당신은 주제를 찾고 있습니까 “motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Malgorzata Kospin 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,185회 및 좋아요 69개 개의 좋아요가 있습니다.
motywacja wewnętrzna i zewnętrzna 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – motywacja wewnętrzna i zewnętrzna 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
#motywacjadopracy #motywacjadoopieki #motywacjadoterapii
Motywacja to pojęcie składa się z dwóch słów motyw i akcja.
Motyw czyli innymi słowy po co ja coś robię? Po co się staram? Po co podejmuje wysiłek?
Akcja zaprasza do działania do aktywności do odwagi do kroczenia. Działanie to ma swój motyw czyli wiem po co coś robię.
Dobrze jest więc na samym początku podjąć refleksję nad tym po co robię to co robię. A następnie pomyśleć nad planem akcji. Jak mam osiągnąć cel? Jakie działania podjąć by doprowadziły mnie tam gdzie chcę. Motywacje możemy podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną.
Motywacja wewnętrzna jest trwała, silna, mocna bo wypływa z nas z naszych zainteresowań, pasji, talentów.
Motywacja zewnętrzna to coś bardziej ulotnego ale jakże potrzebnego. To pobudzanie nas z zewnątrz to dawanie nam dodatkowych sił, dodatkowej energii.
Każda z motywacji jest potrzebna i ważna w naszym życiu dlatego szukajmy ludzi którzy będą nas motywować zewnętrznie i nie zapominajmy o sobie samych odkrywając swoje talenty i zdolności.
Facebook
https://www.facebook.com/czaseniora/
Sklep
http://www.czas-seniora.pl/produkty
motywacja wewnętrzna i zewnętrzna 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – co to jest? – Jak się uczyć
W przypadku motywacji zewnętrznej, podejmujesz się aktywności, ponieważ chcesz otrzymać coś, czego pragniesz – lub uniknąć otrzymania czegoś, czego nie chcesz.
Source: jaksieuczyc.pl
Date Published: 9/2/2021
View: 6933
Rodzaje motywacji: wewnętrzna i zewnętrzna – Party.pl
O motywacji wewnętrznej mówimy, gdy dla człowieka podejmowana aktywność jest celem samym w sobie, nie wymaga zewnętrznych wzmocnień i nagród.
Source: party.pl
Date Published: 6/8/2022
View: 8212
Motywacja wewnętrzna – gdy po prostu nam się chce
Ta siła napędowa może wypływać z naszego wnętrza bądź wynikać z przyczyn zewnętrznych. Możemy zatem mówić o motywacji wewnętrznej lub zewnętrznej.
Source: www.psychowiedza.com
Date Published: 2/3/2022
View: 7372
Wewnętrzna czy zewnętrzna motywacja – jak osiągnąć sukces!
Poznaj lepiej źródła zewnętrznej i wewnętrznej motywację … Wewnętrzne czy zewnętrzne źródło motywacji pracowników – które wybrać, …
Source: www.gowork.pl
Date Published: 6/17/2022
View: 9744
Pieniądze i awans a motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Zagadnienie wpływu pieniędzy na podwyższanie lub obniżanie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej powraca jak bumerang. Związane jest ono ściśle z …
Source: badaniahr.pl
Date Published: 10/19/2021
View: 1793
▷ Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – teorie i rodzaje …
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna · Motywacja wewnętrzna – zwana jest inaczej samoistną lub autonomiczną. Człowiek, który motywowany jest wewnętrznie przyjemność …
Source: gszymanski.pl
Date Published: 5/9/2022
View: 1520
Motywacja zewnętrzna – Encyklopedia Zarządzania
Motywacja zewnętrzna jest rozumiana jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody, jak podwyżki …
Source: mfiles.pl
Date Published: 4/21/2021
View: 5875
Motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna? Czym się różnią …
Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje motywacji pracowników istnieją i które z nich najlepiej wybrać. Motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna? Czym się różnią? Czy ma …
Source: exp-pro.pl
Date Published: 3/21/2021
View: 2910
주제와 관련된 이미지 motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
- Author: Malgorzata Kospin
- Views: 조회수 2,185회
- Likes: 좋아요 69개
- Date Published: 2019. 5. 12.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=sPxEIVRj1zc
Co to jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna?
O motywacji wewnętrznej mówimy, gdy dla człowieka podejmowana aktywność jest celem samym w sobie, nie wymaga zewnętrznych wzmocnień i nagród. Motywacja zewnętrzna jest natomiast związana z wizją otrzymania nagrody (lub uniknięcia kary) za podjęte działanie.
Co to jest motywacja wewnętrzna?
Motywacja wewnętrzna (ang. intrinsic motivation) – motywacja powodująca zachowanie, którego celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Dana aktywność jest celem samym w sobie.
Co to jest motywacja zewnętrzna?
Motywacja zewnętrzna jest rozumiana jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody, jak podwyżki płac, pochwały lub awanse oraz kary, działania dyscyplinarne, wstrzymanie premii lub naganę.
Co osłabia motywację wewnętrzną?
Czynnikami, które mogą osłabiać motywację wewnętrzną są terminy, rywalizacja i kontrola. Wyznaczony czas, w którym należy wykonać zadanie obniża motywację. Tak samo rzecz ma się w przypadku współzawodnictwa – ono także obniża poziom motywacji.
Jak znaleźć wewnętrzna motywację?
- Ciekawość– sprawia, że jeśli coś nas zainteresuje, to motywacja do zgłębienia danego zagadnienia wzrasta.
- Uznanie– zwykle ludzie lubią słyszeć wyrazy uznania. …
- Współpraca– wewnętrzna motywacja może wzrastać w sytuacji, kiedy współpracujemy z kimś i czerpiemy z tego satysfakcję.
Kiedy pojawia się motywacja wewnętrzna?
Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wtedy, kiedy podejmujemy działanie bez żadnych widocznych zewnętrznych nagród – robimy coś, bo sprawia nam to przyjemność czy też daje okazję do poznawania czegoś nowego, poszerzania wiedzy bądź rozwijania swojego potencjału. Ten rodzaj motywacji sprzyja kreatywności.
Jaki rodzaj pracy rozwija motywację wewnętrzna?
Współzawodnictwo, bądź współpraca w zespole również są elementami wpływającymi na motywację wewnętrzną. Kiedy rywalizujemy z innym członkiem zespołu jesteśmy mobilizowani do tego, aby mieć lepsze wyniki.
Jaka może być motywacja?
- zewnętrzna – polega na zachęceniu do działania przez stosowanie kar i nagród, człowiek sam nie odczuwa potrzeby zrobienia czegoś, jest ona wzbudzona chęcią otrzymania nagrody lub uniknięcia kary. …
- wewnętrzna – gdy człowiek dąży do zaspokojenia swoich własnych potrzeb, które sam odczuwa.
Co stanowi klasyczna wewnetrzna motywację pracownika?
Motywacja wewnętrzna wśród pracowników
Osoba motywowana od wewnątrz, dąży do tego, aby powierzone jej zadania wykonać z jak największą starannością, ponieważ tego co robi nie traktuje jako środek do celu, ale jako środek sam w sobie. Praca dla niej jest wartością wykraczającą poza zwykłe czynności.
Od czego zależy motywacja?
Wzrost motywacji może wynikać ze wzrostu, do pewnego poziomu, prawdopodobieństwa sukcesu lub porażki w działaniu mającym na celu osiągnięcie wyniku. Motywacja będzie miała maksymalne natężenie, gdy prawdopodobieństwo sukcesu i porażki będzie równe.
Co wpływa na motywację?
Obowiązki, które sprawiają nam radość i zadowolenie oraz są zgodne z naszymi zdolnościami, wpływają na silną motywację do pracy. Świadomość, że realizujemy się w czymś, co sprawia nam przyjemność, powoduje, że chętnie rano wstajemy z łóżka i idziemy do pracy.
Na czym polega proces motywowania?
Oznacza ono „proces świadomego i celowego oddziaływania na motywy postępo wania ludzi poprzez stwarzanie środków i możliwości realizacji ich syste mów wartości i oczekiwań (celów działania) dla osiągnięcia celów mo tywującego” 2.
Jak sprawdzić motywację?
Przygotuj pytania, które zadasz kandydatowi podczas rozmowy.
Dzięki pytaniom odkryjesz, co według osoby ubiegającej się o pracę w Twojej firmie motywuje innych, jakiego rodzaju współpracowników ceni, wreszcie – czy jego wartości są zgodne z tymi wyznawanymi w Twojej firmie.
Jak zwiększyć swoją motywację?
- Wyznaczaj sobie cele. Bez tego nic nie zrobisz. …
- Wizualizuj osiągnięty cel. …
- Wypisz korzyści. …
- Planuj. …
- Tylko pięć minut. …
- Połącz swój cel z wartością. …
- Bądź pozytywnie nastawiony. …
- Nagradzaj się.
Co mnie napędza do działania?
Rozwój osobisty i rozwój zawodowy, możliwości awansu
Możliwość awansu, możliwość rozwoju zawodowego, możliwość zdobycia nowych umiejętności, nowe wyzwania to dla wielu z nas ważne, jak nie najważniejsze priorytety przy wyborze pracy. Te czynniki motywacyjne pracodawcy zwykle lubią najbardziej.
Co to znaczy motywacja?
Motywacja (z łac. motivus „ruchomy” od motus „ruch”) – stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian.
Na czym polega proces motywowania?
Oznacza ono „proces świadomego i celowego oddziaływania na motywy postępo wania ludzi poprzez stwarzanie środków i możliwości realizacji ich syste mów wartości i oczekiwań (celów działania) dla osiągnięcia celów mo tywującego” 2.
Rodzaje motywacji i ich wpływ na efektywność pracy
Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja to pobudzanie do działania, zachęcanie. Łacińskie moveo oznacza wprawiać w ruch, powodować, wywoływać. Efekt motywacji wewnętrznej wywołuje np. nauka żonglowania dwiema piłkami, która sprawia, że chcemy opanować żonglowanie większą liczbą piłek. Jeżeli nasze działanie motywowane jest wyłącznie zewnętrznie, np. tylko chęcią pozyskania nagród, to może powodować problemy – brak korzyści materialnych oznacza niechęć do pracy, nauki.
Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja to pobudzanie do działania, zachęcanie. Łacińskie moveo oznacza wprawiać w ruch, powodować, wywoływać. Efekt motywacji wewnętrznej wywołuje np. nauka żonglowania dwiema piłkami, która sprawia, że chcemy opanować żonglowanie większą liczbą piłek. Jeżeli nasze działanie motywowane jest wyłącznie zewnętrznie, np. tylko chęcią pozyskania nagród, to może powodować problemy – brak korzyści materialnych oznacza niechęć do pracy, nauki.
Motywacja zewnętrzna – definicja
Motywacja zewnętrzna opiera się na wyróżnieniu dziecka/ucznia/pracownika: nagrodami pieniężnymi, materialnymi, pochwałami. Motywacją zewnętrzną mogą być również kary: upomnienie, postępowanie dyscyplinarne. Na motywację zewnętrzną składa się osobowość nauczyciela (w szkole), pracodawcy (w pracy) czy rodzica (w domu). Przykładem motywacji zewnętrznej jest nauka ucznia do sprawdzianu, spowodowana chęcią otrzymania zgody na wyjście do kina czy podejmowanie pracy wyłącznie dla korzyści materialnych.
Motywacja wewnętrzna – definicja
Na motywację wewnętrzną składają się: postawa, wiedza, umiejętności, zainteresowania, sukcesy, nawyki. Ten rodzaj motywacji opiera się na samoczynnych bodźcach, które wpływają na myślenie i zachowanie człowieka. Do takich bodźców zaliczają się: odpowiedzialność, chęć rozwoju, możliwość awansu. Osoba, która motywuje się wewnętrznie, czerpie radość z samego faktu wykonania określonej czynności. Przykładem motywacji wewnętrznej jest nauka w celu poszerzenia wiedzy czy podjęcie wolontariatu ze względu na satysfakcję czerpaną z pomagania innym.
Kasia gotuje z Polki.pl: truskawki w czekoladzie
Rodzaje motywacji a efekty
Motywacja wewnętrzna (wynikająca z wrodzonych predyspozycji) daje bardziej trwałe efekty niż motywacja z zewnątrz. Z kolei motywacja, która warunkowana jest czynnikami zewnętrznymi daje skutki niemal natychmiastowe, podczas gdy efekt samo-motywacji nie jest tak spektakularny. Najbardziej efektywne działanie jest wtedy, kiedy mamy zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną motywację.
Motywacja wewnętrzna – Wikipedia, wolna encyklopedia
Motywacja wewnętrzna (ang. intrinsic motivation) – motywacja powodująca zachowanie, którego celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Dana aktywność jest celem samym w sobie.
Czynności motywowane wewnętrznie prowadzą do specyficznego stanu umysłu, nazywanego poczuciem przepływu (ang. flow), które polega na utracie samoświadomości i poczucia upływu czasu oraz na koncentracji na samej czynności wykonywania zadania, z odsunięciem na drugi plan jego rezultatu. Stan taki jest przyjemny i może być wzbudzany także przez narkotyki i inne używki, ćwiczenia fizyczne itp. Badania pokazują jednak, że czynności dostarczają więcej przeżyć typu flow niż używki. Takie doświadczenie podobne jest w swojej jakości do doświadczenia mistycznego, opisywanego przez Maslowa.
Ustalono także, że gdy czynność motywowana jest wewnętrznie a jednocześnie jest silnie nagradzana, to motywacja zmienia się na zewnętrzną i dana osoba traci przyjemność czerpaną z tej aktywności, nawet jeśli ją wcześniej bardzo lubiła. Poprzez silne nagradzanie, grożenie karą (np. przy nauce), stosowanie przymusu, presję zewnętrzną, nacisk oceniania, można spowodować, że dana osoba zaczyna spostrzegać swoje działanie jako motywowane tylko zewnętrznie, co prowadzi do utraty przyjemności czerpanej z tego działania. Szerzej mówi o tym teoria dysonansu poznawczego.
Przykłady czynności motywowanych wewnętrznie: tworzenie Wikipedii, jedzenie pączków, pływanie żaglówką, słuchanie muzyki, granie na komputerze, także praca – jeśli wiąże się z głębokim zainteresowaniem.
Motywacja zewnętrzna
Motywacja zewnętrzna jest rozumiana jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody, jak podwyżki płac, pochwały lub awanse oraz kary, działania dyscyplinarne, wstrzymanie premii lub naganę.O jakości wykonywanej pracy decydują trzy dalsze grupy potrzeb (Józef Penc, Role i umiejętności menedżerskie: sekrety sukcesu i kariery., Difin, Warszawa 2005, str. 244):
potrzeby związane z samookreśleniem, samospełnieniem, wyznaczaniem własnej tożsamości, co można osiągnąć właśnie poprzez pracę, zwłaszcza wysoką jej jakość,
potrzeby związane z utrzymywaniem kontroli nad własną sytuacją, poprzez dążenie do samodzielności, niezależności finansowej, a także w formie zabezpieczenia się przed ewentualnymi zdarzeniami mogącymi stanowić źródło zagrożeń dla stabilności sytuacji,
potrzeby związane z ochroną i urozmaiceniem poczucia własnej wartości, realizowane i na drodze uczestnictwa jednostki w organizacji, której cele są uznawane za ważne, poprzez podejmowanie odpowiedzialności (potrzeba znaczenia).
Cechą charakterystyczną motywacji zewnętrznej jest to, że jest sterowalna, dlatego powinna zdobywać coraz większe szczeble. W przeciwnym razie należy wprowadzić zmiany w podejmowanych działaniach, dotyczących motywacji zewnętrznej pracowników, w taki sposób aby zwiększyć osiągane wyniki motywacji. ponadto motywację zewnętrzną można podzielić na:
regulacje zewnętrzne- nagrody i kary
introjekcja – internalizację
identyfikacja
Motywacja zewnętrzna cechuje się tym, iż przystępowanie do działań jest spowodowane presją zewnętrzną. Charakterystycznym elementem motywacji zewnętrznej jest szeroka grupa nagród i kar, a tym samym z oficjalnym i dokładnym oznajmianiem jednostek o wymogach ich uzyskania. Pracownicy będąc uświadomionymi o zasadach, przystępują do zadań, by zdobyć nagrodę oraz uznanie pracodawcy, a także ominąć karę. Jedynie pragnienie zyskania nagrody będzie podporządkowane pod podejmowanie działania pracownika. (Snopko J. 2014, s. 313) Najważniejszym krokiem w podejmowaniu systemu nagród i kar jest właściwie poznanie uporządkowanie potrzeb oraz ambicje i cele pracowników. W zależności od jednostki nagrody na jednych będą pozytywnie oddziaływały, a na innych nie. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie zachowań pracowników. Przyznawane nagrody mogą mieć postać pieniężną bądź prestiżową. (A. K Koźmiński 2008 s. 188) Rodzaj nagrody jaką zapewnia pracodawca, za osiągnięcie przez pracownika danego celu jest bardzo znacząca. Pracownik zanim podejmie działanie dążące do jej zdobycia analizuje opłacalność poświęconego wysiłku i czasu. Dlatego nagroda, która jest bardzo efektowna, zachęca pracownika do realizacji konkretnych działań. Pracownik może odczuwać emocje negatywne’ bądź pozytywne, będące motywatorem bądź demotywatorem do podjęcia działań.(E. Michalski 2013 s. 257)
Wady stosowania kar i nagród:
Nierównoprawne relacje
Zdyscyplinowane pracowników
Wykluczenie rozsądnego podejmowania zadań
Zrażanie pracowników do pracy
Wpływają na wykonywanie tylko tych zadań, które przynoszą korzyść
Wpływają na postrzeganie podejmowania działań z osobistej inicjatywy jako negatywne i mało sensowne
Motywacja zewnętrzna określana jest za mniej wartościowy rodzaj motywacji, a mimo to bierze czynny udział w życiu i pracy każdego człowieka. Motywacja zewnętrzna jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne pozytywne, bądź negatywne. Jest to działanie, by zdobyć korzyści zewnętrzne lub stronić straty czy żalu. Ten rodzaj motywacji często uważany jest za gorszy, ale ważne jest, iż te działania są także dla pracowników nagradzające. Motywacja zewnętrzna jest uwarunkowana przez czynniki genetyczne, wychowanie, autorytety, doświadczenia osobiste, które mogą wpłynąć na dominację jednostki. Występuje również pesymistyczny styl atrybucyjny. Jednostka przypisuje niepowodzenia własnym cechom wewnętrznym, natomiast uważa, że powodzenie, osiągnięcie jest uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi. Motywacja zewnętrzna wpływa na człowieka pobudzając jego pragnienie angażowania się zadania, aby zdobyć sukces, poprzez własne zachowania. (Darczyńska N. 2012, s. 60,62)
Cechy motywacji zewnętrznej:
pochodzi z zewnątrz (otrzymuje się ją od innych)
potrzebuje kontroli
ulega wpływom
łatwiej się nią kieruje
łatwo można zniechęcić
spodziewa się zachęt
krótkoterminowa
Premia jest częścią pensji, dzięki której pracodawca mobilizuje pracowników do wykonywania działań, będących częścią planu firmy, a także uaktywnia ich do wydobywania z nich najlepszych cech m.in.: zaangażowanie, operatywność, pomysłowość, twórczość. (Kopertyńska W. 2008, s. 114) Premia jest bardzo silnym elementem motywującym pracowników do prawidłowej, wydajnej pracy. Zakres przyznawania premii, będącą cząstką płacy, obejmuje następujące elementy: (Kawka T. 2006, s. 133)
Rezultat wykonanej pracy
Krótkoterminowy plan
Jakość wykonanego zadania
Przewidywanie zachowań
Uwzględnianie sumienności i uczciwości
Dostrzeżenie twórczości i rzetelności
Motywacja zewnętrzna wpływając na pracowników oddziałuje poprzez wywoływanie dwóch skrajnych emocji, odczuć. Mają one za zadanie pobudzić pracownika do realizacji zamierzonych zadań i celów. Odbywa się to przez stosowanie motywacji pozytywnej, której działania są powiązane z motywowaniem pracowników poprzez nagradzanie ich: nagrody, premie itd. Wywołując tym samym w nich pozytywne emocje i pozytywne bodźce motywujące do pracy. Przeciwieństwem jest motywacja negatywna, która ma na celu wywołanie u pracowników strachu, lęku, przez niezrealizowaniem celów pracodawcy. Pracownicy w ten sposób boją się kary, straty stanowiska, obniżenia pensji, otrzymania upomnienia (M. Mazur 2013, s. 159).
Bibliografia
Autor: Edyta Mizera
Co napędza do działania?
Motywacja to wszystkie mechanizmy, które są odpowiedzialne za uruchamianie, podtrzymywanie i kończenie zachowań. Aby cokolwiek zrobić od początku do końca potrzebujemy motywacji, ponieważ jest ona motorem naszego działania. O motywacji mówimy w przypadku działania ukierunkowanego na uzyskanie stanu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Chodzi tutaj o działanie związane z zaspokajaniem podstawowych potrzeb człowieka, jak np. zdobycie pokarmu.
Energia do działania
Motywacja zewnętrzna
Motywacja wewnętrzna
Czy warto nagradzać?
Zabójcy motywacji
Motywacja w pracy
Strelau, J., Doliński, D. (2008). Psychologia. Podręcznik akademicki, t1, Gdańsk: GWP.
Motywacja jest potrzebna szczególnie wtedy, kiedy człowiek ma wszystko, co jest niezbędne do życia. Gdy stawia sobie konkretne zadania i cele do realizacji, ponieważ chce osiągnąć stan lepszy od obecnego. Angażowanie się w zaplanowane działanie nieraz wymaga od nas dużego wysiłku i rezygnacji z bieżących przyjemności. Wszystko po to, aby osiągnąć „coś więcej”. Skąd brać wytrwałość i silną wolę? Co ma na to wpływ?Motywacja jest nam potrzebna do realizowania zaplanowanych działań. Aby się tego podjąć potrzebne są nam określone zasoby energetyczne i poznawcze, a one niestety mogą się kończyć. Wszystko w porządku, kiedy mamy niezbędne zasoby poznawcze i energetyczne do działania, jednak w trakcie angażowania się w czynność one się zużywają. Dlatego zasobami trzeba dysponować rozsądnie i starannie. Przeznaczenie zasobów poznawczych i energetycznych na jedną czynność ogranicza wykonywanie innej. To oznacza, że nieraz musimy podejmować decyzje dotyczące tego, w jaki sposób spożytkujemy zasoby. Nierzadko kosztem mniejszego zaangażowania w inne zadanie. Kiedy zasoby się skończą, trzeba je odnawiać. Są na to różne sposoby, np. wsparcie innych ludzi, pozytywne nastawienie, sen.Jeśli nasze nastawienie jest pozytywne, to wpływa to na większą łatwość w mobilizowaniu się do działania.. Im większa jest nasza samokontrola, tym dłużej możemy angażować się w realizowanie zaplanowanych działań. Co ciekawe, udowodniono, że nawet, gdy zasoby energii są wyczerpane, to są pewne sytuacje, które powodują, że mimo tego możemy działać. Jest to przykładowo zmiana zachowania lub kontekstu. Podobnie będzie działać bardzo silna presja, rozumiana jako zagrożenie. Takie sytuacje powodują, że potrafimy ponownie mobilizować się do działania.związane jest z gratyfikacją, która nas czeka za wykonanie zadania.zewnętrzna polega na angażowaniu się w czynności po to, aby osiągnąć coś innego. W tym przypadku nie zaangażowalibyśmy się w czynność z własnej woli, dla przyjemności, jednak robimy to, ponieważ interesuje nas to, co będzie potem. Może też być tak, że działamy, aby czegoś uniknąć i nie doświadczyć przykrej konsekwencji. Dlatego ten rodzaj motywacji jest związany z systemem kar i nagród. Najczęściej jednak lepsze rezultaty osiąga się podczas wykonywania czynności motywowanych wewnętrznie.Działanie, które jest wynikiem motywacji wewnętrznej nie jest związane z popędami czy nagrodami zewnętrznymi. To, co powoduje, że angażujemy się w wybraną czynność, to przyjemność z samego działania.Badania dowodzą, że wprowadzanie nagród za czynność, którą wykonuje się z własnej inicjatywy i spontanicznie, może osłabiać motywację wewnętrzną. Zdarza się, że tracimy wtedy chęć do działania. Obniża się nasze zainteresowanie czynnością. A to dlatego, że nagroda wywołuje wątpliwość, czy działamy, bo mamy na to ochotę, czy też dlatego, że liczymy na nagrodę. Należy jednak dokonać rozróżnienia między nagrodami rzeczowymi, a nagrodami w postaci pochwały. Okazuje się, że w przypadku tych drugich sprawa ma się nieco inaczej.Pochwała może nawet powiększać motywację wewnętrzną. Natomiast nagroda rzeczowa będzie raczej zmniejszać motywację wewnętrzną, chyba że jest niespodziewana. Jeśli nie wiemy wcześniej, że czeka nas nagroda, to nie będzie ona mieć negatywnego wpływu. Ponadto duże znaczenia ma rodzaj nagrody. Nagrody związane z wykonywanym zadaniem wzmacniają motywację, natomiast nagrody, które są niezwiązane z daną czynnością będą osłabiać motywację wewnętrzną. Przykładowo, wzmacniać motywację wewnętrzną będzie nagroda w postaci oceny za dobrze napisany sprawdzian lub podwyżka za dobrze wykonywaną pracę. Natomiast osłabiać motywację wewnętrzną może prezent w postaci nowego komputera za dobre wyniki w nauce.Czynnikami, które mogą osłabiać motywację wewnętrzną są terminy, rywalizacja i kontrola. Wyznaczony czas , w którym należy wykonać zadanie obniża motywację. Tak samo rzecz ma się w przypadku współzawodnictwa – ono także obniża poziom motywacji. Podobnie kontrolowanie, obojętnie czy w formie bezpośredniej czy pośredniej jaką np. może być filmowanie lub monitoring.Badania dotyczące pracy pod kontrolą przełożonego wykazały, że kiedy szef szanuje zdanie pracowników, pozostawia im możliwość podjęcia decyzji, konsultuje z nimi pomysły, a nagród i kar używa jako informacji, to pracownicy mają wysoką motywację wewnętrzną. Natomiast jeśli szef wydaje kategoryczne polecenia, wyznacza konkretne terminy realizacji zadań, a kar i nagród używa w celu wywoływania reakcji, to pracownicy mają niską motywację wewnętrzną.jest dosyć złożonym procesem. Podstawowe rozróżnienie jakiego możemy dokonać to podział na motywację zewnętrzną i wewnętrzną. O motywacji zewnętrznej mówimy, jeśli głównym powodem naszego działania jest chęćlub. W odmienny sposób wpływa na zachowanie motywacja, które swoje źródło ma wewnątrz. Wtenczas działamy z powodu samej przyjemności jaką daje nam wykonywanie czynności i to samo w sobie jest dla nas nagradzające. Najczęściej lepsze wyniki działania osiąga się właśnie pod wpływem motywacji wewnętrznej. Nagrody mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na motywację. Wszystko zależy od ich rodzaju i sposobu w jaki są stosowane.
Rodzaje motywacji i ich wpływ na efektywność pracy
Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja to pobudzanie do działania, zachęcanie. Łacińskie moveo oznacza wprawiać w ruch, powodować, wywoływać. Efekt motywacji wewnętrznej wywołuje np. nauka żonglowania dwiema piłkami, która sprawia, że chcemy opanować żonglowanie większą liczbą piłek. Jeżeli nasze działanie motywowane jest wyłącznie zewnętrznie, np. tylko chęcią pozyskania nagród, to może powodować problemy – brak korzyści materialnych oznacza niechęć do pracy, nauki.
Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja to pobudzanie do działania, zachęcanie. Łacińskie moveo oznacza wprawiać w ruch, powodować, wywoływać. Efekt motywacji wewnętrznej wywołuje np. nauka żonglowania dwiema piłkami, która sprawia, że chcemy opanować żonglowanie większą liczbą piłek. Jeżeli nasze działanie motywowane jest wyłącznie zewnętrznie, np. tylko chęcią pozyskania nagród, to może powodować problemy – brak korzyści materialnych oznacza niechęć do pracy, nauki.
Motywacja zewnętrzna – definicja
Motywacja zewnętrzna opiera się na wyróżnieniu dziecka/ucznia/pracownika: nagrodami pieniężnymi, materialnymi, pochwałami. Motywacją zewnętrzną mogą być również kary: upomnienie, postępowanie dyscyplinarne. Na motywację zewnętrzną składa się osobowość nauczyciela (w szkole), pracodawcy (w pracy) czy rodzica (w domu). Przykładem motywacji zewnętrznej jest nauka ucznia do sprawdzianu, spowodowana chęcią otrzymania zgody na wyjście do kina czy podejmowanie pracy wyłącznie dla korzyści materialnych.
Motywacja wewnętrzna – definicja
Na motywację wewnętrzną składają się: postawa, wiedza, umiejętności, zainteresowania, sukcesy, nawyki. Ten rodzaj motywacji opiera się na samoczynnych bodźcach, które wpływają na myślenie i zachowanie człowieka. Do takich bodźców zaliczają się: odpowiedzialność, chęć rozwoju, możliwość awansu. Osoba, która motywuje się wewnętrznie, czerpie radość z samego faktu wykonania określonej czynności. Przykładem motywacji wewnętrznej jest nauka w celu poszerzenia wiedzy czy podjęcie wolontariatu ze względu na satysfakcję czerpaną z pomagania innym.
Kasia gotuje z Polki.pl: truskawki w czekoladzie
Rodzaje motywacji a efekty
Motywacja wewnętrzna (wynikająca z wrodzonych predyspozycji) daje bardziej trwałe efekty niż motywacja z zewnątrz. Z kolei motywacja, która warunkowana jest czynnikami zewnętrznymi daje skutki niemal natychmiastowe, podczas gdy efekt samo-motywacji nie jest tak spektakularny. Najbardziej efektywne działanie jest wtedy, kiedy mamy zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną motywację.
Motywacja wewnętrzna – gdy po prostu nam się chce
Motywację możemy rozumieć jako coś, co pobudza nas do działania i pozwala w tym działaniu wytrwać. Ta siła napędowa może wypływać z naszego wnętrza bądź wynikać z przyczyn zewnętrznych. Możemy zatem mówić o motywacji wewnętrznej lub zewnętrznej. Tym razem zajmiemy się tą pierwszą.
Czym jest motywacja wewnętrzna?
Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wtedy, kiedy podejmujemy działanie bez żadnych widocznych zewnętrznych nagród – robimy coś, bo sprawia nam to przyjemność czy też daje okazję do poznawania czegoś nowego, poszerzania wiedzy bądź rozwijania swojego potencjału.
Ten rodzaj motywacji sprzyja kreatywności. Sprawia też, że łatwiej angażować się w daną aktywność niż w przypadku motywacji zewnętrznej, ponieważ już sama aktywność jest dla nas nagradzająca. Co więcej, opublikowano mnóstwo wyników badań pokazujących, że jeśli ktoś zaczyna dostawać znaczące nagrody zewnętrzne za czynność, której wykonywanie sprawia mu satysfakcję, to poczucie satysfakcji płynące z tej czynności spada! Jeśli zatem lubicie swoją pracę, to przypomnijcie sobie o tych badaniach narzekając na wysokość wynagrodzenia…
Próbując określić czy dane zachowanie wynika z motywacji wewnętrznej czy zewnętrznej potrzebuję znaleźć odpowiedź na pytanie po co to robię? Jedni jeżdżą na rowerze ponieważ to lubią (motywacja wewnętrzna), inni zaś dlatego, że lekarz kazał zacząć ćwiczyć (motywacja zewnętrzna). Można też pójść na rower choć wcale nie mieliśmy na to ochoty, ale wcześniej umówiliśmy się ze znajomymi i teraz głupio nam odmówić (motywacja zewnętrzna), a potem, już w trakcie jazdy, czerpać z tego prawdziwą przyjemność i mieć ochotę na więcej (motywacja wewnętrzna). Możliwości jest wiele…
Zwiększanie wewnętrznej motywacji
Badacze zajmujący się opisywaną tu tematyką zidentyfikowali kilka czynników, które zwiększają motywację wewnętrzną. Są to:
Ciekawość – sprawia, że jeśli coś nas zainteresuje, to motywacja do zgłębienia danego zagadnienia wzrasta. Zatem jeśli masz dziecko w wieku szkolnym i chcesz, żeby chętniej się uczyło, spróbuj je zaciekawić tematem zamiast wyznaczać nagrody za odrobienie pracy domowej (przy okazji – kary za nieodrobienie pracy domowej są z punktu widzenia motywacji jeszcze gorsze…).
– sprawia, że jeśli coś nas zainteresuje, to motywacja do zgłębienia danego zagadnienia wzrasta. Zatem jeśli masz dziecko w wieku szkolnym i chcesz, żeby chętniej się uczyło, spróbuj je tematem zamiast wyznaczać nagrody za odrobienie pracy domowej (przy okazji – kary za nieodrobienie pracy domowej są z punktu widzenia motywacji jeszcze gorsze…). Poczucie wpływu – dając człowiekowi możliwość wyboru sprzyjamy wzbudzeniu się w nim wewnętrznej motywacji. Dlatego jeśli kierujesz zespołem lepiej pozwolić członkom tego zespołu wybrać sobie zadania zamiast je dla nich wyznaczać. Sprawdza się to również w wielu innych sytuacjach. Na przykład na terapię prędzej zgłosi się osoba, która dostała od kogoś znajomego dwa namiary i mogła sobie wybrać terapeutę, niż ta, która dostała tylko jeden namiar.
– dając człowiekowi możliwość wyboru sprzyjamy wzbudzeniu się w nim wewnętrznej motywacji. Dlatego jeśli kierujesz zespołem lepiej pozwolić członkom tego zespołu zamiast je dla nich wyznaczać. Sprawdza się to również w wielu innych sytuacjach. Na przykład na terapię prędzej zgłosi się osoba, która dostała od kogoś znajomego i mogła sobie wybrać terapeutę, niż ta, która dostała tylko jeden namiar. Uznanie – zwykle ludzie lubią słyszeć wyrazy uznania. Gdy ktoś nas pochwali za coś, z czego jesteśmy zadowoleni, to powoduje to wzrost wewnętrznej motywacji do zajmowania się daną aktywnością. Jest tu jednak pewien haczyk – jeśli regularnie słyszymy od kogoś taką samą pochwałę, to po pewnym czasie przestaje ona działać.
– zwykle ludzie lubią słyszeć wyrazy uznania. Gdy ktoś nas za coś, z czego jesteśmy zadowoleni, to powoduje to wzrost wewnętrznej motywacji do zajmowania się daną aktywnością. Jest tu jednak pewien – jeśli regularnie słyszymy od kogoś taką samą pochwałę, to po pewnym czasie przestaje ona działać. Współpraca – wewnętrzna motywacja może wzrastać w sytuacji, kiedy współpracujemy z kimś i czerpiemy z tego satysfakcję. W takich sytuacjach widząc zaangażowanie drugiej strony często mamy ochotę zwiększyć własne.
– wewnętrzna motywacja może wzrastać w sytuacji, kiedy współpracujemy z kimś i czerpiemy z tego satysfakcję. W takich sytuacjach widząc drugiej strony często mamy ochotę zwiększyć własne. Rywalizacja – okazja do porównania efektów naszych wysiłków z innymi również może być motywatorem, szczególnie jeśli porównując się zauważamy, że nasze osiągnięcia są podobne (takie same, nieco lepsze lub nieco gorsze) jak u innych osób (duży rozdźwięk nie przynosi już takiego efektu, wręcz może być demotywujący). Świetnym przykładem tego są aplikacje do rejestrowania i porównywania ze znajomymi osiągnięć sportowych (np. Endomondo czy Sports Tracker). Ich użytkownicy pewnie doświadczyli już na własnej skórze efektów działania opisywanych tu mechanizmów…
– okazja do porównania efektów naszych wysiłków z innymi również może być motywatorem, szczególnie jeśli porównując się zauważamy, że nasze osiągnięcia są (takie same, nieco lepsze lub nieco gorsze) jak u innych osób (duży rozdźwięk nie przynosi już takiego efektu, wręcz może być demotywujący). Świetnym przykładem tego są aplikacje do rejestrowania i porównywania ze znajomymi osiągnięć sportowych (np. Endomondo czy Sports Tracker). Ich użytkownicy pewnie doświadczyli już na własnej skórze efektów działania opisywanych tu mechanizmów… Wyzwania – formułowanie i realizowanie celów sprzyja wewnętrznej motywacji w sytuacji, gdy dany cel jest związany z naszymi osobistymi wartościami, a jego osiągnięcie jest możliwe, ale nie stuprocentowo pewne. Żeby jednak utrzymać wewnętrzną motywację potrzebujemy nie tylko celu, ale też możliwości śledzenia postępów w jego realizacji.
Na zakończenie
Warto zastanowić się nad źródłami własnej motywacji oraz nad tym, jak działania innych wpływają na ową motywację. Ale równie ważne jest także to, jak my sami próbujemy motywować innych do różnych działań. I do takiej właśnie refleksji zachęcam.
W kolejnym tekście wypadałoby się skupić na motywacji zewnętrznej. Tak też uczynię. Tymczasem pozdrawiam!
Pieniądze i awans a motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Po co badać różne rodzaje motywacji?
motywacja wewnętrzna, określana też jako samoistna lub autonomiczna,
motywacja zewnętrzna, określana też jako instrumentalna.
funkcja informacyjna,
funkcja kontrolująca (sterująca).
zewnętrzny nadzór,
ograniczona swoboda wyboru,
wyznaczenie nieprzekraczalnego terminu,
rywalizacja,
doświadczenie porażki,
wyznaczenie trudnego celu.
Badania holenderskie
Płace stałe. Ich wysokość wynikała z postanowień zbiorowego układu pracy. Płace ustalano na podstawie kategorii zaszeregowania danego stanowiska. Wraz z kolejnym rokiem zatrudnienia, aż do 14 roku pracy, każdy pracownik otrzymywał podwyżkę.
Premie pieniężne przyznawano według określonych zasad i reguł. Tylko 13% wszystkich osób zatrudnionych miało możliwość uzyskania premii. Byli wśród nich pracownicy działu sprzedaży oraz kierownicy średniego i wyższego szczebla.
Awans przyznawano na podstawie wyników pracy.
przejrzystość,
posiadanie kontroli,
sprawiedliwość.
stopień osiągnięcia celu,
stopień w jakim pracownik miał wpływ na osiągnięcie celu.
motywację wewnętrzną,
motywację zewnętrzną.
satysfakcja z pracy,
zamiar odejścia z pracy i chęć znalezienia nowego miejsca zatrudnienia,
absencja.
Wnioski z badań i praktyczne sugestie
Podsumowanie
Zagadnienie wpływu pieniędzy na podwyższanie lub obniżanie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej powraca jak bumerang. Związane jest ono ściśle z eksperymentami prowadzonymi przez Deciego i Ryana w latach 70-tych XX wieku. Choć wyniki ich badań nie przyniosły radykalnych rozstrzygnięć, to zainteresowały kolejne pokolenie naukowców. Kwestia ta frapuje również praktyków zarządzania. Współczesne firmy chcą bowiem skutecznych rozwiązań w zakresie motywowania pracowników. Coraz bardziej potrzebują dobrze zaprojektowanych systemów płac. Wiedza jak wynagradzać i jakie środki do tego wykorzystać jest dziś dla nich niezbędna.Obserwujemy ponowne zainteresowanie tą kwestią, ale badań empirycznych jest wciąż niewiele. Z pomocą mogą przyjść przykłady funkcjonowania systemów wynagrodzeń w różnych organizacjach (tak zwane studia przypadków,). Warto dostrzegać i stosować w praktyce wnioski z badań prowadzonych poza pomieszczeniem laboratoryjnym, w realnie istniejących firmach. Interesujących danych dostarczyły badania holenderskich naukowców: Herpena, Prag i Coolsa (2005). Zajmowali się oni wpływem pieniędzy i awansu na motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Badania przeprowadzono w 2001 roku w jednej z rodzimych firm.Na początek warto opisać rodzaje motywacji i zastanowić się po co w ogóle zajmować się nimi w kontekście wynagradzania. W literaturze wyróżnia się następujące odmiany motywacji (Deci, Ryan, 1996):Trzeba dodać, że określenia „wewnętrzna” i „zewnętrzna” nie są zbyt celne (Tokarz, 1999). Motywacja, niezależnie od rodzaju, jest czymś wewnętrznym. Nazwy te przyjęły się jednak w dziedzinie zarządzania, co poniekąd uzasadnia ich stosowanie.Pracownik motywowany wewnętrznie wykonuje zadanie, ponieważ istotna jest dla niego czynność. Satysfakcję czerpie z samego działania, które jest interesujące, wymaga twórczego podejścia i pomysłowości. Wyobraźmy sobie analityka giełdowego, który pracuje w domu maklerskim. Osoba ta poszukuje informacji o kondycji firm z sektora meblarskiego w dobie kryzysu finansowego. Aktywność ta jest dla niego bardzo ciekawa. Sięga do różnych źródeł, pozyskuje nowe dane. Dostrzega różnice i podobieństwa, łączy fakty, przewiduje co może jeszcze nastąpić. W ten sposób tworzy obraz sytuacji rynkowej tego sektora.Dla pracownika motywowanego zewnętrznie nie liczy się czynność, ważne są jej konsekwencje. Motywują go pieniądze, status, nadzór, terminy. W tym przypadku satysfakcję zapewniają jedynie oddziaływania zewnętrzne. Za przykład może posłużyć nam osoba pracująca w zakładzie meblarskim przy taśmie produkcyjnej. Wielokrotnie wykonuje ona jedną i tę samą czynność. Zadanie to nie jest dla niej, ani wyjątkowo interesujące, ani bardzo przyjemne. Pracownik realizuje je ze względu na comiesięczną wypłatę.Jak widzimy w przypadku motywacji wewnętrznej wykonywanie zadania samo w sobie jest nagrodą. Skoro tak, to czynności tej nie trzeba już wynagradzać pieniędzmi, tak twierdzą Deci i Ryan (1985). Sugerowali również, że pieniądze mogą osłabiać ten rodzaj motywacji. Istotna jest tu ocena osoby czy sama kieruje swoim zachowaniem, czy jest sterowana przez zewnętrzne czynniki? Załóżmy, że konsultant ds. sprzedaży z chęcią prowadzi rozmowy z klientami. Wykonuje to zadanie z dużym zainteresowaniem. Jeśli pracownik ten otrzymałby premię za liczbę pozyskanych klientów, to zdaniem Deci’ego i Ryana, spowoduje to obniżenie jego motywacji wewnętrznej. Pieniądze są bowiem kojarzone z kupowaniem produktów i usług. Podobnie myśli pracownik. Ocenia, że ktoś kupuje jego pracę. To dla niego sygnał, że pieniądze kontrolują jego zachowanie, a nie on sam.Z pewnością ekonomiści spojrzeliby na tę hipotetyczną sytuację z niedowierzaniem. Trudno się im dziwić – według nich to właśnie płaca jest istotą wynagradzania. Za jej pomocą można skutecznie wpływać na zachowanie pracowników. W ich przekonaniu każda praca musi zapewniać użyteczność, a zatem za wykonywanie zadań zawodowych należą się pracownikom pieniądze.W gronie teoretyków i praktyków motywowania nadal toczą się debaty na temat wpływu pieniędzy na motywację wewnętrzną. Prowadzone badania dostarczały sprzecznych wniosków. W związku z tym przeanalizowano wiele istniejących danych.Z przeprowadzonego przeglądu wynika, że wpływ oddziaływań finansowych (inaczej mówiąc nagród) na motywację wewnętrzną nie jest jednoznaczny. W toku analiz odkryto i przypomniano kilka ważnych prawidłowości(por. Świątnicki, 2001).Po pierwsze, ustalono, że pieniądze mogą obniżać motywację wewnętrzną tylko w pewnych warunkach. Jeśli osoba ocenia pieniężne oddziaływania jako kontrolujące, to wówczas czuje zewnętrzną presję i jej motywacja wewnętrzna spada. Trzeba przywołać w tym miejscu rozróżnienie Deci’ego i Ryana w zakresie funkcji nagród (por. Tokarz, 1999). Autorzy każde oddziaływanie finansowe nazywają nagrodą. Warto to podkreślić, gdyż zgodnie z prawem nagrodą jest premia uznaniowa. Deci i Ryan wyróżnili następujące funkcje nagród:W pierwszym przypadku nagroda jest informacją o umiejętnościach i zdolnościach. Wynagrodzenie za wykonanie zadania na określonym poziomie to dla pracownika sygnał, że działa skutecznie. W drugim przypadku, nagroda jest sposobem sprawowania kontroli nad jego zachowaniem. Pracownik motywowany wewnętrznie odbiera ją jako wywieranie na niego presji. Uważa, że pieniądze są środkiem nacisku, aby zachował się zgodnie z oczekiwaniami. Wskazuje się, że taką funkcję pełni stała płaca lub inna forma płacy nie powiązana z informacją o poziomie wykonania zadania.Po drugie, dowiedziono, że oddziaływania finansowe niekiedy podnoszą poziom motywacji wewnętrznej. Ta sytuacja ma miejsce, gdy osoba uznaje, że wielkość zarobionej kwoty świadczy o poziomie jej kompetencji. Pracownik traktuje nagrodę jako wsparcie.W konsekwencji umacnia się jego poczucie panowania nad sytuacją. Jeśli pracownik oceni, że pieniądze niosą informację zwrotną o jego działaniu, to wówczas jego motywacja wewnętrzna nie tylko nie spada, ale nawet wzrasta.Po trzecie, odkryto także, że oddziaływania finansowe zwiększają produktywność i wydajność pracy, kiedy osoby wykonują czynność, za którą mogą uzyskać nagrodę (Wiersma, 1992). Zgodnie z tym poglądem, praktycy dostrzegają krótkotrwałe możliwości wpływania na zachowanie pracowników za pomocą premii.Po czwarte, uznaje się, że nagroda nie ma szkodliwego wpływu na motywację wewnętrzną, jeśli jest czymś naturalnym w konkretnej sytuacji. Co więcej, jak już wskazywano, ten rodzaj motywacji może wzrastać dzięki zastosowaniu oddziaływań finansowych. Wydaje się, że ludzie, w ślad za stwierdzeniami ekonomistów, po prostu oczekują wynagrodzenia za swoją pracę. Obowiązuje w tym zakresie pewna norma. Zatrudnione osoby spodziewają się, że pod koniec lub z początkiem miesiąca na ich konta wpłyną pieniądze za pracę.Po piąte, zgromadzono dane, które potwierdzają, że nagrody osłabiają motywację wewnętrzną wtedy, gdy są czymś nienaturalnym. Taka sytuacja wystąpi, kiedy nie jest przyjęte wynagradzanie pewnych zachowań. Można ją zilustrować udzielaniem bezinteresownej pomocy. Pracownik, który wspomaga swoich kolegów zespołu w realizacji ich zadań, nie oczekuje za to pieniędzy. Płacenie w tej sytuacji może być szkodliwe dla motywacji wewnętrznej.Po szóste, istnieje wiele innych zewnętrznych oddziaływań, poza pieniędzmi, które mogą obniżać motywację wewnętrzną. Świątnicki (2001) wymienia listę czynników, które mogą zniszczyć pierwotne zainteresowanie wykonywaniem danej czynności, albo je osłabić. Są to w szczególności:Przytoczone wnioski ułatwiają zrozumienie dość problematycznego wpływu wynagradzania na motywację. Wprawdzie jesteśmy wyposażeni w dane z istniejących badań i nie poruszamy się już po omacku, to jednak nadal czujemy się niepewnie. Wciąż brakuje informacji o tym jak ta kwestia wygląda w naturalnych warunkach organizacyjnych. Czy i kiedy wynagradzanie za pomocą pieniędzy może być naprawdę szkodliwe? Za co płacić a za co nie, aby nie obniżać motywacji wewnętrznej? Trzeba pamiętać, że klarowne wnioski są niezwykle ważne dla praktyków zajmujących się motywowaniem i wynagradzaniem. Dane z badań prowadzonych w realnych firmach mogą pomóc w upewnieniu się, czy obrany kierunek jest właściwy lub wpłynąć na jego zmianę.Holendrzy w swoich badaniach połączyli dorobek myśli ekonomicznej i psychologicznej. Analizowali jak rodzaj wynagradzania wpływa na motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Aby ocenić system płac przyjęto perspektywę pracowników. Autorzy przyjęli dość zrozumiałe założenie, że to przecież na pracowników oddziałuje się za pomocą wynagrodzeń. Efektywność oddziaływań finansowych w dużym stopniu zależy od tego, co sądzą o nich zatrudnieni. Ich ocena wpływa na to jak się zachowują.Badania przeprowadzono w holenderskiej firmie poligraficznej. Wzięło w nich udział około 1 500 pracowników różnych szczebli. System wynagrodzeń istniejący w tej organizacji składał się z trzech elementów:Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem zestawu ankiet. Pracownicy oceniali płacowe i pozapłacowe formy wynagrodzeń, czyli odpowiednio płace stałe i premie oraz awans. Analizowano kilka najbardziej istotnych elementów systemu wynagrodzeń. Autorzy przyjęli za Thierrym (por. Herpen, Prag i Cools, 2005), że poniższe właściwości odgrywają kluczową rolę w ocenie efektywności tych systemów:Przejrzystość dotyczy jasności przekazywanych informacji o systemie wynagrodzeń i jego złożoności. Przejrzysty system to taki, który wyjaśnia reguły wynagradzania oraz informuje o aktualnych celach firmy. Jasna i prosta komunikacja umożliwia pracownikom zrozumienie metod i narzędzi oceny ich pracy. Jeśli zatrudnieni nie będą rozumieć zasad funkcjonowania systemu, to nie będą go akceptować i wspierać. Niejasne informacje, a w konsekwencji brak zrozumienia reguł, pogarszają skuteczność systemu wynagradzania.Drugi element, posiadanie kontroli, oznacza związek między wysiłkiem a wynagrodzeniem. Aby pracownik mógł osiągnąć założone cele, musi mieć wpływ na daną sytuację. Wynagradzanie powinno być zatem oparte na ocenie wykonania zadań. Wysiłek pracownika powinniśmy oceniać na podstawie zachowania, a nie w oparciu o same deklaracje. Borkowska (2006a) wymienia dwa ważne kryteria w ocenie wykonania zadań, są to:Płaca pracowników i decyzje związane z ich ścieżką kariery powinny opierać się na obu wymienionych kryteriach. Zdarza się, że to okoliczności zewnętrzne mogą mieć istotne znaczenie dla osiągnięcia celu. Obserwujemy aktualnie spadek dochodów w sektorze meblowym. Wyniki sprzedaży w tym przypadku zależą głównie od globalnej sytuacji rynkowej i uciążliwych następstw kryzysu finansowego.W ocenie trzeciego elementu – sprawiedliwości – osoba bierze pod uwagę, czy jest uczciwie wynagradzana. Każdy pracownik, który osiągnął wynik powyżej oczekiwań, powinien być dodatkowo wynagrodzony. Jeśli tak się nie stanie, motywacja pracownika obniży się. W myśl teorii sprawiedliwości Adamsa, pracownik powinien otrzymać odpowiednie wynagrodzenie zależnie od wkładu pracy oraz w odniesieniu do innych osób (Borkowska, 2006b). Pracownicy mają naturalną skłonność, aby porównywać swoje własne wysiłki i wynagrodzenie z wysiłkiem i wynagrodzeniem innych członków organizacji. Wszelkie nierówności wywołują uczucie niesprawiedliwości. Jest to nieprzyjemny stan dla osoby, z którym trzeba coś zrobić. Może ona zmniejszyć lub zwiększyć wysiłek, może także ubiegać się o wzrost wynagrodzenia.W badaniach mierzono również dwa rodzaje motywacji, opisywane i wyjaśnione na początku artykułu:Ponadto analizowano następujące dodatkowe wskaźniki związane z motywacją do pracy:W badaniach wykazano wiele istotnych związków pomiędzy rodzajami i wskaźnikami motywacji a płacową i pozapłacową formą wynagrodzeń.Autorzy udowodnili, że motywacja zewnętrzna wiąże się ze wszystkimi ocenianymi właściwościami pieniężnej formy wynagradzania: sprawiedliwością, przejrzystościąi możliwością kontroli sytuacji.Ciekawe dane uzyskano w odniesieniu do motywacji wewnętrznej. Okazuje się, że ta forma motywacji nie wiązała się z żadnymi właściwościami pieniężnych form wynagradzania (w przypadku badanej firmy – z pensją stałą oraz premią). Powiązania ujawniły się dopiero wtedy, gdy analizowano pozapłacową formę wynagradzania – awans. Przejrzystość reguł dotyczących perspektyw otrzymania awansu miała najsilniejszy wpływ na motywację wewnętrzną. Kontrola nad możliwościami awansowania była również związana z tym rodzajem motywacji, choć w mniejszym stopniu.Ponadto analizowano dane dotyczące wyróżnionych wskaźników motywacji: satysfakcji z pracy, zamiaru odejścia z firmy oraz absencji. Z badań wynika, że wyższa satysfakcja z pracy jest powiązana z dwoma rodzajami sytuacji. Pierwszy występuje, gdy zasady wynagradzania pieniężnego są przejrzyste dla pracowników. Drugi, gdy posiadają oni kontrolę nad możliwościami uzyskania awansu. Jeśli płacowa forma wynagrodzeń była oceniana jako niesprawiedliwa, zamiar odejścia z firmy był wyższy. W badaniach nie odkryto żadnych związków pomiędzy systemem wynagrodzeń a absencją.Wyniki te można wykorzystać do sformułowania praktycznych wskazań dla osób zajmujących się na co dzień systemami wynagradzania.Sugestia 1.Przedstawiaj pracownikom jasne zasady otrzymywania stałej pensji i uzyskania premii. Upewnij się, że są przez nich dobrze rozumiane.Sugestia 2.Wynagradzaj sprawiedliwie. Jeśli wzrasta pensja jednej grupy osób (na przykład menedżerów wyższych szczebli i akcjonariuszy), wrastać powinno też wynagrodzenie pozostałych pracowników.Sugestia 3.Przekonaj pracowników, że poprzez swoje zachowanie mają wpływ na zdobycie premii. Przedstawiaj konkretne przykłady zachowań i efektów, za które pracownik jest premiowany.Sugestia 4.Wykorzystaj premiowanie jako narzędzie sprawiedliwego wynagradzania. Oceniaj na podstawie efektów pracy i wykorzystuj mierzalne wskaźniki.Sugestia 5.Wzmacniaj motywację wewnętrzną poprzez zagwarantowanie pracownikom możliwości awansu. Nowe zadania i perspektywa wyzwań zachęcą ich do działania.Sugestia 6.Wykorzystaj awans jako alternatywę dla premiowania. Pracownik traktuje nominację na wyższe stanowisko jako nagrodę podnoszącą jego status.Sugestia 7.Przedstawiaj jasne zasady przyznawania awansu. Klarowna perspektywa bardziej interesującej pracy na nowym stanowisku skutecznie wzmocni motywację wewnętrzną pracowników.Sugestia 8.Jasno przedstawiaj warunki wynagradzania pieniężnego, stwórz możliwości awansowania.W ten sposób możesz zwiększyć satysfakcję pracowników z wykonywania zadań zawodowych.Sugestia 9.Analizuj przyczyny odchodzenia pracowników z firmy. Być może mają oni poczucie niesprawiedliwości w odniesieniu do pieniężnej formy wynagradzania. Mogą również uważać, że nie mają wpływu na uzyskanie awansu.Sugestia 10.Zbieraj i analizuj informacje o tym jak pracownicy oceniają system wynagrodzeń. Wykorzystaj je do wprowadzania zmian.Wyniki badań holenderskich naukowców wskazują, że efektywny system wynagrodzeń trzeba dobrze zaprojektować. Powinien obejmować różnorodne składniki, które w zróżnicowany sposób wpływają na dwa rodzaje motywacji. Poprzez płacę i premie można oddziaływać na motywację zewnętrzną. Perspektywy rozwoju kariery wpływają natomiast na motywację wewnętrzną. Niektórzy autorzy twierdzą, że awans to również zewnętrzne oddziaływanie. Jednak dla pracownika wyższe stanowisko wiąże się zwykle ze zmianami w treści pracy. Awans to dla niego perspektywa wykonywania bardziej złożonych i interesujących zadań. Te właściwości stymulują motywację wewnętrzną.Przedstawione dane to kolejny argument po stronie osób uznających, że nagrody zewnętrzne nie osłabiają motywacji wewnętrznej. Nie odkryto w tych badaniach związków między pieniężną częścią wynagrodzenia a motywacją wewnętrzną.Kwestią otwartą, na którą wskazują sami autorzy badań, pozostaje poszukiwanie optymalnej równowagi pomiędzy płacowymi i pozapłacowymi formami wynagrodzeń.
▷ Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Ten tajemniczy stan, który sprawia, że mamy ochotę do działania. Śmiało, można powiedzieć, że jest to Święty Graal rozwoju osobistego. Ciężko jednoznacznie powiedzieć co to jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Na pewno jest to stan, w którym mamy więcej energii, jesteśmy bardziej zrelaksowani oraz z łatwością podejmujemy się wyzwań, które przed nami stoją. W artykule znajdziesz rodzaje i teorie motywacji.
Co takiego jest z nami nie tak, że do działania potrzebujemy jakiegoś specjalnego stanu? Skąd w nas taka niechęć do pracy, a może to zwykłe lenistwo, które tłumaczymy brakiem motywacji? Zapewne ile ludzi tyle przypadków. Brak motywacji dotyka nas obecnie znacznie częściej niż w dawnych czasach. Dzieje się tak z kilku powodów.
Potrzebujesz stałych zysków? – sprawdź na czym zarabiamy Chcę poznać szczegóły tylko przetestowane rozwiązania
pełne wsparcie i pomoc od nas
Czy motywacja do działania jest potrzebna?
Przede wszystkim praca w dawnych czasach po prostu musiała zostać wykonana. Jeżeli nie obrobiło się pola, to nie było co jeść, zaniedbane zwierzęta umierały. Na społeczeństwie spoczywała ogromna odpowiedzialność i nie było miejsca na sytuacje, w których ktoś mógł zastanawiać się nad swoim losem. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna nie były potrzebne.
Przeczytaj wpis powiązany: Filozofia kaizen jako metoda małych kroków
Oczywiście nie chcę demonizować obecnych czasów. Teraz żyje się nam po prostu znacznie łatwiej. Prawda jest taka, że bardzo dużo rzeczy obecnie możemy robić, a wcale nie musimy. Jeżeli nie odpowiada nam jakaś praca zawsze mamy świadomość, że znajdziemy inną. Dodatkowe projekty często są wyłącznie spełnieniem naszych ambicji, a nie obowiązkiem, który musi zostać spełniony.
Jesteśmy obecnie prze-bodźcowani, co wpływa negatywnie na możliwości koncentrowania się.
Nasze obowiązki zazwyczaj są bardzo złożone, często nawet niemierzalne. Z tego powodu znacznie trudniej jest utrzymać stan wysokiej motywacji do działania, ponieważ niekiedy nie wiemy, co należy zrobić. Znamy nasz cel, ale droga do niego jest dla nas tajemnicą.
Wielu ludzi dotyka prokrastynacja, czyli skłonność do odkładania konkretnej czynności „na później”. Rozwiązaniem według wielu powinna być motywacja wewnętrzna. Niestety okazuje się, że w większości przypadków to za mało. W takim razie, co jest ważniejsze od motywacji?
Samodyscyplina do działania
Możemy rozróżnić motywację krótkoterminową, czyli chwilowy zastrzyk energii spowodowany emocjami oraz długoterminową, która wynika z naszych planów względem przyszłości.
Znacznie łatwiej rozbudzić w sobie krótkotrwałą motywację do działania. Często doświadczamy jej po obejrzeniu jakiegoś filmu, przeczytaniu książki, czy nawet zwykłego cytatu. Czujemy wtedy nagły zastrzyk energii do działania, wszystko wydaje nam się możliwe. Często nawet zabieramy się do pracy, ale na następny dzień stan ten przemija.
Przeczytaj wpis powiązany: Co to jest grywalizacja?
Długoterminowa motywacja do działania to stan, w którym jesteśmy skoncentrowani na planach w perspektywie kilku dni, miesięcy, lat. W takim kontekście nasz stan rzadko określa się mianem motywacji, znacznie lepszym i dokładniejszym określeniem jest samodyscyplina.
Wiemy jak generować stałe zarobki za pomocą internetu Chcę poznać szczegóły otrzymasz plan działania krok po kroku
dostaniesz skuteczne narzędzia online
Dlaczego? Ponieważ motywacja jest zazwyczaj emocjonalna. Odczuwamy chęć robienia czegoś na skutek podziwu, strachu lub radości. Emocje ciężko jest utrzymać, nie trwają one zbyt długo. Możemy je ponownie w sobie rozbudzić i motywować się przed dłużysz czas. Tylko że rozbudzanie emocji nie jest już motywacją, a jest samodyscypliną. To przy pomocy siły woli skupiamy się na celu oraz wywołujemy emocje wprowadzające nas w stan głębokiej motywacji.
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Teoria w literaturze fachowej wyróżnia dwa następujące rodzaje motywacji:
Motywacja wewnętrzna
Motywacja zewnętrzna
Warto podkreślić, że większość badaczy uważa, że używanie określeń „wewnętrzna” i „zewnętrzna” nie jest zbyt odpowiednie. Niezależnie od rodzaju motywacji oraz bodźców, jakie spotyka konkretny podmiot, stan ten zawsze jest wewnętrzny. Nazwy te zostały przyjęte na podstawie praktyk z dziedziny zarządzania. Na potrzeby tego tekstu będziemy jednak wykorzystywać to rozróżnienie.
Motywacja wewnętrzna – zwana jest inaczej samoistną lub autonomiczną. Człowiek, który motywowany jest wewnętrznie przyjemność, a dokładniej rzecz ujmując satysfakcję czerpie z samego działania. Rozumie on, że dana czynność jest jego powinnością i to sama czynność dzięki temu, że jest angażująca, ciekawa oraz wymaga kreatywności, pobudza go do kontynuowania.
– zwana jest inaczej samoistną lub autonomiczną. Człowiek, który motywowany jest wewnętrznie przyjemność, a dokładniej rzecz ujmując satysfakcję czerpie z samego działania. Rozumie on, że dana czynność jest jego powinnością i to sama czynność dzięki temu, że jest angażująca, ciekawa oraz wymaga kreatywności, pobudza go do kontynuowania. Motywacja zewnętrzna – większości osób jest znacznie lepiej znana. Człowiek motywowany w ten sposób skupia się na wynagrodzeniu, które otrzyma po wykonaniu określonych czynności. Wszyscy dobrze znamy ten model m.in. z pracy etatowej. Taką osobą do pracy motywują pieniądze, terminy, nadzór pracodawcy lub status, który może osiągnąć.
Wpływ motywacji zewnętrznej na wewnętrzną
Wiele badań wskazuje na to, że pieniądze, czyli nagroda zewnętrzna może znacznie osłabić działanie motywacji wewnętrznej. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ większość z nas zdecydowanie wolałaby, aby te dwa rodzaje motywacji mogły iść ze sobą w parze. Okazuje się jednak, że motywacja wewnętrzna przejawia się najmocniej w sytuacji, gdy praca sama w sobie jest JEDYNĄ nagrodą za wykonaną pracę.
Skąd taka zależność? Prawdopodobną przyczyną są nasze podświadome skojarzenia. Wynagrodzenie kojarzy nam się bezpośrednio z kupowaniem. Pracownik może odbierać taką sytuację jako pewnego rodzaju ubezwłasnowolnienie. Dlaczego?
Posiadasz strony generujące ruch? – wiemy jak go zmonetyzować Sprawdzam ofertę dożywotnie profity
najlepsze warunki instrukcja krok po kroku
wsparcie i pomoc od nas
Ponieważ to pieniądze decydują o tym, w jaki sposób spędza swój czas, a nie on sam. Oczywiście jest to wyłącznie teoria. Dodatkowo różne osoby, odbierają bodźce w zupełnie odmienny sposób. Może warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób Ty odbierasz wynagrodzenie. Czy motywacja zewnętrzna wpływa negatywnie, na Twoją motywację wewnętrzną?
Nad tym zagadnieniem od lat toczą się debaty. Najczęściej spotykane stanowisko, głosi, że wpływ pieniędzy na motywację wewnętrzną jest niejednoznaczny. Wpływa na to, że sama nagroda może pełnić różne funkcje. Wyróżniamy:
funkcję informacyjna
funkcję kontrolującą/sterującą
Autorzy badań każde oddziaływanie finansowe nazywają nagrodą. Z wielu badań wynika, że sama wielkość tego wynagrodzenia nie jest, aż tak istotne, jak sam fakt jego występowania.
Funkcja informacyjna
Jest to informacja zwrotna dla osoby, dotyczy jej umiejętności oraz wyników pracy. Wynagrodzenie jest prostą informacją. Otrzymujesz zapłatę, więc działasz skutecznie. W przypadku braku obiecanego wynagrodzenia komunikat jest przeciwny. Nie otrzymałeś swojej nagrody, ponieważ nie działasz w sposób właściwy.
Funkcja kontrolująca (sterująca)
Nagroda w tym wypadku jest formą kontrolowania zachowania pracownika. Pracodawca wpływa na zachowanie pracownika poprzez zaoferowanie mu wynagrodzenia. W tym wypadku motywacja wewnętrzna może zostać osłabiona. Osoba działająca pod wpływem motywacji wewnętrznej może odczuć presję. Nagroda jest tutaj formą nacisku, która ma wywrzeć na pracowniku zachowanie zgodne z obowiązującymi normami.
Wpis powiązany: Gestykulacja rąk podczas rozmowy
Czy wyłącznie pieniądze wpływają na pogorszenie motywacji wewnętrznej?
Najłatwiej jest zrównać motywację zewnętrzną z wynagrodzeniem. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Istnieją również inne czynniki, które mogą wywoływać motywację zewnętrzną, tym samym obniżając motywację wewnętrzną.
Do takich czynników, należy nadzór. Odczuwanie presji, która jest wynikiem tego, że ktoś czuwa nad naszą pracą, wpływa na znaczne pogorszenie motywacji wewnętrznej. Co więcej, bardzo podobny efekt może wywołać nieprzekraczalny termin. Będzie on wywoływał ciągłą presję na pracowniku, co nie pozwoli mu wykorzystać motywacji wewnętrznej, ponieważ będzie czuł się przytłoczony przez zewnętrzne czynniki motywujące.
Odkryj najbardziej dochodową metodę monetyzacji ruchu Chcę poznać szczegóły wykorzystaj potencjał swoich portali
zbuduj źródło stale płynących prowizji
Wynika z tego, że relacja pracy, szczególnie tej etatowej do motywacji wewnętrznej może być bardzo niekorzystna. Być może jest to jedną z przyczyn, dla których tak ciężko jest nam znaleźć w sobie dodatkową motywację do działania. Po prostu ciągła presja zewnętrzna znacznie osłabia nasze zdolności do odczuwania motywacji wewnętrznej.
Rodzaje i teorie motywacji do działania
W literaturze fachowej można znaleźć również inne rodzaje motywacji do działania:
1. Podporządkowanie
2. Identyfikacja celu
3. Zaangażowanie
Ta teoria motywacji skupia się na postawie pracownika. Rodzaje motywacji możesz wykorzystać. Jeżeli sam jesteś pracownikiem, możesz zastanowić się nad tym, jaki rodzaj motywacji występuje u Ciebie, a jeżeli jesteś pracodawcą, możesz na tej podstawie ocenić pracowników.
Przeczytaj wpis powiązany: Jak wykorzystać Bucket List?
Pierwszy etap jest najbardziej zbliżony do wcześniej omawianej motywacji zewnętrznej. Pracownik, który znajduje się na tym etapie, wykonuje obowiązki w sposób bierny. Jego jedyną motywacją do działania jest nadzór organów wyższych oraz wynagrodzenie. Zazwyczaj pracownicy zmotywowani w ten sposób nie angażują się w swoją pracę, wydają się ślepo wykonywać swoje obowiązki.
Drugi etap, czyli identyfikacja celu następuje, gdy w pracowniku pojawia się motywacja wewnętrzna.
Zlokalizowanie celu przez pracownika pozwala mu wznieść swoją pracę na wyższy poziom. Zaczyna on dążyć do osiągnięcia założeń. Faza ta często jest osiągana dopiero po otrzymaniu odpowiedniego wsparcia ze strony pracodawcy.
Zaangażowanie to moment, w którym pracownik osiąga wysoki poziom motywacji wewnętrznej. Podczas tego stanu każde powierzone zadanie traktuje jako swoją osobistą misję. Odczuwa satysfakcję z wykonywania konkretnej czynności.
Dwa rodzaje motywacji: dodatnia i ujemna
Możemy wyróżnić jeszcze motywację dodatnią oraz ujemną. Jest to dość intuicyjny sposób na zlokalizowanie prawdziwych pobudek naszego działania.
Motywacja dodatnia – odczuwamy ją w sytuacji, gdy osoba poprzez wykonanie konkretnych czynności zaspokaja swoje potrzeby lub dąży do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.
Motywacja ujemna – pojawia się w sytuacji, gdy działamy, aby uniknąć negatywnych konsekwencji, które mogą nas spotkać. Jeżeli poprzez działanie możemy uniknąć porażki i jej nieprzyjemnych następstw, to strach oraz obawy będą działać na nas motywująco.
Aspekt jakościowy oraz ilościowy
Aspekty, które mają wpływ na całokształt naszej motywacji. Wyróżniamy aspekty:
jakościowe
ilościowe
Aspekt jakościowy odnosi się do tego, co jest naszym celem. Im „mocniejszy” cel, czyli im większe ma dla nas znaczenie, tym lepsza będzie motywacja do działania. Jakościowy aspekt zależy od wyznawanych przez jednostkę wartości. Jeżeli cel jest spójny z jej wartościami, to jakość motywacji będzie znacznie wyższa.
Większość osób jest w stanie z takim wielkim zaangażowaniem podchodzić do pracy, aby zapewnić rodzinie godne życie, ponieważ rodzina jest jedną z najczęściej wskazywanych wartości.
Aspekt ilościowy odnosi się do tego, jak wysoko cel znajduje się w osobistej hierarchii każdego człowieka. Nikt z nas nie ma jednego celu, zawsze mamy ich kilka, kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt. Im wyżej w hierarchii ustawimy dany cel, tym większa motywacja do działania.
Przeczytaj wpis powiązany: Ograniczające przekonania
Pomniejsze cele nie wymagają od nas tak dużego zaplecza motywacji, dlatego przeznaczamy na nie znacznie mniej naszej energii mentalnej. Z kolei ważne dla nas cele, te, które chcemy jak najszybciej i najsprawniej zrealizować pochłaniają większość naszej energii. Wynika z tego, że aspekt ilościowy jest w pewien sposób ograniczony, ponieważ mamy jakąś łączną wartość energii, w rozumieniu motywacji, którą możemy rozdysponowywać na poszczególne cele.
Motywacja zewnętrzna
Motywacja zewnętrzna jest rozumiana jako to, co się robi dla lub na rzecz ludzi, aby ich motywować. Obejmuje to takie nagrody, jak podwyżki płac, pochwały lub awanse oraz kary, działania dyscyplinarne, wstrzymanie premii lub naganę.O jakości wykonywanej pracy decydują trzy dalsze grupy potrzeb (Józef Penc, Role i umiejętności menedżerskie: sekrety sukcesu i kariery., Difin, Warszawa 2005, str. 244):
potrzeby związane z samookreśleniem, samospełnieniem, wyznaczaniem własnej tożsamości, co można osiągnąć właśnie poprzez pracę, zwłaszcza wysoką jej jakość,
potrzeby związane z utrzymywaniem kontroli nad własną sytuacją, poprzez dążenie do samodzielności, niezależności finansowej, a także w formie zabezpieczenia się przed ewentualnymi zdarzeniami mogącymi stanowić źródło zagrożeń dla stabilności sytuacji,
potrzeby związane z ochroną i urozmaiceniem poczucia własnej wartości, realizowane i na drodze uczestnictwa jednostki w organizacji, której cele są uznawane za ważne, poprzez podejmowanie odpowiedzialności (potrzeba znaczenia).
Cechą charakterystyczną motywacji zewnętrznej jest to, że jest sterowalna, dlatego powinna zdobywać coraz większe szczeble. W przeciwnym razie należy wprowadzić zmiany w podejmowanych działaniach, dotyczących motywacji zewnętrznej pracowników, w taki sposób aby zwiększyć osiągane wyniki motywacji. ponadto motywację zewnętrzną można podzielić na:
regulacje zewnętrzne- nagrody i kary
introjekcja – internalizację
identyfikacja
Motywacja zewnętrzna cechuje się tym, iż przystępowanie do działań jest spowodowane presją zewnętrzną. Charakterystycznym elementem motywacji zewnętrznej jest szeroka grupa nagród i kar, a tym samym z oficjalnym i dokładnym oznajmianiem jednostek o wymogach ich uzyskania. Pracownicy będąc uświadomionymi o zasadach, przystępują do zadań, by zdobyć nagrodę oraz uznanie pracodawcy, a także ominąć karę. Jedynie pragnienie zyskania nagrody będzie podporządkowane pod podejmowanie działania pracownika. (Snopko J. 2014, s. 313) Najważniejszym krokiem w podejmowaniu systemu nagród i kar jest właściwie poznanie uporządkowanie potrzeb oraz ambicje i cele pracowników. W zależności od jednostki nagrody na jednych będą pozytywnie oddziaływały, a na innych nie. Dlatego tak ważne jest przeanalizowanie zachowań pracowników. Przyznawane nagrody mogą mieć postać pieniężną bądź prestiżową. (A. K Koźmiński 2008 s. 188) Rodzaj nagrody jaką zapewnia pracodawca, za osiągnięcie przez pracownika danego celu jest bardzo znacząca. Pracownik zanim podejmie działanie dążące do jej zdobycia analizuje opłacalność poświęconego wysiłku i czasu. Dlatego nagroda, która jest bardzo efektowna, zachęca pracownika do realizacji konkretnych działań. Pracownik może odczuwać emocje negatywne’ bądź pozytywne, będące motywatorem bądź demotywatorem do podjęcia działań.(E. Michalski 2013 s. 257)
Wady stosowania kar i nagród:
Nierównoprawne relacje
Zdyscyplinowane pracowników
Wykluczenie rozsądnego podejmowania zadań
Zrażanie pracowników do pracy
Wpływają na wykonywanie tylko tych zadań, które przynoszą korzyść
Wpływają na postrzeganie podejmowania działań z osobistej inicjatywy jako negatywne i mało sensowne
Motywacja zewnętrzna określana jest za mniej wartościowy rodzaj motywacji, a mimo to bierze czynny udział w życiu i pracy każdego człowieka. Motywacja zewnętrzna jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne pozytywne, bądź negatywne. Jest to działanie, by zdobyć korzyści zewnętrzne lub stronić straty czy żalu. Ten rodzaj motywacji często uważany jest za gorszy, ale ważne jest, iż te działania są także dla pracowników nagradzające. Motywacja zewnętrzna jest uwarunkowana przez czynniki genetyczne, wychowanie, autorytety, doświadczenia osobiste, które mogą wpłynąć na dominację jednostki. Występuje również pesymistyczny styl atrybucyjny. Jednostka przypisuje niepowodzenia własnym cechom wewnętrznym, natomiast uważa, że powodzenie, osiągnięcie jest uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi. Motywacja zewnętrzna wpływa na człowieka pobudzając jego pragnienie angażowania się zadania, aby zdobyć sukces, poprzez własne zachowania. (Darczyńska N. 2012, s. 60,62)
Cechy motywacji zewnętrznej:
pochodzi z zewnątrz (otrzymuje się ją od innych)
potrzebuje kontroli
ulega wpływom
łatwiej się nią kieruje
łatwo można zniechęcić
spodziewa się zachęt
krótkoterminowa
Premia jest częścią pensji, dzięki której pracodawca mobilizuje pracowników do wykonywania działań, będących częścią planu firmy, a także uaktywnia ich do wydobywania z nich najlepszych cech m.in.: zaangażowanie, operatywność, pomysłowość, twórczość. (Kopertyńska W. 2008, s. 114) Premia jest bardzo silnym elementem motywującym pracowników do prawidłowej, wydajnej pracy. Zakres przyznawania premii, będącą cząstką płacy, obejmuje następujące elementy: (Kawka T. 2006, s. 133)
Rezultat wykonanej pracy
Krótkoterminowy plan
Jakość wykonanego zadania
Przewidywanie zachowań
Uwzględnianie sumienności i uczciwości
Dostrzeżenie twórczości i rzetelności
Motywacja zewnętrzna wpływając na pracowników oddziałuje poprzez wywoływanie dwóch skrajnych emocji, odczuć. Mają one za zadanie pobudzić pracownika do realizacji zamierzonych zadań i celów. Odbywa się to przez stosowanie motywacji pozytywnej, której działania są powiązane z motywowaniem pracowników poprzez nagradzanie ich: nagrody, premie itd. Wywołując tym samym w nich pozytywne emocje i pozytywne bodźce motywujące do pracy. Przeciwieństwem jest motywacja negatywna, która ma na celu wywołanie u pracowników strachu, lęku, przez niezrealizowaniem celów pracodawcy. Pracownicy w ten sposób boją się kary, straty stanowiska, obniżenia pensji, otrzymania upomnienia (M. Mazur 2013, s. 159).
Bibliografia
Autor: Edyta Mizera
Motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna? Czym się różnią? Czy ma to znaczenie? – exp-pro
We współczesnym świecie motywacja odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Każda firma czy osoba fizyczna walczy o to, aby się rozwijać oraz dobrze prosperować na rynku pracy. Do osiągnięcia zamierzonych celów potrzebna jest skuteczna i trafna forma motywacji do działania. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje motywacji pracowników istnieją i które z nich najlepiej wybrać.
Motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna? Czym się różnią? Czy ma to znaczenie?
Prawdopodobnie każdy człowiek na świecie chociaż raz zadał sobie pytanie ,,po co ja to robię?’’ Niektóre zadania, które narzuca na nas życie, są po prostu czystą formalnością, ale zdarzają się i takie, które przysparzają wielu problemów. Praca, dom, szkoła, studia to tylko niektóre obowiązki, które mogą prowadzić do uczucia przygnębienia, a wtedy należy znaleźć coś, co zmotywuje nas do dalszego działania, czyli motywację! Motywacja to bardzo szerokie pojęcie, na którym właśnie dziś skupiać się będzie artykuł. Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna – czym się od siebie różnią?
Motywacja a motyw
Motywacja i motyw to pojęcia, które są ze sobą powiązane, ale różnią się znaczeniem, a przy tym dopełniają się wzajemnie. Te dwa terminy są bardzo istotne i pozwalają zrozumieć, dlaczego ludzie działają w dany sposób, podejmują się konkretnych działań. Motyw to najprościej wyjaśniając bodziec, skłaniający do konkretnego działania. Motywem może być również zamiar, mniej lub bardziej świadomy, dokonania lub zaniechania jakiegoś czynu. Motywy zostały podzielone na dwie kategorie przez duńskiego psychologa K.B. Madsena, a mianowicie na motywy pierwotne i motywy wtórne. Motywy pierwotne to takie, które są z nami od urodzenia i są biologiczne – zaspokojenie głodu czy pragnienia, a motywy wtórne to te, które nabywamy w ciągu życia – chęć przynależności, osiągania wysokich wyników, bycie kimś ważnym w społeczeństwie. Motywacja natomiast to proces psychologiczny, odnoszący się do danego działania – chęć do nauki, pracy. Samo słowo motywacja pochodzi od łacińskiego słowa movere i oznacza wprawianie w ruch – jest to po prostu ogół pojedynczych motywów.
Czym jest motywacja?
Motywacja to proces, który warunkuje dążenie do określonych celów oraz system, na który składają się podstawowe potrzeby i wartości, determinujące kierunek działań. Można powiedzieć, że słowo motywacja to jakoby motyw + akcja, czyli wychodzimy z założenia, że aby podjąć jakieś działanie, musimy posiadać już wcześniej wspomniany cel.
Kształtowanie motywacji u człowieka jest bardzo skomplikowane i należy zwrócić na to szczególną uwagę. Przykładowo, jeśli zadania, które zostały nam zlecone przez szefa są zbyt łatwe, zaraz powodują nudę, a te trudniejsze sprawiają, że czujemy zniechęcenie i brak wiary w siebie. W związku z tym firmy powinny być świadome, czym jest motywacja, na jakie rodzaje się dzieli, a sposoby motywacji pracowników dobrze jest mieć w małym palcu, aby móc łatwo osiągać zamierzone cele.
Motywacja zewnętrzna – czym jest?
O motywacji zewnętrznej mówi się wtedy, gdy np. osiąganie wysokich wyników, wykonywanie zleconych zadań podlega kontroli z zewnątrz. Chęć uzyskania korzyści, która pochodzi z zewnątrz, od innych ludzi, to właśnie podłoże zachowań motywowanych zewnętrznie. Źródłem motywacji zewnętrznej są inni ludzie, którzy nas otaczają, z którymi pracujemy, żyjemy. Taką osobą może być Twój partner, który zachęca Cię do działania lub ktoś, kto jest inspiracją. Ważnym czynnikiem w tym rodzaju motywacji są emocje i mogą one również być jej formą – ,,nie mogę zawieść mojego szefa’’, widać tutaj, że wpływa to zarówno na odczucia innych ludzi, jak i nas samych.
Motywację zewnętrzną można również zauważyć, kiedy inne osoby mają z nami jedynie pośredni związek, a przykładem tutaj będzie sytuacja zeznania podatkowego. Coroczne zeznanie podatkowe ma swój termin i należy go przestrzegać, w przeciwnym razie wiążą się z tym konsekwencje od ludzi, których tak naprawdę nie znamy, a jednak ktoś obcy może motywować nas do pilnowania deadlinu. Motywacja zewnętrzna ma związek z zewnętrznymi okolicznościami, które wpływają na nasze zachowanie i skłaniają do podjęcia lub zaniechania jakichś działań. Wyżej wspomniane zewnętrzne okoliczności to na przykład: nagrody pieniężne i rzeczowe, awanse, premie czy pochwały, które otrzymujemy za wykonanie jakiegoś zadania. Motywacja zewnętrzna pokazuje, że pracownik angażuje się w stu procentach w dany projekt, aby potem uzyskać obiecaną pochwałę czy premię. Jednak, jeśli pracownik miałby zaangażować się w działania z własnej woli, dla przyjemności – bardzo możliwe, że efekty nie byłyby tak spektakularne, jak w momencie, gdy wie on, iż zostanie nagrodzony. Motywacja zewnętrzna związana jest jak widać z system nagradzania, ale również z systemem kar. Dlaczego? Można to bardzo łatwo wyjaśnić. Czasami dochodzi bowiem do sytuacji, że pracownik robi coś tylko po to, aby nie doświadczyć przykrej konsekwencji, czyli również czyni to świadomie pod przymusem zewnętrznym.
W motywacji zewnętrznej można dostrzec dwie funkcję – kontrolną i informującą. Funkcja informująca polega na tym, że gratyfikacja pracownika to efekt dobrze wykonanej pracy, docenienie go. Natomiast funkcja kontrolna związana jest z potencjalną karą – “jeśli nie wykonasz tego zadania w terminie”, to… , “jeżeli nie osiągniesz wysokiego wyniku w tym miesiącu to…” Funkcja kontrolna może w pewnym stopniu motywować, jednak nie na dłuższą metę. Po czasie staje się ona dla pracownika przyczyną demotywacji, a nawet zastraszaniem.
Motywacja wewnętrzna – czym się cechuje?
Henryk Gasiul, w swojej książce ,,Teorie emocji i motywacji’’, pojęcie motywacji wewnętrznej wyjaśnia – O motywacji wewnętrznej mówimy wtedy, gdy ludzie sami mogą odczuwać motywację w poszukiwaniu i wykonywaniu pracy zaspokajającej ich potrzeby lub przynajmniej pozwalającej mieć nadzieję, że ich cele zostaną osiągnięte. Motywacja wewnętrzna to pojawiające się bodźce, które sprawiają, że ludzie zachowują się w określony sposób lub poruszają się w określonym kierunku. Tymi bodźcami mogą być odpowiedzialność, interesująca, stawiająca wyzwania praca, możliwość wykorzystania i rozwoju umiejętności czy też swoboda działania.
Już po tym wyjaśnieniu można zauważyć, że motywacja wewnętrzna to bardzo silny i pożądany rodzaj motywacji, który stymuluje aktywność jednostki. Wewnętrzna motywacja to wykonywanie zadań zarówno w życiu, jak i w pracy w oparciu o własne zainteresowania oraz potrzebę doskonalenia swoich umiejętności. Dzięki motywacji wewnętrznej pracownik odczuwał będzie zadowolenie i przyjemność z wykonywanych zadań, obecne będzie również pozytywne uczucie rozwoju, które związane jest z rozwijaniem zainteresowań. Motywacja wewnętrzna, w przeciwieństwie do motywacji zewnętrznej, nie opiera się na systemie nagród rzeczowych. Tutaj gratyfikacją jest na przykład spełnienie zawodowe, radość z osiągnięć, dojście do wyznaczonego celu. Motywacja wewnętrzna sprawia, że pracownik w ogóle nie odczuwa wysiłku podczas wykonywanych zadań i pracę wykonuje chętnie. Warto wspomnieć, że czynności, które są wykonywane i umotywowane wewnętrznie powodują tak zwane flow (poczucie przepływu). Dzięki niemu, pracę i zlecone zadania wykonuje się o wiele łatwiej i swobodniej.
Kiedy stosować motywację wewnętrzną a kiedy zewnętrzną?
Wyżej zostały wyjaśnione pojęcia motywacji wewnętrznej oraz zewnętrznej, jednak nasuwa się pytanie, jak wybrać odpowiednią formę motywacji – kiedy stosować motywację wewnętrzną, a kiedy zewnętrzną? Każda z tych motywacji ma swoje plusy i minusy, i należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby, szczególnie jeśli chodzi o motywowanie w pracy.
Wyznaczanie deadlinów i konieczność stałego się ich trzymania, dla jednego pracownika będzie ułatwieniem i sprawi, że pracownik działanie ukończy, ponieważ wie, że w ten dzień ma wyznaczony termin. Dla drugiego pracownika zasady nałożone na niego z góry, w tym deadliny, będą utrapieniem i czymś demotywującym. Dla niektórych pracowników wykonywana czynność nie liczy się aż tak, jak jej konsekwencje. Takiego pracownika motywują pieniądze, terminy i nadzór, i jest to motywacja zewnętrzna. Innemu pracownikowi wystarczy świadomość, że osiągnął cel i ukończył zadanie, więc potrzebują motywacji wewnętrznej. Pracownik umotywowany wewnętrznie czerpie satysfakcję z samego działania, które jest dla niego interesujące.
Sugerując się powyższymi przykładami, uważamy, że sposoby motywowania pracowników w firmie w związku z różnorodnością osób w niej pracujących, powinny być oparte na dwóch formach motywacji – należy gratyfikować pracowników premią czy nagrodami rzeczowymi, ale również warto szanować zdanie pracowników, konsultować z nimi zadania, dać możliwość podjęcia decyzji. Zastosowanie jedynie motywacji zewnętrznej i narzucanie sztywno ustalonych reguł sprawi, że motywacja wewnętrzna zaniknie, a negatywne poczucie kontroli doprowadzi do demotywacji.
Motywacja pracowników
Zagłębiając się w rodzaje i formy motywacji, warto dowiedzieć się, jak motywować pracowników do pracy. W ostatnich latach w wielu firmach znaczenie motywacji pracowników diametralnie wzrosło. Współczesny rynek pracy jest bardzo rozwinięty, dlatego warto wyróżniać się wśród innych przedsiębiorstw m. in. sposobem motywacji pracowników. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów motywacji pracowników w firmie:
키워드에 대한 정보 motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
다음은 Bing에서 motywacja wewnętrzna i zewnętrzna 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
- motywacja
- motywacja wewnętrzna
- motywacja zewnętrzna
- działanie
- pasja
- talenty
- motyw
- akcja
- radość
- starość
- samotność
- zaangażowanie
- dobre praktyki
- terapia
- terapia zjęciowa
- pamięć
- odwaga
Motywacja #wewnętrzna #i #zewnętrzna
YouTube에서 motywacja wewnętrzna i zewnętrzna 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna | motywacja wewnętrzna i zewnętrzna, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.