Informacja O Warunkach Zatrudnienia Na 1 2 Etatu | Co Zawiera Informacja O Warunkach Zatrudnienia? Na Webinar Zaprasza Aleksander Kuźniar! 상위 257개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu – Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Centrum Szkoleń Specjalistycznych 이(가) 작성한 기사에는 조회수 73회 및 좋아요 3개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar! – informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Czym jest informacja z artykułu 29 § 3 Kodeksu Pracy? O tym w dzisiejszej odsłonie opowie Aleksander Kuźniar, szkoleniowiec Centrum Szkoleń Specjalistycznych.
00:00:20 – Informacja o warunkach zatrudnienia. Jak jest interpretowana i jakie punkty zawiera?
00:05-50 – Co w przypadku, kiedy w zakładzie pracy nie ma regulaminu?
00:06:45- Informacje o urlopie i okresie wypowiedzenia
Subskrybuj nasz kanał!
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://szkolenia-css.pl/ na której możesz zapoznać się z programem organizowanych przez nas szkoleń stacjonarnych i online.
Odwiedź nasz kanał na Facebooku: https://www.facebook.com/CSS.CentrumSzkolenSpecjalistycznych
#informacjowarunkachzatrudnienia #zatrudnienie #umowa #praca #aleksanderkuzniar #css #centrumszkolenspecjalistycznych #kodekspracy #kp

informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Informacja dodatkowa dla niepełnoetatowca

Informacja o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych … Zamierzamy zatrudnić osobę na 1 2 etatu, która będzie wykonywała pracę …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.vademecumkadrowego.pl

Date Published: 5/5/2021

View: 7755

Informacja o warunkach zatrudnienia – wzór z omówieniem

Ndz. 123456789 …

+ 여기에 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 12/24/2022

View: 6109

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego – Infor.pl

Pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu. Oprócz tego w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia zapisuje, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: kadry.infor.pl

Date Published: 10/12/2021

View: 9196

wzór informacji o warunkach zatrudnienia

1) obowiązujące Pana(Panią) normy czasu pracy wynoszą: ……….. godzin dziennie,……… godzin tygodniowo w pięciodniowym tygodniu pracy;. 2) …

+ 더 읽기

Source: www.senat.gov.pl

Date Published: 12/15/2022

View: 8860

Informacja o warunkach zatrudnienia na 12 etatu wzór

1. proszę o pomoc w sprawie wyliczenia wymiaru urlopu.. § informacja o warunkach zatrudnienia (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie czy w związku …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 9/17/2022

View: 6215

Zatrudnianie niepełnoetatowców

2. I. ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE. 3. 1. Zapis o wymiarze etatu w umowie o pracę … Wymiar urlopu wypoczynkowego w informacji o warunkach zatrudnienia 9.

+ 여기를 클릭

Source: images.iformat.pl

Date Published: 6/12/2021

View: 5753

Co musi się znaleźć w informacji o warunkach zatrudnienia

Jednocześnie informuję, że z uwagi na zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu obowiązujący Pana przeciętny wymiar tygodniowy wynosi 20 godzin”.

+ 더 읽기

Source: www.portalkadrowy.pl

Date Published: 6/26/2021

View: 5084

Norma dobowa niepełnoetatowca to też 8 godzin

4 godziny na dobę i 20 godzin tygodniowo w przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu. A tymczasem norma dobowa i tygodniowa niepełnoetatowca jest taka sama jak …

+ 여기를 클릭

Source: www.biznes-firma.pl

Date Published: 3/18/2022

View: 2751

주제와 관련된 이미지 informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar!
Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar!

주제에 대한 기사 평가 informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu

  • Author: Centrum Szkoleń Specjalistycznych
  • Views: 조회수 73회
  • Likes: 좋아요 3개
  • Date Published: 2022. 2. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=wi6HVq101WY

Jak napisać informację o warunkach zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna przede wszystkim zawierać dane o:
  1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  2. częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  3. wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  4. długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

Czy informacja o warunkach zatrudnienia jest obowiązkowa?

Zgodnie z przepisami kp, pracodawca ma obowiązek nie tylko wręczenia pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia przy zawarciu umowy i nawiązaniu stosunku pracy, lecz również aktualizacji informacji w każdym przypadku, w którym zmieniają się warunki zatrudnienia.

Czy informacja o warunkach zatrudnienia może być w umowie o pracę?

Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę? W umowach o pracę można zawrzeć informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy prawa pracy nie zabraniają takiego rozwiązania.

Co wpisać w innych warunkach zatrudnienia w umowie o pracę?

Inne warunki zatrudnienia w umowie o pracę mogą obejmować w zasadzie wszystkie dodatkowe aspekty, które przysługują pracownikowi lub obowiązują go.

Kiedy pracownik powinien otrzymać informacje o warunkach zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia – podstawowe informacje

Jest to dokument, który należy dostarczyć pracownikowi najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy pracę. Najlepiej sporządzić go w dwóch egzemplarzach, opatrzyć podpisem pracodawcy lub osoby go reprezentującej oraz uzyskać podpis pracownika.

Czy zakres obowiązków pracownika musi być na piśmie?

Przepisy nie narzucają określonego sposobu poinformowania pracownika o jego zobowiązaniach. Zakres może zostać zamieszczony w umowie o pracę lub w innym dokumencie, który nie stanowi części umowy. Nie jest konieczne sporządzanie go w formie pisemnej – ustne wskazówki udzielane przez zatrudniającego również są wiążące.

Jakie informacje pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi na piśmie nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę?

miejsce wykonywania pracy; wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia; wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy.

Jakie informacje zobowiązany jest przekazać pracodawca pracownikowi na piśmie nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę?

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W przypadku braku regulaminu pracy powinni Państwo zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie godzin pory nocnej.

Jak skorygować błędną informację o warunkach zatrudnienia?

W tym celu wystarczy, że wręczy pracownikom dokument (opatrzony aktualną datą), z którego będzie wynikało, że jest to aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia. W jego treści można podać jedynie te dane, które ulegają zmianie.

Jak można ominąć 3 miesięczny okres wypowiedzenia?

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy może zostać wyjątkowo skrócony (najwyżej do jednego miesiąca), jednakże tylko wówczas, gdy wypowiedzenie następuje z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Okresy wypowiedzenia umów zawartych na okres próbny są dużo krótsze.

Jakie warunki muszą być ustalone w umowie o pracę?

Umowa powinna zawierać takie elementy, jak strony umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia, a także warunki pracy i płacy. Warunki pracy to przede wszystkim jej rodzaj, miejsce wykonywania, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia, a także wysokość wynagrodzenia za nią ze wskazaniem jego składników.

Czy dzień rozwiązania stosunku pracy jest dniem pracy?

Jeśli termin jest oznaczony konkretną datą końcową, to upływa on z końcem tego dnia. Tak więc 9 lutego jest jeszcze dniem, w którym pracownik powinien stawić się do pracy.

Jaka jest formą i treść umowy o pracę?

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Jakie informacje powinny być zawarte w umowie o pracę w jakiej formie się ją zawiera w jakim terminie się ją potwierdza?

29 par. 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nim dokument taki określa strony umowy (kim jest pracodawca oraz kim jest pracownik), rodzaj umowy (na czas nieokreślony/określony/na czas wykonywania określonej pracy/na okres próbny/na zastępstwo), datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy.

Czy można zmienić umowę bez wiedzy pracownika?

Z kolei wypowiedzenie zmieniające warunki daje pracodawcy możliwość modyfikacji zapisów umowy bez zgody pracownika. Oczywiście pracownik ma czas na zapoznanie się z nowymi warunkami i może się na nie zgodzić lub nie. Na decyzję ma czas do połowy obowiązującego go okresu wypowiedzenia.

Gdzie jest widoczna informacja o dacie zatrudnienia pracownika?

Informacja o warunkach zatrudnienia w dokumentach

Po zapisaniu dokumentu dostępny będzie w zakładce Dokumenty w oknie Szczegóły pracownika. Dokument zostanie również zapisany w zakładce KADRY » DOKUMENTY i będzie widoczny w folderze danego pracownika.

Jakie warunki muszą być ustalone w umowie o pracę?

Umowa powinna zawierać takie elementy, jak strony umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia, a także warunki pracy i płacy. Warunki pracy to przede wszystkim jej rodzaj, miejsce wykonywania, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia, a także wysokość wynagrodzenia za nią ze wskazaniem jego składników.

Co znajdzie się w rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia – obecny stan prawny

częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę; wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego; obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę; układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Jakie są warunki pracy?

Warunki pracy ogół czynników występujących w organizacji, które związane z charakterem pracy i otoczeniem, w którym jest ona wykonywana. Swoim zakresem obejmują one m.in.: lokalizację firmy, treść pracy, materialne środowisko pracy, czas pracy, urządzenia socjalne.

Informacja dodatkowa dla niepełnoetatowca – www.VademecumKadrowego.pl

Zatrudnianie pracowników na niepełny etat – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1271) z dnia 14.03.2016

Zatrudniliśmy pracownika z ponad 10-letnim stażem pracy na pół etatu, który świadczy pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 4 godziny. W jaki sposób wskazać dobową i tygodniową normę czasu pracy oraz wymiar urlopu wypoczynkowego w informacji o warunkach zatrudnienia dla tego pracownika?

Pracodawca jest obowiązany udzielić zatrudnionemu pracownikowi pisemnej informacji o jego warunkach zatrudnienia ( 3 K.p.). Sporządzenie tej informacji, zwanej informacją dodatkową, powinno nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Wspomniana informacja powinna zawierać dane m.in. o: obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy i wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Pracownika zatrudnionego na część etatu obowiązują ogólne normy czasu pracy wskazane w K.p., tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Obniża się natomiast ich wymiar czasu pracy. Zatem w informacji o warunkach zatrudnienia takich pracowników należy wskazać, co do zasady, normy z art. 129 § 1 K.p. Można też podać (choć nie jest to wymagane) obowiązujący ich wymiar czasu pracy, czyli np. 4 godziny na dobę i przeciętnie 20 godzin w tygodniu, w dniach pracy wynikających z rozkładu.

Jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy, to należy wskazać jego konkretny wymiar. W przypadku pracownika uprawnionego do 26 dni urlopu, zatrudnionego na 1/2 etatu, roczny wymiar tego urlopu wynosi 13 dni, tj. 26 dni × 1/2 etatu. Jeżeli zatrudnienie trwa przez część roku, to wymiar tego urlopu trzeba też ustalić proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Informacja o warunkach zatrudnienia

Obowiązkiem pracodawcy w związku z zawarciem umowy o pracę jest poinformowanie zatrudnionego pracownika o warunkach zatrudnienia w zakładzie pracy. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być przekazana pracownikowi najpóźniej w ciągu 7 dni od podpisania umowy o pracę, nawet jeżeli data rozpoczęcia pracy jest późniejsza (pracownik nie rozpoczął jeszcze pracy). Trzeba także pamiętać, że w trakcie trwania umowy, gdy niektóre jej elementy zmieniają się, wówczas trzeba przekazać pracownikowi nową informację o warunkach zatrudnienia.

Pobierz darmowy wzór Informacji o warunkach zatrudnienia w dwóch formatach: PDF i DOCX

Informacja o warunkach zatrudnienia – forma

Informacja o warunkach zatrudnienia musi mieć formę pisemną i być podpisana przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną. Informacja o warunkach zatrudnienia może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy. Pracownik powinien zostać poinformowany o warunkach zatrudnienia indywidualnie.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jakie dane powinna zawierać informacja o warunkach zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna przede wszystkim zawierać dane o:

obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy, wówczas informacja o warunkach zatrudnienia powinna również zawierać zagadnienia dotyczące:

pory nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętego sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy, przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Pracodawca informuje pracownika o przysługujących mu uprawnieniach w sposób zindywidualizowany i stosowny do konkretnej sytuacji prawnej zatrudnianej osoby.

Planowane zmiany do 1 sierpnia 2022

Zgodnie z projektowanymi zmianami pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania pracowników o warunkach pracy i płacy, czyli o:

innych niż określone w umowie o pracę składnikach wynagrodzenia;

świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych (np. dostępnych u pracodawcy pakietach medycznych, czy sportowych);

zasadach pracy w godzinach nadliczbowych oraz wysokości wynagrodzenia wypłacanego za taką pracę;

zasadach przechodzenia ze zmiany na zmianę (w sytuacji wykonywania przez pracowników pracy zmianowej);

zasadach przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy (w sytuacji wykonywania pracy w wielu miejscach);

procedurach udzielania płatnego urlopu;

procedurach rozwiązania stosunku pracy,

sposobie ustalania długości okresów wypowiedzenia;

prawie do szkoleń.

Pracodawca będzie przekazywał informacje o warunkach zatrudnienia pisemnie. Dopuszczalne będzie informowanie w postaci elektronicznej jednak pod warunkiem umożliwienia pracownikowi wydrukowania oraz przechowywania udostępnionych informacji.

Informacja o warunkach zatrudnienia

Obowiązkiem pracodawcy w związku z zawarciem umowy o pracę jest poinformowanie zatrudnionego pracownika o warunkach zatrudnienia w zakładzie pracy. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być przekazana pracownikowi najpóźniej w ciągu 7 dni od podpisania umowy o pracę, nawet jeżeli data rozpoczęcia pracy jest późniejsza (pracownik nie rozpoczął jeszcze pracy). Trzeba także pamiętać, że w trakcie trwania umowy, gdy niektóre jej elementy zmieniają się, wówczas trzeba przekazać pracownikowi nową informację o warunkach zatrudnienia.

Pobierz darmowy wzór Informacji o warunkach zatrudnienia w dwóch formatach: PDF i DOCX

Informacja o warunkach zatrudnienia – forma

Informacja o warunkach zatrudnienia musi mieć formę pisemną i być podpisana przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną. Informacja o warunkach zatrudnienia może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy. Pracownik powinien zostać poinformowany o warunkach zatrudnienia indywidualnie.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jakie dane powinna zawierać informacja o warunkach zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna przede wszystkim zawierać dane o:

obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy, wówczas informacja o warunkach zatrudnienia powinna również zawierać zagadnienia dotyczące:

pory nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętego sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy, przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Pracodawca informuje pracownika o przysługujących mu uprawnieniach w sposób zindywidualizowany i stosowny do konkretnej sytuacji prawnej zatrudnianej osoby.

Planowane zmiany do 1 sierpnia 2022

Zgodnie z projektowanymi zmianami pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania pracowników o warunkach pracy i płacy, czyli o:

innych niż określone w umowie o pracę składnikach wynagrodzenia;

świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych (np. dostępnych u pracodawcy pakietach medycznych, czy sportowych);

zasadach pracy w godzinach nadliczbowych oraz wysokości wynagrodzenia wypłacanego za taką pracę;

zasadach przechodzenia ze zmiany na zmianę (w sytuacji wykonywania przez pracowników pracy zmianowej);

zasadach przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy (w sytuacji wykonywania pracy w wielu miejscach);

procedurach udzielania płatnego urlopu;

procedurach rozwiązania stosunku pracy,

sposobie ustalania długości okresów wypowiedzenia;

prawie do szkoleń.

Pracodawca będzie przekazywał informacje o warunkach zatrudnienia pisemnie. Dopuszczalne będzie informowanie w postaci elektronicznej jednak pod warunkiem umożliwienia pracownikowi wydrukowania oraz przechowywania udostępnionych informacji.

Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika

Umowa o pracę nie jest jedynym dokumentem, który pracodawca musi wręczyć zatrudnionemu pracownikowi. Przepisy Kodeksu pracy (kp) nakładają na każdego pracodawcę obowiązek przygotowania i przekazania pracownikowi tzw. informacji o warunkach zatrudnienia. Jak powinna wyglądać informacja o warunkach zatrudnienia pracownika i co powinno się w niej zawrzeć? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak powinna wyglądać informacja o warunkach zatrudnienia?

Podstawowym dokumentem, jaki przedsiębiorca musi przekazać pracownikowi, jest umowa o pracę. Musi ona określać rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wysokość należnego wynagrodzenia (wraz z wyszczególnieniem poszczególnych jego składników), wymiar czasu pracy oraz termin jej rozpoczęcia.

Umowy o pracę bardzo często są sporządzone w sposób niezwykle oficjalny, z powołaniem przepisów i skomplikowanych terminów. Z tego względu ustawodawca nakłada na każdego pracodawcę obowiązek przygotowania i przekazania pracownikowi tzw. informacji o warunkach zatrudnienia – dokumentu, który w przystępny i jasny sposób wskaże pracownikowi podstawowe zasady jego stosunku pracy.

Przepis art. 29 § 3 – 5 Kodeksu pracy

§ 3. Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

§ 3(1) . Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§ 3(2) . Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

§ 3(3) . Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§ 4. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

§ 5. Przepisy § 1–4 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Obowiązek sporządzenia informacji o warunkach zatrudnienia dotyczy każdego pracodawcy – zarówno tego, który zatrudnia tylko jednego pracownika, jak i zakładów pracy zatrudniających setki podwładnych.

Informacja o warunkach zatrudnienia – co powinna zawierać?

Przywołany powyżej przepis zawiera wyliczenie danych, które powinny znaleźć się w informacji o warunkach zatrudnienia. Są to:

dobowa i tygodniowa norma czasu pracy (np. 40 godzin tygodniowo, 8 godzin dziennie);

częstotliwość wypłat wynagrodzenie za pracę (np. jeden raz w miesiącu, do dnia 5-go następnego miesiąca kalendarzowego);

wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi (np. 26 dni w roku kalendarzowym);

długość okresu wypowiedzenia (np. 3 miesiące);

informacja o układzie zbiorowym pracy, który obowiązuje u danego pracodawcy. POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jeśli w zakładzie pracy nie ma układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy, wówczas informacja o warunkach zatrudnienia konieczne musi zawierać dodatkowe zapisy dotyczące:

godzin pory nocnej;

zasadach wypłaty wynagrodzenia (miejscu, czasie i terminie);

przyjętym w przedsiębiorstwie sposobie potwierdzania przybycia oraz obecności w pracy;

przyjętej w przedsiębiorstwie metodzie usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika musi mieć formę pisemną.

Pracodawca ma 7 dni na przekazanie pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia – termin ten jest liczony od dnia zawarcia umowy o pracę.

Pracodawca musi dopilnować dotrzymania siedmiodniowego terminu na przekazanie pracownikowi dokumentu zawierającego informację o warunkach zatrudnienia. Co istotne, termin ten jest liczony w każdym wypadku od dnia podpisania umowy o pracę.

Przykład 1.

1 kwietnia 2019 roku Jan Kowalski zawarł umowę o pracę z przedsiębiorstwem ABC sp. z o.o. Z treści umowy wynika, że Jan Kowalski zacznie wykonywać swoje obowiązki służbowe dopiero 1 czerwca 2019 roku. ABC sp. z o.o. ma siedem dni na przekazanie swojemu nowo zatrudnionemu pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia i termin ten liczony jest od dnia podpisania umowy tj. od 1 kwietnia 2019 roku. Dla obowiązku przekazania informacji nie ma znaczenia termin faktycznego rozpoczęcia wykonywania pracy.

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach – dla pracodawcy i dla pracownika. Na egzemplarzu należącym do pracodawcy pracownik powinien potwierdzić własnoręcznym podpisem odbiór dokumentu i zapoznanie się z jego treścią.

Przepisy kp wskazują, iż informacja o warunkach zatrudnienia pracownika, może być sporządzona na dwa sposoby: w formie opisowej albo formie uproszczonej, polegającej na wskazaniu odpowiednich przepisów prawa pracy. Z uwagi na charakter dokumentu, jakim jest informacja o warunkach zatrudnienia oraz jego cel, właściwym wydaje się zastosowanie formy opisowej, która w przystępny sposób wyjaśni pracownikowi zasady jego zatrudnienia.

Ponadto, nie wszystkie informacje mogą zostać zamieszczone w informacji wyłącznie za pomocą przywołania przepisów – jeśli kp daje pracodawcy wybór (np. w zakresie określenia godzin pory nocnej czy wymiaru czasu pracy), informacja o warunkach zatrudnienia musi zawierać precyzyjne zapisy odnoszące się do konkretnego pracownika i wynikające z zawartej z tym pracownikiem umowy.

Informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostać przekazana pracownikowi niezależnie od podstawy jego zatrudnienia – nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony, tylko na zastępstwo czy na przykład na podstawie mianowania.

Przywołane powyżej zestawienie informacji wynika z przepisów kp – katalog ten nie ma charakteru zamkniętego. Wskazane dane muszą być umieszczone w informacji obligatoryjnie, ale pracodawca może w tym dokumencie zamieścić inne informacje, jeśli uważa je za konieczne z punktu widzenia swoich interesów oraz interesów nowo zatrudnianego pracownika. Przykładowo, pracodawca może w informacji o warunkach zatrudnienia zamieścić zapisy dotyczące obowiązków pracownika, albo przysługujących mu z tytułu zatrudnienia benefitów.

Informacja o warunkach zatrudnienia – kiedy pracodawca musi ją zaktualizować?

Zgodnie z przepisami kp, pracodawca ma obowiązek nie tylko wręczenia pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia przy zawarciu umowy i nawiązaniu stosunku pracy, lecz również aktualizacji informacji w każdym przypadku, w którym zmieniają się warunki zatrudnienia. Obowiązek aktualizacji dotyczy sytuacji:

zmiany warunków umowy;

objęcia pracownika układem zbiorowym pracy;

zmiany zapisów układu zbiorowego.

Aktualizacja informacji powinna zostać przekazana pracownikowi niezwłocznie, nie później niż w terminie 1 miesiąca od od dnia wejścia w życie zmian. Aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia może mieć formę wyłącznie aneksu do poprzednio przekazanej informacji albo może stanowić nowy dokument zawierający dane o wszystkich warunkach zatrudnienia.

Zgodnie z projektem zmiany Kodeksu pracy, informacja o warunkach zatrudnienia ulegnie rozszerzeniu.

Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę?

W umowach o pracę można zawrzeć informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy prawa pracy nie zabraniają takiego rozwiązania.

Pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy powinien poinformować pracownika na piśmie o:

– obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

– częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

– wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,

– obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

– układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Jeżeli pracodawca nie musi ustalać regulaminu pracy, informuje dodatkowo pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz o przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli w Państwa firmie istnieje regulamin pracy, to nie muszą Państwo podawać pracownikom dodatkowych informacji o warunkach zatrudnienia.

Nie ma natomiast przeszkód, aby pracodawca zawarł w umowie o pracę informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy nie określają bowiem wyraźnie, że informacja ta musi być sporządzona w odrębnym piśmie niż umowa o pracę. Jedynym wymogiem jest sporządzenie jej w formie pisemnej, a więc może być zawarta np. w pisemnej umowie o pracę.

Sporządzając informację o warunkach zatrudnienia w umowie o pracę pracodawca musi jednak pamiętać, że każda zmiana określonych w tej informacji warunków zatrudnienia spowoduje konieczność zmiany umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca sporządził dla pracownika w umowie o pracę informację o warunkach zatrudnienia. W umowie tej było zapisane, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie raz na tydzień. Pracodawca postanowił zmienić częstotliwość wypłaty wynagrodzenia – zamierza je wypłacać raz na miesiąc. W związku z tym musi zmienić pracownikom umowy o pracę w punkcie dotyczącym częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. Jeden z pracowników nie zgodził się na taką zmianę. Zatem pracodawca nadal będzie musiał wypłacać wynagrodzenie temu pracownikowi raz w tygodniu. Może jednak wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające w zakresie częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowaną propozycję zmiany częstotliwości wypłaty wynagrodzenia, po okresie wypowiedzenia będzie otrzymywał wynagrodzenie raz w miesiącu. Gdy natomiast odrzuci tę propozycję, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Aby uniknąć problemów z częstą zmianą warunków zatrudnienia określonych w umowie o pracę, pracodawca powinien sporządzić je tak, by nie musiał ich często zmieniać. W informacji o warunkach zatrudnienia może np. podać, kiedy pracownik uzyska wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego lub dłuższy okres wypowiedzenia. Wówczas nie trzeba dokonywać aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia w razie zmiany wymiaru urlopu lub o długości okresu wypowiedzenia.

Informacja o warunkach zatrudnienia, która może być zawarta w umowie o pracę pracownika zatrudnionego na pełny etat na umowę na czas nieokreślony, który wcześniej był zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny (u pracodawcy obowiązuje regulamin pracy)

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu Kadry w artykule: Czy informację o warunkach zatrudnienia można zamieścić w umowie o pracę?

Warunki zatrudnienia – kto o nich decyduje i jak je negocjować?

Warunki zatrudnienia są niezwykle ważnym elementem, decydującym o tym, czy pracownik będzie zainteresowany podjęciem pracy w danej firmie. Tak – obecna sytuacja rynkowa, niski poziom bezrobocia oraz fakt, że społeczeństwo starzeje się, sprawiają, że w dużej mierze to pracownicy dyktują, na jakich zasadach chcą zostać zatrudnieni.

Ze względu na malejącą podaż pracowników, każdy z nich jest dla wielu firm na wagę złota. Stwarza to dla poszukujących pracy doskonałą okazję do stawiania wyższych wymagań wobec przyszłego pracodawcy. Dowiedz się czym są warunki zatrudnienia oraz jak je negocjować!

Jakie mogą być warunki zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zasad panujących w danej firmie. Pracownik musi wiedzieć, jakie obowiązują go normy czasu pracy – zarówno dzienne, jak i tygodniowe. Powinien otrzymać jasne informacje dotyczące wynagrodzenia i terminu jego wypłaty oraz układu zbiorowego obejmującego go. Konieczne jest także określenie przysługującego urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia umowy. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, warunki zatrudnienia muszą zawierać także szczegóły dotyczące wypłaty wynagrodzenia, takie jak jej czas i miejsce, określenie pory nocnej oraz tego, w jaki sposób pracownicy muszą potwierdzić swoją obecność w pracy i usprawiedliwiać nieobecność.

Jak negocjować warunki zatrudnienia?

Przede wszystkim należy mieć jasne oczekiwania co do finansów oraz pozostałych warunków zatrudnienia. Koniecznie trzeba rozeznać się w branży, aby mieć pojęcie na temat średnich zarobków na danym stanowisku. Jak negocjować warunki zatrudnienia? Najważniejsze są tutaj argumenty, jakimi się posłużymy. Pomocne będzie profesjonalnie przygotowane CV, ale także referencje i świadectwa pracy z poprzednich miejsc, w których biliśmy zatrudnieni. Jeśli szczególnie zależy nam na dodatkowych elementach, jak np. darmowe szkolenia, upewnijmy się, że informacja na ten temat zostanie zawarta w umowie. Pamiętajmy także o tym, że negocjacja stawki często kończy się na niższym poziomie niż zakładaliśmy. Dlatego zawsze warto podać nieco wyższe oczekiwania finansowe, aby ostatecznie móc być w pełni usatysfakcjonowanym z uzyskiwanych dochodów.

Kto obecnie dyktuje warunki zatrudnienia?

W ostatnich latach wzrasta tendencja zmiany rynku w rynek pracownika. To on coraz częściej dyktuje warunki zatrudnienia, a pracodawca wielokrotnie musi przystać na nie, ponieważ stanowisk do obsadzenia jest obecnie dużo więcej niż samych chętnych do pracy. Co za tym idzie – pracownicy są coraz bardziej świadomi swojej pozycji oraz otwierających się przed nimi możliwości. Chcąc przyciągnąć pracowników, firmy coraz częściej zapewniają im opłacone szkolenia, pakiet benefitów pozapłacowych, prywatną opiekę medyczną, a nawet ubezpieczenia grupowe. Wzrastają także wynagrodzenia, ponieważ zarówno specjaliści, jak fachowcy wiedzą, iż w wyniku zapotrzebowania, pracodawca zgodzi się wypłacić im wyższe stawki.

Jakie mogą być inne warunki zatrudnienia?

Inne warunki zatrudnienia w umowie o pracę mogą obejmować w zasadzie wszystkie dodatkowe aspekty, które przysługują pracownikowi lub obowiązują go. Wśród nich znaleźć się mogą: przydzielenie sprzętu służbowego i auta, ustalenie krótszego lub dłuższego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks Pracy, prawo do przerwy, która nie przekracza godziny zegarowej. Inne warunki zatrudnienia to także umożliwienie pracownikowi nabywania produktów lub korzystania z usług zatrudniającej go firmy np. w cenach preferencyjnych.

Zainteresowała Cię praca w MONDI Polska? Dowiedz się więcej o nas!

Kliknij i sprawdź, jakie benefity zapewniamy naszym pracownikom!

Normy i czas pracy pracownika niepełnoetatowego

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnoetatowego, powinien w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia określić obowiązujące go normy czasu pracy, a także do postanowień umowy o pracę wpisać wymiar etatu w oparciu o te normy oraz limit godzin ponadwymiarowych. Jakie są zasady określania norm i czasu pracy pracowników niepełnoetatowych?

Dokumentem, w którym pracodawca powinien określić normy czasu pracy pracownika, jest informacja o warunkach zatrudnienia, dołączana do umowy o pracę lub wręczana pracownikowi w terminie nie dłuższym niż 7 dni od podpisania umowy.

Normy czasu pracy nie zależą od wymiaru etatu. Bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełny etat czy na pół (lub dowolną inną część), jego normy są takie same jak pracownika pełnoetatowego. Norma dobowa wynosi 8 godzin, natomiast norma tygodniowa – przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym.

Przykład

Pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu. Oprócz tego w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia zapisuje, że: „obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują: 8 godzin – w przypadku normy dobowej, oraz przeciętnie 40 godzin – w przypadku normy tygodniowej”.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem – praktycznie o rewolucyjnych zmianach

„Normy czasu pracy pracownika” są czymś innym niż „czas pracy pracownika”. Normy czasu pracy służą przede wszystkim do ustalania godzin nadliczbowych. Planowany dla pracownika czas pracy – mimo obowiązujących go takich norm – musi być uzależniony od wymiaru jego etatu.

Zatem, podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu, w przekazywanej pracownikowi dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca zapisuje, że obowiązujące pracownika normy czasu pracy obejmują 8 godzin w przypadku normy dobowej i przeciętnie 40 godzin w przypadku normy tygodniowej; nie oznacza to jednocześnie, że pracodawca może planować pracownikowi pracę w wymiarze wynikającym z tych norm. Zaplanowany do przepracowania wymiar godzin musi być proporcjonalny do wielkości obowiązującego pracownika etatu – czyli w przypadku połowy etatu o połowę niższy niż dla pracownika pełnoetatowego.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Wymiar etatu w umowie o pracę

Umowa o pracę pracownika niepełnoetatowego nie różni się co do zasady od umowy pracownika pełnoetatowego. Pracodawca powinien jednak pamiętać o prawidłowym określeniu w niej wymiaru czasu pracy takiego pracownika – czyli o wskazaniu wielkości jego etatu.

Przykład

Podpisując z pracownikiem umowę o pracę na 3/4 etatu, pracodawca powinien określić w niej – w miejscu wskazującym „wymiar czasu pracy” – obowiązującą pracownika wielkość etatu (czyli w tym przypadku 3/4 etatu).

Limit niepełnoetatowca w umowie o pracę

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dodatkowa praca nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Nadgodziny przypadają bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same jak u pracownika zatrudnionego na cały etat.

Przykład

Sekretarka zatrudniona w podstawowym systemie czasu pracy w wymiarze 3/4 etatu wykonuje swoje obowiązki od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. W związku ze szczególnymi potrzebami przełożony polecił jej jednego dnia pracę do godziny 17.00. Ta dodatkowa praca nie stanowiła pracy nadliczbowej. Pracownica, wykonując tę pracę, nie przekroczyła bowiem obowiązujących jej norm czasu pracy. Nie przysługuje jej za nią zatem dodatek z tytułu nadgodzin, a jedynie normalne wynagrodzenie.

Aby takich sytuacji, w których pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku za nadgodziny, było mniej, pracodawca ma obowiązek wprowadzić do treści umowy o pracę takiego pracownika tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe – mimo że jeszcze nie mamy do czynienia z pracą nadliczbową.

Zobacz również: Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Najczęściej stosowanymi sposobami ustalania limitu jest jego określenie:

w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę”,

w odniesieniu do wymiaru tygodniowego – np. „pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w obowiązującym go okresie rozliczeniowym”.

Za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu pracownikowi należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit – normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin na dobę. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek na polecenie pracodawcy został w pracy do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 14.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza bowiem ani ogólnych norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),

za kolejne dwie godziny pracy (od godz. 14.00 do 16.00) – dodatek jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),

za ostatnie dwie godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają 8-godzinną normę czasu pracy).

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku doradcy klienta na 1/2 etatu. Zgodnie z treścią umowy o pracę ma prawo do dodatku za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 30 godzin przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym. Mimo że pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00, w jeden piątek został w pracy (na polecenie pracodawcy) do godz. 18.00. W związku z tym pracownik otrzyma:

za 4 pierwsze godziny dodatkowej pracy (od godz. 12.00 do 16.00) – jedynie normalne wynagrodzenie (praca ta nie przekracza ani norm czasu pracy, ani ustalonego dla pracownika limitu),

za ostatnie 2 godziny pracy (od godz. 16.00 do 18.00) – dodatek z tytułu pracy nadliczbowej (godziny te stanowią pracę nadliczbową, ponieważ przekraczają obowiązującą pracownika 8-godzinną normę czasu pracy).

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już w godzinach nadliczbowych. Limit ma być zaś limitem godzin ponadwymiarowych, które nie stanowią pracy nadliczbowej, a za które przysługuje dodatek jak za nadgodziny.

Podobnie jest z limitem określonym w odniesieniu do wymiaru tygodniowego. Taki limit nie może być ustalony na poziomie normy tygodniowej i ustanawiać prawa pracownika do dodatku dopiero po przepracowaniu więcej niż 40 godzin przeciętnie w tygodniu, w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Po przepracowaniu 40 godzin przeciętnie w tygodniu powstają już godziny nadliczbowe, a limit ma dawać prawo do dodatku za ponadwymiarową pracę, która nie stanowi jeszcze pracy nadliczbowej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028)

Więcej przeczytasz w Poradniku Organizacji Non Profit >>>

Informacja o warunkach zatrudnienia na 12 etatu wzór

1. proszę o pomoc w sprawie wyliczenia wymiaru urlopu.. § informacja o warunkach zatrudnienia (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie czy w związku z podpisaniem porozumienia zmieniającego .Dokumentem, w którym pracodawca powinien określić normy czasu pracy pracownika, jest informacja o warunkach zatrudnienia, dołączana do umowy o pracę lub wręczana pracownikowi w terminie nie dłuższym niż 7 dni od podpisania umowy.. Sobota jest dniem wolnym.O zmianie trzeba informować W przypadku, o którym mowa we wstępie, zmiana wysokości etatu pociągnęła za sobą zmianę norm czasu pracy oraz wymiaru urlopu wypoczynkowego.. Podstawową iwz tworzą pracodawcy zobowiązani do posiadania regulaminu pracy, czyli zatrudniający:Świadectwo pracy a zajmowane stanowiska.. Informacja o warunkach zatrudnienia może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.Informacja o warunkach zatrudnienia (dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na pełen etat, w podstawowym wymiarze czasu pracy) Realizując obowiązek wynikający z art. 29 § 3 kodeksu pracy, poniżej przekazuję istotne informacje o warunkach Pani/Pana* umowy o pracę i zatrudnieniu: 1.wzór informacji o warunkach zatrudnienia Author: Biuro Spraw Senatorskich Last modified by: dinf Created Date: 5/12/2015 12:56:00 PM Company: Kancelaria Senatu RP Other titles: wzór informacji o warunkach zatrudnieniaInformacja o warunkach zatrudnienia..

Informacja o warunkach zatrudnienia – forma.

Praca w niepełnym wymiarze nie pozbawia uprawnień pracowniczych.. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.Problem z określeniem normy dobowej niepełnoetatowca pojawia się najczęściej przy okazji sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia do umowy o pracę.. Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika zatrudnionego w dniu .. na podstawie umowy zawartej na czas określony z pracodawcą, u którego nie obowiązuje regulamin pracy .. Czy wystarczy informacja w Informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika, że tygodniowa norma pracy to 24 godz a piątki i soboty są dniami wolnymi od pracy?Chcesz zatrudnić cudzoziemca?. Informacja o warunkach zatrudnienia sporządza się w formie pisemnej, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.§ Informacja o warunkach zatrudnienia.. Informacja o warunkach zatrudnienia musi mieć formę pisemną i być podpisana przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną.. Przepisy pozwalają jednak na sporządzenie części informacji przez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.PILNE – informacja o warunkach zatrudnienia – napisał w Różne tematy: Jak wpisać u niepełnoetatowca (1/4 etatu) w informacji o warunkach zatrudnienia:Obowiązują Pana/Panią następujące normy czasu pracy: (8 czy 2) godzin na dobę oraz przeciętnie (40 czy 10) godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym..

Normy czasu pracy nie zależą od wymiaru etatu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.. Takie same są warunki jej zawierania i wypowiadania.Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w .. Z uwagi na fakt, że został Pan zatrudniony w .Informacja o warunkach zatrudnienia Ponieważ informacja o warunkach zatrudnienia jest dokumentem dla pracownika i powinny z niego jasno wynikać warunki jego pracy, warto zadbać, aby była czytelna i zrozumiała dla zatrudnionego.Jak prawidłowo sporządzać informację o warunkach zatrudnienia – porady ekspertów w tym zakresie znajdziesz tutaj.Informacja o warunkach zatrudnienia – podstawowe informacje.. Pracownik zatrudniony nie na całym etacie ma takie same prawa jak inni pełnoetatowi pracownicy.. W tym celu należy dokładnie i precyzyjnie opisać poszczególne jej elementy..

Treść umowy na pół etatu.

Jak to formalnie załatwić?. Przy formułowaniu treści umowy o pracę należy dokładnie określić wymiar czasu pracy.Przekazanie takiej informacji, zgodnie z brzmieniem art. 29 § 32 Kodeksu pracy będzie natomiast konieczne w sytuacji, w której pracodawca poinformował pracownika, po zawarciu z nim umowy o pracę, jedynie o jego bieżących warunkach zatrudnienia, jak również w przypadku wystąpienia okoliczności mających wpływ na zmianę warunków .Pytanie: Czy w informacji o warunkach zatrudnienia wręczanej nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony na jeden rok szkolny i w niepełnym wymiarze czasu pracy należy w punkcie 1 określić obowiązującą normę czasu pracy proporcjonalnie do etatu, np. nauczyciel ma 13.25 godzin dydaktyczno-wychowawczych w tygodniu.. Czy też jego obowiązująca norma czasu pracy wynosi 29,6 godzin .Zatrudniony na 1/4 etatu pracuje cztery godziny w poniedziałki i sześć godzin we wtorki.. W informacji o warunkach zatrudnienia należy wskazać, że pracownika obowiązuje 8-godzinna norma dobowa i przeciętnie 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy.Zawarliśmy z nim bowiem umowę na czas określony od 1 grudnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Zgodziliśmy się na propozycję pracownika, a w nowej informacji o warunkach zatrudnienia wpisaliśmy, że pracownik ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w 2016 r. i 3 dni w 2015 r.Temat: informacja o warunkach zatrudnienia Barbara S.: w umowie wystarczy tylko informacja o wymiarze czasu pracy (czyli np. “pełen etat”); info o normie dobowej i tygodniowej w dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia; system pracy jest zapewne równoważny; stąd zapis w informacji -> norma dobowa 8 godz. z możliwością przedłużenia normy do 12 godz., norma tygodniowa: 40 godzin w .3/5 etatu – napisał w Czas pracy: Zatrudniam właśnie osobę na 3/5 etatu czyli tygodniowa norma to 24 godz. Pracownik chciałby pracować od poniedziałku do czwartku po 6 godzin i piątek mieć wolny..

Określa ona dodatkowe warunki zatrudnienia, inne niż obowiązkowe elementy umowy o pracę.

Pod względem formy czy treści umowa o pracę na pół etatu niczym nie różni się od umowy o pracę na pełny etat, poza wskazaniem mniejszego wymiaru czasu pracy.. Na podstawie art. 29 § 3 Kodeksu pracy informuję Pana/Panią, że:Wzór informacji o warunkach zatrudnienia pracownika Author: pwickowski Last modified by: pwickowski Created Date: 11/28/2006 9:50:00 AM Other titles: Wzór informacji o warunkach zatrudnienia pracownikaZapis w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/2 etatu, dotyczący obowiązujących pracownika norm, może brzmieć następująco: „Informuję, że obowiązująca Pana norma dobowa wynosi 8 godzin na dobę, a przeciętna norma tygodniowa wynosi 40 godzin.. Przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę musisz dostać od starosty potwierdzenie, że tej pracy nie może wykonywać bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy.. Zobacz, jak to zrobić.informacje o cookies.. W tym miejscu świadectwo zawiera zatem wszystkie stanowiska, które zajmował zatrudniony u przedsiębiorcy wystawiającego świadectwo pracy oraz informacje o tym, jakie pełnił funkcje.. Najczęstszym błędem jest wpisywanie liczby godzin w odniesieniu do wymiaru etatu, np. 4 godziny na dobę i 20 godzin tygodniowo w przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu.Umowa na pół etatu.. Informacja o warunkach zatrudnienia określona w art. 29 § 3 K. p. u pracodawcy, który nie posiada regulaminu pracy powinna być przekazana pracownikowi w formie pisemnej w terminie 7 dni od dnia roz.Praca na pół etatu.. W pkt 3 świadectwa pracy pracodawca jest zobowiązany wskazać, jaką pracę wykonywał pracownik.. Najlepiej sporządzić go w dwóch egzemplarzach, opatrzyć podpisem pracodawcy lub osoby go reprezentującej oraz uzyskać podpis pracownika.Ponieważ informacja o warunkach zatrudnienia jest dokumentem dla pracownika i powinny z niego jasno wynikać warunki jego pracy, warto zadbać, aby była czytelna i zrozumiała dla zatrudnionego.. W takiej sytuacji pracodawca – stosownie do § 3 2 omawianego przepisu – zobowiązany jest przekazać zatrudnionemu nową informację o warunkach zatrudnienia.Opis dokumentu: Informacja o warunkach zatrudnienia jest dokumentem, który zostaje sporządzony przez pracodawcę, dla nowo zatrudnionego pracownika.. Bez względu na to, czy pracownik jest zatrudniony na pełny etat czy na pół (lub dowolną inną .Do pobrania za darmo wzór: Informacja o warunkach zatrudnienia – brak regulaminu pracy..

Norma dobowa niepełnoetatowca to też 8 godzin

Problem z określeniem normy dobowej niepełnoetatowca pojawia się najczęściej przy okazji sporządzania informacji o warunkach zatrudnienia do umowy o pracę. Najczęstszym błędem jest wpisywanie liczby godzin w odniesieniu do wymiaru etatu, np. 4 godziny na dobę i 20 godzin tygodniowo w przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu.

A tymczasem norma dobowa i tygodniowa niepełnoetatowca jest taka sama jak pracownika na pełnym etacie!

Norma dobowa i tygodniowa dla pracownika niepełnoetatowego wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Taką więc normę należy wpisać w informacji o warunkach zatrudnienia. Obniżony jest natomiast wymiar czasu pracy – co również można (chociaż nie trzeba) zaznaczyć w informacji.

Norma oczywista u pełnoetatowców, mniej oczywista u niepełnoetatowców

W pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca ma obowiązek wskazania m. in. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy. W przypadku pracowników pełnoetatowych kwestia ta nie budzi większych wątpliwości – podstawowa norma dobowa wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Problemy pojawiają się natomiast, gdy dochodzi do konieczności określenia w informacji norm właściwych dla pracownika niepełnoetatowego – z uwagi na fakt, że wymiar czasu pracy takiego pracownika jest obniżony.

Norma to nie to samo, co wymiar

Aby wyjaśnić te wątpliwości, zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na fakt, że czym innym jest wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę, a czym innym norma czasu pracy. Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wynosi przeciętnie 20 godzin w tygodniu. Jednak jego norma dobowa i tygodniowa jest taka sama, jak w przypadku pracownika pełnoetatowego, tj. wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Dopiero po przekroczeniu tej normy możemy mówić o godzinach nadliczbowych. Jeśli natomiast taki pracownik świadczy pracę np. przez przeciętnie 30 godzin w tygodniu, to powstają jedynie godziny ponadwymiarowe, za które pracownikowi należy się wynagrodzenie wynikające ze stawki jego zaszeregowania. Nie dochodzi jednak do powstania godzin nadliczbowych. (Ewentualnie – powstać mogą godziny wynagradzane podobnie jak nadliczbowe – z uwagi na obowiązek określenia w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin ponadwymiarowych, powyżej której pracownikowi należy się wynagrodzenie wraz z dodatkiem.)

Informację warto rozszerzyć

Skoro więc pracownika niepełnoetatowego obowiązuje taka sama norma czasu pracy, jak pracownika pełnoetatowego, w informacji o warunkach zatrudnienia należy normę określić jako 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu. Od razu jednak trzeba dodać, że tego rodzaju zapis może być mylący dla pracownika – gdyż trudno zakładać, że rozróżnia on normę i wymiar czasu pracy. Z tej też przyczyny – warto w informacji o warunkach zatrudnienia – obok normy dobowej i tygodniowej – wskazać też wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę. Zapis w informacji może brzmieć np. następująco: „Informuję, że obowiązująca Pana norma dobowa wynosi 8 godzin na dobę, a przeciętna norma tygodniowa wynosi przeciętnie 40 godzin na tydzień. Z uwagi na fakt, że został Pan zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu, przeciętny czas pracy w tygodniu wyniesie 20 godzin.”

Podstawa prawna:

art. 29 § 3 pkt 1, art. 129 § 1 Kodeksu pracy

Reklama:Skorzystaj z porad na www.KadryOnline.pl i dowiedz się, jak poprawnie stosować przepisy czasu pracy ! Z raportu PIP wynika, że ponad połowa przedsiębiorstw błędnie stosuje przepisy o czasie pracy! Czy masz 100% pewności, że Twojej firmy to nie dotyczy?

키워드에 대한 정보 informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu

다음은 Bing에서 informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Lg 49인치 Uhd Tv | 알파스캔 49인치 Uhd Tv 수리하기( Repairing Alphascan 49-Inch Uhd Tv A4900 ) 154 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  Nord House Bielsk Podlaski | 베트남에서 우리가 처음으로 얹혀 살았던 할머니집 공개합니다..이 집이 얼마라고..? 말 안통하는 바보사위는 오늘도 힘듭니다 ..[ 국제커플 국제부부 한베커플 ] 모든 답변

See also  Odwołanie Od Decyzji Zus Wzór Pdf | Jak Napisać Dobre Odwołanie Od Decyzji Zus? 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar!

  • aleksanderkuzniar
  • css
  • centrumszkoleńspecjalistycznych
  • informacja o warunkach zatrudnienia
  • zatrudnienie
  • umowa
  • kodeks pracy
  • kp

Co #zawiera #informacja #o #warunkach #zatrudnienia? #Na #webinar #zaprasza #Aleksander #Kuźniar!


YouTube에서 informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co zawiera informacja o warunkach zatrudnienia? Na webinar zaprasza Aleksander Kuźniar! | informacja o warunkach zatrudnienia na 1 2 etatu, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment