System 4 Brygadowy 12 Godzinny Grafik | #Vlsitechnology [Vlsie002] Bài 4 – Kiểu Dữ Liệu: Kiểu Nguyên (Integer) | Systemverilog For Synthesis 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “system 4 brygadowy 12 godzinny grafik – #VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 VLSI Technology 이(가) 작성한 기사에는 조회수 627회 및 좋아요 15개 개의 좋아요가 있습니다.

W skrócie można powiedzieć, że jest to taki system, w którym pracownicy są podzieleni na 4 grupy tj. brygady, z których każda ma swój harmonogram pracy zwykle na 3 zmiany: poranną np. 6:00-14:00, popołudniową np. 14:00-20:00 i nocną np.Choć obecnie już go nie ma, to czterobrygadowy system pracy jest zgodny z Kodeksem pracy, a co za tym idzie – również z prawem. Ważne jest, by w takim modelu pracy pracodawca ustalał godziny pracy zgodnie z limitem 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy pracownika. Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 138.System równoważny

Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Table of Contents

system 4 brygadowy 12 godzinny grafik 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 #VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis – system 4 brygadowy 12 godzinny grafik 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#VLSIE002 #VLSITechnology #VSLITech #VLSITek #ICDesign #nguyequanicd #Verilog #SystemVerilog
– Kiểu dữ liệu (data type) \u0026 đối tượng dữ liệu (data object)
– Kiểu số nguyên (integer data type)
1/ Loại 2 trạng thái (2-state) và loại 4 trạng thái (4-state)
2/ Loại atom và vector
—————————————————————————————————–
Blog : http://nguyenquanicd.blogspot.com/
Github: https://github.com/nguyenquanicd
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/icdesign-vlsi-technology/
Facebook: https://www.facebook.com/integratedcircuitdesign/
Twitter: https://twitter.com/NguyenQ23302315?s=03
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC0EoSTTMWQqhem-0fXNJKfg
email : [email protected]

system 4 brygadowy 12 godzinny grafik 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

System 4-brygadowy w pracy. Na czym polega? – GoWork.pl

System 4-brygadowy może być 8-godzinny lub 12-godzinny. Grafik miesięczny dla jednej z brygad w systemie 8 godzin może wyglądać następująco:.

+ 여기에 더 보기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 11/14/2021

View: 2094

Praca i system 4 brygadowy – TORG.PL

Są 2 systemy pracy 4 brygadowej 12 godzinny oraz 8 godzinny … 22 a kończyła w sobote o 6:00 w grafiku sobota oczywiście wolna i cały wolny …

+ 여기에 표시

Source: torg.pl

Date Published: 1/7/2022

View: 7831

święta w sysytemie 4 brygadowym 12h – Czas pracy – Forum

Witam. Pracuje w systemie 4 brygadowym, 12 godzinnym (dniówka 12h, 24h wolne,nocka 12h, 48h wolne). Jak w takim systemie mają być rozliczne …

+ 더 읽기

Source: forum.infor.pl

Date Published: 12/28/2021

View: 4959

Grafik dla brygad – czym jest i jak go stworzyć?

Ponieważ pracownicy muszą mieć wolne, grup – brygad musi być 4, … jest za to system podstawowy (a rzadziej równoważny 12-godzinny), …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.grafikoptymalny.pl

Date Published: 6/8/2021

View: 3266

12-godzinny system pracy: zalety i wady – Serwis ZOZ

System równoważny oznacza pewne problemy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, przez co często wkradają się błędy w grafikach. To trudna sytuacja …

+ 여기에 표시

Source: serwiszoz.pl

Date Published: 7/12/2022

View: 950

System czterobrygadowy i praca zmianowa w praktyce – Indeed

Jeśli pracujesz w systemie czterobrygadowym, w Twoim grafiku mogą … Ten model pracy zmianowej dopuszcza wydłużenie czasu pracy do 12 …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pl.indeed.com

Date Published: 10/30/2021

View: 7973

system 4-brygadowy – Tematy w eGospodarka.pl

Pracować będę 14 dni z rzędu. Za te dwa dodatkowe … WIĘCEJ. Tematy: dzień wolny od pracy, harmonogram czasu pracy, grafik pracy, rozliczenie nadgodzin …

+ 여기에 더 보기

Source: www.egospodarka.pl

Date Published: 1/27/2021

View: 3989

System czterobrygadowy – harmonogram, dodatek, przepis

4 min Rynek pracy. System czterobrygadowy – harmonogram, dodatek, przepis. Praca w systemie zmianowym, w którym pracuje się na rano, …

+ 여기에 표시

Source: www.praca.pl

Date Published: 6/22/2021

View: 4029

주제와 관련된 이미지 system 4 brygadowy 12 godzinny grafik

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 #VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

#VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 - Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis
#VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis

주제에 대한 기사 평가 system 4 brygadowy 12 godzinny grafik

  • Author: VLSI Technology
  • Views: 조회수 627회
  • Likes: 좋아요 15개
  • Date Published: 2020. 9. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ILt1osvp3z0

Ile godzin pracy w systemie 4 brygadowym?

Choć obecnie już go nie ma, to czterobrygadowy system pracy jest zgodny z Kodeksem pracy, a co za tym idzie – również z prawem. Ważne jest, by w takim modelu pracy pracodawca ustalał godziny pracy zgodnie z limitem 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy pracownika. Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z art. 138.

Jak wygląda praca w systemie 12 godzinnym?

System równoważny

Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Czy można pracować dwa dni po 12 godzin?

W równoważnym systemie czasu pracy można zastosować:

Pracownik może pracować dzień po dniu przez 12 godzin, gdyż korzysta wówczas z 11-godzinnego odpoczynku dobowego.

Czy można pracować po 12 godzin dziennie?

Czy to jest legalne? Jeśli wszystko przebiega zgodnie z przepisami KP- jak najbardziej. System równoważonego czasu pracy może zostać wprowadzony w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. A wydłużony dobowy czas pracy może wynieść nawet 12 godzin.

Na czym polega 4 brygadowy system pracy?

Praca 4brygadowa to system organizacji pracy w ruchu ciągłym. Polega na wzajemnym zastępowaniu się pracowników na tym samym stanowisku pracy. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy jest ono obsadzone, co sprawdza się wszędzie tam, gdzie ze względu na produkcję czy warunki technologiczne praca nie może być przerwana.

Jak wygląda praca 4 Brygadowa?

Patrząc na taki system z perspektywy dnia pracy, jest to układ, w którym jedna brygada przychodzi na I zmianę, druga na II zmianę, trzecia na III zmianę, a czwarta w tym czasie odpoczywa. Po kilku dniach takiej pracy, brygady, z zachowaniem gwarantowanego Kodeksem Pracy odpoczynku zmieniają zmiany.

Ile dni pracy po 12 godzin?

Należy pamiętać, że norma tygodniowa jest normą przeciętną. Oznacza to, że można w jednym tygodniu zaplanować nawet 60 godziny pracy (5 dni po 12 godzin), a w pozostałych tygodniach okresu rozliczeniowego odpowiednio mniej. Należy jednak mieć na uwadze, by zostało zachowane prawo do odpoczynku pracownika.

Ile wolnego po 12 godzin pracy?

134 mówi jasno: Przerwa 15-minutowa przysługuje każdemu, kto pracuje w ciągu dnia powyżej 6 godzin. Oznacza to, że przerwa w pracy 12-godzinnej, 10-godzinnej czy pracy stojącej również wynosi 15 minut. Warto również wspomnieć, że przerwa należy się pracownikowi w trakcie pracy.

Jak wytrzymać 12 godzin w pracy na stojąco?

Lekki rozkrok to generalnie najlepsza pozycja do pracy na stojąco, gdyż zapobiega garbieniu się i umożliwia równomierny rozkład obciążenia na nogi. Najlepsze efekty osiągniemy, napinając jednocześnie mięśnie ud i pośladków. Wykonujmy ćwiczenia rozciągające w trakcie przerw w pracy oraz po pracy.

Ile godzin wolnego po 12 godzinach pracy w nocy?

Do godziny 21 dnia drugiego powinien zatem przypadać 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy.

Ile dni ciągłej pracy?

Nie jest dozwolone wykonywanie pracy dłużej niż łącznie przez 10 dni. Polecenie pracownikowi większej liczby dni do przepracowania „w ciągu” naruszyłoby przepisy Kodeksu pracy o tygodniowym odpoczynku i stanowiłoby wykroczenie zagrożone grzywną od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy).

Ile godzin odpoczynku w tygodniu?

Nieprzerwany tygodniowy odpoczynek pracownika. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Czy pracodawca może zmusić do pracy po 12 godzin?

Pracodawca nie może dowolnie zmusić do nadgodzin, tylko powyższe sytuacje powodują wyższą konieczność pracy pracownika w godzinach nadliczbowych. Pracownik może odmówić zostania po godzinach, jeśli polecenie pracodawcy narusza zasady współżycia społecznego.

Czy pracownik może pracować 13 godzin?

Dobowy limit nadgodzin

Maksymalny czas pracy w ciągu doby wynosi 13 godzin. Zatem w podstawowym systemie czasu pracy to 8 h wg harmonogramu oraz 5 nadgodzin. Wynika to z obowiązku zapewnienia pracownikowi 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują wprost limitu dobowego nadgodzin.

Czy pracodawca może zmusić do pracy po 12 godzin?

Pracodawca nie może dowolnie zmusić do nadgodzin, tylko powyższe sytuacje powodują wyższą konieczność pracy pracownika w godzinach nadliczbowych. Pracownik może odmówić zostania po godzinach, jeśli polecenie pracodawcy narusza zasady współżycia społecznego.

Czy można pracować 13 godzin dziennie?

Oznacza to, że w ciągu doby pracownik nie może pracować więcej niż 13 godzin (czyli jeśli pracuje na pełen etat, to może mieć nie więcej niż 5 godzin nadliczbowych dziennie).

Ile godzin tygodniowo w systemie równoważnym?

Równoważny system czasu pracy polega na możliwości wprowadzenia przedłużonej dobowej normy czasu pracy, jeżeli rodzaj pracy lub szczególna organizacja uzasadniają takie przedłużenie. Pracownik w rozliczeniu globalnym powinien mieć zachowaną przeciętną 40-godzinną normę tygodniową.

Ile wolnego po pracy w nocy?

Za pracę w godzinach nocnych nie przysługuje co do zasady wolne. Wyjątkiem jest, gdy praca w godzinach nocnych wychodzi poza podstawowy wymiar pracy i stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Czterobrygadowy system pracy

Praca 4-brygadowa to system organizacji pracy w ruchu ciągłym. Polega na wzajemnym zastępowaniu się pracowników na tym samym stanowisku pracy. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy jest ono obsadzone, co sprawdza się wszędzie tam, gdzie ze względu na produkcję czy warunki technologiczne praca nie może być przerwana. W zakładzie pracy wykorzystującym taki system zatrudnieni są dzieleni na 4 brygady, a każda z nich działa w ramach jednego grafiku. Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.

Na czym polega system czterobrygadowy pracy zmianowej?

W skrócie można powiedzieć, że jest to taki system, w którym pracownicy są podzieleni na 4 grupy tj. brygady, z których każda ma swój harmonogram pracy zwykle na 3 zmiany: poranną np. 6:00-14:00, popołudniową np. 14:00-20:00 i nocną np. 22:00-6:00. Gdy trzy grupy wymieniają się na danym stanowisku pracy w ciągu doby, czwarta w tym czasie odpoczywa w ramach dni wolnych. Po kilku dniach takiej formuły pracy i odpoczynku następują zmiany.

Czterobrygadowa praca to co innego niż system czterozmianowy, bo praca jest wykonywana w sposób ciągły. Brygady nie mogą pracować na 4 zmiany, ponieważ żadna by wtedy nie odpoczywała i nie zostałyby zachowane normy czasu pracy. Pracownicy zaczynają pracę o różnych porach, tak, by każdego dnia o każdej godzinie stanowisko było obsadzone natomiast, muszą być zachowane na grafiku dodatkowe dni wolne.

Do 2003 roku w Kodeksie Pracy istniało pojęcie czterobrygadówki. Dziś zastosowanie mają przepisy z art. 138 § 1 KP dotyczące pracy w ruchu ciągłym.

Sprawdź, ile powinna wynosić przerwa między zmianami.

Czterobrygadówka a praca w niedzielę i święta

Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy, tj. 8 godzin dziennie, przeciętnie 5 dni pracy, 40 godzin tygodniowo. Czterobrygadowa organizacja czasu pracy dopuszcza pracę w niedzielę i święta. W zamian za to zatrudnionym przysługuje dzień wolny od pracy w terminie sześciu dni poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli w przyjętym okresie rozliczeniowym. W tym systemie wynosi on maksymalnie cztery tygodnie. Pracownik może być zobowiązany do pracy przez 172 godzin, czyli:

(4 tyg. x 40 godz.) + 12 godz. = 172 godz.

Z tytułu przekroczenia czasu pracy o 12 godzin przysługuje wynagrodzenie tak jak za nadgodziny.

Wynagrodzenie w systemie zmianowym

Wiele firm praktykujących ten rodzaj pracy zmianowej oferuje pracownikom dodatek do wynagrodzenia. Nie jest to jednak obowiązkiem pracodawcy. Ma to służyć raczej jako rekompensata za pracę przy tak nieregularnym systemie organizacji czasu pracy.

Tam, gdzie nie wypłaca się dodatku do pensji, osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2022 roku wynosi 3010 zł brutto.

Sprawdź, jakie są korzyści z pracy wielozmianowej.

Czas pracy i odpoczynki w różnych systemach czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka systemów czy organizacji czasu pracy, które mogą stosować pracodawcy w procesie pracy. Każdy z nich cechuje się pewnymi odrębnościami, jeżeli chodzi o czas pracy, długość odpoczynków i zasady ich udzielania. Nieprzestrzeganie przepisów w zakresie czasu pracy, a także niezapewnienie pracownikom odpoczynków stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Organizacja podstawowa

W tzw. podstawowej organizacji czasu pracy, czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Ponadto tygodniowy czas pracy w organizacji podstawowej łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 K.p.). Przy czym pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie dotyczy ograniczenie dotyczące maksymalnego tygodniowego czasu pracy.

W każdej dobie pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 K.p.). Przepis gwarantujący taki odpoczynek dobowy nie dotyczy:

pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

pracowników biorących udział w akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Wymienionym dwóm grupom pracowników przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku (art. 132 § 3 K.p.). Przepisy nie określają jednak, w jaki sposób należy udzielać tego odpoczynku. W kwestii tej wypowiedział się resort pracy, a także Państwowa Inspekcja Pracy, zajmując jednak odmienne stanowiska (patrz ramka).

Pracownik ma też prawo do odpoczynku tygodniowego. Na mocy art. 133 § 1 K.p. pracownikowi w każdym tygodniu przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Jednak w przypadkach wykonywania pracy dozwolonej w niedzielę może on przypadać w innym dniu. Przy czym nieprzerwany odpoczynek tygodniowy pracowników zarządzających, biorących udział w akcji ratowniczej, a także pracujących na zmiany w przypadku przejścia na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, może obejmować mniejszą liczbę godzin, ale nie może być krótszy niż 24 godziny.

System równoważny

Równoważny system czasu pracy w wersji podstawowej pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym (art. 135 § 1 K.p.). Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest wówczas równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W tej wersji systemu równoważnego należy pracownikowi zapewnić 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, tak jak w przypadku organizacji podstawowej.

Ujednolicone przepisy w zakresie prawa pracy dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.

System równoważny przy dozorze urządzeń

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy można stosować system równoważny, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 16 godzin. W tej organizacji pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego (art. 136 § 2 K.p.).

System równoważny przy pilnowaniu mienia

System równoważny może też być zastosowany do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Możliwe jest wówczas przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin. W takim systemie pracy pracownikowi przysługuje, tak jak przy dozorze urządzeń, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek w wymiarze odpowiadającym co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego (przykład 1).

Ruch ciągły

System czasu pracy w tzw. ruchu ciągłym można zastosować tylko przy tych rodzajach prac, które ze względu na technologię produkcji bądź konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności nie mogą być wstrzymane (art. 138 § 1 i 2 K.p.).

Wprowadzenie pracy w ruchu ciągłym daje możliwość przedłużenia czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. Ponadto ustawodawca dopuścił wydłużenie jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Za każdą godzinę przepracowaną powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Liczba godzin odpowiadająca przedłużonemu tygodniowemu wymiarowi czasu pracy nie może przekraczać 4 godzin na każdy tydzień, w którym to przedłużenie następuje. Stosując 4-tygodniowy okres rozliczeniowy w ruchu ciągłym, 12-godzinny dzień pracy może być zaplanowany jednego dnia, maksymalnie w trzech tygodniach tego okresu.

Przy pracy w ruchu ciągłym należy zapewnić pracownikowi 11-godzinny odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy obejmujący co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Przerywany czas pracy

Na mocy art. 139 § 1 K.p. może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby trwającą nie dłużej niż 5 godzin, pod warunkiem że jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas jej trwania pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Systemu przerywanego czasu pracy nie stosuje się do pracownika zatrudnionego w systemie równoważnym, ruchu ciągłym, skróconego tygodnia i pracy weekendowej.

W systemie tym należy pracownikowi zapewnić 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy, a także 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy obejmujący co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Inne systemy czasu pracy

W zadaniowym systemie czasu pracy, czas pracy planuje się w oparciu o podstawowe normy czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.

Z kolei w systemie skróconego tygodnia dopuszczalne jest wykonywanie przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin.

Także w systemie weekendowym dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin, ale praca jest w nim świadczona w piątki, soboty, niedziele i święta.

We wszystkich tych systemach przysługuje pracownikowi prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego, a także 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Takie same odpoczynki należy zapewnić pracownikom świadczącym pracę w ruchomym czasie pracy (art. 1401 § 3 K.p.) – przykład 2.

Także przy pełnieniu dyżuru, który polega na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, nie może zostać naruszone prawo pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego (art. 1515 § 2 K.p.). Jednakże zasada nienaruszania odpoczynku dobowego i tygodniowego podczas pełnienia dyżuru nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 1515 § 4 K.p.).

Z kolei w indywidualnym rozkładzie czasu pracy stosuje się czas pracy i odpoczynki w ramach systemu czasu pracy, w którym pracownik świadczy pracę (art. 142 K.p.).

Odpoczynki pracownicze w czasie epidemii

Szczególne rozwiązania w zakresie odpoczynków pracowniczych wprowadził ustawodawca na czas trwania epidemii. Zostały one uregulowane w art. 15zf ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), zwanej specustawą w sprawie COVID-19. Powołany przepis przewiduje, że u pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 i który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r. – dopuszczalne jest ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego do nie mniej niż 8 godzin, i nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego do nie mniej niż 32 godzin, obejmującego co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

W przypadku skrócenia odpoczynku dobowego pracownikowi przysługuje równoważny okres odpoczynku, odpowiadający różnicy między 11 godzinami a liczbą godzin krótszego wykorzystanego przez pracownika okresu odpoczynku. Równoważny odpoczynek powinien być udzielony w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni.

Ponadto w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca prowadzący jednostkę organizacyjną pomocy społecznej świadczącą usługi całodobowo, o której mowa w ustawie o pomocy społecznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z usług tych jednostek, ciągłości opieki i funkcjonowania, może po uzyskaniu uprzedniej zgody pracowników, na czas określony m.in. zawiesić stosowanie art. 133 K.p. (dotyczącego odpoczynku tygodniowego). Jednocześnie pracownicy muszą mieć zachowane w każdej dobie nieprzerwane odpoczynki dobowe.

Przykład 1 Pracownik wykonuje pracę w systemie równoważnym przy ochronie mienia w przedłużonym do 24 godzin wymiarze dobowym. Jego rozkład przewiduje pracę w różnych wymiarach dobowych: po 10, 12, a czasami nawet po 24 godziny. Bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje odpoczynek odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin (odpoczynek równoważny). Po 10-godzinnej pracy musi on wynieść 10 godzin, po 12-godzinnej pracy co najmniej 12 godzin, a po 24-godzinnej co najmniej 24 godziny. Niezależnie od tych odpoczynków w każdym tygodniu pracownikowi przysługuje nieprzerwany odpoczynek tygodniowy trwający 35 godzin.

Przykład 2 Pracownik jest zatrudniony w ruchomej organizacji i ma ustalane różne godziny rozpoczynania pracy. W jednym dniu zgodnie z rozkładem ma wykonywać pracę od godziny 1400 do 2200, a w następnym dniu od 600 do 1400. Godzina rozpoczęcia pracy w drugim dniu jest ustalona nieprawidłowo, gdyż pracownik będzie miał tylko 8 godzin odpoczynku dobowego, co narusza przepisy o czasie pracy. Za naruszenie przepisów o czasie pracy grozi kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 K.p.).

Udzielanie równoważnego odpoczynku “(…) równoważny okres odpoczynku powinien być udzielany bezpośrednio po ostatnim okresie wykonywania pracy w danej dobie (która narusza odpoczynek dobowy) w wymiarze, który dopełni okres odpoczynku po zakończeniu pracy do 11 godzin. Oznacza to, że pracownik będzie mógł podjąć pracę w następnej dobie dopiero po upływie kolejnych 11 godzin od zakończenia pracy w poprzedniej dobie. (…)”. Stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (znak pisma: DPR-III-079-575/TW/07)

“W razie skrócenia odpoczynku dobowego w danej dobie udzielenie równoważnego odpoczynku polega na przedłużeniu 11-godzinnego odpoczynku w innej dobie, o tyle godzin, o ile został on skrócony”. Opinia Głównego Inspektoratu Pracy (znak pisma: GNP/401/4560-461/07/PE)

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320)

autor: Ewa Madejek

Gazeta Podatkowa nr 42 (1813) z dnia 2021-05-27

Zatrudnianie cudzoziemców. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl

Wymiar czasu pracyKodeks pracyFormy zatrudnienia

System równoważnego czasu pracy (cz. 1)

W lipcu spadła liczba ofert pracy

W lipcu spadła liczba ofert pracy – wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł – poinformowano w czwartek.

Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz

Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.

Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym

Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Kontrola trzeźwości w pracy – zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.

Praca dla niepełnosprawnych – jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?

Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.

Czy to koniec epoki “Great Resignation” w Polsce?

Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.

Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.

16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?

Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy

Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.

Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK

Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR – za pośrednictwem instytucji finansowych – będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.

Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość

86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.

Polski pracownik – jest w złej kondycji psychicznej?

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.

Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada

W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.

Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża

Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?

W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.

Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy

Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Zatrudnianie cudzoziemców – jakie nieprawidłowości?

W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?

2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego

W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników – wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników – wskazano.

Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm

Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.

Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno

Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.

Profil zaufany – jak go założyć?

Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

#PORADNIKPRACOWNIKA: praca 12h na dobę? Kiedy będzie legalna?

Czas pracy przeważnie ujmowany jest szablonowo – 5 dni w tygodniu w wymiarze 8-godzinnym i wolnymi weekendami. Czy rzeczywiście ten schemat ciągle jest dominujący? Zdecydowanie najpowszechniejszy, ale praca w wymiarze 12 czy nawet 24 godzin jest również praktykowana. Czy jest to legalne i czy pracodawcy mogą grozić jakieś konsekwencje za planowanie pracy pracowników powyżej 8 godzin?

8 godzin jako maksymalny dzienny czas pracy?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rzeczywiście tak jest. W końcu art. 129 Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Realnie jest jednak nieco inaczej. Kolejne przepisy kodeksu pracy wskazują na takie sytuacje, kiedy ten „standardowy” wymiar czasu pracy może zostać wydłużony. Taka możliwość w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę występuje tylko w sytuacjach wskazanych ustawowo.

Czy to jest legalne?

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z przepisami KP- jak najbardziej. System równoważonego czasu pracy może zostać wprowadzony w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. A wydłużony dobowy czas pracy może wynieść nawet 12 godzin. Najczęściej taka sytuacja występuje w gastronomii czy ochronie osób, czyli w takich sektorach w których zbyt częste zmiany pracownika w ciągu doby byłyby mniej efektywne. Kodeks pracy przewiduje także możliwość wydłużenia czasu pracy nawet do 16 godzin lub 24 godzin- tutaj jednak ustawa wyraźnie wskazuje w jakich typach prac może mieć ono miejsce.

Mówiąc o wydłużonym czasie pracy należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach: Pracownik świadczący pracę dłużej niż 8 godzin w ciągu doby musi mieć zapewnione 35 godzin ciągłego odpoczynku w każdym tygodniu oraz Wymiar godzin przepracowanych w ciągu tygodnia nie może być dowolny- musi mieścić się w granicach ustawowych

Wydłużenie czasu pracy ponad 8 godzin w ciągu doby jest także możliwe poprzez wprowadzenie zadaniowego czasu pracy.

W jaki sposób pracodawca może dokonać zmiany systemu i rozkładu czasu pracy? Wszystko zależy od rodzaju i formy prowadzonej działalności. Jednak możliwości, którymi w tym zakresie pracodawca dysponuje, to ustalenie takich systemów: w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu.

Czy każdemu pracownikowi można wydłużyć czas pracy?

Nie. Pracownicy szczególnie chronieni, czyli zatrudnieni na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, kobiety w ciąży oraz pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia (jeśli nie wyrażą zgody na dłuższą pracę) nie mogą w ciągu doby pracować dłużej niż 8 godzin.

Umowy cywilnoprawne są bardziej elastyczne?

W tej kwestii zdecydowanie tak. W umowie zlecenia, która oparta jest na zasadzie swobody umów, można wskazać, że w zasadzie to strony danej umowy same decydują o czasie pracy. 8 godzin, 16 a nawet 24 jest jak najbardziej dopuszczalne i zatrudniający nie poniesie w związku z tym negatywnych konsekwencji. Jeśli tylko zatrudniony wyraził zgodę na konkretny czas pracy i ustalił wszystkie warunki z tym związane.

Czy to się opłaca?

Z pewnego punktu widzenia na pewno- dzięki temu pracownik może zyskać więcej czasu wolnego przy przepracowaniu takiej samej liczby godzin. Jest to na pewno wygodniejsze rozwiązanie w przypadku osób pokonujących dalsze dystanse do miejsca pracy- bezsprzecznie oszczędzają czas związany z dojazdami. Jeśli natomiast rozważa się kwestie finansowe, to w przypadku umowy o pracę te korzyści nie są aż tak zauważalne. Pracownik wciąż musi mieścić się w tygodniowym limicie godzin, a nawet w przypadku nadgodzin ich liczba zsumowana z godzinami zwykłymi, nie może przekroczyć 48.

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacji napisz do mnie na adres: [email protected] Więcej prawnych nowinek? Zapraszam na Facebooka i Instagram.

Optymalny Grafik Pracy Grafik dla brygad

Grafik dla brygad — czym jest i jak go stworzyć?

W przedsiębiorstwach wielu segmentów np. zajmujących się produkcją czy logistyką dość powszechnie stosowany jest sposób organizacji pracy w brygady. Z perspektywy działania przedsiębiorstwa taki rodzaj organizacji pracy jest optymalny i pozwala na sprawne funkcjonowanie całej firmy. Jest też stosunkowo łatwy w planowaniu. Nie możesz jednak zapominać o zasadach Kodeksu Pracy. W tym artykule przedstawię Ci kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc poprawnie zaplanować grafik dla brygad i jeszcze lepiej zorganizować pracę w Twojej firmie.

Co to jest brygada?

Brygada to zorganizowana grupa osób zatrudniona w danym zakładzie pracy, która posiada odpowiednie kompetencje do np.: obsługi specjalistycznych maszyn lub realizowania pewnych procesów, pracująca zawsze na tej samej zmianie. Sposób pracy w grupach pozwala utrzymać nieprzerwane funkcjonowanie zakładu, zapewniając firmie ciągłość produkcji czy innych realizowanych procesów, niezależnie od pory czy dni wolnych. Praca w brygadowym opiera się na określonym schemacie zmian, dzięki któremu pracownik łatwo może zweryfikować, jak będzie wyglądała jego praca w kolejnych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach.

Praca w brygadach to zatem praca zmianowa. Najczęściej wprowadza się trzy zmiany np. 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00. Ponieważ pracownicy muszą mieć wolne, grup – brygad musi być 4, aby zapewnić obsadę na wszystkich zmianach.

Skoro mowa o różnych godzinach początku i końca pracy oraz zmianowości, istnieje konieczność prowadzenia rozkładu czasu pracy, czyli grafiku pracy, dla każdej z brygad lub indywidualnie dla każdego pracownika, zgodnie z Art. 140. § 1 KP.

Ten artykuł nie mówi o pracy w ruchu ciągłym z Art. 138 KP, gdzie również praca wykonywana jest przez całą dobę. System opisany w tym artykule dotyczy jednak sytuacji, gdzie praca nie może zostać przerwana np. z powodu procesu technologicznego lub pracach polegających na konieczności zaspokajania potrzeb ludności. W praktyce ze względu na skrócony okres rozliczeniowy ten system stosowany jest rzadko. Praktykowany jest za to system podstawowy (a rzadziej równoważny 12-godzinny), przewidujący różne godziny rozpoczęcia i końca pracy, czyli zmian. Godziny rozpoczęcia i końca zmian są stałe.

Jak stworzyć grafik pracy dla brygad?

1. Podziel zespół na brygady

Jeśli w swoim zespole posiadasz różnych specjalistów, podziel ich na brygady, które będą zawierać pracowników o wymaganych na danej zmianie kwalifikacjach. Jeśli odpowiednio zorganizujesz swój zespół, zapewnisz ciągłość pracy w Twojej firmie, a jednocześnie obsadzisz grupy niezbędnymi pracownikami. Nazwij lub oznacz brygady w czytelny sposób, aby potem w przejrzysty sposób ustalić sekwencję, według której będą pracować. Przykładowo, możesz nazwać swoje brygady numerami: 1,2,3 lub I, II, III. Radziłabym, aby pracowników w danej brygadzie było więcej, niż niezbędne minimum, ponieważ może zdarzyć się choroba czy urlop, a poza tym trzeba zapewnić dodatkowe dni wolne, tak jak przewidują przepisy.

2. Stwórz odpowiednią sekwencję zmian

Stwórz sekwencję zmian i dostosuj ją do okresu rozliczeniowego oraz systemu czasu pracy. W zależności od rozpoczęcia okresu rozliczeniowego dopasuj sekwencję pracy w brygadach w taki sposób, aby każda z osób przepracowała wymaganą ilość godzin, a także miała zapewniony odpoczynek dobowy i tygodniowy zgodny z zasadami Kodeksu Pracy.

Przykładowa sekwencja wygląda następująco:

1111 W 2222 W 3333 WW

W Grafiku Optymalnym możesz wygenerować grafik dla brygad, wybierając zakres dat i sekwencję dopasowaną do okresu rozliczeniowego w Twojej firmie

Zazwyczaj ilość zmian do obsadzenia jest wyższa niż liczba zmian do dyspozycji. Przykładowo w październiku 2021 do obsadzenia byłoby 31 (dni) x 3 (zmiany) = 93 zmiany. Liczba dni pracujących wynosi 21, co oznacza, że do dyspozycji będzie 21 (dni roboczych) x 4 (brygady) = 84 zmiany.

Aby to pogodzić, musisz udzielić pracownikom dodatkowych dni wolnych, niż wynika to z sekwencji. Udzielaj poszczególnym specjalistom wolnego w różnych dniach, najlepiej wtedy kiedy pracochłonność może być mniejsza.

Możesz też rozważyć wprowadzenie pracowników agencyjnych na dni, kiedy specjaliści będą mieli wolne.

Innym pomysłem jest pozostawienie pewnych zmian nieobsadzonych na stałe np. nocnych w weekendy, jeśli rzecz jasna jest to możliwe z perspektywy procesów.

3. Zaplanuj odpoczynki

Musisz zapewnić swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu. Jako tydzień rozumiemy kolejne 7 dni od pierwszego obowiązującego dnia okresu rozliczeniowego.

Odpoczynek możesz skrócić do 24 godzin, w przypadku przejścia na inną zmianę w ramach sekwencji np. trzecia zmiana zakończy się o godz. 6:00 we wtorek, po czym następuje 24 godziny przerwy, po których rozpoczyna się zmiana pierwsza w czwartek, zgodnie z sekwencją.

Pamiętaj także, że poza odpoczynkiem tygodniowym, obowiązuje 11 godzin odpoczynku dobowego. Jeśli więc pracownik miał zaplanowaną zmianę we wtorek w godz.: 22:00-6:00, to nie możesz zaplanować mu pracy w środę w godz.: 14:00-22:00.

4. Zaplanuj każdemu pracownikowi co 4 wolną niedzielę

Zgodnie z Kodeksem Pracy, każdemu pracownikowi co 4 tygodnie przysługuje wolna niedziela. Wybierając schemat, w jakim będą pracować brygady, sprawdź, czy powyższy warunek zostanie spełniony.

5. Przygotuj dokładny plan urlopowy dla brygad

Pamiętaj o opracowaniu planu urlopów przed rozpoczęciem roku. Najlepiej ustal w porozumieniu z pracownikami ich urlopy w taki sposób, aby urlopy poszczególnych osób o tych samych kompetencjach nie pokrywały się ze sobą. Wyjątek stanowią firmy, w których można wstrzymać produkcję i zaplanować na ten czas urlopy dla wszystkich pracowników.

6. Pamiętaj o zasadach zatrudnienia dla osób z ograniczeniami

Jeśli zatrudniasz osoby niepełnosprawne lub rodziców/opiekunów dzieci do lat 4 musisz wiedzieć, że obowiązują ich pewne wykluczenia. W przypadku pierwszej grupy osób zabronione jest planowanie nadgodzin, praca w porze nocnej, a także obowiązuje skrócony czas pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym. Dodatkowo weź pod uwagę, że bez zgody takie osoby nie mogą mieć planowanej pracy w systemie równoważnym (jeśli taki funkcjonuje w Twojej firmie) oraz pracować w nadgodzinach. Te zakazy może znieść lekarz, jednak aby wprowadzić je w życie, musisz mieć jego pisemną zgodę.

Rodzice dzieci do lat 4 nie mogą mieć planowanej pracy w godzinach nocnych, a także pracować w nadgodzinach.

Jeśli zatem zatrudniasz takie osoby i nie dostarczyły one zgody od lekarza, weź pod uwagę niedobór pracowników na zmianie nocnej czy ich krótszą dniówkę.

7. Uważaj na zmianę brygady

Bywa, że zachodzi konieczność przeniesienia pracownika do innej brygady w trakcie okresu rozliczeniowego. Ustalając pracownikowi plan pracy, gdzie część okresu zaplanowana jest zgodnie z sekwencją dla jednej, a część dla innej brygady, zwróć szczególną uwagę na liczbę dni pracujących, odpoczynki dobowe i tygodniowe oraz wolną niedzielę.

8. Podaj pracownikom ich indywidualne grafiki pracy minimum 7 dni przed rozpoczęciem okresu

Ponieważ dni wolne poszczególnych pracowników w ramach danej brygady mogą być różne, przedstaw grafik czasu pracy co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca. Najlepiej zrobić to online, wtedy każdy pracownik zapozna się z nim, nawet w swój dzień wolny od pracy.

Planuj strategicznie

Jak zatem sprawnie ułożyć grafik dostosowany do potrzeb Twoich pracowników, ale także do Kodeksu Pracy?

Zastosowanie systemu do tworzenia grafiku dla brygad, jakim jest Grafik Optymalny, pozwoli Ci szybko wygenerować dobry plan pracy. Warto dodać, że Grafik Optymalny to nie tylko łatwość w tworzeniu harmonogramów pracy, ale także funkcjonalności związane z jego rozliczeniem, planowaniem urlopów czy wnioskowaniem, zatem będzie to usprawnienie funkcjonowania całego biznesu.

Planowanie czasu pracy na kartce papieru czy popularnym arkuszu kalkulacyjnym to bardzo praco i czasochłonny proces, którym w dodatku łatwo o nieprawidłowości. Jeśli jesteś ciekaw, jakie błędy na Ciebie czyhają, przeczytaj nasz artykuł na ten temat

Nie uważasz, że czas poświęcony na mozolne wpisywanie godzin, weryfikację pod kątem przepisów, a na koniec zliczenie wszystkiego można by było poświęcić na inne równie ważne działania, które w realny sposób przyczynią się do generowania zysków w Twojej firmie?

Z pewnością! Dlatego nie czekaj i przetestuj Grafik Optymalny już dziś!

Tematy w eGospodarka.pl

Czy mogę wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę, jeżeli mój mąż pracuje w systemie 4-brygadowym?

12:46 03.01.2015 PORADA

Chciałam zapytać, czy mogę wziąć zwolnienie lekarskie na dziecko, jeżeli mój mąż pracuje w systemie 4-brygadowym. Są dni w tygodniu, kiedy jest w domu i może zająć się córką, a są takie kiedy go nie ma, bądź wraca z nocy. Czy powinnam brać zwolnienie lekarskie tylko na te dni, …

System czterobrygadowy – harmonogram, dodatek, przepis

Praca w systemie zmianowym, w którym pracuje się na rano, popołudnie oraz nocą, z zachowaniem norm odpoczynku i dni wolnych od pracy to tzw. popularnie czterobrygadówka. Jak wygląda czterobrygadowy czas pracy?

System czterobrygadowy – co to jest?

W skrócie można powiedzieć, że jest to taki system pracy, w którym pracownicy są podzieleni na 4 grupy (brygady), z których każda pracuje według grafiku brygady, w najczęściej 3-zmianowym systemie.

Patrząc na taki system z perspektywy dnia pracy, jest to układ, w którym jedna brygada przychodzi na I zmianę, druga na II zmianę, trzecia na III zmianę, a czwarta w tym czasie odpoczywa. Po kilku dniach takiej pracy, brygady, z zachowaniem gwarantowanego Kodeksem Pracy odpoczynku zmieniają zmiany.

Do końca 2003 roku w Kodeksie Pracy istniała czterobrygadowa organizacja pracy. Obecnie, w Kodeksie Pracy nie występuje już termin „system czterobrygadowy”. Art. 140. § 1 Kodeksu Pracy umożliwił wprowadzenie rozkładów czasu, w których pracownicy zaczynają pracę o różnych porach w ciągu doby. W efekcie, nie naruszając przepisów o normach i ogólnym wymiarze czasu pracy, można wprowadzić zmianowy system pracy, który będzie polegał na tym, że pracownicy zostaną przydzieleni do brygad, które będą pracować w systemie zmianowym.

Zmianowy system czasu pracy może obejmować różną ilość zmian. Najczęściej stosuje się pracę na dwie zmiany (np. w sklepach, barach, restauracjach, które są czynne dłużej niż 12 godzin, ale krócej niż dobę), na trzy zmiany (zmianami po 8 godzin można pokryć całą dobę) bądź na 4 zmiany (zmiany zachodzą na siebie i następują co 6 godzin). Niekiedy (błędnie) praca czterobrygadowa nazywana jest pracą w systemie czterozmianowym. Dlaczego błędnie? Bo 4 brygady nie mogą pracować na 4 zmiany – żadna by wtedy nie odpoczywała i nie zostałyby zachowane normy czasu pracy.

System czterozmianowy, na czym polega?

W systemie 4 – zmianowym pracownicy pracują na 4 zmiany (czyli są 4 różne godziny rozpoczęcia pracy w ciągu doby – np. pierwsza zmiana rozpoczyna się o 08:00, druga o 14:00, trzecia o 20:00 a czwarta o 02:00). Grafik pracy musi być ułożony tak, by zachować przeciętne normy czasu pracy oraz odpoczynku.

System czterobrygadowy – harmonogram

Przy planowaniu czasu pracy dla załogi pracujące w czterech brygadach najczęściej sporządza się harmonogram dla brygady oraz harmonogramy czasu pracy dla pracowników indywidualnych. W grafikach dla brygad z reguły planuje się więcej dni pracy, niż wynika to z przepisów. Indywidualne grafiki pozwalają zaplanować wolne dla pracownika zgodnie z Kodeksem Pracy. Harmonogram pracy w systemie czterobrygadowym musi być dostarczony pracownikowi na przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, na który został zaplanowany i musi obejmować minimum miesiąc. W praktyce stosuje się tu grafiki półroczne lub nawet całoroczne dla brygad.

System czterobrygadowy – dodatek

Czterobrygadowy system pracy może uprawniać pracownika to pobierania dodatku za pracę zmianową. Jest to dodatek w formie ryczałtu, wypłacany za każdą godzinę pracy na zmianie innej niż pierwsza. Jego wysokość zależy zarówno od zmiany, jak i często od stanowiska pracownika. Dodatek zmianowy nie jest obowiązkowy dla pracodawcy (może on go wypłacać, ale nie musi).

Pracownikom pracującym w porze nocnej, przysługuje dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy (tj. zmiana nocna, to zmiana ustalona między 21:00 a 7:00), w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z racji tego, że w każdym miesiącu mamy nieco inną liczbę godzin pracy, to wysokość dodatku za pracę w nocy między poszczególnymi miesiącami może się różnić. W 2019 roku będzie to miedzy 2,56 do 2,96 za godzinę pracy (Podstawa prawna – Art. 151(8) § 1 Kodeksu Pracy).

System czterobrygadowy – przepisy

Do 2003 roku, system czterobrygadowy określał Kodeks Pracy. Obecnie, w systemach uwzględniających 4-brygady, zastosowanie mają przepisy rozdziału IV – Systemy i rozkłady czasu pracy. Zgodnie z przepisami, Art. 140. § 1, rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.

W zależności od tego, czy w danym zakładzie pracy istnieje konieczność pracy w trybie ciągłym, zastosowanie mają również przepisy Art. 138. § 1. mówiące o wydłużeniu norm dobowych i tygodniowych.

Poza standardowym systemem czasu pracy (przeciętnie 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo) pracodawca może też wprowadzić system pracy ciągłej (praca w ciągłym ruchu – Art. 138. § 1 KP).

Systemy pracy ciągłej opisują sytuację, w której na danym stanowisku, praca musi być świadczona bez przerwy, a pracownicy po prostu „podmieniają się” na stanowiskach.

Harmonogram pracy ciągłej może uwzględniać przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin oraz wydłużenie tygodniowego czasu pracy do przeciętnie 43 godzin w rozliczeniu 4 tygodniowym. Jeśli pracownika obowiązuje praca w ruchu ciągłym, to grafik ma układany z wyprzedzeniem i tak jak w przypadku innych systemów, trzeba zachować dobowe i tygodniowe normy odpoczynku.

Praca w ruchu ciągłym – przykłady: huta, elektrociepłownia, szpital.

Warto pamiętać, że przy wykorzystaniu pracy zmianowej, można tak ułożyć grafiki pracy, by praca była realizowana stale, ale jednocześnie w zakładzie pracy nie wprowadza się systemu pracy ciągłej.

Praca zmianowa / czterobrygadowa / w ruchu ciągłym a dni wolne

Zgodnie z art. 147 Kodeksu Pracy, W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Wynika z tego przepisu, że pracodawca tak musi zaplanować harmonogram pracy dla pracownika, by zapewnić mu odpowiednią ilość czasu wolnego.

Pracownik, którego zmiany mogą wypadać w niedziele, powinien mieć przynajmniej raz na 4 tygodnie jedną niedzielę wolną (art. 151 KP).

키워드에 대한 정보 system 4 brygadowy 12 godzinny grafik

다음은 Bing에서 system 4 brygadowy 12 godzinny grafik 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  펜 아이라이너 추천 | [Eng] 이번엔 붓펜이다⭐️ 올리브영 아이라이너 21개 지속력 비교분석, 뭐살지 알려 Dream 151 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  구글 북스 킨들 | [💸사용기] 📖킨들에 Epub 보내는 방법 | 구글북스의 배신 196 개의 베스트 답변

See also  제주도 흑돼지 코스요리 | 제주도 코스요리 맛집 두 곳 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 #VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis

  • VLSIE002
  • VLSITechnology
  • VSLITech
  • VLSITek
  • ICDesign
  • nguyequanicd
  • Verilog
  • SystemVerilog

#VLSITechnology #[VLSIE002] #Bài #4 #- #Kiểu #dữ #liệu: #Kiểu #nguyên #(Integer) #| #SystemVerilog #for #Synthesis


YouTube에서 system 4 brygadowy 12 godzinny grafik 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 #VLSITechnology [VLSIE002] Bài 4 – Kiểu dữ liệu: Kiểu nguyên (Integer) | SystemVerilog for Synthesis | system 4 brygadowy 12 godzinny grafik, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment