Opiekunka Osob Starszych Niemcy Umowa O Prace | Zostań Opiekunką Osoby Starszej W Niemczech Ubezpieczenie Opiekunki Czy Warto Brać Zlecenie Z Wymaga 2424 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace – Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Hexe Lee 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,875회 및 좋아요 76개 개의 좋아요가 있습니다.

opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga – opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#pracazagranicą#zostańopiekunkąosobystarszejwniemczech

opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Opiekunka osoby starszej na niemieckich warunkach

Spośród wszystkich znanych sposobów zatrudniania opiekunów osób starszych w Niemczech, umowa o pracę jest najmniej rozpowszechniona.

+ 여기에 표시

Source: carework.pl

Date Published: 8/15/2022

View: 9241

Praca w opiece na niemieckich warunkach – Veritas Opieka

Dowiedz się też, jaka jest łączna wysokość należności, które dostaniesz. opiekunka osób starszych. Praca w opiece w Niemczech: świadczenia emerytalne i …

+ 여기를 클릭

Source: www.veritas-opieka.pl

Date Published: 10/4/2021

View: 3628

Praca w opiece na niemieckich warunkach – na czym to polega?

O ile bowiem praca w charakterze Opiekunki na terenie Niemiec nie odbywa się w trybie … umowa może być zawarta wyłącznie na czas zlecenia (nie ma potrzeby …

+ 여기에 자세히 보기

Source: activecare24.pl

Date Published: 11/27/2022

View: 2137

Umowa dla opiekunki w Niemczech – arbeitlandia.pl

Większość opiekunek i opiekunów osób starszych wybierając miejsce pracy kieruje się m.in. oferowaną stawką netto. Netto, czyli ile dostanę na rękę. Dla …

+ 여기에 보기

Source: arbeitlandia.pl

Date Published: 8/29/2022

View: 9092

Praca Opiekunki “na niemieckich warunkach” – Utile

Umowę w zawodzie opiekunka osób starszych (Altenpflegerin) mogą tylko podpisać Polki, które mają na …

+ 여기에 보기

Source: dlaopiekunki.pl

Date Published: 12/15/2021

View: 4818

Praca dla opiekunek w Niemczech – opieka nad osobami …

U nas znajdziesz legalne oferty na podstawie umowy o pracę – nawet do 3900 … Zapewniamy pełną organizację transportu dla naszych opiekunek osób starszych.

+ 여기에 보기

Source: ulife.pl

Date Published: 3/14/2022

View: 182

Avanti-medic: Opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunki osób starszych, praca w Niemczech. Opieka Niemcy, atrakcyjne warunki współpracy. Praca w Niemczech od zaraz! Wysokie wynagrodzenie!

+ 여기를 클릭

Source: avanti-medic.eu

Date Published: 3/17/2021

View: 7322

주제와 관련된 이미지 opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga
Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga

주제에 대한 기사 평가 opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace

  • Author: Hexe Lee
  • Views: 조회수 1,875회
  • Likes: 좋아요 76개
  • Date Published: 2019. 4. 13.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=BP2LwmjQwpY

Opiekunka osoby starszej na niemieckich warunkach

Praca w opiece na niemieckich warunkach

W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech szczególnie pożądane są oferty oznaczone jako te, w ramach których opiekunki i opiekunowie pracują na niemieckich warunkach. Co jednak kryje się lub może się kryć pod takim pojęciem? Wyjaśniamy w naszym artykule.

O co chodzi z niemieckimi warunkami?

W Polsce dobrze trzymającym się mitem – mającym zresztą w sobie ziarnko prawdy – jest przekonanie, że niemieccy emeryci żyją sobie jak na wiecznych wakacjach. Nie muszą szarpać się z służbą zdrowia, ani liczyć każdego grosza, szczególnie liczyć każdego grosza. Obiegowa opinia mówi nam, że na emeryturze niemieccy seniorzy dużo podróżują, bez ograniczeń korzystają z sanatoriów, chodzą do kina i kawiarni. Spędzają czas na tym, na co kiedyś nie mieli czasu. Głównie na przyjemnościach. W porównaniu z tym stereotypem wizja polskiej emerytury jest dużo mniej świetlana. Wciąż powtarza się nam, żeby odkładać dodatkowe pieniądze, cały czas oszczędzać i myśleć na przyszłość, gdyż emerytury są i będą coraz to niższe, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Standardowy Polak żyjący z pieniędzy przelewanych przez ZUS dwa razy ogląda każdą złotówkę, zanim ja wyda, skrupulatnie liczy, czy starczy mu do 1-wszego i co najgorsze, nieraz musi rezygnować z wykupienia przepisanych leków, aby opłacić czynsz. O wakacjach, sanatoriach, kinach i kawiarniach może co najwyżej pomarzyć.

Abstrahując od potwierdzania lub podważania powyższych obiegowych opinii, to właśnie one są podstawową (choć nie jedyną) przyczyną, dla której oferta pracy na niemieckich warunkach brzmi tak atrakcyjnie. Dla wielu bowiem jest ona równoznaczna z odprowadzaniem składek na niemieckie ubezpieczenie emerytalno-rentowe i tym samym na bycie beneficjentem niemieckiej emerytury. Problem w tym, że nie zawsze tak jest i nie zawsze osoby pracujące na niemieckich warunkach są tego świadome. O szczegółach piszemy jeszcze w dalszej części tekstu.

Poza niemiecką emeryturą liczy się także to, co tu i teraz, a więc niemieckie warunki pracy, ze szczególnym naciskiem na wynagrodzenie. Zarówno w naszym kraju, jak i u naszych zachodnich sąsiadów obowiązują przepisy dotyczące płacy minimalnej, czyli określona została kwota, jaką musi otrzymywać pracownik. W Polsce najniższe możliwe wynagrodzenie zostało wyrażone w odniesieniu do stawki za miesiąc pracy w pełnym wymiarze godzin (w 2021 roku jest to 2800,00 PLN brutto) oraz do wynagrodzenia za godzinę – 18,30 PLN brutto w 2021 roku. W Niemczech natomiast nie ma stawki miesięcznej, jest za to godzinowa, która w 2021 roku wynosi 9,50 EUR brutto. Biorąc pod uwagą średni kurs euro Narodowego Banku Polskiego na dzień 14 lipca 2021 roku (tj. 4,5904 PLN za 1 EUR), w przeliczeniu na złotówki płaca minimalna w Republice Federalnej Niemiec wynosi 43,6088 PLN. Różnicę widać więc jak na dłoni. Ponad 43 złote w porównaniu do ponad 18 zł robi wrażenie i powoduje, że niejedna osoba marzy o pracy na niemieckich warunkach i za niemieckie wynagrodzenie. W tym kontekście nie zapominajmy jednak o kosztach życia. To, że w Niemczech zarobimy dużo, nie znaczy, że wydamy tyle samo, co w Polsce, choć oczywiście w pewnej mierze zależy to od naszej indywidualnej sytuacji.

Formy pracy na niemieckich warunkach

Opiekunki osób starszych w Niemczech mogą podjąć legalną pracę w oparciu o różne formy zatrudnienia. W dalszej części postaramy się przybliżyć Wam najpopularniejsze formy pracy na niemieckich warunkach, czyli to, co w branży opiekuńczej jest tak nazywane. Kolejno omówimy więc klastyczną umowę o pracę zawieraną z niemieckim pracodawcą, popularne u naszych zachodnich sąsiadów zatrudnienie w oparciu o Minijob lub Midijob oraz pracę na Gewerbę. Wskażemy najważniejsze cechy charakterystyczne tych form zatrudnienia, a także miejsca pracy, w których najczęściej można je spotkać.

Niemiecka umowa o pracę

Opis form pracy na niemieckich warunkach rozpoczniemy od tej najbardziej klasycznej, czyli od umowy o pracę zawieranej z pracodawcą posiadającym swoją siedzibę w tymże kraju (zarejestrowanym lub ewentualnie zameldowanym w Niemczech). W odniesieniu do pracy w opiece w naszym pracodawcą mogą być różne podmioty. W zależności od kwalifikacji i ich ewentualnego uznania przez państwo Niemieckie (gdzie część zawodów związanych z szeroko pojęta branżą opiekuńczą to zawody regulowane), możemy znaleźć zatrudnienie w placówce opieki medycznej, w służbach medycznych typu Pflegedienst, domach opieki lub spokojnej starości oraz u prywatnej osoby w formie opieki domowej. W tym ostatnim przypadku naszym pracodawcą będzie więc nie firma, ale bezpośrednio niemiecki senior czy też jego rodzina.

Opiekunka pracująca na umowę o pracę, czy też poszukująca tego typu zatrudnienia, powinna znać choćby podstawowe zasady rządzące tą formą kontraktu, gdyż różnią się one od dobrze nam znanych przepisów polskiego prawa. Przede wszystkim w Niemczech nie musimy od razu podpisywać umowy. Możemy najpierw podjąć się swoich obowiązków – jedynie na podstawie ustnych ustaleń – a dopiero później otrzymać ich potwierdzenie na piśmie. Powinno do tego dojść maksymalnie w ciągu miesiąca, gdyż w tym czasie pracodawca niemiecki jest zobowiązany do wręczenia nam najważniejszych warunków zatrudnienia w formie pisemnej. Stosowny dokument powinien zawierać kilka najważniejszych ustaleń umownych, w tym między innymi: datę rozpoczęcia zatrudnienia, a niejednokrotnie także jego czas trwania, miejsce pracy, informacje na temat obowiązków, wysokość wynagrodzenia, wymiar urlopu, okres wypowiedzenia.

Standardowy czas pracy w Niemczech to 39 godzin tygodniowo – 8 godzin od poniedziałku do czwartku i 7 godzin w piątek. W ramach takiego 8-godzinnego dnia pracy przysługuje nam 30 minutowa przerwa. Osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. W Niemczech, jeśli pracujemy zwyczajowe 5 dni w tygodniu, jest to 20 dni wolnego w skali roku. Prawo do urlopu nabywamy po minimum 6 miesiącach pracy. W niemieckich firmach o składzie osobowym większym niż 10 osób obowiązuje powszechna ochrona przed wypowiedzeniem, która mówiąc najprościej określa, w jakich sytuacjach można, a w jakich nie wolno zwolnić pracownika. Podobnie jak w Polsce, także u naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy także przepisy określające terminy wypowiedzeń, są one tym dłuższe, im dłuższy staż pracy w danej firmie.

Spośród wszystkich znanych sposobów zatrudniania opiekunów osób starszych w Niemczech, umowa o pracę jest najmniej rozpowszechniona. Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, miejsca pracy nierozerwalnie związane z taką umową to najczęściej podmioty wymagające kierunkowego wykształcenia uznawanego przez niemieckie prawodawstwo. Osoby, które zdobyły je w Polsce (np. pielęgniarki) mogą oczywiście starać się o uznanie swojego dyplomu, ale jeśli to robią, częściej spotkamy je w szpitalu niż w domu opieki. Po drugie, umowa o pracę w zdecydowanej większości przypadków dotyczy osób pracujących na pełny etat, 8 godzin dziennie, przez cały rok, podczas gdy pracę opiekunek z Polski charakteryzuje wahadłowość. Kilka tygodni spędzają one w pracy, kilka z rodziną w kraju pochodzenia i znów wyjazd.

Praca w niepełnym wymiarze godzin

W Niemczech praca na czas z góry określony i w niepełnym wymiarze godzin, spełniająca także dodatkowe kryteria, o których napiszemy poniżej, została specyficznie uregulowana. Jest to tzw. Minijob, czyli instytucja nie znana polskiemu prawu pracy.

Ta forma pracy przewidziana została dla osób, które w ciągu miesiąca zarabiają nie więcej niż 450 EUR. Jednocześnie w odniesieniu do Minijob teoretycznie nie została określona minimalna czy maksymalna liczba godzin pracy (oczywiście z zastrzeżeniem, że nie może być to pełny etat), jednak pracownicy Ci podlegają przepisom o minimalnej stawce godzinowej, w związku z czym łatwo wyliczyć, ile tak naprawdę godzin pracy może obejmować umowa w ramach Minijob.

Minijob jest w Niemczech stosunkowo popularną formą zatrudnienia lub dorobienia sobie do zarobków uzyskiwanych z innego źródła. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Minijob jest umową zwolnioną z konieczności płacenia podatku dochodowego, gdyż uzyskiwane w jej ramach maksimum – 450 EUR za miesiąc – to mniej, niż kwota wolna od podatków, wynosząca w skali roku 9 744 EUR. Co więcej, Minijob zwalnia z obowiązku odprowadzania większości składek. Pracując w tym systemie nie płacimy bowiem ubezpieczenia zdrowotnego, pielęgnacyjnego i na wypadek bezrobocia, a obowiązkowa jest jedynie składka emerytalna. Jak nietrudno się domyślić, Minijob to nie tylko plusy, ale także minusy. Pierwszym z nich jest duża niepewność zatrudnienia, ponieważ pracodawca może zwolnić nas praktycznie z dnia na dzień. Drugim, brak długofalowego wsparcia w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, gdyż pracodawca w przypadku choroby pracownika, ma obowiązek wypłacania ma wynagrodzenia nie dłużej iż przez 6 tygodni. Z plusów, warto jeszcze wspomnieć, że pracownicy na Minijob mają prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wśród mieszkających w Niemczech Polek i Polaków Minijob jest bardziej popularną formą zatrudnienia, niż klasyczna umowa o pracę na pełny etat. Szczególnie, że niemieckie prawo dopuszcza posiadanie więcej niż jednego Minijob (jeśli nie mamy pracy na pełny etat) lub jednego dodatkowego Minijob (jeśli jesteśmy zatrudnieni także na pełny etat). Jest to więc bardzo dogodna forma pracy dla osób chcących zajmować się więcej niż jednym podopiecznym w ograniczonych przedziałach czasowych.

Więcej niż Minijob, mniej niż etat

Formą pośrednią pomiędzy klasyczną umową o pracę na pełny etat a opisaną powyżej Minijob, jest zatrudnienie w ramach Midijob. W zamyśle, ma ona zachęcić osoby zarabiające niedużo do poszukiwania bardziej intratnego zatrudnienia, bez obaw o zbyt wysokie podatki i składki, ale jednocześnie z uprawnieniami emerytalnymi. Z tego powodu Midijob nazywany jest „obszarem przejściowym” – pomiędzy niskimi zarobkami i brakiem składek a całym etatem i pełnymi obciążeniami na rzecz państwa.

Pracownicy zatrudnieni w ramach Midijob zarabiają co najmniej 450,01 EUR i nie więcej niż 1 300,00 EUR, jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, a także z niższymi składkami na ubezpieczenie społeczne. Ta forma pracy zakłada więc obowiązkowość opłacania wszystkich składek, czyli ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, pielęgnacyjnego i na wypadek bezrobocia, ale o obniżonym wymiarze po stronie pracownika. Pracodawca zatrudniający osobę na Midijob odprowadza z kolei pełną wysokość wskazanych składek, tj. zgodnie z niemieckim systemem ubezpieczeń, ich połowę. Co ważne, wysokość składek pracownika wzrasta wraz ze wzrostem jego dochodów. Po przekroczeniu bariery 1 300,00 EUR jest już taka, jak w przypadku klasycznej umowy o pracę. Dzięki tym rozwiązaniom oraz towarzyszącej im reformie systemu emerytalnego, pomimo obniżonych składek, osoby pracujące na Midijob nabywają uprawnienia emerytalne odpowiadające ich zarobkom.

Dla przedsiębiorczych i lubiących samodzielność

Praca na Gewerbe, czyli w oparciu o własną jednoosobową działalność gospodarczą, jest tą formą zarobkowania, która cieszy się rosnącą popularnością wśród opiekunek i opiekunów osób starszych z Polski (sprawdź – praca w opiece na Gewerbe). Dzieje się tak dlatego, że coraz częściej dostrzegają oni pozytywne aspekty bycia własnym szefem. Na czoło zalet posiadania własnej Gewerbe niewątpliwie wysuwają się większe zarobki na rękę – wynikające z korzystnych dla małych przedsiębiorców niemieckich przepisów prawa – oraz większa samodzielność. Tak w wyborze kontrahentów, jak i negocjacji stawki czy zakresu obowiązków. Gewerbe to jednak nie tylko przyjemności, ale także określone obowiązki. Aby było ich jak najmniej, opiekunowie osób starszych w Niemczech posiłkują się pomocą oferowaną przez wyspecjalizowane biura rachunkowe, przejmujące nie tylko zadania związane z rozliczeniami podatkowymi, ale także kwestiami administracyjnymi. Mimo to, jeśli rozważasz założenie własnej Gewerbe, warto poznać najważniejsze rządzące nią zasady – znajdziecie je poniżej. Na marginesie trzeba także dodać, że pracując na Gewerbe powinno się znać język niemiecki w stopniu trochę wyższym, niż podstawowy. Choćby po to, aby zrozumieć dokumenty, które musimy osobiście podpisywać.

Gdybyśmy chcieli porównać Gewerbe do czegoś bardziej nam bliskiego, niewątpliwie byłaby to polska jednoosobowa działalność gospodarcza. Firmę w Niemczech założyć może każdy obywatel Unii Europejskiej, a więc także każda osoba posiadająca polską przynależność państwową. Aby móc pracować na Gewerbe, należy posiadać zameldowanie w Niemczech. Formalności z nim związane załatwia się w urzędzie meldunkowym, zlokalizowanym zwykle we właściwym urzędzie gminy. Należy ich dopełnić nie później niż po upływie 14 dni od momentu faktycznego podjęcia czynności zarobkowych. Po zameldowaniu możemy już rejestrować działalność. Nie musimy się jednak bardzo spieszyć, gdyż ostateczny termin na spełnienie tego obowiązku upływa po 30 dniach od dnia rozpoczęcia działalności. W tym celu udajemy się ponowie do urzędu (czasem gminy, czasem organu Izby Przemysłowo-Handlowej) gdzie składamy wypełniony formularz zgłoszenia/podjęcia działalności gospodarczej oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Na początek to w zasadzie tyle. Pamiętać musimy jeszcze tylko o tym, że jeśli prowadzimy w Niemczech własną Gewerbe, musimy posiadać niemiecki numer podatkowy. Otrzymamy go bez zbędnych starań, gdyż na podstawie naszego zgłoszenia Gewerbe właściwy urząd przekaże informację o jej założeniu do urzędu skarbowego, który następnie przyśle na nasz adres zameldowania formularz do wypełnienia. Formularz nadania numeru podatkowego jest dość skomplikowany i bardzo istotny. Od jego właściwego wypisania zależą bowiem nasze przyszłe podatki. Aby zrobić to dobrze, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego lub biura rachunkowego. Wypełniony formularz odsyłamy do urzędu skarbowego i spokojnie czekamy na nasz numer podatkowy. Co ważne, baz względu na okres oczekiwania na numer podatkowy, możemy dalej prowadzić nasza działalność gospodarczą oraz wystawiać związane z nią dokumenty, czyli przede wszystkim rachunki dla klientów. W okresie oczekiwania na numer podatkowy przedsiębiorcy w Niemczech posługują się numerem identyfikacyjnym Steuer-ID, który otrzymamy po zameldowaniu na terenie Niemiec i który można porównać do polskiego numeru PESEL.

Jeśli chcemy podjąć wyzwanie pracy w opiece w Niemczech na Gewerbe, warto poznać choć podstawy systemu podatkowego oraz ubezpieczeniowego, którego staniemy się częścią. Zaczniemy od podatków. Każda osoba prowadząca firmę w Niemczech, odprowadza podatek dochodowy. Jest on tym wyższy, im więcej w danym roku zarobimy. Co ważne, u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje wysoka kwota wolna od podatków. Jeśli jej nie przekroczymy, fiskus nie zażąda od nas żadnej wpłaty. W 2021 roku kwota wolna od podatków w Niemczech to aż 9 744 euro.

Z kolei jeśli chodzi o ubezpieczenia społeczne, to osoby pracujące na Gewerbe w Niemczech są prawnie zobowiązane jedynie do odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkie pozostałe obciążenia (tj. składka emerytalna, rentowa, wypadkowa, chorobowa oraz pielęgnacyjna) są ponoszone dobrowolnie, czyli równie dobrze możemy w ogóle ich nie opłacać. To co zrobimy, to już nasza osobista decyzja. W tym miejscu warto jeszcze zaznaczyć, że w Niemczech każdy przedsiębiorca samodzielnie wybiera swojego ubezpieczyciela, któremu następnie przelewa składkę zdrowotną.

Emerytura w Niemczech

Na koniec powrócimy jeszcze do tematu zasygnalizowanego na początku artykułu, czyli do niemieckiej emerytury. Zaczniemy od podstaw. Republika Federalna Niemiec, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, związane jest wspólnotowymi przepisami chroniącymi unijnych obywateli w zakresie ich praw do zabezpieczenia społecznego, w tym do emerytury.

W ogólnym zarysie unijne przepisy odnoszące się do emerytury mówią o tym, że jeśli dana osoba pracowała w więcej niż jednym państwie UE, w każdym z nich będzie mieć określone prawa emerytalne. Aby z nich skorzystać, należy złożyć wniosek w tym kraju, w którym obecnie się mieszka lub w którym ostatnio się pracowało – właściwy urząd tego państwa będzie następnie odpowiadał za skompletowanie informacji o wszystkich wpłaconych przez Ciebie składkach emerytalnych, bez względu na to, w którym kraju UE miało to miejsce. Co ważne, unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie likwidują krajowych regulacji dotyczących choćby wieku emerytalnego czy obowiązkowych okresów składkowych z tym, że do tego ostatniego wlicza się także czas pracy w innych państwach UE. Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych informacji właściwe zakłady ubezpieczeń wyliczą Twoją emeryturę, a każdy z nich będzie wpłacał odpowiednią kwotę na rachunek bankowy Twojego kraju zamieszkania w obrębie zjednoczonej Europy.

Tyle ogólnych zapisów, na koniec jeszcze kilka szczegółów dotyczących Republiki Federalnej Niemiec. Przede wszystkim stwierdzić należy, że w Niemczech obowiązuje zarówno minimalny okres składkowy (ubezpieczenia), jak i wiek emerytalny, który od roku 2012 jest stopniowo podnoszony, co dotyczy osób urodzonych po 1947 roku. Regularny wiek emerytalny w Niemczech to 67 lat, granica ta odnosi się do osób urodzonych w 1964 roku lub później. Minimalny okres ubezpieczenia uprawniający do uzyskania emerytury w Niemczech to 5 lat. Warto zaznaczyć, że jest to okres składkowy, a więc wlicza się w niego tylko te miesiące pracy, kiedy faktycznie odprowadziliśmy składkę. Jeśli spełniamy kryteria, w celu uzyskania niemieckiej emerytury, musimy złożyć stosowny wniosek.

Po złożeniu wniosku właściwy urząd zajmie się wyliczeniem naszej emerytury, przy czym należy zaznaczyć, że nasze przyszłe świadczenia zależą przede wszystkim od wysokości wpłaconych składek. Naliczanie emerytury to skomplikowany proces, gdyż jej ostateczna wysokość zależy od liczby zgromadzonych punktów, przy zastosowaniu zasady, że jeden punkt odpowiada średniemu rocznemu wynagrodzeniu w Niemczech. Po określeniu liczby punktów są one mnożone przez współczynnik wartości emerytury. Po tych wyliczeniach od emerytury trzeba jeszcze odjąć podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli chodzi o opodatkowanie, to na teraz dotyczy ono tylko części otrzymywanej emerytury (konkretnie jej 80% w 2020 roku). Wskaźnik ten jednak wzrasta i w 2040 roku podatkiem będzie objęte 100% wypłat.

Nowością w niemieckim systemie zabezpieczenia emerytalnego – obowiązującą od 2021 roku – jest emerytura podstawowa, ustanowiona w celu wspierania emerytów o najniższych dochodach. Do pobierania tego świadczenia uprawnione będą osoby, które opłacały składki przez co najmniej 33 lata, z zastrzeżeniem, że pełna kwota dopłaty przysługuje wtedy, kiedy okres składkowy wynosi 35 lat. Średni dodatek do emerytury, według wyliczeń niemieckiego państwa, wyniesie ok 75-80 EUR, aczkolwiek osoby najbiedniejsze mogą liczyć na nawet 400 EUR. Najwyższą kwotę otrzymają te osoby, które spełniają warunek lat składkowych, a ponadto ich dochód miesięczny nie przekracza 1 250 EUR w przypadku osób samotnych lub 1 950 w odniesieniu do małżeństw.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Praca w opiece na niemieckich warunkach

Jeżeli pracujesz w opiece w Niemczech, z pewnością nie raz słyszałaś o zatrudnieniu na niemieckich warunkach. W ten sposób działa wiele firm i agencji współpracujących z opiekunkami seniora. Na czym jednak dokładnie polega praca w opiece na niemieckich warunkach? Co może zyskać opiekun osoby starszej? Zanim odpowiesz na ogłoszenie o tytule „szukam opiekunki do starszej osoby na warunkach niemieckich”, przeczytaj ten artykuł.

Gewerbe – czy to jedyna forma zatrudnienia?

Wbrew powszechnemu przekonaniu praca na niemieckich warunkach nie zawsze oznacza samozatrudnienia. Oprócz własnej działalności gospodarczej (Gewerbe) w Niemczech można jeszcze pracować w opiece na podstawie:

zatrudnienia w firmie zarejestrowanej w Niemczech . To rozwiązanie nie należy jednak do popularnych za naszą zachodnią granicą. Niemieckie firmy są niechętne do zatrudniania polskich opiekunek na umowę zlecenie. Dlaczego? Z powodu czasochłonnych, uciążliwych i kosztownych formalności;

. To rozwiązanie nie należy jednak do popularnych za naszą zachodnią granicą. Niemieckie firmy są niechętne do zatrudniania polskich opiekunek na umowę zlecenie. Dlaczego? Z powodu czasochłonnych, uciążliwych i kosztownych formalności; umowy z firmą zarejestrowaną w Polsce. W tym przypadku agencja płaci podatki w naszym kraju, a składki ubezpieczeniowe (emerytalne i zdrowotne) odprowadza za zachodnią granicę.

Firmy decydują się najczęściej na drugie rozwiązanie – jest zresztą prawnie dopuszczone i usankcjonowane. Jeżeli nie pracujesz w polskiej agencji jako opiekunka oddelegowana do niemieckiego klienta, musisz odprowadzać składki w Niemczech. Zgodnie z rozporządzeniem liczy się miejsce wykonywania pracy, nie adres agencji, która zatrudnia opiekunkę. Dlatego podlegasz wtedy ustawodawstwu niemieckiemu, a nie polskiemu.

Korzyści z pracy w opiece na warunkach niemieckich

Oczywiście nie wszystkim pasują niemieckie warunki zatrudnienia. Jeżeli jednak czujesz, że dla Ciebie byłoby to idealne rozwiązanie, nie wahaj się z niego skorzystać. Oto kilka udogodnień, które czekają na Ciebie, jeśli zdecydujesz się pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech w ten sposób:

możesz zdecydować się na krótszy wyjazd – na 4, 5 lub 6 tygodni. Wynagrodzenie będzie takie samo, jak w przypadku dłuższej szteli;

wypłatę masz w każdym miesiącu (a nie na koniec zlecenia);

umowa jest zawierana tylko na czas wyjazdu . Nie ma potrzeby podpisywania umów na dłużej;

. Nie ma potrzeby podpisywania umów na dłużej; masz dostęp do niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest bardziej niezawodne;

masz możliwość uzyskania emerytury w Niemczech bez utraty świadczenia w Polsce.

Niestety, zatrudnienie na warunkach niemieckich ma również swoje wady. Nie sprawdza się ono w przypadku, kiedy opiekunka chciałaby pozostać ubezpieczona w Polsce, a nie kwalifikuje się do ubezpieczenia. Można sobie z tym poradzić, prosząc członka najbliższej rodziny o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli nie ma takiej możliwości, może się okazać, że po powrocie do Polski osoba ubezpieczona w Niemczech nie będzie mogła pójść do lekarza. Trudno więc orzec, czy lepsze do pracy w opiece w Niemczech są warunki niemieckie, czy polskie. Przy wyborze odpowiedniej opcji warto więc kierować się indywidualnymi kryteriami. Odpowiedz sobie na pytanie: co najbardziej Ci się opłaca? Warto też sprawdzić, od jakich kwot odprowadzane są składki. Dowiedz się też, jaka jest łączna wysokość należności, które dostaniesz.

Praca w opiece w Niemczech: świadczenia emerytalne i zdrowotne

Każda opiekunka pracująca w Niemczech zastanawia się, jak będzie wyglądała kwestia emerytury. Mówi się, że już po 5 latach można dostać niemiecką emeryturę – chodzi jednak o 5 lat składkowych. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wyjazdów do opieki. Dobra wiadomość jest taka, że okresy przepracowane w Niemczech liczą się do ubezpieczenia w Polsce. Nie musisz się więc martwić, że pozostaniesz bez świadczeń. Otrzymanie niemieckiej emerytury przy regularnych wyjazdach również jest możliwe. Po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego opiekunce przysługuje niemieckie świadczenie. I to niezależnie od tego, czy w Polsce też pobiera ona emeryturę. Jeśli zatem spełnisz wszystkie warunki, możesz otrzymywać dwa świadczenia emerytalne.

Bardzo ważna dla opiekunek osób starszych w Niemczech jest też kwestia ubezpieczenia zdrowotnego. Często chętniej wybierają one ubezpieczenie w Niemieckiej Kasie Chorych, niż wyrobienie karty EKUZ. Korzystanie z niemieckiej karty AOK lub DAK daje wiele możliwości. Jest to między innymi szeroki zakres ubezpieczeń, krótki czas oczekiwania na wyrobienie karty i szybkie potwierdzenie ubezpieczenia. Masz pewność, że już pierwszego dnia pracy w Niemczech możesz w razie potrzeby skorzystać z opieki zdrowotnej. Twoje fundusze również są bezpieczne – nie musisz dopłacać do leczenia.

Praca w opiece na niemieckich warunkach

Praca na niemieckich warunkach jest coraz częściej praktykowanym modelem w branży opieki. Nie chodzi nam tu jednak o model tzw. Gewerby (samozatrudnienia).

Pisząc o warunkach niemieckich czy modelu niemieckim, mamy na myśli sytuacje, w których nie ma konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. Praca w opiece w tym modelu jest możliwa za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Niemczech (taka sytuacja zdarza się nader rzadko, gdyż ze względu na brak możliwości skorzystania z instytucji umowy zlecenia, zatrudnienie Opiekunki przez niemiecką firmę jest bardzo uciążliwe i kosztowne), jak również za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Polsce. W tym drugim wariancie firma płaci wprawdzie podatki w kraju, w którym jest zarejestrowana, ale składki na ubezpieczenie emerytalno-zdrowotne odprowadza do Niemiec.

Takie rozwiązanie jest zresztą w pełni usankcjonowane prawnie. O ile bowiem praca w charakterze Opiekunki na terenie Niemiec nie odbywa się w trybie delegowania (warunki polskie), konieczność odprowadzania składek w Niemczech wynika wprost z przepisów dotyczących koordynacji zabezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 13 ust. 3 rozporządzenia nr 883/2004 – osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i prowadzi działalność na własny rachunek w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa, w którym wykonuje swą pracę – w którym ma zatrudnienie (zasada miejsca prowadzenia działalności gospodarczej).

Warunki niemieckie vs delegowanie

Wbrew niektórym opiniom, które ostrzegają przed niemieckimi warunkami zatrudnienia, model ten jest warty rozpatrzenia i w przypadku niektórych Opiekunek może stać się modelem preferowanym.

Oto kilka korzyści płynących z wyboru warunków niemieckich:

wyjazdy krótsze (4-6 tygodni) są możliwe bez obniżenia stawki bazowej (liczonej za miesiąc) w stosunku do wyjazdów dłuższych;

wynagrodzenia są wypłacane w każdym miesiącu wykonywania usługi (nie trzeba czekać na zakończenie zlecenia)

umowa może być zawarta wyłącznie na czas zlecenia (nie ma potrzeby zawierania rocznych umów)

ubezpieczenie zdrowotne na terenie Niemiec jest bardziej kompleksowe i niezawodne

możliwe jest uzyskania emerytury w Niemczech bez obawy utraty emerytury w Polsce

Oczywiście zdarzają się firmy, które bazując na niewiedzy celowo wprowadzają Opiekunki w błąd, obiecując, że po kilku latach będą one mogły cieszyć się wysokimi emeryturami w Niemczech. Rzetelna informacja i uczciwość jest tu tak samo ważna jak wszędzie. Nie można jednak zapominać, że model delegowania – obecnie najpopularniejszy na rynku – również nie jest wolny od nadużyć i dużo jest jeszcze obecnie sytuacji, gdy Opiekunkom zaniża się składki czy wręcz naraża na ryzyko okresowego wyłączenia z polskiego systemu ubezpieczeń (znane są przykłady, gdy ZUS, kwestionując prowadzenie znaczącej działalności w Polsce, nie poświadcza bądź cofa poświadczone uprzednio formularze A1).

W modelu niemieckim – o ile składki są faktycznie wypłacane – nie istnieje obecne w delegowaniu ryzyko wyłączenia z ubezpieczeń, a Opiekunki nie muszą wykonywać dodatkowych usług rekrutacyjnych w Polsce dla udowodnienia, że praca przez nie wykonywana ma charakter naprzemienny bądź że firma, którą reprezentuje, prowadzi znaczącą działalność w Polsce (te dwa kryteria decydują o prawidłowości delegowania).

Z drugiej strony model warunków niemieckich ma też swoje ograniczenia. Nie sprawdza się on np. w stosunku do osób, które chciałyby pozostawać ubezpieczone w Polsce, a nie posiadają żadnego tytułu do ubezpieczeń (chociażby jako członka rodziny). Może się wówczas okazać, że wracając do Polski osoba ubezpieczona w Niemczech będzie miała problem z zarejestrowaniem się do lekarza.

Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że we wszystkich przypadkach dany model jest lepszy. Przy wyborze właściwego modelu należy zawsze kierować się sprawdzalnymi kryteriami i brać pod uwagę indywidualną ocenę sytuacji. Szczególnie ważne jest znalezienie odpowiedzi na kilka poniższych pytań:

od jakich kwot są odprowadzane składki w poszczególnych modelach;

jaka jest wysokość łącznych należności, które otrzyma Opiekunka;

jakie konsekwencje ma wybór poszczególnego modelu w konkretnej sytuacji (ewentualne zobowiązania komornicze, limity wykazywanych zarobków, ubezpieczenie w Polsce, etc.).

Decydując się na warunki niemieckie, Opiekunka ma zawsze prawo zażądać od firmy, z którą współpracuje, stosownych dokumentów:

Protokołu zgłoszeniowego do Niemieckiej Kasy Chorych (Meldebescheinigung zur Sozialversicherung für den Arbeitnehmer nach § 25 DEÜV);

Potwierdzenia ubezpieczenia (Mitgliedsbescheinigung der Krankenkasse nach § 175 Abs. 2 SGBV );

Zaświadczenia o zarobkach (Abrechnung der Brutto/Netto-Bezüge).

Emerytura w Niemczech czy w Polsce?

Kwestia emerytury w Niemczech budzi chyba największe kontrowersje w kontekście niemieckich warunków zatrudnienia. Słynne hasło, że już po pięciu latach pracy w Niemczech można otrzymać niemiecką emeryturę, jest oczywiście hura-optymistyczne. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że chodzi tutaj o pięć lat składkowych. Przy założeniu, że opiekunki pracują w systemie zmianowym (dwa na dwa miesiące lub sześc na sześc tygodni), faktyczny czas spełnienia wymaganego okresu ubezpieczeniowego może wynieść dwukrotnie więcej. Na szczęście w przypadku, gdy wymagane okresy ubezpieczeniowe dla uzyskania emerytury w Niemczech nie zostaną spełnione, okresy ubezpieczeniowe wypracowane w Niemczech liczą się do okresów ubezpieczeniowych wypracowywanych w Polsce. Wybierając warunki niemieckie, nie muszą się Państwo martwić o to, że okresy wykonywania usług opiekuńczych nie będą wliczane do emerytury. Niezależnie od tego jak długo będziecie świadczyć usługi opieki w tym właśnie modelu!!!

Osiągnięcie niemieckiej emerytury nie jest jednak zupełnie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli mówimy o zdeterminowanych Opiekunkach, które planują jeździć regularnie. W dłuższej perspektywie, spełnienie niemieckiego okresu ubezpieczeniowego staje się już całkiem realne. Pamiętajmy przy tym, że przy weryfikacji, czy spełniony jest wymagany okres ubezpieczeniowy, bierze się pod uwagę miesiące, a nie lata. Uznaje się przy tym, że każdy rok ma 12 miesięcy, a miesiąc kalendarzowy, w którym choć w części wystąpił okres ubezpieczeniowy, liczy się jako cały miesiąc. Wypłata świadczeń następuje wówczas po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Dla osób ubezpieczonych, które urodziły się przed 1947 rokiem, ustawowy wiek emerytalny wynosi 65 lat; dla osób, które urodziły się po 1947 roku, wydłuża się on o kilka do kilkunastu miesięcy. Po osiągnięciu wymaganego wieku i spełnieniu okresów ubezpieczeniowych, prawo do otrzymania świadczenia z Niemieckiej Kasy Chorych przysługuje niezależnie od prawa do świadczeń emerytalnych w Polsce (możliwe jest zatem otrzymywanie dwóch emerytur).

Szczegółowe warunki, a także informacje dotyczące koordynacji ubezpieczeń, zostały opisane również w języku polskim na stronie Deutsche Renetenversicherung www.deutsche-rentenversicherung.de.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech czy w Polsce

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemieckiej Kasie Chorych daje Opiekunkom pracującym w Niemczech znaczne korzyści w porównaniu do ubezpieczenia w Polsce. Opiekunki wyjeżdżające do Niemiec w ramach delegowania, często narzekają na świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia i ze względu na liczne ograniczenia, jakie wiążą się z korzystaniem z Karty EKUZ, decydują się na dodatkowe polisy prywatne.

Minusy korzystania z Karty EKUZ:

długi czas oczekiwania na wyrobienie Karty (chociaż Karta EKUZ działa wstecz, to jednak jej brak w momencie wypadku czy wizyty u lekarza wiąże się często z koniecznością poniesienia kosztów leczenia we własnym zakresie z możliwością ubiegania się o zwrot kosztów we właściwym oddziale NFZ);

ograniczona liczba placówek, które działają w obrębie publicznego systemu ochrony zdrowia w Niemczech (koszty leczenia uzyskanego w placówce funkcjonującej poza tym systemem Opiekunka pokrywa na takiej samej zasadzie jak wyżej);

ograniczony zakres ubezpieczenia;

problemy ze zwrotem poniesionych kosztów (wiele Opiekunek skarży się, że NFZ wykorzystuje luki i dokonuje niekorzystnych interpretacji).

W porównaniu z problemami, jakie wiążą się z kartą EKUZ, korzystanie z niemieckich kart (AOK bądź DAK) jest niezawodne. Karty te obejmują dużo większy zakres ubezpieczeń, a Opiekunki nie muszą wykładać własnych pieniędzy ani toczyć bojów z NFZ o odzyskanie poniesionych kosztów. Czas oczekiwania na wyrobienie niemieckiej karty jest też dużo krótszy (nie trzeba tu czekać – jak w przypadku EKUZ – na uprzednie poświadczenie formularza A1), a jeszcze przed wyrobieniem karty możliwe jest niemal natychmiastowe otrzymanie potwierdzenia ubezpieczenia. W zasadzie od pierwszego dnia wykonywania pracy, Opiekunka zyskuje pełen komfort korzystania ze świadczeń zdrowotnych bez obawy, że będzie musiała ponosić koszty we własnym zakresie i często też bez konieczności zawierania dodatkowych prywatnych ubezpieczeń.

Umowa dla opiekunki w Niemczech

Umowa dla opiekunki w Niemczech

Tak naprawdę, umowa dla opiekunki w Niemczech staje się istotna dopiero wtedy, kiedy pojawiają się jakieś problemy. Stara prawda głosi, że umowy sporządza się na złe czasy i na przyszłość, a nie na dobre i teraźniejszość. Większość opiekunek i opiekunów osób starszych wybierając miejsce pracy kieruje się m.in. oferowaną stawką netto. Netto, czyli ile dostanę na rękę. Dla opiekunki w Niemczech umowa, a głównie jej rodzaj, jest rzeczą drugorzędną – najbardziej liczy się to, co „na rękę”.

Umowa dla opiekunki nabiera znaczeni

Kiedy? Wtedy, kiedy pojawiają się problemy. Problemy ze stanem zdrowia opiekunki, problemy po powrocie do kraju z leczeniem, uzyskaniem świadczeń. Również wtedy, kiedy strony umowy mają różne zdanie co do sposobu jej wykonania, co do tego, czy opiekunka wywiązała się z obowiązków. Często dotyczy to sytuacji nadużywania alkoholu, zerwania umowy bez uprzedzenia. Ale również bardzo dyskusyjnych kar umownych nałożonych za tzw. ucieczkę z miejsca pracy, nieprawidłowe zarządzanie budżetem domowym podopiecznego i innych sytuacji.

Umowa dla opiekunki nabiera największego znaczenia, gdy nie może ona dłużej wykonywać pracy. Ze względu na stan zdrowia – nagle okazuje się, że umowa nie daje prawa do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. I płatnego L-4, czyli korzystania z tzw. chorobowego. Albo nie można zarejestrować się jako osoba bezrobotna czy też zaliczyć przepracowanych okresów do zwiększenia podstawy naliczenia emerytury lub renty.

Bezpieczeństwo łatwo „sprzedajemy” za pieniądze

Myślenie o przyszłości, która może nie ułożyć się według naszych planów, jest niestety słabą stroną wielu opiekunek i opiekunów osób starszych. Oczarowani wysokim „netto na rękę” liczymy często tylko ile dostanę, ile za to kupię, co za to załatwię. Nie myśli się o tym, że np. choroba może pokrzyżować plany i już nie będzie pytania jakie jest wysokie „netto na rękę” a pytanie skąd wziąć na chleb i czynsz.

Życie pisze różne historie dla opiekunek i opiekunów. Bez względu na wiek nagle możemy zachorować my albo nasi bliscy. I nie będzie wtedy możliwości pracy, szukania szteli za „więcej”, tylko konieczność korzystania z instytucjonalnych form pomocy. I to właśnie ma zapewnić umowa dla opiekunki.

Jakie uprawnienia daje umowa dla opiekunki wg. polskich przepisów?

Klasyczna umowa o pracę na podstawie kodeksu pracy

Daje wszelkie zabezpieczenia – na pracodawcy spoczywa obowiązek odprowadzenia składki emerytalnej, zdrowotnej, chorobowej, wypadkowej i w większości przypadków na wypadek bezrobocia.

Umowa zlecenie jako jedyny tytuł prawny do odprowadzania składek

Podstawowe obowiązki w zakresie składek zależą od sytuacji zleceniobiorcy (w umowie jest nią opiekunka). Jeżeli nie ma innego zatrudnienia z tytułu którego odprowadza się ubezpieczenia społeczne – ma obowiązkowo takie same składki jak pracownik na klasycznej umowę o pracę. Jedynie ubezpieczenie chorobowe (płatne L-4) jest dobrowolne. Opiekunka dokonuje wyboru – chcę albo nie chcę opłacać składki chorobowej. Przy zawieraniu takiej umowy powinnaś otrzymać kwestionariusz osobowy z pytaniem o to, czy chcesz odprowadzać składkę chorobową. W każdej chwili możesz zmienić zdanie i najlepiej pisemnie powiadomić zleceniodawcę o swojej decyzji. To bardzo ważne!

Umowa zlecenie jako następny tytuł prawny do odprowadzania składek

Jeżeli opiekunka podlega pod inne zatrudnienie (np. nauczycielka, która wyjeżdża do pracy w Niemczech tylko na święta i na wakacje) i uzyskuje z jego tytułu przychód wyższy niż najniższa płaca, obowiązkowo odprowadza się tylko ubezpieczenie zdrowotne. Co do składki na ubezpieczenie chorobowe – jest uiszczana przy podstawowej umowie. Nie otrzyma się płatnego L-4 kilkukrotnie, jeżeli mamy więcej umów ze składką chorobową.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest to tzw. samozatrudnienie. Jeżeli jest jedyną podstawą do odprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne – trzeba zapłacić takie rodzaj składek, jak w przypadku pracownika. Wysokość obowiązujących składek zawsze znajdziemy na stronie ZUS. Ale podobnie jak przy umowie zlecenia, do decyzji przedsiębiorcy należy wybór, czy będzie odprowadzał składkę chorobową (m.in. płatne L4 i prawo do zasiłku macierzyńskiego).

Jakie uprawnienia daje umowa dla opiekunki wg. niemieckich przepisów?

Umowa o pracę bez ograniczenia dochodu z niemiecką firmą na niemieckich warunkach

Daje wszelkie zabezpieczenia – na pracodawcy spoczywa obowiązek odprowadzenia składki emerytalnej, zdrowotnej, chorobowej, wypadkowej, pielęgnacyjnej (brak odpowiednika w polskim systemie ubezpieczeń społecznych) i na wypadek bezrobocia.

Umowa o pracę do max 1300 euro (MidiJob, Gleitzone)

Daje podobne zabezpieczenia jak w przypadku umowy o pracę bez ograniczenia dochodu, ale w zmniejszonym wymiarze.

Umowa o pracę do max. 450 euro (MiniJob)

Jest obowiązkowo odprowadzana składka na ubezpieczenie emerytalne ale w znacznie zmniejszonym wymiarze. Jest także możliwość całkowitego odstąpienia od niej. Składka zdrowotna jest obowiązkowa jednak w zmniejszonym wymiarze. Nie ma składki chorobowej (płatne zwolnienie lekarskie) i ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Jest składka wypadkowa i pielęgnacyjna ale również w zmniejszonym wymiarze.

Jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe)

Tzw. samozatrudnienie. Obowiązkowe jest odprowadzanie jedynie składki zdrowotnej. Pozostałe składki – emerytalna, chorobowa, wypadkowa, pielęgnacyjna i na wypadek bezrobocia są dobrowolne. O ile w formach zatrudnienia w punktach 1-3 wpływ opiekunki na świadczenia z umowy jest niewielki (są to obowiązki wynikające z przepisów prawa), to w przypadku Gewerbe decyzja należy do opiekunki – przedsiębiorcy.

Dobre wynagrodzenie w pracy w opiece jest bardzo ważne. Jednak umowa dla opiekunki określa nie tylko jej pensję, ale również zabezpieczenie na przyszłość!

Sprawdź aktualne oferty – praca opieka Niemcy oferty

Praca Opiekunki “na niemieckich warunkach”

Coraz więcej Opiekunek poszukuje formy zatrudnienia na tzw. niemieckich warunkach. Jak pracować i odprowadzać składki w Niemczech? Czy możemy liczyć na niemiecką emeryturę?

Umowa na niemieckich warunkach staje się coraz popularniejszym wyborem opiekunek. Jedną z zalet tego typu zatrudnienia jest możliwość uzyskania w przyszłości niemieckiej emerytury.

Praca na warunkach niemieckich może przyjmować różne formy. Najczęściej jest to umowa podpisywana z firmą zarejestrowaną w Polsce, która potem odprowadza składki zdrowotne i społeczne do niemieckiego odpowiednika ZUS-u. Rzadziej Opiekunka podpisuje umowę bezpośrednio z firmą zarejestrowaną w Niemczech. Opiekunka może też założyć działalność gospodarczą, tzw. Gewerbe — niemiecki odpowiednik samozatrudnienia. Czym różnią się te formy zatrudnienia?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech

Warto pamiętać, że w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. Zgodnie z jej zapisami każdemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie co najmniej równe płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2021 roku wynosi to 9,50 euro za godzinę, od 1 lipca 2021 roku do 9,60 euro za godzinę, od 1 stycznia 2022 roku do 9,82 euro (brutto), a od 1 lipca 2022 roku 10,45 euro (brutto).

1. Podpisanie umowy z niemieckim pracodawcą.

Podpisywanie umowy za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Niemczech nie jest często praktykowane ze względu na utrudnienia prawne. W prawie niemieckim nie istnieje forma umowy zlecenia podpisywana z osobą fizyczną, co przy specyfice zatrudnienia Opiekunki (6-8 tygodniowe zlecenia) może być dla niemieckich firm uciążliwe. Niemniej, jednak jeśli już Opiekunka ma podpisać tego typu umowę o pracę, musi zwrócić szczególną uwagę na jej rodzaj. W niemieckim prawie pracy istnieje bowiem kilka typów umowy o pracę — podpisanie każdej z nich wiąże się z innymi warunkami i innym wynagrodzeniem.

Arbeitsvertrag – pełnowymiarowa umowa o pracę

Standardowa, pełnowymiarowa Umowa o pracę, która gwarantuje Opiekunce prawa pracownika oraz pełne ubezpieczenie. Pracodawca odprowadza za Opiekunkę składkę emerytalną, zdrowotną, chorobową, wypadkową oraz pielęgnacyjną.

Zasadniczo tego typu umowa przewiduje 38,5-godzinny tydzień pracy oraz obowiązkowe przerwy podczas pracy (15 minut wliczane do czasu pracy oraz 45 minut nie wliczane do czasu pracy).

Umowę w zawodzie opiekunka osób starszych (Altenpflegerin) mogą tylko podpisać Polki, które mają na terenie Niemiec udokumentowane prawo do wykonywania tego zawodu. W innym przypadku mogą tylko i wyłącznie zatrudnić się jako pomoce domowe dla osób starszych (Haushaltshilfe).

MidiJob, Gleitzone – umowa o pracę do max. 1300 euro

To praca w mniejszym wymiarze etatu zobowiązuje do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownicy zatrudnienie na midijob nie mogą zarabiać więcej niż 1300 euro, za to płacą preferencyjne składki emerytalne.

Podstawą obliczeń nie jest wynagrodzenie rzeczywiste. Składki płacone są od dochodu, który w tym przypadku obliczany jest wg następującego wzoru:

Zobowiązujący do płacenia składek dochód = 1,1288588 x wynagrodzenie za pracę – 167,51647

Co ciekawe, osoby które płacą w ten sposób obniżone składki w momencie ustalania wysokości emerytury są postrzegane tak, jak gdyby opłacały składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości i tym samym mogą uzyskać pełne uprawnienia emerytalne.

MiniJob – umowa o pracę max. 450 euro

Minijob tzw. praca na małym etacie czy mini-etacie, to zatrudnienie, w którym nie możemy zarobić więcej niż 450 euro. To popularna forma zatrudnienia, która wybierana jest w przypadku gdy istnieje konieczność „dorobienia” do etatu lub przez osoby, które nie mają możliwości pracować w pełnym wymiarze.

MiniJob może przybierać dwie formy:

Wysokość wynagrodzenia. W tej formie ważna jest wysokość miesięcznych dochodów — nie mogą przekraczać 450 euro miesięcznie.

Czas pracy. W tym przypadku liczy się czas pracy. Minipracownik nie może pracować dłużej niż łącznie 70 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego. Poziom zarobków nie ma znaczenia.

W tej formie zatrudnienia nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia: zdrowotne, pielęgnacyjne i na wypadek bezrobocia. Za pracownika jest tylko i wyłącznie odprowadzana składka emerytalna, która wynosi 5% od dochodu.

Dobra widomość jest taka, że osoby zatrudnione na MiniJob podlegają tym samym prawom pracowniczym jak w przypadku pracowników etatowych:

Prawo do urlopu i ciągła wypłata wynagrodzenia w przypadku choroby.

W razie wypadku przy pracy lub w drodze do pracy — prawo do ustawowego ubezpieczenia wypadkowego.

MiniJob w gospodarstwie domowym

Z punktu widzenia opiekunki ważna jest też informacja, że w przypadku tej formy zatrudnienia w prawie niemieckim istnieje rozróżnienie na MiniJob w sektorze komercyjnym i MiniJob w prywatnym gospodarstwie domowym. [2]

Do obowiązków pracownika podejmujących MiniJob w gospodarstwie domowym mogą należeć codzienne zadania w domu:

gotowanie, sprzątanie, zakupy i prace ogrodnicze

a także jak opieka nad dziećmi, osobami chorymi i starszymi oraz osobami wymagającymi opieki, a nawet zwierzętami.

W wielu przypadkach tego typu praca wykonywana jest przez członków rodziny, ale może być wykonywane również przez osobę z zewnątrz, czyli mini pracownika — pod warunkiem oczywiście, że nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej (Gewerbe). Z perspektywy rodziny zatrudnienie mini pracownika ma wiele zalet. Przede wszystkim pracodawca płaci tylko niewielkie podatki i może korzystać z wielu ulg podatkowych.

2. Podpisanie umowy z polskim pracodawcą „na niemieckich warunkach”

Opiekunka ma możliwość podpisania umowy z firmą zarejestrowaną w Polsce, ale na zasadach niemieckich. W takiej sytuacji polska firma płaci podatki w Polsce (w kraju, w którym jest zarejestrowana), ale składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne odprowadza do Niemiec. Zaletami podpisywania umów na niemieckich warunkach są bez wątpienia:

zawieranie umowy i tylko na czas zlecenia (a nie np. na rok);

regularne, comiesięczne otrzymywanie wynagrodzenia;

możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec;

szansa na uzyskanie emerytury w Niemczech.

Opiekunka, po podpisaniu umowy na warunkach niemiecki, powinna upewnić się, że spełnione zostały wszystkie kwestie formalne i została zgłoszona do ubezpieczenia niemieckiego. Warto wówczas poprosić o:

Protokół zgłoszeniowy do niemieckiej Kasy Chorych (Meldebescheinigung zur Sozialversicherung für den Arbeitnehmer nach § 25 DEÜV);

Potwierdzenie ubezpieczenia (Mitgliedsbescheinigung der Krankenkasse nach § 175 Abs. 2 SGB V );

3. Jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe)

Opiekunki, które cenią sobie niezależność i posiadają zameldowanie na terenie Niemiec, mogą pokusić się o zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej tzw. Gewerbe. Wówczas po złożeniu stosownych i wymaganych dokumentów możemy wykonywać zawód opiekunki lub pomocy osób starszych (wszystko zależy czy mamy odpowiednie pozwolenia). W przypadku tego typu zatrudnienia cała papierkowa robota i kwestia rozliczeń spada na samozatrudnioną Opiekunkę.

Praca na niemieckich warunkach z umową w Niemczech, w Polsce czy może Gewerbe? Bez wątpienia każda z tych form pracy ma swoje wady i zalety. Wybór preferowanej formy zależy od naszych potrzeb i kreatywności. W żadnym przypadku nie powinniśmy jednak decydować się na pracę bez umowy – pracę na czarno.

A co z emeryturą?

Warto jednak pamiętać, że prawo do emerytury w Niemczech nabywa się dopiero 5 pełnych latach składkowych. A to oznacza, że przy specyfice pracy Opiekunki (praca 2-3 razy w roku na kilka tygodni) nabywanie uprawnień może trwać więcej niż 5 lat. Niemniej jednak jest to jak najbardziej realna perspektywa. Pozytywem jest fakt, że prawo do emerytur w Niemczech przysługuje niezależnie od prawa do emerytury w Polsce.

Materiały źródłowe:

Praca dla opiekunek w Niemczech – opieka nad osobami starszymi

Dlaczego ULIFE ?

Oferujemy pracę zgodną z aktualnie obowiązującymi normami prawnymi. Pamiętaj, że działamy w oparciu o niemiecką umowę o pracę ! Twoje bezpieczeństwo na stanowisku pracy to nasz priorytet ! Doświadczeni konsultanci pozostają do dyspozycji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zapewniamy stałą pomoc i wsparcie o każdej porze dnia i nocy. Współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi rodzinami potrzebującymi opieki. Przed nawiązaniem współpracy przeprowadzamy monitoring warunków pracy, a po zawarciu umowy systematycznie nadzorujemy realizację zlecenia. Tymi działaniami zapewniamy naszym opiekunom komfortowe warunki pobytu. Podejmując zatrudnienie w ULIFE stajesz się częścią zgranego zespołu, ukierunkowanego na świadczenie usług na najwyższym poziomie! Praca z ULIFE to Twoja droga do lepszej przyszłości !

Opiekunki osób starszych w Niemczech

Na polskim rynku można znaleźć wiele firm oferujących pracę w branży opieka Niemcy. Jest to skutek rosnącego zapotrzebowania na opiekunów i opiekunki osób starszych. Społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów starzeje się, a jednocześnie rośnie średnia długość życia przeciętnego Niemca. Ponadto przybywa chętnych do wyjazdu w charakterze opiekunki osób starszych. Praca jako opiekunka jest atrakcyjna ze względu na wynagrodzenie, które często jest kilkakrotnie wyższe niż możliwe do uzyskania w Polsce.

Zatrudnienie opiekunki z Polski jest także doskonałym rozwiązaniem dla niemieckich rodzin pragnących, aby ich najbliższy członek rodziny spędził starość w zaciszu domowym. Zapewnienie obecności wykwalifikowanej osoby uwalnia ich od konieczności rezygnacji z pracy zawodowej, a dla nas otwiera szeroki rynek pracy kryjący się pod hasłem „opieka Niemcy”.

Wiele osób słysząc słowa „opieka Niemcy” myśli o pracy na czarno. Rynek pracy jest rozległy i nie da się ukryć, że są tacy, którzy decydują się na pracę bez umowy. Jednak praca jako opiekunka w Niemczech może, a nawet powinna – być legalna, bezpieczna i uczciwa.

Opiekunka w Niemczech praca. Czas oczekiwania na ofertę

Znalezienie odpowiedniej oferty pracy zajmuje nam zazwyczaj od jednego do czterech dni od momentu przyjęcia zgłoszenia. W tym czasie kandydaturę opiekunki przedstawiamy rodzinom niemieckim, które zgłosiły chęć zatrudnienia opiekunki z Polski. Nie ukrywamy, że znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie są czynnikami decydującymi o szybkości dobrania oferty. Z reguły im lepszy stopień znajomość języka niemieckiego i im szersze doświadczenie, tym większe szanse na szybki wyjazd. Pełny profil opiekunki trafia do rodziny dopiero po zaakceptowaniu przez nią danej oferty. Pracę jako opieka w Niemczech łatwiej i szybciej znaleźć w okresie przedświątecznym i wakacyjnym, kiedy następuje duża rotacja opiekunów wracających na czas okołoświąteczny i urlopowy do kraju.

Zarobki dla opiekunek w Niemczech

Zarobki w pracy dla opiekunek w Niemczech są uzależnione od stopnia znajomości języka niemieckiego, posiadanego doświadczenia oraz zakresu obowiązków w miejscu pracy. Im szerszy zakres obowiązków, większe doświadczenie w opiece i lepsza znajomość języka, tym wyższe wynagrodzenie. Proponowane przez nas zarobki kształtują się między 1000 a 1600 euro netto miesięcznie. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech daje szansę na otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wypłata wynagrodzenia następuje co miesiąc zawsze w terminie.

Czas trwania pracy dla opiekunek w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech trwa co najmniej dwa miesiące, jednak czas trwania zlecenia może ulec zmianie (istnieje możliwość przedłużenia pobytu o kolejne tygodnie bądź miesiące, gdyż umowa podpisywana jest na czas nieokreślony). Długość pobytu jest uzależniona od dyspozycyjności oraz konkretnej oferty i potrzeb podopiecznego. Osobom, które zdecydują się na podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech zapewniamy stałe miejsce pracy, dbamy również o komfort psychiczny naszych podopiecznych (nie chcemy, by musieli zbyt często przyzwyczajać się do towarzystwa nowych osób). Każda zatrudniona przez nas opiekunka ma możliwość uzyskania urlopu w dogodnym dla obydwu stron terminie (zazwyczaj urlopy takie następują w okolicach świąt). Dzięki Avanti Medic praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to zajęcie bezpieczne i legalne.

Na czym polega praca opiekunki w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech polega na sprawowaniu kompleksowej pomocy i opieki nad osobami starszymi w ich domach. Wiąże się to z pomaganiem w codziennym funkcjonowaniu, nadzorowaniem rutynowych czynności oraz zapewnieniem podopiecznemu bezpieczeństwa i towarzyszeniem mu w codziennych aktywnościach. Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych obejmuje następujące obowiązki:

pomoc w prowadzeniu domu (pranie, sprzątanie, prasowanie, przygotowanie posiłków oraz robienie zakupów)

pomoc w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności, takich jak spożywanie posiłków, ubieranie się, higiena osobista, poruszanie się

troska o podopiecznego w zależności od jego schorzeń

towarzyszenie podopiecznemu podczas spacerów, wyjazdów

organizacja czasu wolnego

Praca opiekuna / opiekunki w Niemczech jest ściśle związana z trybem życia i rozkładem zajęć podopiecznego oraz dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Specyfika pracy powoduje, że opiekun / opiekunka zdecydowaną większość czasu spędza z seniorem, ale nie oznacza to, że nie ma ona czasu dla siebie. Każdemu, kto opiekuje się osobą starszą, przysługuje prawo do odpoczynku w ciągu dnia pod postacią krótkich przerw i określonego czasu wolnego.

*przejazd opłacany w razie pobytu równego bądź dłuższego niż 2 miesiące.

** zwracamy za przejazd do 60 EUR w każdą stronę po przedstawieniu rachunku bądź kosztorysu.

키워드에 대한 정보 opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace

다음은 Bing에서 opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Zostań #opiekunką #osoby #starszej #w #Niemczech #Ubezpieczenie #opiekunki #czy #warto #brać #zlecenie #z #wymaga


YouTube에서 opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zostań opiekunką osoby starszej w Niemczech Ubezpieczenie opiekunki czy warto brać zlecenie z wymaga | opiekunka osob starszych niemcy umowa o prace, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  배추 김치 황금 레시피 | 배추김치맛있게담그는법 황금레시피/ 3포기 배추김치양념만들기 / 절이기부터 양념까지 / 초보도 할 수 있어요~ 상위 104개 베스트 답변

Leave a Comment