Pismo O Podwyższenie Czynszu Wzór | Pozew O Alimenty Omówienie I Wzór 196 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pismo o podwyższenie czynszu wzór – POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 BENITA o prawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 8,193회 및 좋아요 142개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pismo o podwyższenie czynszu wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór – pismo o podwyższenie czynszu wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Koniecznie znajdź mnie na FB https://www.facebook.com/benitaoprawie/
Dzięki temu materiałowi napiszesz pozew o alimenty! Wzór wraz z obszernym omówieniem znajdziecie tu: http://pelnomocnik.org/wp-content/uploads/2016/08/wz%C3%B3r-pozwu-o-alimenty.pdf

pismo o podwyższenie czynszu wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu

Wzór wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu. 1. Wzór pisma przygotowała Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy.

+ 여기를 클릭

Source: statics.otodom.pl

Date Published: 3/1/2021

View: 6463

Podwyżka czynszu wzór pisma – pdfdokumenty.pl

Maksymalne podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego Uzasadnienie podwyżki czynszu Brak zgody najemcy na podwyżkę czynszu Co zawiera wzór pisma o.

+ 여기를 클릭

Source: pdfdokumenty.pl

Date Published: 9/16/2022

View: 4935

Podwyżka czynszu – Wzór pisma informującego (.DOC + .PDF)

Podwyżka czynszu – Wzór pisma informującego (.DOC + .PDF) · Czy wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz? · Maksymalne podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego …

+ 여기에 표시

Source: jakwyjsczdlugow.pl

Date Published: 10/17/2022

View: 950

Podwyższenie czynszu najmu. Kiedy można? – mieszkanie.pl

Podwyższenie czynszu a brak umowy najmu na piśmie … na piśmie. Wzory umundefinedw najmu wraz z omundefinedwieniami znajdziesz tutaj.

+ 여기를 클릭

Source: mieszkanie.pl

Date Published: 4/30/2022

View: 8047

[Zasady podwyższania czynszu (opłat za korzystanie z lokalu)]

Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego … przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.

+ 여기에 더 보기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 1/5/2021

View: 6568

Podwyżka czynszu – WZÓR pisma – POBIERZ!

Pobierz przygotowany przez nas wzór podwyżki czynszu w lokalu. … Jak napisać pismo o podwyższenie czynszu najmu?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: odkryjprawo.pl

Date Published: 9/29/2022

View: 2443

podniesienie czynszu. Jakie prawa ma najemca, a … – obido

Wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz lub inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu, a żeby to zrobić, musi na piśmie wypowiedzieć …

+ 더 읽기

Source: obido.pl

Date Published: 1/6/2021

View: 1021

주제와 관련된 이미지 pismo o podwyższenie czynszu wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór
POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór

주제에 대한 기사 평가 pismo o podwyższenie czynszu wzór

  • Author: BENITA o prawie
  • Views: 조회수 8,193회
  • Likes: 좋아요 142개
  • Date Published: 2018. 1. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qv1wWB-zyhA

Jak napisac pismo o podwyzce czynszu?

Jak napisać pismo o podwyżkę czynszu?
  1. data i miejsce sporządzenia umowy najmu,
  2. dane wynajmującego,
  3. dane najemcy,
  4. określenie zawartej umowy najmu (numer, data),
  5. wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu i określenie nowej stawki,
  6. wskazanie terminu obowiązywania nowej stawki czynszu,
  7. podpis wynajmującego.

Jak uzasadnić podwyżkę czynszu?

Podwyżkauzasadniona

nie będzie wymagała żadnego uzasadnienia. Jeśli podwyżka przekracza owe trzy procent trzeba będzie to lokatorowi uzasadnić – albo inflacją, albo wzrostem kosztów utrzymania nieruchomości, które uniemożliwiają zwrot z inwestycji.

Jak podnieść czynsz o wskaźnik inflacji?

Waloryzacja nie dokonuje się automatycznie. Aby możliwe było wprowadzenie zmian w wysokości czynszu, z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacyjnego, w umowie najmu konieczne jest zamieszczenie stosownej klauzuli o możliwości skorygowania czynszu najmu o inflację, czyli tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Kiedy właściciel może podnieść czynsz?

Właściciel lokalu może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Jak podnieść czynsz?

6851 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Jeżeli najemca lokalu użytkowego nie zaakceptuje podwyższonej stawki czynszu – umowa najmu wygaśnie.

Jak podwyższyć czynsz?

Wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz lub inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu, a żeby to zrobić, musi na piśmie wypowiedzieć dotychczasową wysokość czynszu, jednak nie później niż na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jak powiedzieć o podwyżce czynszu?

Jeśli lokator sobie tego zażyczy, właściciel jest zobowiązany do podania przyczyny wzrostu ceny najmu oraz jej kalkulacji na piśmie w ciągu 14 dni.

Ile można podnieść czynsz?

Zasadniczo podwyżka czynszu nie może przekroczyć lub startować z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Tę wartość stanowi iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i ustalanego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Ile może wzrosnąć czynsz?

I dodaje, że na taką waloryzację – zwykle dokonywaną w lutym – pozwala ustawa o ochronie praw lokatorów. Średnioroczny inflacyjny wskaźnik ogłasza w styczniu prezes GUS. Najnowszy wskaźnik wynosi 5,1%, co oznacza, że z taką podwyżką czynszu muszą się w tym roku liczyć najemcy długoterminowi.

Czy można podnosić kwotę czynszu wstecznie?

nie korzysta ze swojego uprawnienia nie ma możliwości dokonania waloryzacji stawki czynszu z mocą wsteczną. Oczywiście uprawnienie wynajmującego do waloryzacji stawki czynszu nie wygasa ani się nie przedawnia.

Kiedy waloryzacja czynszu?

Na przykład zmiana czynszu może nastąpić od kolejnego miesiąca kalendarzowego po ogłoszeniu wskaźnika bądź od początku danego roku kalendarzowego, wartość wskaźnika waloryzacji. Nie warto dokonywać waloryzacji, gdy wybrany wskaźnik ma wartość ujemną, ponieważ prowadziłoby to do faktycznego spadku czynszu najmu.

Ile powinna wynosić podwyżka inflacyjna 2022?

W ten sposób, w czasie gdy wysokość podwyżki inflacyjnej za rok 2021 wynosiła 5,1% i rekompensował ją wciąż dynamiczny wzrost płac w wielu przedsiębiorstwach, tak sygnały na rok 2022 są zgoła odmienne. Tylko w pierwszych 4 miesiącach 2022 roku, ostatnie dwa z nich przyniosły wartości 11% i 12%.

Czy można podnieść czynsz w trakcie trwania umowy na czas określony?

Czy oznacza to, że w przypadku umundefinedw najmu mieszkania na czas określony nie jest możliwe dokonywania zmian w zakresie stawek czynszu? Nie. Ustawodawca wprowadził bowiem ustawowe mechanizmy korekty wysokości czynszu.

Jak ustalić wysokość czynszu najmu?

Aby ustalić wysokość czynszu najmu, właściciel powinien wziąć pod uwagę czynniki, które podwyższają, ale również obniżają wartość użytkową danego lokum, czyli przede wszystkim:
  1. położenie lokalu,
  2. jego wyposażenie w sprzęt techniczny,
  3. stan instalacji,
  4. i ogólny stan obiektu.

Czy waloryzacja czynszu wymaga aneksu?

Aby możliwe było dokonanie zmiany wysokości czynszu o wskaźnik waloryzacyjny, w umowie najmu musi zostać zamieszczona stosowna klauzula waloryzacyjna. – Bez niej, nawet znaczący wzrost wybranego wskaźnika waloryzacyjnego nie będzie uprawniał wynajmującego do podwyższenia czynszu – mówi Michał Koralewski.

Ile można podnieść czynsz?

Zasadniczo podwyżka czynszu nie może przekroczyć lub startować z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Tę wartość stanowi iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i ustalanego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Ile można podnieść czynsz w prywatnej kamienicy?

Wysokość podwyżki jest w zasadzie dowolna, jednak jeśli wysokość czynszu na skutek podwyżki w skali roku przekroczyłaby 3% wartości odtworzeniowej lokalu albo jeśli podwyżka następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu, to wówczas podwyżki można dokonać tylko w uzasadnionych wypadkach.

Jak napisać aneks do umowy najmu lokalu mieszkalnego?

Najważniejsze w sporządzaniu aneksu do umowy jest określenie:
  1. jakiej umowy on dotyczy (nr, data, miejsce jej podpisania),
  2. stron umowy, a tym samym i aneksu,
  3. przedmiotu umowy oraz zmian, które poprzez aneks są do niej wprowadzane,
  4. od kiedy aneks wchodzi w życie.

Podwyżka czynszu wzór pisma — pdfdokumenty.pl

Plik pobrano już 262 razy! Pobierz już teraz plik podwyżka_czynszu_wzór_pisma w jednym z formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Microsoft Office, Libre Office, OpenOffice, OfficeSuite i innych podobnych! Pobierz już teraz plikw jednym z formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Microsoft Office, Libre Office, OpenOffice, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Wynajmujesz mieszkanie, ale nie wiesz, czy możesz podnieść czynsz?. 0 strona wyników dla zapytania aneks do umowy najmu lokalu zmiana. Maksymalne podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego Uzasadnienie podwyżki czynszu Brak zgody najemcy na podwyżkę czynszu Co zawiera wzór pisma o. Podwyżka czynszu wynajmu. Kiedy właściciel może podnieść czynsz wynajmu, jak często i ile podwyżka może wynosić.Znaleziono 101 interesujących stron dla frazy wzór wypowiedzenia stawki czynszu najmu lokalu w serwisie Money.pl. Chcę podnieść czynsz najemcy. 8a i 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego niniejszym wypowiadam dotychczasową wysokość czynszu i.

Aneks do umowy najmu zmiana czynszu wzór

Sprawdź nasz wzór oraz informacje, kiedy aneks do umowy najmu. Najczęściej chodzi o wysokość czynszu lub przedłużenie okresu najmu.0 strona wyników dla zapytania aneks do umowy najmu zmiana czynszuaneks do umowy najmu lokalu-zmiana wysokosci czynszu – n…Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie. Aneks nr 1. do umowy najmu nr …. W związku [dokładne określenie przyczyny dla której zostaje zawarty aneks i następuje zmiana wysokości czynszu.]. Aneks do umowy najmu lokalu mieszkalnego. z dnia. Strony zgodnie postanawiają dokonać zmian w treści umowy zawartej dnia.

Pismo o podwyższenie czynszu wzór

Wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz lub inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu, a żeby to zrobić, musi na piśmie wypowiedzieć dotychczasową wysokość. W serwisie porady prawne, do pobrania wzory: umowa, pozew, formularz. Nasze porady: rozwód i separacja, spadek, zachowek, wysokość opłat sądowych, Najemca może również zakwestionować zmianę stawki i wnieść do sądu pozew, żądając uzasadnienia podwyżki czynszu najmu lokalu mieszkalnego lub -. Wobec powyższego przygotowaliśmy kolejne pismo, podnosząc, iż w oparciu o. Podwyżka czynszu najmu Aby podwyższyć czynsz za wynajmowane. czynszu najmu lokalu mieszkalnego położonego w Krakowie przy ul. 1. odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego,

Podniesienie czynszu w trakcie trwania umowy

Gdy czas trwania umowy jest oznaczony, strona ma pewność, Jeżeli podwyżka czynszu zostanie zaaprobowana przez najemcę, umowa najmu będzie nadal trwała. W trakcie rozstrzygania sporu przez sąd, najemca płaci za wynajem mieszkania na podstawie dotychczasowej stawki czynszu. Jeśli jednak sąd uzna. Podwyżka czynszu najmu nie wchodzi w życie natychmiast. Co do zasady, wynajmującemu na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego przysługuje prawo. Zabezpieczeniem przed wcześniej wspomnianą sytuacją może być wyłączenie w umowie najmu zapisów art. 685 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym „. Wynajmując mieszkanie najemcom, pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy możesz podwyższyć czynsz najmu w trakcie trwania umowy? Sprawdzając ceny.

Uzasadnienie podwyżki czynszu wzór

Jeżeli lokator nie zaneguje podwyżki, ma obowiązek uiszczać czynsz w nowej wysokości od upływu terminu wypowiedzenia. Uzasadnienie podwyżki. Na pisemne żądanie. podwyżka czynszu najmu lokalu użytkowego, czy wynajmujacy może podnieść czynsz, wynajmujący lokal czynsz, podwyżka czynszu prawa najemcy.Najemca może również zakwestionować zmianę stawki i wnieść do sądu pozew, żądając uzasadnienia podwyżki czynszu najmu lokalu mieszkalnego. Podwyżka czynszu najmu lokalu mieszkalnego to nieodzowny element. Kwestia braku uzasadnienia podwyżki nie ma jednak charakteru absolutnego.W ten sposób obliczyliśmy kwotę, do jakiej możemy dokonać podwyżki czynszu bez konieczności przedstawiania uzasadnienia i kalkulacji.

Podwyższenie czynszu najmu WZÓR (.doc + .pdf) • POBIERZ!

Jak napisać podwyższenie czynszu najmu? Nie jest niczym zaskakującym, zwłaszcza w przypadku najmu długoterminowego, że po jakimś czasie wynajmujący chce podwyższyć obowiązującą stawkę czynszu za mieszkanie bądź lokal użytkowy. Sprawa podwyżek wygląda jednak nieco inaczej w zależności od rodzaju najmu.

Wprowadzenie

Jeżeli mamy do czynienia z najmem lokalu użytkowego, jego najemca nie jest chroniony przed podwyżkami przez przepisy prawa. W dużo bezpieczniejszej sytuacji znajduje się natomiast najemca lokalu mieszkalnego, bowiem w jego przypadku zastosowanie znajdują przepisy zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Mimo to zarówno w przypadku najmu lokalu mieszkalnego, jak i użytkowego – można podnieść czynsz, jeśli dopełnimy pewnych formalności – najważniejszą z nich jest pisemne poinformowanie najemcy o podwyżce czynszu. Aby tego dokonać, należy wysłać najemcy pismo informujące o podwyżce, wypowiadając dotychczasową stawkę czynszu i proponując nową stawkę, obowiązującą od konkretnego dnia. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy 2 wzory pism:

Podwyższenie czynszu najmu mieszkania wzór

Podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego wzór

Podwyższenie czynszu najmu w lokalu użytkowym

Podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego możliwe jest dzięki z art. 685. Kodeksu cywilnego, wynajmujący lokal użytkowy może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu z umowy najmu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Wynajmujący ma prawo zrobić to w dowolnym momencie, dowolną ilość razy w ciągu roku oraz o dowolną kwotę. Jeśli najemca nie zgodzi się na podwyższenie czynszu najmu, umowa najmu wygaśnie wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony, jak i umowy najmu zawartej na czas oznaczony.

Najemca w lokalu użytkowym nie jest chroniony przez przepisy żadnej ustawy. Może zabezpieczyć się przed podwyżkami tylko w jeden sposób – zawierając umowę najmu, która wykluczy możliwość podwyżek lub w jakiejkolwiek formie ograniczy swobodę wynajmującego.

Mogą to być na przykład zapisy dotyczące wysokości możliwej podwyżki czynszu, częstotliwości wprowadzania podwyżek czy konieczności negocjowania w tej sprawie z najemcą.

Bardzo często podwyżka czynszu najmu lokalu użytkowego wiąże się z waloryzacją.

Jeśli w umowie znajduje się tak zwana klauzula waloryzacyjna, czynsz może być podwyższany automatycznie co roku, na przykład o wskaźnik inflacji. Jest to korzystne rozwiązanie i dla wynajmującego, i dla najemcy, ponieważ daje mu pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego

Kiedy w grę wchodzi podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego, wynajmujący nie ma już takiej swobody w zakresie planowanych podwyżek, a najemca jest chroniony przez zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Czynsz z umowy najmu może ulec zmianie na podstawie waloryzacji lub na podstawie decyzji właściciela nieruchomości, jednak obowiązują w tym przypadku pewne ograniczenia.

Przede wszystkim, zawiadomienie o podwyżce czynszu musi przyjmować formę pisemną.

Jaki jest termin wypowiedzenia wysokości czynszu? Wynajmujący może podwyższyć czynsz i inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu, jeśli wcześniej wypowie dotychczasową wysokość czynszu z umowy najmu – nie później niż na koniec miesiąca kalendarzowego.

Obowiązuje go również zachowanie terminów wypowiedzenia, czyli 3 miesięcy, o ile strony nie ustalą w umowie najmu terminu dłuższego.

Pismo o podwyższenie czynszu nie może opiewać na dowolną kwotę. Ustawa o ochronie praw lokatorów określa, do jakiego progu wynajmujący może podwyższyć czynsz bez uzasadnienia podwyżki i bez wyjaśniania sprawy przed sądem.

Zgodnie z przepisami, podwyżka czynszu nie może przekroczyć w stosunku rocznym 3% wartości odtworzeniowej lokalu, czyli średniego kosztu budowy 1 m² mieszkania (wartość odtworzeniową ogłasza wojewoda danego województwa dwa razy do roku).

Poza tym, podwyżki czynszu najmu można dokonać nie częściej niż co 6 miesięcy, a okres ten nalicza się dopiero od pierwszego dnia obowiązywania wprowadzonej wcześniej podwyżki.

Uzasadnienie podwyżki czynszu najmu

Podwyżka czynszu najmu – zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów – może być związana tylko z podwyższeniem czynszu lub innych opłat za używanie lokalu. Najemca ma również prawo żądać od wynajmującego wyjaśnień w sprawie podwyżki.

Kiedy nastąpi ona z poziomu powyżej 3% wartości odtworzeniowej lokalu lub gdy w wyniku podwyżki wysokość czynszu w skali roku przekroczy tę wartość, właściciel nieruchomości będzie zobligowany do sporządzenia dwóch pism.

Jest to uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu oraz kalkulacja podwyżki czynszu.

Wynajmujący musi sporządzić je w ciągu 14 dni. Jeśli przekroczy ten termin, podwyżka czynszu zostanie uznana za nieważną. W przypadku, kiedy najemca oceni podwyżkę jako bezzasadną lub błędnie uzasadnioną, ma prawo podważyć jej wprowadzenie i skierować sprawę do sądu.

Kalkulacja powinna wiązać się więc z tymi czynnikami, które stanowią podstawę do wypowiedzenia obecnej wysokości czynszu.

Musi zawierać także dokładny sposób wyliczenia podwyżki.

Uzasadnienie podwyżki czynszu wynajmujący może poprzeć natomiast inflacją, wzrostem kosztów utrzymania nieruchomości, wzrostem raty kredyt hipotecznego, czy innymi czynnikami, które uniemożliwiają zwrot z inwestycji po obecnej stawce czynszu z pierwotnej umowy najmu.

Jak sporządzić wypowiedzenie wysokości czynszu najmu?

Wypowiedzenie wysokości czynszu musi przyjmować formę pisemną pod rygorem nieważności. Jak napisać pismo o podwyżkę czynszu? Nie istnieje jeden odgórnie narzucony wzór takiego dokumentu, jednak powinien on zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych.

W celu sporządzenia zgodnego z prawem wypowiedzenia wysokości czynszu warto wykorzystać więc przygotowany przez nas druk, jakim jest podwyżka czynszu wzór pisma.

Dokument wystarczy wypełnić następującymi danymi:

data i miejsce sporządzenia umowy najmu,

dane wynajmującego,

dane najemcy,

określenie zawartej umowy najmu (numer, data),

wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu i określenie nowej stawki,

wskazanie terminu obowiązywania nowej stawki czynszu,

podpis wynajmującego.

Co jeśli najemca nie zgadza się na podwyżkę?

W przypadku najmu lokalu mieszkalnego najemca może podważyć zasadność podwyżki czynszu nawet po upływie 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia poprzedniej stawki.

W tym celu powinien wystąpić z prośbą o uzasadnienie podwyżki i jej kalkulację. Jeśli uzna je za błędne lub bezzasadne, może skierować sprawę do sądu, który rozstrzygnie, czy podwyżka czynszu jest zgodna z prawem.

Jeżeli sąd orzeknie, że wszystko zostało ustalone zgodnie z przepisami, najemca będzie zobligowany wyrównać właścicielowi nieruchomości różnicę pomiędzy wyższą a poprzednią stawką czynszu (za okres od upływu terminu wypowiedzenia umowy najmu).

Lokator może także całkowicie odrzucić podwyżkę, decydując się na rozwiązanie umowy najmu zgodnie z obowiązującym terminem wypowiedzenia.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że podniesienie czynszu będzie wyglądać inaczej, w zależności, z jaką umową najmu mamy do czynienia, może to być przecież:

standardowy wynajem mieszkania,

umowa najmu okazjonalnego,

umowa najmu instytucjonalnego lokalu,

umowa najmu lokalu użytkowego.

Podsumowując: podwyższenie czynsz najmu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego zawsze jest możliwe, jednak aby doprowadzić do podwyżki, należy dopełnić pewnych formalności – najważniejszą z nich jest pisemne poinformowanie najemcy o wypowiedzeniu dotychczasowej stawki czynszu i określeniu nowej, jaka obowiązywać będzie od konkretnego dnia.

Decydując się na wynajem swojej nieruchomości, warto umowę najmu lokalu użytkowego lub mieszkalnego wzbogacić o zapisy, dzięki którym jasno i przejrzyście dla obu stron umowy najmu określimy warunki ustalenia nowej wysokości czynszu.

Podobne tematy:

Podwyżka czynszu za mieszkanie. Sprawdzamy, na jakich warunkach wynajmujący może to zrobić

fot. Ksenia Chernaya / / Pexels

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel mieszkania nie ma wolnej ręki w kwestii zmiany wysokości czynszu dla najemcy. Może go zrewaloryzować o wysokość inflacji, natomiast jeśli chciałby zmienić czynsz niezależnie od tego wskaźnika, musi podwyżkę uzasadnić i przedstawić odpowiednie wyliczenie, a najemca może podwyżkę zakwestionować.

Choć bardzo wielu uczestników rynku najmu po prostu nie ma wiedzy, kwestia czynszów i zmian ich wysokości jest uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów. Warto tu zaznaczyć, że wszelkie zapisy umowne, które są na niekorzyść najemcy w stosunku do ustawowych, automatycznie z mocy prawa są nieważne.

To właśnie ustawa o ochronie praw lokatorów określa zasady podwyżek czynszowych. Rozróżnia ona zmianę wysokości czynszu uzależnioną od zmian cen towarów i usług w gospodarce – wówczas mamy do czynienia z waloryzacją, oraz po prostu podwyżkę, która nie odnosi się do inflacji, a motywowana jest decyzją wynajmującego.

Waloryzacja

Podstawowa sprawa, która dotyczy obu tych przyczyn zmian czynszowych, jest taka, że za każdym razem, by ustalić nowy czynsz, należy wypowiedzieć najemcy umowę, zachowując ustawowe terminy. Ewentualna podwyżka czynszu będzie wymagała nowej umowy.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów w przypadku umowy bezterminowej, czyli na czas nieokreślony, wypowiedzenie ma termin trzymiesięczny.

Przeczytaj także Czy wynajmujący może wejść do mieszkania pod nieobecność najemcy? Prawnik tłumaczy

Jak napisano w art. 8a, ust. 2 ustawy: Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.

Oczywiście wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.

W przypadku waloryzacji wysokości czynszu właściciel ma prawo podnieść go o średnioroczny wskaźnik inflacji z roku zeszłego wobec aktualnego, w którym podwyżka ma zacząć obowiązywać.

Jak napisano w art. 8a, ust. 4e ustawy:

Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”.

Jeśli więc przyjąć, że chcemy podwyższyć czynsz jeszcze w mijającym roku 2021, interesuje nas wskaźnik z roku 2020, a wyniósł on 3,4 proc. Wskaźnik za rok 2021 poznamy natomiast w publikacji GUS w “Monitorze Polskim” na początku stycznia przyszłego roku.

Podwyżka “uzasadniona”

Inaczej ma się rzecz w sytuacji, gdy wynajmujący chce podwyższyć czynsz niezależnie od inflacji. W takiej sytuacji ustawodawca uznał, że jedynie podwyżka o mniej niż 3 proc. nie będzie wymagała żadnego uzasadnienia. Jeśli podwyżka przekracza owe trzy procent trzeba będzie to lokatorowi uzasadnić – albo inflacją, albo wzrostem kosztów utrzymania nieruchomości, które uniemożliwiają zwrot z inwestycji. Znów przepisy dokładnie określają, o ile w takiej sytuacji może wzrosnąć czynsz.

4a.

Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.

4b.

Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:

1)zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:

a)1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub

b)10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową – aż do ich pełnego zwrotu;

2) godziwy zysk.

Najbardziej zaskakujący jest punkt drugi, czyli owy “godziwy zysk”. Cóż należy przez to rozumieć? Niestety ustawodawca nie podał nam definicji godziwego zysku. Najprawdopodobniej więc – w sytuacji, gdy lokator nie zgodzi się na podwyżkę uznając ją np. za nadmierną, kwestię owego godziwego zysku będzie musiał rozstrzygnąć sąd – np. porównując stawki najmu z umowy do rynkowych.

Gdy lokator jest na “nie”

Jak widzimy w kwestii wysokości czynszu nie ma w ogóle dobrowolności, nawet w zakresie oczekiwanej stopy zwrotu. W praktyce rzadko spotyka się, by najemca sądził się z właścicielem o podwyżki, warto jednak wiedzieć, że ma taką możliwość, a dopóki nie zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, ma też prawo uiszczać czynsz w dotychczasowej wysokości.

Mówi o tym ustęp 5, art. 8a ustawy:

W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1, lokator może:

1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. , albo

2) zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.

Ust. 6a

W przypadku:

1) określonym w ust. 5 pkt 1 lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal;

2) określonym w ust. 5 pkt 2 lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie

Jak więc widzimy, kwestia czynszów i zasady ich zmiany są konkretnie uregulowane w przepisach dotyczących wynajmu. Ewentualne zapisy umowne, które będą odbiegać od ustawowych na niekorzyść lokatora, są z mocy prawa nieważne i nieobowiązujące

Marek Wielgo

Czynsz najmu a inflacja. Czy zapis w umowie najmu łączący te rzeczy jest prawnie dopuszczalny?

Czym jest najem?

Mianem najmu określa się stosunek prawny, w ktundefinedrym wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umundefinedwiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Umowa najmu została uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego, a konkretnie w definicji zawartej w treści art. 659 K.c. Na mocy tej umowy, jedna ze stron – wynajmujący, udostępnia odpłatnie lokal drugiej stronie undefined najemcy.

Przedmiotem najmu może być każda rzecz, dopundefinedki nie wyłączają tego przepisy szczegundefinedlne. Największe znaczenie dla obrotu gospodarczego ma wynajem nieruchomości. Przedmiotem najmu mogą być każdego rodzaju nieruchomości, np. gruntowe, budynkowe, czy lokalowe.

Wynająć można także tylko ich część. To sprawia, że przedmiotem najmu może być fragment działki, część budynku, określona powierzchnia biura, a nawet wyznaczony fragment ściany przeznaczony na cele reklamowe.

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o najmie okazjonalnym.

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat najmu instytucjonalnego.

Umowa najmu undefined elementy

Umowa najmu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych umundefinedw pisemnych, powinna zawierać następujące elementy:

datę oraz miejsce sporządzenia umowy; oznaczenie stron umowy; określenie przedmiotu umowy; określenie wysokości i sposobu uiszczania czynszu wraz z dokładnym wyszczegundefinedlnieniem jego składowych oraz kosztundefinedw eksploatacji; określenie praw i obowiązkundefinedw stron umowy; termin obowiązywania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia; podpisy stron.

Umowa najmu nie obejmuje jedynie samego lokal, albowiem zalicza się do niej także jego wyposażenie – meble, urządzenia RTV, AGD i inne. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokonać dokładnych oględzin lokalu i spisać szczegundefinedłowy protokundefinedł odbioru (najlepiej z dokumentacją fotograficzną).

Wzory umundefinedw najmu wraz z omundefinedwieniami znajdziesz tutaj.

Dodatkowe postanowienia umowne

Poza wymienionym powyżej podstawowymi elementami, umowa najmu może (choć nie jest to obowiązkowe) zawierać także inne postanowienia, zgodne z wolą stron. Mimo, iż ich uwzględnienie w umowie nie jest wymagane prawem, warto o nie zadbać, bowiem ich brak może prowadzić do powstawania w przyszłości trudnych do rozwiązania nieporozumień między najemcą, a wynajmującym.

Tutaj dowiesz się w jakich okolicznościach wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu.

Do najbardziej popularnych dodatkowych zapisundefinedw umowny należą te związane z podnajmem (lub przekazaniem do bezpłatnego użytkowania), kaucją (jej wysokością oraz metodą rozliczenia) oraz waloryzacją.

Tutaj przeczytasz o podnajmie mieszkania.

Na czym polega waloryzacja czynszu najmu?

Waloryzacja czynszu polega na uzależnieniu jego wysokości od konkretnych wartości, ktundefinedre zostały wskazane w umowie najmu. Celem waloryzacji czynszu jest utrzymanie wartości ekonomicznej na takim poziomie jaki miał miejsce przed waloryzacją.

Ma ona przeciwdziałać zmianom siły nabywczej pieniądza.

W tym miejscu przeczytasz więcej o zmianie wysokości czynszu. Kiedy można go podwyższyć.

Tutaj znajdziesz informacje o prawie żądania obniżenia czynszu.

Przelicznik waloryzacyjny

Do najbardziej popularnych przelicznikundefinedw waloryzacyjnych należą wskaźniki GUS, ceny złota oraz inflacja. W polskim prawie nie ustalono dotychczas konkretnego sposobu, ani też zasad waloryzacji kwot pieniężnych.

Strony umowy najmu mogą je zatem określać według własnego uznania. Stawka czynszu zwykle waloryzowana jest raz w roku, na podstawie wskaźnika cen i usług dla strefy waluty, w ktundefinedrej denominowany jest czynsz.

W przypadku czynszu w polskich złotych jest to wskaźnik cen towarundefinedw i usług konsumpcyjnych za okres roku kalendarzowego, ogłaszany przez Prezesa Głundefinedwnego Urzędu Statystycznego. Nie jest to jednak zasadą, ponieważ często w przypadku nieruchomości komercyjnych czynsz najmu podaje się w euro. Sytuacja ta wynika z faktu, że inwestycje w nieruchomości komercyjne najczęściej finansowane są właśnie w tej walucie.

Wprowadzając do umowy najmu zapisy dotyczące waloryzacji bardzo istotnym jest ustalenie jak najdokładniejszego miernika waloryzacyjnego i sposobu jego określenia, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień na tym gruncie.

Klauzula wymaga zatem precyzyjnego określenia według jakiego wskaźnika, gdzie i jak publikowanego będzie naliczana. Ponadto konieczne jest także wskazanie kiedy i za jaki okres nastąpi waloryzacja.

Zapis o możliwości skorygowania czynszu najmu o inflację

Waloryzacja nie dokonuje się automatycznie. Aby możliwe było wprowadzenie zmian w wysokości czynszu, z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacyjnego, w umowie najmu konieczne jest zamieszczenie stosownej klauzuli o możliwości skorygowania czynszu najmu o inflację, czyli tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Bez niej, nawet znaczący wzrost inflacji nie będzie uprawniał wynajmującego do podwyższenia umundefinedwionego wcześniej czynszu.

Czynnikami decydującymi o tym w jaki sposundefinedb czynsz zostanie zwaloryzowany są informacje zawarte w umowie, do ktundefinedrych należą dane o:

prawach przysługujących stronom umowy, czyli kwestia tego, kto może wystąpić z żądaniem waloryzacji czynszu undefined tylko wynajmujący, czy też najemca; wysokości czynszu objętego waloryzacją; dacie rozpoczęcia waloryzacji undefined aby czynsz uwzględniający inflację obowiązywał od stycznia, klauzula waloryzacyjna musi zawierać sformułowanie, że czynsz będzie podnoszony od stycznia każdego roku o poziom inflacji; dacie zakończenia waloryzacji; rodzaju wskaźnika waloryzacji; wartości wskaźnika waloryzacji.

Wprowadzenie klauzuli waloryzacyjnej a jednostronne podwyższenie czynszu najmu przez wynajmującego

Co do zasady wynajmujący może dokonać jednostronnego podwyższenia czynszu najmu w oparciu o treść art. 6851 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. undefined Kodeks cywilny, ktundefinedry stanowi, że wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpundefinedźniej na miesiąc naprzundefinedd, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Czy zasada ta znajduje zastosowanie w przypadku, gdy w umowie najmu zawarto klauzulę waloryzacyjną? Kwestia ta wymaga zasięgnięcia wiedzy w orzecznictwie.

W tym miejscu przeczytasz na co zwrundefinedcić uwagę w umowie najmu zawieranej z obcokrajowcem.

Istotne wyroki w sprawie waloryzacji

Na przykład Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (sygn. akt: ACa 654/14) wskazał, że poprzez wprowadzenie do umowy najmu klauzuli waloryzacyjnej, wynajmujący pośrednio zgadza się ograniczyć swoje generalne uprawnienie do jednostronnego podwyższania czynszu wynikające z art. 6851k.c., do zakresu uzgodnionej waloryzacji.

Gdyby bowiem wynajmujący miał uprawnienie to zachować w pełnym zakresie, wundefinedwczas określenie zasad waloryzacji czynszu byłoby zbędne. Nie jest zasadne stanowisko, iż uprawnienie wynajmującego do wypowiedzenia czynszu najmu ma umożliwiać podwyżkę czynszu, ktundefinedra może wykraczać poza waloryzację czynszu, gdyż ta ostatnia zakłada jedynie zapewnienie świadczeniu takiej samej wartości ekonomicznej, jaką świadczenie miało w chwili jego powstania, natomiast podwyżka czynszu może być umotywowana zupełnie innymi powodami.

Taka bowiem interpretacja art. 6851 k.c. godziłaby w fundamentalną zasadę polskiego systemu prawnego, jaką jest zasada pacta sunt servanda, ktundefinedra podlega ograniczeniu jedynie poprzez instytucje umożliwiające modyfikację (undefined) lub rozwiązanie zobowiązania (undefined) mające nie tylko wyjątkowy, ale także nadzwyczajny charakter.

Uzupełniając pogląd zaprezentowany wyżej przez warszawski sąd, Sąd Rejonowy w Łodzi w wyroku z dnia 18 maja 2016 r. (sygn. akt: XIII GC 1079/15) wskazał, że można jedynie hipotetycznie rozważać, czy taka sama wykładnia ostałaby się w sytuacji, kiedy w wyniku zastosowania klauzuli waloryzacyjnej świadczenie pieniężne mogłoby ulec zmniejszeniu.

Wprowadzenie przykładowo klauzuli waloryzacyjnej opartej o wskaźnik inflacji publikowany przez Prezesa GUS może przy niewłaściwym sformułowaniu klauzuli doprowadzić do obniżenia czynszu z uwagi na krundefinedtkookresową deflację. (undefined) To profesjonalizmowi stron pozostawiono ustalenie, jakie wskaźniki rynkowe lub dobra konsumpcyjne mają decydować o zmianie wysokości świadczenia pieniężnego. Najczęściej wspundefinedłczynnik dobierany jest do specyfiki danej branży.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat zwrotu mieszkania po okresie najmu.

Wprowadzenie klauzuli waloryzacyjnej ogranicza możliwość jednostronnego podwyższenia czynszu najmu

Uwzględniając stanowisko prezentowane przez sądy, należy zatem uznać, że wprowadzenie do umowy klauzuli waloryzacyjnej stanowi poniekąd wzajemne ustępstwo pomiędzy stronami.

Z jednej bowiem strony wynajmujący niejako zrzeka się swojego uprawnienia do jednostronnego wypowiedzenia czynszu, z drugiej najemca od początku akceptuje możliwość podniesienia czynszu w czasie trwania umowy, jednak w oparciu o zewnętrzny i zobiektywizowany mechanizm.

Dlatego też klauzulę waloryzacyjną powinno się interpretować jako modyfikację uprawnienia ustawowego, a jej wprowadzenie do umowy jako wyraz woli wyłączenia zastosowania art. 6851 k.c., o ile strony same wprost nie postanowią inaczej.

W tym miejscu przeczytasz czy odcięcie prądu od lokalu zajmowanego przez lokatora jest prawnie uzasadnione?

Czy najemca ma jakieś argumenty przeciwko podwyższeniu czynszu najmu?

Jeśli nie zawarto powyższej klauzuli waloryzacyjnej, a wynajmujący prundefinedbował podwyższyć czynsz nie zachowując odpowiednich reguł, to najemca nie pozostaje zupełnie bezbronny.

W tym miejscu przeczytasz więcej o zmianie wysokości czynszu. Kiedy można go podwyższyć.

Najemca może co prawda zgodzić się z podwyżką czynszu (także w formie dorozumianej poprzez uiszczanie czynszu w nowej wysokości), ale może także nie wyrazić zgody na podwyżkę czynszu i doprowadzić do wygaśnięcia umowy najmu.

Ponadto najemca może kwestionować skuteczność podwyżki albo w procesie o zapłatę wszczętym przez wynajmującego, albo w procesie o ustalenie nieistnienia podwyżki wszczętym przez niego samego.

Warto jednak pamiętać, że najemca może zabezpieczyć się przed ryzykiem jednostronnego podwyższenia wysokości czynszu przez wynajmującego już na etapie zawierania umowy najmu.

Skutecznym sposobem wyłączenia takiego ryzyka jest zawarcie w umowie najmu klauzuli wyłączającej uprawnienie wynajmującego do jednostronnego podwyższenia wysokości czynszu.

W tym miejscu przeczytasz o rozliczaniu urządzeń montowanych przez najemcę w lokalu.

Tutaj znajdziesz wszystko na temat kaucji. Przede wszystkim jak się ją powinno rozliczać.

Podwyższenie czynszu najmu vs orzecznictwo

Kwestie związane z możliwością podwyższenia czynszu w czasie trwania umowy najmu były wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądundefinedw powszechnych.

Tak na przykład Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 29 maja 2013 r. (sygn. akt: V ACa 163/13) wskazał, że wysokość czynszu jest istotnym elementem umowy najmu, tym samym element ten wymaga akceptacji najemcy.

Jeżeli więc najemca nie wyraża zgody na podwyżkę czynszu (w granicach dozwolonych prawem), to umowa najmu wygaśnie na skutek wypowiedzenia jednego z istotnych elementundefinedw umowy najmu. Najem wygasa, gdy zostanie wypowiedziany jeden z jej istotnych elementundefinedw.

Ponadto jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 sierpnia 2014 r. (sygn. akt: I ACa 654/14), przepis art. 6851 k.c. ma charakter dyspozytywny.

Oznacza to, że strony mogą zmodyfikować tryb jednostronnej zmiany wysokości czynszu, wprowadzając np. dłuższy lub krundefinedtszy termin wypowiedzenia lub określając etapy zmiany czynszu (np. obligatoryjne negocjacje poprzedzające wypowiedzenie albo czas na podjęcie decyzji w kwestii przyjęcia lub odrzucenia nowej wysokości czynszu wynikającej z wypowiedzenia).

Strony mogą też wyłączyć dopuszczalność jednostronnej zmiany wysokości czynszu w drodze wypowiedzenia przez wprowadzenie alternatywnych sposobundefinedw urealniania czynszu, np. klauzule automatycznej waloryzacji.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na [email protected] , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Prawa lokatora i dodatek mieszkaniowy

Zasady podwyższania czynszu w lokalach mieszkalnych reguluje ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Właściciel lokalu ma obowiązek przestrzegania tych zasad. Lokator może w określonych ustawowo sytuacjach nie zgodzić się z podwyżką czynszu i wystąpić na drogę sądową.

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący może podnieść czynsz?

Właściciel lokalu może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.

Podwyższanie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Termin ten biegnie od dnia, w którym poprzednia podwyżka zaczęła obowiązywać.

Opłaty niezależne od właściciela to opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Warto podkreślić, że w przypadku ich podwyższania właściciel jest zobowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokator obowiązany jest uiszczać podwyższone opłaty tylko w takiej wysokości, jaka jest niezbędna do pokrycia przez właściciela kosztów dostarczenia do lokalu używanego przez lokatora energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko wówczas, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

Kiedy podwyżka czynszu będzie nieważna?

Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie. Brak pisemnej formy będzie oznaczać, iż dokonane wypowiedzenie jest bezskuteczne i nie wywoła żadnych skutków prawnych, czyli tak jakby go w ogóle nie było. Najemca będzie wobec tego dalej płacił czynsz w dotychczasowej wysokości.

Szczególne zasady w zakresie podwyższania czynszu dotyczą sytuacji, gdy w wyniku podwyżki wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Wówczas na pisemne żądanie lokatora, właściciel ma obowiązek przedstawić na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki. Tego typu podwyżka nastąpić w uzasadnionych przypadkach – czytaj: Kiedy podwyżka czynszu będzie uznana za uzasadnioną.

Wartość odtworzeniowa lokalu – jest to iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jest ustalany na okres 6 miesięcy przez wojewodę w drodze obwieszczenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Przykładowo:

Lokator jest mieszkańcem Katowic, jego mieszkanie ma metraż 38,00 m2, a czynsz z kwoty 400 zł został podwyższony do kwoty 1200 zł miesięcznie.

Wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na drugi i trzeci kwartał 2016 r. dla Miasta Katowice wynosi 4.486,00 zł/m2 (Obwieszczenie Wojewody Śląskiego z dnia 24 marca 2016 r.):

Wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego wynosi 170.468,44 zł (38,00 m2 x 4.486,00), z czego 3 % wynosi 5.114,00 zł.

W wyniku podwyżki, wysokość czynszu w skali roku wynosić będzie 14 400,00 zł (1 200 zł x 12 m-cy), czyli prawie trzykrotnie przekracza poziom 3% wartości odtworzeniowej lokalu (kwotę 5.114,00 zł).

Kiedy podwyżka czynszu będzie uznana za uzasadnioną?

Podwyżka czynszu albo innych opłat za używanie lokalu będzie uznana za uzasadnioną, jeśli:

jest to podwyżka w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”

właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk – wówczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile będzie mieścić się w granicach zapewniających właścicielowi: zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową – aż do ich pełnego zwrotu godziwy zysk.

Opisane powyżej zasady podwyższania czynszu mogą okazać się skomplikowane. Ich wyjaśnienie stanowiło dla autorów pewną trudność. Dlatego posłużyliśmy się wprost zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeśli wysokość podwyżki czynszu budzi wątpliwości lokatora, to zalecamy skorzystanie z pomocy prawnej. Warto również zapoznać się z opisem sprawy Nieważność i niezasadność podwyżki czynszu prowadzonej w naszym Ośrodku w ramach Programu Pomocy Prawnej.

Co może zrobić lokator, jeśli nie zgadza się z podwyżką czynszu?

Uprawnienia lokatora są w takim przypadku uzależnione od tego, czy w wyniku podwyżki wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

W każdym przypadku, w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu, lokator ma prawo odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia wysokości czynszu. Czyli: jeśli lokator nie akceptuje podwyżki czynszu, może w powyższym trybie rozwiązać umowę, niezależnie od tego, czy została ona zawarta na czas oznaczony czy nieoznaczony.

Jeśli natomiast wyniku podwyżki wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu – lokator ma prawo w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży wówczas na właścicielu.

W razie zaskarżenia podwyżki do sądu, lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie. Jeśli natomiast sąd uzna podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu za zasadną, choćby w innej wysokości niż wynikająca z wypowiedzenia, obowiązkiem lokatora jest zapłata kwoty odpowiadającej różnicy między podwyższonym a dotychczasowym czynszem albo innymi opłatami za używanie lokalu, za okres od upływu terminu wypowiedzenia.

Podwyższenie czynszu najmu. Kiedy można?

Umowa najmu undefined podstawowe kwestie

Podstawę rozważań nad zagadnieniami związanymi z umową najmu stanowią przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. undefined Kodeks cywilny (tj. art. 659 undefined art. 692 K.c.). Powyższe regulacje uzupełniane są ponadto o przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z definicją zawartą w treści art. 659 K.c., przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umundefinedwiony czynsz.

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Pamiętajmy, że jeśli umowa zawarta jest na okres dłuższy niż jednego roku, powinna być zawarta na piśmie.

Wzory umundefinedw najmu wraz z omundefinedwieniami znajdziesz tutaj.

Tutaj przeczytasz o podnajmie mieszkania.

Podwyższenie czynszu najmu

Zawierając umowę najmu mieszkania, zarundefinedwno wynajmujący jak i najemca zakładają zachowanie stabilności łączącego ich stosunku prawnego. Dotyczy to przede wszystkim pewności źrundefineddła przychodu w ściśle określonym czasie oraz wysokości ustalonego czynszu najmu.

Zdarzają się jednak sytuacje, w ktundefinedrych wynajmujący decyduje się na podniesienie czynszu. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenia w tym zakresie.

W tym miejscu znajdziesz informacje na temat sytuacji związanej z żądaniem obniżenia czynszu przez najemcę.

Jakie przepisy stosować?

W przypadku lokali wynajmowanych na cele mieszkaniowe konieczne jest przestrzeganie zapisundefinedw ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorundefinedw, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Najemca jest bowiem lokatorem, ktundefinedrego przepisy ustawy chronią m.in. przed nadmiernymi i/lub nieuzasadnionymi podwyżkami.

W tym miejscu przeczytasz na co zwrundefinedcić uwagę w umowie najmu zawieranej z obcokrajowcem.

Pisemne wypowiedzenie wysokości czynszu

Podwyżka czynszu najmu lokalu mieszkalnego dokonuje się na podstawie pisemnego wypowiedzenia jego wysokości ze wskazaniem nowej stawki. Właściciel nie ma jednak pełnej swobody przy kształtowaniu polityki czynszowej. Jeżeli w wyniku podwyżki czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu w skali roku przekroczą wartość 3% wartości odtworzeniowej lokalu albo następują z poziomu już przekraczającego tę wartość, podwyżka taka musi być dodatkowo uzasadniona:

zapewnieniem właścicielowi pokrycia wydatkundefinedw związanych z trwałym utrzymaniem lokalu, zwrotem kapitału w związku z ponoszonymi nakładami na nabyciu lub ulepszanie lokalu zwiększającego jego wartość użytkową (w określonych rocznie granicach undefined do czasu pełnego zwrotu) i godziwy zysk lub wzrostem inflacji w poprzednim roku kalendarzowym (o wysokość tego wzrostu).

Minimalny okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące ze skutkiem na koniec miesiąca, przy czym w umowie najmu można go wydłużyć.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat zwrotu mieszkania po okresie najmu.

Podwyżka czynszu może być nieważna

Wypowiedzenie wysokości czynszu lokalu mieszkalnego powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie. Brak pisemnej formy będzie oznaczać, że dokonane wypowiedzenie jest bezskuteczne i nie wywoła żadnych skutkundefinedw prawnych.

Najemca będzie wobec tego dalej płacił czynsz w dotychczasowej wysokości.

Tutaj dowiesz się w jakich okolicznościach wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu.

Szczegundefinedlne zasady podwyższania czynszu najmu

Szczegundefinedlne zasady w zakresie podwyższania czynszu dotyczą sytuacji, gdy w wyniku podwyżki wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

Wundefinedwczas na pisemne żądanie lokatora, właściciel ma obowiązek przedstawić na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki.

W chwili obecnej ustawa nie definiuje pojęcia undefinedkalkulacjaundefined. Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2010 r. (sygn. akt: III CZP 130/09), undefinedkalkulacja oznacza obliczenie kosztundefinedw przypadających na jednostkę wytwarzanych, sprzedawanych lub nabywanych towarundefinedw i usług albo rozważenie szans na powodzenie jakichś działań i planowanie ich przebiegu. Definicja nie wskazuje, jak szczegundefinedłowe mają być czynności rachunkowe oparte na istotnych i uzasadnianych parametrach tych obliczeń (…). W ujęciu ekonomicznym kalkulacja to rozliczenie kosztundefinedw, a jej celem jest ustalenie kosztu jednostkowego. W nauce rachunkowości podnosi się, że kalkulacja polega na obliczeniu ogundefinedlnej sumy oraz poszczegundefinedlnych składnikundefinedw (…) przypadających na przedmiot kalkulacji. Innymi słowy, jej istotą jest ustalenie kosztu jednostkowego z wykazaniem jego strukturyundefined.

Kalkulacja podwyżki czynszu powinna zawierać wskazanie sposobu obliczenia składnika, ktundefinedry stanowi podstawę wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu. Kalkulacja tym samym nie może zawierać jedynie podania składnikundefinedw stawki czynszu ulegających podwyższeniu, bez przedstawienia obliczeń. Kalkulacja musi uzasadniać podwyżkę w rozumieniu ustawy, czyli motywując podwyżkę, właściciel musi odnieść się do ustawowych kryteriundefinedw zasadności podwyżki oraz ustawowych wskaźnikundefinedw ją ograniczających.

Kalkulacja podwyżki czynszu powinna obejmować informacje o poziomie przychodundefinedw z czynszundefinedw w stosunku do pokrycia wydatkundefinedw związanych z lokalem, z uwzględnieniem składnika godziwego zysku. Kalkulacja musi uzasadnić podwyżkę w rozumieniu ustawy, tj. motywy właściciela należy odnosić do ustawowych kryteriundefinedw zasadności podwyżki oraz ustawowych wskaźnikundefinedw ją ograniczających i zawierać wskazanie sposobu obliczania tego ze składnikundefinedw, ktundefinedry stanowił podstawę wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu.

Poza tym wypowiedzenie czynszu, jako jednostronne oświadczenie woli właściciela, powinno zawierać wskazanie nowej stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej albo podanie nowej wysokości czynszu za cały lokal.

W tym miejscu przeczytasz jak można wymeldować byłego najemcę z naszego lokalu.

Czym jest wartość odtworzeniowa lokalu?

Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Przez wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynkundefinedw mieszkalnych należy rozumieć przeciętny koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynkundefinedw mieszkalnych, ktundefinedre są określane dla wojewundefineddztwa, z wyłączeniem miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku wojewundefineddztwa.

Dla wskazanych miast koszt ten ustalany jest na okres 6 miesięcy przez wojewodę na podstawie aktualnych danych urzędu statystycznego, opracowanych według powiatundefinedw, oraz własnych analiz i ogłaszany, w drodze obwieszczenia, w wojewundefineddzkim dzienniku urzędowym.

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o najmie okazjonalnym.

Kiedy podwyżka czynszu będzie uznana za uzasadnioną?

Podwyżka czynszu albo innych opłat za używanie lokalu będzie uznana za uzasadnioną, jeśli:

jest to podwyżka w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarundefinedw i usług konsumpcyjnych ogundefinedłem w poprzednim roku kalendarzowym. Średnioroczny wskaźnik cen towarundefinedw i usług konsumpcyjnych ogundefinedłem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głundefinedwnego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”; właściciel nie uzyskuje przychodundefinedw z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatkundefinedw związanych z utrzymaniem lokalu, jak rundefinedwnież zapewniającym zwrot kapitału i zysk undefined wundefinedwczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile będzie mieścić się w granicach zapewniających właścicielowi:

zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż 1,5% nakładundefinedw poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub 10% nakładundefinedw poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową undefined aż do ich pełnego zwrotu, godziwy zysk.

W tym miejscu przeczytasz czy odcięcie prądu od lokalu zajmowanego przez lokatora jest prawnie uzasadnione?

Brak zgody najemcy na podwyżkę czynszu

Najemca ma możliwość obronić się przed podwyżką czynszu na kilka sposobundefinedw, a brak zgody na podwyżkę czynszu i podważenie jej zasadności ze strony lokatora może nastąpić w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia dotychczasowego czynszu.

W pierwszej kolejności najemca może wymagać od właściciela pisemnego uzasadnienia żądanej podwyżki, a także ukazania stosowanych kalkulacji. Ponadto, jeżeli najemca nie wyraża zgody na podwyżkę czynszu, może wytoczyć powundefineddztwo wnoszące, że podwyżka jest nieuzasadniona albo powinna wynosić mniej niż w założeniu właściciela.

Powundefineddztwo można wytoczyć nie pundefinedźniej niż dwa miesiące od otrzymania wypowiedzenia obecnego czynszu. Gdy w procesie sądowym podwyżka zostanie uznana za uzasadnioną, wtedy najemca jest zobowiązany nie tylko przyjąć na siebie zwiększony miesięczny czynsz, ale także zapłacić undefined za okres od upływu terminu wypowiedzenia undefined kwotę, ktundefinedra wynika z rundefinedżnicy pomiędzy obecnym a podwyższonym czynszem.

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat najmu instytucjonalnego.

Najemca może rundefinedwnież nie odwoływać się do decyzji wynajmującego i po prostu, w terminie 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, złożyć na piśmie odmowę przyjęcia takiej podwyżki. Takie zachowanie będzie jednoznaczne z rozwiązaniem umowy najmu zaraz po upływie okresu wypowiedzenia obecnej wysokości czynszu. Do tego czasu najemca płaci czynsz w dotychczasowej kwocie.

Podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego jest możliwe i zgodne z prawem. Oczywiście najemca może odwołać się do wniosku wnoszącego o zwiększenie czynszu, jednak jeśli właściciel przedstawi mu odpowiednie uzasadnienie i szczegundefinedłowe wyliczenia tłumaczące, skąd wzięła się podwyżka i czego dokładnie dotyczy undefined najemcy pozostanie zastosować się do nowych warunkundefinedw i zaakceptować wysokość czynszu lub w ostateczności odmundefinedwić przyjęcia podwyżki, co będzie jednoznaczne z rozwiązaniem umowy najmu.

Podwyższenie czynszu a brak umowy najmu na piśmie

Jeśli umowa najmu lokalu na cele mieszkalne nie została zawarta w formie pisemnej, mogą pojawić się problemy w zakresie ustalenia jej treści oraz warunkundefinedw. W oparciu o obecnie obowiązujące przepisy, jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie, a okres jej trwania przekracza rok, taka umowa uznawana jest w obrocie za umowę najmu zawartą na czas nieokreślony.

Gdy brak jakichkolwiek dowodundefinedw potwierdzających, że umowa najmu została zawarta na czas określony, trudno będzie wykazać, w jaki sposundefinedb strony ustaliły warunki podwyżki czynszu, a w konsekwencji, czy działanie wynajmującego mieści się w granicach prawa.

Podwyższenie czynszu w umowie najmu okazjonalnego

Zarundefinedwno w przypadku umowy najmu okazjonalnego, jak i instytucjonalnego, nie mają zastosowania wysoce rygorystyczne i mocno ograniczające Wynajmującego przepisy regulujące temat podwyższania czynszu, zawarte w art. 9 ust. 1b i następne ustawy o ochronie praw lokatorundefinedw. Mają one zastosowanie do zwykłej umowy najmu.

W przepisach dotyczących najmu okazjonalnego, ustawodawca wskazuje natomiast w art. 19c ust. 2 ww. ustawy, że undefinedwłaściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowieundefined.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na [email protected] , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

[Zasady podwyższania czynszu (opłat za korzystanie z lokalu)]

Art. 8a. [Zasady podwyższania czynszu (opłat za korzystanie z lokalu)]

1. Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

2. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.

3. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.

4. Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e. Na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.

4a. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.

4b. Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić: 1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż: a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową – aż do ich pełnego zwrotu; 2) godziwy zysk.

4c. Właściciel, który oddał lokal do używania na podstawie stosunku prawnego innego niż najem, ustalając składniki kosztów utrzymania lokalu, stosuje przepisy regulujące ten stosunek prawny; do opłat za używanie lokalu właściciel nie zalicza zwrotu kapitału ani zysku.

4d. W stosunkach najmu socjalnego lokali zysku nie zalicza się jako jednego ze składników czynszu.

4e. Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”.

5. W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1, lokator może: 1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2, albo 2) zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.

6. (uchylony).

6a. W przypadku: 1) określonym w ust. 5 pkt 1 lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal; 2) określonym w ust. 5 pkt 2 lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie, z zastrzeżeniem ust. 6b; 3) gdy lokator nie skorzysta z prawa przysługującego mu na podstawie ust. 5, wówczas od upływu terminu wypowiedzenia jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w wysokości wynikającej z wypowiedzenia.

6b. W przypadku uznania przez sąd podwyżki wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu za zasadną, choćby w innej wysokości niż wynikająca z wypowiedzenia, obowiązkiem lokatora jest zapłata kwoty odpowiadającej różnicy między podwyższonym a dotychczasowym czynszem albo innymi opłatami za używanie lokalu, za okres od upływu terminu wypowiedzenia.

7. (uchylony).

Podwyżka czynszu

Jak napisać pismo o podwyższenie czynszu najmu?

Aby dokonać takiej podwyżki, należy dopełnić kilku ważnych formalności bowiem podwyżka czynszu to proces określony przepisami prawa zawartymi w Ustawie o ochronie praw lokatorów.

Jeśli wynajmujący nie będzie przestrzegać zasad podwyższenia czynszu najmu lokalu, podwyżka może zostać podważona przez najemcę i zostać unieważniona.

Jak zatem przeprowadzić podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego lub usługowego? aby działać zgodnie z prawem, właściciel lokalu musi wpierw pisemnie wypowiedzieć stawkę obecnego czynszu, a następnie podwyższyć czynsz i wprowadzić go w życie wraz z nadejściem konkretnej daty.

Wypowiedzenie obecnej stawki czynszu jest możliwe z 3-miesięcznym wypowiedzeniem stawki czynszowej, chyba że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

…i co najważniejsze: Podwyżka czynszu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego jest jednostronnym oświadczeniem woli, co oznacza, że zgoda najemcy nie jest wymagana!

Jak często można podwyższać czynsz?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego bądź mieszkalnego może odbywać się nie częściej niż co 6 miesięcy.

Samo natomiast podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego wynika z wypowiedzenia dotychczasowych warunków wysokości czynszu.

Uzasadnienie podwyżki czynszu wzór

Uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu użytkowego lub mieszkalnego powinno być krótkie i zwięzłe, bez konieczności przytaczania wszystkich faktów które wpłynęły na decyzję o podwyższeniu czynszu w lokalu.

Przykładowy wzór uzasadnienia podwyżki czynszu zamieściliśmy w oferowanym wzorze, który możesz zakupić za symboliczne 10 zł.

Odwołanie od podwyżki czynszu

Tak jak już pisaliśmy, podwyższenie czynszu najmu nie wymaga zgody samego najemcy, najemca otrzymuje jedynie oświadczenie woli właściciela lokalu, że czynsz z nadejściem konkretnej daty (za co najmniej 3 miesiące) zostanie podwyższony o xxx zł.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by najemca złożył odwołanie od podwyżki czynszu, odwołanie wynajmujący może uznać, lecz nie musi i ta decyzja leży wyłącznie w gestii wynajmującego.

Co jednak istotne, najemca może złożyć odwołanie nie później niż w ciągu 2 miesięcy od otrzymania pisma dotyczącego podwyżki czynszu.

Co równie istotne, wynajmujący musi odpowiedzieć na odwołanie w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Jeśli tego nie zrobi, podwyższenie czynszu może zostać uznane za nieważne.

Odpowiadając na żądanie najemcy, wynajmujący musi przedstawić najemcy kalkulację z której będzie wynikać, co konkretnie wpłynęło na podwyższenie czynszu w mieszkaniu lub lokalu użytkowym.

Podsumowanie

Prawo właściciela lokalu do podwyższenia czynszu (wypowiedzenia wysokości czynszu), wynika wprost z ustawy o ochronie praw lokatorów z dnia 21 czerwca 2001 r.

Na pisemne żądanie lokatora mieszkania lub lokalu (które wpłynęło w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez niego wypowiedzenia wysokości czynszu) wynajmujący ma prawny obowiązek, by przedstawić na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.

Jeśli najemca nie godzi się na podwyższenie czynszu i płacenia nowej stawki czynszowej, powinien na piśmie powiadomić wynajmującego, czego skutkiem będzie wypowiedzenie umowy najmu lokalu (obowiązywać będzie wtedy okres wypowiedzenia z umowy najmu lub okres ustawowy).

Podstawa prawna:

Ustawa o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

Podobne wyszukania:

Umowa najmu – podniesienie czynszu. Jakie prawa ma najemca, a jakie wynajmujący? • obido

Jeśli interesujesz się kwestiami związanymi z wynajmem mieszkań, powinieneś poznać dokładne prawa zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Taka wiedza pomoże uniknąć konsekwencji prawnych, a także nieporozumień między lokatorem a właścicielem.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W naszym artykule wyjaśniamy, czy podczas obowiązywania umowy najmu jest możliwe podniesienie wysokości czynszu. A jeśli tak, to o ile można podnieść czynsz za lokal mieszkalny, aby było to zgodne z prawem. Zapraszamy do lektury.

Przejdź do akapitów:

Umowa najmu – podniesienie czynszu. Kiedy jest to możliwe?

Proces związany z podwyżką czynszu wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Trzeba pamiętać tutaj o przestrzeganiu Ustawy o ochronie praw lokatorów, ponieważ działanie niezgodne z prawem może doprowadzić do unieważnienia wnoszonej podwyżki, a także doprowadzić do niezgody pomiędzy właścicielem a lokatorem.

Wynajmujący ma prawo podwyższyć czynsz lub inne opłaty związane z użytkowaniem lokalu, a żeby to zrobić, musi na piśmie wypowiedzieć dotychczasową wysokość czynszu, jednak nie później niż na koniec miesiąca kalendarzowego. Oczywiście obowiązuje go zachowanie terminów wypowiedzenia – przepisowo są to 3 miesiące, chyba że strony ustalą inaczej.

Warto zaznaczyć, że podniesienie czynszu będzie inaczej wyglądało w przypadku standardowego wynajmu mieszkania, a inaczej w sytuacji umowy najmu okazjonalnego lub umowy najmu instytucjonalnego lokalu.

Podniesienie czynszu najmu lokalu mieszkalnego może zdarzyć się na przykład w przypadku najmu długoterminowego, ponieważ biorąc pod uwagę, że najemca zamieszkuje mieszkanie już przez długi czas, a sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się dość dynamicznie, właściciel może stanąć przed koniecznością zwiększenia opłat związanych z wynajmem.

Uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu mieszkalnego

Jakie może być uzasadnienie podwyżki czynszu, by było zgodne z prawem? Uzasadnienie podwyżki czynszu, według przepisów zawartych w Ustawie o ochronie praw lokatorów, może być związane tylko z podwyższeniem czynszu lub innych opłat za używanie lokalu. Podwyżka nie może natomiast dotyczyć opłat, które są niezależne od właściciela.

Wynajmujący, który zdecyduje się na podwyższenie czynszu lokatorowi, musi zachować 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Chyba że strony ustalą inaczej i wyrażą zgodę na sporządzenie aneksu, w którym będzie zawarty krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia. Podwyżkę można wtedy wprowadzić nawet już od pierwszego dnia miesiąca.

Najemca może oczywiście nie zgodzić się na nowe warunki, stwierdzając, że uzasadnienie podwyżki czynszu jest bezzasadne lub błędne. Wtedy powinien wnieść pozew do sądu, w którym podważy poprawność nowego czynszu lub będzie żądał ustalenia innej stawki zgodnej z przepisami.

O ile można podnieść czynsz za lokal mieszkalny?

Limity podwyżek określone są w Ustawie o ochronie praw lokatorów (Art. 8a). Do pewnego progu wynajmujący może podnieść najemcy czynsz bez żadnego uzasadnienia i nie wymaga to wyjaśnienia przed sądem.

Podwyższanie czynszu nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Okres ten nalicza się od pierwszego dnia obowiązywania wcześniejszej podwyżki.

Zgodnie z Ustawą podwyżka czynszu nie powinna przekroczyć w stosunku rocznym 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Aby wyliczyć tę wartość, należy pomnożyć wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m² mieszkania (czyli średniego kosztu budowy, który jest określany 2x razy w roku przez wojewodę danego województwa) przez powierzchnię użytkową lokalu.

​Przykład obliczenia:

Aktualna kwota wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia mieszkania w Warszawie wynosi 7509,24 zł (za okres 1.10.2021 – 31.03.2022 r.; dane gov.pl). Należy ją zatem pomnożyć przez 3%, a następnie przez powierzchnię wynajmowanego mieszkania:

7509,24 zł x 3% = 225,27 zł

Wynika z tego, że 3% aktualnej wartości odtworzeniowej dla 1 m² wynosi 225,27 zł. Jeśli lokal pod wynajem ma powierzchnię np. 40 m², trzeba kwotę pomnożyć przez taki metraż:

225,27 zł x 40 = 9010,80 zł

Co za tym idzie, suma wypłacanych czynszów w skali roku nie powinna przekroczyć 9010,80 zł. Natomiast żeby wyliczyć, ile może wynieść maksymalny miesięczny czynsz, trzeba tę kwotę podzielić przez 12:

9010,80 / 12 = 750,90 zł

Można dokonać podwyżki czynszu na kwotę 750,90 zł bez konieczności przedstawiania najemcy uzasadnienia swojej decyzji oraz wykazu ze szczegółowymi obliczeniami.

Właściciel ma jednak prawo podnieść czynsz powyżej tego progu, ale tylko w następujących sytuacjach:

nie uzyskuje on przychodów z czynszu czy pozostałych opłat z użytkowania mieszkania na takim poziomie, który umożliwia pokrycie niezbędnych wydatków wiążących się z utrzymaniem mieszkania, jak również umożliwia zwrot kapitału i zysk,

zwrot kapitału w skali roku nie przekracza 1,5% w przypadku nakładów, które właściciel musiał ponieść w związku z budową lub zakupem lokalu oraz 10% w przypadku nakładów, które właściciel musiał ponieść, by trwale ulepszyć istniejący lokal i przez to zwiększyć jego wartość,

podwyżka czynszu lub pozostałych opłat za użytkowanie lokalu nie przekracza w danym roku średniorocznego wskaźnika związanego ze wzrostem cen towarów oraz usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym.

Brak zgody na podwyżkę czynszu – co wtedy?

Najemca ma możliwość obronić się przed podwyżką czynszu na kilka sposobów, a brak zgody na podwyżkę czynszu i podważenie jej zasadności ze strony lokatora może nastąpić w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia dotychczasowego czynszu.

Najemca może wymagać od właściciela pisemnego uzasadnienia żądanej podwyżki, a także ukazania stosowanych kalkulacji. W przypadku, jeśli podwyżka nastąpi z poziomu powyżej 3% wartości odtworzeniowej lokalu lub też, gdy w wyniku podwyżki wysokość nowo ustalonego czynszu w skali roku przekroczy tę wartość, właściciel ma 14 dni na odpowiedź i uzasadnienie swojej decyzji. Jeśli przekroczy ten termin, będzie to jednoznaczne z uznaniem podwyżki za nieważną.

Kalkulacja związana z podwyżką powinna wykazywać te czynniki, które stanowią podstawę do wypowiedzenia obecnej wysokości czynszu. Na kalkulację musi składać się dokładny sposób wyliczenia podwyższonego czynszu. Te elementy, które nie będą podlegać zmianie (np. koszty związane z utrzymaniem lokalu), nie muszą być uwzględnione w kalkulacji.

Jeśli najemca nie wyraża zgody na podwyżkę czynszu, może wytoczyć powództwo wnoszące, że podwyżka jest nieuzasadniona albo powinna wynosić mniej niż w założeniu właściciela. Powództwo można wytoczyć nie później niż dwa miesiące od otrzymania wypowiedzenia obecnego czynszu. Gdy w procesie sądowym podwyżka zostanie uznana za uzasadnioną, wtedy najemca jest zobowiązany nie tylko przyjąć na siebie zwiększony miesięczny czynsz, ale także zapłacić – za okres od upływu terminu wypowiedzenia – kwotę, która wynika z różnicy pomiędzy obecnym a podwyższonym czynszem.

Najemca może również nie odwoływać się do decyzji wynajmującego i po prostu, w terminie 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, złożyć na piśmie odmowę przyjęcia takiej podwyżki. Takie zachowanie będzie jednoznaczne z rozwiązaniem umowy najmu zaraz po upływie okresu wypowiedzenia obecnej wysokości czynszu. Do tego czasu najemca płaci czynsz w dotychczasowej kwocie.

Podwyższenie czynszu najmu lokalu mieszkalnego jest możliwe i zgodne z prawem. Oczywiście najemca może odwołać się do wniosku wnoszącego o zwiększenie czynszu, jednak jeśli właściciel przedstawi mu odpowiednie uzasadnienie i szczegółowe wyliczenia, tłumaczące skąd wzięła się podwyżka i czego dokładnie dotyczy – najemcy pozostanie zastosować się do nowych warunków i zaakceptować wysokość czynszu lub w ostateczności odmówić przyjęcia podwyżki, co będzie jednoznaczne z rozwiązaniem umowy najmu.

Przeczytaj także: Jak kupić mieszkanie za gotówkę

키워드에 대한 정보 pismo o podwyższenie czynszu wzór

다음은 Bing에서 pismo o podwyższenie czynszu wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór

  • pozew o alimenty
  • alimenty
  • pozew
  • sąd
  • dziecko
  • mama
  • Benita Prusinowska
  • długi alimentacyjne
  • postępowanie sądowe
  • długi
  • porady prawne

POZEW #O #ALIMENTY #omówienie #i #wzór


YouTube에서 pismo o podwyższenie czynszu wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór | pismo o podwyższenie czynszu wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  사마귀 셀프 제거 | 발바닥 사마귀 셀프치료 과정 간단해요. 182 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

Leave a Comment