Fundacja Zalety I Wady | Co Musisz Wiedzieć, Zanim Założysz Fundację 370 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “fundacja zalety i wady – Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 O prawie prostym językiem – Legalden 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,774회 및 좋아요 39개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

fundacja zalety i wady 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację – fundacja zalety i wady 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Założenie fundacji to marzenie wielu osób, które nie chcą obojętnie patrzeć na problemy tego świata. Zamiast tego postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć organizację, która rozwiąże przynajmniej część z nich.
Niestety przepisy dotyczące fundacji są bardzo skomplikowane. Nawet osoby, które z sukcesami prowadziły własne firmy czy zajmowały wysokie stanowiska w międzynarodowych korporacjach, mają problemy z poradzeniem sobie w roli osoby zarządzającej fundacją.
W tym filmie powiem Ci o pięciu najważniejszych rzeczach, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się założyć fundację.
O tym jak założyć fundację przeczytasz tutaj: https://legalden.pl/jak-zalozyc-fundacje/
00:30 – fundator nie jest właścicielem fundacji
00:57 – fundacja wymaga dokładnego przemyślenia sposobów finansowania
01:37 – kontrola ze strony państwa
02:01 – statut jest kluczem
02:34 – doświadczenie ma znaczenie

fundacja zalety i wady 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wady i zalety fundacji jako przedsiębiorstwa społecznego

Wady i zalety stowarzyszenia zaprezentowaliśmy Wam w poprzednim wpisie. Jakie zalety i wady ma fundacja? Czy to lepszy, czy gorszy wybór?

+ 여기에 더 보기

Source: przedsiebiorstwospoleczne.pl

Date Published: 8/28/2022

View: 1611

Plusy i minusy prowadzenia fundacji – Centrum KLUCZ

Na początek omówimy plusy i minusy prowadzenia działalności w formie fundacji. Fundacja. Fundacja jest organizacją pozarządową powoływaną dla …

+ 여기에 표시

Source: centrumklucz.pl

Date Published: 6/25/2021

View: 1691

Jakie korzyści podatkowe daje fundacja?

16 ustawy o fundacjach! Poza tym fundacja, odpowiednio „ustawiona” (ustrukturyzowana), nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego od swojej działalności.

+ 여기에 자세히 보기

Source: kancelaria-skarbiec.pl

Date Published: 12/15/2022

View: 5341

Wady i zalety fundacji | Założenie spółki z o.o.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie wad oraz zalet założenia fundacji.

+ 여기에 더 보기

Source: zalozenie-spolki-zoo.pl

Date Published: 1/3/2021

View: 6479

Jak założyć fundację z działalnością gospodarczą?

Plusy i minusy fundacji. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W FUNDACJI. Możesz utworzyć fundację tylko dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo …

+ 여기에 더 보기

Source: www.niepoddawajsie.pl

Date Published: 6/23/2022

View: 6332

Opinia Fundacja do optymalizowania pomocy czy podatków?

Korzyści podatkowe. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dochody fundacji (jako dochody podatników, których celem statutowym …

+ 더 읽기

Source: www.forbes.pl

Date Published: 11/9/2022

View: 8375

Fundacja czy stowarzyszenie – co będzie najlepsze dla Ciebie?

W tym tekście pokażę Ci plusy i minusy jednej i drugiej formy prawnej. Twój wybór jest szerszy niż „fundacja czy stowarzyszenie”. Pamiętaj, że …

+ 여기에 보기

Source: pomyslova.pl

Date Published: 11/4/2021

View: 2915

Wady i zalety fundacji – S24

Wady i zalety fundacji. W jaki sposób założyć fundację? Reguły przeprowadzenia procesu rejestracji zawiera ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach.

+ 여기에 표시

Source: s24.org.pl

Date Published: 7/23/2021

View: 1513

주제와 관련된 이미지 fundacja zalety i wady

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację
Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację

주제에 대한 기사 평가 fundacja zalety i wady

  • Author: O prawie prostym językiem – Legalden
  • Views: 조회수 4,774회
  • Likes: 좋아요 39개
  • Date Published: 2021. 11. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=xKgxUNuQSpg

Co daje bycie w fundacji?

PLUSY: Możliwość finansowania działań poprzez dotacje, granty, środki od osób fizycznych i prawnych (np. zbiórki publiczne, darowizny pieniężne lub rzeczowe) oraz prowadzenie działalności zarobkowej we własnym zakresie (odpłatnej działalności pożytku publicznego i/lub działalności gospodarczej).

Czy da się zarobic na fundacji?

Odpowiadając na pytanie

Tak, można być zatrudnionym w fundacji, będąc jednocześnie w jej władzach. Inaczej mówiąc: można za pracę w zarządzie dostawać wynagrodzenie. Ponieważ to zarząd odpowiada prawnie za funkcjonowanie organizacji, to rzetelne wywiązywanie się z obowiązków wymaga dużego nakładu pracy.

Ile podatku placi fundacja?

16 ustawy o fundacjach! Poza tym fundacja, odpowiednio „ustawiona” (ustrukturyzowana), nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego od swojej działalności. Wolne od podatku są bowiem dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, czy ochrony środowiska.

Czy fundacja płaci podatki?

Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT nazywana tak od składanych deklaracji) podlegają m.in. stowarzyszenia i fundacje, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, np. stowarzyszenia zwykłe. Podmioty te płacą podatek od dochodów.

Ile można zarobić pracując w fundacji?

W przeciętnej fundacji lub stowarzyszeniu zarabia się nieco ponad 2800 zł brutto miesięcznie w przeliczeniu na podstawowy wymiar czasu pracy. Najlepiej płacące organizacje oferują swoim pracownikom 4300 zł brutto.

Ile zarabia prezes fundacji?

Co drugi prezes zarządu otrzymuje pensję od 9 080 PLN do 22 930 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych prezesów zarządów zarabia poniżej 9 080 PLN brutto.

Ile fundacja bierze dla siebie?

W przeliczeniu to 16 groszy z każdej pozyskanej złotówki. Dane ze sprawozdań finansowych pokazują wyjątkowo dobrą skuteczność WOŚP na tle innych dobrodziejów. Piszę “dobrą”, bo istnieją bardzo znane fundacje zużywające na koszty własne 20, a nawet 30 groszy z każdej pozyskanej złotówki.

Jak fundacja zarabia na siebie?

Jak fundacja może zdobyć pieniądze?
  1. dochody z majątku (kapitał żelazny)
  2. dotacje ze środków publicznych.
  3. jeden procent podatku.
  4. darowizny, spadki, zapisy.
  5. nawiązki sądowe.
  6. zbiórki publiczne.
  7. działalność gospodarcza.
  8. działalność odpłatna pożytku publicznego.

Na czym może zarabiać fundacja?

Możliwość prowadzenia i pozyskiwania środków na działalność społeczną Koleją zaletą fundacji są możliwości pozyskiwania dotacji na działalność społeczną (np. dotacja na działalność pożytku publicznego) i działalność przedsiębiorstwa społecznego.

Jak rozlicza się fundacja?

Każda organizacja pozarządowa musi – na odpowiednim formularzu CIT-8 – złożyć do urzędu skarbowego rozliczenie z podatku dochodowego od osób prawnych za dany rok do 31 marca następnego roku. Dotyczy to także tych organizacji, które są zwolnione z płacenia tego podatku. Termin składania CIT-8 w 2020 r.

Czy fundacja musi płacić ZUS?

Składki na ubezpieczenia społeczne – ogólna zasada

Osoby prawne – stowarzyszenia i fundacje – z samego faktu zarejestrowania działalności gospodarczej nie opłacają składek na ubezpieczenia społeczne za siebie do ZUS, bo nie są osobami fizycznymi, a tym samym nie są „ubezpieczonymi”.

Ile można przekazac na fundację?

Osoba fizyczna może odliczyć od dochodu darowiznę lub darowizny przekazane na cele pożytku publicznego o ile ich łączna kwota w danym roku podatkowym nie przekroczy 6% jej dochodu. W przypadku osób prawnych limit odliczeń wynosi 10% dochodu.

Jak utrzymuje się fundacja?

Najważniejsze sposoby finansowania celu fundacji

– z kapitału żelaznego, – z darowizn, spadków i nawiązek sądowych, – z działalności gospodarczej, – ze zbiórek publicznych.

Jak długo trwa założenie fundacji?

Art. 20a Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym daje co prawda sądowi rejestrowemu na rozpatrzenie wniosku o wpis do rejestru 7 dni od daty jego wpływu, ale w praktyce, z uwagi na przeciążenie KRS i brak sankcji za niedotrzymanie terminu, rejestracja fundacji może trwać nawet kilka miesięcy.

Jakie są formy opodatkowania fundacji?

Fundusz założycielski organizacji i podatek dochodowy

Ponieważ fundusz założycielski organizacji, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych, nie jest zaliczany do przychodów – nie jest opodatkowany i nie należy wykazywać go w deklaracji CIT-8.

Jak fundacja zarabia na siebie?

Jak fundacja może zdobyć pieniądze?
  1. dochody z majątku (kapitał żelazny)
  2. dotacje ze środków publicznych.
  3. jeden procent podatku.
  4. darowizny, spadki, zapisy.
  5. nawiązki sądowe.
  6. zbiórki publiczne.
  7. działalność gospodarcza.
  8. działalność odpłatna pożytku publicznego.

Co jest lepsze fundacja czy stowarzyszenie?

Do założenia stowarzyszenia nie jest potrzebny majątek. Fundację zakłada fundator (lub fundatorzy), niezbędnym elementem do jej założenia jest majątek, a kto ma najwyższą władzę w fundacji – o tym stanowi jej statut. Jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie. Jeśli masz pieniądze – załóż fundację.

Co to jest fundacja jakie spełnia funkcje i jakie są jej cele?

Mianem fundacji określa się organizację o określonej formie prawnej. Powoływana jest ona, aby realizować użyteczne cele społeczne, a także gospodarcze.

Jakie są rodzaje fundacji?

Ze względu na fundatora wyróżnia się fundacje: prywatne, korporacyjne i publiczne. Fundacje prywatne prowadzą osoby fizyczne. Fundacje korporacyjne prowadzą prywatne przedsiębiorstwa. Fundacje państwowe prowadzi administracja publiczna.

Wady i zalety fundacji jako przedsiębiorstwa społecznego

Fundacja to obok stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich jedna z trzech form prawnych organizacji pozarządowych. Wady i zalety stowarzyszenia zaprezentowaliśmy Wam w poprzednim wpisie. Jakie zalety i wady ma fundacja? Czy to lepszy, czy gorszy wybór? Zapraszamy do lektury wpisu poświęconego wadom i zaletom fundacji.

Fundacja – niewolnica fundatora

Fundacja jest osobą – osobą prawną oczywiście. Tak jak każda osoba prawna może zadłużać się, kupować, zarabiać i być właścicielem własnego majątku. Tak jak wszędzie – oświadczenia woli fundacji składają osoby wchodzące w skład zarządu zgodnie z zapisami statutu. Dlaczego w takim razie fundacja jest niewolnicą fundatora?

Fundację ustanawia, czyli powołuje do życia fundator. To on w obecności notariusza składa deklarację, że przekaże jakiś majątek powoływanej przez niego fundacji by ta mogła zrealizować ważne dla niego cele społeczne.

To fundator zatwierdza pierwszy statut, który jest zbiorem zasad działalności fundacji. To fundator wybiera zarząd, czyli osobę lub osoby, które będą prowadzić działalność, na której zależało fundatorowi.

W statucie, który fundator tworzy może wprowadzić zapisy, dzięki którym będzie mógł oceniać i odwołać zarząd, a w jego miejsce powołać inny. Także zmiana statutu, czyli zasad funkcjonowania fundacji może być wyłączną kompetencją fundatora.

Fundator to założyciel fundacji. Oczywiście fundatorów może być nieskończenie wielu i wtedy kompetencje fundatora pełni zebranie fundatorów. W każdym razie założyciel lub założyciele fundacji tworzą statut i jeśli tylko chcą, mogą zagwarantować sobie pełną kontrolę nad działalnością fundacji. Fundatorzy mogą z tej kontroli zrezygnować lub oddelegować swoje kompetencje powołując na przykład Radę Fundacji.

Jeśli rozważasz powołanie przedsiębiorstwa społecznego, to skorzystaj z darmowego kursu e-mail “Firma społeczna – jak zacząć?”. Przez trzy dni otrzymasz dodatkowe informacje przydatna początku drogi firmy społecznej.

Nie mam Pana płaszcza i co mi Pan zrobisz?

Z fundatorem jest jak z rodzicami. Fundatorem (założycielem) może być tylko ten, który zakładał. Jeśli coś jest już założone, to nie można stać się założycielem czegoś, co już istnieje. Jeśli więc statut fundacji nadaje fundatorowi pewne prawa, to niestety przysługują one wyłącznie jemu. Nie ma możliwości byśmy zyskali wpływ na działalność fundacji taki, jaki przysługuje fundatorowi (wbrew jemu).

Oczywiście fundator może powołać radę fundacji, której przekaże swoje kompetencje i do której powoła osoby, które ze względu na swoje kompetencje i zaangażowanie na to zasługują. Jeśli jednak fundator nie chce dzielić się swoją boską władzą, to nikomu nic do tego (o ile oczywiście działa zgodnie z prawem).

Poza tym fundator może powołać sam siebie do zarządu i zagwarantować sobie, że już tam pozostanie, dopóki sam nie zrezygnuje.

Kluczowe są więc tutaj wola i zamysł fundatora, które znajdą odzwierciedlenie w odpowiednich zapisach statutu fundacji.

Podsumowując, fundator ze względu na zakres swojej władzy jest jak szatniarz, który zgubił płaszcz i któremu nic nikt nie może zrobić.

Stowarzyszenie – fundacja. Co lepsze?

To zależy. Stowarzyszenie wymaga siedmiu osób i daje możliwość rotacji członków. Ktoś odchodzi, ktoś przychodzi, ale bez względu na to czy jesteśmy założycielami czy nie, mamy równe prawa we współdecydowaniu w sprawach ważnych dla działalności stowarzyszenia.

W fundacji jest zupełnie inaczej. Fundator, jeśli sam nie zrezygnuje ze swoich uprawnień i możliwości wpływania na bieżącą działalność fundacji, to raczej nikt mu tej władzy nie odbierze.

Jeśli chcesz stworzyć przedsiębiorstwo społeczne, w którym każdy zaangażowany będzie miał równy wpływ na najważniejsze decyzje, to pomyśl o stowarzyszeniu. Jeśli jednak szukasz rozwiązania, w którym tylko Ty lub jakaś grupa chce być grupą trzymającą władzę, to wybierz fundację.

Warto jeszcze wspomnieć o finansach. Zakładając fundację czeka nas opłata u notariusza oraz będziemy zobligowani do przekazania jakiegoś majątku fundacji, jako jej fundatorzy. W stowarzyszeniu takie opłaty nie będą konieczne.

Jeśli interesuje Cię temat działania fundacji, to zapraszam do zapisania się na nasz newsletter. Od kilku miesięcy pracujemy nad kursem online dot. działania fundacji. Damy Ci znać, gdy ruszy przedsprzedaż.

Najważniejsze zalety fundacji jako przedsiębiorstwa społecznego

Stosunkowo duży poziom elastyczności – sposób działania fundacji będzie w bardzo dużym stopniu zależny od postanowień statutu konkretnego podmiotu. Możliwy wysoki poziom sterowalności fundacji. Fundacja może być podmiotem najłatwiej sterowalnym przez fundatora – możliwe są np. zapisy statutu, z których będzie wynikać, że fundator będzie dożywotnio prezesem zarządu bez możliwości odwołania. Fundator będzie w takim przypadku osobą skupiającą pełnię władzy, co z reguły jest oceniane pozytywnie przez inicjatorów (np., jeśli inicjatywa założenia PS / pomysł wychodzi od jednej czy dwóch osób, to ci inicjatorzy chcą zagwarantować sobie decydujący wpływ na sprawy PS). Możliwość założenia fundacji przez jedną osobę (prawną lub fizyczną; zgodnie z art. 2 ust. 1. ustawy o fundacjach: „Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą”). Możliwość uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami, np. możliwość pozyskiwania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o ile cele statutowe fundacji pokrywają się z celami, o których mówi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17, ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i na te cele zostaną przekazane dochody fundacji. W obrocie jest utożsamiana z działalnością społeczną, co ułatwia np. pozyskiwanie środków ze zbiórek publicznych, czy prowadzenie innych akcji foundrasingowych. Możliwość pobierania przez zarząd wynagrodzenia na podstawie uchwały (płaci się od tego tylko podatek PIT, bez składek ZUS).

Najważniejsze wady fundacji jako przedsiębiorstwa społecznego

Ograniczenie celów działania do celów społecznie lub gospodarczo użytecznych (np. nie można założyć fundacji, której celem byłoby prowadzenie działalności gospodarczej lub wspieranie fundatora lub jego rodziny). Uboczny, dodatkowy charakter działalności gospodarczej – działalność gospodarcza może być prowadzona w rozmiarach służących realizacji celów. Tym samym wytycza to granicę dopuszczalnej skali działalności gospodarczej prowadzonej przez fundację. Dopóki cel zarobkowy nie dominuje nad celem statutowym działalność fundacji jest zgodna z przepisami prawa. Kwestia dopuszczalnego rozmiaru działalności gospodarczej w fundacji (zwłaszcza w kontekście przedsiębiorstwa społecznego) to odrębny temat, do którego na pewno wrócimy. Warto jednak pamiętać, że chcąc powołać fundację jako PS powinniśmy mieć jasną wizję działalności statutowej. Obowiązki sprawozdawcze fundacji: sprawozdanie kierowane do właściwego ministra, zawierające m.in. informacje o wysokości uzyskanych przychodów, z wyodrębnieniem ich źródeł, informacje o poniesionych kosztach, dane o kwotach ulokowanych na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku, dane o wysokości rocznego lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego łącznie członkom zarządu i innych organów fundacji oraz osobom kierującym włącznie działalnością gospodarczą z podziałem na wynagrodzenia, nagrody, premie i inne świadczenia,

obowiązek udostępnienia do publicznej wiadomości sprawozdania z działalności fundacji, np. publikacja w prasie, na stronie internetowej, wyłożenie w siedzibie. Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia, czy spółdzielni socjalnej koszty założenia – koszty sporządzenia aktu fundacyjnego w formie aktu notarialnego + koszty wpisu w KRS (dot. fundacji z działalnością gospodarczą). Koszt aktu fundacyjnego waha się zazwyczaj od 100 zł, (jeśli wartość majątku wnoszonego do fundacji nie przekracza 3 tys. zł) do nawet 10 tys. zł, (jeśli majątek ma wartość powyżej 2 mln zł). W obrocie jest utożsamiana z działalnością społeczną, a nawet charytatywną, co sprawia, że fakt prowadzenia działalności gospodarczej może budzić zdziwienie lub nawet nieufność. Stosunkowo trudne wniesienia własnych środków po to, by dokapitalizować działalność gospodarczą fundacji (pożyczka, która w niektórych przypadkach będzie się wiązała z obowiązkiem zapłaty PCC lub darowizna, która w opisywanej sytuacji może się wiązać z podatkiem dochodowym od osób prawnych). Brak możliwości prostego (bez likwidacji) przekształcenia w inny podmiot. Potencjalne trudności w zmianie statutu lub zmianie celów fundacji (zwłaszcza, jeśli nie przewidziano tego w statucie). Minimalny kapitał początkowy (w formie gotówki lub w formie rzeczowej) w kwocie 2 001 zł, (z czego 1 tys. zł ma być przeznaczone na działalność gospodarczą fundacji).

To tyle nt. wad i zalet fundacji jako przedsiębiorstwa społecznego. Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z komentarzy poniżej. Możesz też np. zaproponować treść kolejnego wpisu na blogu.

Plusy i minusy prowadzenia fundacji – Centrum KLUCZ

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o fundacjach, stowarzyszeniach czy spółdzielniach socjalnych – wszystkie te podmioty tworzą ekonomię społeczną. Być może zastanawiałeś się nad założeniem organizacji pozarządowej lub chcesz poznać bliżej podmioty, w których działania możesz zaangażować się wolontariacko? Na początek omówimy plusy i minusy prowadzenia działalności w formie fundacji.

Fundacja

Fundacja jest organizacją pozarządową powoływaną dla celów społecznie lub gospodarczo użytecznych np. rozwój aktywności obywatelskiej, gospodarki, nauki i oświaty, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska czy ochrony zdrowia. Fundację tworzy zazwyczaj jedna lub kilka osób (fizycznych lub prawnych), które są nakierunkowane na realizację określonego celu, ważnego z punktu widzenia dobra wspólnego i przeznaczają na ten cel majątek. Dlatego często mówi się: Jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie. Jeśli masz pieniądze – załóż fundację. Fundację ustanawia fundator w oświadczeniu woli składanym przed notariuszem (lub w testamencie).

Najważniejsze plusy i minusy prowadzenia działalności w formie fundacji:

PLUSY:

Możliwość finansowania działań poprzez dotacje, granty, środki od osób fizycznych i prawnych (np. zbiórki publiczne, darowizny pieniężne lub rzeczowe) oraz prowadzenie działalności zarobkowej we własnym zakresie (odpłatnej działalności pożytku publicznego i/lub działalności gospodarczej).

Możliwość pozyskiwania środków z odpisów 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem zarejestrowanego sądownie statusu organizacji pożytku publicznego (OPP).

Możliwość korzystania ze zwolnień podatkowych.

Stosunkowo prosta procedura tworzenia i rejestracji fundacji – wymóg złożenia przed notariuszem oświadczenia o utworzeniu fundacji, przyjęcia przez fundatorów statutu i złożenia wniosku o rejestrację fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego

Możliwość założenia fundacji tylko przez jednego fundatora – może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.

MINUSY:

Konieczność zapewnienia społecznej lub gospodarczej użyteczności działania fundacji (brak możliwości utworzenia jej tylko w celu działania na rzecz fundatora, jego rodziny lub realizacji osobistych interesów określonej grupy).

Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia koszty założenia.

Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia koszty założenia. Brak obowiązku fundatorów zapewniania środków na dalsze funkcjonowanie fundacji, co może być niekorzystne dla jej trwałości.

Nakaz rachunkowego wyodrębnienia działalności pożytku publicznego (nieodpłatnej i odpłatnej), a także działalności gospodarczej.

Nakaz rachunkowego wyodrębnienia działalności pożytku publicznego (nieodpłatnej i odpłatnej), a także działalności gospodarczej. Konieczność corocznego sprawozdawania się (składanie sprawozdania merytorycznego z prowadzonej działalności do wskazanego w statucie ministra właściwego do spraw fundacji, który jest jej organem nadzoru oraz składanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego).

Czytaj także:

Plusy i minusy prowadzenia stowarzyszenia

Plusy i minusy prowadzenia spółdzielni socjalnej

Plusy i minusy prowadzenia zakładu aktywności zawodowej (ZAZ)

Plusy i minusy prowadzenia centrum integracji społecznej (CIS)

Plusy i minusy prowadzenia klubu integracji społecznej (KIS)

Plusy i minusy prowadzenia spółki z o.o. non for profit

Zadanie „Aktywne postawy młodzieży – podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska – edycja 2017” współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – nowy wymiar 2020”

Informacje o fundacji w Polskim Języku Migowym

Plusy i minusy prowadzenia fundacji – Centrum KLUCZ

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o fundacjach, stowarzyszeniach czy spółdzielniach socjalnych – wszystkie te podmioty tworzą ekonomię społeczną. Być może zastanawiałeś się nad założeniem organizacji pozarządowej lub chcesz poznać bliżej podmioty, w których działania możesz zaangażować się wolontariacko? Na początek omówimy plusy i minusy prowadzenia działalności w formie fundacji.

Fundacja

Fundacja jest organizacją pozarządową powoływaną dla celów społecznie lub gospodarczo użytecznych np. rozwój aktywności obywatelskiej, gospodarki, nauki i oświaty, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska czy ochrony zdrowia. Fundację tworzy zazwyczaj jedna lub kilka osób (fizycznych lub prawnych), które są nakierunkowane na realizację określonego celu, ważnego z punktu widzenia dobra wspólnego i przeznaczają na ten cel majątek. Dlatego często mówi się: Jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie. Jeśli masz pieniądze – załóż fundację. Fundację ustanawia fundator w oświadczeniu woli składanym przed notariuszem (lub w testamencie).

Najważniejsze plusy i minusy prowadzenia działalności w formie fundacji:

PLUSY:

Możliwość finansowania działań poprzez dotacje, granty, środki od osób fizycznych i prawnych (np. zbiórki publiczne, darowizny pieniężne lub rzeczowe) oraz prowadzenie działalności zarobkowej we własnym zakresie (odpłatnej działalności pożytku publicznego i/lub działalności gospodarczej).

Możliwość pozyskiwania środków z odpisów 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem zarejestrowanego sądownie statusu organizacji pożytku publicznego (OPP).

Możliwość korzystania ze zwolnień podatkowych.

Stosunkowo prosta procedura tworzenia i rejestracji fundacji – wymóg złożenia przed notariuszem oświadczenia o utworzeniu fundacji, przyjęcia przez fundatorów statutu i złożenia wniosku o rejestrację fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego

Możliwość założenia fundacji tylko przez jednego fundatora – może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.

MINUSY:

Konieczność zapewnienia społecznej lub gospodarczej użyteczności działania fundacji (brak możliwości utworzenia jej tylko w celu działania na rzecz fundatora, jego rodziny lub realizacji osobistych interesów określonej grupy).

Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia koszty założenia.

Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia koszty założenia. Brak obowiązku fundatorów zapewniania środków na dalsze funkcjonowanie fundacji, co może być niekorzystne dla jej trwałości.

Nakaz rachunkowego wyodrębnienia działalności pożytku publicznego (nieodpłatnej i odpłatnej), a także działalności gospodarczej.

Nakaz rachunkowego wyodrębnienia działalności pożytku publicznego (nieodpłatnej i odpłatnej), a także działalności gospodarczej. Konieczność corocznego sprawozdawania się (składanie sprawozdania merytorycznego z prowadzonej działalności do wskazanego w statucie ministra właściwego do spraw fundacji, który jest jej organem nadzoru oraz składanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego).

Czytaj także:

Plusy i minusy prowadzenia stowarzyszenia

Plusy i minusy prowadzenia spółdzielni socjalnej

Plusy i minusy prowadzenia zakładu aktywności zawodowej (ZAZ)

Plusy i minusy prowadzenia centrum integracji społecznej (CIS)

Plusy i minusy prowadzenia klubu integracji społecznej (KIS)

Plusy i minusy prowadzenia spółki z o.o. non for profit

Zadanie „Aktywne postawy młodzieży – podnoszenie kompetencji, przedsiębiorczości i odpowiedzialności w wymiarze środowiska – edycja 2017” współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – nowy wymiar 2020”

Informacje o fundacji w Polskim Języku Migowym

Prezeska fundacji i pracowniczka?

PYTANIE CZYTELNICZKI NGO.PL: Planuję założenie fundacji, chciałabym być w jej zarządzie. Zaczęłam gromadzić informacje, co trzeba zrobić, aby ją zarejestrować i okazało się, że sama rejestracja to drobiazg w porównaniu z tym, co trzeba będzie robić później.

Jak czytam o tych wszystkich obowiązkach, przepisach to wydaje mi się, że trzeba się przygotować na ciężką pracę. Nie chcę się migać od pracy, ale czy da się to godzić z życiem zawodowym? Czy istnieje w ogóle taka możliwość, aby być zatrudnionym w takiej fundacji?

Jakie korzyści podatkowe daje fundacja?

W pewnych okolicznościach fundacja – zarówno ta założona w Polsce, jak i w dowolnym niemal państwie o korzystnym systemie podatkowym – może stanowić bardzo korzystną podatkowo formułę prowadzenia działalności. Może być też tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami oraz narzędziem planowania sukcesji majątkowej.

Należy pamiętać, że wnoszenie środków do specyficznego podmiotu, jakim jest fundacja prawa polskiego jest dużo bardziej efektywne podatkowo niż wspomaganie spółki prawa handlowego gotówką bądź aportem. Czemu? Bo nabycie przez fundację, na drodze darowizny, praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn, o czym mówi art. 16 ustawy o fundacjach!

Poza tym fundacja, odpowiednio „ustawiona” (ustrukturyzowana), nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego od swojej działalności. Wolne od podatku są bowiem dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, czy ochrony środowiska. Przepisy prawa polskiego odnoszące się do fundacji nie mówią nic o tym, że cele statutowe mają być jedynymi celami działalności. Prawa do ulgi podatkowej nie są więc uzależnione od intensywności działalności gospodarczej osoby prawnej. Są jednak uzależnione od tego, jak bardzo kosztochłonna jest działalność statutowa fundacji.

Zysk wypracowywany w ramach działalności gospodarczej fundacji może zostać przeznaczony na pokrycie kosztów funkcjonowania fundacji. To oznacza, że fundator ma bardzo dużą elastyczność w gospodarowaniu środkami fundacji.

Osoby zamożne, które interesują się inwestowaniem na giełdzie powinny pamiętać, że dochód fundacji przeznaczony na jej cele statutowe jest zwolniony z podatku dochodowego, tak że można go wykorzystać na lokatę kapitału przez nabycie papierów wartościowych. Zatem fundacja jest świetnym wehikułem do inwestowania w akcje spółek notowanych na parkietach, w Polsce i za granicą!

Osoby, które zdecydują się na założenie fundacji polskiej muszą jednak pamiętać, że nie można wykorzystać fundacji jako podmiotu wykonującego jedynie działalność gospodarczą. Nie można zatem zaniedbać realizacji celów umieszczonych w statucie fundacji.

Fundacja zagraniczna (funkcjonująca najczęściej jako fundacja prywatna) daje jeszcze większe możliwości jeśli chodzi o korzystne opodatkowanie dochodów. Od początku 2015 roku obowiązuje prawo, które daje polskiemu fiskusowi możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych w zagranicznych spółkach kontrolowanych. Podmiotu typu fundacja nie można jednak zaklasyfikować jako spółki. Oczywiście, na wszelki wypadek, dobrze jest założyć taką fundację w kraju, który niekoniecznie ma ściśle uregulowany status wymiany informacji podatkowej z Polską. W zależności od kraju, w którym została założona taka forma prawna, będzie ona całkowicie lub częściowo zwolniona z podatku.

Warto zwrócić uwagę, że wiele państw o korzystnych systemach podatkowych, zazwyczaj nie ujawnia tożsamości fundatorów (i beneficjentów) w dokumentach założycielskich fundacji.

Fundacja, zarówno polska, jak i zagraniczna, może być również świetną tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami. Kapitał wnoszony do fundacji przez fundatora nie podlega bowiem windykacji. Dłużnik może więc schować w fundacji swoje dobra. Problem w tym, że sądy w niektórych krajach mogą zakwestionować oświadczenie woli fundatora o wniesieniu majątku do fundacji z uwagi na to, że zostało ono dokonane z pokrzywdzeniem wierzyciela.

Fundator może przy pomocy fundacji ochronić majątek przed… prawowitymi spadkobiercami. Co prawda jest to wyjątkowa i rzadka sytuacja, ale z pewnością od czasu do czasu występująca. Warto więc wiedzieć, że spadkobiercy fundatora, który przekazał cały swój majątek do fundacji, będą mieć prawo tylko do tych świadczeń, które zostały określone. Ponieważ majątek fundacji nie jest wliczany do masy spadkowej. Przy tym, co ważne, spadkobiercy nie muszą mieć wpływu na bieżącą działalność fundacji. W dodatku nawet jeśli liczba spadkobierców po śmierci fundatora wzrośnie, to i tak pełne prawo do majątku będzie mieć fundacja (a prawo do dysponowania nim – odpowiedni organ fundacji, najczęściej rada lub zarząd).

Warto także pamiętać, że założenie fundacji w jurysdykcji takiej, jak Malta, Luksemburg czy Liechtenstein, daje szansę na lokowanie majątku w bankach zupełnie innej jurysdykcji. Po takim ruchu dostęp do najznamienitszych banków austriackich lub szwajcarskich staje się o wiele łatwiejszy.

PDOP (podatek dochodowy od osób prawnych)

Tylko wtedy, gdy ściśle odpowiadają one sformułowaniom zawartym w przepisie o zwolnieniu od podatku, możliwe jest skorzystanie z niego. Takie stanowisko przedstawił NSA, wskazując, że cele statutowe jednostki non profit uprawniające ją do zwolnienia z podatku, muszą być wprost określone w statucie. Nie podlegają one żadnej wykładni. W rozpatrywanej sprawie stowarzyszenie faktycznie prowadziło działalność wymienioną w przepisie (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT), jednak zdaniem NSA w obliczu braku precyzyjnych zapisów w statucie nie ma to żadnego znaczenia dla zwolnienia z podatku dochodowego (sygn. akt III SA 3422/01).

Trzeba więc uważać przy interpretacji i ocenie aktualności statutu swojej organizacji. Organizacje często popełniają błędy właśnie przy interpretacji tego, co mieści się w ich działalności statutowej i może podlegać zwolnieniu. Zdarza się też tak, że organizacja rozszerza swoją działalność, ale nie zmienia zapisów o celach w statucie.

Trzeba pamiętać, że w kwestii opisywanych zwolnień poglądy organów podatkowych są restrykcyjne, tytułem przykładu można wskazać pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-146/08-3/AS) z 22 stycznia 2009 r., gdzie czytamy:

„(…) warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ustalenie, czy cele przewidziane w statucie Instytutu mieszczą się w katalogu celów wymienionych w tym przepisie. Określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych musi być precyzyjne, jasne i nie budzące wątpliwości, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu. Podkreślić przy tym należy, że wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są wyjątkiem (…). Nie można w tym zakresie stosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego na pokrywanie wydatków związanych z działalnością podmiotów. Wydatkowanie zatem części dochodu na inne cele lub na nabycie środków trwałych niesłużących bezpośrednio realizacji celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, nie może być objęte przedmiotowo zwolnieniem (…)”.

Nawet, jeśli przeznaczenie dochodów spełnia wymienione wcześniej warunki to są sytuacje, gdy zwolnienie to nie ma zastosowania do dochodów organizacji:

Jakie korzyści podatkowe daje fundacja?

W pewnych okolicznościach fundacja – zarówno ta założona w Polsce, jak i w dowolnym niemal państwie o korzystnym systemie podatkowym – może stanowić bardzo korzystną podatkowo formułę prowadzenia działalności. Może być też tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami oraz narzędziem planowania sukcesji majątkowej.

Należy pamiętać, że wnoszenie środków do specyficznego podmiotu, jakim jest fundacja prawa polskiego jest dużo bardziej efektywne podatkowo niż wspomaganie spółki prawa handlowego gotówką bądź aportem. Czemu? Bo nabycie przez fundację, na drodze darowizny, praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn, o czym mówi art. 16 ustawy o fundacjach!

Poza tym fundacja, odpowiednio „ustawiona” (ustrukturyzowana), nie zapłaci ani złotówki podatku dochodowego od swojej działalności. Wolne od podatku są bowiem dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, czy ochrony środowiska. Przepisy prawa polskiego odnoszące się do fundacji nie mówią nic o tym, że cele statutowe mają być jedynymi celami działalności. Prawa do ulgi podatkowej nie są więc uzależnione od intensywności działalności gospodarczej osoby prawnej. Są jednak uzależnione od tego, jak bardzo kosztochłonna jest działalność statutowa fundacji.

Zysk wypracowywany w ramach działalności gospodarczej fundacji może zostać przeznaczony na pokrycie kosztów funkcjonowania fundacji. To oznacza, że fundator ma bardzo dużą elastyczność w gospodarowaniu środkami fundacji.

Osoby zamożne, które interesują się inwestowaniem na giełdzie powinny pamiętać, że dochód fundacji przeznaczony na jej cele statutowe jest zwolniony z podatku dochodowego, tak że można go wykorzystać na lokatę kapitału przez nabycie papierów wartościowych. Zatem fundacja jest świetnym wehikułem do inwestowania w akcje spółek notowanych na parkietach, w Polsce i za granicą!

Osoby, które zdecydują się na założenie fundacji polskiej muszą jednak pamiętać, że nie można wykorzystać fundacji jako podmiotu wykonującego jedynie działalność gospodarczą. Nie można zatem zaniedbać realizacji celów umieszczonych w statucie fundacji.

Fundacja zagraniczna (funkcjonująca najczęściej jako fundacja prywatna) daje jeszcze większe możliwości jeśli chodzi o korzystne opodatkowanie dochodów. Od początku 2015 roku obowiązuje prawo, które daje polskiemu fiskusowi możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych w zagranicznych spółkach kontrolowanych. Podmiotu typu fundacja nie można jednak zaklasyfikować jako spółki. Oczywiście, na wszelki wypadek, dobrze jest założyć taką fundację w kraju, który niekoniecznie ma ściśle uregulowany status wymiany informacji podatkowej z Polską. W zależności od kraju, w którym została założona taka forma prawna, będzie ona całkowicie lub częściowo zwolniona z podatku.

Warto zwrócić uwagę, że wiele państw o korzystnych systemach podatkowych, zazwyczaj nie ujawnia tożsamości fundatorów (i beneficjentów) w dokumentach założycielskich fundacji.

Fundacja, zarówno polska, jak i zagraniczna, może być również świetną tarczą chroniącą majątek przed wierzycielami. Kapitał wnoszony do fundacji przez fundatora nie podlega bowiem windykacji. Dłużnik może więc schować w fundacji swoje dobra. Problem w tym, że sądy w niektórych krajach mogą zakwestionować oświadczenie woli fundatora o wniesieniu majątku do fundacji z uwagi na to, że zostało ono dokonane z pokrzywdzeniem wierzyciela.

Fundator może przy pomocy fundacji ochronić majątek przed… prawowitymi spadkobiercami. Co prawda jest to wyjątkowa i rzadka sytuacja, ale z pewnością od czasu do czasu występująca. Warto więc wiedzieć, że spadkobiercy fundatora, który przekazał cały swój majątek do fundacji, będą mieć prawo tylko do tych świadczeń, które zostały określone. Ponieważ majątek fundacji nie jest wliczany do masy spadkowej. Przy tym, co ważne, spadkobiercy nie muszą mieć wpływu na bieżącą działalność fundacji. W dodatku nawet jeśli liczba spadkobierców po śmierci fundatora wzrośnie, to i tak pełne prawo do majątku będzie mieć fundacja (a prawo do dysponowania nim – odpowiedni organ fundacji, najczęściej rada lub zarząd).

Warto także pamiętać, że założenie fundacji w jurysdykcji takiej, jak Malta, Luksemburg czy Liechtenstein, daje szansę na lokowanie majątku w bankach zupełnie innej jurysdykcji. Po takim ruchu dostęp do najznamienitszych banków austriackich lub szwajcarskich staje się o wiele łatwiejszy.

Założenie spółki z o.o.

Fundacja – definicja, najważniejsze informacje

Fundacją nazywamy organizację pozarządową, której podstawę stanowi majątek przeznaczony przez jej założyciela (fundatora) na określony cel społecznie lub gospodarczo użyteczny.

Aktualnie fundacja stanowi jedną z najpopularniejszych form prawnych organizacji pozarządowych. Podlega ona obowiązkowi uzyskania wpisu do KRS i posiada odrębną osobowość prawną. Najważniejszą kwestią związaną z powoływaniem fundacji jest fundator. To od niego zależy wysokość wniesionych środków (na tzw. fundusz założycielski) umożliwiających realizację działań. To fundator zatwierdza pierwszy statut, powołuje członków zarządu. Jakie są plusy i minusy fundacji i czy warto zdecydować się na jej założenie?

Negatywną stroną fundacji z pewnością jest wymóg, aby siedziba znajdowała się w Polsce oraz by realizowane przez nią cele zgodne były z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja ma również obowiązek składania sprawozdania z podejmowanych działań.

Mimo tych minusów wiele osób decyduje się na założenie fundacji. Dlaczego? Ta forma prawna zwolniona jest z opodatkowania przychodu. Realizacja celów określonych w statucie może być pokryta środkami ze zbiórek publicznych oraz dotacji z UE. Sprawia to, że konieczność zakończenia funkcjonowania fundacji z powodu braku środków jest raczej niemożliwa. Jeżeli podmiot posiada status OPP, czyli Organizacji pożytku publicznego, to może pozyskiwać środki z odpisów 1% podatku dochodowego.

Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem fundacji to zapraszamy do kontaktu. Oferujemy kompleksową pomoc w przeprowadzeniu procedury umożliwiającej powołanie fundacji.

Jak założyć fundację? Fundacja zamiast firmy

Jednym ze sposób prowadzenia działalności w Polsce jest fundacja. Jak założyć fundację z działalnością gospodarczą, aby zaoszczędzić na ZUS i podatkach?

Fundacja jest ciekawym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej dla osób, które czują powołanie do działalności społecznej. Biznesową alternatywą dla fundacji jest spółdzielnia socjalna, a społeczną – stowarzyszenie.

Najbardziej znany przykład fundacji to WOŚP. Z wolnościowego podwórka polecam spojrzeć na działalność Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości oraz Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwika von Misesa.

Fundacja – organizacja pozarządowa, która posiada osobowość prawną, powołana do realizowania celów z zakresu użyteczności publicznej. Założycielem fundacji mogą być osoby fizyczne lub prawne. Przepisy określa ustawa z 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W FUNDACJI

Możesz utworzyć fundację tylko dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, natomiast działalność zarobkową fundacja może prowadzić jedynie w rozmiarach służących realizacji tych celów. Mówiąc wprost, fundacja prowadzi działalność gospodarczą aby pozyskać środki na realizację założonych przez siebie celów.

Fundacja powinna pozostawać w ścisłym związku z prowadzoną działalnością fundacji, ale jednocześnie działalność gospodarcza nie może stanowić jedynego jej zadania. Działalność statutowa fundacji jest priorytetowa, a pieniądze zyskane z DG powinny jedynie wspomagać osiąganie celów.

Gdy fundacja zajmuje się wyłącznie prowadzeniem działalności gospodarczej, wówczas istnieje możliwość sądowej ingerencji. Tryb jest określany przez art. 12 ust. 1 ustawy o fundacjach. Były już tego typu sprawy w Sądzie Najwyższym, więc warto dawać sobie sprawę z wagi problemu.

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą:

wydzielając w tym celu osobną jednostkę (zakład), posiadając udziały lub akcje w spółkach prawa handlowego, bez szczególnego wyodrębnienia wewnętrznych struktur.

KTO MOŻE ZAŁOŻYĆ FUNDACJĘ?

Kto może zostać fundatorem, czyli założycielem fundacji? Okazuje się, że może nim być zarówno obywatel polski jak i cudzoziemiec. Zgodnie z ustawą, „fundację mogą ustanowić osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania” (art. 2 ust. 1). Co ciekawe, fundację może powołać także osoba prawna. Może to być np. spółka lub uczelnia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fundatorów było kilku. Może to być kilka osób fizycznych, kilka osób prawnych lub grupa w skład której wchodzą zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Fundator nie musi być aktywnym działaczem fundacji. Jest on zapisany w akcie notarialnym dożywotnio i nie da się tego zmienić. Aby przekonać się o tym dobitnie, warto wiedzieć, że fundatorem może być osoba zmarła. Wystarczy, że w swoim testamencie zapisze majątek z przeznaczeniem na fundację.

ZAŁOŻENIE FUNDACJI KROK PO KROKU

Znane powiedzenie mówi: „Jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie. Jeśli masz pieniądze – załóż fundację”. Czy trudno jest założyć fundację z działalnością gospodarczą? Nie, aby założyć fundację należy wykonać kilka czynności. Do Ciebie jako fundatora należy wykonanie 3 kroków:

sporządzenie aktu fundacyjnego (oświadczenia woli), określenie funduszu założycielskiego (majątek), opracowanie statutu fundacji.

Na koniec musisz zarejestrować fundację w KRS.

1. Akt fundacyjny, czyli oświadczenie woli

W celu założenia fundacji konieczne jest sporządzenie aktu fundacyjnego, zwanego też oświadczeniem woli. Akt fundacyjny musi zostać potwierdzony notarialnie, za co notariusz pobiera taksę. Wysokość taksy jest uzależniona od majątku, jaki fundator włoży „na start” w fundację. Przy wkładzie na poziomie 3000 zł, taksa wynosi 123 zł brutto, natomiast przy wkładzie 2 mln, taksa to 10 tys. zł.

Maksymalne stawki taksy notarialnej od poszczególnych wartości ustala Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148, poz. 1564 z późn. zm.). Wyjątkiem jest sytuacja, w której ustanowienie fundacji następuje poprzez zapisy w testamencie. Wówczas nie jest potrzebny akt notarialny.

Stawki taksy notarialnej

Wartość funduszu założycielskiego Maksymalna stawka taksy notarialnej do 3 000 zł 100 zł powyżej 3 000 zł do 10 000 zł 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł powyżej 10 000 zł do 30 000 zł 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł powyżej 30 000 zł do 60 000 zł 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł powyżej 2 000 000 zł 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów Ustawy z dn. 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7 500 zł.

Co musi zawierać oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji:

cel/cele powstania fundacji,

majątek przeznaczony na jego/ich realizację.

W oświadczeniu woli ministra istnieje możliwość wskazania ministra, które będzie sprawował nadzór nad fundacją. W tym przypadku należy przyjrzeć się celom fundacji i wskazać ministra, który posiada zbieżny zakres działania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wskazać ministra na etapie rejestracji w KRS. Zobacz przykładowy akt fundacyjny.

2. Co może być majątkiem fundacji?

Fundusz założycielski fundacji powstaje poprzez włożenie do fundacji majątku przez fundatora lub fundatorów. Celem funduszu jest umożliwienie fundacji realizacji celu określonego w statucie. Majątkiem włożonym do fundacji mogą być:

pieniądze,

papiery wartościowe,

rzeczy ruchome i nieruchome.

Nie można określić majątkiem ograniczonych praw rzeczowych, jak hipoteka, zastaw, prawa autorskie czy wierzytelności. Natomiast można je wnieść do fundacji obok wskazanych ustawowo wkładów majątkowych.

Jeśli fundacja nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, to fundusz założycielsko może opiewać na 500 – 1000 zł. Nie mniej w przypadku zamiaru podjęcia działalności, a taki przykład rozważamy, majątek powinien wynosić ponad 2000 zł. W tym przypadku rozdziela się 1500 zł na działalność statutową i np. 1000 zł na działalność gospodarczą. Środki na działalność statutową muszą być wyższe, aniżeli na działalność gospodarczą. Przekazanie majątku odbywa się po wpisaniu fundacji do KRS.

3. Sporządzenie statutu fundacji

Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację musi wynikać ze statutu. To w statucie powinny zostać wskazane rodzaj i zakres prowadzonej działalności. Możliwość prowadzenia przez fundację działalności zarobkowej najlepiej przewidzieć podczas otwierania fundacji. Na szczęście, jeśli statut nie zawiera takich postanowień, zawsze można go zmienić. Wówczas jednak fundacja musi wskazać minimalne środki przeznaczone na działalność gospodarczą w wysokości jednego tysiąca złotych.

Fundacja, która prowadzi DG, musi zostać zarejestrowana w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) w rejestrze przedsiębiorców. Wówczas rodzaj działalności określisz korzystając z listy PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przy zakładaniu fundacji podstawowym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności jest: PKD 94.99.Z – Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Organem, który co do zasady kieruje działalnością fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz jest zarząd. W przypadku wyodrębnienia osobnej jednostki, kierowanie nią może być powierzone innemu podmiotowi, który jednak nadal odpowiada przed zarządem fundacji.

Pozostałe kwestie, które powinny znaleźć się w statucie fundacji

nazwa fundacji – w nazwie fundacji, która prowadzi działalność gospodarczą, powinno znaleźć się określenie „fundacja” lub skrót np. „fund.”. siedziba, majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności, skład i organizacja zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia zarządu.

Oprócz zarządu, który jest obowiązkowy, w statucie fundacji możesz określić inne organy:

rada fundatorów (zgromadzenie fundatorów),

rada nadzorcza i/lub komisja rewizyjna – kontrola i nadzór nad sprawozdaniami zarządu. Skład nie może pokrywać się zarządem,

rada programowa – doradcza, wskazuje kierunki działalności fundacji.

Każda fundacja posiada swoje cele, które może wybrać spośród katalogu otwartego, znajdującego się w art. 1 ustawy o fundacjach. Przykładowe cele fundacji:

ochrona zdrowia,

rozwój gospodarki i nauki,

oświata i wychowanie,

kultura i sztuka,

opieka i pomoc społeczna,

ochrona środowiska,

opieka nad zabytkami.

Zobacz, jak wygląda statut fundacji, na przykładzie Instytutu Edukacji Ekonomicznej Ludwika von Misesa: klik.

4. Rejestracja fundacji w KRS

Ostatnim etapem rejestracji jest wizyta w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Fundacja, która będzie prowadziła działalność, zostanie wpisana do dwóch rejestrów KRS:

rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, rejestr przedsiębiorców.

Rejestrując fundację w obu rejestrach, opłata sądowa wyniesie 500 zł. Do tego należy doliczyć obowiązek ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co kosztuje 100 zł. Łącznie koszty zamkną się w 600 zł. Razem z wnioskiem o rejestrację, fundacja otrzyma REGON i NIP.

Wzory dokumentów potrzebnych do rejestracji fundacji w KRS znajdziesz w zakładce dokumenty. Są to:

główny formularz KRS-W20, załączniki: KRS-WM, KRS-WF i KRS-WK.

STRONA INTERNETOWA DLA FUNDACJI

Od strony internetowej zaczyna się dzisiaj otwieranie działalności. Bez strony www, fundacja będzie miała ciężko zdobyć zaufanie i status profesjonalnej. Koszt utworzenia strony internetowej to przeważnie od 600 zł za stronę wizytówkę do 1800 zł za sklep internetowy. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z porad jak stworzyć stronę www dla firmy.

Ewentualnie zlecić utworzenie strony www profesjonalistom. W tym miejscu mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Zamawiając stronę internetową dla swojej firmy przez serwis xzt.pl dostaniesz 10% rabatu. Wystarczy, że podasz kod rabatowy: niepoddawajsie.

PODATKI I KSIĘGOWOŚĆ W FUNDACJI

Założenie działalności gospodarczej przez fundację wiąże się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych oraz prowadzenia pełnej księgowości.

Księgi rachunkowe fundacji obejmują:

dziennik,

księgę główną,

księgi pomocnicze,

zestawienia obrotów i sald,

kont księgi głównej,

salda kont ksiąg pomocniczych,

wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje się w sprawozdaniu finansowym. Według art. 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości, fundacja posiadająca status OPP ma możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości. Musi spełnić jednak kilka warunków, m.in. przychody z prowadzonej działalności za rok ubiegły nie mogą przekroczyć 100 000 zł.

Jeśli zdecydujesz się prowadzić księgowość fundacji w formie uproszczonej ewidencji, musisz zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Zwolnienia podatkowe

W przypadku podatków, fundacja będzie musiała płacić podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek VAT (jeżeli będzie jego płatnikiem). Gdy fundacja sprzedaje towary i usługi na rzecz osób fizycznych, musi prowadzić ewidencję obrotu i należnego podatku za pomocą kasy fiskalnej.

Ustawodawca przewidział również preferencje podatkowe dla fundacji. Wynikają one z z art. 17 ust. 1 pkt 4 i 6c ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. I tak na przykład dochód fundacji przeznaczony na jej cele statutowe jest zwolniony z podatku dochodowego. Ponadto nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Konstruując statut fundacji warto pamiętać o wpisaniu celów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Wówczas dochód będzie zwolniony z opodatkowania.

Fundacja a ZUS

Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., fundacja daje spore możliwości ominięcia ZUS-u. Wszystko dzięki temu, że większość fundatorów otrzymuje wynagrodzenia z tytułu powołania. Natomiast powołanie nie jest tytułem do opłacania składek. Składki ZUS dla przedsiębiorców rosną z roku na rok, zatem ta możliwość będzie cenna dla każdego, kto chce oszczędzać samodzielnie na emeryturę.

Fundator jako osoba fizyczna nie musi opłacać składek, do momentu zatrudnienia w fundacji na podstawie umowy o pracę lub zlecenie. Fundacja przeważa nad spółką z o.o., w której możliwość ominięcia ZUS-u jest dostępna tylko dla spółki wieloosobowej. W przypadku fundacji wystarczy jeden fundator.

Podsumowując powołanie na mocy uchwały walnego zebrania członków stowarzyszenia na członka zarządu stowarzyszenia nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych w myśli art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Członek zarządu może pełnić swą funkcję na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego jakim jest powołanie w myśli przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach bez konieczności zawierania dodatkowej umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej. W konsekwencji, gdy członek zarządu pełni swą funkcję wyłącznie na podstawie powołania, to po stronie stowarzyszenia jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne nie powstaje obowiązek naliczania, potrącania i odprowadzania od wynagrodzenia takiego członka zarządu składek na te ubezpieczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku w decyzji nr 494 z 6 grudnia 2016 roku o nr DI/100000/1196/2016/

Status Organizacji Pożytku Publicznego

Uzyskanie statusu OPP wymaga spełnienia wymogów określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wówczas fundacja również będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, ale tylko w formie dodatkowej w stosunku do działalności pożytku publicznego. Zakresy tych działalności nie mogą się pokrywać.

Fundacja, która posiada status organizacji pożytku publicznego posiada szerszy zakres preferencji podatkowych. Ponadto, może pozyskiwać dodatkowe środki z tzw. 1% podatku dochodowego.

JAK WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z FUNDACJI?

Fundacja działa pod kątem wypłacania pieniędzy na podobnych zasadach co spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Możesz więc wypłacić pieniądze z fundacji m.in. za:

wynagrodzenie członka zarządu,

dzierżawę lub najem,

umowę o pracę,

umowę zleceni i UoD,

wykonując zlecenia na zasadzie działalności gospodarczej.

W statucie fundacji fundator określa zasady jej działania. Może to być na przykład określenie wynagrodzenia dla prezesa, członka zarządu, skarbnika itd. Ponadto fundacja może wydzierżawiać różne rzeczy od osób fizycznych, opłacać usługi wykonywane przez osoby posiadające działalność gospodarczą lub na podstawie umowy o dzieło czy też zlecenie.

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA FUNDACJĘ?

Oprócz prowadzenia działalności gospodarczej i odpłatnej działalności pożytku publicznego, fundacja ma możliwość pozyskania pieniędzy z kilku innych źródeł. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

Obrotny fundator potrafi zadbać o finanse fundacji, nie tylko prowadząc działalność, ale także sięgając po środki publiczne. Przydatna do tego będzie wiedza z dziedziny fundraisingu.

Fundraising. Pierwszy polski praktyczny podręcznik – Maciej Gnyszka

Kup w księgarni

Jest to pierwsze w Polsce kompleksowe opracowanie tematu fundraisingu, czyli zdobywania pieniędzy na działalność organizacji. Autor przedstawia strategie i sposoby na skuteczne zdobywanie środków od osób indywidualnych i prawnych. Tego typu działalność jest cenna w każdej organizacji, która chce spełniać misję społeczną i mieć na to środki.

PLUSY I MINUSY FUNDACJI

Każda forma prowadzenia działalności ma swoje mocne i słabe strony. Przed założeniem warto je poznać, aby dokładnie przemyśleć decyzję.

PLUSY (+)

MINUSY (-)

Możliwość pozyskania środków z innych źródeł Wyższe niż w przypadku stowarzyszenia koszty założenia + pełna księgowość Zwolnienia podatkowe Konieczność prowadzenia działań nie tylko biznesowych, ale i społecznych Łatwa procedura zakładania i rejestracji fundacji Nakaz rachunkowego odróżniania działalności gospodarczej i społecznej Opcja założenia fundacji przez 1 osobę Coroczne sprawozdanie finansowe

O opinię na temat zalet i wad prowadzenia fundacji zapytałem Marka Wójcika, prezesa fundacji Pasja Nauki:

Warto pamiętać, że zyski z działalności gospodarczej muszą pójść na działania statutowe fundacji i nie można ich sobie wypłacić w formie czystego zysku jak dywidendę w spółce. Ponadto fundacja oznacza pełną księgowość, ale daje też możliwość rozliczenia CIT raz w roku, jeśli nie ma dużej ilości operacji. Oczywiście bycie prezesem fundacji dużo lepiej brzmi niż bycie przedsiębiorcą na DG, ale może wprowadzać ludzi w błąd, że robisz rzeczy tylko niekomercyjnie.Marek Wójcik, prezes fundacji Pasja Nauki

PODSUMOWANIE I OCENA

Fundacja jest niewątpliwie atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Choć zawiera pewne obostrzenia, wydaje się być bardzo elastyczna i korzystna podatkowo. Wybierając pomiędzy spółdzielnią socjalną, stowarzyszeniem a fundacją, zdecydowanie warto postawić na fundację. Zwłaszcza, gdy oprócz działalności społecznej i edukacyjnej chcesz zarabiać pieniądze.

Fundacja zamiast firmy? Dlaczego nie!

Po co zakłada się fundacje? Dziedziczenie, podatki i ochrona przed wierzycielami

Fundacja w prawie polskim

Na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. fundacja może być ustanowiona dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych (m. in. ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami). Oświadczenie woli o założeniu fundacji (akt założycielski) powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego i wskazywać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów. Jej działalnością kieruje zarząd, który reprezentuje fundację na zewnątrz.

Korzyści podatkowe

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych dochody fundacji (jako dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, ochrony środowiska, ochrony zdrowia i pomocy społecznej – w części przeznaczonej na te cele) są zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie z CIT obejmuje tylko te środki, które zostają przeznaczone na cele statutowe, bardzo ważne jest właściwe określenie tych celów i takie wydatkowanie środków, które zmierza do ich osiągnięcia.

Czytaj również: “Fundacje korporacyjne w Polsce”

Osoby fizyczne mogą od dochodów odliczyć darowizny przekazane fundacjom mającym status organizacji pożytku publicznego, nie więcej jednak niż 6 proc. dochodu. Co ważne, sama fundacja, która dostaje pieniądze, rzeczy ruchome lub prawa majątkowe w formie spadku, zapisu lub darowizny, nie płaci podatku od spadków i darowizn. Takie dokapitalizowanie fundacji nie podlega opodatkowaniu podatkowi spadkowemu ani dochodowemu.

Ochrona przed wierzycielami

W przeciwieństwie do spółek kapitałowych, fundacja nie ma wspólników ani udziałowców, wobec czego nie istnieją żadne prawa majątkowe osób trzecich powiązane z fundacją. Oznacza to, że w przypadku uzyskiwania przez fundację dochodów, nie powstają u nikogo żadne uprawnienia z tytułu prawa majątkowego jakim jest np. udział w kapitale zakładowym spółki (prawo do dywidendy). Majątek przekazany fundacji staje się jej majątkiem.

Przy odpowiedniej konstrukcji organizacyjno-prawnej fundacji fundator może nadal w pewien sposób zachować dostęp do majątku, który wniósł do fundacji. Chodzi tu o podejmowanie decyzji zarządu fundacji o kierunkach wykorzystania, w tym wydatkowania środków na realizację celów fundacji. Konsekwencją wniesienia składników jego majątku do fundacji jest często niemożliwość dochodzenia z tego majątku roszczeń majątkowych wobec fundatora, gdyż aktywa te nie są już przecież majątkiem fundatora. Fundacja nie ma udziałów, którym można przyporządkować prawo majątkowe fundatora, z którego można by ewentualnie prowadzić egzekucję.

Oczywiście należy tu mieć na względzie ewentualne uprawnienia przysługujące wierzycielowi z tytułu tzw. „skargi pauliańskiej” (uznania czynności dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną w ciągu 5 lat od daty tej czynności). Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystując fundację do (ograniczonego) prowadzenia działalności gospodarczej, majątek fundacji (do którego w dalszym ciągu w pewnym stopniu ma dostęp fundator) jest chroniony przed ryzykiem windykacji ze strony wierzycieli fundatora.

„Rozporządzenie na wypadek śmierci”

Założenie fundacji może być świetną alternatywą w stosunku do testamentu, jako że zabezpiecza majątek fundatora dla jego potencjalnych spadkobierców. Zagadnienie to omawiamy na przykładzie austriackiego modelu „fundacji prywatnej” (Privatstiftung).

Prawo austriackie, obok fundacji zakładanych i prowadzonych w analogiczny sposób jak w Polsce, przewiduje specyficzną konstrukcję „fundacji prywatnej” (Privatstiftung). Może być ona założona przez fundatora w dowolnym prawnie dopuszczalnym celu (np. w celu zarządzania i dbania o majątek fundatora). W przeciwieństwie do fundacji utworzonej zgodnie z polskimi przepisami, fundacja prywatna nie musi realizować żadnych celów społecznie lub gospodarczo użytecznych.

Wprowadzenie do austriackiego ustawodawstwa w 1993 r. instytucji „fundacji prywatnej” miało powstrzymać patologię polegającą na transferowaniu majątku z Austrii do zagranicznych fundacji. Dodatkowo, dzięki ustawie o prywatnych fundacjach, stworzono w Austrii korzystne warunki do lokowania tutaj zagranicznego kapitału. W przeciwieństwie do polskiego podatku od spadków i darowizn jego austriacki odpowiednik był na tamten czas (jak również jest obecnie) dużo wyższy i nie przewidywał zwolnień, co również skłoniło do wprowadzenia nowych przepisów.

Chodziło o stworzenie struktury majątkowej mogącej zabezpieczyć spadkobierców fundatora. Założenie było następujące: z majątku wniesionego do fundacji będą mogły korzystać przyszłe generacje fundatora, bez potrzeby przenoszenia tego majątku poprzez dziedziczenie, co wiązało się z opodatkowaniem oraz ewentualnymi sporami sądowymi dotyczącymi spadku.

Austriacka ustawa o fundacjach prywatnych szczegółowo reguluje kwestie tworzenia, organizacji, funkcjonowania i likwidacji fundacji prywatnych (wzorem przepisów dotyczących spółek handlowych). W przypadku śmierci fundatora muszą istnieć szczegółowe zasady ewentualnej możliwości zmiany oświadczenia fundatora, wyboru organów prowadzących sprawy fundacji lub też przekazania majątku fundacji w przypadku jej likwidacji.

Zgodnie z ustawą o fundacjach prywatnych prawem majątek fundacji musi wynosić przynajmniej 70 tys. euro. Ustawa o fundacjach prywatnych wprowadza instytucję beneficjenta (Begünstigter), któremu przysługują określone świadczenia ze strony fundacji prywatnej oraz uprawnienia nadzorcze. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj możliwość nieujawniania beneficjenta w aktach rejestrowych fundacji prywatnej (beneficjent jest ujawniony jedynie w dodatkowym dokumencie „Stiftungszusatzurkunde” który nie jest składny do sądu rejestrowego).

Ważne jest, że fundacja może zostać rozwiązana tylko i wyłącznie, jeżeli taka możliwość przewidziana zostanie w akcie założycielskim (oświadczeniu fundatora) fundacji prywatnej, jak również fundatorem nie jest osoba prawna.

Korzyści z założenia fundacji prywatnej w Austrii

Zaletą fundacji prywatnej jest znaczna swoboda działań i realizacji celów fundatora – co do określenia zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak też celu, dla którego zostaje ona powołana. Prywatna fundacja austriacka może okazać się skutecznym sposobem zabezpieczenia majątku dla następców prawnych fundatora. Do tego dochodzą korzyści podatkowe, jak również płynące z niezależności majątku fundacji od samej osoby fundatora.

Koncepcja fundacji prywatnej przejawia się w założeniu, że fundator powierza jej swój majątek, celem jego dalszego rozdysponowania zgodnie z wolą fundatora i na zasadach przez fundatora określonych. Fundacja prywatna jest więc dobrym narzędziem:

zagospodarowania dużego majątku;

optymalizacji podatkowej w zakresie transferu przyszłych zysków z przedsiębiorstw, których udziałowcem jest fundacja;

uniknięcia odpowiedzialności majątkowej fundatora (majątek przeniesiony do fundacji pozostaje bezpieczny co do ewentualnej egzekucji, niezależnie od aktualnej sytuacji majątkowej fundatora).

Fundacja prywatna nie może, co do zasady, prowadzić działalności gospodarczej. Dlatego też fundacje czerpią swoje zyski często z dochodów pasywnych, m. in. dywidendy z udziału w zyskach spółek kapitałowych. Fundacja prywatna może zostać wykorzystana jako udziałowiec innej spółki kapitałowej w jakimkolwiek kraju. Struktura holdingowa lub korporacyjna zależeć będzie od możliwości optymalizacji podatkowej oraz zapisów umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Fundacje prywatne podlegają w Austrii opodatkowaniu na trzech płaszczyznach. W pierwszej kolejności opodatkowany jest majątek wnoszony do fundacji stawką podatkową 2,5 procent. Natomiast w przypadku polskich fundacji wniesienie do nich majątku nie podlega żadnemu podatkowi.

Jeżeli chodzi o bieżącą działalność, to zwolnione z podatku od dochodów są dochody uzyskane z dywidendy z tytułu udziału w zysku austriackiej spółki kapitałowej. W pozostałym zakresie dochody austriackiej fundacji prywatnej podlegają podatkowi dochodowemu w wysokości 25 proc. dochodów.

Wypłaty na rzecz beneficjentów w gotówce będą zgodnie z austriackimi przepisami podatkowymi traktowane tak jak dywidendy, co oznaczać będzie opodatkowanie dla polskiego rezydenta na poziomie 19 proc. dochodu, z uwzględnieniem podatku dochodowego pobranego w Austrii.

Wbrew powszechnym opiniom fundacja nie przynosi więc żadnych szczególnych korzyści podatkowych. Jest za to idealnym instrumentem zabezpieczającym majątek, i to szczególnie chodzi większości fundatorów.

co będzie najlepsze dla Ciebie?

Podjąłeś decyzję o tym, że zakładasz własną organizację pozarządową. Masz już nazwę i wiesz, co chcesz robić. Ale Ciągle zastanawiasz się, jaką formę prawną wybrać. Co jest lepsze? Fundacja czy stowarzyszenie? W tym tekście pokażę Ci plusy i minusy jednej i drugiej formy prawnej.

Twój wybór jest szerszy niż „fundacja czy stowarzyszenie”

Pamiętaj, że fundacja i stowarzyszenie to nie jedyne formy prawne, w ramach których możesz wnioskować o dotację i prowadzić działalność pożytku publicznego. W polskim systemie prawnym funkcjonują również następujące typy organizacji pozarządowych:

stowarzyszenia zwykłe,

związki stowarzyszeń i stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego,

kluby sportowe,

koła gospodyń wiejskich,

kościelne osoby prawne,

spółdzielnie socjalne osób prawnych i osób fizycznych,

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością non-profit.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o działalności organizacji przeczytaj tekst pt.: „Co to jest NGO?”

Co wybrać?

Polski system prawny rozróżnia bardziej kolektywne formy prawne, które angażują większą ilość osób oraz te, które wymagają mniejszej ilości osób. Do takich podmiotów zaliczamy fundacje, spółdzielnie socjalne osób prawnych i spółki z o.o. non-profit. W tych podmiotach musisz powołać zarząd (min. 2 osoby). Jeżeli masz taką potrzebę to możesz w nich powołać również inne ciała – np. radę, ale nie musisz tego robić.

Z kolei w stowarzyszeniach i związkach stowarzyszeń zawsze musisz mieć zarząd i komisję rewizyjną. Oznacza to, że do celów prowadzenia stowarzyszenia musisz zaangażować co najmniej 4 osoby. A jeszcze lepiej będzie jeżeli zaangażujesz 6 osób. (3 osoby do zarządu i 3 do komisji rewizyjnej). Pamiętaj też, że, aby założyć stowarzyszenie musisz mieć min. 7 członków założycieli (osoby fizyczne), a związek stowarzyszeń – min. 3 osoby prawne.

Kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich i kościelne osoby prawne prowadzące działalność pożytku publicznego są specyficznymi typami organizacji. Są one powoływane w konkretnych sytuacjach i wśród konkretnych grup osób. W ciągu 15 lat pracy w organizacji infrastrukturalnej nie słyszałam, aby ktoś chciał utworzyć nowy klub sportowy. Przyczynia się do tego fakt, że te typy NGO nie mogą aplikować do wszystkich konkursów grantowych i mają inne ograniczenia prawne związane z możliwością ich finansowania.

Jednak najciekawszym i najdziwniejszym podmiotem jest spółdzielnia socjalna osób fizycznych. Aby ją założyć będziesz potrzebował zaangażować min. 5 osób wykluczonych społecznie zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. To też jest najtrudniejszy podmiot do prowadzenia i do rozwijania.

Podsumowując, pierwszym kryterium, jakie musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszej formy prawnej dla Twojej organizacji jest ilość osób, które możesz zaangażować do zasiadania w organach podmiotu.

Wpływ na sposób podejmowania decyzji

W zależności od ilości osób i zależności pomiędzy nimi organizacje pozarządowe dzielimy na te, w których można samodzielnie działać i te, w których decyzje są podejmowane kolektywnie. Do NGO, w których można „być sobie panem” zaliczamy niektóre fundacje i spółki z o.o. Cała reszta typów organizacji wymaga dbania o to, aby decyzje były podejmowane przez wszystkich członków zarządu. Dodatkowo, jeżeli w Twojej organizacji będzie rada lub komisja rewizyjna, część decyzji będzie zatwierdzana przez te organy.

Obowiązki sprawozdawcze

Każdy typ organizacji pozarządowych ma multum różnych obowiązków sprawozdawczych. O nich nie będę teraz pisać, gdyż z pewnością zniechęci Cię to do założenia własnej organizacji 🙂 Jednak musisz wiedzieć, że są typy podmiotów, w których co roku musisz zorganizować walne zebranie członków lub wspólników. Do nich zaliczamy stowarzyszenia, związki stowarzyszeń i spółki oraz spółdzielnie socjalne. W przypadku długo działających podmiotów z dużą ilością nieaktywnych członków, jest to jeden z najbardziej irytujących obowiązków prowadzenia organizacji pozarządowej. Bez wymaganej liczby członków na walnym zebraniu nie można zmienić statutu, ani zlikwidować podmiotu. I nie ma nic smutniejszego niż zebranie, na które z 20 zapisanych osób przychodzi 5, a składki płaci 2…

W Fundacji nie posiadającej Rady nie musisz organizować takich corocznych spotkań członków, których fundacja nie posiada. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak założyć fundację nie posiadającą rady przeczytaj ten artykuł. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy warto mieć fundację bez rady polecam ten tekst.

Koszt założenia organizacji

Do kosztów założenia organizacji zaliczamy koszt KRS, notariusza i ew. wpłaty założyciela/ fundatora na nowy podmiot.

Opłaty w KRS

Te opłaty są stałe. I tak:

nie ponosisz kosztów w KRS w celu założenia stowarzyszenia zwykłego, klubu sportowego niewpisanego do KRS, koła gospodyń wiejskich lub kościelnej osoby prawnej. Te podmioty nie są wpisane do KRS .

w celu założenia stowarzyszenia zwykłego, klubu sportowego niewpisanego do KRS, koła gospodyń wiejskich lub kościelnej osoby prawnej. . w przypadku zakładania stowarzyszenia i związku stowarzyszeń nie wpisanych do rejestru przedsiębiorców (tj. nie prowadzące działalności gospodarczej) nie ponosisz opłat. Te podmioty są zwolnione z opłat .

nie wpisanych do rejestru przedsiębiorców (tj. nie prowadzące działalności gospodarczej) nie ponosisz opłat. . jeżeli chcesz założyć fundację nie prowadzącą działalności gospodarczej to będzie Cię to kosztowało 250 zł , ale możesz ubiegać się o zwolnienie . Z tym, że sąd nie musi uwzględnić Twojej prośby.

, . Z tym, że sąd nie musi uwzględnić Twojej prośby. w przypadku spółdzielni socjalnych, spółek i fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą i wpisaną do rejestru przedsiębiorców opłata jest stała i wynosi 500 zł oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG).

Powyższy podział podmiotów jest taki sam w przypadku dokonywania zmian w KRS, który jest darmowy w przypadku stowarzyszeń, a najdroższy w przypadku NGO prowadzących działalność gospodarczą.

Koszt notariusza i inne opłaty

Koszt opłaty notarialnej jest ponoszony w przypadku fundacji i spółek. W zależności od terminu i miejsca podpisania aktu notarialnego koszt może się wahać od 150 – ok. 500 zł. Jeżeli notariusz będzie przygotowywał za Ciebie statut lub taką umowę spółki oraz zgłaszał podmiot do KRS to koszt może być jeszcze wyższy.

Kolejnym kosztem, który będziesz musiał ponieść zakładając fundację, spółkę lub spółdzielnię socjalną jest wniesienie kapitału założycielskiego. Wysokość wkładu określa statut lub umowa spółki, co potwierdza się w akcie notarialnym.

Odpowiadając na pytanie: „fundacja czy stowarzyszenie”

Dobrze przemyśl to, co chcesz robić i ile osób chcesz zaangażować w swoje działania. Decydując o osobach pamiętaj, że im więcej ich będzie, tym więcej decyzji będziesz musiał podejmować wspólnie z innymi.

Kolejnym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę są aspekty formalno-prawne. Część podmiotów ma ograniczoną sprawozdawczość, część musi wykonywać dodatkowe czynności, aby zgodnie z prawem zamknąć rok obrotowy.

I już ostatnią rzeczą, o której musisz wiedzieć są koszty założenia organizacji. W niektórych przypadkach będą one po prostu wyższe.

ps.

A gdy już założysz Twoją wymarzoną organizację to przeczytaj o tym, gdzie szukać informacji o konkursach grantowych.

키워드에 대한 정보 fundacja zalety i wady

다음은 Bing에서 fundacja zalety i wady 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  그 비스크 돌은 사랑을 한다 1화 | [애니리뷰] 코스 의상을 만들어줘!! 『그 비스크 돌은 사랑을 한다 1화』 상위 257개 베스트 답변
See also  셀프 탈색 팁 | 20년 경력 헤어디자이너가 최초로 알려주는 셀프탈색 팁 229 개의 베스트 답변

See also  Zaświadczenie O Niekaralności Rzeszów | Wysyłanie Dokumentów Przez Epuap / Jak Wysłać Dokumenty Do Urzędu? Krok Po Kroku 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Co #musisz #wiedzieć, #zanim #założysz #fundację


YouTube에서 fundacja zalety i wady 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co musisz wiedzieć, zanim założysz fundację | fundacja zalety i wady, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment