Szkoła Waldorfska W Warszawie | Nasza Szkoła Waldorfska W Warszawie 최근 답변 138개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “szkoła waldorfska w warszawie – NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Szkoła Waldorfska im A. Cieszkowskiego w Warszawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 879회 및 좋아요 14개 개의 좋아요가 있습니다.

szkoła waldorfska w warszawie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE – szkoła waldorfska w warszawie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Szkoła na fb: https://www.facebook.com/waldorfskaszkolapodstawowa/
Strona www szkoły: https://szkolawaldorfska.edu.pl

szkoła waldorfska w warszawie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Podstawowa Szkoła Waldorfska Warszawa – Wawer …

Waldorfska Szkoła Podstawowa Warszawa – Wawer. Co to jest szkoła waldorfska? Pedagogika waldorfska – dlaczego warto? Rekrutacja do szkoły waldorfskiej…

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: szkolawaldorfska.edu.pl

Date Published: 12/24/2022

View: 5179

Szkoły waldorfskie w Polsce – OurKids.net

Przedszkole/szkoła waldorfska to alternatywa dla tradycyjnej szkoły. … Szkoły waldorfskie działają w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.ourkids.net

Date Published: 2/30/2021

View: 380

Szkoła waldorfska – “W centrum jest dziecko, a nie program …

Szkoła waldorfska – „W centrum jest dziecko, a nie program nauczania” … Rozmowa z Adamem Winiarczykiem – dyrektorem szkoły waldorfskiej w Warszawie ( …

+ 여기에 자세히 보기

Source: dziecisawazne.pl

Date Published: 6/1/2022

View: 809

Lista szkół waldorfskich w Polsce – ZSPWP

Szkoły, które mają prawo do noszenia nazwy “waldorfska” oraz należą do Międzynarodowego … Waldorfska Szkoła Podstawowa im. … Wolność 2A, 01-018 Warszawa

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.zspwp.pl

Date Published: 4/30/2021

View: 2927

Szkoła Waldorfska

Waldorfska Szkoła Podstawowa nr 71. Społeczne Gimnazjum nr 31 (inspirowane pedagogiką waldorfską). ul. Staszica 11a, 01-188 Warszawa.

+ 여기에 보기

Source: www.przedszkole-waldorfskie.waw.pl

Date Published: 10/6/2021

View: 4308

주제와 관련된 이미지 szkoła waldorfska w warszawie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE
NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE

주제에 대한 기사 평가 szkoła waldorfska w warszawie

  • Author: Szkoła Waldorfska im A. Cieszkowskiego w Warszawie
  • Views: 조회수 879회
  • Likes: 좋아요 14개
  • Date Published: 2020. 2. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=TZkMnE7YMaM

Ile kosztuje szkoła waldorfska?

Wszystkie przez to, że szkoła waldorfska, podobnie jak inne placówki stosujące alternatywne metody edukacji, jest dosyć droga. Wpisowe to koszt około 1 000 zł, a czesne wynosi od 500 do 1 600 zł.

Na czym polega nauka w szkole waldorfskiej?

W szkole waldorfskiej nauczyciel ma spełniać rolę opiekuna i przewodnika dziecka. To nauczyciel powinien dostosować się do kreatywności dziecka, a nie na odwrót. Można powiedzieć, że w szkole waldorfskiej dziecko jest stawiane w centrum i duży nacisk kładzie się na jego indywidualizm, kreatywność oraz wolność.

Ile jest szkół waldorfskich w Polsce?

W Polsce obecnie działa 6 szkół waldorfskich oraz 9 przedszkoli waldorfskich oraz 11 przedszkoli działających z inspiracji pedagogiki waldorfskiej.

Czy w szkołach waldorfskich na poziomie podstawowym stawiane są oceny?

Aż do końca szóstej klasy szkoły podstawowej nie ma w szkołach waldorfskich ocen, jednak nauczyciele sprawdzają i korygują wszystkie prace uczniów. Nie czynią tego poprzez suche oceny, lecz przez indywidualny opis. W świadectwach nauczyciele odnoszą się do rozwoju osobowości i postępów w nauce swoich uczniów.

Co to Eurytmia?

Eurytmia, tłumaczona z greckiego jako “dobre poruszanie się” lub “właściwy rytm”, jest sztuką poruszania się przy muzyce i odpowiednich tekstach. Swoją formą przypomina taniec. Jej istotą jest to, że słowo mówione i muzyka stają się „widzialne”, bowiem wyraża je gest i ruch.

Co to jest lalka waldorfska?

Lalka waldorfska, inaczej niż np. Barbie, jest zabawką otwartą, delikatnie zarysowana buzia pozwala dziecku na uruchomienie wyobraźni. Oczy i usta są wyszyte muliną, policzki zaznaczone woskiem w kolorze naturalnych rumieńców. Nos może być lekko zarysowany, może mieć postać supełka z wełny włożonego pod trykot.

Jak wygląda edukacja domowa w Polsce?

Edukacja domowa to alternatywna, w pełni legalna i bezpłatna forma nauki. Nauczanie domowe od tradycyjnego różni się tym, że dzieci nie uczą się w budynku szkoły, ale w domu, a za ich postępy w nauce odpowiada rodzic, a nie nauczyciel. W edukacji domowej nie ma ocen czy sprawdzianów.

Podstawowa Szkoła Waldorfska Warszawa

Szkoła waldorfska, to możliwość rozwoju dziecka zgodnie z jego indywidualnym rytmem i potrzebami.

Rodzice marzą, aby ich dziecko rozwijało się harmonijnie, z pasją poznawało świat i z radością chodziło do szkoły. Aby w przyszłości stało się prawdziwym, spełnionym i szczęśliwym człowiekiem. Nasza szkoła ma na celu rozwijanie w dzieciach zamiłowania do tego co robią i poznają.

Każde dziecko posiada unikalne zdolności i predyspozycje. Naszym celem jest pomóc w odnalezieniu i rozwijaniu tego co w nim wyjątkowe i niepowtarzalne.

Są trzy możliwości motywacji do nauki: ambicja, strach i miłość. My kierujemy się tą trzecią…

Szkoła waldorfska – główne zasady alternatywnej edukacji

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Szkoła waldorfska – historia

Szkoła waldorfska to dzieło Rudolfa Steinera, który był austriackim filozofem. Rudolf Steiner swoje założenia sformułował na przełomie XIX i XX wieku, a po raz pierwszy zostały one wdrożone w szkole przy zakładach Waldorff-Astoria w Stuttgarcie w 1919 roku. Stąd właśnie wywodzi się nazwa alternatywnej szkoły. Rudolfa Steinera uznaje się za twórcę antropozofii, W kontekście edukacji jej głównym założeniem jest rozwój dziecka, w którym skoki rozwojowe następują co 7 lat. W szkole waldorfskiej nauczyciel ma spełniać rolę opiekuna i przewodnika dziecka. To nauczyciel powinien dostosować się do kreatywności dziecka, a nie na odwrót. Można powiedzieć, że w szkole waldorfskiej dziecko jest stawiane w centrum i duży nacisk kładzie się na jego indywidualizm, kreatywność oraz wolność.

Szkoła waldorfska – indywidualny program nauczania

Cechą charakterystyczną szkoły waldorfskiej, która upodabnia ją do szkoły Montessori jest brak ustandaryzowanego programu nauczania. Dzieci uczęszczające do szkoły waldorfskiej samodzielnie wybierają zajęcia i zadania, których się podejmują. Ponadto mogą pracować w swoim tempie, a rolą nauczyciela jest opieka i pomoc przy zadaniach. Ta zasada ma w dzieciach budzić ciekawość, a także być inspiracją do nowych zainteresowań i pasji.

Szkoła waldorfska – dziecko w centrum

W szkole waldorfskiej dziecko jest postawione w centrum, ale także jest traktowane jako jedna spójna całość. Nauczyciel w szkole waldorfskiej musi zadbać o to, by dziecko rozwijało się poznawczo, artystycznie oraz nabywało umiejętności praktycznych. Jednocześnie nauczyciel wpaja dzieciom ważne dla szkoły waldorfskiej wartości, czyli szacunek, empatię, wolność, odpowiedzialność i niezależność.

Szkoła waldorfska – sztuka i kreatywność

Szkoła waldorfska w dużej mierze opiera się na szeroko pojętej sztuce. Sztuka i kreatywność pojawia się na każdym etapie tej alternatywnej edukacji. Dzieci, które uczęszczają do szkoły waldorfskiej zapoznają się ze sztukami wizualnymi, teatrem, muzyką, rzemiosłem czy poezją. Zajęcia często zaczynają się od jakiejś kreatywnej formy sztuki. Może to być piosenka, wiersz czy opowiadanie. Takie podejście ma sprawiać, że dziecko w pełni angażuje się w zajęcia i podejmowane działania.

Szkoła waldorfska – wyobraźnia

Obok kształcenia kreatywności w szkole waldorfskiej dużą uwagę przykłada się do rozwoju wyobraźni dziecka. Dotyczy to zwłaszcza edukacji w młodszych klasach. Zajęcia w szkole waldorfskiej często opierają się na odgrywaniu ról, zabawie w grupach czy na świeżym powietrzu. Zajęcia są tak prowadzone, aby dziecko miało jak największe szanse na swobodne działanie i rozwijanie wyobraźni.

Szkoła waldorfska – praktyka zamiast teorii

Sformalizowane nauczanie w szkole waldorfskiej pojawia się znacznie później niż ma to miejsce w publicznej szkole państwowej. W pierwszych latach nauki zajęcia mają charakter praktyczny. Dzieci uczą się sprzątać, gotować czy pielęgnować ogródek. W ten sposób dzieci nabywają umiejętności praktycznych, stają się odpowiedzialne i pomocne. Warto jednak nadmienić, że nauczanie matematyki czy czytania rozpoczyna się już w pierwszym etapie kształcenia w szkole waldorfskiej.

Szkoły i przedszkola

Szkoły i przedszkola waldorfskie w Polsce

W Polsce obecnie działa 6 szkół waldorfskich oraz 9 przedszkoli waldorfskich oraz 11 przedszkoli działających z inspiracji pedagogiki waldorfskiej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą szkół oraz przedszkoli.

Szkoły waldorfskie w Polsce

Na tej stronie:

Filozofia polskich szkół waldorfskich

Pedagogika waldorfska, którą stosuje szkoła waldorfska, czy też „edukacja Steinera”, została zapoczątkowana przez Rudolfa Steinera w 1919 roku. Stanowi wyjątkową alternatywę dla głównego nurtu edukacji. Szkoły waldorfskie w Polsce to placówki niepubliczne, charakteryzujące się następującymi cechami:

Zindywidualizowany program nauczania

Koncentracja na całym dziecku

Koncentracja na sztuce i kreatywności

Rozwój wyobraźni

Nauka praktyczna

Opóźnienie sformalizowanej edukacji

Interdyscyplinarny program nauczania

Koncentracja na podmiotach spoza głównego nurtu

Koncentracja na naturze

Brak podręczników

Zindywidualizowany program nauczania

Szkoła waldorfska podobnie jak szkoła Montessori, nie ma ustandaryzowanego programu nauczania. Dzieci mają swobodę wyboru własnych zadań i zajęć, pracują we własnym tempie pod okiem i z pomocą nauczyciela. Dzięki temu mogą pracować w różnych obszarach oraz realizować swoje zainteresowania i pasje. Pomaga to rozbudzać ciekawość i inspiruje do dalszej nauki. Takie ma właśnie cele szkoła waldorfska.

Koncentracja na całym dziecku

Edukacja waldorfska koncentruje się na dziecku jako całości. Nauczyciele dbają o rozwój dziecka od strony poznawczej, praktycznej i artystycznej. Szkoła waldorfska wpaja dzieciom także ważne wartości takie jak niezależność, odpowiedzialność, szacunek i empatia.

Koncentracja na sztuce i kreatywności

Cechą charakterystyczną edukacji waldorfskiej jest skupienie się na sztuce i kreatywności. Sztuka przewija się w całym programie nauczania. Obejmuje to sztuki wizualne, muzykę, teatr, gawędziarstwo, poezję i rzemiosło. Lekcje często zaczynają się od opowiadania lub piosenki. Pomaga to ożywić naukę i sprawia, że ​​dzieci są w pełni zaangażowane.

Rozwój wyobraźni

Duży nacisk kładziony jest na rozwój wyobraźni, szczególnie na niższych poziomach edukacji (w przeciwieństwie do przedszkoli Montessori). Dzieci w przedszkolu mają dużo czasu na swobodną zabawę, zabawy w grupie i na świeżym powietrzu. Biorą także udział w grach, odgrywaniu ról i innych aktywnościach rozwijających wyobraźnię i umiejętności społeczne.

Nauka praktyczna

We wczesnych latach nauki dzieci uczą się gotować, sprzątać i uprawiać ogródek. Pomagają także nauczycielom w wykonywaniu zadań w klasie. W ten sposób szkoł waldorfska pozwala dzieciom nabywać wiele praktycznych umiejętności i dzięki temu dzieci stają się bardziej odpowiedzialne.

Opóźnienie sformalizowanej nauki

Nauczanie formalne zaczyna się później niż w większości innych szkół. Dzieci zazwyczaj nie otrzymują oficjalnych instrukcji w zakresie podstawowych przedmiotów do momentu kiedy są na to gotowe. Podstawowe przedmioty, takie jak matematyka i czytanie, rozpoczynają się na początku szkoły podstawowej.

Interdyscyplinarny program nauczania

Przedmioty podstawowe, takie jak matematyka, nauki ścisłe i angielski, są nauczane w blokach/cyklach, po dwie do trzech godzin dziennie. Każdy blok trwa od trzech do pięciu tygodni. Bloki są zintegrowane z innymi przedmiotami, tematami i częściami programu nauczania. Przedmioty rzadko są nauczane w pełnej izolacji.

Koncentracja na podmiotach spoza głównego nurtu

Dzieci uczą się wielu przedmiotów i umiejętności niezwiązanych z podstawowym programem nauczania – np. uczą się gry na instrumentach muzycznych, ogrodnictwa, mitologii i prawidłowego odżywiania. Spędzają również dużo czasu na sztukach pięknych, takich jak malarstwo, rysunek, rzeźba, czy na pracach ręcznych takich jak robienie na drutach, tkanie i szydełkowanie. Dotyczy to zarówno dziewczynek jak i chłopców – nie ma tu miejsca na stereotypy.

Koncentracja na naturze

Dzieci pracują na wielu naturalnych materiałach. Ważnym tematem jest również edukacja ekologiczna, promująca szacunek dla natury. Jak stwierdził L.D. Davey “Podstawową zasadą edukacji wczesnoszkolnej jest to, że małe dzieci uczą się świata najłatwiej, wchodząc w interakcje z otoczeniem”. Szkoły waldorfskie realizują tę zasadę.

Brak podręczników

Uczniowie nie korzystają z gotowych podręczników. Nauczyciel sam kształtuje program i nauczanie w oparciu o dwa źródła: wiedzę o rozwoju dziecka i obserwację uczniów. Służy to zindywidualizowaniu kształcenia i dostosowaniu go do potrzeb rozwojowych danej grupy dzieci.

Zalety polskich szkół waldorfskich

Szkoły waldorfskie różnią się od innych szkół prywatnych w Polsce. Oto ich cechy:

Wysoki poziom nauczania: szkoły waldorfskie oferują wiele ciekawych i wymagających zajęć oraz kursów. Obejmują one przedmioty takie jak matematyka, nauki ścisłe, języki, sztuka wizualna i sceniczna, muzyka, historia, geografia, zoologia, taniec i gimnastyka. Uczniowie utrzymują wysoki poziom i są zachęcani do osiągania jak najlepszych wyników.

szkoły waldorfskie oferują wiele ciekawych i wymagających zajęć oraz kursów. Obejmują one przedmioty takie jak matematyka, nauki ścisłe, języki, sztuka wizualna i sceniczna, muzyka, historia, geografia, zoologia, taniec i gimnastyka. Uczniowie utrzymują wysoki poziom i są zachęcani do osiągania jak najlepszych wyników. Zaangażowani nauczyciele: nauczyciele waldorfscy pozwalają uczniom budować pewność siebie i ciekawość, inspirując ich zamiłowanie do nauki. Większość nauczycieli waldorfskich została przeszkolona przez certyfikowane instytuty edukacji waldorfskiej takie jak International Association for Steiner / Waldorf Early Childhood Education (IASWECE).

nauczyciele waldorfscy pozwalają uczniom budować pewność siebie i ciekawość, inspirując ich zamiłowanie do nauki. Większość nauczycieli waldorfskich została przeszkolona przez certyfikowane instytuty edukacji waldorfskiej takie jak International Association for Steiner / Waldorf Early Childhood Education (IASWECE). Małe klasy: szkoła waldorfska ma zwykle małe klasy. Mała liczebność klas pozwala na lepszy kontakt nauczycieli z uczniami, którzy mogą poświęcić więcej uwagi i wsparcia każdemu uczniowi i lepiej dopasować program do indywidualnych potrzeb edukacyjnych uczniów.

szkoła waldorfska ma zwykle małe klasy. Mała liczebność klas pozwala na lepszy kontakt nauczycieli z uczniami, którzy mogą poświęcić więcej uwagi i wsparcia każdemu uczniowi i lepiej dopasować program do indywidualnych potrzeb edukacyjnych uczniów. Cena: szkoły te są zazwyczaj niedrogie w porównaniu do innych prywatnych szkół w Polsce (takich jak szkoły z internatem, międzynarodowe i szkoły dzienne). Czesne w szkołach waldorfskich zależy od wielu czynników, m.in.wielkości szkoły, lokalizacji czy poziomu.

szkoły te są zazwyczaj niedrogie w porównaniu do innych prywatnych szkół w Polsce (takich jak szkoły z internatem, międzynarodowe i szkoły dzienne). Czesne w szkołach waldorfskich zależy od wielu czynników, m.in.wielkości szkoły, lokalizacji czy poziomu. Nauka języków: wiele z tych szkół (w tym niektóre w Warszawie) oferuje specjalistyczne programy językowe. Niektóre prowadzą naukę w języku angielskim lub po polsku i po angielsku. Oferują również kursy innych języków takich jak francuski, hiszpański, włoski, niemiecki czy japoński.

wiele z tych szkół (w tym niektóre w Warszawie) oferuje specjalistyczne programy językowe. Niektóre prowadzą naukę w języku angielskim lub po polsku i po angielsku. Oferują również kursy innych języków takich jak francuski, hiszpański, włoski, niemiecki czy japoński. Zróżnicowane grono uczniowskie: nierzadko szkoła waldorfska skierowana jest do uczniów międzynarodowych. Do szkół waldorfskich uczęszczają dzieci z różnych krajów i środowisk, co pozwala na poznanie nowych kultur, zwyczajów i wartości.

nierzadko szkoła waldorfska skierowana jest do uczniów międzynarodowych. Do szkół waldorfskich uczęszczają dzieci z różnych krajów i środowisk, co pozwala na poznanie nowych kultur, zwyczajów i wartości. Zaangażowanie rodziców: większość tych szkół promuje aktywne zaangażowanie rodziców w życie szkoły. Normą jest bliska współpraca między rodzicami, nauczycielami, uczniami i administratorami szkoły, co pozwala rodzicom być integralną częścią edukacji ich dziecka.

Głos eksperta

W czasie 2. targów edukacyjnych Our Kids Expo Szkół Niepublicznych odbyły się trzy seminaria na tematy edukacyjne (tu można obejrzeć wszystkie trzy).

“W centrum jest dziecko, a nie program nauczania”

Rozmowa z Adamem Winiarczykiem – dyrektorem szkoły waldorfskiej w Warszawie (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Augusta Cieszkowskego).

Adam Winiarczyk z pedagogiką waldorfską związany jest od samych początków jej istnienia w Polsce tj. od początku lat osiemdziesiątych. Rozmawiamy o pedagogice waldorfskiej i współczesnej edukacji.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dzieci są ważne: Czym są szkoły waldorfskie? Czym się charakteryzują, czym odróżniają się od typowych szkół?

Adam Winiarczyk: Odpowiedź zacząłbym od tego, jakich szkół potrzebujemy w dzisiejszych czasach i potrzebować będziemy prawdopodobnie w najbliższej przyszłości.

DsW: Takich, które są w stanie przygotować uczniów do wyzwań, jakie stawia człowiekowi współczesne życie, które będą rozbudzały ciekawość, a nie wtłaczały tylko wiedzę encyklopedyczną. Żeby uczyły, jak radzić sobie w życiu, a nie tylko na testach, a przy okazji – żeby były to szkoły bez zbędnego stresu, żeby po prostu chciało się do nich chodzić…. listę życzeń można by kontynuować i trochę szkoda, że to tylko życzenia.

AW: Wielu z nas ma podobne wyobrażenia o tym, jak powinny wyglądać dobre szkoły, ale na tym najczęściej koniec. Niewiele się tak naprawdę w tym kierunku robi, przedsiębrane reformy przypominają raczej przestawianie pionków w obrębie tej samej szachownicy, chociaż nie można im oczywiście odmawiać dobrych intencji. Otaczająca nas szkolna rzeczywistość jest zgoła inna, nie licząc oczywiście tych wyjątków, gdzie próbuje się coś robić – mam na myśli coś alternatywnego – tak, aby to co pani przed chwilą wymieniła, nie pozostało tylko postulatem.

DsW: Czy zatem szkoła waldorfska należy do takich wyjątków?

AW: Niewątpliwie, i to od ponad 90 lat.

DsW: Na czym więc polega wasza specyfika, wasza inność?

AW: Żeby pozostać przy metaforze z pionkami na szachownicy, staramy się wychodzić poza jej obręb, a konkretnie – rezygnujemy z wtłaczania dziecka w system edukacji, tylko dostosowujemy edukację do rzeczywistych rozwojowych potrzeb dziecka i do jego rozwojowych możliwości. W centrum stoi zawsze dziecko, a nie program nauczania. W tradycyjnych szkołach jest najczęściej odwrotnie. W centrum stoją różne dyrektywy i spora ilość papierów. Nauczyciel jest rozliczany z realizacji programu nauczania, a nie z tworzenia warunków potrzebnych do realizacji natury dziecka.

W tradycyjnej szkole nie ma miejsca dla całej dziecięcej osobowości, jest tam miejsce głównie dla intelektu, ciało jest tolerowane, a emocje ignorowane. Uważamy, że człowiek jest większą całością, z której widzialny jest jedynie skrawek – mała postać dziecka; pozostała część człowieka – jego cały potencjał, który gdzieś przecież jest, jego wszystkie możliwe zdolności, jego „nasiona spoczywajace na dnie duszy” – ma się dopiero stopniowo realizować.

Realizować prawidłowo będzie się dopiero jednak wtedy, kiedy będziemy uwzględniać i rozwijać w odpowiednim stopniu całego człowieka; a więc nie tylko myślenie i intelekt (sferę głowy), ale także cały obszar życia uczuciowego (sferę serca) oraz wolicjonalnego: aktywność, inicjatywę, sprawność. Obecnie mamy tendencję do przeinwestowywania sfery głowy kosztem innych sfer życia. Rozrost jednej części dokonuje się zawsze kosztem innych części. W podejściu holistycznym, jakie reprezentujemy, chodzi o harmonijny rozwój wszystkich sfer.

DsW: Czy jest to możliwe do realizacji?

AW: Owszem. I to dzięki sztuce. Jest ona najlepszym narzędziem.

Nieustanne uwzględnianie wszystkich sfer ludzkiej osobowości wymaga, w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie lada sztuki. Wszystkie zajęcia potrzebują artystycznego podejścia i ukształtowania, po to m. in., aby dziecko mogło każdy temat jak najgłębiej przeżyć. Jeśli rozum przyjmuje coś, czym nie jest zainteresowane serce, to myśli i uczucia idą innymi drogami. Lekcja powinna być, przynajmniej od czasu do czasu, jak małe dzieło sztuki.

DsW: Niekiedy słyszy się zarzut, że tam gdzie dużo sztuki, to mało nauki.

AW: Tak, ale jeśli w procesie artystycznym dostrzeżemy proces uczenia się, to jest zupełnie inaczej. Czego zwykle wymaga się od kandydatów na róźne ważne stanowiska? Elastyczności, fleksybilności, twórczego myślenia, kreatywności, itp., a to właśnie proces artystyczny ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju tych właśnie kompetencji!

Nasze dzieci już za kilkanaście lat staną wobec zawiłych problemów dzisiejszego świata i to być może takich, które trudno nam sobie teraz wyobrazić. Będą przejmować trudy związane z ich rozwiązywaniem. By temu podołać, będą musiały odznaczać się elastycznością, kreatywnym myśleniem, twórczą fantazją… no i siłą woli. Tych cech nie można sobie kupić ani szybko się ich nauczyć, np. na jakiś kursach. Takie cechy trzeba wyrabiać latami i dobrze, jeśli szkoła jest właśnie miejscem, w którym można to robić.

DsW: Co w takim razie Państwo robicie w tym kierunku?

AW: Tak jak już powiedziałem, duży nacisk kładziemy na sztukę, ale nie chodzi tu o uprawianie sztuki sensu stricto, ale o to, aby elementem artystycznym przeniknąć wszystkie przedmioty, żeby sami nauczyciele byli artystami w tym, co robią. Wymaga to od nich nieustannej pracy nie tylko pod kątem przygotowywania lekcji, ale także pod kątem artystycznej jej prezentacji. Pedagogika waldorfska to sztuka.

DsW: Jak zatem wygląda nauczanie w Waszej szkole?

AW: Dzieci dużo rysują i malują (sic!) specjalnymi kredkami, malują akwarelami specjalną techniką (mokre na mokrym) wżywając się najpierw w naturę poszczególnych barw i ich wzajemne „relacje”, by potem móc malować z wykorzystaniem poznanej już istoty kolorów. Dużo grają (na fletach pentatonicznych) i śpiewają, ale nie tylko na zajęciach muzycznych (u nas są one 3 razy w tygodniu, plus orkiestra), lecz i na pozostałych lekcjach (np. codziennie przed rozpoczęciem lekcji grają na fletach z nauczycielem wychowawcą. Zresztą gra na flecie służy nie tylko rozwijaniu umiejętności muzycznych, ale świetnie nadaje się do ćwiczeń rozwijających motorykę i koordynację), inscenizują, lepią, modeluja, artystycznie geometryzują (formy w ruchu i na papierze), słuchają wielu opowieści, baśni, legend (opowiadanych przez nauczycieli, nie czytanych; stanowi to swoisty wstęp do historii kultury); robią na drutach (co nie tylko rozwija sprawność, motorykę, cierpliwość, ale również giętkość i elastyczność myślenia; uczą się od pierwszech klasy 2-óch języków obcych (u nas angielskiego i niemieckiego).

Bardzo ważne jest, aby to, czego się dzieci uczą, nie było podawane w sposób abstrakcyjny, ale by najpierw przeżyły to w sposób obrazowy, aby uczuciowo połączyły się z prezentowanymi treściami; dlatego nauczyciel stara się mówić w sposób żywy i obrazowy, stara się wszystko, co przekazuje ubrać w obraz – np. litery wyprowadzamy z różnych obrazów, często baśniowych, które po uproszczeniu zamieniają się w znaki pisma; w ten sposób formy liter przestają być dla dzieci abstrakcją. Tworzy to tak ważną równowagę między intelektem a sferą uczuć i emocji.

DsW: A jak to wyglada od strony organizacyjnej?

AW: Część zajęć prowadzona jest w tzw cyklach (blokach) lekcyjnych, co pozwala lepiej skoncentrować się na przerabianych treściach. Bardzo ważny jest rytm, do tego stopnia, że codzienny początkowy fragment zajęć nazywamy częścią rytmiczną.

Co 2 miesiące organizowane są w szkole prezentacje, w czasie których uczniowie mogą pokazać pozostałej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom, to nad czym ostatnio pracowały no i pochwalić się swoimi osiągnięciami; nazywamy to świętami szkoły.

DsW: Słuchajac tego, co Pan mówi, można odnieść wrażenie, że pracujecie Państwo nad wyrabianiem tych cech, które są najbardziej obecnie poszukiwane.

AW: Faktycznie, można tak powiedzieć. Przy czym nie jest to koniunkturalne, ale wypływa z naszego podejścia do człowieka, w którym trzeba pobudzać i rozwijać wszystkie zdolności, a nie głównie umysł i intelekt – do szkoły idzie przecież cały człowiek, a nie tylko głowa. Rozwijać trzeba różne aspekty osobowości, przynajmniej stwarzać ku temu warunki.

DsW: Howard Gardner, profesor z Harwardu, twórca teorii inteligencji wielorakiej twierdzi, że w człowieku jest wiele inteligencji, które należy rozwijać, natomiast szkoła rozwija głównie jeden jej rodzaj – inteligencję logiczno-matematyczną.

AW: Zgadza się, H. Gardner używa innej nomenklatury, ale kierunek myślenia jest ten sam. Poza tym cieszy, że uznane autorytety ze świata nauki dochodzą do podobnych wniosków.

DsW: Słyszałam, że w szkołach waldorfskich podchodzi się z rezerwą do mediów.

AW: Do pewnego stopnia tak, tzn. uważamy, że im wcześniejszy kontakt z mediami, tym bardziej jest to szkodliwe dla ogólnego rozwoju dziecka. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jak mocno media przykuwają uwagę. Liczne badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ mediów na rozwój. Nie chodzi nam naturalnie o eliminację TV czy PC, ale o przestrzeganie zasady “wszystko w swoim czasie”. I tu pytanie – czy czas, kiedy intensywnie rozwijają się zmysły młodego człowieka i siły jego fantazji, jest odpowiednim czasem na intensywny kontakt z mediami? Dzieci “telewizyjne” mają często trudności ze skupieniem się, miewają ubogą wyobraźnię i nudzi je spokojny tok nauczania. Nauczyciele waldorfscy przykładają dużą wagę do tego, aby dzieci, zanim poznają świat wirtualny, zaznajomiły się najpierw z otaczającym ich światem natury i w oparciu o ten świat rozwijały swoje twórcze umiejętności. Może to, co mówię, nie jest trendy, ale w przypadku, kiedy chodzi o dobro dziecka, trzeba w takich kwestiach być zdecydowanym.

Uwaga! Reklama do czytania Jak zrozumieć małe dziecko Poradnik świadomego rodzicielstwa Cud rodzicielstwa Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

DsW: Żeby móc realizować te wszystkie postulaty, potrzeba niezwykłego zaangażowania – widać, że macie Państwo wysokie oczekiwania wobec nauczycieli.

AW: Zgadza się. Aby to wszystko osiągnąć, nauczyciel w szkole waldorfskiej musi nie tylko doskonalić swój warsztat pracy, ale i pracować stale nad sobą, nad swoim rozwojem. Żeby wyrabiać w dzieciach wspomnianą już twórczą fantazję, kreatywność czy elastyczność, musi je najpierw choć trochę wykształcić u siebie. Pomagają mu w tym m. in. cotygodniowe konferencje kolegium nauczycielskiego, ścisła współpraca z innymi nauczycielami i udział w różnych szkoleniach w kraju i zagranicą.

Lista szkół

Lista szkół waldorfskich w Polsce

Szkoła Podstawowa

Szkoły, które mają prawo do noszenia nazwy “waldorfska” oraz należą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogiki Waldorfskiej (IAO) w Stuttgarcie:

1. Waldorfska Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida

ul. Pocztowa 22, 43-309 Bielsko-Biała

tel. 33 810 13 93, 797 172 566

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.szkola-waldorfska.bielsko.pl

2. Waldorfska Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka

ul. Kazimierza Wielkiego 33, 30-074 Kraków

tel. 606 398 002

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.waldorfskaszkola.pl

3. Waldorfska Szkoła Podstawowa nr 71

ul. Wolność 2A, 01-018 Warszawa

tel./fax 022 631 54 78

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.waldorfska.edu.pl

4. Społeczna Waldorfska Szkoła Podstawowa

ul. Łozowa 77, 61-448 Poznań

tel. 509 917 373

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.waldorfska.org

5. Niepubliczna Waldorfska Szkoła Podstawowa im. Augusta Cieszkowskiego

ul. Alpejska 16

04-628 Warszawa

tel. 604 684 604

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liceum Ogólnokształcące

1. Waldorfskie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida

ul. Pocztowa 18, 43-309 Bielsko-Biała

tel. 33 810 13 93, 797 172 566

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.szkola-waldorfska.bielsko.pl

Szkoły podstawowe działające zgodnie z założeniami pedagogiki waldorfskiej, które są w trakcie dopełnienia formalności związanych z prawem do noszenia nazwy “waldorfska”:

Szkoła Podstawowa “Istota”

ul. Telimeny 9, 30-838 Kraków

tel. 12 263 78 41, 601 454 970

키워드에 대한 정보 szkoła waldorfska w warszawie

다음은 Bing에서 szkoła waldorfska w warszawie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Natychmiastowa Naprawa Protez Warszawa | How Dentures Are Repaired/Fixed 빠른 답변
See also  스타 크래프트 무한 맵 자료실 | 잔인한 전략 써서 미안해.. 【 스타크래프트 빠른무한 】 상위 185개 답변

See also  서울 러 버즈 | [Vlog] 산리오 러버스 클럽 갔다가 15만원 쓰고 왔습니다 . . | Sanrio Lovers Club | 홍대 팝업스토어 | 산리오 굿즈 156 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE

  • szkoła waldorfska
  • edukacja waldorfska
  • podstawowa szkoła waldorfska w Warszawie
  • szkoła waldorfska Warszawa Wawer
  • pedagogika waldorfska
  • szkoła podstawowa warszawa Wawer
  • szkoła podstawowa Warszawa Wawer

NASZA #SZKOŁA #WALDORFSKA #W #WARSZAWIE


YouTube에서 szkoła waldorfska w warszawie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 NASZA SZKOŁA WALDORFSKA W WARSZAWIE | szkoła waldorfska w warszawie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment