Storytelling W Reklamie Przykłady | Storytelling Czyli Jak Opowiadać Aby Przekonywać 131 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “storytelling w reklamie przykłady – Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Akademia Retoryki Igora Zalewskiego 이(가) 작성한 기사에는 조회수 502회 및 좋아요 10개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

storytelling w reklamie przykłady 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać – storytelling w reklamie przykłady 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Storytelling czyli opowiadanie historii to genialna metoda na budowanie zaufania i wiarygodności, na przekonanie kogoś. Nie trzeba krzyczeć – jestem świetna/świetny. Wystarczy opowiedzieć historię, z której będzie wynikało, że ktoś nas postrzega jako świetną/ świetnego. Albo snuć opowieść, w której nasze mocne strony nie będą głównym bohaterem ale zostaną mimochodem wspomniane.
To brzmi łatwo, ale aż tak łatwe nie jest. Inaczej nie mielibyśmy masy znajomych przechwalających się \”co to nie ja, czego to nie zrobiłam/zrobiłem itd\”;).
Ale opowiadania historii da się nauczyć. Trzeba tylko trzymać się kilku reguł. Dzisiaj rozpoczynamy serię filmów poświęconych storytellingowi czyli opowiadaniu historii. Rozpoczyna Przemek Kutnyj. Zerknijcie, dzielcie się swoimi przemyśleniami i snujcie piękne historie:)

storytelling w reklamie przykłady 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Storytelling: co to jest, jak używać go w reklamie? Przykłady

Co to jest storytelling? Jak skutecznie używać go w reklamie? Przeczytaj nasz wpis i poznaj sprawdzone wskazówki i przykłady. Zapraszamy!

+ 여기에 더 보기

Source: www.roxxmedia.pl

Date Published: 3/4/2022

View: 1443

TOP 10 reklam z dobrze opowiedzianą historią – Doodle Wolf

Jest to czynnik, który sprawia, że reklama veo dobrze działa, ponieważ nie krzyczy nachalnie … Geniusz reklamy, geniusz storytellingu!

+ 여기에 더 보기

Source: doodlewolf.pl

Date Published: 12/17/2021

View: 705

Polskie przykłady kampanii marketingowych wykorzystujących …

Nie ulega wątpliwościom, że storytelling to skuteczna metoda … Ciekawym zabiegiem jest też język reklam, który płynnie przeplata …

+ 여기를 클릭

Source: nowyoutsourcing.pl

Date Published: 6/16/2022

View: 7394

Storytelling w sprzedaży. Poznaj przykłady – Rzeszów, Kraków

W odbiorcach reklamy kształtuje się przekonanie, że buty, odzież czy dodatki Nike po prostu w tym pomogą, a już na pewno sprawią, że choć trochę będą czuli się …

+ 더 읽기

Source: testin.pl

Date Published: 10/19/2021

View: 1649

Storytelling w reklamie i promocji marki – Jak robić to dobrze?

Storytelling w procesie promocji i budowania marki sprawia, że klienci zakochują się w produktach na lata. Poznaj przykłady storytellingu w …

+ 여기를 클릭

Source: cary.one

Date Published: 4/9/2021

View: 4198

7 przykładów dobrego storytellingu zza granicy – Labber.pl

Storytelling, a po polsku marketing narracyjny, to taki proces komunikowania marki lub produktu, który polega na opowiedzeniu historii.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.labber.pl

Date Published: 1/30/2021

View: 9934

Storytelling: co to jest? Definicja i przykłady. Jak stosować?

Pokażemy też przykłady storytellingu z mediów. … Bardzo dobrym przykładem wykorzystania storytellingu w reklamie są spoty Allegro.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: interviewme.pl

Date Published: 7/29/2022

View: 4854

naturalna umiejętność tworzenia opowieści w reklamie

Jeśli zamierzacie wdrożyć strategię marketingową opartą na narracji, to powinniście zrobić to konsekwentnie – od …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: funkymedia.pl

Date Published: 2/3/2022

View: 6152

Storytelling – magia opowieści w marketingu – Redseo

storytelling: co to jest i polskie przykłady … poszukamy nieco głębiej, zauważymy, że już w XX wieku w reklamach stosowano jego założenia.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: redseo.pl

Date Published: 12/28/2021

View: 6747

주제와 관련된 이미지 storytelling w reklamie przykłady

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać
Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać

주제에 대한 기사 평가 storytelling w reklamie przykłady

  • Author: Akademia Retoryki Igora Zalewskiego
  • Views: 조회수 502회
  • Likes: 좋아요 10개
  • Date Published: 2021. 4. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Yk1JklrGpeA

Storytelling: co to jest, jak używać go w reklamie? Przykłady

Storytelling – definicja działania i dlaczego właściwie go potrzebuję?

Żeby sprzedawać, potrzebujesz stworzyć relację z klientem. I współcześnie nie ma do tego skuteczniejszego i jednocześnie tak intuicyjnego narzędzia jak storytelling.

Co to jest storytelling? To sposób budowania historii wokół marki czy produktu, który pozwala na ukształtowanie bliskiej, bardziej osobistej relacji z klientem. Buduj odpowiedni nastrój, napięcie i backstory, a jeśli tylko chcesz, uderzaj w bardziej sentymentalne — lub z kolei całkiem humorystyczne! – tony. Wszystko zależy od tego, jakimi emocjami zamierzasz oddziaływać na odbiorcę, i kim ten odbiorca jest, a ostatecznie — jaki wizerunek pasuje do Twojej marki.

TOP 10 reklam z dobrze opowiedzianą historią

Dobrze opowiedziana historia to w dzisiejszych czasach nieoceniony element skutecznej kampanii video. Jest to czynnik, który sprawia, że reklama video dobrze działa, ponieważ nie krzyczy nachalnie “KUP TO!”, ale wciąga odbiorcę w swój świat i budzi to co najważniejsze, czyli emocje .

Przedstawiamy Wam nasz subiektywny ranking 10 świetnie opowiedzianych historii w kampaniach video.

10 – TrueMove – Dobro Wraca

Azjatyccy producenci słyną z wielu świetnych i wzruszających kampanii video, w których promują bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. Zobacz, dlaczego warto być dobrym dla innych:

9 – Duracell

Wzruszająca historia pokazująca tęsknotę córki za ojcem, którzy przebywa na misji w Iraku. Jednak, jak się okazuje…z pomocą baterii Duracell, kochający ojciec może przekazać córce swoje uczucia:

8 – Allegro – Czego szukasz w święta?

Polski rynek reklamy również może pochwalić się dobrze opowiedzianymi historiami. W tym przypadku na myśl od razu przychodzi Allegro, które robi to po mistrzowsku. Zobaczcie, co przygotowali tym razem:

7 – Sandy Hook Promise – Evan

Historia miłosna Evana, który komunikował się ze swoją wybranką poprzez korespondencję na ławce w szkolnej bibliotece. Wszyscy koncentrujemy się na historii miłosnej, nie patrząc na to, że w tle rozgrywają się tragiczne wydarzenia, z udziałem innego bohatera. Spot video ma pokazywać problem przemocy z użyciem broni i fakt, że można temu zapobiegać. Jest to również nawiązanie do tragicznych wydarzeń w amerykańskich szkołach. Koniecznie zobaczcie więcej, niż jeden raz:

6 – 10 mniej ratuje życie

Wstrząsająca kampania video, która zachęca do bezpiecznej i wolniejszej jazdy samochodem. Historia ta w dobitny sposób pokazuje do czego może doprowadzić nadmierna prędkość. Brawa za świetny pomysł ukazania problemu:

5 – HBO – I still have a soul

Spot video, który przygotowało HBO, aby promować swoje kanały telewizyjne. Kunszt tkwi w scenariuszu: zobaczcie do jakich poświęceń zdolny jest człowiek, aby spełnić swoje największe marzenia. Oprócz tego, video wspaniale motywuje do działania:

4 – Pedigree – Pick Me

Bezdomność psów to poważny problem współczesnego świata. Na szczęście, jest spora szansa, że dzięki tak fantastycznym spotom video, liczba bezdomnych psów stopniowo będzie się zmniejszała. Zobaczcie realizację Pedigree, która w ciągu miesiąca już może się pochwalić blisko 700 tys. wyświetleniami.

https://www.youtube.com/watch?v=D-kU0nkcq-o

3 – Edeka – Weihnachtsclip

Historia pewnego starszego Pana, którzy marzył o tym, aby spędzić Święta ze swoimi dziećmi i wnukami. Niestety, każdego roku nie dochodziło to do skutku. Zobacz, jak problem samotności ukazała niemiecka marka Edeka:

2 – Teleton

Mniej znane video promujące peruwiańską organizację charytatywną Teleton. Ale za to jak wybitne! Przekonajcie się, dlaczego pewien mały chłopiec każdego dnia ćwiczy w domu swoje mięśnie i siłę:

1 – Volkswagen – Darth Vader

Geniusz reklamy, geniusz storytellingu! Wspaniała historia z nieprawdopodobnie zaskakującym zakończeniem. Zobaczcie, jak potoczyła się historia pewnego dziecka, które chciało mieć potężną moc, niczym filmowy Darth Vader.

Jakie są Wasze wrażenia po obejrzeniu tych spotów? Wiecie już, dlaczego tak ważna jest dobrze opowiedziana historia? Takie reklamy ogląda się po prostu lepiej, przyjemniej, a oprócz tego wywołują w nas szereg emocji.

Jakie są Wasze ulubione spoty video z ciekawą historią? Dzielcie się nimi w komentarzach!

Polskie przykłady kampanii marketingowych wykorzystujących storytelling

Angażuje emocjonalnie odbiorcę, co bezpośrednio przekłada się na zapamiętanie kampanii. Dobrze opowiedziana historia może przyczynić się do pozyskania nowych klientów i fanów marki, a także stać się bardziej atrakcyjna dla tych, którzy związani są z nią od dawna.

Potencjalni klienci uwielbiają ciekawie opowiedziane przygody i bohaterów, którzy bawią, inspirują lub z którymi można się utożsamić. Podkreślają to praktycznie wszystkie powstałe publikacje na temat storytellingu, przywołujące wiele przykładów kampanii marketingowych – zarówno tych zabawnych, jak i bardziej wzruszających.

Każda dobra historia zbudowana jest na kilku fundamentach. Liczne opracowania omawiają, jak wykreować bohatera marki, jaki typ narracji wybrać czy na co zwrócić uwagę, by historia opowiedziana przez naszą organizację stała się emocjonalnym łącznikiem z klientami. Co najważniejsze – ciekawych kampanii marketingowych nie brakuje także na naszym polskim podwórku i to właśnie im chcemy dziś poświęcić uwagę.

Najpopularniejszym przykładem polskiej kampanii opartej na strategii związanej ze storytellingiem i wykreowaniem brand hero zdają się być takie postaci jak Serce i Rozum, czyli bohaterowie stworzeni dla Telekomunikacji Polskiej (ze względu na fuzję dzisiaj to Orange Polska). Pomysł przygotowała agencja reklamowa Publicis. Za produkcję spotów odpowiadały firmy Graffiti Film, Opus, Film Produkcja i Lemon, a za planowanie i zakup mediów odpowiedzialny był dom mediowy MEC.

Nie ma chyba osoby, która nie rozpoznaje pary zabawnych bohaterów – Serca i Rozumu, uosabiających dwa zupełnie skrajne charaktery i osobowości, a mimo to będących najlepszymi przyjaciółmi. Przedstawiani są jako nierozłączne postaci radzące sobie (zazwyczaj) w codziennych sytuacjach – ujętych w niecodzienny sposób. Kluczem ich powodzenia jest zachodzący między nimi kontrast, absurdalne dialogi i sytuacje, a także wykorzystywanie znanych powszechnie motywów, jak na przykład melodia jednego z najbardziej znanych polskich seriali (Na dobre i na złe) czy angażowanie postaci związanych z szeroko rozumianą popkulturą i sportem (Piotr Żyła).

Ciekawym zabiegiem jest też język reklam, który płynnie przeplata potoczności i przysłowia, nadając im nowe, oderwane od pierwotnego kontekstu znaczenie. Twórcy kampanii sprytnie przeplatają aktualną ofertę i to, co dzieje się wewnątrz organizacji z życiem bohaterów (chociażby wspomniana już wcześniej fuzja miała swoje odzwierciedlenie w kilku spotach, w tym warto wspomnieć “Przeprowadzkę”). O ogromnym sukcesie tego projektu świadczy chociażby popularność fanpage’a na Facebooku, ilość odsłon filmów na Youtube czy zainteresowanie powstałymi maskotkami. Wszystko to sprawia, że odbiorcy z niecierpliwością czekają na kolejne przygody Serca i Rozumu, a historię o nich traktują nie jak nachalną reklamę, lecz zabawną opowieść, którą chcą poznać.

Kolejnym przykładem takich działań jest Henio i Krysia, czyli bohaterowie Tesco wymyśleni przez agencję Agencję PZL. Henio i Krysia nie łamali stereotypów polskiej rodziny, wręcz przeciwnie – wyolbrzymiali je. To bohaterowie pokazujący z dystansu obraz typowych Kowalskich. Początkowo, Henio występował z kolegami, ale dla ocieplenia wizerunku marki wykreowano także jego żonę – Krysię. Sympatię widzów zdobyli szybkimi reakcjami na aktualne wydarzenia – zaangażowanie w Euro2012 czy chociażby odpowiedź na fascynację świata Gangnam Style. Spoty te były też zależne od wydarzeń kalendarzowych – pierwszy września wiązał się z kampaniami promującymi produkty szkolne oraz promocję na nie, na święta Bożego Narodzenia pojawił się temat zakupu prezentów. Historie przez nich opowiedziane przedstawiały w zabawny sposób wiele sytuacji, z którymi zmierzają się ludzie na co dzień i tym właśnie pozyskali sobie wielu fanów.

Od wielu lat na polskiej scenie obecny jest także Mały Głód – brandhero serka Danio produkowanego przez firmę Danone. Kampanię przygotowała agencja Young & Rubicam, a za planowanie i zakup mediów odpowiedzialny jest dom mediowy MediaCom.

Historia Małego Głoda rozwija się prężnie od wielu lat. Wspierana była też przez postaci ze świata popkultury – m.in. blogerki i youtubera, pomysł ten jednak dość silnie krytykowany był przez osoby związane z branżą. Negatywny bohater uosabiający nieprzyjemne uczucie głodu spotykające każdego w najmniej oczekiwanej sytuacji zdobył wiele sympatii.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że wymienione wyżej kampanie swój sukces zawdzięczają przemyślanej strategii opartej na wybraniu konkretnej grupy docelowej, stworzeniu bohaterów oraz dostosowaniu ich przygód do aktualnych potrzeb rynku, często przez wyolbrzymienie wielu sytuacji spotykających konsumentów na co dzień. Jednakże ciekawy wieloodcinkowy storytelling może powstać też bez kreowania bajkowych postaci, ale angażując w projekt osoby ze świata popkultury i mediów.

Przykładem takiego projektu jest kampania Lidla. Kreacja i produkcja reklam to zasługa agencji GPD Agency, a za zakup mediów odpowiedzialny był dom mediowy MediaCom Warszawa, a aktualnie Havas Media. Pierwsze trzy lata to pojedynki kucharskie Pascala Brodnickiego i Karola Okrasy, które zachęcały miliony konsumentów do próbowania nowych przepisów z wykorzystaniem aktualnie sprzedawanych przez firmę produktów. Z czasem do tego grona dołączały inne osoby, a dzisiaj najbardziej kojarzona z marką jest – poza Okrasą – Dorota Wellman, zastępująca Pascala Brodnickiego. Poza osobami publicznymi kluczową rolę odgrywa strona https://kuchnialidla.pl/, gdzie można znaleźć pogrupowane wszystkie przepisy, a także kulisy kulinarnego show.

Komunikacja z konsumentem przy pomocy storytellingu uznawana jest aktualnie za jedną z najskuteczniejszych i atrakcyjnych metod. Opowiedziane historie, które sprytnie przemycają produkt, działają na ludzką wyobraźnię, przez co są łatwiej zapamiętane i nie powodują w odbiorcach negatywnych emocji spowodowanych przez natarczywość komunikacji marketingowej. Kreatywne, ale też autentyczne postaci pokonujące przeszkody i osiągające cele, wzbudzają zaufanie i zachęcają do zapoznania się ofertą.

Storytelling w sprzedaży. Poznaj przykłady

Storytelling w sprzedaży. Poznaj przykłady

W poprzednich artykułach na blogu wspominaliśmy, że wiele firm przenosi sprzedaż do internetu albo od razu zaczyna rozkręcać biznes w sieci poprzez sklep online. Rosnąca liczba produktów i usług oferowanych w sieci sprawia, że konieczne jest znalezienie sposobu na wyróżnienie oferty. Aby to zrobić, stosowane są różne techniki promocji marki. Jedną z nich jest właśnie storytelling, a prościej rzecz ujmując, opowiedzenie historii, która jest dla klientów na tyle ciekawa i inspirująca, że chcą być jej częścią – kupić produkt czy skorzystać z usług. Jednak czy storytelling jest dla każdego? Mamy dla Ciebie kilka przykładów, jak można go wykorzystać.

Opowiem Ci bajkę…

Nie tak dawno temu, a właściwie całkiem niedawno, odkryto, że dopisywanie historii do rzeczy sprawia, że zyskują one dla nas dodatkową wartość. Fakt jest taki, że nasz mózg lubi opowieści (już od dzieciństwa) i często zapadają nam one w pamięć. Do dziś pamiętamy bajki i legendy opowiadane nam do snu. I tutaj możemy dopatrywać się genezy, jak i skuteczności storytellingu.

Historie oddziałują na emocje, nie tylko te pozytywne. Złość, strach, przerażenie – również utrwalają pewne zdarzenia w pamięci. Dlatego zazwyczaj kampanie społeczne, by zwrócić uwagę na konkretny problem, bazują na skrajnych emocjach.

Jednak nie tylko w spotach reklamowych wykorzystywane są emocje. Storytelling stał się jedną z najskuteczniejszych form sprzedaży. Promocja oparta na dopisywaniu historii do produktu od lat jest wykorzystywana przez duże marki. Przykładem może być Coca-Cola, Nike, Dove czy nawet Allegro.

Przykłady storytellingu, czyli jak to wygląda w praktyce

Coca-Cola

Weźmy pod lupę pierwszą z podanych firm – The Coca-Cola Company. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła Cola-Coli ze Świętami Bożego Narodzenia. Od razu w naszej głowie pojawia się obraz Św. Mikołaja pijącego Coca-Colę, ciężarówka z logo firm, która w dodatku rzeczywiście jeździ po miastach i można sobie z nią robić zdjęcia, a także piosenka „Coraz bliżej święta…” (w polskiej wersji językowej). To jeden z przykładów storytellingu, który doskonale zapada w pamięć i co roku, od początku grudnia, historia Świętego Mikołaja z Coca-Colą w dłoni jest utrwalana w naszych głowach.

Nike

Kolejną firmą, której storytelling doskonale wychodzi jest Nike. Nie będziemy skupiać się na konkretnych kampaniach reklamowych, bo jest ich caałe mnóstwo. Uogólniając, Nike opowiada w reklamach o sporcie, ciężkiej pracy i rywalizacji, która jednocześnie się opłaca, skutkuje zwycięstwem, sukcesem, radością. Wszystko to przedstawione jest w formie dynamicznej historii, z efektami specjalnymi, zwrotami akcji oraz dopasowaną do tego muzyką.

Nike swoimi kreacjami reklamowymi chce przede wszystkim zmotywować do działania, zachęcić nie tylko do osiągania sukcesów i pokonywania własnych słabości, ale też do robienia tego z produktami marki. W odbiorcach reklamy kształtuje się przekonanie, że buty, odzież czy dodatki Nike po prostu w tym pomogą, a już na pewno sprawią, że choć trochę będą czuli się jak bohaterowie reklam.

Dove

Firma Dove uświadamia natomiast kobiety o wartości naturalnego piękna. Z kampaniami marki kosmetycznej mogą utożsamiać się kobiety z całego świata, co także podkreśla. Nie ważne, jak wyglądają, skąd pochodzą, ile mają lat. Dove tworzy wizerunek marki, która dostrzega piękno w każdej osobie, a dokładnie jej naturalnej odsłonie, bez poprawek. Dlatego od lat firma jest kojarzona ze sloganem „Dove – Prawdziwe piękno”.

Dzięki takiemu podejściu, firma wzbudza zaufanie, odbiorcy reklam czują, że nie są oceniani, a jednocześnie zapada im w pamięć idea, by nie patrzeć na siebie zbyt krytycznie, bo i tak na swój sposób wszyscy jesteśmy piękni.

Najnowsza kampania Dove nawiązuje natomiast do filtrów w aplikacjach, które retuszują prawdziwy wygląd. #PięknoBezFiltra to kampania promocyjna, która odnosi się do tradycji marki oraz projektu, który ma za zadanie pomóc kobietom i nastolatkom w zaakceptowaniu siebie i własnego ciała, również w mediach społecznościowych. Marka zwraca uwagę na istotny problem – kreowania fałszywego wizerunku w sieci.

Allegro

I na koniec, coś z naszego podwórka, a mianowicie przykład storytellingu firmy Allegro. Co roku, w okresie przedświątecznym, Allegro wypuszcza spot reklamowy, który wzbudza zazwyczaj wiele emocji. Opowiada historię tego, że małe rzeczy i gesty mają tak naprawdę ogromne znaczenie i nie można ich bagatelizować. Wszystko natomiast, czego szukamy, można kupić w sklepie internetowym.

W tym roku w reklamie Allegro wykorzystany był motyw pandemii, podczas której wszyscy chodzimy w maskach i można przez nie kogoś nie rozpoznać. Córka przyprowadza do domu chłopaka, który nie przypada do gustu ojcu z powodu wyglądu. Tymczasem nie wie on, że chłopak pracuje z nim w szpitalu i wykazuje się ogromnym sercem dla małych pacjentów. Gdy odkrywa prawdę, uświadamia sobie swój błąd.

Ogólny przekaz jest taki, aby nie oceniać ludzi po wyglądzie. Ubrany w krótką, dającą do myślenia historię, zapada w pamięć, a więc cel sprzedażowy Allegro zostaje osiągnięty.

Czy storytelling jest dla każdego?

Z każdą marką wiąże się historia. Dla przykładu firma z torebkami powstaje w wyniku fascynacji modą francuską oraz szyciem, nie na masową skalę, ale z dedykacją dla konkretnej osoby. Inna firma powstaje, ponieważ ktoś widzi na rynku niszę i chce ją wypełnić. Oferuje usługi, których jeszcze nie było, dzięki czemu wyróżnia się i ma na nie monopol. Dane produkty są z kolei wyjątkowe, bo pozwalają na odrobinę luksusu, zapewniają lepszą jakość życia, produkowane są z trudno dostępnych materiałów czy ręcznie wykończane. Tak naprawdę wystarczy przyjrzeć się klientom, by opowiedzieć o nich historię.

Storytelling nie dotyczy tylko dużych, topowych marek. One zdobyły na nim popularność, sprzedały swoje idee w taki, a nie inny sposób. Pomogły w tym również duże nakłady finansowe na reklamę telewizyjną, radiową, video w sieci.

To, co obecnie wyróżnia produkty, to właśnie ich wyjątkowość. A w pokazaniu, czemu lepiej kupić Twój produkt, a nie ten konkurencji, może pomóc właśnie storytelling. Może Twoja historia nie trafi do telewizji (chociaż kto wie), ale może z pewnością skłonić do zakupu osoby z grupy docelowej, do której tak naprawdę kierujesz ofertę.

Wiemy coś na temat skutecznej promocji

Zaufaj najlepszym! Nieskromnie powiemy, że mamy doświadczenie w kreowaniu wizerunku wielu marek w sieci i robimy to naprawdę dobrze.

Agencja Interaktywna Testin zajmuje się od lat opowiadaniem historii marek. Dla każdego z naszych klientów mamy odrębny pomysł na promocję w internecie. Kreujemy elementy identyfikacji wizualnej, planujemy kampanie w social mediach, tworzymy strony internetowe. Do tego przygotowujemy również reklamy, które pomagają szybciej i skuteczniej trafić do klientów. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle rosnącej konkurencji, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością zajmiemy się promocją Twojego biznesu i opowiemy o nim innym.

Storytelling w reklamie i promocji marki

Opowiadanie historii od zawsze było jedną z najskuteczniejszych technik marketingowych w asortymencie specjalistów. Często to właśnie storytelling sprawia, że klienci zakochują się w markach na lata, są w stanie kupić każdy produkt danej firmy lub nabyć konkretną usługę nawet z marżą o wysokości kilkuset procent. Jednocześnie przekaz marketingowy oparty na emocjonujących historiach rozprzestrzenia się najszybciej, a my obserwujemy storytelling w promocji marki na każdym kroku.

Storytelling i jego rola w reklamie i promocji marki – Jak robić to dobrze?

Opowiadanie historii (ang. storytelling) było obecne w naszym życiu od zawsze. Dawno temu tajemniczy prorokowie przekazywali prawdy pod przykryciem niezwykłych splotów wydarzeń. Dzisiaj marketerzy i różnego rodzaju firmy w ten sam sposób sprzedają swoje usługi i produkty użytkownikom, wykorzystując storytelling w promocji oraz reklamie swojej marki.

Bohater elementem storytellingu w promocji marki

Storytelling w promocji marki i reklamie jest domeną wielu dużych i mniejszych firm. Bez względu na to, czy sprzedają elektronikę, zabawki, posiłki ekologiczne, czy obcinają włosy swoim klientom. Ciekawa i wyjątkowa historia potrafi zmienić nawet produkty, które nie są na pierwszy rzut oka atrakcyjne w coś, z czym ludzie mogą chcieć się utożsamiać. Przecież znacznie częściej niż umysłem kierujemy się emocjami, a odpowiednio opowiadane historie kierują je w stronę produktów konkretnych marek.

My, ludzie, poszukujemy w historii stworzenia sposobu na takie widzenie świata, które pozwoliłoby nam doświadczyć transcendentalności, pouczającej nas i jednocześnie formującej nas w sobie. Tego właśnie chcą ludzie. Tego dopomina się dusza. – Joseph Campbell

Storytelling i jego schemat – Jak opowiadać dobre historie?

Różnego rodzaju historii mamy miliony. Zdecydowana większość, która jest widoczna codziennie na różnych przestrzeniach reklamowych została zbudowana na tym samym schemacie. Istnieją elementy, które znajdują się w prawie każdej efektywnej historii. Używając prostego schematu możemy podzielić oglądane w reklamach historie na trzy elementy.

Przedstawienie i początek drogi bohatera

Początkowy etap, w którym widzowie poznają bohatera i wyrabiają sobie o nim zdanie. Pojawia się on na początku i towarzyszy nam przez cały okres trwania reklamy, historii, czy książki. Poznajemy jego obecny świat, w którym żyje, produkty, których używa lub światopogląd, który posiada. Pojawia się też potrzeba lub cel, który chciałby spełnić nasz bohater. To jednak etap, w którym dopiero szykuje się on do dłuższej podróży.

Trudności, jakie napotyka na drodze i ludzie, którzy mu pomagają

Niedługo po pierwszym etapie bohater spotyka na swojej drodze pierwsze przeciwności, a rzeczywistość dookoła niego zmienia się. Konfrontuje się z najgorszymi wrogami, zyskuje sprzymierzeńców i stopniowo przezwycięża spadający na niego ciężar niepowodzeń. Może trafić też na przeszkodę, której pokonanie niemal przypłaci życiem. Najczęściej to także etap, w którym pojawia się nieco mądrzejszy od głównego bohatera mentor i wyciąga go z opresji.

Osiągnięcie celu przez bohatera

Pokonanie problemów i wyzwań, jakie miał po drodze zazwyczaj skutkuje zdobyciem symbolicznego przedmiotu. To symbol wewnętrznej przemiany, jaką przebył bohater przez całą drogę i walki, jaką musiał stoczyć. Dopiero z nią powraca do opuszczonej wcześniej rzeczywistości. Końcowy moment to inaczej szczęśliwe zakończenie, które tak wiele osób z nas zna z różnego rodzaju seriali, filmów, reklam i książek.

Storytelling w marketingu – Przykład zastosowania w praktyce

Przykładów skutecznego wdrożenia dobrze opowiadanych historii jest mnóstwo, gdyż większość tych sukcesów należy do marek, które pokochaliśmy. Niekiedy to właśnie opowieści dają nam powody do takich reakcji.

Mama nie może wybrać zabrudzeń na koszulce, którą ubrudził syn podczas gry w piłkę. Pojawiają się próby korzystania ze “zwykłych” proszków do prania, które nic nie dają. Koszulka dalej jest brudna, a widz widzi na niej dużą plamę. Nagle mama odkrywa proszek marki “x” i z jego pomocą dopiera zabrudzenia na koszulce, uszczęśliwia syna, a sama cieszy się z zaoszczędzonych pieniędzy, które inaczej musiałaby wydać na nowe ubranie.

Nie ulega wątpliwościom fakt, że marketing bez magii, którą daje storytelling nie byłby tak skuteczny, jak jest obecnie. Historie są fundamentami marek płatków, które jemy na śniadanie, telefonów, których używamy, a nawet samochodów, którymi jeździmy do pracy. Opowiadanie historii łączy ludzi na wszystkich płaszczyznach i pozwala pokazać reprezentowane wartości. Mogą robić to za pomocą nabywanych produktów!

Monomit – Przepis na ciekawą historię w pigułce

Jeżeli chcesz opowiadać ciekawe historie, monomit powinien być koncepcją poznaną jako pierwsza. Model ten pozwala na zaplanowanie swojej historii w taki sposób, aby zwiększyć szansę na zdobycie popularności i poruszenie użytkownika. Nie ma wątpliwości, że po poznaniu tego sprawdzonego sposobu, zaczniesz zauważać jego wykorzystanie w większości oglądanych reklam. Korzystają z niego bowiem zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje, które chcą, aby ich historie wzbudzały konkretne emocje i były ciekawe.

Joseph Campbell sprawił, że koncepcja trafiła do szerszego grona odbiorców, Wydał on książkę o tytule: “Bohater o tysiącu twarzy”. Stała się ona podstawą dla specjalistów do spraw marketingu na całym świecie.

Monomit – w mitologii oznacza podróż lub zadanie podejmowane przez mitycznego bohatera, który przechodzi przez szereg etapów, do których należą: Odejście z domu, Przygoda w nieznanym świecie i Powrót z nowym zrozumieniem. Życie bohatera często rozpoczyna się poprzez cudowne poczęcie i narodziny, często z dziewicy, po czym nowy bohater prawie natychmiast staje w obliczu zagrożenia. – Wikipedia

Zrozumieć koncept monomitu pomoże Tobie materiał na YouTube:

Idea monomitu Josepha Campbella

Chcąc wykorzystać monomit w storytellingu i promocji swojej firmy lub marki, w reklamie, powinniśmy zadbać o świadomość kluczowych jego elementów. Składa się on zazwyczaj z kilku etapów, których obecność tworzy razem wzbudzającą emocje historię.

Status QUO – Sytuacja codzienna, normalna, stała, zwana również starym światem, zachęta do opuszczenia starego świata i wyjścia w kierunku przygody, wezwanie do wyprawy, pojawienie się obrazu opiekuna, mentora, przewodnika, który wspiera podczas przygody głównego bohatera, przygody, wyzwania, problemy i przeciwności losu, czyli etap, w którym zawiązuje się akcja, dzieje się coraz więcej rzeczy, punkt przełomowy, zwany również najgłębszą jaskinią, zdobycie symbolicznego artefaktu, symbolu zwycięstwa, poradzenia sobie z daną sytuacją, powrót do status QUO z nową wartością w postaci wspomnianego symbolu, wiedzy lub eliksiru.

Pewnie zapoznając się z powyższą listą zastanawiasz się, jaką długość musi mieć historia, aby posiadać wszystkie te elementy. Okazuje się, że wcale nie tak dużo. Przecież reklamy zazwyczaj nie trwają godzinami. Twórcy muszą zmieścić się nieraz w kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach i zawrzeć historię, która poruszy w tym czasie widzów, wywoła emocje.

Jeżeli spojrzysz na najpopularniejsze reklamy, bez względu, czy weźmiesz pod uwagę te krótsze, czy dłuższe, z pewnością odnajdziesz takie, które mieszczą wszystkie powyższe elementy w 30 sekundach.

Przykładem jest reklama firmy Lufthansa:

Reklama firmy Lufthansa przykładem konceptu monomitu

Rodzaje opowieści – Jakie historie wykorzystywać w reklamie i promocji?

Planując marketing i promocję swojej firmy, w tym kolejne opowieści, warto poznać rodzaje historii. Zależnie bowiem od tego, którą wybierzemy, możemy osiągnąć inne cele i wyniki.

Kim jestem? – Każdej firmie zależy na tym, aby przedstawić siebie lub swojego bohatera marki. Nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić niż użycie historii z takim wydźwiękiem. Opowiadając o głównym bohaterze, jego przeszłości i tym, czym on się dokładnie zajmuje, zawierając jednocześnie wszystkie elementy monomitu, mamy szansę uzyskać dobre wyniki i zainteresować potencjalnych odbiorców. Wideo ze wspomnianą historią jednocześnie może okazać się dobrą formą przedstawienia swojego zakresu usług i wizerunku w odpowiedni sposób.

Dlaczego tutaj jestem? – Historia, która opowiada zazwyczaj o drodze i sposobie, który doprowadził w miejsce, w którym jesteśmy. Możemy podczas konstruowania takiego tworu skupić się na ludziach i wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Mamy okazję pokazać, jak ukształtowały bohatera poszczególne wydarzenia. Przykładem może być reklama Audi.

Reklama Audi

Pouczenie (historia pouczająca) – Opowieść, najczęściej z morałem, który wpływa na użytkownika w konkretny sposób. Może go edukować, gdy wprowadzimy go w skomplikowany świat powstawania naszego produktu. Jednocześnie może być również skoncentrowana wokół kwestii społecznych, gdy np. za pomocą historii obszarów dotkniętych w największym stopniu zmianami klimatycznymi skłaniamy go do dbania o środowisko.

Wizja – Jeżeli Twoim celem jest wzbudzenie świadomości wspólnej wizji w użytkownikach, to rodzaj historii dla Ciebie. To taka opowieść, w której pokazujesz to, do czego dążysz. Przekaz tego rodzaju to szansa, aby pokazać, do czego zmierzają produkty i jak zmieniają życie ich użytkownika. Wtedy dopiero będzie on mógł się z nimi utożsamić. Przykładem może być tutaj reklama AirPods od Apple, w której pokazuje, jak może czuć się użytkownik po zakupie produktu.

7 przykładów dobrego storytellingu zza granicy

Storytelling, a po polsku marketing narracyjny, to taki proces komunikowania marki lub produktu, który polega na opowiedzeniu historii. Już dawno odeszliśmy od “sztywnych” reklam, które bywały bardzo dosłowne, nudne, a często – zwłaszcza z perspektywy obecnych czasów – wręcz żenujące. Teraz stawia się na wytworzenie i umocnienie więzi z odbiorcą i wchodzi się na inny stopień jego zaangażowania – mianowicie wpływa się na emocje.

Kiedy użytkownicy dostają jakąś opowieść, przyswajają ją o wiele łatwiej niż suche fakty czy dane liczbowe. Są w stanie w jakiś sposób się do niej odnieść i z nią zidentyfikować, a kiedy angażują w ten proces swoją osobistą historię, to mamy pewność, że zapamiętają i nasz komunikat. Inicjując tego typu konwersację z odbiorcą, możemy spodziewać się większej reakcji niż w przypadku, kiedy marka “po prostu” coś oznajmia czy reklamuje. Storytelling może zostać zbudowany na podstawie kilku sektorów:

osobistych przeżyć , doświadczeń, pasji,

, doświadczeń, pasji, biznesowego – czyli tego, co firma daje użytkownikom,

– czyli tego, co firma daje użytkownikom, produktowego – przedstawiającego korzyści, jakie przynosi produkt konsumentowi i jak buduje pozycję (wiarygodność, dobrą jakość) marki,

– przedstawiającego korzyści, jakie przynosi produkt konsumentowi i jak buduje pozycję (wiarygodność, dobrą jakość) marki, konsumenckiego – czyli takiego, gdzie firma docenia swoich użytkowników.

Ponadto marketing narracyjny sprawdza się nie tylko w reklamach produktów, usług czy w promowaniu marki – bardzo sprawnie działa też w przypadku kampanii społecznych. Poniżej znajduje się siedem wybranych przykładów storytellingu zagranicznego, które wyróżniają się szczególną oryginalnością lub emocjonalnością:

Budweiser

FIrma produkująca piwo znalazła świetny sposób, aby zakomunikować swoją obecność na festiwalach muzycznych na przestrzeni lat, ale bez płacenia ogromnych kwot za zdjęcia objęte prawami autorskimi. Na billboardach i plakatach umieszczona była fraza, którą należało… wyszukać w Google. W ten sposób adresat mógł obejrzeć fotografię u oryginalnego źródła, a Budweiser osiągnął swój cel – zaznaczył, że jest marką z tradycją oraz symbolem dobrej zabawy od lat. I to niskim nakładem kosztów!

Tide

Tide to najpopularniejsza marka w USA wytwarzająca detergenty. Pewnym krokiem weszła w 2018 rok, produkując serię spotów, które nawiązują do reklam innych produktów i marek, zwracając jednak uwagę na to, że ilekroć w jakimkolwiek innym klipie widzimy czyste ubranie, jest to… promocja ich środków czystości. Z pewnością zadziałało to na świadomość odbiorców, którzy przynajmniej przez jakiś czas musieli podświadomie przyglądać się ubraniom aktorów w innych spotach reklamowych, oceniając ich czystość.

Take Note

Wzruszający film opowiadający historię pewnego małżeństwa za pomocą notatek, które ci zostawiali sobie co dnia. Reklama wykorzystuje prozaiczny nawyk, który wielu z nas wciąż praktykuje. Marka bardzo zgrabnie połączyła emocjonalną i główną warstwę spotu z subtelną reklamą ich produktów, które posłużyły za tło do całej opowieści.

Intuit

Marka postanowiła stworzyć przyjemny animowany spot, “A Giant Story”, w którym robot jest jej metaforą. Pomaga dwójce przedsiębiorców zmagać się z formalnymi aspektami prowadzenia własnej działalności. Kampania ma na celu uświadomienie użytkowników produktów Intuit, że używanie ich jednocześnie znacznie usprawnia pracę.

Dove

W klipie występuje prawdziwa rodzina – jedna z wielu z USA, która została rozdzielona przez obowiązki wojskowe mężczyzn. Dove postawiło sobie za cel zjednoczyć takie osoby, pozwalając żołnierzom wrócić do domu na dzień ojca. Marka chciała zakomunikować w ten chwytający za serce sposób, że chodzi jej nie tylko o dbanie o człowieka za pomocą kosmetyków do pielęgnacji, ale że angażuje się w coś więcej, czyniąc dobro.

Google: Reunion

Google również ma na swoim koncie reklamę ze wzruszającą historią w tle – tym razem polegającą na umożliwieniu spotkania od lat niewidzianym przyjaciołom. Dzięki mobilności, łatwym dostępie do informacji, który Google zapewnia, oraz wnukom obeznanym w technologii, staruszkom udaje się zobaczyć.

Always #LikeAGirl

Kampania społeczna przeprowadzona przez Always miała na celu uświadomienie społeczeństwa, że kobiety nie są i nie muszą być słabsze i bezbronne oraz że nie powinno się kwestionować ich pewności siebie – zwłaszcza w okresie dojrzewania – ponieważ to ma nieodwracalny wpływ na resztę życia. Proste doświadczenie, które przeprowadzono, dało wiele do myślenia i samym uczestnikom, i tym, którzy obejrzeli zmontowany już klip.

Stosowanie marketingu narracyjnego zaczyna być coraz częściej wykorzystywane przez marki z właściwie każdych sektorów rynku. Firmy zauważają, że reklamy przeprowadzone w ten sposób dobitniej docierają do odbiorców, przynosząc popularność nie tylko promowanemu produktowi, ale też całej marce. Z kolei użytkownicy o wiele chętniej tego typu komunikaty przyjmują, nawet jeśli zdają sobie sprawę z tego, że dana reklama storytellingowa ma drugie dno. Czy nie przyjemniej jest bowiem obejrzeć spot z fabułą i istotnym przekazem, a nie kolejną krzykliwą i prostolinijną reklamę produktową, która ma tylko jeden cel – namówić nas do zakupu?

Storytelling: co to jest? Definicja i przykłady. Jak stosować?

Storytelling to dosłownie opowiadanie historii.

Każda kultura ma swoje narracje, które służą jako rozrywka, edukacja albo sposób na wpajanie wartości moralnych. Legendy i podania oparte są na storytellingu, bo tworzą historie, które angażują i utrwalają wydarzenia w pamięci.

Ale dlaczego właściwie termin storytelling zyskał popularność w XXI wieku?

Z tego artykułu dowiesz się:

czym jest storytelling

jak wykorzystuje się storytelling w marketingu

jakie są przykłady storytellingu.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Stwórz CV teraz

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

1. Storytelling — definicja

Storytelling to tworzenie opowieści. W dawnych mitologiach storytelling pozwalał wyjaśniać zjawiska i przekazywać tradycję. W marketingu narracja powiązana ze światem danej marki buduje szerszy kontekst i pozwala klientom zbliżyć się do historii budowanej wokół produktów.

Zresztą — niewiele się w tej kwestii zmieniło przez wieki. Jeśli dziś uważamy storytelling za nowoczesny termin, to musimy wiedzieć, że sama idea jest stara prawie jak ludzkość. I wciąż ma te same funkcje.

Opowiadanie historii angażuje odbiorców. Bardziej niż suche fakty wciąga nas narracja na jakiś temat, bo taką mamy jako ludzie właściwość — myślimy o czymś w taki sposób, że budujemy wokół tego kontekst i opowieść.

Wystarczy podać przykład wystąpień z serii TED talk. Każdy prelegent opowiada historię na dany temat — najczęściej są to autobiograficzne opowieści, które mają przekazać słuchaczom konkretne wartości, wyznawane przez prelegenta lub idee, które są mu bliskie.

Storytelling — elementy historii

Kluczowe elementy opowiadania historii obejmują kontekst, fabułę, bohatera (lub bohaterów), konflikt oraz akcję. Bo każda opowieść ma swoich bohaterów, a ci — swoje przygody. Znamy to dobrze z książek, baśni, filmów czy seriali. Niektóre opowieści mają narrację pierwszoosobową, inne przekazują historię w trzeciej osobie.

Zobacz też: Praca w mediach — 15 rad jak ją znaleźć i zostać dziennikarzem + Oferty

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

2. Storytelling w marketingu

Ludzie pracujący w marketingu wiedzą, że storytelling pomaga budować więź z klientami, a — co za tym idzie — lepiej sprzedawać. Badania pokazują, że 56% konsumentów twierdzi, iż historie związane z marką wpływają na ich decyzję o zakupie.

Ale co to za historie? Chodzi o to, by opowiadać o swoim produkcie w sposób, który zwiększa wiedzę klienta w danym obszarze. Celem takich działań jest przedstawienie idei przedsiębiorstwa w atrakcyjnym dla odbiorców świetle.

Wszystko to sprowadza się do kreowania wizerunku marki. Jeśli wokół produktu (lub usług), który oferuje firma, zbuduje się jakieś tło, które pobudza wyobraźnię, można w ten sposób sprawić, że potencjalni klienci będą widzieli ofertę firmy w atrakcyjnym świetle, a przede wszystkim — będą mieli wokół niej konkretne skojarzenia.

Jak wyjaśniają badacze, storytelling to nowoczesna technika perswazyjna, w której używa się opowieści jako swoistego sposobu wzbudzania emocji. Ta koncepcja marketingowa ma też inne nazwy, takie jak: story marketing, marketing narracyjny czy marketing opowieści.

Storytelling — przykłady

Storytelling jest ideą, która zrewolucjonizowała podejście do reklamy i marketingu. Pomogły w tym rzecz jasna nowe technologie, takie jak telewizja, a potem internet. Gdy klasyczna reklama z lat 60. po prostu zachwalała produkt, mówiąc o jego walorach i wartości:

Źródło: Pinterest

Źródło: Culture.pl

… nowoczesne reklamy wykorzystujące storytelling, używają historii, by zbudować pozytywne skojarzenia z produktami lub usługami. Bardzo dobrym przykładem wykorzystania storytellingu w reklamie są spoty Allegro.

Innym przykładem wykorzystania storytellingu w marketingu jest kreowanie potrzeb. Powiedzmy, że firma chce sprzedać np. słuchawki. Można wmawiać potencjalnym klientom, że słuchawki są świetne. Ale można też sprawić, że ludzie będą czuli potrzebę ich kupienia.

Wystarczy stworzyć historię — przedstawić bohatera, który idzie przez gwarne miasto, jedzie na rowerze, czy spędza czas w domu, słuchając muzyki, której inni lokatorzy mieszkania nie chcą akurat słyszeć. Nagle ten bohater kupuje słuchawki i jego życie staje się łatwiejsze. A kto nie chce się tak poczuć?

Konstruowanie spójnej historii wokół produktów ma dużą siłę oddziaływania i dlatego właśnie stara jak ludzkość praktyka opowiadania odżyła na nowo w XXI wieku. Wystarczy postawić potencjalnego klienta w centrum narracji, jaką sprzedaje marka, a bardzo prawdopodobne, że poprzez wywołane emocje lub wykreowane potrzeby, skorzysta on z oferty firmy.

Zobacz też: Copywriter — co to za praca? Gdzie szukać ofert online? + Zarobki

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj wiadomość na forum poniżej.

Storytelling w marketingu – naturalna umiejętność tworzenia opowieści w reklamie

Czym jest storytelling?

Jak mali i średni przedsiębiorcy mogą wykorzystać storytelling w marketingu?

Jakie techniki narracyjne można wykorzystać w biznesie?

O storytellingu padło sporo słów w przestrzeni Internetu i w świecie poza wirtualnym. Snucie opowieści to dziś smakowity kąsek content marketingowy. Wielkie marki opowiadają, wielcy bohaterowie są wśród nas. Idealnym przykładem na realizację strategii storytellingowej jest Steve Jobs we własnej osobie.

Czym dokładnie jest storytelling? To sztuka świadomego budowania relacji z Klientem za pomocą oddziałujących na wyobraźnię i uczucia opowieści i metafor.

Storytelling w marketingu – każda opowieść ma swój początek i…

Dawno, ale to bardzo dawno temu, Arystoteles rzekł, że każda opowieść ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie. Taki trójpodział historii wszedł nam w krew i dziś nawet życie dzielimy na trzy.

„Poetyka” Arystotelesa głosi, że przed każdym nowym etapem coś się musi zadziać – i to coś jest kluczem storytellingu. Punkt zwrotny odwraca sytuację do góry nogami, a to zmusza nas do podjęcia działania – i o to właśnie chodzi! Punktem zwrotnym może być pytanie, powodujące w nas refleksję, zmuszające do zatrzymania się lub spotkanie z kimś, kogo się nie spodziewaliśmy. Może to również być stwierdzony fakt, taki na przykład jak tekst Agnieszki Osieckiej – „Coca Cola – to jest to”. Przykładem spotkania z niespodziewanym może być reklama Volkswagena Passata CC z gepardem, którego za pierwszym razem praktycznie nikt nie dostrzegł, bo wzrok wszystkich skupiony był na jadącym samochodzie… i to pytanie: „widziałeś kobietę spacerującą z gepardem?”. https://pl.wikipedia.org/wiki/Poetyka_(Arystoteles)

O co chodzi w storytellingu?

W storytellingu nie chodzi o pisanie poematów i wielkich powieści o produktach – tylko o wykorzystanie skutecznego mechanizmu opowieści, teorii narracji w praktyce. Liczy się takie sformułowanie zdania, poprzez które zastanawiamy się nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością danej rzeczy. Takie zaskoczenie odbiorcy, które wprawia w osłupienie i wymaga reakcji.

Niejednokrotnie jesteśmy świadkami kampanii narracyjnych w telewizji, kiedy to każda kolejna odsłona reklamy telewizyjnej nawiązuje do poprzedniej, jakby świat wykreowany był serialem. Strategie narracyjne stawiają przede wszystkim na rozbudzanie odbiorcy różnego rodzaju emocjami. Zaskoczenie, zasmucenie, rozbawienie – oto podstawowe narzędzia storytellingu. Reklama „From Where You’d Rather Be” – Corona Extra

Opowiadanie historii jest naszą naturalną umiejętnością i z tej naturalności nie powinniśmy rezygnować. Przede wszystkim opowiadajcie o sobie, o przedmiotach, które oferujecie, o swoich sukcesach. Dzieląc się trudnymi momentami swojej firmy, budujecie więź z klientami i współpracownikami (oczywiście z tym trudem nie ma co przesadzać, by nie ukartować wizerunku męczennika!). Opowiadanie wymaga odwagi i pomysłowości, dlatego zgodnie z zasadą coś za coś – jego efekty przynoszą wymierne korzyści.

Reklama Mercedes Benz – „The Journey”

Storytelling w reklamie – przykład

Jeśli więc sprzedajecie w swojej firmie drewniane ościeżnice i drzwi, to w opisie produktu zawrzyjcie krótką historię, i tak zamiast: “ościeżnica drewniana taka i taka wspaniale wkomponuje się w Wasze wnętrze” możecie napisać: “To patent mojego dziadka, gdy rozpoczynał pracę stolarza nie było zaawansowanych maszyn, sam, własnoręcznie profilował ościeżnice, by idealnie pasowały do domowego wnętrza. Dziś oferujemy sprawdzony schemat, oferując porządne, drewniane, solidne ościeżnice na lata”.

Jeśli zamierzacie wdrożyć strategię marketingową opartą na narracji, to powinniście zrobić to konsekwentnie – od początku do końca.

Storytelling w marketingu na wesoło

Podsumowując rozważania narracyjne podkreślmy, że storytelling opiera się na:

punktach zwrotnych – czyli moment, w którym zaskakujemy odbiorcę

snuciu opowieści zgodne z trójpodziałem historii

przedstawianiu problemów i sukcesów

bazowaniu na emocjach

zarysowaniu przeszłości, teraźniejszości i zapytaniu o przyszłość

naturalnych umiejętnościach każdego z nas!

Najprostszą formą opowieści jest… dowcip! Tak! To idealny przykład umiejscowienia punktów zwrotnych i wyciągnięcia wniosków z zaistniałej sytuacji, tak zwanej puenty. Jeśli puenta jest ciekawa, dowcip jest śmieszny. Jeśli Wasza puenta będzie ciekawa, z pewnością uda Wam się zwiększyć sprzedaż i rozwijać Wasz biznes. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w snuciu firmowych opowieści.

Chcesz wiedzieć więcej o technikach web writingu? Poznaj inne teksty specjalistów FunkyMedia!

magia opowieści w marketingu

Kiedy niedawno publikowaliśmy tutaj artykuł o klątwie wiedzy, wiedzieliśmy, że niedługo przyjdzie czas na storytelling, najlepiej w przykładach. A jak wiążą się ze sobą te dwa zagadnienia? Między innymi po to, aby odpowiedzieć na to pytanie, powstał dzisiejszy wpis.

Sprawdzamy, co to jest storytelling, jakie ma funkcje i gdzie można go zastosować biznesowo. Podamy też kilka przykładów z polskiego podwórka, które zobrazują, jak nienachalny i zgrabny storytelling może wyglądać.

Czym jest storytelling?

Storytelling to, gdy dosłownie przetłumaczymy z angielska, “opowiadanie historii”. Polskim odpowiednikiem tego terminu jest marketing narracyjny, dlatego warto zapamiętać obie wersje i śmiało stosować je zamiennie.

“Opowiadanie historii” brzmi mało fachowo, mało marketingowo, a tym bardziej mało poważnie. W praktyce okazuje się jednak, że jest to jedna z bardziej chwytliwych technik sprzedażowych, która ujmuje odbiorców.

Mogłeś zauważyć, że marketing narracyjny jest gwiazdą w strategiach komunikacji marek w ostatnich latach, ale nie oznacza to, że jest nowym wymysłem.

Jeśli poszukamy nieco głębiej, zauważymy, że już w XX wieku w reklamach stosowano jego założenia. A założenia storytellingu są różne, istnieją rozmaite jego formy oraz funkcje. Ale do tego wrócimy za chwilę.

Z kolei mówienie o storytellingu jako wymyśle XX wieku jest równie niesprawiedliwe. W promocji firm i produktów, jako technika marketingowa rzeczywiście ma swoje źródła w tamtych czasach.

Ale samo opowiadanie historii to podstawa kultury, w jakiej wzrastamy. To dzięki opowieściom powstały religie, filozofie i powstawały zorganizowane społeczności.

Opowieści, np. w postaci mitów, tłumaczyły ludziom świat i wyjaśniały niezrozumiałe zjawiska. Były zarówno twórczością opowiadających je ludzi jak i dawały słuchaczom wiedzę o świecie, poczucie bezpieczeństwa oraz rozrywkę.

Jak to się ma do dzisiejszych czasów i storytellingu jako elementu strategii komunikacji marki?

Ma się tak, że jako klienci chętnie słuchamy historii, szczególnie takich, które zakładają metamorfozę lub zwrot akcji. Przekazy marketingowe oparte o storytelling mogą przyjmować między innymi taką formę. Dzięki temu przyciągają naszą uwagę, dają interesującą treść i wskazują możliwości. To lubimy.

Jakie funkcje spełnia storytelling?

Storytelling spełnia funkcje istotne dla sprzedaży produktu, ale sprzedaje nienachalnie i w bardzo przystępny dla klienta sposób. Ma też masę innych funkcji, które korzystnie wpływają na firmę prowadzącą takie działania.

Tworzy wizerunek marki . Tak! Historie opowiadane na temat produktów, utrzymywanie ich w konkretnym i charakterystycznym stylu sprawia, że marka jest kojarzona z danym typem przekazu. Jeśli przekaz jest przyjazny – kojarzy się pozytywnie.

. Tak! Historie opowiadane na temat produktów, utrzymywanie ich w konkretnym i charakterystycznym stylu sprawia, że marka jest kojarzona z danym typem przekazu. Jeśli przekaz jest przyjazny – kojarzy się pozytywnie. Wzbudza zaufanie . Sprzedawanie produktu “bo jest najlepszy” lub promocja firmy “innowacyjnej i z długoletnim doświadczeniem” jest mało wiarygodne i trąci myszką. Odbiorca woli się dowiedzieć, jak doszło do powstania produktu lub marki. Może był to impuls? A może marzenie, które się spełniło?

. Sprzedawanie produktu “bo jest najlepszy” lub promocja firmy “innowacyjnej i z długoletnim doświadczeniem” jest mało wiarygodne i trąci myszką. Odbiorca woli się dowiedzieć, jak doszło do powstania produktu lub marki. Może był to impuls? A może marzenie, które się spełniło? Angażuje odbiorców. W zależności od tego, gdzie zostanie zastosowany, marketing narracyjny sprawia, że odbiorcy reagują w pewien sposób na treść. Nie tylko kliknięciem przycisku “wrzuć do koszyka” lub “lubię to”, ale uśmiechem pod nosem, komentarzem, udziałem w dyskusji pod artykułem.

Tak jak w przeszłości wieczorem siadano przy piecu i opowiadano mrożące krew w żyłach historie – tak przekazywano pierwsze baśnie! – i zabawiano historiami słuchaczy, tak Ty usiądź przed klawiaturą i opracuj spójne treści promocyjne dla swojego biznesu oparte o historię.

Też wzbudzaj emocje, angażuj odbiorców i dawaj im oczekiwaną rozrywkę. Gdzie umieszczać treści oparte o storytelling, jak je tworzyć, od czego zacząć….? Powolutku dojdziemy do celu, na początku sprawdź, gdzie sprawdza się ten typ przekazu.

Czy opowieść naprawdę ma moc?

Mimo wszystko możesz zastanawiać się, czy to całe opowiadanie historii ma w ogóle sens. Szczególnie, jeśli nie zauważyłeś do tej pory stosowania tej techniki, na przykład przez konkurencję.

Oznacza to, że albo stosują oni inne sposoby przekazu, albo tak umiejętnie korzystają z zalet storytellingu, że jest niewyczuwalny.

Powyżej widzisz zapowiedź wejścia do kin ostatniej filmowej części historii o Harrym Potterze. Nazwa filmu nie pojawia się na posterze, ale historia i jej bohaterowie są tak charakterystyczni, że nie było to potrzebne.

Oczywiście Potterowe universum to wyższy kaliber i część światowej popkultury. Na tym przykładzie łatwo zauważyć, jaką siłę ma opowieść.

To teraz może coś z polskiego podwórka i typowego przekazu reklamowego?

Kojarzysz Małego Głoda? Cudaka z reklam Danio? To były bohater-antagonista wykreowany na potrzeby marki. Pokonać go mógł oczywiście serek Danio. Kolejne odsłony reklam nie są kolejnymi odcinkami, a raczej odrębnymi epizodami. Łączy je jednak ogólna konwencja i antybohater. To jeden ze sposobów na wykorzystanie techniki storytellingu.

Pożegnanie Małego Głoda zostało ubrane na stronie firmowej w formę opowieści o potworku, który zmienia ścieżkę kariery i rezygnuje z rywalizacji w reklamach Danio. Czy to nie piękny przykład marketingu narracyjnego?

Gdzie sprawdza się marketing narracyjny?

Gdzie publikować treści storytellingowe? W jakich miejscach w sieci marketing narracyjny sprawdza się najlepiej? Jaką formę najchętniej przybiera?

No i tutaj tak naprawdę należy odpowiedzieć, że “wszędzie” i że “to zależy”.

Storytelling jest elementem content marketingu, a content marketing to cała strategia, nie zbiór przypadkowych działań. Warto więc zawczasu zaplanować, jaka forma storytellingu oraz jakie docelowe miejsca publikacji są dla Twojego biznesu najważniejsze/najlepsze.

W marketingu narracyjnym, jak i w każdej innej strategii, ważnym elementem jest spójność i konsekwencja. Dzięki nim budujesz charakterystyczny i zapamiętywalny obraz marki oraz sprawiasz, że nie potrzebujesz nawet umieszczać logo firmy czy nazwy (ale mimo wszystko to rób :)).

Gdzie sprawdza się marketing narracyjny?

Media społecznościowe marki to przestrzeń, którą warto wypełnić opowieścią. Wiele firm oraz marek osobistych korzysta z tej możliwości i poprzez posty na Facebooku i innych mediach dodaje elementy spójnej historii.

marki to przestrzeń, którą warto wypełnić opowieścią. Wiele firm oraz marek osobistych korzysta z tej możliwości i poprzez posty na Facebooku i innych mediach dodaje elementy spójnej historii. Strona internetowa lub sklep internetowy dają wielkie pole do popisu. Umieść barwnie opisaną historię powstania marki na stronie głównej bądź w zakładce “o nas”, stwórz opisy produktów i kategorii utrzymane w tym samym stylu i tworzące opowieść.

dają wielkie pole do popisu. Umieść barwnie opisaną historię powstania marki na stronie głównej bądź w zakładce “o nas”, stwórz opisy produktów i kategorii utrzymane w tym samym stylu i tworzące opowieść. Newsletter pozwala na pokazanie się klientowi z innej perspektywy. Pisz “listy” od siebie do odbiorcy, opowiedz anegdotę i zaproś czytelnika do siebie, czyli… do swojego sklepu. Przemawiaj do klienta osobowo, by poczuł się potraktowany indywidualnie.

pozwala na pokazanie się klientowi z innej perspektywy. Pisz “listy” od siebie do odbiorcy, opowiedz anegdotę i zaproś czytelnika do siebie, czyli… do swojego sklepu. Przemawiaj do klienta osobowo, by poczuł się potraktowany indywidualnie. Reklamy to inny, bardzo szeroki temat w odniesieniu do storytellingu. Wspominaliśmy Małego Głoda, to jeden z przykładów wykorzystania tej techniki w marketingu.

to inny, bardzo szeroki temat w odniesieniu do storytellingu. Wspominaliśmy Małego Głoda, to jeden z przykładów wykorzystania tej techniki w marketingu. Storytelling możesz zastosować nawet na etykietach produktów! Etykiety muszą spełniać pewne wymogi i zawierać pewne określone treści, ale pozostaje tam jeszcze tyle przestrzeni, by np. opis produktu został stworzony w stylu komunikacji Twojej marki, jeśli jest charakterystyczny.

Jaką przewagę ma storytelling nad innymi sposobami przekazu?

Storytelling odwołuje się do emocji odbiorcy, dlatego ma przewagę nad tradycyjnymi technikami promocji.

Jeśli masz ochotę wprowadzić storytelling np. do firmowych kanałów w social media, to świetny pomysł. Sprzedaż lub promocja produktu ubrana w opowieść jest dużo bardziej przyjazna dla odbiorcy.

Promocja w stylu “kup ten produkt, bo jest najlepszy” ma mało wspólnego z przyjaznym przekazem. W zamian można wypróbować:

Pracowaliśmy nad tym modelem całym zespołem. Tomek z Maćkiem testowali wytrzymałość tkaniny w różnych warunkach, a Kasia z Olą pracowały miesiącami nad odpowiednim krojem. Dzięki tym staraniom powstała koszulka z serii X, która idealnie leży i wytrzyma nawet bieg survivalowy.

Propozycja nr 1 to kawa na ławę, prosty przekaz, ale nieco nachalny i nie ukazujący ani zalet produktu, ani korzyści z jego posiadania, ani jego wyjątkowości. Zaprezentowanie wyjątkowości towaru jest istotne, bo przecież posiadanie czegoś, co jest “jedyne takie” brzmi prestiżowo. 🙂

Dlatego utrzymanie konwencji opowieści, jak w propozycji nr 2 jest bardziej przystępne. Ukazuje produkt jako efekt pracy i pasji. Pokazuje, że reklamowana koszulka nie powstała przypadkiem i na szybko. Ten produkt tworzyli ludzie z pasją, przez wiele miesięcy, testowali go i gdy są pewni efektu, chcą, byś i Ty mógł go mieć.

Jak zasygnalizowaliśmy, storytelling to też wpływanie na emocje odbiorcy, a to delikatna i czuła struna. Wykorzystaj to, pokaż czytelnikowi, w czym pomoże mu Twój produkt, jakie problemy rozwiąże. Zaprezentuj, o ile jest taka możliwość, zdjęcie przed i po. Zwizualizuj problem i podsuń rozwiązanie.

Ukazana metamorfoza pobudza wyobraźnię i zachęca do posiadania antidotum na dany problem. Historie sprawiają, że odbiorca utożsamia się z bohaterami, szczególnie, jeśli przedstawiony problem go w jakiś sposób dotyczy. Taki obrazek z życia wzięty pokazuje, że rozwiązanie kłopotu jest realne i proste.

Przykłady użycia marketingu narracyjnego

W tym artykule pojawiły się już dwa przykłady użycia marketingu narracyjnego: promocja filmu oraz seria reklam z wykreowanym na potrzeby firmy (anty)bohaterem.

Można też pokusić się o regularne publikowanie wpisów z anegdotami, zabawnymi historiami z zaplecza lub opowieściami o procesie tworzenia danego produktu. Takie zabiegi stosuje między innymi jedna z marek kosmetycznych na rynku polskim:

Sprawdźmy też, jak tworzyć z pomocą storytellingu markę osobistą w biznesie.

Janina Bąk w swojej komunikacji marketingowej również jest wierna opowiadaniu historii, co zaraz przedstawimy na obrazku z jej mediów społecznościowych. Ten przykład będzie na tyle wyjątkowy, że nie będzie zwykłą opowieścią. Będzie opowieścią szkatułkową, czyli przywołaniem historii w innej historii.

Zagmatwane? Wcale nie, zobacz, jak się to robi w praktyce:

Oba przykłady to średnio długie lub bardzo długie teksty jak na media społecznościowe. Storytelling z założenia taki będzie, bo kreując opowieść, musisz się nieco rozpisać. Oczywiście nie za bardzo, ale warto zadbać o podstawy, takie jak wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Nie piszesz jednak wypracowania szkolnego, więc bardziej obchodzą Cię zasady webwritingu, takie jak:

prostota przekazu,

krótkie zdania

odpowiednie formatowanie tekstu.

Jeśli Twoja forma komunikacji odpowiada odbiorcom, opublikowane przez Ciebie historie będą prowokowały czytelników do dyskusji, tworząc sznureczek komentarzy pod postem. Storytelling sprzyja interakcjom z potencjalnymi klientami.

Oba powyższe przykłady właśnie taki efekt uzyskały. Biorąc pod uwagę to, że pierwszy z nich dotyczy konkretnego produktu (bądź serii produktów), można wnioskować, że zaowocował również zakupami zainteresowanych.

Jako trzeci przykład przywołamy świąteczne reklamy Allegro, które zawsze opowiadają historię. Wzruszającą, wyciskającą łzy i jednocześnie reklamującą serwis. Chyba każdy z nas widział np. tę sprzed kilku lat:

Jak stworzyć komunikat w oparciu o storytelling?

Aby stworzyć komunikat marketingowy w oparciu o zasady storytellingu, trzeba się najpierw przygotować.

Po pierwsze, wykreuj personę, czyli idealnego/potencjalnego odbiorcę Twoich treści i klienta. Dzięki zwizualizowaniu sobie jego postaci będzie Ci łatwiej przejść kolejne kroki.

Dzięki personie być może zrewidujesz swoje dotychczasowe podejście. Być może byłeś dotknięty smutną przypadłością, o której niedawno pisaliśmy? Klątwa wiedzy objawia się m.in. tym, że nie potrafisz dostosować treści do potrzeb odbiorcy. Wykreowana persona pozwoli Ci nie popełniać tego błędu.

Następnie zdecyduj się na język, jakim chcesz się posługiwać. Ma być to język oficjalny i poważny? Czy może swobodny i potoczny?

Po kolejne, dokonaj wyboru, jak będziesz zwracać się do klientów w komunikacji na blogu, w komunikacji mailowej, w mediach społecznościowych i reklamach. Co będzie lepsze w Twoim przypadku: “Szanowni Państwo” czy “Ty”?

Podczas tworzenia treści pamiętaj o wspomnianych regułach, jakimi rządzi się webwriting. Długie teksty w mediach społecznościowych mogą być pomijane, dlatego zadbaj o ich odpowiednią formę i przystępne formatowanie. Stosuj też język korzyści. Łatwo to zrobić, korzystając z techniki storytellingu.

Jeśli treści mają pojawić się na stronie internetowej, pamiętaj o zasadach SEO i pisz tak, by spełniać jego założenia. Dzięki temu treści będą pracować dla Ciebie w wyszukiwarce.

Masz już pomysł na opowieść, którą uraczysz swoich potencjalnych klientów? A może zainteresował Cię temat SEO? Zajrzyj do zakładki Oferta i zobacz, co możemy Ci zaoferować.

키워드에 대한 정보 storytelling w reklamie przykłady

다음은 Bing에서 storytelling w reklamie przykłady 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Tłumaczenie Na Język Migowy | • Gdzie Zagra Cristiano Ronaldo? (Tłumaczenie Na Język Migowy - Pjm) 답을 믿으세요
See also  아나 폴리스 맛집 | (미국여행)/맛집 탐방/ 해군 사관학교가 있는 애나 폴리스의 유명 게찜 레스토랑 Cantler'S Riverside Inn 에서 싱싱한 게찜을 흡입 상위 104개 베스트 답변

See also  당구 큐 추천 | 큐 전문가가 알려주는 개인큐 고르는 꿀팁 + 타이탄 큐 소개 124 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać

  • Akademia
  • Retoryki
  • Przemek Kutnyj
  • storytelling
  • opowiadanie historii
  • jak opowiadać historie
  • jak wzbudzać zaufanie
  • jak być wiarygodnym

Storytelling #czyli #jak #opowiadać #aby #przekonywać


YouTube에서 storytelling w reklamie przykłady 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Storytelling czyli jak opowiadać aby przekonywać | storytelling w reklamie przykłady, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment