Wniosek O Unieważnienie Aktu Notarialnego Wzór | Prawnik Odpowiada. Darowizna W Formie Aktu Notarialnego. Czy Można Ją Odwołać? 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór – PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Platforma Wideo Poznaj Fakty 이(가) 작성한 기사에는 조회수 162회 및 좋아요 4개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać? – wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zapraszamy na kolejny film na naszej Platformie Wideo. Tym razem odpowiadamy na pytanie Pani Ewy, która pyta, czy można odwołać darowiznę w formie aktu notarialnego. Wyjaśnień udziela Maciej Dobieszewski, radca prawny. Przypominamy, że na naszej Platformie każdy może zamieścić film, na którym opisuje problem prawny, z jakim ma do czynienia. To miejsce, gdzie ofiary przestępstw uzyskają informacje, w jaki sposób mogą otrzymać pomoc. Także osoby, które mają wątpliwości, co do zgodności z prawem proponowanych im usług czy transakcji mogą zadawać pytania, a my postaramy się na nie odpowiedzieć. Wystarczy na nasz adres: [email protected] przesłać link do swojego nagrania wideo lub po prostu opisać swój problem. Można też zadawać pytania poprzez nasze profile na Facebooku i Twitterze. Zapraszamy!

wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak napisać pozew o unieważnienie aktu notarialnego? – Infor.pl

W dalszej części pozwu należy wskazać wadę nieważności, którą jest dotknięty dany akt notarialny oraz wskazać uzasadnienie. Przy uzasadnieniu …

+ 여기에 표시

Source: www.infor.pl

Date Published: 10/11/2022

View: 6865

Unieważnienie aktu notarialnego – kiedy jest to możliwe?

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu …

+ 여기에 보기

Source: ksiegi-wieczyste.org

Date Published: 2/19/2022

View: 2291

Unieważnienie oraz podważenie czynności i umowy w formie …

Nie wszystkie wymagania przewziane dla trybu dokonywania czynności notarialnych oraz aktu notarialnego w Prawie o notariacie (rozdział 2 i 3 działu II) są …

+ 더 읽기

Source: adwokat-radca-prawny.pl

Date Published: 8/15/2022

View: 7300

Unieważnienie aktu notarialnego – umowy sprzedaży …

Akt notarialny kojarzy intuicyjnie z dokumentem, którego wzruszenie jawi się jako niemalże niemożliwe. Szczególnie gdy odnosi się – na przykład …

+ 여기에 더 보기

Source: bezprawnik.pl

Date Published: 11/7/2022

View: 6069

Akt notarialny można unieważnić – Adwokat Anna Błach

Prawo o notariacie wskazuje jakie elementy musi mieąć akt notarialny, by być ważny. Brak jednego z tych elementów powoduje, że nie ma zachowanej formy aktu …

+ 여기에 더 보기

Source: www.blach-kancelaria.pl

Date Published: 10/10/2021

View: 4518

WYROK UZASADNIENIE – Sąd Okręgowy w Warszawie

Powództwo sformułowane ostatecznie zostało jako stwierdzenie nieważności umowy darowizny z dnia 20.02.2006 roku sporządzonej w formie aktu notarialnego przez …

+ 여기에 더 보기

Source: orzeczenia.warszawa.so.gov.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 178

Czy można podważyć (unieważnić) akt notarialny?

Czy można podważyć akt notarialny? Tak, gdy zaistnieją wady oświadczenia woli. Unieważnienie aktu notarialnego jest też limitowane czasowo.

+ 여기에 자세히 보기

Source: krakowskinotariusz.pl

Date Published: 7/13/2022

View: 6229

Nieważność czynności prawnej dokonanej w formie aktu …

wę wniosków co do częstotliwości nieprawłowości aktów notarialnych22. … nieważ samo pojęcie „unieważnienia aktu notarialnego”, do którego w załączniku.

+ 여기를 클릭

Source: iws.gov.pl

Date Published: 8/24/2022

View: 6819

Przykładowe wzory wniosków – Sąd Rejonowy w Brodnicy

WZÓR WNIOSKU O ODŁĄCZENIE CZĘŚCI NIERUCHOMOŚCI I ZAŁOŻENIE NOWEJ KSIĘGI WIECZYSTEJ WRAZ Z … WZÓR WNIOSKU O WYDANIE WYPISU AKTU NOTARIALNEGO (Plik pdf, …

+ 여기에 더 보기

Source: brodnica.sr.gov.pl

Date Published: 2/30/2022

View: 738

주제와 관련된 이미지 wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać?
PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać?

주제에 대한 기사 평가 wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór

  • Author: Platforma Wideo Poznaj Fakty
  • Views: 조회수 162회
  • Likes: 좋아요 4개
  • Date Published: 2022. 2. 18.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=U8ISF94Uz68

Jak złożyć wniosek o unieważnienie aktu notarialnego?

Aby podważyć akt notarialny, trzeba złożyć do sądu pozew o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Informacje dotyczące powodów, wobec których możliwe jest unieważnienie aktu notarialnego, znajdują się w art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Czy można unieważnić akt notarialny?

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu była obarczona wadą oświadczenia woli, to czynność ta może podlegać unieważnieniu.

Jak unieważnienie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości?

Aby unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości, trzeba wnieść do sądu pozew o ustalenie nieważności dokonanej czynności prawnej.

Kiedy akt notarialny jest nieważny?

Bezwzględna nieważność występuje w przypadku braku świadomości lub swobód. Wówczas czynność prawna jest nieważna. Natomiast nieważność względna zachodzi w przypadku podstępu, błędu lub groźby. W takim przypadku czynność działa, ale nie względem danej osoby.

Ile lat jest ważny akt notarialny?

Są to wymogi formalne ważności aktu notarialnego. Jednakże akt notarialny może być nieważny, gdy sama czynność stwierdzona aktem staje się nieważna. Sytuacja taka jest jednak trudna do wyobrażenia, gdyż notariusz zobowiązany jest do dokładnego zbadania zgodności z prawem dokonywanej czynności.

Czy akt notarialny jest niepodważalny?

Akt notarialny to dokument urzędowy, który poświadcza dokonanie czynności prawnej. Sporządzany jest przez notariusza, a brak dochowania formy zazwyczaj skutkuje nieważnością bezwzględną dokonanej czynności prawnej i prowadzi do jej bezskuteczności. Akt notarialny nie jest jednak niepodważalny.

Kiedy umowa sprzedaży nieruchomości jest nieważna?

Do wad oświadczenia woli zalicza się brak świadomości lub swobody, pozorność, błąd, a także podstęp i groźbę. Zaistnienie każdej z tych okoliczności oznacza, że czynność prawna jest nieważna. Nawet, gdy została dokonana w formie aktu notarialnego.

Co jest ważniejsze testament czy akt notarialny?

Testament notarialny jest najbezpieczniejszą formą sporządzenia ostatniej woli spadkodawcy. Z uwagi na to, że stanowi on dokument mocy urzędowej – a nie dokument prywatny, jak w przypadku pozostałych testamentów – jest najtrudniejszym do podważenia dokumentem w sensie dowodowym.

Jak złożyć skargę na notariusza?

Skargi i wnioski nadesłane do Rady Izby Notarialnej w Warszawie pocztą lub drogą elektroniczną, dotyczące Izby lub notariuszy prowadzących kancelarię w okręgu Izby, przyjmowane są przez pracowników Biura Rady a następnie przekazywane do rozpatrzenia Radzie zgodnie z kompetencjami. tel. 22 844-78-33, tel.

Czy notariusz może nas oszukać?

Okazuje się że nie, bo – jak twierdzi rzeczniczka krakowskiej Izby Notarialnejnotariusz “nie dysponuje instrumentami prawnymi pozwalającymi na weryfikację podanej przez strony wartości przedmiotu umowy”. Ma tylko obowiązek zwrócić uwagę swym klientom, że skarbówka może tę wartość zakwestionować.

Jak długo notariusz przechowuje akty notarialne?

§ 1. Dokumenty obejmujące dokonane czynności notarialne notariusz przekazuje na przechowanie do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego po upływie 10 lat od ich sporządzenia lub z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności kancelarii.

Czy można odstąpić od umowy sprzedaży nieruchomości?

Od umowy sprzedaży nieruchomości może odstąpić zarówno jej sprzedawca, jak i kupujący. Pierwszą z okoliczności mogących uzasadniać tego typu postępowanie jest niewykonanie umowy w sposób w niej określony.

Ile kosztuje zmiana zapisu w akcie notarialnym?

Aneks do aktu notarialnego notariusz wykonuje dla nas bezpłatnie. Z kolei sprawa sądowa będzie dla nas dość kosztowna. Przyjęło się, że opłata sądowa za zmianę w akcie notarialnym poważnych błędów kosztuje 5% wartości przedmiotu, nie może być to jednak mniej niż 30 tys. złotych, ale też nie więcej niż 100 000 zł.

Czy notariusz ponosi odpowiedzialność?

Odpowiedzialność cywilna

Zgodnie z art. 49 Prawa o notariacie, notariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności notarialnych na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Notariusz jest zobowiązany do zachowania szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności.

Czy można poprawić akt notarialny?

Jeżeli błąd w akcie notarialnym został zauważony po podpisaniu aktu notarialnego przez strony tego aktu, notariusz może sprostować zauważony błąd pisarski, rachunkowy lub inną oczywistą omyłkę (Art. 84 § 4) przez spisanie protokołu zwanego protokołem niedokładności i dołączenie tego protokołu do aktu notarialnego.

Gdzie można złożyć skargę na notariusza?

Kodeks postępowania administracyjnego. Skargi i wnioski nadesłane do Rady Izby Notarialnej pocztą zwykłą lub drogą elektroniczną, dotyczące Izby lub notariuszy będących członkami samorządu notarialnego, przyjmowane są przez pracowników sekretariatu Rady i przekazywane do rozpatrzenia Radzie zgodnie z kompetencjami.

Po jakim czasie akt notarialny staje się prawomocny?

Zasadniczo akt notarialny staje się prawomocny z chwilą złożenia wszystkich wymaganych podpisów. Jako ostatni swój podpis składa notariusz, który obok swojego imienia i nazwiska dopisuje słowo “notariusz”.

Ile kosztuje zmiana zapisu w akcie notarialnym?

Aneks do aktu notarialnego notariusz wykonuje dla nas bezpłatnie. Z kolei sprawa sądowa będzie dla nas dość kosztowna. Przyjęło się, że opłata sądowa za zmianę w akcie notarialnym poważnych błędów kosztuje 5% wartości przedmiotu, nie może być to jednak mniej niż 30 tys. złotych, ale też nie więcej niż 100 000 zł.

Kiedy potrzebne zaświadczenie z urzędu skarbowego do notariusza?

Dokument taki jest wymagany, jeśli przedmiotem aktu notarialnego jaki ma być sporządzony będzie zbycie praw do spadku albo obciążenie rzeczy czy praw majątkowych uzyskanych tytułem dziedziczenia, zapisu czy polecenia testamentowego, darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku.

Jak napisać pozew o unieważnienie aktu notarialnego?

Unieważnienie aktu notarialnego może zostać dokonane na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczeń woli. Aby tego dokonać należy złożyć pozew do właściwego sądu. Co musi znaleźć się w pozwie o unieważnienie aktu notarialnego?

Właściwość sądu

Sprawa o stwierdzenie nieważności samej czynności oświadczenia woli należy do właściwości sądów cywilnych. Pozew o unieważnienie aktu notarialnego składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda.

Elementy pozwu

W górnym prawym rogu kartki należy zamieścić informację dotyczące miejscowości oraz daty sporządzenia pozwu. Poniżej należy określić oznaczenie właściwego dla danej sprawy sądu. Poniżej i po prawej stronie należy zawrzeć informacje dotyczące powoda oraz jeżeli to możliwe pozwanych. Warto również w pozwie zamieścić sygnaturę akt. Pod tymi informacjami należy wpisać tytuł pozwu, czyli pozew o unieważnienie aktu notarialnego.

Zobacz: Dla których czynności zastrzeżona jest forma aktu notarialnego?

Sama treść pozwu powinna przedstawiać sytuację oraz przedstawiać dowody na istnienie przyczyny upoważniającej unieważnienie aktu notarialnego. Należy określić dzień, kancelarię notarialną, notariusza oraz numer repetytorium określający sporządzenie aktu notarialnego. Należy podać informację na temat czynności prawnych, które zostały dokonane na mocy zaskarżanego aktu notarialnego.

W dalszej części pozwu należy wskazać wadę nieważności, którą jest dotknięty dany akt notarialny oraz wskazać uzasadnienie. Przy uzasadnieniu dobrze jest posłużyć się dowodami, które należy dołączyć do pozwu. W przypadku np. choroby psychicznej właściwym dowodem będzie potwierdzenie choroby psychicznej przez lekarza specjalistę.

Po przedstawieniu wady oświadczenia woli oraz wskazaniu dowodów na ich potwierdzenie należy przedstawić swoje żądanie.

Może to być przykładowo stwierdzenie: wnoszę o unieważnienie aktu notarialnego Repetytorium Nr XXXXX sporządzonego w Kancelarii Notarialnej w XXXXX przed Notariuszem XXXXXX

Powód może również wnosić o rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów oraz wnosić o zabezpieczenie roszczenia przez nakazanie umieszczenia w księdze wieczystej wzmianki o toczącym się procesie oraz nie wpisywania w księdze wieczystej nowego właściciela.

Zobacz serwis: Notariusz

Unieważnienie aktu notarialnego – kiedy jest to możliwe?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym potwierdzającym dokonanie czynności prawnej, spełnia funkcje poświadczenia. Forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności jest zastrzeżona dla czynności, na podstawie której następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości, darowizny, zamiany, dożywocia, czy umowy przedwstępnej.

Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu była obarczona wadą oświadczenia woli, to czynność ta może podlegać unieważnieniu.

W sensie prawnym akt notarialny nie może istnieć w oderwaniu od czynności prawnej zawartej w danym akcie notarialnymi, tym samym uznaje się, że powództwo o stwierdzenie nieważności takiej czynności jest także powództwem o stwierdzenie nieważności samego aktu notarialnego.

Czy można unieważnić akt notarialny?

Akt notarialny, który nie spełnia konstytutywnych elementów wskazanych przez prawo, nie może istnieć jako akt notarialny (Art. 92-94 Prawo o notariacie). Konsekwencją braku cech dokumentu urzędowego ze względu na niedochowanie formy aktu notarialnego, jest nieważność czynności prawnej zawartej w tym akcie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 2000 r., IV CKN 36/00, OSNC z 2000 r. Nr 12, poz. 223).

Jednakże, skoro akt notarialny nie może istnieć w sensie prawnym w oderwaniu od czynności prawnej zawartej w danym akcie notarialnym, to tym samym uznaje się, że powództwo o stwierdzenie nieważności takiej czynności jest także powództwem o stwierdzenie nieważności samego aktu notarialnego.

Jeżeli natomiast akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, unieważnieniu może jedynie podlegać czynność prawna ujawniona w akcie notarialnym, sporządzona przez stronę, której oświadczenie było obarczone wadą zwaną „wadą oświadczenia woli”.

Szukasz numeru księgi wieczystej?

Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:

Ksiegiwieczyste.pl

Przekonaj się, jakie to proste!

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli zostały opisane i unormowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Art. 82 – 88.

Katalog wad oświadczenia woli ujętych w ustawie jest zamknięty i obejmuje takie wady jak:

brak świadomości lub swobody składającego wolę,

pozorność oświadczenia woli,

błąd istotny,

podstęp,

groźba.

Brak świadomości lub swobody

Pierwszą przesłanką do unieważnienia czynności prawnej dokonanej w formie aktu notarialnego jest wada oświadczenia woli, jaką jest brak świadomości lub swobody przez osobę składającą wolę przed notariuszem. W myśl Art. 82 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej k.c.) nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Pozorność oświadczenia woli

Drugą przesłanką powodującą nieważność oświadczenia woli jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze (Art. 83, § 1, § 2, k.c.).

Błąd istotny

W razie błędu, co do treści czynności prawnej, można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny) (Art. 84,§ 1, § 2, k.c.)

Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia (Art. 85 k.c.).

Podstęp

Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna (Art. 86, § 1, § 2, k.c.).

Groźba

Strona aktu notarialnego (osoba), która złożyła oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że strona ta (osoba) mogła się obawiać, iż jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (Art. 87 k.c.).

Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia.

Przeczytaj: Błąd w akcie notarialnym – jak go poprawić?

Po jakim czasie można unieważnić czynność prawną zawartą w formie aktu notarialnego?

Osoby, które sprzedały swoją nieruchomość pod wpływem błędu lub zostały podstępem namówione na przeprowadzenie transakcji zbycia nieruchomości, mogą dochodzić unieważnienia przeprowadzonej czynności prawnej do roku od zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Warunkiem unieważnienia transakcji jest wykazanie przez te osoby, że stawając przed notariuszem w chwili sporządzenia aktu notarialnego, złożyły wadliwe oświadczenie woli.

Zgodnie z Art. 88, § 1. k.c., uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli wygasa:

w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia,

a

a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Po upływie tego terminu nie można podważyć oświadczenia woli ujętego w akcie notarialnym.

Przeczytaj: Wypis aktu notarialnego – jak uzyskać?

Pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym – jak napisać i gdzie złożyć?

Pozew o unieważnienie aktu notarialnego zawierającego czynność prawną obarczoną wadą może złożyć osoba, która to oświadczenie złożyła. Pozew o unieważnienie czynności prawnej (unieważnienie aktu notarialnego) należy wnieść do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego. Pozew należy sporządzić w formie przypisanej dla pozwu sądowego.

Przykładowy pozew o unieważnienie czynności prawnej powinien przybrać określoną formę i obejmować w swej treści n/w dane:

W prawym górnym rogu arkusza należy umieścić nazwę miejscowości, datę sporządzenia pozwu. Poniżej, na środku strony należy wpisać pełną nazwę sądu, do którego jest kierowany pozew. Następnie, w lewym górnym rogu arkusza należy podać imię (imiona) i nazwisko (bądź imiona i nazwiska osób) oraz adres zamieszkania powoda. W przypadku posiadania sygnatury akt, należy umieścić ją tuż pod danymi powoda. Poniżej danych adresowych należy umieścić tytuł pozwu, którym będzie „Pozew o unieważnienie czynności prawnej zawartej w dniu……….. w akcie notarialnym Repertorium ”… ” numer: ……, w kancelarii notarialnej w miejscowości XXXXXXXXX (podać nazwę kancelarii notarialnej, jej adres) przed notariuszem XXXXXXXXX (należy podać imię i nazwisko notariusza). Treść pozwu należy rozpocząć od szczegółowego opisania czynności prawnej stanowiącej część szczegółową aktu notarialnego sporządzonego przed notariuszem. Następnie należy wskazać zaskarżoną czynność prawną, która w świetle prawa została obarczona wadą stanowiącą przesłankę do unieważnienia tej czynności, a przez to unieważnienia aktu notarialnego. Do pozwu o unieważnienie czynności prawnej zawartej w akcie notarialnym należy dołączyć dowody, które podniosą rangę składanego dokumentu, np. w przypadku choroby psychicznej, wskazanym będzie dołączenie do pozwu świadectwa zdrowia powoda sporządzonego przez lekarza specjalistę. Po wyczerpaniu opisu czynności oraz dowodów przemawiających za tym, że czynność ujęta w danym akcie notarialnym jest czynnością obarczoną błędem należy w sposób zwięzły przedstawić żądanie o unieważnienie przeprowadzonej czynności prawnej zawartej we wskazanym akcie notarialnym.

Treść żądania może być następująca:

Na podstawie złożonego wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów: wnoszę o unieważnienie czynności prawnej zawartej w akcie notarialnym Repertorium Nr XXXXX sporządzonym w dniu XXXX w Kancelarii Notarialnej w XXXXX przed Notariuszem XXXXXX.

Osoba składająca pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym może również wnieść o zabezpieczenie roszczenia przez nakazanie umieszczenia w księdze wieczystej wzmianki o toczącym się procesie oraz niewpisywania w księdze wieczystej nowego właściciela.

Opłaty od pozwu

Zgodnie z przepisem Art. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych złożenie pozwu wymaga wniesienia do sądu stosownej opłaty.

Opłatę sądową wnosi się w postaci znaków opłaty sądowej, które przykleja się na egzemplarzu pozwu wnoszonego do sądu bądź w gotówce w siedzibie Sądu w kasie bądź przelewem na konto bankowe sądu. Wpłaty można również dokonać za pośrednictwem platformy internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://oplaty.ms.gov.pl.

Pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym, dotyczący przeniesienia prawa własności jest pozwem o prawa majątkowe. W myśl ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Art. 13, w sprawach o prawa majątkowe pobierana jest od pisma (pozwu) opłata stała ustalona według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynosząca:

do 500 złotych – w kwocie 30 złotych; ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych; ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych; ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych; ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych; ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych; ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych. ponad 20 000 zł – 5% wartości.

Przeczytaj: Ile kosztują usługi notariusza?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Księga pierwsza. Część ogólna, Tytuł IV. Czynności prawne, Dział IV. Wady oświadczenia woli. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zdjęcie: Pexels.com

Czy można podważyć (unieważnić) akt notarialny?

Akt notarialny to dokument urzędowy sporządzony przez notariusza. Poświadcza dokonanie czynności prawnej, np. sprzedaży nieruchomości. Jeżeli forma aktu notarialnego nie zostanie zachowana, prowadzi to do nieważności określonej czynności prawnej. Czy można unieważnić akt notarialny? Jak podważyć tego typu dokument i uchylić się od skutków prawnych, które ze sobą niesie?

Jak unieważnić akt notarialny?

Aby podważyć akt notarialny, trzeba złożyć do sądu pozew o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Informacje dotyczące powodów, wobec których możliwe jest unieważnienie aktu notarialnego, znajdują się w art. 82-88 Kodeksu cywilnego. Wymieniono w nich tzw. wady oświadczenia woli.

Wady oświadczenia woli decydujące o tym, czy można unieważnić akt notarialny, to:

Brak świadomości lub swobody – zgodnie z art. 82 k.c., nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym swobodę lub świadomość. Chodzi o wszelkie choroby psychiczne, stany depresyjne, uzależnienia, otępienie, psychozy, zaburzenia pourazowe, czy niedorozwój umysłowy.

– zgodnie z art. 82 k.c., nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym swobodę lub świadomość. Chodzi o wszelkie choroby psychiczne, stany depresyjne, uzależnienia, otępienie, psychozy, zaburzenia pourazowe, czy niedorozwój umysłowy. Pozorne oświadczenie woli – według art. 83 k.c. kolejną przesłanką do unieważnienia aktu notarialnego jest pozorne złożenie oświadczenia drugiej stronie. Wada ta występuje tylko wtedy, gdy druga strona wiedziała o pozorności oświadczenia. Co więcej, jeśli oświadczenie złożono dla ukrycia innej czynności notarialnej/prawnej, jego ważność jest oceniana zgodnie z właściwościami tej czynności.

– według art. 83 k.c. kolejną przesłanką do unieważnienia aktu notarialnego jest pozorne złożenie oświadczenia drugiej stronie. Wada ta występuje tylko wtedy, gdy druga strona wiedziała o pozorności oświadczenia. Co więcej, jeśli oświadczenie złożono dla ukrycia innej czynności notarialnej/prawnej, jego ważność jest oceniana zgodnie z właściwościami tej czynności. Błąd – a dokładniej błąd istotny. Art. 84 k.c. opisuje to jako sytuację, w której wystąpi błąd co do treści czynności prawnej. Składający oświadczenie działa wtedy pod wpływem niezgodnego z prawdą wyobrażenia.

– a dokładniej błąd istotny. Art. 84 k.c. opisuje to jako sytuację, w której wystąpi błąd co do treści czynności prawnej. Składający oświadczenie działa wtedy pod wpływem niezgodnego z prawdą wyobrażenia. Zniekształcenie – zniekształcenie oświadczenia woli ma takie same skutki, jak błąd istotny przy złożeniu oświadczenia.

– zniekształcenie oświadczenia woli ma takie same skutki, jak błąd istotny przy złożeniu oświadczenia. Podstęp – czyli wprowadzenie oświadczającego w błąd przez drugą osobę w wyniku podstępu.

– czyli wprowadzenie oświadczającego w błąd przez drugą osobę w wyniku podstępu. Groźba – można unieważnić akt notarialny również wtedy, gdy oświadczenie woli zostało wymuszone groźbą.

Komu przysługuje prawo do podważenia aktu notarialnego?

Prawo do uchylenia się od skutków oświadczenia woli przysługuje tylko tej osobie, która złożyła wadliwe oświadczenie. Musi mieć ona jednocześnie swobodę decyzji w przedmiocie unieważnienia danej czynności prawnej.

Po jakim czasie można unieważnić akt notarialny?

Do jakiego czasu można unieważnić akt notarialny? Termin na podważenie aktu notarialnego wynosi zawszerok. Zgodnie z artykułem 88 par. 2 k.c. uprawnienie do uchylenia od skutków prawnych oświadczenia woli wygasa:

Pod wpływem groźby – z upływem roku, od momentu, w którym ustał stan obawy.

Z powodu błędu – z upływem roku od jego wykrycia.

To, ile czasu na unieważnienie aktu notarialnego pozostało, reguluje więc Kodeks cywilny. Czy można podważyć akt notarialny po upływie tego terminu? Nie. Jeżeli uprawniony nie uchyli się w ciągu roku od skutków wadliwego oświadczenia woli albo zrzeknie się z korzystania z tego prawa, określona czynność prawna nie może być już kwestionowana. Staje się więc w pełni ważna i skuteczna.

Unieważnienie aktu notarialnego – kiedy jest to możliwe?

Akt notarialny jest dokumentem urzędowym potwierdzającym dokonanie czynności prawnej, spełnia funkcje poświadczenia. Forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności jest zastrzeżona dla czynności, na podstawie której następuje przeniesienie prawa własności nieruchomości, darowizny, zamiany, dożywocia, czy umowy przedwstępnej.

Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu była obarczona wadą oświadczenia woli, to czynność ta może podlegać unieważnieniu.

W sensie prawnym akt notarialny nie może istnieć w oderwaniu od czynności prawnej zawartej w danym akcie notarialnymi, tym samym uznaje się, że powództwo o stwierdzenie nieważności takiej czynności jest także powództwem o stwierdzenie nieważności samego aktu notarialnego.

Czy można unieważnić akt notarialny?

Akt notarialny, który nie spełnia konstytutywnych elementów wskazanych przez prawo, nie może istnieć jako akt notarialny (Art. 92-94 Prawo o notariacie). Konsekwencją braku cech dokumentu urzędowego ze względu na niedochowanie formy aktu notarialnego, jest nieważność czynności prawnej zawartej w tym akcie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 2000 r., IV CKN 36/00, OSNC z 2000 r. Nr 12, poz. 223).

Jednakże, skoro akt notarialny nie może istnieć w sensie prawnym w oderwaniu od czynności prawnej zawartej w danym akcie notarialnym, to tym samym uznaje się, że powództwo o stwierdzenie nieważności takiej czynności jest także powództwem o stwierdzenie nieważności samego aktu notarialnego.

Jeżeli natomiast akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, unieważnieniu może jedynie podlegać czynność prawna ujawniona w akcie notarialnym, sporządzona przez stronę, której oświadczenie było obarczone wadą zwaną „wadą oświadczenia woli”.

Szukasz numeru księgi wieczystej?

Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:

Ksiegiwieczyste.pl

Przekonaj się, jakie to proste!

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli zostały opisane i unormowane w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Art. 82 – 88.

Katalog wad oświadczenia woli ujętych w ustawie jest zamknięty i obejmuje takie wady jak:

brak świadomości lub swobody składającego wolę,

pozorność oświadczenia woli,

błąd istotny,

podstęp,

groźba.

Brak świadomości lub swobody

Pierwszą przesłanką do unieważnienia czynności prawnej dokonanej w formie aktu notarialnego jest wada oświadczenia woli, jaką jest brak świadomości lub swobody przez osobę składającą wolę przed notariuszem. W myśl Art. 82 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej k.c.) nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Pozorność oświadczenia woli

Drugą przesłanką powodującą nieważność oświadczenia woli jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze (Art. 83, § 1, § 2, k.c.).

Błąd istotny

W razie błędu, co do treści czynności prawnej, można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny) (Art. 84,§ 1, § 2, k.c.)

Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia (Art. 85 k.c.).

Podstęp

Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna (Art. 86, § 1, § 2, k.c.).

Groźba

Strona aktu notarialnego (osoba), która złożyła oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że strona ta (osoba) mogła się obawiać, iż jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (Art. 87 k.c.).

Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia.

Przeczytaj: Błąd w akcie notarialnym – jak go poprawić?

Po jakim czasie można unieważnić czynność prawną zawartą w formie aktu notarialnego?

Osoby, które sprzedały swoją nieruchomość pod wpływem błędu lub zostały podstępem namówione na przeprowadzenie transakcji zbycia nieruchomości, mogą dochodzić unieważnienia przeprowadzonej czynności prawnej do roku od zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Warunkiem unieważnienia transakcji jest wykazanie przez te osoby, że stawając przed notariuszem w chwili sporządzenia aktu notarialnego, złożyły wadliwe oświadczenie woli.

Zgodnie z Art. 88, § 1. k.c., uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli wygasa:

w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia,

a

a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Po upływie tego terminu nie można podważyć oświadczenia woli ujętego w akcie notarialnym.

Przeczytaj: Wypis aktu notarialnego – jak uzyskać?

Pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym – jak napisać i gdzie złożyć?

Pozew o unieważnienie aktu notarialnego zawierającego czynność prawną obarczoną wadą może złożyć osoba, która to oświadczenie złożyła. Pozew o unieważnienie czynności prawnej (unieważnienie aktu notarialnego) należy wnieść do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego. Pozew należy sporządzić w formie przypisanej dla pozwu sądowego.

Przykładowy pozew o unieważnienie czynności prawnej powinien przybrać określoną formę i obejmować w swej treści n/w dane:

W prawym górnym rogu arkusza należy umieścić nazwę miejscowości, datę sporządzenia pozwu. Poniżej, na środku strony należy wpisać pełną nazwę sądu, do którego jest kierowany pozew. Następnie, w lewym górnym rogu arkusza należy podać imię (imiona) i nazwisko (bądź imiona i nazwiska osób) oraz adres zamieszkania powoda. W przypadku posiadania sygnatury akt, należy umieścić ją tuż pod danymi powoda. Poniżej danych adresowych należy umieścić tytuł pozwu, którym będzie „Pozew o unieważnienie czynności prawnej zawartej w dniu……….. w akcie notarialnym Repertorium ”… ” numer: ……, w kancelarii notarialnej w miejscowości XXXXXXXXX (podać nazwę kancelarii notarialnej, jej adres) przed notariuszem XXXXXXXXX (należy podać imię i nazwisko notariusza). Treść pozwu należy rozpocząć od szczegółowego opisania czynności prawnej stanowiącej część szczegółową aktu notarialnego sporządzonego przed notariuszem. Następnie należy wskazać zaskarżoną czynność prawną, która w świetle prawa została obarczona wadą stanowiącą przesłankę do unieważnienia tej czynności, a przez to unieważnienia aktu notarialnego. Do pozwu o unieważnienie czynności prawnej zawartej w akcie notarialnym należy dołączyć dowody, które podniosą rangę składanego dokumentu, np. w przypadku choroby psychicznej, wskazanym będzie dołączenie do pozwu świadectwa zdrowia powoda sporządzonego przez lekarza specjalistę. Po wyczerpaniu opisu czynności oraz dowodów przemawiających za tym, że czynność ujęta w danym akcie notarialnym jest czynnością obarczoną błędem należy w sposób zwięzły przedstawić żądanie o unieważnienie przeprowadzonej czynności prawnej zawartej we wskazanym akcie notarialnym.

Treść żądania może być następująca:

Na podstawie złożonego wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów: wnoszę o unieważnienie czynności prawnej zawartej w akcie notarialnym Repertorium Nr XXXXX sporządzonym w dniu XXXX w Kancelarii Notarialnej w XXXXX przed Notariuszem XXXXXX.

Osoba składająca pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym może również wnieść o zabezpieczenie roszczenia przez nakazanie umieszczenia w księdze wieczystej wzmianki o toczącym się procesie oraz niewpisywania w księdze wieczystej nowego właściciela.

Opłaty od pozwu

Zgodnie z przepisem Art. 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych złożenie pozwu wymaga wniesienia do sądu stosownej opłaty.

Opłatę sądową wnosi się w postaci znaków opłaty sądowej, które przykleja się na egzemplarzu pozwu wnoszonego do sądu bądź w gotówce w siedzibie Sądu w kasie bądź przelewem na konto bankowe sądu. Wpłaty można również dokonać za pośrednictwem platformy internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://oplaty.ms.gov.pl.

Pozew o unieważnienie czynności prawnej dokonanej aktem notarialnym, dotyczący przeniesienia prawa własności jest pozwem o prawa majątkowe. W myśl ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Art. 13, w sprawach o prawa majątkowe pobierana jest od pisma (pozwu) opłata stała ustalona według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynosząca:

do 500 złotych – w kwocie 30 złotych; ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych; ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych; ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych; ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych; ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych; ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych. ponad 20 000 zł – 5% wartości.

Przeczytaj: Ile kosztują usługi notariusza?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Księga pierwsza. Część ogólna, Tytuł IV. Czynności prawne, Dział IV. Wady oświadczenia woli. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zdjęcie: Pexels.com

Kiedy akt notarialny sprzedaży nieruchomości staje się nieważny?

Kiedy można unieważnić umowę sprzedaży mieszkania? Jakie błędy są w tym kontekście istotne, a jakie nie?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, która może wpłynąć na następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat naszego życia, dlatego kluczowe jest dopełnienie wszelkich formalności i dokładne wypełnienie wszystkich dokumentów. Co jednak w sytuacji, gdy do naszej umowy zakradnie się błąd? Czy można dokonać unieważnienia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości, jeśli znajdują się w nim błędy?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

kiedy akt notarialny jest prawomocny

czy omyłka pisarska unieważnia akt notarialny

jakie wady oświadczenia woli sprawiają, że akt notarialny staje się nieważny

Unieważnienie aktu notarialnego przez błędy zapisu

Prawo dość szczegółowo reguluje możliwość unieważniania umów. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, co jest istotne zwłaszcza w przypadku rynku mieszkaniowego. Prawodawcy przewidują, że unieważnienia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości można dokonać wskutek dokładnie wskazanych wad oświadczenia woli lub błędów formalnych tegoż aktu. Podważenie ważności obowiązującego aktu prawnego nie może zaś wynikać ze zmiany zdania (kiedy np. już po podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania otrzymaliśmy od innego kupca lepszą ofertę).

Czy umowa, która zawiera błędnie wpisaną datę, przekręcone nazwisko, literówkę w dowolnym miejscu, może zostać na tej podstawie unieważniona?

Nie, gdyż dla sądu istotny jest zamysł samej umowy, to, czy jest on zgodny z czynnością, jakiej zamierzaliśmy się podjąć. Regułę postępowania wskazuje art. 65 K.c., który przewiduje, że:

1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.

2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu”.

Zapisy te jasno wskazują sposób interpretacji umowy. Jeżeli wynika z niej, ze wskazanego tam oświadczenia woli, że zamierzaliśmy dokonać zakupu mieszkania, literówka czy błąd w zapisie dowolnego wyrazu nie może wpływać na nasz zamiar. Będzie traktowana jako omyłka pisarska.

Co ważne, literówka w pisowni nazwiska, jednakże taka, której natura nie pozwala mieć wątpliwości, co do tożsamości wskazanej osoby, również kwalifikuje się, jako „lekki grzech”. Wymagający sprostowania, jednakże niepozwalający na unieważnienie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

Czeski błąd, literówka i omyłka pisarska

Jak należy rozumieć błąd pisarski? Jest to nieprawidłowe użycie wyrazu, nieprzestrzeganie zasad gramatycznych. Błąd rachunkowy stoi zaś w oczywistej sprzeczności z matematycznymi regułami zasad dodawania, mnożenia itd. Jak wskazuje art. 80 § 4 Prawa o notariacie „notariusz może sprostować protokołem niedokładności błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki”. Za stworzenie protokołu prostującego nie pobierane jest wynagrodzenie, a dokonać tego może dowolny notariusz (oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie udanie się do urzędnika, który tworzył oryginalny dokument.)

Unieważnienie aktu notarialnego na podstawie wad oświadczenia woli

Podpisaniu umowy zakupu mieszkania nieodłącznie towarzyszy akt notarialny. Jest on niejako „przyklepaniem” czynności prawnej. I jako taki może zostać unieważniony na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczenia woli. Prawo dokładnie wyszczególnia, jakie nieprawidłowości towarzyszące dokonywaniu czynności prawnej mogą być podstawą do podważania samego aktu. Są to:

Brak świadomości lub swobody – dotyczy choroby umysłowej, zaburzenia czynności psychicznych.

Pozorność oświadczenia woli – dotyczy złożenia takiego oświadczenia woli, które ma na celu ukrycie innej czynności prawnej.

Błąd istotny, mylne przekonanie co do stanu rzeczy, np. zakup fałszywego obrazu, podczas gdy jesteśmy przeświadczeni o jego oryginalności.

Podstęp – popełnienie błędu, mylne przeświadczenie na dany temat powstałe w skutek działań osoby trzeciej.

Groźba – wymuszenie konkretnego oświadczenie woli.

Jeżeli podpisana przez nas umowa nosi znamiona wskazanej wyżej wady oświadczenia woli, zostaliśmy wprowadzeni w błąd, zmuszeni groźbą bądź podstępem, mamy pełne prawo do zakwestionowania jej ważności. Aby unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości, trzeba wnieść do sądu pozew o ustalenie nieważności dokonanej czynności prawnej.

Jako dokument poświadczający dokonanie czynności prawnej akt notarialny, jego konstrukcja musi spełniać pewne wymagania formalne. Zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie prawidłowo sporządzony akt notarialny powinien zawierać:

dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony – godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,

miejsce sporządzenia aktu,

imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza – imię i nazwisko zastępcy,

imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych , nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,

oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,

stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,

stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,

podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,

podpis notariusza.

Dodatkowo prawo stanowi, że jeżeli akt notarialny odnosić się ma do danej czynności prawnej (np. zakupu mieszkania), winien zawierać opis i treści ważne dla tej czynności. Warto nadmienić, że w treści aktu mogą się znaleźć dowolne zapisy istotne dla porozumienia obu stron. Jeżeli jednak w akcie notarialnym zabraknie jednego ze wskazanych elementów, nie ma on zachowanej formy aktu notarialnego i jest nieważny.

Kiedy akt notarialny sprzedaży nieruchomości jest nieważny?

Jak unieważnić akt notarialny?

Akt notarialny można unieważnić po stwierdzeniu wad oświadczenia woli. Wyróżnia się bezwzględną nieważność lub względną nieważność czynności prawnej. Bezwzględna nieważność występuje w przypadku braku świadomości lub swobód. Wówczas czynność prawna jest nieważna. Natomiast nieważność względna zachodzi w przypadku podstępu, błędu lub groźby. W takim przypadku czynność działa, ale nie względem danej osoby.

W jakich okolicznościach można unieważnić akt notarialny?

Wady oświadczenia woli są opisane i unormowane przez Kodeks cywilny. Pierwszą z nich jest brak świadomości lub swobody. O nieświadomości mówimy w przypadku choroby psychicznej, niedorozwoju, czy demencji starczej osoby składającej oświadczenie woli. Drugą wadą jest pozorne złożenie oświadczenia drugiej stronie, które ma miejsce, gdy pod jedną czynnością kryje się druga np. umowa sprzedaży zamiast darowizny, aby uniknąć podatków. Co istotne, druga strona musi wiedzieć, że jest to oświadczenie pozorne, składane za jej zgodą.

Czynność prawna nie zachodzi też w przypadku wystąpienia błędu istotnego. Za taki błąd uznawany jest brak porozumienia i zgodnych oświadczeń woli, ale też złożenie oświadczenia pod wpływem nieprawdziwego wyobrażenia o rzeczywistości lub błąd co do pobudek. Błąd uważa się za istotny, gdy dana nie złożyłaby oświadczenia woli, gdyby nie wiedziała o błędzie. Podobne skutki ma zniekształcenie oświadczenia. Jeżeli błąd istotny będzie spowodowany podstępem, to również możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych. Podobnie w przypadku złożenia oświadczenia pod wpływem groźby.

Warto pamiętać, że akt notarialny sporządza notariusz specjalizujący się w sprawach nieruchomości. Brak zachowania formy aktu notarialnego prowadzi do bezskuteczności czynności prawnej.

Unieważnienie oraz podważenie czynności i umowy w formie aktu notarialnego notariusza – Adwokat Poznań prawnik radca prawny

Z punktu widzenia rodzaju powództw ze względu na treść żądania, powództwo o uznanie za nieważny aktu notarialnego jest powództwem o ustalenie, przewidzianym w przepisie art. 189 KPC. Zasadność żądania powoda podlegać więc będzie ocenie według przesłanki istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa oraz w świetle przesłanki posiadania przez powoda interesu prawnego, przy czym stosownie do przepisu art. 6 KC – na powodzie spoczywa ciężar udowodnienia obydwu tych przesłanek, z których brak już tylko jednej czyniłby powództwo bezzasadnym. W świetle przepisu art. 189 KPC, interes prawny w żądaniu ustalenia istnienia stosunku prawnego lub prawa oznacza wykazanie, że uwzględnienie powództwa wpłynie w określony sposób na materialnoprawną sytuację stron (np. usunie stan niepewności co do istnienia lub treści określonych stosunków prawnych).

Zgodnie z art. 2 § 2 PrNot czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Do czynności dokonywanych przez notariusza, wymienionych w art. 79 PrNot, należą akty notarialne, których wymagania formalne określone zostały w art. 92 i art. 94 § 1 PrNot. Przyjmowane jest w orzecznictwie, że akt notarialny należy do dokumentów konstytutywnych, ponieważ nadaje określonej czynności prawnej realny kształt i wyraża ją, nie zaś jedynie relacjonuje zdarzenia związane z jego sporządzeniem (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2000 r., IV CKN 1083/00). Akt notarialny jest wyrazem zachowania formy czynności prawnej, spełnia funkcję poświadczenia, a kwestia jego ważności odnosi się do istnienia w znaczeniu potocznym. Niespełnienie wymagań wskazanych w Prawie o notariacie prowadzi do uznania, że dokument taki nie stanowi aktu notarialnego, nie ma on cech dokumentu urzędowego, czego konsekwencją jest nieważność czynności prawnej, ze względu na niedochowanie wymaganej formy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 2000 r., IV CKN 36/00, OSNC z 2000 r. Nr 12, poz. 223).

Nie wszystkie wymagania przewidziane dla trybu dokonywania czynności notarialnych oraz aktu notarialnego w Prawie o notariacie (rozdział 2 i 3 działu II) są istotne, a zatem naruszenie jednego z wymagań pozbawi akt waloru dokumentu urzędowego, jeśli dotyczyć będzie warunku doniosłego. W doktrynie i orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa stanowisko, że tylko niektóre z tych wymagań można uznać za istotne, decydujące o tym, że akt notarialny będzie stanowił dokument urzędowy (por. postanowienia: z dnia 15 maja 2003 r., I CKN 367/01; z dnia 25 stycznia 2006 r., I CK 277/05). Za powodujące nieważność czynności prawnej objętej aktem notarialnym można uznać takie nieprawidłowości, które wprowadzają stan wątpliwości co do prawdziwości zdarzeń ujętych w akcie notarialnym. Niedochowanie tylko takich warunków formalnych, które dotyczą istoty czynności notarialnej i nie mogą być zastąpione ustaleniami poczynionymi z wykorzystaniem środków dowodowych, wymienionych w Kodeksie postępowania cywilnego (np. wymaganie oznaczenia osoby biorącej udział w sporządzaniu aktu, złożenia podpisu przez notariusza, przez osobę biorącą udział w czynności prawnej, a w razie braku jej podpisu niestwierdzenia przyczyny tego braku), stanowi o uznaniu, że akt notarialny nie ma mocy dokumentu urzędowego. Uchybienie wymaganiom mającym charakter porządkowy, jak niepodanie powodów niepodpisania aktu, stosownie do art. 92 § 2 PrNot, takiego skutku nie wywołuje, ponieważ nie mają one znaczenia dla oceny ważności lub skuteczności albo ustalenia treści czynności prawnej objętej aktem notarialnym. Przemawiają za tym również argumenty natury historycznej.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. Prawo o notariacie (Dz.U. Nr 84, poz. 609, dalej – „rozp. z 1933 r.”) wskazane zostały w art. 88 przepisy, których naruszenie pozbawiało akt mocy dokumentu publicznego. Wymagania objęte wymienionymi tam przepisami uznane zostały za istotne, kreujące dokument publiczny. W kolejnych aktach prawnych – ustawy: z dnia 25 maja 1951 r. – Prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 1963 r. Nr 19, poz. 106), z dnia 24 maja 1989 r. Prawo o notariacie (Dz.U. Nr 33, poz. 176) oraz z dnia 14 lutego 1994 r. – ustawodawca takiego uregulowania nie zamieścił. Nie oznacza to jednak, że skutek pozbawienia aktu notarialnego cech dokumentu urzędowego powinien być łączony z wszystkimi wymaganiami przewidzianymi dla aktu. Wyszczególnienie w art. 88 rozporządzenia naruszeń wskazanych przepisów może stanowić wskazówkę dla oceny obecnie obowiązujących uregulowań, przy uwzględnieniu odmienności wynikających z treści tych przepisów i uwarunkowań społeczno – gospodarczych.

Podzielenie zapatrywania, że nieważna jest czynność prawna, co do której przy spisywaniu aktu notarialnego pominięto którekolwiek z wymagań określonych w rozdziałach drugim i trzecim działu II PrNot byłoby przejawem nadmiernego formalizmu, prowadzącego do przyznania rozstrzygającego znaczenia zapisom mniej istotnym albo w okolicznościach konkretnego przypadku pozbawionym merytorycznej treści.

W płaszczyźnie ważności akt notarialny może być postrzegany pod kątem posiadania cech przewidzianych w art. 94 § 1 Prawa o notariacie, ale ta ważność aktu notarialnego nie ma nic wspólnego z ważnością w rozumieniu skuteczności materialnoprawnej, mogącej stanowić podstawę roszczeń, bo w istocie sprowadza się ona do kwestii istnienia aktu notarialnego i, w ujęciu potocznym, z istnieniem aktu notarialnego bywa utożsamiana. Jeżeli bowiem określony akt nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 94 § 1 Prawa o notariacie, to należy przyjąć, że w ogóle nie stanowi aktu notarialnego w rozumieniu przepisu art. 2 § 2 Prawa o notariacie, i tylko w tym sensie, tj. w sensie braku cech aktu notarialnego, można ewentualnie mówić o jego nieważności, która oznacza nieistnienie aktu notarialnego. Tylko na nieistnienie aktu notarialnego, nie zaś na nieważność aktu notarialnego, można się powoływać, przy czym przedmiotem twierdzenia w takim wypadku nie jest stosunek prawny, lecz okoliczność faktyczna, która podlega regułom dowodzenia przewidzianym w przepisach art. 6 KC oraz art. 232 KPC i powinna być wykazana w sprawie, w której ma istotne znaczenie dla oceny zasadności powództwa. Nieważność w sensie skuteczności materialnoprawnej może w takim wypadku mieć miejsce tylko w odniesieniu do czynności prawnej objętej aktem notarialnym. nie zaś w odniesieniu do samego aktu notarialnego.

Żądanie uznania za nieważny aktu notarialnego oznaczać musi tak czy inaczej żądanie uznania, iż zawarta w nim czynność prawna jest nieważna. Akt notarialny, który jest tylko formą w jakiej dokonano czynności prawnej, nie może bowiem istnieć w sensie prawnym samodzielnie, w oderwaniu od czynności w nim zawartej. Skoro więc powód, żąda uznania za nieważny aktu notarialnego, to tym samym należy przyjąć, iż żądanie to dotyczy czynności prawnej zawartej w tym akcie. Nawet więc gdy przyczyną uznania czynności za nieważną jest niezgodność jej z ustawą, to powództwo o stwierdzenie nieważności takiej czynności jest także powództwem o stwierdzenie nieważności samego aktu notarialnego. Poprawnie należy zawsze żądać uznania za nieważną czynności prawnej w postaci aktu notarialnego. Nawet bowiem w przypadku gdy przyczyną nieważności czynności prawnej są uchybienia w sporządzeniu aktu notarialnego, to przecież chodzi o stwierdzenie, że z tego względu czynność zawarta w tym akcie jest nieważna.

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Unieważnienie aktu notarialnego na przykładzie umowy sprzedaży nieruchomości. Czy jest możliwe?

Akt notarialny kojarzy intuicyjnie z dokumentem, którego wzruszenie jawi się jako niemalże niemożliwe. Szczególnie gdy odnosi się – na przykład – do przeniesienia prawa własności nieruchomości. Czy faktycznie tak jest?

Unieważnienie aktu notarialnego

Unieważnienie aktu notarialnego na przykładzie umowy sprzedaży nieruchomości jest ciekawym i dosyć niejednoznacznym zagadnieniem. Sam akt notarialny – jako szczególna, dokumentowa forma – kojarzy się intuicyjnie z czymś niewzruszalnym. Wszak akt notarialny sporządzany jest notariusza, który – jako funkcjonariusz i osoba zaufania publicznego – jest gwarantem swego rodzaju pewności dokumentów przez niego wydawanych.

Ponadto notariusze sporządzający akty notarialne sprzedaży nieruchomości zobowiązani są na mocy art. 92 §4 ustawy o notariacie do złożenia wniosku o stosowny wpis w księdze wieczystej odnoszącej się do nieruchomosci w zasadzie niezwłocznie. Księgi wieczyste z kolei także kojarzą się z rejestrem niewzruszalnym co do treści i niejako pieczętującym jakiś stan prawny. Jeżeli w księdze wieczystej figuruje konkretna osoba jako właściciel nieruchomości, to tak – według obiegowej opinii – musi być.

Sytuacja nie jest jednak taka oczywista. Sama umowa sprzedaży nieruchomości (także w formie aktu notarialnego) to nic innego, jak porozumienie obu stron, w skład którego wchodzą co najmniej dwa oświadczenia woli. Jeżeli zaś oświadczenie woli rodzi skutek prawny – i nie zachodzą żadne okoliczności, o których zaraz wspomnę – to jest ono ważną czynnością prawną.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każde oświadczenie woli musi rodzić skutek prawny. Kodeks cywilny wymienia kilka okoliczności, których zaistnienie skutkuje nieważnością czynności prawnej. Tak też warto wspomnieć o wadach oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli

Do wad oświadczenia woli zalicza się brak świadomości lub swobody, pozorność, błąd, a także podstęp i groźbę. Zaistnienie każdej z tych okoliczności oznacza, że czynność prawna jest nieważna. Nawet, gdy została dokonana w formie aktu notarialnego.

Osobie, która zamierza unieważnić (stwierdzić nieważność) aktu notarialnego, na przykład umowy sprzedaży nieruchomości – i ma w tym interes prawny – przysługuje powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego. W zakresie tego powództwa mieszczą się okoliczności wskazane wyżej.

W odniesieniu do sytuacji, w której osoba (sprzedawca) nieruchomości chce wykazać, że w istocie prawo własności nie zostało przeniesione na nabywcę, mimo że umowa sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego została zawarta, a „nabywca” figuruje jako właściciel w księdze wieczystej, sytuacja jest nieco inna.

Jakie powództwo?

Takiemu rzeczywistemu właścicielowi – którego roszczenie odnosi się jedynie do chęci „odzyskania własności” na podstawie tego, że akt notarialny jest nieważny z powodu choćby pozorności – nie przysługuje (zgodnie z orzecznictwem, choć taki punkt widzenia nie jest bezwzględny) powództwo z art. 189, a powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym z art. 10 ukw.

Uznaje się, że wówczas jest to powództwo dalej idące, a jedynie w wypadku skorzystania z „najdalej idącego” można mówić o interesie prawnym w dochodzeniu roszczenia (co do skuteczności powództwa z art. 10 ukw np. wyrok SR Poznań-Nowe Miasto o sygn. akt V C 550/14 w zakresie pozorności czynności prawnej, tj. ukrycia umowy pożyczki z przewłaszczeniem na zabezpieczenie „pod” umową sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego).

Sprawa może wydawać się niejednoznaczna, ale możliwość „przywrócenia własności” nawet, gdy zawarto umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, a w księdze wieczystej widnieje już „nowy właściciel”, przynajmniej teoretycznie istnieje.

Akt notarialny można unieważnić

Prawo o notariacie wskazuje jakie elementy musi posiadać akt notarialny, by być ważny. . Brak jednego z tych elementów powoduje, że nie ma zachowanej formy aktu notarialnego i jest on nieważny. Akt notarialny może być nieważny także w przypadku, gdy sama czynność stwierdzona aktem staje się nieważna.

Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy, czynność sprzeczna z zasadami współżycia społecznego oraz czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych. Nieważność czynności powoduje również brak podmiotowości prawnej oraz brak należytej reprezentacji. Dlatego też notariusz jest zobowiązany do dokładnego zbadania zgodności z prawem dokonywanej czynności. Notariuszowi też nie wolno dokonywać czynności notarialnej, jeżeli poweźmie wątpliwość, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych.

Akt notarialny może być także unieważniony w oparciu o kodeks cywilny dotyczące wad oświadczenia woli. Takimi wadami są nieprawidłowości, mające miejsce przy dokonywaniu czynności prawnej tj.:

1. Brak świadomości lub swobody, czyli stan wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

2. Pozorność oświadczenia woli, polegającą na złożeniu takiego oświadczenia woli, które ma na celu ukrycie innej czynności prawnej. W tym przypadku strony umawiają się, że oświadczenie woli w ogóle ma nie wywołać żadnych skutków prawnych albo ma wywołać inny skutek niż wynika z treści czynności. Ma to miejsce w sytuacji, gdy np. strony spisują umowę darowizny w celu ukrycia umowy sprzedaży.

3. Błąd, czyli mylne wyobrażenie o rzeczywistym stanie rzeczy lub o treści złożonego oświadczenia. Można powoływać się tylko na błąd istotny, uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Występuje on w sytuacji, gdy np. osoba kupuje sztuczne perły myśląc, że są prawdziwe.

4. Podstęp polegający na świadomym wywołaniu u drugiej osoby fałszywego obrazu jakiejś sytuacji po to, aby skłonić ją do określonego postępowania, np. do zawarcia niekorzystnej umowy. Podstęp dokonany przez osobę trzecią jest jednoznaczny z podstępem strony, o ile strona o podstępie osoby trzeciej wiedziała i nie powiadomiła o tym drugiej strony.

5. Groźba, z którą mamy do czynienia wówczas, gdy oświadczenie woli jest wymuszone. Aby miała ona wpływ na ważność oświadczenia woli musi być bezprawna i realna, czyli musi wzbudzać w osobie zagrożonej obawę, że jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. Groźbą jest zastraszanie, szantażowanie.

W celu unieważnienia aktu notarialnego należy wnieść do sądu pozew o ustalenie nieważności dokonanej czynności prawnej.

Czy można podważyć (unieważnić) akt notarialny?

Akt notarialny to dokument urzędowy sporządzony przez notariusza. Poświadcza dokonanie czynności prawnej, np. sprzedaży nieruchomości. Jeżeli forma aktu notarialnego nie zostanie zachowana, prowadzi to do nieważności określonej czynności prawnej. Czy można unieważnić akt notarialny? Jak podważyć tego typu dokument i uchylić się od skutków prawnych, które ze sobą niesie?

Jak unieważnić akt notarialny?

Aby podważyć akt notarialny, trzeba złożyć do sądu pozew o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Informacje dotyczące powodów, wobec których możliwe jest unieważnienie aktu notarialnego, znajdują się w art. 82-88 Kodeksu cywilnego. Wymieniono w nich tzw. wady oświadczenia woli.

Wady oświadczenia woli decydujące o tym, czy można unieważnić akt notarialny, to:

Brak świadomości lub swobody – zgodnie z art. 82 k.c., nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym swobodę lub świadomość. Chodzi o wszelkie choroby psychiczne, stany depresyjne, uzależnienia, otępienie, psychozy, zaburzenia pourazowe, czy niedorozwój umysłowy.

– zgodnie z art. 82 k.c., nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym swobodę lub świadomość. Chodzi o wszelkie choroby psychiczne, stany depresyjne, uzależnienia, otępienie, psychozy, zaburzenia pourazowe, czy niedorozwój umysłowy. Pozorne oświadczenie woli – według art. 83 k.c. kolejną przesłanką do unieważnienia aktu notarialnego jest pozorne złożenie oświadczenia drugiej stronie. Wada ta występuje tylko wtedy, gdy druga strona wiedziała o pozorności oświadczenia. Co więcej, jeśli oświadczenie złożono dla ukrycia innej czynności notarialnej/prawnej, jego ważność jest oceniana zgodnie z właściwościami tej czynności.

– według art. 83 k.c. kolejną przesłanką do unieważnienia aktu notarialnego jest pozorne złożenie oświadczenia drugiej stronie. Wada ta występuje tylko wtedy, gdy druga strona wiedziała o pozorności oświadczenia. Co więcej, jeśli oświadczenie złożono dla ukrycia innej czynności notarialnej/prawnej, jego ważność jest oceniana zgodnie z właściwościami tej czynności. Błąd – a dokładniej błąd istotny. Art. 84 k.c. opisuje to jako sytuację, w której wystąpi błąd co do treści czynności prawnej. Składający oświadczenie działa wtedy pod wpływem niezgodnego z prawdą wyobrażenia.

– a dokładniej błąd istotny. Art. 84 k.c. opisuje to jako sytuację, w której wystąpi błąd co do treści czynności prawnej. Składający oświadczenie działa wtedy pod wpływem niezgodnego z prawdą wyobrażenia. Zniekształcenie – zniekształcenie oświadczenia woli ma takie same skutki, jak błąd istotny przy złożeniu oświadczenia.

– zniekształcenie oświadczenia woli ma takie same skutki, jak błąd istotny przy złożeniu oświadczenia. Podstęp – czyli wprowadzenie oświadczającego w błąd przez drugą osobę w wyniku podstępu.

– czyli wprowadzenie oświadczającego w błąd przez drugą osobę w wyniku podstępu. Groźba – można unieważnić akt notarialny również wtedy, gdy oświadczenie woli zostało wymuszone groźbą.

Komu przysługuje prawo do podważenia aktu notarialnego?

Prawo do uchylenia się od skutków oświadczenia woli przysługuje tylko tej osobie, która złożyła wadliwe oświadczenie. Musi mieć ona jednocześnie swobodę decyzji w przedmiocie unieważnienia danej czynności prawnej.

Po jakim czasie można unieważnić akt notarialny?

Do jakiego czasu można unieważnić akt notarialny? Termin na podważenie aktu notarialnego wynosi zawszerok. Zgodnie z artykułem 88 par. 2 k.c. uprawnienie do uchylenia od skutków prawnych oświadczenia woli wygasa:

Pod wpływem groźby – z upływem roku, od momentu, w którym ustał stan obawy.

Z powodu błędu – z upływem roku od jego wykrycia.

To, ile czasu na unieważnienie aktu notarialnego pozostało, reguluje więc Kodeks cywilny. Czy można podważyć akt notarialny po upływie tego terminu? Nie. Jeżeli uprawniony nie uchyli się w ciągu roku od skutków wadliwego oświadczenia woli albo zrzeknie się z korzystania z tego prawa, określona czynność prawna nie może być już kwestionowana. Staje się więc w pełni ważna i skuteczna.

Przykładowe wzory wniosków – Sąd Rejonowy w Brodnicy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij informację o cookies

키워드에 대한 정보 wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór

다음은 Bing에서 wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  오징어게임 4화 다시보기 | 오징어게임🦑맛집 [10분만에 초고속 정주행] 꿀잼장면 골라 조지기 29157 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  박세리 치과 엘에이 | 박세리대저택공개 상위 269개 베스트 답변

See also  미국 주식 앱 추천 | 미국주식 왕초보를 위한 기초개념 영상! +증권사별 수수료 비교 #1편 3527 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

PRAWNIK #ODPOWIADA. #Darowizna #w #formie #aktu #notarialnego. #Czy #można #ją #odwołać?


YouTube에서 wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 PRAWNIK ODPOWIADA. Darowizna w formie aktu notarialnego. Czy można ją odwołać? | wniosek o unieważnienie aktu notarialnego wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment