Szkolenie Bhp Na Stanowisku Biurowym | Szkolenie Z Zakresu Bhp – Agencja Prawa Pracy I Bhp Sp. Z O.O. Www.Uslugi-Bhp.Pl 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “szkolenie bhp na stanowisku biurowym – Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Przemysław Urbański 이(가) 작성한 기사에는 조회수 14,169회 및 좋아요 111개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

szkolenie bhp na stanowisku biurowym 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl – szkolenie bhp na stanowisku biurowym 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Agencja Prawa Pracy i Bhp zastrzega sobie prawa do niniejszego filmu szkoleniowego.
Jeśli ktoś z Państwa życzyłby użyć filmu do celów szkoleniowych prosimy o kontakt.
SZKOLENIE PROWADZI
mgr Danuta Ruszkiewicz–Urbańska, prawnik,
GŁ. SPECJALISTA DS. BHP, INSPEKTOR P.POŻ Przemysław Urbański,
RATOWNIK MEDYCZNY ŁUKASZ MARCINKOWSKI.
604 641407, 513-07 22 88, 606 4294 70, 664 705 888.
www.uslugi-bhp.pl

szkolenie bhp na stanowisku biurowym 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ile jest ważne szkolenie BHP dla pracowników …

Dotyczy to kadry obejmującej stanowisko polegające na kierowaniu innymi … Szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych nie są już obowiązkowe.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: strazserwis.pl

Date Published: 2/12/2021

View: 9131

Koniec okresowych szkoleń BHP w biurach – Prawo.pl

Ograniczenie obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych BHP dla … wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.prawo.pl

Date Published: 10/16/2022

View: 302

Szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych

2373, który znosi obowiązek zapewnienia szkoleń okresowych bhp dla pracowników na stanowiskach administracyjno – biurowych.

+ 여기에 더 보기

Source: szkoleniabhp-online.pl

Date Published: 5/24/2022

View: 8344

Szkolenia BHP dla pracowników – co ile lat?

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 5/24/2022

View: 5494

Szkolenie wstępne bhp online dla stanowisk administracyjno

W zdalnym szkoleniu wstępnym bhp dla pracowników zostały uwzględnione kwestie bhp związane z wykonywaniem prac administracyjno-biurowych, kierowania pojazdem …

+ 여기에 더 보기

Source: eszkoleniabhp.com

Date Published: 1/2/2022

View: 8633

MATERIAŁY SZKOLENIOWE Z BHP DLA PRACOWNIKÓW …

Zebrane materiały zawierają bardzo waŜne wiadomości (m.in. stanowiska pracy, … utrwalenia materiału obejmującego swoim zakresem szkolenie okresowe.

+ 여기에 보기

Source: www.up.poznan.pl

Date Published: 2/7/2022

View: 498

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia …

Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Od …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kadry.infor.pl

Date Published: 12/23/2021

View: 2178

Szkolenie BHP dla pracowników biurowych – Szkolenia BHP

Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach administracyjno – biurowych powinno być przeprowadzone nie rzadziej niż raz na 6 lat.

+ 더 읽기

Source: bhp-szkolenia.info

Date Published: 9/5/2022

View: 2239

Szkolenia bhp dla pracownika biurowego – Kodeks Pracy

odbyła w tym czasie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program …

+ 여기에 더 보기

Source: www.kodekspracy.pl

Date Published: 1/7/2022

View: 2769

주제와 관련된 이미지 szkolenie bhp na stanowisku biurowym

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Szkolenie z zakresu BHP - Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl
Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl

주제에 대한 기사 평가 szkolenie bhp na stanowisku biurowym

  • Author: Przemysław Urbański
  • Views: 조회수 14,169회
  • Likes: 좋아요 111개
  • Date Published: 최초 공개: 2019. 4. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=m1fSVawgmPg

Czy pracownik biurowy musi mieć szkolenie BHP?

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Jakie szkolenia BHP dla pracowników biurowych?

Dotychczas pracownicy administracyjno-biurowi odbywali szkolenia okresowe raz na 6 lat. Według nowych przepisów zwolnieni z okresowych szkoleń BHP zostaną pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której uznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.

Ile jest ważne szkolenie BHP pracownika biurowego?

Szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych i innych (np. lekarzy, nauczycieli) odbywa się nie później niż rok od daty zatrudnienia i jest ważne 5 lat. Szkolenia okresowe bhp dla administracji mogą być prowadzone online w formie samokształcenia kierowanego.

Kto jest zwolniony ze szkoleń okresowych BHP?

szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu …

Kiedy nie trzeba szkolenia BHP?

Szkolenie wstępne nie jest konieczne jedynie w sytuacji, gdy pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, na którym pracował u poprzedniego pracodawcy bezpośrednio przed zawarciem umowy o pracę.

Czy szkolenie wstępne BHP jest obowiązkowe?

Szkolenia BHP – informacje ogólne

Szkolenia BHPobowiązkowe – zarówno wstępne, jak i okresowe. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy bez dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Koszt szkolenia BHP pokrywa pracodawca.

Czy szkolenie wstępne bhp może być w formie samokształcenia?

Należy jednak podkreślić, że możliwość samokształcenia kierowanego nie dotyczy osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Z możliwości samokształcenia kierowanego nie można również skorzystać w przypadku szkolenia wstępnego oraz instruktażu stanowiskowego.

Jakie rodzaje szkoleń obowiązują pracownika przed dopuszczeniem go do pracy?

W myśl przepisów Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia z zakresu bhp dzielą się na wstępne i okresowe.

Co ile lat należy przeprowadzać szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno-biurowych?

pracownicy na stanowiskach administracyjnobiurowych – 6 lat, pracownicy, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp – 5 lat.

Jaka jest kara za brak szkolenia BHP?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracownik nowo zatrudniony lub pracujący już 12 miesięcy, musi przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zlekceważenie tego obowiązku może grozić karą od 1 tys. do 30 tys. zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet 50 tys.

Ile trwa instruktaż stanowiskowy dla pracowników administracyjno-biurowych?

I tak, instruktaż ogólny powinien trwać co najmniej 3 godziny, natomiast instruktaż stanowiskowy co najmniej 8 godzin, a w przypadku instruktażu stanowiskowego pracowników administracyjnobiurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych – 2 godziny.

Czy można być zwolnionym ze szkoleń BHP?

Jak widać, nie istnieje całkowite zwolnienie z odbycia szkolenia okresowego BHP, a jedynie nie trzeba powtarzać tego samego kursu.

Czy pracodawca musi mieć kurs BHP?

2373 §21 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

Co ile jest szkolenie okresowe BHP?

Zgodnie z prawem szkolenia okresowe wykonuje się co: 3 lata – w przypadku kadry robotniczej, 5 lat – w przypadku przedsiębiorców, kierowników, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz osób służby BHP, 6 lat – dotyczy tylko pracowników administracyjno-biurowych.

Co ile lat przeprowadzane jest szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno biurowych?

Zgodnie z prawem szkolenia okresowe wykonuje się co: 3 lata – w przypadku kadry robotniczej, 5 lat – w przypadku przedsiębiorców, kierowników, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz osób służby BHP, 6 lat – dotyczy tylko pracowników administracyjnobiurowych.

Kiedy pracodawca musi mieć szkolenie BHP?

Obowiązek odbycia pierwszego szkolenia pojawia się, gdy pracodawca zyskuje swój status, czyli gdy ktoś zatrudnia pierwszego pracownika lub obejmuje stanowisko związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ważność szkolenia okresowego BHP dla pracodawcy i osób na stanowiskach kierowniczych wynosi 5 lat.

Czy pracodawca musi odbyc szkolenie BHP?

Pamiętaj! Pracodawca powinien odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Nie wolno dopuścić pracownika do wykonywania pracy, jeśli nie posiada wymaganych kwalifikacji i umiejętności, a także nie zna przepisów oraz zasad BHP.

Czy pracodawca podlega szkoleniu BHP?

Art. 207 § 3 kodeksu pracy wskazuje, że pracodawca powinien znać przepisy o ochronie pracy, w tym przepisy i zasady BHP, w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków służbowych. Potwierdzenie stanowi również Art. 2373 § 21 kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek odbycia okresowego szkolenia BHP.

Ile jest ważne szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych? Co ile? Ważność szkolenia wstępnego BHP

Ile jest ważne szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych?

Pracodawcy często muszą zapewnić swoim pracownikom nie tylko odpowiednie warunki do pracy, ale też liczne szkolenia, przystosowujące do wykonywania zawodu. Jednym z najważniejszych obowiązków, które na nich spoczywają, jest konieczność przeprowadzenia obowiązkowych szkoleń BHP. Jak powinno ono wyglądać przypadku pracowników administracyjno-biurowych i jak długo jest ono ważne w świetle aktualnych przepisów prawa? Sprawdź!

Kiedy trzeba wykonać szkolenie BHP?

Już w dniu przyjęcia nowego pracownika do pracy powinno odbyć się szkolenie wstępne BHP. Jest ono podzielone na dwa etapy: instruktaż ogólny, w którego trakcie zapoznawany jest on z ogólnymi wytycznymi bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w zakładzie oraz instruktaż stanowiskowy. Podczas prowadzenia tego drugiego zaznajamia się nowo przyjętą na dane stanowisko osobę z zasadami BHP i z zagrożeniami, jakie mogą występować podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Wśród nowo zatrudnionych osób pierwsze szkolenie ważne jest przez pół roku. Dotyczy to kadry obejmującej stanowisko polegające na kierowaniu innymi pracownikami. Pozostali muszą natomiast zostać ponownie przeszkoleni w ciągu roku od objęcia posady. Szkolenie BHP wstępne i okresowe odbywa się na koszt pracodawcy i w czasie pracy. Po jego zakończeniu pracownik jest zobowiązany potwierdzić fakt jego ukończenia na piśmie. W przypadku zatrudnienia danej osoby na tym samym stanowisku, które zajmowała u danego pracodawcy przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę, nie trzeba jej ponownie szkolić.

Ile jest ważne szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno-biurowych?

Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy zmienia się czas ważności szkolenia okresowego BHP. Dziewiątego listopada 2018 roku została wydana ustawa zmieniająca niektóre ustawy w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 roku. Do tej pory szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych musiało się odbywać w terminie nieprzekraczającym 12 miesięcy od daty zatrudnienia i ważne było przez 6 lat. Ile jest ważne szkolenie BHP po wprowadzeniu tej ustawy?

Szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych nie są już obowiązkowe. Zwolnione z nich zostały osoby zakwalifikowane do grupy zawodowej, której przyznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Są to stanowiska, w których występuje najniższy wskaźnik wypadkowości i najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia, czyli:

działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją,

informacja i komunikacja,

produkcja odzieży,

działalność związana z usługami gastronomicznymi,

działalność finansowa i ubezpieczeniowa,

poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji,

działalność związana z administracyjną obsługą biura,

produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawianych,

transport lotniczy,

działalność związana z obsługą rynku nieruchomości,

edukacja,

działalność naukowa i techniczna,

produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

działalność detektywistyczna i ochroniarska,

handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego samochodami osobowymi.

Jednocześnie szkolenie BHP dla kierujących pracownikami musi być powtarzane co pięć lat.

Podsumowanie

W celu przeprowadzenia szkolenia BHP pracowników biurowych zachęcamy do skontaktowania się z nami. Zajmujemy się nie tylko organizowaniem szkoleń wstępnych i okresowych, tworzeniem instrukcji stanowiskowych, uzupełnianiem dzienników i rejestrów, ale również budujemy i promujemy kulturę BHP wśród pracowników i kadry kierowniczej. Przekłada się to na podnoszenie świadomości. Na bieżąco zajmujemy się kontrolowaniem warunków pracy i przestrzegania przepisów oraz wdrażaniem procedur i instrukcji dotyczących zasad BHP. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, która jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie!

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia 2019 r.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Pracodawcy zakwalifikowani do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, nie muszą już przeprowadzać szkolenia okresowego bhp dla pracowników administracyjno-biurowych. Ponadto pracodawcy ci, jeżeli ukończyli szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp, mogą sami wykonywać zadania tej służby, pod warunkiem że zatrudniają do 50 pracowników.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z powodów nowelizacji było przekonanie, że Kodeks pracy zbyt rygorystycznie wdraża regulacje dyrektywy Rady z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy w zakresie szkoleń okresowych bhp. Zgodnie z dyrektywą pracownicy powinni być objęci obowiązkiem odbywania tych szkoleń tylko wtedy, kiedy jest to konieczne i uzasadnione. Ponadto zmiana przepisów ma na celu obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp

Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracowników do pracy, do której wykonywania nie posiadają oni wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom okresowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Do 31 grudnia 2018 r. pracodawca miał obowiązek zapewnienia okresowego szkolenia w zakresie bhp wszystkim zatrudnianym pracownikom. Jednak 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ten obowiązek ograniczają. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Zwolnienie z obowiązku zapewnienia tym pracownikom szkolenia bhp dotyczy tylko tych pracodawców, których rodzaj przeważającej działalności znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 2373 § 22Kodeksu pracy). Należy podkreślić, że są to grupy działalności o najniższych wskaźnikach wypadkowości i o warunkach środowiska pracy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia.

Ze szkolenia okresowego bhp zwolnieni są pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.

Zwolnienie z obowiązku zapewnienia szkoleń okresowych pracownikom administracyjno-biurowym nie jest dane pracodawcy raz na zawsze. Będzie on musiał przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników w zakresie bhp, jeżeli jego rodzaj przeważającej działalności znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka. Na przeszkolenie pracowników pracodawca ma maksymalnie 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Dotyczy to także sytuacji, gdy z dokonanej oceny ryzyka zawodowego wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracowników stało się konieczne (art. 2373 § 23-24 Kodeksu pracy).

Wykonywanie zadań służby bhp

Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników obowiązkowo tworzy służbę bhp, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają, aby zadania służby bhp wykonywał pracodawca. W tym celu muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim pracodawca musi mieć ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp. W takiej sytuacji może wykonywać zadania tej służby, jeżeli zatrudnia do 10 pracowników. Jeśli oprócz ukończenia wspomnianego szkolenia pracodawca został zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka – może sam wykonywać zadania służby bhp, jeżeli zatrudnia do 50 pracowników (art. 23711 § 1 Kodeksu pracy). Ten właśnie limit 50 pracowników obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Poprzednio wynosił on 20 pracowników.

Pracodawcy zakwalifikowani do kategorii ryzyka nie wyższej niż trzecia i zatrudniający do 50 pracowników mogą wykonywać zadania służby bhp.

Grupy działalności i kategorie ryzyka

Omawiana nowelizacja przepisów Kodeksu pracy jest istotna dla pracodawców, których rodzaj przeważającej działalności znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono kategorię ryzyka nie wyższą niż trzecia. Kategorie ryzyka określa rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i skutków. Grupy działalności i ustalone dla nich kategorie ryzyka przedstawia tabela.

Grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka

Lp. Grupy działalności Kod PKD* Kategorie ryzyka 1. Produkcja odzieży C-14 3 2. Produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawionych C-15 3 3. Poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji C-18 3 4. Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych C-26 3 5. Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; Naprawa pojazdów samochodowych G-45 3 6. Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi G-46 3 7. Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi G-47 3 8. Transport lotniczy H-51 2 9. Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi I 2 10. Informacja i komunikacja J 2 11. Działalność finansowa i ubezpieczeniowa K 2 12. Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości L 2 13. Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna M 2 14. Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane N-79 2 15. Działalność detektywistyczna i ochroniarska N-80 3 16. Działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej N-82 2 17. Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne, organizacje i zespoły eksterytorialne O,U 3 18. Edukacja P 3 19. Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją R 3 20. Pozostała działalność usługowa, gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby S,T 2

* Kod PKD określony w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2440).

Podstawa prawna:

Szkolenia BHP dla pracowników

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca zobowiązany jest ponadto do organizowania szkolenia BHP – to na nim ciąży bowiem obowiązek informacyjny w tym zakresie. Częstotliwość oraz forma szkoleń uzależnione są od rodzaju stanowiska pełnionego przez pracownika.

Szkolenia BHP – kiedy i co jaki czas powinny się odbywać?

Szkolenia BHP powinny być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Szkolenia BHP pracodawca powinien powtarzać w czasie trwania stosunku pracy pracownika w celu utrwalenia wiedzy z tej dziedziny oraz przedstawienia ewentualnych zmian. Kwestia częstotliwości szkoleń BHP związana jest z rodzajem i warunkami wykonywanej pracy.

Powtarzalność szkolenia okresowego, nie rzadziej niż Rodzaj zajmowanego w firmie stanowiska pracy Rodzaj szkolenia Minimalny czas trwania szkolenia podany w minutach Raz na 1 rok Pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne (duże zagrożenia dla zdrowia i zagrożenia wypadkowe) Instruktaż na stanowisku pracy i wykład 360 Raz na 3 lata Pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze Raz na 5 lat Pracodawca oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane 720 Pracownicy inżynieryjno-techniczni, technolodzy i organizatorzy produkcji, projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych 720 Pracownicy służby BHP i osoby wykonujące zadania służby BHP 1440 – w tym 180 ćwiczeń Pracownicy narażeni na czynniki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia oraz pracownicy, których praca związana jest z odpowiedzialnością w zakresie BHP 360 Raz na 6 lat Pracownicy administracyjno-biurowi, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla których zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka i inni, których nie wymieniono 360 Bez szkoleń okresowych Pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka –

Szkolenia BHP a a COVID

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:

pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;

pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;

pracownika przenoszonego na stanowisko;

ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przypada w:

okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub

w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Szkolenie BHP – jakie są ich rodzaje?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Przepisy przewidują dwa rodzaje szkoleń BHP:

wstępne oraz

okresowe.

Ponadto szkolenia BHP zarówno wstępne, jak i okresowe powinno odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Po zapoznaniu się z instrukcjami i wskazówkami bezpieczeństwa i higieny pracy pracownik jest obowiązany potwierdzić ten fakt na piśmie.

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Kiedy powinny odbywać się szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych?

Za sprawą ustawy z 9 listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, zmianie uległ obowiązek okresowego szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych. Dotychczas pracownicy administracyjno-biurowi odbywali szkolenia okresowe raz na 6 lat.

Według nowych przepisów zwolnieni z okresowych szkoleń BHP zostaną pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której uznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Są to grupy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia oraz niski wskaźnik wypadkowości.

Grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka:

produkcja odzieży,

produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawianych,

poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji,

produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,

transport lotniczy,

informacja i komunikacja,

działalność detektywistyczna i ochroniarska,

edukacja,

działalność związana z kulturą, rekreacją i rozrywką,

działalność naukowa i techniczna,

działalność finansowa i ubezpieczeniowa,

działalność związana z obsługą rynku nieruchomości,

działalność związana z usługami gastronomicznymi,

działalność związana z administracyjną obsługą biura.

W sytuacji, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajdzie się w grupie, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie okresowe w ciągu 6 miesięcy od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Polecamy Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE

Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Czy pracodawca zawsze ma obowiązek utworzenia służby BHP?

Liczba zatrudnionych pracowników w zakładzie decyduje o obowiązku utworzenia służby BHP, która ma za zadanie doradzać i pełnić kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, ma obowiązek utworzenia służby BHP, natomiast w przypadku zatrudnienia poniżej 100 osób może powierzyć zadania służby jednemu z pracowników zatrudnionych na danym stanowisku.

Pracodawca ma możliwość wykonywania zadań służby BHP pod warunkiem, że przejdzie szkolenie uprawniające go do tego. Możliwość ta dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 pracowników.

Od 1 stycznia 2019 roku w związku ze zmianami w Kodeksie pracy pracodawca, który oprócz ukończenia szkolenia, prowadzi działalność, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, ma możliwość przejęcia zadań służby BHP przy zatrudnieniu do 50 pracowników. Do końca ubiegłego roku limit zatrudnionych, dla których pracodawca zakwalifikowany do nie wyższej niż trzeciej kategorii ryzyka mógł wykonywać zadania służby BHP po ukończeniu szkolenia, wynosił 20 pracowników.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy – czy konieczna?

Kodeks pracy (art. 2091) nakłada również na pracodawcę obowiązek wyznaczenia w obrębie zakładu pracy pracowników do udzielenia pierwszej pomocy oraz do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Sposób postępowania w powyższych sytuacjach powinien być przystosowany zarówno do rodzaju oraz zakresu wykonywanej działalności, liczby pracowników (a także pozostałych osób znajdujących się na terenie zakładu pracy), jak i rodzaju oraz poziomu pojawiających się zagrożeń. W sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia tylko pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych, działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników może wykonywać sam.

Pierwsza pomoc – kto i za co odpowiada?

Przepisy nie precyzują szczegółowo zakresu szkoleń, jakie powinny odbyć osoby wyznaczone w firmie do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań z zakresu zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Stąd też przyjmuje się, że szkolenia kierunkowe dla takich pracowników będą wystarczające w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, oraz że mogą być aktualizowane w ramach zwykłych szkoleń BHP. Poza tym także pierwsze szkolenie w tym zakresie może być zrealizowane na płaszczyźnie wstępnego lub okresowego szkolenia BHP, o ile zostanie ono odpowiednio dostosowane.

Podobne stanowisko zajmuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (dalej: CIOP), który w ramach swojej działalności zajmuje się m.in. opracowywaniem i opiniowaniem standardów w zakresie ochrony pracy w dziedzinie BHP.

Osoby wyznaczone do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji nie muszą posiadać w tym zakresie specjalistycznych kwalifikacji. Powinny mieć ukończone szkolenie w dziedzinie BHP zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 roku (w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.)

Szkolenia BHP pracowników – podsumowanie

CIOP objaśnia, iż w ramowych programach szkolenia zamieszczonych w załączniku do rozporządzenia, została zawarta problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej. Pracodawca lub jednostka organizacyjna przeprowadzająca szkolenia BHP powinni zadbać o to, by szkolenie wstępne lub okresowe BHP było przygotowane zgodnie z występującymi w firmie stanowiskami, uwzględniając przy tym szkolenie pracowników wyznaczonych do wykonywania czynności w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (uzależnione od rodzaju i poziomu zagrożeń, jakie mogą występować w danej jednostce).

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ponadto, każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę powinna przechodzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Częstotliwość takich szkoleń jest różna w zależności od warunków w jakich wykonywana jest praca – mogą to odbywać się co roku lub nawet co 6 lat.

Jak długo jest ważne szkolenie BHP

Aktualizacja zgodnie z nowelizacją przepisów z czerwca 2019 r. Poniższe informacje są ważne w 2021 r.!

Szkolenie wstępne BHP powinno odbyć się w dniu przyjęcia pracownika do pracy. Jest ono podzielone na instruktaż ogólny podczas którego pracownik jest zapoznawany z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie oraz instruktaż stanowiskowy. W czasie prowadzenia instruktażu stanowiskowego pracownik zostaje zapoznany z zasadami BHP oraz możliwymi zagrożeniami występującymi na jego stanowisku pracy. Instruktaż ogólny można prowadzić online (z uwagi na pandemię). Instruktaż stanowiskowy należy prowadzić stacjonarnie lub ewentualnie online w zależności od zagrożeń występujących na stanowisku pracy.

Szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych musi odbyć się w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy od daty zatrudnienia. Szkolenia okresowe dla robotników muszą być odnawiane nie rzadziej niż raz na 3 lata. Szkoleń okresowych bhp dla robotników nie można prowadzić online.

Szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych i innych (np. lekarzy, nauczycieli) odbywa się nie później niż rok od daty zatrudnienia i jest ważne 5 lat. Szkolenia okresowe bhp dla administracji mogą być prowadzone online w formie samokształcenia kierowanego.

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami musi zostać przeprowadzone nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty zatrudnienia. Szkolenie okresowe dla tej grupy jest ważne nie dłużej niż 5 lat. Szkolenia okresowe bhp dla kierowników i pracodawców mogą być prowadzone online w formie samokształcenia kierowanego.

Szkolenie okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych również jest ważne do 5 lat, jednak czas od zatrudnienia do pierwszego szkolenia okresowego to 12 miesięcy. Szkolenia okresowe bhp dla pracowników inżynieryjno-technicznych mogą być prowadzone online w formie samokształcenia kierowanego.

Pracownicy służby BHP, specjaliści ds. BHP, muszą swoją wiedzę aktualizować nie rzadziej niż raz na 5 lat, a pierwsze szkolenie musi obyć się przed upływem 12 miesięcy od daty zatrudnienia. Szkolenia te mogą być prowadzone online w formie samokształcenia kierowanego.

Pracodawco – sprawdź terminy kolejnych szkoleń okresowych BHP przed upływem ważności poprzednich szkoleń BHP Twoich pracowników!

Możesz zapisać pracowników na szkolenie otwarte lub zorganizować szkolenie BHP zamknięte w siedzibie Twojej firmy.

Masz jakiekolwiek pytania odnośnie szkoleń BHP?

Napisz na [email protected] lub zadzwoń pod numer telefonu 600 004 503

Napisz do nas Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz

dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną przez Ośrodek Szkolenia BHP Małgorzata Cierpka-Prokopowicz zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

Zapoznałem się z treścią obowiązku informacyjnego i akceptuję jego postanowienia.

A także warto odwiedzić:

Szkolenie BHP

Outsourcing BHP

Kurs pierwszej pomocy

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP – AGM

Szkolenia BHP mają zazwyczaj na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny zawartymi w Kodeksie Pracy o którym mówi zapis: (§ 2. art. 237) “Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”. Każdy pracodawca zatrudniając nowego pracownika posyła go na kurs, w czasie którego będzie mógł uzyskać wszelkie informacje dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa na terenie zakładu. Wiedza ta powinna być odnawiana na szkoleniach okresowych, czyli uzupełniających dotychczasowy stan wiedzy z zakresu reguł panujących w danej firmie. Pojawiło się jednak w Polsce stosunkowo duże grono osób, które mogą sobie pozwolić na zwolnienie z odbywających się cyklicznie szkoleń BHP.

Kto może wnioskować o zwolnienie z okresowego szkolenia BHP?

W zależności od wykonywanego zawodu poszczególne osoby mogą wnioskować o uchylenie konieczności wykonywania okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa pracy. Każdy zawód posiada odrębną kategorię ryzyka i to właśnie od niej zależy, czy pracownik może pominąć dodatkowe szkolenie BHP.

Ważne!

Od 1.01.2019 r. szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka wynika, że jest to konieczne.

W przypadku gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.

Szkolenie okresowe jest również wymagane, gdy z dokonanej oceny ryzyka wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracownika stało się konieczne. Szkolenie okresowe przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia dokonania oceny ryzyka (art. 2373 § 22-24 k. p.).

Skutki zwolnienia ze szkolenia okresowego BHP

Warto pamiętać, że oprócz właściwego zachowania w niebezpiecznej sytuacji, szkolenie BHP przewiduje przystosowanie i naukę udzielania pierwszej pomocy. Zatem znajomość wszystkich reguł z tym związanych powinno być powszechną wiedzą każdego pracownika, niezależnie od wykonywanego zadania w danej firmie.

Dodatkowym elementem szkolenia jest także dostosowanie samego miejsca pracy do jego pierwotnego przeznaczenia, a zatem nauka posługiwania się narzędziami będącymi w zasięgu nawet pracowników biurowych. Mowa tu przede wszystkim o zasadach ergonomii, nieprzestrzeganych przez wiele osób. Pomijanie tak ważnych kwestii jak właściwe usytuowanie, ustawienie biurka w odpowiedniej odległości, może powodować liczne choroby i dolegliwości.

Wyjątki dotyczące ponownego odbycia szkolenia okresowego

Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;

odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Tym samym, jeżeli zmiana stanowiska pracy i w konsekwencji ponowny instruktaż stanowiskowy jest związany ze zmianą warunków techniczno-organizacyjnych (nie następuje zmiana grupy stanowisk), pracownik posiadający aktualne szkolenie okresowe może być zwolniony z pierwszego szkolenia okresowego, tj.

dla zatrudnionych na stanowiskach osób kierujących pracownikami w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku,

oraz stanowiskach robotniczych, inżynieryjno-technicznych w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku,

dla pracowników administracyjno-biurowych w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku.

Natomiast kolejne szkolenie okresowe pracownik będzie musiał odbyć przed dopuszczeniem do pracy, najpóźniej po upływie terminu, do którego miał aktualne szkolenie okresowe.

Okresowe szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych

1 stycznia 2019 roku w życie weszła nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy a dokładniej dodany został paragraf 22 w art. 2373, który znosi obowiązek zapewnienia szkoleń okresowych bhp dla pracowników na stanowiskach administracyjno – biurowych.

Zniesienie powyższego obowiązku dotyczy jednak tylko pracowników administracyjno – biurowych zatrudnionych u pracodawcy, zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nie dotyczy to sytuacji, gdy z oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą wynika, że zapewnienie okresowego szkolenia BHP jest konieczne.

Kategorie ryzyka dla danej grupy działalności zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Rozporządzenie określa 30 kategorii ryzyka, a jedynie 3 pierwsze kategorie nie będą objęte obowiązkiem szkoleń okresowych dla pracowników administracyjno – biurowych.

Grupy działalności i kategorie ryzyka dostępne są poniżej:

Podsumowując: Pracodawca zwolniony jest z obowiązku zapewnienia okresowych szkoleń BHP pracownikom zatrudnionym na stanowiskach administracyjno – biurowych tylko wtedy, gdy:

rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka,

z oceny ryzyka zawodowego nie wynika, że szkolene okresowe jest konieczne.

W przypadku, gdy kategoria ryzyka działalności pracodawcy ulegnie zmianie i będzie wyższa niż trzecia, wówczas pracodawca będzie musiał przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników. Na zorganizowanie szkolenia, będzie miał 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Dotyczy to również sytuacji, gdy z przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego, wynikać będzie, że przeprowadzenie okresowego szkolenia dla pracowników stało się konieczne.

Pozostali pracownicy administracyjno – biurowi mają obowiązek odbycia okresowego szkolenia BHP, nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Z nami spełnisz ten obowiązek zaoszczedzając czas i pieniądze. Zamiast siedzenia w nudnej sali wykładowej – u nas szkolenie ukończysz na nowoczesnej platformie e-learningowej, w dogodnym dla siebie czasie i na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu a Zaświadczenie otrzymasz niezwłocznie po ukończeniu szkolenia.

Szkolenia BHP dla pracowników

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca zobowiązany jest ponadto do organizowania szkolenia BHP – to na nim ciąży bowiem obowiązek informacyjny w tym zakresie. Częstotliwość oraz forma szkoleń uzależnione są od rodzaju stanowiska pełnionego przez pracownika.

Szkolenia BHP – kiedy i co jaki czas powinny się odbywać?

Szkolenia BHP powinny być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Szkolenia BHP pracodawca powinien powtarzać w czasie trwania stosunku pracy pracownika w celu utrwalenia wiedzy z tej dziedziny oraz przedstawienia ewentualnych zmian. Kwestia częstotliwości szkoleń BHP związana jest z rodzajem i warunkami wykonywanej pracy.

Powtarzalność szkolenia okresowego, nie rzadziej niż Rodzaj zajmowanego w firmie stanowiska pracy Rodzaj szkolenia Minimalny czas trwania szkolenia podany w minutach Raz na 1 rok Pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne (duże zagrożenia dla zdrowia i zagrożenia wypadkowe) Instruktaż na stanowisku pracy i wykład 360 Raz na 3 lata Pracownicy zajmujący stanowiska robotnicze Raz na 5 lat Pracodawca oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści Kurs, seminarium, samokształcenie kierowane 720 Pracownicy inżynieryjno-techniczni, technolodzy i organizatorzy produkcji, projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych 720 Pracownicy służby BHP i osoby wykonujące zadania służby BHP 1440 – w tym 180 ćwiczeń Pracownicy narażeni na czynniki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia oraz pracownicy, których praca związana jest z odpowiedzialnością w zakresie BHP 360 Raz na 6 lat Pracownicy administracyjno-biurowi, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla których zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka i inni, których nie wymieniono 360 Bez szkoleń okresowych Pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka –

Szkolenia BHP a a COVID

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:

pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;

pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;

pracownika przenoszonego na stanowisko;

ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przypada w:

okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub

w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Szkolenie BHP – jakie są ich rodzaje?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Przepisy przewidują dwa rodzaje szkoleń BHP:

wstępne oraz

okresowe.

Ponadto szkolenia BHP zarówno wstępne, jak i okresowe powinno odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Po zapoznaniu się z instrukcjami i wskazówkami bezpieczeństwa i higieny pracy pracownik jest obowiązany potwierdzić ten fakt na piśmie.

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Kiedy powinny odbywać się szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych?

Za sprawą ustawy z 9 listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, zmianie uległ obowiązek okresowego szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych. Dotychczas pracownicy administracyjno-biurowi odbywali szkolenia okresowe raz na 6 lat.

Według nowych przepisów zwolnieni z okresowych szkoleń BHP zostaną pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy zawodowej, dla której uznano nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Są to grupy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia oraz niski wskaźnik wypadkowości.

Grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka:

produkcja odzieży,

produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawianych,

poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji,

produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,

transport lotniczy,

informacja i komunikacja,

działalność detektywistyczna i ochroniarska,

edukacja,

działalność związana z kulturą, rekreacją i rozrywką,

działalność naukowa i techniczna,

działalność finansowa i ubezpieczeniowa,

działalność związana z obsługą rynku nieruchomości,

działalność związana z usługami gastronomicznymi,

działalność związana z administracyjną obsługą biura.

W sytuacji, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajdzie się w grupie, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie okresowe w ciągu 6 miesięcy od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Polecamy Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE

Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Czy pracodawca zawsze ma obowiązek utworzenia służby BHP?

Liczba zatrudnionych pracowników w zakładzie decyduje o obowiązku utworzenia służby BHP, która ma za zadanie doradzać i pełnić kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, ma obowiązek utworzenia służby BHP, natomiast w przypadku zatrudnienia poniżej 100 osób może powierzyć zadania służby jednemu z pracowników zatrudnionych na danym stanowisku.

Pracodawca ma możliwość wykonywania zadań służby BHP pod warunkiem, że przejdzie szkolenie uprawniające go do tego. Możliwość ta dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 pracowników.

Od 1 stycznia 2019 roku w związku ze zmianami w Kodeksie pracy pracodawca, który oprócz ukończenia szkolenia, prowadzi działalność, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, ma możliwość przejęcia zadań służby BHP przy zatrudnieniu do 50 pracowników. Do końca ubiegłego roku limit zatrudnionych, dla których pracodawca zakwalifikowany do nie wyższej niż trzeciej kategorii ryzyka mógł wykonywać zadania służby BHP po ukończeniu szkolenia, wynosił 20 pracowników.

Pierwsza pomoc w zakładzie pracy – czy konieczna?

Kodeks pracy (art. 2091) nakłada również na pracodawcę obowiązek wyznaczenia w obrębie zakładu pracy pracowników do udzielenia pierwszej pomocy oraz do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Sposób postępowania w powyższych sytuacjach powinien być przystosowany zarówno do rodzaju oraz zakresu wykonywanej działalności, liczby pracowników (a także pozostałych osób znajdujących się na terenie zakładu pracy), jak i rodzaju oraz poziomu pojawiających się zagrożeń. W sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia tylko pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych, działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników może wykonywać sam.

Pierwsza pomoc – kto i za co odpowiada?

Przepisy nie precyzują szczegółowo zakresu szkoleń, jakie powinny odbyć osoby wyznaczone w firmie do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań z zakresu zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Stąd też przyjmuje się, że szkolenia kierunkowe dla takich pracowników będą wystarczające w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, oraz że mogą być aktualizowane w ramach zwykłych szkoleń BHP. Poza tym także pierwsze szkolenie w tym zakresie może być zrealizowane na płaszczyźnie wstępnego lub okresowego szkolenia BHP, o ile zostanie ono odpowiednio dostosowane.

Podobne stanowisko zajmuje Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (dalej: CIOP), który w ramach swojej działalności zajmuje się m.in. opracowywaniem i opiniowaniem standardów w zakresie ochrony pracy w dziedzinie BHP.

Osoby wyznaczone do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji nie muszą posiadać w tym zakresie specjalistycznych kwalifikacji. Powinny mieć ukończone szkolenie w dziedzinie BHP zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 roku (w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.)

Szkolenia BHP pracowników – podsumowanie

CIOP objaśnia, iż w ramowych programach szkolenia zamieszczonych w załączniku do rozporządzenia, została zawarta problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej. Pracodawca lub jednostka organizacyjna przeprowadzająca szkolenia BHP powinni zadbać o to, by szkolenie wstępne lub okresowe BHP było przygotowane zgodnie z występującymi w firmie stanowiskami, uwzględniając przy tym szkolenie pracowników wyznaczonych do wykonywania czynności w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników (uzależnione od rodzaju i poziomu zagrożeń, jakie mogą występować w danej jednostce).

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ponadto, każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę powinna przechodzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Częstotliwość takich szkoleń jest różna w zależności od warunków w jakich wykonywana jest praca – mogą to odbywać się co roku lub nawet co 6 lat.

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia 2019 r.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Pracodawcy zakwalifikowani do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka, nie muszą już przeprowadzać szkolenia okresowego bhp dla pracowników administracyjno-biurowych. Ponadto pracodawcy ci, jeżeli ukończyli szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp, mogą sami wykonywać zadania tej służby, pod warunkiem że zatrudniają do 50 pracowników.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z powodów nowelizacji było przekonanie, że Kodeks pracy zbyt rygorystycznie wdraża regulacje dyrektywy Rady z 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy w zakresie szkoleń okresowych bhp. Zgodnie z dyrektywą pracownicy powinni być objęci obowiązkiem odbywania tych szkoleń tylko wtedy, kiedy jest to konieczne i uzasadnione. Ponadto zmiana przepisów ma na celu obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwolnienie ze szkolenia okresowego bhp

Zasadą jest, że pracodawca nie może dopuścić pracowników do pracy, do której wykonywania nie posiadają oni wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom okresowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Do 31 grudnia 2018 r. pracodawca miał obowiązek zapewnienia okresowego szkolenia w zakresie bhp wszystkim zatrudnianym pracownikom. Jednak 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ten obowiązek ograniczają. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Zwolnienie z obowiązku zapewnienia tym pracownikom szkolenia bhp dotyczy tylko tych pracodawców, których rodzaj przeważającej działalności znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 2373 § 22Kodeksu pracy). Należy podkreślić, że są to grupy działalności o najniższych wskaźnikach wypadkowości i o warunkach środowiska pracy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia.

Ze szkolenia okresowego bhp zwolnieni są pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.

Zwolnienie z obowiązku zapewnienia szkoleń okresowych pracownikom administracyjno-biurowym nie jest dane pracodawcy raz na zawsze. Będzie on musiał przeprowadzić szkolenie okresowe pracowników w zakresie bhp, jeżeli jego rodzaj przeważającej działalności znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka. Na przeszkolenie pracowników pracodawca ma maksymalnie 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Dotyczy to także sytuacji, gdy z dokonanej oceny ryzyka zawodowego wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracowników stało się konieczne (art. 2373 § 23-24 Kodeksu pracy).

Wykonywanie zadań służby bhp

Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników obowiązkowo tworzy służbę bhp, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają, aby zadania służby bhp wykonywał pracodawca. W tym celu muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim pracodawca musi mieć ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp. W takiej sytuacji może wykonywać zadania tej służby, jeżeli zatrudnia do 10 pracowników. Jeśli oprócz ukończenia wspomnianego szkolenia pracodawca został zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka – może sam wykonywać zadania służby bhp, jeżeli zatrudnia do 50 pracowników (art. 23711 § 1 Kodeksu pracy). Ten właśnie limit 50 pracowników obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Poprzednio wynosił on 20 pracowników.

Pracodawcy zakwalifikowani do kategorii ryzyka nie wyższej niż trzecia i zatrudniający do 50 pracowników mogą wykonywać zadania służby bhp.

Grupy działalności i kategorie ryzyka

Omawiana nowelizacja przepisów Kodeksu pracy jest istotna dla pracodawców, których rodzaj przeważającej działalności znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono kategorię ryzyka nie wyższą niż trzecia. Kategorie ryzyka określa rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i skutków. Grupy działalności i ustalone dla nich kategorie ryzyka przedstawia tabela.

Grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka

Lp. Grupy działalności Kod PKD* Kategorie ryzyka 1. Produkcja odzieży C-14 3 2. Produkcja skór i wyrobów ze skór wyprawionych C-15 3 3. Poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji C-18 3 4. Produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych C-26 3 5. Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; Naprawa pojazdów samochodowych G-45 3 6. Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi G-46 3 7. Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi G-47 3 8. Transport lotniczy H-51 2 9. Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi I 2 10. Informacja i komunikacja J 2 11. Działalność finansowa i ubezpieczeniowa K 2 12. Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości L 2 13. Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna M 2 14. Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane N-79 2 15. Działalność detektywistyczna i ochroniarska N-80 3 16. Działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej N-82 2 17. Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne, organizacje i zespoły eksterytorialne O,U 3 18. Edukacja P 3 19. Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją R 3 20. Pozostała działalność usługowa, gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby S,T 2

* Kod PKD określony w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. Nr 251, poz. 1885; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2440).

Podstawa prawna:

Szkolenie BHP dla pracowników biurowych administracyjnych i innych

Proponujemy Państwu szkolenie BHP dla pracowników biurowych, które realizuje ustawowe wymogi dotyczące kształcenia pracowników biurowych i administracji z zakresu BHP. Możemy również zaprosić Cię do naszego biura lub zorganizować szkolenie BHP dla pracowników biurowych w formie zdalnej ( e-learning – szkolenie przez internet ), zaocznej, eksternistycznej lub też dopasować formę kształcenia do wymogów Klienta ( np. szkolenie bhp dla pracodawców w formie mieszanej ). Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń bhp i ppoż a także kursów pierwszej pomocy. Jeśli chcesz odbyć profesjonalne szkolenie BHP dla pracowników biurowych sprawnie, tanio i efektywnie skontaktuj się z nami już dziś.

Szkolenie oferowane przez firmę PROTECTA dedykowane dla pracowników biurowych to dopasowana forma szkolenia, stale aktualizowana treść zagadnień związanych z przepisami prawa pracy, obowiązkami i prawami pracowniczymi oraz ważnymi także na co dzień informacjami z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. W szkoleniu zaprezentowaliśmy także wymogi ergonomii stanowiska pracy tak istotne przy pracy z komputerem.

Szkolenie BHP dla pracowników biurowych administracyjnych i innych czyli dla kogo? Szkolenie okresowe BHP dla pracowników biurowych nie jest skierowane tylko do pracowników administracyjno –biurowych , lecz także do pracowników placówek oświaty czy służby zdrowia a także innych stanowisk biurowych lecz narażonych na czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Wszystkich odbiorców proponowanego szkolenia łączy cecha konstytutywna czyli praca przy ekranie komputera. Szkolenie okresowe bhp pracowników na stanowiskach administracyjno – biurowych powinno być przeprowadzone nie rzadziej niż raz na 6 lat. Program szkolenia bhp dla pracowników biurowych obejmuje między innymi: ocenę zagrożeń związanych z wykonywaną pracą

kształtowanie pracy zgodnie z warunkami BHP

postępowanie w razie zaistnienia wypadku Czas trwania szkolenia: 8 godzin dydaktycznych

Organizacja szkolenia BHP dla pracowników biurowych Najczęściej szkolenie odbywa się w formie wykładu w czasie którego osoby odbywające szkolenie mają uzyskać, zaktualizować lub uzupełnić wiedzę i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w miejscu pracy zgodnie z podstawowymi przepisami i zasadami BHP. Do realizacji szkolenia wykorzystywane będą wielorakie środki dydaktyczne jak np. filmy, prezentacje ale również omówione zostaną środki do udzielania pierwszej pomocy oraz obsługa podręcznego sprzętu przeciwpożarowego.Po ukończeniu kursu przeprowadzany jest egzamin w formie testu, na podstawie którego organizator szkolenia wydaje zaświadczenie zgodne ze wzorem podanym w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej w sprawie szkolenia BHP (Dz.U. 2004 nr 180, poz. 1860 z póź. zm.). Posiada swój unikalny numer oraz ramowy program szkolenia.

Czy wiesz, że szkolenie dla pracowników biurowych administracyjnych i innych możesz odbyć również przez internet otrzymując takie same zaświadczenia ? Sprawdź

Szkolenia bhp dla pracownika biurowego – www.kodekspracy.pl

Gazeta Podatkowa nr 93 (1447) z dnia 20.11.2017

Szkolenia bhp dla pracownika biurowego

W czerwcu 2017 r. zatrudniliśmy trzech pracowników do pracy biurowej. Przed dopuszczeniem do pracy odbyli szkolenie z zakresu bhp. Kiedy pracownicy ci powinni przejść najbliższe szkolenie okresowe bhp? Co ile lat należy przeprowadzać takie szkolenia?

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi przed podjęciem pracy przeszkolenie w zakresie bhp oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie ( K.p.). Szczegółowe zasady oraz zakres szkoleń bhp reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Szkolenie bhp jest prowadzone jako wstępne i okresowe. Szkolenie wstępne ma formę instruktażu i obejmuje:

szkolenie wstępne ogólne, zwane “instruktażem ogólnym”,

szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane “instruktażem stanowiskowym”.

Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, m.in. nowo zatrudnieni pracownicy. Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przed dopuszczeniem m.in. pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Szkolenia okresowe odbywają m.in. pracownicy administracyjno-biurowi ( powołanego rozporządzenia). Pierwsze szkolenie okresowe wymienionych osób przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Natomiast kolejne szkolenia okresowe pracownicy administracyjno-biurowi powinni odbywać nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,

odbyła w tym czasie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Czas trwania i częstotliwość szkolenia okresowego pracowników ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami.

Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach powinny wynikać z rodzaju i warunków wykonywania pracy przez pracowników na tych stanowiskach.

W przedstawionej sytuacji pracownicy biurowi powinni przejść pierwsze szkolenie okresowe bhp w okresie do 12 miesięcy od zatrudnienia na tych stanowiskach (chyba, że mogą być z niego zwolnieni). Z kolei następne szkolenie okresowe powinni odbyć nie później niż w ciągu 6 lat od pierwszego szkolenia okresowego.

키워드에 대한 정보 szkolenie bhp na stanowisku biurowym

다음은 Bing에서 szkolenie bhp na stanowisku biurowym 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  현대 해운 뉴저지 | [택배+짐싸기 꿀팁 1탄] 한국에서 미국으로 35Kg 대용량 택배 보내기, 현대해운 드림백 후기 및 신청 방법, 한국에서 꼭 가져와야 하는 것 1위! 1156 투표 이 답변
See also  삶은 계란 유통 기한 | 삶은달걀 유통기한 짧은 이유 최근 답변 66개

See also  Lista Top 50 Dealerów Samochodowych 2016 | Relacja Z Forum Top100 2017 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Szkolenie #z #zakresu #BHP #- #Agencja #Prawa #Pracy #i #BHP #Sp. #z #o.o. #www.uslugi-bhp.pl


YouTube에서 szkolenie bhp na stanowisku biurowym 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Szkolenie z zakresu BHP – Agencja Prawa Pracy i BHP Sp. z o.o. www.uslugi-bhp.pl | szkolenie bhp na stanowisku biurowym, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment