당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty – Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JOLANTA WASILEWSKA 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,258회 및 좋아요 28개 개의 좋아요가 있습니다.
wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego – wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
www.lepszastrona.edu.pl
Wzór sprawozdania https://lepszastrona.edu.pl/kursy/dokumenty/przykladowy-schemat-sprawozdania-nauczyciela-stazysty/
Pytania i odpowiedzi https://lepszastrona.edu.pl/kursy/dokumenty/przykladowe-pytania-i-odpowiedzi-podczas-rozmowy-na-stopien-nauczyciela-kontraktowego/
Problemy do zaproponowania rozwiązania https://lepszastrona.edu.pl/kursy/e-learning/problemy-edukacyjne-wychowawcze-i-organizacyjne-w-pracy-z-dziecmi-w-przedszkolu-i-sposoby-ich-rozwiazywania/
wzór wniosku o podjęcie postepowania kwalifikacyjnego
https://docs.google.com/document/d/1KSACsppuHaJwEoNfnxsyIYfOAxNW21T84AmmbMtaBJE/edit?usp=sharing
wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego-nauczyciel …
Wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego.
Source: epedagogika.pl
Date Published: 12/10/2022
View: 6567
Awans – sp1.lukow.pl
Nauczyciel kontraktowy. Wniosek o rozpoczęcie stażu. Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego.
Source: www.sp1.lukow.pl
Date Published: 11/7/2021
View: 9280
Wnioski nauczyciela i zaświadczenie dyrektora do komisji …
Przykładowy wniosek nauczyciela stażysty do komisji kwalifikacyjnej na stopień … Wniosek o postępowanie egzaminacyjne Urzędu Miaskiego w Koszalinie …
Source: www.cen.edu.pl
Date Published: 9/25/2022
View: 238
Wzór wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na …
Strona główna » Szkoły i placówki » Sprawy nauczycieli » Awans zawodowy nauczycieli » Wzór wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego …
Source: www.kuratorium.wroclaw.pl
Date Published: 3/3/2022
View: 8335
Dokumentacja na stopień nauczyciela kontraktowego …
… nauczyciel stażysta, kontraktowy, który składa wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, egzaminacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, …
Source: oswiataiprawo.pl
Date Published: 3/25/2021
View: 1864
PROCEDURY ORGANIZACYJNE – Gov.pl
nauczyciel stażysta, aby uzyskać awans na stopień nauczyciela … a) nauczyciel składa wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego wraz z.
Source: www.gov.pl
Date Published: 10/6/2022
View: 4958
주제와 관련된 이미지 wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty
- Author: JOLANTA WASILEWSKA
- Views: 조회수 3,258회
- Likes: 좋아요 28개
- Date Published: 2021. 5. 30.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=4knuhsODJI8
Czy nauczyciel stażysta składa wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
„7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
Kiedy nauczyciel składa wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
– nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu; – w przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Czy nauczyciel stazysta sklada wniosek?
Nauczyciel stażysta rozpoczyna staż z dniem zatrudnienia, o ile zostanie zatrudniony nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym. Nauczyciel kontraktowy i mianowany składają wniosek o rozpoczęcie stażu w z dniem 1 września, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
Co dołączyć do wniosku o postępowanie kwalifikacyjne na nauczyciela kontraktowego?
- wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (stażysta), egzaminacyjnego (kontraktowy);
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w wypadku nauczyciela kontraktowego także akt nadania stopnia awansu zawodowego – poświadczona za zgodność z oryginałem kopia;
Ile czasu ma nauczyciel na złożenie sprawozdania ze stażu?
W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły.
Ile czasu ma nauczyciel na złożenie planu rozwoju zawodowego?
Złożenie planu rozwoju zawodowego Termin: nauczyciel stażysta – 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Złożenie przez nauczyciela planu rozwoju zawodowego w terminie późniejszym nie może być powodem wydania przez dyrektora decyzji odmawiającej realizację stażu lub nadania stopnia awansu zawodowego.
Kiedy kończy się staż nauczyciela stażysty?
Staż nauczyciela ubiegającego się o awans na kolejny stopień awansu zawodowego. Staż nauczyciela trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego – rok i 9 miesięcy, a na nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy.
Czym kończy się staż nauczyciela stażysty?
Awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego
Tak jak w przypadku awansu na nauczyciela mianowanego, na ostatni stopień pedagogicznej kariery staż trwa 2 lata i 9 miesięcy. W tym przypadku jednak kandydaci nie mają opiekunów, a plan rozwoju zawodowego ustalają samodzielnie.
Jak długo trwa staż nauczyciela stażysty?
Etap ten trwa obecnie 9 miesięcy i należy rozpocząć go na początku roku szkolnego. Aby się starać o awans, trzeba być zatrudnionym w placówce oświatowej przynajmniej na pół etatu. Awans zawodowy nauczyciela stażysty odbywa się pod okiem wyznaczonego opiekuna stażu. Jest nim nauczyciel mianowany lub dyplomowany.
Czy nauczyciel stażysta musi pisać konspekty?
Obowiązek pisania konspektów przez nauczycieli, zarówno tych, którzy odbywają staż na wyższy stopień awansu zawodowego, jak i tych, którzy takiego stażu nie odbywają, nie został wprost uregulowany w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Kwestii tej nie reguluje Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.
Czy nauczyciel stażysta musi mieć teczkę?
W trakcie stażu dyrektor szkoły obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne prowadzone przez niego zajęcia. Nauczyciel stażysta w trakcie trwania stażu nie ma obowiązku zbierania dokumentów do tzw. Teczki.
Jakie akty prawne powinien znać nauczyciel stażysta?
- Ustawy. Ustawa o Systemie Oświaty, Ustawa Prawo Oświatowe. Karta Nauczyciela.
- Rozporządzenia. Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej. …
- Prawo wewnętrzne. statut, regulaminy, procedury, koncepcja pracy szkoły, roczny plan pracy, program wychowawczo-profilaktyczny.
Jak dokumentować staż na nauczyciela kontraktowego?
powołanie komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego powołuje, protokół z przebiegu pracy komisji kwalifikacyjnej, zaświadczenie o akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie, akt nadania stopnia awansu zawodowego.
Jak Przebieg komisji kwalifikacyjnej na nauczyciela kontraktowego?
- prezentacja dorobku zawodowego,
- prezentacja wiedzy i umiejętności, w szczególności przez: …
- udzielenie odpowiedzi na pytania członków komisji (pytania dotyczą wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego albo stopnia nauczyciela mianowanego).
Co powinno znajdować się w teczce nauczyciela stażysty?
Teczka nauczyciela stażysty zawiera dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz zaświadczenia potwierdzające realizację planu rozwoju zawodowego nauczyciela. Dyrektor szkoły musi otrzymać również wniosek o rozpoczęcie postępowania kwalifikacyjnego.
Co powinna zawierać ocena dorobku zawodowego nauczyciela?
Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Oprócz tego ocena dorobku zawodowego powinna zawierać: datę jej sporządzenia, dane nauczyciela: jego imię i nazwisko, posiadany stopień awansu zawodowego, okres i podstawę prawną odbywania stażu (art.
Jak przygotować teczkę na nauczyciela dyplomowanego?
- poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe oraz poświadczoną kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego;
- zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informację o: …
- opis i analizę realizacji wymagań określonych w § 8 ust.
terminy po zakończeniu stażu
Awans zawodowy 2021 – terminy po zakończeniu stażu
Bieżący rok szkolny i drugi semestr poprzedniego roku to trudny, nietypowy czas pracy w warunkach pandemii. Z pewnością wiemy o tym, że trwający nadal stan epidemii i związane z nim czasowe ograniczenie funkcjonowania szkół nie upoważnia kogokolwiek do zmiany terminów czy też zasad związanych z awansem – brak jest takiej podstawy prawnej. Nauczyciele realizujący zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia w tym czasie kontynuują rozpoczęte staże na kolejny stopień awansu zawodowego realizując wymagania wskazane w rozporządzeniu w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.
Niezmiennie awans zawodowy nauczycieli regulują: ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215, z 2021 r., poz. 4) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli ze zmianami z 23 sierpnia 2019 roku. W Dzienniku Ustaw z 9 grudnia 2020 roku, poz. 2200 ukazał się tekst jednolity wspomnianego rozporządzenia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Stanowi on załącznik do obwieszczenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 listopada 2020 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzeni MEN w sprawie awansu zawodowego.
Zmiana sposobu realizacji zadań jednostek systemu oświaty w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania nie ma wpływu na długość odbywanych przez nauczycieli staży na kolejny stopień awansu zawodowego. Poniżej przedstawiamy szczegółową informację, tj. przypominamy najważniejsze terminy związane z awansem zawodowym nauczycieli – od zakończenia stażu (najczęściej będzie to od 31 maja 2021 r.) do otrzymania decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego, zgodne z powyższymi przepisami prawnymi:
7 dni od dnia zakończenia stażu – Złożenie sprawozdania z realizacji stażu (§4 ust. 5 rozporządzenia MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli)
„5. Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu”.
Przyjmując, że dniem zakończenia stażu jest 31 maja 2021 nauczyciel składa dyrektorowi sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego – do 7 czerwca 2021 roku. Wprawdzie forma sprawozdania jest dowolna, ale wskazane jest, aby była zbieżna z formą planu rozwoju zawodowego, zatwierdzonego przez dyrektora (na początku stażu). W tym dokumencie nauczyciel powinien odnieść się do każdego zadania ujętego w planie, podając, np. nazwę zadania, formy jego realizacji, terminy, uwagi o przebiegu zadania, wnioski oraz uzyskane wymierne efekty.
7 dniod dnia zakończenia stażu – Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu składany przez opiekuna stażu (§5 ust. 2 rozporządzenia MEN)
„2. Opiekun stażu, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania odpowiednio stopnia nauczyciela kontraktowego albo nauczyciela mianowanego.”
Podobnie jak w punkcie poprzednim, jeżeli nauczyciel zakończył staż 31 maja 2021 r., to opiekun przedstawia dyrektorowi projekt oceny najpóźniej do 7 czerwca 2021 r.
21 dniod dnia złożenia sprawozdania z realizacji stażu – Ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (art.9c ust.5a, ust.5b i ust.5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela)
„5a. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły:
1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego – po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego – po zasięgnięciu opinii rady rodziców.
5b. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania, o którym mowa w ust. 5a.
5c. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania”.
Jeżeli nauczyciel złoży sprawozdanie w ostatnim możliwym dniu, czyli 7 czerwca 2021 r. to ostatnim ustawowym dniem na sporządzenie oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu będzie 28 czerwca 2021 r.
w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu – Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego przez nauczyciela stażystę lub postępowania egzaminacyjnego przez nauczyciela kontraktowego (art. 9d ust. 7 Karty Nauczyciela)
„7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W razie niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci są obowiązani do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”.
w ciągu 3 latod dnia otrzymania pozytywnej oceny za okres stażu – Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego przez nauczyciela mianowanego (art. 9d ust. 7 Karty Nauczyciela)
na co najmniej 7 dni przedposiedzeniem komisji – Powiadomienie nauczyciela o terminie i miejscu posiedzenia komisji egzaminacyjnej i kwalifikacyjnej (§11 ust. 3 rozporządzenia MEN)
„3. Dyrektor szkoły lub inny organ właściwy do nadania stopnia awansu zawodowego powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia odpowiednio egzaminu lub rozmowy na co najmniej 7 dni przed dniem posiedzenia komisji.”
do 31 sierpnia- Termin wydania decyzji o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansuzawodowego nauczycielowi – jeżeli wniosek złożony do 30 czerwca (art. 9b ust. 3 Karty Nauczyciela)
„3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.”
do 31 grudnia – Termin wydania decyzji o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansuzawodowego nauczycielowi – jeżeli wniosek złożony do 31 października (art. 9b ust. 3a Karty Nauczyciela)
„3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.”
Poza tym warto wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia okresu stażu. Termin trwania przedłużonego stażu liczy się od dnia planowanego zakończenia stażu, a ponieważ najczęściej jest to 31 maja, to kolejne dni liczymy od 1 czerwca. Wówczas od nowego terminu zakończenia stażu liczone są pozostałe terminy proceduralne.
od miesiąca do roku– Przedłużenie stażu (art. 9d ust.5 Karty Nauczyciela)
„5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.”
od miesiąca do roku i 6 miesięcy – Przedłużenie stażu (art. 9d ust.5a Karty Nauczyciela)
„5a. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.”
Już rok temu zastanawialiśmy się „Jak wywiązać się z tych terminów, zbliżających się wielkim krokiem? Jak złożyć sprawozdanie, projekt oceny, wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego czy egzaminacyjnego, itp. w sytuacji czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19? Wówczas zaproponowaliśmy kilka wyjść, można, np. przekazać wersję papierową bezpośrednio adresatowi (najmniej bezpieczna); zostawić, za potwierdzeniem, w sekretariacie jednostki; nadać pocztą tradycyjną; wysłać poprzez e-PUAP – Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (po wcześniejszym elektronicznym podpisaniu dokumentu). Pamiętać należy, że ta ostatnia propozycja nie jest jeszcze powszechnie dostępna i może się okazać, że interesujący nas odbiorca nie posiada takiej możliwości.
Dziś, rok później szkoły wracają do normalności, pracy stacjonarnej, choć wciąż z reżimie sanitarnym, gdyż sytuacja jest nadal niepewna i zmienna. Funkcjonowanie jednostek systemu oświaty nie stanowi zatem przeszkody do złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego oraz dokonania przez dyrektora szkoły oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Może się jednak zdarzyć zdarzyć, że działanie szkoły zostanie ograniczone, dlatego warto pamiętać, że w myśl § 11a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm., a konkretnie ze zmianami z dnia 25 marca 2020 roku) w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty czynności organów tych jednostek określone w przepisach dotyczących funkcjonowania tych jednostek mogą być podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub za pomocą innych środków łączności, a w przypadku kolegialnych organów jednostek systemu oświaty – także w trybie obiegowym. Treść podjętej w ten sposób czynności powinna być utrwalona w formie odpowiednio protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób. Przepis ten stosuje się także do rodziców, uczniów, absolwentów i innych osób realizujących swoje prawa i obowiązki wynikające z przepisów oświatowych, w szczególności w zakresie składania wniosków i innych dokumentów
A oto treść przywoływanego artykułu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
“Art. 2
5) środki komunikacji elektronicznej – rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności pocztę elektroniczną.”
Niezależnie od tego, jak rozwinie się sytuacja „pandemiczna” warto zapytać interesujący nas organ (dyrektora szkoły, organ prowadzący szkołę czy organ nadzorujący), jakie rozwiązanie w tej sytuacji rekomenduje.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Kata Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) – art. 9b ust. 3 i ust. 3a, art. 9c ust.5a-5c, , art. 9d ust. 5 i 5a, art. 9d ust.7
Rozporządzenie MEN z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200) – §1, §4, §5, §11 ust. 3
Rozporządzenie MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – §11a
Ustawa z 17 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r., poz. 344) – art. 2, pkt 2
Jadwiga Osińska
2021-05-13
Kuratorium Oświaty • Zasady i terminy składania przez nauczycieli wniosków o podjęcie postępowań w sprawie awansu zawodowego
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty uprzejmie informuje, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym (art. 9d ust. 7 ustawy – Karta Nauczyciela)
stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu; – nauczycieli nauczycielskładają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnegozawodowego za okres stażu;
mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu; – nauczycielmoże złożyćwniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnegood dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu;
– w przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
W świetle obowiązującego obecnie stanu prawnego komisje kwalifikacyjne i egzaminacyjne mogą być powoływane w ramach prowadzonego postępowania w ciągu całego roku kalendarzowego W związku z tym nauczyciele, którzy zakończyli staż i uzyskali pozytywną ocenę dorobku zawodowego, bezpośrednio po skompletowaniu wymaganych dokumentów mogą składać wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego przez cały rok kalendarzowy . W świetle obowiązującego obecnie stanu prawnego komisje kwalifikacyjne i egzaminacyjne mogą być powoływane w ramach prowadzonego postępowania w ciągu całego roku kalendarzowego W związku z tym nauczyciele, którzy zakończyli staż i uzyskali pozytywną ocenę dorobku zawodowego, bezpośrednio po skompletowaniu wymaganych dokumentów
Zgodnie z art. 9b ust. 3 Karty Nauczyciela nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku właściwy organ (art. 9b ust. 4) wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia tego roku. Zgodnie z art. 9b ust. 3 Karty Nauczyciela nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnegowłaściwy organ (art. 9b ust. 4) wydaje decyzję o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia tego roku.
W świetle art. 39 ust. 1 KN dla nauczycieli, którzy w wyniku przeprowadzonego w tym terminie postępowania uzyskają kolejny stopień awansu, zmiana wysokości wynagrodzenia z tym związana, nastąpi z pierwszym dniem roku szkolnego, następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. W świetle art. 39 ust. 1 KN dla nauczycieli, którzy w wyniku przeprowadzonego w tym terminie postępowania uzyskają kolejny stopień awansu,z tym związana, nastąpi z pierwszym dniem roku szkolnego, następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
Wnioski złożone po dniu 30 czerwca danego roku kalendarzowego, ale w terminie do dnia 31 października tego roku, zgodnie z art. 9b ust. 3a KN zostaną rozpatrzone w terminie do dnia 31 grudnia danego roku, a zmiana wysokości wynagrodzenia w przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu nauczyciela nastąpi z dniem 1 stycznia następnego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Wnioski złożonedanego roku kalendarzowego, ale w terminiezgodnie z art. 9b ust. 3a KN zostaną rozpatrzone w terminie do dnia 31 grudnia danego roku, a zmiana wysokości wynagrodzenia w przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu nauczyciela nastąpi z dniem 1 stycznia następnego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
Jednocześnie Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty informuje, że wnioski wraz z załączoną dokumentacją o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego należy składać odpowiednio do siedziby Kuratorium Oświaty w Olsztynie według następującego podziału: Jednocześnie Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty informuje, że wnioski wraz z załączoną dokumentacją o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego należy składać odpowiednio do siedziby Kuratorium Oświaty w Olsztynie według następującego podziału:
1.
do Kuratorium Oświaty w Olsztynie – Al. Piłsudskiego 7/9, 10-959 Olsztyn – nauczyciele mianowani ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego, zatrudnieni w szkołach/placówkach na terenie powiatów: mrągowskiego, kętrzyńskiego, działdowskiego, olsztyńskiego, ostródzkiego, nidzickiego, szczycieńskiego i szkół/placówek, dla których organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Olsztyn oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Al. Piłsudskiego 7/9, 10-959 Olsztyn – nauczyciele mianowani ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego, zatrudnieni w szkołach/placówkach na terenie powiatów:
2.
do Delegatury KO w Elblągu – ul. Wojska Polskiego 1, 82-300 Elbląg – nauczyciele mianowani ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego, zatrudnieni w szkołach/placówkach na terenie powiatów: elbląskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, iławskiego, nowomiejskiego, braniewskiego i szkół/placówek, dla których organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Elbląg oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego z terenu Elbląga; – ul. Wojska Polskiego 1, 82-300 Elbląg – nauczyciele mianowani ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego, zatrudnieni w szkołach/placówkach na terenie powiatów:
3. do Delegatury KO w Ełku
ełckiego, oleckiego, piskiego, węgorzewskiego, giżyckiego, gołdapskiego oraz Mikołajki Woźnice(powiat mrągowski) i szkoły/placówki, dla których organem prowadzącym jest Prezydent Miasta Ełk. – ul. Chopina 15, 19-300 Ełk – nauczyciele mianowani ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego zatrudnieni w szkołach/placówkach na terenie powiatów:(powiat mrągowski)
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przypomina, że dokumentacja załączona do wniosków składanych obecnie przez nauczycieli ubiegających się o stopień awansu nauczyciela dyplomowanego winna spełniać wymagania określone w § 8 ust. 2 oraz § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 393). Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przypomina, że dokumentacja załączona do wniosków składanych obecnie przez nauczycieli ubiegających się o stopień awansu nauczyciela dyplomowanego winna spełniać wymagania określone wrozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 393).
Po zakończonym postępowaniu kwalifikacyjnym
dokumentację zwraca się nauczycielowi jeżeli decyzja o nadaniu albo odmowie nadania stopnia awansu zawodowego stała się ostateczna, z zastrzeżeniem części dokumentów pozostających w aktach sprawy KO a wyszczególnionych w § 9 ust. 1 pkt 1 i 2, ust. 2 pkt 1,2 i 4 – 7. zgodnie z § 14 ust. 3 powołanego rozporządzenia, z zastrzeżeniem części dokumentów pozostających w aktach sprawy KO a wyszczególnionych w
Pozostałą dokumentację można odbierać w miejscu jej złożenia, tj. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie albo odpowiednio w siedzibie Delegatury w Elblągu lub w Ełku, w każdym dniu roboczym w godzinach urzędowania (poniedziałki; 8;00-16;00 oraz od wtorku do piątku; 7;30-15;30). Pozostałą dokumentację można odbierać w miejscu jej złożenia, tj. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie albo odpowiednio w siedzibie Delegatury w Elblągu lub w Ełku, w każdym dniu roboczym w godzinach urzędowania (poniedziałki; 8;00-16;00 oraz od wtorku do piątku; 7;30-15;30).
Wydział Organizacyjny
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
10 kwietnia 2013 r.
Dokumentacja na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego – Oświata i Prawo
PYTANIE
Jakie dokumenty – według znowelizowanych przepisów – powinien przedłożyć nauczyciel stażysta, kontraktowy, który składa wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, egzaminacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego?
ODPOWIEDŹ
Kwestie prawne związane z awansem zawodowym nauczycieli regulują dwa akty prawne: ustawa Karta Nauczyciela w artykułach 9a do 9i oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Przepisy drugiego aktu zostały w części zmienione w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 14 listopada 2007 r. Dotyczą one dokumentacji, którą się składa do wglądu komisjom kwalifikacyjnym i egzaminacyjnych.
1. Zarówno nauczyciel stażysta jak i nauczyciel kontraktowy po zakończeniu stażu przedkłada dyrektorowi swojej szkoły/placówki sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego (musi to zrobić w ciągu 30 dni od dnia zakończenia stażu). Dyrektor szkoły/placówki uzgadnia z nauczycielem, czy nauczyciel złoży również dokumentację potwierdzającą realizację planu rozwoju zawodowego.
2. Następnie nauczyciel przygotowuje potrzebną dokumentację dla komisji kwalifikacyjnej (stażysta), egzaminacyjnej (kontraktowy). Są to:
1) wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (stażysta), egzaminacyjnego (kontraktowy);
2) dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w wypadku nauczyciela kontraktowego także akt nadania stopnia awansu zawodowego – poświadczona za zgodność z oryginałem kopia;
3) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:
a) wymiarze godzin pracy zatrudnionego nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w wypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze godzin niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze godzin co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu;
b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela;
c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;
d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej otrzymania, a w wypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.
Nauczyciel stażysta składa dokumentację do dyrektora szkoły/placówki, który powołuje komisję kwalifikacyjną, zaś nauczyciel kontraktowy do organu prowadzącego szkołę/placówkę, który odpowiada za powołanie komisji egzaminacyjnej.
Komisja kwalifikacyjna przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, podczas której nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego:
1) przedstawia sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego;
2) odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 6 ust. 2 rozporządzenia o awansie zawodowym:
2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego obejmują:
1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;
2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;
3) znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów;
4) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego:
1) prezentuje swój dorobek zawodowy;
2) odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 7 ust. 2 rozporządzenia o awansie zawodowym:
2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego obejmują:
1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach; w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1a Karty Nauczyciela – umiejętność samodzielnego opracowania indywidualnych planów pracy z dzieckiem i prowadzenia karty pobytu dziecka oraz aktywnego działania w zespole do spraw okresowej oceny sytuacji wychowanków;
2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;
3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;
4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;
5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity DzU z 2006 r., Nr 97 , poz. 674 z późniejszymi zmianami)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. (DzU z 2004 r., Nr 260, poz. 2593)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (DzU z 2007 r., Nr 214, poz. 1580)
Elżbieta Kaczmarska – edukator samorządowy
Wnioski nauczyciela i zaświadczenie dyrektora do komisji awansu zawodowego_2022
Wnioski nauczyciela i zaświadczenie dyrektora do komisji awansu zawodowego_2022
Zgodnie z przepisami Rozporzadzenia MEN z dnia 26 lipca 2018r. (t.j DZ. U. 2020 poz. 2200) w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli do komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej nauczyciel składa, oprócz wniosku i zaświadczenia od dyrektora, KOPIE dokumentów potwierdzających kwalifikacje oraz KOPIĘ aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego/mianowanego a także KOPIĘ sprawozdania z planu rozwoju i KOPIĘ pozytywnej oceny dorobku zawodowego.Wszystkie kopie poświadcza za zgodność z oryginałem DYREKTOR placówki.
Poniżej znajdują sie przykładowe wnioski nauczycieli składane do komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnej:
Przykładowy wniosek nauczyciela stażysty do komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego >>> pobierz wniosek
Przykładowy wniosek nauczyciela kontraktowego do komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego >>> pobierz wniosek
Wniosek o postępowanie egzaminacyjne Urzędu Miaskiego w Koszalinie >>> pobierz wniosek
Wniosek nauczyciela mianowanego do komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego (ze stony KO w Szczecinie) >>> pobierz wniosek
Przykładowe zaświadczenie (ze stony KO w Szczecinie) dyrektora szkoły dla nauczyciela wystawiane po zakończeniu stażu >>> pobierz zaświadczenie
Wzór wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego – Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
Klauzula informacyjna
Ponieważ przekazałeś nam swoje dane osobowe w przesłanej korespondencji papierowej, mailowej, telefonicznie lub osobiście mamy obowiązek poinformować Cię że:
Administratorem Twoich danych osobowych jest Dolnośląski Kurator Oświaty z siedzibą we Wrocławiu, Plac Powstańców Warszawy 1, zwany dalej Administratorem; Dane osobowe przetwarzane są w celu zrealizowania sprawy, z którą zwracasz się do nas; Posiadasz prawo do: żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych, wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych – cofnięcia zgody na ich przetwarzanie; Twoje dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, pod adresem:
https://kuratorium.ibip.wroc.pl/public/?id=119012
a także w kancelarii, oraz sekretariatach wydziałów i delegatur Kuratorium
……………………………………………………………………………………………………………………….
Information Clause
Because of giving your personal data over us, in sending paper corespondence, e-mail, by phone or personal, we are obliged to inform you that:
the Administrator of your personal data will be Dolnośląski Kurator Oświaty with registered office in Wrocław, Plac Powstańców Warszawy 1, hereinafter ‘Administrator’; The personal data are processed to realise the case supplied to us; You have a right to: demand from Administrator the availability to your personal data, its rectification, remove or limit personal data, may object to this type of processing, transfer data, supply the complain to control authority if you express the consent for processing your data, back the consent for their processing; Your personal data are not undergoing to make automatic decision in this area.
The full content of this information clause is included on the website of Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, under address https://kuratorium.ibip.wroc.pl/public/?id=119012
but also in Registrar’s Offices therein Divisions and Delegations of Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Dokumentacja na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego – Oświata i Prawo
PYTANIE
Jakie dokumenty – według znowelizowanych przepisów – powinien przedłożyć nauczyciel stażysta, kontraktowy, który składa wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, egzaminacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, mianowanego?
ODPOWIEDŹ
Kwestie prawne związane z awansem zawodowym nauczycieli regulują dwa akty prawne: ustawa Karta Nauczyciela w artykułach 9a do 9i oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Przepisy drugiego aktu zostały w części zmienione w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 14 listopada 2007 r. Dotyczą one dokumentacji, którą się składa do wglądu komisjom kwalifikacyjnym i egzaminacyjnych.
1. Zarówno nauczyciel stażysta jak i nauczyciel kontraktowy po zakończeniu stażu przedkłada dyrektorowi swojej szkoły/placówki sprawozdanie z planu rozwoju zawodowego (musi to zrobić w ciągu 30 dni od dnia zakończenia stażu). Dyrektor szkoły/placówki uzgadnia z nauczycielem, czy nauczyciel złoży również dokumentację potwierdzającą realizację planu rozwoju zawodowego.
2. Następnie nauczyciel przygotowuje potrzebną dokumentację dla komisji kwalifikacyjnej (stażysta), egzaminacyjnej (kontraktowy). Są to:
1) wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (stażysta), egzaminacyjnego (kontraktowy);
2) dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w wypadku nauczyciela kontraktowego także akt nadania stopnia awansu zawodowego – poświadczona za zgodność z oryginałem kopia;
3) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:
a) wymiarze godzin pracy zatrudnionego nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w wypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze godzin niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze godzin co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu;
b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela;
c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego;
d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej otrzymania, a w wypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.
Nauczyciel stażysta składa dokumentację do dyrektora szkoły/placówki, który powołuje komisję kwalifikacyjną, zaś nauczyciel kontraktowy do organu prowadzącego szkołę/placówkę, który odpowiada za powołanie komisji egzaminacyjnej.
Komisja kwalifikacyjna przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, podczas której nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego:
1) przedstawia sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego;
2) odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 6 ust. 2 rozporządzenia o awansie zawodowym:
2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego obejmują:
1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;
2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;
3) znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów;
4) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego:
1) prezentuje swój dorobek zawodowy;
2) odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań określonych w § 7 ust. 2 rozporządzenia o awansie zawodowym:
2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego obejmują:
1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach; w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1a Karty Nauczyciela – umiejętność samodzielnego opracowania indywidualnych planów pracy z dzieckiem i prowadzenia karty pobytu dziecka oraz aktywnego działania w zespole do spraw okresowej oceny sytuacji wychowanków;
2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;
3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;
4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;
5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity DzU z 2006 r., Nr 97 , poz. 674 z późniejszymi zmianami)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. (DzU z 2004 r., Nr 260, poz. 2593)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (DzU z 2007 r., Nr 214, poz. 1580)
Elżbieta Kaczmarska – edukator samorządowy
키워드에 대한 정보 wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty
다음은 Bing에서 wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Komisja #kwalifikacyjna #na #stopień #nauczyciela #kontraktowego
YouTube에서 wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego | wniosek o postępowanie kwalifikacyjne nauczyciela stażysty, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.