Wyjaśnienie W Sprawie Przyczyn Niepłacenia Składek Zus Wzór | Import Składek Zus Właścicieli, Współwłaścicieli, Pracowników. 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór – Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Programer Centrum 이(가) 작성한 기사에는 조회수 36회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników. – wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W instrukcji:
Przygotowanie plików do wczytania w programie Płatnik lub na portalu PUE ZUS.
-Składki właściciela/właścicieli.
-Składki osoby współpracującej.
-Lista płac.
Uwaga! Dla firm jednoosobowych tworzy się jeden plik do wczytania.

wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek ZUS wzór

Specjalizuje się w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek oraz o prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wbrewzus.pl

Date Published: 9/24/2022

View: 1982

Przywrócenie terminu opłacania składek ZUS

Wzór na przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia.pdf … O każdym przedłużeniu terminu załatwienia sprawy ZUS musi …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 3/25/2021

View: 6776

Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór

Odnosząc się do argumentacji, jaką będzie Pan chciał wykorzystać przy negocjacji z ZUS-em (organem rentowym), składając wyjaśnienia do ZUS-u …

+ 더 읽기

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 3/26/2021

View: 2048

Jak umotywować wniosek do ZUS o zgodę na opóźnienie …

Przymiotnik ten oznacza, że chodzi o składkę pełną. Jeżeli składka jest mniejsza niż należna, to dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z …

+ 여기에 더 보기

Source: www.rp.pl

Date Published: 6/27/2022

View: 6467

WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY NA OPŁACENIE SKŁADEK …

Instrukcja wypełniania. Jesteś osobą, która utraciła dobrowolne ubezpieczenie (emerytalne i rentowe albo chorobowe), ponieważ składka.

+ 여기를 클릭

Source: www.zus.pl

Date Published: 9/20/2022

View: 5198

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

odwołanie od decyzji ZUS; apelacja od wyroku sądu 1. instancji; skarga kasacyjna w sprawach ZUS. Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach …

+ 여기에 보기

Source: zawartka.pl

Date Published: 1/1/2022

View: 1173

Pismo o przywrócenie terminu opłacania składek zus

Opłacanie składek na to ubezpieczenie w terminie daje mu prawo do. Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek ZUS wzór. przed Sądami w sprawach o …

+ 여기에 표시

Source: pdfdokumenty.pl

Date Published: 11/18/2022

View: 8395

Przywrócenie terminu opłacania składki chorobowej

Na czym to polega? Formalnie, wniosek ten ZUS nazywa “wnioskiem o przywrócenie terminu do opłacania składek”. Gotowy wzór takiego wniosku …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: zus.pox.pl

Date Published: 10/25/2021

View: 596

Składki ZUS po terminie nie pozbawią chorobowego … – PIT.pl

po terminie, argumentując, iż zgoda ta ma charakter wyjątkowy. Rzecznik MŚP wystąpił do ZUS z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień w sprawie, …

+ 더 읽기

Source: www.pit.pl

Date Published: 12/23/2021

View: 5065

주제와 관련된 이미지 wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.
Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.

주제에 대한 기사 평가 wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór

  • Author: Programer Centrum
  • Views: 조회수 36회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2022. 2. 24.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=SNFT25O8wtY

Co napisać w uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu ZUS?

Jako przyczyny uzasadniające wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje się w judykaturze następujące okoliczności: chorobę ubezpieczonego, nagły wyjazd, brak pieniędzy wywołany czynnikami niezależnymi od ubezpieczonego, siłę wyższą, wypadek losowy, czy tez inne okoliczności, które obiektywnie wyjaśniają …

Co wpisać w uzasadnieniu wniosku US-9?

Czy wniosek US9 zawiera uzasadnienie? Tak, wniosek ten powinien być odpowiednio umotywowany. Osoba składająca go musi odpowiednio wyjaśnić powód ubiegania się o zgodę na opłacanie składek po terminie i wskazać okoliczności jakie spowodowały brak zapłaty w terminie.

Jak umotywować wniosek do ZUS o zgodę na opóźnienie składki?

We wniosku poza danymi identyfikacyjnymi należy dokładnie uzasadnić powód opóźnienia w dokonaniu wpłaty lub też powód niedopłaty. Warto udokumentować okoliczność, która była powodem opóźnienia, np. zaświadczeniem lekarskim o pobycie przedsiębiorcy w szpitalu.

Jak złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie?

Osoba, która opłaciła składki na dobrowolne ubezpieczenia po terminie za okres przed grudniem 2021 r., a chce zachować ciągłość ubezpieczeń, powinna złożyć do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wniosek może złożyć na formularzu US-9 tylko do końca czerwca 2022 r.

Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu?

Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. 2. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek.

Czy ZUS przywraca termin?

I. Czy ZUS może przywrócić termin płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Odpowiedź brzmi: nie. ZUS może jednak wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie!

Jak znaleźć druk US 9?

www.zus.pl.

Jak złożyć formularz US 9?

Świadczenie postojowe – Czas na złożenie wniosków do 16 sierpnia 2022 r.

Jak wypełnić wniosek US9?
  1. Wypełnij wniosek US9 WIELKIMI LITERAMI.
  2. Pola wyboru zaznacz znakiem X.
  3. Wypełnij kolorem czarnym lub niebieskim (nie ołówkiem)
  4. We wniosku podaj adres do korespondencji w tej sprawie.

Kiedy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne?

Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym będziesz objęty od dnia, który wskażesz we wniosku tylko wtedy, gdy przekażesz nam swoje zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń (np. od daty, od której zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą).

Jak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, konieczne jest przekazanie do ZUS-u formularza ZUS ZUA. W części VIII tej deklaracji należy zaznaczyć pole 5, a w polu 6 wpisać datę, od której ma się rozpocząć bieg tego ubezpieczenia.

Jak obliczyć ZUS za czerwiec 2022?

Łączna wysokość preferencyjnych składek ZUS za miesiąc czerwiec (bez składki zdrowotnej) wynosi 285,71 zł (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 263,59 zł (bez składki chorobowej). Składki ZUS w powyższych wartościach płatne są w terminie do 20. dnia kolejnego miesiąca.

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie terminu kpa?

Żeby termin mógł zostać przywrócony, należy: złożyć wniosek o jego przywrócenie. we wniosku uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu było niezawinione. wniosek złożyć ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi.

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie terminu w pfron?

We wniosku o przywrócenie terminu należy wskazać przyczyny niedotrzymania terminu na złożenie wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek oraz uprawdopodobnić, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy beneficjenta.

Kiedy można przywrócić termin w razie jego uchybienia?

W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. § 2. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu?

Termin ten liczony jest od czasu, w którym strona dowiedziała się o uchybieniu terminowi i mogła już złożyć sprzeciw. wniosek trzeba odpowiednio uzasadnić, czyli uprawdopodobnić okoliczności świadczące o braku winy w uchybieniu terminu. Trzeba przedstawić przyczynę i wyjaśnić dlaczego go nie dochowano.

Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek ZUS wzór

Kinga Matyasik-Ochlust

radca prawny

Od 2009 roku prowadzę działalność na obszarze całej Polski walcząc przed Sądami w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek, prawo do zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego, emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, świadczenia rehabilitacyjne oraz w sprawach o zaległe składki na ubezpieczenie. Dzięki setkom przeprowadzonych spraw, jestem w stanie wspomóc swoich klientów doświadczeniem nabytym w procesach, jak również znaleźć racjonalne argumenty na przeciwstawienie się bezzasadnym odmowom w decyzjach dotyczących przyznawania gwarantowanych świadczeń.

[Więcej >>]

Przywrócenie terminu opłacania składek ZUS – omówienie ze wzorem

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne jest obowiązkowe w przypadku każdej umowy o pracę oraz przy większości umów zlecenia. Każdy pracodawca musi wówczas regularnie uiszczać składki na rzecz swojego pracownika – w przeciwnym wypadku naraża się na odpowiedzialność finansową. Z kolei w sytuacjach, w których pracownik nie jest obowiązkowo objęty wszystkimi ubezpieczeniami, ustawodawca wprowadził możliwość dobrowolnego opłacania składek – co jednak dzieje się w przypadku, gdy pracodawca zapomniał uiścić je w terminie? Czy możliwe jest przywrócenie terminu opłacania składek?

Darmowy wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – do pobrania!

Dobrowolne składki na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne mogą być dobrowolnie opłacane przez zainteresowaną osobę. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.

Art. 7, 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo.

Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Prawo do dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dotyczy składek:

emerytalnych,

rentowych,

chorobowych.

Z powyższego uprawnienia mogą skorzystać osoby:

mieszkające w Polsce,

mieszkające za granicą – pod warunkiem, że były wcześniej objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi lub rentowymi w Polsce (np. pracowały na podstawie umowy o pracę, oskładkowanej umowy zlecenia lub w oparciu o własną działalność gospodarczą),

mieszkające za granicą i nie spełniające powyższej przesłanki – pod warunkiem, że mają wobec nich zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (osoba taka musi zamieszkiwać na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Są to następujące państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

Terminowość opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne

Decyzja o opłacaniu dobrowolnych składek emerytalnych, rentowych lub chorobowych oznacza, że dana osoba musi regularnie dokonywać wpłat na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – składki te powinny być opłacane co miesiąc.

Ubezpieczenia dobrowolne przestają istnieć pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki zostały zapłacone po terminie lub w niepełnej wysokości. Nieterminowe opłacanie składek oznacza więc w praktyce wygaśnięcie danego ubezpieczenia (emerytalnego, rentowego lub chorobowego).

Brak terminowości w opłacaniu składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne może wynikać z różnych przyczyn, także tych niezawinionych. W związku z tym ustawodawca wprowadził możliwość wnioskowania o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne.

Jak przywrócić termin opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne?

Naruszenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub chorobowe następuje już po przekroczeniu jednego dnia płatności. Nie ma więc znaczenia, czy zobowiązany do opłacania takich składek uchybił terminowi w krótszym lub dłuższym okresie.

Warto jednak pamiętać, że niezbyt długa zwłoka daje większą szansę na przywrócenie terminu do opłacenia zaległej składki. Im dłużej będziemy czekali ze złożeniem odpowiedniego wniosku, tym bardziej prawdopodobne jest, że ZUS nie przychyli się do złożonej prośby.

Przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne wymaga sporządzenia pisemnego wniosku. Jest on dostępny na stronie internetowej ZUS pod nazwą „Wniosek US-9”. Pismo można sporządzić również samodzielnie.

Wniosek można złożyć na 3 różne sposoby:

elektronicznie – wymagane jest wówczas posiadanie konta na PUE (Platformie Usług Elektronicznych), a także certyfikatu kwalifikowanego oraz PIN-u do certyfikatu kwalifikowanego, lub loginu i hasła do profilu zaufanego ePUAP. Brak konta na PUE uniemożliwia rozwiązanie sprawy w tym trybie;

osobiście – opcja dostępna w każdym oddziale ZUS w Polsce. Wnioskodawca musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości (dowodem osobistym, paszportem lub kartą pobytu). Możliwe jest także załatwienie sprawy przez pełnomocnika – konieczne jest wówczas posiadanie stosownego upoważnienia;

listownie – w tym trybie należy wysłać wniosek do właściwego oddziału ZUS.

Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne

Wniosek o przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne jest pismem podlegającym pod przepisy administracyjne. W jego treści muszą się znaleźć:

miejscowość i data sporządzenia wniosku;

dokładne dane wnioskodawcy (wraz z aktualnym adresem zamieszkania oraz numerem PESEL);

określenie, czy wnioskujemy o przywrócenie terminu do opłacenia składek emerytalno-rentowych czy też składki chorobowej;

wskazanie, kogo dotyczy dany wniosek – kto jest zobowiązany do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne;

uzasadnienie pisma – w tej części należy wskazać, z jakich powodów doszło do uchybienia terminu płatności składek (np. z powodu wypadku, choroby, zdarzenia losowego) i jak długo ono trwało;

określenie sposobu odbioru odpowiedzi od ZUS (osobiście, listownie, przy pomocy platformy elektronicznej PUE);

osobisty podpis wnioskodawcy.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Proste prowadzenie księgowości

Proste prowadzenie księgowości Wyliczanie składek i podatków

Wyliczanie składek i podatków Integracja z ZUS i Fiskusem Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jak długo trwa rozpatrywanie sprawy o przywrócenie terminu do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien niezwłocznie udzielić odpowiedzi na złożony wniosek. Maksymalny termin na załatwienie sprawy wynosi miesiąc, jednak jeśli jest ona zbyt skomplikowana, ZUS może wydłużyć czas oczekiwania do 2 miesięcy, licząc od dnia wszczęcia postępowania (w praktyce jest to dzień złożenia wniosku do ZUS).

O każdym przedłużeniu terminu załatwienia sprawy ZUS musi poinformować wnioskodawcę – w przeciwnym wypadku upływ miesiąca od dnia złożenia wniosku oznacza automatycznie uwzględnienie żądań wnioskodawcy zawartych w takim piśmie (następuje to w trybie tzw. milczącego załatwienia sprawy).

Rozstrzygnięcia w sprawach dotyczących przywracania terminów do opłacania dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne zapadają przy pełnej uznaniowości ZUS. Tak naprawdę to, czy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie na rzecz wnioskodawcy, zależy od pracownika Zakładu.

Dużą szansę na przywrócenie omawianego terminu mają przede wszystkim te osoby, które uchybiły płatności po raz pierwszy i nie nastąpiło to w zbyt długim okresie (np. mamy do czynienia z jednodniowym opóźnieniem). Podobnie będzie w sytuacji, gdy uchybienie nie nastąpiło z winy wnioskodawcy (np. nie opłaciliśmy składki z powodu wypadku i wizyty w szpitalu). Takie okoliczności trzeba oczywiście wskazać w uzasadnieniu wniosku – mogą one bowiem wpłynąć na pozytywne rozwiązanie całej sprawy.

Jeśli ZUS nie uwzględni jednak złożonego wniosku, mamy prawo odwołania się od wydanej decyzji (prawo to musi być wyraźnie wskazane w treści takiej decyzji z określeniem terminu i sposobu wniesienia odwołania). Ostatecznie sprawa może więc znaleźć swój finał w sądzie.

Przywrócenie terminu opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne

Każda osoba, która uchybiła terminowi opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne, ma możliwość wnioskowania do ZUS o przywrócenie możliwości zaległej płatności. Dotyczy to sytuacji, w których uchybienie obejmowało chociażby 1 dzień.

Aby przywrócić zaległy termin, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem i czekać na decyzję ZUS. W przypadku uchybień spowodowanych niezawinionym działaniem wnioskodawcy istnieje spora szansa na pozytywne rozstrzygnięcie danej sprawy.

Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór

Odnosząc się do argumentacji, jaką będzie Pan chciał wykorzystać przy negocjacji z ZUS-em (organem rentowym), składając wyjaśnienia do ZUS-u, to w pierwszej kolejności należy odnieść się do treści art. 29 ustawy systemowej, wskazuje on jako podstawę rozłożenia należności na raty względy gospodarcze lub inne przyczyny .Postępowanie w sprawie przyznania świadczeń .. Kalkulator odsetkowy dla płatników składek ZUS; .. Ekspert wyjaśnia jakich następstw może spodziewać się przedsiębiorca.. Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej .Oświadczenie w sprawie naliczenia składek na Fundusz Pracy dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy Oświadczam, że poza zatrudnieniem u pracodawcy .. : − nie jestem zatrudniony/a w żądnym innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę;Ulgi w zapłacie składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej w czasie epidemii koronawirusa – wniosek RDU (wzór) Mały ZUS Plus nie dotyczy freelancerów (twórców, artystów, wykonujących wolny zawód) Mały ZUS Plus 2020 – terminy zgłoszeń; Luki w Tarczy 2.0 łatane Tarczą 3.0 – brak zwolnień z ZUS dla korzystających z ulgi na startPowyższy wzór pisma do wierzyciela o stan zadłużenia jest szczególnie przydatny, jeśli nie znasz kwoty zadłużenia u wierzyciela (firma pożyczkowa, bank, operator telefoniczny, komunikacja miejska, czy inna instytucja finansowa), możesz złożyć u wierzyciela pisemny wniosek o stan zadłużenia..

Dane identyfikacyjne płatnika składek.

Znajdujące się w tej części pola są dobrze wyjaśnione.. Zgodnie z § 7 ust.. Są pisane zarówno odręcznie, jak i na komputerze.. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją Komplet publikacji dotyczący najnowszych zmian w VAT.. 20.1.2005 .. sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z określonych przyczyn, .. Pracy i ubezpieczeń Społecznych z dnia 31 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na .W sytuacji nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS może wymierzyć płatnikowi opłatę dodatkową, w drodze decyzji administracyjnej, do wysokości 100% nieopłaconych składek.. Skutkiem tego (co nastąpiło).. Zastąpił on formularz ZUS Rp-7.. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się z omówieniem tematu oraz pobierz darmowy wzór oświadczenia!W przypadku decyzji o braku zwolnienia ze składek przedsiębiorca nie tyle jednak odwołuje się do ZUS, co składa wniosek do prezes ZUS – o ponowne rozpatrzenie sprawy.. Dla ZUS-u nie ma jednak znaczenia kiedy przelew taki został zlecony, a liczy się tylko to, kiedy środki te dotarły na konto ZUS.Jeśli ZUS skieruje sprawę do sądu karnego o ukaranie przedsiębiorcy, który nie płaci składek, ten orzeknie opierając się na kodeksie wykroczeń..

Bieżące wyjaśnienie komórek merytorycznych Zakładu.

zm.), zmienione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 września 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w .Pragnę wyjaśnić, iż dnia (data) o godz miał miejsce (opis zdarzenia).. Publikacje na czasie.. W tym dziale podajemy dane przedsiębiorcy, czyli swoje.. Wyjaśnienie – wzór pisma.. W przypadku gdy pracownikowi nie uda się uzyskać informacji na temat rozliczeń składek ubezpieczeniowych u pracodawcy, wówczas w następnym kroku powinien skontaktować się bezpośrednio z ZUS-em.. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U.. Zgodnie z art. 23. ust.1.. Wzór wniosku płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS S-72b) jest dostępny na stronie internetowej ZUS (www .II.. formularz ZUS ZUA – przykład.. Ich wartość będzie zależała od długości okresu, jaki minie od wymagalnego terminu płatności do dnia dokonania .W donosach do ZUS są poruszane różne sprawy – najczęściej odnoszą się one do kwestii lekarskich i świadczeń rentowych.. Wierzyciel po otrzymaniu takiego wniosku powinien bezwłocznie powiadomić Cię o stanie .. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych .Całkowite lub połowiczne zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj to jedno z rozwiązań proponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej..

Odwołanie w sprawie przeciwko ZUS należy złożyć z uwzględnieniem kilku elementów.

ustawy o sus od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek .Jeżeli ZUS wyda decyzję odmawiającą wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, a płatnik nie zgadza się z tym, może odwołać się od decyzji do sądu za pośrednictwem ZUS.. Jak napisać wyjaśnienie?Ponaglenie to pismo pospieszające organ administracji do wydania decyzji (postanowienia lub innego rozstrzygnięcia) np. niewydania zezwolenia na pobyt czasowy lub stały dla cudzoziemców lub zezwolenia na pracę przez cudzoziemców, niewydanie pozwolenia na budowę, decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na użytkowanie itd.Trzeba w nim podać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których płatnik nie jest w stanie wywiązać się z terminowego uregulowania składek ZUS .Przedstawiamy wzory pozwów i wniosków.. OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020.. Dowiedz się, jakie są korzyści ze złożenia korekty deklaracji oraz w jakich sytuacjach podatnik może dołączyć wyjaśnienie przyczyn korekty deklaracji VAT!Dostałem w marcu powiadomienie z ZUS odnośnie zaliczenia moich składek wpłaconych w m-cach 01-03.2018 na poczet zaległości z lat 2003-2004..

Była to decyzja o ukaraniu mnie 5% mandatem od nieopłaconych składek.Wyjaśnienia poszkodowanego.

ZUS, wymierzając omawianą opłatę, powinien brać pod uwagę przede wszystkim to, czy nieopłacenie składek lub opłacenie ich w .Z tego powodu art. 218 § 1 Kodeksu karnego traci moc z dniem 31 maja 2012 r. Tak wynika z Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r., sygn.. Nr 105, poz. 870) niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy jest obowiązany przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności wysłuchać wyjaśnień .Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS – opinia prawna.. “Nazwa skrócona” to po prostu nazwa firmy.. Dowiedz się jakie są skutki niezapłacenia składki ZUS w terminie.. akt P 29/09 Trybunał orzekł w nim, iż art. 218 § 1 Kodeksu karnego oraz art. 24 ust.. Przedstawiamy wzór i sposób jak krok po kroku wypełnić nowy formularz.Pracodawca nie płaci ZUS – krok trzeci.. Ponadto: prawo pracy, Wskaźniki finansowe, Zwrot akcyzy, Ciąża, CV i LM, Księgowe, Windykacja – sądNiezapłacenie składki ZUS w terminie.. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podobnie jak Urząd Skarbowy wymaga składanie dokumentów – formularzy wg wzorów urzędowych.ZUS – wnioski i formularze.. 14 października 2020 Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. dla płatników z określonych branż .Od 2 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS ERP-7.. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych .Wnioski i formularze, które składasz w ZUS.. Komentarz zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o …Podatnik popełniając błąd na pierwotnej deklaracji VAT powinien ją co do zasady skorygować.. Ostatnie pismo z ZUS odnośnie zaległości z lat 2001-2005 otrzymałem 30.11.2005.. Autorzy wysyłają je głównie pocztą tradycyjną, ale wykorzystywana jest do tego celu również i poczta elektroniczna.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356, z późn.. Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy we wskazanych w ustawie .Pomimo zatem, iż przedsiębiorca, w najlepszej wierze, wykonuje przelew do ZUS w terminie (tj. jeszcze 10-go dnia miesiąca), to przelew taki dość często dociera do ZUS dopiero następnego dnia..

Jak umotywować wniosek do ZUS o zgodę na opóźnienie składki chorobowej

Przedsiębiorca, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacanie składki na to ubezpieczenie umożliwi mu skorzystanie ze świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Konieczna jest jednak terminowość wpłat we właściwej wysokości.

Reklama

W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (III AUa 1067/12) wyjaśnił, że przez sformułowanie „nieopłacenie w terminie składki należnej” należy rozumieć trzy sytuacje:

– ?nieopłacenie w ogóle w terminie składki za dany miesiąc,

– ?opłacenie składki w niepełnej wysokości oraz

– ?opłacenie składki z przekroczeniem terminu.

Reklama

Określenie „składka należna” nie jest przypadkowe. Przymiotnik ten oznacza, że chodzi o składkę pełną. Jeżeli składka jest mniejsza niż należna, to dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 18 kwietnia 2012 r. (II UK 188/11).

Z orzecznictwa sądów wynika, że opłacanie składek obciąża wyłącznie ubezpieczonego przedsiębiorcę, który nie może się powoływać na błąd w działaniu swojego biura rachunkowego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 23 kwietnia 2013 r., III AUa 1067/12). Nawet zlecenie osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia spowodowanego przez tę osobę opóźnienia (wyrok Sądu Apelacyjnego ?w Katowicach z 7 lipca 2004 r., ?III AUa 547/03).

Nawet jednodniowa zwłoka

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie określa, jakie opóźnienie w opłacaniu składki chorobowej skutkuje ustaniem ubezpieczenia. Tym samym każda zwłoka, nawet jednodniowa, powoduje, że ubezpieczenie to ustaje z mocy ustawy. Ustawodawca uznał bowiem, że osoba, która oczekuje od organu rentowego świadczeń, zobowiązana jest opłacić składkę w ustawowym terminie i prawidłowej wysokości (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 14 lutego 2013 r., III AUa 1132/12).

Tylko uzasadnione przypadki

Przepisy wspomnianej ustawy przewidują, że ZUS może na wniosek ubezpieczonego wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Jest to jednak możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku ?z 28 czerwca 2013 r. (III AUa 1537/12) wyjaśnił, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wymaga, by był to przypadek, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została zapłacona w terminie.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

W celu wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składki po terminie należy wystąpić do oddziału ZUS właściwego dla płatnika. We wniosku poza danymi identyfikacyjnymi należy dokładnie uzasadnić powód opóźnienia w dokonaniu wpłaty lub też powód niedopłaty. Warto udokumentować okoliczność, która była powodem opóźnienia, np. zaświadczeniem lekarskim o pobycie przedsiębiorcy w szpitalu.

Uwzględniane okoliczności

Pozytywne albo negatywne rozpatrzenie wniosku poprzedza zawsze wnikliwa analiza przez ZUS okoliczności konkretnej sprawy, w tym uzasadnienia wniosku przekazanego przez ubezpieczonego. Z odpowiedzi resortu pracy na interpelację poselską (nr 4973) wynika, że przy rozpatrywaniu wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składki po obowiązującym terminie na korzyść ubezpieczonych brane są pod uwagę takie okoliczności jak:

Reklama

– ?wystąpienie zdarzenia losowego uniemożliwiającego albo powodującego uzasadnione trudności w dokonaniu wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie w terminie,

– ?dokonanie wpłaty składki po terminie lub w zaniżonej wysokości z winy instytucji finansowej przekazującej składki do ZUS (np. poczta, banki),

– ?nieznaczne, występujące incydentalnie przekroczenie terminu opłacania składki,

– ?wysokość kwoty niedopłaty.

Stanowisko ZUS

Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek przedsiębiorcy o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie, będzie on miał ciągłość w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu. Będzie mu zatem przysługiwał zasiłek chorobowy bez konieczności upływu ponownie 90 dni ubezpieczenia. Jeśli natomiast ZUS negatywnie odniesie się do wniosku, musi pisemnie uzasadnić swoje stanowisko, które może być poddane kontroli sądu (wyrok SN z 8 listopada 2012 r., ?II UK 90/12, OSNP 2013/19-20/233).

Nie wystarczy zatem wskazanie przez ZUS, że nie wyrażono zgody na opłacenie składki po terminie, bo nie było ku temu podstaw. Taka argumentacja, jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie ?w wyroku z 22 stycznia 2013 r. ?(III AUa 1024/12), jest równoznaczna z jej brakiem. Mamy wówczas do czynienia z działaniem ZUS o cechach całkowitej dowolności, podczas gdy powinno być w tym zakresie rzeczowo i logicznie uzasadnione, z odniesieniem się do konkretnych okoliczności sprawy.

Reklama

Odmowę można zakwestionować

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 listopada 2007 r. (II UK 65/07) wyjaśnił, że odmowa wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne po terminie nie wymaga wydania odrębnej decyzji, aczkolwiek jej nie wyłącza. Natomiast w uzasadnieniu uchwały z 8 stycznia 2007 r. ?(I UZP 6/06, OSNP 2007/13-14/197) SN wyjaśnił, że nie ma znaczenia, czy ZUS wydaje odrębną decyzję, czy też rozstrzyga daną kwestię jako przesłankę wydania decyzji ?o określonej treści.

W tym drugim przypadku ?w razie poddania decyzji kontroli sądowej badanie obejmuje wszystkie okoliczności, także te, które stanowiły przesłanki zaskarżonego rozstrzygnięcia. Dlatego sąd rozpoznający odwołanie od decyzji o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego bada zachowanie terminu na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz zasadność odmowy wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składki po terminie.

SN w uzasadnieniu uchwały z 8 stycznia 2007 r. podkreślił, że choć w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostały określone przesłanki wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie, nie oznacza to przyznania ZUS niczym nieskrępowanego uznania ?w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku ?o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja powinna być wykonywana według sprawdzalnych, sprawiedliwych kryteriów.

W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4973) Ministerstwo Pracy wyjaśniło, że w przypadku kwestionowania rozstrzygnięcia ZUS w przedmiocie złożonego wniosku ?o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie ubezpieczony może zażądać wydania decyzji w sprawie okresów podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom, od której przysługuje mu prawo wniesienia odwołania do sądu.

podstawa prawna: art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

Przepisy ustawy systemowej stanowią, że w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Rozważania należy zacząć od tego, że przez nieopłacenie składki należy rozumieć zasadniczo trzy sytuacje, mianowicie (1) gdy składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na chorobowe, nie zostały za dany miesiąc opłacone, (2) jak i gdy wpłata miała miejsce, ale była dokonana po terminie lub (3) w niepełnej wysokości (tak J. Wantoch-Rekowski, Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, LEX 2015).

Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS jest dokonywane na wniosek . To znaczy, że osoba zainteresowana musi wykazać się w tym wypadku inicjatywą i wystąpić o zgodę do ZUS. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych powodów, jest szansa na jego pozytywne rozpatrzenie – pisze rp.pl

W ugruntowanym orzecznictwie podkreśla się, że przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej nie może być traktowany z nadmiernym rygoryzmem. Ustawodawca nie wymaga, aby przywrócenie terminu do opłacenia składki następowało wyłącznie w przypadku wyjątkowym, szczególnie uzasadnionym. Przez przypadek uzasadniony należy więc rozumieć taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została w terminie opłacona w należnej wysokości (por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 czerwca 2020 r., III AUa 1077/19, LEX nr 3062022).

Jako przyczyny uzasadniające wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje się w judykaturze następujące okoliczności: chorobę ubezpieczonego, nagły wyjazd, brak pieniędzy wywołany czynnikami niezależnymi od ubezpieczonego, siłę wyższą, wypadek losowy, czy tez inne okoliczności, które obiektywnie wyjaśniają, że zapłata składek w terminie była niemożliwa albo niezapłacenie ich w terminie było niezależne od woli ubezpieczonego, a samo niezapłacenie składek w terminie nie było spowodowane tylko zaniedbaniem (brakiem staranności) ubezpieczonego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 października 2019 r., III AUa 529/19, LEX nr 2781413).

Ponadto w doktrynie podkreśla się, że decyzja ZUS co do wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie może być arbitralna i dlatego też przewidziano jej kontrolę sądową. Wyposażenie organu rentowego w kompetencję wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie – mimo nieokreślenia przez ustawodawcę przesłanek wyrażania tej zgody nie oznacza przyznania temu organowi niczym nieskrępowanego uznania w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja winna być wykonywana bowiem według sprawdzalnych i sprawiedliwych kryteriów – dających się ocenić w postępowaniu sądowym (por. w tym zakresie wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2019 r., III AUa 153/19, LEX nr 2781323). Ciekawe refleksje na temat granic swobody ZUS w wyrażeniu zgody na opłacenie składki po terminie znajdą Państwo w serwisie palestra.pl

Warto zapamiętać, że odmowa przywrócenia terminu opłacenia składki przez ZUS podlega kontroli Sądu ubezpieczeń społecznych i można odwołać się od odmownej decyzji ZUS.

Jak wypełnić wniosek US-9 -wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie ?

Przedsiębiorca, który dokonał zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale wystąpiła u niego jedna z dwóch sytuacji opisanych poniżej:

opłacenie składek w pełnej wysokości, ale po ustawowym terminie,

opłacenie składek w zaniżonej wysokości, ale w ustawowym terminie,

w celu zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego ma możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe. Tak zwany wniosek US-9.

Wniosek US-9 tj. Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe/chorobowe można dostarczyć do ZUS-u na trzy sposoby. Metody dostarczenia formularza zostały szczegółowo opisane tutaj.

Wniosek US-9 – inforgrafika

Jak wypełnić wniosek US-9?

Osoba ubiegająca się o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje jedną z 2 dwóch możliwości :

składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo

składka na ubezpieczenie chorobowe.

Formularz zawiera w sobie instrukcję wypełnienia, do której każdy wnioskodawca powinien się dostosować, aby uniknąć podstawowych błędów.

Wniosek składa się z następujących części:

Dane wnioskodawcy W pierwszej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak: PESEL bądź w przypadku jego braku należy podać rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (osoba fizyczna z nadanym numerem nip i regon nie wskazuje numeru pesel),

imię,

nazwisko,

ulica,

numer domu,

numer lokalu,

kod pocztowy,

miejscowość,

nazwa państwa (należy podać wyłącznie w przypadku gdy adres jest inny niż polski),

numer telefonu. W przypadku pytań i wątpliwości podanie numeru telefonu w znacznym stopniu ułatwia kontakt z ZUS-em. Dane płatnika składek W drugiej części wniosku przedsiębiorca wskazuje dane takie jak: NIP,

nazwę firmy albo imię i nazwisko przedsiębiorcy. Okresy, których dotyczy wniosek Płatnik podaje okresy, dla których nastąpiła nieterminowa zapłata składek ZUS. Uzasadnienie wniosku Wniosek o przywrócenie terminu płatności składek powinien zostać odpowiednio umotywowany. Ważne, aby osoba składająca dokument wytłumaczyła powód ubiegania się o zgodę na opłacenia składek po terminie oraz wskazała okoliczności, które spowodowały nieterminową zapłatę. Sposób odbioru odpowiedzi Przedsiębiorca wskazuje jeden z trzech sposobów w jaki chciałaby otrzymać odpowiedź.

Dowiedz się również: Jak rozłożyć składki ZUS na raty?

Jak umotywować wniosek do ZUS o zgodę na opóźnienie składki chorobowej

Przedsiębiorca, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Opłacanie składki na to ubezpieczenie umożliwi mu skorzystanie ze świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Konieczna jest jednak terminowość wpłat we właściwej wysokości.

Reklama

W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (III AUa 1067/12) wyjaśnił, że przez sformułowanie „nieopłacenie w terminie składki należnej” należy rozumieć trzy sytuacje:

– ?nieopłacenie w ogóle w terminie składki za dany miesiąc,

– ?opłacenie składki w niepełnej wysokości oraz

– ?opłacenie składki z przekroczeniem terminu.

Reklama

Określenie „składka należna” nie jest przypadkowe. Przymiotnik ten oznacza, że chodzi o składkę pełną. Jeżeli składka jest mniejsza niż należna, to dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje z mocy ustawy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 18 kwietnia 2012 r. (II UK 188/11).

Z orzecznictwa sądów wynika, że opłacanie składek obciąża wyłącznie ubezpieczonego przedsiębiorcę, który nie może się powoływać na błąd w działaniu swojego biura rachunkowego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 23 kwietnia 2013 r., III AUa 1067/12). Nawet zlecenie osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia spowodowanego przez tę osobę opóźnienia (wyrok Sądu Apelacyjnego ?w Katowicach z 7 lipca 2004 r., ?III AUa 547/03).

Nawet jednodniowa zwłoka

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie określa, jakie opóźnienie w opłacaniu składki chorobowej skutkuje ustaniem ubezpieczenia. Tym samym każda zwłoka, nawet jednodniowa, powoduje, że ubezpieczenie to ustaje z mocy ustawy. Ustawodawca uznał bowiem, że osoba, która oczekuje od organu rentowego świadczeń, zobowiązana jest opłacić składkę w ustawowym terminie i prawidłowej wysokości (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 14 lutego 2013 r., III AUa 1132/12).

Tylko uzasadnione przypadki

Przepisy wspomnianej ustawy przewidują, że ZUS może na wniosek ubezpieczonego wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. Jest to jednak możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku ?z 28 czerwca 2013 r. (III AUa 1537/12) wyjaśnił, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wymaga, by był to przypadek, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została zapłacona w terminie.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

W celu wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składki po terminie należy wystąpić do oddziału ZUS właściwego dla płatnika. We wniosku poza danymi identyfikacyjnymi należy dokładnie uzasadnić powód opóźnienia w dokonaniu wpłaty lub też powód niedopłaty. Warto udokumentować okoliczność, która była powodem opóźnienia, np. zaświadczeniem lekarskim o pobycie przedsiębiorcy w szpitalu.

Uwzględniane okoliczności

Pozytywne albo negatywne rozpatrzenie wniosku poprzedza zawsze wnikliwa analiza przez ZUS okoliczności konkretnej sprawy, w tym uzasadnienia wniosku przekazanego przez ubezpieczonego. Z odpowiedzi resortu pracy na interpelację poselską (nr 4973) wynika, że przy rozpatrywaniu wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składki po obowiązującym terminie na korzyść ubezpieczonych brane są pod uwagę takie okoliczności jak:

Reklama

– ?wystąpienie zdarzenia losowego uniemożliwiającego albo powodującego uzasadnione trudności w dokonaniu wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie w terminie,

– ?dokonanie wpłaty składki po terminie lub w zaniżonej wysokości z winy instytucji finansowej przekazującej składki do ZUS (np. poczta, banki),

– ?nieznaczne, występujące incydentalnie przekroczenie terminu opłacania składki,

– ?wysokość kwoty niedopłaty.

Stanowisko ZUS

Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek przedsiębiorcy o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie, będzie on miał ciągłość w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu. Będzie mu zatem przysługiwał zasiłek chorobowy bez konieczności upływu ponownie 90 dni ubezpieczenia. Jeśli natomiast ZUS negatywnie odniesie się do wniosku, musi pisemnie uzasadnić swoje stanowisko, które może być poddane kontroli sądu (wyrok SN z 8 listopada 2012 r., ?II UK 90/12, OSNP 2013/19-20/233).

Nie wystarczy zatem wskazanie przez ZUS, że nie wyrażono zgody na opłacenie składki po terminie, bo nie było ku temu podstaw. Taka argumentacja, jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie ?w wyroku z 22 stycznia 2013 r. ?(III AUa 1024/12), jest równoznaczna z jej brakiem. Mamy wówczas do czynienia z działaniem ZUS o cechach całkowitej dowolności, podczas gdy powinno być w tym zakresie rzeczowo i logicznie uzasadnione, z odniesieniem się do konkretnych okoliczności sprawy.

Reklama

Odmowę można zakwestionować

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 14 listopada 2007 r. (II UK 65/07) wyjaśnił, że odmowa wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne po terminie nie wymaga wydania odrębnej decyzji, aczkolwiek jej nie wyłącza. Natomiast w uzasadnieniu uchwały z 8 stycznia 2007 r. ?(I UZP 6/06, OSNP 2007/13-14/197) SN wyjaśnił, że nie ma znaczenia, czy ZUS wydaje odrębną decyzję, czy też rozstrzyga daną kwestię jako przesłankę wydania decyzji ?o określonej treści.

W tym drugim przypadku ?w razie poddania decyzji kontroli sądowej badanie obejmuje wszystkie okoliczności, także te, które stanowiły przesłanki zaskarżonego rozstrzygnięcia. Dlatego sąd rozpoznający odwołanie od decyzji o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego bada zachowanie terminu na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz zasadność odmowy wyrażenia przez ZUS zgody na opłacenie składki po terminie.

SN w uzasadnieniu uchwały z 8 stycznia 2007 r. podkreślił, że choć w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostały określone przesłanki wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie, nie oznacza to przyznania ZUS niczym nieskrępowanego uznania ?w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku ?o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja powinna być wykonywana według sprawdzalnych, sprawiedliwych kryteriów.

W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4973) Ministerstwo Pracy wyjaśniło, że w przypadku kwestionowania rozstrzygnięcia ZUS w przedmiocie złożonego wniosku ?o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie ubezpieczony może zażądać wydania decyzji w sprawie okresów podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom, od której przysługuje mu prawo wniesienia odwołania do sądu.

podstawa prawna: art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)

Do 30 czerwca 2022 r. można złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie

Portal Statystyczny ZUS

Witamy Państwa na Portalu Statystycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oddajemy do Państwa dyspozycji profesjonalne i intuicyjne narzędzie do wyszukiwania danych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Znaleźć tu można dane statystyczne na temat płatników składek, ubezpieczonych, świadczeniobiorców, a także z zakresu orzecznictwa lekarskiego i rehabilitacji leczniczej.

Portal systematycznie zasilany będzie aktualnymi danymi statystycznymi. Pojawiać się na nim będą również publikacje wydawane przez ZUS z obszaru statystyki i prognoz aktuarialnych.

Jeżeli macie Państwo propozycje jakichkolwiek zmian dotyczących formuły strony i zamieszczanych na niej informacji, zapraszamy do odwiedzenia zakładki „uwagi i sugestie”.

Przejdź do Portalu Statystycznego

PRZYWRÓCENIE TERMINU DO OPŁACANIA SKŁADEK ZUS

Przepisy ustawy systemowej stanowią, że w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie.

Rozważania należy zacząć od tego, że przez nieopłacenie składki należy rozumieć zasadniczo trzy sytuacje, mianowicie (1) gdy składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na chorobowe, nie zostały za dany miesiąc opłacone, (2) jak i gdy wpłata miała miejsce, ale była dokonana po terminie lub (3) w niepełnej wysokości (tak J. Wantoch-Rekowski, Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz, LEX 2015).

Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS jest dokonywane na wniosek . To znaczy, że osoba zainteresowana musi wykazać się w tym wypadku inicjatywą i wystąpić o zgodę do ZUS. Gdy przekroczenie było nieznaczne i z uzasadnionych powodów, jest szansa na jego pozytywne rozpatrzenie – pisze rp.pl

W ugruntowanym orzecznictwie podkreśla się, że przepis art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej nie może być traktowany z nadmiernym rygoryzmem. Ustawodawca nie wymaga, aby przywrócenie terminu do opłacenia składki następowało wyłącznie w przypadku wyjątkowym, szczególnie uzasadnionym. Przez przypadek uzasadniony należy więc rozumieć taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została w terminie opłacona w należnej wysokości (por. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 24 czerwca 2020 r., III AUa 1077/19, LEX nr 3062022).

Jako przyczyny uzasadniające wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie wskazuje się w judykaturze następujące okoliczności: chorobę ubezpieczonego, nagły wyjazd, brak pieniędzy wywołany czynnikami niezależnymi od ubezpieczonego, siłę wyższą, wypadek losowy, czy tez inne okoliczności, które obiektywnie wyjaśniają, że zapłata składek w terminie była niemożliwa albo niezapłacenie ich w terminie było niezależne od woli ubezpieczonego, a samo niezapłacenie składek w terminie nie było spowodowane tylko zaniedbaniem (brakiem staranności) ubezpieczonego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 października 2019 r., III AUa 529/19, LEX nr 2781413).

Ponadto w doktrynie podkreśla się, że decyzja ZUS co do wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie nie może być arbitralna i dlatego też przewidziano jej kontrolę sądową. Wyposażenie organu rentowego w kompetencję wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie – mimo nieokreślenia przez ustawodawcę przesłanek wyrażania tej zgody nie oznacza przyznania temu organowi niczym nieskrępowanego uznania w uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku o wyrażenie zgody. Przyznana kompetencja winna być wykonywana bowiem według sprawdzalnych i sprawiedliwych kryteriów – dających się ocenić w postępowaniu sądowym (por. w tym zakresie wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 11 kwietnia 2019 r., III AUa 153/19, LEX nr 2781323). Ciekawe refleksje na temat granic swobody ZUS w wyrażeniu zgody na opłacenie składki po terminie znajdą Państwo w serwisie palestra.pl

Warto zapamiętać, że odmowa przywrócenia terminu opłacenia składki przez ZUS podlega kontroli Sądu ubezpieczeń społecznych i można odwołać się od odmownej decyzji ZUS.

Pismo o przywrócenie terminu opłacania składek zus — pdfdokumenty.pl

Plik pobrano już 919 razy! Pobierz już teraz plik pismo_o_przywrócenie_terminu_opłacania_składek_zus w jednym z formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Microsoft Office, Libre Office, OpenOffice, OfficeSuite i innych podobnych! Pobierz już teraz plikw jednym z formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Microsoft Office, Libre Office, OpenOffice, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Zaloguj się na swój profil PUE. · Wypełnij wniosek US-9 – Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i. Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenia emerytalne i rentowe / chorobowe. Aktualizacja formularza: 21 stycznia 2019 r.Aby przywrócić zaległy termin, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem i czekać na decyzję ZUS. W przypadku uchybień spowodowanych niezawinionym. Wniosek o przywrócenie terminu do opłacania składek. Wniosek umożliwia uzyskanie zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie.Na czym to polega? Formalnie, wniosek ten ZUS nazywa „wnioskiem o przywrócenie terminu do opłacania składek”. Gotowy wzór takiego wniosku.

uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek zus – forum

WNIOSEK. O PRZYWRÓCENIE TERMINU PŁATNOŚCI SKŁADEK. Miejscowość:. proszę o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po. Należy podkreślić, że każdy wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS rozpatruje. w uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie, […]. Procedura ubiegania się. Temat: Spóźniona składka społeczna na ZUS. Mariusz G.: Jak masz dobre uzasadnienie spóźnienia, to możesz pisać wniosek o przywrócenie terminów.wystąpienie zdarzenia losowego uniemożliwiającego albo powodującego uzasadnione trudności w dokonaniu wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie.

ZUS wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego wzór

ZUS US-9 – Wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na ubezpieczenie emerytalne i rentowe lub chorobowe.Wzór wniosku znajdziesz też tutaj. ZUS uznał, że ubezpieczenie chorobowe ustało w tym konkretnym miesiącu wskutek uiszczenia różnicy po. Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS – jak to zrobić?. ZUS wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego wzór. WNIOSEK. O PRZYWRÓCENIE TERMINU PŁATNOŚCI SKŁADEK. Miejscowość:. zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie za miesiąc:.1. W jakich sytuacjach przedsiębiorca może składać wniosek o przywrócenie terminu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przedsiębiorca, który.

Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek ZUS wzór

M Niemiec · 2017 — Natomiast samo opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenie społeczne po ustaniu z mocy prawa dobrowolnego tytułu ubezpieczenia nie powoduje dalszego trwania. Dziś napiszę na temat, konsekwencji nie opłacenia składek społecznych ZUS w terminie, mogących mieć również duże znaczenie dla nabycia prawa do. Dla przedsiębiorcy ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Opłacanie składek na to ubezpieczenie w terminie daje mu prawo do. Wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek ZUS wzór. przed Sądami w sprawach o podleganie ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek, Odnosząc się do argumentacji, jaką będzie Pan chciał wykorzystać przy negocjacji z ZUS-em (organem rentowym), składając wyjaśnienia do ZUS-u.

Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu płatności składek

nieznaczne, występujące incydentalnie przekroczenie terminu opłacania składki, – ?wysokość kwoty niedopłaty. Stanowisko ZUS. Gdy ZUS pozytywnie. Przystępując do tego ubezpieczenia, uzyskuje on gwarancję (pod ustawowymi warunkami) uzyskania takich świadczeń jak: zasiłek chorobowy, Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą dobrze wiedzą, jak ważne jest terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. w celu zachowania ciągłości ubezpieczenia chorobowego ma możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po. Przywrócenie terminu do opłacania składek ZUS – jak to zrobić?. znajdziecie Państwo na stronach internetowych ZUS, w tym wzór wniosku o.

Składki ZUS po terminie nie pozbawią chorobowego przedsiębiorcy

1 stycznia 2022 r. przestaną obowiązywać absurdalne przepisy, które pozwalały ZUS na niewypłacanie zasiłków chorobowych przedsiębiorcom, którzy w przeszłości spóźnili się z opłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe bądź opłacili tę składkę w niepełnej wysokości.

Źródło: shutterstock.com

Wśród wprowadzonych z dniem 1 stycznia rozwiązań, o które wnioskował Rzecznik MŚP znalazło się m.in. uchylenie obecnie obowiązującej zasady, zgodnie z którą nieterminowe opłacenie składek powoduje ustanie dobrowolnych ubezpieczeń. Przedsiębiorcy objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia należności do ZUS po terminie, przy czym nie będzie już trzeba składać wniosku o przywrócenie terminu na opłacenie składek.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz konsekwentnie zabiegał o wprowadzenie rozwiązań mających na celu uproszczenie rozliczeń z ZUS oraz uniknięcie sytuacji, w których przedsiębiorca tracił prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na skutek nieprawidłowości w rozliczeniach, o których nie miał wiedzy. Tylko w 2019 r. było ponad 150 tys. takich spraw, co świadczy o wadze i skali problemu.

– Przepisy obowiązujące biznes powinny być przyjazne, a zbędna biurokracja – likwidowana. Takie były intencje Rządu, gdy rekomendował ustawodawcy uchwalenie Konstytucji Biznesu. Przedsiębiorca nie może być karany brakiem świadczeń za przeoczenie terminu, o którym nie został przez ZUS wcześniej poinformowany – komentuje Adam Abramowicz.

Poniżej dwie przykładowe interwencje Rzecznika MŚP na wniosek przedsiębiorców, którym ZUS odmówił wypłaty świadczenia chorobowego:

W dniu 7 kwietnia 2021 r. do Rzecznika MŚP trafił wniosek przedsiębiorcy, którego małżonka była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego jako osoba współpracująca. Biuro rachunkowe przedsiębiorcy popełniło błąd w rozliczeniach i dokumentach dotyczących lipca 2020 r. Był to błąd czysto techniczny. Po zorientowaniu się, iż błąd ten nastąpił, biuro rachunkowe przekazało niezwłocznie korektę dokumentów rozliczeniowych. Wskutek tej korekty należności za lipiec 2020 r., które początkowo opłacone były w wysokości wynikającej z dokumentów, okazały się niewystarczające – z dokumentów wynikała wyższa kwota do opłacenia. Skutkowało to wyrzuceniem małżonki przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego, a w konsekwencji – odmową wypłaty świadczeń.

ZUS odmówił wyrażenia zgody na opłacenie składki za lipiec 2020 r. po terminie, argumentując, iż zgoda ta ma charakter wyjątkowy. Rzecznik MŚP wystąpił do ZUS z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień w sprawie, wskazując, iż ten przypadek był uzasadniony, a wbrew twierdzeniom ZUS, zgoda na opłacenie składki nie ma charakteru wyjątkowego.

Po interwencji Rzecznika ZUS wyraził zgodę na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za lipiec 2020 r. po terminie. W konsekwencji zmienił też decyzję dotyczącą podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Do Rzecznika zwrócił się przedsiębiorca, któremu odmówiono przywrócenia terminu do opłacenia składki chorobowej za czerwiec 2020 r. ZUS argumentował to okolicznością wyrażenia zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie w 2003 r.

Rzecznik MŚP wystąpił z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień do ZUS Oddział w Lublinie, w którym podniósł, iż organ rentowy nie ma dowolności w rozstrzyganiu w tego typu sprawach, powinien działać według sprawdzalnych i sprawiedliwych kryteriów. Zdaniem Rzecznika MŚP, nie można uznać za sprawiedliwe i uwzględniające sprawdzalne kryteria odmówienie zgody na opłacenie składki po terminie jedynie dlatego, iż 17 lat temu taką zgodę wyrażono.

W odpowiedzi na wniosek Rzecznika, ZUS wskazał, iż przedsiębiorca nie złożył wniosku o wydanie decyzji w przedmiocie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, tym samym uniemożliwił weryfikację rozstrzygnięcia ZUS przez sąd. W konsekwencji ZUS podtrzymał stanowisko w sprawie.

Pisemne wystąpienia Rzecznika MŚP w przedmiocie dobrowolnych ubezpieczeń chorobowych

Źródło: Rzecznik MŚP

Choroba, wypadekZUS

키워드에 대한 정보 wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór

다음은 Bing에서 wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  중보기도 말씀 구절 | (따라하는기도시리즈) 잠자며 듣는 기도, 자면서 듣는 기도 / 장재기 목사 Eng Sub 151 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  대한 갑상선 학회 | [시연용] C0021Aako 대한갑상선내분비외과학회 갑상선암 수술 안내 일반 22036 투표 이 답변

See also  Polski Dyplom W Anglii | Wróciłem Do Uk Co Się Stało? 상위 84개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników.

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Import #składek #ZUS #właścicieli, #współwłaścicieli, #pracowników.


YouTube에서 wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Import składek ZUS właścicieli, współwłaścicieli, pracowników. | wyjaśnienie w sprawie przyczyn niepłacenia składek zus wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment