Współpraca Kosmetologa Z Lekarzem Medycyny Estetycznej | Jak Wygląda Współpraca Kosmetologa Z Lekarzem Medycyny Estetycznej W Klinice Pawlikowski 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej – Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Zatoka Piękna 이(가) 작성한 기사에는 조회수 83회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski – współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dbałość o urodę to kwestia zarówno zdrowia, jak i pielęgnacji. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca lekarzy i kosmetologów, których kompetencje wzajemnie się uzupełniają. Przed obiektywem Zatoki Piękna wypowiadają się na ten temat specjalistki z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.
Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974).
Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny …

Zabiegi kosmetyczne często są traktowane jako coś mniej skutecznego. Tymczasem kosmetologia i medycyna estetyczna ą w parze. Co więcej, zabiegi estetyczne …

+ 여기에 보기

Source: zatrzymajmlodosc.pl

Date Published: 8/14/2021

View: 6407

Współpraca z lekarzem medycyny estetycznej – E-med Academy

BI: W jaki sposób szukała Pani lekarza medycyny estetycznej? «BA: Jestem z wykształcenia managerem i kosmetologiem, nie jestem lekarzem. Dlatego …

+ 여기를 클릭

Source: www.e-medacademy.pl

Date Published: 1/17/2022

View: 3909

Współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w …

Współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski … Dbałość o urodę to kwestia zarówno zdrowia, jak i pielęgnacji.

+ 여기를 클릭

Source: www.zatokapiekna.pl

Date Published: 3/2/2022

View: 6721

Współpraca kosmetologa z dermatologiem w zakresie …

Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej – do kogo udać się na wybrany zabieg medycyny estetycznej?

+ 여기에 자세히 보기

Source: katarzynaosipowicz.pl

Date Published: 9/3/2022

View: 322

Lekarz i kosmetolog: konkurencja czy współpraca?

– zadawał dosadne, ale kluczowe pytanie dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) w niedzielę (16 listopada) …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.rynekestetyczny.pl

Date Published: 1/27/2021

View: 8980

PILNE! Praca: Lekarz-medycyny-estetycznej- współpraca

Przedstawiciel Medyczny – Medycyna Estetyczna – Kosmetolog Twój zakres obowiązków Opis stanowiska: Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za …

+ 여기를 클릭

Source: pl.jooble.org

Date Published: 10/26/2022

View: 9124

Kosmetolog – współpraca z lekarzem medycyny estetycznej

Oferta pracy Kosmetolog – współpraca z lekarzem medycyny estetycznej, PRAKTYKA LEKARSKA ŁUKASZ PREIBISZ, Warszawa.

+ 여기에 표시

Source: www.pracuj.pl

Date Published: 1/1/2022

View: 1237

Najlepsza metoda anti-age? Współpraca lekarza medycyny …

Podwójne działanie „Korzyści wynikające z zespołowego prowadzenia pacjenta przez lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa są niezaprzeczalne” –

+ 여기에 더 보기

Source: obcasy.pl

Date Published: 6/12/2021

View: 9722

Współpraca z lekarzem medycyny estetycznej – Be Inspiration

Lekarz musi wykonywać zabiegi, które są mu przypisane. Nie ma mowy o tym, aby pod nieobecność lekarza zabieg mezoterapii wykonywał kosmetolog.

+ 여기에 자세히 보기

Source: beinspiration.pl

Date Published: 11/17/2022

View: 5404

주제와 관련된 이미지 współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski
Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski

주제에 대한 기사 평가 współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej

  • Author: Zatoka Piękna
  • Views: 조회수 83회
  • Likes: 좋아요 1개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 7. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=0xpu-2erddM

Czy współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej jest możliwa?

Jeszcze do niedawna zabiegi medycyny estetycznej były kojarzone głównie z elitarną grupą „sławnych i bogatych”. Dynamiczny rozwój branży, nowe technologie, bezpieczeństwo przeprowadzanych procedur oraz obniżenie ich cen, wpłynęły na wzrost popularności terapii upiększających. Ich skuteczność często zależy jednak od harmonijnej współpracy specjalistów z wielu branż.

Proces starzenia się nie obejmuje jedynie skóry, a dotyczy całego organizmu. Istotą jest zrozumienie znaczenia kompletnej opieki przeciwstarzeniowej, która obejmuje współpracę wielu specjalistów – nie tylko tych zajmujących się wyglądem, jak lekarz medycyny estetycznej, dermatolog czy kosmetolog. Zgodna kooperacja powinna dotyczyć także fizykoterapeuty, psychologa, endokrynologa, stomatologa czy dietetyka. Tylko połączenie ich wysiłków jest kluczem do sukcesu. Wzajemny szacunek daje możliwości wypracowania porozumienia, które oferując kompleksową opiekę, staje się bardziej atrakcyjne i godne zaufania dla pacjentów, którzy docenią wielokierunkowość działań zmierzających do poprawy ich zdrowia, wyglądu i samopoczucia.

Zabiegi ze wsparciem

Współczesna medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna dają mnóstwo możliwości poprawienia mankamentów urody „od ręki”. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy natychmiast chcą zobaczyć radykalne i korzystne zmiany. Błędem jednak staje się postrzeganie zabiegów lekarskich jako podstawy pielęgnacji skóry i profilaktyki anti-aging. Celem zabiegów medestetycznych jest subtelne korygowanie urody, by dłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, bez efektu sztuczności. Wcale nie chodzi o to, by bez umiaru poprawiać swoją urodę, ale by wydobyć naturalne piękno. Niektóre zmarszczki czy niedoskonałości są ładne i potrzebne. Podkreślają nasz charakter, doświadczenie i wyróżniają spośród tłumu.

Kluczem do zaakcentowania urody nie są regularne wizyty korygujące urodę w inwazyjny sposób, a systematyczna pielęgnacja skóry. Zabiegi kosmetyczne często są traktowane jako coś mniej skutecznego. Tymczasem kosmetologia i medycyna estetyczna idą w parze. Co więcej, zabiegi estetyczne mogą być o wiele bardziej efektywne z kosmetologicznym wsparciem. Dla lepszego zobrazowania sytuacji przyrównajmy zaniedbaną, suchą skórę do mieszkania, które potrzebuje generalnego remontu. Jeśli przez lata nic w nim nie było robione, nie wystarczy samo odmalowanie ścian. Dlatego właśnie nowoczesne podejście specjalisty medycyny estetycznej stawia dzisiaj na szeroko pojętą współpracę, obejmującą kosmetyczne przygotowanie do głównego zabiegu, jak i rewitalizację skóry tuż po nim. To właśnie od stanu skóry przed zabiegiem zależą rezultaty i czas utrzymania efektu po zabiegu. Skóra musi być w dobrej kondycji, dlatego tak istotną rolę odgrywa odpowiedni program pielęgnacyjny ułożony przez doświadczonego kosmetologa, który nie tylko tuż przed zabiegiem zaleci kurację nawilżającą, odpowiednio odżywi i wzmocni, ale także zadba o jej jakość przez lata. Dzięki temu „remonty” nie będą tak drastyczne i częste.

Wzmocnienie efektów

Po zabiegu medestetycznym, kiedy skóra jest podrażniona, zbawienna może okazać się kuracja stymulująca procesy regeneracji skóry i łagodząca obrzęki oraz zaczerwienienie (np. oparta na argininie, aloesie czy kwasie hialuronowym). Jednakże interwencja kosmetologiczna po zabiegach dermatologii medycznej, nie ogranicza się tylko do łagodzenia. Jej celem jest również przedłużenie i wzmocnienie efektów estetycznych i przeciwstarzeniowych zabiegu, silne działanie antyoksydacyjne, stabilizacja gospodarki lipidowej skóry i odbudowa jej naturalnej bariery ochronnej. Doskonale sprawdzają się tu produkty bazujące na nowatorskich kompleksach peptydowych, kolagenie czy aminokwasach.

Fachowość kosmetologa

Współczesna kosmetologia to interdyscyplinarna, bardzo obszerna dziedzina pozwalająca na zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu ogólnych przedmiotów medycznych, chemicznych i biologicznych, toksykologii surowców kosmetycznych, a także psychologii i zarządzania. Zajmuje się nie tylko profilaktyką mającą na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia, ale także zapobieganiem powstawania defektów skórnych. Wykształcony kosmetolog przygotowywany jest do współpracy z lekarzem nie tylko w obszarze medycyny estetycznej, ale również zagadnień dotyczących tych zmian skórnych, które niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny.

Kosmetolog, przy wsparciu lekarza, wspomaga proces leczenia farmakologicznego, np. skóry z problemem trądzikowym, pozytywnie wpływając na jej wygląd i kondycję po terapii zaleconej przez dermatologa. Na podobnych zasadach relacja ta powinna kształtować się w przypadku zabiegów medestetycznych.

Najpierw pacjenta przyjmuje kosmetolog, który ocenia jego skórę i w zależności od wyników proponuje mniej lub bardziej inwazyjne rozwiązania. Często wystarczy odpowiednio dobrana pielęgnacja gabinetowa i domowa, która odsunie w czasie bardziej radykalne metody odmładzające. Jeśli jednak, wspólnie – klient i kosmetolog – ustalą potrzebę konsultacji medycznej, naturalne staje się skierowanie do specjalisty mającego uprawnienia do wykonywania bardziej inwazyjnych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Podobnie rzecz ma się w sytuacji odwrotnej, gdy po zabiegu medycyny estetycznej, np. botoksu, lekarz zaleci stosowanie terapii kosmetycznej.

Same korzyści

Zgrany zespół ekspertów wielu specjalności zapewnia pacjentom szerszy, bardziej dopasowany do ich potrzeb, zakres zabiegów i procedur terapeutycznych. Rola kosmetologa to profilaktyka i prewencja zmian zachodzących wraz z wiekiem oraz właściwie dobrana pielęgnacja, bazująca na zabiegach i produktach, obfitujących w składniki wspierające rekonwalescencję skóry, a także optymalizujące rezultaty uzyskane po zabiegach medestetycznych.

Wspólnym celem kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej jest satysfakcja pacjenta. Obie dziedziny doskonale się uzupełniają. Współpraca ta może przynieść same korzyści nie tylko osobie, która oddaje się w ich profesjonalne ręce, ale także obu grupom zawodowym, nie zawsze wykazującym zrozumienie dla racji drugiej strony. Wzajemny szacunek i respektowanie kompetencji pozwolą na osiąganie optymalnych wyników terapii, zgodnych z indywidualnym planem zabiegowym uzależnionym od stanu skóry i jej potrzeb. Zaowocuje to komplementarną opieką, dzięki której szybciej uda się osiągnąć satysfakcję pacjenta.

Źródło: UiM (12)

Dr n.med. Julita Zaczyńska-Janeczko

specjalista dermatolog,

kosmetolog lekarski.

www.klinikajaneczko.pl

Współpraca z lekarzem medycyny estetycznej

Ogromna popularność zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że dla wielu salonów beauty wprowadzenie tego typu usług do oferty staje się wręcz koniecznością. Nierozerwalnie wiąże się to też z koniecznością nawiązania współpracy z lekarzem medycyny estetycznej. Jak tę współpracę nawiązać oraz jak powinna ona wyglądać w praktyce? O tym rozmawiamy ze współpracującymi ze sobą Beatą Adamczyk, managerem Kliniki Urody Feniks i dr Elżbietą Techmańską, lekarzem medycyny estetycznej.

BEAUTY INSPIRATION: Kiedy w Klinice Urody Feniks zrodziła się potrzeba zatrudnienia lekarza medycyny estetycznej? I dlaczego?

«BEATA ADAMCZYK: To było podyktowane przez zapytania od klientów. A jeżeli klienci mają taka potrzebę, to trzeba ją zaspokoić.

BI: Czego dokładnie potrzebowali, jakich zabiegów?

«BA: Klienci pytali o botoks i mezoterapie, czyli szybkie zabiegi nie wymagające dużej ingerencji. Po za tym na rynku medycyna estetyczna była coraz bardziej popularna i wie- działam, że jeśli nie wprowadzimy nowych zabiegów, to zostaniemy w tyle albo będziemy musieli szukać nowego profilu klienta. Mieliśmy w planach otworzenie nowego miejsca, więc warto było z tego skorzystać. Dziś nasi klienci medycyny estetycznej – myślę, że pani doktor się tu ze mną zgodzi – korzystają głównie z tzw. podstawowych zabiegów, takich jak mezoterapia czy botoks. Nie prowadzimy chirurgii jednego dnia.

«DR ELŻBIETA TECHMAŃSKA: Żeby funkcjonować na rynku, trzeba zadbać o klienta kompleksowo, a wprowadzenie usług medycyny estetycznej daje takie możliwości.

«BA: Nie możemy pozwolić na to, żeby klient poszedł do konkurencji i tam pozostał skuszony ofertą, które my nie mamy. Staramy się więc poszerzać portfolio naszych usług, chociaż absolutnie wszystkich potrzeb nie spełnimy, bo nie ma kliniki, która robi wszystko.

BI: W jaki sposób szukała Pani lekarza medycyny estetycznej?

«BA: Jestem z wykształcenia managerem i kosmetologiem, nie jestem lekarzem. Dlatego pierwszym kryterium doboru specjalisty było to, że musi to być lekarz z doświadczeniem. Lekarzy bez doświadczenia zostawiam do rekrutacji lekarzom, którzy prowadzą kliniki. Ja potrzebowałam osoby, która będzie mogła samodzielnie wykonywać zabiegi. Zawsze opieram się na poleceniach, raczej nie szukam osób do pracy poprzez ogłoszenia, chyba że do recepcji. I właśnie Pani doktor została mi polecona jako dobry specjalista, z doświadczeniem. Myślę, że to dobra wskazówka dla osób, które nie są z wykształcenia lekarzami – żeby zawsze szukały osób, która mają doświadczenie.

«ET: Jeżeli ktoś jest lekarzem i ma swoją klinikę, jest w stanie szybko przeprowadzić weryfikację. W takim przypadku jak opisuje Pani Beata, trzeba mieć kogoś poleconego, kogo można obdarzyć zaufaniem, mieć pewność, że nie będzie popełniał błędów, które początkującemu specjaliście mogą się zdarzyć. Dla mnie osobiście bardzo ważne było też jaki zespół zastanę w klinice. Jak będziemy się uzupełniać i jak ja się wkomponuję w całą tą układankę.

BI: Jak ustalałyście Panie warunki współpracy – zakres pracy, itd.?

«BA: Wyglądało to standardowo i chyba tak powinno. Lekarz musi wykonywać zabiegi, które są mu przypisane. Nie ma mowy o tym, aby pod nieobecność lekarza zabieg mezoterapii wykonywał kosmetolog.

BI: A jakie konkretnie zabiegi wykonuje Pani doktor?

«ET: Wszystkie zabiegi z użyciem igły, czyli naruszające ciągłość skóry – to zabiegi wykonywane przeze mnie, czyli – wypełniacze, botoks, nici liftingujące, mezoterapia. Inne zabiegi wykonują kosmetolodzy i nie wchodzimy sobie w drogę. Podział kompetencji jest jasny i konkretny – to, co lekarskie wykonuje lekarz, a co kosmetyczne wykonuje kosmetolog. Kosmetolog nie musi czuć się pomijany, jest ogromny zakres zabiegów, w których może się spełnić.

«BA: Nigdy nie mieliśmy problemu z jasnym podziałem kompetencji. Nie ma tu żadnych niedomówień. Nie mamy też problemów ani reklamacji ze strony klientów.

BI: A jak wygląda współpraca od strony logistycznej? Mam tu na myśli czas dostępności lekarza w klinice, itp.

«BA: Nie mamy zapotrzebowania na medycynę estetyczną pięć czy siedem dni w tygodniu. Recepcja dostaje wytyczne w jakie dni i w jakich godzinach przyjmuje Pani doktor. Jeżeli klientce bardzo zależy na innym terminie, kontaktujemy się z Panią doktor i ustalamy dogodny dla obu stron termin.

BI: A jak wygląda formalna strona współpracy, czyli umowa?

«BA: To są tak naprawdę sprawy indywidualne, przeważnie jest to standardowa umowa z precyzyjnie opisanymi zasadami współpracy.

«ET: Prowadzę swoją działalność, więc po prostu wystawiam klinice faktury.

«BA: Lekarze często pracują w kilku miejscach, więc umowa o pracę się raczej nie sprawdza. My mamy umowę o współpracy, w której są zawarte wszystkie szczegóły dotyczące rozliczeń, zakres odpowiedzialności itp.

BI: A jak wyglądają sprawy rozliczeń finansowych?

«BA: Na rynku jest różnie. Z reguły są to stawki od obrotów. Kwestii do ustalenia też jest kilka – czy materiały są po stronie lekarza czy gabinetu. Dlatego ciężko podać mi dokładny procent dla lekarza, bo dochodzą koszty materiału, które w medycynie estetycznej są bardzo wysokie. Stawek nie zdradzimy.

BI: Wróćmy jeszcze do tego, o czym zaczęła mówić Pani doktor, czyli o współpracy z zespołem kliniki. Czy kosmetolodzy polecają usługi u lekarza?

«ET: Z kosmetologami mam wypracowany bardzo dobry sposób współpracy. Po prostu polecamy siebie nawzajem. Kosmetologia nie zastąpi medycyny estetycznej, a medycyna estetyczna nie zastąpi kosmetologii. Konkurowanie na tym polu nie ma sensu, jest na krótką metę i ze szkodą dla klienta. Polecam pacjentom usługi kosmetologiczne, a kosmetolog poleca zabiegi medycyny. Kosmetolog dba o tą powierzchowną warstwę skóry, a medycyna estetyczna zajmuje się jej głębszymi warstwami, tkanką podskórną, odtwarzaniem objętości. Działamy jako team. Regularnie spotykamy się i dyskutujemy o tym, co możemy zrobić, jak połączyć zabiegi kosmetologiczne z medycyną estetyczną. Zabiegi kosmetologiczne mogą też przygotowywać do zabiegów medycyny estetycznej. Kosmetolog układa plan jak opieki nad skórą i widzi pierwsze potrzeby. Ja również odbywam (Po konsultacji ze mną )konsultację i razem planujemy co możemy zrobić, a następnie przedstawiamy klientowi dostępne opcje. Klient jest kompleksowo zaopiekowany z największą korzyścią dla niego.

BI: A co w przypadku, kiedy istnieją dwie metody rozwiązania danego problemu klienta – inwazyjna z medycyny estetycznej albo kosmetologiczna?

«BA: U nas najważniejsza jest potrzeba klienta. Jeżeli trzeba go wyprowadzić z jakiegoś problemu, to zaczynamy od kosmetologa, który proponuje pierwsze rozwiązania, przygotowuje skórę do bardziej inwazyjnych zabiegów. Ponieważ mamy szereg różnych rozwiązań, kosmetolog kontaktuje się z lekarzem i wspólnie omawiają dalszą procedurę zabiegową. Kiedy są wyjątki? Głównie wtedy, gdy klient mówi, że ma mocno ograniczony budżet. Wtedy zastanawiamy się, co w tym budżecie można zrobić i jakie będą efekty, bo medycyna estetyczna jest droższa, ale ma większe możliwości. Informujemy klienta, że ten efekt będzie mniejszy. Są też takie przypadki gdzie kosmetologia nie da oczekiwanego przez klienta efektu, wówczas proponujemy rozwiązania z medycyny estetycznej. Inni przypadek to panie, które nie mają czasu. Kosmetologia wymaga większej ilości wizyt, więc one zazwyczaj korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, przychodząc raz na kilka miesięcy.

«ET: Też jest taka grupa pacjentów, coraz mniejsza, ale ciągle jest, które nie wierzy w kosmetologię i cokolwiek byśmy nie mówili, to i tak ich nie przekonamy. No i to jest właśnie ta grupa, o której wspomniała Pani Beata – przychodzą raz na kilka miesięcy po szybki efekt.

«BA: Nie zmieniamy takich klientów na siłę. Jeżeli klient tak chce i wymaga, proszę bardzo. I kosmetolog też wtedy nie ma żalu ani pretensji.

BI: A kiedy Pani doktor kieruje swoich pacjentów do kosmetologa, w jakich przypadkach?

«ET: Głównie w sytuacjach jeżeli chodzi o przygotowanie klienta do zabiegu. Jeżeli klientka zapisała się na przykład na wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, to większym dobrem dla niej byłoby skorzystanie z zabiegów zagęszczających skórę, na przykład za pomocą radiofrekwencji mikroigłowej lub peelingów po to, żeby tę skórę trochę przygotować. Wtedy ten efekt zabiegów medycyny estetycznej będzie lepszy. Zazwyczaj jest tak, że niezależnie do kogo pierwsza przyjdzie klientka – do kosmetologa czy do mnie, to i tak kierujemy do siebie nawzajem na konsultację i razem tych pacjentów omawiamy – co możemy zrobić, jak zmieścić się w budżecie, jaki najlepszy efekt możemy uzyskać. Oczywiście decyzja ostateczna należy do klienta, ale zauważyłyśmy, że dobrze zaopiekowany klient jest bardzo wierny.

«BA: Mamy pewność, że dobrze się opiekujemy klientami, a oni naprawdę to doceniają.

BI: Wielu managerów skarży się, że nie jest łatwo skłonić lekarza do tego, aby polecał zabiegi kosmetyczne. Jak Panie sądzą, czy to jest kwestia osobowości, czy kompetencji miękkich?

«BA: Rozumiem tych managerów, bo mam dość długie doświadczenie i mam też za sobą takie historie, że ciężko było nawiązać współprace pomiędzy kosmetologiem a lekarzem. Ale to jest często wina dwóch stron, one muszą ze sobą chcieć współpracować. Te dwie profesje kosmetolog-lekarz pięknie się uzupełniają.

«ET: Trzeba też myśleć długodystansowo i o aspektach finansowych we właściwy sposób – jeśli pacjent ma ograniczone finanse, to częściowo przeznaczy je na kosmetologię, a częściowo na medycynę estetyczną. I musimy chcieć się dzielić, bo to później do nas wróci.

BI: W tej współpracy jest też duża rola managera, który już na etapie dobierania specjalisty musi wybadać na ile rzeczywiście będzie on chętny do współpracy…

«BA: Tak, takim kryterium się kierowałam szukając lekarza. Ale co ważne, po drugiej stronie musi być kompetentny kosmetolog, żeby dorównał wiedzy lekarzowi. Żeby byli partnerami. Jeśli te rozwarstwienia są zbyt duże, nie będą potrafi li nawiązać współpracy. A współpraca może być bardzo owocna, mogą się razem wspierać, wymieniać doświadczeniem.

«ET: U nas w klinice mamy system angielski, gdzie lekarz i pielęgniarka są w jednym teamie. Tam czasami pielęgniarka uczy młodego lekarza i nie ma podziału na personel wyższy i personel niższy. Niestety w branży beauty są takie podziały – jest lekarz, a kosmetolog dziesięć poziomów niżej. Kosmetolog nie ma odwagi współpracować z lekarzem, a lekarz czuje dystans do kosmetologa.

«BA: Ja także stosuje angielski model współpracy na co dzień, podejmując decyzję razem z całym zespołem, na przykład wtedy, kiedy kupujemy nowy sprzęt czy wprowadzamy nowy zabieg do oferty. To nie dlatego, że nie wiem jaki wybrać, ale chcę poznać spostrzeżenia innych, chcę aby mieli wpływ na rozwój miejsca i czuli się w nim ważni.

BI: Co Pań zdaniem jest taką esencją dobrej współpracy kosmetologów i lekarza?

«BA: Myślę, że podstawą jest wzajemna konsultacja i uznanie do wykonywanej pracy oraz poczucie, że obie strony są ważne. Numer jeden to będzie poszanowanie do profesji, potem wspólna konsultacja i z tego tworzy się współpraca. Przez konsultacje obie strony się poznają i mogą te terapie uzupełniać i się polecać. Jeśli się nie znają, to jak mogą się polecać? Kosmetolog musi wiedzieć na jakich produktach pracuje lekarz, jaka jest możliwa reakcja po zabiegowa, jakie są efekty końcowe.

«ET: Ja bym jeszcze dodała, że bardzo ważna jest tu wzajemna ciekawość. Lekarz nie ma wiedzy kosmetologa, może wielu rzeczy się od niego dowiedzieć, a kosmetolog nie jest lekarzem. Czujemy się pewniej polecając siebie jeżeli mamy wiedzę jak zabieg przebiega, jakie są wskazania i przeciwwskazania. Ważne są też kwestie interpersonalne, po prostu musimy się lubić jako ludzie. Niekoniecznie przyjaźnić, ale lubić się osobowościowo. A przede wszystkim nie można myśleć tylko o sobie, ale patrzeć co jest z korzyścią dla klienta (pacjenta), bo to on musi być najważniejszy.

«BA: Jeśli wszystko toczy się wokół klienta, wtedy jest dobrze.

Dziękuję za rozmowę

Wywiad ukazał się w magazynie Beauty Inspiration w wydaniu 06/2017

Współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski

Dbałość o urodę to kwestia zarówno zdrowia, jak i pielęgnacji. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca lekarzy i kosmetologów, których kompetencje wzajemnie się uzupełniają. Przed obiektywem Zatoki Piękna wypowiadają się na ten temat specjalistki z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

W historii branży medycyny estetycznej daje się zauważyć kilka etapów. Część zabiegów, przeprowadzanych np. z użyciem wypełniaczy, od zawsze leży w gestii lekarzy. Kosmetolog od lat wprowadza natomiast klientów w świat najpierw zabiegów pielęgnacyjnych na twarz, a od dłuższego czasu, także technologii odmładzających skórę twarzy czy modelujących sylwetkę. Choć czasami pojawiają się zarzuty, że kosmetolog wkracza w kompetencje lekarzy, w rzeczywistości dobrze zaplanowana współpraca specjalistów owocuje szybszymi efektami.

– W Klinice Pawlikowski stawiamy na współpracę lekarz – kosmetolog. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć szybciej zadowalające nas efekty, szybszą regenerację u pacjentów oraz zapewnić kompleksową opiekę również domową – tłumaczy dr n. med. Ewa Jaźwiecka-Kościelniak, lekarz chirurgii stomatologicznej i medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski.

Wtóruje jej kosmetolog, która zwraca uwagę na wspólne omawianie problemów i poszukiwanie skutecznych rozwiązań zabiegowych. – Codziennie wspólnie omawiamy problemy, z którymi spotykamy się wśród naszych pacjentów i staramy się dobrać terapię zabiegową, tak żeby przynieść pożądane efekty. Zabiegi kosmetologiczne wspomagają regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Przykładem takich zabiegów jest m.in. zabieg liposukcji, gdzie przed wykonaniem liposukcji i po wykonaniu liposukcji uzupełniamy terapię o masaż i rehabilitację tkanek urządzeniem Endermologie LPG Alliance – mówi Karolina Koszela, kosmetolog z Kliniki Pawlikowski.

Współpraca lekarza medycyny estetycznej z kosmetologiem, coraz częściej praktykowana w najlepszych klinikach, takich jak właśnie Klinika Pawlikowski w Łodzi, nie jest bezcelowa. Jej przejawem są wskazane jako najbardziej efektywne terapie łączone. Procedury wykonywane przez lekarza i wspomagane zabiegami z zakresu kosmetologii przynoszą lepsze efekty. Rezultaty pojawiają się szybciej i utrzymują dłużej, zabiegi z wykorzystaniem nowych technologii przeprowadzane przez kosmetologa są niejako przedłużeniem leczenia.

– Kolejnym przykładem jest zabieg Nlift, w którym odbudowujemy utracone tkanki wykorzystując zabieg medycyny estetycznej. Dodatkowo stymulujemy i przebudowujemy silnie skórę poprzez jej nawilżenie oraz ujędrnienie – mówi nam dr n. med. Ewa Jaźwiecka-Kościelniak. – Uzupełnieniem tej terapii jest oczywiście zabieg Zaffiro, który silnie stymuluje skórę do powstawania nowego kolagenu – dodaje Karolina Koszela.

Jak podkreślają specjalistki z łódzkiej Kliniki Pawlikowski, współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej to przede wszystkim korzyści dla pacjenta, a to jego dobro przecież najbardziej się liczy.

Plan zabiegów stworzony przez zespół, a nie jedynie lekarza lub kosmetologa, wsparcie w pielęgnacji pozabiegowej i możliwość skorzystania z nowych technologii to dla wielu pacjentów szansa na osiągnięcie efektów, które w przeszłości gwarantowała jedynie chirurgia plastyczna.

– Dzięki takiej współpracy pomiędzy lekarzem i kosmetologiem, jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo duże korzyści dla pacjentów i zaplanować terapię, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty naszych terapii – podsumowuje kosmetolog Karolina Koszela.

Zapraszamy na zabiegi do Kliniki Pawlikowski

Materiał powstał we współpracy z ITP S.A.

Współpraca kosmetologa z dermatologiem w zakresie zabiegów na twarz

Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej – do kogo udać się na wybrany zabieg? Każdy z tych specjalistów ma inny zakres uprawnień, przede wszystkim w kwestii zabiegów naruszających ciągłość naskórka. W przypadku jakich zabiegów kosmetolog powinien współpracować z dermatologiem?

Dlaczego kosmetolog i dermatolog muszą współpracować?

Kosmetologia i medycyna estetyczna uzupełniają się, dlatego trudno je od siebie oddzielić i w niektórych przypadkach polegać tylko na jednej z tych dziedzin.

W przypadku zabiegów nieinwazyjnych lub mało inwazyjnych kosmetolog poradzi sobie z nimi zgodnie ze swoją wiedzą i uprawnieniami.

Jednak w niektórych przypadkach przed wykonaniem zabiegu potrzebne jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie. Może to być przygotowanie przez kosmetologa do zabiegów medycyny estetycznej lub odwrotnie.

Przed wykonaniem zabiegu może być potrzebne wcześniejsze leczenie dermatologiczne. Także po jego przeprowadzeniu konieczna może być konsultacja dermatologiczna w celu dobrania odpowiednich leków czy leczniczych preparatów pielęgnacyjnych.

Zabiegi na twarz: sprawa dla kosmetologa czy dermatologa?

W przypadku zabiegów, które:

przerywają ciągłość naskórka

powodują mikrouszkodzenia skóry

wymagają gojenia,

konieczna będzie konsultacja kosmetologa z dermatologiem.

Zabiegami, które kosmetolog musi wykonywać pod kontrolą lekarza dermatologa, są więc między innymi:

głębokie peelingi chemiczne, ziołowe i mechaniczne

karboksyterapia

osocze bogatopłytkowe

botoks.

Kosmetolog i dermatolog – współpraca czy konkurencja?

Kosmetologia i dermatologia przeplatają się – w końcu w jednym i drugim przypadku chodzi o to, by skóra była piękna i zdrowa.

Często słyszy się opinie o tym, jakoby kosmetolog i dermatolog konkurowali ze sobą o pacjentów. Nie jest to prawdą – odsyłanie do jednego czy drugiego ma związek wyłącznie z kwestią kompetencji i uprawnień, a także konkretnym przypadkiem.

Kosmetolog i dermatolog współpracują więc ze sobą, dzięki czemu możliwe jest jeszcze lepsze i bezpieczniejsze świadczenie usług dla piękna skóry.

Lekarz i kosmetolog: konkurencja czy współpraca? – Rynek Estetyczny

Czy zależy nam na harmonijnym rozwoju ogólnie pojętej estetyki, czy chcemy szybko zarobić parę złotych, rzucić to i iść sprzedawać warzywa? – zadawał dosadne, ale kluczowe pytanie dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) w niedzielę (16 listopada) podczas gorącej dyskusji, dotyczącej współpracy lekarza i kosmetologa na Kongresie LNE w Krakowie. – Nasze spotkanie jest ważnym krokiem do porozumienia – mówiła Beata Wątorowska, prezes Stowarzyszenia “Przyjazna Kosmetyka”.

Podczas Kongresu LNE, w panelu zatytułowanym “Lekarz i kosmetolog – konkurencja czy współpraca?” wzięli udział zarówno przedstawiciele środowiska lekarskiego, związanego z zabiegami estetycznymi – dr Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA oraz dr Waldemar Jankowiak, wiceprezes tej organizacji – jak i środowiska kosmetologicznego, które reprezentowała Beata Wątorowska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii “Przyjazna Kosmetyka”. Jak zwróciła ona uwagę na początku, już fakt, że te dwa środowiska usiadły przy jednym stole jest ważnym krokiem w kierunku unormowania sytuacji.

Dyskusja medialna, czy fakty dokonane

Beata Wątorowska podkreślała wagę współpracy kosmetologa, kosmetyczki z lekarzem. Dziwiła się, że dyskusja medialna, dotycząca kompetencji kosmetologa, często podważająca jego umiejętności, została przez lekarzy wywołana. – Skąd ta dyskusja? – pytała wprost.

– To nie jest dyskusja medialna, to jest dyskusja poprzez fakty dokonane – odpowiadał dr Andrzej Ignaciuk. – Faktem jest, że lekarskie zabiegi estetyczne są wykonywane przez nielekarzy – zwracał uwagę i precyzował, że chodzi np. o procedury z lekami, takimi jak toksyna botulinowa, procedury lekarskie takie jak iniekcje z wykorzystaniem produktów medycznych, którymi są preparaty z kwasem hialuronowym.

– My nie leczymy. „Botoks”, jako że jest lekiem, nie powinien być podawany przez kosmetologów – jasno przedstawiła stanowisko swojego stowarzyszenia Beata Wątorowska, co zostało przyjęte z aprobatą zarówno przez przedstawicieli środowiska lekarskiego, jak i zgromadzonych licznie na sali konferencyjnej osób, przysłuchujących się dyskusji.

– Współpraca kosmetologa, kosmetyczki z lekarzem jest konieczna. Co do tego jesteśmy zgodni. Kosmetyczka, kosmetolog ma wiele rzeczy do zrobienia, wiele kompetencji – podsumowywał dr Waldemar Jankowiak. Kwestiami, co do których nie udało się dojść do porozumienia uczestnikom panelu były m. in laserowa epilacja, procedury z mezorolerem, czy zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

Kosmetolog bez strzykawki

Przedstawiciele środowiska lekarskiego i kosmetologicznego razem doszli do wniosku, że używanie, jako sztywnego nieprzekraczalnego kryterium, bariery skórno-naskórkowej może nie sprawdzić się w praktyce. Beata Wątorowska zwracała uwagę, że w takim przypadku dla lekarzy musiałyby być zarezerwowane zabiegi od lat wykonywane w salonach kosmetycznych takie jak przekłuwanie uszu, czy delikatne peelingi.

Z kolei dermatolog, prof. Radosław Śpiewak, kierownik Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zauważył, że np. chemioterapia nie jest terapią naruszającą barierę skórno-naskórkową, a przecież nikomu nie przyjdzie nawet do głowy, żeby stosował ją ktokolwiek poza onkologiem.

Zdaniem lekarzy z pewnością niedopuszczalne jest natomiast wykonywanie jakichkolwiek zastrzyków przez kosmetyczki, czy kosmetologów. – Przecież większość gabinetów kosmetycznych nie jest nawet zarejestrowana do wykonywania zabiegów, polegających na wstrzykiwaniu preparatów – zauważał dr Andrzej Ignaciuk. Podkreślał, że nielekarze, nie posiadają ani wystarczających uprawnień, ani kompetencji, aby w sposób bezpieczny zajmować się takimi zabiegami.

– W standardach kształcenia kosmetologów nie ma nic o dermatochirurgii, ani o wstrzykiwaniu. Za to jest tam ujęte wskazanie dotyczące konieczności współpracy z lekarzem. Zgodna współpraca jest kluczowa – uważa dr Waldemar Jankowiak.

Beata Wątorowska także podkreślała ogromne znaczenie współdziałania, z drugiej strony dopuszczała możliwość wykonywania przez kompetentnych kosmetologów takich procedur jak mezoterapia, czy mezoroler.

Gdzie jest granica?

Zdaniem lekarzy używanie produktów medycznych z kwasem hialuronowym, zarejestrowanych do podawania dotkankowego, powinno być zarezerwowane dla osób z dyplomem lekarskim. – Materiały medyczne do wstrzykiwania np. na bazie kwasu hialuronowego są klasyfikowane jako implanty tkankowe – tłumaczył dr Waldemar Jankowiak. Podkreślał też, że przed zabiegiem trzeba dokładnie sprawdzać, czy preparaty mają rejestrację do podawania. Używanie preparatów bez oficjalnych zatwierdzeń jest – jego zdaniem – igraniem ze zdrowiem pacjenta. Co do tego była pełna zgoda.

– Nie chciałbym być na miejscu środowiska zarówno lekarzy, zajmujących się problematyką estetyczną, jak i kosmetologów, kiedy w końcu zdarzy się jakiś poważny problem po zabiegu wykonanym przez nieuprawnioną osobę – zwracał uwagę dr Andrzej Ignaciuk. Ostrzegał, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, to ze statystycznego punktu widzenia tragedia, związana z jakimś poważnym powikłaniem to tylko kwestia czasu.

– Tymczasem są prowadzone szkolenia, podczas których przekonuje się kolegów kosmetologów, że iniekcje z preparatów estetycznych to zabiegi łatwe, że można je bez trudu wykonywać – zauważał prezes PTMEiAA, posypując jednocześnie głowę popiołem i przyznając, że tego typu kursy najczęściej prowadzą lekarze.

Beata Wątorowska przekonywała, że odpowiedzialny kosmetolog wie, gdzie leży granica jego kompetencji. Przypominała, że ani ona, ani jej środowisko nie zamierza nikogo leczyć, czy używać leków. Dodała, że do jej salonu przychodzą klienci, a nie pacjenci. Jej zdaniem jednak absurdem byłoby zabranianie kosmetologom np. wykonywania estetycznych zabiegów usuwania naskórka.

Zdaniem dr Waldemara Jankowiaka, granicę, której nielekarze nie powinni przekraczać wyznacza skala problemu, który może się pojawić po zabiegu i posiadane umiejętności do poradzenia sobie z nim. – Nawet jeśli powikłania są rzadkie, to z pewnością każdemu, kto wykonuje większą liczbę zabiegów się zdarzą. To kwestia statystyki – ostrzegał lekarz.

Według niego leki, implanty tkankowe, w tym kwas hialuronowy, zabiegi dermatochirurgiczne, także laserowe oraz głębokie peelingi chemiczne, takie jak np. TCA powinny być zarezerwowane dla lekarzy. – Reszta należy do kosmetologów i kosmetyczek – dodał i kontynuował: – Makijaż permanetny z pewnością nie jest dla lekarzy, podobnie nie ma co się upierać przy łagodniejszych peelingach.

Kto ma diagnozować?

Dr Andrzej Ignaciuk zwrócił uwagę, że kluczową sprawą w medycynie estetycznej jest postawienie właściwej diagnozy. Jego zdaniem dobrze by było, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, gdyby tą czynnością zajmował się lekarz. Wyraził pogląd, że współpraca z kosmetologiem mogłaby być podobna np. do współpracy z pielęgniarką.

– My bardzo dużo uczymy się o diagnozowaniu podczas studiów – mówiła Beata Wątorowska. Przekonywała, że kosmetolodzy, posiadają i wykształcenie, i kompetencje do rozpoznawania zarówno kondycji skóry, jak i dostrzegania pojawiających się zmian chorobowych. Podkreślała jednocześnie, że w takich przypadkach kosmetolog odsyła klienta do lekarza.

– Macie państwo na pewno sporo więcej wyczucia skóry od wielu lekarzy, bo pracujecie z tym na co dzień – przyznawał dr Andrzej Ignaciuk. – Tylko, że działajmy na zasadzie współpracy – apelował. Tłumaczył, że czym innym jest rozpoznanie dolegliwości w gabinecie kosmetycznym, a czym innym diagnoza lekarska. Według niego oprócz oczywistych i niedopuszczalnych przypadków stosowania przez niektórych kosmetologów leków, czy implantów tkankowych z pewnością jest ogromna płaszczyzna współpracy. – Porozumienie jest konieczne – podkreślił.

Jak mówił prezes PTMEiAA tak jak są “czarne owce” w świecie lekarskim, tak są “czarne owce” w świecie kosmetologicznym. – Jeżeli jednak profesjonaliści, działający w podobnym celu chcą się porozumieć, to można to osiągnąć – stwierdził, dodając, że nie należy twardo stać na skrajnych stanowiskach.

– Skupmy się na tej współpracy – mówiła Beata Wątorowska. Podkreśliła, że spotkanie środowisk, które się odbyło, jest bardzo ważnym krokiem do porozumienia.

Pozytywnie o konfrontacji środowisk

Beata Wątorowska, rozmawiając z dziennikarzem “Rynku estetycznego” po debacie stwierdziła, że jest zadowolona, że taka dyskusja się odbyła. – Pokazała, że jest ogromna szansa na zbudowanie porozumienia – powiedziała prezes Stowarzyszenia “Przyjazna Kosmetyka”. Wyraziła przekonanie, że współpraca miedzy kosmetyczką, kosmetologiem a lekarzem jest konieczna.

– Zresztą ona w praktyce, w wielu miejscach w Polsce świetnie funkcjonuje – dodała. Jej zdaniem dyskusja pokazała, że choć są różnice zdań, to jest też bardzo szeroka płaszczyzna do porozumienia i jest dobra wola po obu stronach.

Lekarze po debacie podkreślali, że było to zdecydowanie pozytywne doświadczenie. Zgadzają się, że potrzebne jest jasne sprecyzowanie zakresów kompetencji, których ani lekarze, ani kosmetolodzy nie powinni przekraczać. Ich zdaniem to spotkanie pokazało, że możliwe jest wypracowanie wspólnych zasad postępowania.

– Razem możemy być dużą siłą, dzięki czemu będziemy mogli, być może, w przyszłości doprowadzić np. do przygotowania uzgodnionych przez nasze środowiska uregulowań – zastanawiał się w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” dr Waldemar Jankowiak.

Źródło: www.rynekestetyczny.pl

PILNE! Praca: Lekarz-medycyny-estetycznej- współpraca

… najszybciej rozwijających się klinik medycyny estetycznej w Polsce. W zakresie Twoich obowiązków … … Prawa Wykonywania Zawodu dla lekarzy. Jeśli więc szukasz pracy w klinice medycznej … … przedstawionych Tobie już na początku współpracy, Dużą liczbę pacjentów, która dla Ciebie …

współpraca z lekarzem medycyny estetycznej, PRAKTYKA LEKARSKA ŁUKASZ PREIBISZ, Warszawa

co to?

Na oferty z aktywnym „Aplikuj szybko” zaaplikujesz jednym kliknięciem. Korzystają one z danych używanych przez Ciebie przy ostatnim aplikowaniu. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś/eś, nie przejmuj się. Za pierwszym razem trafisz na pełny formularz aplikowania.

Najlepsza metoda anti-age? Współpraca lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa

Skóra to nasza wizytówka. Jej stan jest odbiciem naszych nawyków, stylu życia i wieku. Codzienna pielęgnacja to podstawa, ale efekt pięknej i młodej skóry możemy osiągnąć szybciej i zatrzymać na dłużej, korzystając z synergii działania profesjonalistów. O tym, jakie korzyści dla urody płyną z łączenia rozwiązań medycyny estetycznej i kosmetologii opowiadają ekspertki: dr Lidia Majewska, lekarz medycyny estetycznej oraz kosmetolog Katarzyna Milczyńska.

Podwójne działanie

„Korzyści wynikające z zespołowego prowadzenia pacjenta przez lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa są niezaprzeczalne” – mówi dr Lidia Majewska, lekarz medycyny estetycznej. „Zabiegi kosmetologiczne z zasady wykonujemy częściej, a skóra, o którą regularnie dba kosmetolog może wymagać mniej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej lub będzie ich potrzebować znacznie później”. Do gabinetu kosmetologa warto więc zaglądać regularnie, zwłaszcza, jeśli zależy nam na zachowaniu młodego wyglądu skóry. „Pielęgnacja kosmetologiczna rzeczywiście wspiera efekty działania rozwiązań medycyny estetycznej. W mojej pracy kosmetologa, mając regularny kontakt z pacjentem, niejednokrotnie rekomenduję włączenie do pielęgnacyjnego programu antystarzeniowego bardziej dogłębnych, medycznych rozwiązań. Wiem, że współpracując z lekarzem mogę osiągnąć jeszcze lepsze efekty” – dodaje Katarzyna Milczyńska.

Punkt zapalny

Kiedy w lustrze zauważymy pierwszą zmarszczkę zazwyczaj zaczynamy bardziej systematycznie podchodzić do pielęgnacji, włączamy pielęgnację profesjonalną – gabinetową. Z wiekiem pojawia się tych zmarszczek coraz więcej, skóra traci jędrność – to wyzwanie wymagające mądrego holistycznego programu. „Starzenie się skóry zawsze należy rozpatrywać w aspekcie starzenia się całego organizmu” – tłumaczy dr Majewska i dodaje: „Starzenie się skóry to dwa równoległe procesy: wewnątrzpochodny, uwarunkowany genetycznie, który polega na zaburzeniu procesu odnowy komórek oraz zewnątrzpochodny, inaczej zwany photoagingiem, który jest związany z ekspozycją na promienie UV.” W wyniku obu tych procesów nasza skóra z wiekiem staje się sucha, cienka, zmniejsza się jej elastyczność, jest podatna na zaburzenia pigmentacji (pojawiają się przebarwienia, plamy skórne) i występowanie zmian naczyniowych. „Na tym etapie podstawowa, drogeryjna pielęgnacja – choć niezbędna, to zdecydowanie za mało” – mówi kosmetolog. „Lekarze i kosmetolodzy przedłużają młodość skóry narażonej na niekorzystne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne poprzez intensywną, bardziej dogłębną regenerację, wzmacnianie jej odporności i uelastycznianie.”

Kosmetologiczni sprzymierzeńcy

Codzienna pielęgnacja skóry oraz kosmetologiczne zabiegi, stosowane regularnie i dobrane do potrzeb cery, znacznie opóźnią jej starzenie. W domu najlepiej przeciwdziałać zmarszczkom stosując profesjonalne produkty, które dzięki profesjonalnym składnikom docierają w głąb skóry i są uzupełnieniem dla kosmetologicznych programów zabiegowych. Jako kosmetolog często zalecam, po zabiegach mezoterapii i innych zabiegach medycyny estetycznej, profesjonalną pielęgnację z linii Dermatologique Selvert Thermal. Dzięki tej linii dermokosmetycznych preparatów mam możliwość ukojenia podrażnionej skóry po iniekcjach i przyspieszenia jej regeneracji. Zabiegi te są maksymalnie bezpieczne i rekomendowane także jako zabiegi pochirurgiczne – mówi Katarzyna Milczyńska. Program profesjonalnej gabinetowej i domowej pielęgnacji jest idealnym wsparciem dla zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki niemu optymalnie nawilżona i odpowiednio przygotowana skóra lepiej reaguje na medyczne terapie estetyczne, a odpowiednio dopasowany, prowadzony regularnie po zabiegach pozwala na przedłużenie efektów.

Spotęguj działanie (i efekt)

„Tradycyjna kosmetologia to raczej dbałość o skórę od zewnątrz, poprzez wykonywanie zabiegów nie- lub mało-inwazyjnych. Bardziej wymagający pacjenci w walce z oznakami starzenia się skóry będą potrzebować zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.” – tłumaczy dr Lidia Majewska. „Moim pacjentkom polecam mezoterapię preparatami wieloskładnikowymi, które nawilżają i odżywiają skórę, czy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które ma właściwości stymulujące. To taki elementarz przeciwstarzeniowy. Są to jednak zabiegi dla tych, którzy nie oczekują diametralnej zmiany wyglądu, lecz chcą poprawić jakość i kondycję skóry. Pacjentom oczekującym większych zmian w wyglądzie najczęściej doradzam, w zależności od potrzeb, zabiegi takie jak korekcja zmarszczek mimicznych przy użyciu toksyny botulinowej czy wypełnianie głębszych bruzd preparatami kwasu hialuronowego”. Te rozwiązania gwarantują niemal natychmiastową poprawę wyglądu skóry oraz przyczyniają się do długotrwałego polepszenia jej jakości.

Twój najlepszy program anti-age według dr Lidii Majewskiej:

Współpraca z lekarzem medycyny estetycznej

Ogromna popularność zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że dla wielu salonów beauty wprowadzenie tego typu usług do oferty staje się wręcz niezbędne. Nierozerwalnie wiąże się to też koniecznością nawiązania współpracy z lekarzem medycyny estetycznej. Jak ją nawiązać oraz jak powinna ona wyglądać w praktyce? O tym rozmawiamy ze współpracującymi ze sobą Beatą Adamczyk, managerem Kliniki Urody Feniks i dr Elżbietą Techmańską, lekarzem medycyny estetycznej.

BEAUTY INSPIRATION: Kiedy w Klinice Urody Feniks zrodziła się potrzeba zatrudnienia lekarza medycyny estetycznej? I dlaczego?

<>>

키워드에 대한 정보 współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej

다음은 Bing에서 współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #wygląda #współpraca #kosmetologa #z #lekarzem #medycyny #estetycznej #w #Klinice #Pawlikowski


YouTube에서 współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak wygląda współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej w Klinice Pawlikowski | współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  성게 알 요리 | 성게 가공업자가 알려준 \"성게 맛있게 먹는 꿀팁\" 최근 답변 66개

Leave a Comment