Zaswiadczenie O Klasie Podatkowej W Niemczech | Klasy Podatkowe W Niemczech 2019 277 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech – Klasy podatkowe w Niemczech 2019“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SILVERHAND Language TV 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,763회 및 좋아요 51개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Klasy podatkowe w Niemczech 2019 – zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Sprawdź do jakiej klasy podatkowej należysz!
Klasy podatkowe w Niemczech to bardzo ważny temat.
Wybierając się do pracy w tym kraju należy pamiętać, że to nie pracodawca decyduje do jakiej klasy podatkowej należeć będzie pracownik. Przynależność do danej klasy określa Urząd Skarbowy w Niemczech na podstawie dokumentów.
SILVERHAND jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się polskich agencji zatrudnienia o zasięgu międzynarodowym.
Dzięki nam już kilka tysięcy ludzi podjęło pracę za granicą i skutecznie rozpoczęło realizację celów, znajdujących się wcześniej poza ich finansowym zasięgiem.
Aktualne oferty pracy: http://silverhand.eu
Facebook: http://facebook.com/praca.silverhand
Zapraszamy również na: http://silverhand.eu/blog

zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

lst_3_g_15_-_polnisch.pdf – Berlin.de

Organem wystawiającym zaświadczenie jest urząd skarbowy zakładu … klasy podatkowej III jest, aby dochody obojga / obu małżonkόw / partnerόw życiowych …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.berlin.de

Date Published: 5/23/2022

View: 2434

INSTRUKCJA – ZMIANA STEUERKLASSY TAX PERFECTA

W CELU ZMIANY KLASY PODATKOWEJ W NIEMCZECH NALEŻY SKOMPLETOWAĆ. NASTEPUJĄCE DOKUMENTY: … ZAŚWIADCZENIE O WSPÓLNYM ZAMELDOWANIU MAŁŻONKÓW W POLSCE.

+ 여기에 자세히 보기

Source: perfecta-podatki.pl

Date Published: 5/18/2021

View: 1300

Klasy podatkowe Niemcy. Dobór i zmiana Steuerklasse

Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej? · Uzupełniony druk danych, · Zaświadczenie o …

+ 더 읽기

Source: intertax24.com

Date Published: 8/26/2022

View: 7232

Klasa podatkowa w Niemczech, a zasiłek rodzinny Kindergeld

Znajdują się na nim powyższe informacje, w tym najważniejsza – o klasie podatkowej. W przypadku braku zaświadczenia Lohnsteuerabzug, istnieje …

+ 여기에 더 보기

Source: cuf-podatki.pl

Date Published: 12/1/2021

View: 3760

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej należysz?

W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych, czyli tzw. steuerklasse, … karty podatkowej lub zaświadczenia z urzędu skarbowego za dany rok.

+ 여기에 보기

Source: silverhand.eu

Date Published: 3/11/2022

View: 5669

Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z małżonków …

Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce. … musi dołączyć do rozliczenia podatkowego robionego w Niemczech zaświadczenie o …

+ 여기에 표시

Source: m.facebook.com

Date Published: 9/13/2021

View: 426

Formularze – Finanzamt – Rente im Ausland

Renciści/emeryci zamieszkujący za granicą są zasadniczo zobowiązani do składania zeznania podatkowego w Niemczech.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.finanzamt-rente-im-ausland.de

Date Published: 1/30/2022

View: 7183

주제와 관련된 이미지 zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Klasy podatkowe w Niemczech 2019. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Klasy podatkowe w Niemczech 2019
Klasy podatkowe w Niemczech 2019

주제에 대한 기사 평가 zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech

  • Author: SILVERHAND Language TV
  • Views: 조회수 2,763회
  • Likes: 좋아요 51개
  • Date Published: 2019. 8. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dlcybISsEds

Jak sprawdzić na jakiej klasie podatkowej jestem w Niemczech?

Można osobiście udać się do Finanzamtu (urzędu skarbowego) i tam od ręki urzędnicy wydadzą każdej osobie zaświadczenie o przynależności do danej klasy podatkowej.

Jakie papiery są potrzebne do zmiany klasy podatkowej w Niemczech?

Kompletna dokumentacja do wniosku o zmianę klasy podatkowej powinna zawierać:
  • Uzupełniony druk danych,
  • Zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG),
  • Ostatni Lohnabrechnung (miesięczne zaświadczenie o wynagrodzeniu),
  • Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung),
  • Kopię nadania numeru Identifikationsnummer,

Ile wynosi 1 klasa podatkowa w Niemczech?

W przypadku pierwszej klasy podatkowej miesięczny dochód wolny od podatku to maksymalnie 945 euro. Faktycznie pobierane jest około 28 % podatku.

Ile się czeka na zmianę klasy podatkowej w Niemczech?

Raz w roku w dowolnym momencie można zmienić klasę podatkową, ale nie później niż do 30 listopada danego roku. Aby tego dokonać należy udać się do urzędu skarbowego w Niemczech (Finanzamt) zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania za granicą i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej.

Czy Finanzamt może sam zmienić klase podatkową?

Aby zmienić klasę podatkową w Niemczech należy się udać do urzędu skarbowego (Finanzamt) i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej. Małżeństwa oraz zarejestrowane związki partnerskie mogą dokonać zmiany klasy podatkowej wyłącznie wspólnie.

Co jest potrzebne do zmiany klasy podatkowej?

Zmiana klasy podatkowej – wniosek

zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu (w przypadku małżeństw), zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG), zaświadczenie o ostatnim miesięcznym wynagrodzeniu (Lohnabrechnung).

Jaką roznica między 1 a 3 klasa podatkowa?

Różnica polega na tym, że na I grupie podatkowej to pracodawca musi terminowo odprowadzać je do urzędu i potrąca je na bieżąco z comiesięcznych wynagrodzeń, a na III klasie podatkowej, obowiązek ten spoczywa bezpośrednio na podatniku.

Kto ustala klase podatkowa w Niemczech?

Jego wysokość zależy od klasy podatkowej, do której dana osoba jest przypisana przez urząd skarbowy (Finanzamt). O tym, do której klasy podatku od wynagrodzeń zostanie ostatecznie przyporządkowana dana osoba, decydują różne czynniki.

Jaką klasą podatkowa w Niemczech bez meldunku?

Niestety brak deklaracji przy zawieraniu umowy, a czasami brak meldunku na terenie Niemiec skutkuje nadaniem automatycznie klasy VI przez Finanzamt, co należy zmienić zgodnie z daną sytuacją podatnika wnioskując o inną klasę w urzędzie skarbowym.

Jaką klase podatkową wybrac?

Optymalnym rozwiązaniem jest, by małżonek, który zarabia więcej, posiadał 3cią klasę podatkową. Jeżeli jeden z małżonków osiąga wyłącznie dochody opodatkowane w innym kraju członkowskim (np. w Polsce), to 3cią klasę powinien stosować drugi małżonek, wykonujący pracę w Niemczech.

Ile można zarobic w Niemczech bez podatku?

Od pierwszych 8.004 EUR, które zarobimy w roku nie zapłacimy podatku dochodowego (małżeństwa nie płacą podatku do kwoty 16.009 EUR). Przy wyższych dochodach podatek zaczyna się od 14% i rośnie wg skali zmiennej do wysokości 45% dla dochodu, który przekracza 250.731 EUR rocznie.

Co zrobić żeby nie płacić podatku dochodowego?

Najprostszym sposobem na obniżenie podatku przez przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym jest wpisywanie do ewidencji księgowej tylu kosztów, ile się da. Mówiąc inaczej, im wyższe koszty uzyskania przychodu wykażemy, tym niższy będzie dochód, a przez to niższy podatek.

Jaka jest najlepsza grupa podatkową w Niemczech?

Klasy podatkowe Niemcy – która będzie najkorzystniejsza? Zazwyczaj korzystnymi rozwiązaniami są klasa 1 (dla osób samotnych, przypisywana automatycznie), klasa 2. (dla osób samotnie wychowujących dziecko) oraz klasa 3.

Kto nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Niemczech?

Rozliczenie podatkowe w Niemczechkto nie musi składać zeznania podatkowego? Wszystkie osoby pracujące w Niemczech, które posiadają najliczniejszą I klasę podatkową oraz otrzymywały przez cały rok wynagrodzenie wyłącznie z jednego źródła, nie są zobowiązane do składania rozliczenia podatkowego.

Kiedy 3 klasa podatkową w Niemczech?

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V, osoby owdowiałe, ale rok po śmierci małżonka, a także zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku zamyka się w kwocie 1788 euro.

Kiedy 6 klasa podatkową w Niemczech?

Szósta klasa podatkowa – dotyczy samotnych osób i małżonków, którzy wykonują więcej niż jeden zawód w czasie rzeczywistym. W tym wypadku ta klasa odnosić się będzie do drugiej pracy, która aktywnie jest wykonywana (dochód wolny od podatku wynosi 0 euro).

Jaką klasą podatkową w Niemczech bez meldunku?

Niestety brak deklaracji przy zawieraniu umowy, a czasami brak meldunku na terenie Niemiec skutkuje nadaniem automatycznie klasy VI przez Finanzamt, co należy zmienić zgodnie z daną sytuacją podatnika wnioskując o inną klasę w urzędzie skarbowym.

Czy niemiecki Urząd Skarbowy informuje Polski?

Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski o sprawach podatkowych? Jak widać, polski i niemiecki urząd skarbowy ściśle ze sobą współpracują i przekazują sobie w razie potrzeby niezbędne informacje, co regulowane jest przez specjalne umowy międzynarodowe.

Klasy podatkowe Niemcy. Dobór i zmiana Steuerklasse

Steuerklasse – dobór i zmiana klasy podatkowej

Na co zwrócić uwagę zmieniając klasę podatkową w Niemczech?

Pamiętaj, że na odpowiedni dobór klasy podatkowej będą miały wpływ nie tylko dochody z Niemiec. Istotną rolę odegrają również dochody osiągnięte poza granicami Republiki Federalnej. Analizując dobór klasy podatkowej, należy wykazać również dochody z innych krajów. Dochody z pracy należy przedłożyć w przypadku klas 3/5 lub 4/4 obojga małżonków. Istotne będą dochody ubiegłoroczne oraz te przewidywane. Na forum często podejmowane są dyskusje związane z 3 klasą podatkową w Niemczech. Dlaczego? Mylnie przypisuje się 3 klasie podatkowej miano najkorzystniejszej klasy. Jeśli spojrzymy na odprowadzane zaliczki na poczet podatku, bez wątpienia są one niższe. Podatnik otrzyma większe wynagrodzenie netto, jednak może się okazać, że odprowadzany podatek jest zbyt niski. W takiej sytuacji podatnik po rozliczeniu będzie musiał zwrócić go do urzędu.

Zdecydowany na zmianę klasy podatkowej? Sprawdź, od czego zacząć! Która klasa podatkowa jest dla nas korzystna? Nie tylko nowożeńcy zadają sobie to pytanie. Nawet jeśli jedno z małżonków zarabia mniej lub więcej niż wcześniej, zmiana może mieć sens. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy jeden z małżonków przejdzie na emeryturę. Decyzję o zmianie klasy podatkowej warto gruntownie przemyśleć. Źle dobrana klasa podatkowa może oznaczać nadpłatę podatku albo – co gorsza – niedopłatę. Jeżeli po przeanalizowaniu sytuacji chcesz ubiegać się o zmianę Steuerklasse, odwiedź nas w naszych biurach. Można także telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze druki. Ważne będzie także dostarczenie odpowiednich dokumentów. Zostały one wypisane w dalszej części artykułu. Jeżeli klasa podatkowa ma być zmieniona po raz pierwszy, dokumentów będzie więcej.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym jest i jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Podatnicy, którzy osiągają dochody w Niemczech mają potrącane zaliczki podatkowe. Są one potrącane w różnej wysokości. Zaliczki zależne są m.in. od osiągniętego dochodu. Również wspomniane wcześniej klasy podatkowe mają na to wpływ. Pracujący za Odrą płacą zaliczki na podatek naliczone według 6 klas podatkowych. Czym więc jest owa klasa? Jest ona ściśle związana z sytuacją rodzinną podatnika. Każda osoba pracująca w Niemczech i płacąca podatki w Niemczech będzie miała przyznaną Steuerklasse. Dzięki niej możliwe jest naliczenie odpowiednich zaliczek na podatek. Przy wyznaczeniu odpowiedniej klasy pod uwagę bierze się: stan cywilny,

sytuację zawodową,

liczbę dzieci,

wysokość dochodu. Z pewnych względów to czy małżonek mieszka i pracuje za granicą również będzie bardzo istotne. Wyróżnia się 6 klas podatkowych: Klasa I – do tej grupy zazwyczaj należą osoby stanu wolnego (panny, kawalerowie). Również osobom rozwiedzionym i owdowiałym przysługuje I klasa podatkowa. Muszą spełnić jeden warunek – nie mogą klasyfikować się do klasy II i III. Takie osoby spełniają jeden warunek. Przez cały rok podatkowy byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci.

– do tej grupy zazwyczaj należą osoby stanu wolnego (panny, kawalerowie). Również osobom rozwiedzionym i owdowiałym przysługuje I klasa podatkowa. Muszą spełnić jeden warunek – nie mogą klasyfikować się do klasy II i III. Takie osoby spełniają jeden warunek. Przez cały rok podatkowy byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci. Klasa II – do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci. Zalicza się do nich panny i kawalerów oraz osoby rozwiedzione i owdowiałe. W ich gospodarstwie zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko. Z tego tytułu otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld).

– do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci. Zalicza się do nich panny i kawalerów oraz osoby rozwiedzione i owdowiałe. W ich gospodarstwie zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko. Z tego tytułu otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld). Klasa III – do tej grupy należą osoby zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Dodatkowo są to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V. III klasa podatkowa przysługuje również osobom owdowiałym w pierwszym roku po śmierci małżonka. Warunek jest jeden, zmarły podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz mieszkał razem ze współmałżonkiem. O 3 klasie podatkowej w Niemczech dyskutuje się często na forum.

– do tej grupy należą osoby zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Dodatkowo są to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V. III klasa podatkowa przysługuje również osobom owdowiałym w pierwszym roku po śmierci małżonka. Warunek jest jeden, zmarły podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz mieszkał razem ze współmałżonkiem. O 3 klasie podatkowej w Niemczech dyskutuje się często na forum. Klasa IV do tej grupy należą małżonkowie, którzy mieszkają razem i osiągają podobny dochód. Dochód wolny od podatku wynosi 945 Euro. Warto nadmienić, że IV klasa podatkowa przyznawana jest automatycznie.

do tej grupy należą małżonkowie, którzy mieszkają razem i osiągają podobny dochód. Dochód wolny od podatku wynosi 945 Euro. Warto nadmienić, że IV klasa podatkowa przyznawana jest automatycznie. Klasa V – do tej grupy należą osoby zamężne, jeżeli współmałżonek rozliczany jest wg III klasy podatkowej. Miesięczny zwolnienie od podatku wynosi 107 Euro.

– do tej grupy należą osoby zamężne, jeżeli współmałżonek rozliczany jest wg III klasy podatkowej. Miesięczny zwolnienie od podatku wynosi 107 Euro. Klasa VI – do tej grupy zakwalifikowani są pracownicy, którzy posiadają więcej niż jedną pracę. Ponadto VI klasa podatkowa przypisywana jest osobom, które są niezarejestrowane w urzędzie. Zatem klasy III, IV i V obowiązują małżonków. Mogą oni wybrać między kombinacjami klas podatkowych III/V i IV/IV. Małżonkowie powinni żyć we wspólnym gospodarstwie domowym. Kombinacje IV/IV stosują przeważnie małżeństwa o podobnych dochodach. W przypadku sporych różnic dochodowych wybiera się zazwyczaj kombinacje III/V. Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech, których małżonkowie mieszkają w Polsce, zazwyczaj otrzymują I klasę podatkową. W takim przypadku potrącony jest spory podatek. Dlatego też osoby zamężne dążą koniecznie do zmiany Steuerklasse. Zazwyczaj wybierają jedną z wyżej wymienionych kombinacji. Zmiana klasy podatkowej ma jednak nie tylko wpływ na wysokość potrąconego podatku. Również wysokość świadczeń zastępujących dochody zależna jest od klas podatkowych. W świadczenia wliczają się: bezrobotne (Arbeitslosengeld),

chorobowe (Krankengeld),

świadczenia macierzyńskie (Elterngeld, Mutterschaftsgeld). Również podatek kościelny i solidarnościowy przy różnych klasach podatkowych będzie kształtował się różnie. Zwrot podatku uzależniony jest od wynagrodzenia oraz zaliczek na podatek, które były potrącane. W przypadku, gdy odprowadzone przez pracodawcę zaliczki są zbyt wysokie, pracownik otrzymuje zwrot podatku z Niemiec. Skoro wspomnieliśmy wyżej o dodatku solidarnościowym przy okazji odsyłamy istotnego o zmianach, jakie przyniósł rok 2021.

Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?

Kompletna dokumentacja do wniosku o zmianę klasy podatkowej powinna zawierać: Uzupełniony druk danych,

Zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG),

Ostatni Lohnabrechnung (miesięczne zaświadczenie o wynagrodzeniu),

Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung),

Kopię nadania numeru Identifikationsnummer,

Akt małżeństwa,

Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu,

Podpisany druk Umowy zlecenia.

Kiedy warto zmienić klasę podatkową?

Zmiana klasy podatkowej ma nie tylko wpływ na wysokość potrąconego podatku. Dodatkowo przyczynia się do zmiany wysokości świadczeń zastępujących dochody. Mówimy tu przede wszystkim o świadczeniach takich jak: zasiłek dla bezrobotnych,

świadczenie chorobowe,

świadczenia macierzyńskie. Co do zasady podatnik może wnioskować o zmianę klasy podatkowej raz w roku. Jednak w uzasadnionych przypadkach klasę podatkową można zmienić więcej niż raz w roku. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku m.in., gdy: zmienia się stan cywilny podatnika,

jedno z małżonków rejestruje się jako osoba bezrobotna

w Niemczech,

w Niemczech, jedno z małżonków rozpoczyna pracę po urlopie wychowawczym,

jedno z małżonków rozpoczyna pracę,

jedno z małżonków kończy pracę w Niemczech i jednocześnie będzie przebywało/ pracowało na terenie innego kraju.

Kto może wnioskować o zmianę klasy podatkowej? Czy robi to pracodawca?

Aby dokonać zmiany klasy podatkowej należy przedłożyć odpowiedni wniosek we właściwym Finanzamt. Podatnik/pracownik we własnym zakresie może ubiegać się o zmianę klasy podatkowej. Na prośbę pracownika o zmianę klasy podatkowej może zawnioskować pracodawca. Nasza firma od wielu lat wnioskuje w imieniu klienta o zmianę klasy podatkowej. Zapraszamy do skorzystania również z innych naszych usług.

Dlaczego mam 6 klasę podatkową i co to dla mnie oznacza?

Szósta klasa podatkowa będzie dotyczyła również osób samotnych i zamężnych. Należy nadmienić, że osoby będące na tej klasie podatkowej wykonują więcej niż jedną pracę. Jednak zazwyczaj wspomniana klasa podatkowa będzie dotyczyła pracowników, którzy nie zadbali o ustalenie innej klasy. VI klasa podatkowa zazwyczaj przysługuje osobom, które nie uzyskały numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer). Dzieje się tak w sytuacji, gdy osoba nie zameldowała się w Niemczech. W takiej sytuacji wnioskowanie o klasę podatkową bywa problematyczne. W przypadku braku wniosku urząd z automatu nadaje szóstą klasę. Wjeżdżając do Niemiec z zamiarem pracy i dłuższego pobytu, powinno się zadbać o meldunek w Niemczech. A z czym taka klasa będzie się wiązała? Przede wszystkim szósta klasa podatkowa będzie wyznaczała największą zaliczkę na podatek dochodowy. Z racji zatrzymania wysokiej zaliczki na podatek dochodowy taka osoba otrzyma o wiele mniejsze wynagrodzenie (netto). W przypadku innych klas podatkowych wynagrodzenie (netto) byłoby wyższe. VI klasa podatkowa ma najwyższe odliczenia, również dlatego, że nie dopuszcza prawie żadnych ulg podatkowych. Szósta klasa podatkowa zostanie nadana, gdy otrzymujesz jednocześnie dochody od 2 różnych pracodawców. Jeśli dochody z pracy u 2 pracodawcy przekroczą granicę 450 euro, obowiązuje VI klasa podatkowa. Jeśli zarabiasz mniej niż 450 euro, jest to Minijob, która jest opodatkowana ryczałtem przez twojego pracodawcę. Klasa podatkowa nie jest wtedy istotna.

Gdzie najszybciej sprawdzę jaką klasę podatkową mi przyznano?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, jaką Steuerklasse przyznano podatnikowi. Najłatwiej jednak będzie wyczytać to z dokumentu tzw. Lohnabrechnung. Wspomniany dokument to miesięczny wyciąg z wynagrodzenia. Po zakończeniu każdego miesiąca pracownik otrzymuje go od swojego pracodawcy. To właśnie tam znajdzie informację o przyznanej klasie podatkowej. Dodatkowo informacja o przyznanej Steuerklasse będzie znajdowała się na Lohnsteuerbescheinigung. Lohnsteuerbescheinigung jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument wydawany jest pracownikom w okresie od lutego do kwietnia. Bez tego dokumentu rozliczenie podatku z Niemiec jest niemożliwe. Więcej informacji o Lohnsteuerbescheinigung można znaleźć na naszym blogu.

Czy zmieniona klasa podatkowa będzie obowiązywała zawsze?

Trzecia klasa podatkowa może obowiązywać do końca roku podatkowego. Będzie to miało miejsce, jeżeli małżonek/małżonka podatnika mieszka poza granicami Niemiec. Podatnik mimo tego zmienił klasę podatkową na trzecią. Zatem po 31.12. konieczne będzie odnowienie wspomnianej klasy. W przypadku innych klas podatkowych nie powinno być takiej potrzeby.

Dlaczego przy niektórych klasach podatkowych istnieje ryzyko dopłaty przy rozliczeniu?

Jak już wspomnianio Steuerklasse odpowiada za odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatki. Zaliczka na podatek przy wybranej klasie podatkowej nie powinna nieść ryzyka dopłaty, jeśli: roczne dochody małżonków nie ulegają zmianie,

oboje mieszkają w Niemczech. Wszystko jednak diametralnie się zmienia wraz ze znacznym wzrostem dochodu jednego z małżonków. Wówczas dobrana wcześniej klasa podatkowa może okazać się niewłaściwa a zapłacona zaliczka na podatek za mała. Będzie miało to wpływ na rozliczenie i zwrot podatku. W takiej sytuacji przy złożeniu deklaracji podatkowej pojawi się dopłata do podatku. Ryzyko dopłaty niesie za sobą również rozpad małżeństwa. Zwłaszcza dla podatnika, który ma 3 klasę podatkową i po rozwodzie rozliczy się sam. Pracujący w Niemczech często są przekonani, że mając trzecią klasę płacą mniejszy podatek dochodowy. Zgadza się. Na wspomnianej Steuerklasse potrącane są najniższe zaliczki na podatek dochodowy. Często także trzecia klasa podatkowa traktowana jest adekwatnie do sytuacji rodzinnej. Przyjmuje się, że jeżeli pracownik jest żonaty/zamężny nie powinien mieć innej niż trzecia klasa. Z kolei tylko kawaler powinien mieć pierwszą klasę podatkową. Jest to niestety bardzo duże uproszczenie. Pokazaliśmy już, że istnieje wiele kombinacji klas podatkowych. Osoba żonata, zamężna może mieć np. trzecią, czwartą, piątą, a nawet pierwszą czy szóstą klasę podatkową. W praktyce klasa podatkowa odpowiada za wysokość potrąconych zaliczek. Gdy potrącone zaliczki okazują się zbyt małe pojawia się dopłata. Natomiast, gdy odprowadzane zaliczki są zbyt duże można otrzymać zwrot. Zwrot bądź dopłata do podatku pojawia się po złożeniu deklaracji podatkowej we właściwym Finanzamt. Klasa podatkowa nie będzie miała zatem żadnego znaczenia na końcową wysokość zapłaconego podatku. Wobec powyższego można spokojnie przyjąć, że na ostateczny wymiar podatku będą miały wpływ: wysokość dochodu,

sytuacja rodzinna,

zastosowane ulgi i odpisy przy rozliczeniu podatkowym. Klas podatkowych nie należy postrzegać jako sposób na obniżenie podatku.

Inne pytania?

Kontrowersje związane z błędnym doborem Steuerklasse są często omawiane. Jak już wspominaliśmy wyżej, 3 Steuerklasse w Niemczech jest częstym tematem na forum. Jeżeli i Ciebie dręczą pytania związane z doborem i zmianą kasy podatkowej, zapraszamy do kontaktu.

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej należysz?

Klasy podatkowe w Niemczech

Co pierwsze przychodzi do głowy, kiedy pomyślisz niemieckie podatki? Oczywiście niemieckie klasy podatkowe. To właśnie od nich zależy, jaka kwota wynagrodzenia wpłynie na twoje konto lub ile z twojej wypłaty zostanie pobrane na poczet niemieckich podatków.

Pracodawca w Niemczech co miesiąc pobiera z Finanzamtu drogą elektroniczną aktualny stan klasy podatkowej, na podstawie której wyliczane jest wynagrodzenie, więc nie ma tu mowy o nieprawidłowym obliczeniu pensji po zmianie klasy podatkowej. Może wydawać się to nieco uciążliwe, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, dlatego warto przyjrzeć się bliżej niemieckim klasom podatkowym.

W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych, czyli tzw. steuerklasse, do której klasyfikowani jesteśmy w głównej mierze na podstawie naszej sytuacji rodzinnej. Przyjrzyjmy się po krótce każdej z nich.

Klasa pierwsza

Do pierwszej klasy podatkowej zaliczają się osoby niezamężne, rozwiedzione, pozostające w separacji, osoby owdowiałe jak również osoby zamężne, których małżonek przebywa poza granicami Unii Europejskiej. Przy pierwszej klasie podatkowej miesięcznie wynagrodzenie wolne od podatku wynosi maksymalnie 945,00 euro.

Klasa druga

Druga klasa podatkowa to osoby samodzielnie wychowujące min. jedno dziecko, na które otrzymują zasiłek rodzinny lub kwotę wolna od podatku, ze względu na posiadanie dzieci. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwota do 1077,00 euro.

Klasa trzecia

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwota 1788,00 euro.

Klasa czwarta

Do czwartej klasy podatkowej należą oboje pracujący małżonkowie mieszkający razem. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwoty 945,00 euro. Jeśli zawrzesz związek małżeński to automatycznie zostajesz przypisany do IV klasy podatkowej.

Klasa piąta

Piąta klasa podatkowa to w dalszym ciągu małżonkowie, przy czym jeden z małżonków wykazuje wyższe, a drugie niższe dochody. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to w tym przypadku 105,00 euro dla każdego z małżonków.

Klasa szósta

Do szóstej klasy podatkowej klasyfikowane są osoby wolne lub zamężne będące w stosunku pracy, kiedy nie są w stanie przedłożyć karty podatkowej lub zaświadczenia z urzędu skarbowego za dany rok. Osoby te nie mogą wykazać żadnej kwoty wolnej od podatku.

Małżeństwa mają lepiej

Tak jak widzimy o przynależności do klasy podatkowej w większości przypadków decyduje nasz stan cywilny bądź rodzinny. Trochę więcej swobody niż osoby samotne mają zgodnie z niemieckim systemem podatkowym małżeństwa. Te po przedstawieniu odpowiedniego stanu faktycznego i przedłożeniu w niemieckim urzędzie podatkowym niezbędnych dokumentów mogą wybierać pomiędzy kombinacjami klas 3-5 lub 4-4.

Rozliczenie podatkowe z małżonkiem przebywającym w Polsce

Określa się w niemieckim prawie podatkowym, że jeśli zarobki dwóch osób pozostających w związku małżeńskim w 90% można zakwalifikować do rozliczenia w Niemczech, to wówczas możemy zostać zakwalifikowani do III klasy podatkowej. W przypadku, kiedy osiągany dochód jednej z osób nie przekracza 16 708 euro, to nie musimy nawet spełniać kryterium wspomnianego 90%. Wniosek o zmianę przynależności do klasy podatkowej należy złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach osoby przebywającej w Polsce. Rozliczenie razem z małżonkiem mieszkającym na terenie Polski jest szczególnie korzystne, jeśli osiąga on niskie zarobki. Wówczas możemy uzyskać również specjalne odliczenia podatkowe związane z rozłąką z rodziną i ulgę na podróż do ojczyzny.

Jak sprawdzić do jakiej klasy podatkowej należę?

W przypadku jasnej sytuacji rodzinnej przynależenie do danej klasy podatkowej wydaje się być oczywiste. Co jednak w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni do jakiej klasy podatkowej należymy?

Można to sprawdzić na 2 sposoby:

Można osobiście udać się do Finanzamtu (urzędu skarbowego) i tam od ręki urzędnicy wydadzą każdej osobie zaświadczenie o przynależności do danej klasy podatkowej.

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono w Niemczech tzw. Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (w skrócie ELStAM) czyli elektroniczną kartę podatkową, na której znajdują się wszystkie niezbędne dane dotyczące podatnika. Należy zadzwonić do niemieckiego urzędu skarbowego lub zadać pytanie za pomocą poczty elektronicznej i na postawie danych z karty urząd prześle nam informacje na temat aktualnej klasy podatkowej w jakiej się znajdujemy.

Steuereklasse to nie tylko podatki

Warto podkreślić, że niemieckie steuerklasse wpływają nie tylko na wysokość wynagrodzenia netto, ale również na wysokość świadczeń takich jak np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek na utrzymanie, zasiłek chorobowy czy tez zasiłek wychowawczy tzw.kindergeld O którym możecie poczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci często pytają ile pieniędzy dostaną na rękę. Niestety, kwota netto zależna jest od klasy podatkowej i mimo, że wyjeżdżający do pracy w Niemczech przydzielani są zwykle automatycznie do pierwszej klasy podatkowej, to zdarzają się tu odstępstwa, na które agencja w Polsce nie mamy wpływu. Taką sytuacją jest np. rozliczenie pierwszej wypłaty według szóstej, najniekorzystniejszej klasy podatkowej. Dotyczy to głównie osób, które pracowały już w Niemczech i które nie przedłożyły obecnemu pracodawcy jedenastocyfrowego numeru identyfikacyjnego przydzielanego przez Centralny Federalny Urząd Podatkowy w Niemczech.

Jak to sprawdzić?

Przydatnym narzędziem podczas planowania wyjazdu do pracy w Niemczech jest powszechnie znany internetowy kalkulator brutto – netto tzw. Brutto Netto Rechner, który po podaniu odpowiednich danych pomoże nam oszacować wartość netto wynagrodzenia. Jeśli zależy wam, aby mieć chociażby wstępny szacunek waszego wynagrodzenia warto do niego zajrzeć.

Zapraszamy również do wersji filmowej, w której Marta opowiada o klasach podatkowych.

Klasy podatkowe Niemcy. Dobór i zmiana Steuerklasse

Steuerklasse – dobór i zmiana klasy podatkowej

Na co zwrócić uwagę zmieniając klasę podatkową w Niemczech?

Pamiętaj, że na odpowiedni dobór klasy podatkowej będą miały wpływ nie tylko dochody z Niemiec. Istotną rolę odegrają również dochody osiągnięte poza granicami Republiki Federalnej. Analizując dobór klasy podatkowej, należy wykazać również dochody z innych krajów. Dochody z pracy należy przedłożyć w przypadku klas 3/5 lub 4/4 obojga małżonków. Istotne będą dochody ubiegłoroczne oraz te przewidywane. Na forum często podejmowane są dyskusje związane z 3 klasą podatkową w Niemczech. Dlaczego? Mylnie przypisuje się 3 klasie podatkowej miano najkorzystniejszej klasy. Jeśli spojrzymy na odprowadzane zaliczki na poczet podatku, bez wątpienia są one niższe. Podatnik otrzyma większe wynagrodzenie netto, jednak może się okazać, że odprowadzany podatek jest zbyt niski. W takiej sytuacji podatnik po rozliczeniu będzie musiał zwrócić go do urzędu.

Zdecydowany na zmianę klasy podatkowej? Sprawdź, od czego zacząć! Która klasa podatkowa jest dla nas korzystna? Nie tylko nowożeńcy zadają sobie to pytanie. Nawet jeśli jedno z małżonków zarabia mniej lub więcej niż wcześniej, zmiana może mieć sens. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy jeden z małżonków przejdzie na emeryturę. Decyzję o zmianie klasy podatkowej warto gruntownie przemyśleć. Źle dobrana klasa podatkowa może oznaczać nadpłatę podatku albo – co gorsza – niedopłatę. Jeżeli po przeanalizowaniu sytuacji chcesz ubiegać się o zmianę Steuerklasse, odwiedź nas w naszych biurach. Można także telefonicznie lub korespondencyjnie zamówić nasze druki. Ważne będzie także dostarczenie odpowiednich dokumentów. Zostały one wypisane w dalszej części artykułu. Jeżeli klasa podatkowa ma być zmieniona po raz pierwszy, dokumentów będzie więcej.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym jest i jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Podatnicy, którzy osiągają dochody w Niemczech mają potrącane zaliczki podatkowe. Są one potrącane w różnej wysokości. Zaliczki zależne są m.in. od osiągniętego dochodu. Również wspomniane wcześniej klasy podatkowe mają na to wpływ. Pracujący za Odrą płacą zaliczki na podatek naliczone według 6 klas podatkowych. Czym więc jest owa klasa? Jest ona ściśle związana z sytuacją rodzinną podatnika. Każda osoba pracująca w Niemczech i płacąca podatki w Niemczech będzie miała przyznaną Steuerklasse. Dzięki niej możliwe jest naliczenie odpowiednich zaliczek na podatek. Przy wyznaczeniu odpowiedniej klasy pod uwagę bierze się: stan cywilny,

sytuację zawodową,

liczbę dzieci,

wysokość dochodu. Z pewnych względów to czy małżonek mieszka i pracuje za granicą również będzie bardzo istotne. Wyróżnia się 6 klas podatkowych: Klasa I – do tej grupy zazwyczaj należą osoby stanu wolnego (panny, kawalerowie). Również osobom rozwiedzionym i owdowiałym przysługuje I klasa podatkowa. Muszą spełnić jeden warunek – nie mogą klasyfikować się do klasy II i III. Takie osoby spełniają jeden warunek. Przez cały rok podatkowy byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci.

– do tej grupy zazwyczaj należą osoby stanu wolnego (panny, kawalerowie). Również osobom rozwiedzionym i owdowiałym przysługuje I klasa podatkowa. Muszą spełnić jeden warunek – nie mogą klasyfikować się do klasy II i III. Takie osoby spełniają jeden warunek. Przez cały rok podatkowy byli rozwiedzeni lub owdowiali i nie posiadają na utrzymaniu małoletnich dzieci. Klasa II – do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci. Zalicza się do nich panny i kawalerów oraz osoby rozwiedzione i owdowiałe. W ich gospodarstwie zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko. Z tego tytułu otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld).

– do tej grupy należą osoby stanu wolnego, samotnie wychowujące dzieci. Zalicza się do nich panny i kawalerów oraz osoby rozwiedzione i owdowiałe. W ich gospodarstwie zameldowane jest co najmniej 1 małoletnie dziecko. Z tego tytułu otrzymują kwotę pomniejszenia podatku na dziecko oraz zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rodzinne (Kindergeld). Klasa III – do tej grupy należą osoby zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Dodatkowo są to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V. III klasa podatkowa przysługuje również osobom owdowiałym w pierwszym roku po śmierci małżonka. Warunek jest jeden, zmarły podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz mieszkał razem ze współmałżonkiem. O 3 klasie podatkowej w Niemczech dyskutuje się często na forum.

– do tej grupy należą osoby zamężne, których małżonek przebywa w kraju wspólnoty Unii Europejskiej. Dodatkowo są to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka lub nienależące do klasy V. III klasa podatkowa przysługuje również osobom owdowiałym w pierwszym roku po śmierci małżonka. Warunek jest jeden, zmarły podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz mieszkał razem ze współmałżonkiem. O 3 klasie podatkowej w Niemczech dyskutuje się często na forum. Klasa IV do tej grupy należą małżonkowie, którzy mieszkają razem i osiągają podobny dochód. Dochód wolny od podatku wynosi 945 Euro. Warto nadmienić, że IV klasa podatkowa przyznawana jest automatycznie.

do tej grupy należą małżonkowie, którzy mieszkają razem i osiągają podobny dochód. Dochód wolny od podatku wynosi 945 Euro. Warto nadmienić, że IV klasa podatkowa przyznawana jest automatycznie. Klasa V – do tej grupy należą osoby zamężne, jeżeli współmałżonek rozliczany jest wg III klasy podatkowej. Miesięczny zwolnienie od podatku wynosi 107 Euro.

– do tej grupy należą osoby zamężne, jeżeli współmałżonek rozliczany jest wg III klasy podatkowej. Miesięczny zwolnienie od podatku wynosi 107 Euro. Klasa VI – do tej grupy zakwalifikowani są pracownicy, którzy posiadają więcej niż jedną pracę. Ponadto VI klasa podatkowa przypisywana jest osobom, które są niezarejestrowane w urzędzie. Zatem klasy III, IV i V obowiązują małżonków. Mogą oni wybrać między kombinacjami klas podatkowych III/V i IV/IV. Małżonkowie powinni żyć we wspólnym gospodarstwie domowym. Kombinacje IV/IV stosują przeważnie małżeństwa o podobnych dochodach. W przypadku sporych różnic dochodowych wybiera się zazwyczaj kombinacje III/V. Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech, których małżonkowie mieszkają w Polsce, zazwyczaj otrzymują I klasę podatkową. W takim przypadku potrącony jest spory podatek. Dlatego też osoby zamężne dążą koniecznie do zmiany Steuerklasse. Zazwyczaj wybierają jedną z wyżej wymienionych kombinacji. Zmiana klasy podatkowej ma jednak nie tylko wpływ na wysokość potrąconego podatku. Również wysokość świadczeń zastępujących dochody zależna jest od klas podatkowych. W świadczenia wliczają się: bezrobotne (Arbeitslosengeld),

chorobowe (Krankengeld),

świadczenia macierzyńskie (Elterngeld, Mutterschaftsgeld). Również podatek kościelny i solidarnościowy przy różnych klasach podatkowych będzie kształtował się różnie. Zwrot podatku uzależniony jest od wynagrodzenia oraz zaliczek na podatek, które były potrącane. W przypadku, gdy odprowadzone przez pracodawcę zaliczki są zbyt wysokie, pracownik otrzymuje zwrot podatku z Niemiec. Skoro wspomnieliśmy wyżej o dodatku solidarnościowym przy okazji odsyłamy istotnego o zmianach, jakie przyniósł rok 2021.

Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?Jakie dokumenty będą wymagane do zmiany klasy podatkowej?

Kompletna dokumentacja do wniosku o zmianę klasy podatkowej powinna zawierać: Uzupełniony druk danych,

Zaświadczenie o dochodach w Polsce (druk UE/EOG),

Ostatni Lohnabrechnung (miesięczne zaświadczenie o wynagrodzeniu),

Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung),

Kopię nadania numeru Identifikationsnummer,

Akt małżeństwa,

Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu,

Podpisany druk Umowy zlecenia.

Kiedy warto zmienić klasę podatkową?

Zmiana klasy podatkowej ma nie tylko wpływ na wysokość potrąconego podatku. Dodatkowo przyczynia się do zmiany wysokości świadczeń zastępujących dochody. Mówimy tu przede wszystkim o świadczeniach takich jak: zasiłek dla bezrobotnych,

świadczenie chorobowe,

świadczenia macierzyńskie. Co do zasady podatnik może wnioskować o zmianę klasy podatkowej raz w roku. Jednak w uzasadnionych przypadkach klasę podatkową można zmienić więcej niż raz w roku. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku m.in., gdy: zmienia się stan cywilny podatnika,

jedno z małżonków rejestruje się jako osoba bezrobotna

w Niemczech,

w Niemczech, jedno z małżonków rozpoczyna pracę po urlopie wychowawczym,

jedno z małżonków rozpoczyna pracę,

jedno z małżonków kończy pracę w Niemczech i jednocześnie będzie przebywało/ pracowało na terenie innego kraju.

Kto może wnioskować o zmianę klasy podatkowej? Czy robi to pracodawca?

Aby dokonać zmiany klasy podatkowej należy przedłożyć odpowiedni wniosek we właściwym Finanzamt. Podatnik/pracownik we własnym zakresie może ubiegać się o zmianę klasy podatkowej. Na prośbę pracownika o zmianę klasy podatkowej może zawnioskować pracodawca. Nasza firma od wielu lat wnioskuje w imieniu klienta o zmianę klasy podatkowej. Zapraszamy do skorzystania również z innych naszych usług.

Dlaczego mam 6 klasę podatkową i co to dla mnie oznacza?

Szósta klasa podatkowa będzie dotyczyła również osób samotnych i zamężnych. Należy nadmienić, że osoby będące na tej klasie podatkowej wykonują więcej niż jedną pracę. Jednak zazwyczaj wspomniana klasa podatkowa będzie dotyczyła pracowników, którzy nie zadbali o ustalenie innej klasy. VI klasa podatkowa zazwyczaj przysługuje osobom, które nie uzyskały numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer). Dzieje się tak w sytuacji, gdy osoba nie zameldowała się w Niemczech. W takiej sytuacji wnioskowanie o klasę podatkową bywa problematyczne. W przypadku braku wniosku urząd z automatu nadaje szóstą klasę. Wjeżdżając do Niemiec z zamiarem pracy i dłuższego pobytu, powinno się zadbać o meldunek w Niemczech. A z czym taka klasa będzie się wiązała? Przede wszystkim szósta klasa podatkowa będzie wyznaczała największą zaliczkę na podatek dochodowy. Z racji zatrzymania wysokiej zaliczki na podatek dochodowy taka osoba otrzyma o wiele mniejsze wynagrodzenie (netto). W przypadku innych klas podatkowych wynagrodzenie (netto) byłoby wyższe. VI klasa podatkowa ma najwyższe odliczenia, również dlatego, że nie dopuszcza prawie żadnych ulg podatkowych. Szósta klasa podatkowa zostanie nadana, gdy otrzymujesz jednocześnie dochody od 2 różnych pracodawców. Jeśli dochody z pracy u 2 pracodawcy przekroczą granicę 450 euro, obowiązuje VI klasa podatkowa. Jeśli zarabiasz mniej niż 450 euro, jest to Minijob, która jest opodatkowana ryczałtem przez twojego pracodawcę. Klasa podatkowa nie jest wtedy istotna.

Gdzie najszybciej sprawdzę jaką klasę podatkową mi przyznano?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, jaką Steuerklasse przyznano podatnikowi. Najłatwiej jednak będzie wyczytać to z dokumentu tzw. Lohnabrechnung. Wspomniany dokument to miesięczny wyciąg z wynagrodzenia. Po zakończeniu każdego miesiąca pracownik otrzymuje go od swojego pracodawcy. To właśnie tam znajdzie informację o przyznanej klasie podatkowej. Dodatkowo informacja o przyznanej Steuerklasse będzie znajdowała się na Lohnsteuerbescheinigung. Lohnsteuerbescheinigung jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument wydawany jest pracownikom w okresie od lutego do kwietnia. Bez tego dokumentu rozliczenie podatku z Niemiec jest niemożliwe. Więcej informacji o Lohnsteuerbescheinigung można znaleźć na naszym blogu.

Czy zmieniona klasa podatkowa będzie obowiązywała zawsze?

Trzecia klasa podatkowa może obowiązywać do końca roku podatkowego. Będzie to miało miejsce, jeżeli małżonek/małżonka podatnika mieszka poza granicami Niemiec. Podatnik mimo tego zmienił klasę podatkową na trzecią. Zatem po 31.12. konieczne będzie odnowienie wspomnianej klasy. W przypadku innych klas podatkowych nie powinno być takiej potrzeby.

Dlaczego przy niektórych klasach podatkowych istnieje ryzyko dopłaty przy rozliczeniu?

Jak już wspomnianio Steuerklasse odpowiada za odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatki. Zaliczka na podatek przy wybranej klasie podatkowej nie powinna nieść ryzyka dopłaty, jeśli: roczne dochody małżonków nie ulegają zmianie,

oboje mieszkają w Niemczech. Wszystko jednak diametralnie się zmienia wraz ze znacznym wzrostem dochodu jednego z małżonków. Wówczas dobrana wcześniej klasa podatkowa może okazać się niewłaściwa a zapłacona zaliczka na podatek za mała. Będzie miało to wpływ na rozliczenie i zwrot podatku. W takiej sytuacji przy złożeniu deklaracji podatkowej pojawi się dopłata do podatku. Ryzyko dopłaty niesie za sobą również rozpad małżeństwa. Zwłaszcza dla podatnika, który ma 3 klasę podatkową i po rozwodzie rozliczy się sam. Pracujący w Niemczech często są przekonani, że mając trzecią klasę płacą mniejszy podatek dochodowy. Zgadza się. Na wspomnianej Steuerklasse potrącane są najniższe zaliczki na podatek dochodowy. Często także trzecia klasa podatkowa traktowana jest adekwatnie do sytuacji rodzinnej. Przyjmuje się, że jeżeli pracownik jest żonaty/zamężny nie powinien mieć innej niż trzecia klasa. Z kolei tylko kawaler powinien mieć pierwszą klasę podatkową. Jest to niestety bardzo duże uproszczenie. Pokazaliśmy już, że istnieje wiele kombinacji klas podatkowych. Osoba żonata, zamężna może mieć np. trzecią, czwartą, piątą, a nawet pierwszą czy szóstą klasę podatkową. W praktyce klasa podatkowa odpowiada za wysokość potrąconych zaliczek. Gdy potrącone zaliczki okazują się zbyt małe pojawia się dopłata. Natomiast, gdy odprowadzane zaliczki są zbyt duże można otrzymać zwrot. Zwrot bądź dopłata do podatku pojawia się po złożeniu deklaracji podatkowej we właściwym Finanzamt. Klasa podatkowa nie będzie miała zatem żadnego znaczenia na końcową wysokość zapłaconego podatku. Wobec powyższego można spokojnie przyjąć, że na ostateczny wymiar podatku będą miały wpływ: wysokość dochodu,

sytuacja rodzinna,

zastosowane ulgi i odpisy przy rozliczeniu podatkowym. Klas podatkowych nie należy postrzegać jako sposób na obniżenie podatku.

Inne pytania?

Kontrowersje związane z błędnym doborem Steuerklasse są często omawiane. Jak już wspominaliśmy wyżej, 3 Steuerklasse w Niemczech jest częstym tematem na forum. Jeżeli i Ciebie dręczą pytania związane z doborem i zmianą kasy podatkowej, zapraszamy do kontaktu.

Klasy podatkowe w Niemczech, Steuerklassen

Steuerklassen – Klasy podatkowe w Niemczech

Niemiecki system podatkowy nieznacznie różni się od systemu funkcjonującego w Polsce. W Niemczech funkcjonuje 6 różnych klas podatkowych, czyli Steuerklassen które są jednakowe dla wszystkich mieszkańców każdego z landów Niemiec. Przynależność do jednej z klas podatkowych warunkuje wysokość faktycznej wypłaty netto, ponieważ klasy te określają, ile podatku dochodowego należy odprowadzić od osiągniętego dochodu. Co więcej klasa podatkowa ma wpływ również na świadczenia pieniężne wypłacane zamiast wynagrodzenia, a więc wpływa na: zasiłek na bezrobotnych, zasiłek chorobowy bądź zasiłek wychowawczy. Kwalifikacja do jednej ze Steuerklassen zależy głównie od sytuacji rodzinnej, ale także od wysokości wynagrodzenia, a klasa meldunkowa przypisywania jest do podatnika już przy meldunku. Przyjrzyjmy się dokładniej jakie funkcjonują klasy podatkowe w Niemczech:

Klasa pierwsza

Do pierwszej klasy podatkowej w Niemczech należą osoby samotne, rozwiedzione, będące w formalnej separacji, a także osoby pozostające w związku małżeńskim, których partner przebywa poza granicami UE. Do klasy tej należeć będą osoby owdowiałe, jeśli od śmierci partnera minęły przynajmniej 2 lata. W przypadku pierwszej klasy podatkowej miesięczny dochód wolny od podatku to maksymalnie 945 euro. Faktycznie pobierane jest około 28 % podatku.

Klasa druga

Druga niemiecka klasa podatkowa obejmuje osoby samotnie wychowujący dzieci (przynajmniej jedno), a na dzieci te otrzymują zasiłek rodzinny bądź korzystają z kwoty wolnej od podatku związanej z posiadaniem dzieci. Aby móc rozliczać się z II klasie podatkowej należy podczas meldunku przedstawić akt urodzenia dziecka, co pozwoli otrzymać Kindfreibetrag, czyli kwotę wolną z tytułu posiadania dzieci. Miesięczne wynagrodzenie, od którego nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego wynosi 1 077 euro.

Klasa trzecia

Trzecia Steuerklasse odpowiednia jest dla osób pozostających w związku małżeńskim, a dodatkowo spełniają wymóg, że ich małżonek zarabia niewiele, bądź wcale nie pracuje i wybrał V klasę podatkową. Poza tym klasa ta obejmuje również osoby owdowiałe w pierwszym roku podatkowym po śmierci małżonka, a także osoby zamężne, których małżonek przybywa w innym kraju Unii Europejskiej. Miesięczny dochód wolny od podatku w przypadku tej klasy podatkowej wynosi max. 1 788 euro. Osoby będące w tej klasie podatkowej zapłacą około 26 % podatku.

Klasa czwarta

Do czwartej klasy podatkowej w Niemczech zakwalifikowani mogą zostać osoby, których małżonek również pracuje i tym samym także podlega pod czwartą klasę podatkową. Klasa ta jest korzystna podatkowo, kiedy to wysokość miesięcznego dochodu małżonków jest zbliżona do siebie. Podczas meldunku klasa ta przyznawana jest automatycznie dla osób pozostających w związku małżeńskim. Dla czwartej klasy podatkowej maksymalny miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 945 euro.

Klasa piąta

Klasa piąta dedykowana jest jedynie dla osób zamężnych, których małżonek zdecydował się na pozostawanie w III klasie podatkowej. Aby nie płacić podatku, wynagrodzenie miesięczne nie może przekraczać 105 euro.

Klasa szósta

Do szóstej klasy podatkowej należą pracujące osoby wolne, bądź zamężne, które nie mogą przedłożyć swojej karty podatkowej bądź zaświadczenia z Finanzamt za dany rok podatkowy. Co więcej klasa VI obejmuje również osoby wykonujące więcej niż jedną pracę, a klasa ta dotyczy jedynie pracy drugiej. Ta klasa charakteryzuje się brakiem dochodu wolnego od podatku.

Możliwości wyboru kombinacji klas podatkowych dla małżeństw

Małżeństwa mają możliwość swobodnego wyboru, do jakiej klasy podatkowej chcą należeć. W urzędzie meldunkowym małżeństwo otrzymuje automatycznie kombinację klas podatkowych IV/IV, które jest korzystna dla małżeństw, których miesięczne wynagrodzenie kształtuje się na podobnym poziomie. Jeśli jednak dochody małżonków są bardzo różnicowane, wówczas bardziej optymalna podatkowo będzie kombinacja III/V, kiedy to małżonek lepiej zarabiający będzie należeć do klasy III, a drugi małżonek zarabiający mało bądź w ogóle nie pracujący podlegać będzie pod klasę V. Małżonkowie decydujący się na taką kombinację zobowiązani są do wspólnego rozliczania się z Urzędzie Skarbowy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że ostatecznie wysokość odprowadzonego podatku przy każdej z kombinacji będzie taka sama, różnica polegała jedynie będzie na momencie faktycznej zapłaty tego podatku.

W 2013 roku wprowadzono jeszcze możliwość wyboru klasy podatkowej IV z czynnikiem. Dzięki obliczeniu czynnika, dochód każdego z małżonków zostaje opodatkowany proporcjonalnie do wysokości swojego wkładu w łączny dochód wspólnego gospodarstwa domowego. Za sprawą tego czynnika rozpatrywane mogą być ulgi podatkowe przysługujące co najmniej jednemu z małżonków. Procent wnoszonego wkładu do dochodu rodzinnego podatnika jest równoznaczny z procentem wspólnego podatku, który zobowiązany jest on zapłacić ( 30 % dochodu rodzinnego = 30 % wspólnego podatku do zapłaty). Wybór IV klasy podatkowej z czynnikiem jest korzystnym rozwiązaniem dla małżonków, których różnica dochodów jest bardzo duża. Dzięki tej kombinacji uniknąć można nadpłacania podatku, w sytuacji, jeśli małżonkowie pozostawaliby w kombinacji III/V.

Klasa podatkowa, gdy jedno z małżonków mieszka w innym kraju UE

W sytuacji, gdy zarobki małżonków łącznie co najmniej w 90 % podlegają pod niemiecki system podatkowy, to wówczas małżonek pracujący w Niemczech może ubiegać się o kwalifikację do III klasy podatkowej. Jeśli natomiast roczne dochody jednego z małżonków są niższe niż 16 708 euro, kwalifikacja do III klasy podatkowej jest możliwa, nawet jeśli nie został spełniony warunek 90 % dochodów podlegających opodatkowaniu w Niemczech. Aby skorzystać z przywileju rozliczania się w ramach klasy III, małżonek pracujący w Niemczech zobowiązany jest dołączyć zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodów, jakie uzyskuje jego małżonek pracujący w innym kraju UE. Złożenie zeznania podatkowego w Niemczech wspólnie z małżonkiem pracujących za granicą jest korzystne, w przypadku, kiedy to zarobki tego współmałżonka są mniejsze. Wspólne zeznanie podatkowe pozwoli na skorzystanie z odliczenia związanego z ulgą z tytułu rozłąki z rodziną. Odliczenie to pozwoli zmniejszyć zobowiązanie podatkowe o koszty związane z kosztami podróży do kraju macierzystego.

Jaka jest moja aktualna klasa podatkowa?

Klasa podatkowa jest oczywista jedynie w przypadku osób wolnych nieposiadających dzieci, bowiem oni zakwalifikowani mogą być jedynie do I klasy podatkowej. W innym wypadku, gdy sytuacja rodzinna jest trochę bardziej skomplikowana, aby dowiedzieć się o aktualnej Steuerklasse należy skontaktować się z Finanzamtem i dzięki karcie podatkowej ELStaM, na której znajdują się wszystkie dane o danym podatniku, Finanzamt udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Z Finanzamtem można skontaktować się telefonicznie, przesłać zapytanie mailowo bądź osobiście udać się do placówki, gdzie na miejscu urzędnik wystawi zaświadczenie o klasie podatkowej.

Jak zmienić Steuerklasse?

Raz w ciągu roku podatkowego możliwa jest zmiana klasy podatkowej, a sam proces zmiany nie jest wcale taki skomplikowany. Wniosek o zmianę klasy podatkowej należy złożyć do Finanzamtu do 30 listopada bieżącego roku podatkowego.

Cuf – Aktualności

Klasy podatkowe w Niemczech

O niemieckich klasach podatkowych napisano już wiele opracowań. Jednak temat cieszy się takim zainteresowaniem, że postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Zacznijmy od podstaw

W Niemczech istnieje sześć klas podatkowych (Steuerklasse). Przynależność do danej klasy decyduje o tym, jak wysoki podatek będzie potrącony z wypłaty. Dodatkowo może też spowodować powstanie obowiązku corocznego rozliczenia z podatku przed niemiecką skarbówką. Dlatego warto upewnić się, jaką posiadamy klasę podatkową w Niemczech. Informację o tym można znaleźć na dokumentach wydawanych przez niemieckich pracodawców, czyli:

corocznej karcie Lohnsteuerbescheinigung,

lub na miesięcznych odcinkach wypłat – Abrechnung der Netto Brutto Bezuge.

W jaki sposób są wybierane klasy podatkowe dla pracowników w Niemczech?

Przy nadawaniu klasy podatkowej brana jest pod uwagę przede wszystkim sytuacja życiowa podatnika, jego stan cywilny oraz to, czy posiada dzieci. Na przykład: podatnik, który jest stanu wolnego i nie posiada dzieci automatycznie otrzymuje pierwszą klasę podatkową. Taką klasę otrzyma również małżeństwo, w którym jedno z małżonków pracuje na terenie Niemiec, a drugie przebywa na terenie Polski. O tym, jaką klasę będzie się posiadało, mogą także decydować kwestie zatrudnienia. Jeżeli podatnik w ciągu roku ma więcej niż jednego pracodawcę – wówczas druga z firm powinna wyznaczyć mu klasę szóstą. Poniżej zamieszczamy dokładną charakterystykę niemieckich klas podatkowych.

I klasa podatkowa – klasa singli i małżonków niemieszkających razem w Niemczech

Jest to najczęściej spotykana klasa wśród Polaków zatrudnionych w Niemczech. Przypisywana jest osobom:

stanu wolnego (kawaler/panna),

rozwodnikom,

osobom owdowiałym,

oraz w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek mieszka i pracuje poza Niemcami lub małżonkom, którzy na stałe mieszkają osobno.

Nie ma obowiązku corocznego rozliczenia z podatku – wynikającego z posiadania pierwszej klasy. Jednak odprowadzany podatek jest nieco wyższy niż w pozostałych klasach. Dzięki czemu osoby posiadające tę klasę – mogą odzyskać z urzędu nadpłatę podatku.

II klasa podatkowa

Otrzymują ją osoby, które samotnie wychowują dzieci.

III klasa podatkowa – obowiązek corocznego rozliczenia

To typowa klasa dla małżonków mieszkających na terenie Niemiec. Sytuacje w obrębie tej klasy są zazwyczaj dwie:

obie osoby pracują w Niemczech, a jedna z nich posiada V klasę podatkową;

lub jedno ze współmałżonków pracuje w Niemczech, a drugie jest bezrobotne.

Może się zdarzyć również, że III klasa podatkowa zostanie przypisana wdowie/wdowcowi, którego małżonek zmarł w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym. Dzięki posiadaniu trzeciej klasy podatkowej w Niemczech, podatnik płaci mniejszy podatek niż w przypadku innych klas. Jednak może się zdarzyć, że w rozliczeniu rocznym, zamiast cieszyć się zwrotem podatku, będzie trzeba uregulować niedopłatę do fiskusa. Wynika to z tego, że w ciągu całego roku zostało odprowadzone za mało podatku i trzeba wpłacić do urzędu brakującą kwotę. Podatnicy posiadający trzecią klasą podatkową mają obowiązek składania rocznej deklaracji podatkowej przed niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).

IV klasa podatkowa

Klasa ta dedykowana jest współmałżonkom, którzy mieszkają i pracują na terenie Niemiec, a ich dochody są na zbliżonym do siebie poziomie.

V klasa podatkowa

Jest to kolejna klasa przeznaczona dla małżonków pracujących wspólnie w Niemczech, tym razem ich dochód powinien być zróżnicowany. V klasę podatkową powinien posiadać małżonek, który posiada niższe dochody, niż jego druga połówka.

VI klasa podatkowa

Klasę szóstą powinny posiadać osoby, które w danym roku podatkowym miały więcej niż jednego pracodawcę. Stan cywilny nie ma tutaj znaczenia.

Klasy podatkowe dla małżonków

Małżonkowie, którzy wspólnie pracują w Niemczech w danym roku podatkowym, mają do wyboru kilka kombinacji klas podatkowych. Jeśli ich dochody są na podobnym poziomie, powinni obydwoje mieć przypisaną IV klasę podatkową. Jeśli ich zarobki są zróżnicowane, najkorzystniejszą kombinacją będzie klasa III i V. Z czego III klasę podatkową powinien posiadać małżonek, który osiąga wyższe dochody w Niemczech, a ten z niższymi powinien mieć V klasę.

Zmiana klasy podatkowej

Raz w roku w dowolnym momencie można zmienić klasę podatkową, ale nie później niż do 30 listopada danego roku. Aby tego dokonać należy udać się do urzędu skarbowego w Niemczech (Finanzamt) zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania za granicą i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej. Małżeństwa mogą dokonać zmiany klasy podatkowej wyłącznie wspólnie. Pracodawca również może nadać VI klasę podatkową, jeżeli wie, że pracownik miał też inne zatrudnienie w danym roku podatkowym.

Możliwe powody zmiany klasy podatkowej

W jakiej sytuacji jest możliwa zmiana klasy podatkowej? Przede wszystkim z powodu:

zmiany stanu cywilnego: zawarcia związku małżeńskiego czy rozwodu,

narodzin dziecka, gdy rodzicem jest kawaler/panna,

śmierci współmałżonka,

rozpoczęcia kolejnej pracy.

Należy pamiętać, że zmiana klasy podatkowej nie zawsze przynosi korzyść. Dlaczego? Zmiana I klasy podatkowej na III, wydaje się pozoru korzystna. Miesięcznie pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie, a podatku płaci niewiele. Jednak gdy przychodzi czas na rozliczenie przed niemieckim fiskusem (osoby z III klasą podatkową mają obowiązek do rozliczenia przed niemieckim urzędem skarbowym!) okazuje się, że zamiast zwrotu podatku, podatnik ma niedopłatę w urzędzie, którą należy uregulować.

Jeśli mają potrzebują Państwo pomocy z rozliczeniem podatku przed niemieckim fiskusem, zachęcamy do kontaktu: 61 82 88 102 wew. 1. Pomogliśmy już ponad 200 tysiącom klientów!

Cuf – Aktualności

Klasa podatkowa w Niemczech, a zasiłek rodzinny Kindergeld

Klasę podatkową łączy się w Niemczech głównie z jej wpływem na wysokość pobieranych podatków oraz obowiązkiem rozliczenia przed urzędem skarbowym. Okazuje się jednak, że może być ona decydująca również w momencie ubiegania się o zasiłek rodzinny Kindergeld.

Głównym warunkiem, który należy spełnić w momencie wnioskowania o zasiłek Kindergeld, jest udowodnienie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech (unbeschränkte Steuerpflicht). Nabywają go osoby, które przepracowały w danym roku podatkowym w Niemczech więcej niż 183 dni lub mają aktualne zameldowanie na terenie naszego zachodniego sąsiada.

Jeżeli warunki te nie zostają spełnione, jest jeszcze jedna możliwość. Można przedstawić w urzędzie zaświadczenie Lohnsteuerabzug, na podstawie którego niemiecka kasa rodzinna (Familienkasse) stwierdzi nieograniczony obowiązek podatkowy, a tym samym prawo do pobierania zasiłku rodzinnego.

Skąd wziąć zaświadczenie Lohnsteuerabzug?

Od 1 stycznia 2013 roku funkcjonuje w Niemczech elektroniczna karta podatkowa (Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale ElStAM). Zawiera ona wszystkie dane podatnika determinujące wysokość pobieranych podatków, w tym informacje o aktualnej klasie podatkowej oraz obowiązku podatkowym. Jest ona uzupełniana przez pracodawcę na podstawie udzielonych mu przez pracownika informacji.

Na podstawie elektronicznej karty podatkowej, każdy pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie Lohnsteuerabzug. Znajdują się na nim powyższe informacje, w tym najważniejsza – o klasie podatkowej. W przypadku braku zaświadczenia Lohnsteuerabzug, istnieje możliwość złożenia wniosku o jego wydanie w odpowiednim dla danego podatnika niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). W takim wniosku muszą znaleźć się następujące dane: data urodzenia podatnika, miejsce zamieszkania, przynależność religijna, liczba dzieci oraz właśnie klasa podatkowa. Na podstawie tych informacji Finanzamt sporządza zaświadczenie Lohnsteuerabzug, na którym znajduje się informacja odnośnie obowiązku podatkowego podatnika w obecnym roku kalendarzowym.

Zaświadczenie Lohnsteuerabzug warto zachować i przedłożyć je niemieckiej kasie rodzinnej w momencie ubiegania się o zasiłek Kindergeld. Dlaczego? Ponieważ niemieccy urzędnicy wychodzą z założenia, że jeśli na zaświadczeniu znajduje się informacja o posiadaniu II, III, IV lub V klasy podatkowej to znaczy, że podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy – tym samym ma prawo do zasiłku. Jednak Polakom pracującym w Niemczech najczęściej przyznaje się I klasę podatkową, przy której na zaświadczeniu Lohnsteuerabzug znajdzie się informacja o ograniczonym obowiązku podatkowym. Podatnik z ograniczonym obowiązkiem podatkowym ma duże trudności z uzyskaniem zasiłku.

Zmiana klasy podatkowej

W przypadku posiadania I klasy podatkowej warto skorzystać z możliwości zmiany klasy podatkowej. O zmianę klasy z I na III, IV lub V mogą starać się osoby, które żyją w związku małżeńskim, czyli większość osób, które wnioskują o zasiłek rodzinny Kindergeld. Zmiana klasy podatkowej to prosta procedura, która jest obowiązkowa w momencie rozwoju sytuacji życiowej, np. zawarcie związku małżeńskiego, rozwód, śmierć małżonka czy narodziny dziecka.

Aby to zrobić należy wybrać się do najbliższego urzędu skarbowego (Finanzamt) wraz z wypełnionym formularzem o zmianę klasy podatkowej oraz dokumentem tożsamości. Jeżeli małżonek mieszka na terenie Polski, należy dołączyć także jego zaświadczenie o zarobkach w Polsce (EOG). Wniosek taki można złożyć do 30 listopada roku, dla którego ma obowiązywać wnioskowana klasa podatkowa.

Zmiana klasy podatkowej niesie ze sobą jednak konsekwencje. Wielu Polaków pracujących w Niemczech i posiadających I klasę podatkową, płaci wyższy podatek, niż osoby posiadające III klasę. Niemniej to właśnie I klasa podatkowa ma duże szanse na odzyskanie nadpłaty podatku, po zakończeniu roku i nie musi obawiać się corocznej niedopłaty w urzędzie skarbowym. Natomiast pracownicy z III klasą mają obowiązek rozliczenia się przed niemieckim fiskusem i zazwyczaj wychodzi im niedopłata.. Są sposoby by uniknąć takiej sytuacji. Istnieje możliwość rozliczenia ze współmałżonkiem czy zastosowania dodatkowych ulg, m.in. za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. Dzięki temu znacznie zmniejszy się niedopłatę lub uzyska nawet zwrot podatku z niemieckiego urzędu skarbowego. Zmiana klasy podatkowej za III, IV lub V jest jednak korzystna ze względu na Kindergeld. Nabywając bowiem nieograniczony obowiązek podatkowy, a tym samym prawo do niemieckiego zasiłku na dzieci, można zyskać nawet do 2760 euro rocznie na jedno dziecko, uwzględniając podwyżkę zasiłku, która wchodzi w życie od 1 lipca 2019 roku.

Zatem nie zwlekaj i zgłoś się do nas. Nasi eksperci już dziś stwierdzą, czy masz prawo do niemieckich świadczeń rodzinnych. Podpowiedzą także, co należy zrobić, aby takie prawo nabyć.

Tekst: W. Janik, opracowanie A. Smukowska

Klasy podatkowe w Niemczech – do jakiej należysz?

Klasy podatkowe w Niemczech

Co pierwsze przychodzi do głowy, kiedy pomyślisz niemieckie podatki? Oczywiście niemieckie klasy podatkowe. To właśnie od nich zależy, jaka kwota wynagrodzenia wpłynie na twoje konto lub ile z twojej wypłaty zostanie pobrane na poczet niemieckich podatków.

Pracodawca w Niemczech co miesiąc pobiera z Finanzamtu drogą elektroniczną aktualny stan klasy podatkowej, na podstawie której wyliczane jest wynagrodzenie, więc nie ma tu mowy o nieprawidłowym obliczeniu pensji po zmianie klasy podatkowej. Może wydawać się to nieco uciążliwe, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, dlatego warto przyjrzeć się bliżej niemieckim klasom podatkowym.

W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych, czyli tzw. steuerklasse, do której klasyfikowani jesteśmy w głównej mierze na podstawie naszej sytuacji rodzinnej. Przyjrzyjmy się po krótce każdej z nich.

Klasa pierwsza

Do pierwszej klasy podatkowej zaliczają się osoby niezamężne, rozwiedzione, pozostające w separacji, osoby owdowiałe jak również osoby zamężne, których małżonek przebywa poza granicami Unii Europejskiej. Przy pierwszej klasie podatkowej miesięcznie wynagrodzenie wolne od podatku wynosi maksymalnie 945,00 euro.

Klasa druga

Druga klasa podatkowa to osoby samodzielnie wychowujące min. jedno dziecko, na które otrzymują zasiłek rodzinny lub kwotę wolna od podatku, ze względu na posiadanie dzieci. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwota do 1077,00 euro.

Klasa trzecia

Trzecia klasa podatkowa to osoby zamężne mające na utrzymaniu bezrobotnego małżonka. Miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwota 1788,00 euro.

Klasa czwarta

Do czwartej klasy podatkowej należą oboje pracujący małżonkowie mieszkający razem. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to kwoty 945,00 euro. Jeśli zawrzesz związek małżeński to automatycznie zostajesz przypisany do IV klasy podatkowej.

Klasa piąta

Piąta klasa podatkowa to w dalszym ciągu małżonkowie, przy czym jeden z małżonków wykazuje wyższe, a drugie niższe dochody. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku to w tym przypadku 105,00 euro dla każdego z małżonków.

Klasa szósta

Do szóstej klasy podatkowej klasyfikowane są osoby wolne lub zamężne będące w stosunku pracy, kiedy nie są w stanie przedłożyć karty podatkowej lub zaświadczenia z urzędu skarbowego za dany rok. Osoby te nie mogą wykazać żadnej kwoty wolnej od podatku.

Małżeństwa mają lepiej

Tak jak widzimy o przynależności do klasy podatkowej w większości przypadków decyduje nasz stan cywilny bądź rodzinny. Trochę więcej swobody niż osoby samotne mają zgodnie z niemieckim systemem podatkowym małżeństwa. Te po przedstawieniu odpowiedniego stanu faktycznego i przedłożeniu w niemieckim urzędzie podatkowym niezbędnych dokumentów mogą wybierać pomiędzy kombinacjami klas 3-5 lub 4-4.

Rozliczenie podatkowe z małżonkiem przebywającym w Polsce

Określa się w niemieckim prawie podatkowym, że jeśli zarobki dwóch osób pozostających w związku małżeńskim w 90% można zakwalifikować do rozliczenia w Niemczech, to wówczas możemy zostać zakwalifikowani do III klasy podatkowej. W przypadku, kiedy osiągany dochód jednej z osób nie przekracza 16 708 euro, to nie musimy nawet spełniać kryterium wspomnianego 90%. Wniosek o zmianę przynależności do klasy podatkowej należy złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach osoby przebywającej w Polsce. Rozliczenie razem z małżonkiem mieszkającym na terenie Polski jest szczególnie korzystne, jeśli osiąga on niskie zarobki. Wówczas możemy uzyskać również specjalne odliczenia podatkowe związane z rozłąką z rodziną i ulgę na podróż do ojczyzny.

Jak sprawdzić do jakiej klasy podatkowej należę?

W przypadku jasnej sytuacji rodzinnej przynależenie do danej klasy podatkowej wydaje się być oczywiste. Co jednak w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni do jakiej klasy podatkowej należymy?

Można to sprawdzić na 2 sposoby:

Można osobiście udać się do Finanzamtu (urzędu skarbowego) i tam od ręki urzędnicy wydadzą każdej osobie zaświadczenie o przynależności do danej klasy podatkowej.

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono w Niemczech tzw. Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (w skrócie ELStAM) czyli elektroniczną kartę podatkową, na której znajdują się wszystkie niezbędne dane dotyczące podatnika. Należy zadzwonić do niemieckiego urzędu skarbowego lub zadać pytanie za pomocą poczty elektronicznej i na postawie danych z karty urząd prześle nam informacje na temat aktualnej klasy podatkowej w jakiej się znajdujemy.

Steuereklasse to nie tylko podatki

Warto podkreślić, że niemieckie steuerklasse wpływają nie tylko na wysokość wynagrodzenia netto, ale również na wysokość świadczeń takich jak np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek na utrzymanie, zasiłek chorobowy czy tez zasiłek wychowawczy tzw.kindergeld O którym możecie poczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci często pytają ile pieniędzy dostaną na rękę. Niestety, kwota netto zależna jest od klasy podatkowej i mimo, że wyjeżdżający do pracy w Niemczech przydzielani są zwykle automatycznie do pierwszej klasy podatkowej, to zdarzają się tu odstępstwa, na które agencja w Polsce nie mamy wpływu. Taką sytuacją jest np. rozliczenie pierwszej wypłaty według szóstej, najniekorzystniejszej klasy podatkowej. Dotyczy to głównie osób, które pracowały już w Niemczech i które nie przedłożyły obecnemu pracodawcy jedenastocyfrowego numeru identyfikacyjnego przydzielanego przez Centralny Federalny Urząd Podatkowy w Niemczech.

Jak to sprawdzić?

Przydatnym narzędziem podczas planowania wyjazdu do pracy w Niemczech jest powszechnie znany internetowy kalkulator brutto – netto tzw. Brutto Netto Rechner, który po podaniu odpowiednich danych pomoże nam oszacować wartość netto wynagrodzenia. Jeśli zależy wam, aby mieć chociażby wstępny szacunek waszego wynagrodzenia warto do niego zajrzeć.

Zapraszamy również do wersji filmowej, w której Marta opowiada o klasach podatkowych.

Profito – Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z…

Klasa podatkowa w Niemczech, jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce.W związku z tym, że wiele osób pyta o klasę podatkową w sytuacji, kiedy jedno z małżonków mieszka w Polsce, postanowiliśmy napisać o tym krótką informację.Najczęstsze pytanie- czy bardziej mi się opłaca 1 czy 3 Steuerklasse?Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ klasa podatkowa decyduje jedynie o wysokości zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych do niemieckiego urzędu skarbowego. Ostateczny podatek, który jest należny urzędowi zostanie obliczony za cały rok „z dołu” przy rozliczeniu podatkowym. Mówiąc obrazowo, traktujmy wpłacany podatek jak oszczędzanie w skarbonce. Będąc na 3 klasie podatkowej dostajemy co miesiąc więcej pieniędzy do ręki, a mniej wrzucamy do skarbonki, przy 1 klasie mamy odwrotną sytuację.Ale bez względu na klasę podatkową w ciągu roku należny podatek będzie dokładnie taki sam, jedyną różnicą jest konieczność rozliczenia się z podatku do 31 maja następnego roku, jeśli płaciliśmy zaliczki wg 3 Steuerklasse.Może ułatwieniem w zrozumieniu tego będzie opracowany przez nas wykres.Jak otrzymać 3 klasę podatkową?• Jeśli łączne zarobki w przynajmniej 90 procentach podlegają niemieckiemu podatkowi dochodowemu, to istnieje możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej w Niemczech. Jeśli zarobki jednego z małżonków nie przekraczają kwoty 16 944 euro rocznie (rok 2015), to możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej jest możliwa, nawet jeśli niemieckiemu podatkowi dochodowemu podlega mniej niż 90 proc. łącznych zarobków. Zmiany można dokonać w urzędzie skarbowym za pomocą nieformalnego wniosku• Małżonek pracujący w Niemczech, musi dołączyć do rozliczenia podatkowego robionego w Niemczech zaświadczenie o zarobkach drugiego z małżonków, które mieszka i pracuje w Polsce• Jeśli wyjazd do Niemiec nastąpił na przykład w maju 2015, to do rozliczenia za ten rok będzie trzeba dołączyć również zaświadczenie o zarobkach uzyskanych w Polsce

키워드에 대한 정보 zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech

다음은 Bing에서 zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  사이타마 코인 전망 | 사이타마 이누 8천5백만 프로 오름ㅣ국내거래소 이용하지마세요ㅣ리플 이더리움 솔라나 세럼 이런거 하지마세요 인기 답변 업데이트
See also  뉴욕 대한 체육회 | 재미 대한 체육회 달라스 전미 체전 (뉴욕편) 빠른 답변

See also  바이트 코인 상장 | [파고 파자 중국경제] 틱톡 모회사 바이트댄스, ’더우인’으로 사명 변경은 홍콩 상장 신호인가? 147 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Klasy podatkowe w Niemczech 2019

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Klasy #podatkowe #w #Niemczech #2019


YouTube에서 zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Klasy podatkowe w Niemczech 2019 | zaswiadczenie o klasie podatkowej w niemczech, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment