당신은 주제를 찾고 있습니까 “upadłość konsumencka w norwegii – Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej po zmianach w 2020 r.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Filip Kozik | Upadłość i restrukturyzacja 이(가) 작성한 기사에는 조회수 785회 및 좋아요 22개 개의 좋아요가 있습니다.
Upadłość konsumencka w Norwegii – co to jest? Z prawnego punktu widzenia, upadłość konsumencka w Norwegii to moment, w którym nie jesteś w stanie spłacać na bieżąco swoich zobowiązań. Co ważne, nad fiordami nie istnieje rozróżnienie na to, czy jesteś osobą prywatną czy właścicielem firmy.
upadłość konsumencka w norwegii 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej po zmianach w 2020 r. – upadłość konsumencka w norwegii 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Akademia Upadłości – link do platformy: https://akademia.upadlosc-kancelaria.pl
—
Plan spłaty wierzycieli jest w zasadzie końcowym etapem postępowania upadłościowego konsumenckiego. Pełni dwie funkcje: windykacyjną oraz wychowawczą. Więcej o planie spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej na naszej stronie: https://upadlosc-kancelaria.pl/plan-splaty-wierzycieli/
—
Kontakt z kancelarią:
tel: 58 380 26 56
e-mail: [email protected]
upadłość konsumencka w norwegii 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Upadłość konsumencka w Norwegii – Bona Artis
Upadłość konsumencka w Norwegii. Home; Posts tagged “Upadłość konsumencka w Norwegii”. Wzajemne uznanie upadłości na terytorium państw członkowskich UE.
Source: kancelaria-bonaartis.pl
Date Published: 12/2/2021
View: 3767
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Norwegii – Norwegia
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Norwegii – Forum ogólne – Pytania o Prace, biznes, podatki, formalności i urzędy – Forum Norwegia – Ogłoszenie …
Source: www.mojanorwegia.pl
Date Published: 7/28/2022
View: 9536
Jak grać, żeby zbankrutować
Upadłość spółki (osoby prawnej) to jak śmierć osoby fizycznej a wząc, jak w Norwegii firmy padają jedna po drugiej można stwierdzić, że rynek, …
Source: nb-advokat.no
Date Published: 8/22/2022
View: 7123
Odzyskanie należności i zaległości od pracodawcy w Norwegii
Odzyskanie zaległego wynagrodzenia w przypadku upadłości firmy. Fundusz Gwarancji Płac NAV (norw. lønnsgarantifond) jest specjalnym funduszem, mającym …
Source: polishconnection.no
Date Published: 6/11/2021
View: 1220
Zamknięcie spółki AS w Norwegii – Pol-Nor
Jeśli firma nie posiada aktywów, które pokrywałyby zobowiązania spółki, zarząd powinien ogłosić upadłość za pośrednictwem właściwego Sądu Rejonowego …
Source: pol-nor.com
Date Published: 5/9/2021
View: 3040
Audyt zadłużeń – Pomoc w Norwegii
Na początku roku 2022 liczba bankructw zaczęła powracać do dawnej średniej. W marcu w Norwegii zbankrutowały w sumie 294 firmy, czyli najwięcej od listopada …
Source: www.pomoc-w-norwegii.com
Date Published: 12/15/2021
View: 4611
Upadłość konsumencka nie umorzy kredytów i innych długów
Rośnie liczba upadłości konsumenckich · Upadłość konsumencka to ostateczność, ale nie anuluje wszystkich długów · Kredyt konsolacyjny skutecznym …
Source: www.money.pl
Date Published: 10/18/2021
View: 9105
주제와 관련된 이미지 upadłość konsumencka w norwegii
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej po zmianach w 2020 r.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 upadłość konsumencka w norwegii
- Author: Filip Kozik | Upadłość i restrukturyzacja
- Views: 조회수 785회
- Likes: 좋아요 22개
- Date Published: 2021. 10. 5.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=hPzScdd9ZZ8
Upadłość konsumencka w Norwegii
Upadłość konsumencka w Norwegii i Oddłużanie
Wiele osób jest zdania, ze po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dług zostaje umorzony. Ta opinia jest błędna, dług nie zostaje umorzony. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddłużanie (norw. gjeldsordning). Ugodę można osiągnąć poprzez dobrowolne porozumienie z wierzycielami, czyli tymi, którym jesteś winien pieniądze. Jeśli wierzyciele nie chcą zawrzeć takiego porozumienia, sąd może zarządzić przymusowe uregulowanie długu.
Celem tej procedury jest przywrócenie Ci kontroli nad Twoimi finansami.
Przeczytaj więcej o oddluzanie w norwegi.
Upadłość konsumencka w Norwegii
Z danych statystycznych wynika, że zadłużenie Polaków zwiększa się w znaczący sposób. W związku z powyższym na rynku usług finansowych powstaje co raz więcej podmiotów, które świadczą usługi jako firmy
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Norwegii – Norwegia
Kobza51 napisał:
Właśnie nie , to dłużnik ogłasza upadłość, ale trzeba znaleźć adwokata który specjalizuje się w tym , ale nie mogę znaleźć . Moze w Polsce. W Norwegii nie możesz sam zadecydować, że ogłaszasz upadłość konsumencka. Musisz złożyć podanie do namsmann i to on ocenia czy będziesz objety “frivillig gjeldsordning”. Twoi wierzyciele mogą wystąpić o “tvungen gjeldsordnin”.
Poczytaj linki, tam wszystko dokładnie opisane oraz sa wszyskie potrzebne podania.
Chyba, że się nie rozumiemy i chcesz ogłosić upadłość firmy, a nie upadłość konsumencka.
Jak grać, żeby zbankrutować
Upadłość spółki (osoby prawnej) to jak śmierć osoby fizycznej a widząc, jak w Norwegii firmy padają jedna po drugiej można stwierdzić, że rynek, a zwłaszcza branża budowlana, to grunt, „po którym trup ściele się gęsto”. W biznesie ma się jednak zwykle więcej niż jedno życie. W niniejszym artykule przedstawimy możliwości i zagrożenia wynikające z bankructwa firmy.
Konsekwencje upadłości bywają istotnie różne w zależności od tego, czy wniosek o upadłość składa zarząd spółki, czy też o upadłość występują sami wierzyciele. Te dwie sytuacje wymagają wyraźnego rozgraniczenia – od razu na wstępie wymaga zaznaczenia, że doprowadzanie do sytuacji, że wniosek o upadłość (konkursbegjæring) jest składany przez podmiot, któremu spółka zalega pieniądze, jest zjawiskiem bardzo niepożądanym z punktu widzenia spółki-dłużnika i jej rzeczywistych beneficjentów. W konkurencji do upadłości zainicjowanej przez wierzycieli spółki (zwykle Skatteetaten lub pracowników) jest upadłość na wniosek samego zarządu spółki (oppbudsbegjæring) – o tym przede wszystkim będzie w niniejszym artykule.
Korzyści z upadłości?
Bankructwo firmy jest samo w sobie zdarzeniem budzącym negatywne skojarzenia – bankructwo oznacza, że płatności do pracowników, kontrahentów i innych podmiotów są poważnie zagrożone. Częste upadłości psują rynek i wprowadzają dużo społecznego napięcia w skali mikro (na poziomie przedsiębiorstwa). Nieodpowiedzialne prowadzenie firmy na koszt innych i zwlekanie ze złożeniem przez zarząd spółki wniosku o upadłość niekiedy prowadzi do odpowiedzialności karnej oraz bywa podstawą do osobistej odpowiedzialności odszkodowawczej kierownictwa firmy. Upadłości nie życzy sobie zatem zwykle ani żaden przedsiębiorca, ani podmioty, z którymi ten przedsiębiorca współpracuje. Czy za upadłością mogą iść zatem jakieś korzyści i jeśli tak, to dla kogo?
Upadłość wbrew pozorom niekiedy bywa momentem wyczekiwanym przez m.in. pracowników spółki. Wynika to z tego, że ogłoszenie upadłości powoduje uruchomienie funduszu gwarancyjnego działającego przy NAV (NAV Lønnsgaranti). Z punktu widzenia pracownika, w sytuacji, kiedy dochodzi do tego, że wynagrodzenie nie jest wypłacane, dalsze istnienie na rynku nierzetelnego pracodawcy bardziej naraża pracownika na przedawnienie jego roszczenia niż daje mu perspektywę na otrzymanie należnej płatności. Tak długo jak firma nie jest w upadłości, nie jest możliwe złożenie wniosku o pokrycie roszczenia pracowniczego przez fundusz gwarancyjny. Jeśli zatem dochodzi do opóźnienia w płatności wynagrodzenia za pracę, to z punktu widzenia pracownika nierzadko korzystniej przedstawia się sytuacja, kiedy firma ogłasza upadłość i pracownik może otrzymać pokrycie należności z NAV niż gdy firma-pracodawca dryfuje na rynku, zapierając się za wszelką cenę przed upadłością.
Upadłość to oczywiście także przekleństwo dla dostawców/podwykonawców – ale w porę zgłoszony wniosek o upadłość pozwala zwykle co najmniej na to, by ograniczyć szkodę po stronie wierzycieli lub uchronić ich przed tym, że biznes dłużnika będzie dalej prowadzony na koszt wierzycieli. Właściciele zaś firm, która utraciła płynność finansową raczej zbyt rzadko korzystają z możliwości, jakie wynikają z przepisów norweskiej ustawy o postępowaniu upadłościowym (konkursloven) oraz norw. ustawy o spółkach (aksjeloven).
Wierzyciel często sam chciałby wnieść do sądu o upadłość dłużnika, tak aby syndyk miał jeszcze cokolwiek dzielić – z biegiem czasu bowiem zaległości u zobowiązanego rosną proporcjonalnie do jego topniejącego majątku. Wierzyciel jednak rzadko kiedy sam składa wniosek o upadłość, ponieważ albo go na taki wniosek nie stać, albo szkoda mu na niego pieniędzy – jeżeli wniosek o upadłość składa kontrahent, to związane jest to z opłatą sądową 56.000 NOK. Takiej opłaty zaś nie ponosi upadła spółka, gdy wniosek upadłościowy składa jej zarząd. Podobnie, opłaty sądowej nie ponoszą pracownicy oraz organy podatkowe. Oczywiście stwierdzenie, że złożenie wniosku o upadłość przez zarząd jest dla wierzyciela przysługą jest wypowiedziane z przekąsem, ale na pewno taki ruch ze strony zarządu przynajmniej nie naraża kontrahentów na dalsze koszty obsługi wierzytelności w związku z opłatą sądową.
Spółka-widmo, wydmuszka, firma krzak….
….to tylko jedne z łagodniejszych łatek, jakie bywają przypinane przedsiębiorcom, którzy doprowadzają do tego, że aktywa spółki przewyższają pasywa a bieżące zobowiązania spółki nie są regulowane.
Zgodnie z norw. ustawą o spółkach (§ 17) zarząd spółki może ponosić odpowiedzialność za zobowiązania spółki, jeżeli przy prowadzeniu działalności w ramach spółki przez lekkomyślność lub zamiar wyrządził wierzycielowi szkodę. Aktualnie rynek na nowo „odkrył” przepis § 17 norw. ustawy o spółkach i przywołany przepis przechodzi w ostatnich latach swoisty renesans, co jest ostrzegawczym sygnałem dla nieodpowiedzialnie prowadzonych firm. Na takich samych zasadach jak zarządu mogą odpowiadać także właściciele spółki i inne podmioty (m.in. daglig leder, varamedlem)
Odpowiedzialność zarządu – jak się przed nią uchronić?
Odpowiedzialność zarządu (jak i innych podmiotów wskazanych w § 17 norw. ustawy o spółkach) aktualizuje się dość często w praktyce w momencie, gdy okazuje się, że spółka prowadziła działalność na koszt wierzycieli (dostawców, pracowników, budżetu państwa, etc.). Nie aż tak trudno w takich warunkach o to, by zarzucić zarządowi spółki, że kontynuowanie działalności a przy tym zaciąganie dalszych zobowiązań (poprzez np. zawieranie kolejnych umów z dostawcami, wysłanie pracowników do pracy, etc.) było lekkomyślne, czy też wręcz dokonane z zamiarem narażenia kontrahentów na szkodę.
Aby uchronić się przed tym, że działalność jest prowadzona na koszt wierzycieli, a przy tym by móc stworzyć sobie „tarczę” przed roszczeniami kierowanymi przez wierzycieli bezpośrednio do zarządu należy dokonywać bieżącej oceny, czy na dany moment może już zachodzić podstawa do ogłoszenia upadłości spółki. Jeśli ocena będzie prowadzić do konkluzji, że wniosek o upadłość powinien być złożony, to w gestii i interesie zarządu, a nierzadko także w interesie wierzycieli (tak by np. nienarażać ich na dalsze dostawy co do których jest wiadome, że płatność nie będzie dokonana), jest by takie działanie podjąć.
Jak przygotować się do upadłości
Przed złożeniem wniosku o upadłość ważne jest, aby zarząd zrobił finansowy rachunek sumienia, tak by mieć ogląd na to, jaki jest stan aktywów i pasywów, i czy na dany moment spółka ma tylko chwilą zadyszkę finansową, czy też już wpadła w permanentną gonitwę za spłatą zaległości i bieżąca działalność firmy skoncentrowana jest na spłacie zaległości, która nie ma końca.
Ocena co do tego, czy bardziej opłacalne jest ratowanie danej spółki czy też postawienie już na nowy podmiot oraz to, jak taktycznie rozrysować plan działań, jeśli upadłość okaże się konieczna, jest kwestią dość indywidualną i dobrze przed podjęciem decyzji co do ewentualnej upadłości omówić tę kwestię z adwokatem specjalizującym się w prawie upadłościowym. Ważne jest przed oceną tego, w jakim pójść kierunku – upadłości czy próby ratowania firmy, aby wyciągnąć wnioski z odpowiedzi m.in. na poniższe pytania, przy czym zdecydowanie celowe jest, aby odpowiedzi na postawione pytania w konkretnej, indywidualnej sytuacji szukać u specjalisty z prawa upadłościowego, zwłaszcza że postępowanie upadłościowe to procesowa geometria – sprawa rozgrywa się w trójkącie syndyk-upadły-sąd i warto poznać prawa i obowiązki roli, w jakiej się występuje:
Których wierzycieli w konkretnej sytuacji priorytetować – kontrahentów, pracowników czy skarb państwa? Jak zadbać o własne [tj. pochodzące od zarządu, wspólników, itp.] wierzytelności wobec spółki, np. z tyt. pożyczek? Jak zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością osobistą? Czy i w którym momencie dokonać założenia nowego podmiotu? Jak uchronić się przed zakazem prowadzenia działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości? Czy i w którym momencie dokonać ewentualnego przejęcia majątku i pracowników zadłużonej/upadłej spółki?
7. Czy występują umowy, które mogą być umowami szczególnego ryzyka (umowy kredytowe z poręczeniem osobistym, darowizny do krewnych/powinowatych, umowy o pożyczkę z podmiotami powiązanymi rodzinnie, kapitałowo lub organizacyjnie, itp.)?
Narodziny nowej spółki
Aktualnie założenie i rozpoczęcie działalności w ramach nowego podmiotu jest możliwe w zasadzie w ciągu jednego dnia. Na rynku działają firmy oferujące do sprzedaży nowozałożone spółki, z opłaconym kapitałem zakładowym, gotowe do rozpoczęcia w ich ramach działalności od chwili nabycia udziałów – można tym samym poprzez nabycie gotowej spółki (a w zasadzie nabycia w niej udziałów) uniknąć całego procesu zakładania i rejestracji spółki w Foretaksregisteret.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który moment jest odpowiedni do tego, aby podjąć kroki zmierzające do zbudowania nowego podmiotu. Założenie nowej spółki (lub nabycie udziałów w „spółce-gotowcu”) jest na pewno najbezpieczniejsze po upadłości. Podobnie, nabycie majątku upadłej spółki czy też przejęcie pracowników upadłej spółki po ogłoszeniu upadłości i za zgodą syndyka co do zasady nie powoduje przejęcia odpowiedzialności za zobowiązania upadłego podmiotu.
Założenie i ewent. rozpoczęcie działalności w trakcie istnienia spółki, jaka chyli się ku upadłości, może stanowić naruszenie przepisów ustawy o spółkach, a nadto samo w sobie być obarczone ryzykiem zarówno dla nowopowstałej spółki, jak i dla zarządu, niemniej mimo wszystko nie jest to wariant, którego nie warto wziąć pod uwagę przy ustalaniu kolejnych działań i strategii na rozpoczęcie nowego biznesowego życia. Taki ruch należałoby jednak na pewno zrobić z dużą rozwagą i uprzednią oceną co do ewentualnych ryzyk. Przez nieostrożność w tym zakresie można nieopatrznie zabić swoje nienarodzone biznesowe dziecko, bowiem dla nowozałożonego podmiotu, który jeszcze nie aktywował swojej działalności niezamierzone przejęcie długów upadłej spółki oznaczałoby praktycznie finansowy koniec już na samym początku.
Upadłość to nie przestępstwo
Powszechnie ciągle pokutuje przekonanie, że upadłość to wina decydentów spółki – a biznes przecież ma prawo nie wyjść; generalnie każdy przedsiębiorca (pomijając sytuacje patologiczne) „chce, żeby mu szło”. Upadłość nie jest przestępstwem, choć nierzadko w zw. z upadłością pojawia się kwestia odpowiedzialności karnej, najczęściej jednak w kontekście naruszeń w zakresie odprowadzania skattetrekk (podatku od wynagrodzeń pracowniczych). Zwykle powodem upadłości są jednak okoliczności leżące poza wolą, gestią i decyzyjnością zarządu, takie jak np. brak płatności od zleceniodawcy spółki.
Podnieść się po upadku
Przedsiębiorca o przeciętnej, statystycznej wrażliwości będzie przeżywał trudności związane z borykaniem się z wierzycielami, firmami windykacyjnymi, odejściami pracowników, niemożliwością zapłacenia wynagrodzenia ludziom, co do których wie, że brak wynagrodzenia za pracę jest dramatem dla rodziny danego pracownika.
Narastające trudności w firmie idą w parze z tym, że ten, kto jeszcze niedawno uchodził za osobę przedsiębiorczą, zaczyna tracić grunt pod nogami – w praktyce nierzadko oznacza to, że zajada stres, zapija smutki i odbiera telefony jakby odbierał poród – bo wiadomym jest, że na ostatniej prostej przed upadłością nikt już nie dzwoni do firmy z zapytaniem o ofertę, tylko z pytaniem o swoje pieniądze.
Zbankrutować nie jest trudno – wyzwaniem jest za to zrobić to tak, aby dać sobie samemu szansę na nowy, bezpieczny biznesowy start, a przy tym, aby kontrahentom i pracownikom nie wyrządzić szkody oraz aby nade wszystko upadłość nie oznaczała emocjonalnego bankructwa. Niemożliwe? Możliwe, ponieważ prawo dostarcza do tego zasobów. Wszystko jest kwestią odpowiedniej taktyki i planu działania.
Tomasz Nierzwicki
Advokat, obszary specjalizacji: prawo pracy, prawo upadłościowe i prawo spółek.
Odzyskanie należności i zaległości od pracodawcy w Norwegii
Fundusz Gwarancji Płac NAV (norw. lønnsgarantifond) jest specjalnym funduszem, mającym na celu wypłatę zaległych wynagrodzeń (pensja, nadgodziny, feriepenger) pracownikom firm znajdujących się w stanie upadłości. Jeśli otrzymałeś już od syndyka masy upadłościowej stosowną dokumentację, możesz złożyć wniosek o odzyskanie zaległych środków pieniężnych.
Nasza firma przygotowuje podania o zwrot wynagrodzenia z funduszu gwarancji płac, które przekazujemy do klienta ze wszelkimi wskazówkami dalszego postępowania co do sprawy.
Czy chcesz, żebyśmy złożyli w Twoim imieniu podanie o wypłatę zaległego wynagrodzenia
z funduszu gwarancji płac NAV?
Pobierz tabelkę i wyślij do nas dokumenty na adres mailowy [email protected] lub pocztą.
Uwaga! Prosimy o nieprzesyłanie oryginałów.
Zamknięcie spółki AS w Norwegii
Zamknięcie spółki nie oznacza automatycznego ustania zobowiązań – uregulowanie wszelkich niedopłat i nadpłat stanowi obowiązek przedsiębiorcy nawet po zamknięciu działalności firmy w Norwegii. Aby uniknąć kar czy naliczania ustawowych odsetek, warto wiedzieć jak poprawnie zlikwidować norweską spółkę AS ostatecznie kończąc jej działalność.
Kiedy zamknąć spółkę AS?
Do momentu zamknięcia działalności i usunięcia jej z odpowiednich rejestrów urzędy zakładają, że spółka jest aktywna, dlatego przedsiębiorca nadal musi opłacać naliczone podatki i składać wymagane raporty, a ewentualne niedopatrzenia w tych kwestiach mogą zostać ukarane karą grzywny. Podstawowym powodem zamknięcia spółki AS jest zaprzestanie prowadzenia działalności albo utrata płynności finansowej firmy. Niezależnie od powodów takiej decyzji, jeśli zamierzamy przenieść firmę albo w ogóle z niej zrezygnować, najlepszą opcją będzie rozwiązanie spółki. Jeśli spółka nie zostanie rozwiązana, pomimo zaprzestania jej działalności, przedsiębiorca nadal jest zobowiązany między innymi do: składania zeznania podatkowego, a przy obrocie zerowym rachunku zysku i strat,
przedłożenia rocznego sprawozdania finansowego spółki ( pomimo braku przychodów w danym roku podatkowym ),
), składania oświadczenia o rejestracji akcjonariuszy,
aktualizowania informacji dotyczących spółki.
Jak zamknąć norweską spółkę?
Głównym warunkiem zamknięcia norweskiej spółki jest jej wypłacalność. Jeśli firma nie posiada aktywów, które pokrywałyby zobowiązania spółki, zarząd powinien ogłosić upadłość za pośrednictwem właściwego Sądu Rejonowego – Tingretten. O każdym z tych etapów likwidacji należy poinformować norweski Rejestr Przedsiębiorstw – poprzez formularz Samordnet registermelding. Czas pomiędzy podjęciem decyzji a jej zatwierdzeniem określany jest jako „okres rozwiązania spółki”, który jest przeznaczony na przygotowanie do ostatecznego zakończenia działalności. Okres rozwiązania nie powinien trwać krócej niż sześć tygodni ani dłużej niż dwanaście miesięcy. W tym czasie odpowiedzialny za rozwiązanie działalności firmy zarząd powinien sporządzić pełną listę aktywów i pasywów będących w posiadaniu spółki, a jeśli spółka podlegała obowiązkowi audytu należy przeprowadzić ostateczną kontrolę końcowych sprawozdań finansowych. Majątek spółki powinien zostać zamieniony na gotówkę – jeśli firma została wpisana do rejestru płatników podatku VAT, sprzedaż aktywów wiąże się z koniecznością odprowadzenia stosownego podatku. Aktywa, które nie zostaną spieniężone powinny zostać rozdzielone pomiędzy akcjonariuszy, wtedy podatek naliczany jest na podstawie wartości aktywów. Kapitał spółki AS należy rozdzielić pomiędzy akcjonariuszami – można to zrobić nie wcześniej niż sześć tygodni po ogłoszeniu likwidacji.
Zamknięcie spółki AS – krok po kroku
Złożenie zawiadomienia o likwidacji i rozwiązanie spółki akcyjnej w Norwegii jest bezpłatne.
Uchwała walnego zgromadzenia
Pierwszym krokiem do zamknięcia spółki AS jest uchwała zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki. Jeśli spółka jest niewypłacalna, walne zgromadzenie akcjonariuszy może odbyć się dopiero po upływie sześciu tygodni, czyli terminu wskazanego jako czas na zgłoszenie wierzytelności przez ewentualnych wierzycieli. Walne zgromadzenie powinno podjąć decyzję o rozwiązaniu norweskiej spółki, czyli zamknięciu przedsiębiorstwa po zakończeniu ustawowego okresu rozwiązania. Decyzja zgromadzenia jest ważna jedynie wtedy, gdy została poparta większością głosów – co najmniej dwóch trzecich akcjonariuszy – zarówno pod względem ilości oddanych głosów, jak i wysokości kapitału zakładowego wniesionego przez głosujących. Podczas zgromadzenia akcjonariuszy powinna także zostać podjęta decyzja odnośnie utworzenia tzw. Komisji ds. Likwidacji, która na czas likwidacji przejmuje obowiązki zarządu i dyrektora generalnego spółki.
Zgłoszenie do Foretaksregisteret
Po podjęciu uchwały o likwidacji spółki AS zarząd powinien niezwłocznie poinformować o tej decyzji norweski Rejestr Przedsiębiorców (Foretaksregisteret). W piśmie do urzędu należy zawrzeć informacje dotyczące wybranych członków Komisji ds. Likwidacji spółki oraz dołączyć protokół z walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Ogłoszenie o zamknięciu i konieczności zgłoszenia wierzytelności
Po poinformowaniu Foretaksregisteret o planowanej likwidacji spółki plan zamknięcia firmy powinien zostać zgłoszony do Brønnøysund. W tym celu do formularza Samordnet registermelding należy dołączyć protokół z walnego zgromadzenia jasno wskazujący na podjęcie decyzji o rozwiązaniu spółki. Na tej podstawie urząd ogłasza na stronie internetowej Brønnøysundregistrenes kunngjøringssider wezwanie ewentualnych wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie 6 tygodni od dnia podania informacji o wdrożeniu procedur likwidacyjnych do publicznej wiadomości. Wierzyciele mogą zgłaszać roszczenia bezpośrednio do powołanej przez zarząd Komisji ds. Likwidacji. Aby rozwiązanie spółki mogło dojść do skutku, wszystkie zobowiązania powinny zostać uregulowane, na przykład poprzez sprzedaż majątku spółki na poczet pokrycia ewentualnych zobowiązań. W przypadku, gdy uregulowanie płatności czy zobowiązań jest niemożliwe, ponieważ adres wierzyciela nie jest znany albo toczony spór nie znalazł jeszcze rozwiązania, odpowiednią kwotę należy zdeponować w Norweskim Banku Centralnym (Norges Bank). Wpis w kunngjøringssider publikowany jest automatycznie po zarejestrowaniu zgłoszenia o likwidacji spółki. Ogłoszenie powinno pojawić się na stronie co najmniej dwukrotnie.
Bilans otwarcia likwidacji
Po ogłoszeniu rozpoczęcia procedur likwidacji spółki AS Komisja ds. Likwidacji powinna sporządzić szczegółowe sprawozdanie z procesu likwidacji oraz bilans wykazujący wszelkie środki i aktywa będące w posiadaniu spółki. Bilans otwarcia likwidacji powinien zostać przedstawiony wszystkim akcjonariuszom, którzy muszą zatwierdzić przedstawioną kopię dokumentu i wyniki przeprowadzonego audytu. Z założenia wszystkie aktywa służą do pokrycia ewentualnych roszczeń ze strony wierzycieli – bezpośrednio bądź w formie depozytu w Banku Centralnym (Norges Bank).
Rozliczenie z wierzycielami
Możliwość rozwiązania spółki AS zależy od całkowitego rozliczenia z wierzycielami. Wierzyciele mają sześć tygodni od zamieszczenia ogłoszenia o likwidacji spółki na zgłoszenie ewentualnych wierzytelności do utworzonej w spółce Komisji ds. Likwidacji. Jeśli spółka nie posiada środków na pokrycie zobowiązań, konieczna może być sprzedaż majątku firmy. Gdy sprawa zobowiązań jest jeszcze niejasna (na przykład nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie) albo adres wierzyciela jest nieznany, wskazaną kwotę zobowiązania należy zdeponować w Norges Bank.
Rozliczenie roczne
Zarząd spółki powinien złożyć do Skatteetaten wcześniejsze rozliczenie . Zeznanie podatkowe należy złożyć po rozwiązaniu spółki, kiedy wszystkie zobowiązania zostaną już uregulowane, aktywa zlikwidowane, a raport finansowy firmy zaakceptowany przez audytora. W piśmie do urzędu podatkowego należy zwrócić się z prośbą o wyliczenie zaliczki na podatek obejmującej dochód uzyskany przez spółkę do momentu jej rozwiązania. Spółki zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT dodatkowo muszą złożyć deklarację VAT. Jednocześnie ze zwrotem podatku konieczne jest złożenie oświadczenia o rejestracji akcjonariuszy – RF-1086.
Sprawozdanie likwidacyjne
Po ostatecznym rozliczeniu z wierzycielami zmiany na koncie spółki powinny zostać zatwierdzone przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przedstawione powinno zostać również zatwierdzone przez audytora sprawozdanie finansowe, które następnie należy przekazać do Regnskapsregistret. Bilans środków, aktywów oraz zobowiązań związany z likwidacją spółki należy udostępnić wszystkim akcjonariuszom razem z oświadczeniem audytora. Podczas przeprowadzania procedur zamknięcia spółki to Komisja ds. Likwidacji odpowiada za prowadzenie dokumentacji księgowej w zgodzie z zasadami określonymi w norweskiej Ustawie o rachunkowości.
Zatwierdzenie sprawozdania likwidacyjnego przez zgromadzenie wspólników
Po skorygowaniu likwidacyjnego rachunku spółki i przedłożeniu go na zgromadzeniu akcjonariuszy, podczas walnego zgromadzenia wspólnicy powinni zatwierdzić sprawozdanie likwidacyjne spółki. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania spółka może zostać rozwiązana.
Wniosek o wykreślenie spółki z Foretaksregisteret
Po zatwierdzeniu sprawozdania likwidacyjnego przez walne zgromadzenie wspólników spółki zarząd powinien niezwłocznie poinformować norweski Rejestr Przedsiębiorstw o rozwiązaniu spółki AS. Wniosek o wykreślenie z Foretaksregisteret można złożyć za pomocą portalu Altinn.no
O czym pamiętać przy zamykaniu spółki AS?
Spółka może prowadzić działalność podczas przeprowadzania procedur likwidacyjnych, jednak w korespondencji, na fakturach i innych dokumentach nazwa firmy musi być uzupełniona dopiskiem „w likwidacji”. Brak formalnego zakończenia działalności spółki wiąże się z możliwością powstania dodatkowych zobowiązań. Jedynie zachowanie właściwych procedur pozwala na określenie, kto formalnie odpowiada za dane zobowiązania. Akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność ograniczoną do kwoty otrzymanej w ramach podziału kapitału i aktywów spółki dokonanego w trakcie procedur likwidacyjnych. Aby uniknąć naliczenia grzywny, wszelkie stosunki pracy zawarte z pracownikami spółki powinny zostać oficjalnie zakończone przed terminem rozwiązania firmy. Należy wykorzystać do tego druk a-melding, czyli comiesięczny raport, który pracodawca powinien składać do NAV, SSB i urzędu podatkowego uwzględniający wysokość dochodu pracownika, właściwe podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Dywidendy dla akcjonariuszy mogą być wypłacane w formie pieniężnej lub poprzez podział majątku spółki, wtedy aktywa są wyceniane według aktualnej wartości rynkowej. Sposób podziału powinien zostać jednomyślnie zatwierdzony podczas zgromadzenia wspólników. Niezależnie od rozwiązania działalności zarząd Aksjeselskap jest odpowiedzialny za przestrzeganie wymogu przechowywania dokumentacji firmowej. Zgodnie z norweską Ustawą o rachunkowości władze spółki powinny przechowywać dokumenty księgowe przez okres pięciu lat.
Cofnij odpowiedź Zostaw komentarz Pola oznaczone * są obowiązkowe do wypełnienia Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
1+3=
Audyt zadłużeń – Pomoc W Norwegii
Audyt zadłużeń dla przedsiębiorców operujących w Norwegii to usługa, która pomoże bez stresu wyprowadzić firmę na prostą.
Rocznie w Norwegii bankrutuje 5000-6000 firm, z czego około 3500 to spółki akcyjne. Często przyczyną bankructwa nie jest niegospodarność czy brak umiejętności biznesowych, ale czynniki zewnętrzne, na przykład istotne zmiana polityczna czy gospodarcza bądź niewypłacalność wspólnika lub zleceniodawcy. Widać to dobrze na przykładzie ostatnich trzech lat.
Globalne zawirowania
W czasie pandemii koronawirusa liczba bankructw była rekordowo niska, do czego przyczyniło się rządowe wsparcie dla przedsiębiorstw znajdujących się w kłopotach. W 2020 i 2021 r. norweski rząd za wszelką cenę starał się ratować przedsiębiorstwa dotknięte poprzez restrykcje i wprowadzał w życie kolejne pakiety kryzysowe.
Na początku roku 2022 liczba bankructw zaczęła powracać do dawnej średniej. W marcu w Norwegii zbankrutowały w sumie 294 firmy, czyli najwięcej od listopada 2020 roku. Wśród nich było dużo drobnych firm świadczących usługi w branży budowlano-konstrukcyjnej. Na falę ich upadłości złożyło się kilka czynników: wzrost cen materiałów budowlanych, utrata wsparcia z budżetu oraz zakończenie sezonu remontowego, który rozpoczął się w czasie pandemii.
Wszystkie wymienione wyżej zmienne nie były łatwe do przewidzenia dla przedsiębiorców i w końcu doprowadzały do niewypłacalności, a ostatecznie bankructwa. Części z nich można było zapobiec odpowiednio kontrolując zadłużenie.
Czym jest audyt zadłużeń?
Początkiem końca dla firmy jest zwykle wejście w spiralę długów. Z tego powodu wprowadzony w odpowiednim momencie audyt zadłużeń jest szczególnie istotny. Pomaga zyskać świeże, racjonalne spojrzenie na kondycję finansową firmy i zbadać możliwości wyjścia z sytuacji. Eksperci finansowi z wieloletnim doświadczeniem na norweskim rynku doradzają, jak ewentualnie zredukować lub zracjonalizować zadłużenie.
W koszt usługi wchodzi:
Dogłębna analiza dokumentacji, jaką Państwo dysponują;
Przeanalizowanie konieczności wykonania dodatkowych raportów lub deklaracji;
Analiza możliwości obniżenia lub anulowania długów;
Analiza możliwości rozłożenia długu na raty;
Przedstawienie gotowych wniosków wraz z zaleceniami.
Upadłość konsumencka nie umorzy kredytów i innych długów
Nowelizacja prawa upadłościowego w 2020 roku zmieniła podejście Polaków do upadłości konsumenckiej. Wcześniej rozwiązanie to było ostatecznością, gdy osoba zadłużona znajdowała się w tak trudnej sytuacji życiowej, która uniemożliwiała jej spłatę długów. Aktualnie bankructw ogłaszanych jest coraz więcej, bo wielu osobom wydaje się, że w ten sposób znikną ich długi. W rzeczywistości sąd ustala plan spłaty, a kontrolę nad całym majątkiem przejmuje syndyk, który będzie dążył do tego, aby każdy kredyt gotówkowy, hipoteczny czy inne wierzytelności zostały spłacone.
Rośnie liczba upadłości konsumenckich
Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) pokazują, że od momentu pierwszych istotnych zmian w Prawie upadłościowym i naprawczym w 2015 r. liczba ogłaszanych upadłości systematycznie rośnie. W ubiegłym roku ponownie złagodzono przepisy, co także znalazło odzwierciedlenie w statystykach.
W 2019 r. sądy wydały 7 944 pozytywnych decyzji o upadłości konsumenckiej, w 2020 r. było ich już 13 084, a tylko w pierwszej połowie tego roku już 8 268. Przed zmianami przepisów w 2015 r. rocznie upadłość konsumencką ogłaszało średnio 2 000 dłużników. Różnica jest więc zauważalna gołym okiem. Zadłużamy się na potęgę, a później nie radzimy sobie ze zobowiązaniami.
Na wzrost liczby ogłaszanych upadłości kluczowy wpływ mają dwa czynniki. Pierwszy z nich to fakt, że procedura rozpoczęcia procesu upadłościowego jest obecnie łatwiejsza. Dłużnik nie musi udowadniać braku swojej winy w niewypłacalności, co miało miejsce wcześniej. Drugim czynnikiem determinującym trend wzrostowy bankructw jest pandemia, która pogorszyła sytuację finansową wielu Polaków. I to właśnie w upadłości konsumenckiej upatrują oni swoją szansę na uporanie się z długami i rozpoczęcie życia z czystą kartą. Niestety upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem idealnym i dla każdego.
Upadłość konsumencka to ostateczność, ale nie anuluje wszystkich długów
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się z nagłym umorzeniem długów. Jest to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta. Do całkowitego lub częściowego umorzenia długów dochodzi niezwykle rzadko. Dodatkowo niektóre kategorie długów nigdy nie zostaną anulowane. Należą do nich m.in. długi alimentacyjne, orzeczone przez sąd grzywny czy zadłużenia z tytułu rent i odszkodowań.
Zobacz także: Kredyty. Prof. Hausner o bańce na rynku hipotecznym. “To nie wytrzymuje ekonomicznego rozumowania”
Najczęściej upadłość konsumencka polega na ustaleniu przez sąd realistycznego planu spłaty wierzycieli, a pieczę nad majątkiem dłużnika po ogłoszeniu upadłości przejmuje syndyk. Jego rolą jest zlicytowanie majątku dłużnika, który posiada na dzień ogłaszania upadłości, a także nabytego po jej ogłoszeniu. Oczywiście dłużnik nie może zostać skazany na bezdomność. Przepisy chronią go w zakresie zaspokojenia podstawowych potrzeb.
Upadłość konsumencka zatrzymuje nakręcającą się spiralę zadłużenia, ale wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Dłużnik traci prawa do całego swojego majątku. Dodatkowo może dojść do częściowego zajęcia jego wynagrodzenia. Osoba, która ogłosi upadłość konsumencką bez zgody sądu nie będzie mogła w przyszłości wnioskować o kredyt gotówkowy lub inny, a nawet podpisać umowy abonamentowej na telefon. Upubliczniane są także jej dane osobowe w związku z ogłoszoną upadłością.
Kredyt konsolidacyjny skutecznym sposobem na problemy finansowe
Decyzję o ogłoszeniu upadłości należy bardzo poważnie przemyśleć. Może okazać się, że korzyści z niej wynikające nie przewyższają wad tego rozwiązania. Dlatego wcześniej warto szukać innych sposób na wyjście z długów. Przede wszystkim nie powinno się bagatelizować nawet przejściowych kłopotów finansowych np. ze spłatą kredytów w terminie. Jeśli mamy więcej niż jeden kredyt hipoteczny i gotówkowy, regulowanie rat zaczyna przekraczać nasze możliwości, to zastanówmy się, czy konsolidacja kredytu nie będzie w takiej sytuacji dobrym pomysłem.
Kredyt konsolidacyjny pomaga spłacić obecne zobowiązania i skonsolidować je w jeden kredyt na nowych warunkach. W ten sposób jesteśmy w stanie obniżyć comiesięczną ratę, którą będzie nam łatwiej spłacać.
Jeśli dłużnik ma już kilkumiesięczne zaległości w spłacie rat, to kredyt konsolidacyjny już mu nie pomoże, bo żaden bank nie zdecyduje się mu go udzielić. Najgorszym co można zrobić, to unikać kontaktu z wierzycielami. Należy podjąć z nimi współpracę i spróbować ustalić plan spłaty ze względu na trudną sytuację materialną. Obu stronom zależy przecież na tym samym, czyli uregulowaniu zobowiązania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
키워드에 대한 정보 upadłość konsumencka w norwegii
다음은 Bing에서 upadłość konsumencka w norwegii 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej po zmianach w 2020 r.
- upadłość konsumencka
- bankructwo
- oddłużenie
- syndyk
- Filip Kozik
- kl ław polska
- plan spłaty wierzycieli
Plan #spłaty #wierzycieli #w #upadłości #konsumenckiej #po #zmianach #w #2020 #r.
YouTube에서 upadłość konsumencka w norwegii 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej po zmianach w 2020 r. | upadłość konsumencka w norwegii, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.