Przykładowa Ocena Dorobku Zawodowego Nauczyciela Dyplomowanego | Prezentacja Dorobku Zawodowego 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego – Prezentacja dorobku zawodowego“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JOLANTA WASILEWSKA 이(가) 작성한 기사에는 조회수 21,271회 및 좋아요 638개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Prezentacja dorobku zawodowego – przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Na filmie opowiadam jak przygotować dobrą prezentację dorobku zawodowego
www.lepszastrona.edu.pl
Polecam osobom przygotowującym się do egzaminu
webinar \”Prawo oświatowe dla nauczycieli zdających egzamin\” w którym omawiam najważniejsze przepisy prawa oświatowego które nauczyciel musi znać. Do webinaru dołączone są najczęściej zadawane pytania na egzaminie oraz opracowane odpowiedzi na nie
https://lepszastrona.edu.pl/kursy/e-learning/webinar-prawo-oswiatowe-dla-nauczyciela-zdajacego-egzamin/
lub tylko pytania i odpowiedzi
https://lepszastrona.edu.pl/kursy/e-learning/prawo-oswiatowe-dla-nauczyciela-a-zdajacego-egzamin/
Osobom przygotowującym się do rozmowy na stopień nauczyciela kontraktowego polecam pytania najczęściej zadawane podczas rozmowy na stopień nauczyciela kontraktowego i odpowiedzi na nie
https://lepszastrona.edu.pl/kursy/dokumenty/przykladowe-pytania-i-odpowiedzi-podczas-rozmowy-na-stopien-nauczyciela-kontraktowego/
Nauczycielom przedszkola proponuję też opracowanie przykładowych problemów do rozwiązania, które mogą otrzymać podczas rozmowy czy egzaminu
https://lepszastrona.edu.pl/kursy/e-learning/problemy-edukacyjne-wychowawcze-i-organizacyjne-w-pracy-z-dziecmi-w-przedszkolu-i-sposoby-ich-rozwiazywania/

przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu_2022

W prezentacji zawarłam podstawowe przepisy związane z dokonaniem oceny dorobku, przykładowe pismo do rady rodziców oraz opinię rady o pracy nauczyciela.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.cen.edu.pl

Date Published: 7/10/2021

View: 1751

Pozytywna ocena dorobku zawodowego – ePedagogika

Pismo do rady rodziców w sprawie oceny dorobku zawodowego nauczyciela · Projekt oceny dorobku zawodowego wraz z pismem przewodnim – wzór.

+ 여기에 더 보기

Source: epedagogika.pl

Date Published: 7/26/2021

View: 8263

Projekt oceny dorobku zawodowego

Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego – ocena cząstkowa … kontraktowego ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: awans.edux.pl

Date Published: 9/16/2021

View: 5668

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela. – eduhalina.pl

2. wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego: uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub …

+ 여기에 더 보기

Source: eduhalina.pl

Date Published: 10/1/2022

View: 3957

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stazu

Nie ma urzędowego wzoru oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Proponuję przykład dotychczas przeze mnie wykorzystywany. Ocena dorobku zawodowego …

+ 여기에 표시

Source: zanotowane.pl

Date Published: 6/17/2021

View: 2536

Karta oceny

Karta oceny. dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu … oraz odbył/a staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w wymiarze 2 lata i 9 miesięcy.

+ 여기에 더 보기

Source: bip.malopolska.pl

Date Published: 4/30/2022

View: 5099

Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego

Przedstawiam propozycję projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego wnioskującego o nadanie stopnia nauczyciela mianowanego.

+ 여기에 보기

Source: szkolnictwo.pl

Date Published: 7/16/2022

View: 6783

Ocena dorobku zawodowego czy pracy nauczyciela?

Nauczyciel mianowany napisał plan rozwoju zawodowego i sprawozdanie z realizacji tego planu za okres stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego w oparciu o …

+ 여기에 보기

Source: ecrkbialystok.com.pl

Date Published: 10/15/2022

View: 4462

주제와 관련된 이미지 przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Prezentacja dorobku zawodowego. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Prezentacja dorobku zawodowego
Prezentacja dorobku zawodowego

주제에 대한 기사 평가 przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego

  • Author: JOLANTA WASILEWSKA
  • Views: 조회수 21,271회
  • Likes: 좋아요 638개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 6. 13.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=KGU2-d7D00Q

Co powinna zawierać ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego?

Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Oprócz tego ocena dorobku zawodowego powinna zawierać: datę jej sporządzenia, dane nauczyciela: jego imię i nazwisko, posiadany stopień awansu zawodowego, okres i podstawę prawną odbywania stażu (art.

Co powinien zawierać projekt oceny dorobku zawodowego?

Opiekun projekt oceny dostarcza dyrektorowi w ciągu 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciela stażysty lub kntraktowego. projekt ma zawierać w szczególności informacje o obserwowanych zajęciach i uwzgledniać stopień zaangażowania nauczyciela w realizację zadań z planu rozwoju zawodowego.

Kto pisze projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela?

Zadaniem opiekuna stażu, o którym mowa w ust. 4, jest udzielanie nauczycielowi pomocy, w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

Jaka jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela?

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

Jak napisać sprawozdanie na dyplomowanego?

Sprawozdanie zacznij od ogólnych informacji
  1. imię i nazwisko,
  2. obecny stopień awansu zawodowego, kwalifikacje,
  3. miejsce odbywania stażu (zatrudnienia),
  4. nauczany przedmiot/prowadzone zajęcia,
  5. data rozpoczęcia stażu,
  6. data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego,
  7. data zakończenia stażu.

Czy dyrektor musi być w komisji na dyplomowanego?

Odpowiedź: Tak, przepisy nie wykluczają możliwości powołania wicedyrektora szkoły w skład komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego. Zgodnie z art. 68 ust.

Ile czasu ma dyrektor na ocenę dorobku nauczyciela?

Nawet jeśli nauczyciel złoży sprawozdanie po terminie, dyrektor szkoły ma obowiązek dokonać oceny dorobku zawodowego. Opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu przez nauczyciela (§5 ust. 4 ww. rozporządzenia).

Ile czasu ma dyrektor na dokonanie oceny pracy nauczyciela?

Dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, a w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy – w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia powiadomienia nauczyciela na piśmie o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy, z …

Ile czasu ma dyrektor na ocenę dorobku zawodowego nauczyciela?

Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala dyrektor szkoły na piśmie, w terminie 21 dni od daty otrzymania sprawozdania, po zasięgnięciu opinii rady rodziców.

Czym różni się ocena pracy nauczyciela od oceny dorobku zawodowego?

Ocena dorobku zawodowego to to samo co ocena pracy

Na równi z oceną pracy traktowana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Odpowiednio zatem ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

Ile ważna jest ocena dorobku zawodowego?

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest ważna do momentu dokonania oceny pracy lub kolejnej oceny dorobku zawodowego – Poradnik Dyrektora Szkoły.

Jaką ocenę pracy może otrzymać nauczyciel 2022?

Otóż aby nauczyciel uzyskał stopień mianowanego i został zatrudniony na czas nieokreślony, będzie on musiał otrzymać co najmniej dobrą ocenę pracy. Ocena pracy zastąpi więc ocenę dorobku zawodowego. Ustawodawca wraca zatem do rozwiązania, które już przeszłości obowiązywało, choć przez krótki okres czasu.

Ile jest ważna ocena pracy nauczyciela 2021?

Jest ona obecnie nieobowiązkowa, nie ma też w zapisach prawa informacji o terminie ważności oceny nauczyciela. Karta Nauczyciela wskazuje, że ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, z zastrzeżeniem, że nie wcześniej niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego.

Kiedy negatywna ocena pracy nauczyciela?

W orzecznictwie wskazuje się, że „negatywna ocena pracy” w rozumieniu tego przepisu, może być utożsamiana z oceną dyrektora szkoły jedynie w przypadku, gdy nie została zakwestionowana przez nauczyciela w przewidzianym trybie.

Czy wicedyrektor szkoły musi mieć aktualna ocenę pracy?

Data publikacji: 2 grudnia 2019 r. Pytanie: Na jaki dzień – opinii rady pedagogicznej, zgody organu prowadzącego czy powierzenia stanowiska wicedyrektora musi być ważna ocena pracy? Odpowiedź: Ocena pracy powinna być aktualna na dzień powierzenia stanowiska wicedyrektora.

Czym różni się ocena pracy nauczyciela od oceny dorobku zawodowego?

Ocena dorobku zawodowego to to samo co ocena pracy

Na równi z oceną pracy traktowana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Odpowiednio zatem ocena pracy nauczyciela może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

See also  Generała Władysława Andersa Tychy | Fragment Przemówienia Genarała Andersa W 15 Rocznicę Bitwy O Monte Cassino - 18 Maja 1959 모든 답변

Czy ocena dorobku zawodowego została zastąpiona przez ocenę pracy?

Z dniem 1 września 2018 r. weszły w życie nowe przepisy prawne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Zmiany dotyczą zarówno stażu, sposobu oceniania jego przebiegu, wymagań oraz procedury postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych. Ocena dorobku zawodowego zastąpiona została oceną pracy.

Ile ważna jest ocena dorobku zawodowego?

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest ważna do momentu dokonania oceny pracy lub kolejnej oceny dorobku zawodowego – Poradnik Dyrektora Szkoły.

Jaką ocenę pracy może otrzymać nauczyciel 2022?

Otóż aby nauczyciel uzyskał stopień mianowanego i został zatrudniony na czas nieokreślony, będzie on musiał otrzymać co najmniej dobrą ocenę pracy. Ocena pracy zastąpi więc ocenę dorobku zawodowego. Ustawodawca wraca zatem do rozwiązania, które już przeszłości obowiązywało, choć przez krótki okres czasu.

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu_2022

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu_2022

Przedstawiam Państwu materiały, które można wykorzystać do napisania oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. W prezentacji zawarłam podstawowe przepisy związane z dokonaniem oceny dorobku, przykładowe pismo do rady rodziców oraz opinię rady o pracy nauczyciela. Znajdziecie tutaj również przykładowe zapisy uzasadnienia pozytywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

Podstawa prawna oceny dorobku zawodowego – prezentacja

Przykładowe pismo do rady rodziców

Przykładowa opinia rady rodziców

Przykładowa ocena dorobku

Jeśli będziecie mieć Państwo pytania czy wątpliwości, zapraszam do kontaktu

94 34 767 40 lub [email protected]

Projekt oceny dorobku zawodowego

Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela. – eduhalina.pl

Koniec maja to czas, kiedy wielu nauczycieli kończy staż na kolejny stopień awansu zawodowego.

Zgodnie § 4 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (t.j. z 2020 r. poz. 2200) nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniając efekty jego realizacji dla siebie i dla szkoły, w której pracuje. Ma na złożenie sprawozdania 7 dni od dnia zakończenia stażu.

Nie ma w prawie oświatowym obowiązującego, jednolitego wzoru sprawozdania. Z pewnością jednak powinien to być tekst jasny, komunikatywnie skonstruowany, zwięzły, konkretny, przywołujący liczby, fakty, przykłady. Autor sprawozdania powinien mieć na uwadze, by zaprezentować zrealizowany plan i uzyskane efekty w okresie stażu.

Dyrektor szkoły ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania. Ustalając ocenę pozytywną bądź negatywną dorobku zawodowego nauczyciela, bierze pod uwagę stopień realizacji zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego. Jeśli ocena dotyczy nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, dyrektor przed jej ustaleniem zapoznaje się z projektem oceny dorobku zawodowego przygotowanym przez opiekuna stażu.

Dyrektor ma też obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców. Dotyczy ten wymóg wszystkich nauczycieli ubiegających się o wyższy stopień awansu zawodowego: stażystów, kontraktowych, mianowanych.

Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania dyrektora, który bez tego dokumentu ustala ocenę.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzona na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. ust. 5d. Od oceny dorobku zawodowego nauczycielowi odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna. Gdyby organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie dotrzymał terminu rozpatrzenia odwołania, nauczyciel jest dopuszczony odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu.

W przypadku gdy ostateczna ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest negatywna, ponowna ocena dorobku może być dokonana po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora szkoły, jednego dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy.

Ustawa określa także sytuację nauczycieli, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia: do stażu zalicza się im okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.

Rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego określa w:

• ,,§ 6. 2. wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego:

znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż; umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej; umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów oraz indywidualizowania nauczania; umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki; umiejętność wykorzystania w pracy wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie doskonalenia zawodowego; 6) umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych; umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć; znajomość środowiska uczniów i ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym;

• § 7. 2. wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego:

uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 3 Karty Nauczyciela – uzyskanie pozytywnych efektów w zakresie realizacji zadań odpowiednio na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją; umiejętność rozpoznawania potrzeb rozwojowych uczniów i uwzględniania ich w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej; umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia; umiejętność dokonywania ewaluacji własnej pracy i wykorzystywania jej wyników do doskonalenia warsztatu pracy; umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego; umiejętność uwzględniania w pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych; umiejętność posługiwania się przepisami prawa dotyczącymi odpowiednio oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż; umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych;

• § 8. 3. wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego:

umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się; umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli; poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych; realizację co najmniej dwóch z następujących zadań:

a) opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

b) wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych – także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej,

c) uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym,

d) opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.”

Sprawozdanie nauczyciela powinno potwierdzać realizację tych wymagań na określony stopień. Dyrektor w ocenie dorobku zawodowego również potwierdza ich wypełnienie i pisze np.:

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stazu

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stazu

Pobierz cały dokument

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stazu.docx

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu

Koniec roku szkolnego to czas, w którym dyrektorzy dokonują oceny dorobku zawodowego za okres stażu tym nauczycielom, którzy staż odbyli i przedłożyli sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. W terminie do 21 dni od dnia złożenia sprawozdania dyrektor, po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu (w przypadku nauczyciela stażysty lub kontraktowego) i po zasięgnięciu opinii rady rodziców (tylko tej ostatniej w przypadku nauczyciela mianowanego), ustala ocenę dorobku zawodowego. Ocena może być pozytywna lub negatywna. Powinna być sporządzona na piśmie, zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania od ustalonej oceny.

Ocena dorobku zawodowego jest oceną stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, który zawiera zbiór, sposób i termin realizacji wybranych wymagań stawianych przez ministra edukacji nauczycielowi, który pragnie zdobyć kolejny stopień awansu zawodowego.

Nie ma urzędowego wzoru oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Proponuję przykład dotychczas przeze mnie wykorzystywany.

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu

1. Imię i nazwisko nauczyciela ………………………………………………………………….……………..

2. Stopień awansu zawodowego ………………………………………………………………………………

3. Okres i podstawa prawna odbywania stażu ………………………………………………………………

4. Miejsce, wymiar zatrudnienia i stanowisko w okresie odbywania stażu ………………………………………………………………………………………………………………………

5. Kwalifikacje na zajmowanym stanowisku w okresie odbywania stażu

………………………………………………………………………………………………………………………

6. Na podstawie art. 9c ust. 6, pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z poźn. zm.) ustalam pozytywną/negatywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

Uzasadnienie

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Okres stażu oceniam pozytywnie/negatywnie.

………………………, ………………………….

(miejscowość, data)

(pieczęć i podpis dyrektora placówki)

Z treścią oceny dorobku zawodowego i przysługującym mi prawem odwołania się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w ciągu 14 dni zostałem zapoznany.

…………………………… ……….…………………………………….

(data) (podpis nauczyciela)

Przykładowa ocena

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu

1. Imię i nazwisko nauczyciela …………………………………………………………

2. Stopień awansu zawodowego – nauczyciel mianowany

3. Okres i podstawa prawna odbywania stażu 01.09.2005 r. – 31.05.2008 r.

Karta Nauczyciela art. 9c, pkt 1

4. Miejsce, wymiar zatrudnienia i stanowisko w okresie odbywania stażu

Przedszkole Miejskie nr ….. w ………………………., cały etat, nauczyciel wychowania przedszkolnego

5. Kwalifikacje na zajmowanym stanowisku w okresie odbywania stażu

wykształcenie wyższe zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym

6. Na podstawie art. 9c ust. 6, pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z poźn. zm.) ustalam pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

Uzasadnienie

Pani ……………. w okresie odbywania stażu realizowała opracowany i zatwierdzony „Plan rozwoju zawodowego”, uwzględniający w szczególności specyfikę i potrzeby Przedszkola nr …..

Odbywając staż, podjęła działania mające na celu doskonalenie swojego warsztatu i metod pracy. Korzystała z dostępnej literatury pedagogicznej, metodycznej, psychologicznej, której studiowanie pomogło jej w rozwiązywaniu wielu problemów wychowawczych i edukacyjnych dzieci. Pani ………. aktywnie uczestniczyła w pracach Wewnątrzprzedszkolnego Doskonalenia Zawodowego. Uczestniczyła również w innych formach doskonalenia zawodowego, organizowanych przez Centrum Edukacji Nauczycieli w ………. i inne placówki edukacyjne. Potrafiła we właściwy sposób wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności w codziennej pracy z dziećmi, w opracowywaniu i wdrażaniu działań na rzecz podnoszenia jakości pracy własnej i placówki.

Pani …..……….. ustawicznie dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi pracownikami przedszkola. W pierwszym roku stażu pełniła funkcję „opiekuna stażu” nauczyciela rozpoczynającego pracę w zawodzie. Posiadane umiejętności i wiedza umożliwiły nauczycielowi pracę w zespołach diagnostycznych służących badaniu jakości pracy, zgodnie z wymogami ogólnopolskiego programu „Partnerskie Przedszkole”, „Optymistyczne Przedszkole” i standardami jakości pracy określonymi przez Ministerstwo Edukacji. Wiedza i umiejętności umożliwiły również nauczycielowi organizację warunków stymulujących rozwój inteligencji wielorakich, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji dzieci, a także organizowanie pracy przy wykorzystaniu Metody Dobrego Startu.

Pani …………….. w okresie stażu wdrożyła opracowany program autorski „ Mój kolega z Francji”, służący rozwijaniu zainteresowania dzieci innymi krajami, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kultury i tradycji francuskiej. Realizacja programu i nawiązanie kontaktu listowego i internetowego z Les mercredis de Saint-Ambroise w Paryżu umożliwiły również promowanie polskiej kultury i działalności przedszkola we Francji. Nauczycielka zrealizowała przedsięwzięcia służące poszerzeniu form współpracy z rodzicami. Do chwili obecnej pełni funkcję „opiekuna” Klubu Optymistycznych Rodziców. Wspólnie z rodzicami przygotowała wiele imprez kulturalnych, teatralnych na rzecz wychowanków naszego przedszkola i dzieci z innych placówek działających w ………. (przedszkoli, szkół podstawowych, Sanatorium Dziecięcego „Słoneczko”).

Była współorganizatorem wielu imprez, uroczystości, w tym wystaw plastycznych organizowanych na terenie przedszkola i współorganizatorem międzyprzedszkolnych przeglądów plastycznych. Aktywizowała środowisko rodzinne swoich wychowanków do uczestnictwa w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Aktywnie wspierała przedszkolne przedsięwzięcia na rzecz podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Schroniska dla Zwierząt i dzieci z litewskiego przedszkola w Solecznikach.

Redagowała gazetkę grupową dla dzieci młodszych „Zuch przedszkolak” oraz przedszkolny biuletyn „Optymistyczne Dziecko”.

Pani ………………… doskonaliła swoje umiejętności w zakresie wykorzystania technologii komputerowej. Większość pomocy i materiałów do bieżącej pracy z dziećmi wykonywała, wykorzystując technologię komputerową. Pani ……………. cieszy się dużym uznaniem rodziców swoich wychowanków, co potwierdza również opinia wydana przez radę rodziców przedszkola. Jest to zasługa zarówno dużego zaangażowania w edukowanie i wychowywanie ich dzieci, jak i umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Rodzice chętnie współdziałają z nauczycielką na rzecz edukacji swoich dzieci i w celu realizacji zadań przedszkola.

Okres stażu oceniam pozytywnie.

Kołobrzeg, 23 czerwca 2008 r. ……………………………………………

(pieczęć i podpis dyrektora placówki)

Z treścią oceny dorobku zawodowego i przysługującym mi prawem odwołania się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w ciągu 14 dni zostałem zapoznany.

…………………………… ……………………………………………

(data) (podpis nauczyciela)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, zmienia także ustalenia dotyczące przedkładania przez nauczyciela oceny dorobku zawodowego za okres stażu, do wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.

Obecnie nauczyciel nie dołącza do wniosku o wszczęcie postępowania oceny dorobku, a jedynie zaświadczenie dyrektora, zawierające m.in. informacje o uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który zmienił miejsce zatrudnienia w okresie odbywania stażu – ocenę z poprzedniego miejsca zatrudnienia (§ 9.1.2d ww. rozporządzenia). Arkusz oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu powinien znaleźć się w dokumentacji przedszkola, w aktach postępowania w związku z awansem zawodowym nauczycieli.

Pobierz cały dokument

Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stazu.docx

WyszukiwarkaPodobne podstrony:

Projekt oceny dorobku zawodowego

Projekt oceny dorobku zawodowego

Zapraszam opiekunów stażu na stopień nauczyciela kontraktowego i mianowanego do zapoznania się z propozycją przygotowania projektu oceny dorobku zawodowego. Opiekun projekt oceny dostarcza dyrektorowi w ciągu 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciela stażysty lub kntraktowego. projekt ma zawierać w szczególności informacje o obserwowanych zajęciach i uwzgledniać stopień zaangażowania nauczyciela w realizację zadań z planu rozwoju zawodowego. Poniżej przedstawiam Państwu prezentację, która zawiera najwazniejsze informacje i podstawę prawną projektu oceny dorobku zawodowego. Zamieszczam rownież kilka propozycji prokektów oceny dorobku.

Projekt oceny dorobku zawodowego

Przykład projektu – nauczyciel szkoły

Przykład projektu – nauczyciel przedszkola

Przykład projektu – ogólny

Przykład projektu – szczegółowy

W przypadku pytań i niejasności zapraszam do kontaktu: [email protected]; 94 34 767 40

[Staż. Opiekun stażu. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu]

Art. 9c. [Staż. Opiekun stażu. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu]

1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień: 1) nauczyciela kontraktowego – 9 miesięcy; 2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – 2 lata i 9 miesięcy.

2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.

3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.

3a. Nauczycielowi mianowanemu, ubiegającemu się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, za spełnienie odpowiednich wymagań, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9g ust. 10, uznaje się także jego odpowiedni dorobek zawodowy ze szczególnym uwzględnieniem okresu od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

4. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna, z tym że w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze, a w szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel kontraktowy, w tym zajmujący stanowisko kierownicze.

5. Zadaniem opiekuna stażu, o którym mowa w ust. 4, jest udzielanie nauczycielowi pomocy, w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

5a. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły: 1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego – po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców; 2) w przypadku nauczyciela mianowanego – po zasięgnięciu opinii rady rodziców.

5b. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania, o którym mowa w ust. 5a.

5c. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

5d. Od oceny dorobku zawodowego nauczycielowi służy odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna.

5e. W przypadku niedotrzymania przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny terminu rozpatrzenia odwołania, o którym mowa w ust. 5d, nauczyciel jest dopuszczony odpowiednio do rozmowy kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt 1, egzaminu, o którym mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2, lub może się ubiegać o akceptację komisji, o której mowa w art. 9b ust. 1 pkt 3.

5f. W przypadku gdy ostateczna ocena dorobku zawodowego nauczyciela jest negatywna, ponowna ocena dorobku może być dokonana po odbyciu, na wniosek nauczyciela i za zgodą dyrektora szkoły, jednego dodatkowego stażu w wymiarze 9 miesięcy.

6. (uchylony).

7. (uchylony).

8. (uchylony).

9. (uchylony).

10. (uchylony).

Ocena dorobku zawodowego czy pracy nauczyciela?

Ocena dorobku zawodowego czy pracy nauczyciela?

„Nauczyciel rozpoczął staż na dyplomowanego 1.09.2017. Skończył teraz – 31 maja 2020 r. Plan pisał w oparciu o rozporządzenie z 2013. Co teraz? Dyrektor sporządza ocenę pracy czy ocenę dorobku zawodowego?”

Nauczyciel mianowany napisał plan rozwoju zawodowego i sprawozdanie z realizacji tego planu za okres stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego w oparciu o rozporządzenie z 2013. Postąpił więc zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi – tak bowiem wynika z przepisów przejściowych dotyczących awansu zawodowego, a w szczególności z artykułu 125 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 17)

Art. 125. Staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed dniem 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów.

W okresie, w którym nauczyciel realizował staż były aż trzy zmiany dotyczące oceny pracy/oceny dorobku zawodowego nauczyciela związanej z zakończeniem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. I tak:

do 31 sierpnia 2018 roku obowiązuje ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (pozytywna lub negatywna);

od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2019 roku – ocena pracy nauczyciela po zakończeniu stażu. Aktem wprowadzającym te zmiany jest Ustawa z dnia 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2203);

od 1 września 2019 roku – obowiązuje ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, która może być pozytywna lub negatywna. Aktem wprowadzającym zmiany jest Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1287)

W opisanej sytuacji – nauczyciel zakończył staż w 2020 roku – powinien więc otrzymać ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

Dyrektor sporządza ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu na podstawie art. 9c ust. 5a i ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215).

Art. 9c

5a. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego – po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego – po zasięgnięciu opinii rady rodziców.

5c. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

Jak wynika z przytoczonych przepisów prawnych ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna, musi być sporządzona na piśmie i zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Nie ma natomiast szczegółowych kryteriów ani jednolitego wzoru dokumentu. Formułując uzasadnienie oceny dorobku zawodowego należy opierać się na powinnościach nauczyciela oraz realizacji zadań zapisanych w planie rozwoju zawodowego. Dla przypomnienia, w analizowanej sytuacji powinności nauczyciela zostały opisane w § 8 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli:

§ 8. 1. Nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:

1) podejmować działania mające na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy, w tym doskonalenie umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej,

2) realizować zadania służące podniesieniu jakości pracy szkoły,

3) pogłębiać wiedzę i umiejętności służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego – z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

Warto pamiętać, że niezrealizowanie w pełni planu rozwoju zawodowego może skutkować ustaleniem negatywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela – art. 9c ust.5a i ust. 5c

Rozporządzenie MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie u zyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli – art. 8 ust. 1

Jadwiga Osińska

16-06-2020

Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela kontraktowego

Projekt oceny dorobku zawodowego

Data rozpoczęcia stażu : ………………………….

Data zakończenia stażu : ………………………….

Imię i nazwisko opiekuna stażu : ………………..

W oparciu o analizę indywidualnego planu rozwoju zawodowego, sprawozdania z jego realizacji sporządzonego przez stażystę, dokumentacji za okres stażu oraz na podstawie własnej obserwacji proponuję wystawienie Pani ………………………………

UZASADNIENIE

W okresie odbywania stażu Pani …………….. prawidłowo zaplanowała ścieżkę rozwoju zawodowego z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb Szkoły, rzetelnie realizowała zadania zawarte w Jej planie rozwoju zawodowego, co skłania mnie do następujących stwierdzeń:

– poprawnie organizuje i prowadzi zajęcia edukacyjne;

– opracował własny system oceniania;

– stosuje różnorodne formy i metody pracy pedagogicznej;

– potrafi dokonać autoanalizy i oceny własnych działań, poszukuje lepszych rozwiązań;

– zna przepisy dotyczące awansu zawodowego ( szkolenie dotyczące awansu zawodowego, praca z opiekunem stażu) ;

– prawidłowo prowadzi dokumentację dydaktyczną;

– właściwie dokumentuje dorobek za okres stażu oraz swoje osiągnięcia zawodowe;

– poszerza swoją wiedzę i umiejętności zawodowe poprzez aktywne zewnętrzne i wewnątrzszkolne doskonalenie zawodowe(udział w spotkaniach i warsztatach metodycznych, WDN ) i samokształcenie;

– czynnie uczestniczy w pracach organów Szkoły, a zwłaszcza Rady Pedagogicznej oraz zespołu przedmiotowego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a także korzystając z ich dorobku;

– prowadził lekcje otwarte dla opiekuna stażu oraz zastępcy dyrektora Szkoły, prezentując własne osiągnięcia i doświadczenie zawodowe;

– współpracował z opiekunem stażu, uczestnicząc aktywnie w spotkaniach instruktażowych i diagnozujących, prawidłowo realizując uwagi i zalecenia, inicjując dodatkowe działania;

– dba o swoją pracownię, gromadząc pomoce dydaktyczne, wzbogacając warsztat pracy.

nauczyciel posiadł umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych:

– w oparciu o Program Wychowawczy Szkoły opracował plan wychowawczy dla swej klasy;

– umie współpracować z rodzicami (integracyjne spotkania klasowe, poznawanie środowiska rodzinnego i rówieśniczego uczniów);

– diagnozuje potrzeby wychowawcze uczniów;

– realizuje programy profilaktyczno-edukacyjne;

– współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w ………………;

– współpracuje z pedagogiem szkolnym, zgłaszając problemy, przeprowadzając ankiety;

– inspiruje uczniów do rozwijania zainteresowań, ze szczególnym uwzględnieniem poszerzania znajomości języków obcych (organizacja konkursów przedmiotowych, współorganizowanie KonkursuWiedzy Biblijnej i Mitologicznej, Dnia Języków Obcych);

– aktywizuje uczniów do czynnego uczestniczenia w życiu Szkoły i środowiska (apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, ślubowanie klas pierwszych gimnazjum, udział w akcji Sprzątanie Świata).

nauczyciel umiejętnie wykorzystuje w pracy technologię informacyjną i komunikacyjną :

– ukończył kurs z zakresu technologii informacyjnej Komunikacja w Internecie – fora dyskusyjne, chat;

– wykorzystuje technologię komputerową do opracowania planów wynikowych, testów, sprawdzianów, konspektów, scenariuszy lekcji, kart pracy, materiałów do gazetek oraz dokumentacji własnej pracy dydaktycznej, w tym planu rozwoju zawodowego;

– stosuje technologię komputerową na zajęciach (prowadzenie lekcji języka niemieckiego w pracowni komputerowej);

– korzysta z zasobów Internetu w celu wzbogacenia swego warsztatu pracy.

nauczyciel stosuje wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań:

– brał udział w seminarium pt.: Wagarowanie i uczniowie przeszkadzający w lekcji- jak sobie radzić?

– samodzielnie pogłębia wiedzę z wybranych zagadnień psychologii, pedagogiki i dydaktyki, śledząc na bieżąco literaturę fachową, publikacje w prasie oświatowej;

– stosuje zdobytą wiedzę w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych.

nauczyciel posiadł umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż:

– zna organizację i specyfikę naszej Szkoły oraz wybrane przepisy dotyczące systemu oświaty;

– na bieżąco śledzi aktualizację przepisów prawa oświatowego, ze szczególnym uwzględnieniem pomocnych w organizacji pracy dydaktyczno-wychowawczej.

……………………………………………. …………………., dnia ………………

podpis opiekuna stażu

autor: Urszula Chren …………………., dnia ………………podpis opiekuna stażuautor: Urszula Chren

· nauczyciel posiadł umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach;- posiada wiedzę metodyczną i merytoryczną;

Ocena dorobku zawodowego czy pracy nauczyciela?

Ocena dorobku zawodowego czy pracy nauczyciela?

„Nauczyciel rozpoczął staż na dyplomowanego 1.09.2017. Skończył teraz – 31 maja 2020 r. Plan pisał w oparciu o rozporządzenie z 2013. Co teraz? Dyrektor sporządza ocenę pracy czy ocenę dorobku zawodowego?”

Nauczyciel mianowany napisał plan rozwoju zawodowego i sprawozdanie z realizacji tego planu za okres stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego w oparciu o rozporządzenie z 2013. Postąpił więc zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi – tak bowiem wynika z przepisów przejściowych dotyczących awansu zawodowego, a w szczególności z artykułu 125 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 17)

Art. 125. Staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed dniem 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów.

W okresie, w którym nauczyciel realizował staż były aż trzy zmiany dotyczące oceny pracy/oceny dorobku zawodowego nauczyciela związanej z zakończeniem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. I tak:

do 31 sierpnia 2018 roku obowiązuje ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (pozytywna lub negatywna);

od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2019 roku – ocena pracy nauczyciela po zakończeniu stażu. Aktem wprowadzającym te zmiany jest Ustawa z dnia 27 października 2017 roku o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2203);

od 1 września 2019 roku – obowiązuje ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, która może być pozytywna lub negatywna. Aktem wprowadzającym zmiany jest Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1287)

W opisanej sytuacji – nauczyciel zakończył staż w 2020 roku – powinien więc otrzymać ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.

Dyrektor sporządza ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu na podstawie art. 9c ust. 5a i ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215).

Art. 9c

5a. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:

1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego – po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego – po zasięgnięciu opinii rady rodziców.

5c. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

Jak wynika z przytoczonych przepisów prawnych ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna, musi być sporządzona na piśmie i zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Nie ma natomiast szczegółowych kryteriów ani jednolitego wzoru dokumentu. Formułując uzasadnienie oceny dorobku zawodowego należy opierać się na powinnościach nauczyciela oraz realizacji zadań zapisanych w planie rozwoju zawodowego. Dla przypomnienia, w analizowanej sytuacji powinności nauczyciela zostały opisane w § 8 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli:

§ 8. 1. Nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:

1) podejmować działania mające na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy, w tym doskonalenie umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej,

2) realizować zadania służące podniesieniu jakości pracy szkoły,

3) pogłębiać wiedzę i umiejętności służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego – z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

Warto pamiętać, że niezrealizowanie w pełni planu rozwoju zawodowego może skutkować ustaleniem negatywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela – art. 9c ust.5a i ust. 5c

Rozporządzenie MEN z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie u zyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli – art. 8 ust. 1

Jadwiga Osińska

16-06-2020

키워드에 대한 정보 przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego

다음은 Bing에서 przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Prezentacja dorobku zawodowego

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Prezentacja #dorobku #zawodowego


YouTube에서 przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Prezentacja dorobku zawodowego | przykładowa ocena dorobku zawodowego nauczyciela dyplomowanego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment