Karta Obiegowa Pracownika Wzór | Axi Dźwiga Szkolne Wydatki! 상위 84개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “karta obiegowa pracownika wzór – Axi dźwiga szkolne wydatki!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Axi Card 이(가) 작성한 기사에는 조회수 17회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

karta obiegowa pracownika wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Axi dźwiga szkolne wydatki! – karta obiegowa pracownika wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wrzesień – koniec wakacji oraz powrót do rzeczywistości szkolnej. Dla najmłodszych rozpoczynają się kolejne miesiące pełne wyzwań, a dla rodziców.. pełne wydatków.
Nie przejmuj się jednak! Jesteśmy tu, żeby Ci pomóc!
#AxiCard#Axi#Card#Karta#Kredytowa#Credit#Card

karta obiegowa pracownika wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czym jest obiegówka dla pracownika – darmowy wzór

Głównym celem obiegówki jest rozliczenie pracownika z mienia, które powierzyło mu przedsiębiorstwo. Na karcie obiegowej pracownik może …

+ 여기에 더 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 8/22/2022

View: 3853

Załącznik Nr 2 do Regulaminu pracy – karta obiegowa

KARTA OBIEGOWA. powstania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy* … Potwierdzenie rozliczenia się pracownika z zakładem pracy. Bezpośredni przełożony.

+ 여기를 클릭

Source: bip.powiatraciborski.pl

Date Published: 2/22/2021

View: 6878

Obiegówka – co to? Pobierz wzór dokumentu – GoWork.pl

Pracownik zatrudniony w dużej firmie korzysta z zasobów wielu działów. Dlatego karta obiegowa zwykle …

+ 여기를 클릭

Source: www.gowork.pl

Date Published: 6/24/2022

View: 5147

KARTA OBIEGOWA.pdf

KARTA OBIEGOWA. Zał. do ZW nr …… Rozliczenie pracownika w związku z ustaniem stosunku pracy. PRACOWNIK …………………………………………..………………………….. KOMÓRKA …

+ 여기를 클릭

Source: bip.gminapokoj.pl

Date Published: 6/20/2022

View: 1388

Karta obiegowa

Karta obiegowa. Rozliczenie pracownika zwolnionego z pracy. Imię i nazwisko …………………..………….………………………….. Jednostka organizacyjna …

+ 더 읽기

Source: www.uph.edu.pl

Date Published: 9/22/2022

View: 7956

ZARZĄDZENIE NR 92/10 – Burmistrza Miasta Złotowa

pracownika. 6. Przykładowy wzór karty obiegowej stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia. § 2.1. Kartę obiegową pracownik może pobrać od …

+ 여기를 클릭

Source: bip.zlotow.pl

Date Published: 2/20/2022

View: 3211

KARTA OBIEGOWA w związku z rozwiązaniem stosunku pracy

(pieczęć i podpis pracownika kadr). Nazwa komórki. Data. Pieczęć. 1. Komórka organizacyjna pracownika. (Kierownik Katedry/Zakładu/Działu). 2. Kwestor.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.aps.edu.pl

Date Published: 4/11/2022

View: 9365

Zarządzenie Nr 169/2021 Burmistrza Miasta Augustowa z …

osobowych pracownika. 6. Wzór karty obiegowej stanowi załącznik do niniejszego Zarządzenia. § 2. 1. Przed zakończeniem pracy w Urzędzie …

+ 여기에 표시

Source: bip.um.augustow.pl

Date Published: 2/20/2022

View: 8749

주제와 관련된 이미지 karta obiegowa pracownika wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Axi dźwiga szkolne wydatki!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Axi dźwiga szkolne wydatki!
Axi dźwiga szkolne wydatki!

주제에 대한 기사 평가 karta obiegowa pracownika wzór

  • Author: Axi Card
  • Views: 조회수 17회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2022. 8. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=UihzI9oohyA

Kto musi podpisac obiegówkę?

Obiegówkę podpisują przedstawiciele każdego działu, z którego mienia pracownik mógł korzystać i musi się z nim rozliczyć, po uprzednim sprawdzeniu czy pracownik oddał wszystkie rzeczy, które mu powierzono.

Co to jest karta obiegową w pracy?

tak zwanej obiegówki. To wewnętrzny dokument, z którym pracownik odwiedza poszczególne działy w firmie. Otrzymując podpisy od kierowników lub osób uprawnionych, ma pewność, że zdał zarówno sprzęt firmowy, jak i wszelkie dokumenty.

Jak wygląda Obiegówka w szkole?

Obiegówki mogą się nieznacznie od siebie różnić, a każda szkoła może mieć swój własny wzór karty obiegowej. Najczęściej występują w formie papierowej. Każdy uczeń i każda uczennica zobowiązani są pójść do osoby wymienionej w dokumencie i uzyskać podpis potwierdzający rozliczenie się z powierzonych rzeczy.

Po co są obiegówki?

Głównym celem obiegówki jest rozliczenie pracownika z mienia, które powierzyło mu przedsiębiorstwo. Na karcie obiegowej pracownik może rozliczyć się m.in. z ruchomości takich jak: służbowy sprzęt, np.

Co się stanie jak nie oddam obiegówki w pracy?

Niewydanie świadectwa w terminie uzasadnia, zgodnie z art. 99 Kodeksu pracy, dochodzenie przez pracownika przed sądem pracy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania z tego powodu bez pracy, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni.

Czy bez Obiegowki dostanę swiadectwo?

– Niedostarczenie karty obiegowej absolutnie nie wstrzymuje wydania świadectwa szkolnego – tłumaczy Anna Łapieniecka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im . M. Konopnickiej w Radomiu.

Co powiedzieć w ostatni dzień pracy?

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać elektroniczna wiadomość wysłana w ostatni dzień w pracy, pożegnanie? Mail powinien być krótki i do rzeczy. Poinformuj, że to był Twój ostatni dzień. Podziękuj za lata współpracy i zebrane doświadczenie, życz wszystkiego najlepszego i wielu sukcesów na ścieżce kariery.

Kiedy wypełnić obiegówkę?

Po otrzymaniu wiadomości należy wejść jak najszybciej w moduł Obiegówki i ją wypełnić. Moduł Obiegówki jest umieszczony w dziale DLA WSZYSTKICH. Wejście do modułu Obiegówki: Page 3 3 Po wejściu w moduł Obiegówki, domyślnie znajdujemy się na stronie moje obiegówki, na której widzimy wydane dla nas obiegówki.

Jakie dokumenty po odejściu z pracy?

Będą to:
  • akta osobowe pracownika,
  • dokumentacja związana z danym stosunkiem pracy (ewidencjonowanie czasu pracy, wnioski urlopowe, lista wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń, karta przydziału środków/narzędzi potrzebnych do wykonywania pracy).

Czy karta obiegową jest obowiązkowa szkoła?

Także Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominało w swoich komunikatach, że wstrzymywanie wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu np. braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki jest niezgodne z prawem.

Czy trzeba mieć Obiegowke?

W statucie szkoły nie można uzależniać wydania świadectwa uczniowi od spełnienia przez niego pewnych powinności, np. rozliczenia się ze szkolną biblioteką czy oddania dokumentacji do pielęgniarki szkolnej. Tak samo „obiegówki”, czyli karty obiegowe, nie muszą być wypełnione, aby uczeń otrzymał świadectwo.

Czy szkoła może nie wydać dokumentów?

Wynika z niego jasno, że szkoły są prawnie zobowiązane do nieodpłatnego wydania świadectw promocyjnych albo świadectw ukończenia danej placówki. W związku z tym wszelkie praktyki wstrzymywania na koniec roku wydania stosownego dokumentu są bezprawne.

Czy pracodawca może wstrzymać wydanie świadectwa pracy?

Świadectwo pracy pracodawca wystawia pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, niezwłocznie po zakończeniu zatrudnienia. Zaznaczyć należy już na wstępie, że pracodawca nie może uzależnić wydania pracownikowi świadectwa pracy od rozliczenia się pracownika z zakładem pracy, np.

See also  뱀띠 내일 운세 | 2022년 임인년 대박나는 뱀띠운세?!'/(89년생 34세 , 77년생 46세) 뱀띠에게 무조건 일어나는 큰 변화 '뱀띠운세' 빠른 답변

Jak wypełnić obiegówkę w usosie?

Po przekierowaniu do Centralnego Systemu Uwierzytelniania, użytkownik wprowadza login (PESEL) oraz hasło, a następnie klika przycisk Zaloguj. Po zalogowaniu należy przejść do zakładki MODUŁY DODATKOWE. Następnie należy wybrać Obiegówki. Klikamy w konkretną obiegówkę i przechodzimy do kolejnego okna.

Czy trzeba oddać obiegówkę?

Także Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominało w swoich komunikatach, że wstrzymywanie wydawania uczniom i absolwentom świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu np. braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki jest niezgodne z prawem.

Kiedy wypełnić obiegówkę?

Po otrzymaniu wiadomości należy wejść jak najszybciej w moduł Obiegówki i ją wypełnić. Moduł Obiegówki jest umieszczony w dziale DLA WSZYSTKICH. Wejście do modułu Obiegówki: Page 3 3 Po wejściu w moduł Obiegówki, domyślnie znajdujemy się na stronie moje obiegówki, na której widzimy wydane dla nas obiegówki.

Czym jest obiegówka dla pracownika – darmowy wzór

W wielu firmach funkcjonuje tzw. obiegówka dla pracownika. Kojarzy się ona głównie z zakończeniem umowy i rozliczeniem się pracownika z firmą. Czym dokładnie jest taki dokument? Jakie dane są w nim zawarte i czy obiegówka powinna być w każdej firmie?

Obiegówka dla pracownika bezpłatny wzór do pobrania w PDF lub DOCX!

Obiegówka dla pracownika a przepisy, które ją regulują

W przepisach Kodeksu pracy nie znajdziemy pojęcia „karty obiegowej”, tzw. obiegówki. Nie jest więc ona dokumentem obowiązkowym i nie musi być stosowana.

Karta obiegowa, zwana powszechnie „obiegówką”, nie jest obowiązkowa i nie musi być stosowana.

Przykład 1.

Firma pani Marty zatrudnia 15 pracowników. Nie wprowadzono żadnych aktów wewnętrznych z zapisami o obiegówce, więc nie jest tam ona stosowana.

Pracodawca w drodze aktów lub instrukcji wewnętrznych może z takiego dokumentu korzystać. Obowiązek wypełnienia karty obiegowej może zatem wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. z regulaminu pracy. W regulaminie powinien być zawarty wzór takiego dokumentu stosowany w danym przedsiębiorstwie.

Przykład 2.

W firmie X w regulaminie pracy wprowadzono zapis, że pracownik w ostatnim dniu umowy składa w dziale administracji wypełnioną obiegówkę. Regulamin pracy zawiera wzór takiego dokumentu. Zapis jest prawidłowy i w firmie X będzie się taki dokument stosować.

Obiegówka dla pracownika – do czego służy?

Głównym celem obiegówki jest rozliczenie pracownika z mienia, które powierzyło mu przedsiębiorstwo. Na karcie obiegowej pracownik może rozliczyć się m.in. z ruchomości takich jak:

służbowy sprzęt, np. laptop, telefon;

klucze;

narzędzia firmowe;

samochód;

środki pieniężne, np. zaliczki, pożyczki.

Kartę obiegową stosuje się najczęściej w dużych przedsiębiorstwach, w których istnieje kilka lub kilkanaście działów i zatrudnionych jest więcej osób. Dzięki niej pracownik będzie rozliczony ze wszystkich rzeczy, które otrzymał.

Po uprzednim sprawdzeniu, czy pracownik zdał wszystko, co mu powierzono, obiegówkę podpisują przedstawiciele każdego działu, z którego mienia musi się on rozliczyć.

Obiegówka dla pracownika – elementy

W karcie wyszczególnione są komórki organizacyjne, w których pracownik zgłasza powyższe fakty, rozliczając swoje zobowiązania. Zwykle karta obiegowa składa się z takich elementów, jak:

określenie firmy/działu;

imię, nazwisko pracownika;

stanowisko;

data rozpoczęcia umowy i jej zakończenia;

wydział/dział;

informacje, gdzie/w jakich działach pracownik ma się rozliczyć;

podpis pracodawcy.

Są to przykładowe elementy obiegówki, u każdego pracodawcy karta ta może zawierać inne dane.

Obiegówka dla pracownika a świadectwo pracy

Czasami można usłyszeć, że pracodawcy uzależniają wydanie świadectwa pracy od oddania obiegówki. Jest to jednak działanie bezprawne. Do obowiązków pracodawcy zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy należy bezzwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Świadectwo pracy należy wręczyć pracownikowi w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca w ciągu siedmiu dni przesyła ten dokument pocztą. Natomiast zgodnie z Kodeksem pracy rozliczenie się pracownika z powierzonego mu przez pracodawcę mienia nie ma wpływu na wydanie świadectwa pracy. Nie można więc odmówić pracownikowi wydania go z powodu nieoddania obiegówki.

Art. 97 Kodeks pracy § 1 W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041) albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. § 11. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. § 12. W przypadku, o którym mowa w § 11, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. § 13. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Jeżeli pracodawca nie wyda świadectwa pracy z powodu nieoddania obiegówki, wówczas pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania dokumentu. Tym samym jest on uprawniony do roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę na skutek wydania niewłaściwego lub niewydania świadectwa pracy w terminie. Pracodawca może więc być zobowiązany do wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy, jednak nie dłużej niż przez 6 tygodni. Ponadto niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny na podstawie art. 282 § 3 Kodeksu pracy, która wynosi od 1 tys. do 30 tys. zł.

POLECAMY Rozliczaj pracowników online! Twórz w łatwy sposób umowy o pracę i listy płac

Twórz w łatwy sposób umowy o pracę i listy płac Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Proste prowadzenie księgowości i kadr! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Niewypełnienie obiegówki a powierzone mienie

Co w takim razie może zrobić pracodawca, gdy pracownik nie oddał obiegówki i nie rozliczył się z powierzonego mienia? Może ubiegać się o swoje prawa na mocy art. 124 Kodeksu pracy. Przepis ten określa, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w powierzonym mu mieniu.

Art. 124 Kodeksu pracy § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się: pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. § 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. § 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Obiegówka przy przyjęciu do pracy

Kartę obiegową w niektórych firmach stosuje się także na początku zatrudnienia. Wówczas służy jako przewodnik i „checklista” informująca o tym, jakie formalności związane z zatrudnieniem są wymagane oraz jakie obowiązki czekają pracownika. Najczęściej na takiej karcie widnieje informacja o:

odebraniu odzieży służbowej;

haśle do komputera;

szkoleniu BHP i innych szkoleniach na początku zatrudnienia.

Zwykle na takiej obiegówce określa się, kto w przedsiębiorstwie odpowiada za dany etap wdrażania pracownika i termin, w jakim dany etap powinien nastąpić.

Dodatkowo obiegówkę można także wprowadzić przy zmianach stanowiska/działu u danego pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł rozliczyć się z rzeczy, które nie są mu już potrzebne, pamiętać o formalnościach związanych ze zmianą.

Obiegówka dla pracownika nie jest obowiązkowa, jednak pracodawca może ją wprowadzić w swojej firmie. Jej wygląd może ustalić samodzielnie, wprowadzając wzór takiego dokumentu np. do regulaminu pracy.

Karta obiegowa (tzw. obiegówka) – czy trzeba ją wypełniać?

Celem obiegówki jest rozliczenie pracownika z mienia, które powierzyło mu przedsiębiorstwo. Może to być służbowy sprzęt (laptop, telefon), klucze, narzędzia firmowe, samochód, środki pieniężne np. zaliczki, pożyczki. Procedurę tę stosuje się najczęściej w przedsiębiorstwach, w których istnieje kilka działów i zatrudnionych więcej osób. Obiegówkę podpisują przedstawiciele każdego działu, z którego mienia pracownik mógł korzystać i musi się z nim rozliczyć, po uprzednim sprawdzeniu czy pracownik oddał wszystkie rzeczy, które mu powierzono.

Reklama

Kartę obiegową stosuje się również przy przyjęciu do pracy, gdy pracownik musi dopełnić formalności związanych z zatrudnieniem. Najczęściej dotyczy to: odebrania odzieży służbowej, hasła do komputera, przejścia szkolenia BHP. Podczas tworzenia wzoru obiegówki należy określić kto w przedsiębiorstwie powinien ją podpisać oraz ustalić termin, w który ma zostać podpisana.

Świadectwo pracy a karta obiegowa

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których pracownik nie będzie chciał oddać wypełnionej i podpisanej karty obiegowej. Niektórzy pracodawcy uzależniają wydanie świadectwa pracy od oddania obiegówki. Jest to działanie bezprawne. Rozliczenie się pracownika z powierzonego mu przez pracodawcę mienia nie ma wpływu na wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Nie można odmówić pracownikowi wydania świadectwa pracy z powodu nie oddania obiegówki.

Do obowiązków pracodawcy zgodnie z art. 97 kodeksu pracy, należy bezzwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Świadectwo pracy należy wydać pracownikowi w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Jeżeli nie jest to możliwe to pracodawca w ciągu siedmiu dni przesyła ten dokument pocztą. Zgodnie z art. 97 § 1³ „wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.”

Pracodawca, który nie chce wydać pracownikowi świadectwa pracy np. z powodu nieoddania obiegówki może takim działaniem ściągnąć problemy na samego siebie. Pracownikowi w takim przypadku przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Pracownikowi z tego tytułu przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę na skutek wydania niewłaściwego lub nie wydania świadectwa pracy w terminie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy, jednak nie dłużej niż 6 tygodni. Niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny na podstawie art. 282 § 3 kodeksu pracy. Kara za brak wydania świadectwa pracy wynosi od 1 tys. do 30 tys. zł.

Reklama

Pracownik nie chce się rozliczyć z powierzonego mienia, co zrobić?

Pracodawca może ubiegać się o swoje prawa na mocy art. 124 kodeksu pracy. Przepis ten określa, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w powierzonym mu mieniu.

Rozstajesz się z pracownikiem? Pamiętaj o świadectwie pracy!

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca powinien wydać podwładnemu po rozwiązaniu umowy o pracę. W żadnym przypadku jego wydanie nie może być uzależnione od rozliczenia się pracownika z firmą w zakresie choćby sprzętu służbowego.

Najprościej mówiąc, świadectwo pracy jest dokumentem, który poświadcza ścieżkę kariery zawodowej pracownika. Takie powinno być zawsze przedłożone nowemu pracodawcy, jak również instytucjom, w których były zatrudniony będzie starała się o swoje uprawnienia, które wynikają z rozwiązanego stosunku pracy. Warto przy tym podkreślić, że ten dokument jest jedynym, jaki ma obowiązek pracodawca wydać pracownikowi. To właśnie świadectwo pracy potwierdza przebytą przez zatrudnionego w danej firmie drogę zawodową, jak również dostarcza szczegółowych informacji kolejnemu szefowi w zakresie między innymi wykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym czy o zajęciu wynagrodzenia.

Obiegówka to nie sposób

Uniknięcie wzajemnych roszczeń umożliwia i uzasadnia wprowadzenie ? zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach ? tak zwanej obiegówki. To wewnętrzny dokument, z którym pracownik odwiedza poszczególne działy w firmie. Otrzymując podpisy od kierowników lub osób uprawnionych, ma pewność, że zdał zarówno sprzęt firmowy, jak i wszelkie dokumenty. I choć taki dokument to zarówno pewność dla pracownika, jak i pracodawcy, że rozliczenie nastąpiło w sposób prawidłowy, to trzeba pamiętać, że w żadnym przypadku brak obiegówki nie umożliwia szefowi wstrzymania wydania świadectwa pracy.

Przekroczenie terminu może kosztować 30 tys. złotych

Co do zasady, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie do 7 dni od dnia złożenia stosownego wniosku przez pracownika. Jeżeli nie dopełni on swojego obowiązku, to naraża się na grzywnę. Dzieje się tak dlatego, że brak wydania świadectwa jest wykroczeniem przeciwko podstawowym prawom pracownika. Mowa tu o art. 282 § 3 Kodeksu pracy, który stwierdza, że: ?Kto, wbrew obowiązkowi nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 do 30 tys. złotych?. W świadectwie pracy musi być też zawarta pula obowiązkowych informacji.

Co w świadectwie?

Obligatoryjne dane, które należy zamieścić w świadectwie pracy, wymienia art. 97 § 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca zobowiązany jest podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy i ?inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego?. Dodatkowo konieczne jest wskazanie informacji o ewentualnym zajęciu komorniczym wynagrodzenia pracownika. Warto przy tym pamiętać, że i sam zainteresowany może złożyć wniosek o uwzględnienie w świadectwie takich danych, jak wysokość czy też składniki wynagrodzenia.

Katalog (nie)zamknięty

Pracodawca, który zobowiązany jest wydać pracownikowi świadectwo pracy, powinien też kierować się rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy. Znajdzie tam szczegółowe informacje na temat tego, jakie jeszcze informacje należy wyszczególnić w przygotowywanym dla pracownika dokumencie. Wśród przykładowych danych znaleźć można między innymi wytyczne dotyczące wymiaru czasu pracy czy też okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych. Katalog ten nie jest jednak zamknięty ? w każdym świadectwie znaleźć mogą się dodatkowe informacje zgodnie z ustaleniami stron.

Niedoręczone świadectwo

Warto zauważyć, że pracownik może nie odebrać świadectwa pracy, zaś jego adres zamieszkania, jaki znajduje się w aktach pracowniczych może być nieaktualny. W takim przypadku podmiot zatrudniający jest zobowiązany złożyć dokument ? po wcześniejszej próbie jego dostarczenia ? w aktach osobowych pracownika i to ze skutkiem doręczenia. Dodatkowo w aktach tych musi znaleźć się obowiązkowo kopia wystawionego dokumentu i to już w chwili sporządzania świadectwa pracy.

Obiegówka: co to jest karta obiegowa w szkole i kiedy trzeba ją złożyć?

Obiegówka to dokument, który ma poświadczyć, że osoba, która kończy naukę w danej placówce edukacyjnej, nie ma żadnych zaległości i zobowiązań wobec szkoły. Czy brak złożenia karty obiegowej może wiązać się z nieotrzymaniem świadectwa?

Rozdanie świadectw, plany wakacyjne, wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, wszystko to sprawia, że w emocjach możemy zapomnieć o nieco bardziej przyziemnych sprawach, a jedną z nich może być złożenie karty obiegowej w sekretariacie szkoły. Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw między innymi ze względu na brak obiegówki jest niezgodne z prawem. Czy wiesz, jak wygląda obiegówka?

Co to jest obiegówka?

Obiegówka to potoczna nazwa karty obiegowej. Jest to dokument poświadczający, że dana osoba zwróciła np. kluczyk do szafki, książki do biblioteki, wypożyczony sprzęt sportowy czy inne rzeczy, które są własnością szkoły.

Kartę obiegową zobowiązana jest zdać każda osoba kończąca naukę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej przed zakończeniem roku szkolnego. Obiegówkę składa również osoba, która zmienia szkołę w trakcie roku szkolnego. Ta formalność dotyczy również pracowników, którzy przed zakończeniem umowy są zobowiązani do rozliczenia się z pracodawcą z powierzonych im rzeczy, np. laptopa, kluczy do biura, środków pieniężnych.

Jak wygląda karta obiegowa w szkole?

Obiegówki mogą się nieznacznie od siebie różnić, a każda szkoła może mieć swój własny wzór karty obiegowej. Najczęściej występują w formie papierowej. Każdy uczeń i każda uczennica zobowiązani są pójść do osoby wymienionej w dokumencie i uzyskać podpis potwierdzający rozliczenie się z powierzonych rzeczy.

Wzór szkolnej karty biegowej:

Zobacz także:

Czym jest obiegówka dla pracownika – darmowy wzór

W wielu firmach funkcjonuje tzw. obiegówka dla pracownika. Kojarzy się ona głównie z zakończeniem umowy i rozliczeniem się pracownika z firmą. Czym dokładnie jest taki dokument? Jakie dane są w nim zawarte i czy obiegówka powinna być w każdej firmie?

Obiegówka dla pracownika bezpłatny wzór do pobrania w PDF lub DOCX!

Obiegówka dla pracownika a przepisy, które ją regulują

W przepisach Kodeksu pracy nie znajdziemy pojęcia „karty obiegowej”, tzw. obiegówki. Nie jest więc ona dokumentem obowiązkowym i nie musi być stosowana.

Karta obiegowa, zwana powszechnie „obiegówką”, nie jest obowiązkowa i nie musi być stosowana.

Przykład 1.

Firma pani Marty zatrudnia 15 pracowników. Nie wprowadzono żadnych aktów wewnętrznych z zapisami o obiegówce, więc nie jest tam ona stosowana.

Pracodawca w drodze aktów lub instrukcji wewnętrznych może z takiego dokumentu korzystać. Obowiązek wypełnienia karty obiegowej może zatem wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. z regulaminu pracy. W regulaminie powinien być zawarty wzór takiego dokumentu stosowany w danym przedsiębiorstwie.

Przykład 2.

W firmie X w regulaminie pracy wprowadzono zapis, że pracownik w ostatnim dniu umowy składa w dziale administracji wypełnioną obiegówkę. Regulamin pracy zawiera wzór takiego dokumentu. Zapis jest prawidłowy i w firmie X będzie się taki dokument stosować.

Obiegówka dla pracownika – do czego służy?

Głównym celem obiegówki jest rozliczenie pracownika z mienia, które powierzyło mu przedsiębiorstwo. Na karcie obiegowej pracownik może rozliczyć się m.in. z ruchomości takich jak:

służbowy sprzęt, np. laptop, telefon;

klucze;

narzędzia firmowe;

samochód;

środki pieniężne, np. zaliczki, pożyczki.

Kartę obiegową stosuje się najczęściej w dużych przedsiębiorstwach, w których istnieje kilka lub kilkanaście działów i zatrudnionych jest więcej osób. Dzięki niej pracownik będzie rozliczony ze wszystkich rzeczy, które otrzymał.

Po uprzednim sprawdzeniu, czy pracownik zdał wszystko, co mu powierzono, obiegówkę podpisują przedstawiciele każdego działu, z którego mienia musi się on rozliczyć.

Obiegówka dla pracownika – elementy

W karcie wyszczególnione są komórki organizacyjne, w których pracownik zgłasza powyższe fakty, rozliczając swoje zobowiązania. Zwykle karta obiegowa składa się z takich elementów, jak:

określenie firmy/działu;

imię, nazwisko pracownika;

stanowisko;

data rozpoczęcia umowy i jej zakończenia;

wydział/dział;

informacje, gdzie/w jakich działach pracownik ma się rozliczyć;

podpis pracodawcy.

Są to przykładowe elementy obiegówki, u każdego pracodawcy karta ta może zawierać inne dane.

Obiegówka dla pracownika a świadectwo pracy

Czasami można usłyszeć, że pracodawcy uzależniają wydanie świadectwa pracy od oddania obiegówki. Jest to jednak działanie bezprawne. Do obowiązków pracodawcy zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy należy bezzwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Świadectwo pracy należy wręczyć pracownikowi w dniu, w którym ustaje stosunek pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca w ciągu siedmiu dni przesyła ten dokument pocztą. Natomiast zgodnie z Kodeksem pracy rozliczenie się pracownika z powierzonego mu przez pracodawcę mienia nie ma wpływu na wydanie świadectwa pracy. Nie można więc odmówić pracownikowi wydania go z powodu nieoddania obiegówki.

Art. 97 Kodeks pracy § 1 W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041) albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. § 11. W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. § 12. W przypadku, o którym mowa w § 11, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. § 13. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

Jeżeli pracodawca nie wyda świadectwa pracy z powodu nieoddania obiegówki, wówczas pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania dokumentu. Tym samym jest on uprawniony do roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę na skutek wydania niewłaściwego lub niewydania świadectwa pracy w terminie. Pracodawca może więc być zobowiązany do wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy, jednak nie dłużej niż przez 6 tygodni. Ponadto niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny na podstawie art. 282 § 3 Kodeksu pracy, która wynosi od 1 tys. do 30 tys. zł.

POLECAMY Rozliczaj pracowników online! Twórz w łatwy sposób umowy o pracę i listy płac

Twórz w łatwy sposób umowy o pracę i listy płac Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Proste prowadzenie księgowości i kadr! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Niewypełnienie obiegówki a powierzone mienie

Co w takim razie może zrobić pracodawca, gdy pracownik nie oddał obiegówki i nie rozliczył się z powierzonego mienia? Może ubiegać się o swoje prawa na mocy art. 124 Kodeksu pracy. Przepis ten określa, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w powierzonym mu mieniu.

Art. 124 Kodeksu pracy § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się: pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. § 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. § 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Obiegówka przy przyjęciu do pracy

Kartę obiegową w niektórych firmach stosuje się także na początku zatrudnienia. Wówczas służy jako przewodnik i „checklista” informująca o tym, jakie formalności związane z zatrudnieniem są wymagane oraz jakie obowiązki czekają pracownika. Najczęściej na takiej karcie widnieje informacja o:

odebraniu odzieży służbowej;

haśle do komputera;

szkoleniu BHP i innych szkoleniach na początku zatrudnienia.

Zwykle na takiej obiegówce określa się, kto w przedsiębiorstwie odpowiada za dany etap wdrażania pracownika i termin, w jakim dany etap powinien nastąpić.

Dodatkowo obiegówkę można także wprowadzić przy zmianach stanowiska/działu u danego pracownika. Dzięki temu pracownik będzie mógł rozliczyć się z rzeczy, które nie są mu już potrzebne, pamiętać o formalnościach związanych ze zmianą.

Obiegówka dla pracownika nie jest obowiązkowa, jednak pracodawca może ją wprowadzić w swojej firmie. Jej wygląd może ustalić samodzielnie, wprowadzając wzór takiego dokumentu np. do regulaminu pracy.

키워드에 대한 정보 karta obiegowa pracownika wzór

다음은 Bing에서 karta obiegowa pracownika wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  나를 향한 주님의 사랑 악보 | [악보\U0026찬양] '제이어스 나를 향한 주의 사랑' 답을 믿으세요
See also  Polub Nas Na Facebooku | Baseny Ogrodowe Superpools Polub Nas Fb 상위 232개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Axi dźwiga szkolne wydatki!

  • axi card
  • karta z limitem
  • karta kredytowa
  • limit w karcie
  • limit kredytowy
  • axi-card
  • karta axi
  • darmowe bankomaty
  • nie używasz – nie płacisz

Axi #dźwiga #szkolne #wydatki!


YouTube에서 karta obiegowa pracownika wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Axi dźwiga szkolne wydatki! | karta obiegowa pracownika wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment