Okulary Korekcyjne Dla Pracownika Kierowcy | Okulary Dla Kierowców 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy – Okulary dla kierowców“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Magdalena Moczulska TrendyOkulary 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,170회 및 좋아요 75개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Okulary dla kierowców – okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#okulary #okularydlakierowcow
—————————–
Bądź ze mną na bieżąco:
Więcej na blogu: http://trendyokulary-blog.pl​​​​​​​
Mój sklep internetowy: www.trendyokulary.pl
Mój sklep stacjonarny znajdziecie w Tychach: https://optykgreen.pl/​​​​​​​
Facebook: https://www.facebook.com/trendyokulary/
Instagram: https://www.instagram.com/trendyokulary​

okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Okulary korygujące dla handlowca i kierowcy

Czy na jego podstawie powinniśmy uwzględnić wnioski pracowników? Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom korzystającym w pracy z monitorów …

+ 여기에 표시

Source: www.vademecumkadrowego.pl

Date Published: 11/5/2021

View: 345

Dofinansowanie kosztu zakupu okularów pracownika

PROBLEM. Nasz zakład pracy będzie dofinansowywał kupno okularów korekcyjnych pracownikom zarówno umysłowym, jak i fizycznym.

+ 여기에 더 보기

Source: ozzpt.org.pl

Date Published: 3/11/2022

View: 7045

Obowiązek zapewnienia okularów na stanowisku kierowcy

Czy jest podstawa prawna, która mówi, że pracodawca ma sfinansować okulary korekcyjne dla pracownika na stanowisku robotniczym?

+ 더 읽기

Source: www.portalbhp.pl

Date Published: 5/3/2022

View: 8663

okulary dla pracownika – Tematy w eGospodarka.pl

Okulary dla kierowcy. 20:13 13.09.2020 PORADA. Zleceniobiorca, kierowca w firmie transportowej. Zalecenie od lekarza – okulary korekcyjne do kierowania …

+ 여기에 표시

Source: www.egospodarka.pl

Date Published: 9/4/2021

View: 6441

Refundacja okularów przez pracodawcę – ePorady24.pl

W zaświadczeniu od lekarza jest napisane, że pracownik ma prowadzić w okularach … do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy samochodu.

+ 더 읽기

Source: www.eporady24.pl

Date Published: 5/12/2022

View: 6904

Okulary dla kierowcy jako środek ochrony indywidualnej

Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed skutkami zagrożeń występujących na jego stanowisku pracy. Ustalenie rodzajów środków ochrony …

+ 여기를 클릭

Source: www.kodekspracy.pl

Date Published: 8/4/2021

View: 4660

Czy pracodawca musi dofinansować kierowcy okulary?

Okulary są dla kierowcy z wadą wzroku niezbędne, … pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok tylko wtedy, …

+ 여기에 더 보기

Source: www.transport-expert.pl

Date Published: 4/3/2021

View: 2505

Zwrot za okulary korygujące wzrok dla pracownika

W związku z tym musi zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista. W jakiej kwocie przysługuje zwrot za okulary?

+ 여기를 클릭

Source: poradnikpracownika.pl

Date Published: 5/13/2021

View: 2040

주제와 관련된 이미지 okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Okulary dla kierowców. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Okulary dla kierowców
Okulary dla kierowców

주제에 대한 기사 평가 okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy

  • Author: Magdalena Moczulska TrendyOkulary
  • Views: 조회수 4,170회
  • Likes: 좋아요 75개
  • Date Published: 2021. 4. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=4USYs6V7ZRE

Czy kierowcy należy się dofinansowanie do okularów?

kierowcy, kasjera, robotnika, operatora wózka widłowego, spawacza itp.) pracodawca nie ma obowiązku pokrywania kosztów związanych z zakupem okularów. Żaden szczegółowy przepis nie nakłada takiego obowiązku, bowiem okulary korygujące wzrok nie są środkiem ochrony indywidualnej w rozumieniu art.

Ile pracodawca zwraca za okulary 2022?

Pracodawca zapewnił pracownikowi okulary. Zgodnie z zakładowym regulaminem pracodawca zapewnia zwrot kosztów badania w 100%, szkieł w 100% i oprawki do wysokości 150 zł. Pracodawca zwraca pracownikowi koszt zakupu okularów co 2 lata.

Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu kosztów za okulary?

O wymianie okularów zawsze decyduje lekarz okulista podczas badań lekarskich z zakresu medycyny pracy. Jeżeli stwierdzi on w orzeczeniu lekarskim, że pracownikowi w związku z pracą pogorszył się wzrok, pracodawca musi zwrócić pracownikowi pieniądze za wymianę szkieł.

Ile jest zwrotu za okulary w pracy?

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym pracodawca ma prawo do wdrożenia regulacji w tej kwestii i ustalenia kwoty takiej refundacji.

Kiedy pracodawca płaci za okulary?

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy – komu przysługuje? Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, każdy pracownik, który jednorazowo spędza przed komputerem minimum 4 godziny, ma prawo do ubiegania się o dofinansowanie zakupu okularów przez pracodawcę.

Czy można odliczyć okulary od podatku 2022?

Czy okulary dla przedsiębiorcy można wrzucić w koszty? Wydatek poniesiony na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie zalicza się niestety do tych, którymi możesz obciążyć koszty podatkowe uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie działalności.

Czy pracodawca może odmówić dofinansowania do okularów?

Zasadniczo więc pracodawca nie ma prawa odmówić, jednak należy pamiętać, że kwoty dofinansowania ustalane przez zakłady często są zbyt niskie, by starczyły na kupienie odpowiednich pomocy.

Komu przysługuje zwrot kosztów za okulary?

O dofinansowanie zakupu okularów z NFZ mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające receptę od okulisty oraz realizujące zakup okularów w zakładzie optycznym posiadającym podpisaną umowę z NFZ.

Co jest potrzebne do refundacji okularów?

Aby uzyskać refundację okularów i zwrot kosztów ich przygotowania, konieczne jest dostarczenie pracodawcy zaświadczenia od lekarza wskazującego na konieczność stosowania okularów korekcyjnych do pracy. Niezbędna będzie tu też faktura potwierdzająca zakup okularów oraz wniosek o dofinansowanie poniesionych kosztów.

Jak uzyskac dofinansowanie na okulary od pracodawcy?

Przede wszystkim: musi wykonywać pracę przed komputerem; czas pracy wykonywanej przed komputerem musi wynosić co najmniej 4 godziny w ciągu całego dnia pracy; konieczność noszenia okularów musi zostać udokumentowana oświadczeniem lekarskim.

Czy można odmówić refundacji za okulary korekcyjne gdy pracownik nie będzie już wykonywał pracy?

Jak wynika z powyższego, pracodawca jest obowiązany do zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok, w celu stosowania ich podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. To oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi wspomnianych okularów na czas, w którym pracownik nie wykonuje pracy.

Komu przysługuje zwrot kosztów za okulary?

O dofinansowanie zakupu okularów z NFZ mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające receptę od okulisty oraz realizujące zakup okularów w zakładzie optycznym posiadającym podpisaną umowę z NFZ.

Jak uzyskać refundację na okulary?

Dopłata do okularów z NFZ – jak dostać zwrot za okulary? Idź do okulisty NFZ – pierwszym warunkiem jest skierowanie się do okulisty, pracującego na NFZ. Jeśli uzna on, że Twoja wada wzroku wymaga noszenia szkieł, to otrzymasz receptę na okulary, dzięki której będziesz mógł zdobyć refundację.

Ile wynosi dopłata do okularów z NFZ?

refundacja wynosi 100zł na dwa szkła. Również w przypadku przepisanych szkieł pryzmatycznych refundacja wynosi 100zł na parę szkieł. W przypadku osób pełnoletnich refundacja jest możliwa co dwa lata i wynosi 35zł na dwa szkła, natomiast jeśli wada przekracza 6,00 dpt.

Okulary korygujące dla handlowca i kierowcy – www.VademecumKadrowego.pl

Zatrudnianie pracowników mobilnych – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017

Zatrudniamy kierowcę. Dostarczył on nam fakturę za okulary korekcyjne zalecone przez lekarza przy badaniach okresowych i złożył wniosek o ich refundację. O to samo zawnioskował nasz przedstawiciel handlowy, który w pracy (w terenie) korzysta z laptopa. W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że pracodawca refunduje koszty okularów do pracy przy komputerze. Czy na jego podstawie powinniśmy uwzględnić wnioski pracowników?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom korzystającym w pracy z monitorów ekranowych okulary korygujące wzrok (co na ogół następuje poprzez refundację zakupu tych okularów), jeżeli konieczność ich stosowania wynika z zalecenia lekarza medycyny pracy wydanego w związku z przeprowadzaniem badań profilaktycznych. Taki obowiązek wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. nr 148, poz. 973).

Do skorzystania z refundacji wymagane jest, aby użytkowanie w czasie pracy monitora ekranowego trwało co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Stosowanie powołanego rozporządzenia jest jednak wyłączone w odniesieniu do m.in.:

kabin kierowców oraz kabin sterowniczych maszyn i pojazdów,

systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy.

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy nie ma więc prawa do refundacji okularów korekcyjnych na zasadach wynikających z przywołanego rozporządzenia. Natomiast w przypadku przedstawiciela handlowego korzystającego w swojej pracy z laptopa, to możliwość refundacji okularów na podstawie § 8 rozporządzenia zależy od tego, czy laptop ten należy do stałego wyposażenia stabilnego (nieprzenośnego) stanowiska pracy. Jeżeli jest on użytkowany w zdecydowanej większości w trakcie pracy wykonywanej w terenie, przytoczone regulacje rozporządzenia nie znajdą zastosowania.

Dofinansowanie kosztu zakupu okularów pracownika

Czy dofinansowanie kosztów zakupu okularów pracownika, który nie pracuje przed monitorem podlega oskładkowaniu?

PROBLEM

Nasz zakład pracy będzie dofinansowywał kupno okularów korekcyjnych pracownikom zarówno umysłowym, jak i fizycznym. Pracownikowi lekarz wpisał w orzeczeniu po badaniach okresowych konieczność używania okularów w pracy. Przy czym na jego stanowisku nie używa się monitora przez minimum połowę czasu pracy. Czy mimo to dofinansowanie będzie zwolnione ze składek?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Zgodnie z par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych – wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Warunkiem jest jednak, aby pracownik wykonywał pracę przy komputerze powyżej czterech godzin dziennie.

Tylko dla porządku dodam, że innym szczegółowym przepisem regulującym pracę w okularach korekcyjnych jest rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z 19 maja 2017 r. w sprawie licencji i świadectw kwalifikacji personelu służb ruchu lotniczego (t.j. Dz.U. z 2020, poz. 1124), które w par. 54 ust. 2 stanowi, że członek personelu lotniczego (np. pilot), który otrzymał zalecenie stosowania okularów podczas wykonywania czynności zawodowych, ma obowiązek posiadania zapasowych okularów korekcyjnych. Dodaję „dla porządku”, ponieważ w takim przypadku pracodawca nie musi finansować ich zakupu.

We wszystkich innych przypadkach (np. kierowcy, kasjera, robotnika, operatora wózka widłowego, spawacza itp.) pracodawca nie ma obowiązku pokrywania kosztów związanych z zakupem okularów. Żaden szczegółowy przepis nie nakłada takiego obowiązku, bowiem okulary korygujące wzrok nie są środkiem ochrony indywidualnej w rozumieniu art. 2376 k.p., a pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownika, że jeżeli ma on jakąś wadę wzroku, to zapewni sobie okulary we własnym zakresie – tak aby móc należycie wykonywać swoje obowiązki.

Oczywiście pracodawca – nawet mimo braku ustawowego obowiązku – zawsze może wesprzeć pracownika w przedmiocie zakupu okularów i w ramach wewnątrzzakładowych regulacji ustalić zasady refundacji kosztów poniesionych na ich zakup nawet dla pracowników niezatrudnionych przy obsłudze komputera. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wypłacona kwota nie będzie podlegała zwolnieniom z opodatkowania i oskładkowania składkami ZUS, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeszcze inaczej należy traktować sytuację, w której na danym stanowisku pracy wymagane jest stosowanie okularów ochronnych (gogli, przyłbic itp.), których celem jest zabezpieczenie pracownika, np. przed odpryskami, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi itp. Wówczas pracodawca powinien zapewnić takie osłony, jakie będą umożliwiały stosowanie przez pracowników ich własnych okularów (pod spodem), a jeśli to niemożliwe – zapewnić takie ochrony, które dodatkowo będą zapewniały korekcję wzroku dostosowaną do wady konkretnego pracownika. Zgodnie z art. 2376 par. 1 k.p. takie środki również powinny być zapewnione nieodpłatnie; nie podlegają opodatkowania ani oskładkowaniu.

Reasumując: jeśli pracodawca refundowałby koszty poniesione na zakup okularów korygujących wzrok na innych zasadach niż przewidziane w przepisach bhp, powinien potraktować to jako wynagrodzenie w naturze, a tym samym oskładkować i opodatkować poniesione koszty.

Autor: Maciej Ambroziewicz

Artykuł pochodzi z: Dziennika Gazety Prawnej

Podstawa prawna:

Dofinansowanie kosztu zakupu okularów pracownika

Czy dofinansowanie kosztów zakupu okularów pracownika, który nie pracuje przed monitorem podlega oskładkowaniu?

PROBLEM

Nasz zakład pracy będzie dofinansowywał kupno okularów korekcyjnych pracownikom zarówno umysłowym, jak i fizycznym. Pracownikowi lekarz wpisał w orzeczeniu po badaniach okresowych konieczność używania okularów w pracy. Przy czym na jego stanowisku nie używa się monitora przez minimum połowę czasu pracy. Czy mimo to dofinansowanie będzie zwolnione ze składek?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Zgodnie z par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych – wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Warunkiem jest jednak, aby pracownik wykonywał pracę przy komputerze powyżej czterech godzin dziennie.

Tylko dla porządku dodam, że innym szczegółowym przepisem regulującym pracę w okularach korekcyjnych jest rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z 19 maja 2017 r. w sprawie licencji i świadectw kwalifikacji personelu służb ruchu lotniczego (t.j. Dz.U. z 2020, poz. 1124), które w par. 54 ust. 2 stanowi, że członek personelu lotniczego (np. pilot), który otrzymał zalecenie stosowania okularów podczas wykonywania czynności zawodowych, ma obowiązek posiadania zapasowych okularów korekcyjnych. Dodaję „dla porządku”, ponieważ w takim przypadku pracodawca nie musi finansować ich zakupu.

We wszystkich innych przypadkach (np. kierowcy, kasjera, robotnika, operatora wózka widłowego, spawacza itp.) pracodawca nie ma obowiązku pokrywania kosztów związanych z zakupem okularów. Żaden szczegółowy przepis nie nakłada takiego obowiązku, bowiem okulary korygujące wzrok nie są środkiem ochrony indywidualnej w rozumieniu art. 2376 k.p., a pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownika, że jeżeli ma on jakąś wadę wzroku, to zapewni sobie okulary we własnym zakresie – tak aby móc należycie wykonywać swoje obowiązki.

Oczywiście pracodawca – nawet mimo braku ustawowego obowiązku – zawsze może wesprzeć pracownika w przedmiocie zakupu okularów i w ramach wewnątrzzakładowych regulacji ustalić zasady refundacji kosztów poniesionych na ich zakup nawet dla pracowników niezatrudnionych przy obsłudze komputera. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wypłacona kwota nie będzie podlegała zwolnieniom z opodatkowania i oskładkowania składkami ZUS, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeszcze inaczej należy traktować sytuację, w której na danym stanowisku pracy wymagane jest stosowanie okularów ochronnych (gogli, przyłbic itp.), których celem jest zabezpieczenie pracownika, np. przed odpryskami, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi itp. Wówczas pracodawca powinien zapewnić takie osłony, jakie będą umożliwiały stosowanie przez pracowników ich własnych okularów (pod spodem), a jeśli to niemożliwe – zapewnić takie ochrony, które dodatkowo będą zapewniały korekcję wzroku dostosowaną do wady konkretnego pracownika. Zgodnie z art. 2376 par. 1 k.p. takie środki również powinny być zapewnione nieodpłatnie; nie podlegają opodatkowania ani oskładkowaniu.

Reasumując: jeśli pracodawca refundowałby koszty poniesione na zakup okularów korygujących wzrok na innych zasadach niż przewidziane w przepisach bhp, powinien potraktować to jako wynagrodzenie w naturze, a tym samym oskładkować i opodatkować poniesione koszty.

Autor: Maciej Ambroziewicz

Artykuł pochodzi z: Dziennika Gazety Prawnej

Podstawa prawna:

Optyk Nowakowie Okulista Radom umowa NFZ

Zwrot za okulary dla pracownika 2022

pracujesz przy komputerze 4h dziennie ? przysługuje Ci dofinansowanie.

Każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swojemu pracownikowi okulary, kiedy ten przynajmniej połowę obowiązków wykonuje przed monitorem ekranowym. Jednak tylko wtedy, gdy podczas profilaktycznych badań specjalista stwierdził, że konieczne jest to, żeby pracownik nosił okulary do komputera. Oto kilka istotnych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, aby otrzymać pieniądze za zakup okularów.

Refundacja okularów pracowniczych – podstawy prawne

Mówi o tym art. 237(6) Kodeksu pracy: „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”, a także rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku, które precyzuje, że: „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza , jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”.

Dopłata do okularów przez pracodawcę – warunki

Zaświadczenie lekarskie

Pierwszym warunkiem, który musisz spełnić, jest otrzymanie zaświadczenia od lekarza o potrzebie noszenia okularów. Wydawane jest ono przez okulistę, ale jedynie podczas okresowych badań. Oznacza to, że według ustawy pracodawca nie jest zobowiązany do tego, żeby zrefundować okulary, gdy pracownik uda się na prywatną wizytę i wtedy otrzyma takie zaświadczenie. Warto zwrócić uwagę także na to, że gdy wzrok pracownika drastycznie się pogarsza, a okresowe badania są dość odległe, to można ubiegać się o dodatkowe badanie okresowe.

Faktura

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę polega na tym, że musisz sam lub sama zakupić okulary – soczewki okularowe i oprawki, a następnie zabrać za nie fakturę. Dopiero później możesz starać się o otrzymanie zwrotu pieniędzy za okulary. Alternatywą jest rachunek, który potwierdzi Twój zakup. Najważniejsze jest to, aby na dokumencie znalazły się dane osobowe – imię oraz nazwisko osoby, która chce otrzymać zwrot za okulary.

Dofinansowanie do okularów w pracy – na jaki zwrot możesz liczyć w 2022?

Popularną opcją jest pełne refundowanie okularów przez pracodawcę. Jednak ze względu na to, że konkretna kwota czy nawet procent nie zostały zapisane w przepisach, to wiele będzie zależało po prostu od zasad, panujących w danej firmie. Warto zatem zapytać pracowników z dłuższym stażem o tym, jak wygląda refundacja okularów, przeczytać w regulaminie firmy czy zwrócić się bezpośrednio do przełożonego z pytaniem. Wtedy będziesz miał jasną sytuację. Może się okazać, że dofinansowanie nie będzie pełne, a jedynie do jakiejś maksymalnej kwoty. W takiej sytuacji masz dwie opcje – wnioskować o wyjątkowy zwrot całych kosztów lub też od razu przygotować się na to, że pozostało część kwoty, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Zazwyczaj można spotkać się z sytuacją, kiedy pracodawcy sprawdzają, ile aktualnie kosztują bardzo podstawowe okulary i właśnie takie modele całkowicie refundują. Dowiedz się też, czy w przepisach wewnętrznych firmy została zawarta informacja o tym, jak często można starać się o dofinansowanie. Często stosuje się zasadę mówiącą, że dopłata do okularów możliwa jest co 2-3 lata.

Czy pracodawca musi zwrócić koszt zakupu okularów pracownikowi?

Prawo.pl

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Konieczność zakupu nowej pary okularów korekcyjnych nie musi wynikać jedynie z osłabienia wzroku, chyba że regulamin zakładowy stanowi odmiennie. Dokument ten powinien również regulować termin, do którego zainteresowany pracownik ma przedłożyć pracodawcy dowód ich nabycia – wyjaśnia Anna Borysewicz, ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się artykułem:

Pytanie:

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:

Pracownik biurowy na badaniach wstępnych do pracy otrzymał zalecenie lekarza medycyny pracy do pracy w okularach korekcyjnych (na skierowaniu wpisano – praca co najmniej 4 godziny przed monitorem ekranowym). Pracodawca zapewnił pracownikowi okulary. Zgodnie z zakładowym regulaminem pracodawca zapewnia zwrot kosztów badania w 100%, szkieł w 100% i oprawki do wysokości 150 zł. Pracodawca zwraca pracownikowi koszt zakupu okularów co 2 lata. Pracownik został skierowany na badania okresowe. Lekarz medycyny pracy zalecił nadal pracę w okularach korekcyjnych (nie było pogorszenia wzroku – nadal ta sama wada). Pracownik dostarczył fakturę za nowe okulary po 2 miesiącach od badania okresowego z wnioskiem o zwrot kosztów zakupu okularów. Regulaminowe 2 lata minęły po badaniu okresowym, a przed zakupem okularów.

Czy pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszt zakupu okularów pracownikowi?

Czy zakup nowych okularów musi wynikać z pogorszenia wzroku?

Czy upływa czasu między zaleceniem lekarza przy badaniach okresowych a zakupem (2 miesiące) ma znaczenie?

Co w przypadku, gdy pracownik zwróci się z wnioskiem o refundację zakupu okularów, argumentując to zniszczeniem starych okularów?

Odpowiedź:

Skoro, z opisu problemu wynika, że w regulaminie obowiązującym w firmie nie zapisano kiedy, w jakich przypadkach i według jakich zasad następuje wymiana starej pary okularów (szkieł) korekcyjnych na nowe, to zatrudniający nie musi (choć może – kierując się konkretnymi okolicznościami danej sytuacji) dokonać zwrotu podwładnemu kosztów ich zakupu.

Pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu okularów korekcyjnych (soczewek kontaktowych) przez podwładnego.

Zwrot wydatków z tytułu zakupu okularów korekcyjnych (w/w soczewek) przez pracownika jest kosztem uzyskania przychodu dla zatrudniającego. Przy czym, wydatek na okulary (w/w soczewki) nie może zostać ujęty w kosztach podatkowych u przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą, i nabywa je dla siebie.

Zwrócone etatowcowi pieniądze za zakup okularów korekcyjnych (w/w soczewek ) zaleconych przez okulistę, po okresowym badaniu profilaktycznym przeprowadzonym na podstawie skierowania wydanego przez przełożonego, nie podlegają ani oskładkowaniu, ani opodatkowaniu PIT-em. Jeżeli jednak w firmie obowiązuje limit kwotowy, cena zakupu okularów (soczewek) przekraczająca ową granicę nie korzysta ze wspomnianego zwolnienia. Przy czym, w sytuacji, w której podwładny nie zgłosi zatrudniającemu, że pogorszył mu się wzrok i bez skierowania od pracodawcy na profilaktyczne badania okresowe samodzielnie uda się do okulisty, który stwierdzi konieczność noszenia przez pracownika okularów korekcyjnych (w/w soczewek), zatrudniający naliczy wtedy od kwoty nabycia okularów PIT i składki ZUS-owskie- koszt zrefundowanych okularów będzie tu wówczas zatem przychodem po stronie etatowca. Analogiczna sytuacja wystąpi, gdy do zakupu przez etatowca nowej pary okularów korekcyjnych (w/w soczewek) dojdzie z powodu zniszczenia tej dotychczas używanej.

Zwrot za okulary

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. zatrudniający zobligowany jest dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

W świetle zaś § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r.w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – dalej r.b.h.p.na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia podwładnym zajmującym stanowisko z monitorem ekranowym okresowych badań profilaktycznych. Badanie to natomiast – co do zasady – przeprowadza się co 4 lata (wiersz 10 dział I tabeli załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy – dalej r.p.b.l.). Wspomniane badanie może być jednak przeprowadzone wcześniej, gdy etatowiec zgłosi zatrudniającemu pogorszenie wiedzenia i wystąpi do niego z prośbą o wydanie skierowania na okulistyczne badanie okresowe bądź gdy lekarz stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu jego zdrowia (§ 2 ust. 2 r.p.b.l.).

Jeżeli, z kolei, w wyniku badania okulistycznego – przeprowadzonego w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – lekarz uzna, że pracownik powinien nosić okulary podczas wykonywania zadań służbowych przy obsłudze monitora ekranowego, to – na podstawie § 8 ust. 2 r.b.h.p. – pracodawca zobligowany jest zapewnić mu wówczas okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem medyka, pod warunkiem, że podwładny ten spędza przy komputerze co najmniej połowę swojego dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 r.b.h.p.), a więc najczęściej minimum 4 godziny (przy zatrudnieniu na pełen etat). W przypadku zatem, w którym okulary (szkła) korekcyjne nie zostały zakupione przez etatowca w wyniku zalecenia specjalisty wydanego po okresowym badaniu profilaktycznym przeprowadzonym na podstawie skierowania zatrudniającego albo, gdy jego dobowy wymiar czasu pracy na stanowisku z monitorem ekranowym jest mniejszy niż połowa bądź, gdy podwładny piastuje inne stanowisko niż w/w, ale pracownik i tak profilaktycznie je nabędzie, wtedy pracodawca nie będzie musiał mu zwrócić kosztów ich zakupu, chyba że z postanowień aktu wewnątrzzakładowego (np. regulaminu zakładowego) będzie wynikać taki oblig.

Z uwagi więc na fakt, iż ani powołane rozporządzenie, ani przepisy k.p., nie precyzują zarówno sposobów zapewnienia przez zatrudniającego w/w etatowcom okularów (szkieł) korekcyjnych, jak również reguł i terminu ubiegania się przez nich o ewentualną refundację ich zakupu, jej zakresu oraz kwoty, a także częstotliwości i okoliczności wymiany tychże okularów (soczewek) na nowe, pracodawca powinien uszczegółowić owe kwestie w regulaminie.

Skoro zaś, z opisu problemu wynika, że w regulaminie obowiązującym w firmie nie zapisano kiedy, w jakich przypadkach i według jakich zasad następuje wymiana starej pary okularów (szkieł) korekcyjnych na nowe, to zatrudniający nie musi (choć może – kierując się konkretnymi okolicznościami danej sytuacji) dokonać zwrotu podwładnemu kosztów ich zakupu.

Konieczność zakupu nowej pary okularów (szkieł) korekcyjnych nie musi wynikać jedynie z osłabienia wzroku, chyba że regulamin zakładowy stanowi odmiennie. Dokument ten powinien również regulować termin, do którego zainteresowany pracownik ma przedłożyć pracodawcy dowód (faktura/rachunek) ich nabycia (zgodnie, oczywiście, z zaleceniem lekarza). Upływ określonego czasu między datą profilaktycznego okresowego badania okulistycznego a zakupem przez etatowca (nowych) okularów (szkieł) korekcyjnych, czy dniem przedłożenia przez niego szefowi faktury/rachunku za ich nabycie może mieć, w rezultacie, znaczenie dla refundacji tychże kosztów tylko wtedy, gdy tak wynika z treści regulaminu firmowego (w zakładzie pracy tak nie jest).

Natomiast w sytuacji, w której podwładny wystąpi do zatrudniającego o zwrot kosztów zakupu nowych okularów korekcyjnych, uzasadniając ten wniosek jedynie zniszczeniem tych dotychczas używanych, to pracodawca nie musi (choć może – kierując się okolicznościami danego przypadku) przystać na przedmiotową prośbę, chyba że regulamin zakładowy wprowadza taki obowiązek (np. refundacja kosztów nabycia nowej pary okularów korekcyjnych nastąpi, gdy do zniszczenia poprzedniej doszło bez winy ich użytkownika). Z opisu problemu komentowany oblig – z firmowego regulaminu obowiązującego w zakładzie pracy – jednak nie wynika. W takim przypadku zatem, jedynie od decyzji zatrudniającego będzie zależało dokonanie zwrotu zainteresowanemu pracownikowi kosztów zakupu nowej pary okularów korekcyjnych, gdy ta poprzednia uległa zniszczeniu.

Zgodnie z interpretacją indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2014 r. (IPPP3/443-1068/13-4/MKw) pracodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu okularów korekcyjnych przez etatowca. To podwładny nabywa okulary i to on więc jest ich właścicielem. Fakt zaś, że faktura za zakup okularów została wystawiona na finansującego, czyli zatrudniającego, nie znaczy, że będzie on rozporządzał towarem. Natomiast zwrot wydatków z tytułu zakupu okularów korekcyjnych przez pracownika jest kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy. Przy czym, wydatek na okulary nie może zostać ujęty w kosztach podatkowych u przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą, i nabywa je dla siebie. W świetle bowiem interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 lutego 2009 r. (ITPB1/415-790/08/AK) zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy to wydatek o charakterze osobistym, który nie ma związku z osiąganymi przychodami z działalności.

Zwrócone etatowcowi pieniądze za zakup zaleconych okularów korekcyjnych (soczewek kontaktowych) nie podlegają ani oskładkowaniu, ani opodatkowaniu PIT-em. Zgodnie mianowicie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w podstawie wymiaru składek ZUS nie uwzględnia się wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, a także ekwiwalentów tych świadczeń. Według, z kolei, art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyżej wymienione świadczenia oraz ekwiwalenty są wolne od podatku dochodowego. Jeżeli jednak w firmie obowiązuje limit kwotowy, cena zakupu okularów przekraczająca ową granicę nie korzysta ze wspomnianego zwolnienia. Przy czym, w sytuacji, w której podwładny nie zgłosi zatrudniającemu, że pogorszył mu się wzrok i bez skierowania od pracodawcy na profilaktyczne badania okresowe samodzielnie uda się do okulisty, który stwierdzi konieczność noszenia przez pracownika okularów korekcyjnych, zatrudniający naliczy wtedy od kwoty nabycia okularów PIT i składki ZUS-owskie- koszt zrefundowanych okularów będzie tu wówczas zatem przychodem po stronie etatowca. Analogiczna sytuacja wystąpi, gdy do zakupu przez etatowca nowej pary okularów korekcyjnych (w/w soczewek) dojdzie z powodu zniszczenia tej dotychczas używanej.

jak często należy się pracownikowi?

Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej. Oprócz badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych musi on zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeżeli konieczność ich stosowania będzie wynikała z zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza medycyny pracy. W związku z tym refundacja okularów jest obowiązkiem leżącym po stronie pracodawcy.

Obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok dotyczy tylko pracowników, którzy w swojej pracy wykorzystują monitor ekranowy przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, a więc minimum cztery godziny dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby w skierowaniu na badania lekarskie z medycyny pracy było zaznaczone, że pracownik pracuje przy komputerze przez 4 godziny dziennie, aby lekarz badający mógł właściwie ocenić konieczność używania okularów korekcyjnych przy obsłudze monitora ekranowego.

Refundacja okularów pracowniczych – podstawy prawne

Mówi o tym art. 237(6) Kodeksu pracy: „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”, a także rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku, które precyzuje, że: „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza , jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”.

Jak często pracownikowi przysługuje refundacja okularów?

Odpowiedź na to pytanie często sprawia problem pracodawcom, gdyż nie ma przepisu, który regulowałby te kwestie. Dlatego często w wewnątrzzakładowych regulaminach próbują oni rozwiązać ten problem, określając, że np. pracownikowi przysługuje refundacja okularów raz na dwa, trzy lub cztery lata. Najczęściej zwrot ma miejsce wtedy, gdy pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy stosowne zaświadczenie, że praca przy komputerze wymaga używania okularów, a takie badanie w przypadku osób pracujących przy monitorach ekranowych przeprowadza się co cztery lata. Oczywiście jeżeli lekarz uzna, że w przypadku danego pracownika termin kolejnego badania powinien być krótszy, to wówczas pracownik ma prawo do refundacji częściej. W niektórych jednak sytuacjach pracownik może sam poprosić pracodawcę o skierowanie na badanie okresowe w zakresie okulistyki, gdyż podejrzewa, że praca przy komputerze nadwyrężyła jego wzrok i ma problemy z prawidłowym widzeniem. Wówczas pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie, mimo że termin badania okresowego jeszcze nie minął. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik powinien pracować przy komputerze w okularach, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dokonać refundacji okularów.

Refundacja okularów – jakie kwoty zobligują pracodawcę?

Tak jak w przypadku częstotliwości refundacji nie ma przepisów, które wskazywałyby dokładny termin zwrotu za okulary kupione przez pracownika, tak też w przypadku refundacji nie ma w przepisach informacji, jaką kwotę należy zwrócić pracownikowi. Najczęściej kwestie te reguluje regulamin pracy obowiązujący w zakładzie, który wskazuje, że refundacja okularów wynosi przykładowo 200 czy 300 zł. W regulaminie też powinny znaleźć się inne zasady refundacji, np. czy pracodawca refunduje tylko szkła, czy również oprawki. Ze względów praktycznych wydaje się istotne, aby on sam określił, co i w jaki sposób zamierza refundować. Istnieje bowiem bardzo duża rozpiętość cen opraw okularowych i wydaje się, że kwota refundacji powinna pokryć zakup okularów w podstawowym standardzie. Jeżeli okaże się ona zbyt niska i uniemożliwi ona pracownikowi zakup okularów, może on wystąpić do sądu z roszczeniem przeciwko pracodawcy, np. o odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą przy monitorze ekranowym bez wymaganych okularów, które zalecił lekarz. W regulaminie także powinna znaleźć się informacja, czy w przypadku pogorszenia wzroku pracodawca refunduje tylko szkła i robociznę, czy również oprawy. Wielu pracodawców bowiem zastanawia się, czy jeżeli pracownik po roku pracy przy komputerze otrzyma od lekarza zaświadczenie, że musi pracować w okularach, to czy oznacza to konieczność ponoszenia kosztów wymiany opraw okularowych, które przecież nie muszą ulec wymianie. Brak jakichkolwiek informacji na ten temat może powodować, że pracownik nawet co roku może występować do pracodawcy o zwrot poniesionych kosztów na wymianę okularów, mimo że tak naprawdę musi wymienić tylko szkła.

Nie ma przepisów, które wskazywałyby dokładny termin zwrotu za okulary kupione przez pracownika ani jaką kwotę należy zwrócić pracownikowi. Zasady te pracodawca ustala samodzielnie.

Procedury a refundacja okularów

Jak już wcześniej wspomniano, refundacja okularów pracowniczych jest obowiązkiem w przypadku osób, które spędzają przed monitorem ekranowym co najmniej cztery godziny dziennie. Informacja o tym powinna znaleźć się na skierowaniu wystawionym przez pracodawcę, aby lekarz medycyny pracy mógł właściwie ocenić ryzyko pogorszenia wzroku w przypadku pracy na danym stanowisku. Jeżeli na zaświadczeniu lekarskim dotyczącym badań wstępnych, okresowych czy kontrolnych – po chorobie trwającej 30 dni – lekarz napisze, że pracownik musi pracować w okularach korekcyjnych, jest to podstawa do refundacji kosztów zakupu okularów czy szkieł kontaktowych przez pracownika. Następnie powinien on dostarczyć pracodawcy fakturę za zakup okularów wystawioną na swoje imię i nazwisko i na tej podstawie pracodawca powinien zwrócić mu ustaloną kwotę zwrotu.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia

Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych i wyliczaj wynagrodzenia Generuj dokumenty związane z zatrudnieniem i rozwiązaniem stosunku pracy

Generuj dokumenty związane z zatrudnieniem i rozwiązaniem stosunku pracy Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Refundacja okularów – zwolnienie od podatku

W związku z tym, że obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok pracownikom pracującym przy monitorze ekranowym minimum 4 godziny dziennie wynika z przepisów BHP, kwota zwrotu jest wolna od podatku dochodowego. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od osób fizycznych, który mówi, że „wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”.

Potwierdzenie tego faktu znajduje się także w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 maja 2011 roku (IBPBII/1/415-141/11/BJ): „kwota zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika jako jedna z form zaopatrzenia w okulary podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym wnioskodawca, jako płatnik, nie ma obowiązku obliczania, potrącania i zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z art. 31 tej ustawy”.

Należy zatem zaznaczyć, że tylko zakup okularów pracownika, który w zaświadczeniu od lekarza medycyny pracy będzie posiadał informację, że musi w nich pracować przy obsłudze monitora ekranowego, będzie podlegać zwolnieniu od podatku. Jeżeli pracownik we własnym zakresie uda się do specjalisty i otrzyma od niego receptę na okulary, a następnie przedłoży pracodawcy fakturę za ich zakup, to zwrot za okulary w tym wypadku nie będzie wolny od podatku. To samo będzie miało miejsce w przypadku, gdy okulary ulegną zniszczeniu lub zgubieniu, a pracownik wystąpi z wnioskiem do pracodawcy o ich refundację.

Tylko zakup okularów przez pracownika, który posiada stosowne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, jest wolny od podatku dochodowego.

Podobnie wygląda sytuacja w kwestii składek ZUS od zwróconej kwoty za okulary lub soczewki kontaktowe. Jeżeli wartość refundacji będzie wynikiem decyzji lekarza medycyny pracy, to zostanie ona zwolniona z oskładkowania.

Art. 21 § 2.1 pkt 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mówi o tym, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody stanowiące „wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych”.

Jednak w sytuacji, gdy pracownik sam uda się do lekarza okulisty i na podstawie wystawionej przez niego recepty wykupi okulary, to refundacja będzie podlegała obowiązkowo składkom ZUS.

System wFirma.pl umożliwia prowadzanie na listę płac dofinansowania do zakupu okularów, które nie wchodzi do podstawy wymiaru składek czy naliczania podatku. O czym więcej Dodatki i potrącenia w systemie wFirma.pl

Czy tylko praca przy monitorze ekranowym uprawnia do zwrotu za okulary?

Pracodawcy często mają problem z ustaleniem, czy należy się refundacja okularów pracownikowi, który pracuje na laptopie. Przypisy z lat dziewięćdziesiątych nie uwzględniały bowiem faktu, że pracownik może wykonywać swoją pracę, korzystając z laptopa. W związku z tym, że nie ma nowych rozporządzeń w tej sprawie, wydaje się, że należy uznać, iż pracownikom pracującym na laptopach, tabletach czy smartfonach także należy się refundacja okularów.

Stanowisko w tej sprawie zajął Główny Inspektorat Pracy 21 grudnia 2012 roku:

„W ocenie Głównego Inspektoratu Pracy również pracownicy zatrudnieni przy monitorach ekranowych komputerów przenośnych (laptopów) mogą być uznani za pracowników, którym przysługują okulary korygujące wzrok refundowane ze środków pracodawcy, jeżeli laptop jest narzędziem pracy pracownika przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy”.

Reasumując, pracodawca powinien refundować okulary lub soczewki korygujące wzrok pracownika tak często, jak zleci to lekarz medycyny pracy. Niedopuszczalne jest, co często się zdarza, regulowanie w wewnątrzzakładowych przepisach sztywnych okresów, np. co dwa lata lub co trzy lata, gdyż w odniesieniu do konkretnego pracownika przepisy te mogą nie znaleźć zastosowania. O wymianie okularów zawsze decyduje lekarz okulista podczas badań lekarskich z zakresu medycyny pracy. Jeżeli stwierdzi on w orzeczeniu lekarskim, że pracownikowi w związku z pracą pogorszył się wzrok, pracodawca musi zwrócić pracownikowi pieniądze za wymianę szkieł. Oczywiście w tej sytuacji wymiana opraw nie musi mieć miejsca i o tym fakcie należy poinformować pracownika, najlepiej w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu.

Zwrot za okulary korekcyjne dla pracownika

Autor

Emilia Lazarowicz Artykuły autora

Pracuję przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin dziennie. Czy powinnam otrzymać od pracodawcy zwrot za okulary?

Jagoda, Zamość

Pracodawca ma obowiązek do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które mają na celu zabezpieczenie zatrudnionego przed wpływem niebezpiecznych dla zdrowia czynników w miejscu pracy. W związku z tym musi zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.

W jakiej kwocie przysługuje zwrot za okulary?

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym pracodawca ma prawo do wdrożenia regulacji w tej kwestii i ustalenia kwoty takiej refundacji. Ustalony próg zwrotu nie powinien być nie niższy od kosztu robocizny i zakupu szkieł o charakterystyce zatwierdzonej przez lekarza oraz oprawek w przynajmniej podstawowym standardzie.

Jeżeli pracownikowi pogorszy się wzrok, ma on prawo do zwrócenia się do pracodawcy o zrealizowanie dodatkowych badań. Gdy potwierdzą one powstanie bądź powiększenie wady, pracownik może zakupić okulary, a pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika.

Zwrot za okulary stanowi przychód pracownika?

Wartość zwrotu kosztów za zakup wyrobów okulistycznych to dla pracownika z reguły przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, świadczenia rzeczowe, ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych. Prawo do zwolnienia z opodatkowania nie obowiązuje, jeżeli badania, w ramach których wydano zalecenia noszenia okularów, nie zostały przeprowadzone na podstawie skierowania z miejsca pracy. Również w przypadku niespełnienia choćby jednego z warunków zwrotu, powstaje obowiązek podatkowy po stronie pracownika. Przykładowo ma to miejsce w sytuacji, gdy pracownik, który dostał refundację za zakup okularów, pracuje przy monitorze ekranowym poniżej 4 godzin dziennie.

Podsumowując, zwrot za okulary korekcyjne przysługuje tylko na podstawie orzeczenie lekarza okulisty. Wysokość zwrotu nie została wskazana w przepisach, dlatego pracodawca może sam określić wysokość tej kwoty.

Tematy w eGospodarka.pl

Okulary do komputera dla pracownika a składki ZUS

13:49 04.07.2007

… okulary korygujące wzrok podczas pracy z monitorem ekranowym. Orzeczenie może też być wydane, jeśli noszone przez pracownika okulary na co dzień nie mogą być stosowane przy monitorze ekranowym i potrzebne są inne okulary … wzrok (innych niż okulary noszone przez pracownika na co dzień) pracownik może zakupić dla siebie okulary i na podstawie …

Refundacja okularów przez pracodawcę

Czy pracodawca jest zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy autobusu?

Nie ma podstawy prawnej, aby pracodawca był zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy samochodu.

Pracodawca jest zobowiązany tylko do refundacji okularów leczniczych pracownikowi zatrudnionemu przy pracy z komputerem. Stosowne przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazują, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Brak jest analogicznych przepisów odnoszących się do kierowców (czyli wskazujących, że pracodawca jest obowiązany zapewnić kierowcy okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy w charakterze kierowcy).

W sprawie ważne jest również to, że czym innym są okulary ochronne przeciwsłoneczne, a czym innym okulary korygujące wzrok. Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej, natomiast okulary korygujące wzrok to środek medyczny.

W związku z powyższym pracodawca nie ma obowiązku refundowania kosztów zakupu przez pracownika okularów korygujących wzrok.

Okulary dla kierowcy jako środek ochrony indywidualnej – www.kodekspracy.pl

Czy okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej dla osoby zatrudnionej na stanowisku kierowcy?

Okulary przeciwsłoneczne, jako element mający istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy osób kierujących samochodami w celach służbowych, mogą stanowić środek ochrony indywidualnej dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowców.

W myśl K.p. pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Realizując powyższy obowiązek, w myśl K.p., pracodawca powinien dostarczyć pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach – zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Środki te, zgodnie z dyrektywą Rady 89/686/EWG z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich… (Dz. U. UE L. nr 399, poz. 18 z późn. zm.), ze względu na stopień zagrożenia, przed którym mają chronić użytkownika, zostały podzielone na trzy kategorie. Do kategorii pierwszej, dotyczącej najmniejszego ryzyka zalicza się środki ochrony indywidualnej o konstrukcji prostej, przy czym założeniem projektanta tych środków jest, aby ich użytkownik mógł sam ocenić skuteczność ochrony przed minimalnymi zagrożeniami, których skutki, jeżeli należą do stopniowo narastających (np. coraz silniejszy blask słoneczny), mogą być łatwo zidentyfikowane przez użytkownika we właściwym czasie. Zalicza się do nich m.in. środki przeznaczone do ochrony przed światłem słonecznym (a więc m.in. okulary przeciwsłoneczne).

Środki ochrony indywidualnej, zgodnie z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich dostatecznie ograniczyć poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne, organizacyjne lub przez zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed skutkami zagrożeń występujących na jego stanowisku pracy. Ustalenie rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na poszczególnych stanowiskach jest niezbędne leży w gestii pracodawcy, który powinien ponadto określić przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z K.p.

Pracodawca, którego obowiązkiem jest również zadbanie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwości ochronne i użytkowe, zgodnie z K.p., nie może bez nich dopuścić pracownika do pracy.

Promieniowanie słoneczne może stanowić istotne zagrożenie dla osób obsługujących pojazdy mechaniczne. Chodzi o zagrożenie zarówno bezpośrednie, jak i poprzez światło odbijające się od innych samochodów, szklanych budynków, tafli wody, w lusterku wstecznym pojazdu, które utrudnia widoczność. Pracodawca, który w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego stwierdzi potrzebę stosowania takich okularów przez kierowców, powinien zapewnić je pracownikom.

Zwrot za okulary korekcyjne dla pracownika

Autor

Emilia Lazarowicz Artykuły autora

Pracuję przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin dziennie. Czy powinnam otrzymać od pracodawcy zwrot za okulary?

Jagoda, Zamość

Pracodawca ma obowiązek do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które mają na celu zabezpieczenie zatrudnionego przed wpływem niebezpiecznych dla zdrowia czynników w miejscu pracy. W związku z tym musi zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.

W jakiej kwocie przysługuje zwrot za okulary?

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym pracodawca ma prawo do wdrożenia regulacji w tej kwestii i ustalenia kwoty takiej refundacji. Ustalony próg zwrotu nie powinien być nie niższy od kosztu robocizny i zakupu szkieł o charakterystyce zatwierdzonej przez lekarza oraz oprawek w przynajmniej podstawowym standardzie.

Jeżeli pracownikowi pogorszy się wzrok, ma on prawo do zwrócenia się do pracodawcy o zrealizowanie dodatkowych badań. Gdy potwierdzą one powstanie bądź powiększenie wady, pracownik może zakupić okulary, a pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika.

Zwrot za okulary stanowi przychód pracownika?

Wartość zwrotu kosztów za zakup wyrobów okulistycznych to dla pracownika z reguły przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, świadczenia rzeczowe, ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych. Prawo do zwolnienia z opodatkowania nie obowiązuje, jeżeli badania, w ramach których wydano zalecenia noszenia okularów, nie zostały przeprowadzone na podstawie skierowania z miejsca pracy. Również w przypadku niespełnienia choćby jednego z warunków zwrotu, powstaje obowiązek podatkowy po stronie pracownika. Przykładowo ma to miejsce w sytuacji, gdy pracownik, który dostał refundację za zakup okularów, pracuje przy monitorze ekranowym poniżej 4 godzin dziennie.

Podsumowując, zwrot za okulary korekcyjne przysługuje tylko na podstawie orzeczenie lekarza okulisty. Wysokość zwrotu nie została wskazana w przepisach, dlatego pracodawca może sam określić wysokość tej kwoty.

키워드에 대한 정보 okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy

다음은 Bing에서 okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  너를 위해 가사 | 첸, 백현, 시우민 (Of Exo)-「너를 위해 For You」 [달의 연인 - 보보경심 려/月之戀人 Ost - Part.1] [Lyrics 가사:Korean/Rom] 1080P_ 최근 답변 250개
See also  역대상 4장 9-10절 | 야베스의 기도는 무슨 의미인가요?(역대상 4장 9-10절)야베스는 누구인가? 강추 영상!! 설교 꼭 보세요!! 229 개의 베스트 답변

See also  재밌는 성격 테스트 | (40분) Mbti 보다 과학적이다! 당신의 '진짜' 성격을 알려주는 심리테스트 모음 | 사피엔스 월요특강 상위 104개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Okulary dla kierowców

  • okulary
  • oprawki
  • trendy
  • oczy
  • zdrowie

Okulary #dla #kierowców


YouTube에서 okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Okulary dla kierowców | okulary korekcyjne dla pracownika kierowcy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment