Zalecenia Lekarza Medycyny Pracy | Medycyna Pracy – Obowiązkowe Badania Lekarskie, Co Bada Lekarz, Skierowanie 상위 5개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zalecenia lekarza medycyny pracy – Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 PracaPL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,403회 및 좋아요 72개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zalecenia lekarza medycyny pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie – zalecenia lekarza medycyny pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Co to jest medycyna pracy? Jakie badania do pracy są obligatoryjne i kto pokrywa ich koszty – pracownik czy pracodawca?
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/medycyna-pracy-obowiazkowe-badania-lekarskie,ustawa,skierowanie_pr-2521.html

zalecenia lekarza medycyny pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jaki jest czas na realizację zleceń lekarz medycyny pracy …

Czy jest określony termin dla pracodawcy na wydanie decyzji w sprawie zalecenia lekarza medycyny pracy przedstawionego przez pracownika po …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.experto24.pl

Date Published: 12/8/2021

View: 4903

Co oznacza zalecenie pracy lekkiej lub przeciwwskazanie do …

A może praca lekka w opinii lekarza medycyny pracy to wyłącznie siedząca praca na stanowisku administracyjno-biurowym? Jak właściwe wywiązać się …

+ 여기를 클릭

Source: www.portalbhp.pl

Date Published: 1/4/2022

View: 589

„Warunkowe” orzeczenie lekarskie | Szuszczyński Kamińska

Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wszystkim zaleconym badaniom … Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny zdrowia pracownika na …

+ 여기에 표시

Source: szuszczynski.pl

Date Published: 11/20/2022

View: 5793

Obowiązki osoby kierującej pracownikami w zakresie … – CIOP

Oznacza to w szczególności zastosowanie się do zaleceń, które lekarz profilaktyk … Od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy – zgodnie z § 5 …

+ 여기를 클릭

Source: m.ciop.pl

Date Published: 1/22/2022

View: 2867

Medycyna pracy – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl

W ramach kontroli lekarz informuje badane osoby, jak dbać o zdrowie i zapobiegać niekorzystnym zmianom zdrowotnym. Służba medycyny pracy zabiega również o …

+ 여기에 더 보기

Source: www.gov.pl

Date Published: 2/9/2022

View: 6143

Co musi być wypisane na orzeczeniu lekarskim

A może konieczne są jeszcze inne informacje podane przez lekarza? … jeżeli lekarz medycyny pracy wskaże zalecenia jak należy postępować …

+ 여기를 클릭

Source: bhpodpodszewki.pl

Date Published: 10/20/2021

View: 1645

Warunkowe orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności …

Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, w którym pracodawca podaje opis warunków pracy tego …

+ 여기에 보기

Source: sobczyk.com.pl

Date Published: 8/8/2022

View: 830

Przebieg badań medycyny pracy w Medicover

4 Przed wizytą u lekarza Medycyny Pracy pielęgniarka zweryfikuje Twoją tożsamość … wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań …

+ 여기에 보기

Source: www.medicover.pl

Date Published: 3/7/2021

View: 7173

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy? – Prof-med.pl

Zadaniem lekarza medycyny pracy jest ocena, czy dany pracownik może wykonywać … skierowani będą zależały zalecenia lekarza medycyny pracy.

+ 더 읽기

Source: prof-med.pl

Date Published: 5/12/2022

View: 7207

Lekarz medycyny pracy – przebieg wizyty, badania … – Medonet

Lekarze medycyny pracy wydają także orzeczenia lekarskie studentom czy uczniom, … Wtedy zaleca się wizytę u laryngologa lub neurologa.

+ 여기에 표시

Source: www.medonet.pl

Date Published: 1/8/2022

View: 1866

주제와 관련된 이미지 zalecenia lekarza medycyny pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie
Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie

주제에 대한 기사 평가 zalecenia lekarza medycyny pracy

  • Author: PracaPL
  • Views: 조회수 7,403회
  • Likes: 좋아요 72개
  • Date Published: 2019. 9. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=408ax5kEQko

Kiedy lekarz medycyny pracy może nie dopuścić do pracy?

Oczywiście okres, na który lekarz dał pracownikowi zdolność do pracy, staje się nieaktualny w momencie, gdy pracownik zachoruje, a jego choroba trwa dłużej niż 30 dni. Wówczas pracodawca jest zobowiązany wysłać pracownika na badanie kontrolne.

O co pyta lekarz medycyny pracy?

Warto pamiętać, że lekarz medycyny pracy podczas wizyty może zapytać o przyjmowane leki, przewlekłe choroby, nałogi, przebyte operacje i wypadki oraz choroby, które występują bądź występowały w rodzinie. Lekarz w trakcie wizyty wykonuje podstawowe badania, czyli pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Przebieg wizyty

Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Lekarz może zapytać o przyjmowane leki, choroby przewlekłe, przebyte operacje, nałogi. Następnie zostaną przeprowadzone podstawowe badania, np. osłuchanie klatki piersiowej, pomiar ciśnienia.

Czy lekarz medycyny pracy sprawdza wzrok?

Może nas czekać również pomiar ciśnienia krwi czy osłuchiwanie serca i płuc. Jeśli czeka nas wielogodzinna praca przed komputerem zostanie nam zbadany wzrok u okulisty. Gdy okaże się, że potrzebujemy okularów do pracy dostaniemy odpowiednie skierowanie, a pracodawca pokryje częściowo koszt ich zakupu.

Czy lekarz medycyny pracy może wystawic niezdolnosc do pracy?

Bez zaświadczenia o zakończeniu leczenia, które wystawił lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub inny lekarz prowadzący, możemy nawet nie mieć możliwości zarejestrowania się u lekarza medycyny pracy. Jednakże lekarz POZ nie może wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy, bo nie posiada takich uprawnień.

Co w przypadku niedopuszczenia do pracy?

229 § 4 K.p., prawo pracy nie przewiduje żadnych wyjątków. W sytuacji niedopuszczenia pracownika do wykonywania pracy przez lekarza medycyny pracy pojawia się więc problem dalszego zatrudniania pracownika. Generalnie Kodeks pracy w takim przypadku nie nakłada na pracodawcę obowiązku kontynuacji zatrudnienia pracownika.

Co wydaje lekarz medycyny pracy?

Standardowo w gabinecie medycyny pracy lekarz przeprowadza wyłącznie podstawowe badania profilaktyczne, do których należą: pomiar ciśnienia krwi, badania osłuchowe, spirometria, jeśli jest wymagana na danym stanowisku pracy.

Ile trwa zrobienie badań do pracy?

Wizyta trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Musimy jednak pamiętać, że lekarz medycyny pracy w ramach badań może skierować nas na wizyty u różnych specjalistów (w zależności od naszego stanowiska pracy – np. pracownicy biurowi muszą przejść badania okulistyczne, a ci, pracujący w hałasie – badania u laryngologa).

Czy trzeba się rozebrać u lekarza medycyny pracy?

Każde badanie lekarskie w tym internisty i lekarza medycyny pracy wymaga pełnego rozebrania się pacjenta a przy osłuchiwaniu płuc i serca należy zdjąć stanik.

Czy lekarz widzi moje wizyty u innych lekarzy?

Lekarz, który obsługuje pacjenta, widzi także wizyty, które odbyły się u innego lekarza w danej przychodni. Dzięki przejrzystości informacji, lekarz ma pełną wiedzę co do stanu zdrowia pacjenta i może sprawnie podejmować decyzje.

Ile kosztuje lekarz medycyny pracy 2022?

Koszt badań lekarskich to ok. 50 zł za wizytę. Jest on pokrywany w całości przez pracodawcę.

Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest bezpłatna. Jeśli zdarzy się, że pracodawca nie ma umowy z daną przychodnią i pracownik musi sam pokryć kosztu powinien wziąć fakturę na firmę, a ta powinna zwrócić mu pieniądze za badania.

Jak się przygotować do badań medycyny pracy?

być wypoczętym, • być 6-12 h na czczo, • poinformować pracownika punktu pobrań o zażywanych lekach. Przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. W przypadku zaleconego badania moczu pracownik powinien przynieść go w jednorazowym pojemniku do analizy moczu.

Po co badanie krwi do pracy?

To bardzo ważne badanie, gdyż na jego podstawie możemy rozpoznać wiele chorób, w tym nowotworowych. Mamy dostęp do nowoczesnych leków, do zaawansowanej diagnostyki, a w pakiecie badań wykonywanych obowiązkowo u lekarza medycyny pracy brakuje podstawowego badania, czyli morfologii krwi – mówi prof.

Czy okulista może nie dopuścić do pracy?

Przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich obejmujących badania okulistyczne pozwala na ustalenie, czy poddana badaniu osoba ze względów zdrowotnych nie może lub nie powinna wykonywać pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Jakie są przeciwwskazania do pracy?

zakaz pracy na wysokości, zakaz podnoszenia ciężarów przekraczających określoną wagę, zakaz pracy w nocy). Taka lista okazuje się często dużą przeszkodą dla pracodawcy, gdyż przeciwwskazania dotyczą warunków pracy opisanych w skierowaniu, które często stanowią istotę danego rodzaju pracy i jej organizacji.

Czy można zwolnić pracownika który nie dostał zdolności do pracy?

Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia umowy o pracę

W wypadku utraty przez pracownika zdolności do wykonywania pracy, pracodawca na mocy przepisów K.p. nie ma prawa dopuścić go do wykonywania pracy, zatem pracownik powinien zostać odsunięty od pracy w okresie wypowiedzenia.

Kto powinien pilnować terminów badań okresowych?

Obowiązek dbania o to spoczywa na pracodawcy, co oznacza, że to on wystawia odpowiednie skierowanie. W większych firmach i instytucjach pilnują tego działy kadrowo-administracyjne.

Po jakim czasie choroby trzeba mieć zdolność do pracy?

Powrót do pracy po L4 trwającym ponad 30 dni oznacza dla pracodawcy konieczność skierowania pracownika na badania lekarskie w celu potwierdzenia jego zdolności do podjęcia pracy. Doprecyzowane zostało to dokładnie w art. 229 § 2 Kodeksu Pracy. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim.

Utrata zdolności do pracy przez pracownika

Zdolność do pracy jest obowiązkowym elementem umożliwiającym dopuszczenie pracownika do pracy na danym stanowisku. Potwierdzeniem tego faktu jest orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy. Sytuacja komplikuje się, gdy pracownik nie uzyskał takiego orzeczenia, bo istnieją przeciwwskazania zdrowotne do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jaki wpływ ma ta sytuacja na wynagrodzenie pracownika? Czy utrata zdolności do pracy przez pracownika, może być podstawą do jego zwolnienia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Kiedy przeprowadza się badania lekarskie pracowników?

Konieczność przeprowadzania badań lekarskich reguluje art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badanie wstępne, okresowe i kontrolne.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

osoby przyjmowane do pracy z wyłączeniem osób, które przyjmowane są na to samo stanowisko u tego samego lub innego pracodawcy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli przedstawią aktualne zaświadczenie lekarskie;

pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Okresowym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy, którym upłynął termin ważności badań lekarskich pozwalających na pracę na danym stanowisku. Częstotliwość wykonywania badań okresowych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, a dokładniej Załącznik nr 1 do tego rozporządzenia.

Zostały w nim wymienione czynniki fizyczne, takie jak np. hałas, drgania mechaniczne czy niekorzystne czynniki psychospołeczne wynikające np. z monotonii pracy czy stałego i dużego dopływu informacji. Najczęściej lekarze medycyny pracy dają pracownikowi zdolność na 2 do 4 lat, choć zdarza się, że na 6 miesięcy, jeżeli wyniki laboratoryjne lub pomiar ciśnienia krwi będą nieprawidłowe. Są także zawody, w których występuje narażenie na czynniki szkodliwe takie jak ołów i jego związki, gdzie badania okresowe należy wykonywać co 3 miesiące.

O częstotliwości oraz rodzaju i zakresie badań decyduje lekarz medycyny pracy, który na podstawie wystawionego przez pracodawcę skierowania zawierającego wykaz czynników szkodliwych na danym stanowisku decyduje o długości okresu zdolności do pracy na danym stanowisku.

Oczywiście okres, na który lekarz dał pracownikowi zdolność do pracy, staje się nieaktualny w momencie, gdy pracownik zachoruje, a jego choroba trwa dłużej niż 30 dni. Wówczas pracodawca jest zobowiązany wysłać pracownika na badanie kontrolne. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02), w którym czytamy, że „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k. p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika”.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia Rozliczaj podatki i ZUS przez internet

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet Zapomnij co to Płatnik Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Przykład 1.

Pan Michał miał ważne badanie okresowe, jednak przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni i następnego dnia poszedł na badanie kontrolne do lekarza medycyny pracy. Niestety lekarz nie dał mu zaświadczenia o zdolności do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. Pracownik z orzeczeniem lekarskim, w którym została określona utrata zdolności do pracy przez pracownika, udał się w tym samym dniu do pracodawcy, który musiał odsunąć go od wykonywania obowiązków i zwolnił go ze świadczenia pracy. W związku z tym, że pracodawca nie mógł zaproponować pracownikowi innej pracy, utrata zdolności do pracy przez pracownika zakończyła się wręczeniem mu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Czy utrata zdolności do pracy może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę?

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że pracownik nie uzyska od lekarza medycyny pracy zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku lub nawet choćby lekarz zakwestionuje wykonywanie jednego z obowiązków, np. pracę na wysokości powyżej 3 metrów, to pracodawca może takiej osobie wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Potwierdzenie tego faktu znajdziemy w wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 (I PKN 469/99), w którym czytamy, że „przeciwskazania lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”. Pamiętać przy tym należy, że w zakładzie, w którym działają związki zawodowe, zamiar wypowiedzenia umowy o pracę takiemu pracownikowi, gdy została określona utrata zdolności do pracy przez pracownika, musi zostać skonsultowany z reprezentującą go organizacją związkową.

Warto jednak zauważyć, że art. 53 Kodeksu pracy daje pracodawcy prawo do rozwiazania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku długiej nieobecności pracownika.

Art. 53. Kodeksu pracy § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia: 1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową; 2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Utrata zdolności do pracy przez pracownika a przymusowy urlop wypoczynkowy?

Jeżeli pracodawca planuje wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu nieuzyskania zdolności do pracy, może chcieć wysłać go na urlop wypoczynkowy. Przypomnijmy, że w okresie wypowiedzenia pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy nawet bez jego zgody. Jednak nie może tego zrobić w sytuacji, gdy utrata zdolności do pracy została określona przez lekarz medycyny pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1999 roku (I PKN 350/99), w którym stwierdził, że „pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy”. Urlop wypoczynkowy będzie można udzielić pracownikowi bezpośrednio po okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, jednak przed przedstawieniem pracodawcy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego istnienie przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.

Urlop wypoczynkowy, który ma na celu regenerację sił pracownika, może być udzielony wyłącznie osobie, która jest zdolna do wykonywania pracy. Nie można go udzielić nawet za zgodą pracownika, w sytuacji gdy lekarz medycyny pracy nie dopuścił go do pracy na zajmowanym stanowisku, a tym bardziej wysłać go na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy urlop jest udzielony bezpośrednio po okresie choroby, jeszcze przed stawieniem się pracownika w gotowości do wykonywania obowiązków pracowniczych.

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi a jego utrata zdolności do pracy

W związku z tym, że wynagrodzenie należy się pracownikowi za pracę wykonaną, pracodawcy często mają wątpliwości, czy pracownikowi, który został odsunięty od wykonywania obowiązków z powodu braku zdolności do wykonywania pracy, należy wypłacić wynagrodzenie. Wyjaśnienie tej kwestii znajdziemy w wyroku Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2014 roku (I PK 150/13), w którym czytamy, że „jeżeli pracownik pozostawał w obiektywnej gotowości do wykonywania na rzecz pracodawcy pracy o innym charakterze niż przeciwwskazana w orzeczeniu lekarskim (był psychofizycznie zdolny do wykonywania takiej pracy, przejawiał zamiar jej podjęcia o czym pracodawca wiedział, pozostawał w kontakcie z pracodawcą umożliwiającym wezwanie go do pracy i oczekiwał na dyspozycję pracodawcy co do natychmiastowego podjęcia się wykonywania obowiązków oraz wyraźnie uzewnętrznił zamiar podjęcia pracy). Skoro takiej pracy (innej niż przeciwwskazana) mu nie powierzono, to przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane w art. 81 §1 k. p., bo doznał przeszkód w wykonywaniu pracy leżących po stronie pracodawcy, choć pracodawcy nie można przypisać winy. Na tym właśnie (między innymi) polega ponoszenie przez pracodawcę ryzyka gospodarczego i osobowego (socjalnego) jako swoista cecha stosunku pracy”.

Utrata zdolności do pracy pracownika, jest podstawą do przekierowania go przez pracodawcę na inne stanowisko. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to pracownikowi należy się wynagrodzenie, jakby normalnie pracował.

Oczywiście, aby powierzyć pracownikowi inne stanowisko pracy, konieczne będzie wysłanie go na badania lekarskie wstępne i dopiero po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na nowym stanowisku pracownik będzie mógł podjąć pracę.

Jak widać, utrata zdolności do pracy przez pracownika na dotychczasowym stanowisku generuje spore problemy dla pracodawcy. Nie może on skutecznie udzielić mu w tym czasie urlopu wypoczynkowego, a za czas pozostawania bez pracy należy się mu wynagrodzenie. Jednak takie sytuacje rzadko się zdarzają, gdyż pracownik, który jest chory, z reguły po 182 dniach choroby wykorzystuje świadczenie rehabilitacyjne, a następnie albo wraca do pracy, albo idzie na rentę. Zdarza się jednak, że pracownik po okresie 182 dni choroby nie stara się o świadczenie rehabilitacyjne, tylko chce wrócić do pracy i wówczas powstaje problem, gdy zdaniem lekarza medycyny pracy nie nadaje się do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.

Pracodawca może oczywiście wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, której powodem jest brak zdolności do wykonywania pracy, ale w zakładach pracy, w których działają związki zawodowe, nie może tego uczynić od razu. Najpierw musi spytać działające na terenie zakładu związki, czy dany pracownik nie korzysta z ochrony, a jeżeli korzysta, to należy przedstawić reprezentującemu pracownika związkowi zamiar wypowiedzenia umowy. To wszystko trwa kilka dni i w tym czasie może zdarzyć się, że pracownik pójdzie do kolejnego lekarza i otrzyma zwolnienie lekarskie na inną chorobę..

przebieg wizyty, badanie, częstotliwość

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Medycyna pracy – opis specjalizacji

Medycyna pracy jest określana jako wielodyscyplinarna dziedzina zajmująca się ochroną zdrowia osób pracujących przed wpływem różnych szkodliwych czynników środowiskowych. Medycyna pracy obejmuje również zagadnienia związane z profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych.

Lekarz specjalizujący się w medycynie pracy zajmuje się badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi pracowników. Prowadzi też poradnię zakładową dla pracowników z gabinetami specjalistycznymi. Lekarz medycyny pracy bada uczniów, kierowców, osoby pracujące na morzu, nurków, płetwonurków i osoby ubiegające się o książeczkę sanepidowską czy pozwolenie na broń.

Zadaniem lekarza medycyny pracy jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Wśród lekarzy medycyny pracy znajdują się zazwyczaj lekarze ogólni, którzy przeprowadzają podstawowe badania, a także lekarze wielu specjalizacji, między innymi okuliści, neurolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy oraz laryngolodzy.

Jak umówić się na e-wizytę? Sprawdź: Jak znaleźć lekarza oferującego e-wizyty?

Lekarz medycyny pracy – obowiązki

Lekarz medycyny pracy musi mieć ukończoną medycynę oraz 5-letnią podstawową specjalność lekarską. W zakresie obowiązków lekarza medycyny pracy znajdują się:

diagnozowanie zagrożeń w miejscu pracy i na danym stanowisku; przedstawienie szkodliwych czynników zewnętrznych związanych z pracą; stwierdzanie zdolności, niezdolności lub przeciwwskazań do zatrudnienia; prowadzenie profilaktyki zdrowotnej osób pracujących; informowanie o bezpieczeństwie w miejscu pracy; wyznaczenie odpowiednich warunków pracy, które nie będą negatywnie wpływać na zdrowie pracownika; sporządzenie spisu wyposażenia, sprzętu i odzieży do danego miejsca pracy; diagnostyka chorób zawodowych; leczenie wykrytych dolegliwości; udział w procesach sądowych, dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy; organizacja akcji promocyjnych na temat zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Chcesz rozwiać wątpliwości związane z teleporadą medyczną? Sprawdź: Telemedycyna: najczęstsze pytania i odpowiedzi

Lekarz medycyny pracy – uprawnienia

W swojej pracy lekarz medycyny pracy współdziała z różnymi organami. Przede wszystkim lekarz medycyny pracy współpracuje z pracodawcami, pracownikami, organizacjami, związkami zawodowymi, lekarzami innych specjalizacji, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcją Pracy, a także Inspekcją Sanitarną. Jeżeli lekarz medycyny pracy stwierdzi występowanie zagrożenia dla zdrowia w miejscu wykonywania pracy czy naruszanie przez pracodawcę praw pracownika, jest on zobowiązany poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.

Wizyta u lekarza medycyny pracy

Każda osoba rozpoczynająca swoją karierę zawodową ma obowiązek udać się na wizytę do lekarza medycyny pracy. Niezależnie od tego, czy nasza praca to czynności biurowe, czy praca ze szkodliwymi substancjami, nie można rozpocząć pracy bez aktualnego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy.

Aby zrealizować wizytę u lekarza medycyny pracy należy okazać właściwe skierowanie. Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia pracodawca. Na takim skierowaniu powinna znaleźć się informacja o stanowisku pracy wraz z opisem czynników, z którymi pracownik będzie miał styczność. Od tych danych bowiem zależy zakres i przebieg badań w trakcie wizyty. Jeżeli pracownik aktualnie choruje lub jest w trakcie leczenia, na wizycie powinien przedstawić aktualne wyniki badań oraz poinformować o przyjmowanych lekach.

Choć wizyta u lekarza medycyny pracy może czasami wydawać się zbędną formalnością, trzeba pamiętać, że zadaniem medycyny pracy jest przede wszystkim ochrona naszego zdrowia. Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny stanu naszego zdrowia, przeprowadza także wywiad mający na celu zbadanie środowiska, w jakim będziemy pracować. W trakcie takiej wizyty przeprowadzane są badania wstępne, a wraz z upływem lat pracy na danym stanowisku – badania okresowe i kontrolne.

Jakie badania warto robić regularnie? Sprawdź: Osiem badań, które warto zrobić przynajmniej raz w roku

Co bada lekarz medycyny pracy? Lekarz medycyny pracy to odrębna specjalizacja lekarska lub podspecjalizacja. To, do jakiego lekarza medycyny pracy się udajemy i co bada, zależy od stanowiska, na jakim będziemy pracować. Jeśli nasze przyszłe stanowisko wymaga od nas pracy z komputerem, zostaniemy skierowani na badania medycyny pracy do okulisty, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady wzroku.

Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi, że do pracy potrzebne nam będą okulary, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia części kosztów ich zakupu. Inne badania obowiązują w przypadku stanowisk, które wymagają pracy w hałasie lub obsługi niektórych maszyn. Wtedy zaleca się wizytę u laryngologa lub neurologa.

Jakie badania wykonać, by sprawdzić swój stan zdrowia? Przeczytaj: Profil podstawowy – jakie badania pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia?

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Jeśli udajemy się do lekarza medycyny pracy z zamiarem podjęcia pracy na stanowisku, które nie jest związane z pracą z czynnikami ryzyka lub szkodliwymi substancjami, wizyta potrwa kilkanaście minut. Lekarz medycyny pracy dokonuje wywiadu zdrowotnego oraz odnośnie do stanowiska, na jakim będziemy pracować.

Na tej podstawie decyduje o wydaniu orzeczenia lub skierowaniu do lekarzy innej specjalności. Dopiero posiadając komplet zaświadczeń od lekarzy wszystkich zaleconych specjalności, możemy otrzymać orzeczenie lekarskie potwierdzające naszą zdolność do pracy na danym stanowisku.

Warto pamiętać, że lekarz medycyny pracy podczas wizyty może zapytać o przyjmowane leki, przewlekłe choroby, nałogi, przebyte operacje i wypadki oraz choroby, które występują bądź występowały w rodzinie. Lekarz w trakcie wizyty wykonuje podstawowe badania, czyli pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Warto wcześniej uzupełnić swoją kartę o dane, które są nam znane, czyli wagę ciała oraz wzrost – to skróci wizytę o ważenie i mierzenie wzrostu. Wizycie u lekarza medycyny pracy towarzyszą także takie badania jak morfologia oraz badanie moczu.

Wybierając się na wizytę do lekarza medycyny pracy nie można zapomnieć o wszystkich akcesoriach, które wykorzystujemy, by usprawnić codzienne funkcjonowanie. Osoby z wadą wzroku koniecznie powinny zabrać ze sobą okulary bądź założyć soczewki. Osoby z uszkodzonym słuchem, nie powinny zapomnieć o aparacie słuchowym.

Przeczytaj więcej o badaniach krwi: Podstawowe badania krwi – znaczenie, interpretacja

Wizyta u lekarza medycyny pracy – jak często? Kodeks pracy jasno określa, kiedy jesteśmy zobowiązani do wizyty u lekarza medycyny pracy. Taka wizyta musi się odbyć w określonych przypadkach: przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy, po zmianie stanowiska lub zakresu pracy na danym stanowisku (także w obrębie jednej firmy), przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do pracy – wizyta okresowa.

Okresowe badania pracownik odbywa co 1-5 lat, a ich częstotliwość związana jest ściśle z charakterem stanowiska, na jakim pracuje. Osoby narażone na duży poziom hałasu w pracy powinny corocznie wykonywać badania laryngologiczne, natomiast nauczyciele co 5 lat powinni przejść badania foniatryczne. W przypadku, kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni i wracamy do pracy na swoje lub inne stanowisko, także należy udać się do lekarza medycyny pracy.

Niektóre kierunki kształcenia wymagają zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Chodzi tu o kierunki studiów lub techników, które wymagają nauki w warunkach laboratoryjnych lub obsługi maszyn.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za czas, który pracownik poświęcił na badania medycyny pracy, a te powinny odbyć się w godzinach jego pracy.

Uwaga! Terminy kolejnych badań okresowych to kwestia indywidualna; jest narzucany przez lekarza podczas poprzedniej wizyty. Lekarz może wyznaczyć indywidualną datę badań okresowych, jeśli uważa, że jest to konieczne, aby sprawdzić stan zdrowia pracownika.

Rodzaje badań profilaktycznych w medycynie pracy

Na wizytę do lekarza medycyny pracy zapisuje się, aby przeprowadzić badania profilaktyczne. Wymienia się 4 rodzaje badań wykonywanych przez lekarza medycyny pracy:

badania wstępne – to badania, które są wykonywane wszystkim osobom rozpoczynającym pracę w danym miejscu. Dotyczy to nowej pracy, ale także przeniesienia na inne stanowisko, na którym mogą występować czynniki szkodliwe dla zdrowia pracownika. Badania, które są wykonywane zależą od specyfiki stanowiska pracy określonego w podpisanej umowie o pracę. Po przeprowadzeniu wszystkich zalecanych badań, pracownik otrzymuje od lekarza medycyny pracy orzeczenie o zdolności do podjęcia pracy. Na orzeczeniu znajduje się także informacja o terminie kolejnych badań. Wstępne badania nie są wykonywane u osób, które ponownie zaczynają pracę u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku. Dotyczy to umowy podpisanej w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę; badania okresowe – to badania, które wykonuje się wszystkim pracownikom niezależnie od tego, na jakich stanowiskach pracują. Częstotliwość wykonywania badań okresowych jest jednak zależna od rodzaju oraz uciążliwości czynników, jakie wiążą się z zajmowanym stanowiskiem. Badania okresowe powinno się wykonywać w godzinach pracy, a nieobecność w tym czasie na stanowisku nie jest podstawą do zmniejszenia wynagrodzenia. Jeżeli badania okresowe muszą zostać wykonane w innym mieście, to koszty związane z przejazdem pokrywa pracodawca. Badania okresowe wykonuje się w trakcie obowiązywania umowy o pracę. Jednak w przypadkach, gdy miejsce pracy wiązało się z kontaktem z substancjami rakotwórczymi, pracodawca okresowe badania musi zapewnić pracownikowi także po zakończeniu współpracy; badania kontrolne – to badania, które wykonuje się u pracowników niezdolnych do pracy z przyczyn chorobowych przez okres co najmniej 30 dni. Badania kontrolne wykonuje się po to, by ustalić, czy pracownik może bezpiecznie wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko pracy; badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – to badania, które wykonuje się po to, by wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością. Badania te zazwyczaj muszą wykonać osoby, które ubiegają się o stanowiska w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach. Badanie sanitarno-epidemiologiczne to podstawowe badanie lekarskie oraz badanie laboratoryjne, czyli trzykrotne – to badania, które wykonuje się po to, by wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością. Badania te zazwyczaj muszą wykonać osoby, które ubiegają się o stanowiska w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach. Badanie sanitarno-epidemiologiczne to podstawowe badanie lekarskie oraz badanie laboratoryjne, czyli trzykrotne badanie kału

Skąd otrzymać skierowanie na badania lekarskie? Przeczytaj: Skierowanie na badanie lekarskie

Lekarz medycyny pracy prywatnie

Zdarza się, że w wyniku niedopracowania umów między pracodawcą a przychodnią świadczącą usługi medycyny pracy, pracownik musi ponieść koszt wykonanych badań. Na taką ewentualność należy mieć przygotowane dane pracodawcy (adres, NIP) i poprosić w przychodni o wystawienie rachunku. Pracodawca ma obowiązek zwrócić nam poniesione koszty badań, które zlecił.

Lekarz medycyny pracy – diagnozowanie i leczenie chorób zawodowych

Jednym z zadań lekarza medycyny pracy jest diagnozowanie i leczenie chorób zawodowych. Choroby zawodowe można podzielić na:

choroby narządu wzroku – zaćma , krótkowzroczność, urazy oka, ciała obce w gałce ocznej; choroby narządu słuchu – niedosłuch, uszkodzenie słuchu, zawroty głowy; choroby narządu głosu – rak krtani, zapalenie krtani, zmiana barwy głosu, chrypa, utrata głosu; choroby układu oddechowego – nowotwory, rozedma płuc, – nowotwory, rozedma płuc, astma oskrzelowa , pylice płuc, gruźlica; choroby sercowo-naczyniowe – zakrzepica, – zakrzepica, żylaki , migotanie przedsionków, zawał serca; choroby układu pokarmowego – wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit, alergie pokarmowe, nowotwory, – wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit, alergie pokarmowe, nowotwory, marskość wątroby , kamica moczowa, refluks przełyku; choroby układu moczowego – kamica nerkowa, nowotwór, niewydolność nerek, zakażenie układu moczowego; choroby hematologiczne – białaczka , niedokrwistość; choroby układu dokrewnego – cukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, problemy z wagą, nowotwór; choroby dermatologiczne i alergologiczne – atopowe zapalenie skóry , alergie skórne, pokrzywka, nieżyt nosa; choroby zakaźne – HIV oraz AIDS, zapalenie wątroby, rotawirus, salmonella, toksoplazmoza; choroby układu ruchu – osteoporoza , choroby zwyrodnieniowe, toczeń, zapalenie stawów, zapalenie mięśni.

Lekarz medycyny pracy może zauważyć nieprawidłowości podczas badania i zdiagnozować chorobę zawodową. W takim przypadku pracownik otrzyma skierowanie do przychodni, poradni chorób zawodowych lub do szpitala. Na podstawie orzeczenia lekarskiego chorobę zawodową lub jej brak stwierdza Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Badania medycyny pracy u lekarza medycyny pracy

Ocena

Badania medycyny pracy muszą zostać przeprowadzone, aby zaświadczyć, że pracownik nie ma przeciwwskazań do wykonywania obowiązków. Kto i kiedy musi udać się do lekarza medycyny pracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Badania medycyny pracy różnią się od siebie zakresem i terminami wykonania na poszczególnych etapach kariery zawodowej pracownika.

Nie każdy z pracodawców wie, w jaki sposób powinien zadbać o aktualne badania swoich podwładnych. Pracownicy często niechętnie podchodzą do badań, nie wiedząc do końca czego się spodziewać na wizycie w placówce medycyny pracy i z czym wiążą się takie badania. Warto zatem zapoznać się z informacjami. Dzięki nim wszelkie obawy i wątpliwości powinny szybko zniknąć.

Badania lekarskie do pracy – kiedy potrzebne?

Brak obowiązkowych badań medycyny pracy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Warto wobec tego wiedzieć, kto i w jakiej sytuacji musi je wykonać.

Kto podlega badaniom lekarskim do pracy?

Badania lekarskie przed przystąpieniem do pracy muszą przejść:

osoby przyjmowane do pracy na podstawie umowy o pracę;

małoletni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy;

inni pracownicy przenoszeni do pracy, której wykonywanie wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub pracą w warunkach uciążliwych.

Kto jest zwolniony z badań lekarskich do pracy?

Badania medycyny pracy nie są wymagane, gdy umowa o pracę zostaje zawarta powtórnie w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą, a osoba przyjmowana jest na to samo lub takie samo stanowisko pracy o takich samych warunkach. Podobnie nie ma konieczności wykonywania nowych badań, gdy umowa o pracę zostaje zawarta z innym pracodawcą, lecz spełnione są następujące warunki:

osoba przyjmowana przedstawi pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (orzeczenie lekarskie zostało wydane po 31 marca 2015 r.) oraz skierowanie na badania, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie lekarskie;

pracodawca stwierdzi, że warunki pracy opisane w skierowaniu na badania lekarskie u poprzedniego pracodawcy są zgodne z proponowanymi warunkami;

przerwa między zatrudnieniem u poprzedniego i nowego pracodawcy nie przekracza 30 dni;

nie będą wykonywane prace szczególnie niebezpieczne.

Konsekwencje braku badań okresowych i wstępnych

Zgodnie z Kodeksem pracy, badania medycyny pracy są obowiązkiem zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Zlekceważenie obowiązku badań lekarskich może skończyć się źle dla obydwu stron. Odmowa poddania się badaniom może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym, o czym mówi art. 52 Kodeksu pracy. Pracodawca, który dopuszcza do pracy osobę bez aktualnego orzeczenia o zdolności do pracy naraża się na grzywnę w wysokości do 30 tys. zł za naruszenie zasad BHP.

Rodzaje badań medycyny pracy i terminy ich wykonywania

Poszczególne typy badań medycyny pracy różnią się od siebie celem, terminem i zakresem. Kiedy wykonywane są poszczególne rodzaje badań?

Badaniom wstępnym podlegają wymienione wyżej osoby podejmujące pracę, które nie zostały zwolnione z tego obowiązku. Ten rodzaj badania poprzedza dopuszczenie do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Badania okresowe do pracy

Celem badań okresowych do pracy jest ponowne sprawdzenie zdolności do pracy w odpowiednich przedziałach czasu. Terminy badań okresowych nie zostały ustalone w sposób generalny. Decyzję o terminie kolejnych badań okresowych podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pracownika i warunki pracy.

Badania kontrolne po długiej chorobie

Pracodawca ma obowiązek skierować pracowników na badania kontrolne, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana chorobą i trwała dłużej niż 30 dni. Mają one potwierdzić, czy stan zdrowia pracownika pozwala mu na ponowne podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku, czy też problemy zdrowotne będą wykluczać kontynuowanie pracy w najbliższym okresie.

Badania końcowe

Badania te wykonuje się na wniosek pracownika gdy stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Ma on prawo żądać takich badań, jeśli pracował w warunkach, które narażały go na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających. Badania te pomogą ustalić, czy pracownik cierpi na chorobę zawodową.

Skierowanie na badanie do pracy – kto wystawia i co powinno zawierać?

Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca. Ma on obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania do pracy w dwóch egzemplarzach.

Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badania, zaś drugi zachowuje pracownik. Kopia wydanego skierowania jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

Skierowanie na badania medycyny pracy powinno zawierać dane pracownika, którymi są:

imię i nazwisko;

numer PESEL, a w przypadku nowego pracownika – datę urodzenia;

adres zamieszkania, w przypadku nowego pracownika należy zostawić puste pole;

stanowisko pracy.

Skierowanie na badanie do pracy musi również zawierać opis warunków pracy uwzględniający informacje o narażeniu pracownika na czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Wśród wskazanych w skierowaniu informacji powinny znaleźć się również dane o dokładnych stężeniach czynników biologicznych, fizycznych i chemicznych, na które narażona jest osoba poddawana badaniom.

Badanie lekarskie pracownika – jak wygląda w praktyce?

Przebieg badania lekarskiego pracownika jest dość schematyczny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane z badaniami medycyny pracy.

Przebieg wizyty

Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Lekarz może zapytać o przyjmowane leki, choroby przewlekłe, przebyte operacje, nałogi. Następnie zostaną przeprowadzone podstawowe badania, np. osłuchanie klatki piersiowej, pomiar ciśnienia. Pozostałe badania specjalistyczne uzależnione są od charakteru wykonywanej pracy (np. pracownicy biurowi będą musieli przejść badania okulistyczne itp.).

Gdzie można zrobić badania i kto pokrywa ich koszt?

Pracownik nie ma możliwości swobodnego wyboru lekarza medycyny pracy, do którego chciałby się udać na badania. Zakład pracy podpisuje umowę współpracy z określoną placówką medyczną i to do niej zostanie skierowany pracownik. Koszt badań lekarskich pokrywa w 100% pracodawca.

Badania medycyny pracy a czas pracy

Jak wynika z art. 229 ust. 3 Kodeksu pracy: „Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych”. Nie wymaga się zatem od pracownika, by udawał się na badania medycyny pracy po godzinach pracy lub w ramach urlopu.

Zaświadczenie lekarza medycyny pracy

Zaświadczenie lekarza medycyny pracy o zdolności (lub niezdolności) do pracy, otrzymasz po przeprowadzonych badaniach. Jak wygląda formalnie wydanie takiego zaświadczenia i co możesz zrobić gdy się z nim nie zgadzasz?

Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy

Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy jest zaświadczeniem wyda­nym według określonego wzoru. Gdy zdaniem lekarza nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania przez daną osobę wykonywania określonej pracy, wydane zostanie orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy.

Lekarz może jednak odmówić wydania takiego orzeczenia i wydać zaświadczenie o treści przeciwnej. Może ono wskazywać m.in.:

utratę zdolności do pracy;

zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika na stanowisku pracy;

chorobę zawodową.

Prawo odwołania

Jeśli pracownik lub pracodawca nie zgadza się z treścią zaświadczenia lekarskiego, w ciągu 7 dni od wydania zaświadczenia może złożyć wniosek o powtórne badanie lekarskie. Złożenie wniosku musi być udziałem lekarza, który wydał wcześniejsze zaświadczenie. Badanie odbędzie się po raz kolejny w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy (14 dni od daty złożenia wniosku). Orzeczenie wydane po przeprowadzeniu drugiego badania ma charakter ostateczny.

Jak widzisz, badania medycyny pracy to obowiązek zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Zazwyczaj nie ma większych problemów, aby je przejść, ale jeśli taka sytuacja się wydarzy, będziesz już wiedział, jakie są procedury.

Badania medycyny pracy: rodzaje, opis, cel, co nas czeka?

Jakie badania wykonuje się z zakresu medycyny pracy?

Nim rozpoczniemy wykonywanie obowiązku w nowym miejscu lub na nowym stanowisku powinniśmy wykonać badania medycyny pracy. Są one obowiązkowe dla wszystkich osób, które podejmują zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Kiedy musimy je wykonać? Jak wygląda to badanie i co wchodzi w jego skład?

Jakie rodzaje badań okresowych wyróżniamy?

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek poddania pracowników badaniom lekarskim. Według przepisów zawartych w art. 229 KP pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.

Badania z zakresu medycyny pracy dzielimy na:

wstępne (gdy rozpoczynamy pracę w nowym miejscu, zmieniamy stanowisko pracy),

okresowe (ich częstotliwość zależy od rodzaju stanowiska oraz tego na jakie szkodliwe czynniki byliśmy narażeni)

kontrolne (gdy jesteśmy niezdolni do pracy przez co najmniej 30 dni), a o ich konkretnym charakterze decyduje to, jaką pracę będziemy wykonywać.

Na badania medycyny pracy mogą być wysłani również uczniowie i studenci, pracujący w zawodach, w których mogę być narażani na szkodliwe oraz uciążliwe dla zdrowia czynniki. Do lekarza medycyny pracy zostaniemy skierowani również gdy ubiegamy się pozwolenie na broń. Gdy podejmujemy pracę związaną z kontaktem z żywnością (np. w restauracji czy kawiarni) będziemy skierowani również na badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Pamiętajmy, że koszt badań medycyny pracy ponosi pracodawca. Nawet jeśli musimy zapłacić gotówką na miejscu za badania, weźmy ze sobą dane firmy, która nas zatrudnia (NIP, pełna nazwa, adres), i poprośmy o fakturę.

Czego możemy się spodziewać podczas badania?

Podczas badania medycyny pracy lekarz przeprowadzi z nami krótki wywiad, w którym możemy być spytani o przebyte choroby, zarówno przez nas, jak i członków naszej rodziny, a także korzystanie z używek – palenie papierów, picie napojów zawierających kofeinę i alkohol. Lekarz spyta też o przyjmowane na stałe leki oraz zabiegi i operacje, jakim poddaliśmy się w ostatnich latach. Może nas czekać również pomiar ciśnienia krwi czy osłuchiwanie serca i płuc. Jeśli czeka nas wielogodzinna praca przed komputerem zostanie nam zbadany wzrok u okulisty. Gdy okaże się, że potrzebujemy okularów do pracy dostaniemy odpowiednie skierowanie, a pracodawca pokryje częściowo koszt ich zakupu. Przy stanowiskach, w których jesteśmy szczególnie narażani na stres (np. stanowiska kierownicze) może być też wykonane badania serca. Gdy przyjdzie nam pracować na wysokościach (np. na budowach), musimy wykonać badania wysokościowe. Lekarz może zlecić również przeprowadzenie badania krwi, min. morfologii, OB, a w przypadku pracy z chemikaliami także ALAT, ASPAT, pomiar glukozy, a także badanie ogólne moczu i inne zależne od warunków pracy. W niektórych przypadkach konieczna będzie także spirometria (nurkowie, służby ratownicze) oraz rtg płuc.

Nie powinniśmy bagatelizować badań z zakresu medycyny pracy. Może się okazać, że przy pozornie rutynowym badaniu, ujawnią się ważne czynniki ryzyka czy choroby, które będą wymagały dalszego leczenia. Szczera rozmowa z lekarzem może nam uratować zdrowie, a nawet życie.

„Warunkowe” orzeczenie lekarskie

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) jest kierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wszystkim zaleconym badaniom lekarskim.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Co się jednak dzieje, gdy pracownik otrzymuje orzeczenie lekarskie, z którego wynika, że jest zdolny do pracy, ale pod warunkiem spełnienia określonych wymagań? W jaki sposób pracodawca powinien postąpić w razie otrzymania takiego „warunkowego” orzeczenia lekarskiego?

Treść orzeczenia lekarskiego

Orzeczenie lekarskie wydawane jest według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Lekarz wydając orzeczenie stwierdza:

brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku;

istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie;

istnienie przeciwwskazań zdrowotnych skutkujących u pracownika utratą zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy.

Orzeczenie lekarskie powinno być jednoznaczne, a jego treść ma być prosta do odczytania, tzn.:

albo będzie to orzeczenie pozytywne – możliwości wykonywania konkretnej pracy przez pracownika

albo negatywne – o braku takiej możliwości.

Przepisy rozporządzenia nie dają możliwości wydania tzw. „warunkowego” orzeczenia lekarskiego, które stwierdzałoby brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pod warunkiem spełnienia pewnych wymagań.

Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny zdrowia pracownika na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, które uzupełnia pracodawca. Powinien więc podać szczegółowy opis warunków pracy pracownika, uwzględniający informacje o występowaniu czynników:

niebezpiecznych,

szkodliwych dla zdrowia,

lub uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.

Skierowanie powinno uwzględniać też wielkość narażenia oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy.

Pracodawca powinien każdorazowo dokładnie opisać w skierowaniu stanowisko na którym zatrudniony jest pracownik, jako że takie skierowanie wraz z orzeczeniem stanowić może istotny dowód w razie jakichkolwiek sporów dotyczących zdrowia pracownika. Może być przydatny np. w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej badanego pracownika.

Powszechność problemu „warunkowych” orzeczeń lekarskich

Niestety, lekarze w orzeczeniach bardzo często dopisują dodatkowe uwagi, przykładowo:

„dźwiganie ciężarów do 5 kg”,

„bez pracy w nocy”,

„praca tylko na I-szą zmianę”,

„praca na wysokości do 3 metrów”,

„praca w szkłach korekcyjnych”,

„praca w ochronie słuchu do 80 dB”.

Oczywiście często pojawiają się również inne, a jedynym ograniczeniem jest kreatywność lekarza orzecznika. Takie dopiski powodują jednak, że orzeczenie staje się wewnętrznie sprzeczne.

Z jednej strony takie orzeczenie wskazuje na zdolność do pracy pracownika, ale z drugiej strony wyłącznie pod warunkiem, że pracownik nie będzie wykonywać niektórych czynności z jego zakresu obowiązków albo nie będzie objęty przyjętą dla jego stanowiska organizacją pracy. W skrajnych przypadkach, takie orzeczenie może wskazywać na ograniczoną zdolność pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku.

„Warunkowe” orzeczenia medycyny pracy to poważny problem dla pracodawcy. Zawsze pojawiają się znaczące wątpliwości dotyczące interpretacji tego typu orzeczeń. O ile sądy często uznają, że wzmianka tego typu to tylko wskazówka profilaktyczna dla pracodawcy, o tyle Państwowa Inspekcja Pracy w swoich działaniach często staje na stanowisku, że jest to warunek w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Aby wyeliminować jakiekolwiek wątpliwości, czy pracownik posiada zdolność do wykonywania pracy i można go do niej dopuścić, należy w każdym takim przypadku niezwłocznie reagować poprzez złożenie odwołania od orzeczenia lekarskiego.

Odwołanie od orzeczenia lekarskiego

Prawo wniesienia odwołania od orzeczenia lekarskiego przysługuje zarówno osobie badanej, jak i pracodawcy kierującemu na badanie. Pisemne odwołanie wraz z jego uzasadnieniem wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Powinno odbyć się to za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, a adresatem odwołania powinien być wojewódzki ośrodek medycyny pracy.

Badanie w trybie odwołania przeprowadzane jest w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy. Orzeczenie, które zapada w ten sposób jest ostateczne. Obowiązkiem pracownika jest poddanie się badaniu.

Istotną kwestią z punktu widzenia pracodawcy jest to, że nie będzie musiał ponownie pokrywać kosztów badania. Działalność ośrodków odwoławczych jest finansowana z budżetu państwa.

W zależności od treści orzeczenia wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, pracodawca będzie mógł podjąć odpowiednie działania dotyczące dopuszczenia do pracy zatrudnionego. Jeżeli pracownik jest zdolny do pracy – może świadczyć pracę na dotychczasowym stanowisku, jeżeli jest niezdolny do pracy – w zależności od okoliczności sprawy pracodawca może rozważać rozwiązanie z nim umowy o pracę lub podjąć inne działania.

Odwołanie od decyzji lekarza to procedura, z której warto skorzystać we wszystkich niejasnych sytuacjach dotyczących orzeczeń medycyny pracy. Dopuszczenie pracownika do pracy na podstawie „warunkowego” lub niepoprawnie wydanego orzeczenia lekarskiego to ryzyko dla pracodawcy. W razie kontroli, organ ją przeprowadzający może uznać, że zatrudniający narusza przepisy BHP i nałożyć na niego karę. Umożliwienie pracy na podstawie takiego orzeczenia może być obciążająca dla pracodawcy również w razie sporu, dotyczącego wypadku przy pracy, czy podejrzenia choroby zawodowej. Warto odpowiednio zareagować zawczasu.

Podsumowanie

Przepisy rozporządzenia nie dają lekarzowi prawa do wpisywania w orzeczeniu lekarskim jakichkolwiek dodatkowych uwag związanych z wykonywaniem pracy. Przepisy nie przewidują w tym zakresie żadnych wyjątków. Orzeczenie ma być jasne i w sposób klarowny odpowiadać na pytanie, czy kierowany na badania pracownik może wykonywać pracę na danym stanowisku w określonych skierowaniem warunkach.

Jeżeli z jakichkolwiek powodów, lekarz umieszcza w orzeczeniu dopiski, które powodują niejednoznaczność takiego orzeczenia, w interesie pracodawcy i pracownika jest niezwłoczne wyjaśnienie sprawy.

Obowiązki osoby kierującej pracownikami w zakresie badań profilaktycznych

Obowiązki osoby kierującej pracownikami w zakresie badań profilaktycznych

Do szczególnej dbałości o bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracowników zobowiązany jest nie tylko pracodawca, ale również, jak wskazuje brzmienie art. 212 k.p., osoby kierujące pracownikami. Ustawodawca nie dokonał jednak zdefiniowania pojęcia „osoby kierującej pracownikami”, co stanowi problem dla stosowania przepisu w praktyce. W doktrynie przyjmuje się szerokie rozumienie w odniesieniu do pojęcia „osoby kierującej pracownikami” – są to m.in. brygadzista, majster, kierownik wydziału, działu, filii, dyrektor, czyli osoby mające kompetencje do egzekwowania od pracowników przestrzegania przepisów i zasad bhp i zapewnienia wykonywania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami [2 Romer M.T. [w:] Romer M.T., Gujski W., Jaśkowski K., Szczuka Z. Kodeks pracy, s. 302.]. Jeszcze dosadniej katalog tych osób opisuje SN w tezie 1 wyroku z 19 lutego 2013 r. (IV KK 216/12, Prok. i Pr. 2013/5/6), zgodnie z którym ustalając podmiot powinności wynikających z art. 212 k.p. należy przyjąć, że przypisanie ich osobom kierującym pracownikami będzie wynikało z samego faktu pełnienia takiej roli (funkcji) kierowniczej na różnych szczeblach struktury organizacyjnej zakładu pracy. Zatem pracownik, któremu powierzono kierowanie pracą innych, z samej istoty sprawowanej funkcji jest zobowiązany do stałego czuwania nad tym, aby praca podległych mu pracowników przebiegała zgodnie z przepisami i/lub zasadami bhp.

W doktrynie przyjmuje się także, że osobami kierującymi nie muszą być wyłącznie kierownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy u danego pracodawcy. Takie same obowiązki będą ciążyły na kierownikach, menedżerach zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (np. kontraktów menedżerskich), czy też wykonujących usługi na rzecz pracodawcy w ramach własnej działalności gospodarczej, czyli tzw. samozatrudnienia [3 Skoczyński J. [w:] Gersdorf M., Rączka K., Salwa Z. (red.) Kodeks pracy. Komentarz 2008, s. 715 oraz Ciborski P. [w:] Patulski A., Orłowski G. Komentarz dla menedżerów HR, s. 769.].

Przyjmuje się również, że dla objęcia kierownika, majstra, brygadzisty czy innej osoby kierującej pracownikami obowiązkami w sferze bhp, w rozumieniu przepisu art. 212 k.p. nie jest konieczna żadna wyjątkowa forma. W szczególności obowiązki te nie muszą stanowić treści umowy o pracę lub innego źródła stosunku pracy, na podstawie którego osoba kierująca pracownikami jest zatrudniona, bez względu na fakt, czy zostały one sprecyzowane w zakresach obowiązków takich pracowników, czy nie. Sam fakt pełnienia wobec pracowników funkcji kierowniczych czyni te osoby, jako kierujące pracownikami, podmiotami obowiązków wymienionych w art. 212 k.p. [4 Muszalski W. Kodeks pracy. Komentarz, El/Legalis 2013] w którym ustawodawca wskazał m.in. obowiązek:

egzekwowania od pracowników respektowania obowiązujących w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp. Należy tu zauważyć, że nie jest wystarczające wydanie pracownikowi polecenia bez dopilnowania, czy jest ono respektowane. zapewnienia wykonywania zaleceń lekarza, który sprawuje opiekę zdrowotną nad pracownikami.

W opinii SN sprawowanie pieczy nad zgodnym z bhp przebiegiem pracy wynika z samej istoty obowiązków kierowniczych (wyrok z 13 października 1972 r., III PRN 74/72, niepubl.). Na barkach osób pełniących obowiązki kierownicze spoczywa więc szczególna dbałość o takie zorganizowanie pracy, które zapewni pracownikom jak największe bezpieczeństwo w firmie, przy uwzględnieniu zagrożeń powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Dlatego też naruszenie przez osobę kierującą przepisów (zasad) bhp, zwłaszcza w sposób, który mógłby doprowadzić do zagrożenia życia bądź zdrowia pracowników, jest wystarczającą przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (wyrok SN z 14 września 1998 r., I PKN 32/98, OSNAPiUS 1999/20/641).

Jak czytamy w art. 212 k.p., osoba kierująca pracownikami zobowiązana jest zapewnić wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotna nad pracownikami. Oznacza to w szczególności zastosowanie się do zaleceń, które lekarz profilaktyk zawarł w zaświadczeniu lekarskim wydawanym do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Lekarz może określić przeciwwskazania (zakaz pracy na wysokości, ograniczenie podnoszenia i przenoszenia ciężarów), a jednocześnie dopuścić pracownika do pracy na tym stanowisku, przyjmując, że zadania określone w przeciwwskazaniach wykonywane będą sporadycznie przez zespół pracowników i będą mogły być wykonywane przez innych niż badana osoba pracowników tego zespołu. W przypadku, gdy wszystkie zadania pracownika są objęte przeciwwskazaniem, lekarz powinien orzec o przeciwwskazaniu zdrowotnym do pracy na danym stanowisku. W takim przypadku pracownik nie może być na nim zatrudniony.

Od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy – zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie badań lekarskich – pracownik lub pracodawca, który nie godzi się z jego treścią – może wciągu 7 dni od dnia wydania zaświadczenia wystąpić za pośrednictwem lekarza, który wydał to zaświadczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Badanie, o którym mowa, przeprowadza się w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedzibę jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony pracownik, a jeżeli kwestionowane zaświadczenie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – w najbliższej jednostce badawczo-rozwojowej w dziedzinie medycyny pracy.

Ministerstwo Zdrowia

Służba medycyny pracy powstała, żeby:

chronić zdrowie pracujących przed niekorzystnymi warunkami związanymi ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania,

sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracującymi.

Zadania służby medycyny pracy

Systematyczna kontrola zdrowia zatrudnionych pozwala na ocenę stanu ich zdrowia, a także wykrycie szkodliwych czynników, które wynikają z warunków pracy. W ramach kontroli lekarz informuje badane osoby, jak dbać o zdrowie i zapobiegać niekorzystnym zmianom zdrowotnym.

Służba medycyny pracy zabiega również o to, aby pracodawcy poprawiali warunki pracy, ograniczając w ten sposób ryzyko zawodowe.

Czytaj więcej: Zadania służby medycyny pracy

Zadania służby medycyny pracy wykonują:

lekarze;

pielęgniarki;

psychologowie;

inne osoby o kwalifikacjach niezbędnych do wykonywania zadań tej służby.

Osoby te wykonują swoje obowiązki niezależne od pracodawców, pracowników oraz innych podmiotów, na których zlecenie realizują zadania służby medycyny pracy.

Służba medycyny pracy obejmuje:

pracowników; osoby, które są w stosunku służbowym; osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą; osoby, które w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażone na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia: kandydaci do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe,

uczniowie tych szkół, studenci oraz słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych, uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia; osoby pracujące w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych, przebywające w aresztach śledczych lub wykonujące pracę w ramach kary ograniczenia wolności.

Kto obejmuje pracujących profilaktyczną opieką zdrowotną

Obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną spoczywa na:

pracodawcach; szkole, szkole wyższej lub organizatorze kwalifikacyjnych kursów zawodowych; jednostce uprawnionej do prowadzenia studiów doktoranckich; podmiocie zatrudniającym – w odniesieniu do osób pracujących podczas odbywania kary pozbawienia wolność w zakładach karnych, aresztach śledczych lub wykonujących pracę w ramach kary ograniczenia wolności.

Badania profilaktyczne

Pracownika na badania profilaktyczne kieruje pracodawca. Pracodawca pokrywa również koszty badań.

Więcej informacji, m.in. o tym, co powinno zawierać skierowanie: Rodzaje badań profilaktycznych

Co musi być wypisane na orzeczeniu lekarskim

Czy orzeczenie lekarskie powinno mieć tylko zapis „zdolny” – „niezdolny” do wykonywania pracy? A może konieczne są jeszcze inne informacje podane przez lekarza?

Jakiś czas temu Kasia, Subskrybentka mojego newslettera, zadała następujące pytania:

„Badania lekarskie – co musi być wypisane na orzeczeniu lekarskim, np. czy adnotacja odnośnie „pracy przy komputerze” musi być zawarta, czy „praca na wysokości”, kiedy muszą być zawarte dodatkowe informacje na orzeczeniu lekarskim, jeżeli lekarz medycyny pracy wskaże zalecenia jak należy postępować (np. podnoszenie ciężarów do 20 kg, czy potrzebna jest dodatkowa dokumentacja od kierownika, że deklaruje się, iż ten pracownik nie będzie wykonywał przenoszenia ładunków powyżej 20 kg), czy można z pracownikiem rozwiązać umowę, jeżeli nie chcemy aby pracownik miał ograniczenia co do podnoszenia ładunków, kiedy badania lekarskie mogą przejść na inną firmę, czy można pracownika skierować na dodatkowe badania lekarskie (z własnej lub z pracownika woli) i jak je zakwalifikować w skierowaniu (jako kontrolne?), czy w przypadku substancji chemicznych na skierowaniu należy wpisywać również wartości pomiarów zrobionych na tym stanowisku, jak wypełnić skierowanie na badania”

Orzeczenie musi być jednoznaczne

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy. Orzeczenie lekarskie musi być jednoznaczne. To znaczy, że lekarz nie może wpisywać ograniczeń do podanych w skierowaniu warunków. Rolą lekarza jest dokonanie jednoznacznej oceny czy dany pracownik może czy nie może pracować w warunkach określonych w skierowaniu na badania. Potwierdza to nie tylko zapis prawny [1]:

Badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym: 1) brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo 2) istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku – w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, o którym mowa w § 4.

ale również wyrok Sądu Najwyższego [2], który wskazał, że nawet jeśli istnieje tylko jedno przeciwwskazanie, to kwalifikuje się to do rozwiązania umowy o pracę z danym pracownikiem.

Skierowanie

Pracodawca jest zobowiązany do jak najdokładniejszego opisania stanowiska pracy i wskazania rodzajów prac, czynników niebezpiecznych i uciążliwych, które na stanowisku występują. Jest to równoznaczne z tym, że pracodawca oczekuje konkretnej odpowiedzi od lekarza czy dany pracownik w danych warunkach ma lub nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy.

Jak przygotować skierowanie na badania

Należy skorzystać ze wzoru będącego załącznikiem nr 3a do rozporządzenia [1]. W treści skierowania należy wpisać czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe podzielone na 5 kategorii:

Czynniki fizyczne

Pyły

Czynniki chemiczne

Czynniki biologiczne

Inne czynniki, w tym niebezpieczne.

Aby właściwie podać lekarzowi te czynniki, skorzystaj z tabeli w załączniku nr 1 do rozporządzenia [1]. Oczywiście wpisuj tylko dane z kolumny nr 2, czyli „Czynnik szkodliwy lub uciążliwy”. Absolutnie nie wpisuj lekarzowi pozostałych informacji z tej tabeli.

Jeśli dysponujesz wynikami badań i pomiarów poszczególnych czynników środowiska pracy, wypisz je w skierowaniu.

Nawiasem mówiąc, przygotowywanie skierowań na badania profilaktycznie nie należy do ustawowych obowiązków pracownika służby BHP. Jest to zadanie Działu HR.

Jeśli chcesz nauczyć się przygotowywać poprawne skierowania na badania profilaktyczne, zobacz mój webinar „Badania profilaktyczne i skierowania” oraz pobierz materiały dodatkowe.

Orzeczenie lekarskie

Wiem, że się powtarzam, ale chcę to wyraźnie podkreślić. Obowiązkiem lekarza jest jednoznaczne określenie czy pracownik jest zdolny czy niezdolny do wykonywania pracy w podanych warunkach. Niektórzy lekarze błędnie stosują zapisy o ograniczeniach. Jest to ogromny błąd, który czyni orzeczenie wewnętrznie sprzecznym.

Jedyną dopuszczalną praktyką jest zamieszczenie przez lekarza uwag, np. „praca w szkłach korekcyjnych”, „praca w ochronnikach słuchu powyżej 80 dB”. Takie zapisy nie ograniczają pracy. Stawiają wskazówki profilaktyczne, których należy przestrzegać, aby pracownik mógł bezpiecznie wykonywać pracę.

Rola lekarza jest więc całkowicie „zero – jedynkowa”. Ma orzec albo zdolność do pracy albo jej brak. Nie ma tutaj miejsca na nic po środku. Nie może wpisywać ograniczeń, ponieważ pracodawca ustala organizację i przebieg pracy. Takie błędne orzeczenie lekarskie mogłoby prowadzić do absurdów, w których pracodawca musiałby dostosowywać się do sztucznie narzuconych przez lekarza ograniczeń.

Co zrobić z takim „warunkowym” orzeczeniem?

Zakwestionować składając odwołanie do uprawnionej jednostki według procedury wskazanej w rozporządzeniu [3].

Badania inne niż wstępne, okresowe i kontrolne

Kodeks pracy jasno określa 3 rodzaje badań, na które pracodawca może skierować pracownika oraz ich uzasadnienie [4]. Nie ma więc podstawy prawnej do tego, aby pracodawca ze swojej inicjatywy skierował pracownika na inne badania profilaktyczne. Dopuszczalne jest natomiast skierowanie pracownika na badanie na jego wniosek.

Podsumowanie

Pracodawca może skierować pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Podstawą jest dobrze przygotowane skierowanie na badania, opisujące warunki pracy. Zadanie lekarza to jednoznaczne orzeczenie czy dany pracownik w danych warunkach może pracować. Niedopuszczalne jest wpisywanie przez lekarza jakichkolwiek ograniczeń w orzeczeniu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, pracodawca ma prawo, a nawet obowiązek, takie orzeczenie zakwestionować. Jeśli lekarz stwierdzi przeciwwskazania zdrowotne do pracy na danym stanowisku, z pracownikiem można rozwiązać umowę o pracę.

Warunkowe orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności pracownika do pracy

Warunkowe orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności pracownika do pracy

Powyższy tytuł celowo jest nieprawidłowy. Nie istnieją bowiem warunkowe zaświadczenia o zdolności do pracy. Przede wszystkim to, co potocznie nazywane jest „zaświadczeniem o zdolności do pracy” jest tak naprawdę zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku, wystawianym w trybie rozporządzenia MZiOS z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej na pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Przeciwwskazania do wykonywania pracy

W orzeczeniu lekarza medycyny pracy kluczowe jest to, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonywania pracy na danym stanowisku. Stwierdzenie, że takich przeciwwskazań nie ma oznacza, że pracownik jest zdolny do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i zgodnie z art. 229 § 4 k.p. pracodawca może dopuścić go do pracy.

Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny na podstawie informacji zawartych w skierowaniu, w którym pracodawca podaje opis warunków pracy tego konkretnego pracownika uwzględniający informacje o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych. Pracą uciążliwą jest np. praca w wymuszonej pozycji ciała, praca zmianowa, praca w nocy. Czynnikiem uciążliwym jest np. praca na wysokości. Normy dźwigania i temperatur wynikają z przepisów. Itd.

Dodatkowe wpisy w wystawianym zaświadczeniu

Tymczasem nagminnie zdarza się, że lekarze medycyny pracy w wystawianych zaświadczeniach dokonują dodatkowych wpisów co powoduje, że zaświadczenia są niejednoznaczne. Np. lekarz wpisuje adnotację „bez pracy w nocy”, „praca tylko na 1-wszą zmianę”, „praca na wysokości do 3 metrów”, dźwiganie ciężarów do 5 kg”, itd. Te wpisy wskazują de facto na ograniczoną zdolność pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku. Lekarz bowiem stwierdza zdolność do pracy pod warunkiem, że pracownik nie będzie wykonywać niektórych czynności z jego zakresu obowiązków albo nie będzie objęty organizacją pracy przyjętą dla stanowiska, na którym ten pracownik jest zatrudniony.

I tak oto pracodawcy, uważając, że muszą się stosować do takich ograniczeń i „warunkowych” zaświadczeń, zmieniają specjalnie dla danego pracownika jego organizację pracy lub ograniczają mu faktycznie zakres obowiązków. Towarzyszy temu niepokój związany z tym, jak przypilnować czy pracownik pracuje zgodnie z wytycznymi lekarza. A w przypadkach skrajnych okazuje się na przykład, że pracodawca nie może zebrać pełnej obsady na 3-cią zmianę.

Jednoznaczność zaświadczenia

Tymczasem jest to praktyka całkowicie nieprawidłowa. Za wyjątkiem przypadków, o których mowa wprost w przepisach lekarz medycyny pracy nie może wymuszać na pracodawcy modyfikacji w zakresie organizacji i warunków pracy danego pracownika. Lekarz ma tylko stwierdzić, czy w opisanych przez pracodawcę warunkach pracy dany pracownik może pracować bezpiecznie bez narażenia zdrowia. Zaświadczenie lekarza medycyny pracy musi być „zero-jedynkowe”: zdolny albo niezdolny. Jeśli zatem w skierowaniu jest wpisana praca w nocy, to jeśli lekarz ocenia, że ze względu na stan zdrowia pracownik nie może pracować w nocy, to powinien stwierdzić, że istnieje przeciwwskazanie do pracy za zajmowanym stanowisku. W ramach przyznanych uprawnień lekarz bowiem nie ma kompetencji, żeby narzucać pracodawcy wyłączenie wobec tego pracownika planowania pracy w nocy.

Jak pracodawca może ograniczyć ryzyko?

Dopuszczając pracownika do pracy na podstawie takiego „warunkowego” zaświadczenia pracodawca ryzykuje naruszeniem przepisów bhp. Ryzyko jest związane np. z tym, że mimo ograniczeń wskazanych przez lekarza, pracownik np. wejdzie za wysoko na drabinę albo podźwignie za duży ciężar. Wtedy w razie wypadku przy pracy to pracodawca odpowiada za naruszenie przepisów i ewentualne skutki wypadku. Zatem w każdym przypadku, gdy pracodawca otrzyma takie „warunkowe zaświadczenie” powinien odwołać się do podmiotu odwoławczego zgodnie z pouczeniem zawartym w zaświadczeniu, w celu uzyskania jednoznacznej oceny zdolności pracownika do pracy.

[Stan prawny na: 06.11.2019 r.]

Alina Giżejowska

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

przebieg wizyty, badanie, częstotliwość

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Medycyna pracy – opis specjalizacji

Medycyna pracy jest określana jako wielodyscyplinarna dziedzina zajmująca się ochroną zdrowia osób pracujących przed wpływem różnych szkodliwych czynników środowiskowych. Medycyna pracy obejmuje również zagadnienia związane z profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych.

Lekarz specjalizujący się w medycynie pracy zajmuje się badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi pracowników. Prowadzi też poradnię zakładową dla pracowników z gabinetami specjalistycznymi. Lekarz medycyny pracy bada uczniów, kierowców, osoby pracujące na morzu, nurków, płetwonurków i osoby ubiegające się o książeczkę sanepidowską czy pozwolenie na broń.

Zadaniem lekarza medycyny pracy jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Wśród lekarzy medycyny pracy znajdują się zazwyczaj lekarze ogólni, którzy przeprowadzają podstawowe badania, a także lekarze wielu specjalizacji, między innymi okuliści, neurolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy oraz laryngolodzy.

Jak umówić się na e-wizytę? Sprawdź: Jak znaleźć lekarza oferującego e-wizyty?

Lekarz medycyny pracy – obowiązki

Lekarz medycyny pracy musi mieć ukończoną medycynę oraz 5-letnią podstawową specjalność lekarską. W zakresie obowiązków lekarza medycyny pracy znajdują się:

diagnozowanie zagrożeń w miejscu pracy i na danym stanowisku; przedstawienie szkodliwych czynników zewnętrznych związanych z pracą; stwierdzanie zdolności, niezdolności lub przeciwwskazań do zatrudnienia; prowadzenie profilaktyki zdrowotnej osób pracujących; informowanie o bezpieczeństwie w miejscu pracy; wyznaczenie odpowiednich warunków pracy, które nie będą negatywnie wpływać na zdrowie pracownika; sporządzenie spisu wyposażenia, sprzętu i odzieży do danego miejsca pracy; diagnostyka chorób zawodowych; leczenie wykrytych dolegliwości; udział w procesach sądowych, dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy; organizacja akcji promocyjnych na temat zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Chcesz rozwiać wątpliwości związane z teleporadą medyczną? Sprawdź: Telemedycyna: najczęstsze pytania i odpowiedzi

Lekarz medycyny pracy – uprawnienia

W swojej pracy lekarz medycyny pracy współdziała z różnymi organami. Przede wszystkim lekarz medycyny pracy współpracuje z pracodawcami, pracownikami, organizacjami, związkami zawodowymi, lekarzami innych specjalizacji, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcją Pracy, a także Inspekcją Sanitarną. Jeżeli lekarz medycyny pracy stwierdzi występowanie zagrożenia dla zdrowia w miejscu wykonywania pracy czy naruszanie przez pracodawcę praw pracownika, jest on zobowiązany poinformować o tym fakcie odpowiednie służby.

Wizyta u lekarza medycyny pracy

Każda osoba rozpoczynająca swoją karierę zawodową ma obowiązek udać się na wizytę do lekarza medycyny pracy. Niezależnie od tego, czy nasza praca to czynności biurowe, czy praca ze szkodliwymi substancjami, nie można rozpocząć pracy bez aktualnego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy.

Aby zrealizować wizytę u lekarza medycyny pracy należy okazać właściwe skierowanie. Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia pracodawca. Na takim skierowaniu powinna znaleźć się informacja o stanowisku pracy wraz z opisem czynników, z którymi pracownik będzie miał styczność. Od tych danych bowiem zależy zakres i przebieg badań w trakcie wizyty. Jeżeli pracownik aktualnie choruje lub jest w trakcie leczenia, na wizycie powinien przedstawić aktualne wyniki badań oraz poinformować o przyjmowanych lekach.

Choć wizyta u lekarza medycyny pracy może czasami wydawać się zbędną formalnością, trzeba pamiętać, że zadaniem medycyny pracy jest przede wszystkim ochrona naszego zdrowia. Lekarz medycyny pracy dokonuje oceny stanu naszego zdrowia, przeprowadza także wywiad mający na celu zbadanie środowiska, w jakim będziemy pracować. W trakcie takiej wizyty przeprowadzane są badania wstępne, a wraz z upływem lat pracy na danym stanowisku – badania okresowe i kontrolne.

Jakie badania warto robić regularnie? Sprawdź: Osiem badań, które warto zrobić przynajmniej raz w roku

Co bada lekarz medycyny pracy? Lekarz medycyny pracy to odrębna specjalizacja lekarska lub podspecjalizacja. To, do jakiego lekarza medycyny pracy się udajemy i co bada, zależy od stanowiska, na jakim będziemy pracować. Jeśli nasze przyszłe stanowisko wymaga od nas pracy z komputerem, zostaniemy skierowani na badania medycyny pracy do okulisty, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady wzroku.

Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi, że do pracy potrzebne nam będą okulary, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia części kosztów ich zakupu. Inne badania obowiązują w przypadku stanowisk, które wymagają pracy w hałasie lub obsługi niektórych maszyn. Wtedy zaleca się wizytę u laryngologa lub neurologa.

Jakie badania wykonać, by sprawdzić swój stan zdrowia? Przeczytaj: Profil podstawowy – jakie badania pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia?

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Jeśli udajemy się do lekarza medycyny pracy z zamiarem podjęcia pracy na stanowisku, które nie jest związane z pracą z czynnikami ryzyka lub szkodliwymi substancjami, wizyta potrwa kilkanaście minut. Lekarz medycyny pracy dokonuje wywiadu zdrowotnego oraz odnośnie do stanowiska, na jakim będziemy pracować.

Na tej podstawie decyduje o wydaniu orzeczenia lub skierowaniu do lekarzy innej specjalności. Dopiero posiadając komplet zaświadczeń od lekarzy wszystkich zaleconych specjalności, możemy otrzymać orzeczenie lekarskie potwierdzające naszą zdolność do pracy na danym stanowisku.

Warto pamiętać, że lekarz medycyny pracy podczas wizyty może zapytać o przyjmowane leki, przewlekłe choroby, nałogi, przebyte operacje i wypadki oraz choroby, które występują bądź występowały w rodzinie. Lekarz w trakcie wizyty wykonuje podstawowe badania, czyli pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Warto wcześniej uzupełnić swoją kartę o dane, które są nam znane, czyli wagę ciała oraz wzrost – to skróci wizytę o ważenie i mierzenie wzrostu. Wizycie u lekarza medycyny pracy towarzyszą także takie badania jak morfologia oraz badanie moczu.

Wybierając się na wizytę do lekarza medycyny pracy nie można zapomnieć o wszystkich akcesoriach, które wykorzystujemy, by usprawnić codzienne funkcjonowanie. Osoby z wadą wzroku koniecznie powinny zabrać ze sobą okulary bądź założyć soczewki. Osoby z uszkodzonym słuchem, nie powinny zapomnieć o aparacie słuchowym.

Przeczytaj więcej o badaniach krwi: Podstawowe badania krwi – znaczenie, interpretacja

Wizyta u lekarza medycyny pracy – jak często? Kodeks pracy jasno określa, kiedy jesteśmy zobowiązani do wizyty u lekarza medycyny pracy. Taka wizyta musi się odbyć w określonych przypadkach: przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy, po zmianie stanowiska lub zakresu pracy na danym stanowisku (także w obrębie jednej firmy), przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do pracy – wizyta okresowa.

Okresowe badania pracownik odbywa co 1-5 lat, a ich częstotliwość związana jest ściśle z charakterem stanowiska, na jakim pracuje. Osoby narażone na duży poziom hałasu w pracy powinny corocznie wykonywać badania laryngologiczne, natomiast nauczyciele co 5 lat powinni przejść badania foniatryczne. W przypadku, kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni i wracamy do pracy na swoje lub inne stanowisko, także należy udać się do lekarza medycyny pracy.

Niektóre kierunki kształcenia wymagają zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Chodzi tu o kierunki studiów lub techników, które wymagają nauki w warunkach laboratoryjnych lub obsługi maszyn.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za czas, który pracownik poświęcił na badania medycyny pracy, a te powinny odbyć się w godzinach jego pracy.

Uwaga! Terminy kolejnych badań okresowych to kwestia indywidualna; jest narzucany przez lekarza podczas poprzedniej wizyty. Lekarz może wyznaczyć indywidualną datę badań okresowych, jeśli uważa, że jest to konieczne, aby sprawdzić stan zdrowia pracownika.

Rodzaje badań profilaktycznych w medycynie pracy

Na wizytę do lekarza medycyny pracy zapisuje się, aby przeprowadzić badania profilaktyczne. Wymienia się 4 rodzaje badań wykonywanych przez lekarza medycyny pracy:

badania wstępne – to badania, które są wykonywane wszystkim osobom rozpoczynającym pracę w danym miejscu. Dotyczy to nowej pracy, ale także przeniesienia na inne stanowisko, na którym mogą występować czynniki szkodliwe dla zdrowia pracownika. Badania, które są wykonywane zależą od specyfiki stanowiska pracy określonego w podpisanej umowie o pracę. Po przeprowadzeniu wszystkich zalecanych badań, pracownik otrzymuje od lekarza medycyny pracy orzeczenie o zdolności do podjęcia pracy. Na orzeczeniu znajduje się także informacja o terminie kolejnych badań. Wstępne badania nie są wykonywane u osób, które ponownie zaczynają pracę u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku. Dotyczy to umowy podpisanej w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę; badania okresowe – to badania, które wykonuje się wszystkim pracownikom niezależnie od tego, na jakich stanowiskach pracują. Częstotliwość wykonywania badań okresowych jest jednak zależna od rodzaju oraz uciążliwości czynników, jakie wiążą się z zajmowanym stanowiskiem. Badania okresowe powinno się wykonywać w godzinach pracy, a nieobecność w tym czasie na stanowisku nie jest podstawą do zmniejszenia wynagrodzenia. Jeżeli badania okresowe muszą zostać wykonane w innym mieście, to koszty związane z przejazdem pokrywa pracodawca. Badania okresowe wykonuje się w trakcie obowiązywania umowy o pracę. Jednak w przypadkach, gdy miejsce pracy wiązało się z kontaktem z substancjami rakotwórczymi, pracodawca okresowe badania musi zapewnić pracownikowi także po zakończeniu współpracy; badania kontrolne – to badania, które wykonuje się u pracowników niezdolnych do pracy z przyczyn chorobowych przez okres co najmniej 30 dni. Badania kontrolne wykonuje się po to, by ustalić, czy pracownik może bezpiecznie wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko pracy; badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – to badania, które wykonuje się po to, by wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością. Badania te zazwyczaj muszą wykonać osoby, które ubiegają się o stanowiska w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach. Badanie sanitarno-epidemiologiczne to podstawowe badanie lekarskie oraz badanie laboratoryjne, czyli trzykrotne – to badania, które wykonuje się po to, by wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością. Badania te zazwyczaj muszą wykonać osoby, które ubiegają się o stanowiska w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach. Badanie sanitarno-epidemiologiczne to podstawowe badanie lekarskie oraz badanie laboratoryjne, czyli trzykrotne badanie kału

Skąd otrzymać skierowanie na badania lekarskie? Przeczytaj: Skierowanie na badanie lekarskie

Lekarz medycyny pracy prywatnie

Zdarza się, że w wyniku niedopracowania umów między pracodawcą a przychodnią świadczącą usługi medycyny pracy, pracownik musi ponieść koszt wykonanych badań. Na taką ewentualność należy mieć przygotowane dane pracodawcy (adres, NIP) i poprosić w przychodni o wystawienie rachunku. Pracodawca ma obowiązek zwrócić nam poniesione koszty badań, które zlecił.

Lekarz medycyny pracy – diagnozowanie i leczenie chorób zawodowych

Jednym z zadań lekarza medycyny pracy jest diagnozowanie i leczenie chorób zawodowych. Choroby zawodowe można podzielić na:

choroby narządu wzroku – zaćma , krótkowzroczność, urazy oka, ciała obce w gałce ocznej; choroby narządu słuchu – niedosłuch, uszkodzenie słuchu, zawroty głowy; choroby narządu głosu – rak krtani, zapalenie krtani, zmiana barwy głosu, chrypa, utrata głosu; choroby układu oddechowego – nowotwory, rozedma płuc, – nowotwory, rozedma płuc, astma oskrzelowa , pylice płuc, gruźlica; choroby sercowo-naczyniowe – zakrzepica, – zakrzepica, żylaki , migotanie przedsionków, zawał serca; choroby układu pokarmowego – wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit, alergie pokarmowe, nowotwory, – wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit, alergie pokarmowe, nowotwory, marskość wątroby , kamica moczowa, refluks przełyku; choroby układu moczowego – kamica nerkowa, nowotwór, niewydolność nerek, zakażenie układu moczowego; choroby hematologiczne – białaczka , niedokrwistość; choroby układu dokrewnego – cukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, problemy z wagą, nowotwór; choroby dermatologiczne i alergologiczne – atopowe zapalenie skóry , alergie skórne, pokrzywka, nieżyt nosa; choroby zakaźne – HIV oraz AIDS, zapalenie wątroby, rotawirus, salmonella, toksoplazmoza; choroby układu ruchu – osteoporoza , choroby zwyrodnieniowe, toczeń, zapalenie stawów, zapalenie mięśni.

Lekarz medycyny pracy może zauważyć nieprawidłowości podczas badania i zdiagnozować chorobę zawodową. W takim przypadku pracownik otrzyma skierowanie do przychodni, poradni chorób zawodowych lub do szpitala. Na podstawie orzeczenia lekarskiego chorobę zawodową lub jej brak stwierdza Powiatowy Inspektor Sanitarny.

키워드에 대한 정보 zalecenia lekarza medycyny pracy

다음은 Bing에서 zalecenia lekarza medycyny pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  악마 를 보았다 다시 보기 | 살리고 복수하고 살리고 복수하고 살리고 복수하고 살리고 복수하고 살리고 복수하고 3527 좋은 평가 이 답변
See also  Referencje Dla Opiekunki Osób Starszych Wzór | Pani Ela - Opiekunka Osób Starszych W Interkadrze 상위 232개 답변

See also  신의 탑 19 금 | 신의탑 3부 110화 리뷰ㅣ최초의 19금 씬이? 188 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie

  • lekarz medycyny pracy
  • medycyna pracy
  • badania lekarskie do pracy
  • badania medycyny pracy
  • badania do pracy
  • skierowanie do lekarza medycyny pracy
  • skierowanie na badania medycyny pracy
  • badania wstępne do pracy
  • badania okresowe w pracy
  • badania pracownicze
  • lekarz medycyny
  • medycyna pracy badania wstępne
  • co bada lekarz medycyny pracy
  • ustawa o medycynie pracy

Medycyna #pracy #– #obowiązkowe #badania #lekarskie, #co #bada #lekarz, #skierowanie


YouTube에서 zalecenia lekarza medycyny pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Medycyna pracy – obowiązkowe badania lekarskie, co bada lekarz, skierowanie | zalecenia lekarza medycyny pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment