Przyklady Testow Psychologicznych Dla Kierowcow | 5 Zasad Rozwiązywania Testów Psychologicznych 상위 261개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “przyklady testow psychologicznych dla kierowcow – 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Psycholog Transportu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 196,048회 및 좋아요 722개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

przyklady testow psychologicznych dla kierowcow 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych – przyklady testow psychologicznych dla kierowcow 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dziś przedstawię Wam 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. Są one na tyle ogólne, że w innych dziedzinach też znajdą zastosowanie. Zapraszam!

przyklady testow psychologicznych dla kierowcow 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

badania kierowców – zasady badań, przykładowe testy

Dowiedz się jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców, przykłady testów, … Pewnie wiesz, że testy psychologiczne często wyposażone są w tzw.

+ 더 읽기

Source: pracowniaanima.pl

Date Published: 4/8/2021

View: 5580

Psychotesty dla kierowców przykłady – Wrocław …

Psychotesty dla kierowców przykłady wirtualne – przykładowe testy psychologiczne i psychotechniczne za darmo.

+ 여기에 더 보기

Source: www.psychotestykierowcow.pl

Date Published: 10/16/2021

View: 124

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska – Ciekawe CV

Testy psychologiczne do pracy – przykłady zawodów: Badania psychotechniczne, na czym polegają i …

+ 여기에 보기

Source: ciekawecv.pl

Date Published: 4/20/2021

View: 3116

Jak wygląda badanie kierowcy | Pracownia Psychologiczna …

Przebieg badania i jak wygląda badanie kierowcy zawodowego lub kandydata, testy, psychotesty, psychotechnika. Przykłady, omówienie.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: psycholog.kr

Date Published: 1/2/2021

View: 8516

PYTANIA I ODPOWIEDZI | Psychotesty

Podstawowe badanie psychologiczne kierowcy zaczyna się od wypełnienia ankiety … Następnie przechodzi się do wykonania testów sprawdzających prawłowe …

+ 여기를 클릭

Source: psyche-test.pl

Date Published: 6/14/2022

View: 6081

Tablice Poppelreutera – 5 najczęściej popełnianych błedów »

Test Poppelreutera (Tablice Poppelreutera) służy badaniu … z opisem przedstawionym w Metodyce Psychologicznych Badań Kierowców wydawnictwa …

+ 여기에 더 보기

Source: atss.pl

Date Published: 6/14/2022

View: 1864

Testy psychologiczne – co to jest? Definicja i przykłady

Analizie w tych testach psychologicznych poddawana jest osobowość kierowcy (test i rozmowa z psychologiem), zdolności intelektualne (test …

+ 여기를 클릭

Source: www.medonet.pl

Date Published: 4/13/2021

View: 5403

Psychotesty dla kierowców 2022. Co warto wiedzieć? – Beesafe

Jeżeli kandydat na zawodowego kierowcę przejdzie wyżej wymienione testy w sposób pomyślny, otrzyma pozytywne orzeczenie psychologiczne o …

+ 여기에 보기

Source: beesafe.pl

Date Published: 1/22/2021

View: 4621

주제와 관련된 이미지 przyklady testow psychologicznych dla kierowcow

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych
5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

주제에 대한 기사 평가 przyklady testow psychologicznych dla kierowcow

  • Author: Psycholog Transportu
  • Views: 조회수 196,048회
  • Likes: 좋아요 722개
  • Date Published: 2018. 1. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=iGRPOqLHjXM

Jak wyglądają testy psychologiczne na kierowcę?

Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców kat B?

B prowadzone są w trzech etapach. Są to kolejno: badanie osobowości osoby prowadzącej pojazd mechaniczny, analiza i diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy oraz przeprowadzenie specjalnego badania za pośrednictwem profesjonalnej aparatury.

Czy psychotesty dla kierowców są trudne?

Zazwyczaj badanie nie jest trudne, gdyż badamy jedynie kompetencje i umiejętności, których używa się na co dzień, prowadząc auto. Jeżeli jakieś zadanie sprawia trudność warto dać sobie chwilę oddechu i opanować stres. Wykonując testy komputerowo możemy wrócić do poprzednich zadań lub zrobić sobie przerwę.

Jak odpowiadać na pytania psychologiczne?

Jak rozwiązywać testy logiczne?
  1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.
  2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. …
  3. Uważaj na podchwytliwe pytania! …
  4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. …
  5. Zdaj się na spostrzegawczość! …
  6. Ćwicz!

Czy można oblać psychotesty?

Czasami kierowcy zawodowi pytają „czy możnaoblaćpsychotesty ?” Odpowiedź brzmi: można!

Jak dobrze zdać psychotesty?

W związku z tym, aby wypaść dobrze na psychotestach, podstawowym warunkiem jest zrelaksowanie się i zadbanie o swoją kondycję psychofizyczną. W tym celu powinno się przede wszystkim unikać spożywania alkoholu oraz innych używek co najmniej na dobę przed badaniem.

Co się robi na Psychotestach?

Badanie obejmuje wywiad i obserwację zachowania osoby, na której są one przeprowadzane, a kończą się one oceną kandydata do pracy: jego sprawności fizycznej i psychicznej czy osobowości.

Co jest na Psychotestach?

Psychotesty dla kierowców obejmują wywiad psychologiczny, badanie kwestionariuszem, jak również ocenę osoby w kwestii umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych i szybkości reakcji. Skierowanie na badania ważne jest wyłącznie 30 dni, a na egzaminie należy pojawić się z dowodem tożsamości.

Ile trwaja psychotesty kąt B?

Badanie psychotechniczne składa się z wywiadu z osobą oraz odpowiednich kwestionariuszy i testów. Następnie odbywa się badanie aparaturowe. Badanie psychologiczne trwa zwykle od 30 minut do 1,5 godziny.

Co jesli nie zdam Psychotestow?

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem psychologa, który wydał orzeczenie, do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, w którym zostaną wykonane ponowne badania.

Ile kosztują psychotesty kąt B?

Cennik badań kierowców
Nazwa usługi Cena w PLN
Badanie psychologiczne – kierowcy kategorii B 120,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy kategorii C+E 150,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy pojazdów uprzywilejowanych 150,00 zł
Badanie psychologiczne – kierowcy – instruktorzy i egzaminatorzy 150,00 zł

Czy do prowadzenia samochodu służbowego potrzebne są badania psychotechniczne?

Czy pracodawca musi kierować ich na badania psychotechniczne? Pracodawca nie ma obowiązku automatycznego rozszerzania badań profilaktycznych pracowników, korzystających z samochodów służbowych w ramach wykonywania pracy o badania psychotechniczne.

Jak ustawic patyczki na Psychotestach?

Samo badanie polega a tym, że jeden patyczek jest nieruchomy a dwa po jego bokach poruszają się po linii prostej w przód i w tył. Chodzi o to, żeby ustawić je na równi z tym nieruchomym – czyli wszystkie w rzędzie.

Jakie testy psychologiczne?

Do najbardziej popularnych testów psychologicznych zaliczamy:
  • Testy IQ.
  • Kwestionariusz inteligencji emocjonalnej (PKIE)
  • Test twórczego myślenia.
  • Kwestionariusz kompetencji społecznych.
  • Test niedokończonych zdań
  • Kwestionariusz radzenia sobie w sytuacjach stresowych (CISS)

Jakie testy u psychologa?

Obecnie funkcjonuje wiele różnych podziałów testów psychologicznych, jednym z ciekawszych jest ten, który dzieli element diagnostyki psychologicznej na testy kognitywne oraz testy niekognitywne. Testy kognitywne można określać testami maksymalnych zdolności.

Jak wyglądają badania psychologiczne?

Zazwyczaj jednak składają się z dwóch części: testowej (podczas której badane są na przykład typ osobowości czy sprawność intelektualna bądź odporność na stres) i sprawnościowej (podczas której badana jest szybkość reakcji, koncentracja, sprawność i koordynacja wzroku i słuchu).

Ile trwają badania psychologiczne dla kierowców?

Czas badania psychologicznego kierowców zależy od jego rodzaju, a także tempa pracy samej osoby badanej. Średni czas badania wynosi około półtorej godziny.

Ile razy można zdawać testy psychologiczne?

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, badania psychologiczne musisz powtarzać co 5 lat. Jeśli skończysz 60. rok życia, częstotliwość zwiększa się i odnowienie badań wykonuje się co 30 miesięcy.

Jak wygląda badanie Psychotechniki?

Przeważnie składają się z kilku części (pisemnej, aparaturowej i wywiadu ustnego). Czas ich trwania waha się od 30 minut do nawet 2 godzin w zależności od stanowiska, czy samego przebiegu spotkania. Na badania psychotechniczne kieruje zakład pracy, lekarz lub policja.

Badania Psychotechniczne Kierowców: Przykładowe Testy i Zasady

Testy psychologiczne do pracy to tzw. psychotechnika. Od dawna badania psychologiczne i badania lekarskie „na taksówkarza” są konieczne. Robi się je raz na 5 lat. Ostatnio są też wymagane od kierowców UBER, BOLT Driver, FREENOW.

Jakie są badania lekarskie „na taxi”, i czy badania dla kierowców nowych korporacji są takie same jak badania psychologiczne i lekarskie na taksówkarza? Czy badanie psychotechniczne i badania lekarskie na taxi można połączyć? Tak, kierowcy chcą w jednym miejscu wykonać komplet badań. To jest możliwe w pracowni psychologii pracy, jeśli współpracuje z lekarzem medycyny pracy.

W Pracowni ANIMA jest to możliwe w wybranych dniach tygodnia. Staramy się aby terminy były krótkie. Ustalamy je telefonicznie.

Ile kosztuje psychotechnika? Cena badań psychotechnicznych jest regulowana i wynosi 150 zł. Tyle samo kosztuję badania „na taksówkarza” i dla kierowcy UBER, BOLT Driver, FREENOW.

Psychotesty dla kierowców przykłady

Zapisz się do mojego newslettera psychotestów i badań psychologicznych kierowców. Unikalne informacje dla subskrybentów.

Psychotesty dla kierowców przykłady wirtualnych symulatorów./ Przykładowe symulacje psychotechniczne.

Wiele osób, które nie miały do czynienia z badaniami psychotechnicznymi zadaje po prostu pytanie “jak wyglądają psychotesty ?”.

Poniżej, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu prezentuję kilka wirtualnych symulatorów,

opartych na bardzo podobnych zasadach jak urządzenia w pracowniach psychologicznych.

Bazę tą będę stopniowo rozszerzał w miarę tworzenia nowych projektów

Wadą moich przykładów psychotestów dla kierowców jest konieczność posiadania komputera oraz umiejętność sprawnego posługiwania się myszką. Może to sprawiać kłopot starszym osobom. ale te z reguły już kilka razy były poddane badaniom psychologicznym i nie potrzebują tej wiedzy.

Przejście psychotestów na moich wirtualnych maszynach służy tylko zapoznaniu się z ideą badania i w żadnym wypadku nie może być podstawą roszczeń wobec psychologa transportu.

Normy dla kierowców starszych [powyżej 45 rż]są nieco obniżone, więc proszę się nie przejmować nieco gorszymi wynikami w takim przypadku

Życzę dobrych wyników na moich darmowych symulatorach i dobrej zabawy .

Test do badania ostrości wzroku – przygotuj okulary [jeżeli nosisz]

Testy psychologiczne dla kierowców i do wojska

Przed przystąpieniem do wykonywania pewnych zawodów, niezbędne jest badanie psychologiczne. Zwykle są to profesje, w których wykorzystuje się szczególne cechy psychiczne. Konkretne wymagania dotyczą najczęściej wojskowych czy też pracowników poruszający się samochodem w ramach obowiązków służbowych. W wielu osobach takie testy psychotechniczne mogą wywoływać stres, ponieważ nie do końca wiadomo, na czym mają polegać i jak będą przebiegać. Podstawowe informacje wystarczą, aby zminimalizować towarzyszące temu zdenerwowanie. Nasz artykuł pomoże Ci ograniczyć niepotrzebną tremę.

Testy psychologiczne – spis treści:

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Kto musi wykonać testy psychologiczne?

Lista zawodów, których pracownicy obligatoryjnie muszą przejść badania psychologiczne przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków służbowych, znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Warto się z nią zapoznać, jednak należy pamiętać, że także pracownicy spoza listy, na prośbę pracodawcy, mogą zostać objęci takim obowiązkiem.

Testy psychologiczne do pracy – przykłady zawodów:

osoby zatrudnione na etacie kierowcy (kurierzy, dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, samozatrudnieni prowadzący działalność w zakresie transportu, kierowcy w firmach typu Uber);

instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy;

operatorzy maszyn i urządzeń (koparek, dźwigów, wózków widłowych);

górnicy;

motorniczy tramwaju i maszyniści;

pracownicy ochrony;

sędziowie;

wojskowi;

detektywi;

kandydaci na strażników miejskich;

piloci.

Badania psychotechniczne, na czym polegają i dlaczego należy je robić?

Nie trudno zauważyć, że osoby zajmujące wyżej wymienione stanowiska, muszą być skupione na swojej pracy i opanowane, nie mogą też ulegać emocjom, mimo, że szybkie reakcje i podejmowanie racjonalnych decyzji jest w tych zawodach wskazane. Często od ich prawidłowej postawy może zależeć zdrowie lub życie innych ludzi, dlatego kandydat musi być kompleksowo przebadany, również pod kątem psychologicznym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby spoza listy też często zobligowane są do zrobienia badań psychologicznych. W ten sposób sprawdzana jest ich kreatywność, koncentracja, umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętności współpracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.

Zobacz też: umiejętności miękkie i twarde

Badania psychologiczne z reguły są powtarzane co jakiś czas (okres ich ważności ustalany jest np. w aktach prawnych), ponieważ z wiekiem poziom niektórych zdolności może się obniżać – trzeba się więc przekonać czy mimo to, dana osoba jest w stanie nadal efektywnie wykonywać swoje zadania. Masz ważne badania psychologiczne i zmieniasz pracę? Może się okazać, że mimo zatrudnienia na tym samym stanowisku, pracodawca zażąda ponownego przeprowadzenia takich badań.

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że badania psychologiczne różnią się między sobą. Najczęściej jednak składają się z dwóch części:

testowej – badana jest odporność na stres, typ osobowości czy sprawność intelektualna;

sprawnościowej – badana jest szybkość reakcji, sprawność oraz koordynacja wzroku i słuchu;

niekiedy zdarza się także rozmowa z psychologiem.

Testy osobowości nie są skomplikowane, zwykle to ustosunkowanie się do pewnych twierdzeń na zasadzie TAK/NIE lub NIGDY/ ZAWSZE. Część sprawnościowa przeprowadzana jest w specjalnym pomieszczeniu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń. Dzięki nim można badać szybkość reakcji, widzenie po zmroku czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Czy do badań można się przygotować?

Najważniejsza rzecz, o którą dobrze jest zadbać przed badaniami, to wypoczynek. Odsuń od siebie niepotrzebny stres – testy psychologiczne często są tylko formalnością, a w przypadku negatywnego wyniku, istnieje możliwość odwołania. Pamiętaj też, aby dnia poprzedniego nie spożywać alkoholu, nie przeciążać wzroku, a w dniu badań pamiętać o okularach, jeśli je nosisz. Na pytania odpowiadaj zgodnie z prawdą, tylko wtedy mają one sens, a ich wynik będzie całkowicie wiarygodny. Nie zaznaczaj tego, jaki chciałbyś być, ale jaki jesteś naprawdę.

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Testy psychologiczne dla kierowców

Celem testów psychologicznych dla kierowców jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli ubiegasz się o prawo jazdy kat. B do prywatnego użytku – nie musisz ich wykonywać. Jeśli jednak prowadzenie samochodu ma stać się częścią Twoich obowiązków zawodowych, takie badanie będzie konieczne. Psychotesty na kierowcę trwają od 30 minut do 1.5 godziny i składają się z kilku etapów:

Badanie osobowości, poziomu koncentracji, uwagi, umiejętności radzenia sobie pod presją czasu – wykonuje się za pomocą kwestionariuszy. Znajdziesz w nich między innymi: konieczność odpowiedzi na pytania (np. Czy lubisz szybką jazdę?) oraz zadania np. przyporządkowanie liczb czy dopasowanie do siebie różnych figur.

Badanie sprawności przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznej aparatury, dobieranej w zależności od wymagań na danym stanowisku. Testy sprawnościowe pozwalają określić czas reakcji kierowcy, pole widzenia w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości oraz reakcję na olśnienie.

Wywiad psychologiczny – podczas rozmowy z psychologiem poruszane są tematy pracy, cech charakteru, zdrowia i doświadczeń w kierowaniu samochodem.

Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? – Sprawdź i zwiększ swoje szanse na zatrudnienie

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Przede wszystkim badanie to nie egzamin. Należy przyjść wypoczętym i zabrać ze sobą skierowanie na badanie psychologiczne (jeśli je otrzymałeś), jeden z dokumentów tożsamości i okulary, w sytuacji, gdy nosisz je na co dzień. Pamiętaj też, aby w sezonie letnim nie przychodzić w klapkach (obuwie do prowadzenia auta powinno posiadać piętę i być na płaskim obcasie).

Jak często powtarzać testy psychologiczne kierowców?

Ważność badań psychologicznych kierowców zależy od wieku:

osoby poniżej 60. roku życia – co 5 lat;

osoby powyżej 60. roku życia – co 30 miesięcy.

Chcesz zostać kierowcą zawodowym? Zacznij od stworzenia CV kierowcy

Testy psychologiczne do wojska

Nie da się ukryć, że żołnierze są grupą szczególnie narażoną na stres i ekstremalne sytuacje. Z pewnością nie jest to praca dla każdego, a kandydaci zostają poddani specjalnym procedurom, do których należą między innymi psychotesty do wojska, poprzedzone badaniami ogólnomedycznymi.

Testy psychologiczne do wojska obejmują psychotesty ukierunkowane na specyfikę pracy w wojsku, badanie aparatowe oraz wywiad psychologiczny. Ten ostatni przeprowadza się w obecności psychologa i psychiatry. Po zakończonych badaniach tego samego dnia powinieneś otrzymać orzeczenie psychologiczne, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu Twojej kandydatury do wojska.

Testy psychologiczne wojsko – negatywny wynik

Jeśli wynik badań psychologicznych wskazuje, że istnieją przeciwwskazania do pełnienia przez Ciebie czynnej służby wojskowej – możesz odwołać się od takiego orzeczenia. Masz na to 14 dni od daty jego otrzymania, wtedy badanie zostanie wykonane po raz drugi. Co jeśli to nie pomogło? Po roku istnieje możliwość ponownego przystąpienia do badań.

Dowiedz się więcej – jak dostać się do wojska?

Testy psychologiczne do pracy – podsumowanie

Na badania psychologiczne składa się grupa procedur pozwalających na określenie sprawności psychofizycznej pacjenta. Ich wykonanie możliwe jest po otrzymaniu skierowania od pracodawcy lub lekarza. Najnowsze badania psychologiczne prowadzi się z wykorzystaniem kilku różnych technik, a na podstawie ich wyniku wystawia się orzeczenie o zdolności lub przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy. Należysz do grupy zawodowej, która musi wykonać psychotesty? Zadbaj o odpoczynek i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, aby zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą. Badania psychologiczne to nie egzamin, a test pozwalający określić Twoją osobowość.

Potrzebujesz CV? Zarejestruj się i korzystaj z naszego kreatora CV! Stwórz CV

Dzięki Ciekawemu CV dowiesz się więcej:

Jak napisać dobre cv? – Najczęstsze błędy podczas pisania CV

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – jak napisać maila po rozmowie rekrutacyjnej?

Programista – jak zostać programistą i co robi programista?

CV sprzątaczka – Sprawdź co powinno zawierać CV dla osoby sprzątającej

Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi?

List motywacyjny geodeta – jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?

Szukam pracy za granicą, czyli gdzie znaleźć zatrudnienie i jak wygląda życie za granicą?

Państwowa Straż Pożarna – jak zostać strażakiem?

Świadczenie postojowe – jak złożyć wniosek o postojowe?

Czym zajmuje się hostessa? Jak stworzyć CV hostessy?

Jak wygląda badanie kierowcy

Przebieg badania psychologicznego dla kierowców

W tym artykule poznasz przebieg badania psychologicznego (badania psychotechnicznego) i dowiesz się, jak wygląda badanie kierowcy.

Cechy osobowości

Jak wygląda badanie kierowcy? Do badania cech osobowości wykorzystujemy zazwyczaj test EPQR(S) – wersja skrócona. Oczywiście nie ma tu odpowiedzi dobrych ani złych. Najważniejsze, by odpowiadać zgodnie z własnym sumieniem. Ewentualne niejasności z testu wyjaśniamy w wywiadzie, czyli rozmowie z psychologiem.

Przykładowe pytania:

Czy jesteś nerwusem? Tak / nie

Czy za bardzo się obwiniasz? Tak / nie

Czy cenisz sobie współpracę z innymi osobami? Tak / nie

Radzenie sobie w sytuacjach trudnych

Do badania radzenia sobie w sytuacjach stresowych wykorzystujemy krótki kwestionariusz CISS lub IVE. Tu również nie ma odpowiedzi dobrych lub złych, a ewentualne niejasności wyjaśniane są w rozmowie z psychologiem.

Przykładowe pytania:

Czy jesteś za bardzo impulsywny? Tak / nie

Czy łatwo Cię zirytować? Tak / nie

czy jesteś typem ryzykanta? Tak / nie

Inteligencja

Do badania inteligencji wykorzystujemy Test Matryc Ravena w wersji standard. Osoba badana otrzymuje zestaw zamkniętych pytań testowych. Zawsze jest to obrazek, w którym brakuje jednego elementu, według ściśle określonego schematu logicznego. Następnie zaproponowane jest kilka propozycji odpowiedzi, a osoba badana musi wybrać tę właściwą i wpisać ją do arkusza. W opinii naszych Klientów nie jest to trudne zadanie.

Uwaga

Uwaga badanego mierzona jest przy wykorzystaniu Testu Tablic Poppelreutera (inaczej Test P).

Na tablicy testowej znajduje się grupa kwadratów. W każdym nich widnieją dwie liczby. Jedna w środku (porządkowa) i druga w prawym dolnym roku (kontrolna). Zadaniem osoby badanej jest znajdowanie kolejno ułożonych liczb środkowych (porządkowych): 1,2,3,4… i wpisywanie do arkusza odpowiedzi przypisanych do nich liczb z prawego dolnego rogu (tych kontrolnych). W naszej wizualizacji najmniejszą liczbą środkową jest liczba 1, więc do arkusza wpisujemy liczbę kontrolną z prawego dolnego rogu – tj. 6 itd. Aby mieć pewność, że osoba badana dokładnie zrozumiała instrukcję, przed badaniem właściwym wykonuje się krótkie badanie próbne.

Aparat krzyżowy

Aparat krzyżowy (ewentualnie aparat Piórkowskiego) służy do badania koordynacji wzrokowo-ruchowej. Osoba badana w możliwie szybkim czasie powinna nacisnąć przycisk w miejscu skrzyżowania się dwóch czerwonych diod LED – jednej w linii pionowej i jednej w linii poziomej. Badanie wykonuje się ręką dominującą (prawa lub lewa). W ciągu badania mierzony jest czas reakcji oraz liczba błędów. Badanie zawiera zazwyczaj 30 prób (powtórzeń). W naszej pracowni, w razie niepowodzenia tego zadania, istnieje możliwość powtórzenia testu.

Miernik czasu reakcji

Aparat mierzy czas reakcji na właściwe bodźce (sygnały). Urządzenie emituje w danej chwili jeden z trzech kolorów: czerwony, żółty, zielony bądź sygnał dźwiękowy. Zadaniem osoby badanej jest możliwie najszybsze naciśnięcie przycisku kontrolnego lub pedału (takiego jak w samochodzie) tylko na ustalone wcześniej bodźce (sygnały) – według programu badania. Zazwyczaj będzie to prawa noga (pedał) na światło czerwone. Ręka wiodąca (przycisk) na światło żółte. W takiej kombinacji przy świetle zielonym lub na sygnał dźwiękowy nie reagujemy. W ciągu badania mierzony jest czas reakcji oraz liczba błędów. W naszej pracowni, w razie niepowodzenia tego zadania, istnieje możliwość powtórzenia testu.

Jak wygląda badanie kierowcy

Pokrótce opisaliśmy jak wygląda badanie kierowcy. Zapraszamy do wykonania badań psychotechnicznych w naszej Pracowni Psychologicznej. Zapewniamy pomoc psychologa transportu na każdym etapie testów psychologicznych. W razie niepowodzenia (czy chwilowej niedyspozycji) istnieje możliwość powtórzenia każdego zadania.

Psychotesty – Badania kierowców w PSYCHE-TEST Centrum Badań Psychologicznych

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1 . Kto musi wykonywać badania psychotechniczne ?

Badania muszą być wykonywane przez osoby, które chcą przedłużyć swoje uprawnienia jako kierowcy, podwyższyć kategorię prawa jazdy lub są kandydatami na kierowców zawodowych.

osoby posiadające prawo jazdy kategorii B korzystający z samochodu służbowego w ramach obowiązków zawodowych

instruktorzy oraz egzaminatorzy nauki jazdy

kierowcy pojazdów uprzywilejowanych

osoby kierujące tramwajem

osoby wykonujące przewóz drogowy osób i mienia

osoby, które otrzymały skierowania na badanie z Komendy Policji lub od Starosty (za przekroczenie 24 punktów karnych, jazdę po alkoholu lub udział w wypadku drogowym)

osoby, które otrzymały skierowanie na badanie od lekarza (w celu zweryfikowania istnienia przeciwwskazań psychologicznych)

2. Czy do badania konieczne jest skierowanie?

W przypadku wykonywania badań z zakresu medycyny pracy wymagane jest posiadanie skierowania. Ponadto skierowanie muszą posiadać osoby, które utraciły prawo jazdy i starają się o jego przywrócenie.

3. Gdzie i od kogo otrzymuje się skierowanie na badanie?

W przypadku utraty prawa jazdy skierowanie otrzymuje się od Starosty (poprzez Urząd Komunikacji) lub z Komendy Policji.

Skierowanie można także otrzymać od pracodawcy lub lekarza medycyny pracy.

4 . Jak wygląda badanie psychotechniczne?

Podstawowe badanie psychologiczne kierowcy zaczyna się od wypełnienia ankiety przebiegu pracy zawodowej oraz kwestionariuszy osobowości. Następnie przechodzi się do wykonania testów sprawdzających prawidłowe funkcjonowanie procesów poznawczych oraz sprawności intelektualnej. Na koniec osoba badana wykonuje serię testów aparaturowych badających sprawność psychomotoryczną.

W razie rozpoznania pewnych nieprawidłowości wykonywane są dodatkowe testy kwestionariuszowe lub aparaturowe.

Na koniec psycholog przeprowadza wywiad i podsumowuje wyniki ze wszystkich przeprowadzonych testów oraz obserwacji osoby badanej. Następnie biegły psycholog podaje rzetelną informację zwrotną dotyczącą uzyskanych wyników badań, po czym wystawia orzeczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych zgodnych z celem badania. Na życzenie klienta wystawiana jest faktura za badanie.

5. Jaka jest cena badania?

Badania kierowców zawodowych mają cenę regulowaną ustawowo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 8 lipca 2014 roku w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. 2014 poz. 937).

Ceny badań z zakresu medycyny pracy są ustalane przez kierownika danej pracowni psychologicznej.

6 . Co należy mieć ze sobą w dniu badania?

Po stawieniu się w Centrum Badań Psychologicznych należy przedstawić odpowiednie dokumenty :

Dokument tożsamości (prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport).

Okulary bądź soczewki kontaktowe, aparat słuchowy- jeśli używamy.

Skierowanie na badanie psychologiczne, wystawione przez pracodawcę lub lekarza.

Skierowanie wystawione przez urząd miasta lub gminy w przypadku: jazdy po alkoholu, przekroczenia 24 punktów karnych, spowodowania wypadku drogowego, w którym jest zabity lub ranny.

7 . Czy badanie psychotechniczne wymaga specjalnego przygotowania?

Stawiając się na badanie należy być :

Wypoczętym

Trzeźwym (najlepiej po 48 godz. od spożyciu alkoholu)

Po umiarkowanym posiłku

W stanie ogólnego dobrego zdrowia i samopoczucia

8. Jaki jest okres ważności orzeczenia psychologicznego?

Osoby korzystające, w ramach obowiązków zawodowych, z samochodu służbowego, posługujące się prawem jazdy kategorii B, otrzymują od biegłego psychologa termin kolejnego badania zgodny z zaleceniami lekarza medycyny pracy. Termin ten nie może jednak przekraczać 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem uprzywilejowanym, tramwajem, będące instruktorem lub egzaminatorem nauki jazdy oraz osoby wykonujące przewóz drogowy osób lub mienia mają obowiązek przystępować do badań psychotechnicznych co 5 lat (do 60 roku życia) lub co 30 miesięcy (po 60 roku życia).

UWAGA! :

osoby pragnące jedynie przedłużyć kategorię prawa jazdy wykonują badania psychotechniczne jedynie co 5 lat

wykonują badania psychotechniczne jedynie co 5 lat osoby przedłużające kwalifikacje – kod 95 w prawie jazdy, wykonujące transport drogowy na podstawie Ust. O Transporcie Drogowym z 2001 r. Art. 39k

Osoby, które otrzymały skierowanie na badanie psychotechniczne z Komendy Policji lub od Starosty oraz osoby skierowane na badanie od lekarza w przypadku otrzymania pozytywnego orzeczenia psychologicznego- nie otrzymują terminu kolejnego badania.

Osoby pracujące na stanowisku, które wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej wykonują badania co 3-4 lata (do 50 roku życia) lub co 1-2 lata (po 50 roku życia).

9 . Czy osoba będąca krótkowidzem może ubiegać się o uprawnienia zawodowego kierowcy?

Przede wszystkim osoba taka musi przejść badanie okulistyczne. Osoby z wadą wzroku muszą stawić się na badanie psychotechniczne z dopasowanymi okularami lub soczewkami. Jeżeli wyniki testów aparaturowych będą oscylowały w granicach normy, nie powinno być przeciwwskazań do ubiegania się o uprawnienia kierowcy zawodowego.

10. Jakie stanowiska wymagają przeprowadzenia badań psychotechnicznych?

Poniższe podstawy prawne wskazują na zawody, które wymagają badań psychotechnicznych:

Dz.U.96.62.287 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. z dnia 1 czerwca 1996 r.).

(Dz. U. z dnia 1 czerwca 1996 r.). Dla operatorów i pracy na wysokości : Na podstawie wcześniejszych przepisów z Dziennika Ustaw nr 69 z dnia 25.04.1996 – określa się czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe zgodne z którymi operator zobligowany jest do przeprowadzenia badań sprawności psychotechnicznej.

: Na podstawie wcześniejszych przepisów z Dziennika Ustaw nr 69 z dnia 25.04.1996 – określa się czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe zgodne z którymi operator zobligowany jest do przeprowadzenia badań sprawności psychotechnicznej. Zabezpieczenia techniczne 2 stopnia na podstawie art. 210 § 6 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje: § 1. 1. Ustala się rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej.

na podstawie art. 210 § 6 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje: § 1. 1. Ustala się rodzaje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Wykaz wszystkich prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia. § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.

Innymi słowy, osoby pracujące na stanowisku, które wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej (przedstawiciel handlowy, reprezentant firmy, praca na wysokościach, operator wózka widłowego, operator maszyn w ruchu, etc.) oraz kandydaci na stanowiska kierownicze (skierowani przez lekarza medycyny pracy) są zobligowane do wykonania badań psychotechnicznych.

11 . Jak długo trwa badanie psychotechniczne?

Czas badania jest zależny od celu jego wykonywania oraz tempa pracy osoby badanej. Ponadto uprawniony psycholog ma możliwość wykonania dodatkowych testów, w przypadku istnienia zastrzeżeń w stosunku do stanu psychicznego danej osoby.

Średnio badanie trwa od 1 godziny do 2 godzin.

12 . Co należy zrobić w przypadku zgubienia aktualnego oświadczenia psychologicznego?

W przypadku zgubienia lub zniszczenia orzeczenia należy zgłosić się do uprawnionego psychologa, który je wydał i poprosić o wykonanie duplikatu dokumentu.

13 . Co należy zrobić w przypadku otrzymania orzeczenia negatywnego?

Osoba badana lub podmiot kierujący na badanie psychologiczne, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia psychologicznego mogą- w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia psychologicznego- za pośrednictwem uprawnionego psychologa, który je wydał, wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania psychologicznego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej.

14 . Czy sytuacja zmiany pracy wymaga ponownego wykonania badań psychotechnicznych?

Ponowne badania psychotechniczne podczas zmiany miejsca zatrudnienia ma obowiązek przejść osoba, która korzysta, w ramach pracy zawodowej, z samochodu służbowego kategorii B. Osoby posiadające kwalifikacje, będące kierowcami zawodowymi nie muszą ponownie wykonywać badań psychotechnicznych chyba, że jest to wymóg nowego pracodawcy.

15 . Jaka jest różnica pomiędzy badaniami kierowców na kategorię C, D, E od kierowców korzystających z z samochodów służbowych?

Badania obu kategorii kierowców nie różnią się między sobą znacząco. W zależności od decyzji psychologa badanie może zawierać w sobie inne testy papierowe. Na koniec wydawane są różne orzeczenia psychologiczne w zależności od celu badania.

16 . Jaki jest termin wykonania badania psychotechnicznego posiadając skierowanie od Starosty lub z Komendy Policji?

W przypadku otrzymania skierowania z Komendy Policji lub od Starosty kierowca ma 30 dni na wykonanie badania psychotechnicznego i złożenie orzeczenia u właściwego Starosty.

17 . Co w przypadku zgubienia skierowania na badanie?

W sytuacji gdy osoba zostaje skierowana na badanie, a samo skierowanie ulegnie zniszczeniu lub zostanie zgubione należy zgłosić się do odpowiedniej placówki (Komenda Policji, pracodawca, ect.) i poprosić o wykonanie duplikatu dokumentu. Bez skierowania badanie psychotechniczne nie może zostać przeprowadzone.

18 . Jakie są podstawy prawne przeprowadzania badań psychotechnicznych?

Badania kierowców zawodowych:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy ( U. 2014 poz. 937 )

) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców ( U. 2014 poz. 949)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami ( U. 2011 nr 30 poz. 151)

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371)

Badania z zakresu medycyny pracy :

Psychotesty dla kierowców – wszystko co musisz wiedzieć!

Dzięki badaniu psychotechnicznemu każdy kierowca może określić swoją sprawność psychomotoryczną oraz dokonać analizy własnych procesów poznawczych. Sprawdź na czym polegają badania kierowców, ile kosztują, kto powinien je wykonać, gdzie i jaka jest ich cena.

Nadrzędnym celem przeprowadzania psychotestów dla kierowców jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na badania psychologiczne kierowców składa się kilka elementów, takich jak analiza sprawności psychomotorycznej, czy sprawdzenie zdolności poznawczych – procesu uwagi i spostrzegania, a także analiza cech osobowości, dojrzałości społecznej, emocjonalnej oraz funkcjonowania w sytuacji stresującej.

Kto powinien wykonać psychotest i kiedy jest on obowiązkowy?

Ustawowemu obowiązkowi regularnego przechodzenia badania psychotechnicznego dla kierowców podlegają osoby pracujące na co dzień w transporcie drogowym, kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne, kandydaci na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, osoby ubiegające się o prawo jazdy kat. C, C+E, D. Psychotesty są także zalecane serwisantom i konsultantom mobilnym, przedstawicielom handlowym, kierowcom pojazdów uprzywilejowanych oraz wykonawcom innych zawodów wymagających częstego korzystania z samochodu.

Zgłoś się do Salve na badanie jeśli jesteś:

kierowcą zawodowym;

kierowcą pojazdów służbowych kategorii B;

operatorem wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu, magazynierem;

instruktorem, egzaminatorem, kierowcą taxi;

przekroczyłeś liczbę 24 punktów karnych lub prowadziłeś po spożyciu alkoholu (lub innych środków odurzających);

lub po prostu chcesz sprawdzić swoje kompetencje i sprawności jako kierowca.

Co ile lat trzeba wykonywać badanie psychologiczne?

Psychotesty dla kierowców zwykle odbywają się co 5 lat. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady takie jak:

kierowcy po 60 roku życia są zobligowani do przechodzenia badań psychotechnicznych co 30 miesięcy;

osoby, które zostały skierowane na badanie ze względu na spożycie alkoholu lub przekroczenie 24 punktów karnych, otrzymują wynik w formie bezterminowej.

Gdzie mogę wykonać badania dla kierowców w Łodzi?

Psychotesty dla kierowców mogą być przeprowadzane tylko w upoważnionych do tego ośrodkach, wpisanych do rejestru marszałka województwa. Takim ośrodkiem jest Przychodnia Salve przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi.

Plusy wykonania psychotestów dla kierowców w Salve Łódź:

Wykonując badania psychotechniczne dla kierowców w naszej przychodni przy ul. Rzgowskiej 50a w Łodzi możesz liczyć na następujące korzyści:

krótki czas oczekiwania na wykonanie badania (dostępność od pon. do pt., w godzinach 8-12);

wynik otrzymasz tego samego dnia;

w gabinecie przebywa 1 osoba (tradycyjne badania odbywają się w grupach);

całość badania odbywa się na 1 stanowisku;

innowacyjny system Test2Drive.

Specyfika innowacyjnego systemu Test2Drive

Test2Drive to pierwszy system, który umożliwia zbadanie wszystkich kluczowych, wymaganych prawnie cech i obszarów, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich kryteriów (testy są obiektywne, wystandaryzowane, rzetelne, trafne i znormalizowane).

Monitor dotykowy zastępuje tradycyjną aparaturę i długie testy typu papier ołówek przy zachowaniu niezbędnego poziomu obiektywności i standaryzacji pomiaru. Całość badania odbywa się na jednym stanowisku.

Wyniki testów (surowe i znormalizowane) w postaci czytelnych raportów i protokołów są dostępne tuż po wykonanym badaniu. Normalizacja testów została opracowana na próbie normalizacyjnej N=3200 kierowców, a dzięki zastosowaniu technologii on-line jest stale aktualizowana i rozbudowywana.

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Całkowita cena przeprowadzenia badania psychotechnicznego dla kierowców nowoczesnym systemem Test2Drive w naszej placówce to:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia koszt badania psychologicznego realizowanego w ramach psychologii transportu wynosi 150 zł (dotyczy: kierowców zawodowych, osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C, C+E, D, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz przewożących wartości pieniężne, instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy oraz wszyscy ci, którzy mają skierowanie od Starosty).

120 zł dla Medycyny Pracy (dotyczy: kierowców pojazdów służbowych kat. B, operatorów wózków widłowych, pracowników wykonujących pracę na wysokości powyżej 3 m., operatorów maszyny w ruchu)

Psychotesty kat. B – co warto o nich wiedzieć

Istnieje długa lista zawodów, których wykonawcy są zobowiązani do zdania psychotestów kat. B. Wybierając miejsce, gdzie takie badania zostaną przeprowadzone, warto zwrócić uwagę na to, czy znajduje się w niej nowy, specjalistyczny sprzęt. Wysoka jakość urządzeń może okazać się kluczowym elementem poczucia wysokiego komfortu u pacjenta. Mieszkańcy Białegostoku i okolic mający potrzebę poddania się psychotestom dla kierowców, mogą zgłosić się do naszego ośrodka.

Współpraca z nami to gwarancja profesjonalnej i kompleksowej obsługi. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy Klient był w pełni usatysfakcjonowany z wykonanej przez nas pracy. Zapewniamy konkurencyjne ceny, co sprawia, że prezentowana oferta znacznie zyskuje na atrakcyjności. Pozostaje jednak pytanie o to, co jeszcze warto wiedzieć o psychotestach?

Badania psychotechniczne w Białymstoku

Badania psychotechniczne są skierowane do kierowców oraz operatorów maszyn.

Psychotesty kat. B przeznaczone są dla:

kierowców zajmujących się prowadzeniem pojazdów mechanicznych kategorii B w ramach wykonywanej pracy, niebędących jednocześnie kierowcami zawodowymi. Przykładem takiej sytuacji może być piastowanie stanowiska przedstawiciela handlowego;

osób kandydujących na stanowisko instruktora lub egzaminatora nauki jazdy;

instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy;

operatorów wózków widłowych, żurawi samojezdnych, platform hydraulicznych i suwnic;

operatorów koparek, spycharek i innego typu ciężkiego sprzętu.

W celu uzyskania szczegółowych informacji warto skontaktować się z naszym zespołem. Chętnie odpowiadamy na każde z postawionych nam pytań. Staramy się także pomagać Klientom w podjęciu najlepszej decyzji oraz dokładamy wszelkich starań, aby proponowane ceny były atrakcyjne.

Psychotesty kat. B – informacje praktyczne

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie jest psychotechnika. Innych z kolei interesuje to, w jaki sposób prowadzone są badania i do kogo konkretnie są one skierowane. Niektórzy chcieliby zrozumieć cel tego przedsięwzięcia. Każda z tych wątpliwości jest słuszna. Ci, którym zależy na otrzymaniu szczegółowych odpowiedzi, powinni skorzystać z konsultacji ze specjalistą.

Takie osoby mogą to zrobić np. w naszym białostockim punkcie. Jeśli jednak ktoś jest w stanie zaspokoić swoją ciekawość mniej zaawansowanymi informacjami, warto zapoznać się z poniższym tekstem.

Psychotesty dla kierowców mają jeden cel. Mianowicie jest to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ważne jest to, że mogą one zostać zrealizowane jedynie w specjalnych pracowniach psychologicznych. Każdy z tych punktów musi znajdować się w rejestrze marszałka województwa.

Kierowcy zawodowi – psychotesty

Kierowcy zawodowi, którzy nie ukończyli 60 lat, muszą poddawać się badaniom psychotechnicznych co 5 lat. Z kolei osoby, które przekroczyły prób 60 lat, powinny zadbać o to, aby wykonywać teksty co 2,5 roku.

Psychotesty kat. B prowadzone są w trzech etapach. Są to kolejno: badanie osobowości osoby prowadzącej pojazd mechaniczny, analiza i diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy oraz przeprowadzenie specjalnego badania za pośrednictwem profesjonalnej aparatury.

Etapy psychotestów

Podczas pierwszego etapu pacjent jest dokładnie obserwowany przez lekarza, którego zadaniem jest określenie reakcji kierowcy w różnych sytuacjach. Potem następuje czas, gdy badany przystępuje do rozwiązania testów. Wówczas jest oceniana zdolność koncentracji (skupienia uwagi) oraz sprawność intelektualna.

Z pomocą specjalistycznego sprzętu można skontrolować u pacjenta natomiast czas reakcji (w tym reakcji na olśnienie), koordynację wzrokowo-ruchową, postrzeganie wartości takich jak odległość i prędkość oraz umiejętność widzenia w ciemności. Należy mieć pełną świadomość, że lekarz przez cały czas jest zobowiązany do opieki nad badanym. Jego zadaniem jest także wyjaśnienie poszczególnych zagadnień, prowadzenie spokojnej konwersacji oraz obserwowanie zachowań kierowcy.

ABC przygotowania do badań psychologicznych

Przede wszystkim każdy uczestnik psychotestów kat. B powinien pamiętać, że są one badaniem, a nie egzaminem z posiadanych umiejętności. W związku z powyższym najważniejsze jest, aby przyjść do gabinetu lekarskiego wyspanym i maksymalnie wyeliminować czynnik stresujący.

Z rzeczy praktycznych – każdy pacjent musi mieć ze sobą skierowanie na badania psychotechniczne, jeśli wcześniej otrzymał taki dokument. Konieczne jest także, aby móc wylegitymować się dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy. Kierowcy noszący okulary na co dzień są zobowiązani do tego, aby przynieść je ze sobą na badania.

Lekarz specjalista pracujący przy OSK

Czas wizyty u lekarza zależy od rodzaju prowadzonych badań psychologicznych oraz tempa, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj całość nie trwa dłużej niż półtorej godziny. Z uwagi na to, że podany czas stanowi średnią – tyle właśnie powinien zarezerwować sobie każdy pacjent.

Specjaliści z naszego ośrodka szkolenia kierowców FILIP zlokalizowanego niedaleko Białymstoku często zaznaczają, że warto w dniu psychotestów kat. B zrezygnować z ważnych spotkań.

Chodzi o maksymalne zmniejszenie konieczności spieszenia się i gromadzenia stresu. Pamiętajmy, że zdenerwowanie może zniekształcić ostateczny wynik w taki sposób, że wypadnie on źle. Oczywiście wówczas można poprosić o powtórne przeprowadzenie poszczególnych elementów badania, jednak wiąże się to z musem przedłużenia tego przedsięwzięcia.

Jak zdać psychotesty dla kierowców?

Badanie to nie egzamin!

Nie ma recepty na zdanie testów psychotechnicznych. Nie ma również znaczenia czy testy przeprowadzane są tradycyjnie czy komputerowo. Zazwyczaj badanie nie jest trudne, gdyż badamy jedynie kompetencje i umiejętności, których używa się na co dzień, prowadząc auto.

Jeżeli jakieś zadanie sprawia trudność warto dać sobie chwilę oddechu i opanować stres. Wykonując testy komputerowo możemy wrócić do poprzednich zadań lub zrobić sobie przerwę. Prosimy pamiętać, że nie są Państwo pozostawieni samym sobą. Zawsze w pomieszczeniu jest psycholog, który służy radą i pomocą.

Osoba badana jest na bieżąco informowana o wynikach testów. Może zawiesić wykonywanie testu i spróbować innego dnia. W przypadku wyniku negatywnego nie zostawiamy pacjenta samego. Omawiamy z nim wykonane badanie i informujemy go o możliwościach dalszego postępowania.

Z naszego doświadczenia wynika, że najważniejsze jest nastawienie i odpowiednie przygotowanie do testów. Zapraszamy do lektury tekstu: Jak przygotować się do badania

6 wskazówek, jak poradzić sobie z testami logicznymi

Rekruterzy coraz chętniej stosują testy logiczne. Wbrew pozorom takie testy rekrutacyjne rozwiązują nie tylko kandydaci do banków czy software house’ów – zdolność logicznego myślenia jest ważna na wielu innych stanowiskach. Do wykonania zadań potrzebne są: spostrzegawczość, opanowanie, a także umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jak zatem rozwiązywać testy logiczne? Czytaj dalej, a żadna rozmowa Cię nie zaskoczy!

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie testy rekrutacyjne mogą stosować pracodawcy?

• Do czego przydają się rekruterom testy logiczne?

• Jakie strategie pomogą Ci z sukcesem rozwiązywać testy rekrutacyjne?

Testy rekrutacyjne – przykłady

Testy, które możesz otrzymać do rozwiązania podczas rozmowy rekrutacyjnej, dzielą się na różne kategorie. Są wśród nich:

• Testy psychologiczne – to głównie testy osobowości i inteligencji lub jej składowych (np. logicznego myślenia). Celem ich stosowania w procesach rekrutacyjnych jest sprawdzenie osobowościowych bądź poznawczych predyspozycji kandydata do wykonywania określonych obowiązków. Mogą one mieć formę pisemnego testu lub rozmowy z przeszkoloną osobą. Testy psychologiczne stosuje się m.in. podczas rekrutacji na stanowiska, które wymagają „nerwów ze stali” albo wiążą się z pracą np. na wysokościach. Chodzi m.in. o górników, kierowców i osoby pracujące na budowie. Ale nie tylko. Psychologiczne testy rekrutacyjne pozwalają też sprawdzić, czy kandydat np. potrafi pracować w zespole, zarządzać pracą grupy lub wyciągać wnioski na podstawie danych.

• Testy językowe – mają na celu sprawdzenie kompetencji językowych. Już sama rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona po angielsku weryfikuje Twój stopień znajomości języka. Możesz też dostać do rozwiązania kilka zadań, np. przetłumaczenie tekstu.

• Testy kompetencji – testy kompetencji dostarczają rekruterom wiarygodnych informacji o poziomie różnego rodzaju umiejętności kandydata. Sprawdzają m.in.: wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy, np. znajomość przepisów czy programów komputerowych. Mogą mieć także formę case’ów biznesowych.

• Testy aparaturowe – podczas tego rodzaju testów rekrutacyjnych kandydat jest podłączany do specjalnej aparatury, która obiektywnie ocenia jego zdolności psychiczne lub psychofizyczne. O ile do testów sprawdzających Twoją kondycję fizyczną możesz przygotować się poprzez treningi, o tyle nie jest to łatwe w wypadku zadań psychologicznych.

| Testy numeryczne – co to takiego?

Testy logiczne w rekrutacji – po co i kiedy się je robi?

Testy logiczne mają sprawdzić Twój sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Pokazują, czy potrafisz analizować fakty i wyciągać z nich wnioski. Do wykonania zadań nie potrzeba poszerzonej wiedzy, profesjonalnych zdolności matematycznych ani znajomości branży. Tego rodzaju testy rekrutacyjne nie służą też pracodawcy do poznania Twojej osobowości – mierzą jedynie zdolności poznawcze, a w zasadzie pewien ich wycinek.

Testy logiczne pomagają rekruterom wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska związane np. z finansami, księgowością czy zarządzaniem. Umiejętność logicznego myślenia jest też nieodzowna u programistów, analityków, w branży logistycznej, marketingowej i wielu innych. Takie testy rekrutacyjne często wykorzystuje się na etapie wstępnej selekcji kandydatów.

| Testy rekrutacyjne – ABC

Jak rozwiązywać testy logiczne?

Testy logiczne to dla wielu kandydatów twardy orzech do zgryzienia. Taka jest w końcu ich rola – wyłonić najlepszych pracowników.

| Testy rekrutacyjne – jak do nich podejść?

Poznaj 6 wskazówek, jak rozwiązywać testy rekrutacyjne badające logiczne myślenie:

1. Przeczytaj treść zadań ze zrozumieniem. Przeanalizuj dokładnie sens polecenia i wybierz prawidłową odpowiedź.

2. Nie spiesz się z udzieleniem odpowiedzi. Jeśli nie jesteś czegoś pewny – przejdź do kolejnego zadania.

3. Uważaj na podchwytliwe pytania! Najłatwiej wtedy popełnić błąd. „Kowalski ma kilogram pierza w jednym worku i kilogram żelaza w drugim. Co jest cięższe – pierze czy żelazo?”. Oczywiście żaden z worków nie jest cięższy, oba ważą tyle samo.

4. Staraj się wyciągać wnioski z treści zadania. Odpowiedź jest zwykle jedna i można ją łatwo wytłumaczyć.

5. Zdaj się na spostrzegawczość! Często w testach logicznych pojawiają się zadania z obrazkami, na których należy wskazać jeden niepasujący element lub przewidzieć, jak będzie wyglądać kolejny obiekt. Należy przyjrzeć się rysunkowi wnikliwie i wskazać prawidłową odpowiedź.

6. Ćwicz! Rozwiązuj testy logiczne na co dzień. Jest mało prawdopodobne, że dostaniesz te same zadania na rozmowie rekrutacyjnej, jednak wcześniejsze ćwiczenia pozwolą Ci rozwinąć zmysł logiczny i zwiększą Twoje szanse na sukces podczas ważnej rekrutacji.

5 najczęściej popełnianych błedów »

Test Poppelreutera (Tablice Poppelreutera) służy badaniu koncentracji, przerzutności i podzielności uwagi. Składa się z charakterystycznych tablic zawierających pola z dwoma liczbami. Przykład tablicy ćwiczebnej pokazany jest na zdjęciu obok. Jest ona w pełni zgodna z opisem przedstawionym w Metodyce Psychologicznych Badań Kierowców wydawnictwa ITS (zestaw Tablic dostępny jest w naszej ofercie pod tym linkiem: AT SMART Systems – Tablice Poppelreutera)

Zadaniem osoby badanej jest wyszukiwać na tablicy liczby znajdujące się w centralnej części kwadratu w kolejności od najmniejszej (11) do największej (22). Jednak w arkuszu odpowiedzi należy wpisywać liczbę z prawego dolnego rogu. Na przykład – po znalezieniu kratki o numerze środkowym 11, należy wpisać do arkusza liczbę 36. Zadanie jest ograniczone czasowo do 3 minut, a wynikiem testu jest liczba odpowiadająca ilości poprawnych odpowiedzi w najdłuższym szeregu. Na przykładowym arkuszu odpowiedzi – wynik surowy wynosi 5.

5 najczęstszych błędów przy badaniu Tablicami Poppelreutera

Badanie wykonane kilku osobom jednocześnie

Wydawać się może, że ten test jest stworzony do wykonywania w grupie i tak często jest przeprowadzany. Jest to błędne podejście, jeżeli osoby nie są od siebie w pełni odseparowane. Badane osoby przeszkadzają sobie nawzajem, próbują konsultować się w trakcie. Niektórzy z badanych wymawiają półgłosem kolejne liczby. Wszystkie te zachowania nie pozwalają na zapewnienie komfortowych warunków testu i jeżeli wynik u badanego będzie zły to może on mieć uzasadnione pretensje, że nie mógł się skupić na zadaniu.

Test Poppelreutera nie jest ograniczany czasowo

Ograniczenie do 3 minut jest niezwykle ważne, ponieważ wprowadza badanego w stan presji czasowej. Brak tej presji jest niezgodny ze standaryzacją i ma silny wpływ na wynik końcowy.

Niewystarczający instruktaż

Wbrew pozorom – test jest trudny w zrozumieniu dla osoby, która pierwszy raz się z nim spotyka. Należy dostosować język i sposób tłumaczenia do konkretnej osoby. Najczęstszym problemem jest niewłaściwe zrozumienie przez badanego celu zadania. Źle przeszkolona osoba badana, zamiast starać się wypełniać arkusz wyszukując kolejne numery bez błędu – ustala sobie w głowie za cel wpisać jak najwięcej poprawnych numerków w ciągu 3 minut testu. Skutkuje to tym, że poprawne szeregi przecinane są np. pustymi polami. Aby uniknąć tego błędu warto kłaść nacisk podczas instruktażu, że nie trzeba wypełnić wszystkich pól – ważniejsze jest to, aby nie popełnić żadnego błędu i nie zostawiać pustych miejsc.

Zdarza się również, że badany pomyli zasadę i wpisuje do arkusza liczby centralne zamiast tych umieszczonych w narożniku kwadratu.

Brak ćwiczenia przed testem właściwym lub wykonanie ćwiczenia na dużej tablicy Poppelreutera

Zdarza się, że psycholog chcąc przyspieszyć proces tłumaczy od razu na tablicy testowej. Takie podejście pozwala badanemu zapamiętać pierwsze układy liczb i w rezultacie osiągnąć lepszy wynik. Brak wykonania ćwiczenia nie pozwala upewnić się psychologowi, że badany zrozumiał w pełni instrukcję.

Kilkukrotne przeprowadzenie testu Poppelreutera z użyciem tej samej tablicy

Niekiedy pojawi się sytuacja, w której konieczne jest przeprowadzenie jeszcze raz testu. Na potrzeby takich sytuacji w zestawie Testu Poppelreutera znajdują się 2 tablice testowe o różnych układach liczb. W takim przypadku, gdy konieczne jest powtórzenie testu zalecane jest albo wykorzystanie drugiej tablicy, albo wykonanie testu w późniejszym czasie (np. po wypełnieniu kilku innych testów).

Podsumowując – zapewnienie komfortowych warunków, poprawnego instruktażu, dopasowanego do poziomu komunikacji osoby badanej oraz przeprowadzenie testu ćwiczebnego zapewnia, że otrzymane wyniki testu są miarą oceny koncentracji, przerzutności i podzielności uwagi badanego.

Omawiane Tablice w pełni zgodne z opisem w Metodyce Psychologicznych Badań Kierowców wydawnictwa ITS są dostępne w stałej ofercie AT SMART Systems w wersji do powieszenia na ścianę lub ze statywem. Sprawdź ofertę na: AT SMART Systems – Tablice Poppelreutera.

Testy psychologiczne – co to jest? Definicja i przykłady

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Testy psychologicznie – definicja

Test psychologiczny to rodzaj narzędzia badawczego w psychologii. Jego celem jest uzyskanie reprezentatywnej próbki zachowań przyjętych za wskaźniki interesującej testującego cechy psychologicznej. Uznanie konkretnych zachowań za wskazujące w teście psychologicznym może odbywać się za pomocą związków empirycznych albo założeń teoretycznych.

Istnieje kilka cech, które musi posiadać dobry, wiarygodny test psychologiczny:

obiektywność, rzetelność, trafność, ustalone wartości norm, wiarygodność, standaryzacja, walidacja testu.

Poza tym testy psychologiczne powinny mieć reguły, dzięki którym uda się z obliczyć wartość mierzonej cechy, a także wyraźnie określające, jakie zachowania diagnosty są w dopuszczalne podczas przeprowadzania badania. Ważna jest też dobrowolność. Osoby poddawane testom psychologicznym powinny być z jednej strony uświadomione co do ich celu (oceny), a także bez przymusu i zgodnie ze stanem faktycznym odpowiadać na wszelkie zadane pytania.

Psychometria Psychometria to dyscyplina psychologii, która zajmuje się teorią testów psychologicznych i ich praktycznym wykorzystaniem.

Testy psychologiczne – cel

Głównym celem testów psychologicznych jest wstępna albo pogłębiona analiza wybranych pól struktury psychologicznej człowieka. Badane mogą być różne sfery:

inteligencja, kreatywność, zdolności poznawcze, temperament, zdolność do radzenia sobie ze stresem, predyspozycje zawodowe.

Część testów psychologicznych dostępna jest w otwartych źródłach. To chociażby popularne psychotesty z portali internetowych. Choć nie mają walorów naukowych, w dalszym ciągu spełniają swój cel – ocenę psychologiczną. Naukowe testy psychologiczne wykonywane są przez osoby do tego przygotowane, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Przeczytaj także: “Co piąte dziecko w Polsce ma zaburzenia psychiczne. I będzie jeszcze gorzej”

Testy psychologiczne – rodzaje

W psychologii testy mogą mieć zróżnicowaną formę. Wszystko zależy od pożądanego efektu. Mamy zatem do czynienia z testami psychologicznymi z liczbami lub z kwadratami. Występują też testy psychologiczne z figurami i testy psychologiczne z obrazkami, które należy zinterpretować według własnego wyobrażenia.

Istnieje fachowy podział testów psychologicznych.

Kognitywne testy psychologiczne. Ten rodzaj nazywany jest także testami maksymalnych zdolności i często stosowany jest w ocenie poziomu ogólnego inteligencji albo zdolności językowych osoby badanej. Ta grupa dzieli się na testy psychologiczne badające zdolności człowieka i jego maksymalne możliwości w kontekście osiągnięć, a także testy oceniające, ile dany pacjent osiągnął (np. ukończywszy szkołę). Niekognitywne testy psychologiczne, czyli tzw. testy typowego zachowania. Oceniają takie aspekty psychiki człowieka jak system wartości, motywacja, osobowość.

Testy psychologiczne – przykłady

Specjaliści z zakresu psychologii często sięgają w swojej pracy po popularne, a przez to sprawdzone testy psychologiczne. Do takich należą np.:

kwestionariusz objawowy „O” i kwestionariusz objawowy „S” (testy zaburzeń nerwicowych), MMPI-2 (Minnesota Multiphasic Personality Inventory), KON 2006 (kwestionariusz osobowości nerwicowej), Test René Le Senne’a (test osobowości badający aktywność, emocjonalność i oddźwięk psychiczny), Test Matryc Ravena (test inteligencji), Test inteligencji Cattella Test MTQ48 (test na ocenę odporności psychicznej), Pario Executive (test oceny preferencji, zachowań i motywacji).

Wymienione testy psychologiczne należą do mierzalnych liczbowo, to znaczy, że za każdą odpowiedź przydzielane są badanemu punkty, które na koniec dają wynik liczbowy i przyporządkowany mu wynik psychologiczny. Innym typem są projekcyjne testy psychologiczne, budzące niekiedy kontrowersje. Ich wyniki są jedynie opisowe (np. „z czym kojarzy ci się ten kształt?”), a przez to prowokujące subiektywizm ze strony badającego. Dla wielu specjalistów ich wyniki są zatem niemierzalne. Do takich testów psychologicznych należą:

Test Zdań Niedokończonych, Test Apercepcji Tematycznej Henry’ego Murraya, Test Rorschacha.

Przeczytaj też: “Test osobowości – rodzaje, przebieg. Na czym polega test osobowości?”

Testy psychologiczne do pracy – przykłady

W kontekście pracy zawodowej wyróżnia się testy zarówno te, które mają dać obraz predyspozycji do pracy (wskazać ogólny obszar, w którym badany sprawdzi się najlepiej np. zawody kreatywne), jak również takie, które oceniają, czy badany spełnia warunki podjęcia konkretnej pracy.

Jeśli chodzi o testy psychologiczne do policji lub innych służb, to w Polsce obowiązują Testy Multiselect. Są to badania złożone z pytań i trzech odpowiedzi (tak, nie, nie wiem). Ich zadaniem jest ocena zdolności intelektualnej, postawy w pracy, zachowań społecznych i stabilności emocjonalnej. Każdego roku opracowywany jest kolejny, osobny test psychologiczny dla służby więziennej, służby celnej czy wojska.

Z kolei testy psychotechniczne to testy psychologiczne dla kierowców zawodowych, pilotów samolotów i innych specyficznych stanowisk, takich jak operatorzy maszyn, kierowcy służbowi, kierowcy TIR-ów i ciężarówek, kierowcy autobusów, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy czy pracownicy techniczni wykonujący prace na wysokościach. Testy psychologiczne są tu połączone z badaniami z zakresu wiedzy technicznej.

Analizie w tych testach psychologicznych poddawana jest osobowość kierowcy (test i rozmowa z psychologiem), zdolności intelektualne (test sprawności intelektualnej i uwagi), a także czas reakcji, koordynacja ruchowa i wzrokowa, percepcja odległości, reakcja na olśnienie i widzenie w ciemności – badane z pomocą specjalistycznej aparatury.

Testy psychologiczne dzieci i młodzieży

Testy psychologiczne znajdują zastosowanie również w poradniach pedagogicznych i gabinetach psychologów dziecięcych. Jako przykłady można podać:

testy psychologiczne w zakresie zaburzeń spektrum autyzmu testy w zakresie zaburzenia uwagi (ADD, ADHD ), testy psychologiczne stopnia gotowości szkolnej dziecka.

Oczywiście testy psychologiczne u młodzieży i dzieci obejmują także uniwersalne zagadnienia takie jak zaburzenia odżywiania, afektywne i otępienne, zaburzenia nerwicowe i zaburzenia osobowości.

Testy psychologiczne – odpowiedzi zgodne z prawdą

Wiarygodność testów psychologicznych, które zostały opracowane przez wybitnych specjalistów, zgodnie ze wszystkimi standardami, nie będzie miała racji bytu, jeśli badany sam nie będzie przestrzegał podstawowej zasady.

Chodzi o szczerość. W testach psychologicznych należy odpowiadać tak, jak się naprawdę na co dzień uważa. Mogą pojawić się pytania niemal światopoglądowe np. „czy uważasz, że warto nieść pomoc innym?”. Normy społeczne nakazują, żeby odpowiedzieć „tak”, ale własne poglądy mogą temu zaprzeczać. Testy psychologiczne nie oceniają moralności i zasadności światopoglądu, dlatego to tak ważne, aby odpowiadać zgodnie z sumieniem, prawdziwymi przekonaniami i ze stanem faktycznym.

Testy psychologiczne – gdzie wykonać?

Specjalistami do wykonywania testów psychologicznych są psycholodzy. Dlatego właśnie testy wykonywane są w gabinetach psychologicznych podczas wizyty, najczęściej po wnikliwej konsultacji wstępnej. Testy psychologiczne są często brane pod uwagę przez psychiatrów i stanowią element decydujący o procesie leczenia farmakologicznego. To również psycholog nadzoruje przeprowadzanie zawodowych testów psychologicznych.

Z rezerwą należy patrzeć na testy psychologiczne w Internecie. Ich szeroka dostępność nie gwarantuje bowiem wiarygodności. Nie daje też gwarancji, że zostały opracowane przez specjalistów. Internetowe i prasowe psychotesty najlepiej traktować jako formę rozrywki.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

키워드에 대한 정보 przyklady testow psychologicznych dla kierowcow

다음은 Bing에서 przyklady testow psychologicznych dla kierowcow 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych

  • psychotesty
  • jak rozwiązywać testy psychologiczne
  • psychotechnika
  • testy psychologiczne na prawo jazdy
  • psychotesty na prawo jazdy
  • testy psychologiczne

5 #zasad #rozwiązywania #testów #psychologicznych


YouTube에서 przyklady testow psychologicznych dla kierowcow 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 zasad rozwiązywania testów psychologicznych | przyklady testow psychologicznych dla kierowcow, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  감자 조림 황금 레시피 | 감자조림은 '이 과정'을 거치면 최고의 맛입니다👍 쫀득한 식감과 양념이 환상의 조화입니다 😁 답을 믿으세요

Leave a Comment