당신은 주제를 찾고 있습니까 “system 12 godzinny grafik – ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Thầy Nguyễn Quốc Chí 이(가) 작성한 기사에는 조회수 77,142회 및 좋아요 1,996개 개의 좋아요가 있습니다.
system 12 godzinny grafik 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí – system 12 godzinny grafik 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí
-File đề: https://bit.ly/38GlgYJ
Đăng kí học online ĐẦY ĐỦ VIDEO LÝ THUYẾT VÀ VIDEO BÀI TẬP TỰ LUYỆN nhắn tin cho thầy nhé : http://m.me/chidt1234
💥Website: http://thaychi.vn/
💥 Facebook cá nhân : Chí Quốc Nguyễn : https://facebook.com/chidt1234
💥 Fanpage Chính Thức :http://www.facebook.com/toanthaychi/
💥 Học ONLINE : Ôn Thi Đại Học , lớp 12 , lớp 11 cần tư vấn để đăng kí các khóa Học Toán Online Đầy Đủ Video , Bài Tập Về Nhà , Bài Tập Tự Luyện , Khóa học luyện thi chuyên nghiệp và Tốt Nhất thì nhắn tin vào facebook Chí Quốc Nguyễn cho thầy tại đây nhé m.me/chidt1234
system 12 godzinny grafik 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
12-godzinny system pracy: zalety i wady – Serwis ZOZ
Sprawdźcie jak eksperci oceniają 12-godzinny system pracy. Omawiamy zalety i wady tego rozwiązania, poznajcie nasze argumenty.
Source: serwiszoz.pl
Date Published: 2/13/2021
View: 3527
Jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy?
Równoważny system czasu pracy wydłużony do trzymiesięcznego okresu … jeśli planujemy 5 dni w tygodniu po 12 godzin, należy uwzględnić …
Source: kadry.infor.pl
Date Published: 6/7/2021
View: 7425
System 4-brygadowy w pracy. Na czym polega? – GoWork.pl
System 4-brygadowy może być 8-godzinny lub 12-godzinny. Grafik miesięczny dla jednej z brygad w systemie 8 godzin może wyglądać następująco:.
Source: www.gowork.pl
Date Published: 3/9/2021
View: 4302
Czym się charakteryzuje równoważny system czasu pracy?
Oznacza to, że można w jednym tygodniu zaplanować nawet 60 godziny pracy (5 dni po 12 godzin), a w pozostałych tygodniach okresu rozliczeniowego …
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 8/18/2021
View: 5487
Czas pracy i odpoczynki w różnych systemach czasu pracy
Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art.
Source: www.pit.pl
Date Published: 5/29/2021
View: 97
Grafik Pracy – Wzór do pobrania (Excel + PDF) – inEwi
Pobierz darmowy wzór Grafiku Pracy (tygodniowy, miesięczny, pracy zmianowej) w formacie xls (Excel) oraz pdf. Gotowy do druku!
Source: inewi.pl
Date Published: 12/26/2021
View: 2461
주제와 관련된 이미지 system 12 godzinny grafik
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 system 12 godzinny grafik
- Author: Thầy Nguyễn Quốc Chí
- Views: 조회수 77,142회
- Likes: 좋아요 1,996개
- Date Published: 2022. 4. 11.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=d7x1d1dOwGY
Jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy?
Każdy pracownik wraz z rozpoczęciem stosunku pracy poznaje określony czas rozpoczęcia pracy i zakończenia, czyli dobowy czas pracy. Wraz zapoznaniem się z ustalonym grafikiem podlega również określonemu trybowi pracy. Dla wielu firm, zależnie od charakteru prowadzonej działalności, jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest równoważny czas pracy. Sprawdź, jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy.
Czym jest równoważny system pracy?
Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest równoważny system pracy? Jest to jeden z modeli ewidencjonowania czasu pracy, który ze względu na charakter i rodzaj pracy czy też jej organizacji dopuszcza wydłużenie dobowego czasu pracy do 12 godzin. Taki system obowiązuje w okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać jednego miesiąca. Jak sama nazwa wskazuje równoważny czas pracy należy po prostu równoważyć – w tym systemie równoważy się ten czas krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w wybranych dniach oraz dniami wolnymi od pracy.
Równoważny system pracy a prawo
Dokładne informacje na temat równoważnego czasu pracy znajdziemy w Kodeksie pracy, a dokładniej w rozdziale IV “Systemy i rozkłady czasu pracy”. Artykuł 135 mówi dokładnie na ten temat:
– §1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Na ten temat pisaliśmy w poprzednim akapicie. Ten przepis polega on na wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin. Dopuszczalne jest oczywiście przedłużenie do 9, 10 lub 11 godzin w okresie rozliczeniowym do jednego miesiąca. Warto skupić się dodatkowo na paragrafie drugim, który brzmi:
– §2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy.
Jak stanowią przepisy, okres rozliczeniowy może być przedłużony w szczególnych sytuacjach do 3 miesięcy. Kiedy tak może się stać? Pracodawca, który chce wydłużyć okres rozliczeniowy powinien skierować swoją decyzję do związków zawodowych. Wtedy związki zawodowe muszą udzielić zgody na wydłużenie okresu rozliczeniowego. Brak związków w firmie lub też brak zgody związków zawodowych na wydłużenie czasu pracy wpływa na decyzję o przedłużenie okresu rozliczeniowego, która należy do inspektora pracy. Równoważny system czasu pracy wydłużony do trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego może spowodować ryzyko przestoju w firmie. W sytuacji gdy pracodawca ustalił najwięcej godzin pracy np. na ostatni z miesięcy wydłużonego okresu rozliczeniowego, a w rzeczywistości okaże się, że pracy wystarczy na osiem godzin, nie może z tego powodu zmienić grafiku pracy. Pracownik wciąż pozostaje gotowy do pracy; stąd opisane ryzyko przestoju wynikające z równoważnego czasu pracy.
Trzecim, ważnym zapisem w Kodeksie pracy dotyczącym równoważnego czasu pracy jest paragraf 3:
– §3. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.
W tym przypadku tak jak w komentarzu do paragrafu 2, wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe za zgodą związków zawodowych lub po wcześniejszym zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.
Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce
Grafik pracy w systemie równoważnym – o czym pamiętać podczas jego przygotowania?
Harmonogram pracy w systemie równoważnym wymaga precyzyjnego przemyślenia i uważnego opracowania. Grafik pracy powinien być przygotowany bardzo szczegółowo. Należy przede wszystkim pamiętać o:
– pracownikowi przysługuje co najmniej tyle godzin odpoczynku, ile godzin przepracował według wydłużonego dobowego czasu pracy
– brak wydłużenia dobowego wymiaru czasu powoduje, że odpoczynek musi wynosić co najmniej 11 godzin
– przeciętna tygodniowa norma pracy powinna wynosić 40 godzin
– jeśli planujemy 5 dni w tygodniu po 12 godzin, należy uwzględnić mniejszą liczbę godzin w innych tygodniach
– pracownikowi który wykonuje pracę według równoważnego systemu pracy przysługuje 35 godzin ciągłego odpoczynku nieprzerwanego w tygodniu
– pracodawca powinien zapewnić zatrudnionemu w danym okresie rozliczeniowym odpowiednią liczbę dni wolnych, która wynosi taką samą liczbę niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, który przypada na dany okres
Które branże najczęściej wykorzystują równoważny system pracy?
Kodeks pracy nie definiuje precyzyjnie listę zawodów, w których jest możliwość stosowania , przy równoważnego czasu pracy w ramach artykułu 135 Kodeksu pracy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warunkiem stosowania równoważnego systemu jest rodzaj pracy lub jej organizacja. Jest to więc system stosowany w zawodach, w których często dochodzi do spiętrzenia obowiązków dane dni tygodnia. Taki grafik pracy najczęściej wykorzystywany jest w gastronomii i hotelarstwie oraz firmach eventowych a także zakładach pracy stosujących grafik pracy zmianowej.
Czym się charakteryzuje równoważny system czasu pracy?
Pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy wykonują swoje obowiązki w określonym przez pracodawcę systemie czasu pracy. Mają ustalony wymiar godzin do przepracowania w danym dniu, tygodniu oraz okresie rozliczeniowym. Dopuszczalne jest stosowanie kilku różnych systemów w jednym zakładzie, z których równoważny system czasu pracy uważany jest za jeden z bardziej elastycznych.
W aktualnie obowiązujących przepisach wyróżnia się kilka systemów czasu pracy:
podstawowy system czasu pracy
równoważny system czasu pracy
zadaniowy system czasu pracy
system przerywanego czasu pracy
system skróconego tygodnia pracy
system weekendowego czasu pracy
praca w ruchu ciągłym.
Równoważny system pracy- charakterystyka
System równoważnego czasu pracy dopuszcza wydłużenie czasu pracy w danym dniu lub tygodniu, a skrócenia go w innym dniu lub tygodniu bądź udzielenia dni wolnych od pracy. W tym systemie czas pracy należy planować tak, żeby w okresie rozliczeniowym jego dopuszczalny wymiar nie był przekroczony. Równoważny system czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Warto pamiętać, że od tej reguły istnieją wyjątki, do których należy praca przy dozorze urządzeń. Wówczas dobowy wymiaru czasu pracy może wynosić maksymalnie 16 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Przedłużony wymiar dobowy można również stosować:
przy pilnowaniu mienia,
przy ochronie ludzi,
dla pracowników zakładowych straży pożarnych i służb ratowniczych.
W ich przypadku dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym jednego miesiąca. Po każdym dniu wykonywania pracy w wydłużonym dobowym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje odpoczynek przez co najmniej liczbę przepracowanych godzin. Z kolei gdy nie wydłużono dobowego wymiaru, wówczas odpoczynek musi wynosić co najmniej 11 godzin.
Podczas stosowania równoważnego czasu pracy powinna zostać zachowana przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, która wynosi 40 godzin. Należy pamiętać, że norma tygodniowa jest normą przeciętną. Oznacza to, że można w jednym tygodniu zaplanować nawet 60 godziny pracy (5 dni po 12 godzin), a w pozostałych tygodniach okresu rozliczeniowego odpowiednio mniej. Należy jednak mieć na uwadze, by zostało zachowane prawo do odpoczynku pracownika. W każdym tygodniu pracownikowi wykonującemu pracę w równoważnym systemie czasu pracy przysługuje prawo do odpoczynku tygodniowego (co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku). W przypadku równoważnego systemu pracy pracownikowi należy zapewnić w okresie rozliczeniowym liczbę dni wolnych odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie.
Równoważny system czasu pracy może być stosowany:
z pracą zmianową,
z pracą w niedziele i święta,
z indywidualnym rozkładem czasu pracy.
Stosowanie równoważnego systemu czasu pracy jest czasochłonne, ponieważ wymaga planowania pracy dla każdego okresu rozliczeniowego.
Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy?
Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy równoważny system czasu pracy może być stosowany, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca. Może on być używany np. w gastronomii, hotelarstwie, handlu, rolnictwie, żegludze, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, ochronie, zakładowych strażach pożarnych, zakładowych służbach ratowniczych czy też na stacjach benzynowych. System ten pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin w trakcie jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego. Jednak w uzasadnionych przypadkach można wydłużać okres rozliczeniowy i dobowy wymiar czasu pracy:
przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych można wydłużyć okres rozliczeniowy do 4 miesięcy;
przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy można wydłużyć dobowy wymiar czasu pracy maksymalnie do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca;
przy pracach polegających na pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz u pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych można wydłużyć dobowy wymiar czasu pracy maksymalnie do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Według przepisów dobowy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin:
u pracowników, którzy są zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia;
u pracownic będących w ciąży;
u pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, bez ich zgody.
Pracownikom za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia.
Jak wprowadzić równoważny system czasu pracy?
W przypadku zmiany i stosowania kilku systemów czasu pracy przepisy wewnątrzzakładowe muszą zawierać informacje o tym fakcie. O stosowanych w firmie systemach czasu pracy można informować w:
układzie zbiorowym pracy,
regulaminie pracy,
obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy (zatrudnia mniej niż 50 pracowników).
W informacji o stosowanym systemie czasu pracy należy wskazać:
ile osób będzie obejmował równoważny system czasu pracy ;
; informację o liczbie godzin, mogą być różne wymiary dobowe w poszczególnych dniach;
kiedy będzie następowało równoważenie przekroczenia dobowej normy czasu pracy;
okres rozliczeniowy.
Informacja o systemie czasu pracy powinna być podana przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!
Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Równoważny system czasu pracy – harmonogram dla pracowników
Pracodawcy, którzy stosują stały rozkład czasu pracy, nie mają obowiązku tworzenia harmonogramów. Wystarczy zawrzeć zapis o godzinach pracy w regulaminie, układzie zbiorowym lub obwieszczeniu. W innych przypadkach, stosując równoważny system czasu pracy, pracodawca w każdym okresie rozliczeniowym musi sporządzić indywidualny harmonogram dla każdego pracownika. Uwzględnia w nim:
godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w każdym dniu;
dni wolne z rozróżnieniem, z jakiego tytułu są wolne: 5-dniowego tygodnia pracy, w zamian za pracę w niedzielę lub święto czy też z powodu przekroczenia dobowej normy w innym dniu.
Za pracę w niedzielę (jeśli jest ona dozwolona), przysługuje pracownikowi dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe, wówczas do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast za pracę w święto przysługuje dzień wolny do odebrania w ciągu okresu rozliczeniowego.
Pracownik pracujący w niedziele powinien co najmniej raz na 4 tygodnie korzystać z niedzieli wolnej od pracy
Harmonogram należy przekazać pracownikowi w formie elektronicznej lub pisemnej, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem pracy według tego grafiku.
Urlop wypoczynkowy i choroba pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy
Pracownikom wykonującym pracę w równoważnym systemie czasu pracy urlop wypoczynkowy udzielany jest na dni i godziny pracy. Z limitu przysługującego danemu pracownikowi urlopu odejmuje się godziny zamiast dni. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość ustalenia pracownikowi w harmonogramie 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy na okres urlopu wypoczynkowego.
Przykład 1.
Pracownik wybiera się na urlop wypoczynkowy od poniedziałku do środy. W tych dniach miał wykonywać pracę w następującej liczbie godzin:
poniedziałek – 6 godzin
wtorek – 10 godzin
środa -12 godzin
Za te dni z limitu urlopowego pracownika odejmujemy 28 godzin.
W równoważnym systemie czasu pracy choroba pracownika obniża jego czas pracy w danym okresie rozliczeniowym. Liczba odjętych godzin zależy od zaplanowanego wcześniej harmonogramu pracy pracownika.
Pracodawca nie ma prawa zmienić ustalonego wcześniej harmonogramu pracy w związku z urlopem lub chorobą pracownika
Równoważny system czasu pracy może okazać się idealnym rozwiązaniem dla pracowników, których specyfika pracy wymaga bardziej elastycznego podejścia do godzin pracy.
Czas pracy i odpoczynki w różnych systemach czasu pracy
Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka systemów czy organizacji czasu pracy, które mogą stosować pracodawcy w procesie pracy. Każdy z nich cechuje się pewnymi odrębnościami, jeżeli chodzi o czas pracy, długość odpoczynków i zasady ich udzielania. Nieprzestrzeganie przepisów w zakresie czasu pracy, a także niezapewnienie pracownikom odpoczynków stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Organizacja podstawowa
W tzw. podstawowej organizacji czasu pracy, czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Ponadto tygodniowy czas pracy w organizacji podstawowej łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 K.p.). Przy czym pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie dotyczy ograniczenie dotyczące maksymalnego tygodniowego czasu pracy.
W każdej dobie pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 K.p.). Przepis gwarantujący taki odpoczynek dobowy nie dotyczy:
pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
pracowników biorących udział w akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Wymienionym dwóm grupom pracowników przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku (art. 132 § 3 K.p.). Przepisy nie określają jednak, w jaki sposób należy udzielać tego odpoczynku. W kwestii tej wypowiedział się resort pracy, a także Państwowa Inspekcja Pracy, zajmując jednak odmienne stanowiska (patrz ramka).
Pracownik ma też prawo do odpoczynku tygodniowego. Na mocy art. 133 § 1 K.p. pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Jednak w przypadkach wykonywania pracy dozwolonej w niedzielę może on przypadać w innym dniu. Przy czym nieprzerwany odpoczynek tygodniowy pracowników zarządzających, biorących udział w akcji ratowniczej, a także pracujących na zmiany w przypadku przejścia na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, może obejmować mniejszą liczbę godzin, ale nie może być krótszy niż 24 godziny.
System równoważny
Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W tej wersji systemu równoważnego należy pracownikowi zapewnić 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, tak jak w przypadku organizacji podstawowej.
Ujednolicone przepisy w zakresie prawa pracy dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
System równoważny przy dozorze urządzeń
Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy można stosować system równoważny, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 16 godzin. W tej organizacji pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego (art. 136 § 2 K.p.).
System równoważny przy pilnowaniu mienia
System równoważny może też być zastosowany do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Możliwe jest wówczas przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin. W takim systemie pracy pracownikowi przysługuje, tak jak przy dozorze urządzeń, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego (przykład 1).
Ruch ciągły
System czasu pracy w tzw. ruchu ciągłym można zastosować tylko przy tych rodzajach prac, które ze względu na technologię produkcji bądź konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie mogą być wstrzymane (art. 138 § 1 i 2 K.p.).
Wprowadzenie pracy w ruchu ciągłym daje możliwość przedłużenia czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. Ponadto ustawodawca dopuścił wydłużenie jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Za każdą godzinę przepracowaną powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień, w którym to przedłużenie następuje. Stosując 4-tygodniowy okres rozliczeniowy w ruchu ciągłym, 12-godzinny dzień pracy może być zaplanowany jednego dnia, maksymalnie w trzech tygodniach tego okresu.
Przy pracy w ruchu ciągłym należy zapewnić pracownikowi 11-godzinny odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy obejmujący co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
Przerywany czas pracy
Na mocy art. 139 § 1 K.p. może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby trwającą nie dłużej niż 5 godzin, pod warunkiem że jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas jej trwania pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika zatrudnionego w systemie równoważnym, ruchu ciągłym, skróconego tygodnia i pracy weekendowej.
W systemie tym należy pracownikowi zapewnić 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy obejmujący co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
Inne systemy czasu pracy
W zadaniowym systemie czasu pracy, czas pracy planuje się w oparciu o podstawowe normy czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.
Z kolei w systemie skróconego tygodnia dopuszczalne jest wykonywanie przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin.
Także w systemie weekendowym dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin, ale praca jest w nim świadczona w piątki, soboty, niedziele i święta.
We wszystkich tych systemach przysługuje pracownikowi prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego, a także 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
Takie same odpoczynki należy zapewnić pracownikom świadczącym pracę w ruchomym czasie pracy (art. 1401 § 3 K.p.) – przykład 2.
Także przy pełnieniu dyżuru, który polega na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, nie może zostać naruszone prawo pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 1515 § 2 K.p.). Jednakże zasada nienaruszania odpoczynku dobowego i tygodniowego podczas pełnienia dyżuru nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 1515 § 4 K.p.).
Z kolei w indywidualnym rozkładzie czasu pracy stosuje się czas pracy i odpoczynki w ramach systemu czasu pracy, w którym pracownik świadczy pracę (art. 142 K.p.).
Odpoczynki pracownicze w czasie epidemii
Szczególne rozwiązania w zakresie odpoczynków pracowniczych wprowadził ustawodawca na czas trwania epidemii. Zostały one uregulowane w art. 15zf ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), zwanej specustawą w sprawie COVID-19. Powołany przepis przewiduje, że u pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r. – dopuszczalne jest ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego do nie mniej niż 8 godzin, i nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego do nie mniej niż 32 godzin, obejmującego co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
W przypadku skrócenia odpoczynku dobowego pracownikowi przysługuje równoważny okres odpoczynku, odpowiadający różnicy między 11 godzinami a liczbą godzin krótszego wykorzystanego przez pracownika okresu odpoczynku. Równoważny odpoczynek powinien być udzielony w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni.
Ponadto w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca prowadzący jednostkę organizacyjną pomocy społecznej świadczącą usługi całodobowo, o której mowa w ustawie o pomocy społecznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z usług tych jednostek, ciągłości opieki i funkcjonowania, może po uzyskaniu uprzedniej zgody pracowników, na czas określony m.in. zawiesić stosowanie art. 133 K.p. (dotyczącego odpoczynku tygodniowego). Jednocześnie pracownicy muszą mieć zachowane w każdej dobie nieprzerwane odpoczynki dobowe.
Przykład 1 Pracownik wykonuje pracę w systemie równoważnym przy ochronie mienia w przedłużonym do 24 godzin wymiarze dobowym. Jego rozkład przewiduje pracę w różnych wymiarach dobowych: po 10, 12, a czasami nawet po 24 godziny. Bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje odpoczynek odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin (odpoczynek równoważny). Po 10-godzinnej pracy musi on wynieść 10 godzin, po 12-godzinnej pracy co najmniej 12 godzin, a po 24-godzinnej co najmniej 24 godziny. Niezależnie od tych odpoczynków w każdym tygodniu pracownikowi przysługuje nieprzerwany odpoczynek tygodniowy trwający 35 godzin.
Przykład 2 Pracownik jest zatrudniony w ruchomej organizacji i ma ustalane różne godziny rozpoczynania pracy. W jednym dniu zgodnie z rozkładem ma wykonywać pracę od godziny 1400 do 2200, a w następnym dniu od 600 do 1400. Godzina rozpoczęcia pracy w drugim dniu jest ustalona nieprawidłowo, gdyż pracownik będzie miał tylko 8 godzin odpoczynku dobowego, co narusza przepisy o czasie pracy. Za naruszenie przepisów o czasie pracy grozi kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 K.p.).
Udzielanie równoważnego odpoczynku “(…) równoważny okres odpoczynku powinien być udzielany bezpośrednio po ostatnim okresie wykonywania pracy w danej dobie (która narusza odpoczynek dobowy) w wymiarze, który dopełni okres odpoczynku po zakończeniu pracy do 11 godzin. Oznacza to, że pracownik będzie mógł podjąć pracę w następnej dobie dopiero po upływie kolejnych 11 godzin od zakończenia pracy w poprzedniej dobie. (…)”. Stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (znak pisma: DPR-III-079-575/TW/07)
“W razie skrócenia odpoczynku dobowego w danej dobie udzielenie równoważnego odpoczynku polega na przedłużeniu 11-godzinnego odpoczynku w innej dobie, o tyle godzin, o ile został on skrócony”. Opinia Głównego Inspektoratu Pracy (znak pisma: GNP/401/4560-461/07/PE)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320)
autor: Ewa Madejek
Gazeta Podatkowa nr 42 (1813) z dnia 2021-05-27
Zatrudnianie cudzoziemców. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl
Wymiar czasu pracyKodeks pracyFormy zatrudnienia
Wzór do pobrania (Excel + PDF)
Harmonogram czasu pracy.
Pobierz darmowy szablon, wzór.
Darmowy wzór grafiku pracy dla pracowników w formacie xls (Excel) lub pdf.
Uniwersalny i łatwy w edycji szablon gotowy do uzupełnienia i praktycznego wykorzystania w Twoim przedsiębiorstwie. Więcej na ten temat wymagań i optymalizacji harmonogramu czasu pracy przeczytasz na naszym blogu.
Wybierz najlepszy wzór grafiku pracy dla Twojej firmy!
키워드에 대한 정보 system 12 godzinny grafik
다음은 Bing에서 system 12 godzinny grafik 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
ÔN #TẬP #PHƯƠNG #TRÌNH #ĐƯỜNG #THẲNG #- #HÌNH #TỌA #ĐỘ #OXYZ #12 # #- #THẦY #Nguyễn #Quốc #Chí
YouTube에서 system 12 godzinny grafik 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 ÔN TẬP PHƯƠNG TRÌNH ĐƯỜNG THẲNG – HÌNH TỌA ĐỘ OXYZ 12 – THẦY Nguyễn Quốc Chí | system 12 godzinny grafik, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.