Zadaniowy Czas Pracy Wzór Porozumienia | Zadaniowy Czas Pracy 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zadaniowy czas pracy wzór porozumienia – Zadaniowy czas pracy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,605회 및 좋아요 93개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zadaniowy czas pracy wzór porozumienia 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zadaniowy czas pracy – zadaniowy czas pracy wzór porozumienia 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zadaniowy system czasu pracy jeden z systemów czasu pracy, który może być zastosowany wobec pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy może być korzystne zarówno dla pracodawcy jak i samego pracownika.
W filmie odpowiadam na pytania:
– w jaki sposób wprowadzić zadaniowy system czasu pracy w zakładzie pracy,
– wykonywanie jakiego rodzaju prac uzasadnia zastosowanie zadaniowego czasu pracy,
– czy można zastosować ten system do wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy,
– czy można powierzyć pracownikowi wykonującego pracę w zadaniowym systemie czasu pracy pracę w godzinach nadliczbowych,
– czy należy prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy,
– w jaki sposób ustalić czas pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?
ODNOŚNIK DO ARTYKUŁU:
http://kadrywpigulce.pl/zadaniowy-system-czasu-pracy-takiego/
ZAMKNIĘTA GRUPA NA FB:
https://www.facebook.com/groups/1276807925706418/
NEWSLETTER:
Zachęcam do zapisania się do listy miłośników Pigułkowych 🙂
Newsletter przesyłany jest maksymalnie dwa razy w miesiącu i ma służyć dzieleniu się z Tobą samymi wartościowymi treściami.
Zapisy na newsletter: http://kadrywpigulce.pl/kontakt/
Więcej mnie:
http://kadrywpigulce.pl
https://www.facebook.com/kadrywpigulce
https://twitter.com/kadrywpigulce
https://www.periscope.tv/kadrywpigulce

Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
[email protected]
lub poprzez formularz kontaktu dostępny tutaj:
http://kadrywpigulce.pl/kontakt/
FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
Muzyka: Daily Beetle by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (https://creativecommons.org/licenses/…)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-…
Artist: http://incompetech.com/

zadaniowy czas pracy wzór porozumienia 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zadaniowy czas pracy – co to takiego? kiedy zastosować?

tylko pod warunkiem, że pracownik wyrazi na to zgodę!? Przygotowałam dla Ciebie wzór porozumienia trójstronnego, do pobrania tutaj: POROZUMIENIE …

+ 더 읽기

Source: kadrywpigulce.pl

Date Published: 6/5/2022

View: 6763

Wzór porozumienia w sprawie zadaniowego czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy pozwala pracownikowi na swobodne ustalanie ram czasowych wykonywania pracy.Definicja czasu pracy.. Można to …

+ 여기에 표시

Source: dokumentowo.pl

Date Published: 1/21/2022

View: 5127

Witam! Chcemy dla jednego z zatrudnionych pracowników …

Witam! Chcemy dla jednego z zatrudnionych pracowników wprowadzić zadaniowy czas pracy. Czy otrzymam od Państwa wzór dokumentu, jakim powinno to …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.nadzor-pedagogiczny.pl

Date Published: 6/21/2022

View: 7278

Zadaniowy czas pracy : Czasopisma C.H.Beck

wyrok SN z 24.9.2009 r., II PK 72/09, niepubl.). Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, …

+ 여기에 보기

Source: czasopisma.beck.pl

Date Published: 8/15/2022

View: 4487

Porozumienie w sprawie zadaniowego czasu pracy

Porozumienie w sprawie zadaniowego czasu pracy. … Szukaj. Strona główna · WZORY DOKUMENTÓW · Stosunek pracy. Porozumienie w sprawie zadaniowego czasu …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dok-oswiata-kadry.pl

Date Published: 5/29/2022

View: 3078

Wzór: Porozumienie określające zakres zadań dla pracownika …

Zadaniowy czas pracy wyróżnia się tym, że pracodawca wyznacza pracownikowi zadania, a ten wykonuje je w określonym przez siebie czasie.

+ 더 읽기

Source: www.kadrowiec.eu

Date Published: 1/13/2021

View: 9065

Jak ustalić z pracownikiem zadaniowy czas pracy?

Brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek …

+ 더 읽기

Source: taxfin.pl

Date Published: 12/11/2021

View: 4423

WERSJA DO DRUKU System zadaniowy czasu pracy

W zadaniowym systemie czasu pracy czas wykonywania przez pracownika pracy określony jest wymiarem powierzonych mu zadań. Pracodawca, po porozumieniu z …

+ 더 읽기

Source: www.serwisprawa.pl

Date Published: 2/5/2022

View: 2798

Czym jest zadaniowy czas pracy? – Poradnik Pracownika

Porozumienie pracodawcy z pracownikiem z art. 140 kp nie może więc wprowadzać do systemu zadaniowego czasu pracy rozkładu pracy właściwego dla …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 6/22/2022

View: 6076

주제와 관련된 이미지 zadaniowy czas pracy wzór porozumienia

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zadaniowy czas pracy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zadaniowy czas pracy
Zadaniowy czas pracy

주제에 대한 기사 평가 zadaniowy czas pracy wzór porozumienia

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 3,605회
  • Likes: 좋아요 93개
  • Date Published: 2017. 6. 28.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1ch9S6CbpMc

Jak wprowadza się zadaniowy system czasu pracy?

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy? Ustawodawca nie nakazuje konsultować zamiaru wprowadzenia tego systemu czasu pracy z zakładową organizacją związkową, czy też zgłaszanie tego faktu okręgowemu inspektorowi pracy. Możesz go zatem wprowadzić w regulaminie pracy, bądź obwieszczeniu, a także układzie zbiorowym pracy.

Jak zapisać Zadaniowy czas pracy w umowie?

Sam zadaniowy system czasu pracy można wdrożyć również w obwieszczeniu. Formalnie przepisy kodeksu pracy nie nakazują, aby jego wdrożenie odbywało się poprzez stosowny zapis w umowie o pracę, ale to nie oznacza, że nie można zadaniowego czasu pracy wdrożyć w przypadku pracownika właśnie w zawartej z nim umowie.

Jak określić zadania w zadaniowym systemie czasu pracy?

Przepisy nie określają czasu, na jaki należy określić zadania w systemie zadaniowego czasu pracy, zlecanie jednak ich na bieżąco, każdego dnia byłoby w rzeczywistości wykonywaniem zwykłych poleceń przełożonych, a nie szczególną organizacją czasu pracy, jaką wprowadza ten system czasu pracy.

Kiedy zadaniowy czas pracy?

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art.

Czy w zadaniowym czasie pracy są nadgodziny?

Zakres obowiązków w zadaniowym systemie czasu pracy powinien być tak wyznaczony, by pracownik mógł je wykonać bez przekraczania norm czasu pracy. Jeśli jednak ich wykonanie wymaga większego nakładu czasu pracy i doprowadzi do przekroczenia norm – mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych.

Co to jest umowa zadaniowa?

Zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik rozliczany jest nie z czasu jaki poświęca na pracę, lecz z zadań, które ma do wykonania.

Czy kierownik może mieć zadaniowy czas pracy?

Jednakże istnieje wyjątek. Jest nim określanie czasu pracy poprzez wymiar zadań. Wówczas mamy do czynienia z zadaniowym systemem czasu pracy, potocznie zwanym nienormowanym czasem pracy, spotykanym na stanowiskach kierowniczych, np. dyrektora.

Co to znaczy że ktoś jest zadaniowy?

Zadaniowiec to osoba, która rozlicza się z zadań. Dzień zaczyna od sporządzenia listy zadań na dzisiaj. Dla zadaniowca dobry dzień to taki w czasie, którego zrealizował wszystkie zadania z listy. Słabszy dzień jest wtedy, gdy część zadań pozostaje na kolejny dzień.

Jak dokumentować czas pracy?

Ewidencję czasu pracy należy udostępnić pracownikowi na jego żądanie. Oryginał dokumentu jest własnością pracodawcy. Tym niemniej, forma udostępnienia ewidencji uzależniona jest od pracownika. Jego żądanie może dotyczyć jedynie wglądu, ale także powielenia metodą kserograficzną czy odpisania z oryginału.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy?

Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy pracodawca na pisemny wniosek pracownika może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym dany pracownik jest objęty. Pracodawca musi wyrazić zgodę na jego zastosowanie i dostosowanie do potrzeb wnioskodawcy, chociaż nie jest do tego zobowiązany.

Jakie są podstawowe normy czasu pracy?

Normy i wymiar czasu pracy. W przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym, normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy wynoszą: 8 godzin na dobę (norma dobowa) przeciętnie 40 godzin na tydzień (norma tygodniowa).

Na czym polega ruchomy czas pracy?

Ruchomy czas pracy polega na ustaleniu różnych godzin rozpoczynania czasu pracy w dniach, które są dniami roboczymi, lub też przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy.

Co to jest system przerywanego czasu pracy?

System przerywanego czasu pracy polega na stosowaniu z góry ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, która trwa nie dłużej niż 5 godzin.

Jak wprowadzić system skróconego tygodnia pracy?

System skróconego tygodnia pracy stosuje się na pisemny wniosek pracownika. W systemie tym dopuszczalne jest wykonywanie przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy jednoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin.

Co to jest równoważny system czasu pracy?

Równoważny system czasu pracy polega na wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12-24 godzin. W zamian w innych dniach pracownik pracuje krócej albo ma dodatkowy dzień wolny.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy?

Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy pracodawca na pisemny wniosek pracownika może ustalić indywidualny rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym dany pracownik jest objęty. Pracodawca musi wyrazić zgodę na jego zastosowanie i dostosowanie do potrzeb wnioskodawcy, chociaż nie jest do tego zobowiązany.

Jak wprowadzić system skróconego tygodnia pracy?

System skróconego tygodnia pracy stosuje się na pisemny wniosek pracownika. W systemie tym dopuszczalne jest wykonywanie przez pracownika pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy jednoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin.

Jak dokumentować czas pracy?

Ewidencję czasu pracy należy udostępnić pracownikowi na jego żądanie. Oryginał dokumentu jest własnością pracodawcy. Tym niemniej, forma udostępnienia ewidencji uzależniona jest od pracownika. Jego żądanie może dotyczyć jedynie wglądu, ale także powielenia metodą kserograficzną czy odpisania z oryginału.

Czy kierowca może być zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy?

Ostatnim systemem czasu pracy, w którym mogą pracować kierowcy wykonujący przewóz drogowy jest zadaniowy czas pracy (art. 17 ustawy o czasie pracy kierowców).

Zadaniowy czas pracy – co to takiego? kiedy zastosować?

Zadaniowy czas pracy to jeden z systemów czasu pracy, który może być zastosowany wobec pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. System czasu pracy określa dopuszczalny wymiar czasu pracy. Określa zasady jego rozłożenia w poszczególnych dniach, tygodniach czy miesiącach w przyjętym okresie rozliczeniowym.

System zadaniowego czasu pracy definiują przepisy Kodeksu pracy, a dokładnie art. 140 Kodeksu pracy, który brzmi:

„W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.”

Ustawodawca nie precyzuje wystąpienie jakiego rodzaju pracy uzasadnia stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika wykonującego pracę w zadaniowym systemie czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę. Czyli przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Zadaniowy czas pracy – korzyści

Wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy może być korzystne zarówno dla pracodawcy jak i samego pracownika.

Przede wszystkim, pracodawca jest zwolniony ze sprawowania bezpośredniej kontroli nad wykorzystaniem przez pracownika czasu przeznaczonego na pracę. Nie musi również ewidencjonować godzin pracy takiego pracownika, ale musi prowadzić ewidencję czasu pracy.

Art. 149 Kodeksu pracy

§ 2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Pracownik ma większą swobodę w realizacji powierzonych zadań i samodzielnie ustala swój harmonogram dnia czy tygodnia. Tym samym pracodawca nie ma też obowiązku tworzenia harmonogramu czasu pracy takiego pracownika. W rezultacie pracownik może elastycznie kształtować długość dnia pracy, długość przerw w pracy, a nawet liczbę dni pracy. Przykładowo, pracownik może świadczyć w danym tygodniu pracę przez 4 dni po 10 godzin. W innym przez 5 dni po 8 godz., jeżeli tylko o takim układzie dni i godzin pracy zadecydował samodzielnie. Liczba dni pracy i dni wolnych od pracy musi jednak bilansować się na przestrzeni okresu rozliczeniowego. Tym samym, świadczenie pracy przez nawet 7 dni w tygodniu stanowi realizację wskazanej zasady. Pod warunkiem, że odpowiednio zmniejszymy dni pracy w innym tygodniu do 3.

Zadaniowy czas pracy jest elastycznym rodzajem czasu pracy. Czas pracy mierzymy w nim wymiarem zadań pracownika.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy nie może być wprowadzony w zakładzie pracy dla każdego pracownika i dla każdego rodzaju pracy. Na przykład, nie można w ten sposób zatrudnić pracownika młodocianego. To ze względu na konieczność ścisłego kontrolowania i ewidencjonowania czasu jego pracy.

Zadaniowy czas pracy wprowadza się:

– w układzie zbiorowym pracy,

– regulaminie pracy,

– lub w obwieszczeniu, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy.

System można zastosować do indywidualnego pracownika, ale może on dotyczyć również grupy pracowników. Może również dotyczyć całego zakładu pracy. Choć trudno sobie wyobrazić sytuację, w której wszyscy pracownicy zakładu pracy spełniają przesłanki wprowadzenia zadaniowego czasu pracy.

Warto dodać, że przepisy prawa nie zakazują umieszczenia zapisów odnośnie stosowania systemu zadaniowego w umowie o pracę.

Rodzaj pracy lub jej organizacja

Zadaniowy system czasu pracy można zastosować w szczególnych przypadkach, gdy:

rodzaj pracy powoduje, że praca można wykonywać o dowolnej porze, np. praca grafika komputerowego,

zapotrzebowanie na pracę jest zależne od zmiennych okoliczności, zależne od wielu czynników zewnętrznych i wtedy pracownik musi sam decydować o rozkładzie czasu pracy, np. dozorca domu,

kontrola i ewidencja pracy jest niemożliwa lub bardzo utrudniona ze względu na miejsce wykonywania pracy, np. praca akwizytora, przedstawiciela handlowego,

rodzaj pracy i jej organizacja nie wymagają, by praca rozpoczynała się i kończyła o ściśle ustalonej godzinie, np. praca leśnika,

wykonywanie pracy zależy od indywidualnego zaangażowania pracownika, praca jest uzależniona od działań pracownika – nie ma potrzeby współpracy z innymi pracownikami, np. praca twórcza,

sposób realizacji zadań powierzonych pracownikowi nie wymaga ciągłej kontroli ze strony pracodawcy.

Uwaga! Miejsce pracy w systemie zadaniowego czasu pracy ustala pracodawca poprzez wskazanie np. określonej ulicy na której konieczne jest skontrolowanie liczników.

Zadaniowy czas pracy a ilość przepracowanych godzin

Wymiar zadań powinien być taki, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki w ramach podstawowych norm czasu pracy. Czyli przez 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin na tydzień, w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy.

Natomiast to pracodawca ustala z pracownikiem czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań a jeśli wystąpi konieczność dodatkowej pracy (tzn. ponad dokonane ustalenia), to będzie to praca nadliczbowa, za którą należy się pracownikowi rekompensata. W zadaniowym czasie pracy mogą wystąpić godziny nadliczbowe. W przypadku, gdy są wykonywane ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, są limitowane w skali roku kalendarzowego.

Jeżeli pracodawca powierzy pracownikowi zadania w wymiarze niemożliwym do zrealizowania w ramach norm czasu pracy, doprowadzi to do naruszenia norm odpoczynku i maksymalnego czasu pracy. Naraża to pracodawcę na pociągnięcie odpowiedzialności wykroczeniowej i nałożenie kary grzywny w wysokości od 1.000 do 30.000 złotych.

Kontrola czasu pracy

Jeżeli z góry wiadomo, że pracownik nie ma możliwości wykonania powierzonych zadań w ramach podstawowych norm czasu pracy, to wprowadzenie zadaniowego czasu pracy jest niedopuszczalne!

W zadaniowym czasie pracy pracodawca kontroluje pracowników, sprawdzając czy wykonali wyznaczone zadania w terminie. Natomiast jeśli pracownik jest niezdolny do pracy lub korzysta z uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, to jego wymiar czasu pracy obniża się. Tym samym termin wykonania poleconych zadań musi być przesunięty.

Pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji godzin pracy pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy. Musi natomiast ewidencjonować okresy: urlopów wypoczynkowych, urlopów bezpłatnych, niezdolności do pracy z powodu choroby, opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Nie ewidencjonuje się godzin pracy, a jedynie dni pracy i dni wolne od pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2016.1666 t.j. z dnia 2016.10.12 )

TO NA PEWNO CIĘ ZAINTERESUJE:

Jeśli zmieniasz pracę lub zastanawiasz się nad zmianą pracy, a może jesteś pracodawcą, który spotyka się z dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników ten film jest dla Ciebie!

W filmie odpowiadam na pytania:

– o czym pracownik powinien pamiętać zmieniając pracodawcę,

– jakie dokumenty powinien pracownik dostarczyć do pracodawcy,

– jakie są konsekwencje nie dostarczenia odpowiednich dokumentów do pracodawcy,

– dlaczego dostarczenie dyplomu/świadectwa ostatnio ukończonej szkoły oraz świadectw pracy jest tak istotne z punktu widzenia pracownika

– czy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy w ciągu pierwszych 30 dni zatrudnienia

ZAPRASZAM NA FILM: ZMIANA PRACODAWCY

Czy wiesz, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłata ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę?

A czy wiesz, że istnieje pogląd w orzecznictwie, na podstawie Wyroku Sądu z 1980 r., który niejako otwiera furtkę pracodawcom do podjęcia porozumienia o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie zatrudnienia u nowego pracodawcy, ale uwaga! tylko pod warunkiem, że pracownik wyrazi na to zgodę!?

Przygotowałam dla Ciebie wzór porozumienia trójstronnego, do pobrania tutaj:

POROZUMIENIE TRÓJSTRONNE – WZÓR

Wzór porozumienia w sprawie zadaniowego czasu pracy

Kolejny wpis 2017-04-13 14:05:07 .. Na temat zadaniowego czasu pracy w ostatnim czasie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 03 .Przeczytaj także: Praca zmianowa w każdym systemie czasu pracy Przypomnijmy, uzasadnieniem dla zastosowania zadaniowego czasu pracy (art. 140 K.p.) jest rodzaj wykonywanej przez zatrudnionego pracy, organizacja pracy oraz miejsce wykonywania obowiązków zawodowych.Trzeba przy tym podkreślić, że ustanowienie omawianej tu organizacji pracy jest możliwe nawet w przypadku, gdy wystąpiła .Niniejsze porozumienie zostało sporządzone w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.. Czas pracy w tym systemie nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.Zadaniowy system czasu pracy pozwala pracownikowi na swobodne ustalanie ram czasowych wykonywania pracy.Definicja czasu pracy.. Można to określić przez konkretną datę .Znaleziono 196 interesujących stron dla frazy wzór umowa w zadaniowym czasie pracy w serwisie Money.pl.. Pracodawcy, którzy pozostawiają pracownikom dużą swobodę w zakresie wykonywania pracy, powinni rozważyć możliwość zastosowania w tych przypadkach takiego systemu.w sprawie wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy Na podstawie art. 140 w związku z art 129 Kodeksu Pracy, art 17 ust 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zarządzam co następuje: § 1.Wprowadza się zadaniowy system czasu pracy dla grupy pracowników – asystentów rodzin.Nie jest poprawne twierdzenie A. Nałęcza, jakoby w zadaniowej formule czasu pracy nie występowało rozliczanie czasu pracy w okresie rozliczeniowym (por..

Ustawodawca zdecydował się na sformułowanie definicji czasu pracy.

Na przykład, nie można ustalić na drodze porozumienia wynagrodzenia niższego niż najniższa krajowa czy przedłużenia umowy zawartej .Oprócz wskazania zakresu zmiany czasu pracy w porozumieniu zmieniającym celowe jest też podanie daty, od kiedy nowe warunki mają działać.. 0 strona wyników dla zapytania wzór umowa w zadaniowym czasie pracyNajprostszą formą wprowadzenia zadaniowego czasu pracy jest obwieszczenie pracodawcy.. Jeśli pracownik składa wypowiedzenia za porozumieniem stron zwykle czyni to z powodów osobistych, gdy musi np. pilnie wyjechać na stałe za granicę albo gdy nie jest zadowolony z atmosfery w pracy.. Do wejścia w życie obwieszczenia stosuje się przepis dotyczący wejścia w życie regulaminu pracy (art. 150 § 4 Kodeksu pracy), co oznacza, że obwieszczenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. przez .POROZUMIENIE w sprawie stosowania ruchomego czasu pracy Porozumienie zawarte w dniu 15 maja 2014 r. pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, z siedzibą w Toruniu, ul. Gagarina 11, zwanym dalej pracodawcą, reprezentowanym przez Rektora prof. dra hab. Andrzeja TretynaWniosek pracownika o ruchomy czas pracy..

W tym przypadku zmiany systemu czasu pracy dokonuje się w obwieszczeniu.

(data i podpis pracodawcy lub (data i podpis pracownika)Miejsce pracy w systemie zadaniowego czasu pracy ustala pracodawca poprzez wskazanie np. określonej ulicy na której konieczne jest skontrolowanie liczników.. Takie rozwiązanie umożliwia więc dużą elastyczność i w wielu firmach jest traktowane jako jeden z benefitów.Brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k. “.System zadaniowego czasu pracy Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania tych zadań..

A Nałęcz „Czas pracy, wymiary, rozkłady, harmonogramy” Gdańsk 1997 s.70-72).

Pod pojęciem tym rozumiany jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 kodeksu pracy).. Możemy wyróżnić m.in.: podstawowy, równoważny, zadaniowy, przerywany, skrócony i weekendowy czas pracy.Obie strony muszą być zgodne w sprawie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem.. Rozliczenie takie musi mieć miejsce, jednakże jego forma jest odmienna od typowej.Ruchomy czas pracy nie jest odrębnym systemem czasu pracy, tylko szczególnym sposobem rozplanowania godzin pracy w rozkładzie.. Czas pracy Pracownika wyznaczony jest wymiarem jego zadań i kształtowany samodzielnie przez Pracownika w taki sposób, aby uwzględniał podstawowe normy czasu pracy, określone w Kodeksie Pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy).. 2.UMOWA O PRACĘ W SYSTEMIE ZADANIOWEGO CZASU PRACY Author: dorota Last modified by: ejuka Created Date: 3/17/2014 11:34:00 AM Company: ŁCDNiKP Other titles: UMOWA O PRACĘ W SYSTEMIE ZADANIOWEGO CZASU PRACYBrak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p. WAŻNE!Zadaniowy czas pracy generuje ryzyko zwiększenia się liczby godzin pracy..

Można więc go stosować w różnych systemach czasu pracy (podstawowym, równoważnym itd.

Nie mamy tu do czynienia z modyfikacją, która wymaga skorygowania indywidualnych informacji o warunkach zatrudnienia.Zadaniowy system czasu pracy opiera się na wyznaczeniu czasu pracy poprzez wskazanie przez bezpośredniego przełożonego zadań, jakie pracownik ma wykonać.. 0 strona wyników dla zapytania wzór umowy zadaniowy czas pracyTemat: Zadaniowy system czasu pracy – miesce wykonywania i.. Obowiązki stron związane z zakończeniem wykonywania pracy:Przedsiębiorca na podstawie nowej ustawy antykryzysowej może wprowadzić obniżony wymiar czasu pracy w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku z przedstawicielami pracowników.. Według artykułów Kodeksu Pracy pracodawca jest zobowiązany do porozumienia się w sprawie czasu przeznaczonego na wykonani danych zadań z pracownikiem.Nie.. O ile pracodawca zadbał o to, aby w regulaminie pracy była dopuszczona możliwość pracy w sobotę /czyli nie określać soboty jako dnia wolnego/.. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron pozwala wtedy szybko rozwiązać umowę o pracę.Znaleziono 196 interesujących stron dla frazy wzór umowy zadaniowy czas pracy w serwisie Money.pl.. Zadaniowy system czasu pracy to taki, w którym pracodawca określa pracownikowi konkretne zadania do wykonania i nie prowadzi ewidencji czasu pracy.. ), a także przy niepełnym etacie.Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone w każdym czasie.. CZAS PRACY .. POROZUMIENIE TRÓJSTRONNE – WZÓR .. Z uwagi na powyższe w doktrynie podkreśla się, że nie powinno stosować się tego systemu w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych oraz młodocianych..

Witam! Chcemy dla jednego z zatrudnionych pracowników wprowadzić zadaniowy czas pracy. Czy otrzymam od Państwa wzór dokumentu, jakim powinno to zostać uczynione (umowa, porozumienie) oraz wzór

Kodeks pracy – USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)

Art. 140.

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.

Art. 129.

§1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144.

Przepis konkretnie wymiania sytuacje, kiedy system ten może być zastosowany, mianowicie w przypadkach uzasadnionych:

rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy.

W systemie tym pracodawca w porozumieniu z pracownikiem może określić rozkład czasu pracy w danym dniu oraz przerwy w pracy.

Szczegóły pracodawca określa w regulaminie pracy, a na jego podstawie w zakresie czynności i obowiązków pracownika, uwzględniając sposób rozliczania się z powierzonych zadań.

Zatem porozumienie powinno być zawarte na podstawie warunków ujętych w regulaminie pracy oraz zakresie czynności pracownika.

————————————————————————————————————————————-

POROZUMIENIE zawarte w dniu ………………………….. w …………………………… pomiędzy

……………………………………… z siedzibą w ………………… reprezentowaną przez ………………………………………………………………….. zwaną /ym dalej Pracodawcą

A ………………………………… zamieszkałą /łym w …………………………………….. legitymującą się dowodem osobistym serii…………………….; PESEL: ……………..

Zwaną/ym dalej Pracownikiem

o następującej treści:

§ 1

Postanowienia ogólne

1. Pracodawca zatrudnia Pracownika na stanowisku ………………………………………………………., w pełnym wymiarze godzin, w systemie zadaniowego czasu pracy.

2. Niniejsza umowa zawarta jest na czas ………………………………..

3. Pracownik rozpocznie pracę w dniu ………………

§ 2

Miejsce pracy

Miejscem wykonywania pracy przez Pracownika jest ………………………..………..

§ 3

Czas pracy

Czas pracy Pracownika wyznaczony jest wymiarem jego zadań i kształtowany samodzielnie przez Pracownika w taki sposób, aby uwzględniał podstawowe normy czasu pracy, określone w Kodeksie Pracy, tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

§ 4

Wynagrodzenie

W czasie trwania umowy o pracę Pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości miesięcznej ………………………………………………. zł brutto (słownie: ………………………………………………… złotych).

Wynagrodzenie będzie płatne z góry/dołu do dnia………………… każdego miesiąca.

§ 5

Ogólne obowiązki pracownika wynikające z zakresu czynności

1. ……………………..

2. ……………………..

3. ……………………..

4. ……………………..

Podpis Pracownika…………………………………

Podpis Pracodawcy……………………………

Zadaniowy czas pracy : Czasopisma C.H.Beck

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. System ten nie podlega ocenie w świetle zasady uprzywilejowania pracownika (zob. wyrok SN z 17.2.2004 r., I PK 377/03, OSNP Nr 24/2004, poz. 422). Zadaniowy czas pracy w szczególności przeznaczony jest dla prac prowadzonych nierytmicznie, poza kolektywną pracę skooperowaną, czyli w odniesieniu do takich pracowników, którzy wykonują pracę niewymagającą ścisłego współdziałania z innymi pracownikami lub pracodawcą (zob. wyrok SN z 24.9.2009 r., II PK 72/09, niepubl.).

Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 KP. Elementem koniecznym zadaniowego czasu pracy jest zatem wyznaczenie pracownikowi konkretnego zadania (zadań) do wykonania. Jedynie bowiem w odniesieniu do skonkretyzowanego zadania (zadań) można mówić o jego wymiarze w odniesieniu do norm czasu pracy określonych w art. 129 KP (zob. wyrok SN z 15.3.2006 r., II PK 165/05, OSNP Nr 5– –6/2007, poz. 69 oraz wyrok SN z 17.2.2004 r., I PK 377/03, OSNP Nr 24/2004, poz. 422). W przypadku prawidłowego ustanowienia zadaniowego czasu pracy miernikiem pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy staje się rodzaj i ilość pracy (zadań), którą pracownik ma wykonać, często w sposób powtarzający się. Zadania te nie mogą być zatem wyznaczane przez pracodawcę doraźnie, każdego dnia, lecz konieczne jest ich określenie w akcie (aktach) lub czynnościach kreujących treść stosunku pracy (zob. wyrok SN z 4.8.1999 r., I PKN 181/99, OSNAPiUS Nr 22/2000, poz. 810). Pracodawca musi jednak wziąć pod uwagę fakt, że ustalenie zadań na poziomie wyższym niż wynikający z rozmiaru zatrudnienia jest naruszeniem przepisów o czasie pracy (zob. wyrok SN z 12.1.1999 r., I PKN 526/98, OSNAPiUS Nr 4/2000, poz. 147). Zasadniczo nie jest też dopuszczalne w ramach zadaniowego czasu pracy wskazanie osiągnięcia określonego rezultatu ekonomicznego jako podstawy wymiaru czasu pracy (zob. wyrok SN z 15.11.2006 r., I PK 117/06, OSNP Nr 21–22/2007, poz. 198).

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu takiego systemu czasu pracy pracodawca powinien porozumieć się z pracownikiem w celu ustalenia czasu pracy niezbędnego do wykonania powierzonych zadań, przy czym w KP nie określono sposobu zawarcia porozumienia. Podkreślić należy, że pracodawca może wprowadzić zadaniowy system czasu pracy po porozumieniu z konkretnym pracownikiem, a nie ogólnie z brygadą czy zespołem (zob. wyrok SN z 14.12.2004 r., II PK 104/04, MoPr Nr 4/2005). Przyjmuje się, że porozumienie to ma charakter konsultacji (zob. wyrok SN z 5.2.2008 r., II PK 148/07, OSNP Nr 7–8/2009, poz. 93), zatem jego brak nie wiąże się z brakiem skuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy.

Zgodnie z art. 149 KP, pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. Jednak w stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy. Pracodawca musi jednak pamiętać o prawidłowym ustaleniu wymiaru zadań przydzielanych pracownikowi, tak aby w razie sporu móc wykazać, że powierzone zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 KP (zob. wyrok SN z 18.8.2009 r., I PK 51/09, niepubl; wyrok SN z 21.5.2008 r., I PK 262/07, niepubl; wyrok SN z 5.2.2008 r., II PK 148/07, OSNP Nr 7–8/2009, poz. 93 oraz wyrok SN z 15.3.2006 r., II PK 165/05, OSNP Nr 5– –6/2007, poz. 69). W sprawie o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych niewskazanie przez powoda konkretnych dni, w których świadczył pracę w godzinach nadliczbowych, ale wskazanie okresu, w którym to nastąpiło, jest wystarczające dla jednoznacznej identyfikacji podstawy faktycznej powództwa w aspekcie dokładnie określonego żądania (zob. wyrok SN z 9.7.2009 r., II PK 34/09, niepubl.).

Samo nazwanie czasu pracy zadaniowym nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych (zob. wyrok SN z 4.8.1999 r., I PKN 181/99; OSNAP Nr 22/2000, poz. 810). W rezultacie uznaje się, że zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy nie jest możliwe, jest równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy (zob. wyrok SN z 10.9.1998 r., I PKN 301/98, OSNAPiUS Nr 19/1999, poz. 608). Artykuł 140 KP regulujący zadaniowy czas pracy, nie przewiduje konstrukcji „mieszanego czasu pracy”, w ramach którego pracownik byłby zobowiązany do świadczenia pracy bez wynagrodzenia ponad powszechnie obowiązujące wszystkich pracowników podstawowe normy czasu pracy, które nie mogą przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (zob. wyrok SN z 10.6.2010 r., I PK 6/10, niepubl.). Pracownik nie może również zrzec się wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W przypadku zaś zawarcia porozumienia, którego postanowienia określałyby obowiązek pracownika świadczenia pracy nieodpłatnie lub zwalniały pracodawcę od wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, byłoby ono nieważne, a pracownik nadal zachowałby prawo do wynagrodzenia. Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych jest bowiem wynagrodzeniem za pracę w ścisłym tego słowa znaczeniu, zatem niedopuszczalne jest zrzeczenie się przez pracownika prawa do tego świadczenia, chociażby w chwili zawarcia porozumienia było ono nieskonkretyzowane i niepewne (zob. wyrok SN z 16.10.2009 r., I PK 89/09, niepubl.).

Co do zasady, czas dojazdu pracownika do miejsca rozpoczęcia pracy (do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy) nie jest czasem pracy, nawet wówczas, gdy pracownik świadczy pracę w ramach zadaniowego czasu pracy (zob. wyrok SN z 16.10.2009 r., I PK 89/09, niepubl.). Zatem wypadek komunikacyjny w drodze z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy nie jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy z 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm.), nawet wówczas, gdy pracownik świadczy pracę w ramach zadaniowego czasu pracy (zob. wyrok SN z 29.11.2006 r., II UK 101/06, OSNP 1–2/2008, poz. 20).

Porozumienie określające zakres zadań dla pracownika w zadaniowym czasie pracy

Zadaniowy czas pracy wyróżnia się tym, że pracodawca wyznacza pracownikowi zadania, a ten wykonuje je w określonym przez siebie czasie. Ten system pracy może zostać wprowadzony wówczas, gdy nie można dokładnie określić momentu rozpoczęcia i zakończenia realizacji powierzonych zadań. Ich ustalenie powinno zostać dokonane w porozumieniu z pracownikiem. Jednak brak zgody z jego strony nie jest przeszkodą do wprowadzenia regulacji.

Zarejestruj się lub zaloguj i uzyskaj dostęp do wzoru (druku): Porozumienie określające zakres zadań dla pracownika w zadaniowym czasie pracy

Username or E-mail Password Only fill in if you are not human Keep me signed in Register Forgot your password?

Jak ustalić z pracownikiem zadaniowy czas pracy?

Wprowadzenie tego systemu stanowi rozwiązanie problemów pracodawców w sytuacjach w których nie mogą oni lub mają utrudnioną możliwość kontroli przestrzegania przez pracowników czasu wykonywanej pracy. Uzasadnieniem dla stosowania zadaniowego czasu pracy może być wykonywanie jej przez pracownika poza zakładem pracy (przedstawiciele handlowi, tele-pracownicy). System taki może być również wykorzystywany w stosunku do tych pracowników, których praca jest nastawiona na rezultat oraz jest niezależna od pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy (architekt, programista, prawnik).

Istotą zadaniowego systemu pracy nie jest modyfikacja norm czasu pracy czy maksymalnego dopuszczalnego wymiaru czasu pracy, lecz szczególny sposób jego określania. Podstawą dla wprowadzenia tego systemu jest porozumienie zawarte pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, na mocy którego ustalają oni czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, przy czym ustalenia te nie mogą naruszać norm wynikających z art. 129 kodeksu pracy tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Powyższe oznacza, że obowiązki powierzone pracownikowi powinny zostać tak dobrane, aby pracownik mógł je wykonać we wskazanych powyżej normach czasowych. Nieprawidłowe rozłożenie zadań pracownikowi będzie stanowiło naruszenie art. 140 kodeksu pracy i może skutkować obowiązkiem pracodawcy do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych lub innego stosownego wyrównania wynagrodzenia.

Porozumienie o jakim mowa w art. 140 kodeksu pracy zgodnie z poglądami orzecznictwa należy traktować jako wysłuchanie stanowiska pracownika (jego opinii). Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 2008 r., II PK 148/07 stwierdził, że „wynikające z art. 140 kodeksu pracy wymaganie „porozumienia” z pracownikiem nie oznacza uzgodnienia, lecz konsultację. Brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 kodeksu pracy”

Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy może powodować pozytywne konsekwencje zarówno po stronie pracodawcy, jak i po stronie pracownika. W rezultacie wprowadzenie tego systemu pracy pracownik może bowiem elastycznie kształtować długość dnia pracy, a nawet liczbę dni pracy, czy też decydować o liczbie i czasie trwania przerw, otrzymuje więc bardzo dużą swobodę w zakresie wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Pracodawca natomiast zostaje zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy czas pracy

Nie wiesz kiedy możesz wprowadzić zadaniowy czas pracy? Zastanawiasz się jak określić wymiar czasu pracy? Chciałbyś wiedzieć, czy określenie zadań i czasu pracy wymaga zgody pracownika albo zakładowej organizacji związkowej? Z naszego artykułu dowiesz się:

jakie są warunki wprowadzenia zadaniowego czasu pracy,

jakie normy czasu pracy należy stosować w zadaniowym czasie pracy,

w jaki sposób wprowadzić zadaniowy czas pracy.

Kiedy stosować zadaniowy czas pracy?

Kodeks pracy przewiduje trzy przypadki, w których zadaniowy czas pracy może być stosowany. Jest to dopuszczalne, w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. System ten sprawdzić się może zatem m.in. względem pracowników wykonujących:

stałe , określone zadania poza zakładem pracy (np. przedstawicieli handlowych),

, określone zadania poza zakładem pracy (np. przedstawicieli handlowych), prace koncepcyjne (np. programistów, projektantów, konstruktorów),

(np. programistów, projektantów, konstruktorów), zadania nastawione na osiągnięcie określonego efektu (np. brygady usuwające awarie, ekipy sprzątające).

Chodzi zatem przede wszystkim o prace nie wymagające angażowania całej załogi zakładu, zwłaszcza zaś prace indywidualne, wykonywane najczęściej poza zakładem pracy, które jednocześnie są powtarzalne. Brak powtarzalności zadań uniemożliwiałby bowiem określenie czasu na ich wykonanie w ramach omawianego systemu czasu pracy.

Pamiętaj także, że aby wprowadzić zadaniowy czas pracy konieczne jest istnienie co najmniej jednej ze ww. okoliczności. Zawarcie bowiem z pracownikiem porozumienia o wprowadzeniu zadaniowego czasu pracy bez szczególnego ustanowienia, nie wywoła zamierzonego skutku.

Wymiar czasu pracy

Co prawda w zadaniowym systemie czasu pracy nie określa się rozkładu czasu pracy, ani nie prowadzi ewidencji czasu pracy, to będąc pracodawcą nie masz pełnej swobody ich określania. Pracownika takiego obowiązywać bowiem będą ogólne zasady określania wymiaru czasu pracy. Czyli, jego czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Zapewne zastanawiasz się, jak to osiągnąć skoro nie ma ani ewidencji czasu pracy, ani systemu czasu pracy. Wykazanie przestrzegania ww. norm czasu pracy odbywa się poprzez określenie czasu niezbędnego na wykonanie zadań powierzanych pracownikowi. Ten zaś już samodzielnie i poza twoją kontrolą, dobiera sposób i czas ich wykonywania, decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu pracy w danym dniu oraz przerwach w pracy.

Właściwe określenie czasu niezbędnego na wykonanie powierzanych zadań jest bardzo istotne. Jeżeli bowiem pracownik wykaże, że przyjęte przez ciebie wyliczenia są niemożliwe do osiągnięcia, to jego praca ponad ww. normy czasu pracy, traktowana będzie jak praca w godzinach nadliczbowych.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Ustawodawca nie nakazuje konsultować zamiaru wprowadzenia tego systemu czasu pracy z zakładową organizacją związkową, czy też zgłaszanie tego faktu okręgowemu inspektorowi pracy. Możesz go zatem wprowadzić w regulaminie pracy, bądź obwieszczeniu, a także układzie zbiorowym pracy. System też można również wprowadzić w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem.

Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy wymaga jednakże konsultacji z pracownikiem, którego system ten ma dotyczyć. Ich przedmiotem ma być ustalenie czasu niezbędnego na wykonanie powierzanych zadań. Co prawda nie musisz uzyskiwać zgody pracownika w tym zakresie, jednakże całkowite zignorowanie jego stanowiska również może być niewłaściwe. Jak już bowiem pisałem wyżej, nierealistyczne określenie czasu niezbędnego na wykonanie zadań, może skutkować pracą w godzinach nadliczbowych.

Zadaniowy czas pracy – jak wprowadzić i kiedy stosować?

Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy, w którym może pracować pracownik. Zadaniowy czas pracy charakteryzuje się tym, że pracownik nie ma wyznaczonych „sztywnych” godzin pracy, np. od 8.00 do 16.00, ale faktyczne godziny jego pracy determinowane są ilością zadań do wykonania.

Zadaniowy czas pracy jest wygodny zarówno dla pracodawcy (choćby ze względu na brak obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji czasu pracy), jak i pracownika, który sam decyduje, kiedy i w jakich godzinach będzie wykonywał swoje obowiązki pracownicze.

Nie oznacza to jednak, że zadaniowy czas pracy można stosować wobec każdego pracownika. Siłą rzeczy, w zadaniowym czasie pracy nie mogą pracować pracownicy, których obecność w zakładzie pracy czy innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę niezbędna jest właśnie w wyznaczonych godzinach. Przykładowo trudno wyobrazić sobie pracę urzędników, którzy pracują w zadaniowym czasie pracy.

Zadaniowy czas pracy

Oczywiście niektórzy z nich, szczególnie na wysokich stanowiskach kierowniczych, w systemie zadaniowego czasu pracy mogą pracować, ale raczej trudno wyobrazić sobie, aby urzędnik, którego zadaniem jest obsługa petentów w urzędzie, sam decydował, w jakich godzinach będzie wykonywał swoją pracę. Urząd jest czynny w określonych godzinach, a w tych określonych godzinach należy obsługiwać petentów, nie można tu swobodnie decydować o chwili rozpoczęcia i kontynuowania pracy.

Podobnie zadaniowy czas pracy nie wchodzi w grę w przypadku pracowników na liniach produkcyjnych, w aptekach, szpitalach czy innych zakładach użyteczności publicznej. Ogólnie rzecz ujmując – są takie zawody i stanowiska pracy, gdzie zadaniowy czas pracy jak najbardziej się sprawdzi i można go stosować, natomiast są również stanowiska, na których w zadaniowym systemie czasu pracy pracować się nie da ze względów obiektywnych.

Należy pamiętać, że prawidłowe planowanie i rozliczanie czasu pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Za naruszenie tego obowiązku pracodawcę mogą czekać konsekwencje finansowe – grzywny, konieczność wypłaty źle naliczonych nadgodzin itp. Zadaniowy czas pracy w pewnym zakresie zwalnia pracodawcę z tych obowiązków – w zadaniowym czasie pracy nie ma szczegółowych grafików, nie ewidencjonuje się godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy itp.

Zadaniowy czas pracy

Powyższe nie oznacza, że pracownikowi pracującemu w zadaniowym systemie czasu pracy nie należą się urlopy wypoczynkowe czy inne, że nie może on pracować w nadgodzinach itp. Pracownika tego obowiązują dokładnie te same regulacje, które obowiązują pracowników, pracujących w innych systemach czasu pracy, w szczególności obowiązują go również normy czasu pracy – odpowiednio norma dobowa 8 godzin i norma średniotygodniowa 40 godzin.

Zanim omówimy szczegółowo zadaniowy czas pracy, to jedna uwaga – należy wyraźnie odróżnić zadaniowy czas pracy, w którym pracownik sam wyznacza sobie godziny pracy, od systemu ruchomego czasu pracy – w którym pracownik sam niejako wyznacza sobie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale nie decyduje o tym, jak długo danego dnia będzie pracował i w ogóle w jakich dniach będzie pracował. Ruchomy czas pracy omówimy szczegółowo już niebawem, tymczasem wróćmy do szczegółowego omówienia zadaniowego czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy – na czym polega?

Stosownie do przepisu art. 140 kodeksu pracy w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.

Z powołanego przepisu wprost wynika, iż zadaniowy czas pracy może być stosowany, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy albo jej organizacją. Przykładowo zatrudniona w firmie księgowa z reguły nie ma na tyle obowiązków, aby codziennie pracować po 8 godzin, za to w niektóre dni ma tych obowiązków tyle, że musi pracować nawet sporo więcej. Przykładowo – do 10 dnia miesiąca musi naliczyć wynagrodzenia, do 15 dnia miesiąca musi naliczyć ZUS, do 20 podatek dochodowy, do 25 podatek VAT, a więc przed tymi terminami ma z reguły sporo więcej pracy.

W jej przypadku zatem rozsądne jest wdrożenie zadaniowego systemu czasu pracy. Jako osoba pracująca na stanowisku samodzielnym sama wówczas ustala, kiedy i w jakie dni pracuje więcej, a w jakie mniej. Należy jednak pamiętać, że ją również obowiązują normy czasu pracy, o czym zresztą wprost mówi powołany art. 140 kodeksu pracy, odnosząc się do art. 129, definiującego normy czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy

W zadaniowym systemie czasu pracy praca nie jest mierzona liczbą przepracowanych godzin, a liczbą zadań do wykonania. Oznacza to, że jeśli pracownik pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy, to może zostać obciążony taką liczbą obowiązków, z którymi w normalnym czasie pracy nie poradzi sobie. W konsekwencji pracuje średnio więcej niż 8 godzin na dobę, a to powoduje przekroczenie norm dobowych i pracę w godzinach nadliczbowych.

Ustalając zatem zakres prac do wykonania pracownika, zatrudnionego w równoważnym czasie pracy należy mieć na względzie to, aby pracownik był w stanie zrealizować te obowiązki w normalnych godzinach pracy.

Taką przesłanką do wdrożenia zadaniowego czasu pracy jest praca w terenie pracownika. Zadaniowy czas pracy często stosowany jest wobec pracowników, zatrudnionych np. na stanowiskach przedstawicieli handlowych. W ich przypadku dużo mniejsze znaczenie mają jakieś wyznaczone godziny pracy, a dużo większe efekty tej pracy – spotkania z klientami, zrealizowane transakcje handlowe itp. W terenie również trudno jest mierzyć realny czas pracy.

Powierzając pracownikowi zadania do wykonania, jeśli pracuje on w zadaniowym systemie czasu pracy, należy mieć na względzie normy z art. 129 kodeksu pracy. Pracodawca nie może zatem dowolnie obciążać pracownika zadaniami, ale musi mieć na względzie nie tylko normy dobową i średniotygodniową czasu pracy ale również prawo pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 października 2015 roku sygn. I PK 9/15 określenie w systemie zadaniowym przez pracodawcę zakresu obowiązków w sposób uniemożliwiający ich wykonanie w obowiązującym pracownika wymiarze czasu pracy, uzasadnia roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Sam czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań pracodawca ustala w porozumieniu z pracownikiem. W praktyce nie oznacza to, że pracownik musi się na to zgodzić – chodzi tu bardziej o konsultację niż uzgodnienie liczby zadań. Brak zgody pracownika nie powoduje, że ustalenie jest nieważne, natomiast ustalając liczbę zadań do wykonania pracownikowi, zatrudnionemu w zadaniowym czasie pracy pracodawca musi mieć na względzie ograniczenia, wynikające z norm czasu pracy, odpoczynków dobowych i tygodniowych itp.

Zadaniowy czas pracy charakteryzuje się tym, że pracownik sam ustala liczbę godzin pracy jaką przeznaczy na te zadania. W konsekwencji niektórzy pracodawcy wdrażają zadaniowy czas pracy z myślą o omijaniu przepisów o czasie pracy, wymagając od pracownika, aby rozliczał się z osiągniętych efektów ekonomicznych. Takie założenie jest niedopuszczalne. Samo wdrożenie zadaniowego systemu czasu pracy jest dla pracodawcy z pewnością wygodne, ale nie może odbywać się na zasadach pełnej dowolności wszystkich ustaleń.

Zadaniowy czas pracy wdraża się w regulaminie pracy, informacji o warunkach zatrudnienia, można go również wdrożyć w samej umowie o pracę. Pracodawca musi jednak pamiętać, że w tym ostatnim wypadku, jeśli chce zmienić stosowany wobec pracownika zadaniowy system czasu pracy na inny, to wymaga to zmiany umowy, a zatem sporządzenia odpowiedniego aneksu do umowy, a jeśli pracownik na aneks się nie zgadza, konieczne może być wypowiedzenie zmieniające warunki pracy.

Skoro bowiem system zadaniowego czasu pracy został zapisany w umowie o pracę, staje się niejako warunkiem zatrudnienia, a jego zmiana wiąże się ze zmianą umowy. Sam zadaniowy system czasu pracy można wdrożyć również w obwieszczeniu. Formalnie przepisy kodeksu pracy nie nakazują, aby jego wdrożenie odbywało się poprzez stosowny zapis w umowie o pracę, ale to nie oznacza, że nie można zadaniowego czasu pracy wdrożyć w przypadku pracownika właśnie w zawartej z nim umowie.

Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy system czasu pracy jest dla pracodawcy korzystny z punktu widzenia prowadzenia dokumentacji, związanej z czasem pracy. Dla pracownika, zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy nie ma obowiązków sporządzania grafików czy rozkładów czasu pracy, choć można oczywiście sporządzać takie grafiki uproszczone, wskazując nie konkretne godziny pracy, ale np. konkretne dni pracy.

Co więcej, dla pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy nie prowadzi się pełnej ewidencji czasu pracy. Wystarczająca jest ewidencja uproszczona, gdzie zaznacza się nieobecności chorobowe, urlopowe, dni wolne za pracę w sobotę itp.

Zadaniowy czas pracy – korzyści

Zadaniowy czas pracy sprzyja wykorzystywaniu przez pracownika jego czasu pracy do maksimum. Jeśli bowiem pracownik może osiągnąć pewien założony efekt (zrealizować zadanie) w odpowiednio krótkim czasie, bez szkody dla tego zadania, to będzie chciał z pewnością „mieć je jak najszybciej z głowy”. Taki zadaniowy system czasu pracy ma również swoje minusy – pracownik pracujący w tym systemie czasu pracy nie jest tak szczegółowo kontrolowany, jak pozostali pracownicy, musi również wykazywać pewne pożądane cechy charakteru, jak samodyscyplina. Ta ostatnia jest szczególnie ważna tam, gdzie praca pracownika wynagradzana jest stałą stawką, bez względu na ilość wykonanej pracy.

Podsumowując – zadaniowy czas pracy jest korzystny dla obu stron (pracodawcy i pracownika). Pracodawcy pozwala na uniknięcie kilku obowiązków, związanych z czasem pracy pracownika czy ewidencją tego czasu pracy, z kolei pracownikowi pozwala na większą swobodę w planowaniu swojej pracy. System ten wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – nie da się go stosować do każdego rodzaju pracy, należy również przy wdrażaniu i stosowaniu tego systemu pamiętać o normach dobowych i innych ograniczeniach, związanych choćby z odpoczynkiem dobowym czy tygodniowym pracownika.

Generalnie zadaniowy czas pracy opłaca się wprowadzać, jeśli rodzaj pracy wskazuje, że będzie ona wykonywana poza normlanymi godzinami funkcjonowania zakładu pracy, jeśli zapotrzebowanie na pracę pracownika jest zmienne i uzależnione od np. dnia miesiąca, pracodawca nie musi mieć pełnej kontroli nad pracownikiem czy też jeśli ta kontrola jest utrudniona choćby ze względu na fakt, że pracownik pracuje w terenie.

Określanie zakresu prac w zadaniowym systemie czasu pracy

Pytanie: Czy w systemie zadaniowego czasu pracy zadania mogą być zlecane na bieżąco, tzn. pracodawca, przełożony określa zadanie (zadania), które pracownik w danym dniu wykonuje?

Odpowiedź

Przepisy nie określają czasu, na jaki należy określić zadania w systemie zadaniowego czasu pracy, zlecanie jednak ich na bieżąco, każdego dnia byłoby w rzeczywistości wykonywaniem zwykłych poleceń przełożonych, a nie szczególną organizacją czasu pracy, jaką wprowadza ten system czasu pracy.

W systemie zadaniowego czasu pracy praca rozliczana jest nie czasem jej wykonywania (tak jak w tradycyjnym podejściu do czasu pracy – podstawowym obowiązkiem jest pozostawanie przez pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakresie godzin pracy ustalonych w rozkładzie pracy danej osoby) lecz przede wszystkim wymiarem zadań.

Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala tutaj czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 k. p. Określenie „po porozumieniu z pracownikiem” rozumiane powinno być tutaj nie jako „po uzgodnieniu z pracownikiem” (czyli dopiero po dojściu do wspólnego stanowiska) ale jako „po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikiem”.

Zadania pracownika nie mogą być określane na bieżąco, doraźnie, każdego dnia. W publikacjach dotyczących tej tematyki wskazuje się, że zapisy dotyczące zadań, do wykonania których pracownik jest zobowiązany powinny znaleźć się w umowie o pracę bądź innym akcie kreującym stosunek pracy. Przepisy nie narzucają jednak obowiązku wprowadzenia tego systemu czasu pracy p…

Zadaniowy czas pracy czyli idealny system pracy zdalnej

Na czym polega zadaniowy system czasu pracy? Jak go wprowadzić? I kogo może dotyczyć dowiesz się z bieżącego wpisu.

Zadaniowy system czasu pracy polega na tym, iż pracownikowi nie ustala się rozkładu czasu pracy, wskazuje się jedynie jakie zadania powinien wykonać w ustalonym wymiarze czasu pracy. Pracownik będzie miał więc pełną swobodę w ustaleniu w jakich godzinach będzie pracował. Pracodawcę zaś powinno interesować tylko to, by zadania zostały wykonane.

W praktyce praca zdalna jest więc zbliżona do zadaniowego systemu pracy.

O zasadach pracy zdalnej przeczytasz w artykule:

Obowiązek pracy zdalnej od 3 listopada 2020 r.

Kiedy można zastosować zadaniowy czas pracy?

Zadaniowego czasu pracy nie można wprowadzić dla każdego pracownika i dla każdego rodzaju pracy.

Zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy:

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 tzn. tak aby mógł je wykonać w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5 dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w ,,normalnym” czasie pracy jest niemożliwe, jest równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy.

Jeśli z góry wiadomo, że zadań, które ma wykonywać pracownik nie można wykonać w ramach podstawowych norm czasu pracy, to wprowadzenie zadaniowego czasu pracy jest niedopuszczalne.

System ten nie może być również stosowany, w przypadku kiedy pracodawca z góry narzuca pracownikowi godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Pracownik bowiem sam decyduje o czasie wykonywania pracy.

Na czym polega zadaniowy system czasu pracy?

Pracownicy zatrudnieni w zadaniowym systemie czasu pracy rozliczani są z wykonywanych zdań, a nie z godzin pracy.

W tym systemie miarą pracy są jej efekty, czyli wykonanie zadania. W związku z tym nie mamy tu do czynienia z łamaniem doby pracowniczej czy też zachowaniem odpoczynku od pracy. Zadaniem pracodawcy jest z kolei prawidłowe wyznaczanie zadań do wykonania.

Czasem pracy oraz czasem odpoczynku zarządza bowiem sam pracownik. Nie oznacza to jednak, że nie ma ograniczeń czasu pracy. Miernikiem mają tu być normy czasu pracy wynikające z podstawowego systemu czasu

Pracodawca ma obowiązek tak wyznaczać zadania, aby były możliwe do wykonania w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie w ciągu 40 godzin tygodniowo przez przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W zadaniowym systemie czasu pracy dopuszczalne jest, aby pracownik jednego dnia pracował dłużej niż 8 godzin, a innego odpowiednio krócej. W takiej sytuacji nie powstają godziny nadliczbowe. Nadgodziny powstaną z kolei, gdy pracodawca poleci pracownikowi dodatkowe zadania, których pracownik nie jest w stanie wykonać w ramach normy czasu pracy.

Jak poprawnie wprowadza się w firmie zadaniowy system czasu pracy?

Pracodawca, który zdecyduje się na wprowadzenie zadaniowego systemu czasu pracy dla konkretnej grupy pracowników, powinien zapisać to wyraźnie w układzie zbiorowych czy też regulaminie pracy/obwieszczeniu.

Systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza się w wewnątrzzakładowych przepisach prawa pracy. Informacji dotyczącej zadaniowego czasu pracy nie zamieszcza się w umowie o pracę.

Jeśli w organizacji funkcjonuje regulamin pracy sporządza się do niego aneks, który zawiera grupę pracowników (zawody, stanowiska), których obejmuje zadaniowy system czasu pracy.

Aneks wchodzi w życie w ciągu 2 tygodni od podania go w sposób przyjęty w firmie do wiadomości pracowników.

Ewidencja czasu pracy w systemie zadaniowym

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników.

W tej sytuacji rezygnuje się ze schematycznych norm czasu, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy oraz określenia precyzyjnego rozkładu czasu pracy. Nie mamy więc tu do czynienia z łamaniem doby pracowniczej czy też zachowaniem odpoczynku od pracy.

W zadaniowym czasie pracy pracodawca kontroluje pracowników, sprawdzając, czy wyznaczone zadania zostały wykonane w terminie.

Zadania powinny być ustalone w taki sposób by było możliwe ich wykonanie w ramach ustalonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca powinien z góry ustalić pracownikowi zakres jego zadań, uzgadniając z nim czas potrzebny na ich wykonanie.

W zadaniowym systemie czasu pracy dopuszczalne jest, aby pracownik jednego dnia pracował dłużej niż 8 godzin, a innego odpowiednio krócej.

Zakres zadań można ustalić np. w umowie o pracę, regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, lub też w odrębnym dokumencie.

Co do zasady dla pracowników objętych zadaniowym systemem czasu pracy nie prowadzi się ewidencji czasu pracy.

Nadgodziny w zadaniowym systemie czasu pracy

Zasadą jest, iż pracownikowi objętemu zadaniowym systemem czasu pracy nie przysługują nadgodziny. Pracę należy ustalić w taki sposób, aby pracownik mógł ją wykonać bez przekraczania norm czasu pracy.

Nadgodziny przysługują jednak w przypadku, gdy są one wynikiem:

konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii,

ustalenia ilości zadań w taki sposób, iż nie jest możliwe ich wykonanie w ramach obowiązujących norm czasu pracy,

lub w skrajnych przypadkach zlecenia pracownikom zadań niemożliwych do wykonania w normalnym czasie pracy.

Jeśli natomiast pracownik wykonywał dane czynności wolniej niż obiektywnie byłoby to możliwe, na rekompensatę za nadgodziny w pracy nie będzie mógł więc liczyć.

Przydatne orzecznictwo

Wyrok SN z dnia 16 października 2009 r. , sygn. I PK 89/09

W razie zastosowania systemu zadaniowego czasu pracy (art. 140 k.p.) pracodawca powinien wykazać, że powierzył pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym z ogólnie przyjętych norm czasu pracy.

Wyrok SN z dnia 24 września 2009 r., sygn. II PK 72/09

Zadaniowy czas pracy w szczególności przeznaczony jest dla prac prowadzonych nierytmicznie, prac prowadzonych poza kolektywną pracę skooperowaną. Ponadto, zadaniowy czas pracy nie łączy się ze wskazaniem osiągnięcia określonego rezultatu ekonomicznego.

Wyrok SN z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I PK 25/15

Jeżeli pracownik wykonuje codziennie, w określonym przez pracodawcę czasie obowiązki wynikające z zakresu jego czynności, to bez względu na stosowaną nazwę nie można przyjąć, by jego czas pracy określały zadania. Przy takim rozumieniu wszyscy pracownicy zatrudnieni byliby w ramach zadaniowego czasu pracy, a przepisy o charakterze gwarancyjnym, regulujące normy czasu pracy pozbawione byłyby znaczenia.

WERSJA DO DRUKU System zadaniowy czasu pracy

System zadaniowy czasu pracy

Rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania mogą czasem wymagać wprowadzenia specyficznego systemu czasu pracy zwanego systemem zadaniowym. System ten pozwala na wyjście ze sztywnego schematu godzin pracy, a przez to wpływa na kształtowanie samodzielnej organizacji czasu pracy przez pracowników. Pracownik dzięki takiemu rozwiązaniu może dostosować godziny pracy do swoich potrzeb życiowych czy swojego tempa pracy.

Rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania mogą czasem wymagać wprowadzenia specyficznego systemu czasu pracy zwanego systemem zadaniowym. System ten pozwala na wyjście ze sztywnego schematu godzin pracy, a przez to wpływa na kształtowanie samodzielnej organizacji czasu pracy przez pracowników. Pracownik dzięki takiemu rozwiązaniu może dostosować godziny pracy do swoich potrzeb życiowych czy swojego tempa pracy. Wymiar czasu pracy W zadaniowym systemie czasu pracy czas wykonywania przez pracownika pracy określony jest wymiarem powierzonych mu zadań. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania tych zadań. Czas pracy w tym systemie nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zadaniowy system czasu pracy pozwala pracownikowi na swobodne ustalanie ram czasowych wykonywania pracy. Tego typu praca może być wykonywana na przykład poza zwykłym rytmem pracy zakładu, a także w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na pracę jest nierytmiczne i zależy od zmiennych okoliczności oraz uwarunkowań. Jest to również bardzo korzystny dla pracodawcy system, w przypadku gdy kontrola i ewidencja czasu poświęconego wykonywaniu pracy jest niemożliwa lub znacznie utrudniona, na przykład różnego rodzaje prace w terenie (akwizytor, przedstawiciel handlowy). PRZYKŁAD Pracodawca planuje zatrudnić programistę w firmie. Ze względu na warunki organizacyjne, pracodawcy zależy na tym, aby pracownik ten wykonywał pracę tylko w godzinach, gdy pozostali pracownicy już nie pracują. W takim przypadku możliwe jest wprowadzenie zadaniowego czasu pracy. Pracodawca może wyznaczyć pracownikowi porę dnia, w której powinien on wykonywać swoje zadania. Ważne jest, aby pracodawca nie wyznaczał ścisłych godzin, w których praca ma być wykonywana, i aby pracownik sam decydował o rozkładzie swojego czasu pracy (np. rano przed rozpoczęciem pracy przez pracowników lub wieczorem po jej zakończeniu). Zakres obowiązków pracownika Zakres obowiązków pracownika nie może być ustalany w sposób dowolny. Należy je określić tak, aby możliwe było wykonywanie pracy maksymalnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracodawca powinien w porozumieniu z pracownikiem ustalić czas niezbędny do wykonania powierzonych mu zadań (art. 140 zd. 2 kp). Z orzecznictwa… Sąd Najwyższy stwierdził, że wprowadzając zadaniowy system czasu pracy, pracodawca powinien tak określić zadania pracownika, by ich wykonanie było możliwe w ramach obowiązujących go norm czasu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 1999 r.; sygn. akt I PKN 181/99, OSNAP z 2000 r. nr 22, poz. 810). W uzasadnieniu do innego wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że w przypadku ustalenia, iż powoda obowiązywał zadaniowy czas pracy, konieczne jest poczynienie dalszych ustaleń co do rozmiaru obowiązujących go zadań, w szczególności możliwości ich wykonania w ramach norm czasu pracy. Gdyby okazało się, że nie było to możliwe, pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy nie byłby pozbawiony roszczenia o wynagrodzenie za pracę ponad normy czasu pracy. Zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, trzeba przy tym kwalifikować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy (wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 1998 r. (I PKN 301/98, dotychczas niepublikowany). PRZYKŁAD Pracodawca zlecił pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku przedstawiciela handlowego odbycie sześciu wizyt u klientów w ciągu jednego dnia. Tymczasem pracownik potrzebuje dwóch godzin na wizytę u jednego klienta. Wydane przez pracodawcę polecenie spowodowało przekroczenie dobowej normy czasu pracy (6 × 2 = 12). Dwie ostatnie wizyty u klienta stanowią zatem pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca może ustalić zadania pracownika w umowie o pracę lub w osobnym dokumencie – tak zwanym zakresie zadań. Zdecydowanie korzystniejsze będzie zastosowanie drugiego rozwiązania, ponieważ ustalenie zadań w umowie o pracę, w razie ich zmiany, wiąże się z koniecznością dokonywania zmiany umowy w drodze porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Ważne!

Warto zadbać, aby pracownik zapoznał się z treścią dokumentu określającego zakres jego obowiązków i potwierdził to w postaci podpisu złożonego na tym dokumencie. Z orzecznictwa… Sąd Najwyższy stwierdził, że dla wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, poza spełnieniem przesłanek z art. 140 kp, konieczne jest określenie zadań pracownika nie doraźnie, każdego dnia pracy, lecz w akcie (lub aktach) kreujących treść jego stosunku pracy. Jeżeli pracownik wykonuje codziennie, w określonym przez pracodawcę czasie, polecenia swego przełożonego, to bez względu na stosowaną nazwę nie można przyjąć, by jego czas pracy określały zadania. Przy takim rozumieniu wszyscy pracownicy zatrudnieni byliby w ramach zadaniowego czasu pracy, a przepisy o charakterze gwarancyjnym, regulujące normy czasu pracy, pozbawione byłyby znaczenia. Pracodawca powinien więc precyzyjnie określić zadania pracownika. Przepisy nie wskazują, w jakiej formie należy ustalić zadania pracownika. Może to więc być dokonane ustnie bądź pisemnie. Do celów dowodowych warto to zrobić na piśmie (wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 1997 r.; sygn. akt I PKN 181/97, OSNAP z 2000 r. nr 22, poz. 810). Ewidencja czasu pracy Pracodawcy zatrudniający pracowników w zadaniowym systemie czasu pracy nie muszą ewidencjonować godzin pracy, mają jednak obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Każdy zatrudniony zadaniowo pracownik powinien zatem mieć założoną indywidualną kartę czasu pracy, do której wpisywane są urlopy, zwolnienia oraz inne nieobecności itd. Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 1998 Nr 21, poz. 94)

키워드에 대한 정보 zadaniowy czas pracy wzór porozumienia

다음은 Bing에서 zadaniowy czas pracy wzór porozumienia 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  삼위 일체 하나님 | [김진혁 교수의 신학이야기 4강] 삼위일체 하나님! 아는데 설명할 방법이 없네.... 인기 답변 업데이트
See also  Hipek Pl Ogień I Woda | Ogień I Woda 4 Kryształowa Świątynia: Filip Się Kłóci!!!!! 인기 답변 업데이트

See also  Oferty Pracy Olkusz Żółty Jeż | Sprawdź Oferty Pracy Na Gigroup.Com.Pl 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zadaniowy czas pracy

  • #zadaniowy czas pracy.
  • #zadaniowy system czasu pracy
  • #system czasu pracy
  • #czas pracy

Zadaniowy #czas #pracy


YouTube에서 zadaniowy czas pracy wzór porozumienia 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zadaniowy czas pracy | zadaniowy czas pracy wzór porozumienia, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment