Wniosek O Powrót Do Pracy Po Urlopie Rodzicielskim Wzór | Jak Napisać Wniosek O Udzielenie Urlopu Rodzicielskiego? 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór – JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,073회 및 좋아요 10개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO? – wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Przepisy prawa nie przedstawiają wzoru wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego, wskazują natomiast co istotnego powinno się w takim wniosku znaleźć.
Jeśli chcesz wiedzieć jak poprawnie napisać wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego – zapraszam do obejrzenia filmu.
OD 2 STYCZNIA 2016 r. OBOWIĄZUJĄ NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE URLOPÓW RODZICIELSKICH!
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMÓW NA TEMAT URLOPU RODZICIELSKIEGO W ZAKŁADCE: CO NOWEGO W PRAWIE PRACY
Gotowe wzory wniosków znajdziesz na moim fanpagu na facebook-u:
https://www.facebook.com/kadrywpigulce
Zapraszam też na tumblr:
http://kadrywpigulce.tumblr.com
Muzyka: Pod Kluczem

wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po urlopie …

DRUKI Gofin (strona główna) »; Prawo pracy »; Urlopy wypoczynkowe i bezpłatne oraz inne zwolnienia od pracy »; Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po …

+ 여기를 클릭

Source: druki.gofin.pl

Date Published: 7/18/2022

View: 2131

WoPUM Wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Gdy wypełnisz formularz – przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, …

+ 여기를 클릭

Source: www.druki-formularze.pl

Date Published: 7/1/2022

View: 9232

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – Aplikuj.pl

Jak więc powinien wyglądać wzór oświadczenia o … Wniosek o urlop macierzyński …

+ 여기에 표시

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 2/5/2022

View: 9602

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego – wzór i omówienie

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przysługuje urlop rodzicielski. Sprawdź, czy pracownik musi złożyć wniosek jeśli chce z niego skorzystać!

+ 여기에 자세히 보기

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 3/16/2021

View: 2980

Druki – Urlopy i zwolnienia związane z rodzicielstwem

Wniosek w sprawie łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy · Wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu …

+ 여기에 표시

Source: www.zasilekmacierzynski.pl

Date Published: 3/2/2022

View: 3216

Wzór wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim?. Co powinnam zrobić?Wniosek o urlop macierzyński 2019 – wzór do druku Poniżej podajemy wzory …

+ 여기에 더 보기

Source: katalogumow.pl

Date Published: 11/15/2022

View: 5689

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim. Prawa i obowiązki …

Przykład. Matylda złożyła wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy pierwszego dnia po powrocie do pracy, np. 1 października. Wskazała, że …

+ 여기에 표시

Source: hrbusinesspartner.pl

Date Published: 3/28/2022

View: 6140

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2022 [Wzór PDF]

Zobacz wzór wniosku o urlop macierzyński i dowiedz się, … Przeczytaj ten artykuł: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim 2020 — kiedy?

+ 여기에 표시

Source: interviewme.pl

Date Published: 8/4/2021

View: 7229

주제와 관련된 이미지 wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO?
JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO?

주제에 대한 기사 평가 wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 1,073회
  • Likes: 좋아요 10개
  • Date Published: 2014. 11. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=wqxITkBk_f8

Jak napisać oświadczenie o powrocie do pracy?

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim musi zawierać poniższe elementy:
  1. Datę i miejscowość;
  2. Dane pracownika (imię, nazwisko i adres);
  3. Dane pracodawcy (nazwę firmy, imię i nazwisko osoby, do której kierujesz wniosek i adres firmy);
  4. Nagłówek;
  5. Deklarację powrotu do pracy;
  6. Odręczny podpis.

Kiedy należy zgłosić gotowość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?

W jakich sytuacjach mama może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego? W takiej sytuacji młoda mama musi złożyć pisemne podanie o powrót do pracy po macierzyńskim do pracodawcy (najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy).

Jak napisać wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Oto, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie:
  1. Data i miejscowość sporządzenia dokumentu.
  2. Dane pracownika.
  3. Dane pracodawcy.
  4. Nagłówek „Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim
  5. Formułkę: „Niniejszym deklaruję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, od dnia … na stanowisko …, ze względu na to:

Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?

Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie dziecka, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, który będzie wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wniosek ten zawiera: imię i nazwisko pracownicy. imię, nazwisko oraz datę urodzenia dziecka.

Co przysługuje matce po powrocie do pracy?

Co do zasady każda młoda mama ma prawo do urlopu wychowawczego, o ile wcześniej wykonywała pracę przez okres 6 miesięcy. Przez okres 12 miesięcy od złożenia wniosku o obniżenie wymiaru pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć młodej mamie umowy o pracę ani zmienić warunków pracy lub płacy.

Czy urlop rodzicielski można łączyć z pracą?

Zgodnie z art. 1821e Kodeksu pracy pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Nie ma terminu, w którym należy złożyć odpowiedni wniosek. Tym samym należy przyjąć, że musi on dojść skutecznie do pracodawcy, zanim Ty rozpoczniesz urlop. Wystarczy więc doręczenie wniosku nawet dzień wcześniej.

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim?

Na mocy art. 1821g Kodeksu pracy ten sam przepis stosujemy w przypadku urlopu rodzicielskiego. Wskazana regulacja oznacza, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jeśli złoży ona taki wniosek.

Czy pracownica po urlopie macierzyńskim jest chroniona?

Pracownik po powrocie do pracy z macierzyńskiego otrzymuje wynagrodzenie w wysokości takiej, w jakiej otrzymywałby je, gdyby nie korzystał z urlopu. Pracownikowi po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego nie przysługuje ustawowo określony okres ochronny przed zwolnieniem.

Czy po urlopie rodzicielskim trzeba robić badania kontrolne?

Samo przebywanie na dłuższym urlopie innym niż zdrowotny nie skutkuje koniecznością odbycia kontrolnych badań lekarskich. Zatem z powyższego można wydobyć zasadę, zgodnie z którą osoby wracające do pracy po urlopie macierzyńskim nie muszą mieć badań kontrolnych.

Czy można zwolnić pracownika po powrocie z urlopu rodzicielskiego?

W pierwszej kolejności proszę pamiętać, że od następnego dnia po urlopie rodzicielskim korzysta Pani z urlopu wypoczynkowego, a to z kolei powoduje, że zgodnie z prawem nie można Pani wypowiedzieć umowy o pracę. Możliwe jest tylko rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym.

Jak zwolnić się z pracy po urlopie macierzyńskim?

Pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w pierwszym dniu przystąpienia do pracy po urlopie macierzyńskim. Jest ono traktowane jako wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Ile dni urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim?

Korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Pracownikowi więc, pomimo roku nieobecności, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Te dwa urlopy związane z rodzicielstwem nie skracają urlopu wypoczynkowego.

Kiedy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim?

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a także rodzicielskim nie musi być złożony z określonym wyprzedzeniem czasowym. Pracodawca zawsze ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop w takich okolicznościach.

Co po rocznym urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński to niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem.

Jak poinformować pracodawcę o powrocie do pracy po urlopie wychowawczym?

Pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót pracownika do pracy po zakończonym wcześniej, niż pracownik pierwotnie planował, urlopie wychowawczym. Nie musi natomiast wyrazić zgody na dzień powrotu do pracy, proponowanym przez pracownika we wniosku.

Czy po urlopie macierzyńskim pracownik musi wrócić na to samo stanowisko?

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Co dalej po urlopie macierzyńskim?

Kiedy skończy się już okres urlop macierzyńskiego, matka może wrócić do pracy. 20 tygodni to jednak niewiele, więc chce ona dalej osobiście opiekować się dzieckiem. Jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie?

Najlepiej jest tak zaplanować wyjazd, aby między powrotem a pierwszym dniem w pracy mieć jeden, dwa dni wolnego. Dzięki temu organizm łatwiej przystosuje się do tego, że nadszedł koniec urlopu. Znajdzie się czas na odpoczynek po podróży, doprowadzenie do ładu przywiezionych rzeczy i pamiątek, zakupy.

Powrót do pracy po macierzyńskim – przepisy i porady dla mam

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie należy do łatwych: ani dla pracownicy, która po rocznej przerwie wraca do zawodu, ani dla pracodawcy, który musi przeorganizować pracę w firmie, pamiętając o przestrzeganiu zasad Kodeksu pracy.

Jeśli jesteś mamą i planujesz wrócić do firmy, prawdopodobnie w Twojej głowie pojawia się wiele pytań: „Czy szef może mnie zwolnić?”, „Czy wrócę na to samo stanowisko?”, „Czy przysługuje mi dodatkowy urlop w razie choroby dziecka?”. Poznaj swoje prawa i obowiązki!

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie są możliwości?

Po urodzeniu dziecka masz prawo do urlopu macierzyńskiego, który trwa 20 tygodni. 14 tygodni po urodzeniu dziecka to czas tylko dla Ciebie i Twojej rodziny. To minimalny wymiar urlopu, z którego nie można zrezygnować. W tym okresie pracodawca nie ma prawa przywrócić Cię do pracy, nawet jeśli sama byś o to zabiegała, ponieważ może narazić się na konsekwencje natury prawnej. Po 14 tygodniach możesz jednak wrócić do pracy, przekazując opiekę nad maluchem ojcu dziecka. Tata na urlopie macierzyńskim, potocznie zwanym tacierzyńskim, może przebywać maksymalnie 6 tygodni.

Długość urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od liczby urodzonych dzieci. Jeśli urodzisz bliźnięta, przysługuje Ci 31 tygodni urlopu. W przypadku trojaczków: 33 tygodnie, czworaczków: 35 tygodni, a w przypadku pięcioraczków lub większej liczby dzieci: 37 tygodni. Urlopy te przysługują zarówno rodzicom biologicznym, jak i osobom, które przysposobiły dzieci. Jeśli zdecydujesz się na adopcję jednego dziecka, przysługuje Ci 20 tygodni urlopu. W przypadku adopcji bliźniąt 31, itd.

Choć nazwa może być nieco myląca, do urlopu macierzyńskiego ma prawo również ojciec dziecka, a w szczególnych sytuacjach także inny członek najbliższej rodziny (w przypadku śmierci matki, porzuceniu dziecka, a także w przypadku, gdy matka ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub ze względów zdrowotnych nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem). Z urlopu macierzyńskiego jednocześnie nie może korzystać oboje rodziców.

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni przysługuje także kobietom, które poroniły. Aby z niego skorzystać, należy przedstawić pracodawcy skrócony akt urodzenia martwego dziecka lub kopię tego dokumentu.

Urlop macierzyński a rodzicielski – czym się różnią i komu przysługują?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzicowi przysługuje urlop rodzicielski, którego okres trwania, podobnie jak w przypadku rodzicielskiego, jest uzależniony od liczby urodzonych lub przysposobionych dzieci. W przypadku urodzenia lub przysposobienia jednego dziecka są to 32 tygodnie, a w przypadku większej liczby dzieci 34 tygodnie. Z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą jednak korzystać jednocześnie. Urlop rodzicielski można wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Możliwe jest skorzystanie z niego w całości lub w częściach (ale nie więcej niż w czterech).

Przebywając na urlopie rodzicielskim, możesz pracować, ale w wymiarze nie większym niż pół etatu. Jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin, wówczas urlop rodzicielski ulega wydłużeniu do 64 tygodni (jeśli urodziłaś lub przysposobiłaś jedno dziecko) lub 68 tygodni (jeśli urodziłaś lub przysposobiłaś więcej dzieci). Warto jednak wiedzieć, że pracodawca nie ma obowiązku wyrazić zgody na taki układ (np. ze względu na brak możliwości organizacji pracy w zakładzie). Będąc na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, możesz jednak wykonywać pracę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeśli jej wykonywanie nie uniemożliwia Ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracę możesz podjąć w dowolnym momencie u obecnego lub innego pracodawcy.

Czy kobieta po urlopie macierzyńskim jest chroniona? Kodeks pracy chroni wszystkie osoby przebywające na urlopie macierzyńskim (a także rodzicielskim), czyli nie tylko matkę, ale także ojca lub inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem. To znaczy, że w tym okresie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy takiemu pracownikom. Oczywiście, od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Stosunek pracy ulega zakończeniu, gdy zakład pracy zostanie zlikwidowany lub firma ogłosi upadłość.

Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika po urlopie macierzyńskim do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie jest to możliwe, to na stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika lub równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może zaoferować pracownikowi wracającemu z urlopu macierzyńskiego stanowiska, które wiązałoby się np. z mniejszym wynagrodzeniem, bez jego zgody. Może zastosować wypowiedzenie zmieniające, ale pracownik nie ma obowiązku go przyjmować. Wypowiedzenie zmieniające musi zostać odpowiednio uzasadnione.

Okres ochronny obowiązuje przez cały urlop macierzyński. Kończy się jednak wraz z powrotem pracownika do pracy. Pracodawca ma więc prawo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie natychmiast po powrocie. Takie zachowanie może jednak zostać przez sąd pracy uznane za dyskryminujące. Jeśli pracownik zdecyduje się na wniesienie pozwu, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że wypowiedzenie nie narusza praw pracownika do skorzystania z uprawnień rodzicielskich.

Powrót do pracy po macierzyńskim a godziny jej wykonywania

Kobieta, która po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego karmi dziecko piersią, ma prawo wykorzystać pełnopłatną przerwę na karmienie, która w przypadku jednego dziecka wynosi dwa razy po poł godziny. W przypadku dwóch lub więcej dzieci: dwa razy po 45 minut. Przerwy można łączyć.

Pracodawca nie może także nakazać pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do 4. roku życia, bez jego wyraźnej zgody, pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej, a także wyjazdu w delegację. Pracownikowi sprawującemu opiekę nad małoletnim członkiem rodziny przysługują także dodatkowe dwa dni zwolnienia od pracy w ciągu roku.

Jak wrócić do pracy po macierzyńskim? Poznaj porady od HRK

Do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowaliśmy aż 8 porad, dzięki którym powrót do pracy będzie mniej stresujący: dla Ciebie, dziecka i pozostałych członków rodziny.

Zadbaj o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie pod opieką osoby/osób, które będą z nim spędzać czas podczas Twojej nieobecności

Znalezienie najlepszej opieki dla dziecka to jedno z największym wyzwań, jakie stoją przed świeżo upieczonymi rodzicami. Niezależnie od tego, czy dzieckiem w czasie Twojej nieobecności zajmie się drugi rodzic, babcia, prywatna opiekunka, czy placówka, warto nieco szybciej zacząć przyzwyczajać malucha do przebywania pod opieką innej osoby. Dzięki temu powrót do pracy będzie mniej stresujący dla wszystkich. Jeżeli planujesz posłać dziecko do żłobka, klubu malucha lub innej placówki, w której jest wiele dzieci, to weź pod uwagę, że dziecko w pierwszych miesiącach może częściej chorować (jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty). Aby uniknąć częstego przebywania na zwolnieniu tuż po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, warto rozpocząć adaptację odpowiednio wcześniej.

Ureguluj rytm dnia (swój i dziecka)

Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto zadbać o to, aby konieczność wstawania o określonych porach nie była zbyt uciążliwa. Na kilka tygodni przed powrotem warto zacząć kłaść się spać i wstawać o stałych porach, aby organizm zdążył się przyzwyczaić.

Zaplanuj dojazd do pracy

Sprawdź, ile zajmie Ci odwiezienie dziecka do żłobka lub innej osoby sprawującej nad nim opiekę, a następnie dojazd do pracy. Bardzo prawdopodobne, że przez 12 miesięcy nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy, na drogach mogą pojawić się także remonty i utrudnienia. Zadbaj o to, aby pierwszy dzień po tak długiej nieobecności nie był jeszcze bardziej stresujący i przyjedź do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zadbaj o garderobę

Jeśli w Twoim miejscu pracy obowiązuje określony dress code, przejrzyj swoją garderobę. Być może wymaga uzupełnienia. To dobry czas, żeby zrobić coś dla siebie np. pójść do fryzjera lub kosmetyczki.

Zadbaj o swój komfort psychiczny

Do powrotu do pracy warto przygotować się również psychicznie. Praca to nie tylko obowiązki, ale także współpracownicy, którzy budują klimat organizacji. Choć dla wielu kobiet powrót do pracy bywa stresujący, to bardzo dużo świeżo upieczonych mam chce dalej rozwijać się zawodowo i z entuzjazmem podchodzi do powrotu do pracy.

Dowiedz się, czy w firmie jest miejsce, w którym możesz odciągnąć pokarm

Jeśli planujesz karmić piersią, dowiedz się, czy w Twoim zakładzie pracy jest miejsce, w którym możesz w sposób komfortowy odciągnąć pokarm. Jeżeli przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim planujesz odstawić dziecko od piersi, postaraj się zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie narażać malucha na dodatkowy stres.

Sprawdź, jak wygląda struktura organizacji

Przez 12 miesięcy dużo może się zmienić! Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto dowiedzieć się, czy w Twoim dziale pracują wciąż te same osoby. Jeśli wiesz, że chcesz wrócić do swojej organizacji, warto zadbać o podtrzymywanie kontaktów towarzyskich ze współpracownikami podczas urlopu. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci się na nowo odnaleźć w miejscu pracy.

A może czas na zmianę pracy?

Koniec urlopu macierzyńskiego to dobry czas na zmianę pracy. Jeszcze przed jego zakończeniem warto pokazać rekruterom, że jesteś otwarta na nowe propozycje zawodowe i rozwój kariery.

Jak napisać wniosek o powrót do pracy z macierzyńskiego i co powinien zawierać?

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim musi zawierać poniższe elementy:

Datę i miejscowość;

Dane pracownika (imię, nazwisko i adres);

Dane pracodawcy (nazwę firmy, imię i nazwisko osoby, do której kierujesz wniosek i adres firmy);

Nagłówek;

Deklarację powrotu do pracy;

Odręczny podpis.

Wzór wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Miejscowość i data

Dane pracownika

Dane pracodawcy

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim

Niniejszym deklaruję chęć powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim od dnia… r. ze względu na to, że */**

*wykorzystałam cały przysługujący mi urlop macierzyński i nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.

**część urlopu macierzyńskiego w wymiarze… przekazałam ojcu dziecka i nie zamierzam go kontynuować. Nie zamierzam także korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.

Podpis pracownika

Pamiętaj, że do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty (jeśli są potrzebne).

Kiedy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – gdzie uzyskać informacje?

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy o chęci powrotu do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Wniosek o powrót do pracy należy złożyć minimum 7 dni przed końcem urlopu. Warto jednak zrobić to szybciej, jeśli zależy Ci na dobrych relacjach z przełożonym. Dzięki temu będzie mógł się odpowiednio przygotować do Twojego powrotu.

Szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach kobiety wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym znajdziesz m.in. na stronach rządowych. W razie wątpliwości możesz także zwrócić się do pracodawcy lub działu kadr w swojej firmie. Jeśli pracodawca nie przestrzega zasad Kodeksu pracy związanych z powrotem do pracy z urlopu macierzyńskiego, masz prawo skierować sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub wnieść pozew do sądu pracy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)

Poznaj Katarzynę, która pół roku temu została mamą Stasia.

Przez ostatnie miesiące była w 100% skupiona na opiece nad maluchem.

Teraz zaczęła zastanawiać się nad powrotem do pracy.

Chciałaby znowu spędzać czas ze znajomymi z biura i wrócić do swoich dawnych projektów.

W jej głowie kłębi się jednak mnóstwo wątpliwości…

“Czy szef dalej widzi mnie w zespole i wrócę na swoje stanowisko?”

“A może grozi mi zwolnienie?”

“Czy w razie czego będę mogła wziąć dodatkowy urlop?”

“Czy wytrzymam rozłąkę ze Stasiem i będę w stanie normalnie pracować?”

Takie myśli ma wiele mam, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

Na szczęście związany z tym stres można złagodzić, odpowiednio przygotowując się na powrót do pracy. Dzięki poradom w tym artykule dowiesz się, jak to zrobić!

Chcesz znaleźć nową pracę? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

Z artykułu dowiesz się:

kiedy powinnaś wrócić do pracy po macierzyńskim

jak możesz przedłużyć urlop (poznasz 3 rodzaje urlopów dla młodych mam)

jakie są Twoje prawa po powrocie do pracy. Poznasz 7 obowiązków pracodawcy i będziesz przygotowana na pierwsze spotkanie z szefem

jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i uniknąć niepotrzebnego stresu (7 wskazówek)

jak napisać wniosek o wcześniejszy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (wzór podania)

1 Kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? 3 rodzaje urlopów

Ostatnio zaczęłaś zastanawiać się “co dalej?”.

Zadajesz sobie pytanie: “Czy po urlopie macierzyńskim powinnam od razu wracać do pracy?”.

Czasami myślisz, że wolałabyś jeszcze skupić się na opiece nad swoim dzieckiem.

Na szczęście nie musisz wracać do pracy od razu po urlopie macierzyńskim. Poniżej znajdziesz opis możliwości, z których możesz skorzystać.

Powrót do pracy po macierzyńskim – jakie urlopy możesz wykorzystać po porodzie?

macierzyński (do 37 tygodni)

rodzicielski (do 34 tygodni)

wychowawczy (do 36 miesięcy)

Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego jest zależna od liczby urodzonych dzieci. Trwa on:

20 tygodni (po urodzeniu 1 dziecka)

31 tygodni (po urodzeniu 2 dzieci)

33 tygodnie (po urodzeniu 3 dzieci)

35 tygodni (po urodzeniu 4 dzieci)

37 tygodni (po urodzeniu 5 lub większej liczby dzieci)

W czasie urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywała 100% wynagrodzenia.

Pamiętaj: Dni wykorzystane przed porodem (maksymalnie 6 tygodni), są odliczane od przysługującego Ci urlopu macierzyńskiego.

Jeśli nie chcesz wracać do pracy od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, możesz zdecydować się na tzw. urlop rodzicielski.

Długość urlopu rodzicielskiego również jest zależna od liczby urodzonych dzieci. Trwa on:

32 tygodnie (po urodzeniu 1 dziecka)

34 tygodnia (po urodzeniu 2 lub większej liczby dzieci)

W czasie urlopu rodzicielskiego będziesz otrzymywała 60% wynagrodzenia.

Możesz też od razu zdecydować się na połączenie urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim. W takim przypadku w ich trakcie będziesz otrzymywała 80% pensji (jeśli interesuje Cię taki wariant, musisz złożyć wniosek o urlop rodzicielski najpóźniej 21 dni po porodzie).

Pamiętaj: Urlopem rodzicielskim można podzielić z ojcem dziecka (np. 16 tygodni urlopu mamy + 16 tygodni urlopu taty = pełne 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego). Dodatkowo można go podzielić na 4 części – 16 tygodni możesz wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Nawet po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, wcale nie musisz od razu wracać do pracy. Dodatkowo możesz zdecydować się na tzw. urlop wychowawczy.

Długość urlopu wychowawczego:

36 miesięcy (3 lata)

Urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Żeby go uzyskać, należy złożyć wniosek o urlop wychowawczy.

Pamiętaj: Jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesiący z urlopu wychowawczego. Pozostały 1 miesiąc jest przeznaczony dla drugiego rodzica (i nie można go “oddać”). Urlop można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Wniosek należy złożyć do pracodawcy co najmniej 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Zobacz też: Zasiłek macierzyński 2022 z ZUS — ile wynosi? [+ wniosek]

2 Zdecydowałaś się na powrót do pracy po macierzyńskim? Poznaj swoje prawa (7 obowiązków pracodawcy)

Część z nas ma obawy przed powrotem do pracy po… dwutygodniowym urlopie wypoczynkowym.

Zastanawiamy się, czy szef przypadkiem nie uznał, że jesteśmy zbędni. Obawiamy się, że ktoś mógł “wskoczyć” na nasze miejsce.

Kiedy mama wraca do pracy, jest jej jeszcze trudniej. Przecież nie było jej w firmie przez kilka miesięcy. W tym czasie wiele mogło się zmienić.

Na szczęście prawo chroni młode mamy wracające do pracy. W jaki sposób?

Powrót do pracy po macierzyńskim – ochrona przed zwolnieniem i inne prawa, o których powinnaś wiedzieć:

Podczas urlopu macierzyńskiego obowiązuje “okres ochronny” i pracodawca musi dopuścić Cię do pracy po jego zakończeniu. W innym przypadku możesz dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej. Pracodawca nie może “zdegradować” Cię na niższe stanowisko lub zmniejszyć pensji. Warunki muszą być takie same lub lepsze od tych obowiązujących w momencie urodzenia dziecka. Szef może co prawda zaproponować Ci inną funkcję, ale za takie samo lub wyższe wynagrodzenie, a obowiązki muszą być zgodne z Twoimi kwalifikacjami.

Pracodawca nie może odmówić Ci urlopu wychowawczego (jeśli pracowałaś w firmie przynajmniej 6 miesięcy).

Pracodawca ma obowiązek podpisać podanie o przysługujący Ci urlop wypoczynkowy.

Jeśli karmisz piersią jedno dziecko i pracujesz ponad 6 godzin dziennie, przysługują Ci dwie półgodzinne przerwy. Możesz je połączyć i wychodzić z pracy godzinę wcześniej. W przypadku większej liczby dzieci, przysługują Ci 2 przerwy po 45 minut. Jeśli z kolei pracujesz od 4 do 6 godzin dziennie, możesz wykorzystać jedną 30-minutową przerwę.

Mama, której przysługuje urlop wychowawczy, może zdecydować się pracować na niepełny etat (np. na 7/8 etatu czyli 5 dni w tygodniu po 7 godzin). Pracodawca musi podpisać wniosek, ale czas pracy nie może być mniejszy niż połowa Twojego pełnego wymiaru czasu pracy (np. 20 godzin tygodniowo zamiast pełnego 40-godzinnego etatu).

Niestety po powrocie do pracy pracodawca może wręczyć Ci wypowiedzenie, ale tylko w skrajnych, merytorycznie uzasadnionych przypadkach (np. kiedy dowiedzie, że łamiesz prawo pracy lub nie jest możliwe zatrudnienie Cię na stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom za takie samo lub wyższe wynagrodzenie).

Pamiętaj: Powyższe zasady obowiązują w przypadku mam, które w momencie porodu były zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Dostałaś wypowiedzenie lub chcesz znaleźć nową pracę na lepszych warunkach? Zacznij od przygotowania CV, które zainteresuje pracodawcę. W naszym kreatorze CV znajdziesz szablony do wykorzystania, praktyczne wskazówki i przykłady. Stwórz CV w 5 minut (tutaj).

Tutaj znajdziesz zaprezentowany wzór, zobaczysz inne szablony i stworzysz CV w 5 minut

3 Jak ułatwić sobie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Mamom wracającym do pracy po urlopie macierzyńskim towarzyszy nie tylko obawa przed utratą zatrudnienia czy pogorszeniem się relacji z szefem.

Często dużo gorsza jest myśl o wielogodzinnej rozłące z dzieckiem.

Mama zadaje sobie pytanie: “Czy będę w stanie skupić się na pracy tęskniąc za moim maluchem?”.

Wiele matek zastanawia się również, czy powrót do pracy w ogóle będzie się opłacał. Pensja opiekunki może pochłonąć dużą część pensji mamy.

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka powinien być dokładnie zaplanowany. Poniżej znajdziesz 7 wskazówek, jak się przygotować i uniknąć dodatkowego stresu.

Jak wrócić do pracy po macierzyńskim (7 wskazówek jak się przygotować)?

W pierwszej kolejności musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście chcesz wracać do pracy. Czy obowiązki zawodowe Cię uszczęśliwią? Czy masz odpowiednią pewność siebie, aby zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami? Czy jesteś gotowa rozstawać się z dzieckiem na kilka godzin dziennie?

Powinnaś dokładnie zaplanować kwestię opieki nad dzieckiem. Czy podczas Twojej nieobecności będą mogli się nim zajmować np. Twój mąż, partner lub dziadkowie? Przez ile godzin w tygodniu będzie potrzebna opiekunka? Jaki będzie jej koszt? Czy znajomi lub rodzina znają sprawdzone osoby, które mogłyby zająć się Twoim maluchem? A może chcesz zdecydować się na żłobek? Te kwestie postaraj się dopiąć jeszcze przed pierwszym dniem pracy.

Umów się na spotkanie z pracodawcą jeszcze przed oficjalnym powrotem do biura. Zapytaj szefa, jaka jest jego wizja Waszej dalszej współpracy i szczerze przedstaw mu swój punkt widzenia.

Nie tłumacz się pracodawcy, nie musisz czuć się winna z powodu “luki zawodowej”. Zapewnij szefa, że nadal w pełni zależy Ci na pracy i postarasz się, aby w firmie nikt nie odczuł, że opiekujesz się małym dzieckiem.

Bądź szczera, nie obiecuj rzeczy, których nie będziesz mogła zrealizować (np. zapewnienie o pełnej dyspozycyjności).

Pokaż pracodawcy, że jesteś dobrze zorganizowana. Możesz zrobić na nim wrażenie np. przedstawiając plan zadań, które chciałabyś realizować po powrocie do pracy.

Jeśli masz możliwość pracy zdalnej z domu, porozmawiaj o tym z przełożonym. Postarajcie się znaleźć kompromis (np. 3 dni pracy w biurze + 2 dni pracy zdalnej w tygodniu).

Darmowy ebook: szukasz nowej pracy po urlopie macierzyńskim? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: “24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy” (pobierz)

4 Jak napisać wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (wzór)

Mamom przysługuje prawo do rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego.

Mogą to zrobić w dwóch przypadkach i po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu po porodzie.

W jakich sytuacjach mama może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego?

kiedy pozostałą część urlopu wykorzysta pracujący ojciec

kiedy pozostałą część urlopu wykorzysta ubezpieczony ojciec, który przerwał działalność zarobkową, aby opiekować się dzieckiem

W takiej sytuacji młoda mama musi złożyć pisemne podanie o powrót do pracy po macierzyńskim do pracodawcy (najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy).

Co powinno znaleźć się we wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (wzór podania)?

Nazwa miejscowości i data Imię i nazwisko pracownicy Dane firmy Powód wcześniejszego powrotu do pracy Termin powrotu do pracy Podpis pracownicy Opis załączników

Do wniosku musisz dołączyć:

kopię wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego lub

kopię oświadczenia ubezpieczonego-ojca dziecka o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Co budzi Twoje największe obawy przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim? Podziel się swoimi wątpliwościami z innymi mami w komentarzu poniżej.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Urlop macierzyński to czas, kiedy matka (a czasem również ojciec) spędza każdą chwilę z nowonarodzonym lub adoptowanym dzieckiem, zapewniając mu odpowiednią dozę troski i opieki. Czasem jego przedłużeniem bywają urlop wypoczynkowy, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy. Jeśli jednak rodzic się nie zdecyduje na ich wykorzystanie, czeka go powrót do pracy po macierzyńskim. Co warto wiedzieć w tej kwestii? Jakie są prawa pracownika i oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Podpowiadamy!

Warunki korzystania przez pracowników z urlopu macierzyńskiego regulują artykuły 176 – 189 Kodeksu pracy. To kwestie dotyczące nie tylko tego, komu przysługuje czy jaki jest jego wymiar, ale też odnośnie zagwarantowania pracownikowi powrotu do pracy po długotrwałej nieobecności z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Urlop macierzyński i powrót do pracy

Na urlop macierzyński pracownice przechodzą zwykle już przed porodem (mogą wówczas wykorzystać maksymalnie 6 tygodni z tego urlopu) i kontynuują go po urodzeniu dziecka. W przypadku jednego dziecka matce przysługuje łącznie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, przy czym może zrezygnować z jego części (po wykorzystaniu 14 tygodni) na rzecz pracującego ojca.

Czy świeżo upieczona matka musi wykorzystać urlop macierzyński? Rzadko się nad tym zastanawiamy, bo zdecydowana większość kobiet przedkłada w tym okresie opiekę nad dzieckiem nad sprawy zawodowe. Jednak bywa i tak, że praca stanowi istotną część życia i związane z nią plany mają spore znaczenie dla zatrudnionej. Co, jeśli zależy nam na szybkim powrocie do pracy po porodzie? Zasadniczo według prawa nie można zrzec się urlopu macierzyńskiego, a jest to podyktowane tym, w jakim celu ów przysługuje: regeneracja psychiczna i fizyczna po porodzie, ochrona pracownicy przed presją zawodową, ochrona rodziny w kontekście społecznym.

Źródło: https://www.blogksiegowy.pl/urlop-rodzicielski-2017/

A zatem urlop macierzyński jest obowiązkowy – pracodawca musi go udzielić nawet, jeśli nie otrzymał o to wniosku – a każda zatrudniona matka powinna go wykorzystać w minimalnym wymiarze 14 tygodni. Po tym okresie może wrócić do pracy, przekazać prawo do pozostałego urlopu ojcu dziecka, bądź kontynuować urlop i odbyć go w pełnym wymiarze. Oczywiście bez względu na to, jaką podejmie decyzję, po zakończeniu urlopu pracodawca musi mieć dla niej posadę, wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Jak dokładnie w kwestii powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim funkcjonuje ochrona przed zwolnieniem?

Okres ochronny po macierzyńskim

Matka na urlopie macierzyńskim nie może być zwolniona, chyba że zajdą wyjątkowe okoliczności. Zgodnie z prawem pracy, wskazanie likwidacji stanowiska czy zaistniałych zmian organizacyjnych w firmie jako przyczyny zwolnienia może nie wystarczyć. Tym samym, kiedy kobieta skończy już swój urlop macierzyński, ma zagwarantowane prawo powrotu do pracy, a pracodawca zobowiązany jest dopełnić tego obowiązku.

Warto wiedzieć! Według prawa pracy zatrudniona powracająca po urlopie macierzyńskim powinna mieć zapewnione co najmniej takie same warunki zatrudnienia, jakie miała przed okresem ochronnym.

Obowiązek dopuszczenia do pracy jest niepodważalny – pracodawca musi go dopełnić, w przeciwnym wypadku pracownica może wnieść pozew do sądu. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w firmie zajdą zmiany, w związku z którymi nie będzie możliwości zagwarantowania tego samego stanowiska pracy. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do stworzenia miejsca pracy na stanowisku równorzędnym lub na innym, odpowiadającym kwalifikacjom pracownicy, za wynagrodzeniem identycznym, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Co ważne, gdy pracownica zostaje przyjęta po powrocie z urlopu macierzyńskiego na zgodnych z prawem warunkach, na tym się kończy jej ochrona pracy. Oznacza to, że teoretycznie pracodawca może zwolnić zatrudnioną matkę zaraz po jej ponownym rozpoczęciu pracy. Niestety to zjawisko nadal jest częste, omawiamy to szerzej w dalszej części artykułu.

Wartą uwagi praktyką jest także obniżenie wymiaru etatu. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem ponownie może zacząć funkcjonować. W tej sytuacji pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego (sprawująca opiekę nad dzieckiem do 5 lat oraz legitymująca się przynajmniej 6-miesięcznym stażem pracy) może złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do ½ wymiaru etatu. Dzięki temu zyska dodatkową ochronę przed zwolnieniem lub rozwiązaniem ochrony na maksymalnie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Prównanie wymiarów płatnego urlopu macierzyńskiego w państwach UE. Źródło: https://babygo.pl/atrakcje-krakow/urlop-macierzynski-w-polsce-jednym-z-najdluzszych-w-ue

Należy pamiętać, że wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać złożony do pracodawcy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze i nie może zostać przez niego odrzucony. Dotyczy to również ojca wychowującego dziecko, który po urlopie macierzyńskim (tzw. tacierzyńskim) może obniżyć swój etat i zyskać dodatkową ochronę na okres 12 miesięcy.

Istotne jest jednak, że osoby, które przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego były zatrudnione w wymiarze ½ etatu, nie mają już możliwości redukcji etatu, a zatem tracą możliwość zyskania ochrony. Utracą także tę możliwość wówczas, gdy pracodawca uprzedzi rodzica i przed złożeniem wniosku wręczy mu wypowiedzenie zmieniające, obniżając wymiar czasu pracy do ½ pełnego wymiaru.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a wypowiedzenie

Zwolnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego nadal stanowią jedno z najbardziej emocjonujących i kontrowersyjnych zagadnień na polskim rynku pracy. Skąd te wątpliwości, skoro Kodeks pracy jasno stanowi, iż kobieta w ciąży, a także w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę?

Okazuje się bowiem, że w przypadku powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem traci swoją moc. Pracodawca może złożyć pracownicy wypowiedzenie, jednak musi mieć ku temu solidne podstawy. W przeciwnym razie jego działanie mogłoby zostać podważone i uznane przez sąd jako przejaw dyskryminacji.

Wypowiedzenie po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego Kiedy kobieta, która otrzyma wypowiedzenie, zdecyduje się wnieść pozew do sądu pracy, to po stronie pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że wypowiedzenie było zasadne i nie miało związku z jej prawem do skorzystania z uprawnień rodzicielskich związanych z macierzyństwem.

Powyższe dotyczy w szczególności umów na czas nieokreślony, gdzie pracodawca winien jest wskazać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. O tę może być trudno, kiedy kobieta wraca po długiej nieobecności – chyba, że naruszy poważnie obowiązki służbowe i np. nie stawi się w pracy bez powiadomienia przełożonego czy przedłożenia L4.

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wzór

W związku z tym, że wiele kobiet decyduje się na skrócenie urlopu macierzyńskiego albo jego wydłużenie poprzez skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, wypoczynkowego lub wychowawczego, oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim jest niezwykle istotne. Za sprawą takiego dokumentu możemy poinformować pracodawcę o swoich planach powrotu do firmy, dzięki czemu ten będzie miał możliwość zorganizowania pracy w zespołach bądź stworzenia stanowiska dla pracownicy, jeśli jej dotychczasowe zostało zlikwidowane.

Jak więc powinien wyglądać wzór oświadczenia o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jego treść przypomina wszelkie inne dokumenty, podania i wnioski, ale zawiera też dodatkowe informacje. Oto, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie:

Data i miejscowość sporządzenia dokumentu

Dane pracownika

Dane pracodawcy

Nagłówek „Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim”

Formułkę: „Niniejszym deklaruję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, od dnia … na stanowisko …, ze względu na to:

Opcja 1: „iż wykorzystałam cały przysługujący mi urlop macierzyński i nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.”

Opcja 2: „iż część urlopu macierzyńskiego w wymiarze … przekazałam ojcu dziecka i nie zamierzam korzystać z jego kontynuacji ani również nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego.”

Odręczny podpis.

Podsumowując, powrót do pracy po macierzyńskim jest prawem każdej kobiety, która zatrudniona była na podstawie umowy o pracę. Warto też pamiętać, że istnieje możliwość wydłużenia okresu ochrony po powrocie do pracy z macierzyńskiego, poprzez zmniejszenie wymiaru czasu pracy, co dotyczy zarówno matki, jak i ojca dziecka. Dobrze jest znać swoje przywileje pracownicze i z nich korzystać, kiedy zaistnieje taka okoliczność.

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

WoPUM Wniosek o powrót do pracy po

WoPUM Wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:

pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko; przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie; 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie; 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie; 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie; 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

Wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni takiego urlopu i powrotu do pracy zawiera:

imię i nazwisko pracownicy; wskazanie terminu powrotu do pracy.

Do wniosku dołącza się kopię wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo kopię oświadczenia ubezpieczonego-ojca dziecka o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego.

Te same dokumenty stosuje się odpowiednio do wniosku pracownika w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i powrotu do pracy.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Urlop macierzyński to czas, kiedy matka (a czasem również ojciec) spędza każdą chwilę z nowonarodzonym lub adoptowanym dzieckiem, zapewniając mu odpowiednią dozę troski i opieki. Czasem jego przedłużeniem bywają urlop wypoczynkowy, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy. Jeśli jednak rodzic się nie zdecyduje na ich wykorzystanie, czeka go powrót do pracy po macierzyńskim. Co warto wiedzieć w tej kwestii? Jakie są prawa pracownika i oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Podpowiadamy!

Warunki korzystania przez pracowników z urlopu macierzyńskiego regulują artykuły 176 – 189 Kodeksu pracy. To kwestie dotyczące nie tylko tego, komu przysługuje czy jaki jest jego wymiar, ale też odnośnie zagwarantowania pracownikowi powrotu do pracy po długotrwałej nieobecności z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Urlop macierzyński i powrót do pracy

Na urlop macierzyński pracownice przechodzą zwykle już przed porodem (mogą wówczas wykorzystać maksymalnie 6 tygodni z tego urlopu) i kontynuują go po urodzeniu dziecka. W przypadku jednego dziecka matce przysługuje łącznie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, przy czym może zrezygnować z jego części (po wykorzystaniu 14 tygodni) na rzecz pracującego ojca.

Czy świeżo upieczona matka musi wykorzystać urlop macierzyński? Rzadko się nad tym zastanawiamy, bo zdecydowana większość kobiet przedkłada w tym okresie opiekę nad dzieckiem nad sprawy zawodowe. Jednak bywa i tak, że praca stanowi istotną część życia i związane z nią plany mają spore znaczenie dla zatrudnionej. Co, jeśli zależy nam na szybkim powrocie do pracy po porodzie? Zasadniczo według prawa nie można zrzec się urlopu macierzyńskiego, a jest to podyktowane tym, w jakim celu ów przysługuje: regeneracja psychiczna i fizyczna po porodzie, ochrona pracownicy przed presją zawodową, ochrona rodziny w kontekście społecznym.

Źródło: https://www.blogksiegowy.pl/urlop-rodzicielski-2017/

A zatem urlop macierzyński jest obowiązkowy – pracodawca musi go udzielić nawet, jeśli nie otrzymał o to wniosku – a każda zatrudniona matka powinna go wykorzystać w minimalnym wymiarze 14 tygodni. Po tym okresie może wrócić do pracy, przekazać prawo do pozostałego urlopu ojcu dziecka, bądź kontynuować urlop i odbyć go w pełnym wymiarze. Oczywiście bez względu na to, jaką podejmie decyzję, po zakończeniu urlopu pracodawca musi mieć dla niej posadę, wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Jak dokładnie w kwestii powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim funkcjonuje ochrona przed zwolnieniem?

Okres ochronny po macierzyńskim

Matka na urlopie macierzyńskim nie może być zwolniona, chyba że zajdą wyjątkowe okoliczności. Zgodnie z prawem pracy, wskazanie likwidacji stanowiska czy zaistniałych zmian organizacyjnych w firmie jako przyczyny zwolnienia może nie wystarczyć. Tym samym, kiedy kobieta skończy już swój urlop macierzyński, ma zagwarantowane prawo powrotu do pracy, a pracodawca zobowiązany jest dopełnić tego obowiązku.

Warto wiedzieć! Według prawa pracy zatrudniona powracająca po urlopie macierzyńskim powinna mieć zapewnione co najmniej takie same warunki zatrudnienia, jakie miała przed okresem ochronnym.

Obowiązek dopuszczenia do pracy jest niepodważalny – pracodawca musi go dopełnić, w przeciwnym wypadku pracownica może wnieść pozew do sądu. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w firmie zajdą zmiany, w związku z którymi nie będzie możliwości zagwarantowania tego samego stanowiska pracy. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do stworzenia miejsca pracy na stanowisku równorzędnym lub na innym, odpowiadającym kwalifikacjom pracownicy, za wynagrodzeniem identycznym, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Co ważne, gdy pracownica zostaje przyjęta po powrocie z urlopu macierzyńskiego na zgodnych z prawem warunkach, na tym się kończy jej ochrona pracy. Oznacza to, że teoretycznie pracodawca może zwolnić zatrudnioną matkę zaraz po jej ponownym rozpoczęciu pracy. Niestety to zjawisko nadal jest częste, omawiamy to szerzej w dalszej części artykułu.

Wartą uwagi praktyką jest także obniżenie wymiaru etatu. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem ponownie może zacząć funkcjonować. W tej sytuacji pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego (sprawująca opiekę nad dzieckiem do 5 lat oraz legitymująca się przynajmniej 6-miesięcznym stażem pracy) może złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do ½ wymiaru etatu. Dzięki temu zyska dodatkową ochronę przed zwolnieniem lub rozwiązaniem ochrony na maksymalnie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Prównanie wymiarów płatnego urlopu macierzyńskiego w państwach UE. Źródło: https://babygo.pl/atrakcje-krakow/urlop-macierzynski-w-polsce-jednym-z-najdluzszych-w-ue

Należy pamiętać, że wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać złożony do pracodawcy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze i nie może zostać przez niego odrzucony. Dotyczy to również ojca wychowującego dziecko, który po urlopie macierzyńskim (tzw. tacierzyńskim) może obniżyć swój etat i zyskać dodatkową ochronę na okres 12 miesięcy.

Istotne jest jednak, że osoby, które przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego były zatrudnione w wymiarze ½ etatu, nie mają już możliwości redukcji etatu, a zatem tracą możliwość zyskania ochrony. Utracą także tę możliwość wówczas, gdy pracodawca uprzedzi rodzica i przed złożeniem wniosku wręczy mu wypowiedzenie zmieniające, obniżając wymiar czasu pracy do ½ pełnego wymiaru.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a wypowiedzenie

Zwolnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego nadal stanowią jedno z najbardziej emocjonujących i kontrowersyjnych zagadnień na polskim rynku pracy. Skąd te wątpliwości, skoro Kodeks pracy jasno stanowi, iż kobieta w ciąży, a także w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę?

Okazuje się bowiem, że w przypadku powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem traci swoją moc. Pracodawca może złożyć pracownicy wypowiedzenie, jednak musi mieć ku temu solidne podstawy. W przeciwnym razie jego działanie mogłoby zostać podważone i uznane przez sąd jako przejaw dyskryminacji.

Wypowiedzenie po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego Kiedy kobieta, która otrzyma wypowiedzenie, zdecyduje się wnieść pozew do sądu pracy, to po stronie pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że wypowiedzenie było zasadne i nie miało związku z jej prawem do skorzystania z uprawnień rodzicielskich związanych z macierzyństwem.

Powyższe dotyczy w szczególności umów na czas nieokreślony, gdzie pracodawca winien jest wskazać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. O tę może być trudno, kiedy kobieta wraca po długiej nieobecności – chyba, że naruszy poważnie obowiązki służbowe i np. nie stawi się w pracy bez powiadomienia przełożonego czy przedłożenia L4.

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wzór

W związku z tym, że wiele kobiet decyduje się na skrócenie urlopu macierzyńskiego albo jego wydłużenie poprzez skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, wypoczynkowego lub wychowawczego, oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim jest niezwykle istotne. Za sprawą takiego dokumentu możemy poinformować pracodawcę o swoich planach powrotu do firmy, dzięki czemu ten będzie miał możliwość zorganizowania pracy w zespołach bądź stworzenia stanowiska dla pracownicy, jeśli jej dotychczasowe zostało zlikwidowane.

Jak więc powinien wyglądać wzór oświadczenia o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jego treść przypomina wszelkie inne dokumenty, podania i wnioski, ale zawiera też dodatkowe informacje. Oto, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie:

Data i miejscowość sporządzenia dokumentu

Dane pracownika

Dane pracodawcy

Nagłówek „Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim”

Formułkę: „Niniejszym deklaruję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, od dnia … na stanowisko …, ze względu na to:

Opcja 1: „iż wykorzystałam cały przysługujący mi urlop macierzyński i nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.”

Opcja 2: „iż część urlopu macierzyńskiego w wymiarze … przekazałam ojcu dziecka i nie zamierzam korzystać z jego kontynuacji ani również nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego.”

Odręczny podpis.

Podsumowując, powrót do pracy po macierzyńskim jest prawem każdej kobiety, która zatrudniona była na podstawie umowy o pracę. Warto też pamiętać, że istnieje możliwość wydłużenia okresu ochrony po powrocie do pracy z macierzyńskiego, poprzez zmniejszenie wymiaru czasu pracy, co dotyczy zarówno matki, jak i ojca dziecka. Dobrze jest znać swoje przywileje pracownicze i z nich korzystać, kiedy zaistnieje taka okoliczność.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Skorzystać z niego może każde z rodziców, jednak aby tak było, należy złożyć pracodawcy odpowiednie dokumenty. Ile może trwać urlop rodzicielski? Komu ten rodzaj urlopu przysługuje? Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego? Czy drugi rodzic również musi składać dodatkowe oświadczenia? Sprawdź!

Pobierz darmowy wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w dwóch formatach: PDF i DOCX

Urlop rodzicielski – komu przysługuje?

Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do tego urlopu przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka.

może być udzielony zarówno rodzicom biologicznym, jak i rodzicom adopcyjnym. Urlop rodzicielski może być udzielony zarówno rodzicom biologicznym, jak i rodzicom adopcyjnym.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Należy podkreślić również, że oboje rodziców może przebywać na nim w tym samym czasie. Wiąże się to jednak z jego proporcjonalnym zmniejszeniem.

Wymiar urlopu rodzicielskiego zależny jest od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przysposobionych bądź przyjętych jednocześnie na wychowanie dzieci.

We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy więc wskazać:

32 tygodnie – gdy urodzono bądź przyjęto jedno dziecko,

34 tygodnie – jeżeli dzieci jest dwoje lub więcej.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się, ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego?

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć w terminie nie dłuższym niż 21 dni po porodzie. Ma to wpływ głównie na wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego za czas urlopów związanych z rodzicielstwem. W sytuacji, gdy wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie, przez cały okres pobierania świadczenia będzie ono wynosiło 80% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast jeżeli pracownik spóźni się z dostarczeniem tego dokumentu pracodawcy, zasiłek za czas urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu rodzicielskiego wyniesie tylko początkowo 100% podstawy. Jako część urlopu rodzicielskiego należy rozumieć:

6 tygodni – gdy przy jednym porodzie urodzi się jedno dziecko lub jedno dziecko zostanie przyjęte na wychowanie;

8 tygodni – gdy przy jednym porodzie urodzi się dwoje lub więcej dzieci lub w razie jednoczesnego przyjęcia na wychowanie minimum dwojga dzieci;

3 tygodnie – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

Po upływie tych okresów zasiłek macierzyński zostanie obniżony do 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego – jego forma i treść

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego trzeba dostarczyć pracodawcy na piśmie w określonym wyżej terminie. W przypadku, gdy tylko jeden z rodziców będzie korzystał z takiego uprawnienia, dobrze jest dołączyć do wniosku oświadczenie drugiego rodzica.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinien zawierać:

miejscowość i datę założenia wniosku,

imię i nazwisko pracownika,

dane pracodawcy,

prośbę o udzielenie urlopu,

imię i nazwisko dziecka,

datę porodu,

datę początkową i końcową urlopu,

oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica,

podpis pracownika.

Urlop rodzicielski jest płatny. W okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (jeśli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony nie później niż 21 dni po porodzie) lub w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie). Z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą korzystać w tym samym czasie.

Druki – Urlopy i zwolnienia związane z rodzicielstwem

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

Wzór wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Zobacz wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z .Czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim?. Co powinnam zrobić?Wniosek o urlop macierzyński 2019 – wzór do druku Poniżej podajemy wzory wniosków o urlop macierzyński.. Po powrocie do pracy, po 2 miesiącach, zaszłam w kolejną ciążę.Tym razem złożyłam wniosek o przywrócenie całego etatu, ale przełożony nie wyraził zgody.. 👶🏻 Może chcesz przedłużyć taki urlop?. Jak wskazał SN w przywołanym wyroku z 2001 r., chodzi o „obowiązek złożenia wniosku w sprawie .Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym regulują przepisy kodeksu pracy, które chronią pracownicę lub pracownika wracających do pracy oraz przewidują pewne przywileje w tym względzie.Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – jakie uprawnienia mi przysługują.. Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego.Jeśli chodzi o przerwę na karmienie piersią wyjaśniam, że zgodnie z art. 187 § 1 Kodeksu pracy pracownica karmiąca piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, a jeżeli pracownica karmi piersią więcej niż jedno dziecko – do dwóch 45-minutowych..

Potocznie okres ten nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim.

Zatrudnianie pracowników powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem.. Witam, mam takie pytanie: czy pracodawca może przenieść pracownika po jego powrocie z urlopu wychowawczego na to samo stanowisko, ale do innej miejscowości do pracy?. Mam pytanie, jak mam napisań wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim oraz wniosek o obniżenie czasu pracy?. Wypełnij online druk WoPUM Wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim Druk – WoPUM – 30 dni za darmo – sprawdź!. POBIERZ: Wniosek o urlop macierzyński – wzór.Znaleziono 363 interesujących stron dla frazy wzór wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim w serwisie Money.pl.. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?W związku z najnowszą ustawą nowelizującą Kodeks pracy z dnia 28 maja 2013 r. wprowadzającą zmiany w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich, dodatkowych urlopów macierzyńskich i urlopów rodzicielskich, przedstawiamy nowe wzory wniosków o udzielenie urlopów związanych z macierzyństwem oraz decyzji o ich przyznaniu.Czyli nie wnioskujemy w pierwszej kolejności po urlopie macierzyńskim np. o dwa dni wolne na opiekę na dziecko lub nie wracamy do pracy na tydzień a następnie wnioskujemy o urlop wypoczynkowy, w takim przypadku pracodawca nie będzie zobowiązany do udzielania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lecz udzieli nam .Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem..

Dziekuje .Wniosek o powrót do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński a podjęcie innej pracy zarobkowejUrlop macierzyński w 2019 r. trwa co do zasady 20 tygodni.. Zobacz też 7 wskazówek, jak ułatwić sobie powrót do pracy.Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI do pobrania w formacie PDF >> Wzór wniosku o URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI do pobrania w formacie PDF >> Wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.. 0 strona wyników dla zapytania wzór wniosek o powrót z urlopu wychowawczegoPo urlopie macierzyńskim wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy i część urlopu wychowawczego.. Można go przedłużyć o urlop rodzicielski.. 0 strona wyników dla zapytania wzór wniosku o powrót do pracy po .Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie.. deklaracje, umowy i wzory pism, które wypełnisz online.. Do takiego wniosku należy dołączyć wniosek ojca, potwierdzający przejęcie pozostałego okresu urlopu macierzyńskiego.. Jeśli nie jesteś pewna, jakie informacje zawrzeć we wniosku i czy musisz dołączyć do niego jakiekolwiek.Z urlopu dodatkowego oraz rodzicielskiego mogą korzystać i ojciec i matka dziecka.. Poznaj 3 rodzaje urlopów dla młodych mam oraz swoje prawa po powrocie do pracy + zobacz wzór wniosku o wcześniejszy powrót..

Czy mam szansę na powrót na cały etat?

Inny, jeśli część urlopu zamierzasz wykorzystać przed porodem, inny – jeśli wnioskujesz o niego po urodzeniu dziecka.. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika.. Po zmianach wprowadzonych przez Sejm w 2013 roku wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale i tych, którzy opłacają dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe.Przy czym, jeżeli pracownik np. chciałby skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy a co za tym idzie z ochrony przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy o pracę, od pierwszego dnia po powrocie do pracy, to wskazane jest złożenie wniosku jeszcze w trakcie poprzedzającego powrót urlopu związanego z macierzyństwem, w terminie 21 dni .Chciałabym wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim na 7/8 etatu, ale wcześniej wykorzystać zaległy urlop (40 dni).. W umowie o pracę na czas nieokreślony moim miejscem pracy jest wyznaczona miejscowość pod Warszawą.Po urlopie macierzyńskim złożyłam wniosek o zmniejszenie etatu na okres 3 lat; pracodawca się zgodził.. Chciałabym wnioskować do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu przez rok.. O wykorzystanie pozostałej części urlopu rodzicielskiego może wnioskować w tej sytuacji tata dziecka.Znaleziono 25 interesujących stron dla frazy wzór wniosek o powrót z urlopu wychowawczego w serwisie Money.pl..

Dodam że mam więcej niż minimum 6 miesięcy pracy.

Przerwy te mogą być na wniosek pracownicy .Wcześniejszy powrót do pracy po urlopie rodzicielskim za zgodą pracodawcy.. Bezpośrednio po sobie wykorzystanie tych dwóch urlopów daje rok wolnego od pracy po urodzeniu dziecka.. Liczba dostępnych formularzy: 4664.. Mamy też wnioski o urlop macierzyński i rodzicielski.Pracownica, rezygnując z części urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek powiadomić o tym pracodawcę w terminie 7 dni przed powrotem do pracy.. Jeżeli chcemy od razu po powrocie pracować w zmniejszonym wymiarze, to taki wniosek składamy na 3.WZÓR wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy znajdziesz .Strona 1 z 7 – przerwanie urlopu wychowawczego-jak napisać podanie o przywrócenie do pracy – napisał w Urlopy: jak napisać podanie o przywrócenie do pracy,ponieważ przerywam urlop wychowawczyPo powrocie pracownicy po urlopie o charakterze rodzicielskim trzeba być także ostrożnym w kwestii wypowiadania jej umowy o pracę.. Kodeks pracy zapewnia powracającemu pracownikowi takie samo wynagrodzenie,.. Proszę o w miarę szybką odpowiedź.. WoPUM Wniosek o powrót do pracy po urlopie .Drugą istotną sprawą związaną z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim jest wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.. Omawiając to zagadnienie warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2017 r.jak napisać wniosek o powrót po macierzyńskim.. Pracodawca ma obowiązek wziąć go pod uwagę, co nie jest jednoznaczne pozytywnym jego rozpatrzeniem.Wniosek o urlop macierzyński trzeba złożyć u pracodawcy, mimo że przecież oczywiste jest, że po porodzie nie wracasz do pracy.. Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni.Kobieta może wrócić do pracy już po 14 tygodniach, a pozostałe 6 tygodni przysługują wtedy ojcu dziecka .Jeśli wniosek o urlop został złożony przed upływem 21 dni od porodu, musisz u swojego pracodawcy złożyć kolejny wniosek o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego.. Czy wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy na 7/8, (chcę korzystać z 12 miesięcznego okresu ochronnego), powinnam złożyć na 14 dni przed końcem macierzyńskiego, czy dopiero 14 dni przed końcem urlopu wypoczynkowego?Powrót do pracy po urlopie wychowawczym na dawne stanowisko pracy..

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim. Prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

Powrót do pracy po każdym okresie nieobecności potrafi być wyzwaniem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Tym bardziej dotyczy to długich nieobecności, które wynikły z powiększenia się rodziny pracownika i skorzystania przez niego z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Wiedza na temat zasad prawnych rządzących tym procesem może ułatwić sprawne przejście przezeń, bez zbędnych stresów i nieporozumień.

Rodzic, który chce wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim, ma kilka możliwości:

POLECAMY

Może wykorzystać urlop rodzicielski w całości.

Może powrócić do pracy po wykorzystaniu jedynie części urlopu.

Może również częściowo łączyć pracę z jednoczesnym korzystaniem z urlopu rodzicielskiego.

Zajmijmy się tutaj opcją najbardziej popularną, czyli korzystaniem z urlopu rodzicielskiego w całości. Zastanówmy się, jakie prawa i obowiązki w takiej sytuacji ma pracodawca.

Obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego

Przykład Wyobraźmy sobie mamę Matyldę, która jest w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Urodziła synka Antosia i korzysta z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Oprócz urlopu rodzicielskiego Matyldzie przysługuje 49 dni urlopu wypoczynkowego. Matylda chce wykorzystać urlop rodzicielski i wypoczynkowy. Dopiero potem planuje wrócić do pracy. Pracodawcy jednak zależy na tym, aby Matylda jak najszybciej wróciła do pracy. Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek Matyldy i udzielić jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim?

Odpowiedź brzmi: tak, pracodawca powinien uwzględnić wniosek Matyldy. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim pracodawca powinien udzielić pracownikowi na jego wniosek urlopu wypoczynkowego. Pracownik również decyduje, ile dni takiego urlopu zamierza wykorzystać.

Dla wielu pracodawców ten przywilej pracowniczy jest zaskakujący. Przy udzielaniu urlopów wypoczynkowych obowiązuje przecież generalna zasada, że niezbędna jest zgoda pracodawcy, aby pracownik mógł pójść na taki urlop. Pracownik nie może samodzielnie decydować o korzystaniu z urlopu wypoczynkowego. Obowiązek zaakceptowania przez pracodawcę urlopu dotyczy również urlopu na żądanie (o czym z kolei zapomina wielu pracowników).

Wyłomem od powyższej zasady jest właśnie korzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Kodeks pracy wprost nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika o udzielenie takiego urlopu. Pracodawca jest zatem związany wnioskiem pracownika i nie ma możliwości ingerowania w zakres wykorzystywanych przez niego dni urlopu wypoczynkowego. Warto jednak podkreślić, że pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, jeśli pracownik wnioskuje o niego później, tzn. nie bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Jeśli między urlopem rodzicielskim a urlopem wypoczynkowym jest chociażby jeden dzień przerwy, wówczas pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w żądanym terminie.

12 miesięcy ochrony pracownika przed wypowiedzeniem

Wróćmy do naszej pracownicy pani Matyldy. Pani Matylda po powrocie do pracy może skorzystać z kolejnego uprawnienia, tj. obniżonego wymiaru czasu pracy. Obniżenie takie następuje na pisemny wniosek pracownika. Może on obniżyć swój wymiar czasu pracy maksymalnie o połowę. Również tutaj pracodawca nie ma możliwości odmówić pracownikowi obniżenia wymiaru czasu pracy. Wniosek pracownika jest również w tym wypadku wiążący.

Z perspektywy pracownika głównym jednak atutem obniżonego wymiaru czasu pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego jest przysługująca pracownikowi ochrona przed wypowiedzeniem. Przysługuje ona do dnia powrotu do regularnego, nieobniżonego wymiaru czasu pracy, maksymalnie przez 12 miesięcy. Po upływie 12 miesięcy pracownik może jednak dalej korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, ale bez dodatkowej ochrony przed wypowiedzeniem. Poza kilkoma wyjątkami, w czasie pracy na zmniejszonym etacie firma nie może wypowiedzieć pracownikowi jego umowy o pracę. Rozstanie się z pracownikiem będzie możliwe w sytuacji, gdy zaistnieją przesłanki do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarka), a także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Pracownik ma obowiązek złożyć wniosek nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Pracodawca musi taki wniosek zaakceptować i obniżyć wymiar czasu pracy zgodnie z prośbą pracownika. Jeśli natomiast pracownik spóźni się ze swoim wnioskiem i wskaże taki dzień rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze, który przypadać będzie wcześniej niż po upływie rzeczonych 21 dni, wówczas pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. Warto zatem pilnować tych terminów w naszych kalendarzach.

Przykład Matylda złożyła wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy pierwszego dnia po powrocie do pracy, np. 1 października. Wskazała, że chciałaby zacząć pracę w niższym wymiarze już od 2. dnia pracy, czyli od 2 października. Pracodawca nie musi akceptować jej prośby i obniżać wymiaru czasu pracy od 2 października. Powinien jednak to zrobić maksymalnie do 22 października.

Dzień rozpoczęcia pracy w niższym wymiarze jest jednak obojętny dla ochrony, jaka przysługuje pracownikowi. Pracownik będzie bowiem chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od dnia złożenia wniosku o zmniejszenie czasu pracy, nie zaś od dnia, kiedy realnie jego czas pracy zostanie obniżony.

W praktyce istotnym problemem pracodawców jest nadużywanie przez pracowników prawa do ochrony podczas obniżonego wymiaru czasu pracy. Przepisy bowiem nie określają minimalnej granicy obniżenia wymiaru czasu pracy, od którego miałaby zależeć ochrona przed wypowiedzeniem. Kodeks pracy wskazuje jedynie na maksymalną granicę obniżenia wymiaru czasu pracy, tj. o połowę etatu. Co jednak w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy o 1/200, które będzie liczone w minutach, i w praktyce skrócenie czasu pracy nie będzie służyć opiece nad małym dzieckiem? Takie przypadki mogą być zakwalifikowane jako nadużycie prawa przez pracownika. To zaś w praktyce skutkować będzie brakiem ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Warto jednak uprzednio zapytać pracownika, czy „minutowe” obniżenie wymiaru czasu pracy związane jest z opieką nad dzieckiem. Taki bowiem wymiar czasu pracy może być związany np. z rozkładem jazdy autobusów i odbiorem dziecka o określonej godzinie ze żłobka czy przedszkola.

Miejmy też na uwadze, że złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy i związana z tym ochrona nie zadziałają w przypadku, gdy pracownik otrzyma już wypowiedzenie swojej umowy o pracę. Wówczas umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym np. z wypowiedzenia.

Zadbajmy o pracownika – rodzica

Po pierwsze, pracownik wraca na swoje dotychczasowe stanowisko. Jest to zasada, której trzeba bezwzględnie przestrzegać. Jedyny wyjątek to likwidacja takiego stanowiska pracy w czasie, kiedy pracownik był na urlopie. „Usprawiedliwieniem” dla pracodawcy nie będzie natomiast sytuacja, gdy zatrudni on na to stanowisko inną osobę. Wówczas powinien on zwolnić taką osobę lub przenieść ją na inne stanowisko. Pierwszeństwo ma wracający do pracy rodzic.

Ważne Wracający z urlopu pracownik powinien być traktowany z poszanowaniem zasady niedyskryminacji. Nie wolno traktować go gorzej niż innych pracowników ze względu na to, że jest rodzicem i korzystał ze swojego prawa do urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego.

Dopiero w momencie, gdy powrót na to samo stanowisko jest obiektywnie niemożliwy (np. przy jego likwidacji), można rozważyć zapewnienie stanowiska takiego samego. Ma ono być równorzędne z tym, które pracownik zajmował przed urlopem. Przyjmuje się, że „równorzędne” jest takie stanowisko, które gwarantuje wynagrodzenie na poziomie odpowiadającym temu pierwotnemu i zapewnia dotychczasową pozycję zawodową, dając takie same możliwości awansu.

Alternatywnie, trzeba znaleźć inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika. „Kreatywne” rozwiązania mające zmusić pracownika do dobrowolnego odejścia z firmy, np. zaproponowanie stanowiska całkowicie oderwanego od wykształcenia i doświadczenia zawodowego pracownika, są tym samym oczywiście wykluczone. Z formalnego punktu widzenia propozycji takiego nowego stanowiska nie traktujemy jako wypowiedzenia zmieniającego.

Po drugie, niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, pracownik musi otrzymać co najmniej takie wynagrodzenie, jakie miałby obecnie na swoim pierwotnym stanowisku, nie będąc w międzyczasie na urlopie. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli inni pracownicy na tym samym lub takim samym stanowisku dostali w międzyczasie podwyżki, wówczas wzrost wynagrodzenia objąć musi również naszego „urlopowicza”.

Po trzecie, nie należy pomijać wracającego z urlopu rodzicielskiego pracownika w planowanych procedurach awansowych. Osobie takiej należy się rzetelna ocena, dokonana w oparciu o przejrzyste i obiektywnie weryfikowalne kryteria, według tych samych zasad, które firma stosuje względem pozostałych osób. Wyklucza to np. stosowanie przy ocenach rocznych kryteriów związanych z rodzicielstwem. Niedopuszczalne są też „szybkie” awanse dokonywane w oparciu o n…

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2022 [Wzór PDF]

Wniosek o urlop macierzyński trzeba złożyć u pracodawcy, mimo że przecież oczywiste jest, że po porodzie nie wracasz do pracy.

Jeśli nie jesteś pewna, jakie informacje zawrzeć we wniosku i czy musisz dołączyć do niego jakiekolwiek dokumenty, w tym miejscu poznasz odpowiedź.

Pokażemy Ci wzory wniosków o urlop macierzyński do pobrania, wypełnienia i wydrukowania.

Wyjaśnimy również:

jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński

kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński

czy możesz wziąć urlop macierzyński przed porodem.

Chcesz od razu napisać wniosek o urlop macierzyński? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wniosków o wszystkie typy urlopów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wniosek o urlop w 5 minut tutaj.

Stwórz wniosek o urlop teraz

Zobacz inne wzory, stwórz wniosek urlopowy i pobierz dokument w PDF tutaj.

1

Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński?

Jeśli spojrzysz na poniższe wzory wniosków o urlop macierzyński, zobaczysz, że ich wypełnienie to nic trudnego.

Wystarczy w odpowiednim miejscu umieścić datę i miejscowość, swoje dane o oraz dane pracodawcy (imię i nazwisko, nazwę firmy, ewentualnie stanowisko).

Trzeba też podać imię i nazwisko nowo narodzonego dziecka oraz jego datę urodzenia.

Ważny jest również wymiar urlopu, o którym musisz wspomnieć w swoim wniosku. W zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, będzie to 20, 31, 33, 35, a nawet 37 tygodni.

Do wniosku trzeba również dołączyć następujące dokumenty:

skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci

oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.

Jak mówi art. 180 § 3 Kodeksu pracy, przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

To oznacza, że możesz złożyć wniosek o urlop macierzyński jeszcze przed narodzinami dziecka.

Więcej informacji o urlopie macierzyńskim znajdziesz w tym artykule: Urlop macierzyński 2020 – ile trwa?

2 Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Jeśli masz umowę o pracę lub opłacasz składki chorobowe na umowie zleceniu, składasz wniosek o urlop macierzyński u swojego pracodawcy.

To konieczne, bo bez złożenia wniosku nie można ustalić wymiaru urlopu macierzyńskiego, który zależy od tego, ile dzieci przyszło na świat przy jednym porodzie. A właśnie takie między innymi informacje musisz zawrzeć w dokumencie.

Jest jeszcze jeden powód:

Możesz chcieć wykorzystać urlop macierzyński przed porodem, prawda? Na przykład po to, by się lepiej przygotować. Ale motyw nie jest tu ważny, po prostu masz takie prawo. Wtedy złożenie wniosku jest konieczne na 21 dni przed planowanymi narodzinami dziecka.

Ale powiedzmy, że chcesz skorzystać z urlopu standardowo, od razu po tym, jak dziecko przyjdzie na świat—

Wtedy sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo termin złożenia wniosku o urlop macierzyński rzutuje na rodzaj wypłacanego zasiłku.

Jeśli dostarczysz podanie do 21 dni po porodzie, dostaniesz 100% zasiłku macierzyńskiego, ale jeśli wnioskujesz jednocześnie o urlop rodzicielski i macierzyński, spodziewaj się wypłaty w wysokości 80% pensji przez cały ten okres.

Jeśli złożysz wniosek później niż 3 tygodnie po porodzie, dostaniesz najpierw zasiłek macierzyński w wysokości 100% (przez 20 tygodni) i 60% (przez 26 tygodni urlopu rodzicielskiego).

W ogólnym rozrachunku wychodzi na to samo.

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS?

Jeśli nie jesteś zatrudniona, ale opłacasz składki chorobowe, możesz złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS-u.

Podobnie jak w przypadku osób pracujących, masz na to 21 dni od daty porodu.

Jesteś zarejestrowaną bezrobotną? W takim wypadku przysługuje Ci zamiast zasiłku macierzyńskiego tak zwane Kosiniakowe.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie? Ile wynosi i jak złożyć wniosek?

3 Wniosek o urlop macierzyński — wzór

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

4 Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski — wzór

5 Wniosek o urlop macierzyński, który chcesz wykorzystać również przed porodem

Teraz masz już wzór wniosku o urlop macierzyński i wiesz, jak go wypełnić oraz kiedy go złożyć. Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną pomoc, która może Ci się przydać już za rok, a może nawet wcześniej.

Przeczytaj ten artykuł: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim 2020 — kiedy? Co, jeśli nie chcesz jeszcze wracać? Czy można Cię zwolnić?

Może Cię także zainteresować:

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

I jeszcze jedno. Pod artykułem jest forum do Twojej dyspozycji. Podziel się swoimi doświadczeniami i obawami.

키워드에 대한 정보 wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór

다음은 Bing에서 wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO?

  • #wniosekourloprodzicielski
  • #urloprodzicielski
  • #wzórwniosku
  • #kadrywpigulce
  • #kadrywpigułce
  • #praktycznyprzewodnik
  • #jaknapisaćwniosek

JAK #NAPISAĆ #WNIOSEK #O #UDZIELENIE #URLOPU #RODZICIELSKIEGO?


YouTube에서 wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 JAK NAPISAĆ WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO? | wniosek o powrót do pracy po urlopie rodzicielskim wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Praca Pielęgniarka Nowy Sącz | Vlog #9: Pierwszy Tydzień W Nowej Pracy (Jako Pielęgniarka) 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

Leave a Comment