당신은 주제를 찾고 있습니까 “zmiana zawodu w wieku 35 lat – Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 HRejterzy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 387,997회 및 좋아요 16,694개 개의 좋아요가 있습니다.
zmiana zawodu w wieku 35 lat 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT? – zmiana zawodu w wieku 35 lat 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Czy ten wiek jest dobry by zmienić branżę?
Created by https://www.codetwo.com
A gdyby ktoś chciał zobaczyć nasze oferty pracy, to są na https://www.codetwo.com/praca
#HRejterzyNaPoważnie
zmiana zawodu w wieku 35 lat 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Przewartościowanie – zmiana zawodu w wieku 36 lat
Witam, Może już było a może nie, przejrzałem forum i nie znalazłem wątku, który by mi dostarczył pot…
Source: 4programmers.net
Date Published: 6/18/2022
View: 8449
Przebranżowienie. Jak zmienić zawód po 30-stce?
Przebranżowienie jest możliwe w każdym wieku. … W niektórych przypadkach, zmiana zawodu po 30-stce może być szczególnie trudna i wymagać …
Source: facetpo30.pl
Date Published: 11/28/2021
View: 7874
Przebranżowienie i przekwalifikowanie – 26 porad, jak zmienić …
Z uwagi na ograniczone do jednego zawodu doświadczenie oraz wiek 35 lat mam problem ze znalezieniem niszy rynkowej w której mógłbym osiągać …
Source: interviewme.pl
Date Published: 6/16/2021
View: 8553
Zmiana pracy po 40 – jaki zawód wybrać? ✔️ – Miasto Kobiet
Zmiana zawodu po 45 roku życia jest możliwa / fot. … Na pytanie, co mogą z tym zrobić, odpowiadają, że w wieku 35 lat już nic; skończyły takie a nie inne …
Source: www.miastokobiet.pl
Date Published: 2/1/2022
View: 9443
Zmiana branży po czterdziestce może być wyzwaniem …
Dlaczego ludzie decydują się na zmianę zawodu nawet po 40. roku życia? … Dlatego wątpliwości dotyczące wieku, czy lat włożonych w pracę …
Source: strefabiznesu.pl
Date Published: 5/30/2021
View: 1435
Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?
Istnieje wiele branż, w których rozwój kariery zawodowej nie należy do dynamicznych. Pracownicy często skarżą się, że w wieku 35-40 lat …
Source: hrk.pl
Date Published: 12/25/2022
View: 3342
Zmiana zawodu po 30-tce? Nie daj sobie wmówić, że jest za …
Czy też zastanawiasz się, że może po 29 roku życia (albo nie daj Boże może już skończyłaś 30 lat?) jest już za późno? To jeśli masz 35+, to pora …
Source: mamopracuj.pl
Date Published: 10/26/2021
View: 5001
Zacząć karierę po 30 – czy to możliwe w Polsce? – forum Praca
Dziewczyno nie przesadzaj masz dopiero 30 lat. To wiek w którym można dokonać wielkich zmian, trochę więcej wiary we własne możliwości.
Source: www.goldenline.pl
Date Published: 2/29/2021
View: 377
Zmiana zawodu po 40: czy warto? Jak zacząć? – Blog GoWork
Czy można zmienić zawód w wieku 40 lat? Podpowiadamy, od czego zacząć zmianę zawodu po 40. Przebranżowienie po 40-tce jest możliwe!
Source: www.gowork.pl
Date Published: 12/6/2021
View: 1424
Jak zmienić zawód po 30. roku życia. Rady rekrutera, doradcy …
Zmiana zawodu i ścieżki kariery to duże wyzwanie, które wymaga odwagi. Jak to zrobić? … I nie ważne czy mam 20–30–40 czy 50 lat.
Source: innpoland.pl
Date Published: 10/23/2022
View: 4137
주제와 관련된 이미지 zmiana zawodu w wieku 35 lat
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 zmiana zawodu w wieku 35 lat
- Author: HRejterzy
- Views: 조회수 387,997회
- Likes: 좋아요 16,694개
- Date Published: 2020. 10. 30.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Bv_Yhpb-EFM
Czy można zmienić zawód w wieku 40 lat?
Zmiana zawodu jest możliwa po 40. roku życia, a związane z tym nowe wyzwania dają wymierne korzyści, które wpływają na ogólny życiowy dobrostan: satysfakcja ze swoich działań zwiększona motywacja w pracy.
Na jakie zawody można się przekwalifikować?
Osoby, które chcą w stosunkowo krótkim czasie zdobyć nowy zawód, dosyć często decydują się na kurs spawacza. Jaki kurs zawodowy warto wybrać z tej kategorii? Sporą popularnością cieszy się na przykład kurs spawania elektrodą, a także kurs spawania metodą TIG 141.
Jaki zawód wybrać po 30?
Jeśli masz dość pracy za biurkiem, możesz zmienić zawód na taki, który zmusi Cię do aktywności fizycznej. Takim zawodem jest z pewnością alpinista przemysłowy. Aby nim zostać warto zdobyć certyfikat IRATA. To międzynarodowy system certyfikacji, który uprawni Cię do podejmowania pracy na całym świecie.
Czy w wieku 30 lat można zmienić zawód?
CZY ZMIANA ZAWODU PO 30 JEST MOŻLIWA
Co ciekawe, średni wiek, w jakim ludzie podejmują decyzję o zmianie kariery to 39 lat. Zmiana zawodu po 30 na inny zajmuje średnio około 11 miesięcy. To oznacza, że za rok o tej porze możesz być w zawodowo w zupełnie innym miejscu.
Jaki zawód jest dobrze płatny?
- Zarządzający funduszami (instytucje finansowe) …
- Główny aktuariusz (ubezpieczenia) …
- Starszy prawnik w kancelarii. …
- IT business partner. …
- Clinical research associate / monitor badań klinicznych. …
- Doradca klienta strategicznego (bankowość przedsiębiorstw) …
- SAP consultant.
Jak znaleźć odpowiednią pracę dla siebie?
- Poświęć wystarczającą ilość czasu. …
- Przeanalizuj swoje cechy charakteru. …
- Upewnij się, że wiesz, jakie masz doświadczenie i umiejętności. …
- Stwórz plan swojej kariery zawodowej. …
- Zrób profil swojej wymarzonej pracy.
Czy warto ryzykować zmianę pracy?
Rozwijasz nowe umiejętności. Zmiana pracy utrzymuje Cię w ryzach i pomaga rozwinąć cenne umiejętności zawodowe. Kiedy rozpoczynasz nową pracę, jesteś poza strefą komfortu i zmuszony jesteś do nauczenia się nowych systemów, nowej codzienności, nowych nazwisk i nowych umiejętności.
Czy warto zmienić zawód?
Nie cenisz swoich umiejętności i nie angażujesz się w wykonywanie obowiązków. Nawet jeśli jesteś świetny na swoim stanowisku i masz unikalne umiejętności, praca nie musi Cię cieszyć. Jeśli Twoje codzienne obowiązki są Ci zupełnie obojętne, to moment, w którym warto pomyśleć o zmianie zawodu.
Jak skutecznie się Przebranzowic?
Obecnie wielu ludzi ceni sobie elastyczność, dlatego decyduje się na zmianę profesji. Jak się skutecznie przebranżowić? Ważna jest cierpliwość, dokładna analiza swoich umiejętności i zainteresowań oraz stopniowe zdobywanie nowej wiedzy i kompetencji.
Czy po 30 można zrobić karierę?
Temat: Zacząć karierę po 30 – czy to możliwe w Polsce? Jasne, że to jest możliwe. Przecież ludzie coraz częściej są zmuszani do zmiany kwalifikacji. To już nie są te czasy, że można było mieć jedną stabilną pracę przez 30 lat.
Jaki zawód wybrać 2022?
Ponadto zgodnie z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego wymienia się następujące zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter …
Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości?
- Specjalista z branży IT. …
- Biotechnolog. …
- Logistyk. …
- Inżynier elektrotechnologii. …
- Lekarz / Pracownik usług medycznych. …
- Trener / Dietetyk. …
- Specjalista ds. …
- Analityk big data / Data scientist.
Jak zmienić branżę bez doświadczenia?
Przekieruj uwagę na umiejętności, które już posiadasz. Tu właśnie przydaje się postawienie na edukację, bo możesz pochwalić się wiedzą i umiejętnościami, które zdobyłaś podczas nauki. Zrób osobne podsumowanie umiejętności w CV. Nie wypisuj jednak całej listy umiejętności, które mogą się przydać w nowej branży.
Jak szybko zdobyć nowy zawód?
Można to uzyskać różnymi drogami (szkoła branżowa, technikum, szkoła policealna, kwalifikacyjne kursy zawodowe. Szkoły policealna obejmuje wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy obejmuje jedną kwalifikację, zatem aby zdobyć pełny zawód trzeba ukończyć jeden lub dwa kursy.
Jak znaleźć pracę po 40?
Warto więc, szukając pracy po 40., celować w firmy, w których pracodawca chce liczyć na naszą dostępność w wybranych godzinach. Ogłoszenia o pracy biurowej w godzinach 8-16 lub 9-17 z pewnością będą odpowiednie dla Was.
Jak znaleźć pracę po 40?
Warto więc, szukając pracy po 40., celować w firmy, w których pracodawca chce liczyć na naszą dostępność w wybranych godzinach. Ogłoszenia o pracy biurowej w godzinach 8-16 lub 9-17 z pewnością będą odpowiednie dla Was.
Jaka praca dla czterdziestolatka?
Czterdziestolatek może liczyć na pracę budowlańca, kasjera, handlowca, ochroniarza czy kierowcy. Niektóre firmy szukają wśród nich także kierowników sklepów, pracowników biurowych, magazynierów i sprzedawców. Odpowiedni staż jest także bardzo ceniony na stanowiskach kierowniczych.
Jak zmienić kwalifikacje zawodowe?
- Znajdź swoją niszę …
- Przeanalizuj swoją sytuację zawodową …
- Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach. …
- Rozwiń umiejętności przydatne po zmianie zawodu. …
- Przygotuj dobre CV i list motywacyjny.
Czy częsta zmiana pracy jest dobra?
Lata temu częste zmiany pracy kandydata z pewnością wzbudziłyby duże wątpliwości rekruterów. Takiego pracownika uważano bowiem za nielojalnego. Dzisiaj jednak, jak już wspominaliśmy, na osoby, które zmieniają miejsca pracy, patrzy się inaczej. Częste zmiany miejsca zatrudnienia dzisiaj mogą być także naszym atutem.
Przebranżowienie. Jak zmienić zawód po 30-stce?
Jesteś niezadowolony ze swojej pracy? Może czasem myślisz o tym, jakby to było, gdybyś pracował w innym zawodzie? Przebranżowienie jest możliwe w każdym wieku. Dowiedz się, jak zmienić zawód po 30-stce!
Czy warto zmienić zawód po 30-stce?
Czasy, w których przez całe życie wykonuje się jedną pracę bezpowrotnie minęły. Tak pracowali nasi rodzice i nasi dziadkowie. My – współcześni 30-latkowie – nie musimy tak żyć! Jeśli znudziła Cię Twoja obecna praca lub po prostu czujesz się wiecznie zmęczony i wypalony, to zmiana zawodu może okazać się dla Ciebie wybawieniem. W niektórych przypadkach, zmiana zawodu po 30-stce może być szczególnie trudna i wymagać od Ciebie dużej determinacji. Nie załamuj się jednak i zbierz wszystkie możliwe siły, aby to zrobić. Pamiętaj, że w swojej pracy spędzasz dużą część swojego życia, a masz prawo żyć szczęśliwie i być spełniony!
Przebranżowienie może być koniecznością!
Instytucje – Pearson, Nesta oraz Oxford Martin School – stworzyły ciekawy raport „Umiejętności 2030”. Według niego: tylko dziesięć na sto osób wykonuje zawody, na które zapotrzebowanie będzie rosło; z kolei aż 7 na 10 osób wykonuje zawód, który będzie istniał ale sposób wykonywania go znacząco się zmieni, natomiast 2 na 10 osób wykonuje pracę, którą w przyszłości zastąpią algorytmy, komputery lub roboty (źródło: Na jaki dobrze płatny zawód można się przebranżowić, Klaudia Jarych)
Kiedy warto przemyśleć zmianę zawodu po 30-stce?
Oto ważne oznaki, które powinny skłonić Cię do zmiany zawodu po 30-stce.
Nieustanne odczuwanie zmęczenia i wypalenia
Wynagrodzenie nie jest współmierne z odczuwaną pustką
Nie lubisz opowiadać o swojej pracy
Zazdrościsz znajomym, którzy pracują inaczej
Praca nie daje Ci żadnej satysfakcji
Nie lubisz poniedziałków i wyczekujesz weekendu
Zmiana zawodu po 30-stce jest możliwe
Najczęstsze powody przebranżowienia się i zmiany zawodu
Są różne powody, dla których 30-latkowie chcą zmienić zawód. Czasem jest to po prostu nieradzenie sobie ze stresem, a czasem brak pasji. Według badań, 40% pracowników zastanawia się nad zmianą swojej profesji.
Z kolei, powody dla których Polacy najczęściej zmieniają zawody to (żródło: „Zmiana zawodu czy specjalizacji to długotrwały i niełatwy proces”, Anna Cieślak – Wróblewska):
niesatysfakcjonujące wynagrodzenie;
znudzenie obecną pracą;
chęć sprawdzenia się w nowych obszarach;
pogorszenie się koniunktury w branży z powodu pandemii.
Innymi powodami przebranżowienia są (źródło: „Zmiana zawodu i przebranżowienie się – od czego zacząć?”, Zintegrowany system kwalifikacji):
brak możliwości rozwoju;
zestresowanie;
chęć otwarcia/rozwinięcia własnego biznesu;
chęć dokonania życiowej zmiany.
Jak się przebranżowić? Krok po kroku
Po pierwsze, nie rób nic pochopnie, a przede wszystkim – nie rzucaj dotychczasowej pracy od razu. Zupełnie inaczej podejdziesz do procesu zmiany zawodu, gdy Twoja sytuacja finansowa będzie stabilna; a zupełnie inaczej – gdy będziesz mieć nóż na gardle. Przebranżawianie się wymaga czasu. Musisz go sobie zapewnić! Spójrz w tylne lusterko swojej kariery zawodowej i zastanów się, które jej momenty były dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące. To ćwiczenie szczególnie istotne, gdy wiesz, że obecny zawód nie jest dla Ciebie, ale wciąż nie masz pojęcia, w którą stronę masz pchnąć swój rozwój. Sprawdź, czy zawody, o których myślisz są potrzebne. Ocenisz to, sprawdzając ilość ofert pracy na interesujące Cię stanowiska na portalach z ogłoszeniami. Wejdź na portal społecznościowy dla profesjonalistów i porozmawiaj z osobami, które wykonują zawód, o którym myślisz. Już teraz nabywaj potrzebne Ci w nowej pracy kwalifikacje. Jeśli np. chcesz zostać grafikiem, ściągnij lub zakup potrzebne Ci programy i wyznaczaj sobie zadania. Jeśli w nowej pracy będzie potrzebna Ci konkretna wiedza, postaraj się ją nabyć.
Czy wiesz, że możesz zostać programistą?
Ciekawe zawody, w których dużo się zarabia
Ważną motywacją w kwestii zmiany zawodu jest nie tylko nowa, ciekawa praca, ale także wyższe zarobki. Jeśli więc interesuje Cię nie tylko większa satysfakcja z pracy, ale także pokażne wynagrodzenie, warto zainteresować się wskazanymi poniżej zawodami.
Organizational Change Manager – zajmuje się wdrażaniem rozwiązań technologicznych i adaptacją zmian w organizacjach Programista – ta pozycja wśród najlepiej płatnych zawodów nie może dziwić. Wzrasta zapotrzebowanie na nowe aplikacje, systemy zarządzania, programy. Wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistów IT. Mogą Cię więc zainteresować szkolenia IT, których przejście może być pierwszym krokiem do nowej pracy. Project manager – z racji dużym zainteresowaniem usługami IT, zwiększa się także ilość zespołów programistów, którym trzeba zarządzać w ramach konkretnych projektów. Tym się właśnie zajmują project managerowie. W nowej pracy możesz potrzebować nowego ubioru. Tu znajdziesz zegarki do pracy. Zawody związane z e-commerce – podczas lockdownu ludzie przyzwyczaili się do robienia zakupów przez Internet. To się już raczej nie zmieni, a budżety wydawane przez marki na obecność w e-commerce będą rosły. Będzie także rosło zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży – np. na specjalistów ds. SEO w sklepie internetowym. Zawody związane z opieką nad osobami starszymi – dane demograficzne pokazują, że liczba osób „starszych” będzie rosła w stosunku do liczby osób młodych. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na osoby wyspecjalizowane w opiece nad osobami starszymi.
Alpinista – dobrze płatny zawód, gdzie liczą się siły fizyczne
Dobrze płatne zawody fizyczne
Oto dobrze płatne zawody fizyczne (źródło: Najlepiej płatne zawody w Polsce, CiekaweCV)
właściciel firmy alpinistycznej – średnio 15 500 zł brutto miesięcznie
średnio 15 500 zł brutto miesięcznie majster budowy – średnio 6200 zł brutto miesięcznie
– średnio 6200 zł brutto miesięcznie cieśla szalunkowy – średnio 5700 zł brutto miesięcznie
– średnio 5700 zł brutto miesięcznie zbrojarz – ok. 5100 zł brutto miesięcznie
– ok. 5100 zł brutto miesięcznie operator koparko-ładowarki – średnio 5100 zł brutto miesięcznie
Jak zostać programistą?
Na początku, wypełnij jeden z dostępnych za darmo w Internecie testów predyspozycji, który sprawdzi, czy IT to branża dla Ciebie. W drugiej kolejności, zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na udział w kursie programowania. Istnieje wiele szkół kodowania na rynku, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom ofertę. Być może będziesz mógł skorzystać z jakiegoś dofinansowania, których także nie brakuje. Pamiętaj także, że aby zostać programistą jakiego potrzebuje rynek, nie wystarczy ukończenie samego kursu. On da Ci tylko podstawy do dalszej nauki, którą będziesz kontynuować w kolejnych projektach IT. Nauka programowania to w dużej mierze intensywne szukanie wskazówek programistycznych na własną rękę – np. na forach dla programistów. Wybierając szkołę programowania, zwróć uwagę na treść umowy. Często tego typu kursu zobowiązują uczestnika do podjęcia pracy w jednej z firm właściciela szkoły programowania.
Jak zostać alpinistą?
Jeśli masz dość pracy za biurkiem, możesz zmienić zawód na taki, który zmusi Cię do aktywności fizycznej. Takim zawodem jest z pewnością alpinista przemysłowy. Aby nim zostać warto zdobyć certyfikat IRATA. To międzynarodowy system certyfikacji, który uprawni Cię do podejmowania pracy na całym świecie. Bycie alpinistą przemysłowym to nie tylko mycie okien. W tym zawodzie, oprócz umiejętności poruszania się na linach, ważny jest także „drugi” fach w ręku. Możesz np. zostać spawaczem na wysokości. Zastanów się, czy posiadasz umiejętności techniczne, które możesz wykonywać „na górze”.
Praca za granicą na Islandii
Czy warto wyjechać do pracy za granicę po 30-stce?
Jeśli marzysz o założeniu własnego biznesu może Ci być potrzebna większa ilość gotówki. Jeśli Twoja obecna praca nie daje Ci możliwości jej zarobienia, najszybciej zdobędziesz ją, wyjeżdżając do pracy za granicę. Nie bój się zrobić tego po 30-stce. Kucharz na Islandii zarabia ok 10 000 – 12 000 zł netto, pracownik przetwórstwa rybnego podobnie. Co musisz zrobić żeby zdobyć pracę na Islandii ? Napisz bezpośrednio do firmy, hotelu, miejsca, w którym chcesz pracować, a do wiadomości dołącz swoje CV po angielsku.
Zmiana branży po czterdziestce może być wyzwaniem. Eksperci radzą od czego zacząć
Zmiana branży po czterdziestce może być wyzwaniem. Eksperci radzą od czego zacząć Barbara Wesoła
Zmiana pracy w połowie kariery zawodowej. Od czego zacząć? unsplash.com
Zmiana pracy, a tym bardziej całej ścieżki kariery, kiedy jesteśmy już po studiach i po wielu latach spędzonych w znanym środowisku, często jednej firmy, może budzić liczne rozterki. Jednocześnie tempo zmian gospodarczych, nowe zapotrzebowanie na zawody, a w ostatnich miesiącach także wpływ pandemii na rynek pracy oraz potrzeby psychiczne i społeczne, powodują duże zainteresowania zmianą kariery. Lub „zmianą w ogóle”, jak podpowiada jedna z naszych ekspertek. Zmiana pracy jest częstym pragnieniem nawet wśród osób o teoretycznie stabilnej sytuacji zawodowej, po 30. czy 40. roku życia. O tym, skąd wynika potrzeba zmiany, dlaczego satysfakcja zawodowa jest ważna i jak zacząć od początku, zapytałam Patrycję Załuską oraz Magdę Beztroską.
Na jaki zawód się przekwalifikować? 4 pomysły
Zmiana zawodu to zawsze duży krok. Często im jesteśmy starsi, tym taka decyzja jest dla nas trudniejsza. Dziś mamy dla was propozycje kilku ciekawych i dobrze płatnych zawodów, na które można się przebranżowić po 40. czy 45. roku życia i zmienić pracę na lepszą.
Zmiana zawodu po 40. roku życia – czy to się opłaca?
Wiek nie powinien być dla nas przeszkodą nie do przejścia przy zmianie zawodu. Zmiana zawodu po 40. jest tak samo możliwa, jak zmiana zawodu po 30. czy w innym wieku. Bardziej niż nasza metryka liczy się nasza kondycja fizyczna i zdrowie. W przypadku niektórych zawodów będziemy bowiem musieli uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do ich wykonywania. Ciekawe i dobrze płatne zawody możemy zdobyć często w wyniku szkoleń i kursów. Większość z nich jesteśmy w stanie ukończyć w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Przeszkodą nie powinna być również cena kursu. W zdecydowanej większości przypadków kursy zawodowe kosztują mniej niż miesięczne zarobki na zdobytej dzięki nim posadzie.
Na jaki zawód się przekwalifikować?
Jeżeli nie macie pomysłu, na jaki zawód się przekwalifikować, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
Jeśli mamy już pracę, możemy zastanowić się, czy nowe kwalifikacje pozwolą nam na lepsze stanowisko w tej samej firmie. Być może pracodawca będzie nawet w stanie sfinansować nasz kurs zawodowy.
Przed wybraniem konkretnego zawodu, warto sprawdzić, czy tego rodzaju specjaliści są poszukiwani w naszym regionie. Możemy też poszukać w sieci listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Taka lista pokaże nam jakich specjalistów jest w tej chwili za dużo na rynku i jacy są cały czas poszukiwani przez pracodawców. Pomoże nam to określić na, ile nasz nowy zawód jest przyszłościowy.
To, na jaki zawód się przekwalifikować, powinno oczywiście zależeć również od naszych indywidualnych preferencji. Zastanówmy się, co najbardziej przeszkadza nam w naszej obecnej pracy i czy w nowej pracy nadal będziemy mieli z tym do czynienia.
Przejdźmy teraz do konkretnych propozycji kursów, dzięki którym można zdobyć ciekawe i dobrze płatne zawody. O większości z nich pisaliśmy również w naszym artykule 5 kursów, dzięki którym szybko znajdziesz pracę.
Kursy spawania, czyli jaki kurs zrobić, żeby zarobić?
Osoby, które chcą w stosunkowo krótkim czasie zdobyć nowy zawód, dosyć często decydują się na kurs spawacza. Jaki kurs zawodowy warto wybrać z tej kategorii? Sporą popularnością cieszy się na przykład kurs spawania elektrodą, a także kurs spawania metodą TIG 141. W obu przypadkach koszt takiego kursu zawodowego to około 1500 zł. Nawet jeśli doliczymy do tego opłatę egzaminacyjną, to proces zmiany zawodu będzie nas kosztował mniej niż miesięczna pensja spawacza.
Jaki kurs dla zawodowych kierowców warto zrobić?
Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Europy Zachodniej cały czas utrzymuje się spore zapotrzebowanie na zawodowych kierowców. Dotyczy to szczególnie kierowców z prawem jazdy kategorii C i D. Jaki kurs opłaca się zrobić, gdy chcemy zostać kierowcą zawodowym? Zależy to przede wszystkim od tego, czy chcemy jeździć samochodami ciężarowymi, autobusami, czy może tylko samochodami osobowymi. W każdym przypadku będziemy potrzebowali prawa jazdy odpowiedniej kategorii oraz uprawnień do przewozu osób lub rzeczy. Są również dodatkowe szkolenia dla kierowców zawodowych, które mogą zwiększyć nasze szanse na rynku pracy. Zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych mogą pomyśleć na przykład o kursie nalewania i opróżniania cystern czy kursach ADR związanych z przewozem substancji niebezpiecznych.
Ciekawe i dobrze płatne zawody – operator maszyn budowlanych
Dosyć uniwersalnymi szkoleniami zawodowymi są również kursy na maszyny budowlane. Zmiana kwalifikacji zawodowych w tym kierunku nie jest szczególnie czasochłonna. Przykładowo, kurs na koparkę trwa 134 godziny. Jeśli jesteśmy dyspozycyjni, możemy go więc ukończyć w kilka tygodni. Operator maszyn budowlanych może znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju firmach. Tacy specjaliści są poszukiwani również za granicą, w innych krajach Unii Europejskiej.
Szkolenia SEP, czyli jak się łatwo przekwalifikować na inny zawód
Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to tak zwane szkolenia SEP. Pozwalają one na zdobycie uprawnień do dozoru i eksploatacji sieci energetycznych i gazowych. Koszt takiego szkolenia to zaledwie kilkaset złotych. Jest to niewielka cena za zdobycie uprawnień, które pozwolą nam się przekwalifikować i zmienić zawód praktycznie w każdym wieku.
Przebranżowienie. Jak zmienić zawód po 30-stce?
Jesteś niezadowolony ze swojej pracy? Może czasem myślisz o tym, jakby to było, gdybyś pracował w innym zawodzie? Przebranżowienie jest możliwe w każdym wieku. Dowiedz się, jak zmienić zawód po 30-stce!
Czy warto zmienić zawód po 30-stce?
Czasy, w których przez całe życie wykonuje się jedną pracę bezpowrotnie minęły. Tak pracowali nasi rodzice i nasi dziadkowie. My – współcześni 30-latkowie – nie musimy tak żyć! Jeśli znudziła Cię Twoja obecna praca lub po prostu czujesz się wiecznie zmęczony i wypalony, to zmiana zawodu może okazać się dla Ciebie wybawieniem. W niektórych przypadkach, zmiana zawodu po 30-stce może być szczególnie trudna i wymagać od Ciebie dużej determinacji. Nie załamuj się jednak i zbierz wszystkie możliwe siły, aby to zrobić. Pamiętaj, że w swojej pracy spędzasz dużą część swojego życia, a masz prawo żyć szczęśliwie i być spełniony!
Przebranżowienie może być koniecznością!
Instytucje – Pearson, Nesta oraz Oxford Martin School – stworzyły ciekawy raport „Umiejętności 2030”. Według niego: tylko dziesięć na sto osób wykonuje zawody, na które zapotrzebowanie będzie rosło; z kolei aż 7 na 10 osób wykonuje zawód, który będzie istniał ale sposób wykonywania go znacząco się zmieni, natomiast 2 na 10 osób wykonuje pracę, którą w przyszłości zastąpią algorytmy, komputery lub roboty (źródło: Na jaki dobrze płatny zawód można się przebranżowić, Klaudia Jarych)
Kiedy warto przemyśleć zmianę zawodu po 30-stce?
Oto ważne oznaki, które powinny skłonić Cię do zmiany zawodu po 30-stce.
Nieustanne odczuwanie zmęczenia i wypalenia
Wynagrodzenie nie jest współmierne z odczuwaną pustką
Nie lubisz opowiadać o swojej pracy
Zazdrościsz znajomym, którzy pracują inaczej
Praca nie daje Ci żadnej satysfakcji
Nie lubisz poniedziałków i wyczekujesz weekendu
Zmiana zawodu po 30-stce jest możliwe
Najczęstsze powody przebranżowienia się i zmiany zawodu
Są różne powody, dla których 30-latkowie chcą zmienić zawód. Czasem jest to po prostu nieradzenie sobie ze stresem, a czasem brak pasji. Według badań, 40% pracowników zastanawia się nad zmianą swojej profesji.
Z kolei, powody dla których Polacy najczęściej zmieniają zawody to (żródło: „Zmiana zawodu czy specjalizacji to długotrwały i niełatwy proces”, Anna Cieślak – Wróblewska):
niesatysfakcjonujące wynagrodzenie;
znudzenie obecną pracą;
chęć sprawdzenia się w nowych obszarach;
pogorszenie się koniunktury w branży z powodu pandemii.
Innymi powodami przebranżowienia są (źródło: „Zmiana zawodu i przebranżowienie się – od czego zacząć?”, Zintegrowany system kwalifikacji):
brak możliwości rozwoju;
zestresowanie;
chęć otwarcia/rozwinięcia własnego biznesu;
chęć dokonania życiowej zmiany.
Jak się przebranżowić? Krok po kroku
Po pierwsze, nie rób nic pochopnie, a przede wszystkim – nie rzucaj dotychczasowej pracy od razu. Zupełnie inaczej podejdziesz do procesu zmiany zawodu, gdy Twoja sytuacja finansowa będzie stabilna; a zupełnie inaczej – gdy będziesz mieć nóż na gardle. Przebranżawianie się wymaga czasu. Musisz go sobie zapewnić! Spójrz w tylne lusterko swojej kariery zawodowej i zastanów się, które jej momenty były dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące. To ćwiczenie szczególnie istotne, gdy wiesz, że obecny zawód nie jest dla Ciebie, ale wciąż nie masz pojęcia, w którą stronę masz pchnąć swój rozwój. Sprawdź, czy zawody, o których myślisz są potrzebne. Ocenisz to, sprawdzając ilość ofert pracy na interesujące Cię stanowiska na portalach z ogłoszeniami. Wejdź na portal społecznościowy dla profesjonalistów i porozmawiaj z osobami, które wykonują zawód, o którym myślisz. Już teraz nabywaj potrzebne Ci w nowej pracy kwalifikacje. Jeśli np. chcesz zostać grafikiem, ściągnij lub zakup potrzebne Ci programy i wyznaczaj sobie zadania. Jeśli w nowej pracy będzie potrzebna Ci konkretna wiedza, postaraj się ją nabyć.
Czy wiesz, że możesz zostać programistą?
Ciekawe zawody, w których dużo się zarabia
Ważną motywacją w kwestii zmiany zawodu jest nie tylko nowa, ciekawa praca, ale także wyższe zarobki. Jeśli więc interesuje Cię nie tylko większa satysfakcja z pracy, ale także pokażne wynagrodzenie, warto zainteresować się wskazanymi poniżej zawodami.
Organizational Change Manager – zajmuje się wdrażaniem rozwiązań technologicznych i adaptacją zmian w organizacjach Programista – ta pozycja wśród najlepiej płatnych zawodów nie może dziwić. Wzrasta zapotrzebowanie na nowe aplikacje, systemy zarządzania, programy. Wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistów IT. Mogą Cię więc zainteresować szkolenia IT, których przejście może być pierwszym krokiem do nowej pracy. Project manager – z racji dużym zainteresowaniem usługami IT, zwiększa się także ilość zespołów programistów, którym trzeba zarządzać w ramach konkretnych projektów. Tym się właśnie zajmują project managerowie. W nowej pracy możesz potrzebować nowego ubioru. Tu znajdziesz zegarki do pracy. Zawody związane z e-commerce – podczas lockdownu ludzie przyzwyczaili się do robienia zakupów przez Internet. To się już raczej nie zmieni, a budżety wydawane przez marki na obecność w e-commerce będą rosły. Będzie także rosło zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży – np. na specjalistów ds. SEO w sklepie internetowym. Zawody związane z opieką nad osobami starszymi – dane demograficzne pokazują, że liczba osób „starszych” będzie rosła w stosunku do liczby osób młodych. Stąd wzrośnie zapotrzebowanie na osoby wyspecjalizowane w opiece nad osobami starszymi.
Alpinista – dobrze płatny zawód, gdzie liczą się siły fizyczne
Dobrze płatne zawody fizyczne
Oto dobrze płatne zawody fizyczne (źródło: Najlepiej płatne zawody w Polsce, CiekaweCV)
właściciel firmy alpinistycznej – średnio 15 500 zł brutto miesięcznie
średnio 15 500 zł brutto miesięcznie majster budowy – średnio 6200 zł brutto miesięcznie
– średnio 6200 zł brutto miesięcznie cieśla szalunkowy – średnio 5700 zł brutto miesięcznie
– średnio 5700 zł brutto miesięcznie zbrojarz – ok. 5100 zł brutto miesięcznie
– ok. 5100 zł brutto miesięcznie operator koparko-ładowarki – średnio 5100 zł brutto miesięcznie
Jak zostać programistą?
Na początku, wypełnij jeden z dostępnych za darmo w Internecie testów predyspozycji, który sprawdzi, czy IT to branża dla Ciebie. W drugiej kolejności, zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na udział w kursie programowania. Istnieje wiele szkół kodowania na rynku, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom ofertę. Być może będziesz mógł skorzystać z jakiegoś dofinansowania, których także nie brakuje. Pamiętaj także, że aby zostać programistą jakiego potrzebuje rynek, nie wystarczy ukończenie samego kursu. On da Ci tylko podstawy do dalszej nauki, którą będziesz kontynuować w kolejnych projektach IT. Nauka programowania to w dużej mierze intensywne szukanie wskazówek programistycznych na własną rękę – np. na forach dla programistów. Wybierając szkołę programowania, zwróć uwagę na treść umowy. Często tego typu kursu zobowiązują uczestnika do podjęcia pracy w jednej z firm właściciela szkoły programowania.
Jak zostać alpinistą?
Jeśli masz dość pracy za biurkiem, możesz zmienić zawód na taki, który zmusi Cię do aktywności fizycznej. Takim zawodem jest z pewnością alpinista przemysłowy. Aby nim zostać warto zdobyć certyfikat IRATA. To międzynarodowy system certyfikacji, który uprawni Cię do podejmowania pracy na całym świecie. Bycie alpinistą przemysłowym to nie tylko mycie okien. W tym zawodzie, oprócz umiejętności poruszania się na linach, ważny jest także „drugi” fach w ręku. Możesz np. zostać spawaczem na wysokości. Zastanów się, czy posiadasz umiejętności techniczne, które możesz wykonywać „na górze”.
Praca za granicą na Islandii
Czy warto wyjechać do pracy za granicę po 30-stce?
Jeśli marzysz o założeniu własnego biznesu może Ci być potrzebna większa ilość gotówki. Jeśli Twoja obecna praca nie daje Ci możliwości jej zarobienia, najszybciej zdobędziesz ją, wyjeżdżając do pracy za granicę. Nie bój się zrobić tego po 30-stce. Kucharz na Islandii zarabia ok 10 000 – 12 000 zł netto, pracownik przetwórstwa rybnego podobnie. Co musisz zrobić żeby zdobyć pracę na Islandii ? Napisz bezpośrednio do firmy, hotelu, miejsca, w którym chcesz pracować, a do wiadomości dołącz swoje CV po angielsku.
czy jest za późno? · Monika Juniewicz
Czy zmiana zawodu po 30 to nie jest już za późno? I czy warto zmieniać karierę, skoro poświęciłaś już tyle czasu i wysiłku na swój obecny zawód?
Choć może to zabrzmieć banalnie, nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić pozytywne zmiany do twojego życia. Nie oznacza to, że przejście będzie proste lub że można to zrobić bez żadnego wysiłku. Zmiana zawodu po 30 może być trudna, nawet jeśli dobrze się do niej przygotujesz.
Prawda jednak jest taka, że znacznie trudniejsze jest codziennie chodzenie do pracy, której nie cierpisz lub która nie daje satysfakcji.
CZY ZMIANA ZAWODU PO 30 JEST MOŻLIWA
Badania pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na znaczącą zmianę zawodu po 30. Już ponad 40% z nas ma za sobą taką zmianę. Aż 9 na 10 osób jest zadowolonych ze zmiany swojej kariery. Co ciekawe, średni wiek, w jakim ludzie podejmują decyzję o zmianie kariery to 39 lat.
Zmiana zawodu po 30 na inny zajmuje średnio około 11 miesięcy. To oznacza, że za rok o tej porze możesz być w zawodowo w zupełnie innym miejscu. Możesz mieć pracę, która da ci spełnienie finansowe, zawodowe, twórcze i emocjonalne.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – CO BRAĆ POD UWAGĘ
Im jesteś starsza, tym decyzja o zmianie zawodu staje się trudniejsza. Z biegiem lat dochodzą nam różnego rodzaju zobowiązania: opieka nad małymi dziećmi, starszymi rodzicami, kredyty i opłaty za dom itd. To sprawia, że nie jest łatwo zdecydować się na totalną zmianę, bo sfera zawodowa zasila inne ważne sfery twojego życia.
W takiej sytuacji trzeba rozważyć różne scenariusze i przygotować do nich plan działania. To dobry moment, żeby przyjrzeć się bliżej swoim finansom. Rozwiązaniem może być zebranie oszczędności, które pomogą przetrwać, gdyby pojawiły się jakieś większe trudności podczas zmiany zajęcia.
Zmiana zawodu po 30 będzie od ciebie wymagała też poświęcenia czasu na naukę i zdobywanie nowego doświadczenia. Większość osób mających rodzinę mocno ceni sobie czas spędzony z najbliższymi.
Weź pod uwagę swoją indywidualną sytuację i realistycznie określ, ile mniej więcej czasu będziesz w stanie poświęcić na naukę. Jeśli jest to duży problem dla ciebie, to poszukaj zajęć, które raczej będą wymagać ukończenia krótszych kursów niż wieloletnich studiów. Szukaj też sposobów, żeby maksymalnie wykorzystać wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które już posiadasz.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – CZY WARTO
Której decyzji żałowałabyś bardziej: zmiany kariery teraz czy pozostania przy tym, co robisz do końca życia zawodowego?
Pozostanie w obecnej pracy, może być łatwiejszą decyzją, ponieważ nie wiąże się z żadnymi wyzwaniami i trudnościami finansowymi oraz zapewnia względną stabilność. Ale czy faktycznie tak jest? Decyzja o pozostaniu we frustrującej pracy może być jak cichy zabójca – konsekwencje mogą być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Z biegiem czasu może się jednak okazać, że ta decyzja może cię kosztować więcej, niż ci się wydaje.
Pozostając w pracy, w której nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału, możesz nie mieć szans na większe wynagrodzenie i awans. Robienie tego, czego nie lubisz, może doprowadzić do wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych. Wcześniej czy później pracodawca odkryje, że jesteś niezadowolona z pracy. Może to wpłynąć na różne decyzje – łącznie z podziękowaniem za współpracę.
Warto więc zastanowić się, czy pozostanie w obecnej pracy to rzeczywiście „mniejsze zło”.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – JAKIE SĄ KORZYŚCI
Twój wiek nigdy nie powinien być czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie zawodu.
Nawet gdybyś zdecydowała się zmienić karierę w wieku 50 lat, nadal masz ponad 10 lat do emerytury. To wystarczająco dużo czasu, żeby wywrzeć wpływ i odnieść sukces.
Bardzo często dopiero po 30 wiemy, czego chcemy od życia. Z biegiem lat dzięki zdobytemu doświadczeniu i umiejętnościom, stajemy się odważniejsi i pewniejsi siebie.
Zmiana kariery daje ci możliwość spełnienia marzeń lub spędzenia dni w pracy, która jest satysfakcjonująca. Zmiana zawodu po 30 może korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie poprzez wykonywanie pracy, którą kochasz, zamiast po prostu zarabiać na rachunki.
Nowe zajęcie może dać ci większą swobodę w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli oferuje bardziej elastyczny harmonogram godzin pracy. Podczas nauki nowych umiejętności możesz skorzystać ze swojego wcześniejszego doświadczenia, co może zdecydowanie przyśpieszyć proces.
Bez względu na wiek, zawsze jest coś nowego, czego możesz się nauczyć, a szansa czeka za rogiem. Jeśli masz wystarczającą motywację i pasję do tego, co chcesz robić, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nowej ścieżki kariery.
10 OSÓB, KTÓRE ODNIOSŁY SUKCES PO 30, A NAWET PÓŹNIEJ
Masz tylko jedno życie i jest ono twoje. Masz moc przejęcia nad nim kontroli i dążenia do swoich celów. Istnieją niezliczone historie sukcesów profesjonalistów zmieniających karierę po trzydziestce i później.
Niedawne badanie przeprowadzone przez Kauffman Foundation wykazało, że przedsiębiorcy odnoszący największe sukcesy są zwykle w średnim wieku – nawet w sektorze technologicznym. Badacze sporządzili listę 652 założycieli firm, którzy w latach 1995 – 2005 zatrudniali co najmniej jednego pracownika. Przeciętny założyciel startupu miał 39 lat, kiedy zakładał odnoszące największe sukcesy firmy technologiczne.
Inne badanie przeprowadzone przez Founder Institute wykazało, że firmy miały większe szanse odniesienia sukcesu wraz ze wzrostem wieku ich założycieli.
Zresztą sprawdź sama – poniżej znajdziesz kilka inspirujących historii osób, które założyły firmy lub zmieniły swoją karierę po trzydziestce, a nawet później:
GAP
Kiedy w 1969 Donald Fisher otwierał pierwszy sklep GAP, miał 40 lat i żadnego doświadczenia w handlu detalicznym. Mimo to ubrania tej marki szybko zdobyły popularność i dziś GAP to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych na świecie.
FORD MOTOR COMPANY
Henry Ford założył swoją firmę zaledwie miesiąc przed swoimi 40 urodzinami. Miał 45 lat, kiedy jego model T został publicznie zaprezentowany w 1908 roku. Projekt Forda i genialne techniki marketingowe odmieniły przemysł samochodowy i stworzyły kultową amerykańską firmę.
WALMART
Sam Walton miał 44 lat, kiedy założył pierwszy Wal-Mart w 1962 roku. Jego firma całkowicie zmieniła koncepcję sklepów spożywczych w USA, stając się tym samym największym prywatnym pracodawcą na świecie. Obecnie firma zatrudnia 2,2 miliona pracowników.
RYANAIR
Gdy w 1985 roku Tony Ryan zakładał swoją niskobudżetową linię lotniczą miał już 48 lat. Dysponował zaledwie jednym samolotem i oferował loty za mniej niż 10 euro, a jednak udało mu się rozwinąć firmę tak, by obsługiwała 500 tras w całej Europie.
McDONALD’S
Sprzedawca maszyn do koktajli mlecznych Ray Kroc miał 51 lat, kiedy natknął się na małą sieć z hamburgerami prowadzoną przez braci MacDonald. Namówił ich do rozszerzenia sieci, robiąc z McDonald’s największą na świecie franczyzę fast food.
NESTLE
Henri Nestlé miał 52 lata, gdy opracował mleko w proszku dla niemowląt – mimo że był bezdzietny. Po fuzji ze szwajcarskim konkurentem firma szybko rozszerzyła swoją działalność. Od tego czasu stała się największą firmą produkującą żywność i napoje na świecie.
RED BULL
Chaleo Yoovidhya wymyślił formułę Red Bulla, gdy miał 53 lata. Szybko odniósł sukces w Bangkoku dzięki decyzji o sprzedaży napoju pracownikom fizycznym, którzy potrzebowali dodatkowego zastrzyku energii. Austriacki biznesmen Dietrich Mateschitz odkrył ten napój w Tajlandii w 1984 roku, będąc zmęczonym po podróży lotniczej. Przygotował swoją wersję gazowaną, która pomogła miksturze przekształcić się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych napojów energetycznych na świecie.
COCA-COLA
Coca-Cola rozpoczęła swoją historię jako tonik wymyślony przez 54-letniego Johna Pembertona cierpiącego na rany odniesione podczas wojny secesyjnej. John Pemberton’s French Wine Cola początkowo był napojem alkoholowym, który miał pomóc odzwyczaić ludzi od morfiny. Ze względu na dostosowanie się do prawa w Atlancie w 1885 roku przepis zbliżył się do napoju gazowanego, który znamy dzisiaj, chociaż nadal zawierał śladowe ilości kokainy. Kokaina ostatecznie została usunięta z przepisu w 1929 roku, ale ludzie nadal się uzależniają od coli 😉
HUFFPOST
Arianna Huffington miała 55 lat, gdy założyła swój blog The Huffington Post, który szybko przekształcił się w popularną platformę informacyjną. Wcześniej pracowała jako komentatorka i pisarka polityczna, ale to dopiero sukces jej publikacji w mediach cyfrowych sprawił, że stała się powszechnie znana. HuffPost został później sprzedany AOL za 315 milionów dolarów.
KFC
Harland Sanders, lepiej znany jako pułkownik Sanders (słynna twarz z logo KFC), miał 62 lata, kiedy w 1952 r. udzielił franczyzy Kentucky Fried Chicken. 12 lat później sprzedał ją za 2 miliony dolarów. Przed podaniem swojego słynnego oryginalnego przepisu Sanders wykonywał kilka dorywczych prac, w tym prawnika, operatora stacji benzynowej i pracownika kolei.
Jeśli te historie jeszcze cię nie przekonały, że nigdy nie jest za późno by zacząć to na koniec jeszcze ostatni przykład. Anna Mary Robertson Moses, lepiej znana jako Babcia Moses, rozpoczęła swoją karierę malarską w wieku 78 lat. W 2006 roku jeden z jej obrazów został sprzedany za 1,2 miliona dolarów.
Na co więc czekasz? Najlepszy moment na zmianę dla ciebie jest właśnie teraz. Według badań przeciętny czas osiągnięcia wolności finansowej w Polsce to 5-7 lat. Kto wie, czy każdy dzień zastanawiania się i zwlekania nie kosztuje cię – jak w przypadku Babci Moses – dosłownie miliony 😉
Przebranżowienie i przekwalifikowanie – 26 porad, jak zmienić zawód
Wiele osób męczy się w nudnej, słabo płatnej pracy, która nie sprawia im radości ani satysfakcji.
Dlaczego?
Ponieważ nie mają pomysłu na to, w jaki sposób zmienić branżę lub przekwalifikować się na inny zawód.
Wydaje im się, że przebranżowienie wymaga ogromnego nakładu sił, a pracodawców i tak zniechęci brak doświadczenia na konkretnym stanowisku.
Na szczęście ten czarny scenariusz nie musi się sprawdzić.
W tym artykule pokażę Ci, jak skutecznie się przebranżowić i w jaki sposób pokazać pracodawcy, że nie jesteś gorszy od kandydatów, którzy pracują w zawodzie od wielu lat.
Zmieniasz branżę lub zawód i chcesz przygotować nowe CV oraz list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz
Z tego artykułu dowiesz się:
kiedy warto się przebranżowić lub zmienić zawód
jak to zrobić, aby zdobyć dobrą pracę
jak zmienić zawód lub branżę po 30., 40. czy 50. roku życia
jak napisać CV i list motywacyjny, jeśli chcesz zmienić branżę lub zawód
1 Przebranżowienie i zmiana zawodu – kiedy warto o tym pomyśleć?
Od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie?
Twoja praca nudzi Cię i frustruje?
Nie widzisz dla siebie perspektyw zawodowych?
Mogą być to objawy przepracowania, a nawet wypalenia zawodowego…
Jeśli jednak ten stan się przedłuża i nie pomógł Ci np. dłuższy urlop, ograniczenie stresu lub poprawa work-life balance, może to oznaczać, że potrzebujesz radykalnej zmiany w karierze zawodowej.
Jakie sygnały powinny dać Ci do myślenia?
Oznaki, że możesz potrzebować przekwalifikowania lub przebranżowienia:
Bez przerwy czujesz się zmęczony i wypalony. Jeśli ciągle jesteś wyczerpany i zobojętniały, a z badań wynika, że nic Ci nie dolega, może być to objaw wypalenia zawodowego, a nawet depresji. Warto skonsultować ten stan ze specjalistą, np. psychoterapeutą.
Nie cenisz swoich umiejętności i nie angażujesz się w wykonywanie obowiązków. Nawet jeśli jesteś świetny na swoim stanowisku i masz unikalne umiejętności, praca nie musi Cię cieszyć. Jeśli Twoje codzienne obowiązki są Ci zupełnie obojętne, to moment, w którym warto pomyśleć o zmianie zawodu.
Twoja pensja nie rekompensuje Ci nudy i poczucia pustki. Być może do pewnego momentu lekceważyłeś niepokojące sygnały ze względu na dobrą pensję. Jednak w pewnym momencie pieniądze mogą przestać być wystarczająco motywujące.
Masz poczucie, że marnujesz talent. Uważasz, że stać Cię na znacznie więcej i w obecnej pracy nie wykorzystujesz swoich głównych atutów? Przestałeś się rozwijać? Jeśli nie możesz tego zmienić, zorientuj się, czy na innym stanowisku lub w innej branży mógłbyś się bardziej realizować.
Zadrościsz innym. Często łapiesz się na tym, że zazdrościsz znajomym lub bliskim ich pracy? Fantazjujesz o innej ścieżce zawodowej? To jasny sygnał, że nie lubisz swojej pracy.
Przestałeś planować przyszłość zawodową. Masz poczucie, że “już nic Cię nie czeka”. Nawet nie myślisz o planowaniu przyszłości, ponieważ nie chcesz do końca życia robić tego, co robisz. Brak celu zawodowego to kolejny ważny sygnał ostrzegawczy.
Tracisz pewność siebie i nie lubisz rozmawiać o swojej pracy. Na spotkaniach ze znajomymi lub rodziną drażnią Cię pytania o pracę. Wstydzisz się opowiadać o swoim zajęciu i obowiązkach. To znak, że nie cenisz swojej pracy i boisz się, że inni ludzie również ocenią Cię negatywnie.
Nie realizujesz swoich pasji i zainteresowań. Oczywiście nie każdy może “robić to, co lubi”. Jednak jeśli Twój zawód i branża w żadnym stopniu Cię nie interesują i praca nie sprawia Ci żadnej przyjemności, to prawdopodobnie szybko dopadnie Cię wypalenie.
Czujesz, że w innej branży pensje są wyższe. Inaczej mówiąc: zmiana branży na IT. To jest najbardziej ryzykowny argument, bo absolutne przebranżowienie wymaga czasu, wysiłku i szczęścia. Nie każdy, kto zacznie kodować zostanie wysokopłatnym programistą. Przebranżowienie na IT wymaga więcej niż zrobienia jednego kursu.
Jeśli część z powyższych punktów Cię dotyczy, powinieneś poważnie pomyśleć o zmianie zawodu lub branży.
W kolejnym rozdziale dowiesz się, jak się przygotować do przekwalifikowania i “bezpiecznie” przeprowadzić ten proces.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i sposobach walki z wypaleniem zawodowym? Zajrzyj do naszego artykułu: “Wypalenie zawodowe – objawy i przyczyny. Jak zapobiegać i zwalczać?” (czytaj)
2 Jak się przebranżowić lub przekwalifikować na inny zawód?
Czy wiesz, jaki najgorszy błąd popełniają osoby, które chcą zmienić zawód lub branżę?
Bez odpowiedniego przygotowania rzucają obecnę pracę i rozpoczynają poszukiwania nowego “powołania”.
Aby uniknąć dodatkowego stresu i skutecznie się przebranżowić, musisz odpowiednio przeprowadzić cały proces.
Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym szybciej zmienisz zawód.
Jak się przebranżowić / przekwalifikować? 9 najważniejszych zasad i porad
Nie rzucaj obecnej pracy! Perspektywa rzucenia na biurko szefa wypowiedzenia może być kusząca. Jednak przy zmianie zawodu tak radykalne zachowania mają zazwyczaj bolesne konsekwencje. Jeśli zostaniesz bez pracy, szybko może się okazać, że brak pieniędzy zmusi Cię do wybrania pierwszego lepszego stanowiska. To najgorszy możliwy scenariusz.
Podsumuj swoją dotychczasową karierę. Zastanów się, które stanowiska i obowiązki dawały Ci największą satysfakcję. Kiedy wykorzystywałeś swoje umiejętności w najbardziej “naturalny” sposób? Wybierz te elementy, które sprawiały Ci największą przyjemność.
Zastanów się, jakie masz potrzeby. Stwórz listę elementów, które są dla Ciebie kluczowe w wymarzonej pracy. Chcesz pracować z domu? A może zależy Ci na kontakcie z klientami lub częstych podróżach służbowych? Marzysz o branży muzycznej lub filmowej? Wypisz wszystkie swoje potrzeby.
Wybierz kilka alternatywnych ścieżek kariery. Nie trzymaj się kurczowo jednego pomysłu. Zastanów się, które zawody i branże pozwolą Ci się realizować w największym stopniu, a jednocześnie będziesz w stanie zdobyć niezbędne umiejętności.
Sprawdź, w jakich zawodach będziesz przebierać w ofertach. Nie oszukujmy się, wiele osób chce się przekwalifikować lub zmienić branżę, aby lepiej zarabiać. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić, jakie zawody będą najbardziej poszukiwane za 5 czy 10 lat. Dowiesz się tego z artykułu: “Zawody przyszłości, które będą najbardziej poszukiwane (lista TOP 10)”.
Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach. Warto sprawdzić, jak praca na danym stanowisku wygląda “od środka”. Jeśli chcesz uniknąć niemiłej niespodzianki, porozmawiają ze znajomymi lub bliskimi, którzy pracują w interesującej Cię branży. Jeśli nie masz wokół siebie takich osób, spróbuj skontaktować się z pracownikami np. na LinkedIn.
“Przetestuj” zawód. Poszukaj praktyk i wolontariatów z branży, która Cię interesuje. W ten sposób w czasie wolnym będziesz mógł sprawdzić, czy nowy zawód Ci odpowiada. Bez ryzyka i konieczności rezygnowania z obecnej pracy.
Rozwijaj niezbędne umiejętności. Bierz udział w szkoleniach i branżowych konferencjach, zapisz się na kursy online. Nie tylko rozwiniesz nowe kompetencje i sprawdzisz, czy dany zawód Ci odpowiada, ale dodatkowo będziesz miał szansę poznać osoby, które już pracują na interesujących Cię stanowiskach.
Nie daj się wewnętrznemu krytykowi. Pamiętaj, przekwalifikowanie zawodowe to czas wątpliwości. Strach przed zmianą jest całkowicie normalny. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, ryzyko będzie niewielkie, a szanse na sukces znacznie wzrosną.
O zmianie zawodu myślą często kobiety, które urodziły dziecko i ich prespektywa zmienia się na tyle, że chcą sprawdzić się w pracy o innym charakterze. Warto zastanowić się nad tym chwilę po złożeniu wniosku o urlop macierzyński.
Masz na oku kilka firm? Nie wybieraj pracodawcy w ciemno! Dowiedz się o nim więcej, sprawdź opinie pracowników i aktualne oferty pracy (tutaj).
Dowiedz się, gdzie szukać pracy i zobacz jak rekrutują polskie firmy (tutaj)
3
Zmiana zawodu po 30., 40. i 50. roku życia. Jak się przekwalifikować?
Kandydaci, którzy pracują od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, mają problem z akceptacją faktu, że przy przebranżowieniu zaczynają prawie od zera.
Jeśli jednak chcesz zmienić zawód po 30., 40., a nawet 50. roku życia, musisz przygotować się na rywalizację z młodszymi, ale bardziej doświadczonymi lub kierunkowo wykształconymi kandydatami.
Nie trzeba się jednak załamywać.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w całym procesie.
Zmiana zawodu / branży po 30., 40. i 50. roku życia. Jak to zrobić?
Pokaż, że byłeś cenionym pracownikiem w innej branży / zawodzie. Nawet jeśli Twoje obowiązki nie miały związku z nową branżą, możesz pokazać, że byłeś wartościowym pracownikiem. Jeśli przez lata dobrze dogadywałeś się z pracodawcami, to znak, że łatwo się z Tobą współpracuje. Jeśli masz na koncie sukcesy, pochwal się nimi. Pokażesz w ten sposób, że wnosisz do firmy coś “ekstra”.
Zachowaj pokorę i pokaż, że jesteś gotowy do nauki. Nie warto udawać wszechwiedzącego, jeśli nie znasz branży. Pracodawca chce przede wszystkim wiedzieć, że jesteś gotowy do nauki i nie będziesz miał problemu z przyswajaniem nowych umiejętności oraz wiedzy.
Wykorzystaj dawne doświadczenia. Przyjrzyj się obecnej sytuacji firmy, w której chcesz pracować. Spróbuj na podstawie zgromadzonej przez lata wiedzy i doświadczeniu zaproponować innowacyjne rozwiązania w nowej branży.
Odśwież kontakty zawodowe. Przez lata pracy w różnych firmach poznałeś wiele osób. Spróbuj zorientować się na Facebooku lub LinkedIn, czy któraś z tych osób nie pracuje obecnie w interesującej Cię branży lub zawodzie. Jeśli zawsze miałeś wizerunek profesjonalisty, dawny znajomy może polecić Cię swojemu przełożonemu.
Zdecydowałeś się na zmianę pracy, stresuje Cię jednak perspektywa rozmowy z szefem i nie wiesz, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie? Zajrzyj do naszego artykułu: “Zmiana pracy – kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? 20 porad” (czytaj)
4 CV i list motywacyjny przy zmianie branży lub zawodu – jak wyróżnić się wśród kandydatów z większym doświadczeniem?
Wiele osób pyta nas, w jaki sposób przygotować CV oraz list motywacyjny, jeśli zmieniają branżę i nie mają doświadczenia w nowym zawodzie.
Rzeczywiście, w momencie przekwalifikowania kandydaci z większym doświadczeniem będą mieli nad Tobą przewagę.
Jednak istnieją sposoby, dzięki którym ukryjesz tę kwestię i podkreślisz swoje atuty.
Jak przygotować CV i list motywacyjny, kiedy zmieniasz branżę lub zawód?
1. Dopasuj dokumenty do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te umiejętności, doświadczenia zawodowe, kursy czy ukończone studia, które w jakikolwiek sposób nawiązują do wymagań w ogłoszeniu. Przykład: szukasz pracy jako project manager w branży IT, więc wspomnij o tym, że pracowałeś jako menedżer w finansach. Więcej o tym, jak dopasować CV do oferty pracy przeczytasz w artykule: “Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady)”.
2. Przygotuj tzw. CV funkcjonalne. Czym różni się ten rodzaj życiorysu od standardowych CV? W wersji funkcjonalnej skupiasz się przede wszystkim na opisie umiejętności, kwalifikacji, kursów czy też wykształcenia. W ten sposób możesz ukryć luki w zatrudnieniu lub brak doświadczenia w branży czy zawodzie. Wszystkiego o pisaniu CV funkcjonalnego dowiesz się z artykułu: “CV funkcjonalne – kiedy warto je wybrać + 7 rad jak napisać (Wzór i Przykłady)”.
3. W liście motywacyjnym napisz, co zyska pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie. Przy przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu trudno pochwalić się zrealizowanymi projektami w danej gałęzi biznesu. Dlatego Twój list motywacyjny może zawierać 3 propozycje usprawnień, które wprowadzisz w nowej firmie. Wyjaśnij np. jak dzięki swoim umiejętnościom zwiększysz sprzedaż, ograniczysz koszty, przyspieszysz określone procesy etc. Sprawdź, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę.
4. Stwórz perfekcyjne podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów wciąż nie dodaje tego elementu do swojego CV, dlatego możesz od razu zyskać nad nimi przewagę. Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć, który umieszcza się na samej górze CV. Dzięki niemu możesz od razu zainteresować pracodawcę – nie będzie musiał nawet wczytywać się w treść całego życiorysu. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać idealne podsumowanie zawodowe: “Cele zawodowe i podsumowanie w CV – wzór jak napisać (+ Przykłady)”.
5. Stwórz CV i list motywacyjny, który przyciągnie wzrok rekrutera. Większość kandydatów wysyła identyczne CV, przygotowane w Wordzie na podstawie darmowych wzorów z internetu. Takie dokumenty zlewają się w nieczytelną masę. Jak wyróżnić swoje CV na ich tle? W naszym kreatorze znajdziesz 18 oryginalnych szablonów do uzupełnienia w 400 wersjach kolorystycznych! Łatwo wyróżnisz również swoje kluczowe umiejętności.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jesteś w trakcie przebranżowienia lub zmieniasz zawód? Może interesuje Cię przebranżowienie na programistę? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej!
Zmiana pracy po 40 – jaki zawód wybrać? ✔️
Anna, umówiła się ze mną na spotkanie w kawiarni. Chciała porozmawiać o pracy; temat często poruszany na spotkaniach z coachem
Przypuszczałam, że będziemy kontynuowały poprzednią rozmowę, ale już pierwsze zdanie było sygnałem, że tym razem skupimy się na czymś nowym. „Coś takiego jak ta kawiarnia, albo mały pensjonat, mogłabym prowadzić do emerytury”, powiedziała. „A co będzie z tym, czym się teraz zajmujesz?”, zapytałam.
„Już mi się znudziło. Potrzebuję odmiany. Mam 43 lata i zastanawiam się, co ciekawego może mnie jeszcze spotkać”.
Zmiana pracy po 40: sukces czy porażka?
Radykalna zmiana – z wydawcy na właściciela kawiarni lub pensjonatu. Ale Anna nie jest pierwszą, która ma ochotę na tak diametralną modyfikację swego życia zawodowego. Czym się kierują osoby podejmujące takie decyzje? Jedni, jak Anna, mają dość tego, co robią, inni odkryli nową pasję, a jeszcze innych do zmiany zmusiło życie. Ale łączy ich jedno – oczekują, że zmiana przyniesie im satysfakcję. Jednym przewrót w życiu zawodowym kojarzy się z sukcesem, innym natomiast – z katastrofą. Wiele osób kwalifikuje jako porażkę sam fakt, że muszą dokonać zmian, mimo że potem na nowym polu odnoszą sukces. Skąd taka różnica w ocenie? Z pewnością ma znaczenie rzeczywistość, w jakiej wychowali się nasi rodzice, i przekonania, jakie nam przekazali. Gdy oni zaczynali karierę, dla większości ludzi pierwsze miejsce pracy było jednocześnie ostatnim. Zatrudnienie u jednego pracodawcy przez całe życie zawodowe było pożądane i akceptowane społecznie.
Czy teraz jest to możliwe? Tak, ale dla mniejszości. A co ze społecznymi oczekiwaniami? Coraz mniej osób dziwi się takim zmianom. Co zatem zrobić? Czy skupić się na szukaniu stabilnego zawodu, czy przygotować się do zmian? Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi. W swojej pracy częściej spotykam się z chęcią dokonania zmiany przy jednoczesnym zachowaniu lub odzyskaniu satysfakcji z pracy. Jak zatem takiej zmiany dokonać?
Furtki i bramy
Anna rozpoczęła poszukiwania od uświadomienia sobie, czego nie chce. Wie natomiast, jak chce się czuć. Wie też, że zmiana jest możliwa. Nie traktuje jej w kategoriach kary czy nieszczęścia, chce żyć ciekawiej. Czy wszyscy tak podchodzą do zmian?
Ewa, która w wieku 45 lat dokonała z sukcesem piątej zmiany, ma inne podejście. Zaczynała po studiach jako specjalistka chemik w oczyszczalni ścieków, później odpowiadała za powstawanie receptur kosmetyków: najpierw w małej, prywatnej firmie, później w światowym koncernie. Oba zawody związane były z kierunkiem studiów. Radykalna zmiana nastąpiła w połowie lat 90., gdy – po urodzeniu drugiego dziecka – rozpoczęła pracę jako agentka ubezpieczeniowa, a później jako przedstawicielka handlowa sprzedający specjalistyczne oprogramowanie. I w jednej, i w drugiej firmie była najlepszym handlowcem, aż zachorowała. Musiała zrezygnować z pracy, zwolnić tempo. Perspektywy nie były wesołe – 44 lata i brak szansy na zatrudnienie. Pomiędzy kolejnymi wizytami u lekarzy zrobiła jednak kurs masażu i kurs dla korektorów. Nie myślała wtedy o pracy, kierowała nią wyłącznie chęć zagospodarowania wolnego czasu. Od pięciu lat współpracuje jako redaktorka z trzema czołowymi wydawnictwami – spełniło się jej marzenie o pracy w domu. Życie zmusiło ją do poszukiwania i znalazła to, co lubi. Na pytanie, co w jej przypadku decydowało o zmianie i czy myślała, co chciałaby robić, odpowiedziała, że w trakcie wykonywania jednego zawodu otwierała sobie różne małe furteczki bez intencji zmiany pracy; zawsze była ciekawa życia, otwarta na naukę. A o tym, że te furtki stawały się bramą do nowego zawodu, często (choć nie zawsze) decydował przypadek.
Może cię zainteresuje: 21 zawodów zdalnych, które możesz wykonywać z domu
Zmiana zawodu po 45 roku życia – Szukam więc jestem
Inne podejście ma Katarzyna. Po maturze rozpoczęła pracę w gabinecie kosmetycznym. Po kilku latach odkryła nowe powołanie – pracę w szkole. Poszła na studia pedagogiczne, od ośmiu lat pracuje jako nauczycielka w podstawówce. Gdy się spotkałyśmy, zdradziła mi, że rozczarowała ją sytuacja w szkolnictwie i rozważa powrót do zawodu kosmetyczki. Ale ponieważ odkryła też nową pasję, którą jest opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi, zaczęła studiować pedagogikę specjalną. Za trzy lata, już po czterdziestce, podejmie decyzję, którą z tych trzech dróg pójdzie.
Co łączy te kobiety? Nie skupiły się na tym, co zostawiły za sobą. Każda z nich patrzy na listę zysków. Nawet jeśli część tej listy jest teraz nieczytelna, to i tak są przekonane, że w miarę upływu czasu znajdą tam nowe korzyści z wprowadzonych zmian.
Nie wszyscy jednak mają takie podejście. Bywają osoby niezadowolone ze swojej pracy, które jednocześnie nie robią nic, aby ten stan zmienić. Są rozgoryczone brakiem sukcesów i perspektywą pracy w jednym zawodzie do emerytury. Na pytanie, co mogą z tym zrobić, odpowiadają, że w wieku 35 lat już nic; skończyły takie a nie inne studia, a na nowe nie pójdą i nie wystartują do nowego zawodu, bo tam są sami młodzi i one z nimi nie mają szans. Zresztą jak to w tym wieku zaczynać wszystko od początku? Nie mają też pomysłu na nowy zawód. Są ciągle zmęczone, często chorują i uskarżają się na wysoki poziom stresu w pracy.
Takie osoby jednak nie chcą pójść śladem Ilony, która zdobyła wykształcenie przygotowujące do pracy na stanowisku pracownika socjalnego. W zawodzie pracowała przez kilka lat i w pewnym momencie stwierdziła, że praca ta nie pozwoli jej na utrzymanie rodziny. Wtedy bez żalu rozstała się z wymarzonym zawodem i rozpoczęła pracę jako handlowiec. Znalazła w niej spełnienie i odkryła jej zalety. Teraz jest dyrektorką sprzedaży i wprowadza do zawodu nowe pokolenia handlowców. Nadal dostaje propozycje powrotu do ośrodka pomocy, ale jest zadowolona z nowego życia i nie chce się cofać, choć mogłaby przejść na stanowisko kierownicze i pracować bez stresu związanego ze stanowiskiem menedżera sprzedaży.
Przeczytaj koniecznie: Męczy mnie praca, którą kocham. Czy to już wypalenie zawodowe?
Tirem w nudę
To, że zmiany, których dokonały Anna, Ewa, Ilona i Katarzyna, zakończyły się sukcesem, było wynikiem ich podejścia i skupienia się na przyszłości. Nikt nie podejmował decyzji za żadną z nich.
Każda z nich chciała dostrzec okazje. Każda patrzyła na świat, mając w głowie pytanie: co jeszcze ciekawszego może mnie spotkać? Żadna z nich nie powiedziała: już jestem za stara na zmiany i sukces.
Trzy lata temu byłam świadkiem rozmowy dwojga kierowców TIR-a, mężczyzny i 50-letniej kobiety. Kobieta pracowała w zawodzie od niedawna. Na pytanie, czym się kierowała, podejmując w tym wieku decyzję o rozpoczęciu pracy jako kierowca, odpowiedziała z uśmiechem: „Dzieci urosły i nie miałam co robić w domu, a zawsze lubiłam jeździć autem”.
Aneta Juszczuk
O autorce: Aneta Juszczuk – pracuje jako headhunterka i rekruterka. Na portalu LinkedIn w piątki w ramach akcji #piatekzrekruterem, nieodpłatnie udziela porad osobom szukającym pracy.
Zmiana branży po czterdziestce może być wyzwaniem. Eksperci radzą od czego zacząć
Zmiana pracy, a tym bardziej całej ścieżki kariery, kiedy jesteśmy już po studiach i po wielu latach spędzonych w znanym środowisku, często jednej firmy, może budzić liczne rozterki. Jednocześnie tempo zmian gospodarczych, nowe zapotrzebowanie na zawody, a w ostatnich miesiącach także wpływ pandemii na rynek pracy oraz potrzeby psychiczne i społeczne, powodują duże zainteresowania zmianą kariery. Lub „zmianą w ogóle”, jak podpowiada jedna z naszych ekspertek. Zmiana pracy jest częstym pragnieniem nawet wśród osób o teoretycznie stabilnej sytuacji zawodowej, po 30. czy 40. roku życia. O tym, skąd wynika potrzeba zmiany, dlaczego satysfakcja zawodowa jest ważna i jak zacząć od początku, zapytałam Patrycję Załuską oraz Magdę Beztroską.
W niektórych przypadkach za potrzebą zmiany pracy może stać wypalenie zawodowe, które od 1 stycznia 2022 roku zostanie zakwalifikowane jako jednostka choroba i będzie można z powodu wypalenia zawodowego otrzymać zwolnienie lekarskie.
Bez względu na powód, który popycha ludzi do zmiany kariery, istotne jest zrobienie pierwszego kroku. Już na tym etapie pojawia się wątpliwość: w którą stronę? Czy nie jest za późno? Co na to bliscy? Czy mam na to siły? Od czego zacząć? Staramy się odpowiedzieć na te pytania z pomocą ekspertów.
Dlaczego ludzie decydują się na zmianę zawodu nawet po 40. roku życia?
Jednym z najbardziej przekonujących powodów do zmiany kariery jest poczucie niedosytu na obecnym stanowisku. Nie ma nic gorszego niż codzienna harówka w pracy, która sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, wydaje się ślepym zaułkiem lub po prostu już nas nie spełnia. Zmiana zawodu jest możliwa po 40. roku życia, a związane z tym nowe wyzwania dają wymierne korzyści, które wpływają na ogólny życiowy dobrostan:
satysfakcja ze swoich działań
zwiększona motywacja w pracy
lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
poczucie sensu i bycia potrzebnym
lepsza efektywność w wykonywanej pracy
Zmiana zawodu po 40. roku życia. Czy nie jest za późno i inne wątpliwości
Osoby, które myślą o zmianie zawodu w momencie, kiedy ich dotychczasowa sytuacja zawodowa jest stabilna, bo pracują w swojej branży od 15 lat, mają prawo do wątpliwości. Każde wyjście poza to, co znamy i jest dla nas bezpieczne, wzbudza czujność umysłu. Pojawiają się więc obawy związane z wiekiem, a także z akceptacją społeczną. Jednak powstrzymywanie się przed dalszym rozwojem i dążeniem do satysfakcji na gruncie zawodowym może obniżyć poziom zadowolenia z życia ogółem tzw. dobrostan.
Jego znaczenie podkreśla Patrycja Załuska, autorka książki „Restart kariery. Zbuduj swoją przewagę na rynku pracy” i ekspert ds. rynku prasy na warszawskim SWPS:
Dobrostan psychiczny jest efektem równowagi życiowo-zawodowej. Obejmuje sześć obszarów: samoakceptację, osobisty rozwój, cel w życiu, panowanie nad otoczeniem, autonomię i pozytywne relacje z innymi. Zatem na poczucie dobrostanu wpływa szereg czynników, w to wpisuje się także satysfakcja zawodowa. Zadbanie o obszar rozwoju własnych umiejętności chroni nas przed frustracją, poczuciem krzywdy czy bycia „gorszym”. Opierając się na tych słowach, można stwierdzić, że brak satysfakcji z obecnej ścieżki zawodowej, nie tylko może doprowadzić do wypalenia zawodowego i frustracji, ale także obniżyć jakość innych sfer życia. Dlatego wątpliwości dotyczące wieku, czy lat włożonych w pracę dla danej firmy bądź branży, nie powinny wieść prymu w rozważaniach o zmianie kariery.
O czym warto pomyśleć, decydując się na zmianę ścieżki kariery?
Jeżeli myśli o zmianie już nam towarzyszą, warto przemyśleć, czy i jak je zmaterializować. Ugruntować swoje przekonania, sprawdzić potrzeby i zaplanować kolejne kroki w osiągnięciu wytyczonego celu. O wskazówki potrzebne na tej drodze spytaliśmy Magdę Beztroską – wieloletniego coacha, mentorkę oraz trenerkę metody Points of You ® i trenerkę Analizy Potencjału Zawodowego, specjalizującą się w coachingu kariery i life coachingu.
Doświadczenie wieloletniej pracy z kobietami w różnym wieku, które potrzebują zmiany w życiu oraz z młodymi ludźmi na początku drogi zawodowej, z pewnością pozwoliło Ci wyróżnić najważniejsze elementy dotyczące zmiany zawodowej. Doradź, od czego zacząć decydując się na zmianę kariery po 40. roku życia?
Zaczęłabym od spotkania z samym sobą i zadania sobie pytania: czemu ma służyć ta zmiana? Bo trzeba pamiętać, że zmiany nie zawsze są zmianami na lepsze. Często, szczególnie w połowie życia robimy rachunek sumienia i wychodzi nam, że owszem, mamy stałą pracę i bezpieczeństwo finansowe, ale brakuje nam pasji czy poczucia sensu. Pojawia się wtedy ta słynna myśl: a może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Chcę przestrzec przed takim myśleniem. Zmiana pracy niekoniecznie spowoduje, że poczujemy sens w życiu. A zatem najpierw pytanie: co ta zmiana ma mi dać?
Potem tzw. Analiza SWOT, czyli sprawdzenie, jakie są mocne i słabe strony mojej obecnej pracy oraz jakie są szanse i zagrożenia wynikające ze zmiany pracy, zawodu, branży. Jeśli widzimy, że minusów naszej pracy jest więcej niż plusów i szans związanych ze zmianą też dostrzegamy więcej, to super – działajmy! Może się jednak okazać, że nasza obecna praca, choć nudna, ma wiele plusów, a zagrożeń związanych z przebranżowieniem jest dużo więcej.
Zatrzymajmy się na chwilę przy SWOT (ang. Strengths – silne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, okazje, Threats – zagrożenia). Dla osoby, która pierwszy raz chce poddać część siebie takiej analizie, będzie to wyzwanie. Na co zwrócić uwagę?
Bardzo ważne jest, aby w analizie pojawiły się odpowiedzi na takie pytania, jak: Czy moja rodzina wspiera moją decyzję o zmianie?
Czy mam oszczędności?
Czy mam finanse na kursy, szkołę czy wyjazdy?
Czy mam zasoby emocjonalne, żeby wprowadzić taką zmianę?
Kolejny krok to oczywiście zastanowienie się nad tym, co chcę robić innego i czy jest na to zapotrzebowanie. Zanim złożymy wypowiedzenie, należy zrobić solidny research na rynku pracy – sprawdzić, czy to, co sobie wymyśliliśmy, jest użyteczne i potrzebne. Sprawdzamy, jakie są oferty pracy, kogo szukają pracodawcy, w jakich branżach. Czy te zapotrzebowania odpowiadają naszym umiejętnościom, wiedzy czy cechom. Pytaj, szukaj i słuchaj, szczególnie takich opinii, z którymi się nie zgadzasz. Z reguły my ludzie działamy tak, że szukamy potwierdzenia tego, co sobie założyliśmy, dlatego ważne jest, aby dopuścić do siebie zdanie odmienne w jakiejś gestii – pomaga to w zobaczeniu innej perspektywy i uchroni nas przed podjęciem niewłaściwej decyzji.
I ostatnia ważna rzecz – może nawet najważniejsza – sprawdzenie tego, co na dziś jest dla mnie wartością w życiu i czego jak tak naprawdę potrzebuję?
Pomoże w tym gotowa lista wartości, można na niej zaznaczyć 5-7 najważniejszych elementów w życiu, np. zdrowie, rodzina, ale również samorealizacja, pasja czy niezależność. A potem odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim stopniu dane wartości faktycznie realizuję w swoim życiu? Podobnie z potrzebami – czego dziś potrzebuję, czego nie mam. Im większa świadomość siebie – swoich uczuć, mechanizmów, potrzeb, wartości, schematów działania, tym lepsze decyzje życiowe i zawodowe się podejmuje.
To dużo pytań do postawienia i dużo samoobserwacji siebie oraz w kontekście rynku, rodziny, codzienności. Proces zmiany ścieżki kariery może okazać się trudny do samodzielnej realizacji. Jak coach kariery może pomóc w osiągnięciu celu?
Coach pomaga w tym procesie na kilku obszarach, natomiast odpowiedzi na pytania i tak musi znaleźć w sobie sam zainteresowany. Przede wszystkim coach pomaga zbadać miejsce, w którym klient znajduje się obecnie. Co mam, czego mu brakuje, czego szuka, co jest dla niego ważne, czego potrzebuje. Poprzez pytania, ćwiczenia, karty metaforyczne czy gotowe formularze pomaga określić, w jakiej branży i zawodzie się widzimy, gdzie i z kim będzie nam się dobrze pracować. Między sesjami coachingowymi, klient wykonuje zadania polegające na przygotowaniu swojego nowego CV, robi research rynku pracy, zbiera informacje. Podczas sesji coach pyta o to, czego klient się dowiedział i czy ta wiedza jest pomocna we wprowadzeniu zmiany.
Coach pomaga też określić cele, stworzyć plan działania i wdrażania tych działań?
Tak. Praca z coachem kariery jest procesem, który pozwala na zbudowanie planu, drogi do celu, w tym przypadku zmiany ścieżki kariery i zawodu. To, co jest jednak najistotniejsze, to to, że coach zadaje pytania, a wiele z tych pytań dotyczy rzeczy, nad którymi sami byśmy się nie zastanowili. Jest to niezwykle pomocne w podjęciu dobrej dla nas decyzji.
Dziękuję za rozmowę. Jestem przekonana, że sama w sobie jest już wskazówką do refleksji.
FACEBOOK Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy! Polub nas na Facebooku! KONTAKT Kontakt z redakcją Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo? Napisz do nas!
Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak się przekwalifikować?
Dowiedz się kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe oraz jak przygotować się do zmiany pracy.
40 lat w jednej pracy? Dla wielu przedstawicieli pokolenia Baby Boomers był to standard. Jednak już znaczna część Millenialsów i niemal wszystkie „Zetki” oraz „Ygreki” w życiu zawodowym (świadomie bądź nie) nastawione są na zmianę. Mówi się, że osoby, które weszły na rynek pracy na początku XXI wieku, będą się przebranżawiać od 3 do 5 razy. Jak wygląda zmiana zawodu? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
Czy warto zmienić zawód?
Istnieje wiele branż, w których rozwój kariery zawodowej nie należy do dynamicznych. Pracownicy często skarżą się, że w wieku 35-40 lat napotykają na sufit, a pracodawca nie może zaoferować im ani nowych zadań, ani wyższej pensji. Czy zmiana zawodu może być rozwiązaniem tego problemu? Tak, ale tylko pod warunkiem, że nowy zawód zostanie dobrze wybrany.
Przebranżowienie budzi sporo obaw. Nic dziwnego, wiele osób podjęło decyzję o wyborze ścieżki zawodowej świeżo po maturze, mając niewielkie doświadczenie na rynku pracy. Z biegiem czasu zmieniają się jednak nie tylko doświadczenie, ale także sytuacja życiowa, zainteresowania czy motywacja. Warto jednak pamiętać, że zdobycie nowego zawodu wymaga determinacji i konsekwencji. Jeśli wybierzemy odpowiedni kierunek, zmiana może zaowocować nie tylko poprawą sytuacji materialnej, ale także pozytywnie wpłynąć na samopoczucie czy work-life balance.
Kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe?
Praca nie daje Ci satysfakcji.
Wykonujesz swoje obowiązki bez zaangażowania.
Każda rozmowa na tematy zawodowe budzi w Tobie negatywne emocje.
Twoje dotychczasowe wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące.
Praca jest dla Ciebie źródłem stresu.
Bywasz cyniczny wobec współpracowników.
Czujesz, że przełożeni i współpracownicy Cię nie doceniają.
Masz wrażenie, że Twoja pensja jest nieadekwatna do wykonywanych przez Ciebie zadań.
Czujesz, że, mając odpowiednie zabezpieczenie finansowe, natychmiast rzuciłbyś dotychczasową pracę.
Czujesz drażliwość, osłabienie, chroniczne zmęczenie, cierpisz na zaburzenia snu lub brak apetytu, ale objawy te nie mają uzasadnienia medycznego.
Jeśli czujesz, że praca jest dla Ciebie przede wszystkim źródłem frustracji, warto rozważyć zmianę firmy, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zmianę zawodu. Jak się przebranżowić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Jakich błędów nie popełniać podczas przebranżowienia?
„Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”
Choć perspektywa natychmiastowego odejścia z pracy może być kusząca, to warto to dobrze przemyśleć. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na znalezieniu zatrudnienia w konkretnej branży, a wciąż brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia. Pamiętaj, że przebranżowienie wymaga czasu i nierzadko sporych nakładów finansowych. Dlatego przed złożeniem wypowiedzenia warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materialne. Dzięki temu, przy wyborze dalszej ścieżki zawodowej, będziesz mieć więcej swobody.
Brak rozeznania w nowym zawodzie
Udało Ci się zdobyć wymarzony zawód i… czujesz się jak w poprzedniej pracy. Przepełnia Cię złość i rozgoryczenie. Myślisz: „To nie tak miało wyglądać!” i zastanawiasz się, gdzie popełniłeś błąd. Być może przy wyborze nowej ścieżki zawodowej kierowałeś się wyłącznie wyobrażeniami o danym zawodzie. Zanim więc podejmiesz decyzję o przebranżowieniu, postaraj się o zaliczenie praktyk, stażu lub wolontariatu. Dzięki temu upewnisz się, że Twoja decyzja jest słuszna, a dodatkowo zdobędziesz cenne doświadczenie w nowym zawodzie.
Nie masz sprecyzowanego celu zawodowego
Czujesz, że musisz zmienić pracę, ale nie wiesz, co konkretnie chcesz osiągnąć? Rozpoczynasz, a następnie przerywasz kolejny kurs mający przybliżyć Cię do pracy w wymarzonym zawodzie? Potrzebny Ci plan, dzięki któremu proces poszukiwania nowej pracy będzie skuteczniejszy.
Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?
1. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony
Świetnie czujesz się w roli organizatora? Potrafisz działać pod presją czasu? A może wręcz przeciwnie, nadmierny stres Cię paraliżuje, ale masz doskonale rozwinięte zdolności analityczne? Zanim podejmiesz decyzję o zmianie zawodu, spróbuj dokonać autoanalizy. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że wpadniesz z deszczu pod rynnę. Jeśli masz problem z określeniem swoich mocnych i słabych stron, poproś o pomoc najbliższych lub profesjonalnego doradcę zawodowego. Czy wiesz, że wypalenie zawodowe może być konsekwencją braku psychologicznego dopasowania do rodzaju wykonywanej pracy? Dlatego w idealnym świecie praca powinna być dopasowana do naszego temperamentu.
2. Jak się przebranżowić? Określ swoje cele zawodowe
Wybierz zawód, który zapewni Ci nie tylko stabilizację finansową, ale także satysfakcję. Skoro wiesz już, jakie są Twoje mocne i słabe strony, dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Sprawdź, jak wygląda ścieżka kariery w wybranym zawodzie. Dowiedz się, jakie masz możliwości rozwoju i po kolei spełniaj założone cele.
3. Stwórz plan
Twoim celem zawodowym jest zostanie UX-owcem, managerem działu HR lub specjalistą SEO? Czas na konkretny plan działania. Sprawdź, jakie umiejętności musisz posiadać, aby zdobyć pracę na wymarzonym stanowisku. Czy wystarczy Ci kilkutygodniowy kurs online, czy konieczne będą studia? Postaraj się oszacować, ile zajmie Ci przebranżowienie lub przekwalifikowanie. Pamiętaj, aby w planie zmiany zawodu uwzględnić czas na staż lub praktykę.
Zadbaj o rozwój kluczowych umiejętności
Czy można się przekwalifikować w kilka tygodni? To możliwe, ale wiele zależy od tego, w jakiej branży pracujesz obecnie i czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu oraz funduszy. W niektórych przypadkach zmiana zawodu może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat (np. jeśli okaże się, że potrzebujesz dyplomu świadczącego o zakończeniu konkretnych studiów). Zapisz się na kurs lub szkolenie, które umożliwią Ci zdobycie wymaganych na danym stanowisku umiejętności.
Sprawdź, jak w rzeczywistości wygląda praca na interesującym Cię stanowisku
Dowiedz się, jak wygląda praca w wybranej przez Ciebie branży „od kuchni”. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz w Internecie. Możesz także zasięgnąć opinii wśród znajomych. Sprawdź, jakie perspektywy rozwoju otwiera przed Tobą nowy zawód. Dowiedz się, czy łatwo o awans i większe zarobki.
Zbuduj sieć kontaktów zawodowych
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o branży, w którą planujesz wejść? Chcesz lepiej poznać osoby, które w niej działają? Załóż konto na LinkedIn i zbuduj własną sieć kontaktów. Gotowość do pracy możesz zaznaczyć poprzez zmianę awatara na „Open to work”. Dzięki temu rekruterzy będą wiedzieli, że jesteś otwarty na propozycje zawodowe.
Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne
Uaktualnij swoje CV. Dodaj informacje o przebytych kursach i szkoleniach. Zadbaj o to, aby Twoje dokumenty aplikacyjne były spójne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Nie zapomnij o profesjonalnym zdjęciu biznesowym.
Przekwalifikowanie zawodowe po 30. roku życia
Choć wydawałoby się, że przekwalifikowanie się po 30. roku życia to rzadkość, ponieważ coraz więcej osób dopiero w tym wieku zdobywa wymarzony dyplom, to okazuje się, że rozczarowanie zawodowe może przyjść szybciej, niż byśmy oczekiwali. Dotyczy to przede wszystkim osób, które obrały ścieżkę kariery zawodowej w wieku nastoletnim. To idealny moment, aby pomyśleć o przebranżowieniu. Pracownicy po 30. roku życia są najbardziej pożądaną grupą na rynku pracy. Dlaczego? To osoby, które mają już pewne doświadczenie zawodowe, ale jednocześnie wciąż są spragnione nowych wyzwań. Wiele osób w tym wieku ma już ustabilizowaną sytuację rodzinną, dzięki czemu może więcej czasu poświęcić na rozwój zawodowy.
Jak zmienić zawód po 40. roku życia?
Czy zmiana zawodu po 40. roku życia to dobry pomysł? W wielu przypadkach wiek nie jest ograniczeniem. Przekwalifikowanie jest możliwe nawet wiele lat po zdobyciu dyplomu. Dużo większe znaczenie niż wiek ma doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz nastawienie. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po 40. roku życia, doceniając doskonale rozwinięte kompetencje miękkie czy znajomość kultury biznesowej.
O przebranżowieniu można pomyśleć w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że zmiana zawodu będzie coraz trudniejsza, im będziemy starsi. W pewnych zawodach przeszkodą może być nie tylko wiek, ale także stan zdrowia. Dla wielu osób przy wyborze nowego zawodu ograniczeniem jest także sytuacja życiowa. Przebranżowienie oznacza bowiem konieczność ponownego pięcia się po szczeblach kariery, co może wiązać się z przejściowym obniżeniem zarobków. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić ze względu na różnego rodzaju zobowiązania finansowe. Wiele osób po 40. roku życia może pochwalić się ponad dwudziestoletnim stażem pracy. To zrozumiałe, że dużo trudniej im niż dwudziestokilkulatkom znowu zaczynać „od zera”.
Na jaki zawód obecnie się przekwalifikować?
Na rynku wciąż jest wiele miejsc pracy dla osób związanych z branżą IT, przede wszystkim programistów, zarówno baz danych, jak i analityków aplikacji czy testerów.
Polacy coraz chętniej kupują w sieci. A to oznacza wzrost zapotrzebowania na pracowników obsługujących platformy e-commerce. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać także osoby związane branżą SEO specjalizujące się w pozycjonowaniu stron internetowych.
W cenie są także zawodowi kierowcy oraz pracownicy fizyczni m.in. spawacze, ślusarze czy elektrycy. Zmiany społeczne i demograficzne mają ogromny wpływ na rynek pracy. Dlatego w nadchodzących latach będziemy obserwować coraz większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla seniorów.
Jak zmienić zawód? Podsumowanie
Przebranżowienie to wyzwanie wymagające dużego samozaparcia. Wiek nie musi być ograniczeniem, jeśli nie istnieją inne przeciwwskazania, które mogłyby uniemożliwiać pracę w danym zawodzie. Konieczne jest jednak właściwe przygotowanie. Zmiana profesji może wymagać dokształcenia. Na szczęście rynek pracy coraz bardziej otwiera się na doświadczonych pracowników. Uczelnie, zarówno publiczne, jak i prywatne, dają wiele możliwości kształcenia zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Dużą popularnością cieszą się studia podyplomowe, kursy zawodowe i szkolenia, które gwarantują zdobycie umiejętności praktycznych umożliwiających pracę w nowym zawodzie.
Zmiana zawodu po 30-tce? Nie daj sobie wmówić, że jest za późno
Jakiś czas temu na facebookowej grupie #MamoPracujwIT opublikowałam historię Oli, która mając 29 lat usłyszała, że jest za stara na naukę i zmianę pracy (będąc absolwentką AWF chciała zostać testerką oprogramowania). Hmm… czy świat oszalał? Wyobrażam sobie, że „w tym wieku” można być za starą na nabór do baletu w Teatrze Narodowym…, ale do zmiany życia zawodowego?
Pomyślisz pewnie, co za pytanie!! A jednak …
Ola została testerką, odnosi pierwsze sukcesy i cieszy się, że nie posłuchała tego, kto wmawiał jej zaawansowany wiek.
Co pomyślisz czytając te słowa? Czy też zastanawiasz się, że może po 29 roku życia (albo nie daj Boże może już skończyłaś 30 lat?) jest już za późno? To jeśli masz 35+, to pora na trumnę zbierać???
Słyszałaś, że jesteś za stara? I co? I pstro!
Marta zaczęła swoją karierę po 40-tce – z dziurą w CV, z której wystawały dwie dziecięce głowy – przeczytaj jej inspirującą historię – Nigdy nie jest za późno na nowy zawód.
A historie mam, które zanurzyły się w branży IT? Chociaż nie mają brody, 25-lat i nie są facetami? Z wykształcenia chemiczki, farmaceutki i mikrobiolożki, matki dzieciom?
Kiedy Ania poszła do urzędu pracy po dofinansowanie na kurs testerski, usłyszała – a po co to pani? To jest dla facetów. Nie chce pani robić kursu bukieciarstwa? Na szczęście nie dała sobie wmówić, że nie powinna marzyć o testowaniu.
Tola, mama 4 dzieci zrobiła intensywny kurs programowania i dostała pracę w jednej z krakowskich korporacji. Przeczytaj historię Toli.
Gosia ma 40-tkę na karku. Mama dwójki dzieci, kocha cyfry i księgowość. Zmieniła dział księgowości w firmy „krzak” na ten sam dział, ale w fajnej firmie IT. Nadal zajmuje się kontami, przychodami i bilansami, ale robi to dla firmy marzeń.
Kasia, prowadziła e-sklep z ceramiką. Chciała programować. Po naszej serii webinarów o testowaniu zrobiła kurs testerski i pracuje zdalnie dla firmy z Warszawy. Kasia jest mamą dwójki dzieci. Zobacz jej historię.
Agata, z wykształcenia mikrobiolog, też przekwalifikowała się na testerkę oprogramowania. Opowiedziała nam jak krok po kroku, przez rok realizowała swój plan. Przeczytaj historię Agaty.
Last, but not least – Gosia, która ma trójkę dzieci, 40 lat i uczy się programowania. Bo macierzyństwo dało jej potencjał i motywację. Poznaj historię Gosi.
Gotowa na zmianę zawodu?
Czy wiesz już, że zmiana zawodu w każdym wieku jest możliwa? Słyszałaś już kiedyś, że jesteś za stara? Zmiana zawodu po 30-tce? Czy ty zwariowałaś??? – to puste gadanie.
Działaj! Świat sprzyja odważnym! A później opowiedz nam Twoją historię!
Zdjęcie: 123rf
czy to możliwe w Polsce?
Temat: Zacząć karierę po 30 – czy to możliwe w Polsce?
Mam ponad 30 lat, i wychowywana byłam w następujących przekonaniach:- po studiach (nieważne, jakich) będę miała dobrą pracę i świetlaną przyszłość- jak będę się starała, mój pracodawca (bez przypominania) mnie doceni podwyżką i awansem- najlepsza praca to praca spokojna, nie wymagająca, 8h dziennie i do domu- trzeba znaleźć taką pracę, aby spędzić w niej długie lata (najlepsza jest praca w urzędzie).Może nie będę komentować ;-)Sprawa wygląda tak – przez ostatnie lata pracowałam w tym, co mnie interesuje i co lubię, jednak po pierwsze nie był to raczej zawód z możliwością awansu pionowego, po drugie pracowałam w małych firmach bez rozbudowanej struktury, po trzecie… no, nie ukrywam, że choć sporo się nauczyłam (sama), to brakuje mi kilku przydatnych umiejętności, które są we współczesnym świecie bardzo ważne.Na dodatek postanowiłam zmienić zawód.Wiedza i doświadczenie, które nabyłam, będą przydatne na nowym gruncie zawodowym. Co do moich niedociągnięć – zabrałam się za ich naprawę.Zdaję sobie jednak sprawę, że w porównaniu do młodszych kolegów i koleżanek jestem “spóźniona” ładnych parę lat.Zamierzam jednak spróbować. Do emerytury zostało mi 30 lat i zamierzam spędzić go bardziej efektywnie, niż do tej pory.Czy mam szansę na sukces w Polsce? Jak Państwo myślicie? Jak rekruterzy i pracodawcy patrzą na takie osoby, jak ja?Pytam, bo rozmawiałam z osobami mieszkającymi za granicą i w Polsce i mam wrażenie, że w naszym kraju jest silna presja związana z wiekiem. Czasem aż nie chce mi się już tego słuchać – po 30 na wszystko jest za późno, nic tylko położyć się i umrzeć…
키워드에 대한 정보 zmiana zawodu w wieku 35 lat
다음은 Bing에서 zmiana zawodu w wieku 35 lat 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT?
- codetwo
- praca
- it
- pracować
- branża
- przebranżowić
- branżę
- zmienić
Czy #w #wieku #30, #40 #lub #50 #lat #można #zacząć #pracę #w #IT?
YouTube에서 zmiana zawodu w wieku 35 lat 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Czy w wieku 30, 40 lub 50 lat można zacząć pracę w IT? | zmiana zawodu w wieku 35 lat, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.