Jak Wypełnić Druk In 1 | Jak Prawidłowo Wypełnić Deklaracje Na Podatek Od Nieruchomości W 2022 Roku? 상위 261개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak wypełnić druk in 1 – Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 TAX INSIGHT 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,431회 및 좋아요 7개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak wypełnić druk in 1 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku? – jak wypełnić druk in 1 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Chcesz wiedzieć jakie zmiany czekają podatników przy rozliczaniu podatku od nieruchomości w 2022 roku?
Nasz webinar ma na celu omówienie praktycznych aspektów związanych z wypełnianiem deklaracji na podatek od nieruchomości, które mogą pomóc w zrozumieniu niejasności w przepisach.
Na spotkaniu opowiedzieliśmy m. in. o tym jakie są zasady składania deklaracji w przypadku współwłasności, jakie praktyki obowiązują podczas wypełniania korekty deklaracji a także jakie problemy mogą pojawić się podczas elektronicznej wysyłki deklaracji.
Webinar przeprowadzili, eksperci podatkowi z kancelarii GWW – Sebastian Gumiela i Adrianna Młynarczyk.
Zapraszamy do obejrzenia!

jak wypełnić druk in 1 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Druk IN-1 | Jak wypełnić? | Instrukcja krok po kroku

Kompleksowy poradnik jak prawłowo uzupełnić informację IN-1 na podatek od nieruchomości. ✔️ Skorzystaj z naszego kalkulatora IN-1, aby zrobić to dobrze …

+ 여기에 보기

Source: przyjazne-deklaracje.pl

Date Published: 8/25/2022

View: 9840

Jak wypełnić formularz IN-1 krok po kroku – Ifirma

Musisz zapłacić podatek od nieruchomości? Sprawdź, jak wypełnić formularz IN-1 – zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania krok po kroku!

+ 더 읽기

Source: www.ifirma.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 5880

wzór wypełnienia druku IN-1 i załączników ZIN-1,ZNI-3

IN-1. INFORMACJA O NIERUCHOMOŚCIACH I OBIEKTACH BUDOWLANYCH … INNE GRUNTY (1) Należy wypełnić tylko dla rodzajów przedmiotów opodatkowania innych niż …

+ 여기에 표시

Source: www.przymorze.gda.pl

Date Published: 12/25/2022

View: 8079

Jak wypełnić druk IN-1? – ZLUBACZOWA.PL

Do czego służy formularz IN-1? · Jak wyliczyć podatek od nieruchomości? · Formularz IN-1 – jak wypełnić?

+ 여기에 보기

Source: zlubaczowa.pl

Date Published: 12/30/2022

View: 6652

Instrukcja wypełniania druku Informacji o nieruchomościach i …

Instrukcja wypełnienia druku IN-1 z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30.05.2019 r. – gdy nabycie nieruchomości lub zmiana podstaw opodatkowania …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: bip.um.wroc.pl

Date Published: 2/9/2021

View: 4056

Zgłoszenie nabycia nieruchomości: druk IN-1 wzór wypełnienia

Jak zgłosić nieruchomość po zakupie do opodatkowania: w jakim czasie, jak wypełnić druk IN-1. Zgłoszenie nabycia nieruchomości: wyjaśniamy …

+ 여기에 더 보기

Source: muratordom.pl

Date Published: 3/19/2022

View: 1571

Instrukcja wypełnienia informacji – Krosno Odrzańskie

o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 oraz załączników. … INNE GRUNTY (1) Należy wypełnić tylko dla rodzajów przedmiotów opodatkowania innych …

+ 더 읽기

Source: www.krosnoodrzanskie.pl

Date Published: 11/9/2022

View: 444

주제와 관련된 이미지 jak wypełnić druk in 1

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku?
Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku?

주제에 대한 기사 평가 jak wypełnić druk in 1

  • Author: TAX INSIGHT
  • Views: 조회수 2,431회
  • Likes: 좋아요 7개
  • Date Published: 2021. 12. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Px9xNXZBgjI

Jak prawidłowo wypełnić druk in-1?

Tradycyjną formę informacji IN-1 należy wypełnić przy użyciu czarnego lub niebieskiego długopisu (pióra, cienkopisu). Zwróć uwagę, aby wszystkie informacje były czytelne i zapisuj je wyraźnymi, drukowanymi literami.

Kto wypełnia druk in-1?

🔸Kto składa druk in-1? Druk IN-1 składany jest przez podatników podatku od nieruchomości w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.

Czy do in-1 trzeba dołączyć akt notarialny?

Nie ma obowiązku składania dodatkowych dokumentów, m.in. aktu notarialnego. Wystarczy dołączyć kopię pierwszej strony aktu notarialnego lub w formularzu IN-1 w polu 70 Inne (np. określenie zdarzenia powodującego obowiązek złożenia informacji lub korekty informacji) wpisać numer i datę aktu notarialnego.

Jak wypełnić in-1 online?

Jak wypełnić informację on-line krok po kroku
  1. Wybierz rok podatkowy oraz miejsce składania dokumentu. …
  2. Zaznacz cel i sposób złożenia informacji (online lub osobiście).
  3. Podaj swoje dane identyfikacyjne, takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe.

Jakie załączniki do in-1?

Informację IN-1 należy złożyć wraz z odpowiednimi załącznikami: – ZIN-1 w każdej sytuacji, gdy wykazujemy podstawy opodatkowania, – ZIN-2 w celu wykazania zwolnień od podatku od nieruchomości, – ZIN-3 w przypadku współwłasności w celu wykazania danych osobowo-adresowych współwłaścicieli nieruchomości.

Ile czasu na zgłoszenie podatku od nieruchomości?

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu udostępnionym przez jednostki gminy, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia …

Gdzie trzeba zgłosić kupno domu?

Nabywca nieruchomość ma obowiązek zgłosić ten fakt właściwemu organowi podatkowemu. Zgłoszenie nabycia nieruchomości dokonuje się na urzędowym formularzu IN-1 w urzędzie gminy lub miasta, na terenie którego położona jest nieruchomość. W deklaracji tej wskazać należy dane do ustalenia wysokości podatku od nieruchomości.

Kiedy składa się in-1?

Formularz IN-1 o nabyciu nieruchomości mamy obowiązek złożyć w terminie 14 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku opłacenia podatku od nieruchomości, tj. dnia nabycia nieruchomości.

Gdzie składa się druk in-1?

Jeśli masz działki w różnych gminach – w każdej gminie złóż odrębną informację IN-1. Jeśli działki albo twój dom i działki są w tej samej gminie – złóż jeden druk. Jeśli jesteś współwłaścicielem nieruchomości – możesz złożyć formularz sam lub wspólnie z innymi współwłaścicielami.

Co grozi za niezłożenie in 1?

54 powyższej ustawy, podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Czy notariusz zgłasza podatek od nieruchomości?

Osoby nabywające mieszkania często zapominają o obowiązkach podatkowych. Podobnie jak dwoje naszych czytelników – małżonków, którzy byli przekonani, że wszystkie formalności związane z podatkiem od nieruchomości wypełnił za nich notariusz.

Jak obliczyć podatek od nieruchomości wzór?

Podatek jest kalkulowany:

Obliczenie podatku dla właściciela domu jednorodzinnego, który ma dom o powierzchni użytkowej 200 metrów na działce 1000 metrów, jest bardzo proste. Jest to iloczyn 200 m (powierzchnia użytkowa domu) x 0.77 + 1000 metrów (powierzchnia gruntu) x 0.48 (stawka).

Jak złożyć in 1 przez profil zaufany?

  1. Wyszukaj swój urząd poprzez wyszukiwarkę na stronie głównej, a następnie “Przejdź do platformy eUrząd”
  2. Kliknij w zakładkę “Podatki Lokalne”
  3. Wybierz “Formularz informacji w sprawie podatku od nieruchomości” i kliknij “Załatw sprawę”
  4. Wypełnij potrzebne dane w formularzu, “Zapisz” i przejdź “Dalej”

Jakie dokumenty do podatku od nieruchomości?

Opodatkowaniu podlegają nieruchomości i obiekty budowlane w postaci gruntów, budynków lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do wykazania przedmiotów podlegających opodatkowaniu lub zwolnieniu z opodatkowania służy formularz DN-1.

Jak zgłosić podatek od nieruchomości po zakupie mieszkania?

Deklarację podatkową powinieneś złożyć w terminie 14 dni od daty zakupu mieszkania (lub nabycia stosownego prawa), do organu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości – prezydenta miasta, wójta gminy lub burmistrza.

Instrukcja krok po kroku

Druk IN-1 – jak wypełnić formularz?

Ważne! Tradycyjną formę informacji IN-1 należy wypełnić przy użyciu czarnego lub niebieskiego długopisu (pióra, cienkopisu). Zwróć uwagę, aby wszystkie informacje były czytelne i zapisuj je wyraźnymi, drukowanymi literami.

W polu nr 1 podaj swój identyfikator NIP lub PESEL, zgodnie z poniższymi instrukcjami: NIP podają osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowane jako płatnicy podatku od towarów i usług.

PESEL wpisują osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami VAT. Pozycję nr 2 pozostaw pustą – zostanie uzupełniona przez pracownika organu podatkowego. A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI

Aby wypełnić sekcję A, podaj następujące informacje: 3. Nazwa i adres siedziby organu podatkowego. Urząd, do którego należy skierować deklarację, uzależniony jest od miejsca położenia nieruchomości. 4. Cel złożenia formularza – wskaż odpowiedni kwadrat: 1. złożenie informacji – w przypadku, gdy wypełniasz nową informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w związku z powstaniem obowiązku podatkowego.

2. korekta informacji – jeżeli powstały okoliczności mające wpływ na wysokość obowiązku podatkowego. 5. Okres, od którego informacja obowiązuje – w tym miejscu wpisz datę (miesiąc oraz rok) zgodną z terminem, w którym zostałeś/aś objęty obowiązkiem podatkowym, w którym obowiązek podatkowy wygasł lub kiedy zmieniła się wysokość należnego podatku. B. PODMIOT ZOBOWIĄZANY DO ZŁOŻENIA INFORMACJI

W tej części formularza ponownie wybierz jedną z dostępnych opcji. Kwadrat nr 1 – wskaż go, jeżeli jesteś właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości.

Kwadrat nr 2 – zaznacz tę opcję w przypadku, gdy jesteś współwłaścicielem, współużytkownikiem wieczystym lub współposiadaczem nieruchomości. C. DANE PODATNIKA Sekcja C podatku od nieruchomości służy wykazaniu danych identyfikacyjnych oraz adresowych. Zobacz, w jaki sposób należy ją wypełnić. CZĘŚĆ C.1. DANE IDENTYFIKACYJNE

Jeżeli posiadasz numer PESEL, uzupełnij: pole nr 7 – nazwisko,

pole nr 8 – pierwsze imię,

pole nr 9 – identyfikator REGON (osoby fizyczne zobowiązane są podać go jedynie wtedy, gdy został on nadany). Jeżeli nie został Ci nadany numer PESEL, uzupełnij powyższe pola (7-9) oraz: pole nr 10 – datę urodzenia,

pole nr 11 – imię ojca,

pole nr 12 – imię matki.pole nr 12 – imię matki. CZĘŚĆ C.2. ADRES ZAMIESZKANIA

W tej części formularza podaj swój aktualny adres zamieszkania. CZĘŚĆ C.3. ADRES DO DORĘCZEŃ

Adres korespondencyjny różni się od Twojego adresu zamieszkania? W takim wypadku wypełnij pola 24-32, wskazując pod jakim adresem oczekujesz doręczeń. Jeżeli chcesz, aby korespondencja z organu podatkowego była dostarczana na adres wskazany w części C.2., możesz pominąć tę sekcję. D. DANE O PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU Sekcja D służy wykazaniu gruntów, nieruchomości i obiektów budowlanych, które podlegają opodatkowaniu od nieruchomości. Aby wypełnić ją prawidłowo, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. CZĘŚĆ D.1. GRUNTY

W części D.1. wpisz powierzchnię: gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na to, w jaki sposób zostały one zakwalifikowane w ewidencji gruntów) – w polu nr 31,

gruntów znajdujących się pod wodami powierzchniowymi (stojącymi, płynącymi – jezior i zbiorników sztucznych) – w polu nr 32,

gruntów pozostałych (w tym przeznaczonych do prowadzenia odpłatnej działalności statutowej przez organizacje pożytku publicznego) – w polu nr 33,

gruntów niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji (zgodnie z ustawą z 9 października 2015 o rewitalizacji) – w polu nr 34.

Ważne! Powierzchnię w hektarach (z dokładnością do czterech miejsc po przecinku) wykaż tylko w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi (w pozycji nr 32). W pozostałych punktach wpisz powierzchnię wyrażoną w m2.

W części D.1.1. i D.1.2. wskaż grunty, które nie zostały wymienione w części D.1. Nazwa gruntu (przedmiotu opodatkowania) oraz jednostka redakcyjna muszą być zgodne z uchwałą rady gminy. CZĘŚĆ D.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

W polu nr 39 wpisz łączną powierzchnię wszystkich budynków mieszkalnych, do których posiadasz prawo własności (lub inną formę władania). Następnie postępuj według instrukcji: pole nr 46 – wskaż sumę powierzchni budynków mieszkalnych kondygnacji o wysokości od 140 do 220 cm,

pole nr 47 – określ sumę powierzchni budynków mieszkalnych kondygnacji o wysokości powyżej 220 cm,

pole nr 48 – wpisz sumę powierzchni budynków mieszkalnych, które związane są z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (zgodnie z przepisami o działalności leczniczej), zajęte przez podmioty, które ich udzielają,

pola nr 49 i 50 wypełnij analogicznie do 47 i 48 (podając powierzchnię jedynie tych nieruchomości, które zostały wskazane w pozycji nr 48),

pole nr 51 – wskaż sumę powierzchni pozostałych budynków mieszkalnych (również budynków, które zostały zajęte na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej przez organizacje pożytku publicznego),

pola nr 52 i 53 wypełnij podobnie, jak 47 i 48 (ograniczając się do powierzchni wskazanych w pozycji nr 51).

W części D.2.1. i D.2.2. podaj informacje o nieruchomościach, które nie zostały wyszczególnione w części D.2. Nazwa nieruchomości i jednostka redakcyjna muszą zgadzać się z zapisami uchwały rady gminy. CZĘŚĆ D.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W polu nr 62 określ wartość pieniężną budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwota powinna być zaokrąglona do pełnych złotych.

Warto wiedzieć! Jak zaokrąglić sumę? Jeżeli końcówka kwoty wynosi mniej niż 50 groszy, pomiń ją. Jeżeli końcówka to 50 groszy lub więcej, zaokrąglij ją do 1 złotego.

Część D.3.1. i D.3.2. służą wykazaniu budowli (lub części budowli), które nie zostały opisane w pozycji nr 62. Rodzaj przedmiotu opodatkowania i jednostkę redakcyjną należy uzupełnić zgodnie z uchwałą rady gminy. E. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH W sekcji E podaj informację o załącznikach, które stanowią uzupełnienie informacji IN-1.

W polu nr 65 określ liczbę załączników ZIN-1, w polu nr 66 – liczbę załączników ZIN-2. Pozycja nr 67 wymaga zaznaczenia odpowiedniego kwadratu. E. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH Wypełnienie tej części informacji nie jest obowiązkowe. Przekazanie danych kontaktowych może jednak ułatwić i przyspieszyć komunikację z organem podatkowym.

Pozycje nr 36-37 to miejsce, w którym możesz zostawić swój (lub osoby reprezentującej podatnika) numer telefonu lub e-mail. Pozycje nr 36-37 to miejsce, w którym możesz zostawić swój (lub osoby reprezentującej podatnika) numer telefonu lub e-mail. G. PODPIS PODATNIKA To miejsce, w którym konieczne jest podpisanie informacji. Podpis może złożyć podatnik lub osoba, która go reprezentuje – należy odnotować to, przekreślając odpowiedni fragment w opisie pola G.1., G.2. i G.3. CZĘŚĆ G.1. – podpis podatnika, który został wskazany w części C.1. formularza IN-1.

CZĘŚĆ G.2. – podpis osoby, która została wskazana w części B załącznika ZIN-3.

CZĘŚĆ G.3. – podpis osoby, która została wskazana w części C załącznika ZIN-3.

H. ADNOTACJE ORGANU PODATKOWEGO Nie wpisuj żadnych informacji w tym polu.

Gratulacje! Właśnie udało Ci się wypełnić informację IN-1. Przed Tobą jeszcze kilka formalności – uzupełnienie załączników ZIN-1, ZIN-2 oraz ZIN-3, a następnie dostarczenie dokumentów do wybranego urzędu.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz złożyć informację IN-1 – podatek od nieruchomości (wraz z załącznikami) szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu – w każdej chwili możesz skorzystać z formularza online Przyjaznych Deklaracji.

Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych ZIN-1 W formularzu ZIN-1 należy wykazać dane o nieruchomościach, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Aby poprawnie wypełnić załącznik ZIN-1, skorzystaj z naszej instrukcji.

W polu nr 1 podaj swój NIP lub numer PESEL – tak, jak na pierwszej stronie informacji IN-1. Pozycja nr 2 musi pozostać pusta (do dyspozycji organu podatkowego). Pole nr 3 służy określeniu nr załącznika (dotyczy sytuacji, w której wypełniasz więcej niż jeden formularz ZIN-1, np. z powodu wykazywania większej ilości nieruchomości). A. DANE PODATNIKA

W polach 4-5 wpisz swoje nazwisko i pierwsze imię. Pamiętaj, że muszą być one zgodne z danymi, jakie zadeklarowałeś/aś w części C.1. informacji IN-1. B. DANE O POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU W części B należy wykazać grunty, budynki oraz budowle (i ich części), które podlegają opodatkowaniu. CZĘŚĆ B.1. GRUNTY

Kolumna A – podaj adres nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem dzielnicy, na której terenie są położone.

– podaj adres nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem dzielnicy, na której terenie są położone. Kolumna B – wpisz numer księgi wieczystej gruntu.

– wpisz numer księgi wieczystej gruntu. Kolumna C – podaj numer obrębu oraz arkusza mapy ewidencyjnej (o ile działki numerowane są w ramach arkusza mapy).

– podaj numer obrębu oraz arkusza mapy ewidencyjnej (o ile działki numerowane są w ramach arkusza mapy). Kolumna D – określ numer działki.

– określ numer działki. Kolumna E – podaj powierzchnię działki, wyrażoną w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku (w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi) lub w metrach kwadratowych.

– podaj powierzchnię działki, wyrażoną w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku (w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi) lub w metrach kwadratowych. Kolumna F – określ formę władania nieruchomością (własność, użytkowanie wieczyste, posiadanie samoistne, posiadanie zależne lub posiadanie bez tytułu prawnego). CZĘŚĆ B.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

Wypełnij tę sekcję w sposób analogiczny do części B.1. CZĘŚĆ B.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Wypełnij tę sekcję w sposób analogiczny do części B.1. i B.2. Zwróć uwagę, że w kolumnie F należy podać wartość budowli (a nie powierzchnię użytkową, jak w poprzednich częściach).

Załącznik ZIN-2 W załączniku ZIN-2 należy wykazać dane o poszczególnych przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W dokumencie wskaż dane o nieruchomościach, których nie zostały wymienione w informacji IN-1.

W pozycji nr 1 wpisz swój NIP lub PESEL. Nie wypełniaj pola nr 2. W polu nr 3 wpisz odpowiedni numer załącznika ZIN-2. A. DANE PODATNIKA

W pozycjach 4 i 5 wpisz swoje dane (zgodnie z informacjami, jakie zamieszczono w części C.1. informacji IN-1). B. DANE O POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA ZWOLNIONYCH Z OPODATKOWANIA CZĘŚĆ B.1. GRUNTY

CZĘŚĆ B.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

CZĘŚĆ B.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Tę część formularza wypełnij analogiczne do części B załącznika ZIN-1. Pamiętaj, że w tym miejscu należy wykazać informacje o gruntach, budynkach i budowlach, które są zwolnione z opodatkowania. Zwróć uwagę na kolumnę G – w tym miejscu należy wskazać podstawę prawną zwolnienia z podatku od nieruchomości (zgodnie z ustawą lub uchwałą rady gminy). Załącznik ZIN-3 W załączniku ZIN-3 należy wskazać dane identyfikacyjne pozostałych podatników (zgodnie z informacjami zamieszczonymi w sekcjach G.2. oraz G.3. informacji IN-1).

Wypełnij pole nr 1, wpisując swój identyfikator NIP lub PESEL. Pozycję nr 2 pozostaw niewypełnioną. A. DANE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.1. INFORMACJI IN-1

Wpisz nazwisko i pierwsze imię podatnika, zgodne z sekcją C.1., znajdującą się na pierwszej stronie formularza IN-1. B. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.2. INFORMACJI IN-1

W sekcji B załącznika ZIN-3 wskaż dane podatnika, zgodnie z częścią G.2. formularza IN-1. Pamiętaj, że pola nr 10, 11 i 12 należy wypełnić tylko w wypadku, gdy podatnik nie posiada numeru PESEL.

W części B.1. wskaż aktualny adres zamieszkania podatnika. Możesz podać również adres do doręczeń (o ile różni się on od adresu zamieszkania) – w części B.2. C. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.3. INFORMACJI IN-1 Część C, C.1. i C.2. (pola nr 31-56) wypełnij analogicznie do sekcji B, B.1. i B.2.

Jak wypełnić formularz IN-1 krok po kroku

Wraz z nabyciem nieruchomości po stronie nabywcy aktualizuje się obowiązek podatkowy wraz z wszelkimi związanymi z tym formalnościami. W szczególności konieczne jest dokonanie zgłoszenia zawarcia transakcji organowi podatkowemu. Następuje to w drodze wypełnienia formularza informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych – w skrócie IN-1. Nierzadko zdarza się jednak, że wiąże się to z pewnymi trudnościami po stronie zgłaszającego, które mogą z kolei skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak nałożenie grzywny, a nawet pozbawienie wolności.

Jak wypełnić formularz IN-1? Jaki termin jest w tym zakresie wiążący? Gdzie znaleźć wzór wypełnienia druku IN-1? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszelkie związane z tym tematem pytania.

Zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania – jak to zrobić?

Zgłoszenia nabycia nieruchomości dokonuje się u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Wyłącznym sposobem na dokonanie tego jest uzupełnienie ujednoliconego dla danego urzędu formularza IN-1, który znaleźć można na stronie internetowej właściwego urzędu.

Formularz ten stanowi podstawę do ustalenia wysokości podatku należnego od konkretnej nieruchomości. Wszelkie zgłoszenia dokonane z pominięciem tej formy są równoznaczne z brakiem dokonania zgłoszenia, z czym wiążą się określone dolegliwości przewidziane dla odpowiedzialności karno-skarbowej.

Co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Zgodnie z art. 2. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wraz z wyjątkami przewidzianymi od tej zasady, które znaleźć można w kolejnych punktach art. 2. (m.in. użytki rolne i lasy niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej).

Kto i kiedy dokonuje zgłoszenia nieruchomości do opodatkowania i uiszczenia podatku?

Do 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego, a więc m.in. od dnia nabycia nieruchomości, podatnik (również zwolniony z opodatkowania) zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia tego zdarzenia do odpowiedniego urzędu podatkowego.

Może to zrobić:

osobiście w urzędzie,

w liście poleconym wysłanym na poczcie,

na skrzynkę podawczą urzędu online.

W odpowiedzi na tę informację urząd przesyła do podatnika decyzję o wysokości podatku i terminie jego uiszczenia.

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych osoba fizyczna (ale też prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) będąca właścicielem (ale też posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem zależnym nieruchomości Skarbu Państwa) nieruchomości zobowiązana jest do uiszczenia podatku od nieruchomości. Czyni to w 4 ratach, przypadających na kolejno:

15 marca,

15 maja,

15 września oraz

15 listopada roku podatkowego, o ile nie opłaciła całości podatku jednorazowo do 15 marca.

Dokonuje tego stacjonarnie – w kasie urzędu bądź w formie online – przelewem na wskazany w decyzji o wysokości podatku numer konta bankowego.

Jak wypełnić formularz IN-1?

Jak zostało wspomniane, informacja w sprawie podatku od nieruchomości (IN-1) może stwarzać pewne wątpliwości co do prawidłowości jej wypełnienia. Aby zapobiec związanym z tą kwestią nieścisłościom, wyjaśniamy jak wypełnić druk IN-1 krok po kroku.

Przed przystąpieniem do wypełniania druku informacji o nieruchomościach należy pozyskać pewne dane.

Pierwszy krok stanowi pobranie odpowiedniej dokumentacji: formularza IN-1 wraz z niezbędnymi załącznikami: załącznikiem ZIN-1, w którym wykazuje się dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu, załącznikiem ZIN-2 służącym wykazaniu danych odnośnie do przedmiotów zwolnionych z opodatkowania oraz załącznikiem ZIN-3, w którym można wskazać dane pozostałych podatników, w przypadku składania wspólnego formularza IN-1 przez współwłaścicieli. W następnej kolejności należy przygotować dokumentację związaną ze zgłoszoną nieruchomością, w szczególności: akt notarialny, dane z księgi wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków, umowę dzierżawy nieruchomości, a w razie posiadania statusu przedsiębiorcy również ewidencję środków trwałych, umowy najmu nieruchomości, dokumentację architektoniczno-budowlaną. Jeżeli informacje te nie są dotychczas znane, konieczne jest dokonanie pomiarów powierzchni użytkowej nieruchomości oraz części wspólnych (w przypadku, gdy nieruchomość stanowi budynek).

Przechodząc do wypełniania formularza, należy postępować wedle kolejnych kroków:

Poz. 1.

Nr PESEL wpisują osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT-u, które objęto rejestrem PESEL, podczas gdy NIP – pozostali; poz. 2. – wypełnia organ;

Część A

Przeznaczona jest na wskazanie miejsca oraz celu składania deklaracji. Należy w niej wskazać dane organu właściwego ze względu na przedmiot opodatkowania, cel składania formularza – odpowiednio złożenie deklaracji po raz pierwszy lub jej korekta oraz okres obowiązywania deklaracji – miesiąc i rok, w którym powstał obowiązek podatkowy (zgodnie z ustawą jest to pierwszy dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie).

Część B

Przeznaczona na wskazanie statusu prawnego podmiotu składającego deklarację względem przedmiotu opodatkowania – kolejno może to być status: właściciela, użytkownika wieczystego, posiadacza nieruchomości, współwłaściciela, współposiadacza wieczystego oraz współposiadacza nieruchomości.

Część C

Przewidziana na wskazanie danych podatnika, takich jak dane identyfikacyjne, adres zamieszkania oraz adres do doręczeń w sytuacji, gdy ten jest odmienny od wskazanego jako adres zamieszkania.

Część D

Przeznaczona jest na wskazanie danych odnośnie do przedmiotu opodatkowania.

Podzielona jest na podgrupy przypisane do poszczególnych rodzajów nieruchomości: gruntów, budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Sekcję tę należy wypełniać za kolejnością, wedle przedmiotu opodatkowania, których dotyczy składana deklaracja.

Podstawą opodatkowania gruntów jest ich powierzchnia, budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa, zaś budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – wartość, określona zgodnie z regulacjami o podatkach dochodowych.

Segmenty „inne grunty”, „inne budynku lub ich części” oraz „inne budowle lub ich części” przeznaczone są dla nieruchomości, których rodzaj określono w uchwale gminy w sposób odmienny względem tego ustawowego.

Część E

To informacja o załącznikach – miejsce na ujęcie ilości załączników dołączonych do deklaracji – oddzielnie dla załączników ZIN-1, ZIN-2 oraz ZIN-3.

Część F

Jej wypełnienie nie jest obowiązkowe, jednak może przyspieszyć załatwienie sprawy. Można w niej wskazać swoje dane kontaktowe/ dane kontaktowe osoby reprezentującej podatnika oraz dodatkowe informacje, np. odnośnie do zdarzenia, które spowodowało obowiązek złożenia deklaracji lub jej korekty.

Część G

Przeznaczona dla podpisów podatnika lub osoby go reprezentującej.

Część H

Tę część wypełnia organ.

Instrukcja krok po kroku

Druk IN-1 – jak wypełnić formularz?

Ważne! Tradycyjną formę informacji IN-1 należy wypełnić przy użyciu czarnego lub niebieskiego długopisu (pióra, cienkopisu). Zwróć uwagę, aby wszystkie informacje były czytelne i zapisuj je wyraźnymi, drukowanymi literami.

W polu nr 1 podaj swój identyfikator NIP lub PESEL, zgodnie z poniższymi instrukcjami: NIP podają osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowane jako płatnicy podatku od towarów i usług.

PESEL wpisują osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami VAT. Pozycję nr 2 pozostaw pustą – zostanie uzupełniona przez pracownika organu podatkowego. A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA DEKLARACJI

Aby wypełnić sekcję A, podaj następujące informacje: 3. Nazwa i adres siedziby organu podatkowego. Urząd, do którego należy skierować deklarację, uzależniony jest od miejsca położenia nieruchomości. 4. Cel złożenia formularza – wskaż odpowiedni kwadrat: 1. złożenie informacji – w przypadku, gdy wypełniasz nową informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w związku z powstaniem obowiązku podatkowego.

2. korekta informacji – jeżeli powstały okoliczności mające wpływ na wysokość obowiązku podatkowego. 5. Okres, od którego informacja obowiązuje – w tym miejscu wpisz datę (miesiąc oraz rok) zgodną z terminem, w którym zostałeś/aś objęty obowiązkiem podatkowym, w którym obowiązek podatkowy wygasł lub kiedy zmieniła się wysokość należnego podatku. B. PODMIOT ZOBOWIĄZANY DO ZŁOŻENIA INFORMACJI

W tej części formularza ponownie wybierz jedną z dostępnych opcji. Kwadrat nr 1 – wskaż go, jeżeli jesteś właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości.

Kwadrat nr 2 – zaznacz tę opcję w przypadku, gdy jesteś współwłaścicielem, współużytkownikiem wieczystym lub współposiadaczem nieruchomości. C. DANE PODATNIKA Sekcja C podatku od nieruchomości służy wykazaniu danych identyfikacyjnych oraz adresowych. Zobacz, w jaki sposób należy ją wypełnić. CZĘŚĆ C.1. DANE IDENTYFIKACYJNE

Jeżeli posiadasz numer PESEL, uzupełnij: pole nr 7 – nazwisko,

pole nr 8 – pierwsze imię,

pole nr 9 – identyfikator REGON (osoby fizyczne zobowiązane są podać go jedynie wtedy, gdy został on nadany). Jeżeli nie został Ci nadany numer PESEL, uzupełnij powyższe pola (7-9) oraz: pole nr 10 – datę urodzenia,

pole nr 11 – imię ojca,

pole nr 12 – imię matki.pole nr 12 – imię matki. CZĘŚĆ C.2. ADRES ZAMIESZKANIA

W tej części formularza podaj swój aktualny adres zamieszkania. CZĘŚĆ C.3. ADRES DO DORĘCZEŃ

Adres korespondencyjny różni się od Twojego adresu zamieszkania? W takim wypadku wypełnij pola 24-32, wskazując pod jakim adresem oczekujesz doręczeń. Jeżeli chcesz, aby korespondencja z organu podatkowego była dostarczana na adres wskazany w części C.2., możesz pominąć tę sekcję. D. DANE O PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU Sekcja D służy wykazaniu gruntów, nieruchomości i obiektów budowlanych, które podlegają opodatkowaniu od nieruchomości. Aby wypełnić ją prawidłowo, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. CZĘŚĆ D.1. GRUNTY

W części D.1. wpisz powierzchnię: gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na to, w jaki sposób zostały one zakwalifikowane w ewidencji gruntów) – w polu nr 31,

gruntów znajdujących się pod wodami powierzchniowymi (stojącymi, płynącymi – jezior i zbiorników sztucznych) – w polu nr 32,

gruntów pozostałych (w tym przeznaczonych do prowadzenia odpłatnej działalności statutowej przez organizacje pożytku publicznego) – w polu nr 33,

gruntów niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji (zgodnie z ustawą z 9 października 2015 o rewitalizacji) – w polu nr 34.

Ważne! Powierzchnię w hektarach (z dokładnością do czterech miejsc po przecinku) wykaż tylko w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi (w pozycji nr 32). W pozostałych punktach wpisz powierzchnię wyrażoną w m2.

W części D.1.1. i D.1.2. wskaż grunty, które nie zostały wymienione w części D.1. Nazwa gruntu (przedmiotu opodatkowania) oraz jednostka redakcyjna muszą być zgodne z uchwałą rady gminy. CZĘŚĆ D.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

W polu nr 39 wpisz łączną powierzchnię wszystkich budynków mieszkalnych, do których posiadasz prawo własności (lub inną formę władania). Następnie postępuj według instrukcji: pole nr 46 – wskaż sumę powierzchni budynków mieszkalnych kondygnacji o wysokości od 140 do 220 cm,

pole nr 47 – określ sumę powierzchni budynków mieszkalnych kondygnacji o wysokości powyżej 220 cm,

pole nr 48 – wpisz sumę powierzchni budynków mieszkalnych, które związane są z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (zgodnie z przepisami o działalności leczniczej), zajęte przez podmioty, które ich udzielają,

pola nr 49 i 50 wypełnij analogicznie do 47 i 48 (podając powierzchnię jedynie tych nieruchomości, które zostały wskazane w pozycji nr 48),

pole nr 51 – wskaż sumę powierzchni pozostałych budynków mieszkalnych (również budynków, które zostały zajęte na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej przez organizacje pożytku publicznego),

pola nr 52 i 53 wypełnij podobnie, jak 47 i 48 (ograniczając się do powierzchni wskazanych w pozycji nr 51).

W części D.2.1. i D.2.2. podaj informacje o nieruchomościach, które nie zostały wyszczególnione w części D.2. Nazwa nieruchomości i jednostka redakcyjna muszą zgadzać się z zapisami uchwały rady gminy. CZĘŚĆ D.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W polu nr 62 określ wartość pieniężną budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwota powinna być zaokrąglona do pełnych złotych.

Warto wiedzieć! Jak zaokrąglić sumę? Jeżeli końcówka kwoty wynosi mniej niż 50 groszy, pomiń ją. Jeżeli końcówka to 50 groszy lub więcej, zaokrąglij ją do 1 złotego.

Część D.3.1. i D.3.2. służą wykazaniu budowli (lub części budowli), które nie zostały opisane w pozycji nr 62. Rodzaj przedmiotu opodatkowania i jednostkę redakcyjną należy uzupełnić zgodnie z uchwałą rady gminy. E. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH W sekcji E podaj informację o załącznikach, które stanowią uzupełnienie informacji IN-1.

W polu nr 65 określ liczbę załączników ZIN-1, w polu nr 66 – liczbę załączników ZIN-2. Pozycja nr 67 wymaga zaznaczenia odpowiedniego kwadratu. E. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH Wypełnienie tej części informacji nie jest obowiązkowe. Przekazanie danych kontaktowych może jednak ułatwić i przyspieszyć komunikację z organem podatkowym.

Pozycje nr 36-37 to miejsce, w którym możesz zostawić swój (lub osoby reprezentującej podatnika) numer telefonu lub e-mail. Pozycje nr 36-37 to miejsce, w którym możesz zostawić swój (lub osoby reprezentującej podatnika) numer telefonu lub e-mail. G. PODPIS PODATNIKA To miejsce, w którym konieczne jest podpisanie informacji. Podpis może złożyć podatnik lub osoba, która go reprezentuje – należy odnotować to, przekreślając odpowiedni fragment w opisie pola G.1., G.2. i G.3. CZĘŚĆ G.1. – podpis podatnika, który został wskazany w części C.1. formularza IN-1.

CZĘŚĆ G.2. – podpis osoby, która została wskazana w części B załącznika ZIN-3.

CZĘŚĆ G.3. – podpis osoby, która została wskazana w części C załącznika ZIN-3.

H. ADNOTACJE ORGANU PODATKOWEGO Nie wpisuj żadnych informacji w tym polu.

Gratulacje! Właśnie udało Ci się wypełnić informację IN-1. Przed Tobą jeszcze kilka formalności – uzupełnienie załączników ZIN-1, ZIN-2 oraz ZIN-3, a następnie dostarczenie dokumentów do wybranego urzędu.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz złożyć informację IN-1 – podatek od nieruchomości (wraz z załącznikami) szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu – w każdej chwili możesz skorzystać z formularza online Przyjaznych Deklaracji.

Załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych ZIN-1 W formularzu ZIN-1 należy wykazać dane o nieruchomościach, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Aby poprawnie wypełnić załącznik ZIN-1, skorzystaj z naszej instrukcji.

W polu nr 1 podaj swój NIP lub numer PESEL – tak, jak na pierwszej stronie informacji IN-1. Pozycja nr 2 musi pozostać pusta (do dyspozycji organu podatkowego). Pole nr 3 służy określeniu nr załącznika (dotyczy sytuacji, w której wypełniasz więcej niż jeden formularz ZIN-1, np. z powodu wykazywania większej ilości nieruchomości). A. DANE PODATNIKA

W polach 4-5 wpisz swoje nazwisko i pierwsze imię. Pamiętaj, że muszą być one zgodne z danymi, jakie zadeklarowałeś/aś w części C.1. informacji IN-1. B. DANE O POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU W części B należy wykazać grunty, budynki oraz budowle (i ich części), które podlegają opodatkowaniu. CZĘŚĆ B.1. GRUNTY

Kolumna A – podaj adres nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem dzielnicy, na której terenie są położone.

– podaj adres nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem dzielnicy, na której terenie są położone. Kolumna B – wpisz numer księgi wieczystej gruntu.

– wpisz numer księgi wieczystej gruntu. Kolumna C – podaj numer obrębu oraz arkusza mapy ewidencyjnej (o ile działki numerowane są w ramach arkusza mapy).

– podaj numer obrębu oraz arkusza mapy ewidencyjnej (o ile działki numerowane są w ramach arkusza mapy). Kolumna D – określ numer działki.

– określ numer działki. Kolumna E – podaj powierzchnię działki, wyrażoną w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku (w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi) lub w metrach kwadratowych.

– podaj powierzchnię działki, wyrażoną w hektarach z dokładnością do czterech miejsc po przecinku (w przypadku gruntów pod wodami powierzchniowymi) lub w metrach kwadratowych. Kolumna F – określ formę władania nieruchomością (własność, użytkowanie wieczyste, posiadanie samoistne, posiadanie zależne lub posiadanie bez tytułu prawnego). CZĘŚĆ B.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

Wypełnij tę sekcję w sposób analogiczny do części B.1. CZĘŚĆ B.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Wypełnij tę sekcję w sposób analogiczny do części B.1. i B.2. Zwróć uwagę, że w kolumnie F należy podać wartość budowli (a nie powierzchnię użytkową, jak w poprzednich częściach).

Załącznik ZIN-2 W załączniku ZIN-2 należy wykazać dane o poszczególnych przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W dokumencie wskaż dane o nieruchomościach, których nie zostały wymienione w informacji IN-1.

W pozycji nr 1 wpisz swój NIP lub PESEL. Nie wypełniaj pola nr 2. W polu nr 3 wpisz odpowiedni numer załącznika ZIN-2. A. DANE PODATNIKA

W pozycjach 4 i 5 wpisz swoje dane (zgodnie z informacjami, jakie zamieszczono w części C.1. informacji IN-1). B. DANE O POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA ZWOLNIONYCH Z OPODATKOWANIA CZĘŚĆ B.1. GRUNTY

CZĘŚĆ B.2. BUDYNKI LUB ICH CZĘŚCI

CZĘŚĆ B.3. BUDOWLE LUB ICH CZĘŚCI ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Tę część formularza wypełnij analogiczne do części B załącznika ZIN-1. Pamiętaj, że w tym miejscu należy wykazać informacje o gruntach, budynkach i budowlach, które są zwolnione z opodatkowania. Zwróć uwagę na kolumnę G – w tym miejscu należy wskazać podstawę prawną zwolnienia z podatku od nieruchomości (zgodnie z ustawą lub uchwałą rady gminy). Załącznik ZIN-3 W załączniku ZIN-3 należy wskazać dane identyfikacyjne pozostałych podatników (zgodnie z informacjami zamieszczonymi w sekcjach G.2. oraz G.3. informacji IN-1).

Wypełnij pole nr 1, wpisując swój identyfikator NIP lub PESEL. Pozycję nr 2 pozostaw niewypełnioną. A. DANE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.1. INFORMACJI IN-1

Wpisz nazwisko i pierwsze imię podatnika, zgodne z sekcją C.1., znajdującą się na pierwszej stronie formularza IN-1. B. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.2. INFORMACJI IN-1

W sekcji B załącznika ZIN-3 wskaż dane podatnika, zgodnie z częścią G.2. formularza IN-1. Pamiętaj, że pola nr 10, 11 i 12 należy wypełnić tylko w wypadku, gdy podatnik nie posiada numeru PESEL.

W części B.1. wskaż aktualny adres zamieszkania podatnika. Możesz podać również adres do doręczeń (o ile różni się on od adresu zamieszkania) – w części B.2. C. DANE IDENTYFIKACYJNE PODATNIKA WSKAZANEGO W CZĘŚCI G.3. INFORMACJI IN-1 Część C, C.1. i C.2. (pola nr 31-56) wypełnij analogicznie do sekcji B, B.1. i B.2.

Jak wypełnić formularz IN-1 krok po kroku

Wraz z nabyciem nieruchomości po stronie nabywcy aktualizuje się obowiązek podatkowy wraz z wszelkimi związanymi z tym formalnościami. W szczególności konieczne jest dokonanie zgłoszenia zawarcia transakcji organowi podatkowemu. Następuje to w drodze wypełnienia formularza informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych – w skrócie IN-1. Nierzadko zdarza się jednak, że wiąże się to z pewnymi trudnościami po stronie zgłaszającego, które mogą z kolei skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak nałożenie grzywny, a nawet pozbawienie wolności.

Jak wypełnić formularz IN-1? Jaki termin jest w tym zakresie wiążący? Gdzie znaleźć wzór wypełnienia druku IN-1? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszelkie związane z tym tematem pytania.

Zgłoszenie nieruchomości do opodatkowania – jak to zrobić?

Zgłoszenia nabycia nieruchomości dokonuje się u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Wyłącznym sposobem na dokonanie tego jest uzupełnienie ujednoliconego dla danego urzędu formularza IN-1, który znaleźć można na stronie internetowej właściwego urzędu.

Formularz ten stanowi podstawę do ustalenia wysokości podatku należnego od konkretnej nieruchomości. Wszelkie zgłoszenia dokonane z pominięciem tej formy są równoznaczne z brakiem dokonania zgłoszenia, z czym wiążą się określone dolegliwości przewidziane dla odpowiedzialności karno-skarbowej.

Co podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Zgodnie z art. 2. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wraz z wyjątkami przewidzianymi od tej zasady, które znaleźć można w kolejnych punktach art. 2. (m.in. użytki rolne i lasy niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej).

Kto i kiedy dokonuje zgłoszenia nieruchomości do opodatkowania i uiszczenia podatku?

Do 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego, a więc m.in. od dnia nabycia nieruchomości, podatnik (również zwolniony z opodatkowania) zobowiązany jest do dokonania zgłoszenia tego zdarzenia do odpowiedniego urzędu podatkowego.

Może to zrobić:

osobiście w urzędzie,

w liście poleconym wysłanym na poczcie,

na skrzynkę podawczą urzędu online.

W odpowiedzi na tę informację urząd przesyła do podatnika decyzję o wysokości podatku i terminie jego uiszczenia.

Zgodnie z art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych osoba fizyczna (ale też prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) będąca właścicielem (ale też posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem zależnym nieruchomości Skarbu Państwa) nieruchomości zobowiązana jest do uiszczenia podatku od nieruchomości. Czyni to w 4 ratach, przypadających na kolejno:

15 marca,

15 maja,

15 września oraz

15 listopada roku podatkowego, o ile nie opłaciła całości podatku jednorazowo do 15 marca.

Dokonuje tego stacjonarnie – w kasie urzędu bądź w formie online – przelewem na wskazany w decyzji o wysokości podatku numer konta bankowego.

Jak wypełnić formularz IN-1?

Jak zostało wspomniane, informacja w sprawie podatku od nieruchomości (IN-1) może stwarzać pewne wątpliwości co do prawidłowości jej wypełnienia. Aby zapobiec związanym z tą kwestią nieścisłościom, wyjaśniamy jak wypełnić druk IN-1 krok po kroku.

Przed przystąpieniem do wypełniania druku informacji o nieruchomościach należy pozyskać pewne dane.

Pierwszy krok stanowi pobranie odpowiedniej dokumentacji: formularza IN-1 wraz z niezbędnymi załącznikami: załącznikiem ZIN-1, w którym wykazuje się dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu, załącznikiem ZIN-2 służącym wykazaniu danych odnośnie do przedmiotów zwolnionych z opodatkowania oraz załącznikiem ZIN-3, w którym można wskazać dane pozostałych podatników, w przypadku składania wspólnego formularza IN-1 przez współwłaścicieli. W następnej kolejności należy przygotować dokumentację związaną ze zgłoszoną nieruchomością, w szczególności: akt notarialny, dane z księgi wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków, umowę dzierżawy nieruchomości, a w razie posiadania statusu przedsiębiorcy również ewidencję środków trwałych, umowy najmu nieruchomości, dokumentację architektoniczno-budowlaną. Jeżeli informacje te nie są dotychczas znane, konieczne jest dokonanie pomiarów powierzchni użytkowej nieruchomości oraz części wspólnych (w przypadku, gdy nieruchomość stanowi budynek).

Przechodząc do wypełniania formularza, należy postępować wedle kolejnych kroków:

Poz. 1.

Nr PESEL wpisują osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT-u, które objęto rejestrem PESEL, podczas gdy NIP – pozostali; poz. 2. – wypełnia organ;

Część A

Przeznaczona jest na wskazanie miejsca oraz celu składania deklaracji. Należy w niej wskazać dane organu właściwego ze względu na przedmiot opodatkowania, cel składania formularza – odpowiednio złożenie deklaracji po raz pierwszy lub jej korekta oraz okres obowiązywania deklaracji – miesiąc i rok, w którym powstał obowiązek podatkowy (zgodnie z ustawą jest to pierwszy dzień miesiąca następujący po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające jego powstanie).

Część B

Przeznaczona na wskazanie statusu prawnego podmiotu składającego deklarację względem przedmiotu opodatkowania – kolejno może to być status: właściciela, użytkownika wieczystego, posiadacza nieruchomości, współwłaściciela, współposiadacza wieczystego oraz współposiadacza nieruchomości.

Część C

Przewidziana na wskazanie danych podatnika, takich jak dane identyfikacyjne, adres zamieszkania oraz adres do doręczeń w sytuacji, gdy ten jest odmienny od wskazanego jako adres zamieszkania.

Część D

Przeznaczona jest na wskazanie danych odnośnie do przedmiotu opodatkowania.

Podzielona jest na podgrupy przypisane do poszczególnych rodzajów nieruchomości: gruntów, budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Sekcję tę należy wypełniać za kolejnością, wedle przedmiotu opodatkowania, których dotyczy składana deklaracja.

Podstawą opodatkowania gruntów jest ich powierzchnia, budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa, zaś budowli lub ich części związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – wartość, określona zgodnie z regulacjami o podatkach dochodowych.

Segmenty „inne grunty”, „inne budynku lub ich części” oraz „inne budowle lub ich części” przeznaczone są dla nieruchomości, których rodzaj określono w uchwale gminy w sposób odmienny względem tego ustawowego.

Część E

To informacja o załącznikach – miejsce na ujęcie ilości załączników dołączonych do deklaracji – oddzielnie dla załączników ZIN-1, ZIN-2 oraz ZIN-3.

Część F

Jej wypełnienie nie jest obowiązkowe, jednak może przyspieszyć załatwienie sprawy. Można w niej wskazać swoje dane kontaktowe/ dane kontaktowe osoby reprezentującej podatnika oraz dodatkowe informacje, np. odnośnie do zdarzenia, które spowodowało obowiązek złożenia deklaracji lub jej korekty.

Część G

Przeznaczona dla podpisów podatnika lub osoby go reprezentującej.

Część H

Tę część wypełnia organ.

Jak złożyć informację IN-1 on-line?

Podatnik z pierwszym dniem miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące władanie nieruchomością (czyli np. zakup), powinien złożyć informację IN-1 do właściwego Urzędu. Obowiązkowym podatkiem objęte są: grunty, budynki oraz budowle lub ich części.

Kiedy należy płacić podatek od nieruchomości? Zgodnie z prawem, daninę powinni regularnie opłacać:

Podatek od nieruchomości to jedna z opłat lokalnych, która zasila budżet miasta lub gminy. Niestety bezpośrednio dotyka prawa własności, a zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, muszą ją zapłacić nawet wyłączni właściciele danej nieruchomości. W 2021 roku podniesiono maksymalne stawki podatku, które aktualnie wynoszą:

Podatek od nieruchomości — jak złożyć informację IN-1?

Informacja IN-1 to nic innego jak Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Powinna zostać złożona przez każdą osobę fizyczną, która spełnia wymagania podatkowe, czyli jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości. Dokument zawiera dane o lokalu lub gruncie, który ma zostać objęty podatkiem i niestety dla większości osób stanowi nie lada wyzwanie.

Informację IN-1 możesz złożyć osobiście w wybranym Urzędzie, ale też wysyłając dokumenty pocztą lub elektronicznie. Ta ostatnia możliwość jest nie tylko niesamowicie wygodna i pozwala uniknąć długich kolejek, ale też może stać się dla nas nieocenionym źródłem pomocy. Dlaczego? Korzystając z Przyjaznych Deklaracji, bez problemu spełnisz swoje obowiązki podatkowe, ale też skorzystasz z uproszczonego formularza podatkowego, który zawiera tylko niezbędne pytania. Informacja IN-1 online to prosty dokument, napisany przyjaznym językiem, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek.

Jak wypełnić informację on-line krok po kroku

Aby prawidłowo wypełnić informacje online, wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora informacji podatkowej i wybierzesz opcję złożenia nowej informacji.

Następnie:

Wybierz rok podatkowy oraz miejsce składania dokumentu. Dla ułatwienia, po wpisaniu miasta, narzędzie samo podpowie Ci, w którym Urzędzie powinieneś się rozliczyć. Zaznacz cel i sposób złożenia informacji (online lub osobiście). Podaj swoje dane identyfikacyjne, takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz dane kontaktowe. Spośród wielu nieruchomości takich jak: mieszkanie, dom, garaż, działka, komórka lokatorska, grunt, budynek i budowla, dodaj tę, którą chcesz opodatkować, używając specjalnych kafli. Podaj dane identyfikacyjne nieruchomości np. w przypadku mieszkania, będzie to numer księgi wieczystej, a następnie uzupełnij adres nieruchomości oraz formę władania (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste itp.). Wpisz powierzchnię użytkową pomieszczeń w m2. Dodaj załączniki. Sprawdź i podpisz dokument.

Korzystając z deklaracji on-line, bez problemu wyślesz dokument wraz z załącznikami do Urzędu, ale również zapłacisz podatek. Osoby fizyczne, po złożeniu informacji IN-1, otrzymają decyzję wraz z wysokością podatku, natomiast osoby prawne, które składają deklarację DN-1 muszą samodzielnie obliczyć tę kwotę.

Kiedy opłacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości opłacają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Osoby fizyczne powinni opłacić go w 4 ratach:

do 15 marca — pierwsza rata,

15 maja — druga rata,

15 września — trzecia rata,

15 listopada roku podatkowego — ostatnia rata.

W sytuacji, gdy kwota podatku nie przekroczy 100 zł, powinna zostać opłacona jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Jak wypełnić druk IN-1?

Podatek od nieruchomości jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych, które wchodzą w posiadanie budynków mieszkalnych lub gruntów. Aby go wyliczyć, należy złożyć do urzędu miasta lub gminy stosowne dokumenty i formularze, które pozwolą na poprawne obliczenie stawki do opłacenia. Każdy podatnik ma możliwość zapłacenia ostatecznej kwoty w czterech ratach, które zostały z góry dla każdego określone.

Do czego służy formularz IN-1?

Formularz IN-1 jest przeznaczony dla osób fizycznych. Jest to niezbędny dokument do zgłoszenia nabytej nieruchomości we właściwym dla regionu urzędzie podatkowym. Dzięki niemu istnieje możliwość prawidłowego rozliczenia podatku od nieruchomości, w skład którego mogą wchodzić grunty, mieszkania i inne budynki o podobnym przeznaczeniu oraz budowle i ich części przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

O ile dla pierwszych dwóch pozycji podatek określany jest na podstawie zawartych w deklaracjach informacji i pomiarów, o tym w przypadku budowli, które nie zostały jeszcze ukończone, jest to stała stawka 2% od aktualnej ich wartości.

Jak wyliczyć podatek od nieruchomości?

Aby wyliczyć wartość podatku od nieruchomości, konieczne będzie zastosowania formularza IN-1. Jak go wypełnić, żeby nie doszło do pomyłki? Co zrobić, by nie zostać obarczonym odpowiedzialnością karną za złożenie nieprawidłowego zeznania podatkowego? NA szczęście dostępnych jest wiele instrukcji, które pomogą nam w uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych. Szczegółowe wskazówki dotyczące dokumentu można znaleźć pod adresem https://przyjazne-deklaracje.pl/jak-wypelnic-druk-in-1-instrukcja-krok-po-kroku/.

Do obliczeń będzie nam potrzebny metraż wszystkich powierzchni wspólnych oraz użytkowych w nieruchomości. Warto pamiętać również o tym, że każdy region może mieć ustalone inne stawki tego podatku. Maksymalną wartość corocznie podaje Minister Finansów. Te dwie wartości należy przez siebie przemnożyć i wówczas otrzymujemy orientacyjną kwotę do opłacenia. Po złożeniu wniosku urząd wysyła odpowiedź, w której znajduje się potwierdzenie lub korekta kwoty.

Formularz IN-1 – jak wypełnić?

Aby wypełnić formularz IN-1 należy być osobą fizyczną posiadającą nieruchomość. Jej nabycie trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, który przypisze dla niej konkretną kwotę podatku do odprowadzenia. W dokumencie, który jest do pobrania na stronie internetowej urzędu podatkowego, powinno się zawrzeć wszystkie informacje dotyczące zakupionej własności.

Informacje powinny być jak najbardziej szczegółowe, dlatego konieczne jest zawarcie dodatkowych załączników, które również znajdziemy na stronach urzędowych. Jednym z nich jest formularz ZIN-1, w którym należy wpisać te części nieruchomości, które będą podlegały opodatkowaniu. Do zawarcia tych obszarów, które będą z niego zwolnione, służy dokument ZIN-2. W załączniku ZIN-3 możemy dopisać współwłaścicieli, którzy dzielą z nami obowiązek podatkowy.

Dodatkowe informacje będą dotyczyły już samej nieruchomości. Konieczne będzie sprawdzenie księgi wieczystej, aktu notarialnego, dokumentów związanych z najmem lub dzierżawą nieruchomości, a także dokumentacji architektonicznej i budowlanej. Obowiązkowo powinniśmy wykonać pomiary powierzchni, jeżeli nie zostało to zrobione w momencie zakupu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:

키워드에 대한 정보 jak wypełnić druk in 1

다음은 Bing에서 jak wypełnić druk in 1 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Smack That Gugl | Nez And Mimi Play: Smack That Gugl And Roller Polar 98 개의 정답
See also  신당동 떡볶이 레시피 | 신당동 떡볶이 고추장과 춘장의 단짠단짠 나만의 레시피! 놀라운 맛~ 즉석 떡볶이 황금비율을 찾았나? Sindang-Dong Tteokbokki 인기 답변 업데이트

See also  아주 먼 옛날 하늘 에서는 | 아주 먼 옛날 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #prawidłowo #wypełnić #deklaracje #na #podatek #od #nieruchomości #w #2022 #roku?


YouTube에서 jak wypełnić druk in 1 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak prawidłowo wypełnić deklaracje na podatek od nieruchomości w 2022 roku? | jak wypełnić druk in 1, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment