Studium Terapii Uzależnień I Współuzależnienia | Jak Rozbroić Mechanizmy Uzależnień, Aby Uwalniać Się Z Nałogu? 최근 답변 5개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “studium terapii uzależnień i współuzależnienia – Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Julia Kawalec Psychoterapia Integracyjna 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,831회 및 좋아요 120개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

studium terapii uzależnień i współuzależnienia 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu? – studium terapii uzależnień i współuzależnienia 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zapraszam serdecznie na darmowy cykl webinarów z zakresu uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu – dedykowany szczególnie Dorosłym Dzieciom Alkoholików.
Cykl będzie składał się z 3 spotkań dotyczących uzależnienia oraz 3 dotyczących współuzależnienia.
Do dwóch spotkań zaproszę gościa – Dorotę Dutkiewicz, terapeutkę uzależnień oraz moją serdeczną koleżankę. W naszym dialogu z pewnością pojawi się wiele odpowiedzi na nurtujące Was pytania!
Tym razem poruszę temat mechanizmów uzależnień:
– iluzji i zaprzeczenia
– nałogowego regulowania uczuć
– rozdwojenia i rozproszenia ja
Opowiem na czym polegają, jak się zazębiają i jak można próbować je rozbrajać na własną rękę (oczywiście nie odpuszczając terapii, która jest na ogół niezbędna w przypadku uzależnień)
Bądźcie ze mną i proszę o udostępnienie ❤
Julia
https://www.facebook.com/groups/254276876119578 – link do bezpłatnej grupy ODZYSKAĆ SIEBIE – wsparcie dla Kobiet DDA/DDD
https://www.facebook.com/JuliaKawalecPsycholog – konto na facebooku
https://www.instagram.com/juliakawalec.psychoterapia/ – oraz instagramie
https://open.spotify.com/show/0kGrnsdSQW2yw2hyQZcP3l – oraz na Spotify
#Alkoholizm #Uzależenienie #MechanizmyUzależnień

studium terapii uzależnień i współuzależnienia 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

VI edycja Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia

Instytut Psychologii Zdrowia PTP ogłasza nabór do VI edycji Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Pierwsza sesja od 25 do 29 marca więcej …

+ 여기를 클릭

Source: www.parpa.pl

Date Published: 6/16/2022

View: 6104

Studium Terapii Uzależnień – Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

biol., pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień z 18-letnim stażem klinicznym, kierownik Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w …

+ 여기를 클릭

Source: bk-europe.pl

Date Published: 7/27/2021

View: 357

szkoła psychoterapii uzależnień – – Instytut Edukacji i Terapii

Studium Terapii Uzależnień od Narkotyków, poznań, terapia uzależnień, szkoła terapeutów uzależnień.

+ 여기에 더 보기

Source: www.ipe.edu.pl

Date Published: 3/2/2021

View: 5310

KRAK-UZ Krakowska Szkoła Psychoterapii Uzależnień

Wymagamy prowadzenia pacjentów, co umożliwia omawianie procesów diagnozy i terapii osób uzależnionych i współuzależnionych na różnych, także zaawansowanych …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kstu.pl

Date Published: 3/2/2022

View: 7084

Studium Psychoterapii Uzależnień – WOTUW –

Studium Psychoterapii Uzależnień jest pierwszym etapem szkolenia w zakresie … metod diagnozowania i terapii uzależnienia i współuzależnienia akredytowanym …

+ 여기에 더 보기

Source: wotuw.malopolska.pl

Date Published: 7/9/2021

View: 4105

terapia uzależnień psychologia 2022/2023

Studia podyplomowe Terapia Uzależnień, Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora …

+ 여기에 표시

Source: podyplomowe.san.edu.pl

Date Published: 8/17/2021

View: 3242

주제와 관련된 이미지 studium terapii uzależnień i współuzależnienia

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?
Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?

주제에 대한 기사 평가 studium terapii uzależnień i współuzależnienia

  • Author: Julia Kawalec Psychoterapia Integracyjna
  • Views: 조회수 3,831회
  • Likes: 좋아요 120개
  • Date Published: 실시간 스트리밍 시작일: 2021. 10. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=VDyDJ155I3A

Jak zostać certyfikowanym terapeutą uzależnień?

Certyfikaty można uzyskać po ukończeniu specjalnego szkolenia w dziedzinie uzależnienia, zgodnie z programem, który wybierany jest w drodze konkursu przeprowadzanego co najmniej raz w roku przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Ile zarabia instruktor terapii uzależnień?

5000-7000 zł.

Jakie uprawnienia ma instruktor terapii uzależnień?

Certyfikat instruktora terapii uzależnień wydaje się osobom, które zdały egzamin certyfikacyjny i wydaje je Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nasz roczny kurs pozwala Ci na uzupełnienie wiedzy z zakresu prowadzenia terapii uzależnień i to w trybie zaocznym.

Ile godzin pracuje terapeuta?

Praca psychoterapeuty wymaga wyjątkowej uwagi i skupienia na problemach pacjenta, przez co jego czas pracy nie powinien przekraczać 6 godzin dziennie (często zawiera się on między 3-6 godzin).

Ile zarabia terapeuta?

Ile zarabia terapeuta zajęciowy? Przeciętne wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi od 3 000 do 4 000 złotych brutto. Zarobki zależą m.in. od stażu pracy, specyfiki placówki, rodzaju umowy oraz czasu spędzonego w pracy.

Jak zostać instruktorem terapii uzależnień?

Szkolenie zawodowe terapeuty uzależnień, które odpowiednio przygotuje Was do późniejszej pracy, powinno więc trwać około czterech lat i zostać zakończone zawodowymi egzaminami. Zanim do nich dotrzecie, będziecie mieć też za sobą nie mniej, niż 150 godzin tzw. superwizji oraz około 400 godzin praktycznego stażu.

Czy specjalista psychoterapii uzależnień to zawód medyczny?

Co najważniejsze, w związku ze zmianami specjalista psychoterapii uzależnień będzie kwalifikowany jako pracownik medyczny – zaznaczyła specjalistka.

Jak pracuje terapeuta?

Główne zadanie w pracy terapeutycznej to pomoc pacjentowi w uświadomieniu problemów oraz wskazywanie skutecznych metod ich rozwiązywania. Podczas terapii terapeuta ma stanowić wsparcie w zmianach i motywować w sytuacjach kryzysowych.

Czy instruktor terapii uzależnień jest zawodem medycznym?

Specjalista psychoterapii uzależnień i instruktor terapii uzależnień to zawody medyczne. W związku z wejściem w życie ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2017r., poz.

Co daje kurs terapii zajęciowej?

Kurs Terapeuty Zajęciowego daje możliwość legalnego podjęcia zatrudnienia m.in. placówkach wsparcia społecznego, specjalistycznych ośrodkach dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, placówkach opieki nad osobami starszymi lub problemami psychicznymi, domach opieki.

Na czym polega praca terapeuty zajęciowego?

Terapeuta zajęciowy pracuje przede wszystkim z osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz dziećmi. Zajmuje się prowadzeniem terapii za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jego głównym zadaniem jest pomoc w poprawieniu nie tylko kondycji fizycznej pacjenta, ale także psychicznej.

Jak zostać specjalista terapii uzależnień?

Do egzaminu na specjalistę terapii uzależnienia od narkotyków mogą podejść absolwenci specjalistycznego szkolenia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków, które posiadają odpowiednie wykształcenie – w przypadku specjalisty – wyższe magisterskie.

Jak zostać terapeutą bez studiów?

Psychoterapeuta bez studiów psychologicznych

W procesie rekrutacji mogą wziąć udział absolwenci medycyny, pielęgniarstwa, pedagogiki, resocjalizacji lub kierunków pokrewnych. Część szkół stawia również swoim kandydatom wymóg posiadania doświadczenia w obszarze pomagania.

Jak zdobyć uprawnienia terapeuty?

Do uzyskania europejskich uprawnień psychoterapeutycznych konieczne jest ukończenie studiów wyższych, a następnie minimum 4 lata szkolenia specjalistycznego w zakresie psychoterapii.

Jak stać się terapeuta?

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Rady Psychoterapii, od psychoterapeuty oczekiwane jest: wykształcenie humanistyczne (preferowane kierunki: psychologia, pedagogika, socjologia i pokrewne) bądź medyczne z zakresu psychiatrii, ukończenie kursu kwalifikacyjnego i zdanie egzaminu certyfikacyjnego organizowanego przez PRP.

VI edycja Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia

VI edycja Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia

Instytut Psychologii Zdrowia PTP ogłasza nabór do VI edycji Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia.

Pierwsza sesja od 25 do 29 marca więcej informacji na stronie www.ipz.edu.pl

Terapeuta uzależnień – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Uzależnienie jest nabytym stanem zaburzenia zdrowia fizycznego oraz psychicznego, które objawia się przymusem zażywania psychoaktywnej substancji bądź wykonywaniem określonej czynności. Uzależnić się można od wielu różnych rzeczy – alkoholu, tytoniu, narkotyków, a nawet pracy. To tylko niektóre z wielu uzależnień, jakie dotykają Polaków. Osoby zmagające się z danym problemem nie zostają jednak z nim same.

W naszym kraju funkcjonuje coraz więcej placówek i ośrodków profilaktyki oraz terapii uzależnień, w których terapeuci pomagają chorym w walce z nałogiem. Ze względu na duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane w tym kierunku, coraz więcej osób zastanawia czym zajmuje się terapeuta uzależnień oraz jak nim zostać.

Jak wygląda praca terapeuty uzależnień?

Praca terapeuty uzależnień jest ciekawym, lecz bardzo odpowiedzialnym zawodem. Ostatecznie przynosi jednak wiele satysfakcji ze względu na pomoc osobom uzależnionym. Taka terapia pomaga osobom, których nałogiem są najczęściej narkotyki czy alkohol. To jednak nie jedyne problemy, z którymi uzależnieni udają się do specjalisty, bowiem mogą udać się do niego także osoby zmagające się z uzależnieniami na tle behawioralnym. Mowa tu szczególnie o osobach uzależnionych np. od Internetu, seksu czy zakupów. Bez względu na rodzaj uzależnienia – można go leczyć z uwagi na fakt, że zazwyczaj jego mechanizm jest taki sam.

Zadaniem terapii jest uwolnienie osoby uzależnionej od czynnika, który spowodował nałóg. Po ukończeniu takiego leczenia, powinno się przestać stosować danej substancji lub zachowywać się w sposób sprawiający wcześniej problem. Terapeuci uzależnień wykorzystują narzędzia nazywane oddziaływaniami psychoterapeutycznymi, do których zaliczyć można psychoterapię indywidualną, grupową, psychoedukację, trening umiejętności czy reprogramming, który jest procesem polegającym na uczeniu pacjenta nowych i zdrowych zachowań. W niektórych przypadkach wdraża się pacjentom leczenie farmakologiczne, które zazwyczaj spełnia funkcję pomocniczą w trakcie terapii.

Terapeuta uzależnień praca

Miejsc, w których zatrudnienie może znaleźć terapeuta uzależnień jest wiele. Może on świadczyć swoją pomoc osobom potrzebującym m.in. w:

instytucjach opiekuńczych,

klinikach,

przychodniach,

stowarzyszeniach oraz fundacjach,

ośrodkach leczenia uzależnień,

ośrodkach wychowawczych.

Terapeuta może również znaleźć zatrudnienie w środowiskowych domach pomocy oraz prywatnych placówkach opieki.

Terapeuta uzależnień – jak zostać?

Aby zostać terapeutą ds. uzależnień należy przede wszystkim posiadać odpowiednie cechy charakteru. Osoba ta powinna się cechować dużym poziomem empatii, cierpliwości, a także mieć odpowiednie podejście do pacjenta i potrafić odczytywać różne sygnały. Choć umiejętności te są niezwykle ważne, nie wystarczą jednak żeby podjąć pracę w tym charakterze.

Według Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, rehabilitację osób uzależnionych mogą prowadzić lekarze, którzy posiadają specjalizację z psychiatrii oraz osoby legitymujące się certyfikatem specjalisty terapii uzależnień. W terapii mogą brać udział również osoby posiadające certyfikat instruktora terapii uzależnień.

Certyfikat specjalisty uzyskać może osoba, która posiada wyższe wykształcenie medyczne lub wyższe w dziedzinie psychologii, socjologii, pedagogiki, resocjalizacji, teologii lub nauk o rodzinie. Natomiast certyfikat instruktora uzyskać może osoba z minimum średnim wykształceniem. Certyfikaty można uzyskać po ukończeniu specjalnego szkolenia w dziedzinie uzależnienia, zgodnie z programem, który wybierany jest w drodze konkursu przeprowadzanego co najmniej raz w roku przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Terapia uzależnień studia podyplomowe

Jak wygląda praca terapeuty uzależnień? – wywiad

Jak zostać terapeutą uzależnień? Ile zarabia terapeuta uzależnień? O czym pamiętać przy wybieraniu tej ścieżki zawodowej? Na te i inne pytania odpowie nam Piotr Fraszczyński, założyciel „Pracowni Zmiany Pozytywnej” w Łodzi i Certyfikowany Terapeuta Uzależnień.

Nasz rozmówca Piotr Fraszczyński Piotr to Certyfikowany Terapeuta Uzależnień z 8-letnim doświadczeniem w pracy z osobami potrzebującymi pomocy. Pracował w Teatrze Chorea, przy projektach angażujących osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, w Stowarzyszeniu Monar jako Terapeuta Uliczny, Ośrodku „To Tu” Karnice jako Terapeuta i Zastępca Kierownika, w Poradni Monar jako Terapeuta, a obecnie w Pracowni Zmiany Pozytywnej, gdzie prowadzi prywatną praktykę. Pracuje pod stałą superwizją oraz posiada trzyletnie doświadczenie w terapii własnej. Stanowisko: Terapeuta uzależnień (prywatna praktyka) Uczelnia: Uniwersytet Łódzki Kierunek: psychologia (III rok studiów) WYNAGRODZENIE NETTO: 5000-7000 PLN KURSY: Certyfikowany Terapeuta Uzależnień (dyplom Centrum Edukacji i Terapii w Poznaniu); Certyfikat Akademii Profilaktyki i Terapii Uzależnień Behawioralnych; ukończone szkolenie z Terapii Humanistyczno-Doświadczeniowej realizowane przez Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie Miejsce pracy: Łódź

Opowiedz pokrótce o tym, jaką ścieżkę zawodową przeszedłeś. Kiedy zainteresowałeś się terapią uzależnień?

Pracę zawodową rozpocząłem jako kucharz w restauracji włoskiej, następnie pracowałem jako spawacz, równocześnie grając w teatrze Chorea – jako aktor amator. Już wtedy brałem udział w projektach teatralnych skierowanych do ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spotkałem tam ludzi z wielu środowisk – tych bogatszych i tych nie. Pojawiały się tam problemy z różnych obszarów życia: od problemów z wykonywaniem codziennych obowiązków, do trudności w obszarze radzenia sobie z emocjami, komunikacją i nadużywaniem. To był czas, w którym zorientowałem się, że dużo bardziej lubię oddawać swój czas i wysiłki ludziom, niż martwym rzeczom. Od 2010 mam kontakt z terapią uzależnień; początkowo zmagając się z własnym problemem narkomanii, a następnie idąc w kierunku prowadzenia warsztatów profilaktycznych w szkołach. Po szkoleniu, które uprawniło mnie do pracy w roli terapeuty, pracowałem jako Terapeuta Uliczny z młodzieżą i rodzicami. Równolegle pracowałem w półrocznym stacjonarnym Ośrodku MONAR, ucząc się pracy terapeutycznej. Około rok później zatrudniłem się w Ośrodku „TO TU” Karnice, na stanowisku terapeuty uzależnień, gdzie rozwinąłem skrzydła i piastowałem tam również funkcję zastępcy kierownika ośrodka. W roku 2019 pracowałem w Poradni Monar oraz w Pracowni Zmiany Pozytywnej, którą stworzyłem, by wprowadzić tam elementy terapii w duchu humanistycznym, który jest mi bardzo bliski. Obecnie przyjmuję tylko w prywatnym gabinecie, który niedługo – mam nadzieję – przeistoczy się w poradnię.

Dziękuję za szczegółową odpowiedź! Rozumiem zatem, że do wykonywania zawodu terapeuty uzależnień przede wszystkim konieczny jest kurs certyfikacyjny. Jak wygląda proces zdobywania tych uprawnień? Kto może zapisać się na taki kurs? Jak długo on trwa i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Sama część teoretyczno-warsztatowa szkolenia trwa około dwóch lat. W tym czasie mocno kładzie się nacisk na poznanie podstaw pracy psychologicznej oraz na warsztat umiejętności pracy terapeuty. Szkolenie składa się z dwóch modułów. Dodatkowo trzeba przejść kilkudniowe treningi interpersonalne i intrapsychiczne. Człowiek w tym czasie sporo dowiaduje się o sobie. Są również dwa staże kliniczne oraz superwizje, na których poddajemy pod ocenę jakość naszej pracy gabinetowej. Łączny koszt szkolenia to około 10 000 zł, jednak często odbywają się one w innych miastach, a wtedy trzeba doliczyć koszta związane z przeżyciem w trakcie szkolenia. Na taki kurs może zapisać się osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunkach humanistycznych, a także osoba po maturze. Różnicy w przebiegu szkolenia nie ma, ale osoba z wykształceniem wyższym kierunkowym dostaje Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień, a osoba po maturze – Certyfikat Instruktora Terapii Uzależnień. Wiąże się to z niższymi zarobkami w placówkach NFZ.

Mimo że masz już uprawnienia i spore doświadczenie, zdecydowałeś się rozpocząć studia psychologiczne – co było główną przyczyną takiej decyzji? I czy w takim przypadku – jeśli najpierw uzyskałeś Certyfikat Instruktora Terapii Uzależnień, a dopiero później ukończysz studia psychologiczne – certyfikat zostanie przekształcony w Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień?

W pierwszej kolejności chciałem uzyskać certyfikat uprawniający mnie do rozpoczęcia pracy terapeutycznej. Gdybym zaczął od uzyskania dyplomu psychologa, prawdopodobnie dopiero od dwóch lat pracowałbym w zawodzie. Po otrzymaniu tytułu magistra jeszcze raz idę na państwowy egzamin, po którym będę już miał tytuł Specjalisty Psychoterapii Uzależnień.

Na szczęście już wiem, że to właśnie doświadczenie – a nie liczba tytułów – przekłada się na lepszą pracę terapeutyczną. Była to dobra decyzja.

Pracowałeś jako Terapeuta Uliczny, pracowałeś w Monarze, a teraz prowadzisz własną działalność. Które z tych zajęć było najtrudniejsze i najbardziej wymagające? Co sprawiało Ci najwięcej satysfakcji, a co najwięcej frustracji na każdym z tych stanowisk?

Praca na stanowisku terapeuty ulicznego była trudną przeprawą. Zmagałem się z trudnościami pracy z ludźmi, którzy początkowo niekoniecznie chcieli mojej pomocy. Nie było to łatwe. Wymagało dobrej organizacji, wytrwałości, kreatywności; jednak gdy lubi się pracę z drugim człowiekiem oraz ma się sporo chęci i ciepła w sercu, nie jest źle. 🙂 Własna działalność jest wyzwaniem ekonomicznym. Obecnie ludzie sami się do mnie zgłaszają i to ułatwia tę pracę. Mogę się wtedy skupić na jak najlepszym dostosowaniu narzędzi terapeutycznych i głębiej wejść w relację, by lepiej pomagać. Satysfakcji jest więcej, gdy pracuję w stworzonym przez siebie miejscu.

Wspomniałeś o własnych doświadczeniach z uzależnieniem. Czy terapeuta uzależnień powinien mieć za sobą samodzielne pokonanie jakiegoś uzależnienia, aby lepiej rozumieć swoich pacjentów/klientów, czy przeciwnie – jest to niewskazane? W jakim stopniu Twoje osobiste doświadczenia wpływają na Twoją pracę – czujesz, że Ci pomagają, czy przeszkadzają?

Terapeuta uzależnień absolutnie nie musi mieć własnego doświadczenia uzależnienia. Znam wielu wspaniałych specjalistów, którzy nie zmagali się z tego typu problemem. Własne doświadczenie w tym obszarze może być bardzo dużym zasobem w lepszym rozumieniu człowieka – tego, z czym się zmaga i jakie jest to skomplikowane. Trzeba uważać, by nie używać swojej historii jako uniwersalnej czy jedynej drogi wychodzenia z uzależnienia. Bardzo ważna jest terapia własna, by nie przenosić własnych problemów i niedoskonałości na pracę z klientem – nie tylko w obszarze uzależnienia czy innej choroby lub zaburzenia.

Rozumiem. Jak w praktyce najczęściej wygląda terapia uzależnień (w Polsce, w 2020 roku) – jest to częściej terapia grupowa, czy indywidualna? Jakie formy terapii mają do wyboru pacjenci?

W Polsce niestety w wielu placówkach NFZ (i nie tylko) pokutuje podejście „objawowe” w leczeniu uzależnień. Często styl pracy terapeutów jest mocno konfrontujący, co obniża chęć, motywację do zmiany, a co za tym idzie jej skuteczność. W moim rozumieniu, leczenie powinno odbywać się dwutorowo. Czerpiąc narzędzia i techniki z dobrze przebadanej terapii poznawczo-behawioralnej pracuje się nad mechanizmami uzależnienia, przekonaniami oraz zwyczajami na poziomie myślenia oraz zachowania klienta. Dopełnieniem jest terapia humanistyczna, która używana jest przeze mnie do terapii pogłębionej, opartej na autentycznej relacji terapeutycznej. Dzięki temu podejściu można pracować nad traumami z przeszłości, niekorekcyjnymi relacjami z bliskimi, poczuciem własnej wartości oraz przeżywaniem emocji w bardziej przyjazny adekwatny sposób. Terapia grupowa jest również bardzo dobrym kierunkiem pracy, dostępnym w Polsce. Daje więcej możliwości pracy nad relacjami w grupie terapeutycznej, jednak nie każdy jest na taką formę terapii gotowy. Są również ośrodki stacjonarne, które są najlepsze wtedy, gdy człowiek nie jest w stanie oderwać się od zażywania, które w konsekwencji uniemożliwia prowadzenie terapii. Uzależnienie jest objawem innych zaburzeń i nieprawidłowości w życiu człowieka, dlatego trzeba się zaopiekować każdym z tych obszarów. Konsekwencje zaburzeń w sferze emocjonalnej i relacyjnej niekoniecznie objawiają się uzależnieniem; mogą objawiać się depresją, kompulsją, nerwicą itd.

Jeśli miałbyś dać jakąś radę osobom, które dopiero rozważają rozpoczęcie takiej ścieżki zawodowej, to co by to było?

Moją radą jest to, by ludzie wybierali ścieżki, które są najbliższe ich sercu. Różne formy pomocy są potrzebne oraz nie ma jedynego właściwego podejścia do pomagania, można to robić na różne sposoby. Kolejność ukończonych szkół czy szkoleń jest drugorzędna. Ważne jest to, by nie brać wszystkich podanych tam informacji jako pewnik, trzeba mieć wątpliwość. Bez niej nie ma rozwoju. Ważna jest terapia własna. By dobrze rozumieć drugiego człowieka, w pierwszej kolejności trzeba dobrze zrozumieć siebie!

Jeszcze jedno pytanie dotyczące zarobków. W ankiecie wstępnej wspomniałeś, że aktualnie (na własnej działalności) są to dochody netto ok. 5000-7000 zł. Ile zarabiałeś pracując w Monarze oraz jako Terapeuta Uliczny?

Praca w placówkach NFZ jest niżej opłacana. Gdy pracowałem w Poradni Monar w zeszłym roku, zarabiałem około 4500 zł, jeśli przyjmowałem klientów 4 razy w tygodniu. Pracując jako terapeuta uliczny, zarabiałem około 3200 zł, ale było to około 5-6 lat temu. Nie były to złe zarobki; wiem niestety, że różne inne miejsca oferują znacznie niższe pensje i to wywołuje mój smutek, ponieważ jest to bardzo ważna i odpowiedzialna praca, która nie jest wystarczająco doceniana finansowo.

Na koniec chciałem dodać, by ludzie wybierali pracę, zajęcia, które kochają. Jeśli robi się coś z pasją, rodzi to wysoką jakość, a wysoka jakość to luksus w obecnych czasach, za który warto zapłacić. Sam obawiałem się pracy w tym zawodzie, ze względu na niskie zarobki. Na szczęście nie brakowało mi odwagi, by mimo obaw robić to, co kocham i uważam to za dobro samo w sobie. Jeśli ktoś np. sprzedaje produkty i usługi na stacji benzynowej i robi to z pasją, to jest to piękne i należy się temu pełen szacunek i podziw. Wszystkie zawody, które wykonujemy, są potrzebne. Wybierajmy odważnie.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

***

Pracownia Zmiany Pozytywnej

Piotr Fraszczyński jest założycielem Pracowni Zmiany Pozytywnej, która powstała w wyniku zapotrzebowania na prowadzenie sesji terapeutycznych w duchu terapii skoncentrowanej na Człowieku.

W Pracowni Zmiany Pozytywnej wparcie otrzymają osoby:

– uzależnione

– współuzależnione

– osoby zmagające się z trudnościami emocjonalnymi

– obniżonym nastrojem

– zaburzeniami osobowości

– lękami i fobiami

Podczas procesu terapii panuje atmosfera akceptacji, dyskrecji, tolerancji oraz zrozumienia. Gabinet jest przyjazny społeczności LGBT+.

Facebook: Pracownia Zmiany Pozytywnej

***

Wywiad przeprowadziła Ewa Kaczorowska.

Wszystkie nasze wywiady są subiektywnymi opisami pracy na danym stanowisku przez nasze rozmówczynie/rozmówców, na podstawie ich własnych doświadczeń. Zależy nam na przedstawieniu różnych perspektyw – osób pracujących w różnych miejscach, na różnych stanowiskach, w różnych miastach/na wsiach. Zarówno stawiających swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej, jak i bardzo doświadczonych. Dlatego planujemy przeprowadzanie więcej niż jednego wywiadu dla jednej specjalności/zawodu. Każdy, kto chce przedstawić swoją perspektywę, jest mile widziany (nawet jeśli opisaliśmy już wcześniej dany zawód) – wszystkie Wasze doświadczenia są cenne dla innych osób poszukujących swojej drogi w branży psychologicznej. Każdy poziom anonimowości jest dozwolony. Możemy opublikować Twoje zdjęcie wraz z imieniem i nazwiskiem i zareklamować przy okazji np. Twój blog czy stronę, możemy też zmienić Twoje imię i niektóre szczegóły, które nie są ważne dla istoty wywiadu, a uniemożliwią rozpoznanie Cię po treści odpowiedzi. Chcesz z nami porozmawiać? Zapraszamy do kontaktu: [email protected] lub http://fb.com/Psychopracanet

Terapeuta uzależnień – jak nim zostać?

Na czym polega terapia uzależnień? Czym zajmuje się instruktor ds. terapii uzależnień? Jak nim zostać i co obejmuje program kursu? Gdzie podjąć pracę?

Instruktor ds. terapii uzależnień to ciekawy zawód, ale także bardzo odpowiedzialny, czasami trudny, ale ostatecznie przynoszący dużo satysfakcji. Na pewno nie każdy może go wykonywać, gdyż trzeba mieć ku temu pewne predyspozycje i cechy charakteru.

Na czym polega terapia uzależnień?

Tego typu terapia pomaga osobom uzależnionym od różnych substancji, takich jak alkohol czy narkotyki. Skorzystać z niej mogą także osoby, które zmagają się z uzależnieniami behawioralnymi – do takich zalicza się m.in. uzależnienie od zakupów, Internetu, seksu. Leczyć da się wszystkie rodzaje uzależnień, bo ich mechanizm jest taki sam. Celem terapii uzależnień jest uwolnienie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Po zakończeniu terapii uzależniony powinien przestać stosować konkretną substancję psychoaktywną lub praktykować dane zachowanie i wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Terapeuci uzależnień korzystają z narzędzi określanych mianem oddziaływań psychoterapeutycznych – do tej grupy zalicza się m.in. psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa, reprogramming (czyli uczenia pacjenta nowych, dobrych dla zdrowia zachowań), psychoedukacja, trening umiejętności czy terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Czasem pacjenci poddawani są także leczeniu farmakologicznemu. Jednak należy zaznaczyć, że w leczeniu uzależnień podawanie leków stosuje się tylko pomocniczo – nie jest ono podstawą terapii. Leki stosuje się w przypadkach, gdy pacjenci mają zaburzenia nastroju, a także na początku terapii w okresie tzw. detoksu. Umożliwia to wyeliminowanie bądź zmniejszenia objawów głodu, które mogą pojawić się po zaprzestaniu przyjmowania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Terapia uzależnień – dla kogo?

Leczyć można każde uzależnienie, choć najczęściej terapii poddają się osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków (m.in. od marihuany, amfetaminy, metamfetaminy, kokainy, heroiny, mefedronu i jego pochodnych). Kolejne dość często leczone przez terapeutów uzależnienie to lekomania, czyli uzależnienie leków np. przeciwbólowych (do tej grupy zaliczają się głównie opioidy takie jak kodeina, tramadol, oksykodon czy morfina) lub uspokajających i nasennych (najczęściej są to benzodiazepiny takie jak diazepam, alprazolam, klonazepam czy lorazepam). Inne uzależnienie, z jakimi osoby uzależnione zgłaszają się na terapię, to zakupoholizm, seksoholizm, pracoholizm czy bardzo częste ostatnimi czasy zwłaszcza u młodzieży uzależnienie od internetu.

Terapia uzależnień polega nie tylko na dążeniu do rezygnacji z nałogu i zachowania abstynencji, ale właściwie przede wszystkim na poprawie funkcjonowania w społeczeństwie i wzbudzaniu pozytywnej, prozdrowotnej postawy życiowej. Chodzi o zapoczątkowanie zmian w życiu uzależnionego i utrzymanie ich w celu wyzdrowienia. Oczywiście takie zmiany wymagają abstynencji i niepowracania do nałogu. Ponieważ uzależnienie jest dość złożone, to ważne jest również to, by terapeuta uzależnień pomógł pacjentowi zrozumieć swój stan emocjonalny oraz schematy zachowania, które mogą prowadzić do powrotu do nałogu.

Terapia uzależnień może być prowadzona na trzy sposoby – w zamkniętej placówce, gdy są ku temu wskazania, ale także w oddziałach dziennych, gdzie pacjenci przebywają tylko kilka godzin na dobę, oraz w trybie ambulatoryjnym, czyli na zasadzie wizyt w poradni leczenia uzależnień. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania uzależnienia oraz konkretnego pacjenta i jego możliwości walki z nałogiem.

Czym się zajmuje instruktor ds. terapii uzależnień?

Osoba wykonująca ten zawód pracuje z ludźmi uzależnionymi zarówno do alkoholu, jak i innych używek. Instruktor ds. terapii uzależnień służy pomocą w wychodzeniu z nałogu i powrocie do równowagi psychicznej oraz życia w społeczeństwie. Pomaga także wytrwać w postanowieniu o porzuceniu nałogu. Planuje, a także prowadzi terapię indywidualną lub grupową oraz wspiera profilaktykę uzależnień. Promuje postawy prozdrowotne i zajmuje się popularyzacją stylu życia wolnego od nałogów. Instruktor ds. terapii uzależnień jest uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, m.in. w formie terapii.

Czy osoba, która chce wykonywać ten zawód, powinna mieć jakieś określone predyspozycje i cechy charakteru? Oczywiście, że tak. Instruktor terapii uzależnień powinien być osobą empatyczną, lubiącą ludzi i otwartą na ich problemy innych. Ważne są także asertywność, wytrwałość i cierpliwość, gdyż osoby uzależnione bardzo często nie są łatwe we współpracy. Instruktor musi mieć mocną psychikę i być odporny na stres, gdyż jest to trudna i wyczerpująca psychicznie praca, czasem wiążąca się z niepowodzeniem, czyli powrotem uzależnionego do nałogu. Ważna jest także stabilność emocjonalna, by nawet po nieudanych terapiach wrócić do równowagi psychicznej i nie przenosić pracy do życia osobistego.

Niezbędne jest również poczucie misji i tzw. powołanie do zawodu. Fakt, praca instruktora ds. terapii uzależnień jest ciężka, ale za to daje dużo satysfakcji, zwłaszcza wtedy, gdy podopieczni wygrywają z nałogiem i zaczynają wieść normalne życie. W tej pracy oczywiście liczą się przede wszystkim umiejętności, jednak predyspozycje, o którym mowa powyżej są konieczne, by dobrze sobie radzić i dogadywać się z pacjentami. Więcej informacji dotyczących specyfiki tego zawodu znajdziesz w innym naszym tekście: https://zak.edu.pl/aktualnosci/18143-wsparcie-i-reedukacja–praca-jako-instruktor-ds–terapii-uzaleznien.

Jak zostać instruktorem ds. terapii uzależnień?

Certyfikat instruktora uzyskać może osoba z minimum średnim wykształceniem. Certyfikaty można uzyskać po ukończeniu specjalnego szkolenia w dziedzinie uzależnienia, zgodnie z programem, który wybierany jest w drodze konkursu przeprowadzanego co najmniej raz w roku przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Certyfikat instruktora terapii uzależnień wydaje się osobom, które zdały egzamin certyfikacyjny i wydaje je Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nasz roczny kurs pozwala Ci na uzupełnienie wiedzy z zakresu prowadzenia terapii uzależnień i to w trybie zaocznym. Taki system nauki pozwala na łączenie nauki z pracą – dotychczasowym zajęciem czy innymi zajęciami. Zdobyta wiedza ułatwi ci podejście do egzaminu KARPA i uzyskanie certyfikatu. Po ukończeniu rocznego kursu otrzymasz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Kurs instruktor ds. terapii uzależnień znajdziesz w ofercie naszej szkoły.

Instruktor ds. terapii uzależnień – co obejmuje program nauczania?

Program kursu instruktor ds. terapii uzależnień obejmuje m.in. zagadnienia takie jak: patologie społeczne i wiedza o dysfunkcjach współczesnej rodziny, podstawy interwencji kryzysowej z elementami profilaktyki, społeczne uwarunkowania i konsekwencje uzależnień, strategie terapeutyczne w terapii indywidualnej i grupowej, typologia uzależnień od substancji i środków psychoaktywnych, wprowadzenie do psychopatologii, wybrane problemy pedagogiki społecznej i opiekuńczo-wychowawczej, wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień behawioralnych, zarys psychologii ogólnej, trening kompetencji interpersonalnych, metodyka pracy z osobami uzależnionymi oraz warsztat pracy terapeutycznej.

Przyszli instruktorzy ds. terapii uzależnień poznają społeczne uwarunkowania i konsekwencje uzależnień oraz podstawy interwencji kryzysowej z elementami profilaktyki. Po ukończeniu kursu potrafią stosować strategie terapeutyczne zarówno indywidualnej, jak i grupowej terapii uzależnień. Uczą się metodyki pracy z osobami uzależnionymi, poznają wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień behawioralnych. Niezmiernie istotną częścią kursu jest warsztat pracy terapeutycznej, podczas którego słuchacze sprawdzają nabyte umiejętności w praktyce, zatem kursu nie ma wymiaru wyłącznie teoretycznego.

Po ukończeniu kursu uczestnicy bardzo dobrze orientują się w rodzajach substancji psychoaktywnych, dzięki czemu mogą działać według odpowiednich strategii terapeutycznych w zależności od rodzaju uzależnienia i potrzeb pacjentów. Znają i umieją stosować w praktyce metody terapeutyczne w terapii uzależnień indywidualnej oraz grupowej. Podczas kursu odbywa się także solidny trening kompetencji interpersonalnych, który jest kluczowym elementem pracy z ludźmi, a szczególnie z osobami uzależnionymi. Program nauczania jest autorski i został opracowany w taki sposób, by jak najlepiej przygotować słuchaczy do pracy w zawodzie. Duży nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne, a także działalność na rzecz profilaktyki uzależnień.

Perspektywy pracy jako instruktor ds. terapii uzależnień

Każdy, kto ukończy kurs instruktor ds. terapii uzależnień, może podjąć pracę w miejscach takich jak: instytucje opiekuńcze, kliniki, przychodnie, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, jednostki prowadzące grupy wsparcia, ośrodki i gabinety leczenia uzależnień, poradnie psychoterapeutyczne, stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest pomoc osobom uzależnionym, środowiskowe domy samopomocy, prywatne ośrodki opieki. Więcej na temat perspektyw zawodowych instruktorów ds. terapii uzależnień dowiesz się z leksykonu zawodów: https://zak.edu.pl/leksykon-zawodow/4-instruktor-ds–terapii-uzaleznien.

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż

Roman Wojnar – lek. med. internista, przed egzaminem państwowym w zakresie psychiatrii, specjalista psychoterapii uzależnień. Od 22 lat dyrektor Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż prowadzącej szereg ośrodków leczenia uzależnień na Podbeskidziu. Od 13 lat jest wykładowcą oraz prowadzi warsztaty i szkolenia m.in. w ramach Studium Terapii Uzależnień. Jest absolwentem 4-letniej szkoły psychoterapii psychodynamicznej i psychodramy. Zainteresowania naukowe i zawodowe to przede wszystkim diagnostyka uzależnień, organizacja lecznictwa uzależnień w Polsce i na świecie, a także programy „harm reduction” w uzależnieniu od alkoholu.

Anna Czerniejewska – mgr pedagogiki i psychologii, psychoterapeuta w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym. Uczestniczyła w wielu szkoleniach prowadzonych m.in. przez Instytut Psychologii Zdrowia, Polski Instytut Ericksonowski, Polski Instytut Psychoterapii Krótkoterminowej, Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej oraz Psychologii Zorientowanej na Proces (ukończone 2-letnie szkolenie w latach 1996-1998). Od 1998 r. jest trenerem II stopnia w zakresie prowadzenia warsztatów psychologicznych i treningów interpersonalnych, a od 2008 r. – superwizorem treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przez 11 lat współpracowała z Instytutem Psychologii Zdrowia w Warszawie prowadząc szkolenia: Studium Pomocy Psychologicznej przekształcone w 2010 r. w Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej, którego była też koordynatorem i pomysłodawcą II stopnia SPPiIK; Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Obecnie prowadzi terapię indywidulną dla dorosłych i młodzieży oraz superwizje.

Anna Heczko – mgr psychologii, specjalista psychologii klinicznej, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta psychodynamiczny oraz asystent psychodramy. Pracuje w ośrodkach Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi od ponad 14 lat. Prowadzi wykłady nt. uzależnień, współuzależnieni, diagnostyki psychologicznej w terapii pacjentów uzależnionych. Do Jej zainteresowań zawodowych należą: wykorzystanie psychologii klinicznej (diagnostyki psychologicznej) w terapii uzależnień, pacjenci z podwójną diagnozą, a także terapia DDA.

Beata Zakrzewska-Cupiał – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień z 21-letnim stażem pracy, ukończyła całościowe czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii, systemowej terapii rodzin. Posiada kwalifikacje i realizuje programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Realizowała moduł studium szkoleniowego „Praca z dziećmi i młodzieżą” na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.Damian Zdrada – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. 20 lat doświadczenia w zawodzie specjalisty psychoterapii uzależnień, 15 lat doświadczeń jako psychoterapeuta. Zainteresowania zawodowe – zaburzenia osobowości, uzależnienia behawioralne. Pracuje w nurcie integratywnym, łącząc ze sobą modalność systemową, psychodynamiczną oraz Gestalt. Prowadzi wykłady nt. uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów, koncepcji osobowości, propedeutyki i nauki o psychoterapii, nt. psychoterapii par i rodzin. Teorie przenosi na płaszczyznę praktyczną, ćwicząc z uczestnikami szkoleń w formie warsztatów.

Damian Zdrada – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. 20 lat doświadczenia w zawodzie specjalisty psychoterapii uzależnień, 15 lat doświadczeń jako psychoterapeuta. Zainteresowania zawodowe – zaburzenia osobowości, uzależnienia behawioralne. Pracuje w nurcie integratywnym, łącząc ze sobą modalność systemową, psychodynamiczną oraz Gestalt. Prowadzi wykłady nt. uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów, koncepcji osobowości, propedeutyki i nauki o psychoterapii, nt. psychoterapii par i rodzin. Teorie przenosi na płaszczyznę praktyczną, ćwicząc z uczestnikami szkoleń w formie warsztatów.

Iwona Stera – mgr psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień,sychoterapeuta poznawczo-behawioralny w procesie certyfikacji.

Zatrudniona w Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż, gdzie obecnie prowadzi terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Ma wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i terapii osób uzależnionych i ich rodzin. Jest biegłym sądowym w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

Jacek Chałubiński – specjalista psychoterapii uzależnień, dyrektor/terapeuta uzależnień w Centrum Leczenia Uzależnień Górnośląskiego Stowarzyszenia Familia Gliwice, kierownik Hostelu Adaptacyjnego Górnośląskiego Stowarzyszenia Familia Gliwice. Jest asystentem psychodramy, a także opiekunem stażowym stażystów w ramach specjalizacji psychoterapii uzależnień i kierownikiem placówki stażowej.

Jolanta Celebucka – dr n. biol., pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień z 18-letnim stażem klinicznym, kierownik Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. Specjalizuje się w pracy w ramach programu ograniczania picia w poradni dla pacjentów z problemem alkoholowym, jest współtwórczynią programu samopomocowego E-POP. Realizuje program Candis. Jest certyfikowanym terapeutą motywującym i członkiem MINT. Ma na swoim koncie wiele publikacji nt. uzależnień.

Jolanta Wandzel – mgr pedagogiki resocjalizacyjnej, specjalista psychoterapii uzależnień w Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż – Ośrodek Leczenia Uzależnień w Żywcu. Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące uzależnień od alkoholu, sposobów leczenia i rehabilitacji oraz zapobiegania nawrotom osób uzależnionych od alkoholu. Prowadzi punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych.

Marta Fajfer – psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta (w trakcie certyfikacji). Pracuje w

Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Ma 12-letnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej indywidualnej i grupowej z osobami uzależnionymi oraz rodzinami osób uzależnionych.

Monika Kopij – mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień w Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień, w Gabinecie Cammbio. Jest specjalistą w dziedzinie Terapii i Rehabilitacji Uzależnienia od Narkotyków, trenerem i psychoterapeutą Instytutu Terapii Gestalt. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu nadużywania substancji psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży.

Paweł Romuald Kołakowski – mgr filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor

psychoterapii uzależnień. W swoim dorobku ma liczne publikacje, artykuły, wywiady w czasopismach fachowych, podejmujących szeroko pojętą tematykę uzależnień od alkoholu, pomocy terapeutycznej osobom uzależnionym i współuzależnionym. Prowadzi zajęcia seminaryjne, wykłady i warsztaty dla studentów (m.in. AM w Białymstoku, WSD wŁomży), a także od ponad 20 lat kursy i szkolenia dla pracowników lecznictwa odwykowego, wykłady i warsztaty dla specjalistów psychoterapii uzależnień i innych grup zawodowych z zakresu problematyki uzależnień behawioralnych.

Radosław Gabinek – specjalista psychoterapii uzależnień z 13-letnim stażem. Pracuje w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Żywcu – Śląska Fundacja Błękitny Krzyż. Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące terapii rodzin i bliskich osób uzależnionych, potrzeb pacjentów, RiBOU – odnośnie celów terapii i metod pracy psychoterapeutycznej pracy z rodziną, warsztaty dotyczące weryfikacji postępów w leczeniu i indywidualna praca z pacjentem – studium przypadku.

Urszula Grodzka – mgr resocjalizacji i nauk społecznych, specjalista psychologii. Ma ponad 33-letnie doświadczenie w pracy z osobami zagrożonymi uzależnieniem, uzależnionymi chemicznie i behawioralnie oraz z rodzinami tych osób. Przeprowadziła ponad 2450 godz. szkoleń dla terapeutów uzależnień, pracowników pomocy społecznej, lekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników GKRPA, jest superwizorem programu Candis. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych – Terapia Uzależnień w WSP J. Korczaka w Warszawie.

Studium Terapii Uzależnień od Narkotyków, poznań, terapia uzależnień, szkoła terapeutów uzależnień

Informujemy, że w wyniku procedury konkursowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Instytut Edukacji i Terapii, uzyskał uprawnienia do prowadzenia 2 edycji szkolenia w dziedzinie uzależnień w zakresie: specjalisty psychoterapii uzależnień oraz instruktora terapii uzależnień.

Szkolenia realizowane przez Instytut Edukacji i Terapii będą zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie uzależnienia

Instytut Edukacji i Terapii realizuje program w ramach Szkoły Psychoterapii Uzależnień celem, którego jest podwyższenie kwalifikacji, lub ich nabycie, w zakresie wiedzy i umiejętności dotyczących różnych form uzależnień, profilaktyki i terapii osób uzależnionych i współuzależnionych. Szkoła przygotowuje do egzaminu certyfikacyjnego specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora terapii uzależnień .

Do egzaminu należy podejść w ciągu 4 lat od rozpoczęcia szkolenia teoretycznego.

Ogłoszenie w sprawie egzaminu wiosna 2021 (dla edycji I-VI): www.kbpn.gov.pl/portal?id=11049212

Informujemy, że egzaminy certyfikacyjny na podstawie „starych” przepisów dla uczestników szkoleń realizowanych na „starych zasadach” (na podstawie rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie uzależnień z dnia z dnia 13 lipca 2006 r.) będzie przeprowadzany w Krajowym Biurze ds Przeciwdziałania Narkomanii tylko do końca 2024 roku. (Informacja ta dotyczy edycji I – VI STU.)

STAŻ I SUPERWIZJA

STATUS OSOBY UCZESTNICZĄCEJ W PROGRAMIE SZKOLENIOWYM Każda osoba rozpoczynająca szkolenie w dziedzinie terapii uzaleznień może złożyć wniosek o nadanie statusu osoby uczestniczącej w programie szkoleniowym

w zakresie:

– instruktora terapii uzależnień

– specjalisty psychoterapii uzależnień

1) Wniosek należy pobrać ze strony

2) Wypełniony wniosek należy wysłać w oryginale pocztą na adres w ciągu 14 dni od jego otrzymania

3) Podpisany wniosek przez Instytut wysyłają Państwo wraz z wymaganymi załącznikami w oryginale do Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii – KBPN wystawia zaświadczenie w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku

UWAGA:

TYLKO KOMPLETNE I POPRAWNIE WYPEŁNIONE WNIOSKI SĄ AKCEPTOWANE

Najczęściej zadawane pytania:

1) Jestem na IV roku studiów psychologicznych, czy mogę złożyć wniosek o przyznania statusu osoby uczestniczącej w programie szkoleniowym w zakresie specjalisty psychoterapii uzaleznień ?

odpowiedź:

Przed obroną tytułu magisterskiego Pani / Pana oficjalny status to instruktor terapii uzależnień i o taki tytuł może się Pan / Pani ubiegać składając wniosek do KBPN

————————————————————————————————————————————————

2) Otrzymałem status instruktora terapii uzależnień rok temu, obroniłem właśnie tytuł magistra czy mogę wnioskować o zmianę statusu na specjalistę ?

odpowiedź:

Tak, można obiegać się o zmianę statusu po obronie tytułu magistra na w/w kierunkach: praca socjalna, psychologia,pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauki o rodzinie, teologia lub filozofia.

W tym celu należy przedłożyć skan dyplomu magisterskiego do Biura Instytutu Edukacji i Terapii oraz ponownie złożyć wniosek do KBPN.

Każda osoba rozpoczynająca szkolenie w dziedzinie terapii uzaleznień może złożyć wniosek o nadanie statusu osoby uczestniczącej w programie szkoleniowymw zakresie:- instruktora terapii uzależnień- specjalisty psychoterapii uzależnień1) Wniosek należy pobrać ze strony Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii 2) Wypełniony wniosek należy wysłać wpocztą na adres Instytutu Edukacji i Terapii w Poznaniu w celu poświadczenia przez podmiot szkolący udziału w szkoleniu – Instytut odsyła podpisany wniosek3) Podpisany wniosek przez Instytut wysyłają Państwo wraz z wymaganymi załącznikamie do Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii – KBPN wystawia zaświadczenie1) Jestem na IV roku studiów psychologicznych, czy mogę złożyć wniosek o przyznania statusu osoby uczestniczącej w programie szkoleniowym w zakresie specjalisty psychoterapii uzaleznień ?Przed obroną tytułu magisterskiego Pani / Pana oficjalny status to ii o taki tytuł może się Pan / Pani ubiegać składając wniosek do KBPN2) Otrzymałem status instruktora terapii uzależnień rok temu, obroniłem właśnie tytuł magistra czy mogę wnioskować o zmianę statusu na specjalistę ?Tak, można obiegać się o zmianę statusu po obronie tytułu magistra na w/w kierunkach: praca socjalna, psychologia,pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauki o rodzinie, teologia lub filozofia.

KRAK-UZ Krakowska Szkoła Psychoterapii Uzależnień – Krakowskie Stowarzyszenie Terapeutów Uzależnień

Krakowska Szkoła Psychoterapii Uzależnień KRAK-UZ uzyskała uprawnienia do prowadzenia szkolenia w dziedzinie uzależnienia (w zakresie: specjalisty psychoterapii uzależnień oraz instruktora terapii uzależnień). Rozstrzygnięcie konkursu 29.11.2019r. Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.04.2019 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie uzależnień.

NOWOCZESNOŚĆ I DOŚWIADCZENIE

KRAK- UZ to całościowy, zintegrowany program nowoczesnej psychoterapii uzależnień, w ramach którego proponujemy nabywanie doświadczenia w diagnozowaniu i prowadzeniu terapii osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, hazardu, czy seksu. Rzetelnie przygotowujemy do psychoterapii członków rodzin: osób współuzależnionych oraz z syndromem DDA.

ZAKRES

Całość zawiera następujące części:

676 godzin szkoleniowych w ramach 26 zjazdów w szkole KRAK-UZ :

Dwa pięciodniowe treningi: interpersonalny i intrapsychiczny (100h).

24 zjazdy wykładowo-warsztatowe w trybie weekendowym co dwa- trzy tygodnie (576h).

Weekendowy tryb zajęć – daje możliwość nieprzerwanej, systematycznej pracy z prowadzonymi w trakcie szkolenia pacjentami.

Wymagamy prowadzenia pacjentów, co umożliwia omawianie procesów diagnozy i terapii osób uzależnionych i współuzależnionych na różnych, także zaawansowanych etapach ich leczenia.

Nadzorowana przez szkołę superwizja kliniczna (minimum 80h) i staże kliniczne (minimum 80h), których realizacja przez uprawnione do tego podmioty będzie objęta odrębną umową (obecnie podany koszt nie zawiera ich ceny).

Zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii z dnia 29.07.2005r. Dyrektor KBdsPN może zorganizować konkurs na dofinansowanie tych elementów szkolenia.

KADRA I PARADYGMAT PRACY

Prezentujemy spójne, wypracowane w praktyce naszej pracy podejście integrujące paradygmaty: behawioralno-poznawczy, systemowy i egzystencjalny.

Cechuje nas psychodynamiczne rozumienie pacjentów i akcentowanie znaczenia więzi w relacji terapeutycznej.

Uczymy podstaw dialogu motywującego. W pracy warsztatowej korzystamy z elementów psychodramy.

W naszej kadrze pracuje doświadczony zespół superwizorów, a także specjalistów psychoterapii uzależnień, psychoterapeutów, seksuolog i psychiatrzy.

MARKA

KSTU jest znane w Polsce i zagranicą. Szkołę budowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie szkoleniowe i konferencyjne. Prowadzimy Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień z kompleksową ofertą psychoterapii uzależnień zarówno chemicznych jak i behawioralnych oraz współuzależnienia, a w nim renomowany Ośrodek Psychoterapii DDA.

W imieniu Zespołu KRAK-UZ

zapraszam serdecznie

Agnieszka Litwa-Janowska- Kierownik szkoły

Kontakt

[email protected]

www.kstu.pl

Biuro Szkoły

tel. 790-464-848

Kierownik szkoły

tel.: 507-724-595

Studia podyplomowe Terapia Uzależnień,

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu specjalisty psychoterapii uzależnień i instruktora terapii uzależnień.

W czasie zajęć słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności do prowadzenia psychoterapii uzależnień.

Podstawowym zadaniem tych studiów jest wszechstronne przygotowanie do profesjonalnego uprawiania psychoterapii uzależnień.

W toku nauczania słuchacze uzyskują specjalistyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne potrzebne do samodzielnej pracy w dziedzinie terapii i rehabilitacji osób uzależnionych. Szczególny nacisk w procesie kształcenia położony jest na umiejętności praktyczne: pracę z klientem, nawiązywanie relacji, podtrzymywanie relacji terapeutycznej i współpracę ze specjalistami z dziedziny zdrowia psychicznego.

Po ukończeniu tych studiów otrzymujecie Państwo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na kierunku TERAPIA UZALEŹNIEŃ.

키워드에 대한 정보 studium terapii uzależnień i współuzależnienia

다음은 Bing에서 studium terapii uzależnień i współuzależnienia 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  영어단어장 양식 Word | 쉽게 외우는 필수 영어단어, 영단어 2000 | 수능 영단어 답을 믿으세요
See also  전옥현 안보 Tv | 이준석,Mbc 폭탄발언 6탄!Tv조선-이준석,주호영과 극비만찬회동-결과는?이준석,직접 가처분신청 참석한다-판사는?“임영웅씨,이제 ‘주제 파악’ 했나”-무슨일?Jtbc,충격여론조사! 빠른 답변

See also  복 주머니 도안 | [무료 도안] 복주머니 꾸미기 (Free Printable, Lucky Bag) 156 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?

  • DDA
  • DDD
  • Uzależnienie
  • Alkoholizm
  • Nałóg

Jak #rozbroić #mechanizmy #uzależnień, #aby #uwalniać #się #z #nałogu?


YouTube에서 studium terapii uzależnień i współuzależnienia 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu? | studium terapii uzależnień i współuzależnienia, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment