Uzasadnienie Wniosku O Przywrócenie Terminu Płatności Składek Zus Forum | Import Składek Zus Właścicieli, Współwłaścicieli, Pracowników. 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum – Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Programer Centrum 이(가) 작성한 기사에는 조회수 36회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników. – uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W instrukcji:
Przygotowanie plików do wczytania w programie Płatnik lub na portalu PUE ZUS.
-Składki właściciela/właścicieli.
-Składki osoby współpracującej.
-Lista płac.
Uwaga! Dla firm jednoosobowych tworzy się jeden plik do wczytania.

uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

Przepisy ustawy systemowej stanowią, że w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki …

+ 여기에 자세히 보기

Source: zawartka.pl

Date Published: 6/22/2022

View: 9394

Uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności …

Wniosek kieruje się do dyrektora jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.Re: przywrocenie terminu ZUS (chorobowe) – …

+ 여기에 자세히 보기

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 11/19/2021

View: 180

Co w uzasadnieniu o przywrócenie terminu – ZUS

Moja księgowa spóźniła się z terminem oplacenia mojej składki chorobowej od DG. Pisze właśnie wniosek o przywrócenie terminu płatności …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: forum.gofin.pl

Date Published: 10/6/2022

View: 1879

Przywrócenie terminu płatności składek ZUS – E-prawopracy.pl

I. Czy ZUS może przywrócić termin płatności składki na dobrowolne … We wniosku należy wskazać, jakie uzasadnione okoliczności wystąpiły w …

+ 여기에 표시

Source: e-prawopracy.pl

Date Published: 11/10/2021

View: 1661

Spóźniona składka społeczna na ZUS – forum Prawo pracy i …

Co zrobić? 1. Można złożyć wniosek o przywrócenie terminu płatności, jeżeli będzie zgoda to zachowasz ciągłość ubezpieczenia i nie będziesz musiała od początku …

+ 여기에 표시

Source: www.goldenline.pl

Date Published: 6/30/2021

View: 57

jak napisać uzasadnienie us-9 – Kinga Matyasik-Ochlust

jak napisać uzasadnienie us-9 … Zapłata składki w zaniżonej wysokości lub po terminie, a dobrowolne ubezpieczenie… … Wniosek o przywrócenie terminu ZUS.

+ 여기에 표시

Source: wbrewzus.pl

Date Published: 6/12/2022

View: 1163

Przywrócenie terminu opłacania składek ZUS

Przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne wymaga sporządzenia pisemnego wniosku. Jest on dostępny na stronie …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 8/9/2021

View: 4198

Wniosek US-9 tylko do 30 czerwca 2022 roku – Infor.pl

Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 … Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek – termin.

+ 여기에 더 보기

Source: kadry.infor.pl

Date Published: 9/29/2022

View: 3008

주제와 관련된 이미지 uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.
Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.

주제에 대한 기사 평가 uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum

  • Author: Programer Centrum
  • Views: 조회수 36회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2022. 2. 24.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=SNFT25O8wtY

Co napisać w uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu ZUS?

Ustawodawca nie wymaga, aby przywrócenie terminu do opłacenia składki następowało wyłącznie w przypadku wyjątkowym, szczególnie uzasadnionym. Przez przypadek uzasadniony należy więc rozumieć taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została w terminie opłacona w należnej wysokości (por.

Co napisać w US 9?

Osoba ubiegająca się o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje jedną z 2 dwóch możliwości : składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo. składka na ubezpieczenie chorobowe.

Czy ZUS przywraca termin?

I. Czy ZUS może przywrócić termin płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Odpowiedź brzmi: nie. ZUS może jednak wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie!

Jak umotywować wniosek do ZUS o zgodę na opóźnienie składki?

We wniosku poza danymi identyfikacyjnymi należy dokładnie uzasadnić powód opóźnienia w dokonaniu wpłaty lub też powód niedopłaty. Warto udokumentować okoliczność, która była powodem opóźnienia, np. zaświadczeniem lekarskim o pobycie przedsiębiorcy w szpitalu.

Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu?

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. 2. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek.

Jak złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie?

Osoba, która opłaciła składki na dobrowolne ubezpieczenia po terminie za okres przed grudniem 2021 r., a chce zachować ciągłość ubezpieczeń, powinna złożyć do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wniosek może złożyć na formularzu US-9 tylko do końca czerwca 2022 r.

Jak znaleźć druk US 9?

www.zus.pl.

Kiedy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne?

Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym będziesz objęty od dnia, który wskażesz we wniosku tylko wtedy, gdy przekażesz nam swoje zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń (np. od daty, od której zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą).

Ile można spóźnić się z zusem?

Prawo do świadczenia przedawni się jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia.

Co jeśli zapłacę ZUS po terminie?

W przypadku nieopłacenia składek ZUS w terminie, przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością doliczenia do ich wartości należnych odsetek. Ich wartość będzie zależała od długości okresu, jaki minie od wymagalnego terminu płatności do dnia dokonania zaległej zapłaty, włącznie z tym dniem.

Jak długo można nie płacić składek ZUS?

Warto zaznaczyć, że po upływie pięciu lat od terminu płatności składek ZUS, roszczenia wobec przedsiębiorcy, który ich nie zapłacił, przedawniają się.

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie terminu kpa?

Żeby termin mógł zostać przywrócony, należy: złożyć wniosek o jego przywrócenie. we wniosku uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu było niezawinione. wniosek złożyć ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi.

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie terminu w pfron?

We wniosku o przywrócenie terminu należy wskazać przyczyny niedotrzymania terminu na złożenie wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek oraz uprawdopodobnić, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy beneficjenta.

Kiedy można przywrócić termin w razie jego uchybienia?

W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. § 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu?

Termin ten liczony jest od czasu, w którym strona dowiedziała się o uchybieniu terminowi i mogła już złożyć sprzeciw. wniosek trzeba odpowiednio uzasadnić, czyli uprawdopodobnić okoliczności świadczące o braku winy w uchybieniu terminu. Trzeba przedstawić przyczynę i wyjaśnić dlaczego go nie dochowano.

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

Przepisy ustawy systemowej stanowią, że w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Rozważania należy zacząć od tego, że przez nieopłacenie składki należy rozumieć zasadniczo trzy sytuacje, mianowicie (1) gdy składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na chorobowe, nie zostały za dany miesiąc opłacone, (2) jak i gdy wpłata miała miejsce, ale była dokonana po terminie lub (3) w niepełnej wysokości (tak J. Wantoch-Rekowski, Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, LEX 2015).

Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS jest dokonywane na wniosek . To znaczy, że osoba zainteresowana musi wykazać się w tym wypadku inicjatywą i wystąpić o zgodę do ZUS. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych powodów, jest szansa na jego pozytywne rozpatrzenie – pisze rp.pl

W ugruntowanym orzecznictwie podkreśla się, że przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej nie może być traktowany z nadmiernym rygoryzmem. Ustawodawca nie wymaga, aby przywrócenie terminu do opłacenia składki następowało wyłącznie w przypadku wyjątkowym, szczególnie uzasadnionym. Przez przypadek uzasadniony należy więc rozumieć taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została w terminie opłacona w należnej wysokości (por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 czerwca 2020 r., III AUa 1077/19, LEX nr 3062022).

Jako przyczyny uzasadniające wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje się w judykaturze następujące okoliczności: chorobę ubezpieczonego, nagły wyjazd, brak pieniędzy wywołany czynnikami niezależnymi od ubezpieczonego, siłę wyższą, wypadek losowy, czy tez inne okoliczności, które obiektywnie wyjaśniają, że zapłata składek w terminie była niemożliwa albo niezapłacenie ich w terminie było niezależne od woli ubezpieczonego, a samo niezapłacenie składek w terminie nie było spowodowane tylko zaniedbaniem (brakiem staranności) ubezpieczonego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 października 2019 r., III AUa 529/19, LEX nr 2781413).

Ponadto w doktrynie podkreśla się, że decyzja ZUS co do wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie może być arbitralna i dlatego też przewidziano jej kontrolę sądową. Wyposażenie organu rentowego w kompetencję wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie – mimo nieokreślenia przez ustawodawcę przesłanek wyrażania tej zgody nie oznacza przyznania temu organowi niczym nieskrępowanego uznania w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja winna być wykonywana bowiem według sprawdzalnych i sprawiedliwych kryteriów – dających się ocenić w postępowaniu sądowym (por. w tym zakresie wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2019 r., III AUa 153/19, LEX nr 2781323). Ciekawe refleksje na temat granic swobody ZUS w wyrażeniu zgody na opłacenie składki po terminie znajdą Państwo w serwisie palestra.pl

Warto zapamiętać, że odmowa przywrócenia terminu opłacenia składki przez ZUS podlega kontroli Sądu ubezpieczeń społecznych i można odwołać się od odmownej decyzji ZUS.

Uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus

Wcześniejsze zaległości czy opóźnienia w zapłacie składek nie mogą automatycznie przesądzać o odmowie przywrócenia terminu.Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany, ważne aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę.. Wniosek kieruje się do dyrektora jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek.Re: przywrocenie terminu ZUS (chorobowe) – pismo.. Najszybciej, jak się da.. Możesz też wyrejestrować się w tym okresie z chorobowego, skorygować dokumenty bez chorobowego i napisać o zwrot nadpłaconych składek, lub .wniosek o przywrÓcenie terminu pŁatnoŚci skŁadek Na podstawie art. 14 ust.. Wniosek o przywrócenie terminu do opłacania składek powinien zawierać nasze uzasadnienie.. Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne.. Pytanie: 2 miesiące po ogłoszeniu wyroku strona przeciwna dowiedziała się o tym fakcie.. W większości przypadków ZUS przywraca termin i ubezpieczenie biegnie bez przerw.W jakiej sytuacji może być potrzebny wniosek o przywrócenie terminu płatności składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) proszę o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie za miesiąc: grudzień 2012 r.Wniosek ZUS-EOP można wybrać z dostępnej listy..

W jego treści muszą …Napisz do ZUS-u wniosek o przywrócenie terminu płatności składek.

ZUS O .Można złożyć wniosek o przywrócenie terminu płatności, jeżeli będzie zgoda to zachowasz ciągłość ubezpieczenia i nie będziesz musiała od początku zaczynać z okresem wyczekiwania.. Tłumaczenie, że „zapomniałem”, „byłem na urlopie”, nie zostanie uwzględnione.Jeśli natomiast ZUS negatywnie odniesie się do wniosku, musi pisemnie uzasadnić swoje stanowisko, które może być poddane kontroli sądu (wyrok SN z 8 listopada 2012 r., ?II UK 90/12, OSNP .O nas.. Wniosek się składa o przywrócenie terminu płatności opóźnionej składki.Jeżeli więc regularnie opłacasz składki na ubezpieczenie, a raz zdarzy Ci się zapłacić składkę po terminie – opłać składkę, lub dopłać brakującą różnicę oraz złóż do ZUS wniosek o przywrócenie terminu do opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.. Przyczyny, przez które nie mogłeś załatwić sprawy w terminie muszą być obiektywne, niezależne od twojej woli.. Chodzi o m.in. wniosek o zwrot opłaty za przedszkole/żłobek, wniosek o przedłużenie terminu płatności, wniosek o obniżenie czynszu czy wniosek o zwrot zaliczki/zadatku.Jeżeli nasza dokumentacja w ZUS jest prawidłowa i kompletna, nie zalegamy z opłata składek oraz nie jest konieczne dokonanie dodatkowych ustaleń, to wniosek taki powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni.W przeciwnym razie ZUS wezwie nas do zapłaty należności, uzupełnienia dokumentów albo wniosku i w zależności od tego jak długo będzie trwało wykonanie tych czynności, o tyle ..

Przywrócenie terminu a wniosek o uzasadnienie.

Problemy zdrowotne muszą spełniać warunki określone w ustawie, tzn. powinny być wydarzeniem nadzwyczajnym, którego skutki są niemożliwe do przewidzenia i które sprawia, że wnioskodawca nie był w stanie .Widać, że wniosek został skonstruowany w związku z epidemią, bo do wyboru są opcje odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za luty, marzec i kwiecień (możemy wybrać wszystkie miesiące albo tylko jeden, to opcja dla największych optymistów).na uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności.. Prezentujemy kilka bardzo przydatnych wzorów wniosków, które związane są z koronawirusem.. Początkowo wszystko idzie gładko – w formularzu należy zaznaczyć, czy jest się przedsiębiorcą, a w sekcji „Zwracam się z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek” zaznaczyć opcję „de minimis”.Jeśli nie załatwiłeś sprawy w terminie i stało się to bez twojej winy, możesz prosić o przywrócenie terminu.. O zgodę taką – zwaną „przywróceniem terminu do opłacania składek” – musi wystąpić z wnioskiem na piśmie osoba ubezpieczona.. Żeby zrozumieć sens jego składania, musisz wiedzieć, że nawet jednokrotne nie opłacenie w terminie składek na ubezpieczenie społeczne, powoduje ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a w dalszej konsekwencji pozbawia prawa do zasiłku chorobowego .W uzasadnionych przypadkach ZUS, może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie..

Przywrócenie terminu dotyczy sytuacji wyjątkowych.

Wniosek o przywrócenie terminu musi zawierać uprawdopodobnienie, że uchybienie terminu było niezawinione.. Wniosek jest składany w formie pisemnej i wymaga uzasadnienia poprzez wykazanie, z jakiego powodu doszło do niezawinionego przez stronę uchybienia terminu.Zamiast zalegać w opłacaniu zobowiązań czy wynagrodzeń, a tym samym narażać się na utratę zaufania kontrahentów i pracowników, warto wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek do ZUS.. Podpisz wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP i wyślij go do nas.Uzasadnienie wniosku.. Uzasadnij, napisz, że zdarza Ci się to po raz pierwszy.. Można w ten sposób zyskać dodatkowe bieżące środki do zagospodarowania, a kiedy chwilowy kryzys finansowy zostanie zażegnany będzie można uregulować zaległe należności.Wzór wniosku o odroczenie terminu płatności składek Chorzów, 5 styczeń 2009 r. Zakład Budowlany Andrzej Popiół ul. Borowa 152 41-715 Chorzów NIP 599-227-74-01 REGON 215442415.. Opinie klientów.. Ważne, aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę.listownie – w tym trybie należy wysłać wniosek do właściwego oddziału ZUS..

Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany.

Chodzi o sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu, przeszkody nie do przezwyciężenia, takie jak nagły .Uzasadnieniem wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu może być również choroba, jednak nie w każdym przypadku.. Skladke ta oplacilam wJeśli upłynął termin podatkowy, można spróbować złożyć wniosek o jego przywrócenie.. Wniosek płatnika o przyznanie tej swoistej ulgi musi być wyczerpująco, a nie ogólnikowo, umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicz nościami, z powodu których płatnik nie jest w stanie uregulować należnych składek w ustawowym terminie.> 10), musze zlozyc wniosek do Naczelnika mojego Zus-u, z prosba o > ponowne objecie tym ubezpieczeniem.. Wie ktos moze jak powinien wygladac > taki wniosek?. Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne jest pismem podlegającym pod przepisy administracyjne.. Dnia Tue, 17 Feb 2009 17:20:51 +0100, Gabi napisał(a): > Kiedys napisalam tak i poskutkowalo.Powodzenia > “Zwracam sie z prosba o przywrócenie terminu do oplacenia skladki na > ubezpieczenie spoleczne za m-c styczen 2007r.. Wyrok SN .. Wniosła o doręczenie odpisu wyroku, a następnie złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji wraz z apelacją.Gdyby Agnieszka W. wystąpiła z wnioskiem do Dyrektora ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za marzec 2016 r. i otrzymała decyzję pozytywną, wówczas nabyłaby prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy tj. od 10 kwietnia do 30 czerwca 2016 r.Z-15b Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny Z-3 Zaświadczenie płatnika składek – dotyczące pracowników Z-3b Zaświadczenie płatnika składek – dotyczące osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób z nimi współpracujących i duchownychZUS wniósł skargę kasacyjną.. Jestem w trakcie pisania wniosku, ale mam już mętlik, czy ktoś może mi.. § Wniosek o o przywrócenie terminu (odpowiedzi: 2) Witam własnie sie dowiedzialem ze komornik zajol srodki z konta , tytulem nakazu zaplaty z 4 .Wzory wniosków przydatne w czasie koronawirusa.. Przegooglalem, ale nie znalazlem.. To nie wniosek o ponowne objęcie ubezpieczeniem bo takiej możliwości nie ma.. ZUS może (ale nie musi) rozpatrzyć Twój wniosek .Podobne wątki na Forum Prawnym: Wątek § Wniosek o przywrócenie terminu (odpowiedzi: 29) Dobry wieczór, chciałbym przedstawić swoją historię i poprosić o poradę.. SN orzekł, że każdy wniosek o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej powinien być rozpatrzony indywidualnie..

Co w uzasadnieniu o przywrócenie terminu

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

Przepisy ustawy systemowej stanowią, że w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Rozważania należy zacząć od tego, że przez nieopłacenie składki należy rozumieć zasadniczo trzy sytuacje, mianowicie (1) gdy składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na chorobowe, nie zostały za dany miesiąc opłacone, (2) jak i gdy wpłata miała miejsce, ale była dokonana po terminie lub (3) w niepełnej wysokości (tak J. Wantoch-Rekowski, Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, LEX 2015).

Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS jest dokonywane na wniosek . To znaczy, że osoba zainteresowana musi wykazać się w tym wypadku inicjatywą i wystąpić o zgodę do ZUS. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych powodów, jest szansa na jego pozytywne rozpatrzenie – pisze rp.pl

W ugruntowanym orzecznictwie podkreśla się, że przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej nie może być traktowany z nadmiernym rygoryzmem. Ustawodawca nie wymaga, aby przywrócenie terminu do opłacenia składki następowało wyłącznie w przypadku wyjątkowym, szczególnie uzasadnionym. Przez przypadek uzasadniony należy więc rozumieć taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została w terminie opłacona w należnej wysokości (por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 czerwca 2020 r., III AUa 1077/19, LEX nr 3062022).

Jako przyczyny uzasadniające wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje się w judykaturze następujące okoliczności: chorobę ubezpieczonego, nagły wyjazd, brak pieniędzy wywołany czynnikami niezależnymi od ubezpieczonego, siłę wyższą, wypadek losowy, czy tez inne okoliczności, które obiektywnie wyjaśniają, że zapłata składek w terminie była niemożliwa albo niezapłacenie ich w terminie było niezależne od woli ubezpieczonego, a samo niezapłacenie składek w terminie nie było spowodowane tylko zaniedbaniem (brakiem staranności) ubezpieczonego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 października 2019 r., III AUa 529/19, LEX nr 2781413).

Ponadto w doktrynie podkreśla się, że decyzja ZUS co do wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie może być arbitralna i dlatego też przewidziano jej kontrolę sądową. Wyposażenie organu rentowego w kompetencję wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie – mimo nieokreślenia przez ustawodawcę przesłanek wyrażania tej zgody nie oznacza przyznania temu organowi niczym nieskrępowanego uznania w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja winna być wykonywana bowiem według sprawdzalnych i sprawiedliwych kryteriów – dających się ocenić w postępowaniu sądowym (por. w tym zakresie wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2019 r., III AUa 153/19, LEX nr 2781323). Ciekawe refleksje na temat granic swobody ZUS w wyrażeniu zgody na opłacenie składki po terminie znajdą Państwo w serwisie palestra.pl

Warto zapamiętać, że odmowa przywrócenia terminu opłacenia składki przez ZUS podlega kontroli Sądu ubezpieczeń społecznych i można odwołać się od odmownej decyzji ZUS.

Jak wypełnić wniosek US-9 -wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie ?

Przedsiębiorca, który dokonał zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale wystąpiła u niego jedna z dwóch sytuacji opisanych poniżej:

opłacenie składek w pełnej wysokości, ale po ustawowym terminie,

opłacenie składek w zaniżonej wysokości, ale w ustawowym terminie,

w celu zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego ma możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Tak zwany wniosek US-9.

Wniosek US-9 tj. Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe można dostarczyć do ZUS-u na trzy sposoby. Metody dostarczenia formularza zostały szczegółowo opisane tutaj.

Wniosek US-9 – inforgrafika

Jak wypełnić wniosek US-9?

Osoba ubiegająca się o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje jedną z 2 dwóch możliwości :

składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo

składka na ubezpieczenie chorobowe.

Formularz zawiera w sobie instrukcję wypełnienia, do której każdy wnioskodawca powinien się dostosować, aby uniknąć podstawowych błędów.

Wniosek składa się z następujących części:

Dane wnioskodawcy W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak: PESEL bądź w przypadku jego braku należy podać rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (osoba fizyczna z nadanym numerem nip i regon nie wskazuje numeru pesel),

imię,

nazwisko,

ulica,

numer domu,

numer lokalu,

kod pocztowy,

miejscowość,

nazwa państwa (należy podać wyłącznie w przypadku gdy adres jest inny niż polski),

numer telefonu. W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em. Dane płatnika składek W drugiej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak: NIP,

nazwę firmy albo imię i nazwisko przedsiębiorcy. Okresy, których dotyczy wniosek Płatnik podaje okresy, dla których nastąpiła nieterminowa zapłata składek ZUS. Uzasadnienie wniosku Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany. Ważne, aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę. Sposób odbioru odpowiedzi Przedsiębiorca wskazuje jeden z trzech sposobów w jaki chciałaby otrzymać odpowiedź.

Dowiedz się również: Jak rozłożyć składki ZUS na raty?

Przywrócenie terminu płatności składek ZUS

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą dobrze wiedzą, jak ważne jest terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe swoich i zatrudnianych przez siebie osób.

Uiszczenie składki chorobowej po terminie czy w zbyt niskiej wysokości wiąże się z ustaniem ubezpieczenia chorobowego w miesiącu, za który dokonywana była płatność.

I. Czy ZUS może przywrócić termin płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Odpowiedź brzmi: nie. ZUS może jednak wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie!

Pisałam już na ten temat, w artykule, który znajdziesz tutaj.

ZUS ma do tego upoważnienie, jeśli zaszły uzasadnione okoliczności po stronie osoby ubezpieczonej, które uniemożliwiły zapłatę składki w terminie lub prawidłowej wysokości.

Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy:

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe, o których mowa w ust. 1, ustają: […] – od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych oraz osób wymienionych w art. 7; w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie, […].

Procedura ubiegania się o zgodę wygląda tak, że osoba ubezpieczona powinna wystąpić do ZUS z wnioskiem US-9 (do pobrania na stronie internetowej ZUS), ewentualnie sformułować identyczny w treści wniosek, ale nie na formularzu ZUS-owskim. Wzór wniosku znajdziesz też tutaj.

We wniosku należy wskazać, jakie uzasadnione okoliczności wystąpiły w terminie płatności składek, które uniemożliwiły ich opłacenie w terminie czy w prawidłowej kwocie.

Następnie, ZUS przesyła pismo informujące o wyrażeniu zgody bądź o odmowie wyrażenia zgody.

Wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie sprawia, że ubezpieczenie chorobowe w konkretnym miesiące kalendarzowym nie ustaje, czyli trwa nadal.

Uwaga – zmiana przepisów dotyczących zasad podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców od 01.01.2022r:

Zasady dotyczące podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmienią się w sposób znaczny od 01.01.2022r.

Aktualne informacje znajdziesz, w artykule, do którego poniżej odsyłam:

II. Jakie okoliczności są „uzasadnione” żeby uzyskać zgodę na opłacenie składek ZUS po terminie?

Przepisy ustawy nie definiują ani nie zawierają przykładów okoliczności, które byłyby „uzasadnione” i sugerowały wyrażenie przez ZUS wspomnianej zgody. Z tego powodu, zazwyczaj ZUS odmawia wyrażenia zgody i sprawy trafiają na sądową wokandę.

Z pewnością uzasadnione okoliczności to hospitalizacja osoby ubezpieczonej, zła sytuacja zdrowotna osoby ubezpieczonej, wypadek losowy w dniu/w dniach bliskich terminowi płatności składek, dezinformacja ze strony organu rentowego.

Z mojego doświadczenia wynika, że sądy ubezpieczeń społecznych dużo częściej niż ZUS potwierdzają okresy ubezpieczenia chorobowego i uznają okoliczności za uzasadnione.

Dla sądów ważne jest to, czy uchybienie w terminie płatności składek czy w kwocie przelewu było zwyczajnym zaniedbaniem osoby ubezpieczonej czy też stały za tym inne okoliczności.

My korzystaliśmy z argumentacji, iż przykładowo – zgodnie z wyrokiem SA w Gdańsku z dnia 8 czerwca 2016 r., III AUa 141/16: Przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 u.s.u.s.(dotyczący zgody ZUS na opłacenie składek po terminie) nie powinien być traktowany z nadmiernym rygoryzmem – w tym znaczeniu, że niejako automatycznie prowadzi do wyłączenia z ubezpieczenia, bez względu na okoliczności.

Wyrażenie zgody przez ZUS na uiszczenie składki na ubezpieczenie chorobowe po terminie nie jest uzależnione od wystąpienia braku winy po stronie ubezpieczonego, a powinno ono nastąpić w każdym wypadku, gdy ubezpieczony przedstawia powód obiektywnie uzasadniający uchybienie w opłaceniu składki.

Podkreśla się, że stosowanie instytucji wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie powinno być stosowane w sposób rygorystyczny, gdyż zgoda na opłacenie składki po terminie nie wiąże się z koniecznością wystąpienia szczególnie uzasadnionego, wyjątkowego przypadku.

Ustawa wymaga jedynie, aby zaistniał przypadek „uzasadniony”, czyli taki, który obiektywnie uzasadnia opóźnienie i tłumaczy z jakich powodów składka nie została uiszczona w terminie (wyrok SA w Lublinie z dnia 16 maja 2018 r., III AUa 953/17).

III. Korzystny wyrok mojej Klientki jako przykład kiedy masz szanse uzyskać zgodę na opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe po terminie?

Ostatnio miałam reprezentować Klientkę w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w sprawie dotyczącej właśnie odmowy ZUS przywrócenia terminu płatności składek, a co za tym idzie wyłączenia Klientki z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Przybliżę okoliczności sprawy i okoliczności, które okazały się uzasadnione.

Osoba ubezpieczona zadeklarowała za konkretny miesiąc wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek, od której opłaciła składkę chorobową. W tym miesiącu osoba ubezpieczona zachorowała. Następnie, osoba ubezpieczona pomniejszyła podstawę wymiaru składek proporcjonalnie do okresu choroby. (O tym czy można to robić przeczytasz w artykule, który znajdziesz tutaj)

Wskutek wezwania ZUS, po kilku miesiącach, osoba ubezpieczona po raz trzeci zmieniła wysokość podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym chorowała – zadeklarowała kwotę taką samą, jak w pierwszej deklaracji rozliczeniowej (tak, jakby podstawa nie została pomniejszona za okres choroby).

W ocenie ZUS, ostatnia korekta spowodowała konieczność ponownego uiszczenia składki chorobowej (różnicy między pomniejszoną podstawą i zadeklarowaną podstawą po raz trzeci).

ZUS uznał, że ubezpieczenie chorobowe ustało w tym konkretnym miesiącu wskutek uiszczenia różnicy po terminie.

Sąd, w ślad również za naszą argumentacją z odwołania od decyzji ZUS (wskazaną powyżej), nie zgodził się z decyzją ZUS, zmienił niekorzystną decyzje ZUS i zwrócił uwagę na to, że:

⇒ ZUS niesłusznie zrównał nieuiszczenie składki w terminie ze złożeniem korekty deklaracji (w efekcie, trzeciej deklaracji), która po dokonaniu rozliczenia skutkowała powstaniem niedopłaty w miesiącu, w którym osoba ubezpieczona chorowała,

⇒ pracownik ZUS nie poinformował osoby ubezpieczonej o skutkach złożenia kolejnej korekty,

⇒ ZUS nie wziął pod uwagę nadpłaty składek posiadanej przez osobę ubezpieczoną.

W rezultacie, Sąd I Instancji uznał, że Klientka nie zaniedbała swoich obowiązków jako płatnika składek, a:

– dokonanie korekty deklaracji rozliczeniowej (nr 3) na żądanie pracownika ZUS,

– niekompletne poinformowanie przez pracownika ZUS o konsekwencjach tej korekty oraz

– uiszczenie w terminie składki chorobowej od podstawy wymiaru składek zadeklarowanej po raz pierwszy (w deklaracji rozliczeniowej nr 3 pojawiła się ta sama kwota podstawy wymiaru składek),

uzasadniały uwzględnienie odwołania.

IV. Podsumowanie – zgoda ZUS na opłacenie składek ZUS po terminie.

Jak widzisz, różnego rodzaju sytuacje uzasadniają pozytywne rozstrzygnięcia ze strony sądu.

Warto wnosić odwołania od decyzji ZUS i kwestionować zarzuty ZUS.

Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy możesz skorzystać z pomocy prawnika do walki z ZUS.

napisz do mnie na adres: Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacjina adres: [email protected]

Photo by Clay Banks on Unsplash

Przywrócenie terminu płatności składek ZUS

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą dobrze wiedzą, jak ważne jest terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe swoich i zatrudnianych przez siebie osób.

Uiszczenie składki chorobowej po terminie czy w zbyt niskiej wysokości wiąże się z ustaniem ubezpieczenia chorobowego w miesiącu, za który dokonywana była płatność.

I. Czy ZUS może przywrócić termin płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Odpowiedź brzmi: nie. ZUS może jednak wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie!

Pisałam już na ten temat, w artykule, który znajdziesz tutaj.

ZUS ma do tego upoważnienie, jeśli zaszły uzasadnione okoliczności po stronie osoby ubezpieczonej, które uniemożliwiły zapłatę składki w terminie lub prawidłowej wysokości.

Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy:

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe, o których mowa w ust. 1, ustają: […] – od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, duchownych oraz osób wymienionych w art. 7; w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie, […].

Procedura ubiegania się o zgodę wygląda tak, że osoba ubezpieczona powinna wystąpić do ZUS z wnioskiem US-9 (do pobrania na stronie internetowej ZUS), ewentualnie sformułować identyczny w treści wniosek, ale nie na formularzu ZUS-owskim. Wzór wniosku znajdziesz też tutaj.

We wniosku należy wskazać, jakie uzasadnione okoliczności wystąpiły w terminie płatności składek, które uniemożliwiły ich opłacenie w terminie czy w prawidłowej kwocie.

Następnie, ZUS przesyła pismo informujące o wyrażeniu zgody bądź o odmowie wyrażenia zgody.

Wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie sprawia, że ubezpieczenie chorobowe w konkretnym miesiące kalendarzowym nie ustaje, czyli trwa nadal.

Uwaga – zmiana przepisów dotyczących zasad podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców od 01.01.2022r:

Zasady dotyczące podlegania pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zmienią się w sposób znaczny od 01.01.2022r.

Aktualne informacje znajdziesz, w artykule, do którego poniżej odsyłam:

II. Jakie okoliczności są „uzasadnione” żeby uzyskać zgodę na opłacenie składek ZUS po terminie?

Przepisy ustawy nie definiują ani nie zawierają przykładów okoliczności, które byłyby „uzasadnione” i sugerowały wyrażenie przez ZUS wspomnianej zgody. Z tego powodu, zazwyczaj ZUS odmawia wyrażenia zgody i sprawy trafiają na sądową wokandę.

Z pewnością uzasadnione okoliczności to hospitalizacja osoby ubezpieczonej, zła sytuacja zdrowotna osoby ubezpieczonej, wypadek losowy w dniu/w dniach bliskich terminowi płatności składek, dezinformacja ze strony organu rentowego.

Z mojego doświadczenia wynika, że sądy ubezpieczeń społecznych dużo częściej niż ZUS potwierdzają okresy ubezpieczenia chorobowego i uznają okoliczności za uzasadnione.

Dla sądów ważne jest to, czy uchybienie w terminie płatności składek czy w kwocie przelewu było zwyczajnym zaniedbaniem osoby ubezpieczonej czy też stały za tym inne okoliczności.

My korzystaliśmy z argumentacji, iż przykładowo – zgodnie z wyrokiem SA w Gdańsku z dnia 8 czerwca 2016 r., III AUa 141/16: Przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 u.s.u.s.(dotyczący zgody ZUS na opłacenie składek po terminie) nie powinien być traktowany z nadmiernym rygoryzmem – w tym znaczeniu, że niejako automatycznie prowadzi do wyłączenia z ubezpieczenia, bez względu na okoliczności.

Wyrażenie zgody przez ZUS na uiszczenie składki na ubezpieczenie chorobowe po terminie nie jest uzależnione od wystąpienia braku winy po stronie ubezpieczonego, a powinno ono nastąpić w każdym wypadku, gdy ubezpieczony przedstawia powód obiektywnie uzasadniający uchybienie w opłaceniu składki.

Podkreśla się, że stosowanie instytucji wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie powinno być stosowane w sposób rygorystyczny, gdyż zgoda na opłacenie składki po terminie nie wiąże się z koniecznością wystąpienia szczególnie uzasadnionego, wyjątkowego przypadku.

Ustawa wymaga jedynie, aby zaistniał przypadek „uzasadniony”, czyli taki, który obiektywnie uzasadnia opóźnienie i tłumaczy z jakich powodów składka nie została uiszczona w terminie (wyrok SA w Lublinie z dnia 16 maja 2018 r., III AUa 953/17).

III. Korzystny wyrok mojej Klientki jako przykład kiedy masz szanse uzyskać zgodę na opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe po terminie?

Ostatnio miałam reprezentować Klientkę w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w sprawie dotyczącej właśnie odmowy ZUS przywrócenia terminu płatności składek, a co za tym idzie wyłączenia Klientki z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Przybliżę okoliczności sprawy i okoliczności, które okazały się uzasadnione.

Osoba ubezpieczona zadeklarowała za konkretny miesiąc wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek, od której opłaciła składkę chorobową. W tym miesiącu osoba ubezpieczona zachorowała. Następnie, osoba ubezpieczona pomniejszyła podstawę wymiaru składek proporcjonalnie do okresu choroby. (O tym czy można to robić przeczytasz w artykule, który znajdziesz tutaj)

Wskutek wezwania ZUS, po kilku miesiącach, osoba ubezpieczona po raz trzeci zmieniła wysokość podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym chorowała – zadeklarowała kwotę taką samą, jak w pierwszej deklaracji rozliczeniowej (tak, jakby podstawa nie została pomniejszona za okres choroby).

W ocenie ZUS, ostatnia korekta spowodowała konieczność ponownego uiszczenia składki chorobowej (różnicy między pomniejszoną podstawą i zadeklarowaną podstawą po raz trzeci).

ZUS uznał, że ubezpieczenie chorobowe ustało w tym konkretnym miesiącu wskutek uiszczenia różnicy po terminie.

Sąd, w ślad również za naszą argumentacją z odwołania od decyzji ZUS (wskazaną powyżej), nie zgodził się z decyzją ZUS, zmienił niekorzystną decyzje ZUS i zwrócił uwagę na to, że:

⇒ ZUS niesłusznie zrównał nieuiszczenie składki w terminie ze złożeniem korekty deklaracji (w efekcie, trzeciej deklaracji), która po dokonaniu rozliczenia skutkowała powstaniem niedopłaty w miesiącu, w którym osoba ubezpieczona chorowała,

⇒ pracownik ZUS nie poinformował osoby ubezpieczonej o skutkach złożenia kolejnej korekty,

⇒ ZUS nie wziął pod uwagę nadpłaty składek posiadanej przez osobę ubezpieczoną.

W rezultacie, Sąd I Instancji uznał, że Klientka nie zaniedbała swoich obowiązków jako płatnika składek, a:

– dokonanie korekty deklaracji rozliczeniowej (nr 3) na żądanie pracownika ZUS,

– niekompletne poinformowanie przez pracownika ZUS o konsekwencjach tej korekty oraz

– uiszczenie w terminie składki chorobowej od podstawy wymiaru składek zadeklarowanej po raz pierwszy (w deklaracji rozliczeniowej nr 3 pojawiła się ta sama kwota podstawy wymiaru składek),

uzasadniały uwzględnienie odwołania.

IV. Podsumowanie – zgoda ZUS na opłacenie składek ZUS po terminie.

Jak widzisz, różnego rodzaju sytuacje uzasadniają pozytywne rozstrzygnięcia ze strony sądu.

Warto wnosić odwołania od decyzji ZUS i kwestionować zarzuty ZUS.

Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy możesz skorzystać z pomocy prawnika do walki z ZUS.

napisz do mnie na adres: Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy, indywidualnej konsultacjina adres: [email protected]

Photo by Clay Banks on Unsplash

Spóźniona składka społeczna na ZUS

Temat: Spóźniona składka społeczna na ZUS

Kasia W.:

Mariusz G.:

Jak masz dobre uzasadnienie spóźnienia, to możesz pisać wniosek o przywrócenie terminów. Sama się zastanawiam czy dziura w prawie jest wystarczającym powodem.

Przy okazji – od kiedy nalicza się ten 90-dniowy okres wyczekiwania? Od dziś (jak zapłacę dziś za wrzesień) czy od następnej terminowo zapłaconej składki?

Moim zdaniem każdy powód jest dobry. Z doświadczenia wiem, że o ile takie opóźnienia w płatnościach nie stają się regułą to ZUS przywraca termin płatności i dzieki temu Twoje ubezpieczenie chorobowe trwałoby nadal.Gdyby się jednak nie udało to musisz się wyrejestrować z ubezpieczenia chorobowego za ten okres (czyli w tym wypadku od 1 września o ile dobrze doczytałam), zarejestrować się od 1 września bez chorobowego, wyrejestrować się 01.11, zarejestrować się 01.11 z chorobowym. O ile składki za listopad opłacisz terminowo (do 10 grudnia jeśli tylko za siebie), to ubezpieczenie będzie trwało od 01.11. Możesz się zarejetrować do ubezpieczeń 7 dni wstecz, więc do chorobowego zamiast od 01.11 mogłabyś się zarejestrować od 22 (dziś), ale musiałabyś o przeliczeniu chorobowego tylko na te kilka dni pażdziernika. No i moim zdaniem robi się zamieszanie. Oczywiście za wrzesień miałabyś nadpłatę z tytułu skladki chorobowej, którą mogłabyś przeksięgować na następną płatność i wtedy zapłacić mniej.

jak napisać uzasadnienie us-9

Kinga Matyasik-Ochlust

radca prawny

Od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek, prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego, emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia rehabilitacyjne oraz w sprawach o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki setkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznawania gwarantowanych świadczeń.

[Więcej >>]

Przywrócenie terminu opłacania składek ZUS – omówienie ze wzorem

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne jest obowiązkowe w przypadku każdej umowy o pracę oraz przy większości umów zlecenia. Każdy pracodawca musi wówczas regularnie uiszczać składki na rzecz swojego pracownika – w przeciwnym wypadku naraża się na odpowiedzialność finansową. Z kolei w sytuacjach, w których pracownik nie jest obowiązkowo objęty wszystkimi ubezpieczeniami, ustawodawca wprowadził możliwość dobrowolnego opłacania składek – co jednak dzieje się w przypadku, gdy pracodawca zapomniał uiścić je w terminie? Czy możliwe jest przywrócenie terminu opłacania składek?

Darmowy wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – do pobrania!

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne mogą być dobrowolnie opłacane przez zainteresowaną osobę. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.

Art. 7, 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo.

Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Prawo do dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dotyczy składek:

emerytalnych,

rentowych,

chorobowych.

Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać osoby:

mieszkające w Polsce,

mieszkające za granicą – pod warunkiem, że były wcześniej objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi lub rentowymi w Polsce (np. pracowały na podstawie umowy o pracę, oskładkowanej umowy zlecenia lub w oparciu o własną działalność gospodarczą),

mieszkające za granicą i nie spełniające powyższej przesłanki – pod warunkiem, że mają wobec nich zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (osoba taka musi zamieszkiwać na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Są to następujące państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

Terminowość opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne

Decyzja o opłacaniu dobrowolnych składek emerytalnych, rentowych lub chorobowych oznacza, że dana osoba musi regularnie dokonywać wpłat na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – składki te powinny być opłacane co miesiąc.

Ubezpieczenia dobrowolne przestają istnieć pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki zostały zapłacone po terminie lub w niepełnej wysokości. Nieterminowe opłacanie składek oznacza więc w praktyce wygaśnięcie danego ubezpieczenia (emerytalnego, rentowego lub chorobowego).

Brak terminowości w opłacaniu składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne może wynikać z różnych przyczyn, także tych niezawinionych. W związku z tym ustawodawca wprowadził możliwość wnioskowania o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne.

Jak przywrócić termin opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne?

Naruszenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub chorobowe następuje już po przekroczeniu jednego dnia płatności. Nie ma więc znaczenia, czy zobowiązany do opłacania takich składek uchybił terminowi w krótszym lub dłuższym okresie.

Warto jednak pamiętać, że niezbyt długa zwłoka daje większą szansę na przywrócenie terminu do opłacenia zaległej składki. Im dłużej będziemy czekali ze złożeniem odpowiedniego wniosku, tym bardziej prawdopodobne jest, że ZUS nie przychyli się do złożonej prośby.

Przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne wymaga sporządzenia pisemnego wniosku. Jest on dostępny na stronie internetowej ZUS pod nazwą „Wniosek US-9”. Pismo można sporządzić również samodzielnie.

Wniosek można złożyć na 3 różne sposoby:

elektronicznie – wymagane jest wówczas posiadanie konta na PUE (Platformie Usług Elektronicznych), a także certyfikatu kwalifikowanego oraz PIN-u do certyfikatu kwalifikowanego, lub loginu i hasła do profilu zaufanego ePUAP. Brak konta na PUE uniemożliwia rozwiązanie sprawy w tym trybie;

osobiście – opcja dostępna w każdym oddziale ZUS w Polsce. Wnioskodawca musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości (dowodem osobistym, paszportem lub kartą pobytu). Możliwe jest także załatwienie sprawy przez pełnomocnika – konieczne jest wówczas posiadanie stosownego upoważnienia;

listownie – w tym trybie należy wysłać wniosek do właściwego oddziału ZUS.

Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne

Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne jest pismem podlegającym pod przepisy administracyjne. W jego treści muszą się znaleźć:

miejscowość i data sporządzenia wniosku;

dokładne dane wnioskodawcy (wraz z aktualnym adresem zamieszkania oraz numerem PESEL);

określenie, czy wnioskujemy o przywrócenie terminu do opłacenia składek emerytalno-rentowych czy też składki chorobowej;

wskazanie, kogo dotyczy dany wniosek – kto jest zobowiązany do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne;

uzasadnienie pisma – w tej części należy wskazać, z jakich powodów doszło do uchybienia terminu płatności składek (np. z powodu wypadku, choroby, zdarzenia losowego) i jak długo ono trwało;

określenie sposobu odbioru odpowiedzi od ZUS (osobiście, listownie, przy pomocy platformy elektronicznej PUE);

osobisty podpis wnioskodawcy.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Proste prowadzenie księgowości

Proste prowadzenie księgowości Wyliczanie składek i podatków

Wyliczanie składek i podatków Integracja z ZUS i Fiskusem Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jak długo trwa rozpatrywanie sprawy o przywrócenie terminu do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien niezwłocznie udzielić odpowiedzi na złożony wniosek. Maksymalny termin na załatwienie sprawy wynosi miesiąc, jednak jeśli jest ona zbyt skomplikowana, ZUS może wydłużyć czas oczekiwania do 2 miesięcy, licząc od dnia wszczęcia postępowania (w praktyce jest to dzień złożenia wniosku do ZUS).

O każdym przedłużeniu terminu załatwienia sprawy ZUS musi poinformować wnioskodawcę – w przeciwnym wypadku upływ miesiąca od dnia złożenia wniosku oznacza automatycznie uwzględnienie żądań wnioskodawcy zawartych w takim piśmie (następuje to w trybie tzw. milczącego załatwienia sprawy).

Rozstrzygnięcia w sprawach dotyczących przywracania terminów do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne zapadają przy pełnej uznaniowości ZUS. Tak naprawdę to, czy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie na rzecz wnioskodawcy, zależy od pracownika Zakładu.

Dużą szansę na przywrócenie omawianego terminu mają przede wszystkim te osoby, które uchybiły płatności po raz pierwszy i nie nastąpiło to w zbyt długim okresie (np. mamy do czynienia z jednodniowym opóźnieniem). Podobnie będzie w sytuacji, gdy uchybienie nie nastąpiło z winy wnioskodawcy (np. nie opłaciliśmy składki z powodu wypadku i wizyty w szpitalu). Takie okoliczności trzeba oczywiście wskazać w uzasadnieniu wniosku – mogą one bowiem wpłynąć na pozytywne rozwiązanie całej sprawy.

Jeśli ZUS nie uwzględni jednak złożonego wniosku, mamy prawo odwołania się od wydanej decyzji (prawo to musi być wyraźnie wskazane w treści takiej decyzji z określeniem terminu i sposobu wniesienia odwołania). Ostatecznie sprawa może więc znaleźć swój finał w sądzie.

Przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne

Każda osoba, która uchybiła terminowi opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne, ma możliwość wnioskowania do ZUS o przywrócenie możliwości zaległej płatności. Dotyczy to sytuacji, w których uchybienie obejmowało chociażby 1 dzień.

Aby przywrócić zaległy termin, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem i czekać na decyzję ZUS. W przypadku uchybień spowodowanych niezawinionym działaniem wnioskodawcy istnieje spora szansa na pozytywne rozstrzygnięcie danej sprawy.

Wniosek US-9 tylko do 30 czerwca 2022 roku

Jeśli straciłeś dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 stycznia 2022 r., wniosek US-9 można złożyć tylko do 30 czerwca 2022 r.

Wniosek US-9 do 30 czerwca 2022 roku

Osoby samozatrudnione, którym ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, nie stracą ciągłości, jeśli do końca czerwca 2022 roku złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.

Od 1 stycznia 2022 r. nieterminowe zapłacenie składek lub nawet ich całkowity brak, nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie ono trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wnioski takie (wniosek US-9) nadal mogą składać ci przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w płaceniu składek za miesiące sprzed 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.

– Dotyczy to tych samozatrudnionych, którym przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, na skutek nieterminowych lub niepełnych wpłat ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Oczywiście chodzi o te osoby, które w kolejnych miesiącach nadal płaciły składki na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – dodaje.

Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek – termin

Rzeczniczka zastrzega jednak, że czas na złożenie wniosku o wyrażenie zgody na przywrócenie terminu opłacenia składek upływa 30 czerwca 2022 r.

– Jeżeli płatnik dostanie z ZUS zgodę, zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego – mówi Kowalska-Matis.

Utrata dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – skutki

Niezłożenie wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składek sprzed grudnia ubiegłego roku w terminie do 30 czerwca br., będzie skutkowało brakiem prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego.

– To oznacza brak płatnego chorobowego czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego – wyjaśnia rzeczniczka.

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego możliwe będzie przez złożenie nowego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA i będzie wiązało się z koniecznością 90 dniowego wyczekiwania na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.

Wniosek US-9 na PUE ZUS

Wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek można złożyć online przez PUE ZUS, bezpośrednio na sali obsługi klientów lub można wysłać go pocztą.

키워드에 대한 정보 uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum

다음은 Bing에서 uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  김진옥 고추 장아찌 | 초보자분도 쉽게 간장고추장아찌 만들기(김진옥요리가좋다) 23 개의 정답
See also  Fryzjer Warszawa Wola Cennik | Oszustwo Na Kierowcę Taksówki To Popularny Sposób Złodziei? [Złodzieje] 13601 좋은 평가 이 답변

See also  새우 꿈 해몽 | 상황별 새우꿈 모음, 새우 나오는 꿈, 새우 관련 꿈, 새우 먹는꿈, 새우 꿈해몽 꿈풀이 29157 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Import #składek #ZUS #właścicieli, #współwłaścicieli, #pracowników.


YouTube에서 uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników. | uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment