkie aktualne informacje na temat awansu zawodowego i aktualizacje dokumentów potrzebnych do mojej pracy zaczerpnęłam ze stron internetowych: www.menis.gov.pl/prawo/

www.oswiata.org.pl/artykuly

www.karta-nauczyciela.abc.pl/

www.kuratorium.kielce.pl/

www.abc.com.pl/ Plan wychowawczy szkoły i program profilaktyczny wykorzystałam przy pisaniu planu pracy pedagoga, gdzie zaplanowałam poszczególne działania. Teczkę wychowawcy przedstawiła mi moja opiekunka. Dokument ten zawiera cząstkowe informacje na temat poszczególnych klas, które z kolei składają się na ogólne wykazy i rejestry pedagoga np. uczniowie z orzeczeniami PPP, uczniowie z problemami zdrowotnymi, pomoc materialna. Jest to rzetelne źródło informacji dla mojej pracy.

Moim obowiązkiem jako członka rady było uczestniczenie w zebraniach rady pedagogicznej i w radach szkoleniowych (obsługa programu komputerowego: “Ocena opisowa”, rada szkoleniowa poświęcona współpracy z rodzicami i edukacji zawodoznawczej), a także przedstawienie sprawozdań z mojej działalności jako pedagoga szkolnego.

Zapoznałam się także z działalnością biblioteki szkolnej oraz funkcjonowaniem świetlicy szkolnej.

DOSKONALENIE WARSZTATU PRACY POPRZEZ PROWADZENIE ZAJĘĆ W OBECNOŚCI OPIEKUNA STAŻU I DYREKCJI I INNYCH NAUCZYCIELI

Pod okiem opiekuna stażu, nauczycieli i dyrekcji przeprowadziłam dziesięć lekcji wychowawczych w różnych klasach na temat: stresu, emocji, agresji, używek i wyboru zawodu. Do każdej lekcji przygotowywałam się bardzo starannie w postaci opracowania konspektu. Pozycją, z której czerpałam pomysły jest książka Rosemarie Portmann pt. “Gry i zabawy przeciwko agresji”

Podpowiedzi na temat ciekawych metod i środków dydaktycznych szukałam na portalach edukacyjnych: www.cmppp.edu.pl/

eduseek.interklasa.pl/

www.publikacje.edu.pl/awans.php

www.edukacja.private.pl

www.literka.p/ Starałam się jednak dopasować tematykę do aktualnych problemów klasowych.

I tak np. w sytuacji skłócenia klasy VI przeprowadziłam warsztaty “Wyrażamy naszą złość”.

Nowym doświadczeniem była dla mnie lekcja z dyrekcją jako obserwatorem. Obecność ta potęgowała stres, ale i mobilizowała do pracy. Cenne były także uwagi na temat mojej lekcji. Na ich podstawie mogłam przygotować się do autorefleksji na temat przeprowadzonych zajęć

Dzięki lekcjom hospitowanym miałam okazję sprawdzić się w roli prowadzącego i min wykorzystać swoje umiejętności nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Do serca brałam sobie informację zwrotną obserwatorów.

Ta konstruktywna krytyka zmusza do refleksji i daje wiedzę, jakich błędów unikać na przyszłość.

W okresie odbywania stażu miałam okazję także poprowadzić zebranie dla rodziców klasy III b, na którym min przedstawiłam wyniki w nauce i zachowaniu uczniów, jak i analizę frekwencji tej klasy.

Podobne doświadczenie miałam z rodzicami klasy I d, gdzie wygłosiłam pogadankę na temat spędzania czasu wolnego w ramach Kampanii “Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Na zebraniu poruszono także problemy klasy związane z jej zachowaniem. Staż to także czas na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Poprzez udział w szkoleniach uzyskałam zaświadczenia o następujących kursach: “Zespół samokształceniowy dla pedagogów szkolnych”,

“Napisz Projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego”,

“Przyswajanie sobie metod i technik negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów społecznych”,

“Ekonomia, na co dzień, czyli decyduj o sobie”. Ukończenie kursów daje mi możliwość wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce.

I tak np. wiadomości zdobyte w szkoleniu “Napisz Projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego” mogłam wykorzystać przy opracowywaniu wniosku o grant na tworzenie Szkolnego Ośrodka Kariery.

Kurs “Ekonomia, na co dzień, czyli decyduj o sobie” jest kontynuacją działań podjętych w zakresie edukacji zawodoznawczej.

Chcąc umiejętnie rozwiązywać problemy, niezbędnym elementem było zapoznanie się z technikami negocjacyjnymi. A opokę merytoryczną otrzymywałam dzięki grupie wsparcia, jakim był i będzie zespół samokształceniowy dla pedagogów szkolnych.

Te formy doskonalenia wpłynęły na wzbogacenie moich doświadczeń jako pedagoga i pobudziły do poszukiwania ciekawych metod i form pracy.

Dzięki nim poznałam ciekawych ludzi, nawiązałam kontakty zawodowe, a także mogę liczyć na wsparcie merytoryczne prowadzących.

Informacje na temat organizowanych kursów śledziłam na stronach: www.wom.kielce.pl

www.kuratorium.kielce.pl/ POZNANIE ŚRODOWISKA UCZNIÓW, ICH PROBLEMÓW, NAWIĄZANIE KONTAKTU Z WYCHOWAWCAMI KLAS, RODZICAMI I INSTYTUCJAMI, WSPOMAGAJĄCYMI PRACĘ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZĄ W SZKOLE.

Głównym moim zadaniem, ważnym z punktu widzenia pedagoga stażysty było zgromadzenie jak najwięcej informacji o moich wychowankach i o środowisku w którym żyją. Źródłem mojej wiedzy na ten temat były rozmowy z wychowawcami poszczególnych klas, przeprowadzone wywiady środowiskowe, rozmowy z rodzicami oraz ankiety: “Wywiad dotyczący sytuacji rodzinnej ucznia”,

“Bezpieczeństwo w szkole”,

“Papierosy – Narkotyki – Alkohol – Bezpieczeństwo”,

” Współpraca na poziomie rodzic – dziecko, rodzic – nauczyciel”,

“Wagary”,

“Moje gimnazjum”. Badania ankietowe pozwoliły mi uporządkować informacje na temat sytuacji rodzinnej. Mogłam wyselekcjonować uczniów, którzy są np. w trudnej sytuacji materialnej. Poznałam opinie na temat samopoczucia naszych uczniów w szkole i zagrożeń, których się obawiają. Znam niektóre problemy, z którymi się borykają.

Ta wiedza i sytuacje życiowe skłoniły mnie do podjęcia inicjatywy przeprowadzenia akcji świątecznej “Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”, oraz zorganizowania zbiórki pieniędzy dla naszego ucznia Dawida Piątka. Okazją do lepszego poznania środowiska szkolnego i lokalnego naszych uczniów jest włączanie się w organizację wszelkich imprez na terenie szkoły i gminy. I tak: razem z uczniami “Sprzątałam Świat”, uczestniczyłam w otwarciu nowego budynku gimnazjum, brałam udział w organizowaniu Jasełek dla mieszkańców gminy, zostałam zaproszona na wigilię klasy III c.

Byłam opiekunem podczas wycieczki do szkół ponadgimnazjalnych. Sprawowałam opiekę podczas zabawy choinkowej i podczas dyskotek.

Jest to dodatkowa okazja do poznania się w innych okolicznościach, zauważenia rzeczy, na które, na co dzień nie zwraca się uwagi. Jest to szansa na dostrzeżenie w uczniach innych talentów jak tylko intelektualne. I tak np. wiem, że Kamil Orczyk uczeń klasy III d świetnie tańczy. Być może swoją karierę zawodową oprze właśnie na tej umiejętności.

W szkole pełniłam także dodatkowe funkcje i podejmowałam dodatkowe zadania. Brałam udział w pracach komisji wyborczej do Samorządu Uczniowskiego, a także w pracach komisji konkursów przedmiotowych z języka polskiego i historii. Byłam członkiem Zespołu Opracowującym Wskaźniki Jakości Szkoły. Byłam członkiem Szkolnej Komisji Egzaminacyjnej zarówno w Skarżysku Kościelnym, jak i w Mircu.

Przyznaję zasiłki dla uczniów poprzez komisję stypendialną, powołaną przez wójta gminy. Pełnię rolę opiekuna sekcji rozrywkowej Samorządu Uczniowskiego.

Koordynuję także kampanię profilaktyczną “Zachowaj Trzeźwy Umysł” Wszelkie informacje na temat tej akcji i podjętych przez naszą szkołę działań można uzyskać pod adresem: www.trzezwyumysl.pl/ Współpracuję także z instytucjami: Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną,

Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

Komendą Powiatową Policji w Skarżysku – Kamiennej,

Sądem Rodzinnym i Nieletnich – kuratorami sądowymi. DOSKONALENIE WARSZTATU PRACY POPRZEZ OBSERWACJĘ ZAJĘĆ OPIEKUNA STAŻU LUB INNYCH NAUCZYCIELI I UMIEJĘTNOŚĆ OMÓWIENIA ICH.

W trakcie stażu obserwowałam 9 zajęć prowadzonych przez nauczycieli różnych specjalności. Starałam się uczestniczyć w lekcjach zarówno poświęconych konkretnym przedmiotom jak: język polski, chemia, język angielski, informatyka, wychowanie fizyczne, nauczanie zintegrowane jak i w lekcjach wychowawczych. Podczas zajęć szczególną uwagę zwracałam na: wykorzystanie czasu na lekcji,

rodzaje środków i form pracy z uczniami. Po zakończeniu lekcji wspólnie z prowadzącymi dokonywałam analizy zajęć i formułowałam wnioski pohospitacyjne, co z początku sprawiało mi trudności.

Miałam także okazję obserwować hospitację diagnozującą, sprawdzającą wiedzę i umiejętności uczniów klasy V a i V b.

Uczestniczyłam też w zebraniach: dwóch ogólnych i klasowych (klasa II b i I d), gdzie miałam sposobność poznać sposób prowadzenia zebrań z rodzicami.

Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w badaniu logopedycznym, które prowadziła pani Maria Wojcieszek, mgr rewalidacji głuchych i niedosłyszących. Dzięki temu spotkaniu mogłam poznać metody badania logopedycznego i uzupełnić swoją wiedzę na temat nieprawidłowości mowy naszych pierwszoklasistów.

Byłam także organizatorem jak i obserwatorem spotkania z lekarzem ginekologiem Jackiem Urbaczką z dziewczętami klas trzecich. Na spotkaniu tym poruszono tematy związane ze zdrowiem i rozwojem biologicznym kobiety.

AUTOREFLEKSJA

W okresie stażu, starałam się, aby moja praca sprostała wymaganiom i potrzebom placówki. W szkole poszerzyłam swoje umiejętności i wiedzę w zakresie metodyki i dydaktyki zajęć. Mój warsztat pracy wzbogacił się o nowe doświadczenia. Bieżący rok był dla mnie sprawdzianem mojej wiedzy i moich umiejętności, wielkim wyzwaniem i okresem wytężonej pracy.

Moim małym sukcesem jest to, że zorganizowałam sobie swój gabinet i postarałam się o stanowisko komputerowe. Jest to duże ułatwienie, mając na uwadze np. estetykę dokumentów. Cieszy mnie również fakt, że nawiązałam kontakt z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze. Spotkałam się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony grona pedagogicznego. Moja współpraca z nauczycielami przyczyniła się do rozwiązywania różnego rodzaju problemów na bieżąco. Mam poczucie dobrego wywiązania się z obowiązków. Wszystkie zaplanowane przeze mnie działania doprowadziłam do końca.

Największym moim osiągnięciem, znaczącym dla mnie i dla szkoły jest wygranie grantu na tworzenie Szkolnego Ośrodka Kariery. Sukces ten zamyka cykl: szkolenie – “Napisz Projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego”, praca nad wnioskiem o grant i otrzymanie grantu na tworzenie Szoku.

Po zakończeniu okresu stażu nadal będę podnosiła swoje kwalifikacje. Zamierzam podjąć studia podyplomowe z doradztwa zawodowego, które pozwolą ukierunkować moje zainteresowania i będą kontynuacją podjętych w tym kierunku działań.

Dzięki pomocy p. Marty Koci mojej opiekunki, wsparciu dyrekcji i współpracy z nauczycielami odbyłam staż na nauczyciela kontraktowego.

mgr Kamila Drożdżał

mgr KAMILI DROŻDŻAŁpedagoga szkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnymubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowegodata rozpoczęcia stażu: 13.09.2004r.data zakończenia stażu: 31.05.2005r.WSTĘPJestem pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej im. St. Staszica w Skarżysku Kościelnym. Ukończyłam WSP im. J. Kochanowskiego w Kielcach na kierunku pedagogiki opiekuńczej z terapią pedagogiczną. Okres stażu, związany z ubieganiem się przeze mnie o awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego wyniósł 9 miesięcy.Przez cały ten czas realizowałam zadania założone w moim planie rozwoju zawodowego.Szczególny nacisk kładłam na:Planując poszczególne zadania brałam pod uwagę:ZNAJOMOŚĆ ORGANIZACJI I ZASAD FUNKCJONOWANIA SZKOŁYW dniu23.09.2005r. podpisałam kontrakt z moją opiekunką stażu mgr Martą Kocią. Dokument ten nakreśla zasady współpracy pomiędzy stażystą a opiekunem i potwierdza nadzór merytoryczny dla nauczyciela stażysty. Zakłada min pomoc przy tworzeniu planu rozwoju, zapoznawaniu się z organizacją pracy szkoły, konsultowaniu się w sprawach zawodowych.W trakcie realizacji swojego planu rozwoju miałam możliwość zapoznania się z takimi dokumentami jak: Statut Szkoły, Regulamin Rady Pedagogicznej Wewnętrzny System Oceniania, Regulamin Rady Rodziców, , Regulamin Samorządu Uczniowskiego.Jednym z wymogów nakreślonym w Statucie Szkoły jest uczestniczenie w szkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak też na początku stażu odbyłam “Szkolenie podstawowe bhp dla nauczycieli”. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów pełniłam także dyżury na przerwach wg grafiku (środa godz.11.30).Dokumenty na podstawie, których opieram swoją pracę to:Aby poznać zasady i procedury związane z uzyskaniem stopnia nauczyciela kontraktowego sięgnęłam po Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, oraz uczestniczyłam w całorocznych pracach zespołu samokształceniowego dla pedagogów szkolnych, gdzie na jednym ze spotkań pani Katarzyna Pluta ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiła procedury związane z awansem zawodowym. Gorąco także namawiała na konsultacje w sprawach awansu podając swój adres: [email protected] aktualne informacje na temat awansu zawodowego i aktualizacje dokumentów potrzebnych do mojej pracy zaczerpnęłam ze stron internetowych:Plan wychowawczy szkoły i program profilaktyczny wykorzystałam przy pisaniu planu pracy pedagoga, gdzie zaplanowałam poszczególne działania. Teczkę wychowawcy przedstawiła mi moja opiekunka. Dokument ten zawiera cząstkowe informacje na temat poszczególnych klas, które z kolei składają się na ogólne wykazy i rejestry pedagoga np. uczniowie z orzeczeniami PPP, uczniowie z problemami zdrowotnymi, pomoc materialna. Jest to rzetelne źródło informacji dla mojej pracy.Moim obowiązkiem jako członka rady było uczestniczenie w zebraniach rady pedagogicznej i w radach szkoleniowych (obsługa programu komputerowego: “Ocena opisowa”, rada szkoleniowa poświęcona współpracy z rodzicami i edukacji zawodoznawczej), a także przedstawienie sprawozdań z mojej działalności jako pedagoga szkolnego.Zapoznałam się także z działalnością biblioteki szkolnej oraz funkcjonowaniem świetlicy szkolnej.DOSKONALENIE WARSZTATU PRACY POPRZEZ PROWADZENIE ZAJĘĆ W OBECNOŚCI OPIEKUNA STAŻU I DYREKCJI I INNYCH NAUCZYCIELIPod okiem opiekuna stażu, nauczycieli i dyrekcji przeprowadziłam dziesięć lekcji wychowawczych w różnych klasach na temat: stresu, emocji, agresji, używek i wyboru zawodu. Do każdej lekcji przygotowywałam się bardzo starannie w postaci opracowania konspektu. Pozycją, z której czerpałam pomysły jest książka Rosemarie Portmann pt. “Gry i zabawy przeciwko agresji”Podpowiedzi na temat ciekawych metod i środków dydaktycznych szukałam na portalach edukacyjnych:Starałam się jednak dopasować tematykę do aktualnych problemów klasowych.I tak np. w sytuacji skłócenia klasy VI przeprowadziłam warsztaty “Wyrażamy naszą złość”.Nowym doświadczeniem była dla mnie lekcja z dyrekcją jako obserwatorem. Obecność ta potęgowała stres, ale i mobilizowała do pracy. Cenne były także uwagi na temat mojej lekcji. Na ich podstawie mogłam przygotować się do autorefleksji na temat przeprowadzonych zajęćDzięki lekcjom hospitowanym miałam okazję sprawdzić się w roli prowadzącego i min wykorzystać swoje umiejętności nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Do serca brałam sobie informację zwrotną obserwatorów.Ta konstruktywna krytyka zmusza do refleksji i daje wiedzę, jakich błędów unikać na przyszłość.W okresie odbywania stażu miałam okazję także poprowadzić zebranie dla rodziców klasy III b, na którym min przedstawiłam wyniki w nauce i zachowaniu uczniów, jak i analizę frekwencji tej klasy.Podobne doświadczenie miałam z rodzicami klasy I d, gdzie wygłosiłam pogadankę na temat spędzania czasu wolnego w ramach Kampanii “Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Na zebraniu poruszono także problemy klasy związane z jej zachowaniem. Staż to także czas na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Poprzez udział w szkoleniach uzyskałam zaświadczenia o następujących kursach:Ukończenie kursów daje mi możliwość wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce.I tak np. wiadomości zdobyte w szkoleniu “Napisz Projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego” mogłam wykorzystać przy opracowywaniu wniosku o grant na tworzenie Szkolnego Ośrodka Kariery.Kurs “Ekonomia, na co dzień, czyli decyduj o sobie” jest kontynuacją działań podjętych w zakresie edukacji zawodoznawczej.Chcąc umiejętnie rozwiązywać problemy, niezbędnym elementem było zapoznanie się z technikami negocjacyjnymi. A opokę merytoryczną otrzymywałam dzięki grupie wsparcia, jakim był i będzie zespół samokształceniowy dla pedagogów szkolnych.Te formy doskonalenia wpłynęły na wzbogacenie moich doświadczeń jako pedagoga i pobudziły do poszukiwania ciekawych metod i form pracy.Dzięki nim poznałam ciekawych ludzi, nawiązałam kontakty zawodowe, a także mogę liczyć na wsparcie merytoryczne prowadzących.Informacje na temat organizowanych kursów śledziłam na stronach:POZNANIE ŚRODOWISKA UCZNIÓW, ICH PROBLEMÓW, NAWIĄZANIE KONTAKTU Z WYCHOWAWCAMI KLAS, RODZICAMI I INSTYTUCJAMI, WSPOMAGAJĄCYMI PRACĘ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZĄ W SZKOLE.Głównym moim zadaniem, ważnym z punktu widzenia pedagoga stażysty było zgromadzenie jak najwięcej informacji o moich wychowankach i o środowisku w którym żyją. Źródłem mojej wiedzy na ten temat były rozmowy z wychowawcami poszczególnych klas, przeprowadzone wywiady środowiskowe, rozmowy z rodzicami oraz ankiety:Badania ankietowe pozwoliły mi uporządkować informacje na temat sytuacji rodzinnej. Mogłam wyselekcjonować uczniów, którzy są np. w trudnej sytuacji materialnej. Poznałam opinie na temat samopoczucia naszych uczniów w szkole i zagrożeń, których się obawiają. Znam niektóre problemy, z którymi się borykają.Ta wiedza i sytuacje życiowe skłoniły mnie do podjęcia inicjatywy przeprowadzenia akcji świątecznej “Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”, oraz zorganizowania zbiórki pieniędzy dla naszego ucznia Dawida Piątka. Okazją do lepszego poznania środowiska szkolnego i lokalnego naszych uczniów jest włączanie się w organizację wszelkich imprez na terenie szkoły i gminy. I tak: razem z uczniami “Sprzątałam Świat”, uczestniczyłam w otwarciu nowego budynku gimnazjum, brałam udział w organizowaniu Jasełek dla mieszkańców gminy, zostałam zaproszona na wigilię klasy III c.Byłam opiekunem podczas wycieczki do szkół ponadgimnazjalnych. Sprawowałam opiekę podczas zabawy choinkowej i podczas dyskotek.Jest to dodatkowa okazja do poznania się w innych okolicznościach, zauważenia rzeczy, na które, na co dzień nie zwraca się uwagi. Jest to szansa na dostrzeżenie w uczniach innych talentów jak tylko intelektualne. I tak np. wiem, że Kamil Orczyk uczeń klasy III d świetnie tańczy. Być może swoją karierę zawodową oprze właśnie na tej umiejętności.W szkole pełniłam także dodatkowe funkcje i podejmowałam dodatkowe zadania. Brałam udział w pracach komisji wyborczej do Samorządu Uczniowskiego, a także w pracach komisji konkursów przedmiotowych z języka polskiego i historii. Byłam członkiem Zespołu Opracowującym Wskaźniki Jakości Szkoły. Byłam członkiem Szkolnej Komisji Egzaminacyjnej zarówno w Skarżysku Kościelnym, jak i w Mircu.Przyznaję zasiłki dla uczniów poprzez komisję stypendialną, powołaną przez wójta gminy. Pełnię rolę opiekuna sekcji rozrywkowej Samorządu Uczniowskiego.Koordynuję także kampanię profilaktyczną “Zachowaj Trzeźwy Umysł” Wszelkie informacje na temat tej akcji i podjętych przez naszą szkołę działań można uzyskać pod adresem:Współpracuję także z instytucjami:DOSKONALENIE WARSZTATU PRACY POPRZEZ OBSERWACJĘ ZAJĘĆ OPIEKUNA STAŻU LUB INNYCH NAUCZYCIELI I UMIEJĘTNOŚĆ OMÓWIENIA ICH.W trakcie stażu obserwowałam 9 zajęć prowadzonych przez nauczycieli różnych specjalności. Starałam się uczestniczyć w lekcjach zarówno poświęconych konkretnym przedmiotom jak: język polski, chemia, język angielski, informatyka, wychowanie fizyczne, nauczanie zintegrowane jak i w lekcjach wychowawczych. Podczas zajęć szczególną uwagę zwracałam na:Po zakończeniu lekcji wspólnie z prowadzącymi dokonywałam analizy zajęć i formułowałam wnioski pohospitacyjne, co z początku sprawiało mi trudności.Miałam także okazję obserwować hospitację diagnozującą, sprawdzającą wiedzę i umiejętności uczniów klasy V a i V b.Uczestniczyłam też w zebraniach: dwóch ogólnych i klasowych (klasa II b i I d), gdzie miałam sposobność poznać sposób prowadzenia zebrań z rodzicami.Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w badaniu logopedycznym, które prowadziła pani Maria Wojcieszek, mgr rewalidacji głuchych i niedosłyszących. Dzięki temu spotkaniu mogłam poznać metody badania logopedycznego i uzupełnić swoją wiedzę na temat nieprawidłowości mowy naszych pierwszoklasistów.Byłam także organizatorem jak i obserwatorem spotkania z lekarzem ginekologiem Jackiem Urbaczką z dziewczętami klas trzecich. Na spotkaniu tym poruszono tematy związane ze zdrowiem i rozwojem biologicznym kobiety.AUTOREFLEKSJAW okresie stażu, starałam się, aby moja praca sprostała wymaganiom i potrzebom placówki. W szkole poszerzyłam swoje umiejętności i wiedzę w zakresie metodyki i dydaktyki zajęć. Mój warsztat pracy wzbogacił się o nowe doświadczenia. Bieżący rok był dla mnie sprawdzianem mojej wiedzy i moich umiejętności, wielkim wyzwaniem i okresem wytężonej pracy.Moim małym sukcesem jest to, że zorganizowałam sobie swój gabinet i postarałam się o stanowisko komputerowe. Jest to duże ułatwienie, mając na uwadze np. estetykę dokumentów. Cieszy mnie również fakt, że nawiązałam kontakt z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze. Spotkałam się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony grona pedagogicznego. Moja współpraca z nauczycielami przyczyniła się do rozwiązywania różnego rodzaju problemów na bieżąco. Mam poczucie dobrego wywiązania się z obowiązków. Wszystkie zaplanowane przeze mnie działania doprowadziłam do końca.Największym moim osiągnięciem, znaczącym dla mnie i dla szkoły jest wygranie grantu na tworzenie Szkolnego Ośrodka Kariery. Sukces ten zamyka cykl: szkolenie – “Napisz Projekt do Europejskiego Funduszu Społecznego”, praca nad wnioskiem o grant i otrzymanie grantu na tworzenie Szoku.Po zakończeniu okresu stażu nadal będę podnosiła swoje kwalifikacje. Zamierzam podjąć studia podyplomowe z doradztwa zawodowego, które pozwolą ukierunkować moje zainteresowania i będą kontynuacją podjętych w tym kierunku działań.Dzięki pomocy p. Marty Koci mojej opiekunki, wsparciu dyrekcji i współpracy z nauczycielami odbyłam staż na nauczyciela kontraktowego.mgr Kamila Drożdżał

AWANS ZAWODOWY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO – Najczęściej zadawane pytania – Kuratorium Oświaty w Krakowie

AWANS ZAWODOWY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO – Najczęściej zadawane pytania

1. Jak ustalane są terminy komisji kwalifikacyjnej?

Kuratorium oświaty nie podaje terminów komisji kwalifikacyjnych jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania. Zgodnie z procedurą, po złożeniu wniosku, dokumentacja podlega analizie formalnej; po pozytywnej weryfikacji dokumentów ustalany jest skład komisji kwalifikacyjnej, w której zasiadają obligatoryjnie 3 eksperci. Dopiero po ustaleniu pełnego składu osobowego nauczyciel może zostać poinformowany o terminie i miejscu komisji kwalifikacyjnej. Należy przy tym podkreślić, że terminy komisji kwalifikacyjnych są ustalane pod kątem dyspozycyjności pracujących w komisji ekspertów.

2. Czy kuratorium oświaty ustala terminy komisji kwalifikacyjnych z uwzględnieniem planów urlopowych wnioskodawców?

Kuratorium oświaty nie bierze pod uwagę wniosków nauczycieli odnośnie ustalenia terminu przeprowadzenia rozmowy. Zgodnie z art. 9d ust. 7 ustawy – Karta Nauczyciela nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Długość tego okresu pozwala nauczycielom ubiegać się o stopień awansu w terminie, który nie koliduje z zaplanowanym wcześniej wyjazdem wakacyjnym.

3. Czy jako spełnienie wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego nauczyciel może wykazać zadanie, które zrealizował jeszcze przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego?

Zgodnie z art. 9c ust. 3a ustawy Karta Nauczyciela, nauczycielowi mianowanemu, ubiegającemu się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, za spełnienie odpowiednich wymagań, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9g ust. 10, uznaje się także jego odpowiedni dorobek zawodowy ze szczególnym uwzględnieniem okresu od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Nauczyciel mianowany wnioskujący o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego może zatem przedstawić działania, które zrealizował przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, ale już po uzyskaniu stopnia nauczyciela mianowanego. Nie ma możliwości zaliczenia na poczet spełnienia ww. wymogów działań, które nauczyciel zrealizował w ramach uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego.

4. Które z wymagań należy zaprezentować ustnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nauczyciel prezentuje jedno z wymagań z tzw. „literek” z rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (tj. § 8 ust. 3 pkt 4 lit. a, b, c lub d), jednak inną niż ta, której opis i analizę dołączono do dokumentacji.

5. Czy zamieszczenie własnego artykułu na stronie internetowej szkoły kwalifikuje się jako spełnienie wymagania dotyczącego publikacji autorskiej pracy z zakresu oświaty?

Nie. Autorska praca musi zostać opublikowana w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji (np. książka). Komisja kwalifikacyjna zbada, czy publikacja ma charakter autorski (twórczy), ponieważ jest to niezbędne do stwierdzenia, że nauczyciel spełnia wymaganie związane z ubieganiem się o wyższy stopień awansu.

6. W ramach realizacji co najmniej dwóch zadań z wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego nauczyciel wybrał uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętność posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym. Jak należy wykazać spełnienie tego zadania?

Poziom podstawowy umiejętności posługiwania się językiem obcym musi być zgodny z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, co oznacza, że nauczyciel musi posiadać jeden z certyfikatów potwierdzających znajomość języka obcego w stopniu podstawowym, wymienionych w załączniku do ww. rozporządzenia.

Uzyskanie ww. umiejętności musi nastąpić po uzyskaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, aby nauczyciel mógł się powołać na spełnienie tego wymagania.

W przypadku realizacji tego zadania, do wniosku o wszczęcia postępowania nauczyciel zobowiązany jest dołączyć kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora) dyplomu lub świadectwa potwierdzającego znajomość języka obcego na poziomie podstawowym.

7. W jakiej formie należy przygotować prezentację sposobu realizacji wybranego wymagania?

Prezentację należy przedstawić w formie ustnej wypowiedzi. Nie ma możliwości zaprezentowania prezentacji multimedialnej.

8. Co oznacza zapis „opis i analiza sposobu realizacji wymagania niezbędnego do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego”?

Sformułowanie, że nauczyciel ma przedstawić opis i analizę wymagań należy rozumieć w sensie potocznym.

Opis to wypowiedź lub tekst, w których przedstawia się np. osoby, zjawiska, sytuacje (czyli sprecyzowanie przedstawianego kryterium).

Analiza – rozpatrywanie jakiegoś problemu, zjawiska z różnych stron w celu jego zrozumienia lub wyjaśnienia (zbadanie wymagania w celu wyjaśnienia jego spełnienia).

9. Czy brak któregoś z wymaganych dokumentów spowoduje odrzucenie wniosku?

Nie. Jeżeli w wyniku analizy formalnej dokumentacji zostaną stwierdzone braki formalne to nauczyciel jest wzywany do uzupełnienia braków formalnych w terminie 14 dni wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

10. W jakiej formie nauczyciel ma wykazać posiadanie przygotowania pedagogicznego, jeśli ukończył studia przed 2005 r. i nie posiada suplementu do dyplomu?

Jeżeli wnioskodawca nie posiada oddzielnego dyplomu/świadectwa ukończenia np. studium przygotowania pedagogicznego to zobowiązany jest przedłożyć kserokopię indeksu poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora lub zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego (w tym o odbytych praktykach pedagogicznych) z uczelni wyższej, w której ukończył studia.

11. Jak prawidłowo poświadczyć dokumenty stanowiące załączniki do wniosku, sprawozdanie, akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego?

Dokumenty poświadcza za zgodność z oryginałem dyrektor szkoły (w przypadku, gdy wnioskodawcą jest dyrektor szkoły – pracodawca). Niedopuszczalna jest pieczęć o wzorze „za zgodność z okazanym dokumentem”. Sprawozdanie, bez względu na ilość, musi być opieczętowane i podpisane na każdej stronie.

12. Czy wicedyrektor może wystawić zaświadczenie o odbytym stażu i poświadczyć dokumenty za zgodność z oryginałem?

Tak, ale w takim przypadku wystawione/poświadczone przez wicedyrektora dokumenty muszą być opatrzone pieczęcią: „z up. dyrektora” lub „wz. dyrektora”.

13. Czy do dokumentacji należy dołączyć również oryginały karty oceny dorobku zawodowego i sprawozdania?

Nie. Wymagana dokumentacja powinna zawierać wyłącznie kopie karty oceny dorobku zawodowego i sprawozdania, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora.

14. Czy do wniosku należy dołączać zaświadczenia np. o pozostawaniu egzaminatorem OKE, byciu kierownikiem wycieczki, o odbyciu szkoleń bądź listy gratulacyjne?

Ww. dokumenty nie są obligatoryjnymi załącznikami, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Dokumenty wymagane zostały wskazane w § 9 ust. 2 – 4 cyt. rozporządzenia.

15. Czy jeśli nauczyciel zmienił nazwisko to w dokumentach musi się znaleźć kserokopia dowodu osobistego lub aktu małżeństwa?

Nie. Tożsamość nauczyciela jest sprawdzana poprzez okazanie dokumentu tożsamości w chwili przystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej.

16. Czy w zaświadczeniu o odbytym stażu należy uwzględniać również pojedyncze dni nieobecności w pracy?

Nie ma takiej konieczności.

17. Czy w zaświadczeniu o odbytym stażu należy wskazywać wszystkie przedmioty, które w poszczególnych latach stażu prowadził nauczyciel? Czy trzeba podać również wymiar zajęć?

Zaświadczenie powinno zawierać wskazanie wszystkich nauczanych przez nauczyciela przedmiotów, zarówno w trakcie odbywania stażu, jak i w dniu wydania zaświadczenia, oraz wymiar zatrudnienia.

18. W jakiej formie powinno być sporządzone sprawozdanie?

Nie ma określonej konkretnej formy sprawozdania. W sprawozdaniu nauczyciel odnosi się do planu rozwoju zawodowego, uwzględniając efekty jego realizacji. Nie ma obowiązku numerowania i parafowania stron.

19. Czy nauczyciel może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, jeśli obecnie nigdzie nie jest zatrudniony?

Nie, ponieważ wnioskodawcą jest osoba posiadająca status nauczyciela, co oznacza, że w momencie złożenia wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, osoba ta musi pozostawać w zatrudnieniu w przedszkolu, szkole lub placówce. Nauczyciel ma 3 lata na złożenie ww. wniosku.

20. Nauczyciel rozpoczął staż w dniu 5 września 2019 r. Czy staż może zakończyć się 31 maja 2022 r.?

Staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy, co oznacza, że pełny okres stażu rozpoczętego w dniu 5 września 2019 r. kończy się 4 czerwca 2022 r. Staż można rozpocząć w ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć w szkole, a zatem w każdym przypadku rozpoczęcia stażu później niż w dniu 1 września, termin zakończenia stażu oblicza się w sposób analogiczny, jak opisano powyżej.

21. Czy jeśli nauczyciel złoży wniosek o wszczęcie postępowania po 30 czerwca to komisja kwalifikacyjna jest organizowana dopiero na przełomie listopada i grudnia?

Małopolski Kurator Oświaty rozpatruje wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego przez cały rok. Zgodnie z art. 35 § 1 i 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, który ma zastosowanie do postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, kurator oświaty obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (złożenia wniosku).

22. Czy nauczyciel musi złożyć wniosek osobiście?

Nie, wniosek w imieniu nauczyciela może złożyć inna osoba.

키워드에 대한 정보 sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny

다음은 Bing에서 sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  캘리포니아 부동산 사이트 | 미국 중산층은 어느 정도 집? 캘리포니아 중산층 주택 /라미라다/La Mirada/미국집구경/랜선집들이/미국부동산 182 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  시민권 재 인터뷰 | 2021 국적시험 귀화시험 면접-문제1~6(수정)Phỏng Vấn Nhập Tịch. Naturalization Interview . 인기 답변 업데이트

See also  Zaświadczenie O Niekaralności Katowice Pdf | Zaświadczenie O Niekaralności - Jak Wypełnić Wniosek. 196 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

AwansTV ##76 #Sprawozdanie #krok #po #kroku #- #dla #przyszłych #dyplomowanych


YouTube에서 sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 AwansTV #76 Sprawozdanie krok po kroku – dla przyszłych dyplomowanych | sprawozdanie z awansu na nauczyciela dyplomowanego pedagog szkolny, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment