당신은 주제를 찾고 있습니까 “odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum – Vlog #8: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Nurse Plug 이(가) 작성한 기사에는 조회수 648회 및 좋아요 36개 개의 좋아요가 있습니다.
odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Vlog #8: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki – odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
⭐️ PATRONITE ⭐️: https://patronite.pl/NursePlug
Nowy filmik w każdy wtorek (vlog) i piątek o 15:00 ❤️
Cześć, w dzisiejszym filmiku opowiem Wam o tym, czym jest Prawo Wykonywania Zawodu (PWZ) i podzielę się z Wami najnowszymi wydarzeniami z mojego życia.
SOCIAL MEDIA:
Facebook: https://tinyurl.com/NursePlugxFB
Instagram: https://tinyurl.com/NursePlugIG
Dysk google: https://tinyurl.com/NursePlugDrive
odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Uwaga, ważna informacja dla pielęgniarek i położnych z …
1 pkt 1-3, albo porozumienia – w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu, oraz z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania …
Source: www.doipip.wroc.pl
Date Published: 6/1/2022
View: 5771
ułatwienia dla pielęgniarek powracających do wykonywania …
W związku z epemią wirusa SARSCoV2 zamierzam podjąć wykonywanie zawodu. Czy muszę wcześniej odbyć przeszkolenie? Aktualizacja: 15.04.2020 17: …
Source: www.rp.pl
Date Published: 5/18/2021
View: 1601
Przerwa w wykonywaniu zawodu
Przerwa w wykonywaniu zawodu · Pliki do pobrania · Podjęcie zatrudnienia w zawodzie pielęgniarki lub położnej w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epemicznego, …
Source: oipip.opole.pl
Date Published: 5/11/2022
View: 8449
Zmiany przepisów prawnych dla pielęgniarek i położnych w …
Pielęgniarki i położne będą mogły w okresie pierwszych 2 tygodni wykonywania zawodu pod nadzorem i we współpracy z inną pielęgniarką lub położną wykonującą …
Source: nipip.pl
Date Published: 1/3/2022
View: 1174
Prezes NRPiP: są pielęgniarki, które chcą pomóc i wrócić do …
Mają formalne prawo wykonywania zawodu, ale wcześniej konieczne jest przeszkolenie, z tym, że takie przeszkolenie w normalnych warunkach trwa …
Source: www.rynekzdrowia.pl
Date Published: 2/10/2021
View: 2556
Na forum Portalu: Agniesia – Witam koleżanki. Jestem, a …
… prawo wykonywania zawodu pracując jako pielęgniarka. W obecnej chwili przygotowuje się do odbycia stażu odnawiając prawo do zawodu.
Source: www.pielegniarki.info.pl
Date Published: 10/14/2022
View: 1812
Przerwa w wykonywaniu zawodu | Sprawy zawodowe
Dane osobowe są zbierane w celu stwierdzenia lub przyznania prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej oraz dokonania wpisu do okręgowego …
Source: www.oipip.bydgoszcz.pl
Date Published: 12/24/2021
View: 3052
Przerwa w wykonywaniu zawodu
5 formy wykonywania zawodu przez lekarzy i pielęgniarki, ust. … posiadane zaświadczenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej,.
Source: woipip.pl
Date Published: 4/15/2022
View: 6507
주제와 관련된 이미지 odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Vlog #8: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum
- Author: Nurse Plug
- Views: 조회수 648회
- Likes: 좋아요 36개
- Date Published: 2021. 9. 10.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2qLnddB7NwI
Uwaga, ważna informacja dla pielęgniarek i położnych z przerwą w wykonywaniu zawodu – DOLNOŚLĄSKA OKRĘGOW IZBY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH WE WROCŁAWIU
W artykule 26 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej ( Dz.U.2020.562 t.j. ) dodano ust. 5 (dodany przez art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 27 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2401) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 grudnia 2020 r) o brzmieniu:
„W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, o której mowa w ust. 1, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem, że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej”.
Poniżej przedstawiamy art. 26 w pełnym brzmieniu:
Art. 26. [Obowiązkowe przeszkolenie po okresie niewykonywania zawodu]
1. Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki lub położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, zwanej dalej „opiekunem”. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu, w którym odbywa się przeszkolenie.
2. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych określi miejsce, czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej, o których mowa w ust. 1.
2a. Okres przeszkolenia określonego zgodnie z ust. 2 wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
2b. Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej rozpoczyna się z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy lub stosunku, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1-3, albo porozumienia – w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu, oraz z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania praktyki zawodowej.
3. Przeszkolenie może odbyć się również na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnia albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę lub położną, o których mowa w ust. 1, z zachowaniem warunków określonych w ust. 1.
4. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych określi, w drodze uchwały, ramowy program przeszkolenia, sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia, mając na uwadze konieczność odnowienia wiedzy i umiejętności praktycznych przez pielęgniarki i położne powracające do wykonywania zawodu oraz czas, w którym pielęgniarka i położna nie wykonywały zawodu.
5. 5 W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, o której mowa w ust. 1, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.
Koronawirus: ułatwienia dla pielęgniarek powracających do wykonywania zawodu
Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do jego wykonywania.
Reklama
W sytuacji zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej pielęgniarka i położna, które nie wykonywały zawodu są – wyjątkowo – uprawnione do rozpoczęcia wykonywania zawodu w podmiocie leczniczym, po zawiadomieniu o tym fakcie okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
Przez pierwsze dwa tygodnie pielęgniarka lub położna wykonują zawód we współpracy z inną pielęgniarką lub położną, pracującą w tym samym podmiocie, po czym mogą wykonywać zawód samodzielnie. Okres wykonywania zawodu na tych zasadach wlicza się do okresu obowiązkowego przeszkolenia.
Stan prawny na 6 kwietnia 2020 roku
Reklama
Anna Piotrowska – Musioł, radca prawny w Kancelarii Sowisło & Topolewski. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu
Tel.: sekretariat, dział szkoleń: 883 394 045
Tel.: dział rejestru, księgowość: 784 954 491 ul. Budowlanych 44 A
45-123 Opole
Strona główna – Aktualności – Ogłoszenia – Protest pracowników ochrony zdrowia Wykonywanie zawodu – Obowiązek aktualizacji danych – Prawo wykonywania zawodu – Przerwa w wykonywaniu zawodu – Weryfikacja prawa wykonywania zawodu – Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny — Wnioski — Uproszczone prawo wykonywania zawodu — Przyznanie prawa wykonywania zawodu obywatelom państw spoza UE — Stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów pomostowych dla obywateli Ukrainy — Uznawanie kwalifikacji OIPiP w Opolu – Struktura organizacyjna – Prawo — Przepisy prawne — Opinie prawne — Stanowiska Ministra Zdrowia – Komisje problemowe — Komisja ds. refundacji kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego — Komisja socjalna — Komisja ds. jakości i rozwoju zawodowego pielęgniarek i położnych — Komisja ds. praktyk zawodowych — Komisja ds. nadzoru nad organizatorami kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych — Komisja redakcyjna biuletynu — Komisja ds. pielęgniarek i położnych emerytek i rencistek — Komisja ds. współpracy z konsultantami wojewódzkimi – Zespoły problemowe — Zespół ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej domowej — Zespół ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej stacjonarnej — Zespół ds. podstawowej opieki zdrowotnej — Zespół ds. pielęgniarstwa psychiatrycznego — Zespół ds. pielęgniarstwa pediatrycznego — Zespół ds. położnych — Zespół ds. medycyny szkolnej — Zespół ds. promocji zawodu pielęgniarki i położnej — Zespół ds. opieki paliatywnej – Normy zatrudnienia – Konsultanci – Pełnomocnicy – VIII Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Pielęgniarek i Położnych w Opolu Regulaminy – Fundusz Szkoleniowo-Konferencyjno-Integracyjny – Fundusz wsparcia finansowego – Refundacja kosztów kształcenia i doskonalenia zawodowego – Udzielanie zapomóg – Vouchery szkoleniowe – Nagrody jubileuszowe Składki – Składki członkowskie – Opłaty Szkolenia – Plan Szkoleń 2022 – Dla organizatorów – SMK Praktyki – Założenie Profilu Zaufanego – Założenie konta i złożenie wniosku w systemie RPWDL – Komunikaty – Kontakt IBUK Kontakt – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych – Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych – Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – Okręgowy Sąd Pielęgniarek i Położnych – Okręgowa Komisja Rewizyjna
Zmiany przepisów prawnych dla pielęgniarek i położnych w czasie epidemii COVID-19.
Zmiany przepisów prawnych dla pielęgniarek i położnych w czasie epidemii COVID-19.
W ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 567) zawarto następujące zmiany:
Art. 3. W ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1222) wprowadza iż pielęgniarka będzie mogła kwalifikować dawców do oddania krwi lub jej składników;
Art. 8. W ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374) wprowadza się następujące zmiany: pielęgniarki, położne bez względu na wykształcenie będą mogły pełnić dyżur medyczny w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę.”
Art. 10. W ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 576, 577, 1490 i 1590) po art. 26a dodaje się art. 26b który wprowadza skrócenie czasu odbycia przeszkolenia po przerwie dłuższej niż 5 w okresie ostatnich 6 lat. Pielęgniarki i położne będą mogły w okresie pierwszych 2 tygodni wykonywania zawodu pod nadzorem i we współpracy z inną pielęgniarką lub położną wykonującą zawód w tym samym podmiocie leczniczym odbyć przeszkolenie i rozpocząć pracę w tym podmiocie.
Art. 15. W ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U poz. 374) wprowadza się następujące zmiany: podniesiono zasiłek chorobowy z 80% na 100% podstawy wymiaru zasiłku obliczonej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dotyczy osób wykonujących zawód medyczny w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.”;
11. Teleporady mogą być również udzielane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Przepisy ust. 4–9 stosuje się odpowiednio.
(dop. czyli także przez pielęgniarki i położne wykonujące zawód w różnych formach zatrudnienia )
Zmiany dotyczące usprawnienia pracy samorządów zawodowych w czasie epidemii COVID-19.
Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniemCOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568)
Dodano art. 14h
Art.14h. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, kolegialne organy samorządów zawodowych, a także ich organy wykonawcze oraz inne organy wewnętrzne mogą podejmować uchwały przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na od-ległość lub w trybie obiegowym.
2. Uchwała podjęta w trybie, o którym mowa w ust. 1, jest ważna, gdy wszyscy członkowie danego organu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały i terminie oddania głosu oraz w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa członków tego organu.
3.W przypadku gdy ustawa szczególna wymaga podjęcia uchwały w głosowaniu tajnym, organy, o których mowa w ust. 1, mogą w trybie, o którym mowa w ust. 1, znieść wymóg tajności głosowania w określonej sprawie”.
Prezes NRPiP: są pielęgniarki, które chcą pomóc i wrócić do pracy w czasach epidemii koronawirusa
Jak zaznacza prezes NRPiP Zofia Małas, po wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych, umożliwiających szybszy powrót do zawodu w czasach pandemii koronawirusa, pojawiają się zapytania od pielęgniarek, które ponownie chcą podjąć pracę.
W ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej poszerzono możliwość wykonywania zawodu. Pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, może rozpocząć wykonywanie zawodu w podmiocie leczniczym, po zawiadomieniu o tym właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
– Pielęgniarka lub położna w czasie pierwszych 2 tygodni wykonywania zawodu realizuje obowiązki zawodowe we współpracy z inną pielęgniarką lub położną pracującą w tym samym podmiocie leczniczym – wyjaśnia Zofia Małas.
Po zmianach w prawie także pielęgniarki i położne, które nie mają wyższego wykształcenia będą mogły pełnić dyżur medyczny. Po wyrażeniu zgody na piśmie mogą być zobowiązane do pracy w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Mogą zostać zobowiązane do pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, ale za każdą godzinę gotowości przysługuje im wynagrodzenie w wysokości 50% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.
Jak dodaje Zofia Małas nie jest jednak możliwe szybkie podjęcie pracy w zawodzie przez te pielęgniarki, które nie pracowały przez bardzo długi okres czasu.
– Zgłaszają się do izb panie, które miały nawet 20 lat przerwy w pracy i więcej, lub po otrzymaniu dyplomu w ogóle nie wykonywały pracy. Mają formalne prawo wykonywania zawodu, ale wcześniej konieczne jest przeszkolenie, z tym, że takie przeszkolenie w normalnych warunkach trwa minimum pół roku, bo musi być prowadzone na oddziałach – zaznacza prezes NRPiP.
Tłumaczy: – Można rozważać skrócenie takiego szkolenia, ale nie do 2 tygodni, bo to za krótki okres, by przypomnieć wiedzę po bardzo długiej przerwie. Jeśli jednak takie osoby deklarują chęć podjęcia pracy już, to nieoceniona mogłaby się okazać ich pomoc pielęgniarkom w czynnościach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Samorząd pielęgniarski proponował również, by dla łagodzenia braków kadrowych sięgnąć po pielęgniarki z sanatoriów. – Oczywiście inny jest charakter pracy pielęgniarki w sanatorium czy szkolnej niż pracującej na oddziale szpitalnym, gdzie potrzebne są szczególne kwalifikacje. Panie jednak mogą być bardzo przydatne tam, gdzie potrzebna jest ocena stanu zdrowia i opieka nad pacjentem, np. w izolatorium. Niektóre izby pomagają wojewodzie skompletować kadrę do izolatoriów – mówi prezes NRPiP.
Chęć do pracy zgłaszają też studentki pielęgniarstwa, które nie mają dyplomu. Prezes NRPiP przekonuje, że studentki ostatniego roku pielęgniarstwa już dużo umieją, bo wkrótce mają przystąpić do ostatnich egzaminów dyplomowych. Nie mają co prawda prawa wykonywania zawodu, ale mogą wykonywać proste czynności pielęgnacyjno-opiekuńcze. Mogą zatem pojawić się w szpitalu w ramach wolontariatu, jeśli szpital będzie chciał ich zatrudnić.
NIPiP poparła apel prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów prof. Macieja Krawczyka dotyczący wykorzystania wiedzy i umiejętności fizjoterapeutów, którzy obecnie są “na postojowym”. – Uważamy, że fizjoterapeuci mogliby nam bardzo pomoc, pracując pod nadzorem pielęgniarki. Tu też jest rezerwa kadrowa do wykorzystania – zaznacza Zofia Małas.
Na forum Portalu: Agniesia – Witam koleżanki. Jestem, a raczej obecnie byłam położną. Poradźcie lub powiedzcie co o tym myślicie. Czy jest szansa aby…..ale od początku. – Portal Pielęgniarek i Położny
Witam koleżanki. Jestem, a raczej obecnie byłam położną. Poradźcie lub powiedzcie co o tym myślicie. Czy jest szansa aby …..ale od początku. Pracowałam w przyzakładowej przychodni od 98 roku na stanowisku pielęgniarki (dawniej położne często były zatrudnione jako pielęgniarki) ponieważ nie istniały przeszkody prawne. Pracowałam tak do roku 2003. Zakład upadł. Ja w tym czasie miałam przerwe (kolejne dziecko). W kwietniu tego roku chciałm podjąć pracę w szpitalu ale o dziwo szpital nie honoruje mojego stażu, twierdząc że utraciłam prawo wykonywania zawodu pracując jako pielęgniarka. W obecnej chwili przygotowuje się do odbycia stażu odnawiając prawo do zawodu. Czuję jednak niesmak tym, że zostałam zatrudniona zgodnie z prawem, a w szkole medycznej zawsze powtarzano nam, że położna zawsze będzie mogła pracować jako pielęgniarka ponieważ program nauki zawiera wszystkie elementy pielęgniarstwa …itd, itp. Obecnie jestem bezsilna i nie mogę pogodzić się z myślą pracy 4 miesiące za darmo, a o styuacji finansowej nie chce wspominać. Czy któraś z Was miała podobną sytuację ? Przeglądnęłam wszystkie ustawy, niestety żadnej z nich nie mogę nawet zazębić do mojej sytuacji. Dodam , że w roku 2003 wymieniono mi bez problemu prawo na nowe. Czy jeżeli posiadam nie anulowane prawo czy winnam domagać się przyjęcia do pracy jako pełnowartościowa położna ? Czy szpital ma prawo ingerować w moje świadectwo pracy interpretując moje prawo do zawodu ? W krakowskiej izbie nie potrafią mi pomóc. Co Wy na to ?
Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
W poniedziałek popołudniu przedstawię analizę sytuacji, w której Pani się znalazła. Jej opracowanie wymaga czasu, a jutro mam 24 godzinny dyżur na OIOM. Pierwszy komentarz tak na gorąco. Izba Pani nie może pomóc czy nie chce?
Pozdrawiam
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Przerwa w wykonywaniu zawodu
Przerwa w wykonywaniu zawodu
Niewykonywanie zawodu przez okres dłuższy niż 5 lat
Pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, ma obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki lub położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, zwanej dalej “opiekunem”. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu,
w którym odbywa się przeszkolenie.
Miejsce i czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej określa okręgowa rada pielęgniarek i położnych.
Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej rozpoczyna się z dniem:
– rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub stosunku służbowego
– porozumienia – w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu,
– z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania praktyki zawodowej.
W przypadku ukończenia studiów pielęgniarskich, położniczych i niepodjęcia wykonywania zawodu, okres przerwy w wykonywaniu zawodu zaczyna biec od momentu wydania dyplomu licencjata lub magistra pielęgniarstwa, położnictwa.
Przerwę w wykonywaniu zawodu niweluje ukończenie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo.
Pielęgniarka lub położna, które zamierza zaprzestać wykonywania zawodu przez czas określony, zgłasza to niezwłocznie właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych, z podaniem przewidywanego okresu niewykonywania zawodu.
**********
Czas trwania przeszkolenia
Przeszkolenie nie może trwać krócej niż trzy miesiące i dłużej niż sześć miesięcy.
Czas trwania przeszkolenia ustala okręgowa rada pielęgniarek i położnych lub jej prezydium, indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, po ocenie złożonych dokumentów pod względem formalnoprawnym, w zależności od długości okresu niewykonywania zawodu i wynosi on:
3 miesiące, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi od 5 do 10 lat,
4 miesiące, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi powyżej 10 do 15 lat,
5 miesięcy, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi powyżej 15 do 20 lat,
6 miesięcy, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi powyżej 20 lat.
Powrót do zawodu w okresie ogłoszenia stanu pandemii
Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 562,567,945,1493,2401), w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, pielęgniarka lub położna, która nie wykonuje zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierza podjąć jego wykonywanie, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ww. ustawy, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.
Przerwa w wykonywaniu zawodu
Formy wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej
Zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. 2011, nr 174, poz. 1039 z późn. zm.)
1. Pielęgniarka i położna mogą wykonywać zawód:
1) w ramach umowy o pracę;
2) w ramach stosunku służbowego;
3) na podstawie umowy cywilnoprawnej;
4) w ramach wolontariatu;
5) w ramach praktyk zawodowych wymienionych w art. 5 formy wykonywania zawodu przez lekarzy i pielęgniarki, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
2. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód w formach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3,
są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia nawiązania stosunku służbowego lub zawarcia umowy, poinformować o tym fakcie okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu, wskazując:
1) numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu albo ograniczonego prawa wykonywania zawodu;
2) datę zatrudnienia i stanowisko, a w przypadku umów na czas określony – datę zakończenia umowy;
3) miejsce wykonywania zawodu.
3. Pielęgniarka i położna wykonujące zawód w formach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, są obowiązane poinformować okręgową radę pielęgniarek i położnych, właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu, o rozwiązaniu albo wygaśnięciu umowy, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy.
Przeszkolenie przed powrotem do wykonywania zawodu
Zgodnie z art. 26 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. 2011, nr 174, poz. 1039 z późn. zm.)
1. Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat
w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić
o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki lub położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, zwanej dalej „opiekunem”. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu, w którym odbywa się przeszkolenie.
2. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych określi miejsce, czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej, o których mowa w ust. 1.
2a. Okres przeszkolenia określonego zgodnie z ust. 2 wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
2b. Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej rozpoczyna się z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy lub stosunku, o których mowa w art. 19 formy wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej ust. 1 pkt 1–3, albo porozumienia –
w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu, oraz z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania praktyki zawodowej.
3. Przeszkolenie może odbyć się również na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnia albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę lub położną, o których mowa w ust. 1,
z zachowaniem warunków określonych w ust. 1.
4. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych określi, w drodze uchwały, ramowy program przeszkolenia, sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia, mając na uwadze konieczność odnowienia wiedzy i umiejętności praktycznych przez pielęgniarki i położne powracające do wykonywania zawodu oraz czas, w którym pielęgniarka i położna nie wykonywały zawodu.
5. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, o której mowa w ust. 1, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa
w ust. 1, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.
W nawiązaniu do pkt 5 pielęgniarka i położna, która w czasie epidemii zamierza wrócić do wykonywania zawodu może zostać zwolniona z odbycia przeszkolenia pod warunkiem, że przez pierwsze trzy miesiące wykonywania zawodu udziela ona świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki/położnej.
Jednocześnie wszelkie sprawy związane z przyjęciem danej osoby do pracy przejmuje
w takim przypadku potencjalny pracodawca, który wyraził zgodę na jej zatrudnienie. Natomiast WOIPiP w tym zakresie nie wydaje żadnej dokumentacji czyli nie kieruje na przeszkolenie.
Zgodnie z powyższym, osoba chcąca powrócić do wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej po przerwie powinna zweryfikować aktualność posiadanego zaświadczenia prawa wykonywania zawodu i w tym celu należy przygotować wskazane poniżej dokumenty
i porozumieć się z Okręgową Izbą PiP na terenie, której zamierza wykonywać zawód:
– posiadane zaświadczenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej,
– świadectwo pracy z ostatniego miejsca zatrudnienia w charakterze pielęgniarki lub położnej,
– dyplom ukończenia szkoły medycznej,
– dowód osobisty
키워드에 대한 정보 odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum
다음은 Bing에서 odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Vlog #8: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki
- pielęgniarstwo
- pielęgniarskie
- pielęgniarka
- studia pielęgniarskie
- praca pielęgniarka
- prawo wykonywania zawodu
Vlog ##8: #Prawo #wykonywania #zawodu #pielęgniarki
YouTube에서 odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Vlog #8: Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki | odnowienie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.