Umowa O Pracę Kierowca Międzynarodowy Wzór | Wzór Umowę O Pracę Dla Kierowców 196 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór – WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Akademia – czas pracy kierowców 이(가) 작성한 기사에는 조회수 785회 및 좋아요 2개 개의 좋아요가 있습니다.

umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW – umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Spis:
0:00 – 9:02 | Wzór umowy o pracę dla kierowcy
Jak powinna wyglądać odpowiednio skonstruowana i uzupełniona umowa o pracę dla kierowców?
Oglądnij w filmie!
Inne webinary. Sprawdź czego możesz się nauczyć
https://www.akademiaczasupracy.pl/nagrania-z-webinarow/
Chcesz być zawsze na bieżąco z czasem pracy kierowców?
Sprawdź Akademię czasu pracy!
Akademia czasu pracy ➡ https://www.akademiaczasupracy.pl/​
Dołącz do nas w mediach społecznościowych
Facebook ➡ https://www.facebook.com/zteINSTALL/​
Instagram ➡ https://www.instagram.com/zteinstall/​
Sklep ➡ https://sklep.install.pl/​
Więcej informacji o firmie ➡ http://www.install.pl​
Jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją: 4Trans, GBOX, OCRK – zapraszamy do kontaktu!
☎ Maciej Kabaciński – 602 125 917
☎ Bartłomiej Kabaciński – 789 461 141
☎ Tobiasz Guzik – 666 851 257
📧 e-mail: [email protected]

umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Umowy o pracę kierowców – BRK

Wynagrodzenie – firma zobowiązana jest dokładnie określić wysokość oraz składniki wynagrodzenia, które będą przysługiwały kierowcy. Istnieją dwie metody …

+ 더 읽기

Source: www.ibrk.pl

Date Published: 12/9/2021

View: 2129

Przydatne dokumenty, umowy, formularze

wzory umów,dokumenty kierowcy,formularze w transporcie drogowym,papiery pracownicze,przydatne dokumenty kierowcy zawodowego.

+ 여기에 더 보기

Source: www.strychalski.eu

Date Published: 3/1/2022

View: 3074

Co powinna zawierać umowa o pracę z kierowcą

Umowa o pracę z kierowcą · datę i miejsce zawarcia umowy; · dane pracodawcy i pracownika; · rodzaj stosunku prac; · formę zatrudnienia; · miejsce pracy: · nazwę …

+ 여기에 더 보기

Source: adwokatcwikdudus.pl

Date Published: 5/10/2022

View: 5715

Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy

Umowa o pracę kierowcy różni się od umowy innego pracownika sposobem … pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe …

+ 더 읽기

Source: www.umowyoprace.pl

Date Published: 3/10/2022

View: 1967

Umowa o prace w transporcie | WZÓR 2022 – Etransport

Umowa o prace w transporcie | WZÓR 2022. Dodany przez. m_kubiak. entyfikator. 17153. Obejrzany. 1168. Umowa o pracę dla kierowcy w 2022 roku …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: etransport.pl

Date Published: 7/21/2021

View: 2323

wzór umowa o pracę dla kierowcy – Wyszukiwarka – m.money.pl

Fraza “WZÓR UMOWA O PRACĘ DLA KIEROWCY” została znaleziona. (12 wyników). płac, małopolskie w Praca.Money.pl. międzynarodowy Kierowca busa do 3,5t na …

+ 더 읽기

Source: www.money.pl

Date Published: 4/28/2022

View: 161

주제와 관련된 이미지 umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW
WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW

주제에 대한 기사 평가 umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór

  • Author: Akademia – czas pracy kierowców
  • Views: 조회수 785회
  • Likes: 좋아요 2개
  • Date Published: 2021. 9. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=lfHl9PW9NIM

Umowy o pracę kierowców

Umowa o pracę stanowi podstawowy dokument regulujący stosunek pracy w przedsiębiorstwie. Udział naszej firmy w licznych kontrolach PIP podczas, których reprezentowaliśmy naszych klientów pokazuje, że nie zawsze tzw. umowa z Internetu lub programu kadrowego jest wystarczająca dla kierowców zawodowych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z tworzeniem właściwych umów:

Wymiar czasu pracy – powinien być dokładnie sprecyzowany w każdej umowie. Często zdarza się, że firmy pomijają ten element w zawartych umowach. Wynagrodzenie – firma zobowiązana jest dokładnie określić wysokość oraz składniki wynagrodzenia, które będą przysługiwały kierowcy. Istnieją dwie metody określenia wynagrodzenia: Wynagrodzenie podstawowe – w takim przypadku przedsiębiorstwo zobowiązane jest do naliczenia i wypłaty dodatkowych składników wynagrodzenia takich jak: nadgodziny, dyżur, pora nocna. Składniki te częściowo naliczane są w systemie miesięcznym oraz niektóre np. nadgodziny średniotygodniowe na koniec okresu rozliczeniowego. Ryczałtowa – przedsiębiorstwo wypłaca kierowcy ryczałt z tytułu nadgodzin, pory nocnej oraz dyżuru, a następnie na koniec okresu rozliczeniowego dokonuje ich rozliczenia. Jeżeli kwota wypłaconych ryczałtów jest za niska powinno nastąpić wyrównanie. Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że sama wypłata ryczałtów nie zwalnia z faktycznego oszacowania należnych składników i wypłaty wyrównania. Inspektorzy PIP bardzo często dokonują takiego oszacowania.

W przypadku wyboru formy ryczałtowej, która jest bardziej korzystna w transporcie drogowym należy pamiętać o dokładnym określeniu wysokości ryczałtów. Istnieje również możliwość wliczenia ryczałtu za dyżur do podstawy wynagrodzenia (płacy minimalnej). Nie dokonanie właściwego zapisu powoduje, że dodatek za dyżur należy wypłacać jako dodatkowy składnik.

Firma może również określić w umowie zasady wypłaty premii uznaniowej. Nigdy nie może natomiast wskazać, że wynagrodzenie zależy od liczby przejechanych kilometrów, ponieważ taki zapis jest niedozwolony ( w opinii organów kontrolnych mógłby zachęcać kierowców do łamania przepisów w celu wyższego zarobku).

Inne warunki zatrudnienia powinny określać w szczególności

Wysokość diet krajowych i zagranicznych

Wysokość ryczałtów za nocleg, jeżeli firma stosuje.

Zasady rozliczania delegacji (kurs waluty, sposób liczenia odcinków zagranicznych)

W tej sytuacji, jeżeli przewoźnik nie dokona zapisu o wysokości diet przyjmuje się, że płaci maksymalną stawkę diet określoną na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Termin rozpoczęcia pracy należy dokładnie określić i wskazać w umowie.

W przypadku firm nie stosujących regulaminów wynagradzania, należy kierowcy przekazać również informację dodatkową o warunkach zatrudnienia. Informacja ta powinna zawierać spersonalizowane dane takie jak:

system czasu pracy,

długość okresu rozliczeniowego,

dokładnie określony dzień wypłaty wynagrodzenia – niedopuszczalny jest zapis w postaci “do 10 każdego miesiąca”, “do 1 każdego miesiąca” itp. Należy wskazać, że wypłata dokonywana jest np. 10 dnia każdego miesiąca, 1 dnia każdego miesiąca.

wymiar przysługującego urlopu

długość okresu wypowiedzenia,

okres pory nocnej,

wymiar roczny nadgodzin.

Wskazane informacje nie wyczerpują całkowicie tematu, lecz stanowią ogólny pogląd na podstawowe elementy umów, które bardzo często są pomijane. Należy pamiętać, że co nie zostanie zapisane w umowie, może być uwzględniane w przypadku sporów na korzyść pracownika.

Co powinna zawierać umowa o pracę z kierowcą

Co powinna zawierać umowa o pracę z kierowcą

Umowa o pracę z kierowcą

Każda umowa o pracę reguluje stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, w tym zakresie prawo transportowe nie przewiduje żadnych szczególnych warunków umów o pracę z kierowcami. Mimo to warto zwrócić szczególną uwagę na jej treść, bowiem pozwoli to obu stroną umowy na zabezpieczenie swoich praw i obowiązków.

Co powinna zawierać umowa o pracę z kierowcą zawodowym ?

Każda umowa o pracę, w tym również z kierowcą zawodowym powinna zawierać następujące elementy :

datę i miejsce zawarcia umowy;

dane pracodawcy i pracownika;

rodzaj stosunku prac;

formę zatrudnienia;

miejsce pracy:

nazwę stanowiska oraz zakres obowiązków;

wysokość wynagrodzenia, formę i termin wypłaty;

wymiar czasu pracy;

data rozpoczęcia stosunku pracy.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę w umowie o pracę z kierowcą ?

Miejsce pracy – w przypadku umów o prace z kierowcą jest to element problematyczny, gdyż wymagane jest dokładne określenie gdzie kierowca będzie świadczył pracę na rzecz pracodawcy. Częstym błędem popełnianym przez pracodawców jest wskazanie adresu siedziby firmy. Prawidłowo w umowie powinno się wskazać faktycznie miejsce wykonywania pracy np. dla kierowcy, który ma wykonywać przewozy na terenie Unii Europejskiej oraz poza nią, miejsce pracy powinno obejmować faktyczny obszar, w ramach którego będzie kierowca się przemieszczał realizując zlecania transportowe.

Wysokość wynagrodzenia – w umowie o pracę z kierowcą powinna zostać dokładnie określona podstawa wynagrodzenia oraz wszystkie inne składniki tj. nadgodziny, dyżur, praca w porze nocnej. W przypadku transportu międzynarodowego umowa powinna regulować wysokości diet zagranicznych, ryczałtów za nocleg oraz zasady naliczania delegacji pracowniczych.

Czas pracy kierowcy – w umowie o pracę z kierowcą nie mogą się znaleźć informacje sprzeczne z przepisami dotyczącymi dopuszczalnego wymiaru godzin, jakie kierowca spędza w pracy, a które to reguluje ustawa o czasie pracy kierowców.

Formy prawne zatrudnienia kierowców

Aktualnie ustawodawca nie wskazuje określonej formy zatrudnienia kierowcy, tak więc kierowca może być zatrudniony na podstawie :

umowy cywilno-prawna o świadczenie usług (potocznie zwana samozatrudnieniem);

umowa o pracę;

umowa zlecenie;

Każda z powyższych form zatrudnienia kierowcy niesie ze sobą pewne korzyści dla jednej lub drugiej strony, jeśli potrzebujesz skonsultować się w sprawie wyboru formy zatrudnienia kierowców w twojej firmie skontaktuj się z nami.

Umowa o pracę jest bardzo istotnym elementem, stosunku pracy zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jej odpowiednie przygotowanie może w przyszłości oszczędzić obu stronom wielu problemów. Jeśli masz problem z rozwiązaniem umowy o pracę z kierowcą skontaktuj się z nami. Nasza Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie zajmuje się doradztwem prawnym, obsługą prawną firm transportowych, tak więc jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie umów się na spotkanie z naszym adwokatem. Numer telefonu, adres korespondencyjny oraz adres e-mail znajdziesz w zakładce KONTAKT. Zapraszamy do siedziby naszej Kancelarii Adwokackiej w centrum Rzeszowa.

Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy – www.umowyoprace.pl

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (332) z dnia 10.01.2013

Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy

Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy powoduje, że pracodawca musi dopełnić wobec niego szeregu obowiązków wynikających nie tylko z Kodeksu pracy, ale również z ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155), a niekiedy z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265).

1. Obowiązki wynikające z ogólnych przepisów prawa

Wśród ogólnych powinności pracodawcy, które wystąpią w przypadku każdego, nowo zatrudnionego kierowcy, należy wymienić przede wszystkim zawarcie umowy o pracę. Co do zasady nie różni się ona od umów zawieranych z innymi pracownikami. Wymogi stawiane temu dokumentowi określa art. 29 § 1 K.p., a przepisy dotyczące kierowców nie modyfikują tej instytucji.

Zwracamy uwagę! Umowa o pracę kierowcy różni się od umowy innego pracownika sposobem określenia miejsca pracy. W przypadku kierowcy jest to obszar w znaczeniu geograficznym, gdyż z charakteru wykonywanej pracy wynika, iż kierowca nie będzie realizował swoich obowiązków w siedzibie pracodawcy. Obszar ten powinien być dostosowany do zakresu działania firmy (może obejmować nawet teren całego kraju).

Przykład

Przedsiębiorca prowadzący usługi kurierskie, posiadający oddziały krajowe i zagraniczny zatrudnia kierowców. Kilku z nich obsługuje pojazdy powyżej 3,5 tony przeznaczone do transportu poza granice Polski, a pozostali lekkie pojazdy dostawcze, którymi dostarczają przesyłki indywidualnym odbiorcom. Przy takim podziale zadań miejsce wykonywania pracy pierwszej grupy zatrudnionych może być określone przykładowo jako “obszar Unii Europejskiej” lub – w zależności od zasięgu ich działania – “obszar Europy”, a drugiej grupy stosownie do terenu, na którym wykonywane są usługi kurierskie, przykładowo jako “obszar województwa X” czy “obszar powiatu X i ościennych”. Rodzaj obsługiwanych pojazdów ma znaczenie drugorzędne.

W przypadku zakładów zatrudniających co najmniej 20 pracowników, w których obowiązuje regulamin pracy, pracodawca ma obowiązek zapoznać nowo zatrudnionego kierowcę z treścią tego dokumentu. Kierowca, tak jak każdy pracownik powinien odbyć także szkolenie wstępne bhp. Powinno ono przypadać na godziny pracy, a pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy przed jego odbyciem. W świetle tego faktu musi zostać przeprowadzone na początku pierwszej pracującej dniówki (art. 2373 § 2 K.p.). Pracodawca powinien również poinformować kierowcę o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą, udostępniając mu kartę oceny ryzyka zawodowego opracowaną dla zajmowanego stanowiska oraz odbierając od pracownika oświadczenie o zapoznaniu się z tym ryzykiem (art. 226 K.p.). Spełnienie powyższego obowiązku również powinno mieć miejsce przed dopuszczeniem do pracy.

W ciągu 7 dni od zawarcia umowy pracodawca powinien przekazać nowemu pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 3 K.p. Stopień szczegółowości tego dokumentu zależy od wielkości zatrudnienia, warunkującej obowiązek wydania regulaminu pracy. Omawiana informacja wskazuje normy czasu pracy, a nie czasu jazdy, w związku z czym nie zastępuje ona informacji, o której mowa w art. 24 pkt 1 ustawy o czasie pracy kierowców. W praktyce oznacza to, że kierowcom należy wydać dwie niezależne informacje, jedną dotyczącą podstawowych warunków zatrudnienia, a drugą wskazującą przepisy z zakresu czasu jazdy, przerw i odpoczynków dotyczące kierowców.

2. Obowiązki szczególne dotyczące tylko kierowców

2.1. Ustalenie posiadanych kwalifikacji

Wykonywanie pracy kierowcy wiąże się z koniecznością posiadania przez pracownika określonych kwalifikacji. Podstawowym dokumentem jest prawo jazdy, które potwierdza możliwość powierzenia pracownikowi wykonywania zadań kierowcy. Określa również kategorie pojazdów, do prowadzenia których pracownik posiada uprawnienia. Od tego zależy z kolei katalog innych dokumentów, których pracodawca może i powinien wymagać od osoby zatrudnianej na danym stanowisku.

Jeśli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B, a do jego obowiązków należy prowadzenie pojazdu osobowego lub lekkiego auta dostawczego, ten dokument wystarcza aby stwierdzić, że pracownik może podjąć pracę określonego rodzaju. Odmiennie w przypadku kierowców dysponujących uprawnieniami kategorii C lub D, którym pracodawca zamierza polecić przewóz osób lub rzeczy pojazdami przystosowanymi do przewozu więcej niż 9 osób lub pojazdami dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W takim przypadku pracodawca powinien żądać od kandydata na pracownika przedstawienia dodatkowego dokumentu potwierdzającego odbycie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego. Będzie nim świadectwo kwalifikacji zawodowej, wydawane kierowcy, który odbył kwalifikację wstępną lub szkolenie okresowe dla danego bloku programowego, uzależnionego od posiadanej kategorii prawa jazdy.

Kwalifikacja wstępna jest odbywana przez osoby zamierzające wykonywać pracę na stanowisku zawodowego kierowcy. Dzieli się ona na część podstawową, wspólną dla wszystkich kategorii praw jazdy oraz część specjalistyczną, obejmującą odrębne zajęcia dla przewozów osób oraz przewozów towarowych. Co istotne przeprowadzenie części specjalistycznej kursu jest uzależnione od wcześniejszego zakończenia części podstawowej. Szczegóły dotyczące odbywania kwalifikacji wstępnej przez kandydatów na kierowców reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy (Dz. U. nr 53, poz. 314 z późn. zm.). Określa ono program zajęć, z podziałem na zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz liczbę godzin, które należy poświęcić na realizację poszczególnych modułów.

To samo rozporządzenie reguluje kwestię szkoleń okresowych kierowców, które podobnie jak kwalifikację wstępną prowadzi się odrębnie dla kierowców wykonujących przewóz rzeczy, oraz przewozy osobowe.

Pierwsze szkolenie okresowe kierowca musi odbyć w ciągu 5 lat od uzyskania kwalifikacji wstępnej, a w dalszym okresie szkolenia okresowe muszą odbywać się z tą samą częstotliwością. Fakt odbycia kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego jest rejestrowany w centralnej ewidencji kierowców, którą podmiot wystawiający świadectwo kwalifikacji musi poinformować w ciągu 21 dni od dnia wydania tego dokumentu kierowcy. Ukończenie kwalifikacji wstępnej i szkolenia okresowego jest również odnotowywane w krajowym prawie jazdy, wydawanym kierowcy na 5-letnie okresy.

2.2. Badania kierowców zawodowych

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku dokumentów potwierdzających uprawnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju, zakres badań lekarskich kierowców jest uzależniony od rodzaju pojazdu, którym kierowca będzie się posługiwał podczas wykonywania obowiązków służbowych. W konsekwencji kierowcy, którzy będą prowadzić w ramach zatrudnienia samochody osobowe lub inne pojazdy, do kierowania którymi wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A2, AM, B1, B lub B+E, podlegają pod ogólny przepis art. 229 K.p. W praktyce oznacza to, że przed zawarciem umowy o pracę pracodawca powinien skierować kandydata do pracy na badania wstępne, po przeprowadzeniu których lekarz medycyny pracy orzeknie czy jest on zdolny do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. W takim przypadku do lekarza będzie również należało wyznaczenie terminu najbliższych badań okresowych.

Ważne: W przypadku kierowców pojazdów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych fakt prowadzenia pojazdu w ramach obowiązków służbowych musi być oznaczony w skierowaniu na badania profilaktyczne.

Na tej podstawie lekarz medycyny pracy rozszerzy zakres badań o konsultację okulistyczną oraz badania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego. Tak wynika z § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. nr 2, poz. 15 z późn. zm.).

Odmienne zasady obowiązują kierowców prowadzących w ramach obowiązków służbowych pojazdy, do kierowania którymi wymagane jest prawo jazdy kategorii C lub D. W takim przypadku badania lekarskie przeprowadzane są przy okazji odbywania kwalifikacji wstępnej lub szkoleń okresowych, w regularnych odstępach czasu. Co więcej zakres badań kierowców wykonujących przewóz drogowy różni się od omawianych wcześniej badań pracowniczych, gdyż jest od nich znacznie szerszy. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z art. 39j ust. 2 ustawy o transporcie drogowym wykonuje się je w zakresie i na zasadach określonych w K.p. Ponadto, zgodnie z art. 39l ust. 3 ustawy o transporcie drogowym wykonanie badań lekarskich na zasadach wynikających z ustawy o transporcie drogowym jest równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, wynikających z art. 229 K.p., a zatem nie ma potrzeby ich dublować, wysyłając kierowców dodatkowo na kodeksowe badania profilaktyczne. W efekcie kierowcy, którzy nie osiągnęli jeszcze 60 roku życia poddają się badaniom lekarskim z art. 39j ustawy o transporcie drogowym oraz badaniom psychologicznym z art. 39k tej regulacji nie rzadziej niż co 5 lat. W przypadku kierowców, którzy ukończyli 60 rok życia okres pomiędzy badaniami skraca się do 30 miesięcy, nie zmienia się jednak ich zakres.

Podobnie jak w przypadku wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, fakt odbycia badań lekarskich i psychologicznych jest wpisywany do krajowego prawa jazdy na pisemny wniosek kierowcy. Polega to na wymianie prawa jazdy na nowe, przy czym 5-letni okres jego ważności liczy się od dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, nie może być on jednak dłuższy, niż okres ważności badań lekarskich i psychologicznych.

2.3. Informacja o przepisach z zakresu czasu pracy

Pracodawca jest obowiązany poinformować zatrudnianych kierowców o obowiązujących ich przepisach dotyczących czasu pracy. Zakres tej informacji również zależy od rodzaju pojazdu, którym kierowca wykonuje swoje obowiązki służbowe. Jeśli jest to pojazd osobowy lub lekki samochód dostawczy, a kierowca posiada jedynie prawo jazdy kat. B, informacja z art. 24 pkt 1 ustawy o czasie pracy kierowców musi obejmować jedynie zasady wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców. Oznacza to, że można ją ograniczyć do zdefiniowania pojęć czasu pracy, dyżurów, doby i tygodnia, omówienia przerw z art. 13 ustawy, ograniczeń czasu pracy w dobie, tygodniu i okresie rozliczeniowym, odpoczynków dobowych i tygodniowych, przypadków dopuszczalności pracy w nadgodzinach oraz ograniczeń występujących w przypadku wykonywania pracy w 4-godzinnej porze nocnej.

Wzór informacji dla kierowcy samochodu poniżej 3,5 tony (do 9 osób z kierowcą) zatrudnionego w równoważnym czasie pracy zamieszczamy poniżej.

Informacja dla kierowcy samochodu

poniżej 3,5 tony (do 9 osób z kierowcą) Na podstawie art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155) informuję, że: Do czasu pracy kierowców zalicza się:

prowadzenie pojazdu,

załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem,

nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym,

czynności spedycyjne,

obsługę codzienną pojazdów i przyczep,

inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy,

niezbędne formalności administracyjne,

utrzymanie pojazdu w czystości,

15-minutową przerwę, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi minimum 6 godzin,

czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.

Do czasu pracy kierowców nie wlicza się:

czasu dyżuru, jeżeli podczas dyżuru kierowca nie wykonywał pracy,

nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu,

dobowego odpoczynku.

Praca kierowcy odbywa się w równoważnym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, a maksymalnie wymiar czasu pracy w ciągu doby może być wydłużony do 12 godzin.

Tydzień na potrzeby rozliczania czasu pracy kierowcy to okres pomiędzy godziną 0000 w poniedziałek, a godziną 2400 w niedzielę.

Doba na potrzeby rozliczania pracy kierowcy to 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której kierowca rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Czasem dyżuru kierowcy jest:

czas, w którym kierowca pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę; za czas takiego dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, kierowcy przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną,

czas przerw przeznaczonych na odpoczynek, z wyjątkiem 15 minut wliczanych do czasu pracy; za czas takiego dyżuru kierowcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 50% wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Kierowcy przysługuje po 6 godzinach pracy przerwa trwająca:

minimum 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin,

minimum 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin.

Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Tygodniowy czas pracy kierowcy:

łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym,

może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Odpoczynek dobowy i tygodniowy:

w każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku,

w każdym tygodniu kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku; tygodniowy nieprzerwany odpoczynek obejmuje odpoczynek dobowy przypadający w dniu, w którym kierowca rozpoczął odpoczynek tygodniowy,

odpoczynek tygodniowy może zostać skrócony do 24 godzin w przypadku zdarzeń wymagających od kierowcy podjęcia działań dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia lub usunięcia awarii, a także w sytuacji zmiany pory wykonywania pracy przez kierowcę w związku z jego przejściem na inną zmianę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

sytuacji i zdarzeń wymagających od kierowcy podjęcia działań dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia albo usunięcia awarii,

szczególnych potrzeb pracodawcy. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych przez kierowcę w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć 260 godzin w roku kalendarzowym. Praca w nocy występuje w przypadku, gdy praca jest wykonywana w porze nocnej (od 000 do 400) przez nawet kilka minut, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie.

Informacja ta ulega rozszerzeniu w przypadku kierowców podlegających pod regulacje rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego… (Dz. Urz. UE L 102/1) lub Umowy europejskiej dotyczącej pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR) sporządzonej w Genewie, dnia 1 lipca 1970 r., co powoduje konieczność poinformowania ich o ograniczeniach czasu jazdy wynikających z tych aktów. Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia do informacji dodatkowej rubryki, w której zostaną omówione zasady rządzące czasem prowadzenia pojazdu, korzystaniem z przerw w jeździe, dziennymi okresami odpoczynku oraz odpoczynkami tygodniowymi.

Poniżej przedstawiamy wzór informacji, o które należy rozszerzyć informację przedstawioną na str. 63-64, w przypadku kierowcy samochodu powyżej 3,5 tony (powyżej 9 osób z kierowcą).

Informacje szczególne dla kierowcy samochodu

powyżej 3,5 tony (powyżej 9 osób z kierowcą) Na podstawie art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155) informuję, że: Czas prowadzenia pojazdu:

dzienny nie powinien przekraczać 9 godzin, a tylko 2 razy w tygodniu może wynosić 10 godzin,

tygodniowy nie może przekraczać 56 godzin w 6-ciu dniach prowadzenia pojazdu, a taki czas jazdy nie może spowodować naruszenia maksymalnego czasu pracy, o którym mowa w pkt 8 (pierwszej części) niniejszej informacji,

dwutygodniowy nie może przekraczać 90 godzin.

Przerwy w jeździe:

po 4,5 godzinach czasu prowadzenia pojazdu powinna nastąpić przerwa w jeździe trwająca minimum 45 minut,

przerwa ta może być podzielona na 2 części trwające odpowiednio: minimum 15 minut i minimum 30 minut (koniecznie w takiej kolejności).

Odpoczynek dzienny:

w każdym 24-godzinnym okresie kierowca powinien skorzystać z odpoczynku dziennego,

regularny okres odpoczynku dziennego wynosi nieprzerwanie 11 godzin lub 12 godzin udzielanych w dwóch odcinkach w następującej kolejności: minimum 3 godziny + minimum 9 godzin,

w jednym tygodniu kierowca może wykorzystać 3 skrócone dzienne okresy odpoczynku trwające nie mniej niż po 9 godzin.

Odpoczynek tygodniowy:

w każdym tygodniu kierowca powinien wykorzystać odpoczynek tygodniowy,

regularny odpoczynek tygodniowy powinien trwać 45 godzin,

raz na 2 tygodnie kierowca może wykorzystać skrócony okres odpoczynku trwający minimum 24 godziny,

skrócenie odpoczynku tygodniowego powinno być zrównoważone odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia następującego po tygodniu, w którym skrócono odpoczynek; odpoczynek rekompensujący skrócenie powinien być dołączony do okresu odpoczynku trwającego co najmniej 9 godzin.

Zwracamy uwagę! Inną informację należy przygotować dla kierowców wykonujących przewozy regularne osób na trasach do 50 km. Jest to przewóz wyłączony spod regulacji omawianych aktów prawa międzynarodowego, w związku z czym stosuje się do niego zasady określone w rozdziale 4a ustawy o czasie pracy kierowców (art. 31a-31e ustawy).

3. Oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu kierowcy

Zatrudnienie kierowcy wiąże się również z koniecznością odebrania od niego oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu. Zgodnie z art. 24 pkt 2 ustawy o czasie pracy kierowców powinno być ono złożone w formie pisemnej i zawierać informację o:

wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy oraz

liczbie godzin wykonywanych przewozów drogowych lub innych czynności, na innej podstawie niż stosunek pracy przeciętnie w tygodniu, albo o niewykonywaniu takich zadań.

Oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu mają w założeniu służyć przestrzeganiu limitów określonych w art. 12 ustawy o czasie pracy kierowców również wobec kierowców zatrudnionych u więcej niż jednego pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że informacja o wymiarze etatu, lub przeciętnej tygodniowej liczbie godzin wykonywania zadań w oparciu o umowę o dzieło, zlecenie lub w ramach własnej działalności gospodarczej to za mało, aby mieć pewność przestrzegania limitu przeciętnie 48 godzin pracy na tydzień w okresie rozliczeniowym oraz tym bardziej 60-godzinnego maksymalnego limitu pracy w tygodniu.

Mimo to pracodawca musi odebrać od każdego z kierowców stosowne oświadczenie i przechowywać je w aktach osobowych pracownika. Stosowany druk oświadczenia warto uzupełnić o postanowienie, zgodnie z którym kierowca ma obowiązek aktualizować złożoną informację w przypadku zmiany danych zawartych w oświadczeniu, gdyż obowiązek taki nie wynika wprost z przepisów powszechnie obowiązujących.

Poniżej przedstawiamy wzór oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu.

Umowa o prace w transporcie | WZÓR 2022

Reklama to nasze JEDYNE źródło dochodu.

Reklam nie jest wiele, nie wyskakują, nie zasłaniają żadnych treści, ale umożliwiają utrzymanie redakcji.

Proszę pomóż, dodaj etransport.pl do wyjątków Twojej aplikacji.

“WZÓR UMOWA O PRACĘ DLA KIEROWCY”

2016-02-29Przez opcje walutowe siedem lat byli w upadłości. Przetrwali i dziś mają klientów nawet w Arabii Saudyjskiej

(…) materiałów na początku. Jak się sprawdzi, to po trzech miesiącach dostaje premię i umowę na kolejne 9 miesięcy. Po tym okresie automatycznie przechodzi na umowę o pracę, dostaje kolejną premię (…)

키워드에 대한 정보 umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór

다음은 Bing에서 umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  주식 영어 로 | [투자, 주식할 때 자주 사용하는 영어단어] 투자하고 싶은 분들은 이 단어는 꼭 알고 가셔야 훨씬! 이해하기 쉽습니다! 179 개의 베스트 답변
See also  List Motywacyjny Ulub Pl | Tau - List Motywacyjny (Gościnnie: Paluch) 68 개의 가장 정확한 답변

See also  Gre Verbal 기출 | [해커스Gre] Verbal 단어·기출어휘 암기 비법-Verbal 송종옥 최근 답변 138개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW

  • wzór umowy
  • umowa o pracę
  • umowa o pracę dla kierowców
  • fragment webinaru dla transportu
  • install
  • akademia czasu pracy
  • jak przygotować umowę o pracę dla kierowcy
  • co powinno być w umowie o pracę
  • dokumentacja pracownica kierowcy
  • kierowca zawodowy

WZÓR #UMOWĘ #O #PRACĘ #DLA #KIEROWCÓW


YouTube에서 umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 WZÓR UMOWĘ O PRACĘ DLA KIEROWCÓW | umowa o pracę kierowca międzynarodowy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment