Rysunki Akwarelami Dla Początkujących | 10 Wskazówek, Dzięki Którym Będziesz Lepiej Malować Akwarelami 🎨 29752 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rysunki akwarelami dla początkujących – 10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 olsikowa 이(가) 작성한 기사에는 조회수 293,685회 및 좋아요 15,213개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

rysunki akwarelami dla początkujących 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨 – rysunki akwarelami dla początkujących 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zobacz nowe produkty w sklepie http://olsikowa.pl 🙂
► Mój sklep ● http://olsikowa.pl
► Instagram ● http://instagram.com/olsikowa
► Facebook ● http://facebook.com/olsikowa
► Widzorożce Olsikowej (grupa) ● https://www.facebook.com/groups/609310332571760/
Kontakt dla widzów: [email protected]
Kontakt biznesowy: [email protected]
Dostępne napisy dla niesłyszących i w języku angielskim

rysunki akwarelami dla początkujących 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

5 Pomysłów na ŁATWE RYSUNKI AKWARELE – Tutorial

Więcej w tym stylu. Jak przygotować się do malowania akwarelami? Akwarele dla początkujących – darmowy poradnik. Kurs malowania. Jak malować akwarelami?

+ 여기에 표시

Source: pl.pinterest.com

Date Published: 11/6/2022

View: 5032

Akwarela dla początkujących – Anna po prostu

Akwarele Dürera ukazują świetny warsztat rysunkowy. I to będzie moja pierwsza rada dla przyszłych akwarelistów – opanowanie podstaw rysunku.

+ 여기에 더 보기

Source: annagac.com

Date Published: 5/22/2022

View: 850

Jak malować akwarelą: 11 wskazówek od artystów | Kurs …

Jak malować akwarelą-kurs-rysunku-Artakademia (8) … Odpowiednia gramatura papieru dla początkujących to 300 g/m2, …

+ 더 읽기

Source: artakademia.com

Date Published: 2/20/2022

View: 8199

Akwarela – poradnik dla początkujących – Allegro.pl

Akwarela – poradnik dla początkujących · Co to są farby akwarelowe? Farby akwarelowe to farby wodne. · Czego będziemy potrzebować do malowania …

+ 여기에 더 보기

Source: allegro.pl

Date Published: 8/15/2021

View: 8127

JAK MALOWAĆ AKWARELAMI. AKWARELE W PIGUŁCE

Poradnik dla początkujących: jakie farby kupić, na jakim papierze malować, … Często korzystam z ołówków – chociaż rysunek wykonany od razu …

+ 여기에 표시

Source: sierysuje.pl

Date Published: 11/27/2022

View: 9508

주제와 관련된 이미지 rysunki akwarelami dla początkujących

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨
10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨

주제에 대한 기사 평가 rysunki akwarelami dla początkujących

  • Author: olsikowa
  • Views: 조회수 293,685회
  • Likes: 좋아요 15,213개
  • Date Published: 2018. 8. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=YHyU4CNKTm4

Od czego zacząć malowanie akwarelami?

Malowanie akwarelą najlepiej rozpocząć od nakładania jaśniejszych tonów i stopniowo zwiększać ich intensywność przez dodawanie koloru. Tak jak w innych technikach malarskich możemy mieszać kolory na palecie – uzyskamy w ten sposób czystą, jednolitą barwę.

Jakie farby akwarelowe dla początkujących?

Farby akwarele w tubkach

Farby akwarelowe w tubce sprawdzą się zarówno dla początkujących akwarelistów, studentów oraz profesjonalnych malarzy. Tym pierwszym gorąco polecamy akwarele Van Gogh marki Talens, farby Winsor & Newton Cotman oraz Intense Water firmy Renesans.

Co można namalować akwarelami?

Za pomocą akwareli można narysować wszystko – od realistycznego portretu po wymyślone obce światy. Za pomocą akwareli można narysować wszystko – od realistycznego portretu po wymyślone obce światy. Nie bój się zabrudzić sobie rąk!

Jak namalować akwarelami?

To sprawia, że malowanie akwarelami jest takie szczególne: Nabieramy wodę na pędzel, pocieramy kostkę z farbą, woda rozpuszcza spoiwo i na pędzel trafia mnóstwo czystego pigmentu. Przenosimy go na papier, woda wsiąka w papier, wciągając jednocześnie pigment głęboko w jego włókna i unieruchamiając go w miejscu. Voilà!

Czym się różnią akwarele od farb akrylowych?

Akwarele to zdecydowanie delikatniejsza i subtelniejsza technika malowania. Jest cięższa w porównaniu do poprzedniej , jednak nie ma nic niemożliwego.

Od czego zacząć malowanie obrazu?

Na początek polecam zacząć klasycznie – od pędzli z włosia (może być zarówno szczecina zwierzęca jak i syntetyczna). Jednak nie zwlekałabym z włączanie innych ciekawych narzędzi. Maluje się nimi właściwie tak samo, różny będzie jedynie efekt na płótnie.

Jakie kolory farb kupić na początek?

Do rozpoczęcia pracy z farbami olejnymi wystarczy kilka kolorów. Najlepiej zakupić trzy podstawowe kolory – niebieski, czerwony i żółty. Do tego przyda się jeszcze brązowy kolor – na przykład Burnt Sienna czy Raw Umber oraz duże opakowanie bieli.

Czy akwarele to farby wodne?

Akwarele, czyli farby wodne

Występują w postaci twardych pastylek, których stała konsystencja zmienia się pod wpływem wilgotnego pędzelka. Barwniki farby ulegają więc rozcieńczeniu, przez co uzyskane kolory są delikatne, niemal półprzezroczyste.

Czy akwarele są wodoodporne?

Czym akwarele różnią się od innych farb? Chociaż farby akrylowe polubią się z odrobiną wody dodaną do formuły (bardzo ostrożnie z ilością!), to mają one tę ważną cechę, że po wyschnięciu stają całkowicie wodoodporne. Akwarele nie.

Jak namalować pomidor?

Aby namalować pomidora farbami, wykorzystamy technikę „mokre na suchym”, czyli będziemy malować po suchym papierze. Podobnie jak przy rysunkach ołówkiem i kredkami, zostaw białą plamkę w miejscu, gdzie pada światło, a po drugiej stronie pomidora śmielej nałóż farbę.

Jak się robi akwarele?

Technika ta, wymagająca stosowania unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych, polega na malowaniu wodną zawiesiną pigmentów na chłonnym podobraziu – zwyczajowo na celulozowym lub bawełnianym papierze. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną.

Na czym malować farbami akwarelowymi?

Na pierwszym miejscu jest papier. To dzięki niemu malowanie akwarelami daje ten niesamowity efekt rozmycia. Najlepiej zaopatrzyć się w blok dedykowany do malowania farbami wodnymi i akwarelowymi. Papier powinien być gruby – o wysokiej gramaturze, chropowatej strukturze i na tyle mocny, aby się nie rwał.

Czy da się malować akwarelami na płótnie?

Akwarelą na płótnie maluje się tylko na powierzchni. To znaczy, że farba na płótnie (w odróżnieniu od papieru) nie wchodzi w jego strukturę, tylko zatrzymuje się na zagruntowanej warstwie. Przez to, że płótno posiada bardzo wyraźną strukturę i gruntowanie farba akwarelowa osiada się między grudkami.

Jak utrwalić obraz Akwarela?

Ponieważ zarówno papier jak i inne produkty i farb akwarelowe charakteryzują się wyjątkową chłonnością i rozpuszczalnością, każdy werniks nanoszony na powierzchnie akwareli będzie przez nią wchłonięty i stanie nieusuwalnego częścią pracy.

Jaki papier do malowania akwarelami?

Doskonałym wyborem jest papier akwarelowy podwójnie klejony, gdyż dzięki temu podłoże nie będzie marszczyć się i falować pod wpływem wody. Idealnym papierem do akwareli jest ten wykonany w 100% z bawełny.

Jak malować akwarelami na płótnie?

Akwarelą na płótnie maluje się tylko na powierzchni. To znaczy, że farba na płótnie (w odróżnieniu od papieru) nie wchodzi w jego strukturę, tylko zatrzymuje się na zagruntowanej warstwie. Przez to, że płótno posiada bardzo wyraźną strukturę i gruntowanie farba akwarelowa osiada się między grudkami.

Jak przygotować papier do malowania akwarelami?

Przed przystąpieniem do pracy wystarczy je przytwierdzić taśma papierową do blatu lub deski, aby nie poruszały się w trakcie pracy, co może być dosyć uciążliwe. Innymi słowy: Papiery poniżej 260 gram należy napinać, aby potem nasze prace nie były pomarszczone. Papiery powyżej 260 gram nie trzeba napinać.

Na czym malować farbami akwarelowymi?

Na pierwszym miejscu jest papier. To dzięki niemu malowanie akwarelami daje ten niesamowity efekt rozmycia. Najlepiej zaopatrzyć się w blok dedykowany do malowania farbami wodnymi i akwarelowymi. Papier powinien być gruby – o wysokiej gramaturze, chropowatej strukturze i na tyle mocny, aby się nie rwał.

Jak używać farb akwarelowych?

Najbardziej popularną techniką jest tzw. na mokro, która polega na zmoczeniu papieru i nakładaniu na niego rozwodnionej farby. Możemy również malować na sucho. Farbę zmieszaną z wodą nakładamy na suchą kartkę.

Akwarela dla początkujących – Anna po prostu

Być może przeglądając po tagach Instagram lub Pinterest trafiasz na piękne kolorowe prace akwarelowe, zachwycasz się i myślisz, że to na pewno bardzo skomplikowane. Mimo, że podoba Ci się ta technika i chcesz poznać jej tajniki – zwlekasz z rozpoczęciem malowania bojąc się, że jest to zwyczajnie za trudne. Jak zacząć? Zapraszam do wpisu – akwarela dla początkujących.

Wprowadzenie do akwareli

Zapewne zdziwi Cię fakt, że akwarela wcale nie jest techniką nową a znaną już w starożytności. W Rzymie technika stosowana była w malarstwie ściennym, na Wschodzie zdobiono nią wachlarze a w Egipcie papirusy. Wygląda na to, że akwarela to sztuka bardzo użytkowa, a wręcz praktyczna!

Krótki rys historyczny

Michał Anioł, Boticelli, Caravagio czy Blake – wszystkim znani i podziwiani, i raczej nie znamy ich z obrazów akwarelowych. Kogo zatem uznamy za prekursora tej techniki? Jakie obrazy są nam znane?

Można powiedzieć, że pierwszym znanym akwarelistą był Albrecht Dürer – najbardziej rozpoznawalnym obrazem jest oczywiście Młody Zając. Malarz ma również na sumieniu świetne pejzaże, rysunki studialne kwiatów i zwierząt. Akwarele Dürera ukazują świetny warsztat rysunkowy. I to będzie moja pierwsza rada dla przyszłych akwarelistów – opanowanie podstaw rysunku.

Technika akwareli od strony technicznej

Akwarela postrzegana jest jako technika trudna. Gdybym miała porównać do siebie techniki malarskie – tak jak malarstwo akrylowe czy olejne porównałabym do digital paintingu, tak akwarela przypomina rysowanie markerami transparentnymi. Malując musimy być pewni swoich ruchów, gdyż możliwość zmiany i zatuszowania błędów jest ograniczona – nie jest to technika kryjąca.

Jeśli chcemy by akwarela była delikatna, subtelna – trzeba uważać z wyraźnym i mocnym podrywem ołówkowym, w przeciwnym razie będzie on przebijał przez farby. Akwarela jest techniką transparentną, używane barwy na obrazie są pastelowe i nie kryją. Przebija przez nie faktura papieru. Kupując farby w tubkach lub kostkach widzimy mocny nasycony pigment – w połączeniu z wodą staje się półprzezroczysty. Oczywiście można łączyć techniki i podrys do akwareli wykonywać m.in. cienkopisem, wtedy akwarela jest uzupełnieniem pracy, przyjemnym tłem.

Akwarela dla początkujących

Rysunek to podstawa

Warto zacząć od początku – czyli od podstaw rysunku. Jeśli planujesz malować akwarelami – warto zdobyć podstawowe umiejętności rysunkowe. Osoby, które wcześniej nie rysowały bardzo dużo czasu spędzają na podrysie do akwareli – a fajnie byłoby gdyby podrys szedł możliwie sprawnie, wtedy można więcej czasu spędzić na samo malowanie.

Niezbędnik

Aby zacząć malować nie potrzeba wiele. Potrzebne jednak będą

1 – Papier akwarelowy

Zwróć uwagę na gramaturę – im wyższa tym papier będzie lepie zachowywał się pod wpływem wody. Dużym problemem papieru o niskiej gramaturze, np. 160 g/m2 jest falowanie. Na początek świetnie sprawdzi się blok akwarelowy Canson Montval 300 g/m2.

2 – Ołówek

Grafit nie powinien być za twardy, by nie wbijał się w delikatną strukturę papieru, nie za miękki by nie rozmazywał się od delikatnego dotknięcia dłoni. Osobiście lubię te w formie ołówków automatycznych i mechanicznych – ołówek Koh-i-Noor.

3 – Gumka chlebowa

W przypadku postawienia niechcianej kreski łagodnie usunie ołówek nie niszcząc struktury papieru.

4 – Pędzel okrągły syntetyczny

Pędzel grubszy sprawdzi się do malowania obszernych plam i cieńszy do dodawania detali – pędzel nylonowy Lineo.

5 – Szeroki pędzel płaski

Przyda się do rozprowadzania wody na dużym obszarze arkusza papieru. Wystarczy prosty pędzel z włosiem kucyka taki jak miękki pędzel płaski Kolibri.

6 – Podstawowe kolory farb

Mam na myśli naprawdę podstawowe. Jeśli dopiero zaczynasz – nie kupuj gotowego zestawu 24 kolorów. Będzie to na początek zbędny wydatek, a z zakupionych kolorów używać będziesz maksymalnie dziesięciu. Na początku przygody z malowaniem najlepsze będą pojedyncze kostki akwarelowe Białe Noce.

Nastawienie

Dobre podejście to podstawa. Piszę o tym, bo w swojej praktyce tutora spotkałam się z kursantami oczekujących natychmiastowych efektów. A prawda jest taka, że jeśli czegoś się nigdy nie robiło, to trudno od razu o idealną pracę. Nie rodzimy się z umiejętnością malowania, owszem chęci są bardzo ważne ale by opanować jakąś technikę potrzeba praktyki.

Myślę że to temat na osobny wpis, który z chęcią rozwinę. Póki o mogę was zaprosić na zajęcia akwarelowe do pracowni – tam na żywo możecie obserwować na żywo jak malować akwarelą!

Na co uważać?

Kolory

Zanim namalujesz cokolwiek – przyjrzyj się swojej palecie kolorystycznej i naucz się nią posługiwać. Mam na myśli zapoznanie się z barwami, poznanie ich możliwości. Sprawdź jakie kolory powstaną po zmieszaniu kilku ze sobą. Dzięki temu przechodząc do malowania będziesz już wiedzieć czego możesz się spodziewać po swoich farbach.

Oczekiwania

Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów Droga do bycia drugim Castagnetem może być długa i wyboista. Być może w którymś momencie wypracujesz własną stylistykę, zupełnie inną od stylu naszych dotychczasowych idoli. Dlatego dajmy sobie czas, poświęćmy kilka arkuszy na oswojenie się z techniką.

Wydanie pół pensji

Może, przesadziłam, ale naprawdę łatwo jest wydać sporo na pasję. I jeśli jest to pasja – to nie ma w tym nic złego. Ale na samym początku przygody postaw na produkty których stosunek ceny do jakości jest najbardziej korzystny. Na takie, których jakość będzie bardzo dobra ale nie będzie to najwyższa półka cenowa. Dzięki temu, jeśli stwierdzisz, że to jednak nie dla Ciebie – nie będziesz żałować. Jeśli akwarela po prostu Ci się podoba, chcesz spróbować, ale nie masz pewności że będziesz malować regularnie, że Cię to wciągnie – ogranicz budżet, aby nie wykosztować się na samym początku.

Dużo rysowania a mało malowania

Jeśli dopiero zaczynasz malowanie, a jesteś samoukiem – wybieraj tematy które nie będą wymagać wykonania bardzo dokładnego podrysu. Akwarela ma być malowana a nie rysowana – na początku polecam tematy związane z naturą takie jak góry, drzewa, doliny – krajobrazy. Dlaczego? Bioniczne formy mogą być różne, jeśli narysujesz drzewo które będzie różnić się od tego na którym się wzorujesz – nic się nie stanie, jedna gałąź więcej czy mniej nie zrobi różnicy.

Temat jest oczywiście niewyczerpany, ale ten wpis nie może być zbyt obszerny. Mam nadzieję, że dla osób, które dopiero chcą zacząć – przydatny. Pozdrawiam!

Akwarele dla Początkujących i Zaawansowanych Artystów

Farby akwarelowe – rodzaje

Jako sklep plastyczny z bogatym i różnorodnym asortymentem, promujący krajowych oraz zagranicznych producentów, dostosowaliśmy naszą ofertę do potrzeb artystów o różnym stopniu zaawansowania. Właśnie dlatego w tej kategorii znajdują się profesjonalne farby akwarelowe (takich firm jak Sennelier, Aquarius Roman Szmal, czy też Kuretake) oraz farby akwarelowe dla początkujących (polecamy produkty Faber Castell, Kooh-i-Noor, czy też Astra), które pozwalają się oswoić z techniką akwareli, bez konieczności inwestowania w drogie materiały. Zestawy od tych producentów zawierają do kilkudziesięciu kolorów, dzięki którym łatwiej jest zapoznać się z nowym medium.

Oferujemy najlepsze farby akwarelowe o wysokiej pigmentacji, światłoodporności oraz wydajności. Produkty dostępne są w praktycznych zestawach, można je też zakupić na sztuki, tym samym dostosowując zamówienie do swoich potrzeb.

Farby akwarele w tubkach

Dobre farby akwarelowe w tubce to najczęściej spotykana forma tego medium. Dzięki ich postaci można łatwo i sprawnie mieszać kolory. Są one także łatwe w przechowywaniu i nie wymagają dużo wody do aktywacji, co zapobiega nadmiernemu rozcieńczeniu. Farby akwarelowe w tubce sprawdzą się zarówno dla początkujących akwarelistów, studentów oraz profesjonalnych malarzy. Tym pierwszym gorąco polecamy akwarele Van Gogh marki Talens, farby Winsor & Newton Cotman oraz Intense Water firmy Renesans. Wprawieni akwareliści zachwyceni będą natomiast profesjonalną linią Winsor & Newton Professional, farbami akwarelowymi Sennelier L’Aquarelle oraz Daniel Smith. Tego typu najlepsze farby akwarelowe cechują się większą trwałością, wysoką pigmentacją oraz światłoodpornością. Po zaschnięciu, np w kostkach, również nadają się do użytku.

Farby akwarelowe w kostkach

Doświadczeni akwareliści docenią profesjonalne farby akwarelowe w kostkach, dla których spoiwem jest guma arabska oraz miód pszczeli. Substancje te wiążą pigment, zapewniając idealną gładkość podczas rozprowadzania farby na papierze. Jeżeli chodzi o akwarele w kostkach do profesjonalnego użytku, to polecamy między innymi słynne krakowskie farby Karmański, wytwarzane od 120 lat wedle tradycyjnych receptur lub ręcznie robione japońskie akwarele produkowane przez firmę Kuretake. Dużą popularnością cieszą się również akwarele Aquarius Roman Szmal, cechujące się wyjątkową, intensywną pigmentacją. Jesteśmy pewni, że profesjonaliści nie będą mogli także oprzeć się produktom oferowanym przez firmę Sennelier L’Aquarelle, które cechuje duża odporność na światło i wysoka pigmentacja. Z kolei akwareliści, ceniący wysoką transparentność, polubią farby od Winsor & Newton Professional produkowane nieprzerwanie od 180 lat.

Farby akwarelowe w płynie

Warto również przyjrzeć się farbom akwarelowym w płynie marki Talens Ecoline czy Renesans Liquarel, które sprzedawane są w niewielkich słoiczkach. To skoncentrowany pigment w formie płynnej, który wymaga rozcieńczenia. W zależności od jego stopnia, możemy uzyskać różną intensywność koloru. Farby te nadają się również do kreślarstwa i robienia pieczątek.

Farby akwarelowe w formie markerów

Wraz z rozwojem technik plastycznych przyszedł także czas na farby akwarelowe w markerach. Są proste w użyciu, dzięki czemu poradzą sobie z nimi nawet osoby początkujące. W tym przypadku akwarele nanosi się na przystosowany do tego celu papier, a całość rozmywa się przy pomocy pędzla z wodą lub przy użyciu specjalnego pisaka pędzelkowego ze zbiorniczkiem wody. Drugie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza podczas tworzenia prac w plenerze, czy też w mieście. Pisaki z farbami akwarelowymi posiadają różne końcówki, dlatego też można z ich pomocą wykonywać grube, jak i cienkie linie. W szczególności polecamy farby akwarelowe dla początkujących i zaawansowanych od Winsor & Newton. Najlepiej je nakładać na papier drobnoziarnisty, o gramaturze np. 300 g/m. Doświadczeni plastycy mogą się także pokusić na papier z bawełną (dłużej utrzymuje on wilgoć, a także nie faluje pod jej wpływem) oraz celulozowy.

Jak malować akwarelą: 11 wskazówek od artystów | Kurs rysunku Artakademia

Oceń artykuł post

Za pomocą akwareli można narysować wszystko – od realistycznego portretu po wymyślone obce światy.

Ten artykuł został przygotowany przez zespół szkoły rysunku Artakademia.

Wielu myślą, że akwarela jest złożonym narzędziem artystycznym. Ale wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, aby nauczyć się malować akwarelą, to po prostu zacząć. Wybrali dla ciebie 11 wskazówek, dzięki którym staniesz się o 11 kroków bliżej zrozumienia sztuki akwareli.

Nie bój się zabrudzić sobie rąk!

Jeśli nigdy wcześniej nie rysowałeś, czas zacząć. Otwórz album, twórz ciekawe tekstury i smugi akwarelą, aby nie zamarznąć przed białym arkuszem. Zacznij od nich w poszukiwaniu fabuły. Kolorowe strony mogą być jasne i ekscytujące lub stworzyć spokojny, melancholijny nastrój. Kolor lub tekstura może sugerować następny krok – a może nie możesz się doczekać, aby narysować bez nich.

Do tworzenia tekstury można użyć folii spożywczej. Przymocuj ją do arkusza w zakrzywionej formie lub dociśnij palcami.

Znajdź swój papier do akwareli

Wynik pracy zależy w dużej mierze od jakości papieru akwarelowego. Idź do księgarni i wybierz kawałki 5-10 różnych arkuszy papieru akwarelowego „na próbę”.Pamiętaj, aby robić notatki na każdym arkuszu (gatunek, gramatura papieru i wyniki pracy z nim). Odpowiednia gramatura papieru dla początkujących to 300 g/m2, niektórzy profesjonaliści preferują 600 g/m2. Istnieją inne rodzaje papieru akwarelowego, na przykład papier NOT i papier o grubej fakturze lub papier tłoczony na zimno.

Użyj profesjonalnych farb

Nawet początkujący artyści powinni kupić profesjonalne farby akwarelowe. W przeciwieństwie do tanich odpowiedników farby artystyczne pięknie leżą i rozprzestrzeniają się na papierze.

„Wolę tubki niż kuwety: po pierwsze, nie trzeba czekać, aż farba zmięknie i stanie się nadająca się do pracy; po drugie, dzięki farbie z tubek łatwiej jest tworzyć nasycone, ciemne mieszanki”. Billy Shwell

Prawdą jest, że farby artystyczne są droższe, ale będą trwać dłużej. Są lepiej rozwiedzione i dlatego nie są tak szybko wydawane.

Wskazówka. Testuj nowe farby i inne materiały artystyczne tak często, jak to możliwe. Eksperymentuj. Niebądź zakładnikiem jednego nawyku.

Obserwuj i rozważ przed podjęciem pędzla

Przed malowaniem zbadaj strukturę obiektu. Spójrz na to tak, jakbyś zobaczył po raz pierwszy, uważnie rozważ, zrób notatki, szkice, opanuj tekstury i szczegóły, na które nigdy nie zwracałeś uwagi. Na przykład obserwuj spiralny układ liści lub loki wzdłuż żyłek łodygi.

Spróbuj psychicznie analizować składniki tego, co widzisz. Zaznacz główne kształty. Zobacz, jak nakładają się na siebie. Wyobraź sobie krajobraz w postaci scenerii. Zwróć uwagę na to, co jest najbliżej, co dalej.

Naucz się mieszać farby

Spróbuj mieszać kolory, aby zrozumieć, jakie odcienie można osiągnąć za pomocą zestawu farb. Najpierw wymieszaj dwa kolory, a następnie dodaj do nich trzeci. Eksperymentuj!

Pokochasz tworzenie takich pięknych kolorów i odmian odcieni oraz tonów, ich liczba jest prawie niewyczerpana.

Skoncentruj się na sobie. Możesz zrobić bardzo realistyczne rysunki lub bardzo nietrywialne. Twoim zadaniem jest zbieranie farb, których właściwości będziesz wiedział, co stworzy niezbędne odcienie z gwarancją dobrego wyniku.

Zacznij od oszczędnej ekspresji

Jeśli rysujesz szkice ołówkiem lub sketche, możesz urozmaicić rysunki akwarelą, robiąc akcenty. Nie trzeba malować całyarkusz; czasami kilka udanych pociągnięć pędzla tworzy najsilniejszy efekt.

Użyj płynnego podkładu do akwareli

Płynny podkład do akwareli nakłada się na papier przed rozpoczęciem pracy i pozwala w razie potrzeby łatwo usunąć wysuszoną farbę. Jest to szczególnie ważne podczas pracy z intensywnymi lub trwałymi pigmentami: możesznie obawiać się „zabrudzenia” papieru w obszarze blasku. Przed zastosowaniem go przećwicz w szkicowniku, ponieważ powierzchnia do rysowania będzie dość śliska.

Aby usunąć farbę z obszarów, w których nie jest potrzebna (przypadkowo narysowałeś poza krawędzie lub trzeba zrobić odblaski) – po prostu zmyj farbę czystym zwilżonym pędzlem lub gąbką.

Naucz się sztuki lessowania

Lessowanie artyści nazywają techniką uzyskiwania głębokich opalizujących kolorów poprzez nakładanie półprzezroczystych farb na główny. Technika lessowania to świetny sposób na przekazanie najlepszej gamy kolorów. Farby nakładają się bardzo delikatnie, warstwa po warstwie, a po wyschnięciu opracowywane są szczegóły ostatniej warstwy.

Technika ta jest szeroko stosowana na kurs rysunku ASP, a także w przygotowaniach do przyjęcia na kierunek architektura – kurs rysunku architektury

Technika „suchego pędzla”

Ta technika może być używana do rysowania sierści zwierząt lub małych włosów na owocach, na przykład na kiwi.

Nałóż farbę na pędzel, usuń nadmiar chusteczką. Rozłóż włosy za pomocą pędzla. Nałóż farbę na suchą powierzchnię wstępnie pomalowaną na kolor tła. Pracuj małymi pociągnięciami pędzla w jednym kierunku, naśladując włosy na powierzchni.

Maluj rysunek bez linii konturu

Jeśli masz mało czasu, spróbuj techniki rysowania akwarelą bez konturu(na czystym arkuszu). Akwarela prawie nie wybacza błędów, ale jednocześnie pozwala pracować z porywającą prędkością.

Dodaj ekspresji

Nie bój się jasnych kolorów i kombinacji. Czasami dokładność fotograficzna nie jest tak interesująca jak indywidualna wizja artysty. Nie używającautentyczności koloru, poczujesz niezwykłą wolność.

12. Kursy architektonicznego rysowania akwareli

Przykłady rysunków akwareli różnych rodzajów architektury Polski. Zdjęcia dostarczone podczas kursu rysunku architektury w Artakademia.

Jak malować akwarelą?

Wiele osób interesuje się akwarelą i to od niej zaczyna swoją przygodę z malarstwem. Ha! Tak było i ze mną! Ma tak długi szereg zalet, że trudno nie pomyśleć o niej przyjaźnie. Żeby lepiej to wszystko wyjaśnić, podzielimy tekst na sekcje i omówimy wszystko krok po kroku, ale jeśli np. nie interesuje Cię wyjaśnienie fizycznej budowy farby i chcesz przeskoczyć od razu do konkretów – śmiało – w dalszej części opisuję typowe materiały do malowania akwarelą i inne smaczki.

Gotowi? Ruszajmy!

Co to jest akwarela?

Tą nazwą określa się farby zbudowane z pigmentu, połączonego z wodorozpuszczalnym spoiwem – najczęściej gumą arabską – do tego producenci dodają różne dodatki stabilizujące konsystencję i właściwości farby. Dla nas najważniejsza informacja, to to, że spoiwa jest tam mało, a pigmentu dużo. To sprawia, że malowanie akwarelami jest takie szczególne:

Nabieramy wodę na pędzel, pocieramy kostkę z farbą, woda rozpuszcza spoiwo i na pędzel trafia mnóstwo czystego pigmentu. Przenosimy go na papier, woda wsiąka w papier, wciągając jednocześnie pigment głęboko w jego włókna i unieruchamiając go w miejscu. Voilà! Wykonaliśmy właśnie pierwszy ślad akwarelą.

Miejskie szkice to powód do przyjemnych wspomnień. Akwarela je ułatwia, bo bardzo wygodnie ją ze sobą zabrać.

Zauważcie jeden szczególny fakt. To nie spoiwo przytrzymuje pigment, ale jakby sam papier. Nazywa się to siłą adhezji, czyli przylegania i… to wiele zmienia.

Dlaczego? Bo nie możemy nałożyć pigmentu grubo. Wszystko będzie bardzo cieniutkie. Dzięki temu farba może być bardzo, bardzo świetlista i jasna… ale też nie wprowadzimy do niej prawie żadnych poprawek (już wsiąkła w papier, więc koniec) i nie będziemy w stanie zastosować zbyt wielu technik kryjących. Jednym słowem to jak akwarela jest zbudowana, stanowi jej największą zaletę, ale też stanowi największe ograniczenie.

Jak maluje się akwarelą?

Z tych właściwości akwareli wynika technika malowania. Są tu trzy zasady, z których każda będzie nie do końca prawdziwa, ale na start doskonale wyjaśnią nam co i jak (wyjątków nauczycie się już w boju malarskiej praktyki).

1. W akwareli nie da się zamalować tego, co już zostało namalowane.

To dlatego, że warstwa farby jest bardzo cienka – nie wystarczy w niej pigmentu, żeby zakryć to co już jest pod spodem. W zasadzie akwarela działa jak mały witraż – każda plama koloru to kolorowe szkiełko, które może zmienić barwę światła i to co widać pod spodem, ale nie potrafi zasłonić tego całkiem.

Czemu to nie do końca prawda? – Bo pewne pigmenty ze względu na grubość ziarna potrafią kryć dość dobrze nawet w cienkich warstwach – np. czerwień wenecka, żelazistoczerwony pigment, potrafi sporo zakryć dzięki swojej budowie ziarna. Jednak są to wyjątki działające w określonych sytuacjach i co do zasady, w akwareli nie damy radę zamalować całkowicie tego, co już raz pomalowaliśmy.

2. W akwareli maluje się od jasnego do ciemnego

Skoro nie da się plamy rozjaśnić, zmienić, czy zakryć, w przeważającej większości akwarelowe obrazy powstają “od jasnego do ciemnego”. To znaczy, że w pierwszej warstwie robimy najjaśniejsze elementy, a potem możemy je porównać i ewentualnie przyciemnić, zgodnie z tym, co zaobserwujemy. Postępując w ten sposób możemy budować pracę harmonijnie, cały czas zachowując odpowiednie relacje między plamami i zbliżając się krok po kroku do pożądanego celu.

Ta praca jest w trakcie malowania – widać w niej pierwszą warstwę najjaśniejszych kolorów, na niebie i ujednolicające ciepło na ziemi, oraz rozpoczętą fazę drugą, gdzie pojawiły się pierwsze ciemniejsze plamy.

Powyżej możecie zobaczyć przykład z naszych zajęć akwareli dla dorosłych, obrazujący tę zasadę. Epidemia przerwała nam pracę w połowie i czekamy na powrót do jej malowania, ale dzięki temu doskonale widać logikę powstawania plam. (Nawiasem mówiąc, mamy wolne miejsca w nowo powstającej grupie akwarelowej, więc jeśli chcecie dopisać się i zacząć po epidemii poznawać tę technikę, można w powyższym linku przesłać nam zgłoszenie).

Dlaczego to, że malujemy od jasnego do ciemnego to nie do końca prawda? – kto maluje ten wie, że każda technika pozwala pracować też wbrew własnym zasadom, dając interesujące efekty. Udowadniali to liczni artyści np. modyfikując farby olejne. Akwarela też pozwala na eksperymenty! Można w niej zaplanować pracę idącą od ciemnego do jasnego i zobaczyć co się stanie. Po prostu logika farby transparentnej najczęściej prowadzi do malowania w taki, a nie inny sposób.

3. W akwareli nie da się robić poprawek

Jak napisałem na początku – farby akwarelowe wsiąkają w podłoże i wiążą się z nim siłami adhezji. Czyli odpada ich zmycie z papieru – są już w jego głębi. Jeśli zdołamy, możemy tylko lekko wymyć je wodą z powierzchni, wyszorować co się da i tyle. Ślad po namalowanej plamie zostanie z nami na pracy już do końca. A jeśli się uprzemy na mocniejsze szorowanie… może zdejmiemy więcej farby, ale też musimy po drodze zniszczyć fakturę papieru. To też widać.

Co nam pozostaje? Po pierwsze rozplanowanie pracy, często wiążące się z podrysowaniem granic plam delikatnym śladem ołówka, zanim jeszcze rozpoczniemy malowanie. Po drugie praca od jasnego do ciemnego umożliwia właśnie to: kontrolę nad plamami i redukcję błędów. A po trzecie…

Tak całkiem osobiście, to problem poprawek w akwareli uważam za przereklamowany. Kiedy tylko przyzwyczaimy się do charakteru farb, zaczynamy planować malowanie zgodnie z jej logiką i te wszystkie drobne trudności nie są w stanie zaszkodzić powstającej pracy. Co więcej, pojawiające się przetarcia i niechciane przez perfekcjonistów drobne zniszczenia dodają uroku nieznanego innym farbom. Z drugiej strony pomysł jakoby w innych farbach tak łatwo było wprowadzać poprawki jest też chybiony. Nawet podawane tu jako przykład elastyczności oleje nie mają pełnej swobody – pewne plamy zrobione raz źle są już nie do naprawienia.

Szkicowanie z natury wymaga sporej pewności w tym co zamierzamy zrobić, ale akwarela odwdzięczy się nam za zaufanie i może pokazać swoją niezwykłą swobodę plamy.

Jak widzicie, sposób malowania akwarelami jest dość wyjątkowy, co wynika z ich budowy. Ma swoje wyjątkowe zalety, ale i wady.

Te trzy cechy malowania mogły zabrzmieć jak wady (choć nimi nie są), więc pora wreszcie na listę zalet akwareli:

są bardzo wygodne , podczas używania w domu/plenerze (to znaczy zajmują mało miejsca, nie emitują zapachów, wygodnie się je rozkłada i sprząta)

, podczas używania w domu/plenerze (to znaczy zajmują mało miejsca, nie emitują zapachów, wygodnie się je rozkłada i sprząta) wbrew pozorom dość łatwo uzyskać w nich harmonię kolorystyczną , ponieważ widoczny cały czas kolor papieru ujednolica ich wygląd, a dopasowywanie kolorów nie wymaga tak dużo mieszania – wystarczy czasami tylko dodawać wody, co jest dla wielu osób bardziej intuicyjne niż mieszanie farb w akrylu czy oleju.

, ponieważ widoczny cały czas kolor papieru ujednolica ich wygląd, a dopasowywanie kolorów nie wymaga tak dużo mieszania – wystarczy czasami tylko dodawać wody, co jest dla wielu osób bardziej intuicyjne niż mieszanie farb w akrylu czy oleju. Sposób malowania akwarelami z podrysem ołówkowym daje szansę na dużą precyzję , oraz powiązanie umiejętności rysunkowych z malarskimi – to oznacza wygodny start w malarstwo dla tych, którzy umieją trochę rysować, ale jeszcze nie malowali (taki był mój przypadek)

, oraz powiązanie umiejętności rysunkowych z malarskimi – to oznacza wygodny start w malarstwo dla tych, którzy umieją trochę rysować, ale jeszcze nie malowali (taki był mój przypadek) akwarele są względnie tanie. Uwaga: względnie! Wiele osób słysząc to stwierdzenie zaczyna wyciągać przykłady drogich farb akwarelowych z najwyższej półki. Prawda jest jednak taka, że kilka kostek lub tubek na krzyż, blok papieru i kilka pędzli potrafi zdziałać cuda.Do tego farby potrafią starczać na dość długo.

Wszystko to razem sprawia, że sposób malowania akwarelą bywa mitologizowany, jako “najtrudniejszy” albo “najszlachetniejszy” spośród wszystkich technik. Ja sądzę, że takie wyidealizowane patrzenie to bzdury – akwarela jest jedną z wielu, wielu pięknych malarskich możliwości i jako malarz po prostu chcę ją znać – jako jedno z narzędzi.

Jakie farby do akwareli?

Nareszcie do konkretów! Jeśli zastanawialiście się jakie farby akwarelowe kupić, to tutaj znajdziecie co prawda nie poradnik, ale mój przegląd materiałów i mam nadzieję, że sami wyciągniecie wnioski dla siebie.

Duże pudełko z farbami w kostkach – wygodne w podróży i wystarczające na mnóstwo malowania. Zbyt wiele kolorów, to też wyzwanie – trudniej nam poznać dobrze nasze pigmenty i zapamiętać który co robi.

Jaka jest różnica między akwarelami w kostkach, a akwarelami w tubkach? Wcale nie taka duża. To wciąż te same akwarele. Mechanika działania nieco inna, ale można je swobodnie łączyć. Farby w kostkach mają pigment związany klejem w formę zbitej bryły farby – przejeżdżając po nim pędzlem z wodą, rozpuszczamy klej i na pędzel dostają się pigmenty. W przypadku farb w tubce, producent zadbał już o to, by farba była gęstym płynem – oznacza to, że możemy nakładać ją w takiej zagęszczonej postaci, albo rozcieńczoną wodą. Używając kostek nigdy nie wyłożymy na paletę za dużo farby, używając tubek, mamy za to większą łatwość w uzyskaniu mocnego koloru. Pudełka z kostkami mają wbudowane często małe paletki w formie wieczka, co jest wygodne w podróży – z drugiej strony tubki pozwalają na swobodne ukształtowanie własnej palety kolorystycznej o dowolnym składzie.

Kostki i tubki to dwa oblicza tej samej farby.

Do tego potrzebne będą pędzle do akwareli. No właśnie. Specjalne pędzle do akwareli? Czy po prostu jakieś pędzle?

Do tego malarstwa często używa się okrągłych, miękkich pędzli z naturalnego włosia. Szczególnie często widywałem pędzle wiewiórkowe. Ostatnio modne też w polskim środowisku akwarelistów stały się (jeśli dobrze kojarzę) pędzle z wilka, importowane z Azji. Jednak jeśli jesteś 100% weganinem, albo też nie uśmiecha Ci się inwestycja dużych pieniędzy na start i po prostu chcesz spróbować co i jak, otwarte są też inne drogi, bowiem wbrew powszechnemu przekonaniu, akwarelami poradzimy sobie przy odrobinie wysiłku całkiem sprawnie także używając pędzli syntetycznych (najczęściej spotykamy tu pędzle nylonowe). Oczywiście przyznaję, że malowanie pędzlami naturalnymi, to w akwareli przyjemność i że zachowują się zupełnie inaczej – ale myliłby się ten, kto powiedziałby, że nie da się namalować akwareli pędzlami syntetycznymi. Także tutaj wybór należy do Ciebie.

Pędzle z naturalnego włosia i pędzle z nylonu – teoretycznie te pierwsze są do akwareli, a te drugie nie, ale doświadczenie pokazuje, że czasami pędzle syntetyczne świetnie potrafiły sobie poradzić. Decyzja należy znowu do Ciebie.

Na koniec najważniejsze. Papier. O tym zagadnieniu napisano już wiele! Papiery akwarelowe to tajemnica wielu artystów. Jedni czują się lepiej z takim, inni z innym. trudno pokazać jedną drogę.

Ponieważ panuje tu niesłychane bogactwo produktów opiszę tylko podstawowe informacje, pozwalające się w tym gąszczu odnaleźć.

Papier akwarelowy składa się z celulozy albo bawełny (czasami, choć rzadziej, są inne wersje – np. czytałem kiedyś o papierach lnianych). Producenci podkreślają w swoich najlepszych papierach, że składają się w 100% z bawełny i że są odkwaszone – to ostatnie to standard – chodzi o to, żeby papier nie żółkł przez wewnętrzne procesy chemiczne.

O grubości papieru mówi gramatura. Typowe papiery akwarelowe mają około 300g/m2, należy jednak pamiętać, że nie ma tu ścisłej reguły. Są papiery odrobinę lżejsze, ale są też wyraźnie cięższe – choćby 600g/m2 i więcej. Gramatura odpowiada za to, żeby papier nie marszczył się nadmiernie pod wpływem wody. Cięższy, oznacza bardziej zbity lub grubszy, a to daje w ostatecznym rozrachunku większą sztywność arkusza.

Do tego producent na bloku akwarelowym poda z pewnością nazwę faktury powierzchni – czy papier jest gładki, lekko chropawy, czy może gruboziarnisty? Gładkie papiery to tzw. hot pressed, czyli prasowane na gorąco (czasami nazywane satynowymi), lekkie ziarno znajdziemy pod nazwą cold pressed, czyli prasowane na zimno (albo grain fin). Z kolei papiery gruboziarniste kryją się pod nazwą torchon, albo z angielska: rough. Od ziarna zależy czy farba utworzy gładsze, czy bardziej teksturalne plamy. Np. grubsze ziarno bywa wykorzystywane przez artystów do tworzenia specjalnych efektów grubo mielonymi pigmentami, które zsuwają się do rowków i plama przybiera charakter leciutko nakrapiany.

Ja sam preferuję bloki gładkie, satynowe, a nawet maluję w szkicowniku, na absolutnie nieakwarelowym papierze. Powyżej widać przykład takiej szkicowej pracy, która choć nieszczegółowa, pozwoliła złapać nastrój zupełnie zwykłego wnętrza.

Różne techniki akwarelowe

Akwarelą malujemy w sposób, który wynika z techniki, ale można robić to naprawdę po swojemu. Bardzo nie lubię, kiedy ktoś mówi jaka akwarela “powinna być” – zwiewna, pastelowa, swobodna, albo że pasuje do malowania kwiatów i pejzaży. Czemu? Może taka być, ale jeśli ktoś chce precyzyjną, masywną, albo jeszcze jakąś inną? Droga wolna.

John Singer Sargent “Wnętrze szpitalnego namiotu” 1918

Popatrzcie na ten cudowny, mały obraz J. S. Sargenta – przedstawia szpital polowy, uchwycony w 1918 roku – pod koniec Wielkiej Wojny. To nie są ani pastelowe kolory, ani zbyt zwiewny temat – ale jest autentyczny. Sargent to absolutny mistrz. Plama kładziona jest tu gęsto, pewnie i ciemno. Widać ślady i kierunki ruchu pędzla. W lewej górnej części można nawet dostrzec fakturę papieru.

Jednak uznanie dla Sargenta nie znaczy, że nie powiesiłbym sobie w domu tej zupełnie innej akwareli Cezanne’a – gdzie każda plama nakładana jest cieniutko, jedna na drugą, a kolor powstaje ze zmieszania wielu różnych warstw:

Paul Cézanne “Trzy czaszki” ok. 1902-1906

To przykład akwarelowej delikatności. Niezwykle ciekawe są zawirowane desenie tkaniny, malowane tak wieloma, mieniącymi się warstwami. Po prawej widać optyczną szarość, wymieszaną z drobnych kolorystycznych niuansów – Sargent by tak nie zrobił, a u Cezanne’a proszę bardzo!

A że akwarela nie znosi narzucania tematu udowodni nam Jan Tarasin, ze swoją cudowną abstrakcją:

Kiedy mówię o tym wszystkim i podaję przykłady, mam na myśli to, że choć wiele osób powtarza w tej technice typowe tematy – uliczki, łódki, pejzaże – to jest ona o wiele bardziej pojemna niż się wydaje i pozwala na niezwykle szerokie możliwości – techniczne i tematyczne.

Społeczność

Na koniec słówko o wartościowym bonusie. Akwarela ma mnóstwo zaangażowanych, czynnie działających fanów! Jeśli potrzebujecie pomocy innych artystów, grupy takie jak np. 100 WATERCOLOURS na facebooku (wbrew nazwie, to polska grupa miłośników techniki) pozwalają na kontakt z nimi i otrzymanie wielu podpowiedzi na interesujące tematy. Malując akwarelą, łatwo znaleźć malarskie przyjaźnie i osoby o podobnych zainteresowaniach. Polska jest naprawdę silna akwarelą. Ty też możesz do tego ruchu dołączyć!

Tytułem absolutnego zakończenia, zapraszam Cię do naszych materiałów, które pomogą Ci rozwiązać inne dylematy związane z malarską techniką:

O malowaniu pejzażu – nasz nowy kurs cyfrowy

O pędzlach – wpis blogowy

O wyborze podobrazi – wpis blogowy

O szkicownikach – wpis blogowy

Trzymajcie się!

Jak malować akwarelą: 11 wskazówek od artystów | Kurs rysunku Artakademia

Oceń artykuł post

Za pomocą akwareli można narysować wszystko – od realistycznego portretu po wymyślone obce światy.

Ten artykuł został przygotowany przez zespół szkoły rysunku Artakademia.

Wielu myślą, że akwarela jest złożonym narzędziem artystycznym. Ale wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, aby nauczyć się malować akwarelą, to po prostu zacząć. Wybrali dla ciebie 11 wskazówek, dzięki którym staniesz się o 11 kroków bliżej zrozumienia sztuki akwareli.

Nie bój się zabrudzić sobie rąk!

Jeśli nigdy wcześniej nie rysowałeś, czas zacząć. Otwórz album, twórz ciekawe tekstury i smugi akwarelą, aby nie zamarznąć przed białym arkuszem. Zacznij od nich w poszukiwaniu fabuły. Kolorowe strony mogą być jasne i ekscytujące lub stworzyć spokojny, melancholijny nastrój. Kolor lub tekstura może sugerować następny krok – a może nie możesz się doczekać, aby narysować bez nich.

Do tworzenia tekstury można użyć folii spożywczej. Przymocuj ją do arkusza w zakrzywionej formie lub dociśnij palcami.

Znajdź swój papier do akwareli

Wynik pracy zależy w dużej mierze od jakości papieru akwarelowego. Idź do księgarni i wybierz kawałki 5-10 różnych arkuszy papieru akwarelowego „na próbę”.Pamiętaj, aby robić notatki na każdym arkuszu (gatunek, gramatura papieru i wyniki pracy z nim). Odpowiednia gramatura papieru dla początkujących to 300 g/m2, niektórzy profesjonaliści preferują 600 g/m2. Istnieją inne rodzaje papieru akwarelowego, na przykład papier NOT i papier o grubej fakturze lub papier tłoczony na zimno.

Użyj profesjonalnych farb

Nawet początkujący artyści powinni kupić profesjonalne farby akwarelowe. W przeciwieństwie do tanich odpowiedników farby artystyczne pięknie leżą i rozprzestrzeniają się na papierze.

„Wolę tubki niż kuwety: po pierwsze, nie trzeba czekać, aż farba zmięknie i stanie się nadająca się do pracy; po drugie, dzięki farbie z tubek łatwiej jest tworzyć nasycone, ciemne mieszanki”. Billy Shwell

Prawdą jest, że farby artystyczne są droższe, ale będą trwać dłużej. Są lepiej rozwiedzione i dlatego nie są tak szybko wydawane.

Wskazówka. Testuj nowe farby i inne materiały artystyczne tak często, jak to możliwe. Eksperymentuj. Niebądź zakładnikiem jednego nawyku.

Obserwuj i rozważ przed podjęciem pędzla

Przed malowaniem zbadaj strukturę obiektu. Spójrz na to tak, jakbyś zobaczył po raz pierwszy, uważnie rozważ, zrób notatki, szkice, opanuj tekstury i szczegóły, na które nigdy nie zwracałeś uwagi. Na przykład obserwuj spiralny układ liści lub loki wzdłuż żyłek łodygi.

Spróbuj psychicznie analizować składniki tego, co widzisz. Zaznacz główne kształty. Zobacz, jak nakładają się na siebie. Wyobraź sobie krajobraz w postaci scenerii. Zwróć uwagę na to, co jest najbliżej, co dalej.

Naucz się mieszać farby

Spróbuj mieszać kolory, aby zrozumieć, jakie odcienie można osiągnąć za pomocą zestawu farb. Najpierw wymieszaj dwa kolory, a następnie dodaj do nich trzeci. Eksperymentuj!

Pokochasz tworzenie takich pięknych kolorów i odmian odcieni oraz tonów, ich liczba jest prawie niewyczerpana.

Skoncentruj się na sobie. Możesz zrobić bardzo realistyczne rysunki lub bardzo nietrywialne. Twoim zadaniem jest zbieranie farb, których właściwości będziesz wiedział, co stworzy niezbędne odcienie z gwarancją dobrego wyniku.

Zacznij od oszczędnej ekspresji

Jeśli rysujesz szkice ołówkiem lub sketche, możesz urozmaicić rysunki akwarelą, robiąc akcenty. Nie trzeba malować całyarkusz; czasami kilka udanych pociągnięć pędzla tworzy najsilniejszy efekt.

Użyj płynnego podkładu do akwareli

Płynny podkład do akwareli nakłada się na papier przed rozpoczęciem pracy i pozwala w razie potrzeby łatwo usunąć wysuszoną farbę. Jest to szczególnie ważne podczas pracy z intensywnymi lub trwałymi pigmentami: możesznie obawiać się „zabrudzenia” papieru w obszarze blasku. Przed zastosowaniem go przećwicz w szkicowniku, ponieważ powierzchnia do rysowania będzie dość śliska.

Aby usunąć farbę z obszarów, w których nie jest potrzebna (przypadkowo narysowałeś poza krawędzie lub trzeba zrobić odblaski) – po prostu zmyj farbę czystym zwilżonym pędzlem lub gąbką.

Naucz się sztuki lessowania

Lessowanie artyści nazywają techniką uzyskiwania głębokich opalizujących kolorów poprzez nakładanie półprzezroczystych farb na główny. Technika lessowania to świetny sposób na przekazanie najlepszej gamy kolorów. Farby nakładają się bardzo delikatnie, warstwa po warstwie, a po wyschnięciu opracowywane są szczegóły ostatniej warstwy.

Technika ta jest szeroko stosowana na kurs rysunku ASP, a także w przygotowaniach do przyjęcia na kierunek architektura – kurs rysunku architektury

Technika „suchego pędzla”

Ta technika może być używana do rysowania sierści zwierząt lub małych włosów na owocach, na przykład na kiwi.

Nałóż farbę na pędzel, usuń nadmiar chusteczką. Rozłóż włosy za pomocą pędzla. Nałóż farbę na suchą powierzchnię wstępnie pomalowaną na kolor tła. Pracuj małymi pociągnięciami pędzla w jednym kierunku, naśladując włosy na powierzchni.

Maluj rysunek bez linii konturu

Jeśli masz mało czasu, spróbuj techniki rysowania akwarelą bez konturu(na czystym arkuszu). Akwarela prawie nie wybacza błędów, ale jednocześnie pozwala pracować z porywającą prędkością.

Dodaj ekspresji

Nie bój się jasnych kolorów i kombinacji. Czasami dokładność fotograficzna nie jest tak interesująca jak indywidualna wizja artysty. Nie używającautentyczności koloru, poczujesz niezwykłą wolność.

12. Kursy architektonicznego rysowania akwareli

Przykłady rysunków akwareli różnych rodzajów architektury Polski. Zdjęcia dostarczone podczas kursu rysunku architektury w Artakademia.

JAK MALOWAĆ AKWARELAMI. AKWARELE W PIGUŁCE – się rysuje

Trafia tu wielu Czytelników szukających odpowiedzi na pytanie „jak malować akwarelami?”. Postanowiłam zebrać dla Was akwarelowe artykuły w jednym miejscu.

Akwarele to moja ulubiona technika malarska, jednak używam ich w specyficzny sposób: przeważnie maluję na małym formacie (zazwyczaj w szkicowniku z papierem akwarelowym, czyli sketchbooku) „rzucając” plamę koloru na kontur zrobiony wodoodpornym tuszem lub cienkopisem. Dlatego na moim blogu znajdziesz porady i tutoriale dotyczące takiego właśnie używania farb wodnych. Nie znam się na napinaniu zmoczonego papieru na ramę, na utrwalaniu obrazów fiksatywą i na sztalugach.

Jakie akwarele kupić?

Kiedy – pod wpływem impulsu czy przeciwnie, dojrzewając przez jakiś czas – pojawi się chęć malowania akwarelami, trzeba zrobić zakupy. Naprawdę nieduże. Aby się przekonać, czy Ty i akwarele to nie romans, a poważny związek, wystarczy kilka kolorów farb, dwa pędzelki i papier o odpowiedniej gramaturze.

 w tym artykule podpowiadam, jakie farby kupić na początek

 a tutaj, gdzie je przechowywać

 i jak zrobić pudełko na akwarele z małej metalowej puszki; w tym wpisie możesz również zobaczyć jak w tej chwili wygląda moja paleta barw. To nie jest tak, że wybiera się kilka czy kilkanaście kolorów „na zawsze”. Zmieniają się ulubione motywy, zmienia się kolorystyka otoczenia wraz z porami roku – kiedy zauważam, że jakaś farba leży odłogiem przez dłuższy czas, bez skrupułów przenoszę ją z pudełka podręcznego do takiego, w którym leżakują mniej używane kolory

Czym i na czym malować?

Oprócz akwareli, do malowania potrzeba pędzelka i papieru.

Ja przez kilka miesięcy miałam tylko jeden pędzelek wodny średniej wielkości (z zamontowanym pojemniczkiem na wodę – bardzo wygodny nie tylko poza domem). Myślę, że dwa-trzy pędzelki różnej wielkości (na przykład dwa okrągłe różnych rozmiarów i jeden płaski) to dla początkującego artysty wystarczający zestaw.

Papier do akwareli musi mieć odpowiedni skład i grubość. Sketchbooki, czyli notesy przeznaczone do mokrych mediów mają przeważnie gramaturę 180-250 g/m². Kontakt z wodą znoszą dobrze, ale mogą pod jej wpływem nieco falować (po wyschnięciu farby i zamknięciu sketchbooka, zazwyczaj kartki się prostują). Optymalna gramatura do malowania akwarelami to od 300 g/m² wzwyż, dlatego lubię sama robić swoje notesy.

 w tym artykule tłumaczę, dlaczego szkicowniki do akwareli nazywam sketchbookami i jakich używam

 tutorial, jak zrobić bardzo fajny sketchbook bez klejenia czy bindowania

 o pędzlach do akwareli, tradycyjnych i wodnych (water brush)

Co jeszcze się przyda do malowania akwarelami?

Trzy przybory, które wymieniłam powyżej to zestaw dla minimalisty. Ja na co dzień używam jeszcze kilku gadżetów, które mi ułatwiają życie. Najważniejszy z nich to czarny wodoodporny cienkopis, którym rysuję kontury później wypełniane farbą. Często korzystam z ołówków – chociaż rysunek wykonany od razu cienkopisem bez wstępnego szkicu jest świeży i urokliwy, są sytuacje kiedy bez ołówka ani rusz. Przydaje się on także do zaplanowania kompozycji i napisów na kartce.

Malutki spryskiwacz pomaga mi „obudzić” farby w kostkach – często są mocno zeschnięte i aby pigmenty prawidłowo oddały swoją moc, przydaje im się taki mokry prysznic. Spryskiwaczem także zwilżam kartkę pracując techniką mokre na mokrym (czyli farba na zmoczonej kartce).

Biel w klasycznym malarstwie akwarelowym to niezamalowane fragmenty papieru. Aby ułatwić sobie życie, można te fragmenty pokryć płynem maskującym, szczególnie jeśli są to malutkie detale, trudne do ominięcia pędzelkiem.

 wpis o wodoodpornych cienkopisach

 artykuł o ołówkach

 tu wspominam o spryskiwaczu

 tutaj pokazuję, jak korzystać z płynu maskującego

Jak zacząć malować?

Często pytacie, jak zacząć malować, jeśli się nigdy (od dzieciństwa) tego nie robiło. To bardzo dobre pytanie – pamiętam jak walczyłam ze swoim marudnym głosikiem wewnętrznym, który próbował mnie zniechęcić do rysowania. No bo jak to, bez wykształcenia plastycznego, w dorosłym wieku, ot tak malować?

Bardzo dobry sposób na start to zabawa farbami: sprawdzenie, jak się zachowują na papierze, jak się ze sobą mieszają. Warto sobie zrobić próbniki (bo kolor w kostce czy tubce może wygladać inaczej niż na papierze) i koło barw, które będzie ściągawką, pokazującą jak miksować kolory. Kiedy już oswoisz swoje akwarele, rysuj cienkopisem i tylko lekko koloruj – efekt będzie bardzo dobry, a Ty po troszku przekonasz się, że nie taki diabeł straszny.

Pamiętaj, że nikt nie musi wiedzieć, że malujesz – możesz to robić tylko dla siebie i samodzielnie decydować czy i kiedy pokażesz swoje prace światu. Ja konto instagramowe założyłam dopiero po roku codziennego rysowania. A tego bloga po ponad trzech.

 post, w którym piszę, jak się bawić farbami

 a tutaj pokazuję techniki i zachęcam do eksperymentów

 jak mieszać kolory, aby były pełne życia, intensywne i soczyste

 ciekawy artykuł o historii pigmentów. Robiono je z suszonych pluskiew, żywicy, sproszkowanych skał, kamieni szlachetnych…

 wpisy o kolorach akwareli: czerni i bieli, zieleni, szarości

Jak się nauczyć malować?

Jestem samoukiem i wszystkiego, co umiem nauczyłam się sama. Śledziłam blogi rysowników i korzystałam z zamieszczanych na nich tutoriali. Oglądałam filmiki na  YouTube, kupowałam książki (opisuję je sukcesywnie w cyklu się dzieje), przerabiałam kursy (płatne i darmowe). Rysowałam w każdej wolnej chwili, próbowałam różnych stylów i technik. Poza zamkniętymi grupami pasjonatów sketchingu nie pokazywałam nigdzie swoich prac, nie czułam więc presji, że rysunki muszą być „ładne”. Starałam się nie porównywać z innymi, nie zazdrościć im, tylko po prostu cieszyłam się każdą chwilą z pędzelkiem w dłoni. Dużo odwagi dodały mi kontakty z ludźmi, którzy podobnie jak ja uczyli się rysować. Okazało się, że jest ich wielu na całym świecie. Poznawałam ich na przykład na Facebooku i Instagramie.

Tutoriale, czyli instrukcje krok po kroku to bardzo dobry sposób na poznawanie nowych technik i wychodzenie ze swojej strefy komfortu. Zazwyczaj najpierw maluję dokładnie tak, jak pokazuje jego autor, a potem wykorzystuję to, czego się nauczyłam twórczo eksperymentując.

Oto moje akwarelowe tutoriale na blogu:

 jak namalować budynek

 jak namalować ptasie pióra

 jak narysować pomidora na trzy sposoby: ćwiczenia, rysunek ołówkiem i kredkami, pomidor akwarelowy

 akwarelowe kwiaty

 obrazki w stylu galaxy (kosmiczne)

 akwarelowe pierniczki

 malujemy kaktusy

Zapisz się do wirtualnej szkoły rysowania!

Jeśli jeszcze nie znasz Skillshare, to mam dla Ciebie fantastyczną propozycję! Skillshare (od angielskich słów: skill – umiejętność i share – dzielić się) to platforma internetowa, na której znajdziesz setki kursów z różnych dziedzin. Wiele z nich uczy malowania akwarelami od samych podstaw. Zazwyczaj taki kurs zaczyna się od przedstawienia technik i potrzebnych materiałów, a kończy wspólnym z nauczycielem namalowaniem pracy. Są też oddzielne kursy uczące np. mieszania kolorów czy poszczególnych technik malarskich.

Nauka w Skillshare jest płatna, ale jeśli zapiszesz się z mojego linka, możesz korzystać ze wszystkich (ponad 10 000!) kursów za darmo przez dwa tygodnie!

Chcesz się uczyć rysowania na Skillshare? Kliknij poniżej, a zobaczysz lekcję dla początkujących „Watercolor Magic: The Basics of Color Mixing and Color Harmony” – idealną na początek przygody z akwarelami!

Wiem, że lubicie takie zbiorcze posty, przydają się szczególnie początkującym. Jeśli znasz kogoś, kto chce się dowiedzieć, jak malować akwarelami, będę Ci wdzięczna za udostępnienie tego artykułu poprzez kliknięcie poniżej wybranej ikonki. 🙂

Udostępnij:

키워드에 대한 정보 rysunki akwarelami dla początkujących

다음은 Bing에서 rysunki akwarelami dla początkujących 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Radca Prawny Katowice Ligota | „Problemy Prawne? Nie Szukaj Ucieczki, Szukajradcy.Pl” 78 개의 베스트 답변
See also  손톱 모양 건강 | 손톱에 나타나는 위험신호! 손톱의 세로줄 검은줄이 나타내는 내 건강의 위험신호는? 127 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  Uv40 Conformal Coating | Uv40 Uv Conformal Coating Curing Through A Uv Conveyor 13601 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨

  • olsikowa
  • owsikowa
  • olsikowa rysuje
  • rysowanie
  • rysuje
  • drawing
  • art
  • watercolor
  • watercolour
  • tips
  • wskazówki
  • malowanie akwarelami
  • akwarele
  • farby akwarelowe
  • jak malować
  • malowanie
  • maluje
  • maluję

10 #WSKAZÓWEK, #dzięki #którym #będziesz #lepiej #MALOWAĆ #AKWARELAMI #🎨


YouTube에서 rysunki akwarelami dla początkujących 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 10 WSKAZÓWEK, dzięki którym będziesz lepiej MALOWAĆ AKWARELAMI 🎨 | rysunki akwarelami dla początkujących, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment