Umowa Zniesienia Współwłasności Samochodu Pdf | Współwłasność. Udziały W Nieruchomości. Zniesienie Współwłasności. 상위 62개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf – Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Michał Birek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,820회 및 좋아요 159개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności. – umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

W dzisiejszym wideo opowiem o następujących kwestiach:
Czym jest współwłasność
Czym się różni współwłasność łączna i współwłasność ułamkowa
Udziały w nieruchomości.
Zniesienie współwłasności.
Zagrożenia i pułapki.
Będą to podstawowe informacje dotyczące tych zagadnień, ponieważ ten temat jest bardzo, ale to bardzo obszerny.
Zapraszam na film 🙂
Michał Birek
Północ Nieruchomości Wołomin,
[email protected]
509 041 912

Okładka:
Plik wektorowy utworzone przez vectorjuice – pl.freepik.com
https://pl.freepik.com/wektory/dom

umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

umowa-zniesienia-wspolwlasnosci-auta.docx

UMOWA ZNIESIENIA WSPÓŁWŁASNOŚCI … Strony zgodnie oświadczają, że są współwłaścicielami po 50% udziałów w nabytym samochodzie osobowym marki .

+ 여기에 표시

Source: paweldobrzanski.pl

Date Published: 9/15/2022

View: 3845

Umowa zniesienia współwłasności samochodu wzór pisma

Pobierz darmowy wzór umowy darowizny samochodu w formacie PDF i DOCX. Do pobrania: pdf. Umowa darowizny samochodu – wzór.pdf druk do ręcznego wypełnienia.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: aktualnewzory.pl

Date Published: 11/23/2022

View: 8096

Umowa zniesienia współwłasności zawarta w dniu …

Strony znoszą bez spłat lub dopłat współwłasność w/w przedmiotów w ten sposób, Ŝe: 1) ……………………..staje się wyłącznym właścicielem samochodu osobowego marki ………..

+ 여기에 더 보기

Source: www.kzajac.com.pl

Date Published: 6/8/2022

View: 2599

Umowa zniesienia współwłasności – PDFik.pl

W celu sporządzenia. Pobierz darmowy wzór umowy darowizny samochodu w formacie PDF i DOCX. Do pobrania: pdf. Umowa darowizny samochodu – wzór.pdf druk do …

+ 여기에 자세히 보기

Source: pdfik.pl

Date Published: 5/13/2021

View: 4828

Zniesienie współwłasności samochodu – formalności krok po …

W przypadku sprzedaży konieczne jest spisanie tradycyjnej umowy kupna-sprzedaży, a w drugiej opcji to akt darowizny samochodu. Na jego podstawie …

+ 여기에 더 보기

Source: cuk.pl

Date Published: 9/15/2021

View: 2110

Zniesienie współwłasności samochodu. Umowa, wzór – Beesafe

Co powinna zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? Jak zrezygnować z drugiego właściciela pojazdu? Z tego artykułu dowiesz się…

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: beesafe.pl

Date Published: 3/19/2021

View: 4415

Umowa Współwłasności Samochodu – Wzór | Autoumowa.pl

Jak sporządzić współwłasność samochodu? Wzór z omówieniem. … Dopisywanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego auta to częsta praktyka.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: autoumowa.pl

Date Published: 9/15/2022

View: 4919

wniosek o zniesienie współwłasności

zniesienie współwłasności rzeczy ruchomej w postaci samochodu osobowego marki … dowód: umowa sprzedaży pojazdu z dnia ……………, kopia dowodu rejestracyjnego …

+ 더 읽기

Source: fundacja.togatus.pl

Date Published: 12/10/2021

View: 2171

Wzory umów – samochód – Infor

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód … Umowa sprzedaży, dotycząca samochodu będącego współwłasnością dwóch osób.

+ 여기에 더 보기

Source: www.infor.pl

Date Published: 5/9/2021

View: 4869

주제와 관련된 이미지 umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności.
Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności.

주제에 대한 기사 평가 umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf

  • Author: Michał Birek
  • Views: 조회수 5,820회
  • Likes: 좋아요 159개
  • Date Published: 2020. 11. 23.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=k25ffV5FBV0

Jak wypisać współwłaściciela z samochodu?

Jeśli chcesz dopisać lub wykreślić współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym musisz to zgłosić w urzędzie. Aby to zrobić wypełnij wniosek, następnie wydrukuj go i podpisz. Jeżeli nie możesz go wydrukować, wypełnisz go u nas.

Jak zgłosić zniesienie współwłasności samochodu?

Po zniesieniu współwłasności pozostały właściciel lub współwłaściciele mają obowiązek w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji. W urzędzie należy przedstawić umowę kupna-sprzedaży lub darowizny, a także dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli jest) i polisę OC. Należy mieć ze sobą także dowód osobisty.

Jak dokonać zniesienia współwłasności?

Zniesienie współwłasności jest postacią rozrządzenia prawem. W przypadku nieruchomości konieczne jest zatem zachowanie formy aktu notarialnego. Jeśli chodzi o tryb sądowy, to zniesienie współwłasności następuje przez postanowienie sądu wydane w trybie nieprocesowym (art. 617-625 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jak napisać umowę zrzeczenie się części samochodu?

Wzór umowy zrzeczenia się samochodu, w którym zrzekamy się praw do części pojazdu powinien zawierać takie informacje jak:
  1. dane wszystkich współwłaścicieli samochodu,
  2. wartość należących udziałów,
  3. procentowa wysokość udziałów,
  4. marka pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny.

Jakie dokumenty do wniosku o zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności a wymagane dokumenty
  • odpis z księgi wieczystej,
  • dokument potwierdzający własność np. akt własności ziemi, umowa zakupu nieruchomości,
  • w przypadku nieruchomości gruntowej – m.in. …
  • w przypadku mieszkania lub domu nabytego na kredyt hipoteczny – umowa kredytowa.

Jak usunąć współwłaściciela konta?

Kwestia usunięcia współwłaściciela konta nie jest regulowana ani przez prawo bankowe, ani przez kodeks cywilny. Zależy więc od podpisanej z danym bankiem umowy oraz regułami instytucji, w której otworzyliśmy konto. Zdarza się, że wystarczy decyzja tylko jednej osoby, o której należy po prostu poinformować bank.

Czy żona jest współwłaścicielem samochodu?

Czy można dopisać żonę jako współwłasciciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego? Tak można wpisać żonę do dowodu rejestracyjnego jako współwłasciciela pojazdu. Podstawą do dokonania takiego wpisu jest w przypadku małżonków nieposiadających rozdzielności majątkowej oświadczenie woli.

Czy żona może sprzedać samochód po śmierci męża?

Aby sprzedać samochód po zmarłej osobie, nowy właściciel (spadkobierca) musi wcześniej przerejestrować pojazd na siebie, aby w pełni dysponować prawami do auta. Po śmierci męża lub żony, współmałżonek, który odziedziczył pojazd w spadku, ma prawo go sprzedać.

Czy można zmienić wlasciciela samochodu?

Nabywca używanego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, musi zgłosić zmianę właściciela w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny w wydziale komunikacji. Jednocześnie zbywca auta również musi poinformować starostę o sprzedaży auta w tym samym terminie, na podstawie art. 78 ust.

Ile kosztuje wyjście ze współwłasności?

Opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o zniesienie współwłasności. 2. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.

Ile kosztuje u notariusza zniesienie współwłasności?

W przypadku wspólnej wizji i zgodnego projektu pobierana jest opłata w kwocie 300 zł za zniesienie współwłasności. Kwota może jednak ulec zmianie do nawet 1 000 zł.

Co sąd bierze pod uwagę przy zniesieniu współwłasności?

W orzeczeniu dotyczącym spłat lub dopłat, sąd powinien wskazać termin oraz sposób ich uiszczenia, wysokość i termin spłaty odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W ramach postępowania o zniesienie współwłasności sąd dokonuje wyceny rzeczy wspólnej.

Jak znieść współwłasność samochodu po rozwodzie?

Natomiast w świetle art. 210 każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może odbyć się w sposób odpłatny lub nieodpłatny. Generalnie zaakceptowany podział między stronami wyrażony zgodną wolą wyczerpuje wzajemne relacje między stronami.

Czy właściciel samochodu może go sprzedać bez zgody współwłaściciela?

Sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela nie jest możliwa. W świetle prawa sprzedaż pojazdu zarejestrowanego na dwie osoby może odbyć się wyłącznie za ich wiedzą i pisemną zgodą obu stron. Oznacza to konieczność złożenia dwóch podpisów na umowie sprzedaży.

Jak zarejestrować samochód z dwóch właścicieli na jednego?

W tym celu musisz udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Do wniosku jako załącznik musisz dołączyć umowę darowizny. Ponadto należy okazać dotychczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), aktualną polisę OC, dowód osobisty.

Czy właściciel samochodu może go sprzedać bez zgody współwłaściciela?

Sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela nie jest możliwa. W świetle prawa sprzedaż pojazdu zarejestrowanego na dwie osoby może odbyć się wyłącznie za ich wiedzą i pisemną zgodą obu stron. Oznacza to konieczność złożenia dwóch podpisów na umowie sprzedaży.

Czy żona jest współwłaścicielem samochodu?

Czy można dopisać żonę jako współwłasciciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego? Tak można wpisać żonę do dowodu rejestracyjnego jako współwłasciciela pojazdu. Podstawą do dokonania takiego wpisu jest w przypadku małżonków nieposiadających rozdzielności majątkowej oświadczenie woli.

Gdzie jest wpisany współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym?

Otóż to zależy. Gdy współwłaściciel, który się zrzekł swojej części pojazdu, jest wpisany na pierwszym miejscu, jako pierwszy właściciel, to tak — konieczne będzie wydanie nowego dokumentu. Jeśli jego nazwisko widnieje na drugim miejscu, urzędnik w wydziale komunikacji po prostu je wykreśli.

Czy zniżki współwłaściciela przechodzą na właściciela?

Czy współwłaściciel auta zbiera zniżki? Współwłaściciel samochodu – analogicznie jak właściciel – nabywa zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Firmy ubezpieczeniowe nie różnicują systemów bonus-malus pod względem tego, ilu właścicieli ma pojazd.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu wzór pisma — AktualneWzory.pl

Plik pobrano już 1095 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik umowa_zniesienia_współwłasności_samochodu_wzór_pisma w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Dowiedz się, jak dopisać współwłaściciela pojazdu. Przeczytaj, jakie formalności się z tym wiążą. Pobierz gotowy wzór aktu darowizny części. UMOWA ZNIESIENIA WSPÓŁWŁASNOŚCI. Strony zgodnie oświadczają, że są współwłaścicielami po 50% udziałów w nabytym samochodzie osobowym marki .Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór. W celu sporządzenia umowy zniesienia współwłasności pojazdu można posłużyć się wzorem pisma, BEZPŁATNY WZÓR PISMA. Umowa sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem kupującego. Stronami umowy są sprzedający i kupujący, w imieniu którego działa pełnomocnik.Strony znoszą bez spłat lub dopłat współwłasność w/w przedmiotów w ten sposób, Ŝe: 1) …………………….staje się wyłącznym właścicielem samochodu osobowego marki ……….

Wzór umowy zrzeczenia się samochodu pdf

Pobierz darmowy wzór umowy darowizny samochodu w formacie PDF i DOCX. Do pobrania: pdf. Umowa darowizny samochodu – wzór.pdf druk do ręcznego wypełnienia.darowizna pomiędzy nimi zawarta w okresie pięciu lat poprzedzających zawarcie niniejszej umowy. Pkt. 6. Da rczyńca oświadcza, że pojazd nie ma ukrytych wad. Umowa darowizny samochodu – pobierz bezpłatny wzór w formacie PDF lub DOCX. Sprawdź jakie postanowienia warto zawrzeć. Zobacz omówienie!Strony oświadczają, Ŝe jest to pierwsza darowizna w ciągu ostatnich 5 lat. § 5. Wydanie przedmiotu darowizny nastąpiło w dniu podpisania niniejszej umowy. § 6.Najprościej znieść współwłasność samochodu sporządzając umowę kupna-sprzedaży lub darowizny. Jeden z współwłaścicieli może zrzec się w niej swojej części.

Umowa zniesienia współwłasności PDF

Umowa zniesienia współwłasności samochodu: co powinna zawierać? — Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić? Umowa zniesienia. Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to działa (137. się z Tobą wzorem umowy darowizny części samochodu w PDF.Jak zrzec się współwłasności samochodu na rzecz dzieci? Jak powinna wyglądać umowa zniesienia współwłasności samochodu, by nie płacić. Do Umowy należy załączyć kopie dokumentów stwierdzających podstawę nabycia Akcji na współwłasność (poświadczone notarialnie lub za okazaniem oryginału).Dowiedz się, jak dopisać współwłaściciela pojazdu. Przeczytaj, jakie formalności się z tym wiążą. Pobierz gotowy wzór aktu darowizny części.

Oświadczenie o zrzeczeniu się praw do samochodu

W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na. Oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy sprzedaży samochodu.Ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem może być dużą oszczędnością. Trzeba spisać umowę zrzeczenia się praw do części pojazdu, oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności auta, oświadczenie o przekazaniu pojazdu przez darczyńcę oraz przyjęciu przez obdarowanego, W przepisach nie ma ograniczeń co do osoby, która ma prawo być obdarowana, ani co do przedmiotu darowizny. Udział we współwłasności. Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu. Jeśli zrzekający się swoich praw współwłaściciel był wpisanie w dowodzie.

Umowa zniesienia współwłasności wzór

kartę pojazdu, polisę OC, wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór. W celu sporządzenia. 95 pomysłów na obniżenie podatku!. Pozwy – serwis poradniczy o pozwach. Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to. Umowa zniesienia współwłasności zawarta w dniu ………. 2007 r. Strony znoszą bez spłat lub dopłat współwłasność w/w przedmiotów w ten sposób, Ŝe:.Umowa zniesienia współwłasności samochodu: co powinna zawierać? — Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić? Umowa zniesienia. Pobierz gotowy wzór aktu darowizny części samochodu. to wystarczy, że spiszą umowę o zniesienie współwłasności samochodu. Wzór umowy.

Umowa zniesienia współwłasności — PDFik.pl

Plik pobrano już 675 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik umowa_zniesienia_współwłasności w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Zniesienie współwłasności to termin, który odnosi się do likwidacji stanu, w którym własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom.Co musi zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? — Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu Co musi zawierać umowa zniesienia. W przypadku zgodnej woli współwłaściciele mogą sporządzić umowę u notariusza w formie aktu notarialnego. Zniesienie współwłasności może nastąpić odpłatnie lub. Współwłasność można znieść na podstawie umowy współwłaścicieli. Zgodnie z treścią art. 195 kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może. UMOWA O ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI. Zgodnie z art. 195 kodeksu cywilnego współwłasność jest to sytuacja kiedy własność tej samej rzeczy, np. nieruchomości,

Umową zniesienia współwłasności ze spłatą wzór

Pobierz gotowy wzór aktu darowizny części samochodu. to wystarczy, że spiszą umowę o zniesienie współwłasności samochodu. Wzór umowy. Zniesienie współwłasności może być dokonane poprzez umowę lub w ramach postępowania. jej jednemu ze współwłaścicieli i spłatę innych albo sprzedaż rzeczy.Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór. na własność i na jakich zasadach nastąpi spłata udziałów drugiego współwłaściciela.UMOWA O ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI. przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli (ze spłatą pozostałych lub bez takich spłat) albo sprzedaż rzeczy. Znieść współwłasność można w drodze umowy lub postępowania sądowego. Postępowanie o zniesienie współwłasności przed sądem ma charakter nieprocesowy, a w celu.

Umowa zniesienia współwłasności PDF

Do Umowy należy załączyć kopie dokumentów stwierdzających podstawę nabycia Akcji na współwłasność (poświadczone notarialnie lub za okazaniem oryginału).Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to działa (137. się z Tobą wzorem umowy darowizny części samochodu w PDF.Jak zrzec się współwłasności samochodu na rzecz dzieci? Jak powinna wyglądać umowa zniesienia współwłasności samochodu, by nie płacić. Natomiast w świetle art. 210 każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.Wzór takiej umowy zawiera miejsce, Dowiedz się, jak dopisać współwłaściciela pojazdu. Przeczytaj, jakie formalności się z tym wiążą. Pobierz gotowy wzór aktu darowizny części.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu wzór

95 pomysłów na obniżenie podatku!. Pozwy – serwis poradniczy o pozwach. Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to. Umowa darowizny samochodu to umowa, za pomocą której następuje bezpłatne przekazanie przez darczyńcę świadczenia na rzecz obdarowanego (kosztem. kartę pojazdu, polisę OC, wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór. W celu sporządzenia. Pobierz darmowy wzór umowy darowizny samochodu w formacie PDF i DOCX. Do pobrania: pdf. Umowa darowizny samochodu – wzór.pdf druk do ręcznego wypełnienia.Strony znoszą bez spłat lub dopłat współwłasność w/w przedmiotów w ten sposób, Ŝe: 1) …………………….staje się wyłącznym właścicielem samochodu osobowego marki ……….

Wniosek o zniesienie współwłasności samochodu Wydział Komunikacji

Wniosek o rejestrację / czasową rejestrację / wyrejestrowanie pojazdu – oryginał, Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach,Umowa zniesienia współwłasności samochodu – wzór pisma i jak to działa. wypełnianiu wniosku o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji.(numer telefonu) Starostwo Powiatowe w Krakowie. Filia w Węgrzcach. Wydział Komunikacji. Referat II Rejestracji Pojazdów. WNIOSEK. samochodu marki …Odwołania należy kierować na adres Wydziału Komunikacji. Informacje dodatkowe. W przypadku, gdy właścicielem pojazdu jest więcej niż jedna osoba, wymagane jest. Dodatkowo konieczny jest wniosek o zniesienie współwasności, który wraz z umową zostanie przedstawiony w Wydziale Komunikacji.

Dopisanie / wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym

Dopisanie / wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym

Wydział/Jednostka prowadząca

Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (połączony Wydział Spraw Obywatelskich i Wydział Komunikacji)

Wymagane dokumenty

Prowadzimy bezpośrednią obsługę TYLKO klientów UMÓWIONYCH.

Jeśli nie umówisz się na wizytę nie będziemy mogli Cię obsłużyć!

Możesz to zrobić:

przez Internet ( kalendarz

dzwoniąc do POZnan Kontakt pod nr 61 646 33 44

Jeśli chcesz dopisać lub wykreślić współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym musisz to zgłosić w urzędzie.

Aby to zrobić wypełnij wniosek, następnie wydrukuj go i podpisz. Jeżeli nie możesz go wydrukować, wypełnisz go u nas.

Do wniosku załącz następujące dokumenty:

dokument potwierdzający przeniesienie części własności (np. umowa darowizny, sprzedaży, prawomocne orzeczenie sądu, akt notarialny, oświadczenie o wspólnocie majątkowej, umowa przewłaszczenia z banku);

dowód rejestracyjny;

karta pojazdu jeśli była wydana;

dowód osobisty lub paszport (jeśli jesteś cudzoziemcem spoza UE zabierz paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu);

w przypadku, kiedy prowadzisz firmę przynieś KRS lub zaświadczenie z CEiDG – może być wydruk ze strony internetowej;

aktualne ubezpieczenie.

Wszyscy współwłaściciele pojazdu muszą przyjść do urzędu. Jeżeli nie jest to możliwe powinni udzielić pisemnego pełnomocnictwa. Skorzystaj z naszego wzoru.

Pamiętaj, że dokumenty muszą być w oryginale.

Miejsce złożenia dokumentów

Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych:

ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań, sala obsługi, parter,

ul. 28 czerwca 1956r. nr 404, sala obsługi, parter,

Do odwołania sprawy dotyczące pojazdów i kierowców realizowane są tylko na ul. Gronowej 22a oraz na ul. 28 czerwca 1956r. nr 404, nie działa filia na ul. Libelta 16/20.

Opłaty

Dopisanie/wykreślenie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym jest bezpłatne.

W przypadkach, w których zachodzi konieczność złożenia pełnomocnictwa, należy dołączyć do niego opłatę.

Możesz to zrobić:

kartą płatniczą, na stanowisku przy którym załatwiasz sprawę;

przelewem na konto Urzędu Miasta Poznania:

pełnomocnictwo – nr konta 94 1020 4027 0000 1602 1262 0763 (Bank PKO BP S.A.) w tytule przelewu wpisz dane właściciela i nr nadwozia/ VIN (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pod literą E lub w karcie pojazdu);

gotówką (Agencja finansowa w lokalizacji na ul. Gronowej pobiera prowizję 3 zł);

Wysokość opłat:

17 zł pełnomocnictwo od każdej osoby za którą załatwisz sprawę. W przypadku, gdy pełnomocnikiem będzie Twój mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki – pełnomocnictwo jest bezpłatne.

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa podlega opłacie.

Termin i sposób załatwienia

Wpis w dowodzie rejestracyjnym uzupełnimy Ci w tym samym dniu na stanowisku obsługi.

Podstawa prawna

ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wraz z przepisami wykonawczymi.

Tryb odwoławczy

Możesz odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie złożysz tam, gdzie załatwiałeś sprawę. Masz na to 14 dni.

Obowiązek informacyjny

Administratorem Pani/Pana danych osobowych są:

1. Minister Cyfryzacji, mający siedzibę w Warszawie (00-060) przy ul. Królewskiej 27 – odpowiada za utrzymanie i rozwój Centralnej Ewidencji Pojazdów,

2. W zakresie danych przetwarzanych w dokumentacji papierowej i innych zbiorach danych prowadzonych przez organ rejestrujący pojazdy administratorem jest: Prezydent Miasta Poznania z siedzibą w Poznaniu przy pl. Kolegiackim 17.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

Administrator – Minister Cyfryzacji wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani / Pan skontaktować poprzez email [email protected], lub pisemnie na adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

Administrator – Prezydent Miasta Poznania – wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani / Pan skontaktować poprzez e-mail: [email protected] lub pisemnie na adres: plac Kolegiacki 17,

61-841 Poznań.

Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

1. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu wypełnienia obowiązku prawnego dot. ewidencji pojazdów, wynikającego z ustaw: ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wraz z przepisami wykonawczymi, a ponadto ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy z 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej.

2. Dane po zrealizowaniu celu, dla którego zostały zebrane, będą przetwarzane do celów archiwalnych i przechowywane przez okres niezbędny do zrealizowania przepisów dotyczących archiwizowania danych obowiązujących u Administratora.

3. Osoby, których dane dotyczą, mają prawo do:

a) dostępu do swoich danych osobowych

b) żądania sprostowania danych, które są nieprawidłowe

c) żądania usunięcia danych, gdy:

dane nie są już niezbędne do celów, dla których zostały zebrane

dane przetwarzane są niezgodnie z prawem

d) żądania ograniczenia przetwarzania, gdy:

osoby te kwestionują prawidłowość danych

przetwarzanie jest niezgodne z prawem, a osoby te sprzeciwiają się usunięciu danych

Administrator nie potrzebuje już danych osobowych do celów przetwarzania, ale są one potrzebne osobom, których dane dotyczą, do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń

4. Ma Pani / Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

5. Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym.

6. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób opierający się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu.

Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności

Czym jest zniesienie współwłasności?

Mówiąc ogólnie zniesienie współwłasności to likwidacja stosunku współwłasności. Innymi słowy mamy do czynienia z likwidacją stanu, w którym własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom.

Współwłasność może być zniesiona w każdym czasie. Osoba zainteresowana takim zniesieniem może skorzystać z przysługującego jej roszczenia o zniesienie współwłasności. Art. 210 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Ustawodawca przesądził również, że roszczenie to nie ulega przedawnieniu (art. 220 Kodeksu cywilnego).

Swoboda wyboru momentu do żądania zniesienia współwłasności może jednak ulegać ograniczeniu. Art. 210 Kodeksu cywilnego stanowi, że uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż 5 lat. Jednak w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze 5 lat. Można też ponowić przedłużenie, jednak wykluczone jest dalsze ponawianie. Warto również wspomnieć o tym, że czynność prawna, która wyłącza uprawnienie do zniesienia współwłasności odnosi skutek także względem nabywcy udziału we współwłasności (art. 221 Kodeksu cywilnego).

Sądowe i umowne zniesienie współwłasności

Współwłasność można znieść zarówno w trybie umownym, jak i sądowym. W pierwszym przypadku zniesienie współwłasności następuje, gdy strony dojdą do porozumienia co do samego faktu zniesienia współwłasności, jak i zastosowanego sposobu zniesienia. W przypadku braku porozumienia co do którejkolwiek z kwestii konieczne jest skorzystanie z trybu sądowego.

Do umowy o zniesienie współwłasności mają zastosowanie przepisy ogólne o czynnościach prawnych i dalsze, zwłaszcza o przeniesieniu własności. Zniesienie współwłasności jest postacią rozrządzenia prawem. W przypadku nieruchomości konieczne jest zatem zachowanie formy aktu notarialnego.

Jeśli chodzi o tryb sądowy, to zniesienie współwłasności następuje przez postanowienie sądu wydane w trybie nieprocesowym (art. 617-625 Kodeksu postępowania cywilnego). Z wnioskiem o zniesienie współwłasności może wystąpić każdy ze współwłaścicieli.

Jakie są sposoby zniesienie współwłasności?

Znieść współwłasność można na różne sposoby – dotyczy to zarówno trybu umownego, jak i sądowego. Kodeksie cywilny wyróżnia 3 sposoby zniesienia współwłasności:

podział fizyczny rzeczy, przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty, sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.

Podział fizyczny rzeczy

Zgodnie z art. 211 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy. Z przyczyn oczywistych dotyczy to tylko rzeczy podzielnej (np. podział nieruchomości gruntowej, podział budynku przez ustanowienie odrębnej własności lokali).

Podział fizyczny rzeczy nie jest jednak możliwy, gdy byłby sprzeczny z ustawą lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo gdyby pociągał za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Z ustawowym ograniczeniem podziału rzeczy mamy do czynienia tylko w przypadku nieruchomości – dotyczy to zwłaszcza nieruchomości rolnych. W przypadku innych nieruchomości ich podział jest możliwy pod warunkiem zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (art. 93 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy jest np. podział nieruchomości na części prowadzący do likwidacji zakładu produkcyjnego.

Podział rzeczy skutkuje powstaniem nowych przedmiotów własności. Rzeczy wydzielone z większej rzeczy przypadają na wyłączną własność poszczególnym współwłaścicielom (jednemu lub kilku – jeżeli wyrażą oni na to zgodę), a co za tym idzie wygasa przez to współwłasność macierzystej rzeczy wspólnej.

Przy umownym zniesieniu współwłasności sami współwłaściciele rozstrzygają w jaki sposób podzielić rzecz wspólną oraz dokonują rozdziału nowych rzeczy. Podział następuje według wartości udziału.

Natomiast przy sądowym zniesieniu współwłasności podział dokonywany jest przez sąd, który dba o zabezpieczenie interesów wszystkich współwłasności. Powinien on dążyć do tego, aby wydzielone części odpowiadały swoją wartością wielkości udziałów. Są jednak wyjątki od tego. Wynikają one z praktycznej konieczności lub szczególnych potrzeb współwłaścicieli. W takim przypadku wartość poszczególnych udziałów powinno się wyrównać przez dopłaty pieniężne (art. 212 § 1 Kodeksu cywilnego).

Przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli

Przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli następuje jeżeli nie jest możliwe zastosowanie podziału fizycznego rzeczy. Rzecz wspólną przyznaje się wtedy w całości jednemu ze współwłaścicieli na wyłączność (przez umowne lub sądowe zniesienie współwłasności). Można również takim sposobem znosić współwłasność rzeczy podzielnej, jeśli oczywiście współwłaściciele się na to godzą.

Zgodnie z art. 212 § 2 Kodeksu cywilnego w postępowaniu sądowym orzeka się równocześnie o obowiązku spłaty pozostałych współwłaścicieli. Sąd oznacza wtedy termin oraz sposób uiszczenia spłat. W przypadku rozłożenia ich na raty, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać 10 lat (art. 212 § 3 Kodeksu cywilnego). Przy umownym zniesieniu współwłasności kwestią spłat zajmują się sami współwłaściciele. Dopuszczalne jest również bezpłatne przyznanie własności rzeczy wspólnej jednemu ze współwłaścicieli.

Niezwykle trudne jest rozstrzygnięcie komu w postępowaniu sądowym przyznać wspólną rzecz na wyłączną własność. Bardzo często zdarza się, że wszyscy współwłaściciele chcą uzyskać prawo własności. Co prawda sąd powinien nakłaniać współwłaścicieli do zgodnego wniosku, lecz nie zawsze jest to możliwe. Zatem najczęściej sąd orzeka o zniesieniu współwłasności stosownie do okoliczności – na przykład w toku postępowania o podział majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków przyznaje mieszkanie żonie, która ma pełną władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi obu stron i zamieszkuje z nimi w tym mieszkaniu.

Sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży

Ostatnim ze sposobów zniesienia współwłasności jest podział cywilny – sprzedaż rzeczy wspólnej oraz podział uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów. Taka metoda jest dopuszczalna zarówno przy umownym, jak i sądowym zniesieniu współwłasności.

Sprzedaż rzeczy wspólnej w postępowaniu sądowym zarządza się, gdy nie ma możliwości dokonania podziału w naturze i brak jest okoliczności uzasadniających przyznanie rzeczy na wyłączną własność któremukolwiek ze współwłaścicieli. Sąd nakaże sprzedać rzecz zwłaszcza, gdy żaden ze współwłaścicieli nie wyraził zgody na przyznanie mu rzeczy. Sprzedaży dokonuje się przez licytację.

Natomiast w przypadku umownego zniesienia współwłasności sprzedaży dokonują sami współwłaściciele. W takim przypadku współwłaściciele samodzielnie ustalają sposób i termin sprzedaży rzeczy oraz zasady podziału ceny sprzedaży.

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Odrębnie uregulowana w przepisach art. 213-218 Kodeksu cywilnego jest problematyka sądowego zniesienia współwłasności gospodarstw rolnych. Występuje tu wiele ograniczeń, które jednak nie dotyczą umownego zniesienia współwłasności. Ograniczenia te obejmują gospodarstwa rolne – dotyczą współwłasności (wspólności) całej masy majątkowej, jaką jest gospodarstwo rolne. Zgodnie z art 55.3 Kodeksu cywilnego za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Nie jest dopuszczalny fizyczny podział gospodarstwa rolnego, jeśli jest to sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej (art. 213 Kodeksu cywilnego). W przypadku, gdy podział jest niedopuszczalny, sąd przyznaje gospodarstwo osobie, na którą zgodę wyrażą wszyscy współwłaściciele (art. 213 Kodeksu cywilnego). Przyznaje się wyłączność nieruchomości rolnych i innych składników rzeczowych gospodarstwa i innych praw majątkowych, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

Zgodnie z art. 214 § 1 Kodeksu cywilnego w przypadku braku zgody wszystkich współwłaścicieli sąd przyznaje gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub w nim stale pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela. Jeśli natomiast takie warunki spełnia kilku z nich albo jeśli nie spełnia ich żaden, sąd przyzna gospodarstwo temu z nich, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia (art. 214 § 2 Kodeksu cywilnego).

Sąd zarządza sprzedaż gospodarstwa rolnego na wniosek wszystkich współwłaścicieli stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (art. 214 § 3 Kodeksu cywilnego). Tak samo jest w przypadku niewyrażenia zgody przez żadnego ze współwłaścicieli na objęcie gospodarstwa (art. 214 § 4 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do treści art. 216 § 1 Kodeksu cywilnego wysokość spłat, które przysługują współwłaścicielom ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia. Spłaty mogą zostać obniżone, jeśli nie osiągnie się takiego porozumienia. Określając stopień obniżenia spłat bierze się pod uwagę z jednej strony typ, wielkość oraz stan gospodarstwa rolnego, który jest przedmiotem współwłasności, a z drugiej – sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela, który jest zobowiązany do spłat i współwłaściciela, który jest uprawniony do ich otrzymania.

Jeśli współwłaściciel w wyniku zniesienia współwłasności otrzymał gospodarstwo rolne, a wchodzące w jego skład nieruchomości rolne odpłatnie zbył przed upływem 5 lat od chwili zniesienia współwłasności, jest obowiązany wydać pozostałym współwłaścicielom, którym przypadły niższe spłaty korzyści uzyskane z ich obniżenia proporcjonalnie do wielkości ich udziałów. (art 217 Kodeksu cywilnego).

Warto również pamiętać, że współwłaściciele, którzy nie dostali gospodarstwa rolnego lub jego części, ale do chwili zniesienia współwłasności mieszkali w tym gospodarstwie zachowują uprawnienie do dalszego zamieszkiwania w gospodarstwie. Nie mogą jednak mieszkać w nim dłużej niż 5 lat, a gdy w chwili znoszenia współwłasności są małoletni nie dłużej niż 5 lat od osiągnięcia pełnoletności (art. 218 Kodeksu cywilnego).

Problemy ze zniesieniem współwłasności w Krakowie? Jako adwokat mogę Ci pomóc!

Moja kancelaria adwokacka w Krakowie specjalizuje się w prawie cywilnym. Problemami dotyczącymi znoszenia współwłasności zajmujemy się w zasadzie każdego dnia. Jako adwokat w Krakowie będę w stanie pomóc Ci między innymi w następujących sprawach:

Zniesienie współwłasności samochodu. Umowa, wzór

Rate this post

Współwłasność samochodu, czyli jedno auto, a dwóch właścicieli. Decyzja, która najczęściej podyktowana jest względami oszczędnościowymi. Jeśli zarejestrowałeś auto z drugą osobą, a teraz chcesz zostać jego jedynym właścicielem, musisz wiedzieć, że zrzeczenie się współwłasności samochodu będzie wymagało kilku formalności. Podpowiadamy jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu krok po kroku.

Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC. Praktykowany szczególnie przez młodych kierowców, którzy przez towarzystwa raczeni są zwyżkami w ubezpieczeniu. Co jednak w momencie, gdy chcemy zrezygnować ze współdzielenia auta? Co powinna zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? Jak zrezygnować z drugiego właściciela pojazdu?

Jak znieść współwłasność samochodu?

Zniesienie współwłasności samochodu, czyli rezygnacja ze współwłasności samochodu, wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Podstawowym i najprostszym rozwiązaniem będzie dobrowolne zrzeczenie się praw, czyli umowa zniesienia współwłasności samochodu. Może się jednak zdarzyć, że współwłaściciele nie będą zgodni co do zbycia udziałów, a wówczas konieczne może stać się rozwiązanie sporu na drodze sądowej. Współwłaściciel może również pozbyć się swoich praw poprzez sprzedaż lub przekazanie darowizny samochodu. Tutaj jednak może pojawić się pewna wątpliwość.

Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić?

Z zależnością “zniesienie współwłasności a podatek” będziemy mieli do czynienia zawsze wtedy, gdy zbycie udziałów w aucie odbędzie się np. na zasadzie darowizny. W takiej sytuacji, nabywca samochodu jest zobligowany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizny nie zawsze jednak będzie wymagany. Przyjęcie samochodu od małżonka, dzieci, rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także od ojczyma czy macochy – może być zwolnione z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest nie przekroczenie progu 9637 złotych od każdej osoby.

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy współwłaściciele nie byli ze sobą spokrewnieni, a wartość udziałów przekracza określone progi (7276 złotych w przypadku m.in. rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa i 4902 złote w przypadku pozostałych), wówczas konieczne będzie zapłacenie podatku od darowizny.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu co powinna zawierać – wzór?

Zagadnienie “współwłaściciel samochodu – jak zrezygnować?” może spędzać sen z powiek. W rzeczywistości proces ten nie musi być aż tak skomplikowany. Jeśli właściciele pojazdu są zgodni, zbycie się swoich udziałów może odbyć się w bardzo prosty sposób. Konieczna będzie jedynie umowa zniesienia współwłasności samochodu. Można go sporządzić odręcznie lub pobrać gotowy dokument w urzędzie. Wzór umowy zrzeczenia się samochodu, w którym zrzekamy się praw do części pojazdu powinien zawierać takie informacje jak:

dane wszystkich współwłaścicieli samochodu,

wartość należących udziałów,

procentowa wysokość udziałów,

marka pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny.

Pamiętajmy też, że do urzędu należy dostarczyć również wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Podpisanie umowy to jednak połowa sukcesu. Jego zwieńczeniem będzie zgłoszenie faktu zniesienia współwłasności we właściwym miejscowo wydziale komunikacji. Tutaj z kolei może pojawić się pytanie “a co z dowodem rejestracyjnym?”. Wymiana tego konieczna będzie tylko wtedy, gdy swojej części auta zrzeknie się ten właściciel, który wpisany był w dokumencie na pierwszej pozycji.

Czytaj także: Umowa darowizny samochodu

Współwłasność samochodu: kiedy to się opłaca?

Zarejestrowanie auta na dwóch właścicieli jest częstą praktyką szczególnie wśród młodych kierowców. Dlaczego? Zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy kierowców szkodowych, muszą liczyć się ze sporymi zwyżkami w ubezpieczeniu OC. Wpisanie do dowodu kierowcy dojrzałego, z doświadczeniem za kierownicą i z wypracowanymi zniżkami, jest sprawdzonym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy na obowiązkowej polisie komunikacyjnej.

Zrzeczenie się praw do części auta: krok po kroku

Reasumując, pierwszym krokiem do zrzeczenia się praw do części pojazdu, będzie podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu. W ciągu 30 dni po złożeniu koniecznych podpisów na dokumencie, powinniśmy wypełnić wniosek o wykreślenie drugiego właściciela z dowodu rejestracyjnego. Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

PODSUMOWANIE:

Zniesienie współwłasności samochodu – formalności krok po kroku

Tego typu umowa potwierdza zniesienie współwłasności samochodu. Wydział komunikacji wymaga dostarczenia tego dokumentu w ciągu 30 dni od momentu podpisania. Do urzędu zgodnego z adresem zamieszkania, trzeba wybrać się wraz z dowodem rejestracyjnym auta, kartą pojazdu (jeśli jest), potwierdzeniem polisy OC oraz wnioskiem o zniesienie współwłasności samochodu. Bez obaw, jest on prosty do wypełnienia, jednak różni się od urzędu, pod który podlegasz. Spokojnie zrobisz to np. stojąc w kolejce do okienka. Wniosek o zniesienie współwłasności samochodu jest istotny z punktu widzenia wydziału komunikacji. Konieczna jest zmiana informacji w dowodzie rejestracyjnym, gdzie są wpisani obydwoje właściciele.

Zniesienie współwłasności samochodu. Umowa, wzór

Rate this post

Współwłasność samochodu, czyli jedno auto, a dwóch właścicieli. Decyzja, która najczęściej podyktowana jest względami oszczędnościowymi. Jeśli zarejestrowałeś auto z drugą osobą, a teraz chcesz zostać jego jedynym właścicielem, musisz wiedzieć, że zrzeczenie się współwłasności samochodu będzie wymagało kilku formalności. Podpowiadamy jak przeprowadzić zniesienie współwłasności samochodu krok po kroku.

Zarejestrowanie samochodu na dwóch właścicieli, to jeden ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC. Praktykowany szczególnie przez młodych kierowców, którzy przez towarzystwa raczeni są zwyżkami w ubezpieczeniu. Co jednak w momencie, gdy chcemy zrezygnować ze współdzielenia auta? Co powinna zawierać umowa zniesienia współwłasności samochodu? Jak zrezygnować z drugiego właściciela pojazdu?

Jak znieść współwłasność samochodu?

Zniesienie współwłasności samochodu, czyli rezygnacja ze współwłasności samochodu, wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Podstawowym i najprostszym rozwiązaniem będzie dobrowolne zrzeczenie się praw, czyli umowa zniesienia współwłasności samochodu. Może się jednak zdarzyć, że współwłaściciele nie będą zgodni co do zbycia udziałów, a wówczas konieczne może stać się rozwiązanie sporu na drodze sądowej. Współwłaściciel może również pozbyć się swoich praw poprzez sprzedaż lub przekazanie darowizny samochodu. Tutaj jednak może pojawić się pewna wątpliwość.

Zniesienie współwłasności samochodu – podatek: czy trzeba go zapłacić?

Z zależnością “zniesienie współwłasności a podatek” będziemy mieli do czynienia zawsze wtedy, gdy zbycie udziałów w aucie odbędzie się np. na zasadzie darowizny. W takiej sytuacji, nabywca samochodu jest zobligowany do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizny nie zawsze jednak będzie wymagany. Przyjęcie samochodu od małżonka, dzieci, rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a także od ojczyma czy macochy – może być zwolnione z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest nie przekroczenie progu 9637 złotych od każdej osoby.

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy współwłaściciele nie byli ze sobą spokrewnieni, a wartość udziałów przekracza określone progi (7276 złotych w przypadku m.in. rodzeństwa rodziców, małżonków rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa i 4902 złote w przypadku pozostałych), wówczas konieczne będzie zapłacenie podatku od darowizny.

Umowa zniesienia współwłasności samochodu co powinna zawierać – wzór?

Zagadnienie “współwłaściciel samochodu – jak zrezygnować?” może spędzać sen z powiek. W rzeczywistości proces ten nie musi być aż tak skomplikowany. Jeśli właściciele pojazdu są zgodni, zbycie się swoich udziałów może odbyć się w bardzo prosty sposób. Konieczna będzie jedynie umowa zniesienia współwłasności samochodu. Można go sporządzić odręcznie lub pobrać gotowy dokument w urzędzie. Wzór umowy zrzeczenia się samochodu, w którym zrzekamy się praw do części pojazdu powinien zawierać takie informacje jak:

dane wszystkich współwłaścicieli samochodu,

wartość należących udziałów,

procentowa wysokość udziałów,

marka pojazdu, numer VIN, numer rejestracyjny.

Pamiętajmy też, że do urzędu należy dostarczyć również wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Podpisanie umowy to jednak połowa sukcesu. Jego zwieńczeniem będzie zgłoszenie faktu zniesienia współwłasności we właściwym miejscowo wydziale komunikacji. Tutaj z kolei może pojawić się pytanie “a co z dowodem rejestracyjnym?”. Wymiana tego konieczna będzie tylko wtedy, gdy swojej części auta zrzeknie się ten właściciel, który wpisany był w dokumencie na pierwszej pozycji.

Czytaj także: Umowa darowizny samochodu

Współwłasność samochodu: kiedy to się opłaca?

Zarejestrowanie auta na dwóch właścicieli jest częstą praktyką szczególnie wśród młodych kierowców. Dlaczego? Zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy kierowców szkodowych, muszą liczyć się ze sporymi zwyżkami w ubezpieczeniu OC. Wpisanie do dowodu kierowcy dojrzałego, z doświadczeniem za kierownicą i z wypracowanymi zniżkami, jest sprawdzonym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy na obowiązkowej polisie komunikacyjnej.

Zrzeczenie się praw do części auta: krok po kroku

Reasumując, pierwszym krokiem do zrzeczenia się praw do części pojazdu, będzie podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu. W ciągu 30 dni po złożeniu koniecznych podpisów na dokumencie, powinniśmy wypełnić wniosek o wykreślenie drugiego właściciela z dowodu rejestracyjnego. Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

PODSUMOWANIE:

Umowa Współwłasności Samochodu – Wzór

opublikowano: 31 grudnia 2020 autor: redakcja

Dopisywanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego auta to częsta praktyka. Współwłaścicielami zostają nie tylko osoby, które faktycznie dzielą ze sobą użytkowanie pojazdu, ale np. rodzice i ich dzieci, niemające nawet prawa jazdy. Możliwość bycia współwłaścicielem samochodu pozwala młodym ludziom zbierać zniżki na ubezpieczenie OC w przyszłości.

Jak dopisać współwłaściciela samochodu i czy komornik ma prawo zająć samochód, który ma dwóch właścicieli? Co się dzieje po śmierci współwłaściciela a co po rozwodzie? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Jak dopisać współwłaściciela pojazdu?

Istnieją dwa sposoby na dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego:

podpisanie umowy kupna-sprzedaży pojazdu na obu współwłaścicieli,

przekazanie części udziałów własności auta jako darowizny.

Pierwsza metoda nie wymaga właściwie żadnych dodatkowych formalności, trzeba tylko zarejestrować samochód na dwóch właścicieli w Wydziale Komunikacji. Niestety taka krótka droga nie jest możliwa, jeżeli samochód już jest zarejestrowany i właściciel decyduje się część praw własności przekazać na rzecz innej osoby. Wtedy konieczne jest sporządzenie aktu darowizny.

Wzór aktu darowizny samochodu można znaleźć w internecie albo sporządzić samemu, pamiętając, aby zawierał:

dane właściciela i obdarowywanego (nowego współwłaściciela),

dane pojazdu (marka samochodu, rok produkcji, nr silnika, nr nadwozia, nr rejestracyjny),

wartość samochodu,

datę przekazania pojazdu obdarowanemu,

oświadczenie darczyńcy o stopniu pokrewieństwa z obdarowanym,

oświadczenie darczyńcy o posiadaniu prawa własności auta,

oświadczenie o przekazaniu pojazdu przez darczyńcę oraz przyjęciu przez obdarowanego,

podpisy obu współwłaścicieli.

Akt darowizny pojazdu trzeba wydrukować w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego współwłaściciela.

Darowiznę należy zgłosić w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania obdarowanego w celu opłacenia podatku. Z podatku od darowizny zwolnione są następujące grupy:

współmałżonkowie,

dzieci i wnuki,

rodzice i dziadkowie,

rodzeństwo,

pasierb i pasierbica,

macocha i ojczym.

Zatem jeśli darowizna następuje w obrębie najbliższej rodziny, ominie nas obowiązek podatkowy. Trzeba tylko pamiętać o dopełnieniu bardzo ważnej formalności – jeżeli wartość samochodu przekracza 9 637 zł, należy złożyć do US druk SD-Z2. Formularza nie wypełnia się, jeżeli akt darowizny był aktem notarialnym, ponieważ obowiązek złożenia wniosku przejmuje na siebie notariusz.

Współwłaściciel pojazdu a ubezpieczenie OC

Firmy ubezpieczeniowe przy obliczaniu składki OC traktują obu współwłaścicieli jednakowo. Bez znaczenia jest, który ma większe udziały we własności samochodu. Ubezpieczyciele uwzględniają zniżki zarówno za bezszkodową jazdę, jak i za bycie stałym klientem firmy. Warto dodać, że działa to także w drugą stronę i jeżeli dojdzie do szkody, to zniżki na OC stracą obaj kierowcy, niezależenie od tego, który z nich był za kierownicą.

Współwłasność samochodu a zajęcie komornika

Dzielenie samochodu ze współwłaścicielem nie anuluje czynności komorniczych, ale za to bardzo je utrudnia. Zgodnie z art. 846 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

Oznacza to, że komornik może zająć i sprzedać tylko część samochodu będącą własnością dłużnika. W praktyce jednak niemal nie zdarza się, że znajduje się chętny na zakup ułamka samochodu. Oczywiście, każda sytuacja jest trochę inna i rozwój scenariusza zależy m.in. od wartości samochodu, wartości długu, wielkości udziału dłużnika we własności samochodu itd.

Jednakże, jeżeli współwłaściciele chcą się pozbyć problemu komornika, mają kilka wyjść.

Współwłaściciel (dłużnik) może spłacić komornika. Współwłaściciel niebędący dłużnikiem może wziąć udział w licytacji komorniczej i odkupić udziały współwłaściciela-dłużnika, stając się jedynym właścicielem samochodu. Współwłaściciel niebędący dłużnikiem może zwrócić się prośbą do komornika o sprzedaż całego pojazdu (wtedy otrzyma kwotę wynikającą z odsprzedaży swojej części auta). Współwłaściciele mogą liczyć na to, że nie znajdzie się zainteresowany kupnem części samochodu podczas licytacji i komornik umorzy postępowanie.

Jak rozwiązać umowę ze współwłaścicielem samochodu?

Czasem zdarza się, że któryś właściciel chce się wycofać ze współdzielenia pojazdu. Jeżeli drugi współwłaściciel się na to zgadza, to wystarczy, że spiszą umowę o zniesienie współwłasności samochodu. Wzór umowy można pobrać z internetu lub napisać samemu, zwracając uwagę, żeby umieścić w niej procentową wysokość udziałów, z których rezygnuje współwłaściciel oraz ich wartość w gotówce.

W ciągu 30 dni od spisania umowy trzeba odwiedzić Wydział Komunikacji z rzeczoną umową, wnioskiem o zrzeczenie się współwłasności (druk jest do dostania w urzędzie), dowodem rejestracyjnym samochodu, kartą pojazdu i ważną polisą OC.

Od darowizny trzeba zapłacić podatek, chyba że zrzekający się udziałów jest najbliższym krewnym obdarowywanego. Taka transakcja jest zwolniona z podatku, analogicznie jak w przypadku dopisywania współwłaściciela będącego członkiem rodziny.

Co zrobić w razie śmierci współwłaściciela samochodu?

W razie śmierci jednego ze współwłaścicieli samochodu, jego udziały stają się częścią spadku i podlegają postępowaniu spadkowemu. Spadkobierca wskazywany jest przez testament lub sąd, gdy zmarły nie spisał takiego dokumentu. Żyjący współwłaściciel nie otrzymuje automatycznie żadnych dodatkowych praw do pojazdu. Np. jeżeli chce go sprzedać, to może zbyć tylko swoją część udziałów, nie może dysponować w żaden sposób udziałami zmarłego.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, to po śmierci współwłaściciela nie zostaje ono rozwiązane, lecz obowiązuje do końca umowy, a później automatycznie się przedłuża.

Jak sprzedać samochód, gdy jest kilku współwłaścicieli?

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć to to, że każdy współwłaściciel może rozporządzać tylko swoimi udziałami w samochodzie. Oznacza to, że nie mając zgody drugiego współwłaściciela, może sprzedać wyłącznie swoje udziały we własności auta. Znalezienie chętnego na zakup ułamka pojazdu (podobnie jak w sytuacji licytacji komorniczej) jest niemal zerowe, dlatego próby sprzedaży części udziałów w samochodzie niemal się nie zdarzają.

Za to nierzadkie są sytuacje, kiedy obaj współwłaściciele decydują się zgodnie na sprzedaż pojazdu. Taka transakcja nie różni się znacznie od sprzedaży samochodu posiadającego jednego właściciela. Jedyna zasadnicza różnica jest taka, że w umowie kupna-sprzedaży samochodu, trzeba wpisać jako zbywających, dane obu właścicieli. Obaj też muszą podpisać ten dokument.

Co ze współwłasnością samochodu w przypadku rozwodu?

Małżonkowie mogą wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego ma sprawie rozwodowej. Wtedy sąd ustala kto i na jakich zasadach otrzyma samochód na własność. Sąd może np. przydzielić samochód jednemu z małżonków z nakazem spłaty tego drugiego, albo jednemu przydzielić pojazd a drugiemu inny element majątku o podobnej wartości.

Sytuacja ma się inaczej, jeżeli nie było podziału majątku, ponieważ sam fakt rozwodu nie wpływa na prawo współwłaścicieli do samochodu. Oznacza to, że byli współmałżonkowie mają takie samo prawo do pojazdu, jakie mieli, jeszcze będąc małżeństwem i po równo ciążą na nich wszystkie przywileje i obowiązki wynikające z posiadania danego samochodu. Jeżeli jeden ze współmałżonków chce się pobyć swoich udziałów w pojeździe, a drugi jest zainteresowany nabyciem ich, to mogą za zrobić za pomocą aktu darowizny albo standardowej umowy kupna-sprzedaży auta.

Czy współwłasność samochodu obniża cenę OC?

Najpopularniejszy sposób na obniżenie ceny OC to właśnie dopisanie współwłaściciela do samochodu. Jak pisaliśmy wyżej, ubezpieczyciele traktują współwłaścicieli po równo (niezależnie ile procent udziałów w samochodzie mają zapisane w umowie) i kalkulując wysokość składki, biorą pod uwagę największą zniżkę. Młodzi kierowcy (do 25 roku życia) płacą za składki OC najwięcej, dlatego tak popularne jest dopisywanie do dowodu rodziców lub dziadków. Doświadczeni bezszkodowi kierowcy mają zniżki na OC sięgające 60-70% i są one uwzględniane, nawet gdy drugi współwłaściciel samochodu jest 18-latkiem, który kilka dni wcześniej odebrał prawo jazdy.

umowa o pracę, umowa najmu, weksle, umowa sprzedaży samochodu – INFOR.pl

Umowa najmu miejsca garażowego

Przez umowę najmu miejsca garażowego wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Umowa najmu samochodu

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa najmu samochodu wraz z obsługą

Przez umowę najmu samochodu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz za korzystanie z samochodu.

Umowa przewozu

Przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Umowa użyczenia samochodu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanego mu w tym celu samochodu. Na wypadek kontroli lepiej dysponować umową w formie pisemnej.

Umowa zastawu

W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na ruchomości. Przy czym nie musi on być właścicielem tej ruchomości.

Umowa o naprawę samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Umowa o naprawę samochodu jest umową o dzieło. W treści można określić m.in. cenę, zakres naprawy, czy też karę umowną.

Umowa zamiany samochodu

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Dla celów rejestracji umowa powinna mieć formę pisemną.

Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Bezpłatny wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu. W razie sprzedaży pojazdu zbywca jest obowiązany zawiadomić o tym zakład ubezpieczeń.

Umowa sprzedaży samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Przez umowę sprzedaży samochodu sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Dla celów rejestracji wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Umowa darowizny samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Dowolna forma jest wystarczająca, jeśli umowa zostanie wykonana. Dla celów rejestracji samochodu wymagana jest co najmniej forma pisemna.

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków umowy sprzedaży samochodu

BEZPŁATNY WZÓR. Zawarcie umowy pod wpływem błędu daje w określonych okolicznościach możliwość uchylenia się od skutków prawnych. Uprawnienie do uchylenia wygasa z upływem roku od wykrycia błędu

Umowa sprzedaży komisowej samochodu

W umowie komisu komisant zobowiązuje się do sprzedaży samochodu na rachunek komitenta, za wynagrodzeniem. BEZPŁATNY WZÓR

Umowa dzierżawy samochodu

Przez umowę dzierżawy Wydzierżawiający oddaje Dzierżawcy samochód do używania, w zamian za wynagrodzenie. Umowa stosowana zwłaszcza w stosunkach gospodarczych. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu z zastrzeżeniem prawa własności

W umowie sprzedaży sprzedawca zastrzega sobie prawo własności do uiszczenia całej ceny przez Kupującego. Przy sprzedaży na raty. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu na raty

W umowie sprzedaży samochodu strony ustalają, że zapłata ceny przez Kupującego nastąpi w ratach. BEZPŁATNY WZÓR.

Umowa sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

Umowa sprzedaży, dotycząca samochodu będącego współwłasnością dwóch osób. Współwłaściciele występują, jako sprzedawca. BEZPŁATNY WZÓR.

Wniosek o rejestrację czasową lub wyrejestrowanie pojazdu

Rejestracja czasowa pojazdu następuje na wniosek właściciela, złożony na wzorze zawartym w załączniku do rozporządzenia. BEZPŁATNY WZÓR.

Oświadczenie sprawcy wypadku

W oświadczeniu sprawca wypadku uznaje swoją winę oraz wskazuje na rozmiar szkód. Służy ono dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. BEZPŁATNY WZÓR PISMA.

Umowa sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem kupującego

Stronami umowy są sprzedający i kupujący, w imieniu którego działa pełnomocnik. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY

Umowa sprzedaży samochodu przez pełnomocnika (sprzedającego)

W imieniu stron stosunku umownego, którego przedmiotem jest sprzedaż samochodu, mogą działać pełnomocnicy. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej, w tym wypadku sprzedaży samochodu. W wypadku uchylenia się od tego obowiązku, przewidziana jest kara umowna. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY

Umowa sprzedaży motoru

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży jest motocykl. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY

Pełnocmocnictwo do zakupu samochodu

Mocodawca może upoważnić pełnomocnika do zawarcia konkretnej umowy. BEZPŁATNY WZÓR PISMA

Odstąpienie od umowy sprzedazy samochodu

Na podstawie przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, kupujący może odstąpić od umowy, w przypadku stwierdzenia wad. Nie dotyczy to sprzedaży konsumenckiej. BEZPŁATNY WZÓR PISMA

키워드에 대한 정보 umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf

다음은 Bing에서 umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  브레이크 패드 교체 시기 | [브레이크패드 교체시기 1초만에 확인하는 꿀팁] 차량 자가정비편 | 차량정비 | Brake Pad Replacement 답을 믿으세요
See also  모바일 멀티 생존 게임 | 오감을 자극하는 모바일 서바이벌 생존게임 추천 Top 6 [모바일게임 추천] 29157 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  어그 부츠 세탁 | 어그부츠 세탁 홈에서 하는 방법 완전오픈 179 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności.

  • Nieruchomości
  • Współwłasność
  • Zniesienie współwłasności
  • udziały w nieruchomości
  • udział w nieruchomości
  • agent nieruchomości
  • Michał Birek
  • Północ Nieruchomości
  • Inwestowanie w nie

Współwłasność. #Udziały #w #nieruchomości. #Zniesienie #współwłasności.


YouTube에서 umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Współwłasność. Udziały w nieruchomości. Zniesienie współwłasności. | umowa zniesienia współwłasności samochodu pdf, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment