Firma Polska Praca W Niemczech | Polska Firma W Niemczech 29752 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “firma polska praca w niemczech – Polska firma w Niemczech“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Jak oszczędzać podatki 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,481회 및 좋아요 77개 개의 좋아요가 있습니다.

Jako polska firma jednoosobowa w Niemczech masz możliwość większego zarobku niż osoby podlegające normalnemu stosunkowi pracy. W tym celu wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce lub w Niemczech i mieć zlecenie od niemieckiego zleceniodawcy.Otóż osoba normalnie wykonująca działalność na własny rachunek w danym państwie członkowskim, która wyjeżdża do innego kraju UE, by tam realizować podobną działalność, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa. Ale tylko wtedy, gdy przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy.Wystarczy, że masz dowód osobisty i adres zameldowania w Niemczech – a jeżeli go nie posiadasz, skorzystaj z umowy użyczenia meldunku dla celów rejestracji działalności gospodarczej w DE, którą oferuje polskie biuro Carebiuro.

Table of Contents

firma polska praca w niemczech 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Polska firma w Niemczech – firma polska praca w niemczech 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Cześć,
jestem ekspertem od podatków na terenie Niemiec
i współwłaścicielem firmy księgowej zwrotpodatku.info
​​​​​​​
Świadczymy usługi na Terenie Niemiec w zakresie:
​​​​​​​Obsługi rachunkowej i księgowej.
Otwierania, przemeldowywania i zamykania działalności gospodarczej w Niemczech.
Pomocy w rozwiązywaniu problemów wynikających z nieznajomości języka niemieckiego.
Wypełnianie wniosków i załatwianie formalności urzędowych.
Porady związane z działalnością gospodarcza.
Chcę podzielić się z Wami moją wiedzą na temat prowadzenia firmy w Niemczech.
Mam nadzieję, że zostawicie komentarz pod filmikiem i dacie znać, o czym chcielibyście się jeszcze dowiedzieć na ten temat.
Znajdziecie mnie również na:
Facebooku: https://www.facebook.com/jakoszczedzacpodatki
Instagramie: https://www.instagram.com/jakoszczedzacpodatki/

firma polska praca w niemczech 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Polska firma jednoosobowa w Niemczech (samozatrudnienie)

Praca może być też wykonywana naprzemiennie. Polska firma w Niemczech może np. pracować w tygodniu, a w Polsce w weekendy. Może być też tak, że …

+ 여기에 보기

Source: jadzynlt.pl

Date Published: 1/2/2022

View: 6592

Działalność gospodarcza w Polsce a usługi w Niemczech

Działalność gospodarcza w Polsce a praca w Niemczech; Jednoosobowa firma w Niemczech – jak …

+ 여기에 표시

Source: prawo-niemcy.pl

Date Published: 4/4/2021

View: 5303

Praca: Polskie Firmy, zatrudnienie w – Niemcy, zagranica

21 dostępne oferty: Polskie Firmy – Niemcy, zagranica. Praca: Asystent, Opiekun / Opiekunka Osób Starszych, Przekładanie Opon I Felg i inne na stronie …

+ 여기에 자세히 보기

Source: pl.indeed.com

Date Published: 11/8/2021

View: 3655

praca w Polskiej firmie – ogłoszenia 2022 – Praca Niemcy

Polska firma z Berlina poszukuje od zaraz 2 zdecydowanych osób do pracy w Niemczech przy sprzątaniu po zgonach. Zatrudnienie bez znajomości języka …

+ 여기에 자세히 보기

Source: praca-niemcy24.pl

Date Published: 7/10/2021

View: 6244

FIRMA W NIEMCZECH A PRACA W POLSCE – CareBiuro

A co z rozliczaniem firmy? A czy nie musisz rejestrować się w Niemczech? Mówiąc najprościej: żeby płacić podatki wyłącznie w Polsce nie możesz w Niemczech …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: carebiuro.click

Date Published: 11/12/2021

View: 3237

Polska firma budowlana i praca w Niemczech – CareBiuro

Polska firma budowlana i praca w Niemczech to cenna rzecz. Obecnie na rynku niemieckim lawinowo przybywa firm. Są one pracowite oraz godne uwagi.

+ 여기에 더 보기

Source: cbb-business.de

Date Published: 11/17/2021

View: 7873

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech – niemcy24.net

Praca w Niemczech i związana z nią możliwość lepszych zarobków jest bardzo kusząca dla wielu obywateli Polski. Sposobów na podjęcie zatrudnienia za granicą …

+ 여기에 보기

Source: www.niemcy24.net

Date Published: 5/29/2021

View: 9922

주제와 관련된 이미지 firma polska praca w niemczech

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Polska firma w Niemczech. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Polska firma w Niemczech
Polska firma w Niemczech

주제에 대한 기사 평가 firma polska praca w niemczech

  • Author: Jak oszczędzać podatki
  • Views: 조회수 1,481회
  • Likes: 좋아요 77개
  • Date Published: 최초 공개: 2020. 10. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iPQ8Zs6TO38

Ile można pracować w Niemczech na polskiej działalności?

Otóż osoba normalnie wykonująca działalność na własny rachunek w danym państwie członkowskim, która wyjeżdża do innego kraju UE, by tam realizować podobną działalność, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa. Ale tylko wtedy, gdy przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy.

Jak zarejestrowac polska firme w Niemczech?

Wystarczy, że masz dowód osobisty i adres zameldowania w Niemczech – a jeżeli go nie posiadasz, skorzystaj z umowy użyczenia meldunku dla celów rejestracji działalności gospodarczej w DE, którą oferuje polskie biuro Carebiuro.

Czy polska firma musi placic podatek w Niemczech?

W przypadku faktur wystawionych z NIPem Europejskim nie musimy składać deklaracji podatkowej w Niemczech. Polski przedsiębiorca z podatku dochodowego rozlicza się w Polsce. W Niemczech natomiast musi rozliczyć się z podatku obrotowego. Oczywiście, tylko w przypadku gdy Polska firma jest rezydentem podatkowym w Polsce.

Czy można mieć działalność w Polsce i pracować za granicą?

Mając firmę zarejestrowaną w Polsce oraz zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, możesz w ramach swobody świadczenia usług, delegować ich do wykonania określonej usługi w innym państwie członkowskim.

Czy polska firma może swiadczyc usługi w Niemczech?

Zgodnie z niemiecką ordynacją podatkową każda polska firma po uzyskaniu NIP-u może świadczyć usługi w Niemczech. Będzie wówczas traktowana na równi z rodzimym przedsiębiorcą, co oznacza, że może również korzystać ze zwolnień podatkowych.

Jak dziala polska firma w Niemczech?

Polskie firmy w Niemczech zobowiązane są wykonywać za granicą podobną działalność do tej realizowanej w kraju. Jest to niezbędne, aby móc nadal opłacać składki ZUS w Polsce. Oddelegowanie nie powinno trwać dłużej niż 24 miesiące – okres ten liczy się osobno dla każdej umowy z kontrahentem.

Co lepsze umowa o pracę czy własną działalność?

Zarówno działalność gospodarcza i praca na etacie niosą za sobą wiele korzyści. Umowa o pracę wydaje się być pewną i bezpieczną opcją, natomiast przejście na działalność gospodarczą zwykle wiąże się z wyższymi zarobkami. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że nie każdy sprawdzi się w roli przedsiębiorcy.

Gdzie lepiej założyć firmę w Polsce czy w Niemczech?

Zdecydowanie korzystniej będzie założyć działalność gospodarczą w Niemczech i prowadzić handel odzieżą z polskimi firmami. Prawdą jest, że pracując w Niemczech i jednocześnie wykonując działalność gospodarczą nie trzeba płacić ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakie podatki płaci firma w Niemczech?

Jeśli prowadzicie w Niemczech działalność jednoosobową (Einzehlunternehmer) lub spółkę osobową (Personengesellschaft), to istotne są dla Was trzy rodzaje podatków: podatek dochodowy (Einkommensteuer), podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) oraz podatek obrotowy (Umsatzsteuer).

Czy Polski urząd skarbowy wie że pracowało się za granicą?

Należy pamiętać, że polskie urzędy skarbowe sprawdzają w ramach czynności kontrolnych, czy w świetle polskiego prawa podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, a więc jest rezydentem i czy musi w Polsce rozliczyć się z zagranicznych dochodów.

Czy niemiecki urząd skarbowy informuje Polski?

Czy niemiecki urząd skarbowy informuje polski o sprawach podatkowych? Jak widać, polski i niemiecki urząd skarbowy ściśle ze sobą współpracują i przekazują sobie w razie potrzeby niezbędne informacje, co regulowane jest przez specjalne umowy międzynarodowe.

Co zrobić żeby nie płacić podatku w Polsce pracując za granicą?

Pracujący za granicą nie ucieknie polskiemu fiskusowi, jeżeli w kraju została jego najbliższa rodzina – małżonek i dzieci. Osoby fizyczne mają czas do 2 maja, by złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r.

Czy można mieć działalność gospodarczą w Polsce iw Niemczech?

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mają swobodę podejmowania działalności gospodarczej we wszystkich państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Czy można pracować na etacie i prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech?

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech można pozostawać w stosunku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą. Nie ma też przeszkód do pozostawania w stosunku zatrudnienia w kraju oraz podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE.

Czy można pracowac jednocześnie w Polsce iw Niemczech?

Praca w Polsce stanowi mniej niż 5% całkowitego czasu pracy pracownika. W takim przypadku, praca w Polsce będzie uznana za pracę o marginalnym charakterze, a w konsekwencji pracownik nie będzie uznany za wykonującego pracę w dwóch lub kilku państwach członkowskich i nie jest objęty zakresem art. 13 ust.

Gdzie lepiej założyć firmę w Polsce czy w Niemczech?

Zdecydowanie korzystniej będzie założyć działalność gospodarczą w Niemczech i prowadzić handel odzieżą z polskimi firmami. Prawdą jest, że pracując w Niemczech i jednocześnie wykonując działalność gospodarczą nie trzeba płacić ubezpieczenia zdrowotnego.

Co lepsze umowa o pracę czy własną działalność?

Zarówno działalność gospodarcza i praca na etacie niosą za sobą wiele korzyści. Umowa o pracę wydaje się być pewną i bezpieczną opcją, natomiast przejście na działalność gospodarczą zwykle wiąże się z wyższymi zarobkami. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że nie każdy sprawdzi się w roli przedsiębiorcy.

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech?

Założenie działalności w Niemczech jest, obciążone opłatą – to koszt od 15 do 65 euro, który uzależniony jest od landu i miasta w którym działalność jest rejestrowana. W zależności od branży i wymogów należy doliczyć koszt uzyskania pozwoleń czy też koszt notarialny i opłaty sądowej za wpis do rejestru sądowego.

Czy można pracować w dwóch krajach?

Powszechnie obowiązujące przepisy nie zabraniają pracownikowi pracy na dwie umowy o pracę. Nie ma on też obowiązku informowania o tym swojego pracodawcy. Czynnikiem, który może uniemożliwić podjęcie dodatkowej pracy, jest podpisanie umowy o zakazie konkurencji.

Działalność w Polsce a praca w Niemczech, polska firma jednoosobowa w Niemczech

Polska firma działająca w Niemczech to rozwiązanie, które może przysporzyć wielu problemów polskim przedsiębiorcom, podejmującym aktywność zawodową w ramach własnej działalności w tym kraju. Wątpliwymi kwestiami są przede wszystkim podatki oraz ZUS. W takiej sytuacji pojawia się pytanie – gdzie przedsiębiorca powinien dokonywać rozliczeń? I jak zrobić to poprawnie, gdy większość zysków pochodzi ze zleceń wykonanych za granicą? Prawidłowa obsługa polskich firm w Niemczech jest kluczowa dla spokojnego prowadzenia działalności w tym kraju.

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech

Założenie własnej działalności gospodarczej często jest bardzo kuszącą opcją dla osób wykonujących swoje obowiązki na terenie Niemiec. Jako polska firma jednoosobowa w Niemczech masz możliwość większego zarobku niż osoby podlegające normalnemu stosunkowi pracy. W tym celu wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce lub w Niemczech i mieć zlecenie od niemieckiego zleceniodawcy. Bardzo szybko przekonasz się o korzyściach płynących z tego rozwiązania – przede wszystkim związanych z Twoimi zyskami. To, co sprawia, że wiele osób nie podejmuje się założenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia usług w Niemczech, jest niewiedza, jak i gdzie ją zarejestrować, nieprzejrzyste przepisy oraz jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych.

Samozatrudnienie jako polska firma w Niemczech a jego koszty to kolejna ważna kwestia. Niemieckie prawo podatkowe nakłada na osoby decydujące się na nie obowiązek rozliczania się z fiskusem na terenie Niemiec, co dotyczy także polskich firm, które świadczą tam usługi. Obowiązek rozliczeniowy należy spełnić samemu, gdyż zleceniodawca nie jest już pracodawcą, a jedynie kontrahentem.

Jeżeli zdecydujesz się na samozatrudnienie w Niemczech, musisz przestrzegać przepisów, które obowiązują w tym miejscu – a więc to w Twojej gestii leży rozliczenie się z wykonanej pracy z niemieckim Urzędem Skarbowym oraz to Ty ponosisz odpowiedzialność za terminowe i poprawne odprowadzanie podatków. Polska firma w Niemczech musi więc wiedzieć, jakie dokumenty składać i w jakich terminach.

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech – korzyści

Każdy polski przedsiębiorca, który podejmuje się samozatrudnienia, ma dwie możliwości – może wybrać rejestrację polskiej firmy w Niemczech albo założyć ją w kraju, w którym chce świadczyć usługi. W ostatnich latach coraz więcej obcokrajowców decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ podatki, do których płacenia jest zobowiązana firma w Niemczech, mogą okazać się o kilka procent niższe niż te w Polsce, a mniejsze koszty działalności są zawsze kuszące. Musisz mieć jednak świadomość, że rejestracja polskiej firmy w Niemczech może być utrudniona – szczególnie dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z językiem oraz nie ma niezbędnej wiedzy na temat prawa, procedur, oraz obowiązków ciążących na niemieckim przedsiębiorcy.

Jeżeli natomiast rozważasz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce a wykonywanie pracy za granicą, na terenie Niemiec, musisz pamiętać o obowiązku rejestracji podatkowej w niemieckim Urzędzie Skarbowym w celu uzyskania numeru podatkowego. Następnie po zrealizowaniu zlecenia należy rozliczyć się z niemieckim fiskusem z uzyskanych dochodów. Rejestracja podatkowa jest obowiązkowa dla polskich firm działających na terenie tego państwa, więc nie sposób jej uniknąć. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i razem ze specjalistą znaleźć odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Ubezpieczenie społeczne polskiej firmy w Niemczech – regulacje unijne

Wspólnotowe uregulowania obowiązujące w zakresie obligatoryjnych ubezpieczeń społecznych gwarantują obywatelom UE, w tym także indywidualnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium więcej niż jednego państwa członkowskiego, podleganie ustawodawstwu tylko jednego z nich. Jak ustalić, w jakim kraju się ubezpieczasz? Reguła podstawowa określa w rozporządzeniu, że osobę wykonującą w państwie członkowskim pracę na własny rachunek obowiązuje ustawodawstwo tego kraju. Zatem ma tu znaczenie jedynie faktyczne miejsce wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonego przedsiębiorstwa, a nie siedziba, która może znajdować się w Polsce.

W praktyce to właśnie ta zasada jest przyczyną problemów polskich przedsiębiorców. Jeżeli mieszkasz w Polsce i otworzyłeś działalność gospodarczą w Niemczech i tam świadczysz usługi – podlegasz pod niemieckie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego – tu sytuacja jest oczywista i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jeżeli jednak mieszkasz w Polsce i działalność gospodarcza również jest założona w Polsce, ale usługi wykonujesz za granicą – podlegasz pod niemieckie przepisy.

Ubezpieczenie społeczne – wyjątek od reguły

Zapisany jest w art. 14 ust. z rozporządzenia wykonawczego i dopuszcza, aby podmiot, który wykonuje prace na własnej działalności gospodarczej w danym państwie członkowskim, wyjeżdżając do innego kraju Unii Europejskiej, nadal podlegał ustawodawstwu w tym przypadku – polskiemu. Wyjątek ten obowiązuje tylko tego przedsiębiorcę, którego przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy i prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. Jeżeli dana osoba chce płacić ZUS w ojczyźnie przez okres prowadzenia działalności za granicą, powinna:

w kraju siedziby przedsiębiorstwa prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza rozpocząć świadczenie pracy na terytorium innego państwa,

w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim niż w Polsce spełniać w miejscu, w którym znajduje się siedziba, wymogi konieczne do jej prowadzenia, pozwalające na jej ponowne podjęcie – czyli utrzymywać infrastrukturę niezbędną do pracy po powrocie do Polski przez cały okres działania za granicą,

prowadzić działalność na własny rachunek w Polsce przez co najmniej 2 miesiące przed przeniesieniem jej za granicę,

udokumentować jej prowadzenie fakturami, rachunkami lub umowami.

Podsumowanie

Samozatrudnienie ma wiele zalet – po odliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że przedsiębiorca zarabia dużo więcej za świadczenie tej samej usługi, niż osoba zatrudniona na zasadzie stosunku pracy. Polska jednoosobowa firma w Niemczech to niezaprzeczalnie zysk finansowy dla tego, kto się podejmuje takiego rozwiązania. Jednakże wiąże się z mnóstwem obowiązków prawnych oraz podatkowych, które mogą być trudne do zrealizowania przez kogoś niedoświadczonego. Dlatego, jeżeli zamierzasz rozpocząć działalność w Niemczech, możesz się z nami skontaktować. Nasza kancelaria JLT – Jadżyn Legal & Tax specjalizuje się właśnie w zakresie pomocy polskim firmom, które chcą rozpocząć oferowanie swoich usług w tym kraju. Niestety bariera językowa oraz brak rzetelnych informacji mogą być przeszkodą nie do pokonania, dlatego skorzystanie z pomocy kancelarii może ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Polska firma jednoosobowa w Niemczech. Praca w Niemczech a Działalność Gospodarcza w Polsce ZUS A1

Posiadasz polską firmę i chciałbyś wykonywać usługi w Niemczech? Dowiedz się, jakie dokumenty są potrzebne, by nadal płacić ZUS w Polsce. Jak polska firma jednoosobowa może działać w Niemczech? Świadczysz jako polska firma usługi budowlane w Niemczech? Może pracujesz w Niemczech w innej branży? Poznaj zasady, jak skorzystać z regulacji europejskich, by mieć przewagę na rynku niemieckim. Artykuł dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej, w której właściciel firmy sam wykonuje usługi w Niemczech.

Swoboda świadczenia usług

W Unii Europejskiej podstawową zasadą jest swoboda świadczenia usług. Pozwala ona firmie z jednego kraju świadczyć usługi w innym kraju UE. Ta zasada nie jest absolutna, są pewne ograniczenia i formalności do spełnienia. W niniejszym artykule skupimy się na składkach na ubezpieczenie społeczne. Regulacje pokazane zostaną na przykładzie Niemiec. Pokażemy, jak można prowadzić działalność w Polsce i wykonywać prace (np. usługi budowlane) w Niemczech. Bez znaczenia tutaj jest, czy zlecenie otrzymamy od innej polskiej firmy, czy też wykonanie usług zleci nam niemiecki kontrahent. Zasady są takie same. Istotne jest to, gdzie wykonujemy usługi (np. w Niemczech), a nie na rzecz kogo. Zapominają o tym często podwykonawcy innej polskiej firmy. Wychodzą z założenia, że nie ma różnicy, czy pracują dla swojego polskiego zleceniodawcy po polskiej stronie, czy wyjeżdżają i świadczą usługę jako polska firma jednoosobowa w Niemczech. To podstawowy błąd. Musimy zawsze uwzględniać przepisy kraju, w którym świadczone są usługi.

Składki ZUS firmy jednoosobowej – w Polsce czy w Niemczech?

Przedsiębiorcy (samozatrudnieni) często narzekają na konieczność płacenia składek do ZUS. Porównując jednak wysokość składek ZUS w Polsce do innych krajów, szybko zauważymy, że w Polsce obciążenia składkowe nie są wcale tak duże. Na start przedsiębiorca w Polsce może skorzystać przez 24 miesiące z preferencyjnego ZUS. Jest też możliwy mały ZUS plus i to nawet przez 36 miesięcy. Standardowy „duży” ZUS nie jest uzależniony od dochodu, jego wysokość jest stała. Ponadto przedsiębiorca może odliczyć znaczną część składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Tym samym osoby samozatrudnione płacą znacznie niższe składki od osób na umowie o pracę.

Przy wyjeździe za granicę może się okazać, że miejscowe obciążenia składkowe są znacznie wyższe. Nie musi tak być, ponieważ w Niemczech np. ubezpieczenie emerytalne dla osób prowadzących działalność jest dobrowolne. Są oczywiście wyjątki np. dla zawodów zobowiązanych do wpisu do rejestru rzemieślników (Handwerksrolle) czy osób, które nie zatrudniają pracowników i wykonują na stałe pracę dla jednego zleceniodawcy. Jednak dla wielu polskich firm świadczących usługi za granicą pozostanie ze składkami w ZUS, ma podstawową zaletę. Oszczędza firmie formalności – ubezpieczenie społeczne w zagranicznej instytucji bywa skomplikowane, wymaga znajomości języka lub pomocy prawnej itd. Ponadto jednak koniec końców każdemu zależy na jakiejś emeryturze z ZUS. Zatem znakomita większość osób prowadzących działalność gospodarczą chce nadal opłacać składki do ZUS. Jak wygląda sprawa składek ZUS przy świadczeniu usług jako polska firma jednoosobowa w Niemczech?

Unijne regulacje dotyczące zabezpieczenia społecznego

Unijne regulacje kierują się dwoma podstawowymi zasadami. Składki płaci się tam, gdzie wykonuje się pracę lub świadczy usługi na własny rachunek. Druga zasada mówi, że składki płacimy tylko w jednym państwie. Nie powinna zatem powstać sytuacja, że płacimy w dwóch państwach jednocześnie. Niemożliwe jest jednak też to, aby właściciel firmy nie płacił składek na ubezpieczenie w żadnym kraju.

Kluczowe akty prawne i informacje można znaleźć tutaj:

Od zasady opłacania składek w kraju faktycznego wykonywania pracy są wyjątki. Te wyjątki mają ułatwić transgraniczne świadczenie usług. Jeżeli polska firma w Niemczech miałaby opłacać tam za każdym razem składki, gdy świadczy np. usługi budowlane w Niemczech, to ograniczałoby to swobodę świadczenia usług. Wyjątki od tej zasady mają zatem ułatwić i zachęcić firmy, by wykonywały zlecenia nie tylko na terenie swojego kraju. Jeżeli przedsiębiorca pozostaje w swojej macierzystej instytucji ubezpieczeniowej, to łatwiej jest jemu skalkulować koszty usługi i wyjechać do pracy np. do Niemiec.

Jeżeli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne osoby samozatrudnionej, to możliwe są dwa wyjątki od zasady ubezpieczenia w kraju wykonywania pracy:

czasowe oddelegowanie do innego kraju

równoczesne lub na zmianę wykonywanie pracy na własny rachunek w dwóch, lub więcej państwach.

Zastosowanie któregoś z tych wyjątków prowadzi do tego, że składki na ubezpieczenie społeczne można nadal odprowadzać w kraju siedziby (np. w Polsce), a nie w kraju wykonywania usług. Jeżeli zatem osoba prowadząca działalność chce sama świadczyć w Niemczech usługi i nadal opłacać ZUS w Polsce, to powinna kwalifikować się pod jeden z tych wyjątków.

Różnica między tymi wyjątkami jest istotna. W skrócie mówiąc, czasowe oddelegowanie polega na tym, że faktycznie przenosimy się ze świadczeniem usług do innego kraju. Czyli np. polska firma budowlana będzie świadczyć usługi tylko w Niemczech i nie będzie w tym czasie wykonywać prac w Polsce. W tym przypadku mamy oddelegowanie do Niemiec, nazywane samooddelegowaniem. Najczęściej o delegowaniu mówimy w kontekście oddelegowania pracownika za granicę. Tutaj osoba prowadząca działalność wysyła sama siebie do świadczenia usług. Stąd samooddelegowanie / samodelegowanie.

Drugi przypadek zakłada, że będziemy pracować równolegle w dwóch krajach, czyli w najczęstszym przypadku w Polsce i w Niemczech. Praca może być też wykonywana naprzemiennie. Polska firma w Niemczech może np. pracować w tygodniu, a w Polsce w weekendy. Może być też tak, że wyjazdy są cykliczne i następuje regularny powrót do Polski. Np. polska firma jednoosobowa świadczy usługi przez miesiąc w Niemczech, a następny miesiąc pracuje na budowach w Polsce. Ważne jest, by praca w dwóch krajach była regularna i powtarzalna. Jeżeli właściciel firmy wyjeżdża na pół roku do Niemiec, ponieważ dostał zlecenie od niemieckiego kontrahenta, a następnie wraca do Polski i po kilku miesiącach otrzymuje nowe zlecenie z Niemiec, to mamy tutaj do czynienia z dwoma różnymi okresami oddelegowania do Niemiec, a nie pracą wykonywaną na zmianę w dwóch krajach. Ważne jest, by praca w dwóch krajach wynikała z jakiegoś harmonogramu czy powtarzalnych ustaleń. Jeżeli są to jednostkowe, dłuższe wyjazdy do Niemiec na różne zlecenia, to będą się te sytuacje kwalifikowały jako oddelegowanie czasowe.

Poniżej przedstawione zostaną wymogi, by polska firma podpadała pod któryś z wyjątków. Jest to o tyle ważne, że spełnienie tych przesłanek zapewni polskiej firmie w Niemczech dalsze opłacanie składek do naszego ZUS. Potwierdzeniem spełniania tych wymogów jest zaświadczenia A1, które do Niemiec wydaje nam ZUS.

Czasowe oddelegowanie do innego kraju (samodelegowanie)

Przeniesienie faktycznej działalności do Niemiec, przy dalszym opłacaniu składek w Polsce, jest możliwe dla osoby samozatrudnionej, jeżeli:

firma wykaże „normalne” prowadzenie działalności w Polsce (oznacza to, że trzeba prowadzić znaczną część działalności w Polsce) – czyli przed samooddelegowaniem do Niemiec firma powinna faktycznie działać w Polsce, mieć tutaj biuro, płacić podatki, posiadać numer VAT, mieć obrót z usług świadczonych w Polsce

działalność w Polsce powinna być prowadzona przez co najmniej dwa miesiące – jeżeli zatem dopiero co założyłeś firmę i nie działała ona przez dwa miesiące, to ZUS nie wyda zaświadczenia A1, trzeba trochę odczekać i wykonywać przez jakiś czas działalność gospodarczą w Polsce przed wyjazdem do Niemiec

firma wykaże, że w Niemczech będzie wykonywać podobną działalność – czyli po przeniesieniu działalności do Niemiec możemy nadal opłacać składki ZUS w Polsce, jeżeli pracować będziemy w tej samej branży. Jeżeli taksówkarz wyjedzie na budowę do Niemiec, to zaświadczenia A1 do Niemiec nie dostanie . Elektryk na budowę do Niemiec może już wyjechać, ponieważ to ta sama szeroko rozumiana branża budowlana

. Elektryk na budowę do Niemiec może już wyjechać, ponieważ to ta sama szeroko rozumiana branża budowlana podobna działalność będzie wykonywana w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące – okres ten liczy się w zasadzie dla każdej umowy z danym kontrahentem z osobna. Jeżeli zmieniamy zleceniodawcę lub miejsce budowy, to okres powinien liczyć się na nowo. Jeżeli wracamy po 24 miesiącach oddelegowania do Polski, to, żeby otrzymać nowe zaświadczenie A1 z ZUS do Niemiec, powinniśmy mieć przerwę na co najmniej 2 miesiące. W tym czasie powinniśmy znowu wykonywać normalną działalność w Polsce, np. realizując zlecenia na terenie kraju. Po takiej przerwie możemy znowu wyjechać na 24 miesiące do Niemiec i nadal opłacać składki w Polsce

W tym czasie powinniśmy znowu wykonywać normalną działalność w Polsce, np. realizując zlecenia na terenie kraju. Po takiej przerwie możemy znowu wyjechać na 24 miesiące do Niemiec i nadal opłacać składki w Polsce podczas oddelegowania do Niemiec nadal trzeba utrzymywać infrastrukturę w Polsce, która umożliwi dalsze prowadzenie działalności po zakończeniu pracy w Niemczech (np. biuro lub warsztat w Polsce, telefon, adres, narzędzia itd. – wszystko zależy od charakteru wykonywanej działalności).

Jeżeli polska firma wykonująca usługi w Niemczech spełni te wymogi, to ZUS nadal będzie opłacany w Polsce. Ważne jest, by przez cały czas oddelegowania posiadać ważne zaświadczenie A1 z ZUS. Wniosek o zaświadczenie A1 do Niemiec składa się w tym przypadku na formularzu US-1. Wniosek należy złożyć do ZUS właściwego ze względu na siedzibę firmy. Jeżeli podasz nieprawdziwe informacje lub zmienią się okoliczności, to ZUS może uchylić zaświadczenie A1. Cofnięcie A1 powoduje poważne konsekwencje prawne. Więcej o tym, kiedy ZUS może uchylić zaświadczenie A1 dowiesz się <>.

Zaletą czasowego samoddelegowania do Niemiec jest to, że w czasie wykonywania usług w Niemczech nie trzeba wykazywać obrotu w Polsce. Działalność w Polsce jest niejako zawieszona na czas działalności w Niemczech. Osoba prowadząca działalność powinna jedynie utrzymywać infrastrukturę, która umożliwi jej powrót do Polski i podjęcie funkcjonowania w Polsce. W czasie oddelegowania do Niemiec można się jednak skupić wyłącznie na działalności za granicą i zrezygnować ze zleceń z Polski.

Wykonywanie pracy na własny rachunek w dwóch lub więcej państwach

Istnieją sytuacje, co zdarza się w praktyce najczęściej, że firma nie przenosi się całościowo do Niemiec. Najczęściej polskie firmy jednoosobowe w Niemczech wykonują z pewną regularnością zlecenia u naszego sąsiada, nie rezygnując przy tym ze zleceń w Polsce. Tak najczęściej pracują firmy budowlane, montażowe czy elektrycy. Jeżeli firma funkcjonuje równocześnie w Polsce i w Niemczech, to nie mówimy o czasowym oddelegowaniu do Niemiec. Zastosowanie znajdzie w tym przypadku drugi z wyjątków, czyli wykonywanie pracy na własny rachunek w dwóch państwach.

Jeżeli spełnione są poniższe warunki, to osoba prowadząca działalność gospodarczą nadal opłaca składki w Polsce i nie musi zgłaszać się do ubezpieczeń społecznych w Niemczech. Potwierdza to zaświadczenie A1 uzyskane od ZUS do Niemiec.

Kryteria oceny przy pracy w dwóch lub więcej państwach

Aby otrzymać zaświadczenie A1, osoba samozatrudniona powinna wykazać przede wszystkim, że normalnie wykonuje pracę na własny rachunek w dwóch lub kilku państwach (np. w Polsce i w Niemczech). Jeżeli ten warunek jest spełniony, to składki opłaca się w miejscu zamieszkania właściciela firmy, jeżeli znaczna część pracy jest wykonywana w państwie zamieszkania. Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce (posiadające tutaj mieszkanie, rodzinę itd.), wykonujące usługi w Niemczech i w Polsce, opłacają zatem dalej składki ZUS w Polsce. Warunkiem jest, by w Polsce była nadal wykonywana znaczna część pracy.

Ustalając, czy w Polsce wykonywana jest znaczna część pracy, bierze się pod uwagę:

obrót (przychód)

czas pracy

liczba świadczonych usług

dochód.

Żeby spełnić ten warunek, powyższe kryteria powinny być spełnione przynajmniej na poziomie 25%. Przy ocenie przez ZUS nie ma hierarchii w tych kryteriach, choć z praktyki największą wagę przywiązuje się do obrotu. Jeżeli obrót w Polsce przekracza 25% globalnego obrotu, to ZUS akceptuje tę sytuację i wydaje zaświadczenie A1 do Niemiec. W przypadku braku obrotów na tym poziomie sprawdzane są inne kryteria. Jednak należy brać pod uwagę specyfikę danej branży i konkretnej firmy.

Jeżeli nie spełniamy wymogów i nasze kryteria nie są spełnione w 25% w Polsce, a mamy miejsce zamieszkania w Polsce, to ZUS będzie badał, gdzie mamy tzw. „centrum zainteresowania”. Ocenia się całokształt działalności, liczbę i miejsce świadczonych usług, czas pracy i jej wartość. Bierze się pod uwagę również, gdzie dla danej osoby jest ośrodek interesów życiowych. Ośrodek interesów życiowych jest w skrócie tam, gdzie jest nasza rodzina, dom, gdzie płacimy podatki i gdzie mamy zamiar przebywać na stałe.

Aby doszło do takiego badania, musimy wypełnić kryteria (obrót, czas pracy itd.), choć w 5%. Poniżej tej granicy praca traktowana jest jako praca marginalna i nie bierze się jej w ogóle pod uwagę.

Ocena jest przeprowadzana zawsze na następne 12 miesięcy. Czyli jest to swego rodzaju prognoza na przyszłość. Ocena ta, jeżeli firma już działa, prowadzona jest w oparciu o ostatnie 12 miesięcy. Czyli ZUS sprawdza przy wydaniu A1 ostatnie 12 miesięcy działalności firmy, by ocenić, co będzie się działo w następnych 12 miesiącach.

Schemat oceny kryteriów przy pracy w dwóch lub więcej państwach

Firmy często gubią się w kryteriach, z jednej strony jest mowa o 25%, z drugiej strony 5%, pojawiają się też pojęcia jak znaczna część pracy, praca marginalna, centrum zainteresowania czy ośrodek interesów życiowych. W skrócie jednak można te wszystkie skomplikowane regulacje przedstawić na najpopularniejszym przypadku. Polska firma jednoosobowa ma zamiar świadczyć usługi w Polsce i w Niemczech. Przy wydaniu zaświadczenia A1 i jego późniejszej weryfikacji (przy przedłużeniu lub postępowaniu kontrolnym) możemy mieć następujące sytuacje:

kryteria (obrót, czas pracy itd.) są spełnione w Polsce poniżej 5%. a w Niemczech powyżej 95%. – w ogóle nie mówimy o pracy w dwóch państwach, praca w Polsce jest pominięta, firma powinna podlegać ubezpieczeniom społecznym w Niemczech

kryteria są spełnione w Polsce powyżej 5%, ale poniżej 25%, a w Niemczech w pozostałym zakresie – ustalane jest centrum zainteresowania osoby prowadzącej działalność, jeżeli to centrum jest w Polsce, to nadal osoba prowadząca działalność podlega pod polskie ubezpieczenia społeczne i odprowadza składki do ZUS. Jeżeli ustalone zostanie, że to centrum leży w Niemczech, to tam należy opłacać składki. Może to mieć miejsce, jeżeli w Niemczech będzie biuro, tam będą zawierane umowy, przedsiębiorca będzie tam zamieszkiwał, sprowadzi rodzinę itd.

kryteria w Polsce przekraczają 25%, a przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania w Polsce – zastosowanie znajdą polskie przepisy i składki nadal opłacane będą w Polsce do ZUS, nawet jeżeli na pracę w Niemczech przypadać będzie 60-70% obrotów czy czasu pracy. Rejestracja polskiej firmy w Niemczech do ubezpieczeń nie będzie w takim przypadku wymagana.

Zaletą wykonywania pracy w dwóch krajach jest to, że taka działalność nie jest ograniczona czasowo, jak w przypadku oddelegowania. Oddelegowanie nie może przekroczyć 24 miesięcy. Wykonywać działalność w dwóch lub więcej państwach można w zasadzie bezterminowo, o ile spełnia się kryteria wskazane powyżej. Czasem wystarczy obrót w Polsce powyżej 5%, by nadal odprowadzać składki do ZUS. Trzeba jedynie wykazać, że w Polsce mamy centrum zainteresowania. Zatem nawet w przypadku, gdy znakomita większość naszych zleceń pochodzi z Niemiec, to warto zatroszczyć się o obrót i pracę w Polsce, utrzymywać infrastrukturę, zawierać umowę w Polsce, pozostawić tutaj mieszkanie i utrzymywać więzi rodzinne. Wtedy, mimo że praca będzie w Niemczech, a działalność gospodarcza i tam i w Polsce, podlegać będziemy pod ZUS, czyli polskie ubezpieczenie społeczne.

W czym możemy pomóc?

Kancelaria JLT specjalizuje się we wsparciu polskich firm w Niemczech. Pomagamy w sprawach związanych z ubezpieczeniem społecznym, z podatkami, zgłoszeniami i innymi formalnościami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie dokumenty potrzebuje polska firma jednoosobowa w Niemczech, to zgłoś się po specjalistyczną poradę. Wspieramy w szczególności firmy prowadzące działalność w Polsce a wykonujące pracę w Niemczech. Jeżeli np. świadczysz usługi budowlane w Niemczech lub działasz w innych branżach, to chętnie pomożemy tobie ze wszystkimi formalnościami po niemieckiej stronie. Obsługa firm w Niemczech to nasza specjalność! Zapraszamy do kontaktu.

Zarejestrowana działalność w Polsce a składki w Niemczech.

Zarejestrowana działalność w Polsce, składki w Niemczech

PRZEPISY UNIJNE

Przedsiębiorca, który zaraz po wpisaniu swojej firmy do gminnej ewidencji wyjechał do naszego zachodniego sąsiada, by tam ją prowadzić, nie ma nic wspólnego z ZUS. Nie podlega bowiem naszemu ustawodawstwu

Jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy wykonują przeważającą część swojej działalności poza granicami Polski, nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Fakt opłacania przez takiego przedsiębiorcę składek w Polsce może powodować przykre konsekwencje, w szczególności odmowę przyznania świadczeń emerytalnych na warunkach polskich. Lepiej więc nie rejestrować firmy u nas tylko po to, by stałe świadczyć pracę w innym państwie członkowskim UE.

Reguła podstawowa

Wspólnotowe uregulowania obowiązujące w zakresie obligatoryjnych ubezpieczeń społecznych gwarantują obywatelom UE, w tym także indywidualnym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium więcej niż jednego państwa członkowskiego, podleganie ustawodawstwu tylko jednego kraju. Jak ustalić, którego? Najpierw według reguły podstawowej, określonej w rozporządzeniu podstawowym .patrz ramka. Przewiduje ona, że osoba wykonująca w państwie członkowskim pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa Zatem ma tu znaczenie jedynie faktyczne miejsce wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności, a nie siedziba przedsiębiorcy.

Przykład:

Przedsiębiorca ma zarejestrowaną działalność gospodarczą . (usługi remontowo-budowlane) w Polsce. Jednak nie wykonuje usług w tym kraju. Wszystkie zlecenia pochodzą

z Niemiec i tam też są realizowane. W tym wypadku przedsiębiorca nie podlega

systemowi ubezpieczeń w Polsce, ale w Niemczech.

Ale z Jednym wyjątkiem

Od tej reguły jest wyjątek, zapisany w art. 14 ust z rozporządzenia wykonawczego .patrz ramka. Otóż osoba normalnie wykonująca działalność na własny rachunek w danym państwie członkowskim, która wyjeżdża do innego kraju UE, by tam realizować podobną działalność, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa. Ale tylko wtedy, gdy przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy. Zatem polski przedsiębiorca będzie podlegał naszym ubezpieczeniom, jeśli w innym kraju UE będzie prowadził działalność nie dłużej niż 24 miesiące.

Dla stosowania tego wyjątku ważne jest właściwe rozumienie sformułowania “normalnie wykonuje działalność jako osoba pracująca na własny rachunek”. Chodzi tu o osobę, która zwykłe prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. Jeśli chce płacić składki w kraju, w którym ma swoją siedzibę, przez okres prowadzenia działalności zagranicą, powinna:

.w kraju siedziby przedsiębiorstwa prowadzić działalność od pewnego czasu przed dniem, od którego zamierza zacząć świadczyć pracę na terytorium innego kraju,

• w każdym okresie prowadzenia tymczasowej działalności w innym państwie członkowskim spełniać w kraju, w którym ma siedzibę, wymogi konieczne do prowadzenia działalności pozwalające na jej ponowne podjęcie po powrocie.

Przykład

Jednoosobowy przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie usług remontowo-budowlanych ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce (tu siedziba firmy). Od dłuższego czasu tu ją wykonuje, jednak ostatnio dodatkowo pozyskał zlecenie na wykonanie remontu budynku w Niemczech.

W tej sytuacji, mimo że będzie świadczył usługi (wykonywał pracę) na terytorium Niemiec, będzie podlegał nadal obowiązkowemu ubezpieczeniu w Polsce, o ile przewidywany czas pracy na terytorium Niemiec nie przekracza 24 miesięcy. Zupełnie inaczej byłoby, gdyby zaraz po zarejestrowaniu firmy wyjechał do Niemiec, by tam świadczyć usługi remontowe.

Wtedy podlegałby ustawodawstwu niemieckiemu w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Przed dniem, od którego zaczął świadczyć pracę

w Niemczech, nie prowadził bowiem działalności gospodarczej w Polsce.

W kilku krajach jednocześnie Jeżeli przedsiębiorca prowadzi jednocześnie działalność na terytorium kilku państw UE, o właściwości jednego z nich w zakresie ubezpieczeń społecznych decyduje jego miejsce zamieszkania. Pod warunkiem że wykonuje znaczną część pracy w tym państwie.

Normalne wykonywanie pracy w dwóch lub więcej państwach ma miejsce, gdy dana osoba równocześnie lub na zmianę wykonuje jeden rodzaj lub więcej odrębnych rodzajów pracy na własny rachunek, niezależnie od charakteru tej pracy, w dwóch lub więcej państwach członkowskich. Ustalenia właściwego ustawodawstwa dla takiej osoby dokonujemy z uwzględnieniem czasu trwania pracy w jednym lub więcej państwach członkowskich (bez względu na to, czy ma ona charakter stały, incydentalny, czy tymczasowy). Musimy też pamiętać, że “znaczna część działalności na własny rachunek” wykonywana w państwie członkowskim oznacza znaczną pod względem ilościowym część pracy na własny rachunek wykonywanej w tym państwie członkowskim. W celu ustalenia, czy znaczna część pracy danego przedsiębiorcy jest wykonywana w danym państwie członkowskim, bierzemy pod uwagę obrót, czas pracy, liczbę świadczonych usług lub dochód. Spełnienie tych kryteriów w proporcji mniejszej niż 25 proc. oznacza, że znaczna część pracy nie jest wykonywana w danym państwie członkowskim.

Przykład

Jednoosobowy przedsiębiorca świadczący usługi remontowo-budowlane ma zarejestrowaną działalność w Polsce (siedziba firmy).

Tu też opłaca obowiązkowe składki na ubezpieczenia,

ale prowadzi działalność gospodarczą w mniejszym zakresie w porównaniu z działalnością wykonywaną w Niemczech. Zarówno liczba realizowanych zleceń na terytorium Niemiec, jak też kwota osiągniętych z tego tytułu przychodów przekracza 25 proc. ogółu działalności. W takim razie przedsiębiorca powinien zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w Niemczech.

Źródło – Rzeczpospolita

✅ Rejestracja polskiej firmy w Niemczech

✅ Rejestracja polskiej firmy w Niemczech

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Sprawdź jak możesz błyskawicznie założyć firmę w Niemczech online. Wystarczy, że masz dowód osobisty i adres zameldowania w Niemczech – a jeżeli go nie posiadasz, skorzystaj z umowy użyczenia meldunku dla celów rejestracji działalności gospodarczej w DE, którą oferuje polskie biuro Carebiuro.

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech to konieczność. Wiele osób taką firmę pragnie posiadać, aby zarobić pieniądze na życie oraz utrzymanie rodziny. Niejedna osoba marzy o czynności takiej, jak rejestracja polskiej firmy w Niemczech. Nie jest to trudne, ale przeszkodą bywa słaba znajomość języka niemieckiego. Warto zatem podjąć starania i nauczyć się takiego języka, aby dobrze się poczuć. Dzisiaj rejestrowaniem działalności zajmują się wyspecjalizowane firmy, które mają wiele do zaoferowania każdemu. to konieczność. Wiele osób taką firmę pragnie posiadać, aby zarobić pieniądze na życie oraz utrzymanie rodziny. Niejedna osoba marzy o czynności takiej, jak. Nie jest to trudne, ale przeszkodą bywa słaba znajomość języka niemieckiego. Warto zatem podjąć starania i nauczyć się takiego języka, aby dobrze się poczuć. Dzisiaj rejestrowaniem działalności zajmują się wyspecjalizowane firmy, które mają wiele do zaoferowania każdemu.

gewerbe w Niemczech, jak zadbać o Kindergeld w Niemczech. Wspiera doskonale polskie firmy budowlane w Niemczech. Klienci szukają dobrych firm, a nie ma takiej potrzeby, ponieważ Carebiuro.de pomaga każdemu. Jakość działania jest cenna, wiele osób potrzebuje wsparcia ekspertów. I takie wsparcie otrzymują szybko oraz bardzo solidnie. Dobra jakość działania jest na pewno cenna, godna uwagi i ma wiele do zrobienia. Carebiuro.de ma wiele zalet, wie jak pomagaćjak zadbać oWspiera doskonale

Co daje Carebiuro.de klientom?

Carebiuro.de daje klientom rozwój, pozwala im inwestować w Niemczech oraz zdobywać dobre pieniądze na biznesowe działania. Każda firma chce mieć to, co doskonałe, cenne i ciekawe. Niejedna firma zarabia duże pieniądze, bo wie, jak kusić klientów swoimi usługami. Carebiuro.de pomaga, wspiera i ma wiele do zaoferowania. Jakość w dobrej cenie to doskonała sprawa. Carebiuro.de działa kompleksowo, realizuje wiele działań dla gewerbe. Gewerbe w Niemczech to inaczej samozatrudnienie w Niemczech.

Carebiuro.de i solidnym doradcom. Jedna osoba może mieć porządną firmę, która da jej zarobki oraz wsparcie. Dobra jakość w przyzwoitej cenie na pewno ma znaczenie. Klientom dobrze się działa i znakomicie funkcjonuje. Niejedna osoba wie, że takie wsparcie jest na pewno bardzo cenne. Jest to rzecz godna uwagi. Warto zadbać o wysoką jakość działania, a klienci chcą solidnie współpracować ze wszystkimi. Mogą znaleźć dobre rozwiązania dla siebie, dziękii solidnym doradcom.

Polskie firmy budowlane w Niemczech są pożądane, jest popyt na ich usługi. Dzięki temu zarabiają znakomite pieniądze i mają szansę na rozwój. Niejedna osoba dba o rozwój małych firm. Działalność gospodarcza w Niemczech to ciekawa sprawa. Wiele osób dba o firmę, chce mieć działalność, ale potrzebuje wsparcia, potrzebuje pomocy. Firma oferuje takie wsparcie chętnie, bo to dla niej ważna rzecz.

Gewerbe w Niemczech opłaty do niskich nie należą. Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej Dzisiaj ludziom przyda się pomoc firmy budowlanej, dzięki takiej pomocy na pewno poradzi sobie w życiu. Dzisiaj ludzie mają zamiar zakładać firmę, rozwijać ją i przekształcać z działalności jednoosobowej w większą. Zajmuje to czas, wymaga pieniędzy, ale jest dobrym pomysłem.do niskich nie należą.by dowiedzieć się więcej

Kto tworzy Carebiuro.de?

Carebiuro.de to ludziom byłoby trudno w życiu. Carebiuro.de tworzą profesjonaliści, zgrany zespół doradców, którzy potrafią poradzić i doradzić każdemu. Jakość działania Carebiuro.de jest powszechnie znana, każdy może korzystać ze wsparcia tej firmy. Wystarczy zadzwonić lub napisać, a porada zostanie udzielona. Szybko, solidnie i dobrze. Solidna porada to cenna sprawa. Niejedna osoba wie, że warto dbać o Carebiuro.de i wsparcie tej firmy. Gdyby nieto ludziom byłoby trudno w życiu.

Działania tej firmy są godne uwagi, a jej profesjonalizm duży. Za rejestrację nowej gewerbe bierze tylko 50 euro, czyli znacznie mniej od innych. Za prowadzenie działań gewerbe pobiera tylko 50 euro. Na pewno warto dbać o współpracę z Carebiuro.de, bo to doskonałe rozwiązanie oraz biznes godny uwagi.

Jakość w dobrej cenie zawsze ma znaczenie i jest godna uwagi. Firmy potrzebują wsparcia, a Carebiuro.de idealnie wpisuje się w taki model działania. Strategia i misja firmy czynią ją przyjazną dla wszystkich klientów. Jakość oraz cena pracy doradców są dobre, jakość jest wysoka, a cena niska, co oznacza, że firma jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych firm obecnych na niemieckim rynku.

Pomoc w założeniu niemieckiej działalności – Gewerbe czyli firmy, rozliczenie podatku i wiele więcej tylko w Carebiuro! Doradzamy jak otrzymać ulgi od podatku, prowadzimy dla Polaków ich niemieckie firmy, pomagamy w papierologi ich działalności. Zastanawiasz się jak założyć niemiecką działalność gospodarczą? Zgłoś się do nas. Pomoc dla twojej firmy, rozliczenie podatku – od ręki w Carebiuro!

Dokumenty, które będą Ci potrzebne do rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech to:

Dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu,

Pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej, jesli meldujesz poprzez nasza firmę

Adres / zameldowanie w Polsce : jeśli masz stary dowód to masz go już wpisany jeśli masz nowy dowód to musisz wybrać zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce

Dalsze informacje otrzymasz po osobistej rozmowie telefoniczne

UWAGA: nie wymagamy osobistego stawienia sie w biurze- wszystko możemy załatwić drogą elektroniczna i pocztowa:

[email protected]

WhatsApp +49 157 73173792

Polecane linki:

gewerbe-jak-gdzie-i-kiedy

zwolnienia-na-2017-r

ubezpieczenie zdrowotne w niemczech

Gewerbe Firma w Niemczech

Rejestracja_gewerbe_w_Niemczech REJESTRACJA_VAT_AMAZON

Wszystko co musisz wiedzieć o prowadzeniu polskiej firmy na terenie Niemiec – zwrotpodatku.info

Niemiecka gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej właśnie tam. Takie rozwiązanie często przysparza jednak przedsiębiorcom wiele problemów. Wątpliwymi kwestiami są przede wszystkim podatki oraz szeroko pojęta księgowość. W tym artykule dowiesz się podstawowych rzeczy na temat prowadzenia polskiej firmy na terenie Niemiec.

REZYDENCJA OGRANICZONA I NIEOGRANICZONA

Co to oznacza i kiedy mówimy, że ktoś jest rezydentem podatkowym danego kraju?

Aby to jednoznacznie określić, ustalono trzy kryteria; spełnienie co najmniej jednego z nich skutkuje tym, iż podatnik uważany jest za rezydenta podatkowego danego kraju. Jeżeli ktoś jest polskim rezydentem podatkowym, zobowiązany jest do rozliczenia się w Polsce z dochodów niemieckich, jeżeli jest Niemieckim rezydentem, należy swój dochód rozliczyć w Niemczech.

Podstawowym kryterium to posiadanie w danym kraju tzw. ośrodka interesów życiowych. Na centrum interesów życiowych składa się centrum interesów osobistych, np. rodzina oraz centrum interesów gospodarczych – praca czy działalność gospodarcza.

Jeśli jednak przebywasz na terenie innego kraju więcej niż 183 dni w danym roku podatkowym lub Twój dochód w danym kraju przekracza 90% Twojego ogólnego dochodu, zyskujesz w nim rezydencję podatkową.

Pracując na jednym adresie dłużej niż 12 miesięcy, staje się on w rozumieniu Art. 5 Abs. 3 DBA naszą siedzibą firmy i tym samym również nabywamy rezydencje w kraju wykonywania usług.

Termin „siedziba firmy” obejmuje w szczególności:

a) Miejsce zarządu

b) Oddział

c) Biuro

d) Zakład produkcyjny

e) Warsztat

f) Kopalnię, odwiert naftowy lub gazowy, kamieniołom lub inne miejsce wydobywania surowców naturalnych.

Budowa lub miejsce montażu staje się siedziba firmy, tylko wtedy, gdy ich czas trwania przekracza dwanaście miesięcy.

Często się zdarza, że Firmy Polskie przebywające na terenie Niemiec dłużej niż pół roku, rozliczają swoje dochody w Polskim Urzędzie Skarbowym i tam płacą podatek dochodowy. Niemiecki Urząd Skarbowy może nawet kilka lata wstecz nas skontrolować i zarządzać w razie nabycia rezydencji w Niemczech, oddania rozliczenia podatkowego z uzyskanych dochodów. Jeżeli z dochodu tam osiągniętego wyjdzie do zapłaty podatek – będziemy musieli odprowadzić go do Niemieckiego Urzędu Skarbowego.

Niezwykle istotne jest, aby rozliczać się w odpowiednim państwie.

Do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech, Polski przedsiębiorca potrzebuje zebrać wszystkie rachunki (faktury) za prace wykonane na terenie Niemiec. Przy tym jest ważne, czy faktury były wypisywane na niemiecki numer podatkowy (Steuernummer), czy na NIP EU. W przypadku faktur wystawionych z NIPem Europejskim nie musimy składać deklaracji podatkowej w Niemczech.

Polski przedsiębiorca z podatku dochodowego rozlicza się w Polsce. W Niemczech natomiast musi rozliczyć się z podatku obrotowego. Oczywiście, tylko w przypadku gdy Polska firma jest rezydentem podatkowym w Polsce. Jeżeli jednak jest rezydentem podatkowym w Niemczech, Polski przedsiębiorca obok deklaracji VAT, musi rozliczyć się z podatku dochodowego.

GDZIE ZGŁOSIĆ SIĘ, ABY OTWORZYĆ FIRMĘ W NIEMCZECH?

Większość Polskich firm przed przystąpieniem do prac związanych z wykonywaniem w Niemczech usług powinna zadeklarować swoje usługi w niemieckim Urzędzie Skarbowym. Wyjątek stanowią tylko te, które rachunki za swoje usługi wystawiają na NIP EU i zachowują Polską rezydencję podatkową.

Wnioski muszą być kierowane do 4 Urzędów Skarbowych alfabetycznie dla poszczególnych liter:

⦁ Urząd Skarbowy w Hameln, jeśli nazwisko przedsiębiorcy, nazwa spółki cywilnej lub osoby prawnej zaczyna się od litery A do G

⦁ Urząd Skarbowy w Oranienburg, jeśli nazwisko przedsiębiorcy, nazwa spółki cywilnej lub osoby prawnej zaczyna się od litery H do L

⦁ Urząd Skarbowy w Cottbus, jeśli nazwisko przedsiębiorcy, nazwa spółki cywilnej lub osoby prawnej zaczyna się od litery M do R

⦁ Urząd Skarbowy w Nördlingen, jeśli nazwisko przedsiębiorcy, nazwa spółki cywilnej lub osoby prawnej zaczyna się od litery S do Z

Polski przedsiębiorca powinien uzupełnić wniosek (Steuerliche Erfassung) i podać dane firmy takie jak:

– wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

– wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego,

– numer Regon,

– numer NIP,

– opis działalności przedsiębiorstwa,

– okres w jakim będą wykonywane usługi,

– pozostałe informacje mające wpływ na działalność prowadzoną na terenie Niemiec.

Na podstawie złożonych dokumentów Niemiecki Urząd Skarbowy wydaje zagranicznemu przedsiębiorcy niemiecki numer podatkowy (Steuernummer), który jest obowiązkowy przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Co istotne, zgodnie z niemieckim prawem, osoby prowadzące firmę na terenie Niemiec są zobowiązane do prowadzenia zapisów czasu pobytu na terenie Niemiec.

Pamiętaj również o konieczności zgłoszenia pracowników zatrudnionych przez Twoją firmę.

JAK WYSTAWIAĆ RACHUNKI NA TERENIE NIEMIEC – PRZYKŁADY

Polska firma posiadająca NIP europejski wystawia rachunek dla firmy z NIP-em europejskim – rachunek z VAT 0% Polska firma budowlana posiadająca NIP europejski wystawia rachunek dla firmy niemieckiej. (NIP europejski musi widnieć na fakturze z dwóch stron) – rachunek z VAT 0% Polska firma budowlana posiadająca NIP europejski wystawia rachunek firmie niemieckiej bez NIPu europejskiego. – Polska firma musi złożyć wniosek o nadanie NIP-u niemieckiego. Gdy zostanie on nadany, niemiecka firma budowlana musi przedłożyć oświadczenie, że może przyjąć rachunek zgodnie z paragrafem 13b – Steuerschuldnerschaftsbescheinigung. Ponadto polska firma budowlana musi wykazać niemieckiej firmie Freistellungsbescheinigung – 15% zwolnienie z podatku budowlanego. Polska firma sprzedaje towar osobie prywatnej w Niemczech. – Jeśli nie jest vatowcem w Polsce, wystawia rachunek w kwocie netto, natomiast jeśli jest VAT-owcem, to nakłada VAT 23%, a następnie odprowadza go w Polsce. Polska firma sprzedaje towar firmie niemieckiej. – Działa to na tych samych zasadach co w punkcie d. Ponadto, jeśli sprzedaż w Niemczech przekroczy 100 000 tys. euro w ciągu roku, musi on sprzedawać je z niemieckim VAT-em (19%) i odprowadzac go do Niemieckiego Urzedu Skarbowego. Polska firma sprzedaje usługi niemieckiej firmie – Polska firma musi wystąpić do niemieckiego urzędu o NIP i musi on wystawić fakturę z niemieckim NIP-em i 19% VAT-u. Polska firma sprzedaje usługi osobie prywatnej – identyczne zasady co w punkcie f.

ZASADY ROZLICZEŃ Z NIEMIECKIM URZĘDEM SKARBOWYM

Jeśli pobieramy VAT na terenie Niemiec, należy odprowadzić go do niemieckiego urzędu pod NIP-em niemieckim.

Poniżej 1000 euro w ciągu roku – rozliczenie roczne Poniżej 7,500 euro – rozliczenie kwartalne Powyżej 7,500 euro – rozliczenie miesięczne

POSZUKIWANIA BIURA KSIĘGOWEGO

Każdy właściciel działalności gospodarczej, który prowadzi biznes na terenie Niemiec, powinien posiadać księgowość prowadzoną przez biuro niemieckie lub specjalistę w Polsce. Oto kilka wskazówek, które pomogą znaleźć Ci odpowiedniego kandydata:

⦁ szukaj specjalisty w swojej dziedzinie,

⦁ sprawdź kompetencje kandydata – zapytaj o radę,

⦁ zrób wywiad środowiskowy – popytaj o opinie wśród znajomych lub innych firm.

Dobry księgowy to klucz do dobrze prosperującej firmy. Powinien on utrzymywać stały kontakt z klientem oraz dbać o jego interesy. Niezwykle ważne jest również aktualizowanie wiedzy – prawo w Niemczech zmienia się z roku na rok, dlatego niezwykle istotne jest, aby był na bieżąco.

Praca za granica / Swoboda świadczenia usług w krajach UE

Świadczenie usług odbywa się czasowo, na podstawie kontraktu (umowa o dzieło):

Świadczenie usług dotyczy usługodawców działających na własny rachunek (samozatrudnienie) lub delegujących pracowników;

Świadczenie usług transgranicznie jest często korzystniejsze dla usługodawcy niż zakładanie i prowadzenie przedsiębiorstwa na terenie danego państwa;

Składki na ubezpieczenia społeczne opłaca się tam, gdzie wykonuje się “istotna działalność”;

W odróżnieniu od swobody zakładania przedsiębiorstw, którą charakteryzuje stałość i ciągłość, swoboda świadczenia usług opiera się na tymczasowości. Oznacza to, że usługodawca świadczy usługę w innym kraju UE przez określony czas, a więc działalność ta nie ma charakteru ciągłego ani stałego.Posiadając przedsiębiorstwo założone w jednym państwie członkowskim, możesz tymczasowo świadczyć usługę w innym kraju UE. Nie chodzi więc tu o dostęp do rynku pracy danego kraju Unii. Usługodawcy, ani ich pracownicy, nie poszukują zatrudnienia w kraju UE, gdyż są oni już zatrudnieni w firmie w Polsce.Według ogólnej zasady, usługa polega na wytworzeniu nowego dobra, co związane jest z potrzebą posiadania fachowej wiedzy i potencjału wykonawczego. Dotyczy to większości prac, które można świadczyć na podstawie umów cywilnych, przede wszystkim umów o dzieło.Podobnie jak w przypadku swobody zakładania przedsiębiorstw, swobodę świadczenia usług możesz realizować na zasadzie samozatrudnienia. W takim przypadku usługodawca ma założoną firmę w Polsce i świadczy usługę np. gastronomiczną we Francji, na podstawie kontraktu zawartego z francuską firmą lub osobą fizyczną. Świadczenie usługi w tym wypadku polega na samodzielnej realizacji zlecenia.Mając firmę zarejestrowaną w Polsce oraz zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, możesz w ramach swobody świadczenia usług, delegować ich do wykonania określonej usługi w innym państwie członkowskim. Podstawą korzystania z tej swobody jest zawarcie kontraktu, w szczególności umowy o dzieło, z przedsiębiorcą z docelowego państwa członkowskiego. Polski przedsiębiorca musi sporządzić imienną listę pracowników i uzyskać dla nich zgodę na pobyt. Pracownicy ci, wykonując usługę za granicą, opłacani są przez swojego polskiego pracodawcę i podlegają wyłącznie jego poleceniom. Najlepiej, jeśli pracują w oddzielnej sali i nie zarabiają dniówki ani stawki godzinowej.Niedopuszczalna jest podległość służbowa między polskim pracownikiem a zagranicznym pracodawcą. Polski usługodawca powinien ze swoimi delegowanymi pracownikami wysłać kierownika, który będzie kontaktował się z kontrahentem. Firma z państwa członkowskiego powinna polskiemu usługodawcy płacić całą kwotę uzgodnioną w kontrakcie, a ten dopiero w Polsce wypłaca załodze wynagrodzenie. Przed podjęciem takiej działalności warto również zapoznać się z regulacjami zawartymi w Dyrektywie 96/71 WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.Transgraniczne świadczenie usług jest specyficznym zagadnieniem prawa rynku wewnętrznego. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, często korzystniejsze jest zakwalifikowanie go jako podmiotu świadczącego usługę, gdyż dzięki temu może korzystać z przywilejów art. 49 Traktatu ustanawiającego Wspólnoty Europejskie (TWE), znoszącego ograniczenia w przepływie usług. Państwo przyjmujące zachowuje pewne kompetencje w celu ochrony bezpieczeństwa, moralności i zdrowia publicznego. Należy pamiętać, że państwo członkowskie, na terenie którego świadczone są usługi transgranicznie, może starać się zakwalifikować działalność jako założenie przedsiębiorstwa, gdyż daje to mu większą kontrolę nad przedsiębiorcą.Podstawą transgranicznego świadczenia usług powinien być bardzo dobrze skonstruowany kontrakt (np. umowa o dzieło) zawarty z usługobiorcą zagranicznym, zlecającym wykonanie określonej usługi. W umowie tej strony określają m.in. zakres, warunki, termin i miejsce wykonania usługi. Pozwala to uniknąć zakwalifikowania działalności usługowej jako tzw. ukrytego zakładania przedsiębiorstw. Dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje przepisy o swobodzie świadczenia usług, żeby uniknąć pewnych wymogów stawianych przez prawo krajowe wobec osób zakładających przedsiębiorstwo w danym państwie.Niższe składki ZUS w Polsce traktowane są często przez usługodawców jako kluczowe dla opłacalności świadczenia usług w innych krajach UE. Ekipy z Polski zarabiają więcej niż w kraju, ale jednocześnie są tańsze od np. niemieckich czy francuskich. Zgodnie z polskim prawodawstwem, składka ZUS jest dodatkowo pomniejszona o koszty utrzymania pracownika za granicą. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, usługodawca płaci składki na ubezpieczenia społeczne tam, gdzie prowadzi “istotną działalność” (Sprawa C-404/98 [2000] ECR I-1795). Przedsiębiorca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju członkowskiego, musi w normalnych warunkach prowadzić działalność w państwie macierzystym i wykonywać tam znaczną część swoich prac. Natomiast firma, która jest zarejestrowana w jednym państwie członkowskim, a prowadzi całą swoją działalność na terenie innego państwa członkowskiego, jest zobowiązana opłacać składki tam, gdzie jest faktycznie wykonywana praca. Przed wyjazdem do innego kraju UE należy pobrać z ZUS specjalny formularz E-101, który jest dokumentem potwierdzającym opłacenie składki w miejscu swojej działalności.

Działalność gospodarcza w Polsce a usługi w Niemczech

Działalność gospodarcza w Polsce a usługi w Niemczech

Spis treści:

Wprowadzenie

Coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie usług w ramach własnej działalności gospodarczej na terytorium Niemiec. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, w tym wzrost zarobków. Zyski wynikające ze świadczenia usług z poziomu własnej firmy są zazwyczaj znacznie wyższe niż te, które można osiągnąć pracując na klasycznych umowach. Przedsiębiorcy prowadzący polskie firmy w Niemczech natknąć się mogą jednak na szereg trudności, związanych przede wszystkim z rozliczaniem podatków czy ubezpieczeń społecznych. Kwestie te mogą być problematyczne, stąd nie wszyscy decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej w Polsce w celu świadczenia usług za naszą zachodnią granicą.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak funkcjonuje jednoosobowa firma w Niemczech, z czym się wiąże jej prowadzenie oraz jakie obowiązki ciążą na właścicielach.

Działalność gospodarcza w Polsce a praca w Niemczech

Dla osób pracujących w Niemczech założenie własnej działalności gospodarczej bywa bardzo kuszącą perspektywą. Aby przejść na formę tzw. samozatrudnienia i rozpocząć wykonywanie pracy w ramach własnej firmy, należy w pierwszej kolejności otworzyć działalność gospodarczą (w Polsce lub Niemczech), znaleźć zleceniodawców, a następnie wykonywać zlecenia. Osoby prowadzące polskie firmy w Niemczech zdążyły przekonać się, że zarobki wynikające z takiej formy świadczenia pracy – po odliczeniu wszystkich kosztów – są znacznie wyższe niż w przypadku pozostawania w stosunku pracodawca-pracownik. Przy tym wykonywanie zlecenia dla niemieckiego zleceniodawcy niczym nie musi różnić się od działań realizowanych w ramach zatrudnienia na umowie. Zyski jednak zdecydowanie się różnią, stąd coraz większe zainteresowanie zakładaniem własnych firmy w Polsce lub Niemczech.

Jednoosobowa firma w Niemczech – co należy wiedzieć?

Założenie działalności w Niemczech bywa bardziej opłacalne niż rejestracja polskiej firmy za granicą, ponieważ podatki, które zobowiązany jest płacić właściciel niemieckiej firmy, są o kilka procent niższe niż te w Polsce. Szereg formalności, jakich trzeba dopełnić, brak wiedzy na temat niemieckich przepisów i procedur oraz bariera językowa sprawiają jednak, że większość obcokrajowców decyduje się na rejestrację w Niemczech firmy założonej w kraju.

Na jakiej zasadzie działają polskie firmy z Niemczech? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kwestii.

Swoboda świadczenia usług

Kluczowym pojęciem jest swoboda świadczenia usług, obowiązująca w Unii Europejskiej. Oznacza ona, że firma z jednego kraju może legalnie wykonywać usługi w innym państwie członkowskim. Należy jednak pamiętać, że zawsze trzeba brać pod uwagę przepisy kraju, w którym realizowane jest zlecenie – bez znaczenia, czy daną usługę wykonuje się dla polskiego zleceniodawcy, czy powierzył ją niemiecki kontrahent.

Prowadzenie działalności w Polsce

Aby świadczyć usługi na terytorium Niemiec w ramach polskiej firmy, przedsiębiorca musi wykazać, że znaczną część działalności wykonuje w Polsce – przed samooddelegowaniem do Niemiec firma powinna więc działać w kraju, mieć w nim siedzibę, a właściciel – płacić podatki, być w stanie poświadczyć obroty etc. Przed podjęciem pierwszych zleceń w Niemczech, firma działać musi w Polsce przez co najmniej dwa miesiące. Po wyjeździe (oddelegowaniu) do Niemiec nadal należy utrzymywać infrastrukturę firmy w kraju, nie ma jednak obowiązku wykazania obrotu firmy w Polsce z okresu realizacji zlecenia za granicą.

Zgodność branż

Polskie firmy w Niemczech zobowiązane są wykonywać za granicą podobną działalność do tej realizowanej w kraju. Jest to niezbędne, aby móc nadal opłacać składki ZUS w Polsce. Oddelegowanie nie powinno trwać dłużej niż 24 miesiące – okres ten liczy się osobno dla każdej umowy z kontrahentem. W przypadku przekroczenia tego okresu przedsiębiorca przechodzi pod ustawodawstwo niemieckie z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Praca za granicą a działalność gospodarcza w Polsce – podatki

Wiele osób nie decyduje się na pracę w Niemczech w ramach własnej działalności ze względu na nieprzejrzyste przepisy i formalności podatkowe – niemiecki system podatkowy uchodzi za jeden z najbardziej skomplikowanych w Europie. Jak powinna funkcjonować jednoosobowa firma w Niemczech w kontekście rozliczeń z fiskusem?

Po pierwsze, na przedsiębiorcy ciąży obowiązek rejestracji podatkowej w niemieckim Urzędzie Skarbowym, w którym uzyskuje on numer podatkowy. Po zrealizowaniu zlecenia należy rozliczyć się z niemieckim fiskusem z dochodów osiągniętych wskutek świadczenia usług za granicą. Obowiązek rozliczeniowy trzeba spełnić samodzielnie – leży on w gestii przedsiębiorcy. Polskie firmy w Niemczech ponoszą także odpowiedzialność za terminowe i poprawne odprowadzanie podatków, dlatego tak ważne jest, aby nie zaniechać tego obowiązku i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Działalność gospodarcza w Polsce a usługi za granicą – ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z przepisami unijnymi w przypadku wykonywania pracy w więcej niż jednym kraju członkowskim, przedsiębiorca podlega tylko jednemu ustawodawstwu z zakresu ubezpieczeń społecznych. Aby określić, w którym kraju właściciel firmy powinien się ubezpieczyć, bierze się pod uwagę faktyczne miejsce wykonywanej pracy. Jeśli więc przedsiębiorca prowadzi firmę, której siedziba znajduje się w Polsce, ale usługi świadczy w Niemczech – podlega niemieckiemu ustawodawstwu. Przepis ten ma zastosowanie, jeśli okres oddelegowania przekracza 24 miesiące. Aby upewnić się, w którym kraju powinny być odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, należy skontaktować się z ZUS-em, który wydaje zaświadczenie A1. W dokumencie tym wskazane zostaje ustawodawstwo mające zastosowanie w danym przypadku.

Praca w Niemczech oferty – ogłoszenia 2022

Szukaj Wszystkie Kategorie Dam pracę (1 064) Hotelarstwo i Gastronomia (1 061) Barman (13) Kelner-Kelnerka (187) Kucharz (157) Piekarz-Cukiernik (30) Pokojówka (223) Pomoc kuchenna (425) Praca dla informatyka (14) Administrator (4) programista (3) webmaster (1) Praca dla kierowcy (1 515) kierowca kat. B (578) kierowca kat. C (139) kierowca kat. C+E (752) kierowca kat. D (57) Praca dla kobiet (69) Praca dla mechanika (325) Blacharz-Lakiernik (100) Elektryk samochodowy (26) Wulkanizator (31) Praca dla operatora (768) Operator CNC (206) Operator dźwigu (22) Operator koparki (51) Operator suwnicy (7) Operator wózka widłowego (460) Praca dla opiekunek (2 382) Opiekunka dziecięca (46) Opiekunka osób starszych (2 316) Praca fachowa i przemysłowa (1 268) Elektryk przemysłowy (162) Lakiernik (89) Operator maszyn (23) Ślusarz (209) Spawacz (578) Stolarz (106) Tokarz (26) Praca fizyczna (1 126) Praca na magazynie (2 342) komisjoner (772) pakowacz (112) zbieranie zamówień (114) Praca na produkcji (2 284) linia produkcyjna (365) operator maszyn (117) pakowacz (43) sortowanie (32) Praca przy pakowaniu (1 553) Praca przy sprzątaniu (1 096) Praca sezonowa (1 123) Praca przy zbiorach (852) Praca w leśnictwie (35) Praca w ogrodnictwie (136) Praca w rolnictwie (65) Praca w Budownictwie (3 101) Cieśla (88) Cieśla konstrukcyjny (7) Cieśla szalunkowy (70) Dekarz (61) Elektryk budowlany (246) Hydraulik (416) Malarz budowlany (275) Malarz-Tapeciarz (204) Monter budowlany (366) Murarz (199) Tynkarz (65) Wykończenia i remonty (500) Szukam pracy (16)

FIRMA W NIEMCZECH A PRACA W POLSCE

FIRMA W NIEMCZECH A PRACA W POLSCE

Kiedy rejestrować firmę w Niemczech

Pracujesz, prowadzisz firmę w Polsce? Nic nie stoi na przeszkodzie byś zarabiał także w € w Niemczech. Jeżeli tylko znajdziesz swoją niszę na rynku niemieckim gdzie będziesz mógł świadczyć swoje usługi to będzie to doskonała okazja do poszerzenia grupy odbiorców Twoich usług i zwiększenia przychodów Twojej firmy. A co z rozliczaniem firmy? A czy nie musisz rejestrować się w Niemczech? Mówiąc najprościej: żeby płacić podatki wyłącznie w Polsce nie możesz w Niemczech przepracować więcej niż 183 dni w roku podatkowym , a jeżeli przekroczysz ten limit to możesz stać się rezydentem podatkowym Polski i Niemiec. Polska i Niemcy mają podpisaną ustawę o unikania podwójnego opodatkowania i w takiej sytuacji pod uwagę brane jest to ,czy masz w którymś kraju ośrodek interesów życiowych i gospodarczych , tj. dom/mieszkanie, rodzina, raty , pożyczki itd. Umowa między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14.05.2003 r. a jej celem jest uniknięcie sytuacji, w której osoby fizyczne bądź prawne uzyskujące dochody w obu państwach byłyby opodatkowane zarówno w jednym, jak i w drugim kraju – a więc podwójnie. Tak więc przepisy europejskie sprzyjają i gwarantują wolność wyboru nie tylko miejsca zamieszkania w dowolnym państwie Unii ale i działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prawach o obowiązkach przedsiębiorcy polskiego w Niemczech koniecznie skontaktuj się z kancelaria Carebiuro.de Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Polecane linki:

Polskie biuro rachunkowe w Niemczech

Informacje dla zainteresowanych Gewerbe

UBEZPIECZENIE DLA OPIEKI

Kwota wolna od podatku

✅Polska firma budowlana i praca w Niemczech

✅Polska firma budowlana i praca w Niemczech

Niemcy to kraj do inwestowania

Polska firma budowlana i praca w Niemczech mają znaczenie oraz są cenne. Godna uwagi działalność to podstawa, a niejedna osoba chce działać na niemieckim rynku. Polska firma budowlana i praca w Niemczech to cenna rzecz. Obecnie na rynku niemieckim lawinowo przybywa firm. Są one pracowite oraz godne uwagi.

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej coraz więcej osób pracuje w Niemczech, chcąc zarobić. Gewerba w Niemczech podatki to nasza domena, a Carebiuro.de zakłada wiele firm i prowadzi je nieustannie. Za niewielką opłatą pomożemy kompleksowo, szybko, znakomicie, bez kaprysów i w sposób na pewno profesjonalny. Nasze biuro jest zawsze dla naszych gewerbe. Firm budowalnych w Niemczech jest sporo. Obecnie niejedna firma działa i zyskuje wiele. Można spokojnie sobie radzić z tym, co cenne i godne uwagi.

Nasza pomoc adresowana została do osób, które nie chcą pracować w Niemczech dla kogoś, lecz działać na własny rachunek, bo przedsiębiorczość jest im wyjątkowo bliska. Gwarantujemy biuro, a Państwo nie muszą mieć ani meldunku, ani stacjonarnego telefonu, wystarczy, że my podzielimy się naszymi z Państwa przedsiębiorstwem. Pomagamy, doradzamy, wspomagamy działania biznesowe. Ludzie wiedzą, że działamy doskonale oraz zgodnie z prawem. Przedsiębiorca przychodzi z dowodem, podpisuje z nami umowę i ma wszystko do zrobienia, jest to cenna sprawa i na pewno wyjątkowa rzecz.

Praca w Niemczech to perspektywa oraz znakomite zarobki i normalna aura współpracy. Ludzie chcą pracować na własny sukces, a w Niemczech jest to znakomity pomysł. Powiemy firmom jak dostać Kindergeld w Niemczech na dziecko. Z nami każda polska działalność gospodarcza w Niemczech będzie udana, dobra i dobrej klasy. Jakość w dobrej cenie zawsze się opłaca.

Wspomagamy sukces

Niemcy to rynek perspektywiczny, pracowici Polacy mogą szybko odnieść sukces, dać sobie radę oraz rozwijać się z roku na rok. to domena naszego działania. Nasi kompetentni doradcy są bardzo solidni i działają na pewno w sposób zgodny z przepisami. Przedsiębiorcy mogą liczyć na rozwój, pomoc oraz naszą życzliwość. Za 50 euro rejestrujemy firmy, za 50 euro prowadzimy ich działania pod kątem papierów oraz księgowości. Gewerbe, czyli mała działalność gospodarcza to doskonałe rozwiązanie dla każdego.

Carebiuro.de potrafi pomóc każdemu. Zapraszamy do nawiązania relacji, bo kontakt z nami. Pomagamy kompleksowo: rejestrujemy gewerbe, prowadzimy dokumentację, udzielamy meldunku, troszczymy się o naszych klientów od samego początku do samego końca. Wiemy, że klientów trzeba wspierać. Przypominamy, że osoba zatrudniona na gewerbe może pozyskać kindergeld, czyli zasiłek na dziecko. To aż 190 euro na pierwsze i drugie dziecko, 196 euro na trzecie dziecko, 221 euro na czwarte i następne dziecko. Carebiuro.de chętnie pomoże w takich staraniach, wypełni dokumenty, zadba, aby opiekunka otrzymała należne jej pieniądze tak szybko, jak to jest możliwe.

Dokumenty, które będą Ci potrzebne do rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech to:

Dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu,

Pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej, jesli meldujesz poprzez nasza firmę

Adres / zameldowanie w Polsce : jeśli masz stary dowód to masz go już wpisany jeśli masz nowy dowód to musisz wybrać zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce

Dalsze informacje otrzymasz po osobistej rozmowie telefoniczne

UWAGA: nie wymagamy osobistego stawienia sie w biurze- wszystko możemy załatwić drogą elektroniczna i pocztowa:

[email protected]

WhatsApp +49 157 73173792

Polecane linki:

przydatne informacje

obsluga-polski-ksiegowy-w-niemczech

tabele-ile-podatku

Kwoty zwolnione z podatku

podatki_VAT_anglia Jak_założyć_własną_firmę_w_Niemczech

v

Rejestracja polskiej firmy w Niemczech

Praca w Niemczech i związana z nią możliwość lepszych zarobków jest bardzo kusząca dla wielu obywateli Polski. Sposobów na podjęcie zatrudnienia za granicą jest kilka, a najprostszy z nich to oczywiście klasyczna umowa o pracę. Dla bardziej przedsiębiorczych osób atrakcyjniejsze okazuje się jednak prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, które gwarantuje większą elastyczność i lepsze perspektywy rozwoju. Prowadząc firmę nie jesteśmy skazani na wyłącznie jednego pracodawcę, a pułap osiąganych zarobków nie będzie ograniczany przez zapisy w kontrakcie pracowniczym.

Pracę na własny rachunek za zachodnią granicą może rozpocząć każdy, kto ma już działalność gospodarczą w Polsce. Wymagane jest tylko zarejestrowanie polskiej firmy w Niemczech w celach podatkowych. Otrzymujemy wtedy niemiecki numer podatkowy i możemy od razu podjąć współpracę z niemieckimi kontrahentami. Kto firmy nie posiada, ma oczywiście możliwość założenia jej bezpośrednio w Niemczech, co również cieszy się dużą popularnością wśród obcokrajowców.

Przedsiębiorcy, dla których polska firma jest sposobem na samozatrudnienie w Niemczech, muszą także liczyć się z pewnymi trudnościami, jakie łączą się z takim przedsięwzięciem. Niemiecki system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych w Europie, a podejmując się wykonywania zleceń na terenie tego kraju, będziemy całkowicie podlegać wszystkim jego przepisom. Obowiązki prowadzenia dokumentacji, wystawiania rachunków oraz terminowego rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym spoczywają w całości na właścicielu firmy. Prawidłowe prowadzenie firmy w Niemczech może być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli nie chcemy przeoczyć należnych nam ulg i odpisów, które przewiduje niemieckie prawo.

키워드에 대한 정보 firma polska praca w niemczech

다음은 Bing에서 firma polska praca w niemczech 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  해외 에서 한국 으로 인터넷 전화 | 무료로 국제전화 거는 방법! 1156 투표 이 답변
See also  된장으로 춘장 만들기 | 된장으로 맛있는 맛 백년짜장 만들기 124 개의 자세한 답변

See also  고등학교 졸업증명서 원본 | 취준생들을 위한 사이트 - 졸업증명서 쉽게 떼는법 : 웹민원 - 78 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Polska firma w Niemczech

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Polska #firma #w #Niemczech


YouTube에서 firma polska praca w niemczech 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Polska firma w Niemczech | firma polska praca w niemczech, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment