당신은 주제를 찾고 있습니까 “opis wykresu po angielsku – Opis miejsca lub osoby po angielsku“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Karolina Duda 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,769회 및 좋아요 43개 개의 좋아요가 있습니다.
opis wykresu po angielsku 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Opis miejsca lub osoby po angielsku – opis wykresu po angielsku 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Krzysztof Kozioł Wykład ten zbiera najważniejsze informacje na temat opisu miejsca lub osoby. Przekonaj się, o czym powinieneś pamiętać redagując na maturze tę formę wypowiedzi. Zapraszamy!
opis wykresu po angielsku 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Analizowanie wykresów biznesowych po angielsku
JAK OPISAĆ I ANALIZOWAĆ WYKRESY, RYSUNKI I DIAGRAMY? The graph shows / depicts that – wykres pokazuje, że … This figure represents – ten rysunek …
Source: www.gettinenglish.com
Date Published: 4/10/2021
View: 5961
Opisywanie trendów i wykresów – Angielski C2
Opisywanie trendów i wykresów po angielsku na BEC, IELTS i do pracy. … Napisano w Angielski biznesowy, IELTS, BEC … Opis wykresów cz.2.
Source: angielskic2.pl
Date Published: 10/11/2022
View: 2881
angielski – Język akademicki | Wykresy, Rysunki i Diagramy
The diagram depicts that there were more…than…between…and… Używane przy opisie informacji w diagramie. Wykresy, Rysunki i Diagramy – Interpretacja. Ten …
Source: pl.bab.la
Date Published: 10/28/2022
View: 6135
Jak opisać wykresy, grafiki i diagramy w prezentacji? – Preply
Wykresy, schematy i diagramy mogą pomóc w tej kwestii. … czy przygotowujesz się do ważnego testu z angielskiego, … Jak zacząć opis?
Source: preply.com
Date Published: 10/12/2022
View: 7883
Graph description – Opis grafu – Angielski – Wypracowania
The graph in form of a bar chart/flow chart/pie chart … – Graf w formie wykresu słupkowego, wynikowego, kołowego … The graph shows/presents/ …
Source: wypracowanie.edu.pl
Date Published: 2/25/2022
View: 5710
Jak analizować wykresy w prezentacji biznesowej po …
Prezentacja biznesowa i opis wykresu po angielsku to z pewnością niełatwe zadanie. Nie pomaga również stres towarzyszący wystąpieniu publicznemu …
Source: www.polskibiznes.info
Date Published: 12/12/2022
View: 2987
Język angielski- OPIS WYKRESU Flashcards | Quizlet
Język angielski- OPIS WYKRESU … wykres, graf. commonly. powszechnie, popularnie. expression. wyrażenie. increases. wzrosty. decrease. spadek. as well as.
Source: quizlet.com
Date Published: 4/24/2021
View: 7349
The graphs depicts the trends in take out orders throught the …
Plik zawiera przykładowy opis wykresu na zaliczenie tej części języka na pierwszym semestrze na kierunku Automatyka i Robotyka.
Source: www.studocu.com
Date Published: 8/19/2021
View: 1033
Jak omawiać wykresy i wykresy w języku angielskim?
Oto informacje, które pomogą uczniom języka angielskiego zrozumieć słownictwo i wyrażenia używane do opisywania wykresów i wykresów.
Source: www.greelane.com
Date Published: 10/22/2021
View: 6737
Pie chart. Wykres kołowy i opis.. Ktoś coś ? – Brainly.pl
Skoro możemy przygotować dowolny wykres i opisać go po angielsku, to zróbmy prosty wykres przedstawiający preferencje muzyczne uczniów naszej przykładowej …
Source: brainly.pl
Date Published: 9/8/2022
View: 7704
주제와 관련된 이미지 opis wykresu po angielsku
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Opis miejsca lub osoby po angielsku. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 opis wykresu po angielsku
- Author: Karolina Duda
- Views: 조회수 2,769회
- Likes: 좋아요 43개
- Date Published: 2019. 3. 22.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=4Pwp-Wf9hDU
Jak dobrze opisać wykres?
Wykresy, grafy i diagramy powinny mówić same za siebie. Aby je opisać i pomóc słuchaczom zrozumieć znaczenie Twoich danych, użyj słów wraz z ich mnogością synonimów wymienionych w tym artykule. Nie zapomnij dodać inspirującego cytatu, aby Twoje przemówienie zrobiło jeszcze większe wrażenie.
Jak opisać wykres liniowy?
Wykres liniowy przedstawia dane w postaci pojedynczej linii w czasie. Aby opisać wykres, należy śledzić jego przebieg wzdłuż linii poziomej i opisać, czy spada, rośnie, czy pozostaje bez zmian.
Jak opisać wykres słupkowy?
Wykres słupkowy (ang. bar chart, bar graph) – jedna z graficznych możliwości przedstawiania i prezentacji danych statystycznych. Należy do grupy wykresów powierzchniowych, które mają postać figur płaskich, zazwyczaj prostokątów (słupków).
Jak opisać wykres kołowy?
Wykres kołowy umożliwia zilustrowanie różnych wartości zawierających się w jednym zbiorze danych. Poszczególne wartości są odzwierciedlone na takim wykresie poprzesz odpowiadające im wycinki koła, które jako całość w postaci koła obrazują sumaryczną wartość prezentowanych danych.
Jak tytułować wykresy?
Numer i tytuł
Należy je umieścić nad wykresem. W całej pracy magisterskiej występuje numeracja ciągła. Zwróć uwagę, że tytułu nie kończą się kropką, chyba że jest to skrót.
Co powinien zawierać wykres?
Wykresy przedstawiają dane liczbowe w formie obiektów, takich jak kolumny, linie, punkty danych, i wizualnych właściwości tych obiektów, takich jako kolor w celu zgrupowania obiektów.
Jakie są rodzaje wykresów?
Wykresy są graficznymi reprezentacjami danych liczbowych. Do wyboru dostępne są następujące typy wykresów: słupkowy, liniowy, kombi, radarowy, punktowy, siatkowy, kołowy, lejkowy, blokowy i zegarowy, a także tabela przestawna i tabela prosta.
Jak interpretować wykresy liniowe?
Wykresy liniowe
Tworzone są poprzez rysowanie linii pomiędzy kolejnymi cenami zamknięcia. Ten typ wykresu w przejrzysty sposób obrazuje ogólny ruch cen na rynku w określonym przedziale czasu. Z uwagi na swą prostotę, wykresy liniowe są pomocne w rozpoznawaniu formacji.
Jak nazywa się linia na wykresie?
Wykresem funkcji liniowej jest linia prosta. Żeby narysować wykres funkcji liniowej, wystarczy wyznaczyć dwa punkty, które do niego należą.
Jak pokazać dane na wykresie?
Na karcie Układ w grupie Etykiety kliknij przycisk Etykiety danych, a następnie kliknij odpowiednią opcję wyświetlania. W zależności od użytego typu wykresu będą dostępne różne opcje etykiet danych.
Co to jest wykres kolumnowy?
Wykresy kolumnowe umożliwiają przedstawianie zmian danych w czasie, a także ilustrowanie porównań elementów. Na wykresach kolumnowych kategorie są najczęściej umieszczane na osi poziomej, a wartości — na osi pionowej.
Czy Histogram to wykres słupkowy?
Histogram wygląda podobnie do wykresu słupkowego, ale zamiast porównywania kategorii lub wyszukiwania trendów w czasie, każdy słupek reprezentuje sposób rozkładu danych w pojedynczej kategorii. Każdy słupek reprezentuje ciągły przedział danych lub liczbę częstości dla określonego punktu danych.
Czym różni się wykres od diagramu?
Diagram jest kołowy, a wykres z reguły słupkowy choć może być też np. liniowy. Najprosciej ujmujac diagramy to wykresy ale KOŁOWE.
Jak nazywa się wykres który jest połączeniem dwóch rodzajów wykresów?
Wykres kombi Na wykresie kombi można połączyć kilka różnych typów wykresów, w tym wykresy słupkowe, kolumnowe, liniowe i warstwowe. Umożliwia to między innymi porównanie wartości o różnych zakresach, na przykład wartości liczbowych z procentowymi.
Do czego służy wykres liniowy?
Wykresy liniowe pozwalają na szybkie rozeznanie się w występującej tendencji danej zmiennej względem czasu. Wykres liniowy jest najczęściej występującym wykresem w analizach ekonomicznych, giełdowych. Najważniejszą jego zaletą jest intuicyjna postać prezentacji danych względem analizowanych okresów czasu.
Jak opisać wykres w pracy magisterskiej?
Rysunki, wykresy i schematy: zamieszczamy w tekście, zaś tytuł i źródło umieszczamy pod rysunkiem/wykresem/schematem (zob. załącznik). Wszystkie rysunki/wykresy/ schematy muszą być ponumerowane. Należy stosować numerację ciągłą w ramach całej pracy.
Jak czytać wykresy giełdowe?
Po lewej stronie znajduje się cena otwarcia, po prawej cena zamknięcia. Można więc powiedzieć, że każdy słupek czyta się „od lewej do prawej”. Ten typ wykresu udostępnia szerszą informację na temat kształtowania się rynkowej ceny.
Co pokazuje wykres rozrzutu?
Są one użyteczne przy wykreślaniu danych wielowymiarowych. Mogą być pomocne w określaniu potencjalnych relacji pomiędzy zmiennymi ilościowymi.
Jak opisać legendę w Excelu?
- Zaznacz wykres w programie Excel, a następnie kliknij pozycję Projektowanie > Wybierz dane.
- W oknie dialogowym Wybieranie źródła danych kliknij nazwę legendy, którą chcesz zmienić, a następnie kliknij pozycję Edytuj. …
- Wpisz nazwę legendy w polu tekstowym Nazwa serii i kliknij przycisk OK.
Analizowanie wykresów biznesowych po angielsku
Po wnikliwej analizie poniższego materiału, możesz przejść do prezentacji po angielsku. W tej części wpisu przygotowaliśmy dla Ciebie:
DIAGRAMY I WYKRESY
Biznesmeni upodobali sobie przede wszystkim poniższe diagramy zarówno w Polsce jak i za granicą. Zapamiętaj ich nazwę po angielsku i wykorzystuj na co dzień w prezentacjach multimedialnych lub dokumentacji firmowej.
SAVOIR-VIVRE MATERIAŁÓW WIZUALNYCH
Wykresy powinny być przejrzyste i przystępne dla widowni, Zanim przejdziesz do szczegółowej analizy, powiedz czego dotyczy diagram. Przyciągaj uwagę przy pomocy ciekawej historii lub faktu (tzw. media teasing) Często stosuj zasadę – mniej to więcej. Nie zalewaj nadmiarem informacji. Uwydatnij tylko istotne punkty. Warto dać publiczności chwilę na szybkie zapoznanie się z wykresem. Korzystaj z różnorodnych czasowników w trakcie prezentacji różnych zmian. Wzmocnij efekt przysłówkami.
ANALIZA STATYSTYK
Rozwiń każdy krzyżyk i poznaj przydatne wyrażenia. Dzięki nim analizowanie wykresów biznesowych będzie proste.
Opisywanie trendów i wykresów
Opisywanie trendów i wykresów
Jeśli musicie w pracy analizować wykresy, trendy i tabelki, lub chcecie zdawać BEC lub IELTS ten wpis jest dla was.
Poniżej kilka podstawowych słówek pomagających opisywać wykresy
A teraz te słowa na przykładzie:
As part of an overall boom, spending on advertising rocketed in the late1990s and, in 2000, it soared by more than 8% in America, which represents about half the world market. But then the following year it plunged by 8%.Now the industry is feeling positive again and advertising is expected to escalate by nearly 5% this year. But how is the money being spent? Thanks to the Internet, there was a jump in website advertising of nearly 40%. But is traditional TV advertising shrinking? America’s big TV networks used to reach 90% of households but then this figure plummeted to as low as 33%. Consequently, TV advertising by some multinationals also slumped.
Potrafilibyście słowa z teksty umieścić w tabelce?
increase a lot decrease a lot increase quite a lot decrease quite a lot
A teraz jeszcze kilka przykładów:
• Sales rose slightly in the final quarter.
• Profits fell a little last year.
• Demand increased gently
• Turnover decreased steadily
• Turnover dropped suddenly
• Turnover decreased quickly.
• Demand increased rapidly.
• At the beginning of this year sales stagnated.
• In the middle of August profits slumped.
• At the end of last year demand peaked.
• In the first quarter of 2008 sales plummeted.
• In the second quarter of 2007 sales flattened out. (wyrównać się)
• In the third quarter of 2007 sales leveled off.
• In the last quarter of 2007 sales remained steady.
Do opisywania gwałtowności, szybkości zmiany użyjemy następujących przymiotników i przysłówków
przymiotnik przysłówek rapid
quick
swift
sudden
steady
gradual
slow rapidly
quickly
swiftly
suddenly
steadily
gradually
slowly
Spróbujcie dobrać poprawnie przymiotnik lub przysłówek w ćwiczeniu
Sales began the year at 30,000 units in January and increased slight / slightly to 32,000 units in February. There was a sharp / sharply rise to 38,000 in March due to the inroduction of a new price discounting scheme. This was followed by a slight / slightly fall in April when sales dropped to 36,000 units. Our competitors launched a rival product in the spring and this resulted in a dramatic / dramatically fall to 25,000 in May. But we ran a summer advertising campaign and sales increased steady / steadily by 2,000 units a month throughout June, July and August until they stood at 33,000 in September. The dramatic / dramatically rise to 45,000 in October resulted from the launch of our new autumn range. But then we experienced problems meeting demand and sales fell sharp / sharply in November and remained steady / steadily at 39,000 in December.
Opisywanie w trendach że coś jest w przybliżeniu jakiejś wartości
just under
just over
well under
well over
roughly
nearly
approximately
around
about
a teraz kilka przykładów z książek do BEC i IELTS:
Jeśli chcecie więcej opisów trendów, polecam zajrzeć tu:
http://bees4work.pbworks.com/f/Company+Trends+Student.pdf
http://vipos.edu.rs/slike/knjige/engleski_1.pdf
Jak opisać wykresy, grafiki i diagramy w prezentacji?
Przed Tobą wygłoszenie prezentacji? Czy wiesz, jak sprawić, by była atrakcyjna dla słuchaczy? Wykresy, schematy i diagramy mogą pomóc w tej kwestii.
Ten rodzaj treści wizualnych pomaga odbiorcom zobaczyć, o czym mówisz. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak działa i umieć prawidłowo opisać wykresy, tabele i diagramy. Umiejętność przyda się także podczas egzaminu IELTS, gdzie jedno z zadań zwykle polega na omówieniu diagramu lub innej wizualizacji z figurami i faktami.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do ważnego testu z angielskiego, czy szukasz profesjonalnej porady na temat planowanej prezentacji w pracy, certyfikowani korepetytorzy z Preply.com służą pomocą. Na naszej stronie internetowej znajdziesz idealnego nauczyciela na miarę Twojego poziomu, budżetu i preferencji czasowych. Ucz się online, kiedy chcesz i poznawaj język biznesu z angielskimi native speakerami z całego świata.
Zobaczmy teraz kilka słów, które przydadzą się przy opisie wykresów i schematów. Przyjrzymy się też przyczynom, dla których wizualizacja jest tak ważna dla sukcesu prezentacji.
Dlaczego wykresy, grafiki i diagramy są niezbędne?
Wiele prezentacji skupia się na danych i liczbach. Nie brzmi to zbyt interesująco, prawda? Poza niezbędnymi zwrotami z prezentacji biznesowych, wykresy, schematy i diagramy również pomogą przyciągnąć i utrzymać uwagę słuchaczy. Dodaj je do swojej prezentacji, a Twoja praca stanie się solidna i wiarygodna.
Prezentując i objaśniając wykresy i grafy z danymi, ułatwiaj odbiorcom zrozumienie i zapamiętanie głównych punktów. Przykłady praktyczne, wykresy i inne wizualizacje doskonale nadają się do opisywania trendów, porównywania lub pokazywania zależności pomiędzy dwoma lub więcej elementami. Innymi słowy, bierzesz swoje dane i nadajesz im wizualnie zrozumiałą formę.
Co wybrać?
Istnieje wiele różnych typów wykresów i diagramów i wybór jednego jest trudny. Dodatkowo wykresy w arkuszu kalkulacyjnym mogą być bardzo skomplikowane.
Kiedy należy użyć określonego rodzaju wykresu? Czy schemat nadaje się do pokazania trendu? Czy wykres słupkowy nada się do prezentacji danych sprzedażowych? Aby dowiedzieć się, co wybrać, musisz dobrze rozumieć specyfikę każdego typu.
W dalszej części artykułu pokażę przykłady różnych rodzajów prezentacji wizualnych i szczegółowo wyjaśnię, jak opisywać wykresy i schematy.
Grafy, wykresy i diagramy
Dane mogą być prezentowane na wiele sposobów. 4 główne typy wykresów to wykres słupkowy, liniowy, kołowy i diagram.
Wykresy słupkowe (bar graphs) służą do pokazania zależności pomiędzy różnymi seriami danych, które są od siebie niezależne. W tym przypadku wysokość lub długość słupka wskazuje zmierzoną wartość lub częstotliwość. Poniżej można zobaczyć przykład wykresu słupkowego, będącego najbardziej rozpowszechnionym sposobem prezentacji danych statystycznych.
Wykresy liniowe (line graphs) przedstawiają ewolucję danych w czasie. Ten typ wykresów jest szczególnie przydatny, gdy chcemy pokazać trendy lub liczby, które są ze sobą powiązane. Na przykład, jak zmieniała się sprzedaż w ciągu jednego roku. W tym przypadku przyda się też słownictwo finansowe. Poza tym, wykresy liniowe mogą pokazywać zależności pomiędzy dwoma obiektami w danym okresie.
Wykresy kołowe (pie charts) mają na celu zobrazowanie, jak ogólna całość dzieli się na różne części. Każdy segment koła jest konkretną kategorią w obrębie zestawu danych. Dzięki temu wykres przejrzyście przedstawia rozkład procentowy.
Schemat (diagram) jest planem, rysunkiem lub zarysem stworzonym w celu zilustrowania sposobu działania poszczególnych części i ich nakładania się na siebie w określonych obszarach łączących.
Jak zacząć opis?
Gdy już stworzysz fascynujący wykres do prezentacji, musisz wiedzieć, jak go opisać. By już na samym początku przyciągnąć uwagę publiczności, użyj następujących wyrażeń początkowych:
Let me show you this bar graph… (Pozwólcie, że pokażę wam ten wykres słupkowy…)
Let’s turn to this diagram… (Przejdźmy do tego diagramu…)
I’d like you to look at this map… (Spójrzcie na tę mapę…)
If you look at this graph, you will notice… (Jeśli zwrócicie uwagę na ten graf, zauważycie…)
Let’s have a look at this pie chart… (Rzućmy okiem na ten wykres kołowy…)
If you look at this line chart, you will understand… (Patrząc na ten wykres liniowy, zrozumiecie…)
To illustrate my point, let’s look at some charts… (Chcąc objaśnić mój wniosek, spójrzmy na kilka wykresów…)
Jak opisać wykresy i ilustracje: nazwy części składowych
Chcąc jak najjaśniej opisać dowolny rodzaj wykresu, upewnij się, że znasz jego każdy element wizualny. Na przykład:
The vertical axis shows… (Oś pionowa pokazuje…)
The horizontal axis represents… (Oś pozioma reprezentuje…)
This curve illustrates… (Krzywa ilustruje…)
The solid line shows… (Linia ciągła pokazuje…)
The shaded area describes… (Obszar zacieniony oznacza…)
This colored segment is for… (Ten kolorowy fragment to…)
The red bar… (Czerwona kreska…)
Jak opisać wykresy słupkowe
Wykresy słupkowe przekształcają dane liczbowe w osobne słupki lub kolumny. Oś x w tym typie wizualizacji zwykle odzwierciedla kategorie, natomiast oś y – liczby. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne pomiędzy różnymi grupami.
Wykresy słupkowe pokazują, która kategoria jest największa, a która najmniejsza. Każda grupa powinna być niezależna, aby zmiany w jednej nie wpływały na inne. Nie ma znaczenia, czy słupki lub kolumny są umieszczone pionowo lub poziomo.
Słownictwo używane do opisu wykresu słupkowego jest zbliżone do tego, które znamy z wykresu liniowego. Spójrzmy na pytanie egzaminacyjne do części pisemnej testu IELTS, jednego z głównych testów z języka angielskiego dla obcokrajowców na świecie:
A oto doskonały przykład pisania o wykresach słupkowych przygotowany przez British Council jako odpowiedź na to pytanie egzaminacyjne. Możesz użyć następującego słownictwa, aby mówić o wykresach słupkowych w Twojej prezentacji:
Jak opisać wykresy liniowe
Teraz, kiedy wiesz, jak opisywać wykresy słupkowe, co z wykresami liniowymi? Ten typ wykresów przekształca informacje w punkty siatki, która jest połączona z linią w celu przedstawienia trendów, zmian lub relacji pomiędzy obiektami, liczbami, datami itp. Linie te pokazują ruch w czasie określony przez wzrost lub spadek kluczowych czynników.
Aby wyrazić ruch linii, należy użyć odpowiednich czasowników, przymiotników i przysłówków w zależności od rodzaju akcji, którą należy pokazać. W tym celu należy użyć następującego słownictwa:
Czasowniki: rise (wzrastać), increase (zwiększać), grow (rosnąć), go up to (dochodzić do), climb (wspinać się), boom (zwyżkować), peak (szczytować), fall (spadać), decline (obniżać się), decrease (zmniejszać się), drop (spadać), dip (zaliczyć spadek), go down (iść w dół), reduce (redukować), level up (znaleźć się poziom wyżej), remain stable/steady (być stabilnym), no change/stay constant (pozostać bez zmian), stay (pozostać), maintain the same level (utrzymać ten sam poziom), crash/collapse (załamać się), plunge (spadać), plummet (gwałtownie spaść).
Przymiotniki: sharp (ostry), rapid (gwałtowny), huge (potężny), dramatic (dramatyczny), substantial (znaczący), considerable (spory), significant (znaczący), slight (niewielki), small (mały), minimal (minimalny), massive (ogromny).
Przysłówki: dramatically (dramatycznie), rapidly (gwałtownie), hugely/massively (ogromnie), sharply (ostro), steeply (stromo), considerably/significantly (znacząco), substantially (istotnie), slightly (nieco), minimally (minimalnie, markedly (znacznie).
Istnieje również lista przysłówków opisujących szybkość zmian: rapidly/quickly/swiftly (szybko), suddenly (nagle), steadily (równomiernie), gradually (stopniowo), slowly (powoli).
Chcesz poszerzyć słownictwo biznesowe i tworzyć wspaniałe prezentacje? Zapoznaj się z naszym nowym artykułem „50 niezbędnych fraz w skutecznej prezentacji”.
Aby łatwiej przyswoić i nauczyć się używania słów podczas Twojej prezentacji, zwróć uwagę na próbkę wykresu liniowego z pytania egzaminacyjnego IELTS:
Poniższe słownictwo pomoże Ci zrozumieć, jak opisywać takie wykresy:
Jak opisać wykres kołowy?
Wykres kołowy świetnie ilustruje, jak różne części tworzą jedną całość. Najlepszym sposobem przedstawienia danych na wykresie tego typu jest zestawienie określonych kategorii. Poniższe zwroty porównawcze mogą być używane zamiennie:
to compare – dla porównania
compared to – w porównaniu z
as opposed to – w przeciwieństwie do
versus – versus, kontra
more than – więcej niż
the majority of – większość
greater than – większy niż
less than – mniej niż
Oto przykład wykresu kołowego, który przedstawia preferencje sposobu przeglądania stron internetowych przez internautów powyżej 16 roku życia:
Kolejny przykład dobrze ilustruje, jak najlepiej podsumować dane, selekcjonując i prezentując jedynie główne informacje:
Wnioski końcowe
Zanim zaczniesz tworzyć wykresy do prezentacji, określ precyzyjnie, jakie dane zamierzasz pokazać i zaprojektuj wizualizacje dostosowane do odbiorców. Postaraj się, aby były one jak najprostsze. Wykresy, grafy i diagramy powinny mówić same za siebie. Aby je opisać i pomóc słuchaczom zrozumieć znaczenie Twoich danych, użyj słów wraz z ich mnogością synonimów wymienionych w tym artykule. Nie zapomnij dodać inspirującego cytatu, aby Twoje przemówienie zrobiło jeszcze większe wrażenie.
Chcąc przygotować się do ważnej prezentacji w języku angielskim, zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Tu, w Preply znajdziesz bogatą bazę danych angielskich native speakerów, zawsze gotowych do odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania na temat nauki języka i chętnie niosących pomoc, by Twoja prezentacja była w pełni profesjonalna. Znajdź idealnego i wiarygodnego korepetytora, zaplanuj pierwszą lekcję i zacznij doskonalić swoje umiejętności językowe u jego boku. A do tego nauczyciele są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Graph description
Graph description – Opis grafu – Angielski
The graph in form of a bar chart/flow chart/pie chart … – Graf w formie wykresu słupkowego, wynikowego, kołowego …
The graph shows/presents/indicates/points out to … – Graf pokazuje/prezentuje/wskazuje …
In the year 2010 all prices maintained at the level of x and showed stability – W roku 2010 wszystkie ceny utrzymywały się na poziomie x i wykazywały stabilność
2 years later they started to show upward trend which was due to political conflicts – 2 lata później zaczęły wykazywać tendencję wzrostową w związku z konfliktami politycznymi na świecie
Jak analizować wykresy w prezentacji biznesowej po angielsku?
Czeka Cię prezentacja biznesowa po angielsku i opisywanie wykresów? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!Prezentacja biznesowa i opis wykresu po angielsku to z pewnością niełatwe zadanie. Nie pomaga również stres towarzyszący wystąpieniu publicznemu. Nawet specjalista w swoim fachu, który jest biegły również w języku angielskim, może mieć problem w takiej sytuacji, bowiem opis grafu po angielsku bez znajomości specyficznego słownictwa jest praktycznie niemożliwy.
Przykładowy opis wykresu po angielsku nie jest trudny do znalezienia w Internecie. Jednak każdy graf jest inny, a w momencie wzmożonego stresu wszystkie barwne sformułowania wypadają z głowy. Dlatego podczas przygotowania do prezentacji biznesowej najważniejsze jest solidne przećwiczenie słownictwa i nauczenie się na pamięć wielu różnych zwrotów. W tym pomóc może korepetytor online znaleziony np. na buki.org.pl. Dobrze dobrany nauczyciel może pomóc Ci znacznie poprawić swoje kompetencje w angielskim biznesowym.
Jak przygotować się do prezentacji biznesowej z analizą wykresów?
Warto znać co najmniej kilka terminów na opisanie tego samego zjawiska, by mieć pewność, że gdyplanowane sformułowanie wyleci nam z głowy, nie zatniemy się w pół zdania, bo będziemy w stanie zamienić ten termin na jego synonim. Na przykład czasownik „rosnąć” lub „wzrastać” w zależności od kontekstu może być opisany jako: increase, rise, go up, climb, grow.
Jeżeli nasz angielski nie jest jeszcze płynny, warto wybierać najprostsze zwroty i najkrótsze wyrazy, nawet jeśli nie brzmią one tak wyrafinowanie, jakbyśmy tego chcieli. Jednak lepiej powiedzieć, że The produce went uptenfolds(Produkcja płodów rolnych wzrosła dziesięciokrotnie) niż zaciąć się w pół zdania, szukając w głowie czasownika skyrocketed.
Przedstawienie danych na wykresie po angielsku – przydatne zwroty
Na samym początku należy zaprezentować wykres. Wartowobec tego znać nazwy różnych rodzajów wykresów:
słupkowy- bar chart
kolumnowy- column chart
warstwowy – area chart
kołowy – pie chart
punktowy – scatter chart
radarowy – radar chart
By przedstawić typ danych na wykresie, można użyć takich zwrotów jak:
Ośpozioma/pionowa- The horizontal/vertical axis
Krzywa/Liniaciągła – The curve/ The solid line
Zacienionyobszar/czerwonyfragment/niebieskisłupek – The shaded area/the red segment/the blue bar
Reprezentuje/ilustruje/pokazuje/oznacza…- represents/shows/illustrates/describes…
Jak opisać wykres po angielsku? Czasowniki, przymiotniki, przysłówki
Byopisać po angielsku na wykresie zmiany trendów, należy użyć słów oznaczających:
Wzrost: Go up
Increase
Rise
Grow
Climb
Szybki wzrost można opisać jako: skyrocket, soar, peak, shootup, surge
Spadek: Drop
Decrease
Gwałtowny spadek po angielsku można opisać zwrotami: bottom out, nosedive, plummet, punge
Zmianę poziomu: Change
Flactuate
Isinconsistent Stabilizację: Remainsteady
Level off
Recover(by opisać powrót do poprzedniego /poziomu)
Do opisywania dynamiki w poziomach zmian przydadzą się przymiotniki takie jak:
gwałtowna, nagla, dramatyczna zmiana itd. dramatic rapid huge massive sharp steep sudden
Znacząca, istotnazmianaitd. considerable significant substantial marked
Nieznaczna, delikatnazmianaitd. slight minimal insignificant delicate
Lub przysłówki od nich utworzone przez dodanie końcówki -ly. Do opisania tempa zmian można użyć także:
Opis wykresu na angielski
The graphs depicts the trends in take out orders throught the week. On this graph we can see that in monday the amount of orders significently grows up from almost 0 to over 10 000. Monday throught Tuesday it gently goes down but it remains at similar level. At the next three days the amount of ordered food fluctuates between 9-9 thousand. In Friday it rapidly goes up to almost 60 000 of orders and reaches the highest point in graph. Beetween Saturday and Sunday midday The trends in take out orders gently decrease by 1000 and in Sunday midday it suddenly falls up to 0.
Jak opisać wykresy, grafiki i diagramy w prezentacji?
Przed Tobą wygłoszenie prezentacji? Czy wiesz, jak sprawić, by była atrakcyjna dla słuchaczy? Wykresy, schematy i diagramy mogą pomóc w tej kwestii.
Ten rodzaj treści wizualnych pomaga odbiorcom zobaczyć, o czym mówisz. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak działa i umieć prawidłowo opisać wykresy, tabele i diagramy. Umiejętność przyda się także podczas egzaminu IELTS, gdzie jedno z zadań zwykle polega na omówieniu diagramu lub innej wizualizacji z figurami i faktami.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do ważnego testu z angielskiego, czy szukasz profesjonalnej porady na temat planowanej prezentacji w pracy, certyfikowani korepetytorzy z Preply.com służą pomocą. Na naszej stronie internetowej znajdziesz idealnego nauczyciela na miarę Twojego poziomu, budżetu i preferencji czasowych. Ucz się online, kiedy chcesz i poznawaj język biznesu z angielskimi native speakerami z całego świata.
Zobaczmy teraz kilka słów, które przydadzą się przy opisie wykresów i schematów. Przyjrzymy się też przyczynom, dla których wizualizacja jest tak ważna dla sukcesu prezentacji.
Dlaczego wykresy, grafiki i diagramy są niezbędne?
Wiele prezentacji skupia się na danych i liczbach. Nie brzmi to zbyt interesująco, prawda? Poza niezbędnymi zwrotami z prezentacji biznesowych, wykresy, schematy i diagramy również pomogą przyciągnąć i utrzymać uwagę słuchaczy. Dodaj je do swojej prezentacji, a Twoja praca stanie się solidna i wiarygodna.
Prezentując i objaśniając wykresy i grafy z danymi, ułatwiaj odbiorcom zrozumienie i zapamiętanie głównych punktów. Przykłady praktyczne, wykresy i inne wizualizacje doskonale nadają się do opisywania trendów, porównywania lub pokazywania zależności pomiędzy dwoma lub więcej elementami. Innymi słowy, bierzesz swoje dane i nadajesz im wizualnie zrozumiałą formę.
Co wybrać?
Istnieje wiele różnych typów wykresów i diagramów i wybór jednego jest trudny. Dodatkowo wykresy w arkuszu kalkulacyjnym mogą być bardzo skomplikowane.
Kiedy należy użyć określonego rodzaju wykresu? Czy schemat nadaje się do pokazania trendu? Czy wykres słupkowy nada się do prezentacji danych sprzedażowych? Aby dowiedzieć się, co wybrać, musisz dobrze rozumieć specyfikę każdego typu.
W dalszej części artykułu pokażę przykłady różnych rodzajów prezentacji wizualnych i szczegółowo wyjaśnię, jak opisywać wykresy i schematy.
Grafy, wykresy i diagramy
Dane mogą być prezentowane na wiele sposobów. 4 główne typy wykresów to wykres słupkowy, liniowy, kołowy i diagram.
Wykresy słupkowe (bar graphs) służą do pokazania zależności pomiędzy różnymi seriami danych, które są od siebie niezależne. W tym przypadku wysokość lub długość słupka wskazuje zmierzoną wartość lub częstotliwość. Poniżej można zobaczyć przykład wykresu słupkowego, będącego najbardziej rozpowszechnionym sposobem prezentacji danych statystycznych.
Wykresy liniowe (line graphs) przedstawiają ewolucję danych w czasie. Ten typ wykresów jest szczególnie przydatny, gdy chcemy pokazać trendy lub liczby, które są ze sobą powiązane. Na przykład, jak zmieniała się sprzedaż w ciągu jednego roku. W tym przypadku przyda się też słownictwo finansowe. Poza tym, wykresy liniowe mogą pokazywać zależności pomiędzy dwoma obiektami w danym okresie.
Wykresy kołowe (pie charts) mają na celu zobrazowanie, jak ogólna całość dzieli się na różne części. Każdy segment koła jest konkretną kategorią w obrębie zestawu danych. Dzięki temu wykres przejrzyście przedstawia rozkład procentowy.
Schemat (diagram) jest planem, rysunkiem lub zarysem stworzonym w celu zilustrowania sposobu działania poszczególnych części i ich nakładania się na siebie w określonych obszarach łączących.
Jak zacząć opis?
Gdy już stworzysz fascynujący wykres do prezentacji, musisz wiedzieć, jak go opisać. By już na samym początku przyciągnąć uwagę publiczności, użyj następujących wyrażeń początkowych:
Let me show you this bar graph… (Pozwólcie, że pokażę wam ten wykres słupkowy…)
Let’s turn to this diagram… (Przejdźmy do tego diagramu…)
I’d like you to look at this map… (Spójrzcie na tę mapę…)
If you look at this graph, you will notice… (Jeśli zwrócicie uwagę na ten graf, zauważycie…)
Let’s have a look at this pie chart… (Rzućmy okiem na ten wykres kołowy…)
If you look at this line chart, you will understand… (Patrząc na ten wykres liniowy, zrozumiecie…)
To illustrate my point, let’s look at some charts… (Chcąc objaśnić mój wniosek, spójrzmy na kilka wykresów…)
Jak opisać wykresy i ilustracje: nazwy części składowych
Chcąc jak najjaśniej opisać dowolny rodzaj wykresu, upewnij się, że znasz jego każdy element wizualny. Na przykład:
The vertical axis shows… (Oś pionowa pokazuje…)
The horizontal axis represents… (Oś pozioma reprezentuje…)
This curve illustrates… (Krzywa ilustruje…)
The solid line shows… (Linia ciągła pokazuje…)
The shaded area describes… (Obszar zacieniony oznacza…)
This colored segment is for… (Ten kolorowy fragment to…)
The red bar… (Czerwona kreska…)
Jak opisać wykresy słupkowe
Wykresy słupkowe przekształcają dane liczbowe w osobne słupki lub kolumny. Oś x w tym typie wizualizacji zwykle odzwierciedla kategorie, natomiast oś y – liczby. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne pomiędzy różnymi grupami.
Wykresy słupkowe pokazują, która kategoria jest największa, a która najmniejsza. Każda grupa powinna być niezależna, aby zmiany w jednej nie wpływały na inne. Nie ma znaczenia, czy słupki lub kolumny są umieszczone pionowo lub poziomo.
Słownictwo używane do opisu wykresu słupkowego jest zbliżone do tego, które znamy z wykresu liniowego. Spójrzmy na pytanie egzaminacyjne do części pisemnej testu IELTS, jednego z głównych testów z języka angielskiego dla obcokrajowców na świecie:
A oto doskonały przykład pisania o wykresach słupkowych przygotowany przez British Council jako odpowiedź na to pytanie egzaminacyjne. Możesz użyć następującego słownictwa, aby mówić o wykresach słupkowych w Twojej prezentacji:
Jak opisać wykresy liniowe
Teraz, kiedy wiesz, jak opisywać wykresy słupkowe, co z wykresami liniowymi? Ten typ wykresów przekształca informacje w punkty siatki, która jest połączona z linią w celu przedstawienia trendów, zmian lub relacji pomiędzy obiektami, liczbami, datami itp. Linie te pokazują ruch w czasie określony przez wzrost lub spadek kluczowych czynników.
Aby wyrazić ruch linii, należy użyć odpowiednich czasowników, przymiotników i przysłówków w zależności od rodzaju akcji, którą należy pokazać. W tym celu należy użyć następującego słownictwa:
Czasowniki: rise (wzrastać), increase (zwiększać), grow (rosnąć), go up to (dochodzić do), climb (wspinać się), boom (zwyżkować), peak (szczytować), fall (spadać), decline (obniżać się), decrease (zmniejszać się), drop (spadać), dip (zaliczyć spadek), go down (iść w dół), reduce (redukować), level up (znaleźć się poziom wyżej), remain stable/steady (być stabilnym), no change/stay constant (pozostać bez zmian), stay (pozostać), maintain the same level (utrzymać ten sam poziom), crash/collapse (załamać się), plunge (spadać), plummet (gwałtownie spaść).
Przymiotniki: sharp (ostry), rapid (gwałtowny), huge (potężny), dramatic (dramatyczny), substantial (znaczący), considerable (spory), significant (znaczący), slight (niewielki), small (mały), minimal (minimalny), massive (ogromny).
Przysłówki: dramatically (dramatycznie), rapidly (gwałtownie), hugely/massively (ogromnie), sharply (ostro), steeply (stromo), considerably/significantly (znacząco), substantially (istotnie), slightly (nieco), minimally (minimalnie, markedly (znacznie).
Istnieje również lista przysłówków opisujących szybkość zmian: rapidly/quickly/swiftly (szybko), suddenly (nagle), steadily (równomiernie), gradually (stopniowo), slowly (powoli).
Chcesz poszerzyć słownictwo biznesowe i tworzyć wspaniałe prezentacje? Zapoznaj się z naszym nowym artykułem „50 niezbędnych fraz w skutecznej prezentacji”.
Aby łatwiej przyswoić i nauczyć się używania słów podczas Twojej prezentacji, zwróć uwagę na próbkę wykresu liniowego z pytania egzaminacyjnego IELTS:
Poniższe słownictwo pomoże Ci zrozumieć, jak opisywać takie wykresy:
Jak opisać wykres kołowy?
Wykres kołowy świetnie ilustruje, jak różne części tworzą jedną całość. Najlepszym sposobem przedstawienia danych na wykresie tego typu jest zestawienie określonych kategorii. Poniższe zwroty porównawcze mogą być używane zamiennie:
to compare – dla porównania
compared to – w porównaniu z
as opposed to – w przeciwieństwie do
versus – versus, kontra
more than – więcej niż
the majority of – większość
greater than – większy niż
less than – mniej niż
Oto przykład wykresu kołowego, który przedstawia preferencje sposobu przeglądania stron internetowych przez internautów powyżej 16 roku życia:
Kolejny przykład dobrze ilustruje, jak najlepiej podsumować dane, selekcjonując i prezentując jedynie główne informacje:
Wnioski końcowe
Zanim zaczniesz tworzyć wykresy do prezentacji, określ precyzyjnie, jakie dane zamierzasz pokazać i zaprojektuj wizualizacje dostosowane do odbiorców. Postaraj się, aby były one jak najprostsze. Wykresy, grafy i diagramy powinny mówić same za siebie. Aby je opisać i pomóc słuchaczom zrozumieć znaczenie Twoich danych, użyj słów wraz z ich mnogością synonimów wymienionych w tym artykule. Nie zapomnij dodać inspirującego cytatu, aby Twoje przemówienie zrobiło jeszcze większe wrażenie.
Chcąc przygotować się do ważnej prezentacji w języku angielskim, zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Tu, w Preply znajdziesz bogatą bazę danych angielskich native speakerów, zawsze gotowych do odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania na temat nauki języka i chętnie niosących pomoc, by Twoja prezentacja była w pełni profesjonalna. Znajdź idealnego i wiarygodnego korepetytora, zaplanuj pierwszą lekcję i zacznij doskonalić swoje umiejętności językowe u jego boku. A do tego nauczyciele są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Jak opisywać wykresy, grafy i diagramy w prezentacji?
Czy musisz przedstawić prezentację? Ale nie wiesz, jak sprawić, by była ona atrakcyjna dla słuchaczy? Wykresy, grafy i diagramy pomogą Ci uporać się z tym zadaniem.
Tego rodzaju materiały wizualne pomagają słuchaczom zobaczyć, o czym mówisz. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak to działa i wiedzieć jak prawidłowo opisywać wykresy, tabele i diagramy. prawidłowo. Umiejętność ta będzie Ci również potrzebna do zaliczenia jednego z następujących zadań IELTS które zazwyczaj polega na opisaniu i omówieniu diagramu lub innego materiału wizualnego zawierającego liczby i fakty.
Niezależnie od tego, czy chcesz się przygotować do testu z języka angielskiego, czy też chcesz uzyskać profesjonalną poradę w zakresie prowadzenia prezentacji w pracy, certyfikowani korepetytorzy na Preply.com są tu po to, aby Ci pomóc. Na naszej stronie internetowej możesz znaleźć prywatnego nauczyciela, który będzie odpowiadał Twojemu poziomowi zaawansowania, budżetowi i preferencjom czasowym. Ucz się online, kiedy tylko chcesz i doskonal swój język biznesu z native speakerami z całego świata!
Bezpłatne seminarium internetowe: Wystąpienia publiczne w języku angielskim
Poznaj wskazówki i słownictwo, które pozwolą Ci mówić pewnie i zrozumiale przed publicznością biznesową. Dołącz do nauczyciela Tamary na żywo!
Zarejestruj się teraz
A teraz zobaczmy kilka przydatnych słów używanych do opisywania wykresów i diagramów.
Być może zainteresuje Cię również nasz artykuł na temat 63 zwrotów, które należy znać podczas prezentacji biznesowych.
Dlaczego warto używać wykresów, grafów i diagramów
Wiele prezentacji skupia się na danych i liczbach. Brzmi nudno, prawda? Oprócz podstawowych zwrotów w prezentacjach biznesowychwykresy, grafy i diagramy mogą pomóc Ci przyciągnąć i utrzymać uwagę słuchaczy. Dodaj je do swojej prezentacji, a uzyskasz pracę opartą na głębokich dowodach.
Jeśli chodzi o przedstawianie i wyjaśnianie wykresów, diagramów i schematówpowinieneś pomóc słuchaczom zrozumieć i zapamiętać przynajmniej ich główne punkty. Jeśli chodzi o przypadki użycia, diagramy i inne wizualizacje doskonale nadają się do opisywania trendów, dokonywania porównań lub pokazywania zależności między dwoma lub więcej elementami. Innymi słowy, bierzesz swoje dane i nadajesz im zrozumiałą formę wizualną.
Co lepiej wybrać?
Istnieje tak wiele różnych rodzajów wykresów, diagramów i grafów, że trudno jest wybrać ten właściwy. Również opcje wykresów w programie arkusza kalkulacyjnego mogą być bardzo skomplikowane.
Kiedy należy użyć wykresu przepływowego? Czy można zastosować wykres do przedstawienia trendu? Czy wykres słupkowy jest przydatny do przedstawienia danych o sprzedaży? Aby dowiedzieć się, co wybrać, musisz dobrze poznać cechy charakterystyczne każdego typu wykresu.
W dalszej części tego artykułu pokażemy przykłady różnych typów wizualizacji prezentacji i szczegółowo wyjaśnimy jak opisywać wykresy i diagramy.
Wykresy, diagramy i schematy
Dane mogą być przedstawiane na wiele sposobów. Cztery główne rodzaje wykresów to: wykres słupkowy, wykres liniowy, wykres kołowy i diagram.
Wykresy słupkowe służą do przedstawiania zależności między różnymi seriami danych, które są od siebie niezależne. W tym przypadku wysokość lub długość słupka wskazuje mierzoną wartość lub częstotliwość. Poniżej przedstawiono przykład wykresu słupkowego, który jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem prezentacji danych statystycznych.
Wykresy liniowe przedstawiają, jak dane zmieniały się w czasie. Ten typ wykresów jest szczególnie przydatny, gdy chcemy przedstawić trendy lub liczby, które są ze sobą powiązane. Na przykład, jak zmienia się sprzedaż w ciągu jednego roku. W tym przypadku, słownictwo finansowe przyda się słownictwo finansowe. Ponadto wykresy liniowe mogą pokazywać zależności między dwoma obiektami w danym okresie.
Wykresy kołowe służą do wizualizacji podziału całości na różne części. Każdy segment wykresu kołowego to określona kategoria w całym zbiorze danych. W ten sposób przedstawiają one rozkład procentowy.
Diagram to plan, rysunek lub szkic stworzony w celu zilustrowania, jak poszczególne części działają i zachodzą na siebie w punktach łączących.
Jak rozpocząć opis?
Po stworzeniu fascynującego wykresu na potrzeby prezentacji należy dowiedzieć się jak opisywać wykresyWykresy, diagramy i schematy. Aby od samego początku przyciągnąć uwagę słuchaczy, można użyć następujących zwroty na wstępie:
Pozwólcie, że pokażę wam ten wykres słupkowy…
Przejdźmy do tego diagramu…
Chciałbym, abyście spojrzeli na tę mapę…
Jeśli spojrzycie na ten wykres, zauważycie…
Przyjrzyjmy się temu wykresowi kołowemu…
Jeśli spojrzysz na ten wykres liniowy, zrozumiesz…
Aby zilustrować moją myśl, spójrzmy na kilka wykresów…
[subscription_form]Jak opisywać diagramy i inne wizualizacje: nazywanie części
Na stronie opisywać diagramy lub dowolnego innego rodzaju wykresu w sposób jak najbardziej przejrzysty, należy nazwać każdy element wizualny. Na przykład:
Oś pionowa pokazuje…
Oś pozioma przedstawia…
Ta krzywa ilustruje…
Linia ciągła pokazuje…
Obszar zacieniony opisuje…
Ten kolorowy odcinek służy do…
Czerwony pasek…
Jak opisać wykresy słupkowe
Wykresy słupkowe przekształcają dane w osobne słupki lub kolumny. Zazwyczaj na tego typu wykresach kategorie znajdują się na osi x, a liczby na osi y. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne między sobą. Dzięki temu można porównywać dane statystyczne między różnymi grupami.
Wykresy słupkowe pokazują, która kategoria jest największa, a która najmniejsza. Każda grupa powinna być niezależna, tak aby zmiany w jednej z nich nie wpływały na inne. Słupki lub kolumny można rysować zarówno pionowo, jak i poziomo – nie ma to żadnego znaczenia.
Słowa używane do opisać wykres słupkowy są bardzo podobne do tych używanych w przypadku wykresów liniowych. Przyjrzyjmy się pytaniom egzaminacyjnym do testu pisania IELTS, ponieważ jest to jeden z głównych egzaminów z języka angielskiego dla osób niebędących rodzimymi użytkownikami języka angielskiego na świecie:
A oto doskonały przykład pisania o wykresach słupkowych przygotowany przez British Council jako odpowiedź na to pytanie egzaminacyjne. Możesz również użyć poniższego słownictwa, aby porozmawiać o wykresach słupkowych wykorzystanych w prezentacji:
Jak opisywać wykresy liniowe
Teraz, gdy wiesz już jak opisać wykresy słupkoweto co z wykresami liniowymi? Ten rodzaj wykresów przekształca informacje w punkty na siatce, które są połączone linią w celu przedstawienia trendów, zmian lub relacji między obiektami, liczbami, datami itp. Linie te pokazują ruch w czasie, na który wpływa wzrost lub spadek kluczowych czynników.
Aby wyrazić ruch linii, należy użyć odpowiednich czasowników, przymiotników i przysłówków w zależności od rodzaju akcji, którą chcesz pokazać. W tym celu powinieneś użyć następującego słownictwa:
Czasowniki: wznosić się, zwiększać, rosnąć, wznosić się do, wspinać się, wznosić się, szczytować, spadać, zmniejszać się, spadać, zanurzać się, schodzić w dół, zmniejszać się, równać w górę, pozostać stabilnym, bez zmian, pozostać stałym, pozostać na tym samym poziomie, rozbić się, zapaść się, pogrążyć się, runąć w dół.
Przymiotniki: ostry, gwałtowny, ogromny, dramatyczny, znaczny, znaczący, znaczący, nieznaczny, mały, minimalny, masywny.
Przysłówki: dramatycznie, gwałtownie, ogromnie, masywnie, ostro, gwałtownie, znacznie, znacząco, znacząco, nieznacznie, minimalnie, wyraźnie.
Istnieje również lista przysłówków aby opisać szybkość zmiany: gwałtownie, szybko, prędko, nagle, stale, stopniowo, powoli.
Chcesz poszerzyć swoje słownictwo biznesowe, aby tworzyć ciekawe prezentacje? Przeczytaj nasz nowy artykuł “50 niezbędnych zwrotów w prezentacjach biznesowych, które poprawią ich wyniki.”
Aby pomóc Ci zrozumieć, jak możesz użyć tych słów w swoim wystąpieniu prezentacyjnym, zwróć uwagę na przykładowy wykres liniowy z pytaniem egzaminacyjnym dla IELTS:
Odpowiednie słownictwo poniżej pomoże Ci zrozumieć jak opisywać takie wykresy:
Jak opisywać wykresy kołowe
Wykres kołowy służy przede wszystkim do ilustrowania, jak różne części składają się na całość. Najlepszym sposobem przedstawienia danych na wykresie kołowym jest porównanie poszczególnych kategorii między sobą. Poniższe słowa porównujące mogą być używane zamiennie:
porównywać
w porównaniu do
w przeciwieństwie do
versus
więcej niż
większość
tylko niewielka część
więcej niż
mniej niż
Mamy tu przykład wykresu kołowego, który przedstawia, w jaki sposób internauci w wieku 16+ wolą przeglądać strony internetowe:
Przykład ten pokazuje najlepszy sposób podsumowania danych poprzez wybranie i przedstawienie głównych cech:
Słowa końcowe
Przed stworzeniem wykresów do prezentacji należy określić, jakie dane chcemy pokazać i zaprojektować wizualizacje dostosowane do odbiorców. Wykresy powinny być jak najprostsze. Wykresy, grafy i diagramy powinny same się wyjaśniać. Używaj słów i ich synonimów wymienionych w tym artykule, aby opisać swoje wykresy i pomóc słuchaczom zrozumieć znaczenie danych. Nie zapomnij też dodać inspirujący cytat aby Twoje wystąpienie zrobiło jeszcze większe wrażenie.
Jeśli chcesz się przygotować do ważnej prezentacji w języku angielskim, zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Tutaj Preplymożesz znaleźć ogromną bazę native speakerów języka angielskiego którzy zawsze są gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące nauki języka i pomóc Ci przygotować prezentację jak profesjonalista. Po prostu znajdź idealnego korepetytora, umów się na pierwszą lekcję i zacznij doskonalić swoje umiejętności językowe z niezawodnym nauczycielem u boku. Korepetytorzy są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Znajdź idealnego korepetytora
Szybko poprawiaj swój angielski dzięki nowym porcjom wiedzy i inspiracji od profesjonalnych korepetytorów. Po prostu zapisz się i otrzymuj przydatne wskazówki co tydzień.
FAQ o tym, jak opisywać wykresy i grafy
Jak można opisać wykres słupkowy?
Jak opisać wykres liniowy?
Jak opisać wykres kołowy?
Wykresy słupkowe dzielą dane na osobne słupki i pozwalają śledzić postępy w czasie. Aby opisać wykres, należy podążać za trendem od lewej do prawej strony i opisać, czy spada on, rośnie, czy pozostaje bez zmian.Wykres liniowy przedstawia dane w postaci pojedynczej linii w czasie. Aby opisać wykres, należy śledzić jego przebieg wzdłuż linii poziomej i opisać, czy spada, rośnie, czy pozostaje bez zmian.Wykres kołowy dzieli dane na osobne części, aby pokazać, które poszczególne części składają się na całość. Aby opisać wykres, porównaj każdy “plasterek” wykresu z pozostałymi, aby określić, jaki udział w całości ma każda kategoria.
Wykres słupkowy
Wykres słupkowy (ang. bar chart, bar graph) – jedna z graficznych możliwości przedstawiania i prezentacji danych statystycznych. Należy do grupy wykresów powierzchniowych, które mają postać figur płaskich, zazwyczaj prostokątów (słupków). Stosuje się je do ilustracji struktury szeregów strukturalnych, przedziałowych, przestrzennych i czasowych. Wykresy słupkowe mają postać prostokątów (słupków) równoległych do siebie. Każdy z prostokątów przedstawia liczebność danego wariantu cechy. Im liczniej reprezentowany jest dany wariant cechy w zbiorowości, tym wyższy będzie słupek odpowiadający temu wariantowi. Za pomocą prostokątów (słupków) w dwuwymiarowym układzie kartezjańskim pokazuje się ilościowe dane, które służą albo ukazaniu struktury danego zjawiska (np. odsetek osób głosujących na daną partię polityczną), albo zmiany danej cechy statystycznej w czasie (np. dynamika sprzedaży w określonych latach). Wykres słupkowy używamy przy prezentacji badanej zbiorowości zarówno ze względu na cechę ilościową (mierzalną), jak i jakościową (niemierzalną). Używany jest jako podstawowa forma prezentacji.
Zastosowanie wykresu słupkowego
Inną formą wykresu słupkowego jest wykres kolumnowy, który może przybrać formę poziomych słupków, równoległych względem siebie, o długościach odpowiadających wielkości zjawiska.
Wykres słupkowy w zależności od zastosowania liczebności absolutnych lub względnych do ich sporządzania zwracają uwagę na wielkość lub na strukturę badanego zjawiska. [1]
Używany jest jako podstawowa forma prezentacji.
Wykres słupkowy niekiedy zwany jest histogramem [2] .
Zaś każdy histogram jest wykresem słupkowym, pozwala on ukazać strukturę rozkładu, gdyż dysproporcje pól wykreślanych prostokątów odzwierciadlają dysproporcje w liczebności rozkładu. [3]
. Zaś każdy histogram jest wykresem słupkowym, pozwala on ukazać strukturę rozkładu, gdyż dysproporcje pól wykreślanych prostokątów odzwierciadlają dysproporcje w liczebności rozkładu. Słupki (zarówno poziome jak i pionowe) najczęściej używane są w sytuacjach, gdy nie jest istotne jaki jest procentowy udział danych zaliczonych do poszczególnych kategorii w całości. [4]
Wykresy słupkowe konstruowane są niemal wyłącznie z użyciem skali arytmetycznej[5]
Historia wykresu słupkowego
Pierwszy raz w historii, wykres słupkowy został użyty przez Williama Playfaira w 1786 roku w “The Commercial and Political Atlas” Ukazywał on wielkość importu oraz eksportu pomiędzy Szkocją a jej partnerami handlowymi.
Przykłady wykresów słupkowych poniżej.
Rys. 1. Wykres kolumnowy
Rys. 2. Wykres słupkowy
W arkuszu kalkulacyjnym Ms Excel wykres słupkowy traktowany jest jako 2 odrębne kategorie: wykres słupkowy (słupki poziome) i kolumnowy (słupki pionowe). Co więcej arkusz ten pozwala stworzyć wykres słupkowy, gdzie zamiast prostokątów występują prostopadłościany.
Zgodnie z teorią statystyki słupki muszą być dwuwymiarowe (być prostokątami), ich układ z kolei (poziomy lub pionowy) jest dowolny. Wykres, w którym słupki są trójwymiarowe określa się mianem wykresu bryłowego [6]
Wymagania wykresu
Każdy wykres powinien posiadać tytuł oraz źródło, a także zawierać legendę, czyli objaśnienie znaków, barw, skali czy sposobu kreskowania użytych na wykresie. Tytuł wykresu powinien zwięźle informować o przedmiocie, czasie i miejscu przedstawionego graficznie zjawiska. Pod wykresem należy podać źródło, na podstawie którego go sporządzono.Forma wykresu zależy zawsze od rodzaju szeregu statystycznego, oraz od charakteru prawidłowości które ma on ilustrować.
Bibliografia
Aczel A.D.,(2000) Statystyka w zarządzaniu. Pełny wykład, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa
Pełny wykład, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa Bielecka A.,(2001) Statystyka w zarządzaniu – opis statystyczny , Wyd. WSPiZ im. L. Koźmińskiego, Warszawa
, Wyd. WSPiZ im. L. Koźmińskiego, Warszawa Dusza D.,(2010) Podstawy statystyki dla studentów administracji , Wydawnictwo Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku Białej
, Wydawnictwo Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku Białej Maksimowicz-Ajchel A.,(2007) Wstęp do statystyki. Metody opisu statystycznego , Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa
, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa Paradysz J., (2005) Statystyka , Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań
, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań Roeske-Słomka I.,(2010) Statystyka Opisowa , Wydawnictwo uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań
, Wydawnictwo uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań Starzyńska W. i in.,(2004) Podstawy statystyki , Wydawnictwo Difin, Warszawa
, Wydawnictwo Difin, Warszawa Zeliaś A.,(2000) Metody statystyczne , Wyd. PWE, Warszawa
, Wyd. PWE, Warszawa Ziuziański P. Furmankiewicz M., (2014),”Kokpit menedżerski jako narzędzie do wizualizacji danych w kontekście zarządzania wiedzą w organizacji”, “Economics and Management ” Nr 1/2015
Przypisy
↑ (Dominika Dusza (2010), Podstawy statystyki dla studentów administracji, Bielsko Biała) ↑ (Maksymowicz-Ajchel A., (2007) “Wstęp do statystyki. Metody opisu statystycznego”, s. 35) ↑ (Maksymowicz-Ajchel A., (2007) “Wstęp do statystyki. Metody opisu statystycznego”, s. 35) ↑ (A. Aczel (2000), ” Statystyka w zarządzaniu” s. 39) ↑ (A. Zeliaś (2000), “Metody statystyczne” s. 31) ↑ (A. Bielecka 2001,”Statystyka w zarządzaniu – opis statystyczny” s. 54)
Autor: Łukasz Nowak, Michał Jurczak
Wykres kołowy
Wykres kołowy
Wykres kołowy – zamiennie zwany również diagramem kołowym. Graficznie ma postać koła, które jako całość odzwierciedla badaną zbiorowość. Figura ta jest podzielona promieniami wychodzącymi z jej środka, powstałe wycinki kołowe obrazują proporcje i różnią się od siebie w zależności od wielkości prezentowanych danych. Jest to jedna z form graficznych służąca do prezentacji danych. Takie przedstawienie informacji często ma zastosowanie w zestawieniu różnych danych statystycznych. (T. Michalski 2008, s. 65-66)
Jako twórcę metod graficznych w dziedzinie statystyki uważa się inżyniera oraz ekonomistę Williama Playair, stworzył on trzy schematy, wśród których znalazł się wykres kołowy wynaleziony w 1801 roku, a jako najbardziej znany przywoływany jest wykres porównujący podatki Wielkiej Brytanii z innymi krajami. (M. Nodzyńska 2011, s. 45)
Poprzez zastosowanie diagramu ogranicza się jego opis do grafiki w postaci koła, która dzięki kształtowi wielkości bądź kolorowi zastępuje bądź podkreśla wielkości liczbowe. Takie właściwości wykresu uczyniły go bardziej ogólnym oraz zwięzłą formą służącą prezentacji informacji w odróżnieniu od tablic statystycznych. Ponadto warto nadmienić iż wykres kołowy jest mniej dokładnym narzędziem od wspomnianych tablic w związku z tym istotne jest dodanie do wykresu kołowego odpowiadających mu danych odzwierciedlających poszczególne wycinki wyznaczone na diagramie.
Elementy składowe wykresu kołowego
Wykres kołowy składa się z kilku części, aby mógł być poprawnie odebrany przez czytelnika powinien zawierać poniższe elementy:
Rys. 1 Wykres kołowy
Tytuł – krótko przedstawia czego dotyczą dane zamieszczone na wykresie. Legenda – umożliwia identyfikacje poszczególnych wartości z ich opisem. W tym elemencie podawane są także wyjaśnienia odnoszące się do symboli, znaków, kolorów lub skali. Wartości liczbowe – przedstawiają dokładniejsze wielkości poszczególnych wycinków kołowych. Kolory – umożliwiają rozróżnienie poszczególnych elementów koła, podkreślają istotność wybranych elementów, mogą zintensyfikować pewne elementy, przyciągają wzrok, a w konsekwencji pomagają w interpretacji danych. Za pomocą barw bądź innych oznaczeń można zidentyfikować poszczególne dane z odpowiadającymi im informacjami umieszczonymi w legendzie. (T. Michalski 2008, s. 66)
Zasady tworzenia wykresu kołowego
Podczas tworzenia wykresów nieumiejętne użycie kolorów może doprowadzić do chaosu prezentacji danych, dlatego ważne jest aby starannie i rozsądnie dobierać barwy. Można zatem wyróżnić kilka zasad, o których warto pamiętać tworząc wykresy kołowe:
Stosowanie umiarkowanej ilości kolorów, gdyż zastosowanie zbyt dużo barw może zaburzyć skupienie się odbiorcy oraz odciągnięcie jego uwagi od istoty przedstawianych danych. Używanie kolorów stonowanych, których celem jest zwiększenie przejrzystości oraz zwiększenie estetyki diagramu, natomiast wprowadzenie barw jaskrawych może spowodować złudzenie, że oznaczony nim fragment jest większy gdyż takie barwy na jasnym tle przyciągają wzrok sprawiając że postrzegamy dany obiekt nieco większym. Stosowanie kolorów w odcieniach czerwieni, pomarańczy oraz wyrazistych zieleni pomaga wyróżnić bardziej istotne informacje. Warto dodać, że podczas tworzenia wykresu kołowego podstawową oraz nadrzędną zasadą powinien być umiar w dobieraniu ilości barw, gdyż pozwoli to na przejrzyste i czytelne przedstawienie danych. (K. Bartos 2010, s. 162-163)
Zastosowanie wykresu kołowego
Wykres kołowy umożliwia zilustrowanie różnych wartości zawierających się w jednym zbiorze danych.
Poszczególne wartości są odzwierciedlone na takim wykresie poprzesz odpowiadające im wycinki koła, które jako całość w postaci koła obrazują sumaryczną wartość prezentowanych danych.
Tego typu wykres może posłużyć do prezentacji danych odnoszących się do tylko jednej serii, gdyż wprowadzenie na takim wykresie większej ich liczby byłoby trudne do przedstawienia graficznego ponadto wywołałoby na nim chaos, a w konsekwencji wykres stałby się mało czytelny i trudny w interpretacji.
W praktyce można wyróżnić kilka podtypów wykresu kołowego, które pomagają uwydatnić znaczenie określonego fragmentu koła dzięki przeniesie go do osobnego diagramu, bądź np. poprzez wysunięcie wycinka kołowego, które ma za zadanie podkreślenie jego znaczenia na tle pozostałej części koła. Funkcja ta może okazać się jako istotna w szczególności podczas tworzenia trójwymiarowych wykresów. (Jinjer Simon 2006, s. 107)
Wykresy tego typu umożliwiają czytelnikowi natychmiastowe określenie co przedstawiają zebrane dane, dzięki temu może błyskawicznie zauważyć różnice poszczególnych wartości. (B. Jelen i in. 2011, s. 155)
Wykresy kołowe umożliwiają graficznie pokazać jakie części całości stanowią pojedyncze dane. W przypadku dużej ilości danych taki wykres może wprowadzić interpretującego w błąd, gdyż grubość poszczególnego wycinka może być podobna do wycinka o innej wartości.
Zalety wykresu kołowego Wady wykresu kołowego Przejrzystość
Łatwość w interpretacji
Estetyka wykonania
Porównanie danego wycinka na tle całości
Użycie kolorów ułatwia zapamiętywanie
Minimalizacja opisu Wprowadzenie na wykres ograniczonej ilości kolorów
Użycie nie więcej niż jednej serii danych
Przy zbyt wielu danych wielkość poszczególnych wycinków może wprowadzać w błąd i być nieadekwatna względem pozostałych
Narzędzia służące do tworzenia wykresu kołowego
Istnieje wiele możliwości tworzenia wykresów kołowych, poniżej przedstawiono kilka programów służących do ich kreowania:
Microsoft Excel
Matlab
Adobe Illustrator
StatSoft
Canva
SMART Notebook
Bibliografia
Autor: Karolina Walczyk
Jak omawiać wykresy i wykresy w języku angielskim?
Język wykresów i wykresów odnosi się do słów i zwrotów użytych przy opisywaniu wyników przedstawionych w tych formatach. Ten język jest szczególnie przydatny podczas tworzenia prezentacji, ponieważ wykresy i wykresy mierzą różne statystyki i są pomocne przy prezentowaniu dużych ilości informacji, które należy szybko zrozumieć, w tym faktów i liczb, informacji statystycznych, zysków i strat, informacji z ankiet itp.
Słownik wykresów i wykresów
Istnieje wiele różnych typów wykresów i wykresów, w tym:
Wykresy liniowe i wykresy
Wykresy słupkowe i wykresy
Wykresy kołowe
Eksplodowane wykresy kołowe
Wykresy liniowe i wykresy słupkowe mają oś pionową i oś poziomą. Każda oś jest oznaczona etykietą, aby wskazać rodzaj zawartych w niej informacji. Typowe informacje zawarte na osi pionowej i poziomej obejmują:
wiek – ile lat
waga – jak ciężka
wzrost – jak wysoki
data – który dzień, miesiąc, rok itd.
czas – ile czasu potrzeba
długość – jak długo
szerokość – jak szeroka
stopnie – jak gorąco czy zimno
procent – porcja 100%
numer – numer
czas trwania – wymagany czas
Istnieje wiele konkretnych słów i wyrażeń używanych do opisywania i omawiania wykresów i wykresów. To słownictwo jest szczególnie ważne podczas prezentacji dla grup ludzi. Znaczna część języka wykresów i wykresów odnosi się do ruchu. Innymi słowy, język wykresów i wykresów często mówi o małym lub dużym ruchu lub różnicach między różnymi punktami danych. Odwołaj się do tego języka wykresów i wykresów, aby poprawić swoją umiejętność mówienia o wykresach i wykresach.
Poniższa lista czasowników i rzeczowników używanych do mówienia o ruchach pozytywnych i negatywnych, a także przewidywaniach. Przykładowe zdania znajdują się po każdej sekcji.
Pozytywny
wspinać się – wspinać się
wspinać się – wznoszenie
wstać – wznieść się
poprawić – poprawa
wyzdrowieć – wyzdrowieć
zwiększyć – wzrost
Sprzedaż wzrosła w ciągu ostatnich dwóch kwartałów.
Odnotowaliśmy wzrost popytu konsumenckiego.
Zaufanie konsumentów odbudowało się w drugim kwartale.
Od czerwca nastąpił wzrost o 23%.
Czy zauważyłeś poprawę satysfakcji klienta?
Negatywny
spaść – upadek
odmówić – odmowa
zanurzyć się – zanurzyć
zmniejszyć – spadek
pogarszać się – poślizg
zepsuć się – kąpiel
Wydatki na badania i rozwój spadły o 30% od stycznia.
Niestety w ciągu ostatnich trzech miesięcy zaobserwowaliśmy spadek.
Jak widać, sprzedaż w północno-zachodnim regionie spadła.
Wydatki rządowe spadły o 10% w ciągu ostatnich dwóch lat.
W ostatnim kwartale nastąpił spadek zysków.
Sprzedaż komedii pogorszyła się od trzech kwartałów.
Przewidywanie przyszłego ruchu
do projektu – projekcja
prognozować – prognoza
przewidywać – przewidywanie
W najbliższych miesiącach przewidujemy poprawę sprzedaży.
Jak widać na wykresie, prognozujemy wzrost wydatków na badania i rozwój w przyszłym roku.
Do czerwca przewidujemy poprawę sprzedaży.
Ta lista zawiera przymiotniki i przysłówki używane do opisania, jak szybko, wolno, ekstremalnie itp. coś się porusza. Każda para przymiotnik / przysłówek zawiera definicję i przykładowe zdanie.
niewielki – nieznacznie = nieistotny
Nastąpił niewielki spadek sprzedaży.
Sprzedaż nieznacznie spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
ostry – ostro = szybki, duży ruch
Inwestycje gwałtownie wzrosły w pierwszym kwartale.
Dokonaliśmy gwałtownego wzrostu inwestycji.
rapt – raptly = nagła zmiana
Sprzedaż gwałtownie spadła w marcu.
W marcu nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży.
szybko – szybko = szybko, bardzo szybko
Szybko rozszerzyliśmy się na całą Kanadę.
Firma dokonała szybkiej ekspansji w całej Kanadzie.
nagły – nagle = bez ostrzeżenia
Niestety zainteresowanie konsumentów nagle spadło.
W styczniu nastąpił gwałtowny spadek zainteresowania konsumentów.
dramatyczny – dramatycznie = ekstremalny, bardzo duży
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy radykalnie poprawiliśmy satysfakcję klientów.
Jak widać na wykresie, dramatyczny wzrost nastąpił po zainwestowaniu w nową linię produktów.
spokojnie – spokojnie = równo, bez większych zmian
Rynki spokojnie zareagowały na ostatnie wydarzenia.
Jak widać na wykresie, konsumenci przez ostatnie kilka miesięcy byli spokojni.
płaska = bez zmian
Zysk utrzymywał się na stałym poziomie przez ostatnie dwa lata.
stały – stale = bez zmian
키워드에 대한 정보 opis wykresu po angielsku
다음은 Bing에서 opis wykresu po angielsku 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Opis miejsca lub osoby po angielsku
- nauka w domu
- angielski
Opis #miejsca #lub #osoby #po #angielsku
YouTube에서 opis wykresu po angielsku 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Opis miejsca lub osoby po angielsku | opis wykresu po angielsku, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.