Wyjścia Prywatne W Godzinach Pracy | Ewidencja Czasu Pracy 2020 – Jak Zapisać Wyjścia Prywatne Pracownika 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wyjścia prywatne w godzinach pracy – Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Tomek Pluta 이(가) 작성한 기사에는 조회수 172회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.

Samowolne opuszczenie stanowiska pracy bez zgody pracodawcy jest naruszeniem jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych, o którym mowa w art. 100 §2 ust. 1 kodeksu pracy. W każdym razie – wyjścia prywatne w godzinach pracy odbywają się na pisemny wniosek pracownika i po akceptacji pracodawcy.Wyjścia prywatnego pracownik nie musi odpracować. Natomiast przepisy nie przyznają mu prawa do wynagrodzenia za czas wyjść prywatnych, a zatem co do zasady powinno być ono za ten czas potrącone.Jak się okazuje, opuszczenie miejsca pracy bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu pracodawcy lub reprezentującemu go w tej materii pracownikowi jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Ustawodawca wskazuje, że w niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie ma możliwości odmówienia przepustki pracownikowi.

Table of Contents

wyjścia prywatne w godzinach pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika – wyjścia prywatne w godzinach pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Program do Ewidencji Czasu Pracy podpowie, jak zapisać wyjścia prywatne pracownika i ich późniejsze odrobienie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.ewidencjaczasupracy.com.pl
#ewidencjaczasupracy

wyjścia prywatne w godzinach pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wyjście prywatne w czasie pracy – poznaj przepisy Kodeksu …

Każde prywatne wyjście w czasie pracy traktowane jest jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. Gdy pracodawca zgodzi się, aby pracownik w …

+ 여기에 보기

Source: www.unicard.pl

Date Published: 7/5/2021

View: 2699

Kiedy możliwe jest wyjście w ciągu dnia pracy w celu …

Tak zwane wyjścia prywatne, czyli zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, wymagają złożenia przez pracownika pisemnego wniosku i …

+ 더 읽기

Source: www.rodzinaipraca.gov.pl

Date Published: 4/17/2022

View: 1640

Wyjścia prywatne w godzinach pracy – co to? Na jakich … – inEwi

Odpracowanie wyjść prywatnych nie może powodować jednak, że pracownik nie będzie mógł zachować wymaganego przepisami odpoczynku dobowego lub …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: inewi.pl

Date Published: 11/4/2021

View: 4384

Wyjście prywatne w godzinach pracy a odpracowanie

Pracownik może skorzystać z opcji wyjścia prywatnego w godzinach pracy w celu załatwienia prywatnych spraw. Jednak pracodawca musi wyrazić na to …

+ 여기에 표시

Source: ipersonel.pl

Date Published: 8/15/2021

View: 965

Wyjścia prywatne w czasie pracy – Portal Kadrowy

Na wniosek pracownika pracodawca może zwolnić pracownika od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Jak udzielać i rozliczać wyjścia prywatne pracowników …

+ 여기에 보기

Source: www.portalkadrowy.pl

Date Published: 2/28/2021

View: 3994

Potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego

Wyjście prywatne w czasie pracy … Wyjścia prywatne to inaczej zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wyjścia takie wymagają …

+ 여기에 표시

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 11/30/2022

View: 2732

Odpracowywanie prywatnych wyjść w godzinach pracy – Lex

Ważne jest jednak to, aby o odpracowanie prywatnego wyjścia w godzinach pracy, pracownik zwrócił się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem. LEX Navigator.

+ 여기에 더 보기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 3/25/2021

View: 262

Odpracowanie wyjścia prywatnego – Vademecum kadrowego

Istotą tego wyjątku jest to, że czas odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, nie stanowi pracy w godzinach …

+ 여기에 더 보기

Source: www.vademecumkadrowego.pl

Date Published: 8/25/2022

View: 4144

Zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych

Odpracowanie wyjścia prywatnego. Pracownik ma możliwość odpracowania zwolnienia, gdyż godziny obejmujące wyjście prywatne nie są wliczane do czasu pracy i nie …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 6/28/2022

View: 9622

주제와 관련된 이미지 wyjścia prywatne w godzinach pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ewidencja Czasu Pracy 2020 - jak zapisać wyjścia prywatne pracownika
Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika

주제에 대한 기사 평가 wyjścia prywatne w godzinach pracy

  • Author: Tomek Pluta
  • Views: 조회수 172회
  • Likes: 좋아요 1개
  • Date Published: 최초 공개: 2020. 1. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Uwyij2asrkE

Jak rozliczać wyjścia prywatne w czasie pracy?

Wyjścia prywatnego pracownik nie musi odpracować. Natomiast przepisy nie przyznają mu prawa do wynagrodzenia za czas wyjść prywatnych, a zatem co do zasady powinno być ono za ten czas potrącone.

Czy można odmówić wyjścia prywatnego?

Jak się okazuje, opuszczenie miejsca pracy bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu pracodawcy lub reprezentującemu go w tej materii pracownikowi jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Ustawodawca wskazuje, że w niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie ma możliwości odmówienia przepustki pracownikowi.

Ile może trwać wyjście prywatne?

Wyjścia prywatne a czas pracy

Zgodnie z kodeksem pracy wyjścia prywatne nie są zaliczane do czasu pracy. W dniu, w którym została udzielona nam zgoda na wyście prywatne wyjdziemy wcześniej, niż wskazuje harmonogram. Co ciekawe, wyjście prywatne może trwać nawet cały dzień pracy o ile pracodawca wyrazi na to zgodę.

Czy tzw wyjście prywatne może trwać cały dzień?

Prawo nie daje żadnych wytycznych, co do długości wyjścia prywatnego, co oznacza, że w danym dniu pracy może trwać ono od kilkunastu minut po cały dzień roboczy.

Czy odrabianie godzin w pracy jest legalne?

Czy zatem możliwe jest, aby pracownik pracował po 68 h tygodniowo? Po pierwsze należy wskazać, ustawa kodeks pracy nie reguluje pojęcia „odrabiania godzin”. Zatem pracodawca, u którego pracownik nie mógł świadczyć pracy, wskutek przestoju nie może żądać od pracownika, aby ten „odrobił” te godzinny w innym czasie.

Czy pracodawca może odmówić wyjścia do lekarza?

Wizyta u lekarza, sprawa w urzędzie czy wywiadówka w szkole – każdemu pracownikowi może zdarzyć się potrzeba wyskoczenia na chwilę z pracy. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość – zawsze za zgodą pracodawcy. Podziel się artykułem: Pracodawca może zwolnić pracownika z pracy w celu załatwienia spraw osobistych.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na wyjście prywatne?

Samowolne opuszczenie stanowiska pracy bez zgody pracodawcy jest naruszeniem jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych, o którym mowa w art. 100 §2 ust. 1 kodeksu pracy. W każdym razie – wyjścia prywatne w godzinach pracy odbywają się na pisemny wniosek pracownika i po akceptacji pracodawcy.

Czy mogę wyjsc z pracy jak się zle czuję?

210 § 4 K.p.). Pracownik może odmówić wykonywania pracy ze względu na swoje złe samopoczucie psychiczne i fizyczne w razie łącznego wystąpienia dwóch przesłanek: złego stanu psychofizycznego, niezapewniającego bezpiecznego wykonywania pracy, wystąpienia zagrożenia dla innych osób.

Czy pracownik musi odrobic godziny?

Odrabianie pracy za przestój

Po pierwsze należy wskazać, ustawa kodeks pracy nie reguluje pojęcia „odrabiania godzin”. Zatem pracodawca, u którego pracownik nie mógł świadczyć pracy, wskutek przestoju nie może żądać od pracownika, aby ten „odrobił” te godzinny w innym czasie.

Czy pracownik może wyjsc szybciej z pracy?

Zasadniczo zatem, będąc pracownikiem, nie można opuścić stanowiska pracy bez zgody zwierzchnika. By móc np. wcześniej wyjść z pracy w celach prywatnych, zatrudniony powinien otrzymać zgodę swojego zwierzchnika. Z uwagi na cele dowodowe, część specjalistów podkreśla, że pracownik powinien otrzymać taką zgodę na piśmie.

Czy pracownik może wyjść z pracy do lekarza?

Zwalniając pracownika od pracy w celu załatwienia przez niego prywatnej sprawy, na przykład wizyty u lekarza, pracodawca nie wlicza czasu tego zwolnienia do czasu pracy. W tym okresie bowiem pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Pracodawca może zwolnić pracownika pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia.

O której wychodzi się z pracy?

Wyjście z pracy możliwe jest po jej zakończeniu.

Jeśli zatem pracujesz do 16.00 to powinieneś wyjść z pracy dopiero o 16:01. Do 16.00 musisz być gotowy do pracy na swoim stanowisku. Pracodawca może w regulaminie pracy zawrzeć informacje, ze pracownik ma np.

Czy można wziąć 4 godziny urlopu?

na 4 godziny, czyli do wyczerpania puli urlopowej, a w konsekwencji pozostałe 4 godziny pracownik będzie musiał w tym dniu przepracować. Tylko w tego rodzaju przypadkach dopuszczalne jest udzielenie urlopu na część (np. połowę) dnia pracy.

Czy można urlop brac na godziny?

„Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop”.

Czy można wziac urlop z dnia na dzień?

Te dni wlicza się do wysokości całego należnego wymiaru urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika. Istnieje możliwość wykorzystania tych dni jeden po drugim, a pracownik powinien zgłosić żądanie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Czy można odpracować wyjście prywatne przed wyjściem?

Nie ma co do zasady możliwości, aby pracownik odpracował wyjście prywatne w godzinach pracy w niedzielę, jeśli zakład pracy nie pracuje w niedzielę. Odpracowanie wyjścia prywatnego w godzinach pracy może mieć miejsce jeszcze przed dniem czy dniami, w których te wyjścia prywatne w godzinach pracy będą mieć miejsce.

Co to jest wyjście służbowe z pracy?

Podróż służbowa jest to podróż poza stałe miejsce wykonywania pracy przez pracownika na polecenie pracodawcy. Wykonywanie zadania służbowego jest czasem pracy od momentu wyjścia z domu pracownika.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a kodeks pracy

Wyjścia prywatne w godzinach pracy polega na tym, że pracownik, który normalnie pracuje w określonych godzinach, np. od 8.00 do 16.00 wychodzi wcześniej, umawiając się z pracodawcą, że te niedopracowane godziny pracy odrobi w tym samym dniu po powrocie z wyjścia prywatnego albo w innym dniu. Teoretycznie wyjścia prywatne w godzinach pracy są sprawą prostą – pracownik zwalnia się z pracy na parę godzin, a potem w ustalonym terminie te brakujące godziny odrabia.

W praktyce sprawa nie jest taka prosta. Przede wszystkim wyjścia prywatne w godzinach pracy, a przede wszystkim konieczność ich odpracowania nie mogą naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Odpoczynek dobowy to, zgodnie z art. 132 §1 kodeksu pracy, 11 godzin, w czasie których pracownik powstrzymuje się od wykonywania pracy.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy

Do tego powstaje również pytanie, czy wyjścia prywatne w godzinach pracy odpracowywane w innym dniu, ale przed rozpoczęciem dniówki pracowniczej mogą doprowadzić do naruszenia doby pracowniczej? Ponieważ – jak się okazuje w praktyce, takie wyjścia prywatne w godzinach pracy potrafią sprawić sporo problemów, omówmy szerzej to zagadnienie.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a kodeks pracy

Jeśli chodzi o kodeks pracy, to wyjścia prywatne w godzinach pracy reguluje w zasadzie jeden przepis. Zgodnie z art. 151 §2(1) kodeksu pracy:

Nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 (czyli odpoczynku dobowego i tygodniowego).

I tyle. Odpracowanie wyjścia prywatnego w godzinach pracy nie jest pracą w nadgodzinach. Sprawa jednak nie jest taka oczywista. Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy (o nadgodzinach pisaliśmy szerzej tutaj: dodatki za nadgodziny 50 i 100 procent, praca w weekendy a kodeks pracy, praca 6 dni w tygodniu, praca w niedziele i święta, czas wolny za nadgodziny – jeśli interesuje Cię ta tematyka, poczytaj).

Wyjścia prywatne w godzinach pracy i konieczność ich odpracowania skutkuje tym, że norma dobowa czasu pracy może zostać naruszona, ale zgodnie z powołanym powyżej przepisem nie jest to praca w nadgodzinach. Z punktu widzenia rozliczania czasu pracy wyjście prywatne w godzinach jest traktowane jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. Uwaga – przepis wskazuje jasno, że chodzi o wyjścia prywatne w godzinach pracy odbywające się za zgodą pracodawcy.

Czas pracy a wyjścia prywatne w godzinach pracy

Jeśli pracownik samowolnie opuszcza stanowisko pracy bez zgody pracodawcy, to jest to podstawa nawet do rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, bez zachowania okresu wypowiedzenia (pisaliśmy więcej tutaj: za co pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie). Samowolne opuszczenie stanowiska pracy bez zgody pracodawcy jest naruszeniem jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych, o którym mowa w art. 100 §2 ust. 1 kodeksu pracy.

W każdym razie – wyjścia prywatne w godzinach pracy odbywają się na pisemny wniosek pracownika i po akceptacji pracodawcy. W praktyce w wielu zakładach pracy funkcjonuje tzw. zeszyt wyjść prywatnych, gdzie pracownicy odnotowują godziny opuszczenia zakładu pracy w czasie dniówki roboczej i powrotu do pracy, odnotowują również datę, w jakiej miało miejsce odpracowanie wyjścia prywatnego. Nie jest to jednak wystarczające rozwiązanie – dopiero pisemny wniosek pracownika oraz zgoda pracodawcy pozwalają na stwierdzenie, że chodzi o wyjścia prywatne w godzinach pracy. Te wnioski zresztą zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej są częścią dokumentacji pracowniczej, związanej z czasem pracy.

Szkolenie z rozliczania czasu pracy – kolejny kurs online w naszej ofercie

Wyjścia prywatne w godzinach pracy mogą zostać odpracowane w tym samym miesiącu, w którym miały miejsce albo w innym miesiącu. W praktyce to rozróżnienie ma bardzo ważne znaczenie. Kodeks pracy nie precyzuje, w jakich terminach wyjścia prywatne w godzinach pracy mają być odpracowane. Może to natomiast zrobić sam pracodawca, wskazując np. w regulaminie pracy, kiedy najpóźniej pracownik ma odpracować wyjścia prywatne w godzinach pracy, czy takie wyjście prywatne w czasie pracy może odpracować niejako z góry, zanim do tego wyjścia prywatnego w godzinach pracy dojdzie.

Czas pracy

Może się też okazać, że pracownik nie odpracował wyjścia prywatnego. Skutkiem czego w danym miesiącu nie dopracował wymiaru czasu pracy, a to z kolei powoduje obniżenie wynagrodzenia (możliwe jest w tym wypadku obniżenie wynagrodzenia nawet do poziomu niższego niż minimalne wynagrodzenie 2021 – pisaliśmy o tym więcej tutaj: czy pracownik może dostać mniej niż minimalna). Należy tu bowiem pamiętać o ogólnej zasadzie z art. 80 kodeksu pracy, zgodnie z którą wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną.

W praktyce, jeśli wyjścia prywatne w godzinach pracy są odrabiane jeszcze w tym samym miesiącu, w którym miały miejsce, to nie ma to wpływu na wynagrodzenie pracownika – po prostu pracownik w tym miesiącu przepracuje cały należny wymiar czasu pracy. Nieco inaczej natomiast będzie, jeśli pracownik wyjścia prywatne w godzinach pracy odpracowuje w innym miesiącu.

W takiej sytuacji w miesiącu, w którym pracownik wyszedł prywatnie w godzinach pracy wynagrodzenie pracownika jest pomniejszone, a w miesiącu, w którym wyjścia prywatne w godzinach pracy były odrabiane, wynagrodzenie będzie odpowiednio niższe. Pokażmy to na konkretnym przykładzie.

Przykład: pracownik pracuje na pełnym etacie, od poniedziałku do piątku po 8 godzin, otrzymuje pensję zasadniczą 2800 zł (pisaliśmy więcej tutaj: 2800 brutto ile to netto na pół etatu). 8 marca w poniedziałek miało miejsce wyjście prywatne w godzinach pracy – pracownik wyszedł 3 godziny wcześniej. Te 3 godziny odrobił 9 marca. W tym miesiącu zatem przepracował dokładnie tyle, ile powinien, a zatem jego wynagrodzenie za ten miesiąc wyniesie 2800 zł brutto.

Nieco inaczej byłoby, gdyby pracownik odpracował to wyjście prywatne w godzinach pracy nie w marcu, ale np. 7 kwietnia. Wówczas w marcu 2021 brakuje tych 3 godzin do pełnego wymiaru, a więc wynagrodzenie pracownika za marzec wyniesie:

2800 zł – 2800 zł / 184 (godziny do przepracowania w marcu) * 3 = 2754,35 zł

Z kolei w kwietniu pracownik przepracował więcej o te 3 godziny, a więc jego wynagrodzenie wyniesie:

2800 zł + 2800 zł / 168 (godzin do przepracowania w kwietniu) = 2850 zł

Jak widzisz, wyjścia prywatne w godzinach pracy mają w praktyce znaczenie z punktu widzenia ustalenia wynagrodzenia za pracę. W marcu jest inna liczba godzin do przepracowania niż w kwietniu, a więc to nie jest tak, że jeśli w danym miesiącu mają miejsce wyjścia prywatne w godzinach pracy i pracownik zarobi o X zł mniej, to dokładnie o X zł więcej zarobi w tym miesiącu, w którym te wyjścia prywatne odrabia.

Odpracowanie wyjścia prywatnego – kiedy możliwe?

Odpracowanie wyjścia prywatnego

Wyjścia prywatne w godzinach pracy mogą być odpracowane zarówno tego samego dnia, w którym wyjście prywatne miało miejsce, jak i w innym dniu. Nie ma natomiast absolutnie możliwości, aby wyjścia prywatne w godzinach pracy były odpracowywane w dniu wolnym od pracy, np. w sobotę.

Przykładowo – pracownik wyszedł prywatnie w piątek. Umówił się z pracodawcą, że to wyjście prywatne w godzinach pracy odrobi w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Takie ustalenie terminu odrabiania wyjścia prywatnego jest niedopuszczalne, pracownik musi te brakujące godziny pracy odpracować w dniu, który jest dla niego dniem roboczym.

Jedyny wyjątek w tym zakresie to sytuacja, w której wyjścia prywatne w godzinach pracy z obowiązkiem ich odrobienia dotyczą pracownika, zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przykładowo pracownik zatrudniony na pół etatu pracuje po 8 godzin w poniedziałek i wtorek, 4 godziny w środę, a czwartek i piątek ma wolne. Jeśli wyjście prywatne miało miejsce np. w poniedziałek, to pracownik może je odpracować w czwartek czy piątek, bo to nie są dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale dni wolne grafikowo.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy pracownik może odpracowywać zarówno na koniec swojej dniówki pracowniczej, jak i przed rozpoczęciem pracy danego dnia. Przykładowo, jeśli pracownik pracuje od 8.00 do 16.00 i jednego dnia wyszedł wcześniej o godzinę na swój pisemny wniosek, to może tą brakującą godzinę odrobić pracują w ten sposób: 8 – 17 albo w ten sposób: 7 – 16.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy mogą dotyczyć również pracowników, którzy mają ustawowy zakaz pracy w nadgodzinach. Jeśli np. takie wyjście prywatne planuje pracownik czy pracownica w ciąży, to czy ona musi je potem odrobić, skoro nie może pracować – zgodnie z art. 148 kodeksu pracy – więcej niż 8 godzin na dobę? A przecież odpracowanie wyjścia prywatnego, jeśli pracownik pracuje na pełnym etacie, wymaga pracy ponad 8 godzin na dobę (pisaliśmy więcej tutaj: kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży, L4 w ciąży kto płaci).

O ile co do pracowników niepełnosprawnych nie ma wątpliwości, że mogą oni odrabiać wyjścia prywatne w godzinach pracy, tak w przypadku pracownic w ciąży nie ma takiej możliwości, jeśli pracują one na pełnym etacie i nie mają dni wolnych, w których mogłyby takie wyjścia prywatne odrobić. Nie dotyczy to sytuacji, w której wyjście prywatne w pracy ma być odrobione jeszcze tego samego dnia. Wówczas pracownica pracuje np. od 8.00 do 11.00, następnie wychodzi na 2 godziny, po czym wraca do pracy i pracuje do 18.00. Ona w tym dniu pracowała 8 godzin, a więc nie naruszyła przepisu art. 148 kodeksu pracy.

Z kolei odpracowanie wyjścia prywatnego w godzinach pracy przez pracownika, opiekującego się dzieckiem do lat 4 w innym dniu niż dzień, w którym to wyjście prywatne w godzinach pracy miało miejsce, wymaga zgody tego pracownika. Bez zgody pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 pracodawca nie może zmusić go do pracy ponad 8 godzin na dobę. A zatem w jego wypadku również co do zasady wyjścia prywatne w godzinach pracy możliwe są do odrobienia jedynie tego samego dnia, w których miały miejsce, a w innym dniu jedynie za zgodą pracownika.

Powstaje tu zatem dziwna sytuacja, w której na wyjście prywatne w godzinach pracy pracownik musi mieć zgodę szefa, a potem szef musi mieć zgodę pracownika na odpracowanie wyjścia prywatnego w innym dniu, niż miało ono miejsce. Oczywiście pracodawca może wyrazić zgodę na wyjście prywatne pod warunkiem odpracowania go tego samego dnia.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy i ich odrabianie

Aby unikać powyższych nieporozumień warto w regulaminie pracy czy np. zarządzeniu porządkowym sprecyzować, kiedy i na jakich zasadach wyjścia prywatne w godzinach pracy mają zostać odpracowane i kto w ogóle może z takiego rozwiązania skorzystać.

Wróćmy jeszcze do wniosku pracownika o udzielenie wyjścia prywatnego w godzinach pracy. Wniosek taki powinien mieć formę pisemną. Taki wniosek musi być przez pracodawcę przechowywany jako część dokumentacji pracowniczej związanej z czasem pracy. Wniosek o wyjście prywatne w godzinach pracy pracownik może złożyć również emailem, o ile nie budzi wątpliwości, kto jest nadawcą wiadomości, a pracodawca wydrukuje go i załączy do dokumentacji pracowniczej, jeśli dokumentację prowadzi w formie papierowej.

Sama treść wniosku nie jest regulowana przepisami. Pracownik może napisać pismo, zatytułowane „Wniosek o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw prywatnych”, a w treści: W związku z koniecznością załatwienia spraw osobistych proszę o zwolnienie mnie od pracy w dniu xx.xx.xxxx. w godzinach od 14.00 do 16.00. Zobowiązuję się do odpracowania nieobecności w terminie uzgodnionym.

Dodać jeszcze należy, iż nie jest możliwe, aby pracownik odpracował wyjścia prywatne w godzinach pracy w niedzielę. Niedziela jest co do zasady dniem wolnym od pracy ustawowo, a kiedy praca w niedzielę jest dopuszczalna, decyduje przepis art. 151(10) kodeksu pracy. Nie ma co do zasady możliwości, aby pracownik odpracował wyjście prywatne w godzinach pracy w niedzielę, jeśli zakład pracy nie pracuje w niedzielę. Odpracowanie wyjścia prywatnego w godzinach pracy może mieć miejsce jeszcze przed dniem czy dniami, w których te wyjścia prywatne w godzinach pracy będą mieć miejsce. Należy jedynie pamiętać, że jeśli np. pracownik rozchoruje się czy zrezygnuje, w każdym razie nie dojdzie do wyjścia prywatnego w godzinach pracy, to okazuje się, że pracował więcej niż powinien – każda bowiem nieobecność usprawiedliwiona pomniejsza wymiar czasu pracy do przepracowania. Może zatem dojść do powstania nadgodzin, które pracodawca będzie musiał odpowiednio zrekompensować.

Wyjście prywatne w czasie pracy – poznaj przepisy Kodeksu pracy!

Czy przerwa na załatwianie spraw osobistych, a co za tym idzie – wyjście prywatne w czasie pracy – jest ugruntowana przepisami prawnymi? I czy zwykła prośba o wcześniejsze wyjście z pracy wystarczy, jeśli pracownik chce skorzystać z takiej opcji? Wyjaśniamy zgodnie z Kodeksem pracy!

Czym są wyjścia prywatne w czasie pracy?

Do banku, apteki, lekarza, urzędu, paczkomatu, odebrać dziecko ze szkoły czy przedszkola… Większości z nas przynajmniej raz zdarzyło się wyjście prywatne w czasie pracy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aby w godzinach pracy opuścić zakład (lub zgodnie z trybem pracy wielu firm – wyjść z domu podczas home office), konieczna jest prośba o wcześniejsze wyjście z pracy.

Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo osoba zatrudniona, która pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00, planuje wyjście do lekarza w czasie pracy (od godziny 11:00 do 12:30). Nie może zrobić tego bez wiedzy i zgody przełożonego – takie zachowanie zostałoby odebrane jako samowolne opuszczenie miejsca pracy i mogłoby skutkować np. karą porządkową, ale nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek o wyjście prywatne w godzinach pracy.

Jest jeszcze jedna możliwość, uregulowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z artykułem nr 141 „pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych”. Za ten czas podwładny nie otrzyma jednak wynagrodzenia, a informacje o godzinnej przerwie powinny znaleźć się w zakładowym regulaminie lub zapisach umowy.

Jak powinien wyglądać wniosek o wyjście prywatne w czasie pracy?

Jeśli pracodawca nie przewiduje codziennej, 60-minutowej przerwy, a pracownik chce z powodów osobistych opuścić zakład w godzinach pracy, może złożyć wspomniany już pisemny wniosek o wyjście prywatne.

Przepisy nie definiują tego, co musi zawierać dokument, ani w jaki sposób czy w jakim terminie powinien zostać przedłożony. Warto w nim umieścić dane, stanowisko i odręczny podpis pracownika, dokładną datę i godzinę planowanej absencji, a także powód wyjścia prywatnego oraz proponowaną datę odrobienia nieobecności (jeśli chce je odpracować).

Prośba o wcześniejsze wyjście z pracy koniecznie musi zostać zaakceptowana (podpisana) przez przełożonego. Jest to szczególnie ważne, gdyby podczas przepustki pracownik uległ wypadkowi.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na wyjście prywatne w godzinach pracy?

Kodeks pracy nie podaje listy powodów, które mogą uprawniać do otrzymania przez pracownika przepustki z pracy. Najczęściej wnioski dotyczą wizyty u lekarza, w placówce diagnostycznej czy urzędzie. Ostateczna decyzja w dużej mierze zależy jednak od woli pracodawcy, który nie musi wyrazić zgody na wyjścia prywatne w godzinach pracy.

Przykład:

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w dni robocze w godzinach 8:00-16:00, chciałby wyjść z pracy o 14:30, aby móc pójść do fryzjera. Jego pracodawca uznał jednak ten powód za zbyt błahy i nie wyraził na to zgody.

Są jednak sytuacje, kiedy pracodawca bezwzględnie powinien udzielić podwładnemu zgody na opuszczenie zakładu pracy – jeśli ma on np. stawić się w sądzie, na komendzie policji czy w prokuraturze. Jeśli pracownik korzysta z przepustki z innych powodów, nie powinien robić tego nagminnie, a jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Odpracowanie wyjścia prywatnego. Czy jest możliwe?

Każde prywatne wyjście w czasie pracy traktowane jest jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna. Gdy pracodawca zgodzi się, aby pracownik w godzinach pracy opuścił zakład z powodów osobistych, ten może odpracować ten czas, np. przychodząc wcześniej do pracy czy zostając po godzinach. Dzięki temu nieobecność nie pomniejszy wysokości jego wynagrodzenia.

Odpracowanie prywatnego wyjścia z pracy powinno nastąpić przed końcem okresu rozliczeniowego, w którym miło ono miejsce. Pracownik może wyrównać liczbę godzin tego samego dnia co dodatkowa przerwa, jak i w innym terminie ustalonym wraz z pracodawcą (także przed planowanym wyjściem). Jeśli wyjście prywatne trwa kilka godzin, możliwe jest odpracowanie go w partiach (po kilka godzin w kilka dni).

Przykład:

Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, w środę 26.01.2022 roku musi wyjść z pracy o godzinie 12:00, aby odwiedzić lekarza. Ustalił zatem z pracodawcą, że 25.01.2022 oraz 27.01.2022 roku zostanie w pracy po dwie godziny dłużej, natomiast 28.01.2022 – jedną godzinę dłużej.

Należy także mieć na uwadze, że odpracowanie wyjścia prywatnego nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, a więc nie uprawnia do otrzymania finansowej rekompensaty za dłuższe zostanie w zakładzie (zapis Kodeksu pracy, art. 151 § 21). Nie może również w żaden sposób naruszać prawa osoby zatrudnionej do odpoczynku dobowego i tygodniowego. Zgodnie z przepisami, każdemu pracownikowi przysługuje prawo minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu jednej doby oraz 35 godzin w każdym tygodniu. Nie powinno również mieć miejsca w dni wolne od pracy.

Wynagrodzenie za wyjście prywatne w godzinach pracy. Zasady wyliczania

Jak już wspominaliśmy, godzin obejmujących wyjście celu załatwienia spraw osobistych nie wlicza się do czasu pracy, zatem nie przysługuje za nie wynagrodzenie (chyba że inaczej postanowiono w wewnątrzzakładowym regulaminie). Pracodawca może jednak uznać za wyjątki sytuacje, gdy osoba zatrudniona opuszcza zakład pracy, aby udać się do sądu czy na posterunek policji.

W pozostałych sytuacjach, jeśli pracownik chce otrzymać zgodne z umową wynagrodzenie zasadnicze, powinien odpracować wyjście prywatne w czasie godzin pracy.

Jeśli opuszczenie zakładu w celach prywatnych, a następnie odpracowanie wyjścia, przypada w jednym miesiącu, wówczas wyliczając wynagrodzenie dla pracownika nie trzeba modyfikować stałej kwoty wypłaty. Natomiast w przypadku, gdy osoba zatrudniona odpracowała wyjście prywatne w innym terminie, należy:

w miesiącu, w którym pracownik wyszedł z pracy wcześniej w celach prywatnych, wynagrodzenie stosownie obniżyć;

w miesiącu, w którym pracownik odpracował wyjście prywatne, jego wynagrodzenie należy podwyższyć o odpracowane godziny.

Ze względu na to, że wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach jest różny, wyliczanie wynagrodzenia powinno uwzględniać ten aspekt, ale tym samym może skutkować różnymi kwotami wynagrodzenia.

Przykład:

Miesięczne wynagrodzenie pracownika X, zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin na podstawie umowy o pracę, wynosi 4000 zł. W lutym 2022 z powodów prywatnych wyszedł on z pracy 3 godziny wcześniej, co odpracował w marcu.

Wynagrodzenie w lutym:

4000 : 160 (wymiar czasu pracy w tym miesiącu) = 25 zł

25 zł x 3 godziny wyjścia prywatnego = 75 zł

4000 zł – 75 zł = 3925 zł

Wynagrodzenie w marcu

4000 : 184 = 21,73 zł

21,73 zł x 3 godziny odpracowane za styczeń = 65, 19 zł

4000 zł + 65,19 zł = 4065,19 zł

Ewidencja wyjść prywatnych podczas pracy. Jak ją prowadzić?

Wyjście prywatne w godzinach pracy powinno być możliwe wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. W niektórych zakładach pracy funkcjonuje także książka wyjść służbowych i prywatnych, w której osoby zatrudnione wpisują datę i godzinę opuszczenia zakładu. Ten sposób jednak nie sprawdzi się w dużych korporacjach, gdzie korzystniejsza okaże się rejestracja czasu pracy.

Dlaczego ewidencja wyjść prywatnych jest tak ważna? Pierwszym ryzykiem jest sytuacja, w której pracownik pod nieobecność w biurze ulegnie wypadkowi. Jeśli nie powiadomił o wyjściu przełożonego, wówczas zdarzenia nie będzie można uznać za wypadek przy pracy (brak związku między pracą a wypadkiem). Sytuacja nie jest prostsza, gdy osoba zatrudniona złoży wniosek o wyjście prywatne w godzinach pracy i otrzyma stosowną zgodę – nawet wtedy nie ma gwarancji, że wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy, jednak pracownikowi grozi mniej przykrych konsekwencji.

Po drugie nieusprawiedliwione wyjścia prywatne, bez wiedzy i zgody pracodawcy, generują koszty dla firmy. Pracownik, zamiast wykonywać swoje obowiązki, poświęca czas na załatwienie spraw osobistych. Krótka, sporadyczna absencja może nie odbije się za bardzo na portfelu pracodawcy, ale regularne wyjścia prywatne wielu osób, w połączeniu np. ze spóźnieniami, to nawet tysiące złotych miesięcznie i godziny niewykorzystanych zasobów.

Rejestruj czas pracy pracowników i bądź na bieżąco!

Jak widzisz, prośba o wcześniejsze wyjście z pracy w celu załatwienia spraw prywatnych to nie tak znów rzadki przypadek. Może zdarzyć się, że pracownik będzie musiał opuścić zakład pracy kilka godzin szybciej niż zwykle, co powinno być poprzedzone złożeniem stosownego wniosku oraz odpowiednio rozliczone lub odpracowane.

Chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy zaczynają i kończą pracę o właściwej godzinie, a do tego szybciej rozliczać czas pracy? Niezastąpiony okaże się system rejestracji czasu pracy (RCP), który pozwala nawet na integracje z programami kadrowo-płacowymi.

Zaciekawił Cię taki temat? Przeczytaj więcej na jego temat artykule 10 powodów, dla których warto wdrożyć system rejestracji czasu pracy. A jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz wiedzieć, co system rejestracji czasu pracy może dać Twojej firmie – skontaktuj się z nami!

Chcę dowiedzieć się więcej

Przeczytaj także:

✔️ Monitorowanie czasu pracy pracownika. Jak robić to skutecznie i co zyskasz?

✔️ Sprytniej, szybciej, wydajniej, czyli optymalizacja procesów w firmie. Co daje?

✔️ Jak wygląda kontrola Państwowej Inspekcji Pracy?

Potrącenie z wynagrodzenia za wcześniejsze wyjścia z pracy

Każdy pracownik może poprosić pracodawcę o zwolnienie z pracy w celu załatwienia różnych swoich spraw. Jednak czas wyjścia prywatnego należy odpracować lub przygotować się na potrącenie z wynagrodzenia.

Wyjście prywatne w czasie pracy

Wyjścia prywatne to inaczej zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wyjścia takie wymagają złożenia przez pracownika wniosku i zaakceptowania go przez przełożonego. Przepisy nie regulują jednak ani treści takiego wniosku, ani sposobu i terminu jego złożenia. Prawo pozostawia tu dużą swobodę, dlatego sprawy związane z udzielaniem takich zwolnień są często uregulowane w wewnętrznych przepisach, np. w regulaminie pracy.

Przykład 1.

Pan Adam otrzymał telefon od żony, która miała wypadek samochodowy. W związku z tym o godzinie 13:00 poprosił przełożonego o zwolnienie z pracy do końca dnia, czyli na 2 godziny wcześniej (powinien pracować do godziny 15:00). Przełożony poprosił o złożenie wniosku o wyjście prywatne i zadeklarowanie, czy pan Adam zamierza odpracować czas zwolnienia, a następnie zaakceptował wniosek pracownika.

Samowolne opuszczenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Dlatego pracownik powinien pamiętać o poinformowaniu przełożonego o wyjściu prywatnym. Co ważne, pracodawca nie ma obowiązku się na nie zgodzić.

Przykład 2.

Pani Joanna miała umówioną wizytę u kosmetyczki o godzinie 14:30 (powinna pracować do godziny 16:00). Dlatego poprosiła przełożonego o możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy. Przełożony uznał, że powód jest zbyt błahy i nie wyraził zgody na wyjście prywatne.

Pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na wyjście prywatne pracownika.

Odpracowanie wyjścia prywatnego

Wyjście prywatne pracownik może odpracować, ale jest to nieobowiązkowe i zależy od decyzji zatrudnionego. Odpracowywanie wcześniejszego wyjścia powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Jednak gdy z jakichś względów nie jest to możliwe, pracodawca może wymagać podpisania zobowiązania do odrobienia godzin pracy w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odpracowanie nie stanowi pracy w nadgodzinach, a więc nie uprawnia do dodatkowej rekompensaty z tego tytułu. By czas odpracowywania prywatnego wyjścia z pracy nie liczył się jako godziny nadliczbowe, wniosek o wyjście prywatne musi zostać złożony w formie pisemnej.

Przykład 3.

Pani Joanna przychodzi do pracy na godzinę 8:00, następnie na swój pisemny wniosek w godzinach od 12:00 do 14:00 załatwia swoje prywatne sprawy, po czym wraca do zakładu pracy i kontynuuje pracę do godziny 18:00, zamiast normalnie do godziny 16:00. W tym przypadku praca ponad standardowe godziny nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Ponadto jeżeli pracownik decyduje się na odpracowanie wyjścia prywatnego, to nie może ono naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Odpracowanie wyjścia prywatnego nie powinno następować w dni wolne od pracy: z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, niedziele i święta wolne od pracy, ponieważ wtedy pojawiłby się obowiązek oddania kolejnego dnia wolnego od pracy.

Przykład 4.

Pan Witold w poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku wyszedł z pracy 6 godzin wcześniej. Złożył odpowiedni wniosek, w którym poinformował, że odpracuje wyjście prywatne 25, 26 oraz 27 sierpnia 2020 roku, zostając w te dni dłużej – codziennie po 2 godziny. Odpoczynek dobowy został zachowany, więc pracodawca zgodził się na wyjście prywatne i jego odpracowanie w proponowanych terminach.

Jeżeli wyjście prywatne pracownika i odpracowanie tego wyjścia przypada w tym samym miesiącu, wtedy podczas wyliczania wynagrodzenia nie ma potrzeby dokonywać dodatkowych obliczeń, a wynagrodzenie pracownika pozostaje niezmienione. Odmiennie jest, gdy pracownik odpracował wyjście prywatne w innym miesiącu. W takim przypadku podczas wyliczania wynagrodzeń:

w miesiącu, w którym nastąpiło wyjście w celach prywatnych, wynagrodzenie podlega odpowiedniemu obniżeniu;

w miesiącu odpracowania wyjścia prywatnego kwotę wynagrodzenie należy powiększyć o godziny, w których pracownik odpracował to wyjście.

Przy różnych wymiarach czasu pracy w poszczególnych miesiącach takie wyliczenie prowadzić będzie do otrzymania różnych kwot wynagrodzenia. Oznacza to, że obniżenie pensji za prywatne wyjście może nie być równe kwocie wynagrodzenia za czas przepracowany. Natomiast jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe, akordowe lub prowizyjne, wówczas powyższych wyliczeń przy wyjściach prywatnych wykonywać nie trzeba.

Przykład 5.

Pani Dorota jest zatrudniona na cały etat z wynagrodzeniem zasadniczym 6000 zł brutto. W sierpniu 2020 roku skorzystała z wyjścia prywatnego i nie było jej w pracy przez 2 godziny. Czas ten odpracowała we wrześniu 2020 roku.

Wynagrodzenie za pracę w sierpniu:

6000 zł : 160 (godziny do przepracowania w sierpniu) = 37,50 zł;

37,5 zł x 2 (godziny wyjścia prywatnego) = 75 zł;

6000 zł – 75 zł = 5 925 zł.

Wynagrodzenie za pracę we wrześniu:

6000 zł : 176 (godziny do przepracowania we wrześniu) = 34,09 zł;

34,09 zł x 2 (godziny wyjścia prywatnego) = 68,18 zł;

6000 zł + 68,18 zł = 6068,18 zł.

Pani Dorota za odpracowany czas dostała o 6,81 zł mniej (75 zł – 68,18 zł), niż potrącono jej z tytułu prywatnego wyjścia; jest to wyliczenie prawidłowe.

Potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego

Wyjścia prywatnego pracownik nie musi odpracować. Natomiast przepisy nie przyznają mu prawa do wynagrodzenia za czas wyjść prywatnych, a zatem co do zasady powinno być ono za ten czas potrącone. Wyjścia prywatne mają zatem charakter nieodpłatny, chyba że kwestia ta została odmiennie uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, tylko gdy przewidują to przepisy prawa pracy.

Przykład 6.

Pan Tomasz pracuje na cały etat z wynagrodzeniem 4000 zł brutto. W sierpniu 2020 roku skorzystał z wyjścia prywatnego i nie było go w pracy przez 5 godzin. Pan Tomasz nie będzie odpracowywał tego wyjścia. Pracodawca w sierpniu wypłaci mu pomniejszone wynagrodzenie:

4000 zł : 160 (godziny do przepracowania w sierpniu) = 25 zł

25 zł x 5 (godziny wyjścia prywatnego) = 125 zł

4000 zł –125 zł = 3875 zł.

Pan Tomasz w sierpniu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 3875 zł brutto.

Potrącenie z wynagrodzenia z tytułu wyjścia prywatnego bez zgody pracownika jest możliwe jedynie w miesiącu, w którym miało ono miejsce, oraz w kolejnym. W innym terminie jest to możliwe wyłącznie za pisemną zgodą pracownika. Jeśli pracownik nie wyrazi takiej zgody, pracodawca może dochodzić swych roszczeń wyłącznie na drodze sądowej.

Na skróty Rozliczaj wygodnie kadry i płace online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia Prowadź elektroniczne akta osobowe

Prowadź elektroniczne akta osobowe Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS i US Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Przykład 7.

Pani Karolina w sierpniu wyszła z pracy wcześniej o 1 godzinę i tego nie odpracowała. W sierpniu i we wrześniu pracodawca nie potrącił jej tego wyjścia prywatnego z wynagrodzenia. Potrącenie z wynagrodzenia sierpniowego możliwe będzie do wykonania, z tytułu wyjścia prywatnego, w wynagrodzeniu za październik dopiero po wyrażeniu zgody przez panią Karolinę.

Pracownicy czasami korzystają z wyjść prywatnych w godzinach pracy. Pracodawcy muszą natomiast znać zasady, na jakich pracownicy mogą ten czas odpracować, a także wiedzieć, jak wygląda potrącenie czasu nieprzepracowanego z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenie z wynagrodzenia czasu wyjścia prywatnego w systemie wFirma.pl

W systemie wFirma.pl można w łatwy sposób dokonać potrącenia z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego. W zakładce KADRY » PRACOWNICY » SZCZEGÓŁY PRACOWNIKA » CZAS PRACY wprowadza się informacje na temat czasu pracy. W zależności od indywidualnych potrzeb można wprowadzać zmiany w liczbę godzin pracy poprzez AKCJE » GODZINY PRACY.

Jeżeli pracownik skorzystał z wyjścia prywatnego i ustalił z pracodawcą, że czas ten nie będzie obrabiany, dzięki opcji POTRĄCANE czas taki może zostać potrącony z wynagrodzenia, o czym więcej w artykule Ewidencja czasu pracy w systemie wFirma.pl.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy – co to? Na jakich zasadach są możliwe?

Z pewnością większości z nas zdarzyło się choć raz wyjść z pracy w prywatnym celu. Jak się okazuje, zachowanie takie rodzi pewne konsekwencje i chcąc zachować się zgodnie z prawem i obowiązującymi w firmie zasadami należy spełnić kilka podstawowych warunków. W jaki sposób zachować się, kiedy chcesz wyjść wcześniej z pracy lub po prostu oddalić się na chwilę? Właśnie dla osób zadających sobie takie pytania przygotowaliśmy krótki poradnik.

Konieczność odebrania ważnej paczki, załatwienia urzędowej sprawy lub dowiezienia dziecka do przedszkola czy szkoły – tego rodzaju sytuacje przydarzają się niezwykle często. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy przebywamy w miejscu pracy i nie może tak po prostu wyjść. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Ewidencja czasu pracy w firmie

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, jest z mocy prawa zobligowany do prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz listy obecności pracowników. Na podstawie tych dokumentów obliczane są później wynagrodzenia, wszelkiego typu urlopy oraz dni wolne. Bardzo często pracodawcy wymagają od swoich podwładnych także tego, aby pamiętali o tym, że z formalnego punktu widzenia należy złożyć wniosek o wyjście prywatne. Ma to bowiem szczególne znaczenie przede wszystkim w przypadku, gdy pracownik, który miał w danym czasie przebywać w miejscu pracy, będzie mieć wypadek lub dozna jakiegoś innego urazu. Przepustka w pracy lub przepustki do pracy pozwolą wykazać podczas kontroli ze strony ubezpieczyciela, czy pracownik o konkretnej godzinie znajdował się na terenie zakładu, czy też w innym miejscu.

Czym jest wyjście prywatne w godzinach pracy?

Jak się okazuje, opuszczenie miejsca pracy bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu pracodawcy lub reprezentującemu go w tej materii pracownikowi jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Ustawodawca wskazuje, że w niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie ma możliwości odmówienia przepustki pracownikowi. Należą do nich przede wszystkim okoliczności, gdy osoba zatrudniona musi stawić się w sądzie, prokuraturze czy w komendzie policji. Wówczas przepustka w pracy zostaje przyznana od ręki i pracownik może opuścić firmę na tak długo, jak to będzie konieczne.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy – o czym trzeba pamiętać?

To, że w Kodeksie pracy uwzględniono wyjścia prywatne w godzinach pracy nie oznacza, że należy prawa tego nadużywać. Zaleca się oczywiście zachowanie umiaru i wnioskowanie wyłącznie w ważnych sprawach, które nie mogą zaczekać. W przepisach nie znajdziemy co prawda listy powodów, dla których możemy opuścić zakład pracy, ale przyjmuje się, że należą do nich na przykład wizyta u lekarza czy wszelkiego rodzaju obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Bardzo wiele zależy w tym obszarze także od wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnionych w nim osób. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w dużych zakładach pracy, w których listę obecności i rejestrację czasu pracy traktuje się bardzo poważnie, a inaczej w niewielkich firmach, gdzie dopuszcza się większą elastyczność. Jak już wspomniano, wszystko jest kwestią rozsądku i świadomości, z jakimi następstwami wiąże się wniosek o wyjście prywatne.

Odpracowywanie wyjść prywatnych?

Kluczowe znaczenie w przypadku wyjść prywatnych ma to, w jaki sposób należy uwzględniać je przy obliczaniu miesięcznego czasu pracy. Zgodnie z uregulowaniami ustawowymi, wyjść takich nie można zaliczyć do czasu pracy, a więc w praktyce konieczne jest odpracowanie wyjścia prywatnego w innym terminie. Nie ma tutaj znaczenia to, jaki dzień wybierzemy. Bardzo często pracownicy po prostu zostają danego dnia dłużej w pracy i tym samym mogą mówić o przepracowaniu pełnego wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy. Wyjście prywatne może także zająć nawet kilka godzin i niezbędne będzie odpracowanie tego czasu stopniowo, na przykład przez kilka dni. Wszystko zależy tutaj od porozumienia między pracownikiem i pracodawcą. Najważniejszą kwestią jest bowiem wypracowanie takiego modelu, który będzie odpowiadać obu stronom.

Jak prowadzić ewidencję wyjść prywatnych?

Odpracowanie wyjść prywatnych nie może powodować jednak, że pracownik nie będzie mógł zachować wymaganego przepisami odpoczynku dobowego lub tygodniowego. Zgodnie z Kodeksem pracy osobie zatrudnionej przysługuje prawo do minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu jednej doby i 35 godzin w tygodniu. Co do zasady, pracownik powinien odrobić godziny do końca roku rozliczeniowego, ale jeśli jest to niemożliwe, obowiązek ten zostanie przeniesiony na kolejny rok. Pod tym względem bardzo ważne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji czasu pracy, w tym także wyjść prywatnych. Coraz więcej pracodawców prowadzi elektroniczny rejestr, dzięki czemu wszystkie potrzebne dane są katalogowane w jednym miejscu i można w łatwy sposób je odszukać. W ewidencji należy zanotować datę oraz godzinę opuszczenia zakładu pracy oraz powrotu do firmy, jak i celu wyjścia prywatnego. Przy każdym wpisie musi znaleźć się podpis pracownika oraz osoby udzielającej przepustki.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a wynagrodzenie

Opuszczenie siedziby firmy w czasie godzin pracy wiąże się nie tylko z koniecznością późniejszego odpracowania tych godzin, ale może skutkować także zmianą wysokości wynagrodzenia. Istnieją jednak przypadki, w których pracodawca może wydać decyzję o tym, że pracownik otrzyma wypłatę za okres, w którym korzystał z możliwości wyjścia prywatnego. Mowa jednak wyłącznie o szczególnych sytuacjach takich jak wspomniana już wcześniej wizyta w sądzie czy prokuraturze. W pozostałych okolicznościach, jeśli pracownik odrobi godziny, może liczyć na standardowe i zgodne z umową wynagrodzenie. Jeżeli z jakichś powodów odrobienie tego czasu nie będzie możliwe, wtedy strony mogą dojść do porozumienia polegającego na tym, że pensja zostanie zmniejszona proporcjonalnie do liczby godzin, które pracownik przebywał poza zakładem pracy.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy

Odbiory paczek, odwiezienie dziecka do szkoły, pilna sprawa w urzędzie. To czynności które z pewnością zdarzają się każdemu z nas. Nie trwają one jednak tak długo by wykorzystywać cały dzień urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie. Dlatego na tę okoliczność powstała możliwość wnioskowania o wyjście prywatne w godzinach pracy. Wyjścia prywatne w godzinach pracy to częsty sposób na rozwiązywanie takich sytuacji. W jaki sposób zachować się, kiedy chcemy skorzystać z tej możliwości?

Wyjścia prywatne a prawo pracy

Należy pamiętać, że opuszczenie stanowiska pracy bez uprzedniego zezwolenia przełożonego, jest dużym naruszeniem zasad pracy. Jednak nie oznacza to, że nie można w czasie pracy wyjść prywatnie. Istnieje kilka wyjątkowych okoliczności w których pracodawca jest zobligowany udzielenia pracownikowi czasu wolnego na załatwienie osobistych spraw. Taką okolicznością może być stawienie się w sądzie lub prokuraturze. Jednak zdarza się, że powód potrzeby wyjścia prywatnego w czasie pracy jest inny. W celu dopełnienia wszelkich formalności oraz uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z opuszczenia stanowiska pracy wystarczy postąpić zgodnie z założeniami kodeksu pracy.

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę, w związku z obowiązującymi przepisami, są zobligowani do prowadzenia listy obecności pracowników oraz ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Dzięki tym narzędziom przedsiębiorcy obliczają wynagrodzenia, urlopy oraz nadgodziny. Zatem zadaniem pracownika jest złożenie wniosku, który zostanie uwzględniony w ewidencji czasu pracy oraz na liście obecności.

Wyjścia prywatne a czas pracy

Zgodnie z kodeksem pracy wyjścia prywatne nie są zaliczane do czasu pracy.

W dniu, w którym została udzielona nam zgoda na wyście prywatne wyjdziemy wcześniej, niż wskazuje harmonogram. Co ciekawe, wyjście prywatne może trwać nawet cały dzień pracy o ile pracodawca wyrazi na to zgodę.

Odpracowanie wyjść prywatnych

Pracownik ma możliwość umówienia się z pracodawcą, że odpracuje nieobecność w pracy w późniejszym czasie. Najczęściej odpracowanie następuje do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, pracodawca może od nas wymagać zobowiązania się do odrobienia tych godzin w następnym okresie rozliczeniowym.

Podczas ustalania terminu w którym pracownik odpracuje wyjście prywatne, należy pamiętać o prawach pracownika wynikających z z kodeksu pracy. Kodeks mówi, że pracownikowi przysługuje odpoczynek dobowy, czyli zgodnie z art. 132 §1 kodeksu pracy, 11 godzin, w czasie których pracownik powstrzymuje się od wykonywania pracy.

W przypadku w którym po wyjściu prywatnym pracownik wróci do pracy i zostanie w niej dłużej, aby odpracować wyjście prywatne, czas ten nie będzie traktowany jako godziny nadliczbowe, ponieważ nie zostanie przekroczony dobowy rozkład czasu pracy.

Reasumując, pracodawca nie ponosi dodatkowych kosztów w przypadku odpracowania przez pracownika wyjścia prywatnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umówimy się na odpracowanie czasu pracy w nocy, w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Ewidencja wyjść służbowych i prywatnych

Jak już wcześniej zostało wspomniane pracodawca ma obowiązek dokumentowania czasu pracy pracowników. Oznacza to, że w każdym przedsiębiorstwie powinna funkcjonować ewidencja wyjść prywatnych i służbowych. W przypadku firm, które korzystają z elektronicznej listy obecności jest znacznie łatwiejsze. Korzystając z rozwiązania RCPonline pracownicy w systemie mogą składać wniosek o wyjście prywatne. Następnie otrzymać jego akceptację a wychodząc zaznaczyć, że właśnie z takiego wyjścia korzystają. Na elektronicznej liście obecności RCPonline przejrzyście widać datę i godzinę opuszczenia firmy i powrotu do niej.

Co więcej można także dodać informację w komentarzu jaki jest cel tego wyjścia!

Ścieżka wnioskowania z RCPonline o czas wolny z tytułu prywatnego wyjścia podczas czasu pracy jest krótsza niż w tradycyjnej formie. RCPonline to świetne rozwiązanie na takie i wiele innych niestandardowych sytuacji.

Sprawdź sam i przekonaj się jak proste może być zarządzanie czasem pracy pracowników oraz jego rozliczanie.

Prywatne wyjście w godzinach pracy za odpracowaniem tylko według firmowych reguł

Kto z nas nie musiał wyjść w godzinach pracy z biura czy zakładu, np. na miesiącami oczekiwaną wizytę lekarską czy rozpoczęcie roku szkolnego dziecka? Nie da się bowiem ukryć, że takie wizyty lub uroczystości z reguły odbywają się w godzinach pracy. Jeżeli wyczerpaliśmy już pulę urlopu na żądanie (4 dni w skali roku), to powstaje pytanie, co może w takiej sytuacji zrobić zarówno pracownik, jak i pracodawca, aby interesy i bezpieczeństwo prawne każdej ze stron było zachowane w przypadku konieczności „wyjścia prywatnego” w czasie pracy.

Reklama

Brak regulacji

Kwestia odpracowania wyjścia prywatnego budzi wiele problemów praktycznych, gdyż nie jest wystarczająco i jednoznacznie uregulowana w kodeksie pracy. Pracownik może zwrócić się do pracodawcy o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, jednak dopuszczalna długość takiego zwolnienia nie jest uregulowana przepisami. Tak samo zresztą jak okres, do którego pracownik ma odpracować takie zwolnienie oraz sposób obliczenia liczby godzin pracy przypadających do odpracowania.

W związku z brakiem szczegółowych regulacji prawnych w tym zakresie, pracodawcy mają pewną swobodę w ustalaniu zasad odpracowywania wyjścia prywatnego. Niemniej jednak muszą uważać na kilka kwestii.

To nie nadgodziny

Jedyną regulacją dotyczącą wyjścia prywatnego w kodeksie pracy jest art. 151 § 2

1

Reklama

, wyraźnie wskazujący, że „nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych odpracowanie zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych”. Przepis ten został wprowadzony do kodeksu w sierpniu 2013 r. Do tego czasu powszechną praktyką i ryzykiem pracodawcy było zaliczanie odpracowywanego czasu na poczet nadgodzin. Takie sytuacje mogły mieć miejsce w przypadku np. wielogodzinnych wyjść prywatnych czy takich, które obejmują cały dzień pracy. Prawo nie daje żadnych wytycznych, co do długości wyjścia prywatnego, co oznacza, że w danym dniu pracy może trwać ono od kilkunastu minut po cały dzień roboczy.

Najpierw zgłoszenie

Choć dyspozycja art. 151 § 2

1

k.p. wydaje się jasna – że odpracowanie wyjścia prywatnego nie stanowi nadgodzin – to jednak pracodawca uchroni się od potraktowania i rozliczenia czasu pracy poświęconego na odpracowanie jako nadgodzin jedynie wtedy, gdy zostaną dochowane określone formalności.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

Zdecydowanie taką formalnością jest złożenie przez pracownika wniosku o zgodę na wyjście prywatne na piśmie. Jedynie w przypadku dochowania tej formalności pracodawca może polegać na regulacji art. 151 § 2

1

Reklama

k.p. wyłączającej z nadgodzin odpracowanie przez podwładnego takiego wyjścia.

Przepisy nie nakazują, aby również zgoda pracodawcy była udzielona w formie pisemnej. Pracodawca może jej więc udzielić także ustnie. Jednak podejmuje wówczas ryzyko, że w przypadku odpracowania przez pracownika wyjścia, czas pracy zostanie uznany za nadgodziny, włącznie z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Wskazana forma pisemna

W interesie pracodawcy leży, aby zobowiązać pracowników do składania takich wniosków na piśmie. Odpowiednie wytyczne może zawierać np. regulamin pracy, układ zbiorowy pracy czy wewnętrzna polityka pracodawcy. Gdy w danym zakładzie zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników i nie ma spisanych żadnych wewnętrznych polityk ani wytycznych dla załogi, pracodawca powinien umieścić takie instrukcje w informacji pisemnej dla pracowników, o której mówi art. 29 § 3 in finem k.p. jako uszczegółowienie instrukcji dotyczącej „potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiana nieobecności w pracy”.

W tym kontekście najprostszą metodą dla pracodawcy byłoby stworzenie odpowiedniego wzoru wniosku. Innym wariantem jest też uzupełnienie o opcję wyjścia prywatnego wniosku urlopowego, na którym pracownik w odpowiedniej rubryce odznaczałby charakter nieobecności w pracy. W takiej sytuacji dział kadr i płac nie będzie miał wątpliwości, czy czas odpracowania przez podwładnego wyjścia w celach prywatnych należy zaliczyć do nadgodzin, czy nie. Co więcej, rekomendowane jest, aby na takim wniosku o wyjście prywatne zawarta była również deklaracja, co do terminu jego odpracowania.

Wniosek dotyczący wyjścia prywatnego pracownik musi złożyć przed jego rozpoczęciem. Z kolei pracodawca może, ale nie musi, wyrazić zgodę na to wyjście. Jeśli odmówi, opuszczenie przez pracownika stanowiska pracy może zostać uznane za nieusprawiedliwione i samowolne oddalenie się z miejsca pracy ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami.

Termin odpracowania

Z drugiej strony przepisy pozostawiają pełną dowolność co do formy, w której strony powinny ustalić termin na odpracowanie wyjścia prywatnego. Może to nastąpić również w formie ustnej lub nawet mailowej. Rekomendowane jest, aby takie ustalenia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą były odpowiednio udokumentowane (chociażby w formie mailowej). Dzięki temu dział kadr i płac będzie wiedział, jak rozliczyć taką nieobecność i jej ewentualne odpracowanie.

Reklama

Należy jednak zauważyć, że prawo nie nakłada obowiązku odpracowania wyjścia prywatnego. Pracodawca może potraktować taką nieobecność jak np. urlop bezpłatny albo dodatkowy płatny urlop. Warunkiem jest jednak, aby te same zasady obowiązywały wszystkich pracowników. W przeciwnej sytuacji możemy mieć do czynienia z nierównym traktowaniem pracowników.

Jeśli w firmie obowiązuje zasada odpracowywania wyjść prywatnych, pracodawca zgadzając się na odpracowanie przez podwładnego wyjścia prywatnego musi pamiętać o pewnych ograniczeniach. Przede wszystkim obowiązek odrobienia wyjścia z pracy w celach osobistych nie może naruszać dobowych ani tygodniowych minimalnych norm odpoczynku (11 godzin w ciągu doby i 35 w tygodniu). Co do zasady, nie może ono również ingerować w system pięciodniowego tygodnia pracy lub minimalnej liczby dni wolnych od pracy.

Przepisy nie narzucają terminu, w którym pracownik powinien odpracować wyjście prywatne. Zatem każdorazowo będzie to zależeć od pracodawcy i wewnętrznych ustaleń. Zazwyczaj pracodawcy określają, że powinno to nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym lub w danym miesiącu.

Z zachowaniem limitów

Liczba godzin możliwych do odpracowania wyjść prywatnych determinowana jest zarówno przez prawo pracownika do dobowego oraz tygodniowego odpoczynku, jak również zależy od systemu czasu pracy, do którego przynależy dany zatrudniony.

Różnice w odpracowaniu można zilustrować na przykładzie osoby zatrudnionej w podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy. Liczba godzin do odpracowania nie jest bowiem uniwersalna dla każdego systemu. W systemie równoważnym, w sytuacji świadczenia pracy do 12 godzin, opcja odrobienia wyjścia prywatnego jest bardziej restrykcyjna.

Reklama

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy może maksymalnie odpracować 5 godzin, czyli łącznie może świadczyć pracę przez 13 godzin. Większa liczba godzin pracy spowodowałaby naruszenie jego prawa do 11-godzinnego odpoczynku.

Przykład

W dniu, w którym podwładny świadczy pracę w wymiarze 12 godzin, dopuszczalne jest odpracowanie tylko 1 godziny wyjścia prywatnego bez naruszenia odpoczynku dobowego. Dlatego jedynie odpracowanie wyjścia prywatnego po zrealizowaniu pełnej normy dobowej albo tygodniowej, ale z zachowaniem prawa pracownika do odpoczynku, nie będzie traktowane jako praca w nadgodzinach (jeżeli nie złoży on pisemnego wniosku, o którym mowa wyżej).

Nie można też odpracować kilkugodzinnego wyjścia prywatnego z pracy w sobotę. Oznaczałoby to bowiem, że podwładny musiałby pracować sześć dni w tygodniu, co jest sprzeczne z zasadą pięciodniowego tygodnia pracy. Gdyby jednak pracownik wziął cały dzień wolny jako dzień dodatkowy (czyli faktycznie w danym tygodniu pracy pracował cztery dni robocze), to oznacza, że mógłby takie całodniowe wyjście odpracować w sobotę. Nie zmieniłoby to bowiem wymiaru jego tygodniowego czasu pracy.

Co z wynagrodzeniem

Jedną z kluczowych kwestii dla każdego zatrudnionego jest prawo do wynagrodzenia, które w kontekście wyjścia prywatnego ulega pewnym modyfikacjom. Również w tym zakresie przepisy k.p. nie przychodzą z pomocą pracodawcom, gdyż nie rozstrzygają wątpliwości dotyczących wpływu wyjść prywatnych na wynagrodzenie.

Reklama

W tym zakresie pomocna może być jedna z podstawowych zasad k.p., wnikająca z art. 80. Zgodnie z nią wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zaś za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Oznacza to, że nie we wszystkich przypadkach za czas wyjścia podwładnego w godzinach pracy w sprawach prywatnych pracodawca wypłaci wynagrodzenie. Ma obowiązek udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy za wynagrodzeniem, bez obowiązku jego odpracowywania, tylko w przypadkach szczegółowo wymienionych w przepisach prawa – np. konieczności stawienia się na wezwanie do sądu, prokuratury, policji czy urzędu. Nie można go mylić z wyjściem w celach osobistych, które nie znajdują się w żadnym katalogu wskazanym przez prawo, w tym w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielenia pracownikom zwolnienia od pracy.

Oznacza to, że wyjściem prywatnym z pracy wymagającym zgody pracodawcy i ewentualnie odpracowania jest np. wyjście do lekarza. Natomiast wyjście z pracy np. honorowego krwiodawcy w celu oddania krwi to usprawiedliwiona nieobecność w pracy, za którą należy się wynagrodzenie bez konieczności jej odpracowywania.

Kłopot z rozliczeniem

Kwestia rozliczania wyjść prywatnych jest najmniej kłopotliwa dla pracodawców, którzy wynagradzają pracowników według stawki godzinowej. Pensja stanowi wówczas iloczyn liczby przepracowanych godzin i stawki określonej w treści przepisów płacowych albo wiążącej strony umowy. Zgodnie z tą zasadą, za miesiąc, w którym pracownik skorzystał z wyjścia prywatnego, otrzyma on wynagrodzenie proporcjonalnie pomniejszone. Z kolei za miesiąc, w którym to wyjście odpracował, uzyska odpowiednio podwyższoną pensję.

Więcej wysiłku ze strony pracodawcy wymaga odpowiednie naliczanie wynagrodzenia w przypadku wyjść prywatnych osób opłacanych stałą stawką miesięczną. W takiej sytuacji pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za czas wyjścia w godzinach pracy. Powinno ono zostać wypłacone łącznie z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym wolne zostało odpracowane.

Nawet w porze nocnej

Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik odpracował brakujący czas pracy w porze nocnej. Jednak za taką pracę będzie mu przysługiwał dodatek. Cytowany art. 151 § 2

Reklama

1

k.p. nie wyłącza bowiem – odmiennie niż w przypadku nadgodzin – obowiązywania przepisów dotyczących dodatku za pracę w porze nocnej. Jeżeli przez to odpracowanie nie zostaną naruszone przysługujące pracownikowi normy dobowego oraz tygodniowego odpoczynku, nie ma znaczenia, kiedy odpracuje on czas wolny.

Zdaniem autorki

Karolina Stawicka, adwokat, kieruje praktyką prawa pracy w kancelarii Bird & Bird

Biorąc pod uwagę szczątkowy charakter regulacji prawnych dotyczących wyjść prywatnych oraz dość dużą elastyczność pracodawcy w przyjęciu konkretnego modelu w swoim zakładzie, rekomendowane jest, aby pracodawcy przyjęli stałe i transparentne rozwiązania w tym zakresie, np. poprzez włącznie ich do wewnętrznych regulaminów. Jedynie wtedy zarówno pracownicy, jak i działy kadrowo-płacowe będą miały jasność, jak w danym zakładzie należy traktować takie wyjścia i jakie są ich konsekwencje dla organizacji i czasu pracy oraz wpływ na wynagrodzenie osoby korzystającej z takich wyjść.

Za wcześnie na wersję on-line

Regulacja kodeksowa dotycząca formy pisemnej wniosku o zgodę na wyjście prywatne nie odpowiada wyzwaniom świata współczesnego i trendowi cyfryzacji wszelkich dokumentów, w tym płacowo-kadrowych. Posiłkując się przepisami kodeksu cywilnego należy uznać, że o zachowaniu formy pisemnej decydować będzie umieszczenie własnoręcznego podpisu pracownika pod wnioskiem albo opatrzenie go bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Zasadniczo pracownicy nie dysponują bezpiecznym podpisem elektronicznym, więc pracodawcy pozostaje przyjmowanie takich wniosków podpisanych w oryginale przez podwładnego.

Kiedy możliwe jest wyjście w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw prywatnych?

Tak zwane wyjścia prywatne, czyli zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, wymagają złożenia przez pracownika pisemnego wniosku i zaakceptowania prośby przez przełożonego. Wyjście prywatne jest jednak nieobecnością niepłatną i jeśli pracownik nie odpracuje tego czasu pracy, pracodawca może obniżyć mu z tego tytułu wynagrodzenie.

Zasady udzielania wyjść prywatnych

Jedynym formalnym wymogiem udzielenia zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych jest pisemny wniosek pracownika. Przepisy nie regulują już jednak treści takiego wniosku czy terminu jego składania, pozostawiając w tym zakresie swobodę stronom stosunku pracy. Możliwe jest zatem nawet, że wniosek zostanie napisany na zwykłej kartce papieru i złożony na 5 min przed wyjściem pracownika, gdyby wydarzyło się coś nagłego, wymagającego takiego działania. Sprawy związane z udzielaniem takich zwolnień mogą być uregulowane np. w regulaminie pracy. Formalnie wniosek nie musi mieć uzasadnienia, ale zawarcie takiego wyjaśnienia w piśmie należałoby uznać za pożądane, gdyż może ono wpłynąć na decyzję przełożonego akceptującego wniosek.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy – co to? Na jakich zasadach są możliwe?

Z pewnością większości z nas zdarzyło się choć raz wyjść z pracy w prywatnym celu. Jak się okazuje, zachowanie takie rodzi pewne konsekwencje i chcąc zachować się zgodnie z prawem i obowiązującymi w firmie zasadami należy spełnić kilka podstawowych warunków. W jaki sposób zachować się, kiedy chcesz wyjść wcześniej z pracy lub po prostu oddalić się na chwilę? Właśnie dla osób zadających sobie takie pytania przygotowaliśmy krótki poradnik.

Konieczność odebrania ważnej paczki, załatwienia urzędowej sprawy lub dowiezienia dziecka do przedszkola czy szkoły – tego rodzaju sytuacje przydarzają się niezwykle często. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy przebywamy w miejscu pracy i nie może tak po prostu wyjść. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Ewidencja czasu pracy w firmie

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, jest z mocy prawa zobligowany do prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz listy obecności pracowników. Na podstawie tych dokumentów obliczane są później wynagrodzenia, wszelkiego typu urlopy oraz dni wolne. Bardzo często pracodawcy wymagają od swoich podwładnych także tego, aby pamiętali o tym, że z formalnego punktu widzenia należy złożyć wniosek o wyjście prywatne. Ma to bowiem szczególne znaczenie przede wszystkim w przypadku, gdy pracownik, który miał w danym czasie przebywać w miejscu pracy, będzie mieć wypadek lub dozna jakiegoś innego urazu. Przepustka w pracy lub przepustki do pracy pozwolą wykazać podczas kontroli ze strony ubezpieczyciela, czy pracownik o konkretnej godzinie znajdował się na terenie zakładu, czy też w innym miejscu.

Czym jest wyjście prywatne w godzinach pracy?

Jak się okazuje, opuszczenie miejsca pracy bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu pracodawcy lub reprezentującemu go w tej materii pracownikowi jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Ustawodawca wskazuje, że w niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie ma możliwości odmówienia przepustki pracownikowi. Należą do nich przede wszystkim okoliczności, gdy osoba zatrudniona musi stawić się w sądzie, prokuraturze czy w komendzie policji. Wówczas przepustka w pracy zostaje przyznana od ręki i pracownik może opuścić firmę na tak długo, jak to będzie konieczne.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy – o czym trzeba pamiętać?

To, że w Kodeksie pracy uwzględniono wyjścia prywatne w godzinach pracy nie oznacza, że należy prawa tego nadużywać. Zaleca się oczywiście zachowanie umiaru i wnioskowanie wyłącznie w ważnych sprawach, które nie mogą zaczekać. W przepisach nie znajdziemy co prawda listy powodów, dla których możemy opuścić zakład pracy, ale przyjmuje się, że należą do nich na przykład wizyta u lekarza czy wszelkiego rodzaju obowiązki związane z opieką nad dziećmi. Bardzo wiele zależy w tym obszarze także od wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnionych w nim osób. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w dużych zakładach pracy, w których listę obecności i rejestrację czasu pracy traktuje się bardzo poważnie, a inaczej w niewielkich firmach, gdzie dopuszcza się większą elastyczność. Jak już wspomniano, wszystko jest kwestią rozsądku i świadomości, z jakimi następstwami wiąże się wniosek o wyjście prywatne.

Odpracowywanie wyjść prywatnych?

Kluczowe znaczenie w przypadku wyjść prywatnych ma to, w jaki sposób należy uwzględniać je przy obliczaniu miesięcznego czasu pracy. Zgodnie z uregulowaniami ustawowymi, wyjść takich nie można zaliczyć do czasu pracy, a więc w praktyce konieczne jest odpracowanie wyjścia prywatnego w innym terminie. Nie ma tutaj znaczenia to, jaki dzień wybierzemy. Bardzo często pracownicy po prostu zostają danego dnia dłużej w pracy i tym samym mogą mówić o przepracowaniu pełnego wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy. Wyjście prywatne może także zająć nawet kilka godzin i niezbędne będzie odpracowanie tego czasu stopniowo, na przykład przez kilka dni. Wszystko zależy tutaj od porozumienia między pracownikiem i pracodawcą. Najważniejszą kwestią jest bowiem wypracowanie takiego modelu, który będzie odpowiadać obu stronom.

Jak prowadzić ewidencję wyjść prywatnych?

Odpracowanie wyjść prywatnych nie może powodować jednak, że pracownik nie będzie mógł zachować wymaganego przepisami odpoczynku dobowego lub tygodniowego. Zgodnie z Kodeksem pracy osobie zatrudnionej przysługuje prawo do minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu jednej doby i 35 godzin w tygodniu. Co do zasady, pracownik powinien odrobić godziny do końca roku rozliczeniowego, ale jeśli jest to niemożliwe, obowiązek ten zostanie przeniesiony na kolejny rok. Pod tym względem bardzo ważne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji czasu pracy, w tym także wyjść prywatnych. Coraz więcej pracodawców prowadzi elektroniczny rejestr, dzięki czemu wszystkie potrzebne dane są katalogowane w jednym miejscu i można w łatwy sposób je odszukać. W ewidencji należy zanotować datę oraz godzinę opuszczenia zakładu pracy oraz powrotu do firmy, jak i celu wyjścia prywatnego. Przy każdym wpisie musi znaleźć się podpis pracownika oraz osoby udzielającej przepustki.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a wynagrodzenie

Opuszczenie siedziby firmy w czasie godzin pracy wiąże się nie tylko z koniecznością późniejszego odpracowania tych godzin, ale może skutkować także zmianą wysokości wynagrodzenia. Istnieją jednak przypadki, w których pracodawca może wydać decyzję o tym, że pracownik otrzyma wypłatę za okres, w którym korzystał z możliwości wyjścia prywatnego. Mowa jednak wyłącznie o szczególnych sytuacjach takich jak wspomniana już wcześniej wizyta w sądzie czy prokuraturze. W pozostałych okolicznościach, jeśli pracownik odrobi godziny, może liczyć na standardowe i zgodne z umową wynagrodzenie. Jeżeli z jakichś powodów odrobienie tego czasu nie będzie możliwe, wtedy strony mogą dojść do porozumienia polegającego na tym, że pensja zostanie zmniejszona proporcjonalnie do liczby godzin, które pracownik przebywał poza zakładem pracy.

Wyjście prywatne w godzinach pracy a odpracowanie

Wyjście prywatne w godzinach pracy pozwala je rozwiązać sytuacje szczególne, których załatwienie przypada w godzinach pracy. Przykładów i powodów jest mnóstwo: długo oczekiwana wizyta u lekarza, sprawy urzędowe czy konieczność pojawienia się w szkole dziecka. Każde z tych miejsc ma swoje stałe godziny funkcjonowania, które przypadają z reguły do godzin popołudniowych. W związku z tym, pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 – mają utrudnione możliwości załatwienia tych spraw. I to właśnie moment, w którym przychodzimy z dobrą informacją. Pracownik może skorzystać z opcji wyjścia prywatnego w godzinach pracy w celu załatwienia prywatnych spraw. Jednak pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Ta możliwość nie została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. W związku z tym, pojawia się kilka wątpliwości. Omówimy je poniżej.

Wyjście prywatne w godzinach pracy

Pracodawca może umożliwić pracownikowi wyjście prywatne w godzinach pracy w celu załatwienia niezbędnych spraw osobistych. W takich sytuacjach, by formalności stało się zadość, warto korzystać z pisemnego wniosku.

Przepisy prawne nie podają wymogów co do treści takiego wniosku ani terminów jego składania. W związku z tym, pracodawcy mają tu pewną swobodę i mogą te kwestie uregulować w wewnętrznych regulaminach. Brak unormowań sprawia, że akceptowany będzie wniosek napisany ręcznie – minutę przed wyjściem – na przysłowiowym kolanie – w razie sytuacji awaryjnej.

Oczywiście, ustna umowa też jest ważna. Jednak pracodawcy – dla własnego bezpieczeństwa – powinni tę kwestię uregulować. Po pierwsze, przyda się to w przypadku kontroli PIP, co wyjaśnimy poniżej. Po drugie, wówczas oznacza to jednakowe przepisy dla wszystkich zatrudnionych – bez zarzutów o nierówne traktowanie i uprzywilejowane pozycje.

Wyjście prywatne w godzinach pracy – odpracowanie

Wyjście prywatne jest nieobecnością niepłatną, ponieważ pracownik w tych godzinach pozostaje poza dyspozycją pracodawcy. Jednak istnieje możliwość odpracowania tych godzin – bez żadnych strat finansowych. Właśnie na tej drugiej opcji pracownikom zależy najbardziej, ponieważ wtedy kilkugodzinne wyjście nie powoduje obniżenia wynagrodzenia. Zależy to jednak od dobrej woli pracodawcy. Przepisy prawa pracy nie wskazują na termin odrobienia takiego wyjścia, dlatego decyzja należy do przełożonego. Najczęściej jest to miesiąc lub inny okres rozliczeniowy czasu pracy.

Uwaga!

Zgodnie z Kodeksem pracy, czas odpracowania godzin zwolnienia od pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Odpracowanie godzin nie może naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.

Przykład 1

Pracownik ma stałe godziny pracy 8:00 – 16:00. Zwolnił się od godziny 11:00 do 13:00. Potem wrócił do biura i kontynuował pracę. W celu odrobienia swojej nieobecności skończył obowiązki o godzinie 18:00. W takim przypadku pracownik nie wygenerował nadgodzin, ponieważ pracował zgodnie z planem 8 godzin.

Przykład 2

Pracownik ma stałe godziny pracy 8:00 – 16:00. Zwolnił się o godzinie 14:00. W następnym dniu odrobił dwugodzinną nieobecność, pracując łącznie 10 godzin. Również i w tym przypadku pracownik nie wygenerował żadnych nadgodzin.

Przykład 3

Pracownik pracuje w godzinach 8:00-16:00. Ma do odrobienia 7 godzin z powodu wyjść prywatnych. Co ważne, nie może odrobić całości tych godzin w inny dzień pracujący, ponieważ łącznie pracowałby 15 godzin w ciągu dnia. A to oznacza, że jego odpoczynek dobowy byłby niewystarczający. Jak wspominaliśmy wyżej, minimum wynosi 11 godzin.

Odpracowanie nieobecności może, ale wcale nie musi, rodzić pewnych problemów związanych z powstawaniem nadgodzin. I to właśnie moment, w którym niejedna osoba przewróci oczami na dźwięk tych słów… Formalności. W tym przypadku, wystarczy pisemny wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy i zapis o jego odpracowaniu. Wówczas PIP, w razie kontroli, nie zakwestionuje wniosku i nie wskaże na pracę w godzinach nadliczbowych. Zatem, gdy mamy wszystko formalnie załatwione – nie musimy się o to martwić.

Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych

Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój niezawodny partner w kadrach i płacach. Artykuł rozpoczął się dobrą wiadomością i w tym samym tonie wypada go skończyć, prawda?

Zatem zdradzę Ci sposób na sprawne rozliczanie czasu pracy.

Nieważne, w jakim systemie czasu pracy pracują Twoi pracownicy, ile mają nieobecności, nadgodzin, dni urlopowych – Ty możesz wypłacić im zawsze adekwatne wynagrodzenie do przepracowanego czasu pracy. Rzecz jasna, musisz mieć dobre narzędzie, a najlepiej dobre narzędzie i partnera w kadrach. W skrócie, potrzebujesz oprogramowania kadrowo-płacowego iPersonel.

Z modułem Rejestracji Czasu Pracy wiesz kto, kiedy i gdzie pracuje. A to oznacza, że sprawnie zarządzasz czasem pracy, a pracownikom przelewasz takie wynagrodzenie, jakie powinni otrzymać. Naliczone na czas i bez błędów. Zainteresowany?

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.

Potrącenie z wynagrodzenia za wcześniejsze wyjścia z pracy

Każdy pracownik może poprosić pracodawcę o zwolnienie z pracy w celu załatwienia różnych swoich spraw. Jednak czas wyjścia prywatnego należy odpracować lub przygotować się na potrącenie z wynagrodzenia.

Wyjście prywatne w czasie pracy

Wyjścia prywatne to inaczej zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wyjścia takie wymagają złożenia przez pracownika wniosku i zaakceptowania go przez przełożonego. Przepisy nie regulują jednak ani treści takiego wniosku, ani sposobu i terminu jego złożenia. Prawo pozostawia tu dużą swobodę, dlatego sprawy związane z udzielaniem takich zwolnień są często uregulowane w wewnętrznych przepisach, np. w regulaminie pracy.

Przykład 1.

Pan Adam otrzymał telefon od żony, która miała wypadek samochodowy. W związku z tym o godzinie 13:00 poprosił przełożonego o zwolnienie z pracy do końca dnia, czyli na 2 godziny wcześniej (powinien pracować do godziny 15:00). Przełożony poprosił o złożenie wniosku o wyjście prywatne i zadeklarowanie, czy pan Adam zamierza odpracować czas zwolnienia, a następnie zaakceptował wniosek pracownika.

Samowolne opuszczenie miejsca pracy jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Dlatego pracownik powinien pamiętać o poinformowaniu przełożonego o wyjściu prywatnym. Co ważne, pracodawca nie ma obowiązku się na nie zgodzić.

Przykład 2.

Pani Joanna miała umówioną wizytę u kosmetyczki o godzinie 14:30 (powinna pracować do godziny 16:00). Dlatego poprosiła przełożonego o możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy. Przełożony uznał, że powód jest zbyt błahy i nie wyraził zgody na wyjście prywatne.

Pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na wyjście prywatne pracownika.

Odpracowanie wyjścia prywatnego

Wyjście prywatne pracownik może odpracować, ale jest to nieobowiązkowe i zależy od decyzji zatrudnionego. Odpracowywanie wcześniejszego wyjścia powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Jednak gdy z jakichś względów nie jest to możliwe, pracodawca może wymagać podpisania zobowiązania do odrobienia godzin pracy w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odpracowanie nie stanowi pracy w nadgodzinach, a więc nie uprawnia do dodatkowej rekompensaty z tego tytułu. By czas odpracowywania prywatnego wyjścia z pracy nie liczył się jako godziny nadliczbowe, wniosek o wyjście prywatne musi zostać złożony w formie pisemnej.

Przykład 3.

Pani Joanna przychodzi do pracy na godzinę 8:00, następnie na swój pisemny wniosek w godzinach od 12:00 do 14:00 załatwia swoje prywatne sprawy, po czym wraca do zakładu pracy i kontynuuje pracę do godziny 18:00, zamiast normalnie do godziny 16:00. W tym przypadku praca ponad standardowe godziny nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Ponadto jeżeli pracownik decyduje się na odpracowanie wyjścia prywatnego, to nie może ono naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Odpracowanie wyjścia prywatnego nie powinno następować w dni wolne od pracy: z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, niedziele i święta wolne od pracy, ponieważ wtedy pojawiłby się obowiązek oddania kolejnego dnia wolnego od pracy.

Przykład 4.

Pan Witold w poniedziałek 24 sierpnia 2020 roku wyszedł z pracy 6 godzin wcześniej. Złożył odpowiedni wniosek, w którym poinformował, że odpracuje wyjście prywatne 25, 26 oraz 27 sierpnia 2020 roku, zostając w te dni dłużej – codziennie po 2 godziny. Odpoczynek dobowy został zachowany, więc pracodawca zgodził się na wyjście prywatne i jego odpracowanie w proponowanych terminach.

Jeżeli wyjście prywatne pracownika i odpracowanie tego wyjścia przypada w tym samym miesiącu, wtedy podczas wyliczania wynagrodzenia nie ma potrzeby dokonywać dodatkowych obliczeń, a wynagrodzenie pracownika pozostaje niezmienione. Odmiennie jest, gdy pracownik odpracował wyjście prywatne w innym miesiącu. W takim przypadku podczas wyliczania wynagrodzeń:

w miesiącu, w którym nastąpiło wyjście w celach prywatnych, wynagrodzenie podlega odpowiedniemu obniżeniu;

w miesiącu odpracowania wyjścia prywatnego kwotę wynagrodzenie należy powiększyć o godziny, w których pracownik odpracował to wyjście.

Przy różnych wymiarach czasu pracy w poszczególnych miesiącach takie wyliczenie prowadzić będzie do otrzymania różnych kwot wynagrodzenia. Oznacza to, że obniżenie pensji za prywatne wyjście może nie być równe kwocie wynagrodzenia za czas przepracowany. Natomiast jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe, akordowe lub prowizyjne, wówczas powyższych wyliczeń przy wyjściach prywatnych wykonywać nie trzeba.

Przykład 5.

Pani Dorota jest zatrudniona na cały etat z wynagrodzeniem zasadniczym 6000 zł brutto. W sierpniu 2020 roku skorzystała z wyjścia prywatnego i nie było jej w pracy przez 2 godziny. Czas ten odpracowała we wrześniu 2020 roku.

Wynagrodzenie za pracę w sierpniu:

6000 zł : 160 (godziny do przepracowania w sierpniu) = 37,50 zł;

37,5 zł x 2 (godziny wyjścia prywatnego) = 75 zł;

6000 zł – 75 zł = 5 925 zł.

Wynagrodzenie za pracę we wrześniu:

6000 zł : 176 (godziny do przepracowania we wrześniu) = 34,09 zł;

34,09 zł x 2 (godziny wyjścia prywatnego) = 68,18 zł;

6000 zł + 68,18 zł = 6068,18 zł.

Pani Dorota za odpracowany czas dostała o 6,81 zł mniej (75 zł – 68,18 zł), niż potrącono jej z tytułu prywatnego wyjścia; jest to wyliczenie prawidłowe.

Potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego

Wyjścia prywatnego pracownik nie musi odpracować. Natomiast przepisy nie przyznają mu prawa do wynagrodzenia za czas wyjść prywatnych, a zatem co do zasady powinno być ono za ten czas potrącone. Wyjścia prywatne mają zatem charakter nieodpłatny, chyba że kwestia ta została odmiennie uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, tylko gdy przewidują to przepisy prawa pracy.

Przykład 6.

Pan Tomasz pracuje na cały etat z wynagrodzeniem 4000 zł brutto. W sierpniu 2020 roku skorzystał z wyjścia prywatnego i nie było go w pracy przez 5 godzin. Pan Tomasz nie będzie odpracowywał tego wyjścia. Pracodawca w sierpniu wypłaci mu pomniejszone wynagrodzenie:

4000 zł : 160 (godziny do przepracowania w sierpniu) = 25 zł

25 zł x 5 (godziny wyjścia prywatnego) = 125 zł

4000 zł –125 zł = 3875 zł.

Pan Tomasz w sierpniu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 3875 zł brutto.

Potrącenie z wynagrodzenia z tytułu wyjścia prywatnego bez zgody pracownika jest możliwe jedynie w miesiącu, w którym miało ono miejsce, oraz w kolejnym. W innym terminie jest to możliwe wyłącznie za pisemną zgodą pracownika. Jeśli pracownik nie wyrazi takiej zgody, pracodawca może dochodzić swych roszczeń wyłącznie na drodze sądowej.

Na skróty Rozliczaj wygodnie kadry i płace online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia Prowadź elektroniczne akta osobowe

Prowadź elektroniczne akta osobowe Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS i US Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Przykład 7.

Pani Karolina w sierpniu wyszła z pracy wcześniej o 1 godzinę i tego nie odpracowała. W sierpniu i we wrześniu pracodawca nie potrącił jej tego wyjścia prywatnego z wynagrodzenia. Potrącenie z wynagrodzenia sierpniowego możliwe będzie do wykonania, z tytułu wyjścia prywatnego, w wynagrodzeniu za październik dopiero po wyrażeniu zgody przez panią Karolinę.

Pracownicy czasami korzystają z wyjść prywatnych w godzinach pracy. Pracodawcy muszą natomiast znać zasady, na jakich pracownicy mogą ten czas odpracować, a także wiedzieć, jak wygląda potrącenie czasu nieprzepracowanego z wynagrodzenia pracownika.

Potrącenie z wynagrodzenia czasu wyjścia prywatnego w systemie wFirma.pl

W systemie wFirma.pl można w łatwy sposób dokonać potrącenia z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego. W zakładce KADRY » PRACOWNICY » SZCZEGÓŁY PRACOWNIKA » CZAS PRACY wprowadza się informacje na temat czasu pracy. W zależności od indywidualnych potrzeb można wprowadzać zmiany w liczbę godzin pracy poprzez AKCJE » GODZINY PRACY.

Jeżeli pracownik skorzystał z wyjścia prywatnego i ustalił z pracodawcą, że czas ten nie będzie obrabiany, dzięki opcji POTRĄCANE czas taki może zostać potrącony z wynagrodzenia, o czym więcej w artykule Ewidencja czasu pracy w systemie wFirma.pl.

Odpracowywanie prywatnych wyjść w godzinach pracy

Odpracowywanie prywatnych wyjść w godzinach pracy pracodawca pracodawca jak pracodawca może zrekompensować pracę nadliczbową? czasem wolny od pracy wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek rozliczenie wyjścia prywatnego pracownika (!) decyzja o zwolnieniu z pracy w celu załatwienia spraw osobistych informacja dla pracownika o sposobie rozliczenia polecenie odpracowanie czasu prywatnego wyjścia odpracowanie prywatnego wyjścia w dniu wolnym od pracy uznanie czasu prywatnego wyjścia za nieobecność usprawiedliwioną odpracowanie prywatnego wyjścia po godzinach normalnej pracy kiedy odpracowanie powoduje powstanie pracy w godzinach nadliczbowych? brak pracy nadliczbowej wpłynięcie wniosku czy pracodawca zaakceptował wniosek? czy pracownik złożył wniosek o odpracowanie czasu prywatnego wyjścia? akceptacja wniosku pracownika inny rodzaj rozliczenia pracownik pracownik rozliczenie powrót do pracy wniosek pracownika o zwolnienie z części dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych załatwianie spraw osobistych nadgodziny brak nadgodzin tak nie tak nie

키워드에 대한 정보 wyjścia prywatne w godzinach pracy

다음은 Bing에서 wyjścia prywatne w godzinach pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  돌발성 난청 이어폰 | 🎧출퇴근길 이어폰이 난청을 불러온다??🦻 모든 답변
See also  샤워기 헤드 청소 | 간편한 샤워기헤드 청소 방법 229 개의 베스트 답변

See also  친구 출산 선물 | 출산선물 추천 ㅣ 3만원~10만원대 임신 출산 선물 ㅣ 신생아아이템 선물 센스인정 ㅣ 임신 축하선물 ㅣ마미살롱 상위 185개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika

  • ewidencja czasu pracy
  • program do ewidencji czasu pracy
  • ewidencja czasu pracy excel
  • MASZTO ewidencja czasu pracy
  • Tomasz Pluta
  • ewidencja czasu pracy program
  • ewidencja czasu pracy arkusz
  • ewidencja czasu pracy instrukcja

Ewidencja #Czasu #Pracy #2020 #- #jak #zapisać #wyjścia #prywatne #pracownika


YouTube에서 wyjścia prywatne w godzinach pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ewidencja Czasu Pracy 2020 – jak zapisać wyjścia prywatne pracownika | wyjścia prywatne w godzinach pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment