당신은 주제를 찾고 있습니까 “lekcje zdalne z wf – ZDALNE LEKCJE WF-u: Przysiad“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 zdalnelekcjewfu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 203,934회 및 좋아요 1,231개 개의 좋아요가 있습니다.
lekcje zdalne z wf 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 ZDALNE LEKCJE WF-u: Przysiad – lekcje zdalne z wf 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
www.facebook.com/zdalnelekcjewfu
[email protected]
Zachęcamy do kontaktu w sprawie kolejnych lekcji. 🙂
***
Zdalne lekcje WF-u. Ćwicz razem z nami! Temat lekcji: przysiad.
Kochani, mamy wielki zaszczyt i ogromną przyjemność podzielić się z Wami naszą pasją. Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń i życzymy świetnej zabawy! 🙂
Będzie nam niezwykle miło, jeżeli polubisz nasz film i przekażesz go znajomym oraz zasubskrybujesz nasz kanał. To duża pomoc na twórców! Pragniemy dotrzeć do jak największej ilości uczniów i nauczycieli :).
Roksana i Tadeusz.
***
Najwięksi wytrwalcy mogą powtórzyć program ćwiczeń w dowolnej konfiguracji: I i II część, lub jedną z nich. Wyzwanie wykonajcie w dowolnej ilości powtórzeń na obydwie strony!
***
Prezentujemy Państwu zdalną lekcję WF-u zaprojektowaną w zgodzie z podstawą programową.
Lekcja zawiera część teoretyczną oraz praktyczną. Skierowana jest do uczniów szkoły podstawowej. Charakteryzuje się formą dostosowaną do odbiorców. Zachęca do aktywności. Możliwa do wykonania w każdych warunkach.
W zakresie wiedzy i umiejętności. Uczeń m.in.:
-rozpoznaje wybrane zdolności motoryczne człowieka;
-demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym wybrane zdolności motoryczne;
-wykonuje ćwiczenia wspomagające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała;
-opisuje sposób wykonywania poznawanych umiejętności ruchowych;
-wymienia miejsca, obiekty i urządzenia w najbliższej okolicy, które można wykorzystać do aktywności fizycznej;
-respektuje zasady bezpiecznego zachowania się podczas zajęć ruchowych;
-przyjmuje prawidłową postawę ciała w różnych sytuacjach.
Zachęcamy do kontaktu w sprawie kolejnych lekcji.
www.facebook.com/zdalnelekcjewfu
[email protected]
lekcje zdalne z wf 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Materiały edukacyjne na zdalny wf online i zdalną lekcje wf
Abecadło gimnastyczne, propozycja 30 lekcji wf online, dzienniczek aktywności fizycznej ucznia i inne materiały dla nauczycieli i uczniów.
Source: wfonline.com.pl
Date Published: 1/29/2022
View: 9987
Wf zdalnie – Materiały dydaktyczne – Wordwall
Level Chinese Practice WF – WF W KLASIE – WFReading Mouth Cards Zebra – Level Chinese G WF – WF – zdalnie – Co robimy na WF – Lekcja WF 2.
Source: wordwall.net
Date Published: 5/28/2021
View: 1265
Zdalna lekcja wychowania fizycznego
Ograniczenia zdalnych lekcji. Zdalne lekcje wychowania fizycznego stanowią wyzwanie ze względu na swoją specyfikę. Wuefiści nie mają podręcznika …
Source: www.wychowaniefiz.pl
Date Published: 3/8/2022
View: 5822
lekcje zdalne dla uczniów klas 1TE/LOGp, 2 TE, 3 TOT, 2B, 2C
WF – lekcje zdalne dla uczniów klas 1TE/LOGp, 2 TE, 3 TOT, 2B, 2C, 3B, 3D. Uczennice i uczniowie! Proszę by w ramach lekcji wychowania fizycznego poruszać …
Source: szkola.hipolita.pl
Date Published: 6/10/2022
View: 2505
Szkoła Podstawowa / Wychowanie Fizyczne
Schemat scenariusza lekcji zdalnej (Link do schematu scenariusza) · Scenariusz lekcji wychowania fizycznego online – · Alternatywne lekcje WF · Edukacja zdrowotna …
Source: www.odn.slupsk.pl
Date Published: 2/1/2021
View: 7890
III 2020 ZDALNA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – cz.2
Oto kilka propozycji jak wspomagać się przy organizacji i prowadzeniu zdalnej lekcji wychowania fizycznego. W dobie Internetu jest to forma wymuszona …
Source: www.cen.edu.pl
Date Published: 7/13/2022
View: 7211
주제와 관련된 이미지 lekcje zdalne z wf
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 ZDALNE LEKCJE WF-u: Przysiad. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 lekcje zdalne z wf
- Author: zdalnelekcjewfu
- Views: 조회수 203,934회
- Likes: 좋아요 1,231개
- Date Published: 최초 공개: 2020. 4. 1.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=IehG5JKKLkU
Co można robić na zdalnym WF?
Na przykład robienie przysiadów przed kamerką, truchtanie w miejscu, robienie skłonów. Można też wysyłać nagrane, przygotowane już filmiki z ćwiczeń.
Jak prowadzić lekcje wychowania fizycznego zdalnie?
- Mam włączoną kamerkę (nie ma obowiązku dla niećwiczących)
- W domu jest przynajmniej jedna osoba dorosła, która może pomóc, gdyby zaszła taka potrzeba.
- Mam wygodny i dopasowany strój sportowy, który nie ogranicza moich ruchów.
Jak powinna wyglądać lekcja wychowania fizycznego?
W budowie lekcji powinny być uwzględnione trzy zasady: wszechstronności, stopniowania wysiłku i przemienności. Wszechstronność oddziaływania, nauczyciel realizuje przez przećwiczenie całego układu ruchowego. Drugą ważną zasadą jest stopniowanie wysiłku i trudności ćwiczeń.
Co można robić na lekcjach wf?
- skłony.
- skłony z wyciągnięciem ręki do przeciwległej stopy.
- przysiady.
- pajacyki.
- krążenia kostek, bioder, nadgarstków.
- skręty tułowia.
- krążenia ramion.
- swobodny bieg w miejscu.
Jak prowadzić lekcje wf w czasie pandemii?
Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Natomiast podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
Co to znaczy wychowanie fizyczne?
Wychowanie fizyczne (wf, WF) – zamierzone i świadome działanie ukierunkowane na kształtowanie postaw (tj. stosunku do ciała i fizycznego funkcjonowania) oraz postaw prospołecznych (tj.
Kto uczy WF w klasach 1 3?
Rozporządzenie pozwala, aby wychowania fizycznego w klasach I-III uczyli nauczyciele wychowania fizycznego. Decyduje o tym dyrektor – przypomina Bożena Barszczewska w serwisie Prawo Oświatowe/ABC.
Czy w szkole średniej jest WF?
Wychowanie fizyczne w szkole średniej
Niektórzy uczniowie zastanawiają się, czy w liceum jest wf. Podobnie jak w podstawówce, zajęcia z wychowania fizycznego są obowiązkowe również w szkole średniej.
Jak wygląda WF online?
Jedni siedzą przed komputerem i piszą prace o sporcie. Inni robią zdjęcia, jak ćwiczą i wysyłają nauczycielom albo nagrywają filmiki. A jeszcze inni nie robią kompletnie nic. Chyba żadna lekcja nie wywołuje takich kontrowersji jak zdalny WF.
Co na pierwszej lekcji WF?
Na początku jest zbiórka – powiedz uczniom jak mają się podczas niej zachowywać i jak ona wygląda. Daj znać też jak standardowo będzie przeprowadzana lekcja.
Jak się robi zbiórkę na wf?
Sprawdzamy strój i przygotowanie do lekcji wf-u. Podajemy temat i cele lekcji. Zbiórka powinna być krótka i rzeczowa. Jeśli masz z daną klasą ustalony okrzyk, możecie się nim przywitać, albo na koniec lekcji pożegnać.
Materiały edukacyjne na zdalny wf online i zdalną lekcje wf
NEWSLETTER WFONLINE
Dziękuję za zaufanie. Jeżeli nie otrzymałeś e-booka w ciągu kilku minut, zajrzyj do innych folderów oraz sprawdź spam. Jeżeli nadal nie dotarł, napisz do mnie, a e-book prześle w oddzielnym e-mailu. Nie zapomnij dodać mój adres e-mail [email protected] do zaufanych nadawców lub do książki adresowej w programie pocztowym. W przeciwnym wypadku moje maile mogą być kasowane przez system antyspamowy zanim jeszcze trafią do Twojej skrzynki.
Zdalna lekcja wychowania fizycznego
Ograniczenia zdalnych lekcji
Zdalne lekcje wychowania fizycznego stanowią wyzwanie ze względu na swoją specyfikę. Wuefiści nie mają podręcznika, którym mogliby posłużyć się podczas lekcji. Nie ma też gotowego zestawu ćwiczeń, który realizowaliby uczniowie. Nauczyciel sam musi wszystko opracować.
Nie byłoby z tym żadnego problemu, gdyby przygotowanie lekcji wiązało się tylko z opracowaniem ćwiczeń, ich prezentacją i kontrolą ich wykonania. Chcąc wykonać to zadanie poprawnie, nauczyciel musi zwrócić uwagę na szereg ograniczeń, które utrudniają przeprowadzenie lekcji. Pierwsze i podstawowe ograniczenie związane jest z miejscem. Na sali gimnastycznej przeważnie nie ma z tym problemu. Jest na tyle dużo miejsca, aby cała grupa uczniów rozstawiła się i swobodnie mogła wykonać ćwiczenia. W domach uczniowie bardzo często nie mają tyle miejsca, by samodzielnie wykonać ćwiczenia. Mieszkania są małe, a nierzadko pokoje dzielone są pomiędzy dwoje lub troje dzieci.
Kolejnym ograniczeniem jest brak sprzętu. Uczniowie nie posiadają w domach odpowiednich narzędzi do wykonywania nawet podstawowych ćwiczeń. Patrząc z drugiej strony, nie możemy wymagać od rodziców, by wyposażali swoje pociechy w sprzęt gimnastyczny czy inne przyrządy niezbędne do wykonywania ćwiczeń. Jest to kolejny wydatek, który w obecnych czasach może być zbyt kosztowny, by rodzice mogli go ponieść.
W obszarze sprzętu należy także pamiętać o sprzęcie komputerowym. Mam tu na myśli przede wszystkim komputery, kamery internetowe oraz sam internet. Z pewnością wielu nauczycieli przekonało się, że w jednoczesnej pracy z dużą grupą uczniów mogą pojawić się problemy techniczne. Najpowszechniejsze z nich związane są z łączem internetowym. Udział w lekcji wielu uczestników może powodować zerwanie sygnału, zacinanie się obrazu i dźwięku. W przypadku prezentowania ćwiczeń fizycznych, będzie to niewątpliwe utrudnienie.
Bardzo ważnym czynnikiem uniemożliwiającym wprowadzenie zdalnie wielu ćwiczeń jest brak kontroli nauczyciela nad sposobem wykonania zadania ruchowego. O ile na sali gimnastycznej edukator może podejść i skorygować pojawiające się błędy, o tyle podczas lekcji zdalnej jest to praktycznie niemożliwe. Widząc ucznia na ekranie komputera, często jako małe okienko, jedno spośród 20, trudno jest dostrzec ewentualne niedociągnięcia w wykonaniu ćwiczenia.
Ta przeszkoda wymusza na nauczycielach stosowanie prostych ćwiczeń – ćwiczeń opartych na prostych ruchach. Jest to konieczne z jeszcze jednego ważnego powodu. Chodzi o bezpieczeństwo podopiecznych. Pomimo, iż odpowiedzialność za zdrowie ucznia w czasie lekcji zdalnych spoczywa na jego opiekunach, to nikt nie chciały, aby podczas jego zajęć cokolwiek nieoczekiwanego się wydarzyło. Stosowanie nieskomplikowanych ćwiczeń pozwoli uczniom uniknąć ewentualnych kontuzji.
Brak zajęć stacjonarnych sprawia, że w społeczeństwie pojawiła się opinia, jakoby nauczyciele zyskali nagle dużo czasu. Praktycznie nie muszą wychodzić z domu, by realizować lekcje. Osoby tak twierdzące, nie zwracają uwagi na fakt, iż edukatorzy zostali postawieni w nowej rzeczywistości i nagle całkowicie musieli zmienić stosowane metody nauczania. Z dnia na dzień musieli przeorganizować scenariusze lekcji i dostosować je do nowej sytuacji.
Szczególnie dotknęło to nauczycieli wychowania fizycznego, którzy, zważając na opisane powyżej ograniczenia, musieli dostosować do warunków domowych proponowane uczniom ćwiczenia. Działanie to wymagało i nadal wymaga dużej ilości czasu. Czasu, który musiał zostać znaleziony. Czasu, który był wygospodarowywany z budżetu czasu wolnego. Wreszcie czasu, który nie zawsze był poświęcany stricte na opracowywanie ćwiczeń, a musiał być inwestowany w opanowywanie umiejętności obsługi sprzętu komputerowego czy elektronicznego, a także oprogramowania (chociażby obsługi kamery czy programów do obrabiania filmów).
Nauczyciele wychowania fizycznego musieli także opanować trudną sztukę opisu ćwiczeń. Na sali gimnastycznej skomplikowany opis zastępowany był przez prezentację. Wykonanie ćwiczenia przez nauczyciela albo bardziej sprawnego ucznia pozwalało na zaobserwowanie ruchu, jaki należy wykonać. Oczywiście teraz również istnieje taka możliwość. Wystarczy przesłać uczniom film z poprawnym wykonaniem zadania ruchowego. Problem pojawia się, gdy takiego filmu nauczyciel nie posiada. Może skorzystać z zasobów internetu, ale najpierw sam musi poszukać odpowiednich treści. Może także samodzielnie nagrać materiał i przekazać go uczniom. Wymaga to jednak czasu, odpowiedniego sprzętu i umiejętności.
Opisane powyżej ograniczenia pokazują, jak trudnym zadaniem jest przygotowanie zdalnej lekcji wychowania fizycznego. Nie oznacza to jednak, że należy się poddać i nic nie robić. Wręcz przeciwnie, należy rozpatrywać to w kategoriach możliwości, szansy na nowe, ciekawe zajęcia. W kolejnej części artykułu przedstawione zostaną przykładowe aktywności, które można podejmować w ramach zdalnych lekcji wychowania fizycznego. Pierwszą grupę będą stanowiły aktywności fizyczne, a w drugiej na pierwszy plan zostaną wysunięte działania teoretyczne.
POLECAMY
Co można robić?
Ograniczona powierzchnia pokoi uczniów wymusza na nauczycielach planowanie ćwiczeń, w których pojawiają się raczej statyczne formy aktywności. Gimnastyka ograniczona do ćwiczeń z odwodzeniem rąk, niewielkimi wymachami, skłonami. Możliwe do wykonania są także wszelkiego rodzaju przysiady, ćwiczenia przy ścianie, skipy, ćwiczenia rozciągające, brzuszki, grzbiety.
W proponowanych uczniom aktywnościach fizycznych powinno się bazować na sprzęcie, który uczniowie mogą mieć w domu. Zakładanie z góry, że każdy posiada konkretny sprzęt, może wprowadzić nauczyciela w błąd, dlatego warto zapytać uczniów, co mają w domu. Podobne pytanie powinno być skierowane do rodziców w formie prośby o zapewnienie podstawowych przyrządów. Mogą to być ręczniki, koce, stare butelki wypełnione piachem (stanowiące element obciążenia), dziecięce piłki, kije od miotły, stare prześcieradła, krzesła. W tej kwestii nauczyciele muszą wykazać się kreatywnością i znaleźć nowe, nietypowe zastosowania dla rzeczy codziennego użytku.
Wśród ćwiczeń, proponowanych uczniom w ramach zajęć zdalnych, mogą być także te wykonywane przy krzesłach czy kanapie. Wszelkiego rodzaju pompki, ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, rąk, pleców. Niekiedy wystarczy oprzeć nogę o krzesło, by zmienić ćwiczone partie mięśni, utrudnić (oczywiście w granicach rozsądku) wykonanie zadania. Krzesło może również posłużyć jako punkt podparcia w przypadku wykonywania np. wspięć na palce. Wspomniane krzesła mogą także doskonale sprawdzić się w przypadku ćwiczeń rozciągających.
Z pewnością ciekawą alternatywą dla ćwiczeń wymagających dużej przestrzeni będą te, które uczniowie będą mogli wykonać, siedząc na krześle. Jednocześnie będzie to doskonała okazja do pokazania, w jaki sposób można kompensować braki aktywności związane z siedzącym trybem pracy, która dominuje w przypadku innych zajęć zdalnych czy stacjonarnych realizowanych w szkole. Wszelkiego rodzaju skręty głowy, ćwiczenia rozciągające mięśnie karku czy szyi. Zwykłe splecenie dłoni z wyprostowanymi w łokciach rękami i uniesienie ich nad głowę, przechylenie w lewą i prawą stronę pozwoli rozruszać i rozciągnąć mięśnie.
Oczywiście należy ostrzec uczniów, aby ostrożnie wykonywali wszelkie ćwiczenia, zwłaszcza gdy będą chcieli wykonać je jako element ruchowy w przypadku innych zajęć. W trakcie lekcji wychowania fizycznego będą rozgrzani i konkretne ćwiczenie im nie z…
Zdalny WF, czyli zdalna ściema
Od połowy października z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem do szkół powróciło zdalne nauczanie. Uczniowie nie chodzą do szkół, a ich lekcje odbywają się całkowicie online. O ile z takimi przedmiotami jak język polski, matematyka czy geografia nie ma w zasadzie większych problemów, to jak oceniać uczniów z takiego przedmiotu jak wychowanie fizyczne? Okazuje się, że młodzież ma swoje “sposoby” na łatwe i dobre oceny.
Nie da się ukryć, że uciążliwości zdalnego nauczania odczuwają zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie. Przez kilka godzin muszą siedzieć przed monitorem, omawiać tematy lekcji i rozwiązywać testy i sprawdziany, za które oczywiście muszą otrzymać oceny. Sami uczniowie mówią coraz częściej, że chętnie wróciliby już do swoich szkół i spotkali się z kolegami i koleżankami.
O ile z matematyką, polskim czy angielskim i geografią, większych trudności w przeprowadzeniu zajęć nie ma (ale jest i tak łatwiej o dobre oceny niż w szkole “tradycyjnej”), to problem pojawia się w przypadku wychowania fizycznego. Jak bowiem oceniać kogoś za wykonywane fizyczne ćwiczenia na odległość? W “normalnych” warunkach wystarczyłoby podbijanie piłki do siatkówki czy rzuty do kosza z dwutaktu, bieganie kilometrowej odległości na podwórku… Zdalnie – nie da się.
Jaka jest nowa “klasyka” lekcji wf? Na przykład robienie przysiadów przed kamerką, truchtanie w miejscu, robienie skłonów. Można też wysyłać nagrane, przygotowane już filmiki z ćwiczeń. Pozytywna ocena – gwarantowana.
Do nowoczesnych metod zalicza się za to wykorzystywanie aplikacji zliczających kroki. Uczeń musi przejść określoną, minimalną liczbę kroków w ciągu konkretnego dnia – na przykład 7 tysięcy i wysłać dowód do nauczyciela w postaci zrzutu ekranu z aplikacji telefonicznej. Niby nic trudnego, ale jednak coraz więcej uczniów ma gdzieś chodzenie po mrozie i… sama sobie “tworzy”, ile kroków przeszła. Albo sami przerabiają wykonany zrzut ekranu, albo korzystają ze specjalnych grup w mediach społecznościowych, gdzie ktoś przerabia grafikę za nich. I jest w taki oto sposób szybka, łatwa piąteczka w dosłownie pięć minut. Z 284 kroków robi się 9 846.
– Przecież i tak to żadna różnica. Dużo osób tak robi. Jest zimno i nie chce się chodzić. A inaczej oceny z wf nie dostaniemy. To jest takie zadanie
– mówi nam jedna z uczennic szczecineckiej szkoły średniej.
Gdy było cieplej, uczniowie ZS nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku dostali zadanie, aby trochę się poruszać, wykonać slow jogging, a następnie wysłać wyniki korzystając na przykład z aplikacji Endomondo. Uczniowie często mieli do tego humorystyczne podejście, a co za tym idzie – towarzyszyła im również dobra zabawa. Dla przykładu, jedna z uczennic placówki, potruchtała konno. Inne jeździły na rolkach.
Jeden z nauczycieli wychowania fizycznego z powiatu wyszkowskiego, w rozmowie z portalem eDziecko powiedział, że podczas zdalnego testu Coopera (próba wytrzymałościowa w postaci 12-minutowego biegu), jego uczniowie mieli lepsze wyniki… niż Janusz Kusociński czy Usain Bolt. Tylko nieliczni oznajmili, że wynik był oszustwem lub pomyłką.
Patryk Witczuk
Bezpieczeństwo w trakcie zdalnej lekcji wychowania fizycznego – 12 zasad.
Najważniejszym aspektem zdalnej lekcji wychowania fizycznego bez wątpienia jest bezpieczeństwo dzieci , a także nauczycieli prowadzących zdalne lekcje wf-u. Ze względu na brak oficjalnych wytycznych w jaki sposób powinna być prowadzona zdalna lekcja wychowania fizycznego (prócz ogólnych opinii i zaleceń) część nauczycieli wychowania fizycznego rezygnuje z prowadzenia zajęć ruchowych podczas lekcji online na rzecz teorii sportu , edukacji zdrowotnej oraz przepisów dyscyplin sportowych.
Najczęstsze powody rezygnacji z prowadzenia ćwiczeń podczas lekcji wf online.
Strach przed narażeniem dzieci na przypadkowe urazy i kontuzje oraz odpowiedzialność prawna z tym związaną. Brak chęci do ćwiczeń ze strony młodzieży(najczęściej starszej). Brak odpowiednich warunków do pracy i jakościowego sprzętu. Niskiej jakości łącza internetowe utrudniające pracę. W takim przypadku lekcja praktyczna staje kolejną lekcją teoretyczną przy komputerze. Plusem takiej sytuacji jest to, że maksymalnie ograniczamy ryzyko urazu oraz mamy więcej czasu na nadrobienie często zaniedbywanych tematów z teorii sportu i edukacji zdrowotnej. Niepokojącym minusem jest znaczne obniżenie poziomu aktywności fizycznej i kondycji wśród dzieci i młodzieży.
Bezpieczna lekcja wf online, autorka zdjęcia Kelly Sikkema.
Rozmawiając z nauczycielami zauważam, że wraz z wydłużaniem się okresu nauki zdalnej coraz więcej nauczycieli ma dość siedzenia i prowadzenia lekcji w formie wykładowej, prezentacji czy dyskusji i przekonują się do prowadzenia bardzo łatwych ćwiczeń w trakcie lekcji online. Stosując najprostsze i wszystkim znane ćwiczenia można znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianych urazów i rozruszać zasiedziałe dzieci oraz siebie samego.
Styl prowadzenia zdalnej lekcji wf przez nauczycieli wychowania fizycznego
Wprowadzając dodatkowo teorię łączymy ją z praktyką. Na jednej z największych facebookowych grup tematycznych poświęconej nauczycielom wf, zapytałem o formę prowadzenia lekcji online . Okazuje się, że zdecydowana większość nauczycieli (która wzięła udział w ankiecie) przynajmniej część lekcji poświęca na proste ćwiczenia fizyczne i stara się je łączyć z teorią. W ankiecie wzięło udział 309 nauczycieli. 204 nauczycieli, czyli większość ankietowanych prowadzi lekcje mieszane i łączy teorie z praktyką. 78 skupia się głównie na ćwiczeniach. Tylko 27 ankietowanych nauczycieli nie prowadzi ćwiczeń podczas swojej lekcji. Warto dodać, że grupa liczy ok. 13 000 tysięcy członków, dlatego na ten moment trudno wyciągnąć daleko idące wnioski.
Wracając do kwestii bezpieczeństwa. Jeśli już decydujemy się na prowadzenie lekcji z ćwiczeniami to warto o bezpieczeństwo zadbać na najwyższym poziomie i stworzyć własny wewnętrzny dokument/regulamin/zasady zdalnej lekcji wf. Takie zasady mogą pomóc nam w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia niechcianych urazów. Zapewne wielu nauczycieli czytających ten artykuł już taki posiada. Dlatego proszę o porównanie go z poniższym i zwrócenie uwagi w komentarzu na to co można dodać, żeby był jeszcze bardziej skuteczny i zwracał uwagę na najważniejsze kwestie.
Poniżej znajduje się moja propozycja, którą można modyfikować i wysłać również swoim uczniom.
Zasady zdalnej lekcji wychowania fizycznego dla uczniów biorących udział w ćwiczeniach:
Mam włączoną kamerkę (nie ma obowiązku dla niećwiczących) W domu jest przynajmniej jedna osoba dorosła, która może pomóc, gdyby zaszła taka potrzeba Mam wygodny i dopasowany strój sportowy, który nie ogranicza moich ruchów Nie posiadam na sobie biżuterii i akcesoriów, które mogą przeszkadzać w ćwiczeniach (wystające kolczyki, bransoletki, naszyjniki, długie łańcuszki, zegarki itp.) Długie włosy spinam w kucyk Posiadam antypoślizgowe obuwie lub ćwiczę jedynie na powierzchni, która nie jest śliska Miejsce, w którym ćwiczę pozwala na swobodne wykonywanie ruchów w każdej płaszczyźnie Czuję się dobrze, jestem zdrowy i nie przyjmuję żadnych leków. Jeśli przyjmuję lekarstwa to posiadam zgodę od lekarza na uczestnictwo w lekcji wf Słucham uważnie poleceń i rad nauczyciela, które udziela w celu poprawienia swojej postawy lub techniki ćwiczenia Zgłaszam najszybciej jak to możliwe złe samopoczucie lub ból Odpowiadam na czacie lub przez mikrofon na pytanie, “Jak się czujesz?” (w trakcie lub po ćwiczeniach). Regularnie piję wodę.
Będę wdzięczny za wpisanie w komentarzu zasad bezpieczeństwa, które nie pojawiły się wyżej, a wprowadzają je Państwo podczas swoich lekcji. Dzięki temu możemy razem stworzyć najbardziej uniwersalne i pomocne zasady uczestnictwa w zdalnej lekcji wychowania fizycznego.
Co powinna zawierać lekcja wychowania fizycznego w klasach I-III?
Co powinna zawierać lekcja wychowania fizycznego w klasach I-III? Dziecko dobrze przystosowane do życia – to dziecko zdrowe i radosne, odporne na zachorowania, sprawne fizycznie, wyposażone w niezbędny zasób nawyków i umiejętności.
Zaleceniem higieny pracy szkolnej jest konieczność przeplatania zajęć lekcyjnych ćwiczeniami ruchowymi, aby dały one dzieciom okazję do ruchowego wyżycia się. Każda lekcja wychowania fizycznego stanowi zamkniętą całość, w której realizujemy określone zadania dydaktyczne. Materiał ćwiczebny powinna cechować różnorodność pod względem treści, rodzaju ruchu oraz form organizacyjnych.
W budowie lekcji powinny być uwzględnione trzy zasady: wszechstronności, stopniowania wysiłku i przemienności.
Wszechstronność oddziaływania, nauczyciel realizuje przez przećwiczenie całego układu ruchowego.
Drugą ważną zasadą jest stopniowanie wysiłku i trudności ćwiczeń. Sens praktyczny tej zasady sprowadza się do właściwego angażowania działalności ruchowej. Układ ćwiczeń w lekcji winien zmierzać do tego, aby wysiłek stopniowo wzrastał i osiągnął swój punkt kulminacyjny w połowie lub pod koniec części głównej lekcji, a potem powoli opadał.
Zasada przemienności wymaga, aby ćwiczenia dynamiczne przeplatały się z ćwiczeniami o charakterze statycznym. Po ćwiczeniach wymagających dużego skupienia, koordynacji, precyzji, konieczne są momenty swobody, odprężenia.
Obecnie w praktyce szkolnej, przyjął się 3-częściowy tok, który składa się z części wstępnej, głównej i końcowej.
Część wstępna – chodzi w niej o to, by zaadaptować organizm do czekającej go intensywnej pracy. Służą temu zabawy ożywiające, orientacyjno-porządkowe, ćwiczenia kształtujące i korektywne. Czas trwania tej części lekcji wynosi 8-12 min.
Część główna – w części tej realizuje się główne zadania lekcji. Treści jej stanowią ćwiczenia o największym obciążeniu fizycznym i psychicznym. Część ta trwa przeciętnie 25-30 min.
Część końcowa – pełni funkcję uspokajającą. Składa się z ćwiczeń o małym natężeniu ruchu, z ćwiczeń rozluźniających, muzyczno-ruchowych, a także z ćwiczeń korekcyjnych. Czas trwania wynosi od 4 do 7 min.
W zależności od typu lekcji posługujemy się przy jej opracowaniu odpowiednim tokiem np.
– Tok lekcji zabaw i gier ruchowych (zabawy bieżne, rzutne, skoczne, z mocowaniem, zwinnościowe, zręcznościowe)
– Tok lekcji gier sportowych (np. gra w dwa ognie)
– Tok lekcji lekkoatletyki (biegi, skoki, rzuty piłką palantową)
– Tok lekcji ćwiczeń, zabaw i gier terenowych (podchody)
– Tok lekcji gimnastyki podstawowej (wspinanie, zwisy, podpory, mocowanie)
Trzeba pamiętać, że w każdej z lekcji musi być część wstępna (rozgrzewka) i końcowa (uspokajająca).
W zadaniach lekcji możemy wyróżnić cele:
– Psychomotoryki (kształtowanie siły, wytrzymałości, zwinności, równowagi, szybkości, refleksji, skoczności)
– Umiejętności (umiejętność łączenia marszu z rzutem, poprawne przekazywanie pałeczki sztafetowej, umiejętność odbicia jednonóż, obunóż, przewrót w przód po czworakowaniu, pokonywanie przeszkód z zastosowaniem biegu, skoku, czworakowania)
– Wiadomości – określenie różnicy w oddychaniu przed i po wysiłku, przydatność wykonywania ćwiczeń w życiu codziennym, poznawanie reguł nowych gier, przepisy dotyczące pomiaru skoku w dal, zasób ćwiczeń kształtujących prawidłową postawę, sprawne reagowanie na umówione znaki)
Na lekcjach wychowania fizycznego można używać również przyborów nietypowych: butelki plastykowe (do podrzucania, do omijania), gazety (do formułowania kul), woreczki foliowe (do nadmuchiwania), worki duże z materiału (bieg w workach), pudełka po zapałkach oklejone papierem, krążki z tektury (do siadania na korytarzu, do toczenia), chorągiewki małe (do przekazywania, do zaznaczania miejsc), znaczki tekturowe z tasiemką (do zawieszania na szyi z rysunkami pojazdów, zwierząt, figur).
Szkoła, która ma przygotować młodzież do życia, musi podążać za zmieniającymi się warunkami, potrzebami i odzwierciedlać nowoczesne tendencje w wychowaniu fizycznym, a są to:
1. Intensyfikacja – czyli nie tylko rozwijamy sprawność fizyczną, ale również ogólną kulturę człowieka.
2. Humanizacja – zajęcia wychowania fizycznego powinny nabierać w coraz w większym stopniu charakteru przyjemnej rozrywki, odprężenia w pogodnej atmosferze, która łagodzi stresy.
3. Intelektualizacja – uczeń powinien wiedzieć po co ćwiczy, jakie mu daje to korzyści.
4. Autoedukacja – włączenie się do procesu wychowania fizycznego w sposób twórczy, podejmowanie pewnych działań (rozgrzewka, wymyślanie zabaw).
5. Wychowanie do rekreacji – wytworzenie nawyku, potrzebę uprawiania różnych form rekreacji ruchowej, nie tylko w szkole, ale głównie we własnym środowisku.
6. Wychowanie zdrowotne – wzbudzać poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne, za styl życia sprzyjający zdrowiu.
7. Prospekcja – prognozowanie, co człowiekowi będzie odpowiadało i sprzyjało w uczestnictwie w kulturze fizycznej, gdy już ukończy szkołę. Są to także formy ruchu, które nie wymagają drogich urządzeń, sprzyjają w organizowaniu sobie wolnego czasu pod kątem zdrowia i radości życia.
8. Indywidualizacja – uwzględnienie zróżnicowanych potrzeb i właściwości psychofizycznych dzieci (zdolni ruchowo – sport, średnio zdolni – rekreację ruchowo – sportową, dla słabych – gimnastyka korektywna).
Pamiętajmy, że dzieci niższych klas odznaczają się dużą pobudliwością, ciągłą gotowością do ruchu, ale nie potrafią koncentrować się przez dłuższy czas na jednej czynności. Prowadząc zajęcia wychowania fizycznego, należy zwracać uwagę, aby ćwiczenia nie były zbyt nudne i długo trwające.
Literatura:
K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w klasach I-III, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 1998
W. Gniewkowski, K. Wlaźnik, Proces wychowania fizycznego w klasach początkowych, WsiP, Warszawa 1991
Opracowanie: Elżbieta Opieka
Wychowanie Fizyczne
MATERIAŁY
Scenariusze do zajęć on-line
Schemat scenariusza lekcji zdalnej (Link do schematu scenariusza)
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego online – Klik
Alternatywne lekcje WF – Klik
Edukacja zdrowotna w szkole – prezentacje do wykorzystania na lekcjach online – Klik
Materiały wspierające pracę zdalną nauczycieli wychowania fizycznego na stronie epodręczniki.pl:
1.Ruch to zdrowie:
https://epodreczniki.pl/a/ ruch-to-zdrowie/DSKiubk4z
2. Aktywność fizyczna a zdrowie
https://epodreczniki.pl/a/ aktywnosc-fizyczna-a-zdrowie/ DGUW2rObe
3. Doping i jego skutki
https://epodreczniki.pl/b/ doping-i-jego-skutki/P133FReaD
Edukacja zdrowotna – choroby cywilizacyjne:
1. Otyłość- definicja, przyczyny, leczenie, konsekwencje – Klik
Zasady bezpieczeństwa podczas zdalnych zajęć wychowania fizycznego – Klik
Badanie poziomu sprawności fizycznej uczniów a ocenianie z wychowania fizycznego w myśl nowej podstawy programowej – materiały dla nauczycieli – Klik
Przykłady pracy zdalnej wykonanej przez ucznia z zakresu edukacji zdrowotnej:
1. Piramida żywienia – prezentacja
Piramida zdrowego żywienia- Patryk Smoliński.ppt
2. Niedozwolony doping w sporcie – prezentacja
DOPING W SPORCIE.pptx
Testy wiedzy – gry i zabawy interaktywne:
1. Test wiedzy: Jaka piłka – taki sport
https://wordwall.net/pl/ resource/7162804/jaki-sport- taka-pi%c5%82ka
2. Test wiedzy: Koszykówka
https://wordwall.net/pl/ resource/7215641/kopia-koszyk% c3%b3wka-test-wiedzy
3. Testy wiedzy: Siatkówka
https://wordwall.net/pl/ resource/7227781/kopia-siatk% c3%b3wka-test-wiedzy
4. Test wiedzy: Lekkoatletyka – rekordy świata
https://wordwall.net/pl/ resource/7442155/wychowanie- fizyczne/lekkoatletyka- rekordy-%c5%9bwiata
5. Test wiedzy: Piłka ręczna
https://wordwall.net/pl/ resource/7614035/wychowanie- fizyczne/pi%c5%82ka-r%c4% 99czna-test-wiedzy
6. Testy wiedzy – Wychowanie fizyczne w szkole – pojęcia
https://wordwall.net/pl/ resource/8548984/wychowanie- fizyczne/wychowanie-fizyczne- w-szkole-poj%c4%99cia
7. Test wiedzy – BHP na zajęciach WF online
https://wordwall.net/pl/ resource/11932171/bhp-na-zaj% c4%99ciach-wf-online
8. Testy wiedzy – Wychowanie fizyczne w szkole – pojęcia
https://wordwall.net/pl/ resource/8548984/wychowanie- fizyczne/wychowanie-fizyczne- w-szkole-poj%c4%99cia
Zadania, ćwiczenia
FILMY (tutoriale, YouTube, repetytorium)
WF w domu. Zabawy i ćwiczeń, które uczniowie mogą bezpiecznie wykonywać sami
Wychowanie fizyczne w domu. Zagraj w grę!
WF w domu – Turbo rozgrzewka
WF w domu
https://www.youtube.com/watch?v=VNtWgtAf8Pc
Sport w życiu dzieci – zajęcia wszechstronnie rozwijające fizycznie i mentalnie
Pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego trybu życia PL
https://www.youtube.com/watch? v=e0BI1CSdlDg
Zachowaj Równowagę – Drugie śniadanie z Pascalem Brodnickim
https://www.youtube.com/watch? v=iQKdIbtfLQ0
Przygody Oli i Stasia #1 Zbilansowana dieta dziecka
https://www.youtube.com/watch? v=ltr6xhuHvO4
Przygody Oli i Stasia #2 ☂️ Warzywa i owoce
https://www.youtube.com/watch? v=ZzYZFbO0CAY
Testy online sposobem na sprawdzanie i pogłębianie wiedzy!
Zaproponuj swoim uczniom ciekawy sposób nauki oraz sprawdzania wiedzy poprzez rozwiązywanie testów z różnych kategorii: testy
Ćwiczenia, trening:
http://testwiedzy.pl/ucat_view/125/cwiczenia.html
Sport:
http://testwiedzy.pl/categories/8/testy-ze-sportu.html
III 2020 ZDALNA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – cz.2
III 2020 ZDALNA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – cz.2
Małgorzata Kulik – doradca metodyczny wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa
ZDALNA LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Nowe przepisy wprowadzone przez Ministra Edukacji Narodowej obowiązywać bedą od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020r. Określają one zasady prowadzenia nauczania na odległość i możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Wszystko to w kontekście czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Jest to czas na inną formę nauki w formie zdalnej. W przypadku wychowania fizycznego nie jest to zadanie łatwe zważywszy na główna strefę oddziaływania nauczycieli wychowania fizycznego. Ruch, wysiłek fizyczny, motoryczność, sprawność fizyczna. Oczywiście w połączeniu z zasobem wiadomości np. edukacja zdrowotna, przepisy i zasady dyscyplin sportowych, historia sportu czy olimpizmu. Jest kilka sposobów jak poradzić sobie w rzeczywistości koronowirusa. Oto kilka propozycji jak wspomagać się przy organizacji i prowadzeniu zdalnej lekcji wychowania fizycznego.
W dobie Internetu jest to forma wymuszona rzeczywistością. Telefony komórkowe, smartfony, które oprócz funkcji komunikacyjnej stanowią narzędzie do odszukiwania, gromadzenia, wymiany danych. Nowa technologia stosowana w zegarkach, smartwatchach, opaskach, które monitorują dzienną aktywność i codzienne czynności. Dostępniość do portali, stron internetowych, aplikacji i narzędzi medialnych jest wsparciem wychowania fizycznego prowadzonego zadanie. W dzisiejszych szkołach korzysta się z dziennika elektronicznego. Stanowi on główny kanał przepływu informacji, kontaktu szeroko rozumianej społeczności szkolnej, a więc jest to możliwość prowadzenia zdalnej lekcji wychowania fizycznego. Można wykorzystać też drogę np. mailową, aplikację Messenger, WhatsApp. Liczne pomysły, materiały, przykłady praktyk znajdziemy w Internecie. Wszystko to może być nam bardzo pomocne w zorganizowani i przygotowaniu zdalnej lekcji wychowania fizycznego. Dobierając treści rozwaga nauczycielska musi nam cały czas towarzyszyć, aby treści i zadania były zgodne z podstawą programową, etapem edukacyjnym, możliwościami sprzętowymi i lokalowymi. Przy przygotowaniu zdalnej lekcji wychowania fizycznego mogą Państwo wykorzystać Facebook.
Dziś jest to największy serwis społecznościowy świata. Można tu znaleźć wiele ciekawych publikacji, filmików, gotowych materiałów z dziedziny fitnessu i sportu. Jest to kanał, gdzie wiele osób dzieli się swoimi praktykami, pomysłami na ciekawe zajęcia, fragmenty lekcji czy pomocami dydaktycznymi
np. https://www.facebook.com/marek.piszczek.5/videos/3097309706960453/
http://damianrudnik.com/lekcja-wf-w-domu-zagraj-i-cwicz-po…/
Facebook to również grupy tematyczne np. Nauczyciele Wychowania Fizycznego; Kreatywni nauczyciele, WF inny niż zwykle lub blog Sport to Pestka. Facebook to również łatwy kontakt z klasą. Niemal każda klasa ma własną grupę na Facebooku, a więc jest to możliwość kontaktu z uczniami, przesyłania im zadań, wskazówek do samodzielnego wykonywania. To tutaj mogą również uczniowie porównywać, wykazywać się osiągniętymi wynikami w ramach np. planów treningowych, aplikacjami.
Kolejna pomoc to YouTube. Przeszukując Internet w tematyce związanej ze zdrowiem, kulturą fizyczną na pewno natrafimy na serwis YouTube. Jest to chyba, na dzień dzisiejszy, najbogatszy serwer w interesujące nas zagadnienia. Znajdziemy tam kanały poświęcone zdrowemu trybowi życia, pracy nad własnym ciałem, planom treningowym. To tu znajdziemy np. film z obszaru kultury fizycznej np. na temat historii olimpizmu, wydarzenie sportowe np. analiza meczu czy konkurencji lekkoatletycznych, filmy o tematyce sportowej do pokazania pewnych cech osobowości, czy postaw związanych z wysiłkiem fizycznym i rywalizacją lub fragmentów np. zajęć fitness. Filmiki pełne wskazówek, treningów, ktore możemy potraktować jako wirtualną lekcję wychowania fizycznego. Jako wsparcie zdalnej lekcji wychowania fizycznego możemy traktować aplikacje i urządzenia monitorujące. Pojawiły się aplikacje programów dostępnych on-line (np. programy Endomondo, Indares, czy aplikacje firm Polar, Garmin, Nike. Samsung) wraz z nowoczesnymi urządzeniami monitorującymi poziom aktywności. Aplikacje umieszczane są w telefonach komórkowych. Największe marki na rynku sportowo-rekreacyjnym prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych pomysłów na monitorowanie aktywności fizycznej. Opaska monitorująca liczbę kroków, przebyty dystans, spalone kalorie to urządzenia, które coraz częściej zastępuję zegarek. Wszystkie te dane zapisywane są w specjalnych zindywidualizowanych programach, które pozwalają śledzić własny progres, miesięczną aktywności. W tym celu proponuje się wykorzystanie dostępnych uczniom i nauczycielom, różnorodnych multimedialnych urządzeń monitorujących aktywność fizyczną. Przykłady aplikacji dla nauczycieli i uczniów to:
1. „Endomondo” to jedna z popularniejszych aplikacji, która sprawdza się zarówno w czasie biegania, jazdy na rowerze, jak również podczas innych aktywności fizycznych. Aplikacja dostarcza użytkownikowi, m.in. takich informacji, jak: prędkość, czas, spalone kalorie oraz pokonany dystans.
2. „Runkeeper” to aplikacja, która monitoruje czas treningu, prędkość poruszania się, spalone kalorie oraz pokazuje przebytą trasę. Aplikacja oferuje pomiary dla 13 dyscyplin sportowych – od biegania, po kolarstwo, wspinaczkę górską i narciarstwo.
3. „Adidas miCoach” to aplikacja, która monitoruje tradycyjne pomiary, a ponadto pozwala wygenerować programy treningowe na podstawie umiejętności i indywidualnych celów użytkownika.
4. „Nike+GPS” to aplikacja, która monitoruje najważniejsze parametry treningowe. Rejestruje czas, dystans, spalone kalorie i wyświetla na mapie przebytą trasę. Z aplikacją zintegrowany jest serwis Nikeplus. com, który pozwala rywalizować z innymi użytkownikami na różnej płaszczyźnie.
5. „My Tracks” to aplikacja, która rejestruje trasę, prędkość, odległość i wysokość podczas wszelkiej aktywności fizycznej wykonywanej na świeżym powietrzu. W trakcie treningu można na bieżąco wyświetlać dane, dodawać komentarze o trasie, i regularnie otrzymywać powiadomienia głosowe o swoich postępach.
6. „Sports Tracker” to zaawansowana aplikacja umożliwiająca rejestrowanie i dzielenie się nie tylko rezultatami, ale również notatkami i zdjęciami stworzonymi podczas treningu. Sports Tracker monitoruje czas, dystans i spalone kalorie.
7. „Strava Cycling” to jedna z popularniejszych aplikacji dla rowerzystów. Dzięki wykorzystaniu technologii „Google Maps” można obserwować na bieżąco trasę, którą się pokonuje. Aplikacja wyświetla również liczbę zarejestrowanych tras, całkowitą sumę pokonanych podjazdów i przebytych kilometrów oraz całkowity czas spędzony na rowerze.
8. „Workout Trainer” to aplikacja, która pozwala analizować rezultaty oraz metodycznie tłumaczy, jak wykonywać najpopularniejsze ćwiczenia. Postępy treningowe można na bieżąco monitorować w dzienniku.
9. „Minutes Abs Workout” to aplikacja oferująca program treningowy oraz materiały w postaci zdjęć i filmów, które ułatwiają wykonywanie poszczególnych ćwiczeń i uczą właściwych technik.
10. „Calorie Counter” to aplikacja, która informuje o tym ile kalorii znajduje się w danej przekąsce lub posiłku. W jej bazie znajduje się ok. 500 tysięcy produktów oraz dań znanych sieci restauracji wraz ze szczegółowymi opisami wartości odżywczych.
11. „Workout Music” to aplikacja pozwalająca ustawić czas pracy (odtwarzanie muzyki) i odpoczynku (zatrzymywanie muzyki) tworząc interwał sesji treningu, czy też lekcji. Aplikacja idealna dla nauczycieli lubujących się w treningach obwodowych, czy też w zajęciach typu crossFit. Atutem jest niewątpliwie to, że podłączając SmartPhona lub iPad-a pod głośniki uczniowie ćwiczą do muzyki, co może być dodatkowym motywatorem do ćwiczeń. Jeśli na sali gimnastycznej nie ma odpowiedniego sprzętu do odtwarzania muzyki, wystarczy zainwestować w głośniki z obsługą Bluetooth i odtwarzać swoje utwory bezprzewodowo.
12. „TGFU Games” to aplikacja posiadająca 100 gier. Gry i działania są klasyfikowane w różnych kategoriach, a także wymienione są alfabetycznie i zalecane w zależności od umiejętności uczniów. Każda gra i aktywność opisuje zalecane poziomy, potrzebny sprzęt, problemy taktyczne, zasady gry, bezpieczeństwa, zmiany i postępy.
13. „Coaches Eye” to aplikacja umożliwia nagrywanie filmów wideo oraz przeglądanie ich w zwolnionym tempie, posiada narzędzia do rysowania oraz prostego udostępniania. Aplikacja ta, jest niesamowicie istotna dla analizy jakości, czy też poprawności nauczanego ruchu. Uczniowie mogą oceniać siebie nawzajem. Po analizie i informacji zwrotnej nauczyciel może się podzielić filmem wideo z uczniami, eksportując go na wiele różnych sposobów (e-mail, wiadomości SMS, „Dropbox”, „YouTube”, rolki z aparatu, czy też poprzez eksportowanie ich do innych aplikacji).
14. „Sprint Timer” to unikatowy zegar/stoper oraz aplikacja robiąca zdjęcia, pozwalająca na dokładny pomiar na mecie, w podobny sposób jak na wielkiej rangi imprezach sportowych. Należy uruchomić stoper, a następnie skierować aparat w stronę mety. Można uzyskać czas zawodnika przekraczającego linię mety z dokładnością do 0,01s.
Zdalna lekcja wychowania fizycznego z wykorzystaniem aplikacji to też rozwiazanie. Można wybrać od bardzo prostych treningów, sekwencji ćwiczeń do caraz bardziej rozbudowanych, a co za tym idzie coraz bardziej zaawansowanych. Każad z aplikacji łączy w sobie również możliwość dokonywania pomiaru i stałego monitorowania. Co dla ćwiczącego jest niezmiernie ważne, gdyż daje inforamcję zwrota.
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe Ministerstwa Edukacji Narodowej zachęca do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych przedstawiło ministerstwo w zakładce Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów Rekomendowane strony to:
Portal wiedzy dla nauczycieli
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
Portal lektury.gov.pl
Strona Centrum Nauki Kopernik
Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
Serwis Ninateka
Serwis Muzykoteka Szkolna
Biblioteka Cyfrowa Polona
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
Serwis Telewizji Polskiej
Serwis Polskie Radio Dzieciom
Na stronach tych znajdziemy materiały, które wzbogacą naszą zdalna lekcję z wychowania fizycznego np. w informacje z historii sportu, olimpizmu, transmisje sportowe, wywiady itp.
Planują i organizujac zdalną lekcję wychowania fizycznego możemy poruszać sie i wykorzystywać w/w narzędzia. Nie wszyscy mamy sprzęt i możliwości oraz predyspozycje do tworzenia własnych medialnych lekcji. Dlatego też, wykorzystujmy to co jest gotowe, udostępnione, ale przede wszystkim róbmy to z głową i nauczycielską etyką.
Kilka pomysłów:
Link do transmisji meczu, zawodów sportowych i tutaj w nawiązanu zapoznanie z przepisami danej dyscypliny, rola zawodnika np. w ataku, poruszanie w obronie itp. Można tutaj przygotować krótki test zawierający pytania dotyczące danego zagadnienia. Po powrocie do szkoły możemy przeanalizować i sprawdzić zadaną pracę, a nawet ocenić samodzielne sędziowanie na zajęciach wf.
Zlecony zestaw ćwiczeń. Samodzielny pomiar tętna przed i po. Tutaj może np. uczeń samodzielnie wyszukać informacje odnoście tętna spoczynkowego i powysiłkowego. Wpływu aktywności fizycznej na układ krwionośny.
Pomiar BMI. Samodzielny pomiar wzrostu, masy ciała i odnalezienie się w tabeli, ocena własnej sylwetki ciała np. https://youtu.be/02Y8Hygrzmo
Przygotowanie prezentacji multimedialnej na określony temat np. olimpijczycy naszego regionu. Igrzyska Olimpijskie – krótka historia… Największe sukcesy kadry …..
Szamodzielne przygotowanie zestawu ćwiczeń np. kształtujacych, na rozgrzewkę, wzmacniających dana partię mięśni, ćwiczenia relaksacyjne. Najlepsze zestawy po powrocire do szkoły prezentują, poprowadzą wyróżnienie nauczyciele.
Samodzielnie wykonaćnp. testZuchoryalbo Eurofit, osiagnięte wyniki odsyłają do nauczyciela.
Wykonanie Testu Ruffiera i wyniki odesłane do nauczyciela. Samodzielna interpretacja osiagnietych wyników.
https://jestesfit.com/zdrowie/test-ruffiera-ocen-swoja-wydolnosc-fizyczna/
ALFABET ĆWICZEŃ. Własne modyfikacjie np. ćwiczymy zgodnie z literami imienia lub dzisiejszego dnia. https://www.facebook.com/download/preview/201760251113837/
KOŁO FORTUNY http://sporttopestka.pl/kolo-fortuny-na-lekcji-wf-u/
Poleć aplokację iwykonywanie prostego programu treningowego składającego się z kilku ćwiczeń.
Wykorzystać YouTube np. gotowy quiz o sporcie
https://www.quiz-maker.com/Q1EU828
Zestaw ćwiczeń do wykonania w warunkach domowych np. https://www.facebook.com/Tyla/videos/1819527811422648/?t=0
h ttps://www.facebook.com/gettingstrongerpl/videos/2966692063391310
FILMY O SPORCIE. Filmy moga posłużyć jako podstawa do zagadnień, które możemy wykorzystać z zdalnej lekcji wf np. w kontekście postaw fair play, Igrzysk Olimpijskich, przybliżenia zasad dyscyplin sportowych.
https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/najlepsze-filmy-sportowe-filmy
https://learningfromhollywood.pl/top-15-najlepsze-filmy-o-sportowcach
Powyżej przykłady działań możliwe do wykorzystania w budowie zdalnej lekcji wychowania fizycznego. Wszystkie one maja miejsce w kontekście podstawy programowej przedmiotu. Przygotowując ten tekst mam jak i Państwo wiele przemyśleń. Czy sensowne, czy atrakcyjne, czy się przyda, czy po prostu dobre? Ważne, że poszukujemy i próbujemy sprostać, chyba najtrudniejszemu zadaniu postawionemu przed nauczycielami w czasie kwarantanny – zdalna lekcja wychowania fizycznego.
Literatura:
Ostrowska M., Sterna D. (2015) Technologie informacyjno-komunikacyjne na lekcjach Przykładowe konspekty i polecane praktyki” Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa.
Red. Bronikowski M. (2015) Wychowanie fizycznea nowoczesne technologie, AWF Poznań.
Podstawa prawna:
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
키워드에 대한 정보 lekcje zdalne z wf
다음은 Bing에서 lekcje zdalne z wf 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 ZDALNE LEKCJE WF-u: Przysiad
- Zdalne lekcje wf-u
- zdalne lekcje
- wf
- Przysiad
- Zdalne
- Lekcje
- W-f
- Wychowanie fizycne
- wychowanie fizyczne
- ćwiczenia
- ćwiczenia w domu
- podstawa programowa
- szkoła podstawowa
- wf szkoła
- szkoła
- podstawowa
- ćwicz
- ćwicz razem z nami
- nauka zdalna
- zdalna nauka
- nauka w domu
- jak ćwiczyć w domu
- wf w domu
- lekcja zdalna
- zdalna lekcja
- lekcja
- nauczanie zdalne
- nauczanie
- edukacja
- tvp
- lekcje tvp
- lekcje z tvp
- wf tvp
- lekcje tv
- zdalna szkoła tvp
- zdalne nauczanie
- e lekcje
ZDALNE #LEKCJE #WF-u: #Przysiad
YouTube에서 lekcje zdalne z wf 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 ZDALNE LEKCJE WF-u: Przysiad | lekcje zdalne z wf, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.