당신은 주제를 찾고 있습니까 “operacja kręgosłupa piersiowego forum – Oddział Neurochirurgiczny“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 szpitalgrudziadz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 37,674회 및 좋아요 49개 개의 좋아요가 있습니다.
operacja kręgosłupa piersiowego forum 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Oddział Neurochirurgiczny – operacja kręgosłupa piersiowego forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Oddział Neurochirurgiczny Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr. Wł. Biegańskiego
operacja kręgosłupa piersiowego forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
operacja kregoslupa piersiowego – Neurochirurgia
operacja kregoslupa piersiowego. iwnax 18.08.07, 21:12 … neurochirurg /bardzo renomowany/ zalecił operację natychmiast. ale
Source: forum.gazeta.pl
Date Published: 3/20/2021
View: 2758
dyskopatia odcinka piersiowego – ForumNeurologiczne.pl
Zespół Kippla- Faila a operacja Witam, mój 15 letni syn ma od niedawna zdiagnozowany ww. zespół. Głowa… Forum: Dyskopatia kręgosłupa. Gość.
Source: www.forumneurologiczne.pl
Date Published: 12/15/2021
View: 597
Postępowanie w dyskopatii piersiowej
Jakie są objawy i metody leczenia w dyskopatii piersiowej wyjaśnia w artykule … Jednocześnie przez fakt, iż odcinek piersiowy kręgosłupa w najmniejszym …
Source: signum-bialystok.pl
Date Published: 1/7/2022
View: 5572
Usunięcie dysku piersiowego z dostępu tylno – bocznego bez …
Operacja wykonywana jest pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. W wybranych przypadkach konieczne jest dodatkowo zastosowanie stabilizacji kręgosłupa z użyciem …
Source: www.medicover.pl
Date Published: 7/9/2022
View: 3205
Czy zgodzić się na operację kręgosłupa? – E-neurolog
Zazwyczaj chorzy z bóle krzyża leczeni są metodami zachowawczymi, a jeśli dolegliwości przez kilka miesięcy nie mijają proponuje się im leczenie …
Source: e-neurolog.com
Date Published: 7/16/2021
View: 1317
Neurochirurgia – Kręgosłup piersiowy – Form Grupa Lekarska
Leczenie operacyjne. Discektomia piersiowa; Wertebroplastyka, kyfoplastyka – wzmocnienie złamanego kręgu cementem kostnym oraz leczenie naczyniaków kręgów …
Source: formgl.pl
Date Published: 1/4/2022
View: 1199
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – Fimedica
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – operacja. Jeśli objawy dyskopatii nie ustępują należy rozważyć leczenie chirurgiczne.
Source: fimedica.pl
Date Published: 11/2/2021
View: 1940
Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie …
Objawy przepukliny to przede wszystkim ból kręgosłupa piersiowego odczuwany jako ból między łopatkami, …
Source: wylecz.to
Date Published: 12/15/2021
View: 2158
Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa
Jestem 2 miesiące po operacji dyscektomi L5-S1 z usunięciem sekwestru w kanale kręgowym. … Leczenie chirurgiczne naczyniaków kręgosłupa ». 14.10.2016.
Source: www.mp.pl
Date Published: 4/3/2021
View: 6457
Mikrochirurgia (odcinek piersiowy) – Klinika Avicenna
Objawy te zwykle rozwijają się powoli. W przypadku dyskopatii w odcinku piersiowym notuje się u pacjentów, kłujący ból w dotkniętej części pleców. Zwykle jest …
Source: avicenna-klinik.com
Date Published: 9/7/2021
View: 3899
주제와 관련된 이미지 operacja kręgosłupa piersiowego forum
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Oddział Neurochirurgiczny. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 operacja kręgosłupa piersiowego forum
- Author: szpitalgrudziadz
- Views: 조회수 37,674회
- Likes: 좋아요 49개
- Date Published: 2011. 11. 14.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Qejm15Hff2o
Jak wygląda operacja kręgosłupa piersiowego?
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – operacja
Zabieg można przeprowadzić od strony tylno- bocznej lub od przodu przez klatkę piersiową. Następnie usuwana jest część żebra połączona bocznie z kręgiem. Trzon kręgu zostaje nawiercony w celu usunięcia uszkodzonego krążka międzykręgowego bądź jego fragmentu.
Czy warto robić operację kręgosłupa?
Jak dowodzą badania, około 95% schorzeń kręgosłupa nie wymaga leczenia operacyjnego gdyż mniej inwazyjne metody takie jak rehabilitacja przynoszą ulgę w bólu jaki niosą za sobą choroby.
Czy bać się operacji kręgosłupa?
Operacji kręgosłupa nie trzeba się już bać. Błyskawicznie stawiają na nogi i są bezpieczne. Często operacja kręgosłupa to jedyne wyjście, by uwolnić się od bólu. Gdy rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne nie pomagają i kręgosłup nadal boli, ratunkiem okazać się może zabieg chirurgiczny.
Jak spać z dyskopatia piersiowa?
Można też spać na plecach, ale należy pamiętać o odciążeniu kręgosłupa: wałki lub poduszki powinny być podłożone pod kolana, odcinek szyjny i lędźwiowy, żeby zachować fizjologiczną lordozę. Najmniej polecane jest spanie na brzuchu, w niektórych przypadkach może ono jednak przynieść ulgę.
Czy operuje się kręgosłup piersiowy?
Operacja endoskopowa kręgosłupa piersiowego wymaga, ze względu na lokalizację kręgów, wentylacji jednooskrzelowej jeżeli pacjent jest dobrze wydolny oddechowo. W przypadku, kiedy wydolność jest zmniejszona, stosuje się zwykłą metodę intubacji – cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym dotchawicznym.
Kiedy operacja kręgosłupa piersiowego?
Wskazaniem są najczęściej zaburzenia czucia w kończynie lub osłabienie siły mięśniowej. Operacja jest pierwszym krokiem do polepszenia stanu pacjenta. Równie ważna jest kompleksowa rehabilitacja – zarówno przed, jak i po zabiegu. Trzeba pamiętać, jest, by wszystkie działania były koordynowane przez specjalistę.
Ile trwa powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa?
Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.
Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa?
- nie robić skłonów,
- nie robić rotacji – skrętów tułowia,
- nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
- nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.
Czy operacja kręgosłupa jest niebezpieczna?
Operacyjne leczenie kręgosłupa – małoinwazyjne metody
Zabiegi są bezpieczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań – znikome. Pacjent po operacji nie wymaga długiego okresu hospitalizacji (zwykle trwa on od kilku godzin do dwóch dni) i może szybko wrócić do codziennych aktywności.
Jak spać po operacji kręgosłupa?
Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa
Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca.
Jak dlugo boli noga po operacji kręgosłupa?
Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.
Ile trwa pobyt w szpitalu po operacji kręgosłupa?
Chory wstaje na drugi dzień po operacji i może opuścić szpital w zależności od „szkoły chirurgicznej” w 3. -6. dobie.
Czy dyskopatia piersiowa boli?
Dyskopatia odcinka piersiowego – objawy:
ból między łopatkami, promieniujący do żeber (może być mylony z objawami zawału) ból w klatce piersiowej podczas kaszlu, kichania, głębokiego oddychania. napięcie mięśni wokół odcinka piersiowego kręgosłupa.
Jak wzmocnić odcinek piersiowy kręgosłupa?
Ułóż się na brzuchu, podeprzyj na dłoniach wysuniętych nieco przed siebie (im dalej w górę dłonie tym wyższy segment kręgosłupa mobilizujesz). Wznieś tułów w górę dźwigając się na rekach- wdech. Zatrzymaj ruch, pozostaw plecy rozluźnione i wykonaj głęboki wydech przez usta pogłębiając wyprost w odcinku piersiowym.
Co pomaga na ból kręgosłupa piersiowego?
W przypadku bólu piersiowego kręgosłupa warto zdecydować się na kinezyterapię, kinesiotaping, laseroterapię, kąpiele lecznicze, magnetoterapię, elektroterapię czy też krioterapię.
Jak długo utrzymuje się ból po operacji kręgosłupa?
Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.
Co pomaga na ból kręgosłupa piersiowego?
W przypadku bólu piersiowego kręgosłupa warto zdecydować się na kinezyterapię, kinesiotaping, laseroterapię, kąpiele lecznicze, magnetoterapię, elektroterapię czy też krioterapię.
Ile trwa operacja stabilizacji kręgosłupa?
Stabilizacja kręgosłupa – przebieg zabiegu
Jest on wykonywany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych kręgosłupa, zabieg jest przeprowadzany pod nieustanną kontrolą wzroku, dotyku oraz zdjęć rentgenowskich. Operacja trwa około dwóch godzin.
Czy operacja przepukliny kręgosłupa jest bezpieczna?
Operacja przepukliny kręgosłupa zaliczana jest do zabiegów o dużym bezpieczeństwie. U około 96 procent chorych kończy się pełnym sukcesem, przynosząc im ulgę w chorobie.
operacja kregoslupa piersiowego – Neurochirurgia – Forum dyskusyjne
iwnax
mam przepuklinę th12 – L1 z uciskiem na rdzeń kręgowy. mam też
zaawansowaną osteoporozę. Poza okropnym bólem pleców /od szyi do
końca łopatek/ nie mam objawów neurologicnych. pierwszy
neurochirurg /bardzo renomowany/ zalecił operację natychmiast. ale
drugi /renomowany nie mniej/ operację odradził.No więc musiałam iść
do następnego itd, opnie dalej są pół na pół. To trwa kilka lat.
Stały ból, kilka razy ból porażający i pobyt na neurologii. ręce
opadają…. Szukam osób po operacji th12 lub innego piersiowego
Odpowiedz Link Obserwuj wątek
Przepuklina kręgosłupa piersiowego
Czym jest przepuklina piersiowa?
Przepuklina odcinka piersiowego jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego i przemieszczenie jądra miażdżystego na przebiegu kręgów Th1-Th12.
Przepuklina piersiowa występuje rzadziej niż przepuklina kręgosłupa lędźwiowego czy przepuklina kręgosłupa szyjnego ze względu na małe obciążenie jakiemu jest poddawany odcinek piersiowy oraz jego niewielką ruchomość. Dyskopatia w tym odcinku najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia obejmując dolny odcinek kręgosłupa piersiowego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy
Dolegliwości bólowe odcinka piersiowego z promieniowaniem bólu wzdłuż przebiegu żeber
Ból między łopatkami
Wzmożone napięcie mięśni w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa
Zaburzenia czucia dotyku, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych
Mielopatia piersiowa
Zaburzenia funkcji zwieraczy pęchęrza i odbytu
Problemy z oddychaniem, uczucie duszności, ucisku w obrębie przepony
Neuralgia żebrowa
Objawy dyskopatii piersiowej bardzo często mylone są z zawałem mięśnia sercowego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – leczenie
Leczenie w przypadku przepukliny piersiowej przebiega podobnie jak przy leczeniu przepukliny szyjnej bądź lędźwiowej. Początkowo stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Następnie pacjent zostaje skierowany na rehabilitację obejmującą zabiegi fizykoterapeutyczne ( laser, ultradźwięki prądy Tens, prądy interferencyjne, pole magnetyczne), manualne oraz kinezyterapię czyli zajęcia ruchowe.
Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa piersiowego
Ćwiczenia mają na celu wzmacnianie oraz rozciąganie mięśni okolicy piersiowej a także usprawnienie oddychania. Terapeuta dobiera indywidualny zestaw ćwiczeń do danego przypadku dyskopatii. Ćwiczenia przy dyskopatii piersiowej są bardzo ważne, szczególnie kiedy u pacjenta występuje silny ból między łopatkami, problemy z oddychaniem a dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – operacja
Jeśli objawy dyskopatii nie ustępują należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Zabieg można przeprowadzić od strony tylno- bocznej lub od przodu przez klatkę piersiową. Następnie usuwana jest część żebra połączona bocznie z kręgiem. Trzon kręgu zostaje nawiercony w celu usunięcia uszkodzonego krążka międzykręgowego bądź jego fragmentu.
Kiedy operacja kręgosłupa jest konieczna
Jak dowodzą badania, około 95% schorzeń kręgosłupa nie wymaga leczenia operacyjnego gdyż mniej inwazyjne metody takie jak rehabilitacja przynoszą ulgę w bólu jaki niosą za sobą choroby. Pozostaje jednak 5% pacjentów w przypadku któych ingerencja chirurgiczna jest konieczna aby poprawić jakość życia i pozbyć się dolegliwości.
Jakie problemy można leczyć operacyjnie?
Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się schorzenia takie jak:
niedowład ruchowy
ruchowy zaburzenia czucia powierzchownego
powierzchownego dysfunkcja zwieraczy i pęcherza moczowego.
zwieraczy i pęcherza moczowego. zerwania wiązań tylnych
zwyrodnieniowe narośle na kręgach
na kręgach przepukliny krążkowe
krążkowe deformacje kręgosłupa (np.: skolioza )
kręgosłupa (np.: ) choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
kręgosłupa kręgozmyk
spondyloza
złamania lub zmiany nowotworowe w kręgosłupie
w kręgosłupie rwa kulszowa lub udowa
wypukliny
sekwestry mas dyskowych z kanału kręgowego
zwężenie kanałów kręgowych
Oczywiście decyzja na temat operacji jest zależna od postępu choroby oraz decyzji lekarza specjalisty. W pierwszej kolejności pacjent jest kierowany na leczenie zachowawcze w celu zatrzymania postępu procesów uszkadzających i cofnięcia ich. Gdy metody pozaoperacyjne nie przynoszą pożądanych efektów konieczne jest leczenie operacyjne.
Metoda klasyczna, a metoda małoinwazyjna – porównanie.
Metoda klasyczna jest obecnie coraz silniej wypierana przez metody małoinwazyjne z użyciem mikroskopu czy endoskopu jednak przez wielu specjalistów jest techniką nadal stosowaną. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę.
Discektomia jako jedna z metod klasycznych to wycięcie krążka międzykręgowego czyli tzw. dysku. Wycinany jest fragment uciskający korzeń nerwowy co objawia się bólem promieniującym do kończyny dolnej powodowanym właśnie przez wysunięty fragment krążka.
Operacja może zostać połączona z artrodezą czyli zastąpieniem usuniętego fragmentu krążka implantem w celu usztywnienia kręgosłupa, zapewnienia odpowiedniej wysokości przestrzeni międzytrzonowej i odbarczenia struktur nerwowych. Jako, że jest ona wykonywana metodą klasyczną oraz małoinwazyjną, pokażemy na jej przykładzie różnice w obu metodach.
Operacje metodą klasyczną są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, ulożeniu pacjenta na brzuchu lub na boku i trwają około 1.5-2 godzin. Wymagają wiekszego pola dostępu nawet ponad 10 cm aby móc uwidocznić i właściwie oświetlić struktury operowane co ma bezpośredni wpływ na widoczność blizn pooperacyjnych. Oprócz walorów estetycznych, ważniejsze powikłania jakie mogą pojawić się w przypadku metody klasycznej operacji na kręgosłupie to:
duża utrata krwi
utrata płynu rdzeniowo-kręgowego
krwiaki rany operacyjnej
infekcje powierzchowne
wzrost deficytu ruchowego
uszkodzenie worka oponowego
nawrot przepukliny
uszkodzenie struktur nerwowych
destabilizacja kręgosłupa
zapalenie dysku lub opon mózgowych
Metoda małoinwazyjna leczenia operacyjnego kręgosłupa pozwala uniknąć większości z wyżej wymienionych powikłań. Wykorzystywany do operacji jest mikroskop lub endoskop przy których wielkość nacięcia skóry to nawet 5mm! Operacja wykonywana jest w środowisku soli fizjologicznej z użyciem urządzeń likwidujących krwawienie.Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowo-dożylnym. Warto podkreślić, iż w przypadku operacji małoinwazyjnej kręgosłupa, nie ma miejsca rozcinanie mięśni ani przyczepów w celu odsłonięcia powierzchni operowanej co znacznie zmniejsza okres rekonwalescencji oraz ryzyko mogących się pojawić powikłań takich jak:
uszkodzenie worka oponowego
płynotok
infekcje leczone antybiotykami dożylnie
Zatem jak widzimy lista przypuszczalnych powikłań mogących pojawić się w trakcie lub po przeprowadzeniu operacji kręgosłupa metodą małoinwazyjną jest znacznie krótsza niż w przypadku metod klasycznych operowania. Przemawia to jednogłośnie na korzyść metod małoinwazyjnych.
Należy jednak podkreślić, że nie każde schorzenie nadaje się do leczenia operacyjnego małoinwazyjnego. W przypadku dużych wypuklin, może być mało skuteczna.
Ile trwa pobyt w szpitalu po operacji kręgosłupa?
Udzielając odpowiedzi na to pytanie, znowu skupimy się na rozdziale okresów czasu w związku z metodą operacji wybraną przez Państwa.
Jak pewnie się Państwo domyślacie, metoda małoinwazyjna gwarantuje pacjentowi znacznie szybsze opuszczenie kliniki/ szpitala bo nawet tego samego dnia w przypadku zastosowania metody endoskopowej!
W przypadku mikrodiscektomii czyli operacji małoinwazyjnej z wykorzystaniem mikroskopu, pobyt w szpitalu uwydłuża się do około 2-3 dni.
W przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną, pacjent pozostaje hospitalizowany przez 3-6 dób po wykonanym zabiegu, wstaje z łóżka w 2 dobie jednak pozostały czas, potrzebny jest na monitowanie stanu pacjenta po operacji i leczenie ewentualnych powikłań.
Ile trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa?
Okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu małoinwazyjnym trwa około 6 tygodni.
Pacjent jest uruchamiany w tym samym dniu po operacji, jednak w ograniczonym zakresie – może samodzielnie korzystać z toalety i krótko przechadzać się po pokoju. Pełne uruchomienie pacjenta następuje kolejnego dnia po operacji i jest przeprowadzane w asyście fizjoterapeuty. Osoba operowana dostaje również wytyczne na temat dalszych postępowań – przeszkolenie w zakresie ćwiczeń, ich prawidłowego wykonywania i ogółu rehabilitacji.
Rekonwalescjencja po operacji klasycznej kręgosłupa trwa znacznie dłużej bo nawet około 6 miesięcy i jest podzielona na 3 etapy:
Etap I – czyli pierwsze doby po operacji. W tym okresie czasu głównym celem jest zmniejszenie bólu pooperacyjnego oraz kontrola gojenia się rany i zasklepiania blizn tkanek miękkich. Pacjent jest uczony jak utrzymywać prawidłową pozycję ciała leżąc, siedząc lub zmieniając pozycję z jednej na drugą. Na tym etapie pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (zapobiegawczo).
Etap II – powrót do normalnej aktywności życiowej. Ramy czasowe trwania tego etapu to około 8-12 tydzień po operacji. Pacjent uczy się przede wszystkim jak utrzymywać prawidłową postawę podczas chodzenia oraz zmniejszać napięcie mięśniowe w okolicy operowanej. Pacjent w dalszym ciągu wykonuje ćwiczenia pod okiem rehabilitanta lub samodzielne w domu po wcześniejszym uzgodnieniu i na wyrażne zalecenie specjalisty.
Etap III – zaawansowana rehabilitacja potrzebna w powrocie do pełnej sprawności. Odbywa się zazwyczaj między 12 a 18 tygodniem rekonwalescencji ogólnej. Pacjent skupia się na ćwiczeniach prowadzących do możliwie największego uelastycznienia kręgosłupa i wzmocnienia gorsetu mięśniowego. Ćwiczenia na tym etapie obejmują również inicjację do pozycji zgięciowych i prawidłową postawę.
Czy warto i kiedy operować kręgosłup?
Niewątpliwie każdy z nas w miare możliwości stara się unikać ingerencji chirurgicznych w swoje ciało. Sa jednak dolegliwości spędzające sen z oczu jak właśnie te związane z kręgosłupem. Problem im szybciej zdiagnozowany tym łatwiej jest go wyleczyć i czasami – uniknąć bloku operacyjnego. Niemniej jednak jeżeli pojawią się przesłanki do operacyjnego leczenia kręgosłupa, NIE ZWLEKAJMY. Warto operować kręgosłup, ponieważ warto pozbyć się bólu na stałę. Ból ogranicza naszą aktywność oraz zdolność do wykonywania najprostszych czynności. Nieleczone i bagatelizowane schorzenia mogą doprowadzić w najgorszym wypadku nawet do potrzeby poruszania się na wózku inwalidzkim a to obrazuje jak ważne jest szybkie reagowanie i dbałość o kondycję naszego kręgosłupa.
Ile kosztuje operacja kręgosłupa?
Ceny operacji kręgosłupa wahają się w zależności od wybranej metody, obszaru operacji i kliniki podejmującej się jej wykonania.
Rekomendowane przez nas kliniki to m.in.:
Vital Medic mieszcząca się w Kluczborku przu ul. Skłodowskiej-Curie 21. Klinika specjalizuje się chirurgią kręgosłupa, neurochirurgią, ortopedią, chirurgią szczękową, chirurgią ogólną jednego dnia w zakresie chirurgii ręki, chirurgią dziecięcą jednego dnia. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek specjalizujących się doskonale w chirurgi kręgosłupa. Ceny operacyjnego leczenia kręgosłupa zaczynają się od 12000zł
Klinika Nieborowice w Nieborowicach przy ul. Kasztanowej 5 specjalizująca się w chirurgii narządów ruchu jako prywatny szpital ortopedyczny. Klinika NIeborowice oferuje leczenie schorzeń kręgosłupa w cenach zaczynających się od stawki 6100zł.
nowe metody leczenia
Operacje kręgosłupa – nowe metody leczenia
14:19
Operacji kręgosłupa nie trzeba się już bać. Błyskawicznie stawiają na nogi i są bezpieczne. Często operacja kręgosłupa to jedyne wyjście, by uwolnić się od bólu. Gdy rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne nie pomagają i kręgosłup nadal boli, ratunkiem okazać się może zabieg chirurgiczny.
Autor: thinkstockphotos.com Operacje kręgosłupa – nowe metody leczenia
Te najnowocześniejsze metody chirurgiczne są mniej inwazyjne niż klasyczna operacja – skracają pobyt w szpitalu i czas rekonwalescencji, nie pozostawiają blizn. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że żaden zabieg nie uzdrawia w cudowny sposób, jedynie likwiduje lub przynajmniej znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe. Potem trzeba kontynuować leczenie i unikać tego, co kręgosłupowi nie służy (długie siedzenie, dźwiganie, brak aktywności fizycznej, stres). Wybór zabiegu zależy od przyczyny bólu kręgosłupa.
Wertebroplastyka – metoda leczenia m.in. złamań trzonów kręgowych w osteoporozie
Metodę tę stosuje się w leczeniu osteoporotycznych złamań trzonów kręgowych, naczyniaków i nowotworów. Działa przeciwbólowo i wzmacnia uszkodzony trzon kręgowy. Do zabiegu kwalifikuje się na podstawie wyniku rezonansu magnetycznego (przeciwwskazaniem jest uszkodzenie tylnej ściany trzonu kręgowego). Zabieg polega na wypełnieniu cementem kostnym złamanego trzonu. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, mimo to pacjent dostaje też dożylnie leki o działaniu uspokajającym. Chory zasypia, ale bez intubacji i jest z nim zachowany kontakt.
Jak to się robi: Pod kontrolą RTG przez 2-milimetrowe nacięcie skóry do trzonu wprowadza się specjalną igłę, przez którą podawany jest cement. Lekarz obserwuje na monitorze, jak cement rozprzestrzenia się wewnątrz kości. Niektórzy dodatkowo stosują środek kontrastujący, żeby upewnić się, czy nie doszło do uszkodzenia tylnej ściany trzonu kręgu (grozi wyciekiem cementu do kanału kręgowego). Podczas tężenia temperatura cementu wzrasta do ok. 70°C, niszcząc zakończenia nerwowe wewnątrz trzonu (koagulacja), co przynosi natychmiastowy efekt przeciwbólowy Najczęściej wypełnia się l-2 kręgi. Wypełnienie jednego zajmuje mniej niż pół godziny. Po zabiegu: Po 2 godzinach można wstać z łóżka, tego samego dnia wychodzi się do domu. Przez kilka dni w razie potrzeby przyjmuje się środek przeciwbólowy Po tygodniu zdejmuje się szwy (często w ogóle się ich nie zakłada) i można wrócić do pracy
Ewentualne powikłana: Może nastąpić wyciek cementu (do 50 proc. przypadków), ale w większości nie jest to niebezpieczne i nie daje żadnych objawów. Zdarzają się jednak wycieki do kanału kręgowego, które mogą powodować dolegliwości bólowe, drętwienie rąk, nóg, czasem niedowład, a także wycieki do naczyń krwionośnych grożące zatorem. W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem, żeby na podstawie rezonansu magnetycznego sprawdził, co się stało i w razie potrzeby podjął leczenie.
Ile to kosztuje: Od niedawna zabieg wykonują niektóre publiczne ośrodki w ramach NFZ. W prywatnej klinice trzeba zapłacić 4-8 tys. zł.
Ważne Dlaczego kręgosłup boli Najczęściej z powodu spłaszczenia dysków (krążków) oddzielających od siebie sąsiadujące kręgi. Kręgi zaczynają się ścierać, chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Wcześniej czy później dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego (wysunięcie dysku) lub przepukliny jądra miażdżystego (wypadnięcie dysku).
Kyfoplastyka balonowa – operacja kręgosłupa polegająca na odtwarzaniu kręgów
To nowatorska metoda stosowana na świecie od 10 lat przy złamaniach kręgosłupa spowodowanych osteoporozą, chorobą nowotworową lub urazem. Wskazaniem do zabiegu jest potwierdzone rezonansem magnetycznym świeże złamanie trzonu kręgu. Operację wykonuje się w warunkach chirurgii jednego dnia. Ma tę przewagę nad wertebroplastką, że nie tylko wzmacnia trzony, ale też odbudowuje ich wysokość. Pacjent jest znieczulany ogólnie.
Jak to się robi: Przez 2-3-milimetrowe nacięcie skóry pod kontrolą RTG za pomocą specjalnej prowadnicy do wnętrza złamanego kręgu z obu stron wprowadza się specjalne balony. Następnie wypełnia się je płynem kontrastowym. Rozprężone balony mają za zadanie jak najlepiej odtworzyć złamane ściany. Wtedy opróżnia się je i usuwa, a powstałą przestrzeń wypełnia się cementem, nadbudowując wysokość trzonu. Wysoka temperatura cementu (ok. 70°C) niszczy zakończenia nerwowe wewnątrz trzonu, co dodatkowo przynosi efekt przeciwbólowy. Ryzyko wycieku cementu jest w tym przypadku minimalne. Wokół balonu tworzy się swego rodzaju powłoka kostna z ubitej kości beleczkowej trzonu kręgu, która zmniejsza prawdopodobieństwo wydostania się cementu na zewnątrz. Zabieg na jednym kręgu trwa ok. godziny
Po zabiegu: Choremu podaje się antybiotyki silny środek przeciwbólowy (cement rozpiera kość, powodując ból). Po obudzeniu się pacjent może chodzić, w ciągu doby opuszcza szpital. Po tygodniu zdejmuje się szwy, a po kilku tygodniach można wrócić do pracy. U 90 proc. chorych udaje się zlikwidować ból, u pozostałych zmniejsza się jego nasilenie. Cement wzmacnia wypełnione kręgi, zapobiegając ich złamaniu.
Ewentualne powikłania: Zdarza się, że dochodzi do złamań kręgów sąsiadujących z wypełnionymi cementem.
Ile to kosztuje: W ramach funduszu zabieg wykonują nieliczne ośrodki publiczne. W prywatnej klinice trzeba zapłacić ok. 18 tys. zł.
Nukleoplastyka techniką coblation – przezskórna operacja dyskopatii lędźwiowej
Opracowana w 1995 r. metoda stanowi przełom w przezskórnym operowaniu dyskopatii lędźwiowej. Pozwala na rozbicie tkanki dysku i zmniejszenie ucisku na chory korzeń nerwowy za pomocą temperatury 60—70°C, czyli znacznie niższej niż przy innych zabiegach (np. z zastosowaniem lasera), zmniejszając dolegliwości pooperacyjne i ryzyko powikłań (uszkodzenia sąsiednich tkanek, podrażnienia nerwu). Wskazaniem do zabiegu jest ból okolicy lędźwiowej utrzymujący się ponad 6 miesięcy mimo leczenia. Do operacji kwalifikują się chorzy z tzw. przepukliną zamkniętą, z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, bez znacznego zwężenia światła kanału kręgowego. Przed zabiegiem dożylnie podaję się antybiotyk oraz środek uspokajający i znieczulający. Pacjent jest lekko uśpiony chodzi o to, by mógł reagować na ból spowodowany np. podrażnieniem nerwu. Samą operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Jak to się robi: Pod kontrolą RTG nakłuwa się krążek i podaje kontrast, żeby upewnić się, czy pierścień włóknisty nie jest całkiem przerwany. Jeśli okaże się, że jest przerwany, operację przerywa się, gdyż może nie przynieść oczekiwanych efektów). Następnie przez l-2 milimetrowe nacięcie do środka jądra miażdżystego wprowadza się specjalną rurkę z elektrodą, która wytwarza łuk plazmowy (jakby świecenie zimnym światłem), rozbijając cząsteczki dysku na cząsteczki wody i dwutlenku węgla. Elektroda sześciokrotnie zmienia swoje położenie, powodując zmniejszenie objętości jądra miażdżystego o 1-20 proc. W wyniku tego znacznie obniża się ciśnienie wewnątrz dysku, co umożliwia wycofanie się wypukliny. Powstały materiał usuwa się przez zespolony z elektrodą ssak. Zabieg trwa ok. 40 minut.
Po zabiegu: już kilka godzin po operacji chory może wyjść do domu. Przez pierwsze dni wielu pacjentów skarży się na nasilony ból z uczuciem dyskomfortu w miejscu nakłucia. Można go uśmierzyć, przykładając lód oraz przyjmując niesteroidowe leki przeciwbólowe. Istotną poprawę obserwuje się po 1-2 tygodniach. Przez 2 tygodnie należy unikać długiego siedzenia. Większość osób może wrócić do pracy siedzącej już po kilku dniach, ale co 30-40 minut trzeba na kilka minut wstać od biurka. Dysk goi się 4-6 tygodni.
Ewentualne powikłania: Zdarzają się niezwykłe rzadko (np. infekcja krążka międzykręgowego czy najczęściej przejściowe zaburzenie czucia w ręce lub nodze w zależności od operowanego odcinka).
Ile to kosztuje: Zabieg w prywatnej klinice 5 – 7 tys. zł.
Mało inwazyjna operacja kręgosłupa – Endoskopowe usunięcie dysku
Jest mało inwazyjną techniką chirurgiczną stosowaną do usunięcia wypukliny, przepukliny lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG.
Jak to się robi: W odległości ok. 15 cm od kręgosłupa (z boku) lekarz robi niewielkie nacięcie skóry (ok. 2 cm, podczas operacji klasycznej 5-10 cm) – przez nie wprowadzany jest endoskop (urządzenie z wbudowaną kamerą, które poprzez światłowód przekazuje obraz pola operacyjnego na monitor). Następnie obserwuje na monitorze wnętrze kanału kręgowego i za pomocą specjalnych narzędzi usuwa dysk. Po zakończeniu operacji zakłada szew i opatrunek. Zabieg trwa ok. godziny.
Po zabiegu: Chory dostaje antybiotyki i środek przeciwbólowy. W ciągu 24 godzin można opuścić szpital. Po 7 dniach zdejmuje się szwy. Rekonwalescencja trwa 1-3 tygodnie.
Ewentualne powikłania: Wyjątkowo może wystąpić infekcja w przestrzeni międzykręgowej.
Ile to kosztuje: Zabieg jest refundowany. W prywatnym szpitalu kosztuje 8-10 tys. zł.
Porady eksperta
Dyskopatia: lędźwiowa, szyjna, kręgosłupa – jak spać i ćwiczyć?
Szanowny Czytelniku!
Chcemy dostarczać Ci coraz lepsze materiały dziennikarskie i udoskonalać funkcje naszego serwisu. Do tego są nam potrzebne Twoje zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twoich potrzeb. Dzięki nim możemy pozyskiwać środki na rozwój naszego portalu. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci informacje dotyczące naszej polityki bezpieczeństwa i przysługujących ci praw:
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”).
Informujemy, iż: administratorem Twoich danych osobowych będzie TuPolska Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku, ul. 3 Maja 30, 44-200 Rybnik.
Wyznaczyliśmy Inspektora ochrony danych, z którym kontakt jest możliwy za pomocą adresu e-mailowego: [email protected].
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu:
Przedstawienia reklam dopasowanych to Twoich potrzeb oraz zainteresowań – do czego jesteśmy uprawnieni na podstawie udzielonej zgody- zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO,
Dopasowanie treści stron do twoich potrzeb oraz reklam – do czego jesteśmy uprawnieniu na podstawie udzielonej zgody- zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a RODO
dokonywania analiz oraz badań statystycznych, które zapewnią bieżące udoskonalanie usług służących do dopasowania reklam oraz treści do Twoich potrzeb bądź zainteresowań – do czego jesteśmy uprawnieni na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO (naszym prawnie uzasadnionym interesem jest prowadzenie badań w celu ulepszenia oferowanych usług)
Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych).
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. A w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu.
Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych (od 25 maja 2018), prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych
Masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Podanie danych osobowych jest dobrowolne aczkolwiek niezbędne do świadczenia usług na Twoją rzecz. Brak podania danych uniemożliwi nam świadczenie usług.
Twoje dane osobowe są przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Konsekwencją takiego przetwarzania będzie prowadzenia działań marketingowych oraz handlowych dopasowanych do Twoich potrzeb i zainteresowań.
W związku z powyższym prosimy o zaznaczenie pola: „zgadzam się”, w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych (w tym analizowanie oraz profilowanie w celach marketingowych) przez TuPolska Sp. z o.o. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies.
Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem
Postępowanie w dyskopatii piersiowej
Dyskopatia piersiowa jest najrzadziej występującą formą tej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jednocześnie przez fakt, iż odcinek piersiowy kręgosłupa w najmniejszym stopniu, w porównaniu z pozostałymi, jest „elastyczny”, tj. poddaje się zginaniu, obracaniu czy generalnie ruchowi, jest on również trudny w rehabilitacji. Wspominamy o tym, gdyż podstawową jej formą w każdym przypadku są ćwiczenia na kręgosłup, a fachowo – kinezyterapia.
Żadne zabiegi nie dają tak utrwalonych efektów i nie niosą tak istotnej poprawy w funkcjonowaniu Pacjenta i redukcji bóli, jak indywidualnie dobrane ćwiczenia. I tak też przebiega fizjoterapia w przypadku dyskopatii piersiowej, lecz przez powyższe często wymaga ona nieco więcej czasu.
Przyczyny dyskopatii piersiowej
Przyczyny dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa nie różnią się od tych, które dotyczą jego pozostałych części. Należą do nich głównie:
osteoporoza i artretyzm,
przeciążanie kręgosłupa w pracy fizycznej, ale również siedzącej – wielogodzinne utrzymywania tej samej i/lub niefizjologicznej postawy,
urazy kręgosłupa, na bazie których może dojść do powikłań prowadzących do dyskopatii,
uwarunkowania genetyczne – istotną rolę odgrywają tu włókna kolagenowe,
i wrodzone oraz nabyte wady kręgosłupa.
W badaniach wykazano również, że palacze chorują częściej oraz osoby otyłe, ale również te, które cechuje niska aktywność fizyczna, co czasem idzie w parze z pozostałymi czynnikami chorobotwórczymi.
Dyskopatia piersiowa – jakie są objawy
Wśród objawów dyskopatii piersiowej wymienia się:
ból w okolicy chorego kręgu – co stanowi początek dolegliwości, gdyż z biegiem czasu ujawniają się kolejne,
ból promieniujący na plecy – co ma miejsce gdy choroba postępuje (po wstępnej wypuklinie dochodzi do przepukliny),
ból promieniujący do kończyn dolnych,
parestezje w kończynach dolnych – drętwienie, mrowienie, uczucia palenia, ucisku,
zaburzenia poruszania kończynami dolnymi – w związku z uciskiem na włókna motoryczne,
porażenie mięśni nóg,
nadmierne napięcie mięśniowe.
Należy wskazać, że ból pleców często może się wielu osobom kojarzyć z kręgosłupem, podczas gdy jego przyczyny są inne. Jeśli jest to początek choroby, zazwyczaj bierze się wówczas tabletki przeciwbólowe o odracza wizytę u lekarza, nie jest to jednak właściwe postępowanie. Ból pleców może ostrzegać o innych chorobach, szczególnie płuc, dlatego wizyty u lekarza nie powinno się odraczać. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań organizmu, nierzadko zdarza się również, że poprzez ból skoncentrowany na piersiowym odcinku kręgosłupa objawiają się choroby serca.
Jakie są metody leczenia
Metody leczenia dobierane są oczywiście do stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj leczenie ma charakter zachowawczy, jako że dyskopatia jest chorobą postępującą – choć ten progres często bywa wtórny do pierwotnych objawów, np. chory przez ból nie wykonuje wielu ruchów, co z czasem osłabia krążek i prowadzi do pogłębienia się problemów. Tworzy się więc błędne koło.
Leczenie zachowawcze polega na farmakoterapii przeciwbólowej oraz przeciwzapalnej, a także skierowaniu Pacjenta na rehabilitację. Tylko w szczególnych przypadkach kieruje się chorego na zabieg chirurgiczny. Możliwe jest wówczas usunięcie krążka kręgosłupa. Nie jest to jednak możliwe przy rozsianym zaburzeniu, a także muszą być spełnione pewne warunki związane z intensywnością objawów i brakiem poprawy w leczeniu zachowawczym.
Na szczególną uwagę zasługuje tu rehabilitacja prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów, gdyż może ona zredukować objawy bólowe i przywrócić Pacjenta do normalnego, dawnego życia. Od razu jednak należy zaznaczyć, że nie jest ona prowadzona w okresach nawrotu silnych bóli. Wówczas zaleca się głównie odpoczynek i nieprzeciążanie kręgosłupa. Fizjoterapeuta może w tym względzie nauczyć Pacjenta, jak przybierać odpowiednie postawy leżące, by znaleźć ulgę w cierpieniu. Dolegliwości bólowe piersiowej części kręgosłupa mogą być również ograniczone przez założenie gorsetu ortopedycznego na szyję.
Natomiast spośród metod fizjoterapii, w dyskopatii piersiowej stosuje się głównie trzy grupy zabiegów:
masaże lecznicze – których zadaniem jest głównie zredukowanie nadmiernego napięcia mięśniowego, szczególnie mięśni przykręgosłupowych,
fizykoterapię – zależnie od indywidualnych właściwości naświetla się kręgosłup lub stosuje krioterapię (wszystko to by uśmierzyć ból), ale także oddziałuje poprzez, hydroterapię, zastosowanie prądu i specjalnych okładów,
kinezyterapię – która w tym wypadku ma wzmocnić mięśnie i wyrównać ich pracę,
kinesiotaping – działający przeciwbólowo, szczególnie zalecany w stanach pourazowych lub nawrotów bólu.
Terapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy i po tym czasie większość Pacjentów czuje się zdecydowanie lepiej niż przed rozpoczęciem leczenia.
Zastosowanie metody McKenziego
Wybierając fizjoterapeutę warto zwrócić uwagę na to, czy stosuje on metodę McKenziego. Powstała ona kilkadziesiąt lat temu w Nowej Zelandii i obecnie przeżywa swój renesans. Metoda ta jest formą diagnostyki funkcjonalnej, w której fizjoterapeuta optymalnie dobiera program leczenia do indywidualnych problemów zdrowotnych Pacjenta. Z powodzeniem stosujemy metodę McKenziego w naszej poradni Signum. Dzięki jej zastosowaniu program terapii można porównać do garnituru uszytego na miarę, co jak wynika z praktyki znacznie podnosi skuteczność wszystkich oddziaływań terapeutycznych w dyskopatii piersiowej.
Usunięcie dysku piersiowego z dostępu tylno – bocznego bez stabilizacji
Na czym polega procedura
Usunięcie przepukliny dysku piersiowego różni się od procedur wykonywanych w części lędźwiowej i szyjnej kręgosłupa z powodu odmiennych warunków anatomicznych, które determinują sposób leczenia operacyjnego. Możliwe dostępy przednie utrudnione są koniecznością otwierana klatki piersiowej, a użycie dostępu tylnego jest ryzykowne z uwagi na przebieg rdzenia kręgowego. Z konieczności stosowane są najczęściej dostępy tylno-boczne z usunięciem fragmentu żebra po jednej stronie. Wskazaniem do operacji jest zawsze objawowy ucisk rdzenia kręgowego (niedowłady i porażenia kończyn lub zaburzenia kontroli oddawania moczu i stolca). Operacja wykonywana jest pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. W wybranych przypadkach konieczne jest dodatkowo zastosowanie stabilizacji kręgosłupa z użyciem śrub i prętów (stabilizacja taka może być wykonana częściowo lub całkowicie przezskórnie).
Standardowa długość pobytu w szpitalu
3 – 4 doby
Typ znieczulenia
Znieczulenie ogólne dotchawicze
Jak się przygotować do zabiegu
Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Inne badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. poziom określonych hormonów, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza prowadzącego lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu po przyjęciu do szpitala.
Co zabrać do szpitala
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (koniecznie badania obrazowe z opisami), wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i kapcie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta (w pokojach dwuosobowych są osobne komplety szafek dla obu pacjentów). Każdy pacjent ma do dyspozycji jedną szufladę zamykaną na klucz, który dostaje przy przyjęciu do Szpitala. Po operacji przydatne może być założenie stabilizującego pasa lędźwiowego.
Rekonwalescencja i zlecenie
Proces gojenia się tkanek po zabiegu trwa około 4-6 tyg i tyle trwa zwykle powrót do zdrowia. Dzięki zastosowaniu technik przezskórnych znacznie krócej trwają dolegliwości bólowe pleców, a mniejszy uraz mięśni grzbietu pozwala na łatwiejsze poruszanie się.
Lekarz wykonujący zabieg
Skontaktuj się z nami aby poznać ofertę i dowiedzieć się więcej
Zadzwoń 500 900 900
lub wypełnij formularz – oddzwonimy do Ciebie
Kręgosłup piersiowy: zwyrodnienia, ból, dyskopatia. Leczenie chorób i urazów – Form Grupa Lekarska – klinika ortopedii i neurochirurgii
Kręgosłup piersiowy stanowi środkową część kręgosłupa. Tworzy go 12 kręgów piersiowych połączonych stawami żebrowo-kręgowymi z 12 parami żeber. 10 z nich łączy się z mostkiem, tworząc w ten sposób ochronną klatkę dla płuc i serca – nazywaną klatką piersiową. Nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego w tej okolicy są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie mechaniki oddechowej, właściwe funkcjonowanie mięśni tułowia, a także, częściowo, za funkcjonowanie kończyn górnych i dolnych. Nieprawidłowości, zwyrodnienia lub urazy w tej okolicy prowadzą do zaburzeń oddechowych, bólu kręgosłupa piersiowego i dysfunkcji pleców, kończyn górnych i dolnych, jak również organów znajdujących się w obrębie tułowia. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do niedowładu lub porażenia kończyn dolnych.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego
Czym jest przepuklina piersiowa?
Przepuklina odcinka piersiowego jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego i przemieszczenie jądra miażdżystego na przebiegu kręgów Th1-Th12.
Przepuklina piersiowa występuje rzadziej niż przepuklina kręgosłupa lędźwiowego czy przepuklina kręgosłupa szyjnego ze względu na małe obciążenie jakiemu jest poddawany odcinek piersiowy oraz jego niewielką ruchomość. Dyskopatia w tym odcinku najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia obejmując dolny odcinek kręgosłupa piersiowego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy
Dolegliwości bólowe odcinka piersiowego z promieniowaniem bólu wzdłuż przebiegu żeber
Ból między łopatkami
Wzmożone napięcie mięśni w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa
Zaburzenia czucia dotyku, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych
Mielopatia piersiowa
Zaburzenia funkcji zwieraczy pęchęrza i odbytu
Problemy z oddychaniem, uczucie duszności, ucisku w obrębie przepony
Neuralgia żebrowa
Objawy dyskopatii piersiowej bardzo często mylone są z zawałem mięśnia sercowego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – leczenie
Leczenie w przypadku przepukliny piersiowej przebiega podobnie jak przy leczeniu przepukliny szyjnej bądź lędźwiowej. Początkowo stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Następnie pacjent zostaje skierowany na rehabilitację obejmującą zabiegi fizykoterapeutyczne ( laser, ultradźwięki prądy Tens, prądy interferencyjne, pole magnetyczne), manualne oraz kinezyterapię czyli zajęcia ruchowe.
Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa piersiowego
Ćwiczenia mają na celu wzmacnianie oraz rozciąganie mięśni okolicy piersiowej a także usprawnienie oddychania. Terapeuta dobiera indywidualny zestaw ćwiczeń do danego przypadku dyskopatii. Ćwiczenia przy dyskopatii piersiowej są bardzo ważne, szczególnie kiedy u pacjenta występuje silny ból między łopatkami, problemy z oddychaniem a dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – operacja
Jeśli objawy dyskopatii nie ustępują należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Zabieg można przeprowadzić od strony tylno- bocznej lub od przodu przez klatkę piersiową. Następnie usuwana jest część żebra połączona bocznie z kręgiem. Trzon kręgu zostaje nawiercony w celu usunięcia uszkodzonego krążka międzykręgowego bądź jego fragmentu.
Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie przepukliny kręgosłupa piersiowego
Co to jest dyskopatia piersiowa?
Dyskopatia piersiowa występuje znacznie rzadziej niż przepuklina kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego, co wynika m.in. z mniejszej ruchomości tego odcinka. Na czym polega mechanizm jej tworzenia?
Pomiędzy kręgami w kręgosłupie znajdują się krążki międzykręgowe, które potocznie nazywamy dyskami. Każdy krążek składa się z jądra miażdżystego i otaczającego go pierścienia włóknistego. Dyski zapewniają ruchomość oraz amortyzację kręgosłupa. Jeśli struktury krążka są osłabione lub uszkodzone, mogą się przemieszczać z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Jeśli przesuną się w kierunku korzeni nerwowych i spowodują ich ucisk, określamy to przepukliną krążka międzykręgowego. Efektem jest podrażnienie tkanek nerwowych oraz miękkich, takich jak: mięśnie, powięzie, więzadła lub torebki stawowe.
Przeczytaj też: Wybity palec – przyczyny i objawy
W sytuacji, kiedy przemieszczenie to ma miejsce na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa, mówimy o przepuklinie piersiowej, przez pacjentów określanej także jako dyskopatia piersiowa.
Przepuklina, wypuklina, dyskopatia – czym się różnią?
Dyskopatią określamy wszystkie zmiany chorobowe dotyczące krążka międzykręgowego, czyli dysku. Mogą mieć one postać: dystrofii (zmniejszenie jego grubości), artrozy (zwyrodnienie krążka międzykręgowego) lub przepukliny.
Aby dokładnie określić rodzaj uszkodzenia krążka i rodzaj przepukliny, należy posługiwać się 3 pojęciami:
wypuklina krążka międzykręgowego , czyli osłabienie ściany krążka międzykręgowego;
, czyli osłabienie ściany krążka międzykręgowego; przepuklina krążka międzykręgowego , która oznacza uszkodzenie ściany pierścienia dysku i lekkie przemieszczenie tkanki wewnątrzdyskowej;
, która oznacza uszkodzenie ściany pierścienia dysku i lekkie przemieszczenie tkanki wewnątrzdyskowej; sekwestracja krążka międzykręgowego – oddzielenie fragmentu tkanki wewnątrzdyskowej i znaczne jej przesunięcie w kierunku korzeni nerwowych.
To też może Cię zainteresować: Ból pleców po prawej stronie
Jakie są przyczyny przepukliny krążka międzykręgowego?
Do wypadnięcia dysku mogą prowadzić wiele czynników. Główne przyczyny dyskopatii piersiowej są podobne do tych wywołujących przepuklinę innych odcinków:
wady postawy (związane z chorobami kręgosłupa lub rodzajem pracy np.: skolioza, niefizjologiczna kifoza piersiowa, niewłaściwa postawa ciała);
lub rodzajem pracy np.: skolioza, niefizjologiczna kifoza piersiowa, niewłaściwa postawa ciała); siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej związany z małą ruchomością kręgosłupa i małą rozciągliwością tkanek miękkich, powiązany często z gwałtownym ruchem;
nadmierny wysiłek fizyczny związany z przeciążeniem kręgosłupa ;
; uraz kręgosłupa lub mikrourazy krążka międzykręgowego;
choroby kręgosłupa;
zmiany chorobowe krążka międzykręgowego (dehydratacja, zwyrodnienie).
Jeśli na skutek oddziaływania niesprzyjających czynników zmiany obejmą kilka dysków, mówimy o wielopoziomowej dyskopatii piersiowej.
Czytaj również: Ból w klatce piersiowej po prawej stronie
Dyskopatia piersiowa – objawy
Objawy przepukliny piersiowej związane są z uciskiem dysku na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Najczęściej pierwszym objawem dyskopatii w odcinku piersiowym jest określany jako kłujący ból kręgosłupa piersiowego, który może być odczuwany jako ból między łopatkami lub promieniować wzdłuż żeber na klatkę piersiową. Z tego powodu objawy dyskopatii w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą przypominać problemy z sercem.
Zdarza się nasilanie bólu pleców przy kaszlu kichaniu lub w czasie głębszego wdechu. Dolegliwości bólowe są przyczyną ograniczenia ruchomości i utrudniają oddychanie.
Przy większym ucisku przepukliny na tkanki nerwowe mogą pojawić się neurologiczne objawy dyskopatii piersiowej w postaci zaburzenia czucia i osłabienia mięśni (lub porażenia) kończyn dolnych. Mogą wystąpić również zaburzenia oddawania moczu lub stolca. Natomiast ostre szarpiące bóle klatki piersiowej związane z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych określamy neuralgią.
Zobacz też: Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg
Jak rozpoznać wypadnięcie dysku piersiowego?
Aby sprawdzić, czy to dyskopatia piersiowa, należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Z wyniku badania dowiemy się, czy są zmiany degeneracyjne dysku, na jakim poziomie i w jakim kierunku w kręgosłupie jest przepuklina, jak jest duża i jakie struktury nerwowe uciska.
Ponadto niezmiernie ważny jest wywiad z pacjentem uwzględniający ogólny stan chorego, historię bólu pleców i jego obraz oraz występowania objawów towarzyszących. W badaniu fizykalnym lekarz osłucha płuca, sprawdzi tkliwość jamy brzusznej, ostuka kąty żebrowo-kręgowe i zbada ograniczenie ruchomości kręgosłupa.
Przeczytaj również: Dlaczego bolą żebra?
Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym
Leczenie dyskopatii piersiowej to długa i intensywna rehabilitacja, która obejmuje przede wszystkim właściwą terapię oraz dodatkowo farmakoterapię, zabiegi fizykalne i ćwiczenia. W okresie silnych bólów kręgosłupa zaleca się odpoczynek oraz przyjmowanie pozycji rozluźniających i odciążających ucisk przepukliny na korzenie nerwowe.
Pacjenci najlepiej się czują w leżeniu na plecach na twardym podłożu. Lekarze zachęcają stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, czasem proponują założenie gorsetu ortopedycznego, aby ograniczyć ruchomość kręgosłupa piersiowego.
Przy tego typu problemach z kręgosłupem piersiowym wykorzystywana jest także mechaniczna diagnoza i metoda McKenziego. Ta metoda terapii diagnozuje, bada i leczy zaburzenia mechaniki kręgosłupa poprzez techniki manualne stosowane przez terapeutę, ćwiczenia wykonywane przez pacjenta oraz naukę prawidłowej postawy ciała. Terapeuta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem odnośnie jego dolegliwości i stylu życia oraz ocenia sylwetkę chorego, aby wykluczyć dodatkowe deformacje w układzie ruchu. Istotne jest ustalenie ruchu leczniczego, który skoryguje ustawienie krążka międzykręgowego, zmniejszy lub całkowicie usunie przepuklinę piersiową, a tym samym zlikwiduje dolegliwości bólowe i poprawi ruchomość kręgosłupa w tym odcinku.
Fizjoterapia w dyskopatii piersiowej
Terapia pacjenta z przepukliną w odcinku piersiowym kręgosłupa jest długa, ponieważ należy uzyskać nie tylko chwilowy efekt przeciwbólowy, ale go utrwalić, uzyskać zdrowie oraz wrócić do pracy i sportu. Zabieg fizykalne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz naprawcze. Warto stosować laseroterapię, która naprawia uszkodzone tkanki miękkie, krioterapię, która działa przeciwbólowo, jeśli niektórzy bardziej tolerują ciepło zaleca się rozgrzewające lampy czy zabiegi z użyciem prądów.
Takie zabiegi na kręgosłup przy przepuklinie pomogą rozluźnić i poprawić ukrwienie tkanek miękkich. Masaż zmniejsza nadmierne napięcie tkanek miękkich, dotlenia je i odżywia. Sposobem na ból pleców przy przepuklinie piersiowej jest także kinesiotaping, czyli oklejanie wybranych fragmentów kręgosłupa elastycznymi plastrami. Plastry wykazują działanie sensoryczne i poprawiają funkcjonowanie tkanek miękkich, usprawniają ich gojenie, normalizują napięcie oraz zapewniają lepszą stabilizację bolesnego odcinka kręgosłupa.
Zobacz też: Czym różni się wypuklina od przepukliny?
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – ćwiczenia
Przy dyskopatii piersiowej ćwiczenia są istotnym elementem terapii i powinny być dobrane oraz właściwie pokazane przez terapeutę, a następnie regularnie wykonywane przez pacjenta w domu. Ćwiczenia na bolący kręgosłup przynoszą różnorodne korzyści w zależności od tego, co terapeuta chce osiągnąć w terapii pacjenta.
Ćwiczenia w metodzie McKeziego dążą do tego, aby zmniejszyć lub zlikwidować dolegliwości oraz odbudować naturalny zakres ruchomości kręgosłupa piersiowego. Dodatkowo zaleca się pacjentom pacjentom ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie, aby były silniejsze i lepiej stabilizowały odcinek piersiowy kręgosłupa. Jeśli tkanki miękkie są nadmiernie napięte lub przykurczone, dąży się do tego, aby je rozluźnić oraz porozciągać. Tutaj można połączyć ćwiczenia z masażem lub terapią manualną. Ważne są także ćwiczenia oddechowe, które zwiększą objętość klatki piersiowej i poprawią wydolność oraz samopoczucie organizmu.
Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia okażą się nieskuteczne, konieczna może być operacja.
Czytaj również: Plastry rozgrzewające – działanie, zastosowanie, środki ostrożności
Powikłania po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa
Pytanie nadesłane do redakcji
Witam. Jestem 2 miesiące po operacji dyscektomi L5-S1 z usunięciem sekwestru w kanale kręgowym. Odbarczenie prawego korzenia S1 foraminotomią. Operacja została przeprowadzona w Bydgoszczy, w szpitalu im. A. Jurasza. Po samej operacji przez 3 tygodnie czułem się dobrze, nic mnie nie bolało, po tym czasie zaczęły się pojawiać dolegliwości. Promieniujący ból od uda do łydki, “rzadko” kłucie w górnej części prawej łydki (to samo miejsce, co przed operacją), tylko o znacznie mniejszym natężeniu, mrowienie w stopie, uczucie ciepła w łydce. Nazwałbym to uporczywym dyskomfortem w porównaniu z bólem sprzed operacji. Juz rozmawiałem z doktorem, który mnie operował – powiedział, że do pół roku może takie coś mieć miejsce. Tylko dlaczego po samej operacji czułem się lepiej niż obecnie? Proszę o odpowiedź, może jakieś rady?
Odpowiedział
dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg
Idealnym efektem operacji jest całkowite ustąpienie dolegliwości przedoperacyjnych: zarówno rwącego bólu, jak i sensacji czuciowych odczuwanych przez chorych jako “mrowienie”, “tysiące szpilek”, “zdrętwienie”. Taki efekt nie występuje u 100% chorych, ale można powiedzieć, że u większości operowanych dochodzi do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania. Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.
Jeśli ucisk na nerw (czyli tzw. korzeń nerwowy) był duży (a tak było w Pana przypadku, gdyż sekwestr oznacza masywne “wypadnięcie” jądra miażdżystego ze środka dysku do kanału kręgowego, gdzie znajdują się korzenie nerwowe), to korzeń nerwowy, który był uciśnięty przez sekwestr, może być mocno uszkodzony i jego powrót do normalnego “działania” może być upośledzony przez dłuższy czas lub nawet na zawsze.
Inną możliwą przyczyną może być blizna, która rozwija się w operowanym miejscu, a która może zaciskać korzeń nerwowy. Blizna co prawda powstaje u każdego operowanego (nie ma operacji bez blizny), zakłada się jednak, że zbyt wybujała blizna może u niektórych chorych “ściskać” korzeń nerwowy i stąd sensacje, które Pan opisuje.
Kolejnym powodem może być nawrót przepukliny jądra miażdżystego. Jądro miażdżyste nigdy nie “wypada” w całości. Część jądra miażdżystego zawsze pozostaje w środku dysku i ta resztka może być źródłem nawrotu. Nie da się też jądra miażdżystego usnąć w całości (chyba że zoperuje się chorego w szczególny sposób, z obu stron kręgosłupa, ale nie jest to potrzebne i byłoby – mówiąc obrazowym językiem – strzelaniem z armaty do małego celu na strzelnicy).
Jeśli Pańskie dolegliwości sprawiają panu dyskomfort, to proponuję konsultację z chirurgiem, który Pana operował. Dwa miesiące po operacji można wykonać badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, które powinno znacząco ułatwić określenie przyczyn Pańskich dolegliwości.
키워드에 대한 정보 operacja kręgosłupa piersiowego forum
다음은 Bing에서 operacja kręgosłupa piersiowego forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Oddział Neurochirurgiczny
- neurochirurgiczny
- neurochirurgia
- oddział
- szpital
Oddział #Neurochirurgiczny
YouTube에서 operacja kręgosłupa piersiowego forum 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Oddział Neurochirurgiczny | operacja kręgosłupa piersiowego forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.