Testy Psychologiczne Na Maszyniste | 5 Zasad Rozwiązywania Testów Psychologicznych 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “testy psychologiczne na maszyniste – 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Psycholog Transportu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 196,013회 및 좋아요 722개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

testy psychologiczne na maszyniste 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych – testy psychologiczne na maszyniste 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dziś przedstawię Wam 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. Są one na tyle ogólne, że w innych dziedzinach też znajdą zastosowanie. Zapraszam!

testy psychologiczne na maszyniste 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Badania Psychologiczne dla Maszynistów – Pracownia Traffic

Badania Psychologiczne dla Maszynistów Tramwaje, Pociągi, Trolejbusy. Zawód maszynisty to praca niezwykle odpowiedzialna ze względu na przewożenie dużej …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.psychotechnicznebadania.com.pl

Date Published: 5/6/2022

View: 5913

Badania psychotechniczne na licencję maszynisty – jakie testy …

Psycholog powiedział mi, że miałem pomyłkę, ale podobało mu się, że po błędzie nie zdekoncentrowałem się tylko nawet wręcz bardziej …

+ 여기에 표시

Source: eu07.pl

Date Published: 8/18/2022

View: 805

Darmowy badania psychotechniczne kolejowe w PDF 2022

Kolejowe testy psychotechniczne dotyczą nie tylko maszynistów kolejowych, ale muszą je zdawać również technicy, pracownicy utrzymania ruchu itp.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.psychotasty.pl

Date Published: 11/21/2022

View: 3887

Badania niezbędne do otrzymania świadectwa maszynisty …

1 pkt 2-4 i 6-10, oraz oceny psychologicznej przydatności zawodowej, wydanej w wyniku badania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wydaje orzeczenie lekarskie, …

+ 여기에 보기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 8/22/2021

View: 4769

Maszyniści do ukończenia 55 roku życia co dwa lata …

U. poz. 1033) stanowi, że badania lekarskie i psychologiczne maszynistów, którzy nie ukończyli 55 lat są przeprowadzane co dwa lata. Maszyniści …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pro-test.com.pl

Date Published: 9/5/2021

View: 9318

Badania maszynisty Alkohol

Badania maszynistów laboratoryjne i psychologiczne. Ciekawe zapytanie dotyczące nadużywania alkoholu u kandydata na maszynistę.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.badania-lekarza-medycyny-pracy.com

Date Published: 11/4/2022

View: 2244

Jak wyglądają badania psychologiczne do pracy?

Dlaczego pracownicy muszą przejść badania psychologiczne? … pracowników pracujących z materiałami wybuchowymi, kaskaderów, maszynistów, nawigatorów itp.

+ 여기에 보기

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 4/28/2022

View: 7559

Badania na maszynistę – Forum Kolejowe

— psychomotoryczne: czas reakcji, koordynacja rąk. 2.2. Badania psychologiczne stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu. Celem badań …

+ 여기에 더 보기

Source: www.forumkolejowe.pl

Date Published: 5/29/2021

View: 1264

Badania lekarskie maszynisty – co najmniej 6 miesięcy przerwy

7 u.t.k. stanowi, że w celu zachowania ważności świadectwa maszynisty, maszynista przechodzi okresowe badania lekarskie i psychologiczne …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kadry.infor.pl

Date Published: 9/26/2021

View: 6443

주제와 관련된 이미지 testy psychologiczne na maszyniste

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych
5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

주제에 대한 기사 평가 testy psychologiczne na maszyniste

  • Author: Psycholog Transportu
  • Views: 조회수 196,013회
  • Likes: 좋아요 722개
  • Date Published: 2018. 1. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iGRPOqLHjXM

Jakie badania na licencje maszynisty?

W ramach badań pomocniczych u kandydata na maszynistę należy wykonać morfologię krwi, OB,badanie poziomu cukru, badanie poziomu aminotransferaz czyli enzymów wątrobowych, pełne badanie ogólne moczu, ekg i rtg klatki piersiowej.

Co się robi na Psychotestach?

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Jak wyglądają badania psychotechniczne? Badanie takie składa się z dwóch części: pierwsza jest to badania polegające na wypełnianiu różnych kwestionariuszy, druga zaś część to testy wykonywane przy pomocy aparatów psychotechnicznych.

Jak nauczyć się na test psychologiczny?

Jak rozwiązywać testy logiczne?
  1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.
  2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. …
  3. Uważaj na podchwytliwe pytania! …
  4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. …
  5. Zdaj się na spostrzegawczość! …
  6. Ćwicz!

Jaki wzrok na maszynistę?

WYMOGI ZDROWOTNE

Konieczne jest spełnienie następujących wymogów dotyczących wzroku: ostrość wzroku z korekcją lub bez: 1,0; nie mniej niż 0,5 dla oka gorzej widzącego, dopuszczalna maksymalna korekcja soczewkami kontaktowymi: nadwzroczność +5/krótkowzroczność -8.

Czy maszynista może nosić okulary?

W większości krajów w UE maszynista może nosić okulary, także mieć ograniczone problemy ze słuchem, ale nie w Polsce.

Czy można oblać psychotesty?

Czasami kierowcy zawodowi pytają „czy możnaoblaćpsychotesty ?” Odpowiedź brzmi: można!

Jak dobrze zdać psychotesty?

W związku z tym, aby wypaść dobrze na psychotestach, podstawowym warunkiem jest zrelaksowanie się i zadbanie o swoją kondycję psychofizyczną. W tym celu powinno się przede wszystkim unikać spożywania alkoholu oraz innych używek co najmniej na dobę przed badaniem.

Ile trzeba mieć pkt żeby zdać psychotesty?

Kierujący takimi pojazdami uzyskają skierowanie na psychotesty również wówczas, gdy prowadzili nietrzeźwi, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, przekroczyli 24 punkty karne lub w okresie próbnym popełnili co najmniej dwa wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych?

Na badanie psychotechniczne należy przede wszystkim przyjść wyspanym i wypoczętym, natomiast w dniu poprzedzającym badanie przeciwwskazane jest spożywanie środków psychoaktywnych oraz alkoholu.

Ile czasu trwaja badania psychotechniczne?

Ile czasu trwa badanie psychologiczne? Czas badania psychologicznego kierowców zależy od jego rodzaju, a także tempa pracy samej osoby badanej. Średni czas badania wynosi około półtorej godziny.

Ile razy można zdawać testy psychologiczne?

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, badania psychologiczne musisz powtarzać co 5 lat. Jeśli skończysz 60. rok życia, częstotliwość zwiększa się i odnowienie badań wykonuje się co 30 miesięcy.

Czy trudno jest zdać psychotesty?

Nie ma również znaczenia czy testy przeprowadzane są tradycyjnie czy komputerowo. Zazwyczaj badanie nie jest trudne, gdyż badamy jedynie kompetencje i umiejętności, których używa się na co dzień, prowadząc auto. Jeżeli jakieś zadanie sprawia trudność warto dać sobie chwilę oddechu i opanować stres.

W co ubrać się na testy psychologiczne?

Koszula nie musi być biała. Na rozmowie kwalifikacyjnej może sprawdzić się zestawienie: czarne cygaretki, czarna marynarka i koszula w czarno-białe grochy.

O co pyta psycholog przy adopcji?

W zasadzie, może zapytać o wszytko 🙂 Na pewno w każdym ośrodku psycholog zapyta o historię związku i starania się o potomstwo. Prawie na pewno o rodziny pochodzenia obojga kandydatów, czyli ich rodziców, rodzeństwo, a także o oczekiwania, czy wyobrażenia dotyczące adoptowanego dziecka.

Jak uzyskać licencje maszynisty?

1) posiadanie licencji maszynisty; 2) odbycie szkolenia i zdanie egzaminu4; 3) uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego spełnienie wymagań zdrowotnych5. Szkolenie na świadectwo maszynisty zajmuje od 10 do 16 miesięcy. Jest to uzależnione od kategorii6 zdobywanych uprawnień.

Jakie badania na kolej?

krwi obwodowej (morfologia z rozmazem krwinek białych, poziom glikemii na czczo, aktywność aminotransferazy alaninowej, aminotransferazy asparaginowej, gamma-glutamylotranspeptydazy), moczu, elektrokardiograficzne w spoczynku, radiologiczne klatki piersiowej.

Jakie badania na manewrowego?

Kandydat do pracy na stanowisku manewrowego przechodzi badania psychotechniczne w kolejowej pracowni psychologicznej. Badania te sprawdzają refleks, podzielność uwagi, zdolność koncentracji, poziom inteligencji i jeżeli kandydat spełnia określone wymogi, to może zostać dopuszczony do pełnienia czynności manewrowego.

Badania Psychologiczne dla Maszynistów

Na badanie należy przyjść wyspanym i wypoczętym. 48h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, ani innych środków psychoaktywnych

Dowód osobisty, prawo jazdy, skiero- wanie na badania wstępne/okresowe, okulary (soczewki) jeśli się używa

Co ze sobą zabrać:

Zawód maszynisty to praca niezwykle odpowiedzialna ze względu na przewożenie dużej ilości pasażerów. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się refleksem, szczególną koncentracją, podzielnością uwagi, a także odpowiednim poziomem zdolności intelektualnych.

Praca maszynisty zarówno tramwaju jak i pociągu, wymaga jednorazowego skupienia się na kilku rzeczach – na trasie, znakach oraz pulpicie maszyny. To właśnie od umiejętności opanowania w sytuacjach stresowych oraz sprawnych reakcji maszynisty zależy bowiem bezpieczeństwo i komfort jazdy pasażerów.

Czy maszynista bądź kandydat na stanowisko maszynisty posiada te cechy, sprawdzą badania psychologiczne, które każdy przed rozpoczęciem pracy kierowcy powinien odbyć.

Badania psychologiczne dla maszynistów

Oferujemy badania psychotechniczne dla osób wykonujących prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej:

Prace drużyn trakcyjnych oraz maszynistów – operatorów samojezdnych ciężkich maszyn torowych i kierowców drezyn motorowych Prace nastawniczego, ustawiacza i manewrowego na kolei i na zakładowych bocznicach kolejowych oraz prace dyżurnego ruchu na kolei Prace kierowców: trolejbusów i motorniczych tramwajów Prace przy montażu i remoncie sieci trakcyjnych

Dbając o komfort oraz satysfakcję badanych osób, dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki do odbycia psychotestów.

Zapraszamy do naszej pracowni wszystkich kandydatów na maszynistów oraz maszynistów skierowanych na okresowe badania psychologiczne przeprowadzane za pomocą przejrzystego i intuicyjnego narzędzia Test2Drive.

Podstawa prawna

Minister Pracy i Polityki Socjalnej, rozporządzeniem

z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, określił rodzaje prac, do wykonywania których konieczna jest szczególna sprawność.

Badania psychotechniczne na licencję maszynisty

Widzę, że badania na maszynistę są bliźniacze w stosunku do badań na kierowcę zawodowego czy na pojazdy uprzywilejowane. Refleks, ciemnia, matryce Ravena, tablice Poppelreutera, patyczki czyli test na widzenie przestrzenne i ocenę odległości i tym podobne. Jeśli mogę coś doradzić ze swojego doświadczenia z tymi badaniami (już nawet nie pamiętam ile razy je zdawałem, tyle tego było) to, robiąc tablice Poppelreutera, warto się dobrze skoncentrować i na spokojnie podejść do tematu. Przy jednym błędzie psuje się cały wynik, bo ocena zależy od ciągłości prawidłowych wyników. Może być ich mniej, ale ważne aby była ciągłość zachowana. Przy matrycach Ravena ciężko coś doradzić, bo tu chodzi o spostrzegawczość, logiczne myślenie i analizę i jak czytam w opisach to: “Test ten diagnozuje tzw. inteligencję niewerbalną niezależną od doświadczenia osoby badanej, jej wykształcenia, pochodzenia itp.”.

Przy badaniach na kierowców zawodowych dużą uwagę przykłada się do badania “na patyczkach”, czyli widzenie przestrzenne. Nie tak dawno, jeśli na jednym urządzeniu nam się nie powiodło, mogliśmy poprosić o test na innym. Tu sprawa jest prosta. Jeśli mamy problemy z widzeniem przestrzennym to niestety nic nie wskóramy.

Przy badaniu na refleks, podczas wciskania światełek, czy to na skrzyżowaniu dwóch linii czy to w jednej linii, jeśli mamy kilka pomyłek, nic się nie stanie o ile po pomyłce nie stracimy koncentracji i przysłowiowo “podniesiemy się” po błędzie. Raz miałem taką sytuację. Psycholog powiedział mi, że miałem pomyłkę, ale podobało mu się, że po błędzie nie zdekoncentrowałem się tylko nawet wręcz bardziej zmobilizowałem i wyciągnąłem wynik. Zauważyłem, że na takich badaniach psychologowie patrzą na zaangażowanie i nawet przy średnich wynikach, jak widzą, że człowiek dzielnie walczy to puszczą dalej.

Przy ciemni jest chyba około 8 minut w zupełnej ciemności na adaptacje wzroku. Po tym czasie będziesz w stanie w tej czerni dostrzec kontury kształtu, wtedy urządzenie wyświetla Ci podświetlone figury geometryczne i przykładowo musisz jak najszybciej odnaleźć przerwę na obwodzie i wskazać ją. W tym teście chodzi o szybką adaptację wzroku z warunków ciemnych do jasnych i odwrotnie. Doskonale jest to widoczne przy wjeździe do tunelu i wyjeździe z niego. Tak samo przy oślepieniu słońcem. Inna nazwa tego badania to test na widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie.

A czy na testach na maszynistę jest zestaw różnych pytań? Jest ich ponad sto bodajże. Jeśli tak to warto ustalić sobie jedną wersję odpowiedzi. To znaczy pytania się powtarzają tylko inaczej sformułowane. Przykładowo jeśli z jednego pytania wynika, że jesteśmy cholerykiem, a z innego , że melancholikiem to psycholog zauważy tę nieścisłość i punkty polecą w dół, a niektóre pytania potrafią być zaskakujące.

Badania maszynisty Alkohol

Badania maszynisty Alkohol

by Dariusz Kraśnicki

(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Badania maszynistów laboratoryjne i psychologiczne

Ciekawe zapytanie dotyczące nadużywania alkoholu u kandydata na maszynistę. Ta konkretna osoba interesuje się czasem powrotu wyników wątrobowych do normy po zaprzestaniu picia alkoholu.

Przypadek jest o tyle ciekawy, bo wnioski mogą wyciągnąć inne osoby, które pracują w szeroko pojętym transporcie, a z jakiś względów muszą przejść badania, które mogą wykazać ich uzależnienie od alkoholu.

Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z uprawnieniami do medycyny kolejowej i zacznę tradycyjnie od zapytania internauty.

Dzień Dobry Panie Dariuszu.

Obejrzałem pana wszystkie filmy i postanowiłem się Pana dzisiaj coś doradzić.

Nie piszę tutaj odnośnie prawa jazdy, tylko badań wstępnych na stanowisko Maszynisty w PKP.

Specjalistyczne badania nie kończą się tylko na okuliście i laryngologu, lecz także są przeprowadzane analizy krwi i moczu.

Mam prawie 30 lat. Od 2-3 lat nadużywałem alkoholu ze znajomymi.

Około 5 razy w tygodniu wypijałem średnio 2-3 drinki z 50tek.

Pijałem napoje energetyczne. Z tego co zauważyłem i przeczytałem w internecie nie miałem żadnych objawów choroby wątroby, choć wiem, że ją nadwyrężyłem alkoholem.

12 dni przed badaniem krwi i moczu, odstawiłem całkowicie alkohol,

przestałem truć się kofeiną i nie jadłem nic tłustego. Przez chwilę stosowałem Essentiale Forte.

Mam pytanie. Czy taki okres 12 dni jest w stanie zregenerować wątrobę? Robiłem sobie trzy dni temu badania moczu aby się upewnić w tym wszystkim.

Cukier nb

białko nb

Ciała Ketonowe nb

Urobilinogen w normie

Nabłonki poj. wielowarstwowe

Czy mam się martwić jakimś katastrofalnym wynikiem? Bardzo się stresuję.

Pozdrawiam

…………….

Zanim odpowiem na to pytanie zrobię krótkie wprowadzenie do zasad badań maszynistów. Zajmuje się tym jedynie kolejowa służba zdrowia, chociaż wprowadzenie licencji dla maszynistów teoretycznie uwalnia rynek dla uprawnionych podmiotów prywatnych, które mają doświadczenie w medycynie kolejowej.

Warunki są trudne do spełnienia, ale być może rozpocznę starania o te uprawnienia.

Teraz do rzeczy.

W ramach badań pomocniczych u kandydata na maszynistę należy wykonać morfologię krwi, OB,badanie poziomu cukru, badanie poziomu aminotransferaz czyli enzymów wątrobowych,

pełne badanie ogólne moczu, ekg i rtg klatki piersiowej.

Oprócz wymienionego wcześniej laryngologa i okulisty zostaniesz poddany na samym początku badaniu psychologicznemu.

Wydaje mi się, że jak dana osoba nie zamierza zmienić stylu życia,

czyli zaprzestać lub znacznie zmniejszyć konsumpcję alkoholu,

to ubieganie się o pracę w zawodzie maszynisty jest bez sensu.

Przypuszczam, że w ciągu miesiąca enzymy wątrobowe nawet jeżeli są podwyższone obniżą się do normy i jak nie masz problemów ze wzrokiem i słuchem, to przejdziesz te badania.

Natomiast jeżeli w trakcie pracy na kolei powrócisz do nadmiernego picia, to wcześniej czy później wsiądziesz do lokomotywy pod wpływem alkoholu. Nie wiem jaka jest obecnie procedura sprawdzania trzeźwości na kolei, ale jakikolwiek wypadek na torach z twoim udziałem, nie tylko stanowi zagrożenie dla innych ludzi, ale jednocześnie naraża Cię na karę sądową.

Mam w rodzinie kilku maszynistów i niestety jeden z nich stracił pracę za jazdę po pijaku. Nigdy nie wrócił do pracy na kolei, tylko obsługiwał lokomotywę na jakiejś bocznicy. Mile wspominał okres pracy w PKP. Były to jednak czasy, kiedy pewne rzeczy uchodziły na sucho.

Dzisiaj picie i jazda lokomotywą to praktycznie kryminał.

……………

Tak więc naprawdę skupiłbym się na zmianie swojego stylu życia i ograniczeniu alkoholu, niż na jednorazowym wysiłku aby przejść badania, a potem wrócić do tego co było.

Na tym kończę.

Jeżeli to wideo ci się podobało, to daj like’a, kciuka

Jak rozwiązało Ci jakiś problem, to udostępnij go na swoim ulubionym forum, portalu społecznościowym lub stronie internetowej.

Jak chcesz więcej takich filmików, to koniecznie już teraz subskrybuj mój kanał YouTube Lekarz Medycyny Pracy.

Link powinien być gdzieś z dołu lub góry po mojej prawej stronie.

Jak zwykle najwięcej dyskusji jest na moim blogu Badania Lekarza Medycyny Pracy.com i tam wpadnij zaraz po obejrzeniu tego wideo.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia, specjalista medycyny transportu,

uprawniony do badań medycyny kolejowej.

Tak nawiasem mówiąc. Po rozwaleniu szkolnictwa kolejowego, czyli techników i zawodówek kadra maszynistów stopniowo się wykruszyła, więc przypuszczam, że niedobory kadrowe są spore.

Integracja z Unią Europejską też stwarza nowe perspektywy dla tego zawodu, więc być może jest to profesja dla Ciebie.

Jeszcze raz kończę, mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia.

Badania psychologiczne

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Przed rozpoczęciem wykonania pewnych zawodów obligatoryjnie należy przejść badania psychologiczne. W pracownikach mogą one wywoływać stres – nie wiemy bowiem często, na czym mają one polegać, co z nich można wywnioskować i jak będą przebiegać. Oczywiście badania psychologiczne na odmienne stanowiska mogą różnić się od siebie, jednak warto wiedzieć, czego można się spodziewać, by zmniejszyć zdenerwowanie.

Kto musi przejść badania psychologiczne?

W załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej znajduje się lista zawodów, które obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. Tak naprawdę jednak również zawody spoza 36-punktowej listy mogą być nimi objęte.

W przypadku jednak, kiedy nasze stanowisko nie znajduje się we wspomnianym załączniku, musimy pamiętać, że możemy odmówić przeprowadzenia badań, nawet jeśli pracodawca ich wymaga.

Badania psychologiczne obligatoryjne obejmują między innymi takie zawody, jak pracowników policji, wojska, kierowców, kontrolerów ruchu, pilotów, pilotów morskich, pracowników pracujących z materiałami wybuchowymi, kaskaderów, maszynistów, nawigatorów itp.

Dlaczego pracownicy muszą przejść badania psychologiczne?

Przede wszystkim, jak można się domyślić, pracownicy na powyższych stanowiskach muszą być bardzo opanowani, szybko reagować, podejmować decyzje, nie ulegać emocjom czy po prostu doskonale koncentrować się na powierzonych im zadaniach.

Często od tego, jak będą je wykonywać, zależeć może zdrowie, a nawet życie innych ludzi, dlatego też rekruter musi mieć pewność, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

Badania psychologiczne przeprowadzane są również u pracowników spoza wymienionych zawodów i wówczas badane są najczęściej: koncentracja pracowników, ich kreatywność, zdolność współodczuwania, umiejętność radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Badania często co jakiś czas są powtarzane (okres ich ważności jest ustalany na przykład w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem pewne zdolności mogą się obniżyć, należy się więc przekonać, czy mimo obniżenia sprawności dana osoba nadal może wykonywać swoje zadania.

Czasami zdarza się, że pracownik ma ważne badania psychologiczne i zmienia pracę. Nawet jeśli będzie pracował na takim samym stanowisku, pracodawca ma prawo zażądać ponownego ich przeprowadzenia.

Badania psychologiczne – przebieg

Kiedy już mamy przebyć badania psychologiczne, często chcemy się w jakiś sposób do nich przygotować, wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by nieco zmniejszyć towarzyszący im stres. Jak więc one przebiegają?

Należy podkreślić, że badania mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu). Przeprowadzona może być również rozmowa z psychologiem – jako druga część badań.

Testy osobowości bardzo często polegają na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń poprzez odpowiedzi TAK bądź NIE lub skalę na przykład zawierającą różne stopnie od NIGDY do ZAWSZE. Uwaga czy stopień sprawności intelektualnej badane są na przykład testem matryc Ravena, który polega na dopasowaniu odpowiedzi do rozpoznanej reguły. Czas reakcji z kolei może sprawdzić na przykład test R-W, który polega na ustaleniu stosunku kuli białej do czarnej.

Część sprawnościowa często odbywa się za pomocą urządzeń w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Dzięki sprzętom, które są udostępniane, można badać na przykład szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, widzenie po zmroku, określenie odległości przedmiotu itp. Używany jest na przykład aparat Piórkowskiego, na którym badany musi nacisnąć przycisk, który znajduje się pod zapalonym przyciskiem. Badania mają określony czas lub czas dowolny.

Aby testy były wartościowe i rzeczywiście pomagały w określeniu naszej osobowości, konieczna jest szczera odpowiedź na zadawane pytania lub szczere odnoszenie się do stwierdzeń. Nie chodzi tutaj o to, aby zaznaczyć jacy chcielibyśmy być, ale jacy jesteśmy naprawdę.

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Czy do badania można się przygotować?

Czy do badania psychologicznego można się przygotować? W pewnym sensie na pewno tak. Przede wszystkim, aby nasza sprawność była jak najwyższa, powinniśmy być wypoczęci, nie przeciążać dzień wcześniej wzroku, nie zapomnieć okularów, być zdrowi, nie spożywać wcześniej alkoholu czy innych środków psychoaktywnych.

Ważne jest również odsunięcie od siebie niepotrzebnego stresu. Na testach nic złego nie może nam się stać, nic nam nie grozi, do ich wyników można się odwoływać, w związku z tym postarajmy się zrelaksować.

Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest szczerość. Zakłamanie rzeczywistości z pewnością w niczym nam nie pomoże.

Jak wyglądają psychotesty?

Sprawdzenie sprawności psychomotorycznej, a także analiza procesów poznawczych- tym dwóm celom służą psychotesty wykonywane kierowcom. Warto poddać te własności, by zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego- w przypadku niektórych osób i grup jest to wręcz obowiązkowe. Uwaga, spostrzegawczość, analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej i emocjonalnej, a także umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi- to wszystko mają pomóc ocenić badania wykonywane kierowcom i/ib kandydatom na kierowców. Jak dokładnie wyglądają psychotesty i komu są one robione?

Komu wykonywane są psychotesty dla kierowców?

Nie każdy ma obowiązek wykonania psychotestów dla kierowców. Istnieją jednak grupy kierowców lub sytuacje, które predysponują do wykonywania takich badań. Na psychotesty powinni zgłosić się wszyscy kierowcy, którzy:

– są instruktorami lub egzaminatorami nauki jazdy, a także wykonują zawód taksówkarza,

– są kierowcami zawodowymi, w tym są kierowcami pojazdów służbowych w kategorii B,

– są operatorami wózków widłowych, suwnic, maszynami w ruchu, magazynierami,

– przekroczyli liczbę 24 punktów karnych, prowadzili w przeszłości po spożyciu alkoholu lub pod wpływem innych środków odurzających.

Na takie testy może zgłosić się każdy spoza tej listy, jeśli chce ocenić swoje kompetencje kierowcy od strony psychologicznej- chce to zrobić z czystej ciekawości lub zauważa u siebie przesłanki świadczące o problemach ze spostrzegawczością czy koncentracją na drodze.

Badanie kończy się orzeczeniem psychologicznym ważnym maksymalnie 5 lat. Jeśli jednak kierowca należy do którejś z wymienionych powyżej grup, a ukończył 60. rok życia, badania psychotechniczne powinien powtarzać co 30 miesięcy. W sytuacji, gdy przekroczyliśmy maksymalną ilość punktów karnych, prowadziliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków zakazanych i odzyskaliśmy uprawnienia do prowadzenia pojazdu, orzeczenie po wykonaniu testów wydawane jest bezterminowo.

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Badanie takie składa się z dwóch części: pierwsza jest to badania polegające na wypełnianiu różnych kwestionariuszy, druga zaś część to testy wykonywane przy pomocy aparatów psychotechnicznych.

Kwestionariusze mają za zadanie sprawdzić sprawność intelektualną kierowcy, jego procesy poznawcze, cechy osobowości świadczące o dojrzałości społecznej i emocjonalnej. To za pomocą kwestionariuszy można już w dużym stopniu określić jak sprawna jest uwaga, koncentracja, spostrzegawczość danej osoby, a także jak rozumie on normy prawne, czy potrafi się samokontrolować oraz przystosowywać do tych norm. Kwestionariusz zawiera zestawy pytań, na które kierowca musi odpowiedzieć.

Druga część badania to sprawdzenie sprawności psychomotorycznej kierowcy przy użyciu aparatów psychotechnicznych. Sprawdzana jest tutaj koordynacja wzrokowo- ruchowa, a także szybkość oraz adekwatność reakcji na dany bodziec na drodze. Aparatami psychotechnicznymi wykorzystywanymi w tej części badania są miernik czasu reakcji, stereometr, aparat Piórkowskiego i aparat krzyżowy.

Podchodząc do badań trzeba zarezerwować sobie na nie odpowiednią ilość czasu- średnio badanie takie trawa około 2 godzin. Instruktorzy, egzaminatorzy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i specjalistycznych maszyn powinni na takie badanie mieć zarezerwowane ok. 3 godziny.

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

Rekruterzy coraz chętniej stosują testy logiczne. Wbrew pozorom takie testy rekrutacyjne rozwiązują nie tylko kandydaci do banków czy software house’ów – zdolność logicznego myślenia jest ważna na wielu innych stanowiskach. Do wykonania zadań potrzebne są: spostrzegawczość, opanowanie, a także umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jak zatem rozwiązywać testy logiczne? Czytaj dalej, a żadna rozmowa Cię nie zaskoczy!

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie testy rekrutacyjne mogą stosować pracodawcy?

• Do czego przydają się rekruterom testy logiczne?

• Jakie strategie pomogą Ci z sukcesem rozwiązywać testy rekrutacyjne?

Testy rekrutacyjne – przykłady

Testy, które możesz otrzymać do rozwiązania podczas rozmowy rekrutacyjnej, dzielą się na różne kategorie. Są wśród nich:

• Testy psychologiczne – to głównie testy osobowości i inteligencji lub jej składowych (np. logicznego myślenia). Celem ich stosowania w procesach rekrutacyjnych jest sprawdzenie osobowościowych bądź poznawczych predyspozycji kandydata do wykonywania określonych obowiązków. Mogą one mieć formę pisemnego testu lub rozmowy z przeszkoloną osobą. Testy psychologiczne stosuje się m.in. podczas rekrutacji na stanowiska, które wymagają „nerwów ze stali” albo wiążą się z pracą np. na wysokościach. Chodzi m.in. o górników, kierowców i osoby pracujące na budowie. Ale nie tylko. Psychologiczne testy rekrutacyjne pozwalają też sprawdzić, czy kandydat np. potrafi pracować w zespole, zarządzać pracą grupy lub wyciągać wnioski na podstawie danych.

• Testy językowe – mają na celu sprawdzenie kompetencji językowych. Już sama rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona po angielsku weryfikuje Twój stopień znajomości języka. Możesz też dostać do rozwiązania kilka zadań, np. przetłumaczenie tekstu.

• Testy kompetencji – testy kompetencji dostarczają rekruterom wiarygodnych informacji o poziomie różnego rodzaju umiejętności kandydata. Sprawdzają m.in.: wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy, np. znajomość przepisów czy programów komputerowych. Mogą mieć także formę case’ów biznesowych.

• Testy aparaturowe – podczas tego rodzaju testów rekrutacyjnych kandydat jest podłączany do specjalnej aparatury, która obiektywnie ocenia jego zdolności psychiczne lub psychofizyczne. O ile do testów sprawdzających Twoją kondycję fizyczną możesz przygotować się poprzez treningi, o tyle nie jest to łatwe w wypadku zadań psychologicznych.

| Testy numeryczne – co to takiego?

Testy logiczne w rekrutacji – po co i kiedy się je robi?

Testy logiczne mają sprawdzić Twój sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Pokazują, czy potrafisz analizować fakty i wyciągać z nich wnioski. Do wykonania zadań nie potrzeba poszerzonej wiedzy, profesjonalnych zdolności matematycznych ani znajomości branży. Tego rodzaju testy rekrutacyjne nie służą też pracodawcy do poznania Twojej osobowości – mierzą jedynie zdolności poznawcze, a w zasadzie pewien ich wycinek.

Testy logiczne pomagają rekruterom wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska związane np. z finansami, księgowością czy zarządzaniem. Umiejętność logicznego myślenia jest też nieodzowna u programistów, analityków, w branży logistycznej, marketingowej i wielu innych. Takie testy rekrutacyjne często wykorzystuje się na etapie wstępnej selekcji kandydatów.

| Testy rekrutacyjne – ABC

Jak rozwiązywać testy logiczne?

Testy logiczne to dla wielu kandydatów twardy orzech do zgryzienia. Taka jest w końcu ich rola – wyłonić najlepszych pracowników.

| Testy rekrutacyjne – jak do nich podejść?

Poznaj 6 wskazówek, jak rozwiązywać testy rekrutacyjne badające logiczne myślenie:

1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.

2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. Jeśli nie jesteś czegoś pewny – przejdź do kolejnego zadania.

3. Uważaj na podchwytliwe pytania! Najłatwiej wtedy popełnić błąd. „Kowalski ma kilogram pierza w jednym worku i kilogram żelaza w drugim. Co jest cięższe – pierze czy żelazo?”. Oczywiście żaden z worków nie jest cięższy, oba ważą tyle samo.

4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. Odpowiedź jest zwykle jedna i można ją łatwo wytłumaczyć.

5. Zdaj się na spostrzegawczość! Często w testach logicznych pojawiają się zadania z obrazkami, na których należy wskazać jeden niepasujący element lub przewidzieć, jak będzie wyglądać kolejny obiekt. Należy przyjrzeć się rysunkowi wnikliwie i wskazać prawidłową odpowiedź.

6. Ćwicz! Rozwiązuj testy logiczne na co dzień. Jest mało prawdopodobne, że dostaniesz te same zadania na rozmowie rekrutacyjnej, jednak wcześniejsze ćwiczenia pozwolą Ci rozwinąć zmysł logiczny i zwiększą Twoje szanse na sukces podczas ważnej rekrutacji.

Badania niezbędne do otrzymania świadectwa maszynisty oraz zachowania jego ważności.

w sprawie badań niezbędnych do otrzymania świadectwa maszynisty oraz zachowania jego ważności 2)

Na podstawie art. 22b ust. 22 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Rozporządzenie określa zakres i częstotliwość badań przeprowadzonych w celu oceny spełniania wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do otrzymania świadectwa maszynisty oraz zachowania jego ważności, zwanych dalej “badaniami”. 2. W ramach badań sprawdzane jest spełnianie przez maszynistę wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o otrzymanie świadectwa maszynisty oraz zachowanie jego ważności, zwanych dalej “wymaganiami”, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 2. 4)) i są wykonywane z uwzględnieniem przepisów w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Badania lekarskie wykonywane w ramach badań, o których mowa w § 1, stanowią badania w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) i są wykonywane z uwzględnieniem przepisów w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy

§ 3. 1. Przed rozpoczęciem badania lekarz: 1) sprawdza tożsamość osoby zgłaszającej się na badanie; 2) upewnia się, czy osoba zgłaszająca się na badanie nie zgłasza się bezpośrednio po ukończeniu pracy, czy jest wypoczęta i czy jej stan pozwala na prawidłową ocenę spełniania przez nią wymagań. W przeciwnym przypadku odmawia wykonania badania i uzgadnia jego nowy termin, powiadamiając o tym pisemnie przewoźnika kolejowego albo zarządcę infrastruktury kolejowej, który wydał skierowanie na badanie. 2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio przy przeprowadzaniu badań psychologicznych.

§ 4. Badania wstępne, o których mowa w art. 229 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, przeprowadza się również w celu oceny spełniania wymagań niezbędnych do otrzymania świadectwa maszynisty.

§ 5. Badania okresowe, o których mowa w art. 22b ust. 7 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, przeprowadza się co 2 lata do ukończenia przez maszynistę 55 roku życia, a następnie co rok, z zastrzeżeniem § 6 ust. 4.

§ 6. 1. W ramach badań, o których mowa w § 4 i 5, przeprowadza się: 1) ogólne badanie lekarskie ze szczególnym uwzględnieniem oceny: stanu układu krążenia i układu oddechowego, stanu psychicznego i sprawności narządu ruchu; 2) badanie narządu wzroku wykonywane przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki; 3) badanie narządu słuchu i równowagi oraz aparatu głosowego, z uwzględnieniem audiogramu wykonywane przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie otorynolaryngologii; 4) badanie układu nerwowego wykonywane przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie neurologii; 5) badanie psychologicznej przydatności zawodowej, uwzględniające czynniki ryzyka zawodowego i szczególne wymogi sprawności psychicznych w transporcie kolejowym oraz metodykę badań psychologicznych, wykonywane przez psychologa; 6) badanie krwi, w tym: morfologia z rozmazem, glikemia na czczo, aminotransferazy i gamma-glutamylo-transpeptydaza oraz badanie ogólne moczu; 7) badanie elektrokardiograficzne w spoczynku; 8) badanie radiologiczne klatki piersiowej; 9) badanie w kierunku substancji psychotropowych i nadużywania alkoholu, jeżeli istnieją wskazania; 10) inne badania diagnostyczne i specjalistyczne, jeżeli są potrzebne do oceny zdolności fizycznej i psychicznej badanego. 2. Wyniki badań laboratoryjnych, z wyjątkiem badania poziomu glikemii na czczo, uznaje się za miarodajne, jeżeli od dnia ich wykonania minęło nie więcej niż 6 miesięcy, a w przypadku badania radiologicznego – nie więcej niż 48 miesięcy, jeżeli nie zachodzą okoliczności uzasadniające ponowne ich wykonanie. 3. 5)), zwany dalej “lekarzem uprawnionym”, na podstawie przeprowadzonego przez siebie ogólnego badania lekarskiego, a także wyników badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i 6-10, oraz oceny psychologicznej przydatności zawodowej, wydanej w wyniku badania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wydaje orzeczenie lekarskie, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. W przypadku wydania orzeczenia lekarskiego o spełnianiu wymagań lekarz uprawniony określa termin badania okresowego. Lekarz, o którym mowa w § 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332, z późn. zm.), zwany dalej “lekarzem uprawnionym”, na podstawie przeprowadzonego przez siebie ogólnego badania lekarskiego, a także wyników badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i 6-10, oraz oceny psychologicznej przydatności zawodowej, wydanej w wyniku badania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wydaje orzeczenie lekarskie, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. W przypadku wydania orzeczenia lekarskiego o spełnianiu wymagań lekarz uprawniony określa termin badania okresowego. 4. Lekarz uprawniony może wyznaczyć krótszy termin przeprowadzenia badania okresowego niż określony w § 5, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia maszynisty. Uzasadnienie wyznaczenia krótszego terminu przeprowadzenia badania okresowego lekarz uprawniony wpisuje do dokumentacji medycznej. 5. Orzeczenie lekarskie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których pierwszy egzemplarz otrzymuje osoba badana, drugi egzemplarz – przewoźnik kolejowy albo zarządca infrastruktury kolejowej, który wydał skierowanie na badanie, a trzeci – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. 6. Osoba badana lub przewoźnik kolejowy albo zarządca infrastruktury kolejowej, który wydał skierowanie na badanie w podmiocie uprawnionym do przeprowadzania badań lekarskich i orzekania, w celu sprawdzenia spełniania wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji oraz świadectwa maszynisty, o którym mowa w art. 22a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, niezgadzający się z treścią wydanego orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 3, może wystąpić, w ciągu 7 dni od dnia wydania tego orzeczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania w tym podmiocie. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio. Orzeczenie lekarskie wydane w tym trybie jest ostateczne.

§ 7. 1. Badania, w tym badania laboratoryjne krwi i moczu oraz inne badania diagnostyczne i specjalistyczne, jeżeli są potrzebne do właściwej oceny spełniania przez maszynistę wymagań, przeprowadza się również w następujących przypadkach: 1) po każdym wypadku przy pracy; 2) po każdej przerwie w pracy spowodowanej wypadkiem z udziałem osób; 3) po zakończeniu czasowej niezdolności do pracy, spowodowanej chorobą trwającą co najmniej 30 dni; 4) powrotu maszynisty do pracy po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy; 5) jeżeli zachodzi obawa, że maszynista przestał spełniać wymagania; 6) w przypadku określonym w art. 22b ust. 16 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym; 7) w innych przypadkach, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów. 2. Badania, o których mowa w ust. 1, wykonuje się ze szczególnym uwzględnieniem tych narządów i układów, których funkcjonowanie było zaburzone lub stało się powodem skierowania maszynisty na badania. 3. Przepisy § 6 stosuje się odpowiednio w zakresie dotyczącym trybu wydawania orzeczeń lekarskich.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża postanowienia dyrektywy 2007/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie przyznawania uprawnień maszynistom prowadzącym lokomotywy i pociągi w obrębie systemu kolejowego Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 315 z 03.12.2007, str. 51).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238 i Nr 191, poz. 1374, z 2008 r. Nr 59, poz. 359, Nr 144, poz. 902, Nr 206, poz. 1289 i Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 1, poz. 3, Nr 18, poz. 97, Nr 19, poz. 100, Nr 98, poz. 817, Nr 115, poz. 966, Nr 157, poz. 1241 i Nr 214, poz. 1658 oraz z 2011 r. Nr 5, poz. 13.

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167, poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672, z 2008 r. Nr 93, poz. 586, Nr 116, poz. 740, Nr 223, poz. 1460 i Nr 237, poz. 1654, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 56, poz. 458, Nr 58, poz. 485, Nr 98, poz. 817, Nr 99, poz. 825, Nr 115, poz. 958, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1704, z 2010 r. Nr 105, poz. 655, Nr 135, poz. 912, Nr 182, poz. 1228, Nr 224, poz. 1459, Nr 249, poz. 1655 i Nr 254, poz. 1700 oraz z 2011 r. Nr 36, poz. 181 i Nr 63, poz. 322.

5) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 60, poz. 375, z 1998 r. Nr 159, poz. 1057, z 2001 r. Nr 37, poz. 451 oraz z 2010 r. Nr 240, poz. 1611.

ZAŁĄCZNIKI

Badania maszynisty Alkohol

Badania maszynisty Alkohol

by Dariusz Kraśnicki

(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Badania maszynistów laboratoryjne i psychologiczne

Ciekawe zapytanie dotyczące nadużywania alkoholu u kandydata na maszynistę. Ta konkretna osoba interesuje się czasem powrotu wyników wątrobowych do normy po zaprzestaniu picia alkoholu.

Przypadek jest o tyle ciekawy, bo wnioski mogą wyciągnąć inne osoby, które pracują w szeroko pojętym transporcie, a z jakiś względów muszą przejść badania, które mogą wykazać ich uzależnienie od alkoholu.

Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z uprawnieniami do medycyny kolejowej i zacznę tradycyjnie od zapytania internauty.

Dzień Dobry Panie Dariuszu.

Obejrzałem pana wszystkie filmy i postanowiłem się Pana dzisiaj coś doradzić.

Nie piszę tutaj odnośnie prawa jazdy, tylko badań wstępnych na stanowisko Maszynisty w PKP.

Specjalistyczne badania nie kończą się tylko na okuliście i laryngologu, lecz także są przeprowadzane analizy krwi i moczu.

Mam prawie 30 lat. Od 2-3 lat nadużywałem alkoholu ze znajomymi.

Około 5 razy w tygodniu wypijałem średnio 2-3 drinki z 50tek.

Pijałem napoje energetyczne. Z tego co zauważyłem i przeczytałem w internecie nie miałem żadnych objawów choroby wątroby, choć wiem, że ją nadwyrężyłem alkoholem.

12 dni przed badaniem krwi i moczu, odstawiłem całkowicie alkohol,

przestałem truć się kofeiną i nie jadłem nic tłustego. Przez chwilę stosowałem Essentiale Forte.

Mam pytanie. Czy taki okres 12 dni jest w stanie zregenerować wątrobę? Robiłem sobie trzy dni temu badania moczu aby się upewnić w tym wszystkim.

Cukier nb

białko nb

Ciała Ketonowe nb

Urobilinogen w normie

Nabłonki poj. wielowarstwowe

Czy mam się martwić jakimś katastrofalnym wynikiem? Bardzo się stresuję.

Pozdrawiam

…………….

Zanim odpowiem na to pytanie zrobię krótkie wprowadzenie do zasad badań maszynistów. Zajmuje się tym jedynie kolejowa służba zdrowia, chociaż wprowadzenie licencji dla maszynistów teoretycznie uwalnia rynek dla uprawnionych podmiotów prywatnych, które mają doświadczenie w medycynie kolejowej.

Warunki są trudne do spełnienia, ale być może rozpocznę starania o te uprawnienia.

Teraz do rzeczy.

W ramach badań pomocniczych u kandydata na maszynistę należy wykonać morfologię krwi, OB,badanie poziomu cukru, badanie poziomu aminotransferaz czyli enzymów wątrobowych,

pełne badanie ogólne moczu, ekg i rtg klatki piersiowej.

Oprócz wymienionego wcześniej laryngologa i okulisty zostaniesz poddany na samym początku badaniu psychologicznemu.

Wydaje mi się, że jak dana osoba nie zamierza zmienić stylu życia,

czyli zaprzestać lub znacznie zmniejszyć konsumpcję alkoholu,

to ubieganie się o pracę w zawodzie maszynisty jest bez sensu.

Przypuszczam, że w ciągu miesiąca enzymy wątrobowe nawet jeżeli są podwyższone obniżą się do normy i jak nie masz problemów ze wzrokiem i słuchem, to przejdziesz te badania.

Natomiast jeżeli w trakcie pracy na kolei powrócisz do nadmiernego picia, to wcześniej czy później wsiądziesz do lokomotywy pod wpływem alkoholu. Nie wiem jaka jest obecnie procedura sprawdzania trzeźwości na kolei, ale jakikolwiek wypadek na torach z twoim udziałem, nie tylko stanowi zagrożenie dla innych ludzi, ale jednocześnie naraża Cię na karę sądową.

Mam w rodzinie kilku maszynistów i niestety jeden z nich stracił pracę za jazdę po pijaku. Nigdy nie wrócił do pracy na kolei, tylko obsługiwał lokomotywę na jakiejś bocznicy. Mile wspominał okres pracy w PKP. Były to jednak czasy, kiedy pewne rzeczy uchodziły na sucho.

Dzisiaj picie i jazda lokomotywą to praktycznie kryminał.

……………

Tak więc naprawdę skupiłbym się na zmianie swojego stylu życia i ograniczeniu alkoholu, niż na jednorazowym wysiłku aby przejść badania, a potem wrócić do tego co było.

Na tym kończę.

Jeżeli to wideo ci się podobało, to daj like’a, kciuka

Jak rozwiązało Ci jakiś problem, to udostępnij go na swoim ulubionym forum, portalu społecznościowym lub stronie internetowej.

Jak chcesz więcej takich filmików, to koniecznie już teraz subskrybuj mój kanał YouTube Lekarz Medycyny Pracy.

Link powinien być gdzieś z dołu lub góry po mojej prawej stronie.

Jak zwykle najwięcej dyskusji jest na moim blogu Badania Lekarza Medycyny Pracy.com i tam wpadnij zaraz po obejrzeniu tego wideo.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia, specjalista medycyny transportu,

uprawniony do badań medycyny kolejowej.

Tak nawiasem mówiąc. Po rozwaleniu szkolnictwa kolejowego, czyli techników i zawodówek kadra maszynistów stopniowo się wykruszyła, więc przypuszczam, że niedobory kadrowe są spore.

Integracja z Unią Europejską też stwarza nowe perspektywy dla tego zawodu, więc być może jest to profesja dla Ciebie.

Jeszcze raz kończę, mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia.

Badania psychologiczne

Autor

Justyna Szymczyk Artykuły autora

Przed rozpoczęciem wykonania pewnych zawodów obligatoryjnie należy przejść badania psychologiczne. W pracownikach mogą one wywoływać stres – nie wiemy bowiem często, na czym mają one polegać, co z nich można wywnioskować i jak będą przebiegać. Oczywiście badania psychologiczne na odmienne stanowiska mogą różnić się od siebie, jednak warto wiedzieć, czego można się spodziewać, by zmniejszyć zdenerwowanie.

Kto musi przejść badania psychologiczne?

W załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej znajduje się lista zawodów, które obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. Tak naprawdę jednak również zawody spoza 36-punktowej listy mogą być nimi objęte.

W przypadku jednak, kiedy nasze stanowisko nie znajduje się we wspomnianym załączniku, musimy pamiętać, że możemy odmówić przeprowadzenia badań, nawet jeśli pracodawca ich wymaga.

Badania psychologiczne obligatoryjne obejmują między innymi takie zawody, jak pracowników policji, wojska, kierowców, kontrolerów ruchu, pilotów, pilotów morskich, pracowników pracujących z materiałami wybuchowymi, kaskaderów, maszynistów, nawigatorów itp.

Dlaczego pracownicy muszą przejść badania psychologiczne?

Przede wszystkim, jak można się domyślić, pracownicy na powyższych stanowiskach muszą być bardzo opanowani, szybko reagować, podejmować decyzje, nie ulegać emocjom czy po prostu doskonale koncentrować się na powierzonych im zadaniach.

Często od tego, jak będą je wykonywać, zależeć może zdrowie, a nawet życie innych ludzi, dlatego też rekruter musi mieć pewność, że jest to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

Badania psychologiczne przeprowadzane są również u pracowników spoza wymienionych zawodów i wówczas badane są najczęściej: koncentracja pracowników, ich kreatywność, zdolność współodczuwania, umiejętność radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Badania często co jakiś czas są powtarzane (okres ich ważności jest ustalany na przykład w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem pewne zdolności mogą się obniżyć, należy się więc przekonać, czy mimo obniżenia sprawności dana osoba nadal może wykonywać swoje zadania.

Czasami zdarza się, że pracownik ma ważne badania psychologiczne i zmienia pracę. Nawet jeśli będzie pracował na takim samym stanowisku, pracodawca ma prawo zażądać ponownego ich przeprowadzenia.

Badania psychologiczne – przebieg

Kiedy już mamy przebyć badania psychologiczne, często chcemy się w jakiś sposób do nich przygotować, wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by nieco zmniejszyć towarzyszący im stres. Jak więc one przebiegają?

Należy podkreślić, że badania mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu). Przeprowadzona może być również rozmowa z psychologiem – jako druga część badań.

Testy osobowości bardzo często polegają na ustosunkowaniu się do pewnych stwierdzeń poprzez odpowiedzi TAK bądź NIE lub skalę na przykład zawierającą różne stopnie od NIGDY do ZAWSZE. Uwaga czy stopień sprawności intelektualnej badane są na przykład testem matryc Ravena, który polega na dopasowaniu odpowiedzi do rozpoznanej reguły. Czas reakcji z kolei może sprawdzić na przykład test R-W, który polega na ustaleniu stosunku kuli białej do czarnej.

Część sprawnościowa często odbywa się za pomocą urządzeń w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Dzięki sprzętom, które są udostępniane, można badać na przykład szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową, widzenie po zmroku, określenie odległości przedmiotu itp. Używany jest na przykład aparat Piórkowskiego, na którym badany musi nacisnąć przycisk, który znajduje się pod zapalonym przyciskiem. Badania mają określony czas lub czas dowolny.

Aby testy były wartościowe i rzeczywiście pomagały w określeniu naszej osobowości, konieczna jest szczera odpowiedź na zadawane pytania lub szczere odnoszenie się do stwierdzeń. Nie chodzi tutaj o to, aby zaznaczyć jacy chcielibyśmy być, ale jacy jesteśmy naprawdę.

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Czy do badania można się przygotować?

Czy do badania psychologicznego można się przygotować? W pewnym sensie na pewno tak. Przede wszystkim, aby nasza sprawność była jak najwyższa, powinniśmy być wypoczęci, nie przeciążać dzień wcześniej wzroku, nie zapomnieć okularów, być zdrowi, nie spożywać wcześniej alkoholu czy innych środków psychoaktywnych.

Ważne jest również odsunięcie od siebie niepotrzebnego stresu. Na testach nic złego nie może nam się stać, nic nam nie grozi, do ich wyników można się odwoływać, w związku z tym postarajmy się zrelaksować.

Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest szczerość. Zakłamanie rzeczywistości z pewnością w niczym nam nie pomoże.

Badania na maszynistę

Lokermat

Forumowicz

Dołączył: 28.12.2016 Liczba postów: 145

Reputacja: 9 #16 Myślę że jeśli takie zaświadczenie będzie i wyniki moczu jakoś drastycznie nie będą przekraczać dopuszczalnych norm to nie powinno być żadnego problemu. Szukaj Odpowiedz CounterSpace838

Forumowicz

Dołączył: 27.04.2017 Liczba postów: 896

Reputacja: 15 #17 Hmmmm……znam ustawiacza który ma zawsze podwyższony cukier ale przynosi zaświadczenie od lekarza że się leczy i badania przechodzi. Szukaj Odpowiedz rustsaltz

Przyjaciel Forum

Dołączył: 04.06.2010 Liczba postów: 6 882

Reputacja: 24 #18 Na okresowych nie ma problemu, na wstępnych mogą krzywo patrzeć, kwit na wszelki wypadek weź i podpytaj lekarza jak chwilowo poprawić wyniki Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.

PL-KSL Szukaj Odpowiedz mateo1

Forumowicz

Dołączył: 31.05.2018 Liczba postów: 24

Reputacja: 0 #19 Na jesieni idę na kurs na licencję. Badania muszę zrobić jeszcze przed kursem? Szukaj Odpowiedz CounterSpace838

Forumowicz

Dołączył: 27.04.2017 Liczba postów: 896

Reputacja: 15 #20 Tak. Jeszcze przed kursem Szukaj Odpowiedz mateo1

Forumowicz

Dołączył: 31.05.2018 Liczba postów: 24

Reputacja: 0 #21 (02.06.2018, 10:59) Konrad1961 napisał(a): Tak. Jeszcze przed kursem

Dzięki. Dzięki. Szukaj Odpowiedz Venlo

Forumowicz

Dołączył: 08.11.2017 Liczba postów: 111

Reputacja: 1 #22 Korzystał ktoś z Kolejowej Medycyny Pracy w Sopocie? Szukaj Odpowiedz Marshal

Nowy Forumowicz

Dołączył: 06.06.2018 Liczba postów: 4

Reputacja: 0 #23 mam pytanko jakie konkretnie badania są przeprowadzane na maszynistę – robiłem na kierowce zawodowego i chciał bym porównać czy to takie same, bo zamierzam w najbliższym czasie zrobić bo idę w tym roku na kurs. I jeszcze jedno ile kosztuje takie badanie? Pozdrawiam Witam, jestem tu nowymam pytanko jakie konkretnie badania są przeprowadzane na maszynistę – robiłem na kierowce zawodowego i chciał bym porównać czy to takie same, bo zamierzam w najbliższym czasie zrobić bo idę w tym roku na kurs. I jeszcze jedno ile kosztuje takie badanie? Pozdrawiam Szukaj Odpowiedz Lokermat

Forumowicz

Dołączył: 28.12.2016 Liczba postów: 145

Reputacja: 9 #24 Koszt badań to ok 750 zl

Badania okulista(plus ciemnia, badania na refleks, ocena odległości), laryngolog, audiogram, neurolog, RTG klatki, Ekg serca, badania krwi i moczu, narkotesty, zestaw psychotestów(różny w różnych ośrodkach, myśle że zbliżony do kierowców zawodowych) i tyle. Aha wzrok, słuch i reszta musi być pierwszej kategorii. Szukaj Odpowiedz Marshal

Nowy Forumowicz

Dołączył: 06.06.2018 Liczba postów: 4

Reputacja: 0 #25 (07.06.2018, 18:22) Lokermat napisał(a): Koszt badań to ok 750 zl

Badania okulista(plus ciemnia, badania na refleks, ocena odległości), laryngolog, audiogram, neurolog, RTG klatki, Ekg serca, badania krwi i moczu, narkotesty, zestaw psychotestów(różny w różnych ośrodkach, myśle że zbliżony do kierowców zawodowych) i tyle. Aha wzrok, słuch i reszta musi być pierwszej kategorii.

To sporo kosztuje, badania na kierowce zawodowego ok 150 zł – 200 zł . Ale części z tych badań nie ma może dlatego. Dzięki za odpowiedz . Szacuneczek dla Ciebie bo nie zmęczyło cię to tak jak innych 🙂 To sporo kosztuje, badania na kierowce zawodowego ok 150 zł – 200 zł . Ale części z tych badań nie ma może dlatego. Dzięki za odpowiedz . Szacuneczek dla Ciebie bo nie zmęczyło cię to tak jak innych 🙂 Szukaj Odpowiedz PeKaP

mechanik

Dołączył: 01.11.2014 Liczba postów: 591

Reputacja: 8 #26 https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32…istow.html

Ciekawe co dalej …wie ktoś może co zawiera ta wspomniana dyrektywa unijna w spr.badań ? Ciekawe co dalej …wie ktoś może co zawiera ta wspomniana dyrektywa unijna w spr.badań ? “Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje” Szukaj Odpowiedz CounterSpace838

Forumowicz

Dołączył: 27.04.2017 Liczba postów: 896

Reputacja: 15 #27 To nie byłoby złe, dzisiaj robiąc licencję nie masz pewności czy zaliczysz badań po kursie, więc i ryzykujesz sporo pieniędzy. Szukaj Odpowiedz nakama

Forumowicz

Dołączył: 19.10.2017 Liczba postów: 243

Reputacja: 2 #28 (12.09.2018, 17:34) PeKaP napisał(a): https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32…istow.html

Ciekawe co dalej …wie ktoś może co zawiera ta wspomniana dyrektywa unijna w spr.badań ?

Cytat: ZAŁĄCZNIK II

WYMOGI ZDROWOTNE

1. WYMOGI OGÓLNE 1.1. Maszyniści nie mogą cierpieć na jakiekolwiek dolegliwości lub przyjmować jakichkolwiek leków lub substancji, które mogą powodować: — nagłą utratę świadomości,

— osłabienie uwagi lub zmniejszenie zdolności koncentracji,

— nagłą utratę sprawności,

— utratę równowagi lub koordynacji,

— znaczące ograniczenie możliwości poruszania się.

1.2. Wzrok Konieczne jest spełnienie następujących wymogów dotyczących wzroku: — ostrość wzroku z korekcją lub bez: 1,0; nie mniej niż 0,5 dla oka gorzej widzącego,

— dopuszczalna maksymalna korekcja soczewkami kontaktowymi: nadwzroczność +5/krótkowzroczność –8. Na odstępstwa zgoda wydawana jest w wyjątkowych przypadkach i po uzyskaniu opinii lekarza okulisty. Lekarz medycyny podejmuje na tej podstawie decyzję,

— widzenie na odległości bliskie i pośrednie: wystarczające, z korekcją lub bez,

— soczewki kontaktowe i szkła są dopuszczone, jeżeli są okresowo sprawdzane przez specjalistę,

— normalne widzenie kolorów: wykorzystanie uznanego badania, takiego jak test Ishihary, a także innego uznanego badania, jeżeli jest to wymagane,

— pole widzenia: pełne,

— widzenie okiem lewym i prawym: efektywne; nie jest wymagane, jeśli dana osoba ma odpowiednią adaptację i wystarczającą kompensację. Jedynie w przypadku utraty widzenia obuocznego po rozpoczęciu pracy,

— widzenie obuoczne: efektywne,

— rozpoznawanie sygnałów barwnych: test opiera się na rozpoznawaniu pojedynczych barw, a nie na różnicach względnych,

— wrażliwość na kontrast: dobra,

— brak postępujących chorób oczu,

— implanty soczewek oraz zabiegi keratotomii i keratektomii są dopuszczalne jedynie pod warunkiem kontroli przeprowadzanych corocznie lub w odstępach ustalonych przez lekarza medycyny,

— odporność na oślepienie błyskiem,

— kolorowe soczewki kontaktowe i soczewki fotochromatyczne nie są dozwolone. Szkła z filtrem UV są dozwolone.

1.3. Wymogi dotyczące słuchu i mowy Wystarczająco dobry słuch potwierdzony audiogramem, tj.: — słuch wystarczający do prowadzenia rozmowy telefonicznej i do usłyszenia sygnałów ostrzegawczych i komunikatów radiowych.

Następujące wartości powinny być przyjęte jako wytyczne: — niedosłuch na poziomie nie wyższym niż 40 dB przy częstotliwościach 500 i 1 000 Hz,

— niedosłuch na poziomie nie wyższym niż 45 dB przy częstotliwości 2 000 Hz dla ucha najgorzej przewodzącego falę dźwiękową,

— brak anomalii układu przedsionkowego,

— brak chronicznych zaburzeń mowy (przy uwzględnieniu konieczności przekazywania wiadomości w sposób głośny i wyraźny),

— w szczególnych przypadkach dozwolone jest korzystanie z aparatu słuchowego.

1.4. Ciąża W przypadku złej tolerancji lub występowania stanów patologicznych ciążę należy uznać za powód tymczasowego odsunięcia maszynisty od obowiązków służbowych. Należy stosować przepisy prawne chroniące ciężarnych maszynistów. 2. MINIMALNY ZAKRES BADANIA PRZED OBJĘCIEM STANOWISKA 2.1. Badania lekarskie: — ogólne badanie lekarskie,

— badania funkcji sensorycznych (wzrok, słuch, postrzeganie barw),

— badanie krwi lub moczu, m.in. w kierunku cukrzycy, jeśli są potrzebne do oceny fizycznej zdolności kandydata,

— EKG spoczynkowe,

— test w kierunku substancji psychotropowych zawartych w niedozwolonych narkotykach lub lekach psychotropowych oraz nadużywania alkoholu uniemożliwiającego zdolność do pracy,

— poznawcze: uwaga i koncentracja, pamięć, percepcja, rozumowanie,

— komunikowanie się,

— psychomotoryczne: czas reakcji, koordynacja rąk.

2.2. Badania psychologiczne stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu Celem badań psychologicznych jest pomoc w przydzielaniu stanowisk i zarządzaniu pracownikami. Przy określaniu zakresu oceny psychologicznej należy wziąć pod uwagę, że badanie musi sprawdzić, czy w kontekście zdolności do wykonywania zawodu kandydat na maszynistę ma jakieś zaburzenia psychologiczne, w szczególności w zakresie zdolności do działania, lub jakąś inną istotną cechę osobowości, które mogłyby mieć ujemny wpływ na bezpieczne wykonywanie obowiązków. 3. BADANIA OKRESOWE PO OBJĘCIU STANOWISKA 3.1. Częstotliwość badań Badania medyczne (sprawność fizyczna) muszą być przeprowadzane co najmniej co trzy lata do 55. roku życia, a następnie co rok. Dodatkowo lekarz akredytowany lub uznany zgodnie z art. 20 musi zwiększyć częstotliwość badań, jeśli wymaga tego stan zdrowia członka personelu. Bez uszczerbku dla art. 16 ust. 1 przeprowadza się odpowiednie badanie medyczne, jeżeli zachodzi obawa, że posiadacz licencji lub świadectwa przestał spełniać wymogi medyczne określone w załączniku II sekcja 1. Sprawność fizyczna sprawdzana jest regularnie i po każdym wypadku przy pracy, jak również po każdej przerwie w pracy spowodowanej wypadkiem, w którym brały udział osoby. Lekarz akredytowany lub uznany zgodnie z art. 20 bądź służba medyczna przedsiębiorstwa może zadecydować o przeprowadzeniu dodatkowego badania lekarskiego, w szczególności po okresie co najmniej 30-dniowego zwolnienia lekarskiego. Pracodawca może zwrócić się do lekarza akredytowanego lub uznanego zgodnie z art. 20 o sprawdzenie sprawności fizycznej maszynisty w razie odsunięcia maszynisty od wykonywania obowiązków służbowych ze względów bezpieczeństwa. 3.2. Minimalny zakres okresowych badań lekarskich po objęciu stanowiska Jeżeli maszynista spełnia kryteria niezbędne do badań przeprowadzanych przed objęciem stanowiska, specjalistyczne badania okresowe muszą przynajmniej objąć: — ogólne badanie lekarskie,

— badanie funkcji zmysłowych (wzrok, słuch, postrzeganie barw),

— badania krwi lub moczu w kierunku cukrzycy i innych dolegliwości, zgodnie ze wskazaniem na podstawie badania klinicznego,

— badania na obecność narkotyków w organizmie zgodnie ze wskazaniem klinicznym.

Ponadto w przypadku maszynistów, którzy ukończyli 40. rok życia, wymagane jest również badanie EKG w spoczynku.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/…32007L0059 Szukaj Odpowiedz erap2

Dyspozytor

Dołączył: 17.09.2014 Liczba postów: 434

Reputacja: 7 #29 Czyli na logikę mogą mi uznać inne badanie na rozpoznawanie kolorów niż tablice Ishihary? Erap2-kolej na Facebooku 🙂 Strona WWW Szukaj Odpowiedz nakama

Forumowicz

Dołączył: 19.10.2017 Liczba postów: 243

Reputacja: 2 #30 (12.09.2018, 18:41) Konrad1961 napisał(a): To nie byłoby złe, dzisiaj robiąc licencję nie masz pewności czy zaliczysz badań po kursie, więc i ryzykujesz sporo pieniędzy.

Czy te badania nie są takie same ??? Czy te badania nie są takie same ??? Szukaj Odpowiedz

Badania lekarskie maszynisty – co najmniej 6 miesięcy przerwy

Badania lekarskie maszynisty wymagane są do uzyskania świadectwa uprawniającego do wykonywania zawodu. Czy przerwa trwająca co najmniej 6 miesięcy powoduje zawieszenie świadectwa i konieczność odbycia badań? Czy ustawa covidowa przedłuża badania w takim przypadku?

Świadectwo maszynisty a badania lekarskie

Czy w przypadku przerwy w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy tracą ważność badania lekarskie, pomimo rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 z późn. zm.)?

Zgodnie z art. 22b ust.8 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1984) – dalej: u.t.k. – przewoźnicy kolejowi lub zarządcy infrastruktury kolejowej cofają lub zawieszają w całości lub w części ważność świadectwa maszynisty, gdy maszynista przestał spełniać warunki niezbędne do posiadania świadectwa. Natomiast w § 11 ust. 2 pkt 1 c) rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 lutego 2014 r. w sprawie świadectwa maszynisty (Dz. U. poz. 212 z późn. zm.) – dalej: Rozporządzenie – wskazano, że niezależnie od terminów określonych w ust. 1 sprawdziany wiedzy i umiejętności maszynistów przeprowadza się w przypadku zawieszenia świadectwa maszynisty przez przewoźnika kolejowego albo zarządcę infrastruktury po przerwie w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy.

Jeżeli chodzi o badania lekarskie, to art. 22b ust. 1a pkt 4 u.t.k. stanowi, że warunkiem niezbędnym do uzyskania świadectwa maszynisty jest posiadanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego. Z kolei art. 22b ust. 7 u.t.k. stanowi, że w celu zachowania ważności świadectwa maszynisty, maszynista przechodzi okresowe badania lekarskie i psychologiczne oraz uzyskuje orzeczenie lekarskie potwierdzające spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 22 pkt 1 oraz przechodzi szkolenia, a także okresowe sprawdziany wiedzy i umiejętności, w trybie i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 21 pkt 4. Przepisem szczególnym względem powyższego jest art. 22b ust. 7b pkt 3 u.t.k., który stanowi, że badania, o których mowa w ust. 7, przeprowadza się w przypadku powrotu maszynisty do pracy po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy. Tym samym, w przypadku przerwy co najmniej 6-cio miesięcznej, aby zachować ważność świadectwa maszynisty, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich.

Kiedy badania maszynisty tracą ważność?

Wymaga podkreślenia, że materia uregulowana w art. 22b ust. 7b u.t.k. ma szczególne znaczenie dla ważności świadectwa maszynisty, albowiem w tym przepisie określone zostały przypadki, które dezaktualizują ważność badań posiadanych przez maszynistę, a dzieje się tak:

po każdym poważnym wypadku, w którym uczestniczył maszynista; po zakończeniu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni; w przypadku powrotu maszynisty do pracy po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy; w razie uzasadnionego podejrzenia utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do kierowania pojazdem kolejowym lub pociągiem; w przypadku określonym w ust. 16; w innych przypadkach określonych w przepisach dotyczących profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników.

Badania maszynisty po co najmniej 6 miesiącach przerwy

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedłużyła ważność badań lekarskich, w tym dotyczących świadectwa maszynisty – dalej: ustawa covidowa. Odesłanie zawarte w art. 15zzzy ust. 1 pkt 2 ustawy covidowej następuje do badań lekarskich i psychologicznych określonych w Rozporządzeniu. Rozporządzenie reguluje zaś zakres i rodzaj badań lekarskich i psychologicznych w przypadkach określonych, także w art. 22b ust. 7b u.t.k. Trudno jednak zgodzić się z taką wykładnią, w wyniku której ustawa covidowa miałaby przedłużać ważność badań lekarskich, także w przypadkach wystąpienia zdarzeń opisanych w art. 22b ust. 7b u.t.k. Przedmiotem regulacji art. 22b ust. 7b u.t.k. nie jest bowiem okres ważności badań, a wskazanie sytuacji powodujących konieczność ponownego przeprowadzenia badań. Regulacje zawarte w art. 15zzzy ustawy covidowej przedłużające okres ważności badań, nie mogą zatem odnosić się do art. 22b ust. 7b u.t.k.

Wobec powyższego zwrócić należy uwagę, że przepisy ustawy covidowej wydłużyły okres ważności badań lekarskich, jednak nie wyłączyły stosowania omawianego art. 22b ust. 7b u.t.k. W przypadkach wskazanych w art. 22b ust. 7b u.t.k., w tym w przypadku przerwy w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy, powstaje konieczność przeprowadzenia badań lekarskich.

키워드에 대한 정보 testy psychologiczne na maszyniste

다음은 Bing에서 testy psychologiczne na maszyniste 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  배우자 사망 소셜 연금 | [안병찬 In Usa : 미국생활] 가족이 사망하게 되면, 사회보장연금은 어떻게 되나? 151 개의 가장 정확한 답변
See also  한식 손님 상차림 | 쉽지만 고급진 손님초대 요리 6가지 | 한식 풀코스 집들이요리 | 강력추천 한식 홈파티 요리영상 모음 58 개의 자세한 답변

See also  Hurtownia Agd Gdynia Jana Z Kolna | Gdynia - 2021 R. Ulica Jana Z Kolna. 23 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

  • psychotesty
  • jak rozwiązywać testy psychologiczne
  • psychotechnika
  • testy psychologiczne na prawo jazdy
  • psychotesty na prawo jazdy
  • testy psychologiczne

5 #zasad #rozwiązywania #testów #psychologicznych


YouTube에서 testy psychologiczne na maszyniste 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych | testy psychologiczne na maszyniste, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment