Jakie Filologie Warto Studiować | Czy Warto Studiować Filologię? Moje Studia, Sesja, Wyniki Matur 🌟 상위 261개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jakie filologie warto studiować – CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kiniacz XOXO 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,500회 및 좋아요 178개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jakie filologie warto studiować 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟 – jakie filologie warto studiować 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Hej! W dzisiejszym odcinku pogadamy sobie o studiowaniu języków obcych, czyli czy warto iść na filologie? Opowiadam ja, czyli absolwentka filo włoskiej na UJ 🙂 Jeśli macie jakieś pytania / porady / sugestie to czekam na komentarze ⬇️
USTAW JAKOŚĆ ODTWARZANIA NA 1080p 🙏🏻
✔️ Jeśli film Ci się podobał, zasubskrybuj mój kanał! https://www.youtube.com/channel/UCddJU7DXxcgqCJukuid51TQ?sub_confirmation=1
✔️ Instagram: @kiniacz.xoxo
✔️ Tik Tok: @kiniacz.xoxo
✔️ Blog: https://www.kingakus.pl
MOJE FILMY INSPIROWANE TIK TOKIEM ZNAJDZIESZ TUTAJ:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL4fES1udqmmRzgGlbGqqfueenoNXgEJo2
Music by MDMN – You On Top of Me – https://thmatc.co/?l=5C536DFC
Buziaki,
Kiniacz XOXO

jakie filologie warto studiować 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

czy warto studiować filologię języka obcego? – Profi-Lingua

Nasz Poradnik Maturzysty ma dla Was odpowiedź! Język obcy na filologii – jak wyglądają studia? Zacznijmy od wyjaśnienia, jak wygląda nauka na studiach …

+ 여기에 표시

Source: www.profi-lingua.pl

Date Published: 5/30/2022

View: 3837

Czy warto studiować filologię – język, praca i perspektywy

Wiem natomiast doskonale, z czym się je studiowanie filologii i jakie to studiowanie daje perspektywy życiowe. Zapraszam na tekst.

+ 여기를 클릭

Source: blog.slowlingo.pl

Date Published: 10/17/2021

View: 4947

Czy warto studiować filologię? – Blog o Rozwoju

Postaram się pomóc Wam na nie odpowiedzieć jako osoba, która ukończyła te studia już dobrych kilka lat temu. Filologia angielska była wyborem z …

+ 여기에 표시

Source: www.ulapiasta.pl

Date Published: 12/16/2021

View: 8728

Filologia – to warto studiować – Portal edukacyjny Perspektywy

Studia na kierunku filologia to nie tylko nauka języka obcego. Duża część programu nauczania poświęcona jest takim zagadnieniom jak kultura, historia czy …

+ 여기에 표시

Source: perspektywy.pl

Date Published: 11/5/2022

View: 2792

cała prawda o filologii | tego nikt ci nie powie! – Kinga Kuś

To jak – warto czy nie warto studiować te filologie? Po pierwsze i najważniejsze – filologia to nie kurs językowy. Pewnie słyszałaś to już milion razy, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.kingakus.pl

Date Published: 9/10/2022

View: 4453

Studia filologiczne — czy warto je wybrać? – WordPassion

Ponadto ciekawą możliwością dla studentów jest udział w wymianie, podczas której przekonują się, jak wygląda życie poza Polską i studiowanie na …

+ 여기에 자세히 보기

Source: wordpassion.pl

Date Published: 10/7/2021

View: 9982

Czy warto iść na filologię? Jak wybrać mądrze studia?

Jakie są specjalności? … warto studia filologiczne. Matury! … Studiując filologię uczy się przynajmniej dwóch języków.

+ 여기에 표시

Source: preceptor.online

Date Published: 9/5/2022

View: 1169

Studia filologiczne – Typy studiów – Opinieouczelniach.pl

Jak na każdym kierunku, również na studiach filologicznych nie zabraknie przedmiotów „nie do zdania”. … Czy warto studiować filologię polską?

+ 여기에 보기

Source: opinieouczelniach.pl

Date Published: 8/3/2021

View: 9319

Dlaczego warto studiować filologię angielską?

Studiowanie filologii angielskiej zwykle mylone jest z kursem języka angielskiego. Bardzo często można się spotkać z nieprawdziwą opinią, że na zajęciach robi …

+ 여기에 더 보기

Source: www.ateneum.edu.pl

Date Published: 6/13/2021

View: 7701

Czy warto studiować filologię (włoską)? – Włoskielove

Ja na filologii czułam się trochę jak dzieciak w podstawówce. Praktycznie wszystkie zajęcia były obowiązkowe, kartkówki kilka razy w tygodniu, na uczelni od …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.wloskielove.pl

Date Published: 7/30/2022

View: 9311

주제와 관련된 이미지 jakie filologie warto studiować

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟
CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟

주제에 대한 기사 평가 jakie filologie warto studiować

  • Author: Kiniacz XOXO
  • Views: 조회수 4,500회
  • Likes: 좋아요 178개
  • Date Published: 2021. 9. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=TkxEbDpCk3Q

Jaka filologia najbardziej opłacalna?

Wśród najbardziej opłacalnych kierunków studiów humanistycznych z pewnością można wymienić filologie obce. Zwłaszcza biegła znajomość niepopularnego języka, takiego jak czeski, niderlandzki czy chiński potrafi dość szybko pomnożyć zera na koncie pracownika.

Jakie języki warto studiować?

Niekwestionowanymi liderami na rynku pracy są języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Umiejętność porozumiewania się w tych językach jest niezmiennie niezwykle pożądana przez pracodawców. Znajomość języka angielskiego traktowana jest przez pracodawców jako standardowa kompetencja.

Czy ktoś studia filologiczne mają sens?

Studia filologiczne to coś więcej – mają spowodować, że zupełnie zanurzysz się w tym języku, dlatego oprócz zajęć językowych poznajesz jednocześnie całą kulturę, historię, filozofię, sposób myślenia, uczysz się, jak zmieniały się słowa na przestrzeni wieków, ale też szczegółowo rozpracowujesz system języka …

Co studiowac z filologia?

Popularne specjalności na kierunku filologia: amerykanistyka, arabistyka, bałtologia – filologia litewska, etnolingwistyka, filolog w biznesie, filologia angielska, filologia angielska – nauczycielska, filologia angielska od podstaw, filologia angielska z językiem hiszpańskim, filologia angielska z językiem norweskim, …

Czego nie opłaca się studiować?

Wśród studiów, po których trudno o znalezienie dobrze płatnej pracy, często wymienia się: filozofię, pedagogikę i kulturoznawstwo. Są to stosunkowo oblegane kierunki, dostępne na większości uczelni państwowych i prywatnych.

Jaki język jest przyszłościowy?

Bez wątpienia najbardziej przyszłościowym językiem obcym był i nadal pozostaje język angielski. Powód jest prosty – angielski to najpopularniejszy, ogólnoświatowy język, w którym można porozumiewać się na całym świecie. Dodatkowo język ten jest już obowiązkowo wymagany praktycznie na każdym stanowisku pracy.

Na jaki język jest zapotrzebowanie?

W tej chwili najbardziej pożądanymi na rynku pracy są dodatkowo języki: niemiecki, francuski, hiszpański oraz włoski. Wiele firm szuka także specjalistów m.in. ze znajomością języka węgierskiego, rumuńskiego, chorwackiego i greckiego.

Czy warto iść na filologię polska?

Powiedzmy sobie szczerze – jeśli zamierzacie wybrać studia polonistyczne, bo matematyka, fizyka i chemia były Waszym szkolnym koszmarem, odpuśćcie sobie. Filologia polska nie jest dobrym wyborem dla osób niecierpliwych, które nie lubią czytać i wolą praktyczne oraz pragmatyczne rozwiązania.

Jakiego języka uczyc się w 2022?

niemiecki, francuski, włoski, hiszpański czy rosyjski. Trzeba jednak pamiętać, że dużym atutem jest też znajomość na przykład języka chińskiego lub japońskiego. Znajomość, nawet w stopniu podstawowym, języka egzotycznego albo rzadko spotkanego (jak m.in.

Czy można iść na filologię nie znając języka?

Wymogi na Filologii w Lingwistycznej Szkole Wyższej

W LSW formalnym wymogiem jest opanowanie znajomości języka obcego na poziomie A2. Nie przerażajmy się jednak – jest to wciąż poziom podstawowy.

Co można robić po Filologii?

Filologia to specyficzne studia. Uczysz się języka, masz kilka interesujących przedmiotów, a potem masz całą masę innych (zazwyczaj nieprzydatnych), które trzeba zaliczyć. W ciągu semestru będziesz mieć do zapamiętania setki, a nawet tysiące nowych słówek.

Po co filologia?

Filologia daje szansę poznania obcej kultury od podszewki – chociaż przyda się tu też inicjatywa własna i szczere zainteresowanie tematem. A oprócz wiwisekcji dotyczącej określonego kraju, można przy okazji zgłębić sieć kulturowych powiązań na całym świecie. Więcej! Można też taką sieć badać.

Ile zarabia się po filologii angielskiej?

przeciętne miesięczne wynagrodzenie lektora języka angielskiego wynosiło 5200 zł brutto. Taką profesję zwykle wybierają absolwenci filologii angielskiej. Mediana płac trenera zajmującego się szkoleniami wynosiła 7200 zł brutto (połowa zatrudnionych uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe wynagrodzenie).

Czy warto isc na filologię angielską?

Wiele międzynarodowych firm otwiera swoje siedziby na terenie Polski i rekruterzy cenią sobie wśród kandydatów przygotowanie do pracy w środowisku różnorodnym kulturowo i językowo. Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto zdecydować się na studiowanie Filologii angielskiej, to odpowiedź jest jedna: TAK!

Jakie są filologię?

Filologiczne kierunki studiów. Studia związane z nauką języków obcych i kultur innych krajów
  • Amerykanistyka – kierunek studiów. …
  • Filologia – kierunek studiów. …
  • Filologia angielska (anglistyka) – kierunek studiów. …
  • Filologia arabska (arabistyka) – kierunek studiów. …
  • Filologia bałkańska – kierunek studiów.

Na jakie studia można iść po profilu językowym?

Kierunki filologiczne to właśnie grupa kierunków językowych. Studia filologiczne mogą dotyczyć języków obcych, ale też oczywiście napotkać można filologię polską, filologię klasyczną, lingwistykę czy translację. Wszyscy chętni podjąć się kierunku językowego, mogą wybierać z wielu możliwości.

Czy na studiach można wybrać język obcy?

Większość szkół oferuje 120 godzin nauki języka obcego podczas roku akademickiego. Wychodzi na to, że studenci przez 2 lata mają styczność z językiem obcym 1.5 ha tygodniowo.

Na jakie studia się wybrać?

Najpopularniejsze kierunki studiów:
  • Informatyka (42759 zgłoszeń)
  • Zarządzanie (27086 zgłoszeń)
  • Psychologia (22280 zgłoszeń)
  • Ekonomia (18773 zgłoszeń)
  • Prawo (17125 zgłoszeń)
  • Finanse i rachunkowość (16138 zgłoszeń)
  • Automatyka i robotyka (15686 zgłoszeń)
  • Budownictwo (12756 zgłoszeń)

Czy na studiach trzeba znać angielski?

Zgodnie z przepisami student kończący studia I stopnia (licencjat) ma obowiązek znać język obcy na poziomie B2, a studia magisterskie na poziomie B2+.

Poradnik maturzysty – czy warto studiować filologię języka obcego?

Kiedyś studia filologiczne kojarzyły się wyłącznie z pracą nauczyciela lub tłumacza. Były też uważane za kierunek wybierany przez osoby, które nie wiedziały do końca, czym chciałyby się zajmować zawodowo w przyszłości. A jak jest teraz? Czy warto studiować filologię języka obcego? Nasz Poradnik Maturzysty ma dla Was odpowiedź!

Język obcy na filologii – jak wyglądają studia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak wygląda nauka na studiach filologicznych. Wielu osobom wydaje się, że jest to rodzaj intensywnego, a w przypadku studiów dziennych na uczelni państwowej – darmowego kursu języka obcego. Jeśli Ty też tak sądzisz, musimy Cię nieco rozczarować.

W przypadku kierunków bardzo egzotycznych np. sinologii, japonistyki albo koreanistyki, uczelnie faktycznie nie oczekują biegłej znajomości danego języka od kandydatów na studia. Musisz się jednak liczyć z tym, że przy naborze brane są pod uwagę przede wszystkim punkty uzyskane na maturze rozszerzonej z języka nowożytnego. Tutaj nie ma zmiłuj, dobre uczelnie stawiają na osoby, którym udało się opanować w stopniu zaawansowanym przynajmniej jeden język obcy.

Jeśli myślisz o studiowaniu bardziej popularnego języka, np. angielskiego, niemieckiego czy niemieckiego, musisz liczyć się z tym, że zajęcia od pierwszego dnia prowadzone są właśnie w tym języku, a polski usłyszysz sporadycznie, głównie w rozmowie z panią w dziekanacie. Tak więc język musisz opanować, ZANIM rozpoczniesz studia. Czego zatem będziesz się uczył przez trzy lata?

Studia filologiczne obejmują literaturę, naukę gramatyki opisowej, kontrastywnej i historycznej, studiowanie kultury, historii i tradycji krajów wybranego obszaru językowego, śledzenie na bieżąco sytuacji społeczno-politycznej oraz naukę jeszcze jednego języka obcego. Dodatkowo w zależności od wybranej przez Ciebie specjalizacji, musisz spodziewać się zajęć z metodyki nauczania języków obcych, tłumaczenia symultanicznego i konsekutywnego oraz przekładu literackiego, zajęć z języka zawodowego itd. Jak widzisz, na brak pracy nie będziesz mógł narzekać.

Główna zaleta studiowania na filologii? Niezależność finansowa!

Nim przejdziemy do omawiania dobrych stron bycia absolwentem filologii, skupmy się na zaletach samego studiowania, a możemy ich wymienić przynajmniej kilka. Po pierwsze, spotykasz mnóstwo interesujących ludzi, także spoza naszego kręgu kulturowego, co mocno rozwija horyzonty. Po drugie, Twoja znajomość języka osiąga zupełnie nowy poziom. To już nie tylko sprawne posługiwanie się angielskim, francuskim czy niemieckim, ale przestawienie się na myślenie w tym języku. Trzecią, bardzo ważną zaletą jest możliwość zdobycia niezależności finansowej lub choćby podreperowania budżetu, ponieważ – bez względu na to, czy zamierzasz w przyszłości zostać nauczycielem, czy nie – udzielanie prywatnych lekcji w zakresie studiowanego języka to chleb powszedni żaków z kierunków filologicznych.

A co po studiach?

Formalna edukacja ma to do siebie, że kiedyś dobiega końca. Co czeka Cię na rynku pracy po uzyskaniu dyplomu filologii? Języki obce na poziomie zaawansowanym to doskonała pozycja w cv, a kiedy dodamy do tego znajomość kultury i praktyczne umiejętności komunikacji, komponowania formalnych i biznesowych pism oraz tłumaczenia ustnego i przekładu, okazuje się, że absolwent filologii to całkiem atrakcyjny kandydat do pracy. Szczególnie gdy może się pochwalić znajomością któregoś z niszowych języków. W przypadku, gdy dobrze władasz dwoma językami obcymi, rynek pracy stoi przed Tobą otworem! A jakie konkretnie zawody możesz wykonywać?

nauczyciel języka obcego – wydawałoby się, że to najbardziej oczywisty wybór, ale to pozory mylą! Okazuje się, że tylko niewielki procent absolwentów filologii pracuje w zawodzie nauczyciela lub lektora, jednak jeśli dydaktyka i praca z ludźmi to coś, co Cię pociąga, możliwości zarobkowych Ci nie braknie. A jeśli nie znajdziesz oferty zatrudnienia, która spełni wszystkie Twoje wymagania, zawsze możesz zatrudnić się sam i zdobywać klientów na własną rękę.

tłumacz – już w trakcie studiów zorientujesz się, czy wolisz tłumaczenia literackie, czy użytkowe, a może najbardziej odpowiada ci tłumaczenie ustne, np. podczas konferencji? Jeśli wybierzesz jeden z mniej popularnych języków, konkurencja na polskim rynku pracy jest bardzo niewielka lub praktycznie nie istnieje.

copywriter – marketing internetowy, a szczególnie content marketing to bardzo dynamicznie rozwijający się segment rynku. Firmy pragnące wejść na rynki zagraniczne potrzebują osób, które tworzą treści na ich strony internetowe, blogi i kanały komunikacji w social mediach w języku obcym. Absolwent filologii to kandydat idealny do takiej pracy – nie tylko zna język, ale także kulturę kraju docelowego i potrafi poprawnie pisać!

konsultant biznesowy – każda firma, poza handlowcami i specjalistami technicznymi potrzebuje osób, które będą utrzymywały kontakt z klientem obcojęzycznym. To kwestia na tyle ważna, że nie powierza się jej osobom, które nie znają języka w stopniu zaawansowanym. Okazuje się, że pracownika o wiele łatwiej jest przeszkolić w zakresie znajomości produktu i polityki firmy niż nauczyć go języka obcego. Dlatego absolwenci filologii to mile widziani kandydaci do pracy.

pracownik SCC (Shared Services Centre) – praca w korporacji obrosła mitami, ale gdyby nie miała zalet, nikt nie chciałby tam pracować, prawda? Zarobki wyższe od tych oferowanych przez małe firmy lub na posadach państwowych, międzynarodowe środowisko, jasna ścieżka rozwoju, bezpieczeństwo socjalne, pakiety benefitów pozapłacowych… Jeśli możesz pochwalić się dyplomem ukończenia filologii, szczególnie bardziej egzotycznej niż anglistyka, to wszystko czeka właśnie na Ciebie.

dyplomata / pracownik instytucji unijnych / organizacji pozarządowych – jeśli marzy Ci się wejście do świata polityki lub choćby praca w organizacjach z nią związanych, praktyczna znajomość języka obcego, kultury i historii danego kraju są niezwykle ważnym atutem.

Jak widzisz, warto studiować filologię języka obcego! Pamiętaj jednak, że aby spełnić marzenie o uzyskaniu dyplomu, musisz najpierw zostać przyjęty na studia, a potem się na nich utrzymać. Do tego konieczna jest dobra znajomość wybranego języka. Przygotuj się do studiowania filologii i zainwestuj w dobry kurs językowy już w szkole średniej!

Szkoła ProfiLingua oferuje kursy aż 15 języków obcych, w tym także niszowych: norweskiego, szwedzkiego, japońskiego, chińskiego, duńskiego, czeskiego i niderlandzkiego. Możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie formę nauki – w szkole stacjonarnej lub przez Internet, na nowoczesnym kursie online. Sprawdź naszą ofertę!

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Uzyskanie dyplomu uczelni może ułatwić znalezienie dobrej posady. Choć pracodawcy biorą też pod uwagę inne rodzaje aktywności, jak działalność w organizacjach, wolontariat, prace dorywcze czy staże, a także umiejętności miękkie, odpowiedni wybór studiów to klucz do sukcesu. Sprawdź, jakie kierunki studiów są opłacalne i zwiększą Twoje szanse na rynku pracy.

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie są opłacalne kierunki studiów dla tzw. umysłów ścisłych?

• Jakie studia humanistyczne dają dobre perspektywy zawodowe?

• Dlaczego wybór nawet najbardziej opłacalnego kierunku studiów to nie wszystko?

Jakie kierunki studiów są opłacalne? Od lat te same!

Choć każdego roku w okolicach matur internet puchnie od nowych rankingów opłacalnych kierunków studiów, to tak naprawdę ta lista od lat jest raczej niezmienna. Prym wiedzie informatyka i kierunki technologiczne. Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w tym sektorze jest wysokie i sytuacja prędko się nie zmieni. Programiści różnych języków, architekci systemów, administratorzy sieci, project managerowie… Wystarczy spojrzeć na widełki płacowe w przykładowych ofertach pracy w IT, aby nie mieć wątpliwości, że to wyjątkowo intratna ścieżka kariery.

Tzw. umysły ścisłe, które wybiorą kierunki inżynieryjne lub biomedyczne, również nie powinny w przyszłości narzekać na stan swoich kont bankowych. Do opłacalnych kierunków studiów należą również te ekonomiczne i biznesowe, np. finanse i rachunkowość. Absolwenci mogą podejmować zatrudnienie w instytucjach finansowych – państwowych i prywatnych. Zgodnie z danymi zebranymi przez serwis zarobki.pracuj.pl analitycy i kontrolerzy finansowi znajdują się w pierwszej szóstce najlepiej opłacanych specjalistów.

| 5 zawodów, w których dużo zarobisz

Opłacalne kierunki studiów dla humanistów

A co z osobami, które od zawsze wolały przedmioty humanistyczne i wiedzą, że studia na politechnice na pewno nie są dla nich? Takie preferencje bynajmniej nie skazują ich na porażkę finansową! Ukończenie określonego kierunku studiów nie determinuje kariery zawodowej absolwenta, zaś na masę dobrze płatnych stanowisk wymaga się nie konkretnego dyplomu, a umiejętności, które przyniosą firmie zyski. Naprawdę wiele zależy tu od pracownika.

Wśród najbardziej opłacalnych kierunków studiów humanistycznych z pewnością można wymienić filologie obce. Zwłaszcza biegła znajomość niepopularnego języka, takiego jak czeski, niderlandzki czy chiński potrafi dość szybko pomnożyć zera na koncie pracownika. A jeśli do tego dana osoba wyspecjalizuje się w określonej terminologii, np. finansowej lub budowlanej, to może dyktować warunki na rynku nie gorzej niż specjalista IT.

Ukończenie studiów prawniczych i pomyślne zdanie egzaminu na zakończenie aplikacji również pozwala na uzyskiwanie wysokich dochodów. Radcy prawni i prawnicy znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepiej wynagradzanych pracowników. Do opłacalnych kierunków studiów można zaliczyć też public relations – zwłaszcza jeśli absolwent dobrze orientuje się w biznesie, polityce i mediach – czy psychologię. W tej ostatniej dziedzinie perspektywy zatrudnienia są bardzo szerokie, choć zwykle wiąże się to z dalszą specjalizacją w określonej dziedzinie, np. HR-ze, psychoterapii, sprzedaży czy reklamie.

| 5 prac dla humanistów

Nawet najbardziej opłacalne kierunki studiów nie zagwarantują sukcesu

Pracodawcy oczekują od kandydatów nie tylko określonych kwalifikacji. Liczą się również inne kompetencje. Dużą wagę przykłada się obecnie do umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie sobą w czasie, organizacja pracy, działanie w zespole, realizowanie celów grupy czy odporność na stres. Oprócz tego ważne są: punktualność, rzetelność, odpowiedzialność, gotowość do nauki i poszerzania kompetencji oraz otwartość na zmiany. Największe atuty pracownika, niezależnie od branży, to posiadanie rozległej wiedzy fachowej i bycie specjalistą w swojej dziedzinie.

Trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach sam dyplom nawet najlepszej uczelni nie czyni jeszcze z jego posiadacza bezkonkurencyjnego kandydata. Z drugiej strony wielką karierę da się zrobić nawet po pozornie niezbyt opłacalnym kierunku studiów. Można wskazać przykłady świetnie opłacanych menedżerów po filologii klasycznej czy CEO z magisterium z filozofii. Wiele zależy bowiem od naszych horyzontów, inteligencji, determinacji i pomysłu na siebie. W rzeczywistości prawdziwie opłacalny kierunek studiów to ten, który jest pasją studenta i pozwoli mu nie tylko zdobyć twardą wiedzę branżową, lecz także rozwinąć rozumienie świata i swojego miejsca w nim. Niektóre umiejętności przydatne na rynku pracy można zaś spokojnie zdobyć później na studiach podyplomowych.

| Czy studia przygotują mnie do pracy?

Który język obcy zapewni Ci wysokie wynagrodzenie? Najlepiej opłacane języki na rynku pracy.

Business English już nie wystarczy. Jakich języków warto się uczyć 2021? Najbardziej poszukiwane języki na rynku pracy ekorep etycje.

Jakich języków obcych warto się uczyć? Które z nich zapewnią dobre wynagrodzenie i wiele atrakcyjnych ofert pracy? Inwestycja w naukę języka obcego jest współcześnie niezwykle opłacalna. Może przynieść zaskakujące rezultaty, które przekładają się nie tylko na wzbogacanie naszej wiedzy i rozwój osobisty, lecz również na pomyślny rozwój kariery i możliwości awansu, wzrost wynagrodzenia i zdobycie wymarzonej pracy.

Wraz ze wzmożeniem kontaktów handlowych Polski, postępującą globalizacją, rosnącą pozycją kraju na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach, wzrostem eksportu polskich usług i towarów, jak również napływem zagranicznych inwestycji, zmienił się także zakres wymaganych od pracownika kompetencji.

W szczególności wzrosły oczekiwania względem zatrudnionych, jeśli chodzi o znajomość języków obcych wykorzystywanych w nowopowstających dziedzinach oraz kontaktach biznesowych z zagranicznymi partnerami i klientami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dzięki zagranicznym inwestorom w Polsce powstało około półtora miliona miejsc pracy, a łączna suma inwestycji przekracza 600 mld złotych. Liczby w tym przypadku mówią same za siebie. Posiadanie przez polskich pracowników odpowiednich kompetencji językowych jest bezspornie sprawą kluczową z perspektywy rozwoju gospodarki kraju i współpracy na arenie międzynarodowej.

Jakie języki obce wybierają Polacy?

Z badań wynika, że prawie 40 % Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Niestety prawie tyle samo procent obywateli nie posługuje się żadnym językiem poza ojczystym polskim. Tylko 15 % osób może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych. W stopniu średniozaawansowanym językiem angielskim włada prawie 60% Polaków i ok. 40% – językiem niemieckim. Pozostałe języki są daleko w tyle: rosyjski (ok.10%), francuski, hiszpański i włoski. Polacy najczęściej uczą się języków obcych w szkole (głównie angielskiego i niemieckiego), ale po jej ukończeniu, tylko część z nich kontynuuje edukację językową. Sytuacja na rynku pracy oraz wymagania potencjalnych pracodawców, coraz częściej kierują ich w stronę kursów językowych. Wśród dorosłych uczniów najbardziej popularne są indywidualne lekcje z lektorem oraz zajęcia online. Najczęściej decydują się na lekcje angielskiego lub niemieckiego, a więc kontynuację kursów szkolnych. Rzadziej wybierają nowy język, którego chcą uczyć się od podstaw.

Nabory na studia przeprowadzone w 2018 roku wykazały niezwykłą tendencję. Najpopularniejsze w rankingu 2018 r. okazały się studia związane z językami skandynawskimi, czyli mówiąc fachowo, języki północnogermańskie. A wśród nich oczywiście filologia norweska, filologia szwedzka czy też filologia skandynawska. Co ciekawe, zaraz za nimi znalazły się języki arabskie oraz azjatyckie. Taka tendencja podyktowana jest nie tyle trendami, co ogromnymi możliwościami zawodowymi, które ujawniają się zaraz po ukończeniu takich studiów językowych. Obecny rynek pracy jest niezwykle przyjazny dla absolwentów języków obcych z kategorii języków skandynawskich, arabskich oraz azjatyckich. Powodem tego jest przede wszystkim duże zapotrzebowanie na umiejętności językowe, a oferowane posady i wynagrodzenia w wielu przypadkach są naprawdę imponujące.

3 najbardziej pozadane benefity

karty na zajecia sportowe (np. Multisport)

podstawowa opieka medyczna

szkolenia wewnetrzne

owoczesne i przyjazne przestrzenie biurowe

Popyt na ekspertów oraz doświadczonych specjalistów wzrasta w największych aglomeracjach Polski: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Krakowie.

W Warszawie językiem angielskim w stopniu zaawansowanym włada prawie połowa mieszkańców, w pozostałych miastach nawet ponad 30% osób. Język niemiecki cieszy się największą popularnością wśród wrocławian, język francuski natomiast najpopularniejszy jest w Warszawie. Najmniej poliglotów znajdziemy w Katowicach, choć właśnie w tym mieście rośnie zapotrzebowanie na lekcje języka niemieckiego i angielskiego, dlatego lektorzy tych języków są tam rozchwytywani.

Nie ulega wątpliwości, że biegła znajomość języków partnerów biznesowych jest sprawą kluczową w kwestii odnoszenia sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego inwestycja w naukę języka angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego, na pewno zwróci się z nawiązką.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy

Niekwestionowanymi liderami na rynku pracy są języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Umiejętność porozumiewania się w tych językach jest niezmiennie niezwykle pożądana przez pracodawców.

Znajomość języka angielskiego traktowana jest przez pracodawców jako standardowa kompetencja. Natomiast, co ciekawe, 3/4 przedsiębiorców inwestujących w Polsce szuka pracowników władających językiem niemieckim. Dotyczy to głównie branż takich jak księgowość, przemysł, dystrybucja i logistyka. Firmy często gotowe są zapewnić swoim pracownikom podwyższanie kompetencji językowych i organizują w biurze grupowe lub indywidualne lekcje niemieckiego. Coraz bardziej popularny staje się także oferowany przez szkoły i platformy językowe – niemiecki online – dzięki czemu pracownicy mogą uczestniczyć w zajęciach językowych niezależnie od lokalizacji.

Nie powinny zniechęcać Polaków stopniem trudności języki takie jak czeski, litewski czy węgierski. Ciągle rośnie liczba ofert pracy dla osób znających język węgierski (głównie w finansach) lub czeski czy litewski (w handlu).

Łatwiejszy w przyswojeniu i stale potrzebny do kontaktów z partnerami zza wschodniej granicy jest język rosyjski. Znajomość rosyjskiego ułatwia współpracę nie tylko z Rosją, lecz również z Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Mołdawią, Kazachstanem, Łotwą czy Estonią.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językiem chińskim (przede wszystkim w dystrybucji i logistyce) i arabskim (gospodarka i nauka). Ze względu na ubogą ofertę tych języków w stacjonarnych szkołach językowych, kursy online rosną na popularności.

Nauka języków skandynawskich to także krok w stronę rozwoju kariery i lepszych zarobków. Szczególnie w branży BPO/SSC.

W zależności od stanowiska pracy kompetencje językowe będą się różnić.

Czy bycie poliglotą zwiększa szansę na dobrze płatną pracę? Zdecydowanie! Swobodne posługiwanie się kilkoma językami biznesowymi korzystnie wpływa na pozycję pracownika na rynku pracy oraz może być wykorzystane jako ważny argument w negocjacjach płacowych – zapewnia Agnieszka Krych, współzałożycielka platformy Lingroom.pl. Angielski dla pracodawców nie wystarczy. Tymczasem specjaliści z biegłym niemieckim i jednym z języków skandynawskich będą mieli z czego wybierać na rynku pracy – dodaje.

Najbardziej opłacale języki

W jakim stopniu zależna jest wysokość wynagrodzenia osób na poszczególnych szczeblach od znajomości języka obcego? Jeśli chodzi o stanowisko dyrektora, członka zarządu lub kierownika zespołu, to ich zarobki mogą być nawet dwukrotnie wyższe w zależności od tego, czy posługują się oni biegle językiem angielskim lub niemieckim. Menedżerowie i team leaderzy znający francuski lub niemiecki podobnie mają szansę na wyższe wynagrodzenia korepetycje angielski

W przypadku specjalistów i szeregowych pracowników różnice te są nieco mniej zauważalne, ale warto wziąć pod uwagę, że w miarę rozwoju kariery znajomość języka obcego może odgrywać kluczową rolę w kwestii zarobków.

Przykładowo specjalista znający jeden z języków skandynawskich może liczyć na bonus do 2 tys. zł brutto, niezależnie od stanowiska. Kandydaci ze znajomością francuskiego oraz włoskiego mogą liczyć na dodatkowy bonus do swojej pensji w wysokości nawet 1000 zł brutto. Osoby posługujące się językiem holenderskim – ich pensja wzrosłaby o 1200 zł brutto.

Średnia zarobków osób posługujących się językiem arabskim, chińskim, czeskim i portugalskim jest także nieco wyższa niż w przypadku pozostałych języków obcych.

W przypadku języka rosyjskiego owa zależność jest mniej dostrzegalna. Jedynie prezesi i członkowie zarządu władający językiem rosyjskim mogą pochwalić się większymi wynagrodzeniami.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o rodzaj wykonywanego zawodu. Rynek specjalistów w różnych sektorach zatrudnienia stale umacnia się, co ma wpływ na wzrost zatrudnienia oraz inwestycje w pracowników posługujących się językami obcymi. kurs języka niemieckiego

Project managerowie, główni księgowi, przedstawiciele handlowi czy specjaliści ds. marketingu, HR lub kadr i płac zarobią o 70% więcej, jeśli wykażą się biegłą znajomością języka angielskiego bądź niemieckiego i drugiego języka obcego – zauważa Agnieszka Krych z LingRoom.

Większe wymagania finansowe w związku z biegłym posługiwaniem się jednym z języków obcych mogą mieć przede wszystkim pracownicy branży usług biznesowych. Przoduje w tym sektorze język niemiecki – ponad 30% zatrudnionych włada nim w stopniu zaawansowanym. Nieco ponad 20% pracowników zna język angielski.

Branża SSC/BPO otwiera najwięcej możliwości zatrudnienia dla osób znających języki obce

Rok 2019 w branzy SSC/BPO to czas na poszukiwanie kandydatów z jezykiem niemieckim oraz jezykiem francuskim. Firmy beda powiekszac swoje działy ksiegowe, finansowe, HRowe, ale takze te zwiazane z obsługa klienta oraz service desk. Rozwijac sie beda równiez działy marketingowe, zwiazane przede wszystkim z digital marketingiem oraz usługami e-commerce. Rynek kandydata umacnia się w sektorze SSC/BPO głównie ze względu na deficyt pracowników posługujących się niszowymi językami. Odnotowano również wzrost ich wynagrodzeń.

Na wyższe pensje mogą liczyć także osoby zatrudnione w sektorze księgowości i obsługi klienta. Niestety ich oczekiwania płacowe są wyższe niż możliwości rynku.

Wśród zawodów, które warto wziąć pod uwagę ze względu na znajomość języków obcych, dużą popularnością cieszy się zawód: tłumacza (w szczególności w kontaktach biznesowych lub tłumaczeniach dokumentów i tekstów naukowych), lektora językowego – w szczególności lektora języka angielskiego i niemieckiego, HR menedżera w firmach nastawionych na międzynarodowe zespoły i kontrakty, pracownika socjalnego odpowiedzialnego za kontakt z obcokrajowcami.

Możliwości pracy dla osób biegle posługujących się językami obcymi otwierają też stanowiska takie jak country manager, planning manager, sales manager i wiele innych, oferowanych przez międzynarodowe firmy i organizacje. Perspektyw dla poliglotów jest wiele, dlatego wiele osób jeszcze w trakcie edukacji szkolnej i uniwersyteckiej decyduje się na dodatkowe korepetycje i indywidualne lekcje angielskiego czy niemieckiego. Kursy zdalne, a w szczególności nauka angielskiego online oraz niemiecki online są coraz częściej najpopularniejszym rozwiązaniem dla zapracowanych. Pozwalają zaoszczędzić czas i koncentrują się głównie na praktycznych umiejętnościach komunikacyjnych. Wybierają je zwykle ci, którzy są już na wyższym poziomie zaawansowania.

W związku z rozbieżnościami w oczekiwaniach płacowych kandydatów znających języki obce, pracodawcy starają się stale wzbogacać oferty pracy i oferować pracownikom szkolenia lub kursy językowe. Dlatego też stale rośnie zapotrzebowanie na lektorów najpopularniejszych języków biznesowych. Lektor angielskiego i niemieckiego oferujący kursy biznesowe ma zwykle wypełniony kalendarz po brzegi.

Dołącz do społeczności LingRoom

Jako Uczeń

Najlepszy marketplace korepetycji językowych LingRoom

Interesują cię lekcje angielskiego, chcesz rozpocząć kurs niemieckiego online, a może szukasz korepetycji dla dziecka? Sprawdź, jak działa LingRoom!

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e-korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej.

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i e- korepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych.

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. W profilu ucznia w łatwy sposób można zamawiać lekcje/kursy/e-korepetycje u wybranych lektorów językowych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Jak działa LingRoom?

1) Wybierz Lektora lub interesujący Cię Kurs Tematyczny, korzystając z filtrów dostępnych w wyszukiwarce.

Możesz filtrować wyniki wyszukiwania według języka, ceny za lekcję/kurs, lokalizacji, języka komunikacji i in. W ofercie lektorów są zarówno lekcje stacjonarne, jak i zajęcia online. Dostępne pojedyncze lekcje, pakiety lub gotowe kursy tematyczne. Lekcje indywidualne dla dorosłych oraz korepetycje.

2) Zamów lekcję/pakiet lekcji/kurs, wypełniając formularz.

Przed złożeniem zamówienia możesz również skontaktować się z lektorem via Czat, aby zapytać o szczegóły oferty. Złożenie zamówienia u lektora nie wiąże się z natychmiastową płatnością. Najpierw zostaniesz poinformowany o zaakceptowaniu zamówienia przez lektora i dopiero wtedy otrzymasz prośbę o dokonanie płatności.

3) Opłać zamówienie i rozpocznij lekcje/kurs, korzystając z wielu wygodnych funkcji LingRoom.

W Twoim kalendarzu oraz Kalendarzu Twojego lektora automatycznie zostaną oznaczone zamówione przez Ciebie lekcje. W łatwy sposób możesz nimi zarządzać, pobierać dodane przez lektora pliki z materiałami lekcyjnymi, używać Czatu do szybkiego kontaktu.

4) Kursy języka i korepetycje z profesjonalnymi lektorami LingRoom!

Indywidualne lekcje stacjonarne w Twojej okolicy lub zajęcia online – wybierz swój własny sposób nauki języków obcych. Sprawdź bazę lektorów i korepetytorów językowych LingRoom i rozpocznij kurs językowy już dziś! W profilu lektora języka znajdziesz informacje o jego doświadczeniu w nauczaniu języków oraz ofertę lekcji, pakietów lekcji oraz językowych kursów tematycznych, a także jego dostępność. Kontaktuj się z wybranymi lektorami i korepetytorami via czat. Zamawiaj dowolną liczbę lekcji, korzystając z bezpiecznego systemu płatności online. Zamawiając lekcje lub kurs językowy u wybranego lektora, zawsze otrzymujesz fakturę od LingRoom. W wygodny sposób zmieniaj daty lekcji, ustaw powiadomienia, które chcesz otrzymywać, pobieraj pliki od swojego korepetitora. Sprawdź jeszcze więcej komfortowych funkcji, które oferuje nasza platforma!

Zarejestruj się bezpłatnie na platformie i utwórz swoje indywidualne konto. Możesz kontaktować się z lektorami poprzez czat, w celu uzgodnienia szczegółów lekcji i kursów językowych. Zamówienie składasz w profilu wybranego lektora, klikając w „Zamów lekcję“. Wybierasz dowolną liczbę lekcji i ich daty, które możesz edytować w trakcie kursu. Możesz też zamówić pakiet lekcji lub gotowy kursy tematyczny. Po zaakceptowaniu twojego zamówienia przez lektora, otrzymasz informację mailową i zostaniesz poproszony o dokonanie płatności, korzystając z bezpiecznego systemu PayU. Po zrealizowaniu płatności LingRoom automatycznie wygeneruje fakturę i prześle ją na wskazany przez ciebie przy rejestracji adres mailowy. Teraz możesz rozpocząć naukę języków obcych z LingRoom!

Czy warto studiować filologię

Powiedzmy, że etap wstępnych pytań o przyszłe studia masz już częściowo za sobą. Zainteresowała Cię filologia i teraz zabierasz się za wyszukiwanie wszystkich ważnych informacji w internecie. Tylko czy aby na pewno wiesz, czego szukać? I gdzie?

Skończyłam studia kilka lat temu, ale co roku zauważam na forach i grupach powtarzające się te same pytania. Odpowiem Ci tutaj na te najważniejsze najlepiej jak potrafię.

Czego będę się uczyć na filologii?

Oczekiwania wobec studiów filologicznych zwykle są kwestią indywidualną, ale to co łączy wielu kandydatów to często brak świadomości, na co tak naprawdę się decydują. Najważniejsza informacja dla wszystkich to chyba ta, że filologia nie jest kursem językowym. Wiele osób kieruje się tą myślą, a studia zaczyna z przekonaniem, że przez 5 najbliższych lat będzie tylko poznawać język wzdłuż i wszerz. Inni odważni “dobierają” filologię jako drugi, dodatkowy kierunek. Studiują ekonomię czy prawo, a filologia ma być dla nich takim językowym dodatkiem na poziomie wyższym niż w szkole językowej. Zazwyczaj takie osoby szybko ze studiów filologicznych rezygnują.

Dlaczego?

Studia filologiczne to coś więcej – mają spowodować, że zupełnie zanurzysz się w tym języku, dlatego oprócz zajęć językowych poznajesz jednocześnie całą kulturę, historię, filozofię, sposób myślenia, uczysz się, jak zmieniały się słowa na przestrzeni wieków, ale też szczegółowo rozpracowujesz system języka współczesnego. Na deser musisz zaliczyć też kilka przedmiotów teoretycznych lub ogólnohumanistycznych. A wszystko po to, żeby być dobrze przygotowanym do przyszłego zawodu filologa, niezależnie od branży, jaką wybierzesz po studiach. Czeka Cię sporo pracy.

Kim mogę być po studiach filologicznych?

Jeszcze kilka lat temu każdy odpowiedziałby po prostu: nauczycielem albo tłumaczem i to się akurat nie zmienia. Studia filologiczne są niezbędne do tego, żeby móc uczyć języka innych i żeby tłumaczenie dowolnych tekstów nie stanowiło problemu. Alternatywą może być:

wszelkiego rodzaju praca biurowa – w małych firmach lub korporacjach specjaliści znający język i realia danego kraju pracują m.in. w dziale księgowości, logistyki, obsługi klienta i rekrutacji. Musisz jednak liczyć się z tym, że praca w korporacji może być czymś zupełnie innym od tego, co robiłeś w czasie studiów. Nawet jeśli oferty pracy obiecują stały kontakt z wybranym językiem obcym, często ogranicza się on do powtarzania tych samych tematów, zwrotów czy kopiowania gotowych szablonów mailowych.

– w małych firmach lub korporacjach specjaliści znający język i realia danego kraju pracują m.in. w dziale księgowości, logistyki, obsługi klienta i rekrutacji. Musisz jednak liczyć się z tym, że praca w korporacji może być czymś zupełnie innym od tego, co robiłeś w czasie studiów. Nawet jeśli oferty pracy obiecują stały kontakt z wybranym językiem obcym, często ogranicza się on do powtarzania tych samych tematów, zwrotów czy kopiowania gotowych szablonów mailowych. praca w szeroko rozumianej kulturze – możesz po studiach nadal zajmować się badaniami nad wybraną przez siebie tematyką lub współpracować z różnymi ośrodkami o charakterze kulturalnym i oświatowym. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby uzupełnić wiedzę filologiczną umiejętnościami z zakresu zarządzania, marketingu czy dziennikarstwa. Taką kreatywną pracę trudniej znaleźć, ale jest to możliwe.

Jaki język najlepiej studiować?

Tym pytaniem kandydaci bombardują wyszukiwarki internetowe chyba najczęściej. Zwykle odpowiedzi forumowiczów krążą wokół stwierdzeń:

– Wybierz coś egzotycznego – chiński albo arabski.

– Za znajomość niemieckiego są bardzo wysokie stawki.

– Anglistów jest już za dużo!

– Najlepiej rosyjski, zobacz ilu imigrantów ze wschodu jest w Polsce.

– Wybierz język niszowy…fiński albo szwedzki najlepiej!

Czy te odpowiedzi są pomocne? Na pewno w jakimś stopniu prawdziwe z perspektywy osoby piszącej i aktualnej sytuacji. W końcu ile osób, tyle opinii. Ale zastanów się – czy wspomniany fiński i szwedzki nadal będą językami rzadkimi za 5 lat, kiedy skończysz studia?

Może będą. A może ta opinia skusi tak dużo osób, że nagle okaże się, że niczym nie różnisz się od wspomnianych wyżej magistrów anglistyki;). Chociaż twierdzenie, że jest ich za dużo też nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. W końcu dlaczego ciągle pojawiają się ogłoszenia o pracę dla lektorów angielskiego – czyżby ich jednak brakowało?

Pytanie, jaki język najlepiej studiować jest trudne i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wielu kwestii po prostu nie jesteś w stanie przewidzieć. Nawet jeśli w danej społeczności jest mało osób posługujących się konkretnym językiem (są to więc osoby z wyjątkową umiejętnością) nie oznacza to, że znajdzie się dla nich praca. Po prostu może wcale nie być zapotrzebowania na dany język w określonym miejscu i czasie. Również fakt, że przez kilka ostatnich lat np. język niemiecki jest pożądany przez pracodawców nie oznacza, że ta sytuacja będzie trwała wiecznie (wbrew przytoczonej wyżej internetowej opinii, w moim odczuciu tak stało się z popularnym jeszcze kilka lat temu rosyjskim). A przyczyny tego mogą być bardzo różne – począwszy od mody i ogólnego zainteresowania, a skończywszy na gospodarce, handlu czy polityce, które jak wiadomo są czynnikami zmiennymi.

Zatem jak dokonać wyboru?

1. Chociaż na tym etapie może być to czasami trudne, zastanów się co i gdzie chcesz robić po skończonych studiach, jakie masz pomysły na siebie. W ten sposób zawęzisz kryteria i zaczniesz pytać konkretnych osób związanych z danym zawodem lub miejscem. Zadanie pytania ogólnego “Jaki język?” na forach pasjonatów języków obcych przyniesie wiele subiektywnych odpowiedzi, ale niekoniecznie pokryją się one z Twoimi potrzebami.

2. Poczytaj o interesujących Cię językach. Czy podoba Ci się jak brzmi konkretny język? Czy jesteś w stanie zaakceptować jego system? Jeśli na wstępie wiesz, że uczenie się zapisu innego niż łaciński jest nie dla Ciebie, a na dźwięk każdej głoski tego języka reagujesz skrzywioną miną – to raczej nie ma sensu. To między innymi od nastawienia zależy powodzenie w nauce języka. Chyba nie chcesz się go uczyć na siłę, nawet jeśli dany język może gwarantować dobre zarobki w przyszłości.

3.Pomyśl też o alternatywie. Co zrobisz, jeśli okaże się, że po skończeniu studiów mało miejsc oferuje pracę z danym językiem? Czy znasz chociażby inny język, który pomoże wypełnić (tymczasową) lukę?

Pamiętaj, że same studia nigdy nie zagwarantują Ci pracy – to tylko obiecujący początek drogi, w której należy uwzględnić różne sytuacje. Jeśli chcesz wybrać język, za którego znajomość pracownicy są teraz solidnie wynagradzani, wybierz go. Jeśli później popyt zmaleje, zawsze możesz wybrać dodatkowe studia podyplomowe lub się nieco przekwalifikować, ponieważ wiedza zdobyta na filologii jest dość szeroka i elastyczna. Istnieje jednak pewna grupa ryzyka – są to języki, które bez względu na swoją oryginalność (z naszego punktu widzenia), są rzadko wykorzystywane w jakiejkolwiek branży i ich poznawanie ogranicza się raczej do realizowania swojej pasji.

Jaką uczelnię wybrać?

Pomijając kwestie, którymi zwykle się kierujemy takie jak prestiż, lokalizacja czy osobiste preferencje, przy wyborze uczelni warto dodatkowo przeanalizować swoje zamierzenia i potrzeby względem oferty danego kierunku. Przyjrzyj się planom studiów, realizowanym przedmiotom, proporcjom w ilości godzin. Ryzykownie jest wybierać filologię, na której dominuje język biznesu, jeśli marzysz o tłumaczeniu literatury współczesnej.

Zwróć uwagę również na kadrę i to, czy wśród pedagogów są native speakerzy. Sprawdź, z jakimi instytucjami współpracuje dany instytut, czy organizuje wymiany (i w jakie miejsca!), oferuje ciekawe stypendia. Na końcu porozmawiaj z innymi studentami i koniecznie skorzystaj z organizowanych przez uczelnie dni otwartych. I wybierz to, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Filologia to z pewnością rozwijające i ciekawe studia, podczas których możesz zdobyć wiele praktycznych umiejętności, a te śmiało wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Mam nadzieję, że powyższy tekst choć trochę pomoże Ci w przy podejmowaniu decyzji o studiach. A może jest jeszcze coś, co chciałbyś wiedzieć?

FILOLOGIA – kierunek studiów

Studia filologiczne od zawsze stanowią znaczną część ofert na rynku akademickim. Studenci mogą wybrać te bardziej „tradycyjne” kierunki filologiczne takie jak germanistyka, polonistyka, czy romanistyka. Jednak coraz większą popularnością – ze względu na późniejsze perspektywy zatrudnienia – cieszą się kierunki takie jak japonistyka, czy filologia szwedzka.

Chęć poznania języka i literatury danego kraju, czy też kręgu kulturowego, ma różną motywację. Może wynikać z zainteresowań, ciekawości, zamiłowania do literatury.

Współcześnie każdy wykształcony człowiek to przede wszystkim obywatel świata, a doskonała znajomość języka, literatury i kultury innej niż tylko rodzima może bardzo pozytywnie wpłynąć na takie świadome funkcjonowanie na arenie międzynarodowej.

Jeżeli zatem uwielbiasz się uczyć nowych języków, interesujesz się literaturą, sztuką i szeroko rozumianą kulturą, to te studia będą dla ciebie idealne. Studia filologiczne pozwolą ci na przekuć pasję w kreatywny i przyszłościowy zawód.

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku filologia możesz rozpocząć – w zależności od własnych potrzeb i możliwości – w trybie niestacjonarnym albo stacjonarnym. Studia zaoczne mają charakter na ogół dwudniowych zjazdów, które odbywają się co dwa tygodnie. Jest to o tyle wygodne, że w trakcie czasu nauki, można także rozwijać równolegle inne zainteresowania, lub – co ważniejsze – karierę zawodową.

Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:

1. Typ:

Studia I stopnia (licencjackie)

Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

studia stacjonarne

studia niestacjonarne

Jednak osoby, które zdecydowały się na ten sposób kształcenia, muszą mieć świadomość, że czeka je bardzo dużo pracy we własnym zakresie – różnice programowe są niewielkie, więc podczas zjazdów studenci muszą już dysponować wiedzą, którą opanowali sami. Studia stacjonarne mają formę regularnej nauki w ciągu trwania tygodnia.

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

2. Program studiów i przedmioty

Program studiów filologiczny na ogół ma podobny trzon, jednak różnice w kształceniu mogą występować w ramach konkretnych filologii. Jeżeli marzy ci się profesjonalna nauka szwedzkiego (lub jakiegokolwiek innego języka obcego) z całym zapleczem literaturoznawczym i filologicznym – spokojnie, naukę będziesz mógł rozpocząć od podstaw.

W przypadku filologii obcych pierwsze semestry nauki poświęcone są na bardzo intensywną naukę języka. Studentów czeka szereg zajęć z gramatyki – będzie to zarówno fonetyka, składania, jak i morfologia.

Oprócz tego osoby kształcące się na tym kierunku będą intensywnie uczyć się słownictwa podczas ćwiczeń praktycznych, czyli konwersatoriów, gdzie podstawą kształcenia jest przede wszystkim rozmowa.

3. Nabywane umiejętności

By w pełni zrozumieć wszystkie zagadnienia związane ze współczesnym językoznawstwem, trzeba dogłębnie zapoznać się z historią danego języka i z mechanizmami, które te zmiany powodowały. Część językoznawcza sprawi, że absolwenci tego kierunku będą świetnymi lingwistami.

Z kolei zajęcia literaturoznawcze pozwolą na szczegółowe zapoznanie się ze sztuką i kulturą danego kręgu. Studenci podczas zajęć poznawać będą poszczególne epoki, twórców i konkretne dzieła. Dzięki temu przybliżą się do poznania filozofii, sztuki oraz historii kraju. Czas spędzony na nauce to także czas zawziętych dyskusji i rozważań o poznanej literaturze.

Wiedza przyszłych filologów musi być wyjątkowo rozległa, tak by mogli oni ją później świadomie wykorzystywać w twórczej pracy. Musi zatem obejmować zasady związane z poprawnym wykorzystywaniem języka oraz różnego rodzaju stylów pisarskich.

Dobry filolog posiada także rozbudowaną wiedzę teoretyczną z zakresu metodologii językoznawczych oraz literaturoznawczych, które może później wykorzystywać podczas szczegółowych analiz. Filolodzy to osoby, posiadające świetną orientację z zakresu dziedzin pokrewnych literaturze – filozofii, historii, czy historii sztuki. Te interdyscyplinarne kwalifikacje czynią z filologów prawdziwych erudytów.

Umiejętności filologów opierają się przede wszystkim na aspektach językowych – potrafią oni biegle posługiwać się danym językiem lub wybraną grupą języków. Oznacza to, że ich komunikacja jest płynna, potrafią czytać skomplikowane teksty i literaturę wysoko artystyczną, ale ich umiejętności obejmują także tworzenie własnych tekstów.

W zależności od wybranej specjalności absolwenci tego kierunku to świetni tłumacze, dydaktycy, lektorzy, korektorzy i redaktorzy, którzy posiadają cały aparat specjalistycznych umiejętności, które będą wykorzystywać podczas pracy z żywym tworzywem języka.

4. Gdzie studiować filologię

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia:

Czy warto studiować filologię

Maj, matura, studia

Maj…. maj… Czas podejmowania zdawania pierwszych życiowych egzaminów i podejmowania życiowych wyborów. W kwestii matur się nie wypowiadałam, bo sama maturę zdawałam dawno temu i przyznam, że nie bardzo już wiem z czym to się teraz je. Wiem natomiast doskonale, z czym się je studiowanie filologii i jakie to studiowanie daje perspektywy życiowe. Zapraszam na tekst.

Umiłowanie słowa czyli nie-kurs językowy

“Umiłowanie słowa” – to własnie znaczy “filologia”. Jeśli liczysz na szybki i darmowy kurs językowy, możesz się przeliczyć. Znam osoby, które z takim podejściem rozpoczynały studia językowe, jednak rzeczywistość szybko weryfikowała ich mylne założenie. Filologia bowiem to całość: język, kultura, literatura i jeszcze kilka innych mniej fascynujących rzeczy.

Zależy Ci tylko na języku, a resztę chcesz sobie odpuścić? Owszem, można sobie tak postudiować rok. Końcowe egzaminy będą jednak bezlitosne. U mnie w grupie była osoba, która, w przekonaniu o własnej wyższości i braku konieczności uczenia się, bo przecież “wszystko już wie”, nie zdała ŻADNEGO egzaminu. ŻADNEGO. Jeśli więc nie chcesz odnieść takiej sromotnej klęski, zastanów się, czy filologia jest dla Ciebie. A zatem…

Dla kogo filologia?

Jeśli jesteś pasjonatem lub pasjonatką literatury, kultury, sztuki etc. etc., to z pewnością odnajdziesz się na studiach filologicznych. Oczywiście język też musisz lubić, bo bez tego ani rusz, jak można się spodziewać.

Z drugiej strony, jeśli interesuje Cię teoria języka, filologia również powinna przypaść Ci do gustu, jeśli postanowisz skupić się na językoznawstwie. Ale uwaga – i tym razem musisz przynajmniej trawić literaturę, kulturę, sztukę itp. bo te przedmioty także trzeba zdać.

Bez względu na to co wybierzesz, pracy będzie sporo. I niestety zazwyczaj najwięcej z tych przedmiotów, które akurat mniej Cię interesują, więc musisz mieć to na uwadze.

Filologia jest zatem dla pracusiów, zafascynowanych językiem i kulturą. Wszyscy inni pragnący jedynie nauczyć się języka, powinni zainwestować czas i pieniądze w odpowiednie kursy językowe, ze względu na szacunek dla samych siebie, wykładowców i innych studentów.

Co po filologii?

Ok, decydujesz się i kończysz filologię. Znasz język, kulturę, dzieła literatury i sztuki. Niekoniecznie chcesz uczyć i nie masz (już) ambicji by zostać na uczelni. Czy sama filologia wystarczy?

Zależy co chcesz robić. Jeśli znasz jakiś bardziej “egzotyczny” (czytaj “nie-angielski”) język, prawdopodobnie od ręki znajdziesz pracę w którymś z wielu centrów BSC (Business Shared Services, obsłudze klienta, etc.) Mam na swoim koncie epizod na takim stanowisku, który generalnie wspominam dość źle. Zdecydowanie nie jest to praca dla mnie. Z inną pracą i samym językiem wcale nie jest już tak różowo.

To, co zdecydowanie polecam, to jeszcze w trakcie studiów językowych lub tuż po nich rozpocząć drugie studia o zabarwieniu biznesowym. Nie musisz koniecznie zapisywać się na pełne studia licencjackie o tematyce: zarządzanie, marketing czy finanse. Warto rozważyć studia podyplomowe. Ja żałuję, że wcześniej,

właśnie

jeszcze w trakcie studiów dziennych, nie podjęłam

. Zrobiłam to dopiero kilka lat później.

Kierunków jest sporo i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Takie połączenie kompetencji da Ci zdecydowanie przewagę na rynku i pozwoli wybierać ciekawsze oferty pracy, a może nawet założyć własną firmę.

Sporo o narzędziach biznesowych piszę w serii postów ” Biznesowo o językach “. Wkrótce powrócę z nowymi narzędziami i ich zastosowaniem w nauce języków. Przygotowuję także nową wersję postu o tym, dlaczego podejście biznesowe jest tak ważne w nauce języków.

Czy już to czujesz?

Czujesz już, czy filologia jest kierunkiem studiów dla Ciebie? Ja nie żałuję podjęcia tych właśnie studiów. Tak jak wspomniałam, żałuję nieco , że wcześniej nie dobrałam czegoś bardziej treściwego. Rozwijać się trzeba zawsze i nigdy nie jest za późno, by do filologii coś dołożyć. Polecam jednak wcześniej, niż później.

Czy warto studiować filologię?

Zbliża się maj – matury, a z nimi już za chwilę wybór studiów. Czy warto studiować filologię? Pewnie wielu licealistów, których interesują języki obce, zadaje sobie to pytanie. Postaram się pomóc Wam na nie odpowiedzieć jako osoba, która ukończyła te studia już dobrych kilka lat temu. Filologia angielska była wyborem z pasji do języka, ale też nauczania oraz wielkiej fascynacji tłumaczeniami. Studiowałam na dwóch uczelniach – Uniwersytecie w Białymstoku na studiach licencjackich oraz Uniwersytecie Warszawskim na studiach magisterskich.

Czy na filologii można się nauczyć języka?

I tak, i nie. Oczywiście na filologiach obcych mamy przedmioty wokół tzw. praktycznej nauki języka. Nie różnią się one jednak bardzo od takich na kursie językowym, a wręcz często są dużo bardziej skupione na detalach gramatyki, w związku z czym finalnie wciąż możemy odczuwać np. niedosyt porządnych konwersacji. Podstawą na studiach filologicznych są przedmioty dotyczące językoznawstwa, historii języka, różne rodzaje gramatyki, literatura, historia krajów wybranego obszaru językowego. Wszystkich tych przedmiotów uczymy się w języku docelowym, chyba że mówimy o filologii obcej od podstaw – ona rządzi się trochę innymi prawami. Mamy więc oczywiście bardzo duży kontakt z językiem, osłuchujemy się, musimy przygotowywać prezentacje, dużo czytać. Czasami jednak okazuje się, że mimo ogromnej wiedzy, świetnej podbudowy językoznawczej, nie jesteśmy płynni w codziennych konwersacjach. Powód jest prosty – po prostu na studiach filologicznych nie ma ku temu okazji, zwłaszcza jeśli nasi wykładowcy są Polakami. Czy da się nauczyć języka na filologii? Pewnie tak, ale wiele z tej nauki to będzie nasza praca własna. Musimy przygotować się na szukanie dodatkowych okazji do rozmów, dużą proaktywność, może jakiś wyjazd, czy wolontariat.

Czy po filologii dogadam się z każdym obcokrajowcem?

Kolejne pytanie, na które odpowiedź zależy od wielu czynników i trzeba bardzo uważać stawiając je jako wyznacznik tego, czy warto studiować filologię. Musimy pamiętać, że ponieważ filologia to nauka o języku, wyjdziemy stamtąd ze znajomością przede wszystkim języka formalnego. Rzeczywistość jest jednak różna. Nie każdy Brytyjczyk posługuje się RP (received pronunciation, czy potocznie „BBC English”), nie każdy uczący się angielskiego będzie miał idealny akcent. Co więcej, może się zdarzyć, że my będziemy poprawnie wymawiać słowo i przez to zostaniemy niezrozumiani, bo tak silnie zakorzeniła się w danym kraju niepoprawna wymowa. To nie jest jednak powód, żeby się do studiów filologicznych zrażać. Dużo łatwiej jest nadrobić naukę elementów języka potocznego, aby łatwiej dogadywać się z rodzimymi użytkownikami języka, niż nadrobić język oficjalny. Poza tym pamiętajmy, że języki są żywe (oczywiście nie wszystkie) i ciągle ewoluują. Słowa zmieniają znaczenia, powstają nowe wyrażenia idiomatyczne, rodzą się dialekty. Język to taka dziedzina, której człowiek uczy się przez całe życie – nawet ten ojczysty. Nie inaczej jest więc również z językiem obcym, w tym również takim, którego nauczyliśmy się na studiach filologicznych. Pamiętajmy również, że na filologię obcą zazwyczaj idziemy już z zaawansowaną znajomością języka (o ile nie jest to filologia od podstaw). Oznacza to, że kolejne postępy w posługiwaniu się językiem będą pojawiać się bardzo powoli, mogą wydawać się czasami wręcz niezauważalne. Mówi się nawet, że poziom C2 jest dla niektórych niemal nieosiągalny, bo bardzo ciężko jest być stale na bieżąco z językiem, nie będąc w kraju, gdzie używa się tego języka.

Gdzie można pracować po filologii?

Istnieje mit, że po filologii nie mamy żadnych umiejętności praktycznych oprócz znajomości języka. Z kolei taki np. język angielski to przecież zna dzisiaj każdy, więc po co to komu? Jest to bardzo krzywdzący stereotyp, który bierze się przede wszystkim z niezrozumienia celu tych studiów oraz traktowania ich jako kurs językowy. Kim można zostać po filologii? Podstawą są dwie ścieżki kariery – nauczycielska oraz tłumaczeniowa. Obie cechują się zupełnie innymi kompetencjami, które oprócz języka musimy wykształcić. Doświadczenie jednak pokazuje, że ścieżek kariery jest o wiele więcej. Wszystko zależy od naszych indywidualnych zainteresowań i predyspozycji. Absolwenci filologii świetnie odnajdują się w pracy w branży wydawniczej, marketingu, czy nawet IT (w końcu tam też są języki!). Często właśnie studia filologiczne bardzo pomagają w wykonywaniu tych zawodów. Uczą one pisania w języku formalnym, analizowania informacji, prezentowania informacji w klarowny sposób. Uczą także systematyczności (filologia to przeciwieństwo nauki tylko przed sesją) i wielu innych bardzo uniwersalnych umiejętności, które wcale nie są tak powszechne, jak mogłoby się wydawać.

Czy warto studiować filologię?

Tak! Jestem przykładem osoby, która studiowała filologię z ogromną pasją i która bardzo ceni te studia. To jednak kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze, musisz mieć świadomość tego, czego będziesz się na filologii uczył (patrz powyższe punkty). Po drugie, powinieneś zastanowić się, czy to jest kierunek dla Ciebie. Czy interesują Cię ciekawostki językoznawcze, czy zastanawiasz się czasami nad etymologią słów, nad ich budową, pochodzeniem. Czy nie możesz zasnąć, jeśli nie sprawdzić nieznanego słówka w słowniku? 😊 Czy lubisz czytać, interesujesz się historią krajów, w których używa się Twojego docelowego języka? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na powyższe pytania, to znak, że możesz odnaleźć się na studiach i być z nich zadowolonym. Jeśli to jednak nie to, to nie martw się! Żeby ułatwić sobie wybór, możesz zrobić test predyspozycji do wykonywania różnych zawodów. Zastanów się również, co zawsze robiłeś z dużą pasją i do czego miałeś motywację, aby zanurkować głębiej, dowiedzieć się więcej, szukać dodatkowych informacji. Pomaga też przejrzenie ilości ofert pracy w różnych zawodach, ale ze świadomością, że rynek pracy jest dynamiczny.

A Wy? Zastanawiacie się nad wyborem studiów? A może jesteście już po? Jesteście zadowoleni?

Portal edukacyjny Perspektywy

Filologia – to warto studiować

artykuł sponsorowany

Żyjemy w XXI wieku, proces globalizacji gospodarki stopniowo przyśpiesza, do Polski napływa obcy kapitał i coraz więcej firm działa w środowisku międzynarodowym. W takiej rzeczywistości największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce. Dlatego filologie wydają się być kierunkami przyszłości.

Rozwój rynku sprawił, że przyszłość absolwenta filologii to nie tylko zawód nauczyciela języków obcych. Dzisiaj osoba bardzo dobrze posługująca się językami obcymi, zawsze będzie miała większe szanse na zatrudnienie. Według badań* w 57,6% ogłoszeń o pracę jednym z najważniejszych wymagań jest dobra znajomość języka angielskiego. Ponieważ praca coraz częściej opiera się na konieczności komunikowania z zagranicznymi klientami, znajomość języków jest niezbędna.

Studia filologiczne

Studia na kierunku filologia to nie tylko nauka języka obcego. Duża część programu nauczania poświęcona jest takim zagadnieniom jak kultura, historia czy literaturoznawstwo. Dzięki temu absolwenci posiadają szeroką wiedzę na temat przedmiotu, którym się zajmują. Osoby takie poza bardzo dobrą znajomością języka stają się również ekspertami danego regionu językowego. Otwiera to kolejne możliwości rozwoju kariery zawodowej. Poza pracą w dużych korporacjach czy w charakterze tłumacza absolwenci filologii chętnie są zatrudniani w instytucjach unijnych, organizacjach międzynarodowych, placówkach oświatowych czy instytucjach zajmujących się propagowaniem kultury. Umiejętności językowe będą również niezwykle przydatne w branży turystycznej.

Anglistyka

Angielski jest oczywiście najbardziej pożądanym językiem przez pracodawców. Stał się oficjalnym językiem biznesu, dlatego jego znajomość jest już koniecznością. Bardzo cenna będzie więc umiejętność posługiwania się językiem biznesowym czy specjalistycznym. Studia na kierunku filologia angielska w AFiB Vistula dają możliwość opanowania języka angielskiego na najwyższym poziomie oraz zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji.

Iberystyka

Warto również zwrócić uwagę na filologię iberyjską. Absolwenci tego kierunku mają możliwość rozwoju kariery zawodowej w przestrzeni międzynarodowej. Hiszpański jest bowiem jednym z języków dyplomacji. Z drugiej strony znajomość języka hiszpańskiego pozwoli na interesującą pracę w biurach podróży lub w charakterze przewodnika turystycznego. Obszar językowy obejmuje nie tylko Hiszpanię, lecz także 19 krajów Ameryki Łacińskiej, a mianowicie: Meksyk, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Nikaraguę, Costa Ricę, Panamę, Kubę, Dominikanę, Puerto Rico, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Peru, Boliwię, Chile, Paragwaj, Argentynę i Urugwaj. Państwa tego kręgu językowego są jednocześnie bardzo popularnymi kierunkami wycieczek i podróży.

Niezwykle ciekawą propozycją jest studiowanie filologii angielskiej i iberyjskiej jednocześnie. Taki kierunek możemy znaleźć w Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Dzięki rozszerzonemu programowi nauczania studenci zdobywają kompleksową wiedzę na temat dwóch najważniejszych regionów językowych.

Egzotycznie

W ostatnich latach coraz częściej poszukiwani są absolwenci najbardziej egotycznych filologii, takich jak sinologia czy turkologia. Bardzo dobra znajomość języków niszowych jest niewątpliwą inwestycją w przyszłość. Z jednej strony kontakty biznesowe przestały się ograniczać jedynie do krajów europejskich, aż drugiej absolwenci takich kierunków stanowią niewielką grupę dlatego nie muszą się martwić o dużą konkurencję na rynku pracy.

Decydując się na naukę sinologii czy turkologii bardzo ważne jest aby wybrać uczelnię na której studenci mają bezpośredni kontakt z osobami chińsko i turkojęzycznymi. Przykładem może być Akademia Finansów i Biznesu Vistula na której studiuje ponad 500 osób z ponad 30 krajów świata, w tym bardzo duża grupa z Turcji. Studenci mają więc niepowtarzalną okazję doskonalić znajomość języka oraz poznawać kulturę Turcji nie tylko na zajęciach, ale także w bezpośrednich kontaktach z kolegami i koleżankami z roku. Jeżeli chodzi o sinologię AFiB Vistula podpisała porozumienie o wymianie studenckiej z prestiżową uczelnią chińską, University of Technology w Tianjinie. Na podstawie tego porozumienia studenci, którzy wyróżniają się wynikami w trakcie dwóch lat studiów sinologicznych w AFiB Vistula, mogą ubiegać się o przyjęcie na studia w University of Technology w Tianjinie.

Znajomość języków stanowi często przepustkę do podjęcia ciekawej pracy i rozwoju kariery zawodowej. Rozwój biznesu sprawia, że osoby ze znajomością języków obcych będą zawsze poszukiwane przez pracodawców.

*Na podstawie badań przeprowadzonych przez portal pracuj.pl

życiowy blog lifestylowy!

Tak! Skończyłam sesję! Pierwszy rok studiów językowych za mną! W końcu przyszedł czas na dłuuugo wyczekiwane wakacje. Wreszcie mogę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami po pierwszym roku filologii – warto czy nie warto studiować języki obce? Czy będzie po tym praca? A może Google i jego boty wyprą tłumaczy z rynku? Zobacz, co myślę na ten temat!

Jestem studentką filologii włoskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i moje doświadczenia tu zebrane będę opierać właśnie na tej uczelni i dokładnie na tym kierunku. Nie wiem jak jest na innych filologiach ani na innych uniwersytetach. Jeśli też studiujesz filologię i chcesz rozbudować trochę mój wpis – podziel się proszę w komentarzu swoimi doświadczeniami! 🙂

Ok, zaczynamy!

Wybór studiów to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Zwłaszcza takiego, który dopiero co otrzymał świadectwo dojrzałości. Jeśli zupełnie nie wiesz, czego się spodziewać przeczytaj koniecznie rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed pójściem na studia.

W dzisiejszych czasach wiele zależy od wykształcenia wyższego, wiec warto wcześniej dobrze się zastanowić i podjąć właściwą decyzję, która będzie rzutować na całe dorosłe życie. Ok, wiem że nie wszyscy po studiach pracują w zawodzie, ale mimo wszystko rodzaj wykształcenia wyższego ma jakieś znaczenie… Po ciężkich bojach z egzaminem maturalnym, samą sobą i trochę też rodziną wybrałam filologię jako mój własny plan na życie i dziś chce się z Wami podzielić moimi przemyśleniami po pierwszym roku nauki.

To jak – warto czy nie warto studiować te filologie?

Po pierwsze i najważniejsze – filologia to nie kurs językowy. Pewnie słyszałaś to już milion razy, gdyż jest to chyba najpopularniejszy i jednocześnie najbardziej oklepany tekst na forach dotyczący studiów językowych. Ale w 100% prawdziwy. Dla niektórych jest to zaleta, dla innych wprost przeciwnie. Jeśli wybierasz filologię tylko po to żeby nauczyć się języka, to owszem, nauczysz się go bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że przetrwasz wszystkie teoretyczne przedmioty o języku. Sama praktyczna nauka języka na pierwszym roku stanowi zaledwie jedną trzecią wszystkich zajęć. Mało, prawda? Reszta to np. leksykologia, fonetyka, historia Włoch i włoskiej literatury czy zajęcia z kultury i cywilizacji. Jedne są przyjemne, inne trochę mniej (te z cywilizacji były akurat super!). W dużej mierze zależy to od wykładowcy. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy naprawdę chcesz wiedzieć jak jest rzemieślnik albo jaka jest ogólna nazwa roślin bulwiastych, z których robi się paszę dla zwierząt (tak, to jedno słowo) w języku, który zamierzasz studiować. Bo też takich słówek uczymy się na filo.

REGULARNOŚĆ

Musisz pamiętać, ze wybierając studia filologiczne będziesz musiała uczyć się regularnie. Baaardzo regularnie. Inaczej nie ma to większego sensu, bo w tym przypadku słynne studenckie powiedzenie ,,cały rok w jeden wieczór” nie zadziała, tak jak i nie działają kursy typu ,,Angielski w Dwa Tygodnie”, ,,Naucz się hiszpańskiego przez sen”, itp. Jeśli chcesz zostać tłumaczem, to albo powinieneś znać język perfekcyjnie (co wymaga olbrzymiej ilości pracy, zwłaszcza jeśli tak jak ja – zaczynasz od zera), albo w ogóle się za to nie brać. Jeżeli jednak Twoją jedyną motywacją jest nauczenie się języka obcego, bo nie masz na siebie innego pomysłu, to nie tędy droga. Serio. Filologia to ciężka praca.

PLAN B?

Rozmawiając z wieloma licealistami często słyszałam, ze filologia jest planem awaryjnym – jeśli nie dostaną się na wymarzony kierunek, wybiorą naukę języka na uniwersytecie. Uważam, ze nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze – decydując się na nią zabierasz miejsce komuś, kto naprawdę marzy o tych studiach. A liczba wakatów na studiach filologicznych jest mocno ograniczona. Gdy na pierwszy rok prawa przyjmują 500 osób, do nas jedynie 40… To wszystko dlatego, że nie da się nauczać języka w 300 osobowych grupach. (Oczywiście trochę tu śmieszkuję, nikt nigdy nie wpadł na taki pomysł. Chcę tylko delikatnie zaznaczyć różnicę 😉 ). Po drugie – bez pasji, chęci do nauki lub odpowiedniej motywacji możesz odpaść już przed sesja. Obserwowałam to na moich znajomych z uczelni, którzy wybrali języki ‚,z braku laku’’, bo akurat znali i chcieli tylko dostać papier, bo mieszkali w danym kraju, itp. Niektórzy z nich odpadli już w pierwszym semestrze… smutne, ale prawdziwe.

TAK SZCZERZE TO…

Jeśli dotrwałaś do końca, to muszę Ci powiedzieć, ze studia filologiczne są naprawdę ciekawe. Naprawdę. Ok, na każdym kierunku zdarzają się przedmiotu mniej lub bardziej interesujące. Dotyczy to zwłaszcza tzw. przedmiotów pierwszego roku (zapychaczy), ale to chyba norma na każdym kierunku… Jeśli je przetrwasz (i studiujesz język kraju, którego kultura Cię pasjonuje) to będą to najlepsze lata Twojego życia. A raczej wstęp do nich, ponieważ wiążąc się tak mocno z kulturą jakiegoś kraju istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zostanie ona z Tobą już na zawsze. Dlatego zastanów się dobrze i mam nadzieję, że do zobaczenia na wydziale!

Tymczasem pora na najlepsze wakacje życia – bo w stu procentach zasłużone! Gdzie mnie poniesie tym razem? Jeszcze nie wiem! Stay tuned! 🙂

Jeśli masz jakieś pytania możesz śmiało napisać do mnie wiadomość prywatną lub po prostu komentarz.

A może masz jakieś ciekawe przeżycia związane z nauką języków obcych?

Chętnie przeczytam! 🙂

Ciao,

Kiniacz!

PS. Zajrzyjcie też do Klaudii z bloga www.autopogon.pl – Klaudia studiowała sinologię i ma naprawdę ciekawe spostrzeżenia (nieco odmienne od moich) co do studiów filologicznych. Zobaczcie, o czym jeszcze warto wiedzieć przed wyborem filologii jako kierunku studiów! Serdecznie zapraszam!

7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM PÓJDZIESZ NA FILOLOGIĘ

Studia filologiczne — czy warto je wybrać?

Studia filologiczne są częstym wyborem wśród kandydatów na studia. Sama filologia angielska znajduje się w piątce najpopularniejszych kierunków studiów, a do tego doliczyć trzeba jeszcze inne filologie. Część osób tego typu studia uważa za mało przyszłościowe, inne z kolei wiążą je z wysokimi zarobkami. Jak jest w rzeczywistości?

Dlaczego warto wybrać studia filologiczne?

Podczas studiów nacisk kładziony jest przede wszystkim na naukę języka. Chociaż poziom może się różnić, to jest on zazwyczaj bardzo wysoki. Dużą część zajęć stanowi gramatyka opisowa, podczas której poznaje się zasady rządzące językiem. Wiele z poznanych zagadnień może być przydatnych podczas nauki innych języków obcych.

W trakcie studiów studenci poznają także literaturę danego kraju. Znajomość dzieł kultury jest niezwykle ważna, ponieważ jest to wiedza nabywana w szkołach przez obywateli tego państwa. Literatura jest często ważną częścią tożsamości narodu, a wiele współczesnych filmów czy książek odwołuje się do klasyków. Ponadto ciekawą możliwością dla studentów jest udział w wymianie, podczas której przekonują się, jak wygląda życie poza Polską i studiowanie na zagranicznej uczelni.

Kiedy lepiej zrezygnować?

Studia filologiczne nie zapewniają znajomości języka. Chociaż zajęć z praktycznej nauki jest dużo, to bez pracy samodzielnej nie można oczekiwać dobrych wyników. Specyfika studiów wymaga dużej systematyczności. Wśród studentów pojawiają się negatywne głosy o tym, że podczas trzyletnich studiów zdarzają się nieprzydatne zajęcia, z których wiele nie wyciągają. Co zaś tyczy się pracy po studiach, to sam dyplom ukończenia filologii często nie zapewni pracy z językiem. Przez to kierunki takie jak informatyka czy inżynieria mogą być bardziej „praktycznym” wyborem.

Podsumowanie — dla kogo studia filologiczne będą odpowiednie, dla kogo nie?

Dla osób szczególnie zainteresowanych danym krajem czy językiem wybór studiów filologicznych jest świetnym wyborem. Takie studia mogą być wymagane, jeśli ktoś planuje być nauczycielem języka obcego, tłumaczem albo językoznawcą. Studia językowe są częstym wyborem jako drugi kierunek studiów. Nabyte umiejętności przydają się w wielu dziedzinach i stanowią ciekawy dodatek do CV.

Jeśli ktoś oczekuje studiów, po których praca jest pewna, to powinien wybrać bardziej „praktyczny” kierunek. Tym, którzy chcą studiować wyłącznie ze względu na możliwe wysokie zarobki, odradzamy takie rozwiązanie. Z doświadczenia wiemy, że takie osoby szybko zmieniają kierunek ze względu na brak motywacji do nauki.

Współautorem tekstu jest Jakub Chańko, praktykant WordPassion.

Czy warto iść na filologię? Jak wybrać mądrze studia?

Matury! Miałam ogromny problem z wyborem kierunku studiów po maturze, jeszcze w czerwcu nie byłam zdecydowana co tak właściwie chcę studiować. Z jednej strony uwielbiałam matematykę i chciałam zostać inżynierem, ale lepiej szło mi z języków, zwłaszcza z angielskiego. Złożyłam papiery na trzy kierunki (inżynieria materiałowa, filologia angielska specjalność język biznesu oraz filologia angielska specjalność tłumaczeniowa z językiem niemieckim). Dostałam się na wszystkie trzy i wtedy to byłam przerażona!

Filologia – moje doświadczenia

Skończyłam 5 lat anglistyki na Uniwersytecie Śląskim oraz rok germanistyki na tym samym wydziale. W artykule opieram się głównie na doświadczeniach z tej właśnie uczelni, jednak na innych jest zapewne bardzo podobnie.

Różne specjalizacje

Filologia też dzieli się na różne specjalności. Ja miałam do wyboru nauczycielską, kulturę i literaturę angielskiego obszaru językowego, kultura-media-translacja, projektowanie rozrywki interaktywnej, tłumaczeniową (z różnymi dodatkowymi językami) albo język biznesu. Wybrałam tą ostatnią.

Każda z nich różni się dość zasadniczo przedmiotami i naciskiem prowadzących. Na wszystkich oczywiście króluje PNJA, czyli Praktyczna Nauka Języka Angielskiego. Nie da się uciec też przed historią i literaturą, a także różnymi odmianami gramatyki.

Filologia angielska: język biznesu

Na specjalności język biznesu tymi dodatkowymi przedmiotami oprócz zwyczajnych filologicznych były przykładowo: język biznesu, wiedza o polityce i gospodarce krajów angielskojęzycznych, korespondencja służbowo-handlowa, komunikacja międzykulturowa oraz tłumaczenie umów. Na zajęciach z języka biznesu uczyliśmy się finansów, marketingu, ekonomii, podstaw prawa gospodarczego i języka prawniczego. Wszystko oczywiście po angielsku.

Czym różni się filologia od kursu językowego?

To zależy od specjalizacji. W programie moich studiów znalazł się tylko semestr historii Wielkiej Brytanii oraz semestr historii Stanów Zjednoczonych, a także po jednym semestrze literatury tych krajów. Czyli w sumie tylko rok przedmiotów typowo humanistycznych, mało.

Ale oprócz tego miałam gramatykę praktyczną, gramatykę kontrastywną, gramatykę opisową, gramatykę historyczną i językoznawstwo. Poza tym łacinę, kulturę krajów angielskojęzycznych oraz semestr zajęć o wojnie secesyjnej.

Takich przedmiotów na kursie nie ma, ale na filologii znajdziemy też przedmioty typowo znane z kursów językowych, wchodzą one w skład Praktycznej Nauki Języka Angielskiego. PNJA dzieli się na kilka przedmiotów: rozumienie tekstu, konwersacje, język pisany, fonetyka praktyczna, gramatyka praktyczna i słownictwo specjalistyczne.

Na jakim poziomie językowym zaczyna się filologię?

To zależy. Filologia angielska rozpoczyna się od poziomu matury rozszerzonej, czyli około B2 i kończy C1/C2. Jednak nie wszystkie kierunki filologiczne wymagają wcześniejszej znajomości języka.

Moim drugim kierunkiem była filologia szwedzka, gdzie zaczynaliśmy od zera. Po pierwszym roku mieliśmy poziom A2+/B1. Po drugim roku docelowo miał to być poziom B2. Wątpię żeby komuś po trzech latach udało się znać szwedzki na poziomie C1.

Filologia to nie tylko jeden język

Studiując filologię uczy się przynajmniej dwóch języków. Jeden jest główny, przewodni, a drugi albo w formie lektoratu albo dodatkowego języka. Ten drugi język może zabierać nawet 9 godzin zegarowych zajęć w tygodniu…

Oprócz tego poznaje się też języki już wymarłe albo absolutnie niepotrzebne. Na filologii angielskiej była to łacina i sanskryt, a na germańskiej – język średnio-wysoko-niemiecki i inne historyczne formy niemieckiego.

Uwaga na nazwy!

Moim drugim kierunkiem filologicznym był szwedzki, ale studia faktycznie nazywały się Filologia germańska: specjalność język szwedzki. Niby nic, ale jednak robi ogromną różnicę.

Mimo wszystko studiowałam filologię germańską, więc uczyłam się standardów kulturowych Niemiec, literatury Niemiec oraz historii języka niemieckiego. Żeby dostać się na tą filologię nie trzeba było wcale znać języka niemieckiego, ale podczas zajęć był on już wymagany…

Na drugim roku oprócz nauki języka szwedzkiego (PNJS) doszedł język niemiecki (PNJN), czyli 12 godzin zegarowych tygodniowo… A godziny PNJS zostały zmniejszone, chociaż tak naprawdę wszyscy chcieliśmy poznawać język szwedzki i kulturę skandynawską.

Po filologii nie możesz uczyć w szkole!

Jeśli chcesz studiować filologię żeby potem uczyć dzieci i młodzież w szkołach podstawowych i średnich, to nie masz wyboru – musisz iść na specjalizację nauczycielską. Pozostałe studia nie dają Ci uprawnień do nauczania w szkole. Możesz zdecydować się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego żeby „dorobić” uprawnienia, ale to kolejne lata nauki.

Po licencjacie możesz uczyć w podstawówkach klasach 4-8, a po magisterce w szkołach średnich. Jeśli chcesz uczyć młodsze dzieci, to potrzebujesz kolejnych studiów. Zanim się zdecydujesz, to sprawdź zarobki nauczycieli i porównaj z prywatnymi firmami. Twój wybór 🙂

Uniwersytet zarabia na studentach

Mam nadzieję, że to wiesz. Każda uczelnia wyższa zarabia na swoich studentach. Niestety nie oznacza to, że będziesz wszędzie traktowana z szacunkiem. Nadal bardzo często to prowadzący zajęcia jest Bogiem, regulamin jest naciągany na niekorzyść studenta, a niektórzy specjalnie oblewani.

Na pierwszym roku było nas ponad 30 osób w grupie. W takich warunkach nie da się uczyć języka, ale nawet sale nie miały miejsca na aż tyle krzeseł. Część osób musiała siedzieć na podłodze, a prowadzący nawet sugerowali, że powinniśmy chodzić na co drugie zajęcia. Dramat.

Oczywiście po pierwszym semestrze i pierwszym roku dużo osób wyleciało.

Prowadzący nie czytają maili, nie odpisują, nie pojawiają się na konsultacjach i trzeba za nimi biegać z indeksem żeby łaskawie się podpisali. Tak wygląda studiowanie nie tylko filologii, ale ogólnie studia w Polsce.

Co zrobić przed wybraniem kierunku?

Przede wszystkim sprawdź program studiów. Zwróć uwagę na to, jakich przedmiotów będziesz się uczyć i w jakiej formie. Z czego są egzaminy, ile jest godzin nauki języka, a ile pozostałych przedmiotów. Takie informacje znajdziesz na stronie wydziału albo instytutu.

Poszukaj osób studiujących konkretny kierunek i specjalizację na wybranym przez Ciebie uniwersytecie. Czasem warto zdać się na opinię innych osób. Informacje pisane przez uniwersytet niekoniecznie są prawdziwe.

Co można robić po filologii?

Wbrew pozorom znalezienie pracy ze znajomością języka wcale nie jest trudne. Korporacje chętnie zatrudniają osoby po filologii, nawet anglistyce. Oczywiście ogromną zaletą jest znajomość drugiego języka na poziomie B2, więc jeśli zdecydujesz się na filologię to nie zaniedbuj innych języków.

Możesz też uczyć, ale nie jest to bardzo dochodowe zajęcie dopóki nie masz własnej firmy. Możesz tłumaczyć teksty, do większości wcale nie potrzebujesz uprawnień tłumacza przysięgłego (na to są kolejne studia).

Jeśli masz jakieś dodatkowe zainteresowania i umiejętności, to możesz połączyć je ze znajomością języka.

Czytaj dalej

키워드에 대한 정보 jakie filologie warto studiować

다음은 Bing에서 jakie filologie warto studiować 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  스타듀밸리 광산 공략 | 스타듀밸리 광산 공략, 120층 가면 해골열쇠가?! 188 개의 정답
See also  쟈 딕앤 볼테르 | Zadig\U0026Voltaire | Women'S Fall-Winter 2022 | Full Show 최근 답변 66개

See also  프랑스 대표 요리 | 프랑스 음식 Top 10 최근 답변 25개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟

  • studia
  • filologia
  • języki obce
  • studiowanie
  • nauka języków obcych
  • co warto studiować
  • na jakie iść studia
  • kiniacz
  • studenckie życie
  • studenckie porady
  • filologia włoska
  • ef
  • ef polska
  • kursy językowe
  • wyniki matury
  • wyniki matur
  • jakie studia

CZY #WARTO #STUDIOWAĆ #FILOLOGIĘ? #Moje #studia, #sesja, #wyniki #matur #🌟


YouTube에서 jakie filologie warto studiować 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 CZY WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ? Moje studia, sesja, wyniki matur 🌟 | jakie filologie warto studiować, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment