당신은 주제를 찾고 있습니까 “przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór – Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Michał Wróbel 이(가) 작성한 기사에는 조회수 90회 및 좋아요 8개 개의 좋아요가 있습니다.
przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy. – przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
👉 Grupa na FB https://tiny.pl/9dfq3
👉 BLOG https://michalwrobel.pl/blog-2/
Podstawowe zasady prawa pracy. Pracownik i Pracodawca, Kodeks Pracy. Prawa i obowiązki pracownik. Prawa i obowiązki pracodawca.
Witaj, ja nazywam się Michał Wróbel.
W tej playliście będę komentował prawo pracy – kodeks pracy. W przystępny sposób zarówno dla pracowników, jak i kierowników / pracodawców.
Dlatego kliknij teraz przycisk subskrypcji, aby być z treściami na bieżąco i oceń ten film, aby dotarł do jak największej grupy zainteresowanych osób.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące prawa pracy, to zadaj je w komentarzu pod filmem, a ja będę je uwzględniał podczas moich publikacji.
Zapraszam do filmu:
Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy.
Odpowiemy sobie na pytania:
-Co to znaczy równe traktowanie w zatrudnieniu?
-Co to jest dyskryminowanie?
-Co to dyskryminowanie bezpośrednie i pośrednie
-Jakie są inne przejawy dyskryminowania np. molestowanie
-Jakie uprawnienia ma pracownik?
-Co nie narusza zasady równego traktowania?
Jeżeli jestem pracownikiem, kierownikiem lub pracodawcą te informacje są dla Ciebie.
przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Informacja dla pracowników zawierająca obowiązujące normy …
Opis druku: Udostępnianie pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu należy do jednych z obowiązków pracodawcy.
Source: druki.gofin.pl
Date Published: 6/3/2022
View: 5150
INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW DOTYCZĄCA …
Pracodawca niniejszym udostępnia i zapewnia stały dostęp pracownikom do tych przepisów. RÓWNE TRAKTOWANIE W ZATRUDNIENIU. Kodeks Pracy – Dział Pierwszy, …
Source: www.biurorachunkowe-niekra.pl
Date Published: 6/25/2021
View: 1327
OŚWIADCZENIE
Zostałem(am) zapoznany(a) z przepisami Kodeksu Pracy dot. równego traktowania w … Wyciąg z kodeksu pracy, Rozdział IIa, Równe traktowanie w zatrudnieniu.
Source: www.ewajer.pl
Date Published: 8/11/2022
View: 4172
Wzór informacji dla pracowników dotyczącej równego …
INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 941 k.p., udostępniam pracownikom …
Source: g.infor.pl
Date Published: 7/21/2022
View: 4115
OŚWIADCZENIE pracownika o zapoznaniu się z przepisami …
W związku z art. 941 Kodeksu pracy oświadczam, że zapoznałem(am) się z treścią przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
Source: www.opoltax.pl
Date Published: 1/12/2021
View: 337
[Informacja o przepisach dotyczących równego traktowania]
Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie …
Source: sip.lex.pl
Date Published: 7/20/2022
View: 4938
Oświadczenie o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór
DRUKI – Prawo Pracy – Stosunek pracy. Informacja w sprawie przechowywania dokumentacji pracowniczej · Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o.
Source: pdfik.pl
Date Published: 8/10/2021
View: 6489
Równe traktowanie w zatrudnieniu – co oznacza?
183a § 2 Kodeksu pracy równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie pracowników w jakikolwiek sposób. Przepisy wskazują, w jakim zakresie …
Source: poradnikpracownika.pl
Date Published: 7/30/2022
View: 2593
Dokumentacja dla nowego pracownika – wzory do pobrania
Dokumentacja dla nowego pracownika – darmowe wzory dokumentów do … Informacja o równym traktowaniu … Zatrudnienie uchodźcy z Ukrainy.
Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl
Date Published: 11/24/2022
View: 1138
obowiązkowa informacja dla pracowników dotycząca …
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie …
Source: www.biuro-podatkowe.cieszyn.pl
Date Published: 11/28/2021
View: 4704
주제와 관련된 이미지 przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór
- Author: Michał Wróbel
- Views: 조회수 90회
- Likes: 좋아요 8개
- Date Published: 2022. 2. 16.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iqjA2CoAedg
Na czym polega zasada równego traktowania w zatrudnieniu?
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych i najważniejszych zasad prawa pracy. Oznacza to, że wszyscy pracownicy, a także kandydaci na pracowników uczestniczący w procesie rekrutacji, powinni mieć równe prawa z tytułu jednakowego wykonywania takich samych obowiązków.
Na czym polega naruszenie zasady równego traktowania przez pracodawcę w stosunku do osób zatrudnionych u danego pracodawcy?
Jeżeli pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, pracownik ma prawo do odszkodowania, którego wysokość nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.
W jakim zakresie pracownicy muszą być jednakowo traktowani?
Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, …
Gdzie zgłosić nierówne traktowanie pracowników?
Nierówne traktowanie i dochodzenie swoich praw
Osoba taka może domagać się np. odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Pracownik taki może ponadto zgłosić zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, co wiąże się z możliwością nałożenia grzywny na pracodawcę.
Kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne?
Jest to dopuszczalne, jeżeli rodzaj lub charakter wykonywanej działalności przez kościoły i inne związki wyznaniowe, a także wspomniane organizacje powoduje, że religia, wyznanie lub światopogląd są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi.
Jak powinno się traktowac pracownika?
Znacznie lepsze wyniki przynosi traktowanie pracowników z szacunkiem, wysłuchiwanie ich opinii i liczenie się z ich zdaniem. Lider powinien przede wszystkim dobrze poznać swoich pracowników – bardzo przydatne są zebrania i rozmowy o tym, jakie zmiany pracownicy chcieliby wprowadzić i co im w pracy nie odpowiada.
Kiedy mamy do czynienia z nierównym traktowaniem w stosunku pracy?
Zgodnie z art. 18 § 2 KP postanowienia umów i innych aktów, na których pod- stawie powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy pra- wa pracy, a zatem naruszające zasadę uprzywilejowania pracownika, są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.
Co to jest równe traktowanie?
Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z jakichkolwiek przyczyn.
Jak pracodawcy traktują pracowników?
Jedną z podstawowych zasad zarządzania pracownikami przez pracodawcę jest zasada równego traktowania. Oznacza ona, że pracownicy muszą mieć równe prawa z tytułu wykonywania takich samych obowiązków. Zgodnie z zasadą równego traktowania pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie: nawiązania stosunku pracy.
Czy każde nierówne traktowanie pracowników to dyskryminacja?
Oznacza to, że od 7 września 2019 r. każde nierówne traktowanie stanowić będzie dyskryminację. Od tego momentu, w każdym przypadku różnicowania sytuacji pracowników, która nie będzie obiektywnie uzasadniona, pracownikom przysługiwać będzie ten sam zakres uprawnień wynikających z Kodeksu pracy.
Jak udowodnić dyskryminację w pracy?
odwrócony ciężar dowodu w zakresie roszczeń z tytułu dyskryminacji – i szerzej – z tytułu nierównego traktowania w zatrudnieniu. Powyższe oznacza, że pracownik wykazać musi przede wszystkim, że zaistniały niekorzystne dla niego – w porównaniu z innymi pracownikami – różnice w traktowaniu przez pracodawcę.
Co to nierówne traktowanie?
Nierówne traktowanie a dyskryminacja
Dyskryminacja jest kwalifikowaną postacią nierównego traktowania i może mieć miejsce wtedy, gdy pracownicy co prawda wypełniają tak samo jednakowe obowiązki, ale mimo to traktowani są nierówno ze względu na przyczynę lub przyczyny wymienione w art. 113 Kodeksu pracy.
Co nie jest dyskryminacją w pracy?
Dyskryminacja nie zachodzi, gdy zmiana wymiaru pracy nie jest związana z przyczynami, które nie dotyczą zatrudnionej osoby. Dyskryminacją nie jest również stosowanie środków, które różnicują sytuację prawną pracowników, gdy środki te służą np. ochronie rodzicielstwa.
Kiedy jest dyskryminacja w pracy?
niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie).
Co grozi za dyskryminację w pracy?
Jednocześnie, niezależnie od dochodzonego odszkodowania i zadośćuczynienia z powodu dyskryminacji, Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 5000 złotych z tytułu ciężkiego naruszenia przepisów prawa pracy.
Kiedy mamy do czynienia z nierównym traktowaniem w stosunku pracy?
Zgodnie z art. 18 § 2 KP postanowienia umów i innych aktów, na których pod- stawie powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy pra- wa pracy, a zatem naruszające zasadę uprzywilejowania pracownika, są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.
Czy każde nierówne traktowanie pracowników to dyskryminacja?
Oznacza to, że od 7 września 2019 r. każde nierówne traktowanie stanowić będzie dyskryminację. Od tego momentu, w każdym przypadku różnicowania sytuacji pracowników, która nie będzie obiektywnie uzasadniona, pracownikom przysługiwać będzie ten sam zakres uprawnień wynikających z Kodeksu pracy.
Co zrobić aby pracownicy czuli się traktowani sprawiedliwie?
Po pierwsze, żeby pracownicy czuli się traktowani sprawiedliwie potrzebują jasnych zasad systemu wynagrodzeń, a także całej firmy (sprawiedliwość proceduralna). Dlatego warto stworzyć proste kryteria, które dadzą pracownikowi poczucie ładu i przewidywalności działania organizacji.
Na czym polega zakaz dyskryminacji w pracy?
Nie można dyskryminować w zatrudnieniu żadnego pracownika, nie tylko ze względu na płeć, ale również na wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie oraz orientację seksualną.
Informacja dla pracowników zawierająca obowiązujące normy prawne
Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:
niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies
Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.
Administratorzy
Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.
Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?
Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.
Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.
Dobrowolna zgoda.
Aby móc realizować cele:
– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.
Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Zasady równego traktowania w zatrudnieniu – poznaj wyjątki!
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych i najważniejszych zasad prawa pracy. Oznacza to, że wszyscy pracownicy, a także kandydaci na pracowników uczestniczący w procesie rekrutacji, powinni mieć równe prawa z tytułu jednakowego wykonywania takich samych obowiązków. Istnieją jednak sytuacje, w których różnicowanie sytuacji pracowników ma swoje uzasadnienie prawne i nie jest traktowane jako naruszenie zasady równego traktowania. Przypadki te zostaną wskazane w poniższym artykule.
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu – czym jest?
Kodeks pracy (kp) w art. 112 wskazuje, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków – dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Równe traktowanie w zatrudnieniu uszczegółowione jest zasadą niedyskryminowania w zatrudnieniu.
Artykuł 183a kp stanowi, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie: 1. nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, 2. warunków zatrudnienia, 3. awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na: płeć,
wiek,
niepełnosprawność,
rasę,
religię,
narodowość,
przekonania polityczne,
przynależność związkową,
pochodzenie etniczne,
wyznanie,
orientację seksualną,
zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony,
zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie, bezpośrednio lub pośrednio, z wyżej wymienionych przyczyn. Co istotne, przyczyny te, poprzez zastosowanie w przepisie zwrotu „w szczególności”, nie są jedynymi – mogą występować także inne przesłanki, mogące świadczy o tym, że pracownicy nie są traktowani w sposób równy. Katalog zawarty w kp jest przykładowy i ogólny oraz może być uzupełniany w zależności od potrzeb.
Naruszenie zasady równego traktowania – kiedy występuje?
Naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu jest różnicowanie sytuacji pracowników ze względu na wskazane wcześniej przyczyny. Dyskryminacja na tym tle może odbywać się w sposób bezpośredni lub pośredni.
Dyskryminowanie bezpośrednie występuje wtedy, kiedy pracownik z jednej lub kilku wskazanych powyżej przyczyn jest, był lub mógłby być traktowany mniej korzystnie niż inny pracownicy w porównywalnych sytuacjach.
Przykład 1.
Przykładem może być odmowa nawiązania stosunku pracy lub zwolnienie pracownika z uwagi na to, że jest ateistą, czego nie akceptuje pracodawca.
Dyskryminowanie pośrednie istnieje wówczas, gdy na skutek zastosowanego przez pracodawcę, pozornie neutralnego postanowienia, kryterium lub podjętego działania, występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje, lub szczególnie niekorzystna sytuacja pracownika w zakresie wskazanym w art. 183a kp. Dotyczyć to może wszystkich lub części pracowników przynależących do określonej grupy, wyróżnionej według kryterium pracodawcy. Dyskryminacja pośrednia skierowana jest wobec określonej grupy pracowników i często nie jest wprost widoczna – dopiero analiza warunków pracy i płacy pozwala na stwierdzenie, że doszło do dyskryminacji.
Niemniej jednak pracodawca jest w stanie wykazać, że nie doszło do dyskryminacji pośredniej, jeśli zastosowane kryteria, postanowienia lub działania pracodawcy służą realizacji zgodnego z prawem celu, który ma być osiągnięty, a środki ku temu służące (zastosowane postanowienia/kryteria/działania) są właściwe i konieczne.
Przykład 2.
Jeśli postanowienia regulaminu wynagradzania w zakresie ustalania prawa do premii, zostałyby uregulowane w taki sposób, że premię dostają tylko pracownicy, którzy przepracowali minimum 40 godzin w tygodniu, to osoby niepełnosprawne, które zgodnie z przepisami prawa i z zaleceniami lekarza, pracują w wymiarze 35 godzin tygodniowo, stracą możliwość uzyskania premii. Nastąpi zatem dyskryminacja pośrednia pracowników niepełnosprawnych.
Kiedy odmienne traktowanie pracownika jest dozwolone?
Mimo iż nierówne traktowanie pracowników nie jest zgodne z przepisami prawa pracy, niemniej może ono mieć uzasadnienie, jeśli służy realizacji zgodnego z prawem celu, a zastosowane nierówne traktowanie pracowników jest właściwe i konieczne, aby ten cel osiągnąć.
Do dozwolonych przypadków odmiennego traktowania pracowników należą:
Niezatrudnianie pracownika z jednej lub kilku przyczyn, które zostały wskazane w kp, jeśli rodzaj pracy, lub warunki jej wykonywania powodują, że przyczyna lub przyczyny te są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikom.
Przykład 3.
Dozwolonym, odmiennym traktowania pracownika w związku z rodzajem pracy lub warunkami jej wykonywania będzie zastosowanie kryterium płci przy wyborze pracownika w sklepie z bielizną damską, w szczególności w charakterze brafitterki.
Dozwolone jest także stosowanie kryterium religii, wyznania lub światopoglądu w dostępie do zatrudnienia, przez kościoły, inne związki wyznaniowe oraz organizacje, których etyka opiera się na religii, wyznaniu lub światopoglądzie, jeżeli rodzaj lub charakter wykonywanej działalności przez te podmioty powoduje, że te kryteria, mogące mieć cechę dyskryminujących, są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym. Jako przykład można wskazać nauczycieli w szkole katolickiej prowadzonej przez kościół lub zakon.
Wypowiedzenie pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników, bez powoływania się na inną przyczynę wymienioną w kp.
Do przyczyn niedotyczących pracowników można zaliczyć sytuacje takie jak:
słaba sytuacja finansowa pracodawcy, brak zleceń na usługi świadczone przez pracodawcę, co powoduje wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy w zakresie wymiaru czasu pracy;
likwidacja działu lub konkretnego stanowiska pracy, przeniesienie zakładu pracy z jednej miejscowości do innej, łączenie stanowisk, zmiana profilu produkcji, a przyczyna musi być rzeczywista, tj. stanowisko faktycznie musi zostać zlikwidowane. Nie jest przy tym wymagane, aby proces likwidacji nastąpił w momencie złożenia wypowiedzenia pracownikowi – ważne, aby nastąpiło to w nieodległym terminie od złożenia lub upływu okresu wypowiedzenia;
zmiany mające na celu poprawę jakości produkcji lub ochronę środowiska naturalnego;
likwidacja zakładu pracy, tj. całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości;
ogłoszenie upadłości.
Stosowanie środków, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność.
Przykład 4.
Rodzicom przysługują uprawnienia w postaci zakazu pracy w porze nocnej, jeśli mają dziecko do 4 roku życia, natomiast niepełnosprawni nie mogą pracować dłużej niż 35 godzin w ciągu tygodnia.
Stosowanie kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze względu na wiek pracowników.
Przykład 5.
Przyznawanie pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwie określoną ilość czasu, wymaganą regulaminem czy innymi obowiązującymi u pracodawcy przepisami prawa pracy, dodatku stażowego jest dozwolonym odmiennym traktowaniem pracownika.
Podejmowanie przez określony czas działań, które zmierzają do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników, wyróżnionej z jednej lub kilku przyczyn wskazanych w kp, poprzez zmniejszenie na korzyść tych pracowników faktycznych nierówności.
Przykład 6.
Pracodawca może ustanawiać korzystniejsze zasady premiowania dla kobiet, jeżeli specyfika pracy uniemożliwia im osiąganie takiej efektywności, jaką osiągają mężczyźni, szczególnie w pracach fizycznych.
Podsumowując, naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz dyskryminacja pracowników – pośrednia lub bezpośrednia – prowadzą do wystąpienia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Jednakże zgodnie z powyższymi przykładami, nie każde zachowanie, które traktuje pracowników w nierówny sposób, jest niezgodne z przepisami. Istnieją jednak okoliczności, które uzasadniają zastosowanie kryteriów mogących mieć charakter nierównego traktowania, jeśli są zgodne z prawem i celowe.
Równe traktowanie w zatrudnieniu
Autor
Katarzyna Tokarczyk Artykuły autora
Równe traktowanie w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących, jeśli chodzi o stosunek pracy. Pracodawca nie może dyskryminować pracowników z przyczyn wymienionych w kodeksie pracy. Naruszenie zasad równego traktowania jest wykroczeniem przeciwko prawu pracownika do godnej pracy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – definicja i zakres
W myśl art. 183a § 2 Kodeksu pracy równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie pracowników w jakikolwiek sposób.
Przepisy wskazują, w jakim zakresie pracownicy powinni być jednakowo traktowani. Wymienia się tu w szczególności:
nawiązywanie stosunku pracy,
rozwiązywanie stosunku pracy,
warunki zatrudnienia,
awansowanie,
dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Ochroną zasady równego traktowania w zatrudnieniu objęte są nie tylko osoby aktualnie zatrudnione, ale także kandydaci do pracy oraz byli pracownicy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – przyczyny dyskryminacji
Pracodawca musi patrzeć na zatrudnionych w jednakowy sposób. Znaczy to tyle, że nie ma prawa dyskryminować pracowników ze względu na:
płeć,
wiek,
stan zdrowia,
rasę,
religię,
narodowość,
przekonania polityczne,
przynależność związkową,
pochodzenie etniczne,
wyznanie,
orientację seksualną,
rodzaj umowy o pracę,
wymiar czasu pracy.
Dyskryminacja pośrednia i bezpośrednia
Dyskryminacja bezpośrednia występuje wtedy, gdy pracownik wskutek co najmniej z jednej z wymienionych przyczyn jest traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy w porównywalnej sytuacji.
O dyskryminacji pośredniej można mówić w przypadku zaistnienia niekorzystnych dysproporcji, będących skutkiem pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium czy podjętego działania. Jednakże jeśli postanowienie, kryterium czy działanie jest odpowiednio uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne, nie ma mowy o naruszeniu zasady równego traktowania.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – prawo do jednakowego wynagrodzenia
Jeżeli świadczenie pracy wymaga od pracowników porównywalnego doświadczenia, kwalifikacji odpowiedzialności czy wysiłku, to praca ta uznawana jest za pracę o jednakowej wartości. Pracownicy wykonujący takie same obowiązki mają prawo do wynagrodzenia w jednakowej wysokości. Pensja ta obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, ale również inne świadczenia, mające związek z wykonywaniem obowiązków, zarówno pieniężne, jak i niepieniężne.
Inne przejawy dyskryminacji pracowników
Oprócz wymienionych przyczyn, wymienionych w art.183a § 1 Kodeksu pracy, istnieją również inne sposoby łamania zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Wśród innych przejawów dyskryminacji wyróżnia się:
molestowanie – forma dyskryminacji ze względu na płeć pracownika. Oznacza niepożądane zachowanie pracodawcy (lub współpracownika), które tworzy wokół osoby zatrudnionej zastraszającą, wrogą, poniżającą, upokarzającą lub uwłaczającą atmosfera,
molestowanie seksualne – to każde niestosowne zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika. Cel tego zachowania jest taki sam jak w przypadku zwykłego molestowania. Co ważne, przejawem molestowania seksualnego są nie tylko czynności fizyczne, ale również słowa i gesty. Molestowaniem seksualnym będą więc niestosowne uwagi dotyczące wyglądu pracownika, eksponowanie przedmiotów o charakterze seksualnym, niedwuznaczne gesty i spojrzenia czy domaganie się korzyści seksualnych w zamian za awans,
szykanowanie – czyli długotrwałe i uporczywe gnębienie i zastraszanie mające na celu ośmieszenie i upokorzenie pracownika. Przepisy prawa pracy określają takie zachowanie jako mobbing. Może się on przejawiać nieustanną krytyką, złośliwymi komentarzami, znieważaniem w obecności pozostałych współpracowników lub podważaniem kompetencji zawodowych.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – naruszenie zasad
Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z przyczyn określonych w przepisach, którego skutkiem jest przede wszystkim:
odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia,
pominięcie przy awansowaniu,
pominięcie przy przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Zasada ta nie jest naruszona, jeżeli pracodawca jest w stanie udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.
Jeżeli pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, pracownik ma prawo do odszkodowania, którego wysokość nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.
Należy podkreślić, że pracodawca nie ma prawa wyciągać wobec pracownika żadnych negatywnych konsekwencji za skorzystanie przez niego z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Dotyczy to również osoby wspierającej pracownika dyskryminowanego. Wobec tego pracodawca nie może wypowiedzieć takim osobom umowy o pracę, a tym bardziej rozwiązać jej bez wypowiedzenia.
Pracownik, wobec którego naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do złożenia skargi do sądu pracy lub do Państwowej Inspekcji Pracy. Może również żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Zgłoszenie takiej sprawy w PIP spowoduje wszczęcie kontroli, celem której będzie sprawdzenie zasadności złożonej skargi. Ofierze dyskryminacji ubiegającej o interwencję w zakładzie pracy zapewnia się całkowitą anonimowość. W razie ujawnienia faktycznego zaistnienia przypadku dyskryminacji, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
Równe traktowanie w zatrudnieniu
§ 1.
Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem § 2-4, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególności:
1) odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
3) pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe
– chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
Nierówne traktowanie i dyskryminacja w pracy a prawo –
Nierówne traktowanie i dyskryminacja w pracy a prawo
Nierówne traktowanie w miejscu pracy to problem niezwykle poważny. W poniższym artykule przytaczamy informacje dotyczące nierównego traktowania w pracy oraz regulacji prawnych, które związane są z tym zjawiskiem.
Regulacje dotyczące równego traktowania zawarto w artykule 11 [2] Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim pracownicy z tytułu wykonywania takich samych obowiązków mają równe prawa, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet i mężczyzn. Wynagrodzenie pracowników może różnić się wyłącznie ze względu na istotne czynniki takie jak staż pracy. Złamanie zasady zawartej w artykule 11 Kodeksu Pracy stanowi przejaw nierównego traktowania.
Dyskryminacja stanowi kwalifikowaną postać nierównego traktowania. Regulacje jej dotyczące zawarto natomiast w artykule 11 [3]. Zgodnie z tym przepisem niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w pracy ze względu na wiek, rasę, religię, narodowość, niepełnosprawność, wyznanie czy orientację seksualną. Zbiór tych przesłanek ma jednak charakter otwarty, co oznacza, że wskazano w nim tylko wybrane przesłanki, w formie przykładu, a dyskryminacja może zachodzić również ze względu na inne kryterium, którego w przepisie nie wymieniono. Jak zaznacza adwokat Bartłomiej Markiewicz z kancelarii adwokackiej z Poznania, wiek współcześnie stanowi jeden z najczęściej spotykanych powodów dyskryminacji.
Rodzaje dyskryminacji
Przepisy wyróżniają 2 rodzaje dyskryminacji. Jest to dyskryminacja bezpośrednia oraz pośrednia. Dyskryminacja bezpośrednia istnieje na podstawie cech zawartych we wspomnianym wcześniej przepisie. Należy do nich m.in. płeć czy wiek pracownika. Przykładem dyskryminacji może być zaznaczenie w ogłoszeniach o pracę, że są one skierowane np. do mężczyzn w wieku poniżej 40 lat. Dyskryminacja bezpośrednia występuje w sytuacji, kiedy to pracownik z pewnej przyczyny jest traktowany w danej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.
Większe problemy stwarza stwierdzenie występowania dyskryminacji pośredniej. Ten rodzaj dyskryminacji będzie dotyczyć określonej grupy pracowników. Pracownicy ci mają pewną cechę wspólną. W przypadku dyskryminacji pośredniej pozornie neutralne działanie czy kryterium powoduje, że w traktowaniu pracowników należących do grupy wyróżniającej się ze względu na określone cechy, widoczne są pewne dysproporcje względem pracowników do tej grupy nienależących. Dyskryminująca sytuacja nie występuje zatem natychmiastowo. Pojawia się natomiast po pewnym czasie jako skutek podjętego działania.
Jednym z obowiązków pracodawców jest przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Szczególnie chronionym dobrem powinno być w takim przypadku prawo pracownika do prywatności. Godność oraz dobra osobiste pracownika powinny być w należyty sposób szanowane przez pracodawcę, a także współpracowników. Warto przy tym zaznaczyć, że współpracownicy również mogą stanowić sprawców dyskryminacji.
Jednakowe wynagrodzenie
Zgodnie z prawem pracy (więcej informacji na temat prawa pracy znajdziesz pod adresem https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-pracy/) pracownicy mają zagwarantowane jednakowe wynagrodzenie za pracę jednakową lub o jednakowej wartości. Wynagrodzenie obejmuje również świadczenia związane z pracą. Mogą być one przyznawane w formie innej niż pieniężna. Taka sama praca dotyczy zarówno rodzaju, jak i kwalifikacji koniecznych do jej wykonywania, ale również jakości. Jeśli prace są identyczne pod względem kwalifikacji, lecz różnią się co do jakości oraz ilości, nie są to prace jednakowe. Prace jednakowe powinny wiązać się z porównywalną odpowiedzialnością oraz wysiłkiem.
Nierówne traktowanie, które nie jest dyskryminacją
W pewnych okolicznościach zachodzić może nierówne traktowanie pracowników, które nie jest jednak ich dyskryminacją. Dotyczy to sytuacji, w których płeć bądź wiek mają być decydującym wymaganiem, które stawiane jest pracownikowi. W takich okolicznościach to właśnie one mają decydować o jego zatrudnieniu. Działaniami dyskryminującymi nie są również działania podjęte np. w celu ochrony rodzicielstwa, czy też grup szczególnie narażonych na nierówne traktowanie.
Jest to dyskryminacja pozytywna. Celem dyskryminacji pozytywnej jest wyrównywanie szans pracowników. Jeśli o zróżnicowaniu sytuacji pracowników zdecydowały względy obiektywne, które nie należą do kryteriów, których stosowanie jest niedozwolone, nie mamy wówczas do czynienia z dyskryminacją. Dyskryminacji nie stanowi również kierowanie się kryterium stażu pracy w przypadku ustalania warunków zatrudniania pracowników.
Istnieją jednak pewne różnice dotyczące nierównego traktowania i dyskryminacji. Dyskryminacja to nierówne traktowanie pracowników ze względu na cechy takie jak płeć. Nierówne traktowanie to natomiast sytuacja, w której występująca nierówność nie jest podyktowana przesłankami dyskryminacyjnymi i może wynikać np. z niechęci pracownika do pracodawcy.
Nierówne traktowanie i dochodzenie swoich praw
Jeśli dany pracownik zetknął się z działaniami, które uznać można za dyskryminujące, może on wnieść pozew do sądu pracy. Osoba taka może domagać się np. odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Pracownik taki może ponadto zgłosić zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, co wiąże się z możliwością nałożenia grzywny na pracodawcę. Najmniejsza wysokość odszkodowania, które może uzyskać pracownik, wynosi równowartość minimalnego wynagrodzenia. W przepisach zawarto jedynie dolny pułap odszkodowania, nie ma natomiast jego górnej granicy. Oznacza to, że sąd nie może orzec mniejszego odszkodowania niż to wskazane w przepisach, jednak górna granica jest nieograniczona.
W przypadku nierównego traktowania obowiązuje zatem zasada przeniesienia ciężaru dowodu (reguła odwróconego ciężaru dowodu). Jeśli wstąpiliśmy a drogę sądową w związku z doznaniem zachowań stanowiących nierówne traktowanie, powinniśmy uprawdopodobnić nasze roszczenie. Uprawdopodobnienie jest czymś innym niż roszczenie. Oznacza to, że nie daje ono pewności wystąpienie pewnego faktu (jak udowodnienie), lecz prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Jeśli okoliczności wskazywane przez pracownika zostaną uprawdopodobnione, ciężar dowodu przechodzi na pracodawcę, który powinien wskazać, że do zachowań dyskryminujących nie doszło. Jeśli pracodawca zostanie oskarżony o nierówne traktowanie, musi on wykazać, że zróżnicowanie sytuacji pracowników podyktowane było racjonalnymi i uzasadnionymi kryteriami.
Jeśli to jeden z pracowników był winny nierównego traktowania innego pracownika, możliwe jest zastosowanie kary w postaci upomnienia lub nagany. Inne kary możliwe do zastosowania wobec pracownika to między innymi obniżenie pracownikowi premii lub pozbawienie jej. Jeśli przypadek nierównego traktowania był szczególnie rażący, możliwe jest również wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie jej bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Mobbing a dyskryminacja – różnice
Przepisy na temat mobbingu zawarto w artykule 94 [3] § 2 Kodeksu Pracy. Mobbing to długotrwałe i uporczywe nękanie bądź zastraszanie pracownika. Mobbing przyczynia się do poczucia poniżenia czy zastraszenia pracownika. Celem tego typu zachowań jest wyeliminowanie pracownika z zespołu. Jeżeli mobbing spowoduje negatywne konsekwencje u mobbingowanego pracownika, np. w postaci rozstroju zdrowia, może on domagać się od pracodawcy odszkodowania.
Udowodnienie mobbingu często jednak jest trudne. Dzieje się tak ze względu na konieczność zebrania dowodów oraz izolację mobbingowanego pracownika od pozostałych, którzy mogą nie chcieć zeznawać. Należy jednak zwrócić uwagę, że pewne zachowania, które mogą zostać uznane za nieprzyjemne, nie stanowią mobbingu. Jest to między innymi uzasadniona krytyka, konflikty występujące w miejscu pracy, nieuprzejme zachowanie ze strony pracodawcy, a także zła organizacja pracy.
Mobbing i dyskryminacja – różnice
Mimo że mobbing i dyskryminacja uchodzą za podobne zjawiska, istnieją między nimi znaczące różnice. Dyskryminacja dotyczy cechy, która jest prawnie chroniona. Mobbing natomiast występuje niezależnie od takich cech. Dyskryminacja może wystąpić na etapie rekrutacji na stanowisko, mobbing natomiast dotyczy osób, które są już pracownikami w danej firmie. Dyskryminacja może mieć charakter jednorazowy, mobbing to natomiast działanie trwałe i uporczywe. W przypadku dyskryminacji pracodawca musi udowodnić, że do dyskryminacji nie doszło, ciężar dowodu w przypadku mobbingu spoczywa natomiast na pracowniku.
W przypadku zetknięcia się z sytuacją taką jak nierówne traktowanie czy dyskryminacja w pracy niezwykle ważne jest szybkie i skuteczne działanie. Sytuacje takie mogą mieć szereg negatywnych konsekwencji i znacząco wpłynąć na zdrowie i życie pracownika.
[Informacja o przepisach dotyczących równego traktowania]
Art. 941. [Informacja o przepisach dotyczących równego traktowania]
Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Oświadczenie o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór — PDFik.pl
Plik pobrano już 133 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik oświadczenie_o_równym_traktowaniu_w_zatrudnieniu_wzór w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
www.druki.gofin.pl – Informacja dla pracowników zawierająca obowiązujące normy prawne dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu.(miejscowość). (data wypełnienia). OŚWIADCZENIE pracownika o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z art.OŚWIADCZENIE. Zostałem(am) zapoznany(a) z przepisami Kodeksu Pracy dot. równego traktowania w zatrudnieniu – od art. 18(3a) do art. 18(3e) kodeksu pracy.Kancelaria przygotowała zestaw dokumentów: oświadczenia, kwestionariusze, Informacja dla pracowników dotycząca równego traktowania w zatrudnieniu. INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 941 k.p., udostępniam pracownikom.
Oświadczenie o równym traktowaniu 2020 wzór
RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Art. 941 Kodeksu Pracy poniżej zawarty jest tekst przepisów dotyczących.941 kodeksu pracy poniżej zawarty jest tekst przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu. Kodeks pracy (wyciąg). Art. 112. Pracownicy mają równe. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia. Oświadczenie pracownika wyrażającego zgodę na potrącanie składek na grupowe. DRUKI – Prawo Pracy – Stosunek pracy. Informacja w sprawie przechowywania dokumentacji pracowniczej · Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o. OŚWIADCZENIE. Zostałem(am) zapoznany(a) z przepisami Kodeksu Pracy dot. równego traktowania w zatrudnieniu – od art. 18(3a) do art. 18(3e) kodeksu pracy.
Oświadczenie o równym traktowaniu 2021 wzór
RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Art. 941 Kodeksu Pracy poniżej zawarty jest tekst przepisów dotyczących.Przykład oświadczenia pracownika o zapoznaniu się z przepisami zakładowymi. przepisami dotyczącymi równego traktowania w zatrudnieniu (art. 941 K.p.), OŚWIADCZENIE. Zostałem(am) zapoznany(a) z przepisami Kodeksu Pracy dot. równego traktowania w zatrudnieniu – od art. 18(3a) do art. 18(3e) kodeksu pracy.INFORMACJA DLA PRACOWNIKÓW DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 941 k.p., udostępniam pracownikom. DRUKI – Prawo Pracy – Stosunek pracy. Informacja w sprawie przechowywania dokumentacji pracowniczej · Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o.
Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu od kiedy obowiązuje
Zasady równego traktowania w zatrudnieniu – kiedy mogą być pominięte?. wymaganą regulaminem czy innymi obowiązującymi u pracodawcy. Pierwszą z nich jest zjawisko dyskryminacji w zatrudnieniu – z uwagi na. Równe traktowanie to sytuacja, w której osoby posiadające daną,. Zasada równego traktowania w zatrudnieniu Kiedy nierówne traktowanie jest. Informacja o przepisach dotyczących równego traktowania. Równe traktowanie w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących, jeśli chodzi o stosunek pracy. Pracodawca nie może dyskryminować. Informacja o warunkach zatrudnienia musi być przekazana pracownikowi najpóźniej w ciągu 7 dni od podpisania umowy o pracę, nawet jeżeli data.
Przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu 2020
DOTYCZĄCA RÓWNEGO TRAKTOWANIA W ZATRUDNIENIU. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 941 kodeksu pracy poniżej zawarty jest tekst przepisów dotyczących. przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu – w formie wyciągu z Kodeksu pracy: Art. 9. [Źródła prawa pracy].183a zakaz dyskryminacji pracowników § 1, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie. § 4.- Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320, ze zm.) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego. Równe traktowanie w zatrudnieniu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Jakie przyczyny dyskryminacji wyróżnione są w przepisach Kodeksu pracy?
Równe traktowanie w zatrudnieniu
Autor
Katarzyna Tokarczyk Artykuły autora
Równe traktowanie w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących, jeśli chodzi o stosunek pracy. Pracodawca nie może dyskryminować pracowników z przyczyn wymienionych w kodeksie pracy. Naruszenie zasad równego traktowania jest wykroczeniem przeciwko prawu pracownika do godnej pracy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – definicja i zakres
W myśl art. 183a § 2 Kodeksu pracy równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie pracowników w jakikolwiek sposób.
Przepisy wskazują, w jakim zakresie pracownicy powinni być jednakowo traktowani. Wymienia się tu w szczególności:
nawiązywanie stosunku pracy,
rozwiązywanie stosunku pracy,
warunki zatrudnienia,
awansowanie,
dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Ochroną zasady równego traktowania w zatrudnieniu objęte są nie tylko osoby aktualnie zatrudnione, ale także kandydaci do pracy oraz byli pracownicy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – przyczyny dyskryminacji
Pracodawca musi patrzeć na zatrudnionych w jednakowy sposób. Znaczy to tyle, że nie ma prawa dyskryminować pracowników ze względu na:
płeć,
wiek,
stan zdrowia,
rasę,
religię,
narodowość,
przekonania polityczne,
przynależność związkową,
pochodzenie etniczne,
wyznanie,
orientację seksualną,
rodzaj umowy o pracę,
wymiar czasu pracy.
Dyskryminacja pośrednia i bezpośrednia
Dyskryminacja bezpośrednia występuje wtedy, gdy pracownik wskutek co najmniej z jednej z wymienionych przyczyn jest traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy w porównywalnej sytuacji.
O dyskryminacji pośredniej można mówić w przypadku zaistnienia niekorzystnych dysproporcji, będących skutkiem pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium czy podjętego działania. Jednakże jeśli postanowienie, kryterium czy działanie jest odpowiednio uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne, nie ma mowy o naruszeniu zasady równego traktowania.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – prawo do jednakowego wynagrodzenia
Jeżeli świadczenie pracy wymaga od pracowników porównywalnego doświadczenia, kwalifikacji odpowiedzialności czy wysiłku, to praca ta uznawana jest za pracę o jednakowej wartości. Pracownicy wykonujący takie same obowiązki mają prawo do wynagrodzenia w jednakowej wysokości. Pensja ta obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, ale również inne świadczenia, mające związek z wykonywaniem obowiązków, zarówno pieniężne, jak i niepieniężne.
Inne przejawy dyskryminacji pracowników
Oprócz wymienionych przyczyn, wymienionych w art.183a § 1 Kodeksu pracy, istnieją również inne sposoby łamania zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Wśród innych przejawów dyskryminacji wyróżnia się:
molestowanie – forma dyskryminacji ze względu na płeć pracownika. Oznacza niepożądane zachowanie pracodawcy (lub współpracownika), które tworzy wokół osoby zatrudnionej zastraszającą, wrogą, poniżającą, upokarzającą lub uwłaczającą atmosfera,
molestowanie seksualne – to każde niestosowne zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika. Cel tego zachowania jest taki sam jak w przypadku zwykłego molestowania. Co ważne, przejawem molestowania seksualnego są nie tylko czynności fizyczne, ale również słowa i gesty. Molestowaniem seksualnym będą więc niestosowne uwagi dotyczące wyglądu pracownika, eksponowanie przedmiotów o charakterze seksualnym, niedwuznaczne gesty i spojrzenia czy domaganie się korzyści seksualnych w zamian za awans,
szykanowanie – czyli długotrwałe i uporczywe gnębienie i zastraszanie mające na celu ośmieszenie i upokorzenie pracownika. Przepisy prawa pracy określają takie zachowanie jako mobbing. Może się on przejawiać nieustanną krytyką, złośliwymi komentarzami, znieważaniem w obecności pozostałych współpracowników lub podważaniem kompetencji zawodowych.
Równe traktowanie w zatrudnieniu – naruszenie zasad
Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z przyczyn określonych w przepisach, którego skutkiem jest przede wszystkim:
odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia,
pominięcie przy awansowaniu,
pominięcie przy przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Zasada ta nie jest naruszona, jeżeli pracodawca jest w stanie udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.
Jeżeli pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, pracownik ma prawo do odszkodowania, którego wysokość nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.
Należy podkreślić, że pracodawca nie ma prawa wyciągać wobec pracownika żadnych negatywnych konsekwencji za skorzystanie przez niego z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Dotyczy to również osoby wspierającej pracownika dyskryminowanego. Wobec tego pracodawca nie może wypowiedzieć takim osobom umowy o pracę, a tym bardziej rozwiązać jej bez wypowiedzenia.
Pracownik, wobec którego naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do złożenia skargi do sądu pracy lub do Państwowej Inspekcji Pracy. Może również żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Zgłoszenie takiej sprawy w PIP spowoduje wszczęcie kontroli, celem której będzie sprawdzenie zasadności złożonej skargi. Ofierze dyskryminacji ubiegającej o interwencję w zakładzie pracy zapewnia się całkowitą anonimowość. W razie ujawnienia faktycznego zaistnienia przypadku dyskryminacji, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
Dokumentacja dla nowego pracownika – wzory do pobrania
Rozwój firmy w większości przypadków nieodłącznie wiąże się z koniecznością poszerzania grona pracowników. Przedsiębiorca decydujący się na zatrudnienie pracownika powinien się do tego odpowiednio przygotować, bowiem wiąże się to dla niego z licznymi obowiązkami, których niedopełnienie może oznaczać bolesne konsekwencje. Jakie dokumenty powinny znaleźć się w aktach osobowych? Co musi zawierać dokumentacja dla nowego pracownika? Odpowiedzi na powyższe pytania wraz ze wzorami dokumentów znajdziesz w naszym artykule.
Dokumentacja dla nowego pracownika – od czego zacząć?
Skompletowanie wszystkich dokumentów związanych z ubieganiem się o pracę i późniejszym zatrudnieniem danej osoby może być czasochłonne, a także stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego dokumentacja dla nowego pracownika powinna opierać się na dobrych wzorach, zgodnych z obecnie obowiązującymi przepisami prawa. Jest ona bowiem podstawą do stworzenia akt osobowych.
Pobierz darmowe wzory dokumentów dla nowego pracownika w wersji DOCX i PDF:
Kwestionariusz osobowy dla kandydata ubiegającego się o pracę
Zanim dana osoba zostanie pracownikiem w przedsiębiorstwie, czyli zanim podpisze umowę o pracę, nawiązując w ten sposób stosunek pracy, pozostaje kandydatem na dane stanowisko. Od osoby takiej przyszły jeszcze pracodawca nie może żądać podania wszystkich, w tym tych wrażliwych, danych osobowych. Nie chcąc złamać przepisów dotyczących RODO, pracodawca powinien skorzystać ze sprawdzonego wzoru kwestionariusza osobowego dla kandydata ubiegającego się o pracę.
Skierowanie na badania
Zanim dana osoba zostanie dopuszczona do świadczenia pracy w firmie, powinna przejść pozytywnie wstępne badania lekarskie. Przyszły pracownik może udać się do placówki medycyny pracy po otrzymaniu od pracodawcy skierowania na badania. Lekarz ustala, czy pracownik jest zdolny do wykonywania zadań na danym stanowisku i w określonych warunkach. Potwierdzeniem odbytych badań jest wystawienie orzeczenia lekarskiego, które wraz ze skierowaniem na badania powinny znaleźć się w aktach osobowych.
Umowa o pracę
Podstawą nawiązania współpracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą jest podpisanie między stronami umowy o pracę. Posiadając dane osobowe kandydata, uzyskane na podstawie kwestionariusza osobowego, pracodawca może przygotować umowę, którą obie strony stosunku pracy powinny podpisać.
Umowa o pracę może zostać zawarta na:
okres próbny,
czas określony,
czas nieokreślony.
Kwestionariusz osobowy dla pracownika
Dane osobowe, o jakie może poprosić kandydata przyszły pracodawca, nie są wystarczające do kontynuacji procesu zatrudnienia nowego pracownika. Dokumentacja dla nowego pracownika powinna zostać uzupełniona o kwestionariusz osobowy dla pracownika. Dane zawarte w tym kwestionariuszu umożliwią pracodawcy dokonanie np. zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS-ie.
Informacja o równym traktowaniu
Przepisy prawa jasno określają, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania tego samego typu obowiązków. Zapisy te mają za zadanie w głównej mierze zapobiegać dyskryminacji m.in. ze względu na płeć, wiek czy rasę. Pracodawca na piśmie potwierdza, że jest świadom tych obowiązków i że zapoznał swojego pracownika z tymi zapisami.
Klauzula do przetwarzania danych
Dokumentacja dla nowego pracownika powinna również zawierać klauzulę do przetwarzania danych osobowych, ponieważ pracodawca od momentu pobrania od pracownika kwestionariusza osobowego staje się jednocześnie jego administratorem danych osobowych.
Oświadczenie o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje urlop na opiekę nad dzieckiem w wymiarze 16 godzin albo 2 dni na dany rok kalendarzowy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Podany wymiar przysługuje w sumie na oboje rodziców. Oświadczenie o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich pozwala na zebranie zgód na:
pracę powyżej 8 godzin na dobę (dotyczy systemu równoważnego czasu pracy, systemu skróconego tygodnia pracy, systemu pracy weekendowej);
pracę w godzinach nadliczbowych;
pracę w porze nocnej;
pracę w systemie przerywanego czasu pracy;
delegowanie pracownika poza stałe miejsce pracy
oraz oświadczenia o korzystaniu – bądź nie – z czasu wolnego na opiekę nad dzieckiem w jednym dokumencie.
POLECAMY W prosty sposób rozliczaj pracowników online! Prowadź akta osobowe w wersji elektronicznej
Prowadź akta osobowe w wersji elektronicznej W prosty sposób wyliczaj wynagrodzenia
W prosty sposób wyliczaj wynagrodzenia Bez problemów generuj i wysyłaj Pit 11 Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Wniosek o zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczeń
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS-ie. Ubezpieczony ma prawo zgłosić również swoich członków rodziny, którzy nie posiadają tytułu do objęcia ich tym ubezpieczeniem. Zgodnie z art. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych za członka rodziny uważa się:
dziecko własne, małżonka, przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole lub zakładzie kształcenia nauczycieli, lub odbywa kształcenie w uczelni, lub szkole doktorskiej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku;
małżonka;
wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Dokumentacja płacowa
Poza aktami osobowymi pracodawca zobowiązany jest osobno do przechowywania dokumentacji płacowej pracownika. W jej skład wchodzą m.in. oświadczenie o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu czy PIT-2.
Oświadczenie o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę mieszkająca poza miejscowością, w której świadczy pracę, ma prawo zgłosić swojemu pracodawcy wniosek o stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Prawo to wynika z faktu, że dana osoba ponosi dodatkowe koszty związane z dojazdami. Podwyższone koszty uzyskania przychodu obniżają zaliczkę na podatek dochodowy.
PIT-2
PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oświadczenie to składa się u pracodawcy, żeby ten mógł zmniejszać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
Dokumentacja dla nowego pracownika w systemie wFirma.pl
Użytkownik modułu Kadry w systemie wFirma.pl ma możliwość generować dokumentację dla nowego pracownika w szybki i prosty sposób. Wystarczy, że w zakładce KADRY » PRACOWNICY zaznaczy się wprowadzonego do programu pracownika, a następnie kliknie w opcję DRUKUJ » DOKUMENTY DO ZATRUDNIENIA.
Po otwarciu się okna należy przejść do pod zakładki UMOWA O PRACĘ bądź UMOWA CYWILNOPRAWNA, w zależności od rodzaju zawartej umowy. Z dostępnej listy wzorów dokumentów trzeba wskazać te planowane do wydruku.
System wFirma.pl gwarantuje, że dokumentacja dla nowego pracownika będzie zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.
키워드에 대한 정보 przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór
다음은 Bing에서 przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy.
- michał wróbel
- zarabiaj na
- praca
- prawo
- prawodlaciebie
- prawo pracy
- zasadyprawapracy
- zasady prawa pracy
- mobbing
- niedyskryminacja
- równe traktowanie
- obowiązki pracownika
- obowiązki pracodawcy
- Kodeks pracy
- prawa i obowiązki pracownika
- prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy
- Podstawowe zasady prawa pracy
- prawo pracy 2021
- prawo pracy wykład
- pracownik
- pracodawca
- równe traktowanie w zatrudnieniu
- dyskryminacja
- molestowanie
- molestowanie w pracy
- dyskryminacja mężczyzn
Równe #traktowanie #w #zatrudnieniu. #Dyskryminacja, #molestowanie #i #przepisy #kodeksy #pracy, #prawo #pracy.
YouTube에서 przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Równe traktowanie w zatrudnieniu. Dyskryminacja, molestowanie i przepisy kodeksy pracy, prawo pracy. | przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.