Podanie O Doliczenie Lat Pracy Wzór | Kiedy Złożyć Wniosek O Emeryturę? 상위 232개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “podanie o doliczenie lat pracy wzór – Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Telewizja Kutno 이(가) 작성한 기사에는 조회수 15,262회 및 좋아요 80개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

podanie o doliczenie lat pracy wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? – podanie o doliczenie lat pracy wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

TELEWIZJA KUTNO
Nasza strona internetowa: http://telewizjakutno.com/
Nasz Facebook: https://www.facebook.com/tvkutno
Nasz Twitter: https://twitter.com/TelewizjaKutno
Nasz profil Google+: https://plus.google.com/u/0/107083059622466882574/posts

podanie o doliczenie lat pracy wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie

Podobne wątki: Wniosek o wyrównanie dodatku stażowego wzór. Oceń mój artykuł:. Podanie o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym.

+ 여기에 표시

Source: e-dokumencik.pl

Date Published: 6/7/2021

View: 6182

PODANIE O ZALICZENIE STAŻU ZAWODOWEGO

10. W załączeniu przedkładam: – zaświadczenie z zakładu pracy o okresie odbycia stażu na stanowisku. /poszczególnych stanowiskach/,. Podpis studenta …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.wzieu.pl

Date Published: 2/1/2021

View: 6449

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w …

1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywualnym gospodarstwie rolnym … kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

+ 여기에 보기

Source: www.wiszniamala.pl

Date Published: 7/10/2021

View: 2747

Wzór wniosku o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie rolnym

Witam. Chciałbym włączyć prace na gospodarstwie rolnym do wysługi lat. Od 16 do 24 roku życia pracowałem na gospodarstwie rolnym moich. pozostawanie z rolnikiem …

+ 더 읽기

Source: pobierzdokument.pl

Date Published: 10/18/2021

View: 2486

주제와 관련된 이미지 podanie o doliczenie lat pracy wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

주제에 대한 기사 평가 podanie o doliczenie lat pracy wzór

  • Author: Telewizja Kutno
  • Views: 조회수 15,262회
  • Likes: 좋아요 80개
  • Date Published: 2019. 6. 6.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=MU3HZvE7QQQ

Ile lat pracy w gospodarstwie rolnym można doliczyć do stażu pracy?

Staż pracy pracownika wynosi 6 lat i obejmuje okres pracy, w ramach stosunku pracy, oraz okres nauki. Ponadto pracownik ma udokumentowany 5-letni czas pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika.

Jak udowodnić lata pracy w gospodarstwie?

Aby jednak móc zaliczyć ten okres do stażu pracy, należy łącznie spełnić następujące przesłanki: Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów; Okresy tej pracy muszą przypadać w ściśle określonym terminie – przed 1 stycznia 1983 r.; Praca musiała być wykonywana po ukończeniu 16.

Jak udokumentować pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Jeżeli organ gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, to fakt ten może być udowodniony zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Jakie dokumenty do doliczenia stażu pracy?

II. WYMAGANE DOKUMENTY
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. …
  • Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. …
  • Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

Jak doliczyć pracę na roli do emerytury?

Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty nie uwzględnia się lat prowadzenia gospodarstwa i pracy w nim, nawet tych, za które rolnicy opłacili składki, jeżeli są okresami, od których zależy prawo do tych świadczeń z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czy praca na roli zalicza się do kapitału początkowego?

Przy ustalaniu kapitału początkowego nie uwzględnia się jednak okresów ubezpieczenia społecznego rolników ani okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16. roku życia.

Jak sprawdzić ile ma się lat pracy?

Na potwierdzenie okresów składkowych możesz przedstawić świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową z wpisanymi okresami zatrudnienia, zaświadczenie z urzędu pracy (gdy byłaś bezrobotna), zaświadczenie od pracodawcy lub z ZUS o pobycie na zasiłku macierzyńskim.

Jak zaliczyć KRUS do stażu pracy?

Podstawowym dokumentem umożliwiającym wliczenie pracy na roli do stażu jest zaświadczenie z urzędu gminy wydawane na wniosek zainteresowanego potwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Czy ubezpieczenie społeczne rolników wlicza się do stażu pracy?

Czy przy obliczaniu wysługi lat pracownika możemy uwzględnić ten dokument? Odpowiedź: Zaświadczenie o odprowadzonych składkach do KRUS nie jest wystarczającym dokumentem, stanowiącym podstawę do zaliczenia pracownikowi okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Czy lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców?

roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. Należy jednak zauważyć, że zaliczeniu będzie podlegała wyłącznie praca w wieku od 16 roku życia.

Kto może być świadkiem pracy w gospodarstwie rolnym?

należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca);

Kiedy można doliczyć składki do emerytury?

Wniosek o doliczenie okresu ubezpieczenia możesz złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego nie częściej niż raz w roku. Możemy także przeliczyć Twoje świadczenie, jeśli po jego przyznaniu nadal pracujesz i osiągasz wynagrodzenie, które będzie miało wpływ na wysokość podstawy wymiaru Twojej emerytury lub renty.

Ile dolicza się do emerytury pracujac?

Od 1 stycznia nie ma też możliwości doliczania okresów nieskładkowych. W praktyce oznacza to, że przy ponownym ustalaniu świadczeń będą brane pod uwagę wyłącznie okresy składkowe, a nie jak do niedawna – okresy składkowe i nieskładkowe. Do stażu pracy dodawane więc będą wyłącznie okresy składkowe – po 1,3 proc.

Jak często ZUS doliczy do emerytury nowy staż?

prawem do emerytury. Po każdym przepracowanym kwartale kalendarzowym składa on do ZUS wniosek o doliczenie tego okresu do wysokości pobieranego świadczenia.

Czy lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców?

roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. Należy jednak zauważyć, że zaliczeniu będzie podlegała wyłącznie praca w wieku od 16 roku życia.

Czy praca na roli wlicza się do stażu urlopowego?

Należy zaznaczyć, że okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Czy praca w gospodarstwie wlicza się do nagrody jubileuszowej?

W związku z tym, jeżeli zatrudniony przedstawi wymagane w u.w.p.g.r. dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym, pracodawca ma obowiązek zaliczyć mu ten okres do stażu pracowniczego, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej.

Czy opłacanie składek KRUS wlicza się do stażu pracy?

Czy przy obliczaniu wysługi lat pracownika możemy uwzględnić ten dokument? Odpowiedź: Zaświadczenie o odprowadzonych składkach do KRUS nie jest wystarczającym dokumentem, stanowiącym podstawę do zaliczenia pracownikowi okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie — e-Dokumencik

Plik został pobrany 736 razy! Pobierz podanie_do_dyrektora_o_doliczenie_stażu_pracy_w_gospodarstwie już teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Pobierzjuż teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Sprawdzone oraz aktualne pliki do pobrania!

Data sprawdzenia aktualności pliku:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

doliczenie do stazu pracy pracy w gospodarstwie rodziców – napisał w Praca: Mam 28 lat pracy w nauczycielstwie.W tym roku moja placówka ulegnie. Kiedy praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do stażu pracy?. Mam nadzieję, że podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie, Otrzymałam od nauczyciela mojej szkoły podanie o zaliczeniu do stażu pracy okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz.Na jakiej podstawie dyrektor może doliczyć staż pracy i ewentualnie ile tego stażu? Podstawą prawną wliczenia pracy w gospodarstwie rolnym.

Wzór wniosku o doliczenie stażu pracy

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. wzór wniosku PDF · wzór wniosku DOC. Zeznania dwóch świadków. 113 ustawy o emeryturach, ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w. Zobacz, jak się o to postarać. Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Orzeczników. W momencie zatrudnienia pracownik przedstawił pracodawcy. Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.Kiedy praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do stażu pracy?. Podobne wątki: Wniosek o wyrównanie dodatku stażowego wzór. Oceń mój artykuł:.

Podanie o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym

Pytanie: Sprzątaczka złożyła wniosek o zaliczenie okresów pracy na roli w indywidualnym gospodarstwie rolnym ojca w charakterze domownika do. wniosek – do pobrania poniżej zaświadczenie o posiadaniu przez rodziców/teściów/współmałżonka gospodarstwa rolnego. Opłaty: Opłata skarbowa: nie dotyczy. Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla. jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek,. czy też dodatku za wysługę lat, stara się uzyskać doliczenie do pracowniczego stażu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.w gospodarstwie rolnym,W przypadku, gdy do ustawowego stażu brakuje kilku lat wówczas można starać się o uzupełnienie brakującego okresu poprzez.

Zaliczenie do stażu pracy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika

Zaliczenie okresu pracy do stażu pracy na podstawie ustawy o wliczaniu okresów pracy w. praca w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu. Czy można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy od. r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w. Strona nie świadczyła pracy w charakterze domownika, co nie oznacza, Zdaniem organu, zaliczenie okresów pracy w gospodarstwie rolnym do wysługi lat, (przesłanka 3) przypadające po 31 grudnia 1982 roku okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu.

Oświadczenie o pracy w gospodarstwie rodziców

oŚwiadczenie wnioskodawcy o wielkoŚci jego gospodarstwa rolnego albo. Praca w gospodarstwie rolnym rodziców PRAWO PRACY – SAS 1 / 2012.OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY W SPRAWIE PRACY W GOSPODARSTWIE ROLNYM. które jest (było) własnością rodziców, teściów lub (dzień, m-c, rok) (dzień, m-c, rok).okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.) Wymagane dokumenty: 1) Wniosek o potwierdzenie oświadczenia w spawie zatrudnienia w gospodarstwie rolnym, 2.

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym

I. PODSTAWA PRAWNA

• – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310),

• – art. 217 i 218 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.),

II. WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1

2. Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. nr 5], określające jego położenie i powierzchnię lub akt własności ziemi/akt notarialny (do wglądu)

3. Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

4. Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (załącznik nr 2 i 3)

5. Zeznanie dwóch świadków lub kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS/KRUS (Rp-9 – załącznik nr 4); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza, konsula, RP, pracownika UG czy pracownika oddziału ZUS/KRUS

6. Dokument tożsamości wnioskodawcy i świadków.

III. OPŁATY

Nie podlega opłacie skarbowej – art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016, poz. 1827 ze zm.).

IV. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni.

Jeżeli Urząd Gminy Wisznia Mała nie będzie dysponował dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy wnioskodawcy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wyda postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

V. Tryb odwoławczy:

Odmowa wydania zaświadczenia następuje w formie postanowienia.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Zażalenie należy złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Wójta Gminy Wisznia Mała.

VI. Miejsce złożenia dokumentów:

• Biuro Podawcze: Punkt Obsługi Klienta Urzędu Gminy Wisznia Mała.

55-114 Wisznia Mała – Ul. Wrocławska 9 pok. Nr 10

• sprawę prowadzi: Agnieszka Połozowska, Tel. 71 308 48 63 , pok. Nr 14 (I piętro)

VII. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Sposób załatwienia sprawy – wydanie zaświadczenia.

1. Należy złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami

2. Przed złożeniem wniosku, należy:

1) uzyskać zaświadczenie o potwierdzeniu istnienia gospodarstwa rolnego w latach, które są objęte wnioskiem (Referat Nieruchomości i Planowania Przestrzennego UG Wisznia Mała – pok. 11A – P. Aldona Nowak)

2) uzyskać poświadczenie zameldowania na stałe w gospodarstwie rolnym objętym wnioskiem (pok. nr 8 – Urzędu Gminy Wisznia Mała – Ewidencji Ludności).

3) W przypadku braku potwierdzenia istnienia gospodarstwa rolnego lub braku poświadczenia zamieszkiwania z właścicielami gospodarstwa rolnego, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

4) Zeznania świadków mogą być poświadczone u Notariusza, inspektoracie ZUS/KRUS lub w Urzędzie Gminy (Sekretarz Gminy pok. Nr 14A), w terminie wcześniej uzgodnionym.

Uwagi:

1) Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy wlicza się także:

a) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,

b) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

c) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2) W przypadku braku dokumentów uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym – po złożeniu przez Wnioskodawcę oświadczenia o braku dokumentów okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym znajdowało się indywidualne gospodarstwo rolne.

3) ZEZNANIA ŚWIADKÓW:

a) należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca).

b) należy starannie oraz czytelnie wypełnić druki: zeznania świadków i oświadczenie o braku dokumentów przez Wnioskodawcę pamiętając, że muszą być podawane dokładne daty pracy lub pomocy w gospodarstwie rolnym.

c) należy:

• złożyć podpisy na drukach w obecności urzędnika w celu stwierdzenia własnoręczności podpisów.

• przedłożyć dowód osobisty Wnioskodawcy i świadków do wglądu.

• przedłożyć do wglądu numery świadczeń emerytalnych lub rentowych w przypadku, gdy świadkiem jest emeryt lub rencista.

d) zarówno Wnioskodawca jak i świadkowie muszą uzyskać potwierdzenie zameldowania.

e) Oświadczenie musi być podpisane przez składającego w obecności pracownika Urzędu/Instytucji, który dokonuje poświadczenia podpisu w oparciu o dokument tożsamości. Zeznania świadków spisuje się w obecności wyznaczonego pracownika Urzędu.

4) Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

• od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r – 0,2 ha,

• od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. – 0,5 ha

• od 01.07.1989 r. – 1,0 ha

Zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do lat pracy

Kodeks pracy stanowi, że zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania (proporcjonalnie do osiągnięcia zgodnego z prawem celu różnicowania sytuacji pracownika) polegającego na stosowaniu kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek. Staż pracy jest więc istotnym kryterium, które może wpływać na sytuację pracownika. Jak wygląda zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy? W artykule szczegóły!

Uprawnienia pracownicze uzależnione od stażu pracy

Nabywanie niektórych uprawnień pracowniczych – a także ich zakres – prawo pracy uzależnia od okresu zatrudnienia pracownika u jego obecnego pracodawcy lub od ogólnego stażu pracy (okresów zatrudnienia u wszystkich dotychczasowych pracodawców).

Przykładowo od czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy zależą okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony (art. 36 Kodeksu pracy), a także wysokość odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi zwalnianemu z pracy w ramach zwolnienia grupowego (art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Natomiast od długości okresu aktualnie trwającego zatrudnienia i wszystkich okresów poprzedniego zatrudnienia u różnych pracodawców zależy wymiar urlopu wypoczynkowego (art. 154 § 1 i art. 1541 § 1 Kodeksu pracy), a także uprawnienia określone w przepisach szczególnych, np. przysługujące pracownikowi samorządowemu prawo do nagrody jubileuszowej, dodatku za wieloletnią pracę oraz jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 38 ust. 5 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych).

Okresy zrównane z okresami zatrudnienia

Oprócz ściśle rozumianych okresów zatrudnienia, tj. pozostawania w stosunku pracy, przepisy nakazują zaliczać do stażu pracy również inne, takie jak:

okresy ukończonej nauki w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej, średniej szkole zawodowej, średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych, średniej szkole ogólnokształcącej, szkole policealnej albo szkole wyższej – przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego (art. 155 Kodeksu pracy);

okresy służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami (art. 302 Kodeksu pracy);

okres pozostawania bez pracy przez pracownika, którego przywrócono do pracy (art. 51 Kodeksu pracy). Art. 174 § 2, art. 1741 § 2, art. 205 § 4 Kodeksu pracy Okresu urlopu bezpłatnego – choć jest to okres trwania zatrudnienia w ramach stosunku pracy – nie wlicza się, co do zasady, do okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze. Jednak w przypadkach szczególnych przepisy nakazują dokonywać takiego wliczenia. Dotyczy to m.in. okresu urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami, oraz urlopu bezpłatnego udzielonego młodocianemu w okresie ferii szkolnych.

Zaliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Okresem podlegającym wliczeniu do stażu pracy jest także czas pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy – wlicza się pracownikowi także:

okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka;

przypadające przed 1 stycznia 1983 roku okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;

przypadające po 31 grudnia 1982 roku okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 5 lutego 1998 roku, I PKN 511/97 „Gospodarstwem rolnym w rozumieniu Ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310) są grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (art. 55[3] KC)”. Art. 1 ust. 1 omawianej ustawy nie stosuje się jednak, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na konkretnych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach (art. 1 ust. 2 ustawy).

Przykład 1.

W układzie zbiorowym pracy ustalono, że pracownikom tego zakładu przysługuje jednorazowa premia (nie nagroda jubileuszowa), do której prawo pracownicy nabywają po przepracowaniu w tym zakładzie 3 lat. Pracownik przedstawił pracodawcy dokumenty, z których wynika, że przez 4 lata, przed podjęciem zatrudnienia u tego pracodawcy, prowadził indywidualne gospodarstwo rolne. Wspomniane 4 lata nie podlegają zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do wskazanej premii, gdyż układ zbiorowy pracy nakazuje w tym przypadku wliczać do stażu pracy wyłącznie okres zatrudnienia w tym konkretnym zakładzie pracy.

Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się też do czasu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

Przykład 2.

Staż pracy pracownika wynosi 6 lat i obejmuje okres pracy, w ramach stosunku pracy, oraz okres nauki. Ponadto pracownik ma udokumentowany 5-letni czas pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika. Przy ustalaniu przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego należy uwzględnić tylko wspomniane 6 lat. Oznacza to, że wymiar ten wynosi 20 dni, ponieważ staż pracy podlegający uwzględnieniu jest krótszy niż 10 lat.

Jak udowodnić pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym?

Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli urząd gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

W przypadku braku zaświadczenia z urzędu gminy okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym położone jest to gospodarstwo rolne. Zeznania świadków może poświadczyć urząd gminy lub notariusz; mogą też zostać złożone bezpośrednio przed pracodawcą.

W doktrynie prezentowany jest również pogląd, że jeżeli pracownik nie otrzymał zaświadczenia z urzędu gminy, to może udowodnić okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym również przy pomocy innych dokumentów, takich jak odpisy aktów własności, postanowienia sądów, umowy cywilne, nakazy płatnicze, kwity obowiązkowych dostaw zboża lub żywca (Prawo pracy – akty wykonawcze – suplement. Komentarz, W. Muszalski, K. Walczak, 2006). Ocena wiarygodności tych dowodów należy do pracodawcy.

Wprowadzenie zasady wliczania do okresów zatrudnienia, od których zależą uprawnienia pracownicze, okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym oznacza, że intencją ustawodawcy było zrównanie (nadanie podobnej rangi prawnej) zatrudnienia w rolnictwie i w ramach stosunku pracy.

Czy praca w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy?

Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Bardzo dużo osób, które mieszkały i mieszkają na wsi, brały i biorą czynny udział w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, czy to własnego, współmałżonka, rodziców lub bliskich im osób. Niewiele z nich jednak orientuje się w możliwości zaliczenia tych okresów do stażu pracy oraz uzyskiwania w związku z tym wielu korzyści, takich jak nagrody jubileuszowe, prawo do wyższego świadczenia emerytalnego lub prawa do wyższej odprawy. Artykuł ma na celu wyjaśnienie, kto i w jakich okolicznościach może żądać, aby praca w gospodarstwie rolnym została zaliczona do stażu pracy.

Praca w gospodarstwie rolnym i staż pracy – definicje, uregulowania prawne

W celu unormowania sytuacji prawnej osób, które pracowały i pracują w indywidualnych gospodarstwach rolnych, 1 stycznia 1991 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Ten akt normatywny wskazuje, w jakich okolicznościach można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, kto może z tego uprawnienia skorzystać, a także jakie organy wydają odpowiednie zaświadczenia potwierdzające fakt pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Definicja gospodarstwa rolnego na przestrzeni lat wielokrotnie ulegała modyfikacjom, jednak jej aktualne brzmienie jest już powszechnie przyjęte – to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jest ona zawarta w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, w art. 55³.

Zgodnie z ustawą o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, z możliwości wliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym można skorzystać tylko wówczas, gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.

Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zatem traktowana na równi z pracą u innego pracodawcy, jeśli tylko przepisy prawa pracy dopuszczają taką sytuację w konkretnym zawodzie (jest to dopuszczalne np. w Karcie Nauczyciela).

Pojęcie stażu pracy nie ma swojej ustawowej definicji w ustawie o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy ani też w Kodeksie pracy. Przyjmuje się zatem, że jest to łączny okres zatrudnienia, który ma wpływ na ustalanie uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy wlicza się, przede wszystkim, okresy poprzedniego zatrudnienia, a także, zgodnie z omawianą ustawą, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Czy praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym zalicza się do stażu pracy?

Jeśli pracownik ma możliwość wliczenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym (zostało to przewidziane przepisami prawa pracy), konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów co do samej pracy w takim gospodarstwie. Musi to być jedna ze wskazanych opcji:

prowadzenie gospodarstwa rolnego lub praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka;

praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzająca objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem – jednakże okresy pracy musiały przypadać przed 1 stycznia 1983 r. oraz po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia;

praca w indywidualnym gospodarstwie domowym w charakterze domownika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin – jednakże okresy pracy musiały przypadać po 31 grudnia 1982 r., po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia.

Pierwsza możliwość, prowadzenie gospodarstwa rolnego, oznacza faktyczną pracę wykonywaną samodzielnie lub przy pomocy innych osób (rodziny, bliskich), na własny rachunek. Nie jest ograniczona żadnymi barierami czasowymi – nie jest istotne, kiedy ją podjęto, co różni ten okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym od dwóch pozostałych opcji. Praca może być wykonywana w ten sposób zarówno przez właściciela, jak i posiadacza. Posiadaczem, w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jest ten, kto faktycznie włada nieruchomością, zatem nie tylko właściciel, lecz także na przykład najemca, dzierżawca, zastawnik, użytkownik. Co istotne, pod pojęciem faktycznej pracy mieści się nie tylko fizyczna praca na roli, lecz także proces organizowania pracy, zarządzania gospodarstwem, ustalania produkcji. Taka koncepcja została wypracowana w toku procesów sądowych, jest obecnie akceptowana i powszechnie stosowana w sprawach tego rodzaju.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych!

Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych! Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka jest, jak wyżej, faktyczną pracą, którą wykonuje się w gospodarstwie prowadzonym przez małżonka pracownika. Bez znaczenia jest przy tym ustrój majątkowy małżonków – czy jest to wspólność, czy rozdzielność majątkowa.

Nie jest jednak wliczana do stażu pracy praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez konkubenta ani też praca w gospodarstwie rolnym współmałżonka po orzeczeniu separacji.

Drugim okresem, który można wliczyć, jest praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów. Aby jednak móc zaliczyć ten okres do stażu pracy, należy łącznie spełnić następujące przesłanki:

Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów; Okresy tej pracy muszą przypadać w ściśle określonym terminie – przed 1 stycznia 1983 r.; Praca musiała być wykonywana po ukończeniu 16. roku życia; Po okresie pracy nastąpiło objęcie gospodarstwa rolnego; Po objęciu gospodarstwa nastąpiło jego prowadzenie, samodzielnie lub wspólnie ze współmałżonkiem.

Taka osoba, która pracowała, ukończywszy 16 lat, w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, musiała następnie objąć to gospodarstwo – to znaczy rozpocząć samodzielnie lub wspólnie ze współmałżonkiem prowadzenie tego gospodarstwa rolnego, w charakterze właściciela. Zatem objąć gospodarstwo rolne można było w drodze między innymi dziedziczenia, przekazania gospodarstwa, darowizny, sprzedaży gospodarstwa przez rodziców lub teściów, umowy zamiany czy dożywocia (zobowiązania się do dostarczania właścicielowi – rodzicom lub teściom – środków utrzymania, opieki, w zamian za przeniesienie prawa własności gospodarstwa rolnego). Kwestia prowadzenia gospodarstwa rolnego jest analogiczna jak w pierwszym wypadku. Co istotne, utrwalone w sądownictwie jest stanowisko, że praca w gospodarstwie rodziców nie wymaga tego, by była wykonywana cały czas – dopuszczano możliwość podejmowania w tym okresie nauki w formie stacjonarnej, zaocznej, wieczorowej. Praca w gospodarstwie nie była jednak wykonywana, jeżeli pracownik uczył się w szkole, która była oddalona od miejsca zamieszkania na tyle, że wykluczała codzienny powrót do domu i wiązała się z mieszkaniem w innym mieście, w internacie, akademiku itp.

Trzecim okresem, który można wliczyć do pracowniczego stażu pracy, jest praca w gospodarstwie w charakterze domownika, w okresie po 31 grudnia 1982 r., czyli po objęciu rolników ubezpieczeniem społecznym. Pozostaje jednak do wyjaśnienia zagadnienie, kim jest domownik. Definicja, zgodnie z ustawą, znajduje się w innym akcie normatywnym – ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

ukończyła 16 lat; pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie; stale pracuje w tym gospodarstwie; nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Podobnie jak w przypadku pracy w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów, można w tym czasie kształcić się, z zastrzeżeniem, że domownik nie przeprowadzi się do innego miasta, a codziennie będzie wracał do gospodarstwa rolnego.

Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy pracownik jest zatrudniony przez okres roku lub krócej niż rok – wówczas czas pracy w gospodarstwie rolnym nie wlicza się do stażu pracy, z którego wynikają uprawnienia związane z urlopem wypoczynkowym lub innymi uprawnieniami, o których mowa w dalszej części artykułu.

Praca w gospodarstwie rolnym – co zrobić, aby otrzymać zaświadczenie?

Uprawnionym do wydania zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym jest urząd gminy właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy. Zaświadczenie wydaje się na podstawie posiadanych przez urząd dokumentów – jeśli nie budzą one wątpliwości, zaświadczenie powinno zostać wydane niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni. Do dowodów, które pozwolą na udokumentowanie pracy w gospodarstwie rolnym, należą: księgi podatkowe, rejestry gruntów, ewidencja wojskowa – jeśli odroczono w niej obowiązek wojskowy z uwagi na prowadzenie gospodarstwa, dokumentacja ubezpieczenia społecznego, majątkowego. Jeśli brak jest danych – urząd zawiadamia o tym wnioskującego oraz wzywa do przedstawienia dokumentów.

Sytuacją wyjątkową jest potwierdzenie pracy w gospodarstwie rolnym zeznaniami świadków, gdyż prymat w tym przedmiocie wiodą dokumenty urzędowe. Świadkowie mogą zostać dopuszczeni tylko wtedy, gdy w urzędzie gminy, w którego właściwości pracowano w gospodarstwie rolnym, brak jest jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej ten fakt. Przewidziano także szczegółowe wymogi dotyczące samych świadków – muszą to być co najmniej 2 osoby, które zamieszkiwały na terenie, na którym położone jest gospodarstwo rolne, w czasie, gdy pracował tam wnioskodawca. W praktyce zeznania te zostają najczęściej odebrane przez pracownika urzędu gminy.

Jakie uprawnienia przysługują za staż pracy?

Staż pracy ma wpływ na następujące uprawnienia pracownika:

prawo do urlopu,

prawo do emerytury,

prawo do nagrody jubileuszowej,

prawo do odprawy.

Wliczanie dodatkowych okresów pracy w gospodarstwie rolnym może umożliwić dużo wcześniejsze uzyskanie prawa do emerytury lub do nagrody jubileuszowej w większym wymiarze niż jedynie z uwagi na bycie zatrudnionym w charakterze pracownika. W ten sposób można znacznie zwiększyć uprawnienia pracownicze, zarówno pod względem finansowym, jak i możliwości wcześniejszego uzyskania prawa do emerytury.

Czy pracodawca może odmówić wliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Nawet jeśli pracownik posiada zaświadczenie z urzędu gminy, które potwierdza fakt pracy w gospodarstwie rolnym, to pracodawca ma prawo sprawdzić, czy zostały spełnione ustawowe wymogi, jak również, czy w danej pracy przepisy uprawniają pracownika do skorzystania z możliwości wliczenia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Pracodawca może nie przyznać uprawnienia wynikającego ze stażu pracy, jeśli zaneguje prawidłowość zaświadczenia, zwłaszcza, gdy dysponuje dowodami wskazującymi odmienny stan faktyczny. Pracodawca może także zwrócić się do urzędu gminy o zweryfikowanie wystawionego zaświadczenia z posiadanymi przez niego dokumentami.

Pracownik ma jednak prawo do sądowego dochodzenia swoich żądań. Wówczas powinien wytoczyć, przed sądem pracy, powództwo o uznanie jego roszczeń do określonych uprawnień pracowniczych.

Podsumowując, okresy wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym w niektórych przypadkach należy zaliczyć do stażu pracy na podstawie którego pracownikowi przysługują różne uprawnienia wynikające z przepisów. Konieczna jest jednak weryfikacja, czy zostały spełnione dodatkowe warunki. Pracownik taki powinien dostarczyć również odpowiednie zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym.

W jaki sposób wykazać pracę w gospodarstwie rolnym celem wliczenia do pracowniczego stażu pracy?

Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, wprowadza kilka warunków, które musi spełnić pracownik, aby okres jego pracy w gospodarstwie rolnym mógł zostać zaliczony do stażu pracy. Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla pracownika bowiem wlicza się do okresów zatrudnienia, od którego zależą między innymi następujące uprawnienia przewidziane w kodeksie pracy: wymiar urlopu wypoczynkowego, odprawa emerytalna czy też nagroda jubileuszowych. Z art. 1 w/w ustawy wynika, że wliczeniu podlegają (1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka, (2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem oraz (3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów

o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Jeśli pracownik spełnia jedną z powyższych przesłanek, to warunkiem formalnym, który musi dopełnić celem wykazania tej okoliczności, jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek, przez urząd gminy właściwy dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli organ gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, to fakt ten może być udowodniony zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego żąda się zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracy lub być także odebrane przez pracownika urzędu gminy. Wobec tego, pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika przedstawienia innych dokumentów od wskazanych powyżej, takich jak np. zaświadczenie z KRUS dotyczące podlegania przez pracownika społecznemu ubezpieczeniu rolników.

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym

I. PODSTAWA PRAWNA

• – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310),

• – art. 217 i 218 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.),

II. WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1

2. Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. nr 5], określające jego położenie i powierzchnię lub akt własności ziemi/akt notarialny (do wglądu)

3. Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

4. Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (załącznik nr 2 i 3)

5. Zeznanie dwóch świadków lub kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS/KRUS (Rp-9 – załącznik nr 4); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza, konsula, RP, pracownika UG czy pracownika oddziału ZUS/KRUS

6. Dokument tożsamości wnioskodawcy i świadków.

III. OPŁATY

Nie podlega opłacie skarbowej – art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016, poz. 1827 ze zm.).

IV. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni.

Jeżeli Urząd Gminy Wisznia Mała nie będzie dysponował dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy wnioskodawcy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wyda postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

V. Tryb odwoławczy:

Odmowa wydania zaświadczenia następuje w formie postanowienia.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Zażalenie należy złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Wójta Gminy Wisznia Mała.

VI. Miejsce złożenia dokumentów:

• Biuro Podawcze: Punkt Obsługi Klienta Urzędu Gminy Wisznia Mała.

55-114 Wisznia Mała – Ul. Wrocławska 9 pok. Nr 10

• sprawę prowadzi: Agnieszka Połozowska, Tel. 71 308 48 63 , pok. Nr 14 (I piętro)

VII. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Sposób załatwienia sprawy – wydanie zaświadczenia.

1. Należy złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami

2. Przed złożeniem wniosku, należy:

1) uzyskać zaświadczenie o potwierdzeniu istnienia gospodarstwa rolnego w latach, które są objęte wnioskiem (Referat Nieruchomości i Planowania Przestrzennego UG Wisznia Mała – pok. 11A – P. Aldona Nowak)

2) uzyskać poświadczenie zameldowania na stałe w gospodarstwie rolnym objętym wnioskiem (pok. nr 8 – Urzędu Gminy Wisznia Mała – Ewidencji Ludności).

3) W przypadku braku potwierdzenia istnienia gospodarstwa rolnego lub braku poświadczenia zamieszkiwania z właścicielami gospodarstwa rolnego, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

4) Zeznania świadków mogą być poświadczone u Notariusza, inspektoracie ZUS/KRUS lub w Urzędzie Gminy (Sekretarz Gminy pok. Nr 14A), w terminie wcześniej uzgodnionym.

Uwagi:

1) Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy wlicza się także:

a) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,

b) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

c) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2) W przypadku braku dokumentów uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym – po złożeniu przez Wnioskodawcę oświadczenia o braku dokumentów okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym znajdowało się indywidualne gospodarstwo rolne.

3) ZEZNANIA ŚWIADKÓW:

a) należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca).

b) należy starannie oraz czytelnie wypełnić druki: zeznania świadków i oświadczenie o braku dokumentów przez Wnioskodawcę pamiętając, że muszą być podawane dokładne daty pracy lub pomocy w gospodarstwie rolnym.

c) należy:

• złożyć podpisy na drukach w obecności urzędnika w celu stwierdzenia własnoręczności podpisów.

• przedłożyć dowód osobisty Wnioskodawcy i świadków do wglądu.

• przedłożyć do wglądu numery świadczeń emerytalnych lub rentowych w przypadku, gdy świadkiem jest emeryt lub rencista.

d) zarówno Wnioskodawca jak i świadkowie muszą uzyskać potwierdzenie zameldowania.

e) Oświadczenie musi być podpisane przez składającego w obecności pracownika Urzędu/Instytucji, który dokonuje poświadczenia podpisu w oparciu o dokument tożsamości. Zeznania świadków spisuje się w obecności wyznaczonego pracownika Urzędu.

4) Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

• od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r – 0,2 ha,

• od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. – 0,5 ha

• od 01.07.1989 r. – 1,0 ha

Wzór wniosku o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie rolnym — pobierzdokument.pl

Ilość pobrań pliku: 912 Już teraz możesz pobrać plik wzór_wniosku_o_doliczenie_stażu_pracy_w_gospodarstwie_rolnym w jednym z 3 formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z 3 formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA POTWIERDZAJĄCEGO PRACĘ W GOSPODARSTWIE. pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U.I. PODSTAWA PRAWNA • – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu. wniosek – do pobrania poniżej zaświadczenie o posiadaniu przez rodziców/teściów/współmałżonka gospodarstwa rolnego. Opłaty: Opłata skarbowa: nie dotyczy. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. wzór wniosku PDF · wzór wniosku DOC. Zeznania dwóch świadków. stażowego, czy premii jubileuszowych. wwww Jeśli masz za sobą pracę w gospodarstwie rolnym, sprawdź jak zaliczyć ją do stażu pracy oraz pobierz wniosek o.

Wzór wniosku o doliczenie stażu pracy

zaświadczenie z zakładu pracy o okresie odbycia stażu na stanowisku. /poszczególnych stanowiskach/, Podpis studenta składającego wniosek.Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. wzór wniosku PDF · wzór wniosku DOC. Zeznania dwóch świadków. Ważne: Wniosek w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury może złożyć tylko osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik. Oznacza to, że np.WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA POTWIERDZAJĄCEGO PRACĘ W GOSPODARSTWIE. pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U.Niezależnie od daty zgłoszenia wniosku, a więc w każdym czasie, doliczeniu do uwzględnionego już stażu pracy podlegają okresy składkowe i.

Zaliczenie do stażu pracy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika

Zaliczenie okresu pracy do stażu pracy na podstawie ustawy o wliczaniu okresów pracy w. praca w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, Czy można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy od. r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu. Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym zaliczamy do stażu pracy?. gospodarstwie rolnym w charakterze domownika rozumianego zgodnie z. Strona nie świadczyła pracy w charakterze domownika, co nie oznacza, Zdaniem organu, zaliczenie okresów pracy w gospodarstwie rolnym do wysługi lat,

Wniosek o wydanie zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym rodziców

Wniosek o wydanie zaświadczenia, że rodzice lub teściowie posiadali gospodarstwo rolne. Pliki do pobrania poniżej. Kategoria: Powiązane pliki [1]. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, Proszę o wydanie zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym /informacji o. 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców /teściów*, .. Wnioski i formularze · Gospodarstwo rolne/wycinka drzew Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzajacego prace w gospodarstwie rolnym rodziców/dziadków. Oznacza to, że w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia stwierdzającego okresy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, urząd gminy powinien.

Jak umotywować pracę w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do ogólnego stażu pracy jest możliwe tylko w trzech przypadkach:. prowadzenia gospodarstwa rolnego (lub. Do stażu będziemy tutaj wliczać pracę w gospodarstwie rolnym, która przypada na okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy. Witam. Chciałbym włączyć prace na gospodarstwie rolnym do wysługi lat. Od 16 do 24 roku życia pracowałem na gospodarstwie rolnym moich. pozostawanie z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkiwanie na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie stała praca w. w B. powódka M. S. wniosła o wliczenie do pracowniczego stażu pracy okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców w charakterze.

키워드에 대한 정보 podanie o doliczenie lat pracy wzór

다음은 Bing에서 podanie o doliczenie lat pracy wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

  • Kutno
  • Telewizja Kutno
  • Wiadomości Dnia
  • Wiadomości Kutno
  • TVC24.pl

Kiedy #złożyć #wniosek #o #emeryturę?


YouTube에서 podanie o doliczenie lat pracy wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? | podanie o doliczenie lat pracy wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Vpd Icp Ms | P10-2 Agilent 7700 Series Icp Ms Animation 상위 5개 베스트 답변

Leave a Comment