Życie W Usa Blog | Usa – Jest Dramat! Smród, Bezdomni, Ćpuny, Bieda – Nie Tak Zapamiętałem Los Angeles… #2 상위 62개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “życie w usa blog – USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Vlog Casha 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,637,368회 및 좋아요 56,885개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

życie w usa blog 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2 – życie w usa blog 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

🗺️ USA #2. Powrót do Los Angeles po sześciu latach trochę mnie zaskoczył. Nie do końca tak zapamiętałem to miasto…
❗ Zostań Patronem kanału!
https://patronite.pl/vlogcasha
Kanał Piotrka: @Trip Hunter
Instagram Piotrka: https://www.instagram.com/triphunterpl/
Zespół Chrisa – Mandala (Spotify): https://spoti.fi/3AQsenp
Muzyka z intro by: https://instagram.com/another_unofficial_account
Muzyka z vloga pochodzi z serwisu Artlist. Skorzystaj z mojej promocji i odbierz 2 miesiące gratis!
Artlist: https://bit.ly/3mWjQwo
Vlogi z Meksyku (2021): http://bit.ly/3c7Jycf
Vlogi z Turcji (2019-2020): https://bit.ly/31VPCR3
Vlogi z Kolumbii: https://bit.ly/36tqlhH
🌏 Vlogi z Azji Płd-Wsch: https://bit.ly/2wrM9t2
🇦🇺 Vlogi z Australii: https://bit.ly/2OJWYOy
🇺🇸 Vlogi z życia i podróży w USA: https://bit.ly/2ya73NV
🚙Vlogi z autostopu 2018: https://bit.ly/2NbHzos
▸ Instagram: https://www.instagram.com/vlogcasha
▸ Facebook: https://www.facebook.com/vlogcasha/
#PodróżeCasha #USA

życie w usa blog 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Blog | American Stories – życie i praca w USA

Życie i praca w USA. Nasze podróże, codzienne doświadczenia, osobiste spostrzeżenia i oceny. Prosta i szczera relacja z życia w Stanach …

+ 여기에 보기

Source: www.americanstories.pl

Date Published: 5/9/2021

View: 1585

Życie w USA – jak wygląda? – mojeKatowice.pl

Życie w USA – jak wygląda? Czy w USA żyje się szybciej, niż w Europie? Czy ostatnie wydarzenia w Ukrainie odbijają się szerokim echem w Ameryce …

+ 더 읽기

Source: mojekatowice.pl

Date Published: 10/13/2021

View: 3916

주제와 관련된 이미지 życie w usa blog

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

USA - jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda - nie tak zapamiętałem Los Angeles... #2
USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2

주제에 대한 기사 평가 życie w usa blog

  • Author: Vlog Casha
  • Views: 조회수 2,637,368회
  • Likes: 좋아요 56,885개
  • Date Published: 2021. 7. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=M7gQQs0qx9E

Gdzie najlepiej zamieszkać w USA?

Oto 8 najlepszych miast do zamieszkania w USA:
  • Boulder, Kolorado. Populacja: 326 196. …
  • Austin, Teksas. Populacja: 978 908. …
  • Raleigh, Karolina Północna. Populacja: 474 069. …
  • Colorado Springs, Kolorado. Populacja: 478 221. …
  • Madison, Wisconsin. Populacja: 259 680. …
  • Ann Arbor, Michigan. …
  • Charlotte, Karolina Północna. …
  • Minneapolis, Minnesota.

Jakie zawody są potrzebne w USA?

Oto 6 miejsc pracy, na które zapotrzebowanie w 2022 roku będzie najwyższe:
  1. Kasjer. Średnie zarobki roczne – 23 000 USD. …
  2. Kierowca ciężarówki. Średnie zarobki roczne – 53 000 USD. …
  3. Specjalista ds. podatków. …
  4. Pielęgniarka. …
  5. Menedżer produktu. …
  6. Inżynier oprogramowania. …
  7. 5 najpopularniejszych drinków w formie lodów.

Ile kosztuje utrzymanie się w USA?

Rata hipoteczna, rachunki, przedszkole dla dzieci, 2 auta i koszty utrzymania w USA, wyniosły bowiem łącznie… $64,500! Oznacza to, że naszej modelowej amerykańskiej rodzinie już na starcie brakuje co najmniej $15,500 rocznie, aby żyć na średnim poziomie.

Jak naprawdę wygląda życie w USA?

W Stanach Zjednoczonych żyje się dobrze i Amerykanom niczego nie brakuje, ale trzeba wiedzieć, że bardzo dużo się tu pracuje. Większość firm wymaga od pracowników 100% poświęcenia i zaangażowania – pracy po godzinach bez bonusów i dodatków, bez dni wolnych, bez urlopów i awansów.

Jaki jest najbezpieczniejszy stan w USA?

Najbezpieczniejszym stanem okazuje się być New Jersey z wynikiem 71,6. Drugie miejsce zajęło New Hampshire, a trzecie Rhode Island. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają w kolejności: Maine, Vermont, Connecticut, Ohio, Nowy Jork, Wirginia i Massachusetts.

Jaki jest najcieplejszy stan w USA?

Floryda to najcieplejszy i zarazem najbardziej słoneczny ze wszystkich stanów.

Jaki jest najlepiej płatny zawód w USA?

Amerykański rynek pracy docenia wykształconych specjalistów i to oni mogą liczyć na najwyższe zarobki. Lekarze, prawnicy czy dyrektorzy cieszą się najwyższymi zarobkami.

Ile zarabia przeciętny Amerykanin miesięcznie?

Jakie są średnie zarobki w USA? Według najnowszego raportu opublikowanego przez Bureau of Labor Statistics (BLS), mediana tygodniowych zarobków pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w USA szacowana jest na 1 003 USD. Oznacza to 4 012 USD w przeciętnym miesiącu lub 52 156 USD rocznie.

Gdzie pracują Polacy w USA?

Polacy znajdują miejsca zatrudnienia w Ameryce w branży budowlanej, samochodowej, jako pomoc hotelowa, chętnie są przyjmowani jako barmani, ale też wielu Polaków spotkamy w największych korporacjach na Manhattanie lub wśród pracowników naukowych najlepszych uniwersytetów.

Jaka jest najniższa krajowa w USA?

Dla porównania, federalna płaca minimalna w Stanach Zjednoczonych wynosiła równowartość ok. 1 100 EUR w styczniu 2022 roku. Jednak jej siła nabywcza była dużo niższa, niż wartość nominalna.

Ile kosztuje mieszkanie w Stanach?

Mieszkanie – Wynajęcie kawalerki kosztuje około 800 dolarów miesięcznie, mieszkania z salonem i 1 sypialnią około 1000 dolarów, a z dwoma sypialniami już 1200 dolarów. Przeciętna cena domu w mojej okolicy to około 322 tysiące dolarów, czyli dochód gospodarstwa domowego z niewiele ponad 3 lat.

Ile trzeba mieć pieniędzy na start w USA?

Sprawny (ale stary) samochód można kupić już za 2000-3000 dolarów. Jeśli kupimy samochód, trzeba go zarejestrować, my na początek za rejestrację płaciliśmy ok. 500 dolarów oraz ubezpieczyć (my na początku płaciliśmy 140 dolarów miesięcznie).

Co lubią Amerykanie?

Poza wywieszaniu flagi na domach, noszą również odzież czy nawet bieliznę z amerykańską flagą. 2. Amerykanie są wielbicielami gadżetów, które ułatwiają życie. Lubią wszystko co elektryczne, od elektrycznego odświeżacza powietrza przez elektryczny klucz do konserw po elektryczną suszarkę do sałaty.

Gdzie w USA jest niebezpiecznie?

Do najniebezpieczniejszych należą też Chicago, Filadelfia i Los Angeles. Jak podaje lokalna telewizja NY1 w 2020 roku miało miejsce w „Wielkim Jabłku” 1 531 incydentów z użyciem broni palnej. Stanowi to skok o 97 proc. w porównaniu z 777 strzelaninami w 2019 roku.

Ile kosztuje chleb w Stanach Zjednoczonych?

Średnia cena chleba * (sztuka) w Stanach Zjednoczonych wynosi 2.73 USD (w przeliczeniu 12.57 PLN). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 USD (dolar amerykański) = 4.6119 PLN (2022-08-17) .

Jak zamieszkać w USA na stałe 2022?

Jedynym wymogiem aby wyjechać legalnie do Stanów Zjednoczonych będzie wypełnienie formularza i rejestracja w systemie ESTA. Do Stanów Zjednoczonych wciąż jednak można będzie wjechać na wizie turystycznej.

Jaki jest najbiedniejszy stan w USA?

Stany i terytoria, które mają najwyższy odsetek ubóstwa w kraju, to: Missisipi, Luizjana, Nowy Meksyk, Kentucky, Arkansas, Zachodnia Wirginia, Alabama, Dystrykt Kolumbii, Południowa Karolina i Georgia. Pierwszy z wymienionych jest tym najbiedniejszym.

Ile zarabia przeciętny Amerykanin miesięcznie?

Jakie są średnie zarobki w USA? Według najnowszego raportu opublikowanego przez Bureau of Labor Statistics (BLS), mediana tygodniowych zarobków pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w USA szacowana jest na 1 003 USD. Oznacza to 4 012 USD w przeciętnym miesiącu lub 52 156 USD rocznie.

Jaki stan w USA wybrać?

Analizując pojedyncze miejscowości, a nie całe aglomeracje, można przyjąć, że najlepsze miejsca do życia w USA znajdują się przede wszystkim nad wybrzeżem Kalifornii, w Teksasie i na południu Florydy, a na pewno tam jest ich wiele.

American Stories – życie i praca w USA

Co nam daje Green Card? Czym różni się życie z Zieloną Kartą w ręku od tego na wizie pracowniczej? Te i wiele podobnych pytań lądują w…

moje życie w USA. Internetowy blog, vlog i przewodnik po USA

Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.

Jeśli więc planujecie podróż do USA – jesteście na dobrej drodze aby ją zrealizować.

Na stronie interamerka znajdziecie wiele informacji i wskazówek dotyczących USA.

A tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie i moim odkrywaniu Ameryki

Praktyczny przewodnik 2022 – Wise, dawniej TransferWise

Amerykański sen to marzenie wielu Polaków. Wypłata w dolarach, szybki awans i kultura wdzięczności – co z tego faktycznie może się ziścić? Decyzję o przeprowadzce na drugi koniec świata warto dobrze przemyśleć. Właśnie dlatego przygotowaliśmy przewodnik z najważniejszymi informacjami odnośnie życia w Stanach. Sprawdź, co czeka Cię w USA.

Jedziesz do USA? Wypróbuj konto walutowe Wise!

Załóż Wise dla finansów bez granic 🚀

Życie w USA – ogólne informacje

Stany to kierunek, który od dawna kusi Polaków. Wielu poszło za głosem serca – w Ameryce mieszka prawie 10 mln osób polskiego pochodzenia.¹ Największe skupiska Polonii znajdują się w Chicago, USA, Wisconsin oraz New Jersey. Obszary, które coraz częściej zasiedlają Polacy to także Floryda, Colorado, Georgia i Arizona.

Liczna rzesze Polaków na terytroium USA przekładają się na to, że stosunkowo łatwo znaleźć sklep z polskim asortymentem, pójść na mszę odprawianą w polskim języku czy skorzystać z usług bez potrzeby komunikowania się w obcym języku.

Planując przeprowadzkę do USA warto się nieco zagłębić w amerykańską kulturę i zasady, które tam panują. Mamy na myśli chociażby fakt, że głównym środkiem płatniczym są czeki, Amerykanie stosują inne jednostki miary niż te w Europie, a za przechowywanie w samochodzie otwartych butelek z alkoholem można zapłacić niemały mandat. Ale przejdźmy do konkretów – jakie są plusy i minusy życia w USA?

Plusy mieszkania w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego warto przeprowadzić się do USA?

Co sprawi, że zakochasz się w USA? Mamy kilka mocnych argumentów, dla których warto rozważyć przeprowadzkę do Stanów.

1. Kultura otwartości i tolerancji.

Stany to miejsce, gdzie odnajdzie się prawie każdy. Ogrom napływowej ludności sprawia, że mieszają się różne kultury, obyczaje i religie. Dzięki temu, nawet przeprowadzając się na drugi koniec świata, możesz tam szybko poczuć się jak w domu.

2. Góry, lasy i ocean.

Niezwykłe zróżnicowanie terenu i rozmiar USA sprawia, że w jednym państwie znajdziesz wszystko to, czego szukasz. Góry, palmy, ocean i minusowe temperatury. W praktyce oznacza to, że planując urlop możesz nie ruszać się z terytorium Stanów i ciągle poznawać nowe oblicza Ameryki.

3. Wartość dolara w niepewnych czasach.

W czasach, gdy pieniądze są bardzo mocno uwarunkowane od sytuacji politycznej, lepiej zarabiać w dolarach niż złotówkach. Dolary mają także zupełnie inną wartość nabywczą – ilość rzeczy, jaką możesz zakupić za 100 zł a 100 dolarów jest absolutnie nieporównywalna.

Minusy mieszkania w USA? Co może być trudnością po przeprowadzce do Stanów?

Planując nowy rozdział łatwo dać się ponieść entuzjazmowi. Jednak USA to nie zawsze kraina miodem i mlekiem płynąca. Jakie są największe minusy życia w USA?

Przyszłych, amerykańskich pracowników z pewnością zasmuci niewielka ilość dni wolnych od pracy.² Jest ich zdecydowanie mniej niż w Polsce. Oprócz świąt religijnych (Boże Narodzenie i Wielkanoc, która zawsze wypada w niedziele), można liczyć na zaledwie kilka świąt federalnych. Porównując polską i amerykańską listę oraz 26 dni urlopu, które przysługują polskim pracownikom, zaczniesz polować na przedłużone weekendy, które stają się szansą na wyjazd i odpoczynek.

2. Wiza na wagę złota.

Sam wyjazd do USA jest nie lada misją. Ciężko porównać to do europejskich destynacji, gdzie można przeprowadzić się właściwie z dnia na dzień. Jeśli nie masz wcześniej załatwionej oferty pracy, szansą jest wiza studencka.³ Można także liczyć na delegacje do amerykańskiego oddziału firmy lub spróbować szczęścia w losowaniu zielonej karty.

3. Konsumpcjonizm i skupienie na rzeczach materialnych.

Amerykanie jako naród kochają kupować. Nie bez przyczyny Stany to państwo kojarzące się z McDonaldem, iphonem czy wielkimi, świecącymi ozdobami na święta. Każda okazja jest dobra, żeby wydawać pieniądze, a gdy jeszcze pojawi się opcja oszczędzenia kilku dolarów… Zobacz kilka nagrań z Black Friday – zrozumiesz, co mamy na myśli.

USA – najważniejsze tematy do załatwienia po przeprowadzce.

Jeśli plan przeprowadzki wydaje się być coraz bardziej realny, warto przeanalizować, co czeka Cię w USA i czym będzie trzeba się zająć na dzień dobry.

Poszukiwanie pracy

Pracy w Stanach można szukać na kilka sposobów – napisaliśmy na ten temat osobny artykuł, który z pewnością ułatwi Ci zadanie. Dodatkowo wspomnimy o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze zadbaj o swoje CV – przetłumacz je i weź pod uwagę, że amerykański przedsiębiorca może nie wiedzieć czym jest polskie gimnazjum – dopracuj te niuanse!⁴

Nie bój się także korzystać z pomocy agencji pracy, które selekcjonują aktualne oferty i ułatwiają proces aplikacji. Tutaj jedna ze stron, która może Cię zainteresować: careeronestop.org

Wynajem mieszkania

Dach nad głową – nie zapominajmy o kluczowej kwestii! Mieszkańcy USA wydają średnio 25% swojej pensji na opłaty związane z domem – oprócz czynszu należy uwzględnić koszty mediów (gaz, prąd, ciepło, woda). Należy na wstępie zapytać właściciela czy te opłaty są wliczone w kwotę czynszu. Stawki mogą się różnić latem (opłata za klimatyzację) i zimą (koszty ogrzewania).⁵

Gdzie szukać mieszkania? Amerykanie korzystają z wielkich tablic “for rent” lub “apartment available”, które umieszczają przed budynkami. Ogłoszenia najmu znajdziesz także w pobliskich sklepach, w Internecie i lokalnych gazetach. Można także rozważyć telefon do agenta nieruchomości.

Prawo jazdy

Polscy kierowcy mogą poruszać się po amerykańskich drogach na podstawie międzynarodowego prawa jazdy w okresie ważności wizy. ⁶ Należy jednak pamiętać, że to konkretne stany regulują przepisy prawa, a naruszenie zasad może grozić bardzo wysokimi mandatami. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze kwestie dopuszczalnej prędkości na autostradach, znaki związane z parkowaniem oraz być wyczulonym na polecenia policji.

Ubezpieczenie i kwestie podatkowe

Jeśli zdecydujesz się na stały pobyt w Stanach musisz pamiętać o składaniu zeznań podatkowych i zgłaszać swoje dochody w Urzędzie Skarbowym.⁷

Niezbędny okaże się także numer identyfikacji podatkowej (SSN)⁸ – możesz zostać o niego poproszony przy ubieganiu się o prawo jazdy lub przy zakładaniu konta w amerykańskim banku. Pamiętaj także, że przy zmianie adresu zamieszkania masz 10 dni na poinformowanie o tym USCIS (Służby ds. Obywatelstwa i Imigracji w Stanach Zjednoczonych).

Poznaj swoje prawa

Stawiając pierwsze kroki w nowym kraju można stać się łatwym łupem dla oszustów. Nie, nie zamierzamy Cię straszyć. Warto jednak znać swoje prawa i zapisać najważniejsze numery, zanim spakujesz walizki. W tym celu warto przestudiować listę polskich ambasad w USA – to miejsce, gdzie zawsze możesz zgłosić się o pomoc.⁹

Dokładne adresy znajdziesz na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/usa/placowki

Finanse

Dobrze jest zastanowić się z wyprzedzeniem, gdzie będzie miała wędrować Twoja pensja i jaki numer konta podasz przyszłemu pracodawcy. O tym, jak założyć konto w amerykańskim banku i jakich formalności się spodziewać, napisaliśmy osobny artykuł. Jeśli szukasz alternatywy, która będzie korzystna dla Twojego portfela, a ilość formalności będzie ograniczona do minimum – czytaj dalej.

Darmowe konto Wise – tani i bezpieczny sposób na zagraniczne płatności.

Nowe państwo wymaga nowych rozwiązań – również w zakresie finansów. Co, gdyby przy minimalnej ilości formalności sięgnąć po ofertę, którą polubi Twój portfel? Właśnie dlatego czas poznać rozwiązanie, jakim jest Wise.

Wise to alternatywa na rynku bankowości, która została w dużej mierze stworzona z myślą o ludziach, którzy podróżują i potrzebują mobilnych rozwiązań. Sam proces zakładania konta jest wyjątkowo prosty – nie potrzebujesz odwiedzać lokalnej placówki – wszystko odbywa się z poziomu intuicyjnej aplikacji mobilnej. Do minimum są także ograniczone dokumenty, które należy załączyć – nie padnie pytanie o pracodawcę, zarobki czy adres zamieszkania w nowym kraju.

Bezpłatne konto pełni jednocześnie funkcję wielowalutowego portfela. Co to oznacza w praktyce? Na swoim koncie Wise możesz przechowywać pieniądze w 54 walutach – w tym dolarach amerykańskich, polskich złotówkach czy euro. Przewalutowania między rachunkami odbywają się w oparciu o rzeczywisty kurs wymiany walut, dzięki czemu z góry możesz poznać stawkę za operację. Wirtualny portfel umożliwia także wysyłanie pieniędzy do 80 krajów. Tu warto wspomnieć o kosztach – Wise jest średnio 5 razy tańszy niż wiodące niemieckie banki.

Konto Wise jest wartą rozważenia alternatywą dla konta w amerykańskim banku. Możesz na nim odbierać pensję – Twój pracodawca będzie mógł wpłacać pieniądze na konto jakby płacił lokalesowi. To dlatego, że wraz z kontem otrzymujesz dane bankowe dla rachunku USD.

Dodatkowo Wise daje dostęp do fizycznej karty, która umożliwia wypłacanie pieniędzy niemal z każdego miejsca na świecie.

Wise to gwarancja bezpieczeństwa dla Twoich pieniędzy. Twój majątek będzie przechowywany w uznanych instytucjach bankowych, a działania Wise podlegają stałym audytom. Dodatkowo Wise powołał wyspecjalizowany zespół, który przeciwdziała oszustwom a Twoje konto jest monitorowane i nadzorowane przez całą dobę. Większość z działań Wise opiera się o funkcjonowanie w sieci – właśnie dlatego używany jest system dwuetapowego uwierzytelniania, który pozwala chronić konto i transakcje.

Zakładanie darmowego konta Wise jest wyjątkowo proste. Wystarczy pobrać mobilną aplikację, która jest dostępna zarówno na iOS oraz Android. Dzięki intuicyjnej aplikacji pieniądze masz zawsze pod ręką a przelewy – nawet te międzynarodowe – możesz zaplanować o dowolnej godzinie.

Wise zaufało już ponad 8 milionów klientów – może to wygoda, a może wyjątkowo tanie przelewy międzynarodowe, które docierają do odbiorców nawet w kilka sekund. Warto znaleźć swój powód.

Oferta Wise dostępna jest także w USA. Jeśli stoisz przed wyborem konta w amerykańskim banku – warto wziąć także pod rozwagę wspomnianą wcześniej opcję. Jeśli dopiero planujesz nowy etap życia i rozglądasz się za mieszkaniem oraz nową pracą – to będzie strzał w dziesiątkę. Wise nie wymaga na etapie zakładania konta informacji o zarobkach oraz adresie zamieszkania na terenie USA. Wybierając Wise nie musisz się także martwić o język – cała aplikacja jest dostępna w języku polskim a intuicyjny interfejs pozwoli Ci przejść szybko i bezboleśnie przez proces rejestracji.

Choć nowe początki i przeprowadzka mogą generować wiele stresów i znaków zapytania – wybór nowego rozwiązania, które będzie dla Ciebie wygodne – nie musi. Decydując się na Wise jeden z istotnych punktów związanych z adaptacją w nowym kraju możesz odhaczyć. Czas, który należałoby poświęcić na odwiedzenie amerykańskich placówek bankowych możesz spożytkować na poznawanie okolicy – brzmi jak dobry plan?

Dołącz do 8 milionów zadowolonych klientów i ciesz się niskimi opłatami, jakie oferuje Wise.

Wise. I nie przepłacasz za przewalutowanie.

Załóż konto w Wise za darmo💸

Te artykuły też mogą Cię zainteresować:

Źródła:

Z dnia 3. listopada 2021.

Życie codzienne w USA, blog o tym jak się żyje w Stanach

Cześć, jestem Agnieszka 🙂

Od 5 lat mieszkam w USA, blisko Philadelphii.

Na blogu dowiesz się jak wygląda życie i podróże w Stanach. W dziale “problemy Ameryki” przeczytasz o trudnościach, z jakimi mierzą się Amerykanie, a o których zazwyczaj się nie pisze.

Zapraszam!

Projekt Ameryka – Blog o USA | Życie w Stanach | Podróże

Kartki okolicznościowe w Ameryce to temat tak powszedni jak kupno ziemniaków na obiad w Polsce. Jest ich tyle co okazji, ale w takim razie ile tych okazji? Tak naprawdę tyle ile sobie zechcesz.…

Najlepsze miasta do zamieszkania w 2022 roku

Jeśli planujesz przeprowadzkę w 2022 roku strona Rocket może pomóc ci w wyborze miasta. Rockethome skompilowała listę najlepszych do zamieszkania miast w USA.

Pod uwagę wzięto ceny nieruchomości, rozwój, dojazdy i stan dróg, oferty pracy oraz dostęp do opieki zdrowotnej. Oto 8 najlepszych miast do zamieszkania w USA:

1. Boulder, Kolorado

Populacja: 326 196

Średni dochód gospodarstwa domowego: 83 019 USD

Średnia cena domu: 497 300 USD

Średni miesięczny czynsz: 1495 USD

Stopa bezrobocia: 5,1%

Boulder Colorado, jedno z najlepszych miast do życia w USA, gdyż jakość życia w tym mieście jest wyjątkowa. W przeciwieństwie do wielu miejsc w USA, Boulder ma całkiem przyzwoity system transportu publicznego, dużo ofert pracy, uniwersytet oraz rozbudowany sektor rozrywkowo -kulturowy.

2. Austin, Teksas

Populacja: 978 908

Średni dochód gospodarstwa domowego: 71 576 USD

Średnia cena domu: 337 400 USD

Średni miesięczny czynsz: 1280 USD

Stopa bezrobocia: 5,1%

Austin to wyjątkowe miasto w Teksasie, cieszące się reputacją przyciągania wielu młodych profesjonalistów i młodych twórców. Austin pozostaje ciepłe i słoneczne prawie przez cały rok, co czyni go fantastycznym miejscem dla osób nie lubiących zimy.

3. Raleigh, Karolina Północna

Populacja: 474 069

Średni dochód gospodarstwa domowego: 67 266 USD

Średnia cena domu: 248 300 USD

Średni miesięczny czynsz: 1121 USD

Stopa bezrobocia: 4,3%

Raleigh to urocze miasto na południu stanów, które zajmuje trzecie miejsce na tej liście ze względu na bezprecedensowy wzrost i jakość życia. Miasto ma dość niskie koszty utrzymania i wiele możliwości pracy, zwłaszcza dla tych, którzy pracują w branży technologicznej. Ma również fantastyczną scenę kulinarną z wieloma uznanymi w całym kraju restauracjami. Raleigh znajduje się również w pobliżu plaż i gór więc jest świetną mieszanka dla tych lubiących piasek i wspinaczkę górką.

4. Colorado Springs, Kolorado

Populacja: 478 221

Średni dochód gospodarstwa domowego: 64 712 USD

Średnia cena domu: 269 800 USD

Średni miesięczny czynsz: 1131 USD

Stopa bezrobocia: 6,8%

Colorado Springs to jedno z bardziej przystępnych cenowo miast w Kolorado. Colorado Springs oferuje wspaniałą pogodę prawie przez cały rok, co sprawia, że ​​jest to ośrodek dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Miasto to jest domem dla znanego Pikes Peak, a także wielu innych atrakcji przyrodniczych.

5. Madison, Wisconsin

Populacja: 259 680

Średni dochód gospodarstwa domowego: 65 332 USD

Średnia cena domu: 246 300 USD

Średni miesięczny czynsz: 1118 USD

Stopa bezrobocia: 3,3%

To miasto w Wisconsin może być zaskoczeniem dla wielu, że znalazło się na tej liście. Madison odnotowało znaczny wzrost populacji, a dzięki niskiej stopie bezrobocia, niskim kosztom życia i świetnym możliwościom edukacyjnym stało się centrum młodych profesjonalistów. Miasto oferuje parki i kwitnącą scenę artystyczną.

6. Ann Arbor, Michigan

Populacja: 119 980

Średni dochód gospodarstwa domowego: 65 745 USD

Średnia cena domu: 323 400 USD

Średni miesięczny czynsz: 1237

Stopa bezrobocia: 3,5%

Ann Arbor jest znane głównie jako miasto uniwersyteckie z siedzibą Uniwersytetu Michigan. Jest to również jedno z najbardziej popularnych miejsc przeprowadzki wśród milenialsów. Ann Arbor tętni życiem oferując wspaniałą scenę artystyczną, fantastyczne jedzenie i księgarnie, kafeterie, sportowe i naturę.

7. Charlotte, Karolina Północna

Populacja: 885 708

Średni dochód gospodarstwa domowego: 62 817 USD

Średnia cena domu: 220 300 USD

Średni miesięczny czynsz: 1135 USD

Stopa bezrobocia: 4,9%

Charlotte to kolejne rozwijające się miasto na południu. To miasto w Północnej Karolinie ma bardzo przystępne koszty utrzymania, przyzwoite ceny domów i wiele możliwości pracy. – ale również rośnie jako duże miasto z muzyką na żywo. Charlotte to także gorące miejsce dla miłośników jedzenia, piwa, a nawet kawy, z mnóstwem wyjątkowych barów i restauracji. Nowością jest coraz więcej barów oferujących muzykę na żywo. Charlotte znajduje się również w pobliżu wielu jezior i plaż oraz gór.

8. Minneapolis, Minnesota

Populacja: 429 606

Średni dochód gospodarstwa domowego: 62 583 USD

Średnia cena domu: 251 600 USD

Mediana miesięcznego czynszu: 1027 USD

Stopa bezrobocia: 4,5%

Minneapolis to bardzo szybko rozwijające się miasto z dużym potencjałem i z kosztami życia tylko nieznacznie wyższymi niż średnia krajowa. Minneapolis jest pełne wielu atrakcji, w tym Skyway System -systemem zadaszonych mostów dla pieszych. Miasto posiada dobrze prosperującą gospodarkę i rynek pracy, szczególnie dla osób poszukujących pracy w branży technologicznej. Miasto jest również domem dla wielu światowych firm. Dzięki dużej i dobrze zaprojektowanej sieci autostrad ruch tutaj zazwyczaj odbywa się bez problemów. Minneapolis jest również domem dla międzynarodowego portu lotniczego. Opieka medyczna jest również na wysokim poziomie, a światowej sławy Mayo Clinic znajduje się tylko godzinę drogi od miasta. Minneapolis oferuje także jeden z najlepszych w kraju system parków i jezior.

6 zawodów z wysokim zapotrzebowaniem na pracowników w 2022

Według Departamentu Pracy tylko w listopadzie zeszłego roku ponad 4,5 miliona ludzi zrezygnowało z pracy. W nowy rok USA weszło z 10 milionami nieobsadzonych stanowisk pracy.

Wśród branż, które odnotowały największy wzrost liczby otwartych miejsc pracy znalazły się rekreacja i hotelarstwo, handel, transport i usługi komunalne oraz usługi profesjonalne i biznesowe.

Oto 6 miejsc pracy, na które zapotrzebowanie w 2022 roku będzie najwyższe:

1. Kasjer

Średnie zarobki roczne – 23 000 USD

Kasjerzy nie potrzebują profesjonalnego szkolenia czy formalnej edukacji. Większość otrzymuje szkolenie w pracy.

2. Kierowca ciężarówki

Średnie zarobki roczne – 53 000 USD

Według firmy zajmującej się przetwarzaniem płac ADP, sektor handlu, transportu i usług użyteczności publicznej tylko w grudniu dodał 138 000 miejsc pracy. A zapotrzebowania nadal rośnie w związku z pandemią i konsumentami zamawiającymi produkty przez Internet.

3. Specjalista ds. podatków

Średnie zarobki roczne – 55 000 USD

Specjaliści podatkowi są szczególnie potrzebni w sezonie podatkowym, od stycznia do połowy kwietnia, ale nawet po głównym federalnym terminie składania wniosków obowiązuje „termin czerwcowy i termin październikowy” dla rozliczających, którzy uzyskują przedłużenie oraz podatników prowadzących działalność na własny rachunek, którzy mają zobowiązania kwartalne.

4. Pielęgniarka

Średnie zarobki roczne – 67 000 USD

Witryna z ofertami pracy CareerBuilder odnotował dramatyczny wzrost zapotrzebowania na dyplomowane pielęgniarki. Tylko w listopadzie na tej stronie było dostępnych 118 455 miejsc pracy dla licencjonowanych pielęgniarek.

5. Menedżer produktu

Średnie zarobki roczne – 88 000 USD

Według ADP w grudniu usługi profesjonalne i biznesowe dodały 130 000 miejsc pracy, w tym stanowiska takie jak menedżer produktu. Menedżerowie produktów są odpowiedzialni za opracowywanie produktów firmy, takich jak strony internetowe czy aplikacje. Zarządzają zespołem, który je buduje, pomagają testować ich funkcjonalność i przechodzą przez ich uruchomienie. Praca zazwyczaj wymaga tytułu licencjata w pokrewnej dziedzinie.

6. Inżynier oprogramowania

Średnie zarobki roczne – 88 000 USD

Inżynierowie oprogramowania projektują oprogramowanie spełniające potrzeby użytkowników. Wyjaśniają systemy, nad którymi pracowali, zalecają aktualizacje istniejących programów i zapewniają płynne działanie programów. Praca wymaga tytułu licencjata w odpowiedniej dziedzinie, takiej jak informatyka.

Koszty życia w USA – ile realnie kosztuje?

Istnieje przekonanie, że Stany Zjednoczone to kraina mlekiem i miodem płynąca… ale czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda codzienne życie w Stanach? Jakie są zarobki i ile wynoszą koszty utrzymania w USA? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że „to zależy”… Wszystko zależy bowiem od tego, o jakie miasto pytamy, gdzie pracujemy i ile osób utrzymujemy. Ludzie, którzy przyjeżdżają dziś do USA, wciąż mają mentalność ludzi, którzy emigrowali do Stanów w latach 80.

Większość ma nadzieję spełniać swój „American Dream”… To prawda, że w Stanach Zjednoczonych można dobrze zarabiać i żyć lepiej niż w Polsce, ale zbyt duże oczekiwania niemal na pewno skończą się bolesnym zderzeniem z rzeczywistością… Ile kosztuje życie w USA? Jakie są koszty utrzymania w USA? Sprawdźmy.

Ile kosztuje życie w USA? Na jakim poziomie żyje middle class, czyli klasa średnia?

W Stanach Zjednoczonych bez problemu można zarabiać $100,000 rocznie. Można też i więcej, nie jest to żaden problem. Na polskie realia to oczywiście bardzo dużo, nie zapominajmy jednak, że nie jesteśmy w Polsce… Żyjemy w Stanach Zjednoczonych! Chodzi zatem o to, ile kosztuje życie i jakie są koszty utrzymania w USA. Na co może pozwolić sobie przeciętna amerykańska rodzina klasy średniej i jak w Ameryce rozumie się „życie na średnim poziomie”.

Słownik Języka Polskiego i Oxford Dictionary definiują klasę średnią bardzo podobnie. Wskazują, że jest to grupa społeczna pomiędzy klasą robotniczą a klasą wyższą, do której należą ludzie o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i finansowej. Amerykanie jednak rozumieją pojęcie klasy średniej nieco inaczej… Mentalność amerykańska bardzo niechętnie uznaje podział na klasy, bo w USA wszyscy czują się panami! W 2014 roku telewizja CNN określiła, że średniej klasy amerykańskie gospodarstwo domowe zarabia do $125,000 rocznie.

Życie na przeciętnym poziomie prowadzi zatem 51% społeczeństwa. Klasa wyższa obejmuje 20% Amerykanów, a 29% stanowi klasę niższą. Największy amerykański dziennik “USA Today”, dokonał również analizy i zbadał, ile kosztuje życie w USA i ile powinna zarabiać przeciętna czteroosobowa rodzina, aby żyć w Stanach na dobrym, średnim poziomie. W badaniu wzięto pod uwagę:

Hipotekę na kwotę $247,500 wraz z kosztami utrzymania nieruchomości,

Jedno auto,

Życie codzienne i koszty utrzymania w USA, czyli wyżywienie, odzież, chemię, kosmetyki itd.

Rodzinną polisę zdrowotną,

Rodzinne wakacje raz w roku,

Podatki federalne i stanowe – 30%,

Wpłatę na program emerytalny.

Choć charakterystyki stylu życia klasy średniej przedstawione przez CNN i “USA Today” były do siebie bardzo zbliżone, okazało się, że zaszła pewna rozbieżność. Według CNN gospodarstwo domowe klasy średniej zarabiało do $125,000 rocznie, natomiast analiza “USA Today” wykazała, że aby żyć na dobrym, ale przeciętnym poziomie, czteroosobowa rodzina powinna zarabiać co najmniej $130,357 rocznie. Jakie są zatem realne koszty utrzymania w USA? Ile kosztuje życie w USA?

Ile kosztuje życie w Stanach Zjednoczonych?

Modelowa amerykańska rodzina żyjąca na średnim poziomie, mieszka w przeciętnym domu, ma dwoje dzieci, 2 auta, polisę zdrowotną i oszczędności emerytalne. Zarabiając $100,000 rocznie, $21,000 odkłada na emeryturę i pozostaje jej $49,000, aby opłacić ratę hipoteczną, rachunki, opiekę nad dziećmi i pokryć koszty utrzymania rodziny, dwóch samochodów i wyjechać na rodzinne wakacje raz w roku. W dużym zaokrągleniu będzie wyglądać to następująco:

Hipoteka ($180,000 na 30 lat, oprocentowanie stałe 4,25%) wraz z ubezpieczeniem i kosztami utrzymania nieruchomości – $12,500 rocznie

($180,000 na 30 lat, oprocentowanie stałe 4,25%) wraz z ubezpieczeniem i kosztami utrzymania nieruchomości – $12,500 rocznie Utrzymanie dwóch aut – około $13,000

– około $13,000 Opieka nad dziećmi – ok. $20,000

– ok. $20,000 Koszty życia codziennego – $12,000

– $12,000 Rodzinne wakacje – ok. $2,000

– ok. $2,000 Rachunki – ok. $5000

Okazuje się, że $49,000 to stanowczo za mało! Rata hipoteczna, rachunki, przedszkole dla dzieci, 2 auta i koszty utrzymania w USA, wyniosły bowiem łącznie… $64,500! Oznacza to, że naszej modelowej amerykańskiej rodzinie już na starcie brakuje co najmniej $15,500 rocznie, aby żyć na średnim poziomie. Muszą zatem oszczędzać. Nie mogą stołować się w restauracji, nie mogą zabrać dzieci mecz futbolowy, ani na wakacje. Nie ma też mowy o zajęciach dodatkowych, oszczędnościach i nowych iPhonach!

A jeśli przyjdzie im się jeszcze zmierzyć z kosztem wyższego wykształcenia dzieci lub chorobą, której nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, to za takie pieniądze wylądują pod mostem… Próbując żyć tak, jak powinna żyć statystyczna amerykańska rodzina na średnim poziomie, zabraknie im około $30,000 rocznie! Okazuje się zatem, że American Dream nie jest nawet dla… przeciętnego Amerykanina.

Realne koszty życia w USA – ile miesięcznie wydaje statystyczny Amerykanin?

Trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy rzeczywiście wydaje miesięcznie statystyczny Amerykanin, gdyż:

podatki “property tax”, “sales tax” różnią się między stanami,

ubezpieczenie samochodu różni się między stanami i zależy od historii kierowcy,

ubezpieczenie domu lub mieszkania zależy od kosztu nieruchomości i stanu USA, gdyż duże znaczenie ma to, czy region jest zagrożony powodziami, tornadami lub huraganami,

ubezpieczenie zdrowotne zależy od zakresu i pokrycia przez pracodawcę,

koszty edukacji dzieci różnią się między szkołami.

Warto również zaznaczyć, że Ameryka jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem zarobków, jak i realnych kosztów utrzymania. Kwota $100,000 ma zupełnie inną wartość w biednej Oklahomie i inną w bogatym Nowym Jorku. Poza tym niezależnie od tego, gdzie dokładnie mieszkamy, ciężko jest tak samo przeżyć dwa kolejne miesiące. Wszyscy doskonale wiemy, że życie nieustannie zaskakuje nas nieplanowanymi wydatkami. Biorąc jednak pod uwagę podstawowe kwestie, to koszty utrzymania w USA będą przedstawiać się następująco:

Mieszkanie – Ceny mieszkań zarówno w Michigan, jak i w Nowym Jorku, różnią się w zależności od standardu i lokalizacji. Mieszkanie w dobrej, bezpiecznej okolicy, gdzie znajdują się dobre szkoły, będzie znacznie droższe, niż takie same lokum w mniej popularnej dzielnicy. Miesięczny koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią (czyli dwupokojowego według polskich standardów) na przedmieściach Detroit to średnio $800-$1400. Za takie mieszkanie na nowojorskim Brooklynie lub Queens zapłacimy już około $1500-$1800, a za kawalerkę ok. $1200. Czasami w cenie wynajmu wliczone są już media, najczęściej jednak trzeba za nie płacić oddzielnie. Dla dwóch osób będzie to dodatkowe $200-$250 na miesiąc. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest ubezpieczenie mieszkania. Ubezpieczenie jest często wymagane, ale jego koszt nie jest na szczęście wysoki – ok. $100-$150 rocznie.

Ceny mieszkań zarówno w Michigan, jak i w Nowym Jorku, różnią się w zależności od standardu i lokalizacji. Mieszkanie w dobrej, bezpiecznej okolicy, gdzie znajdują się dobre szkoły, będzie znacznie droższe, niż takie same lokum w mniej popularnej dzielnicy. Miesięczny koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią (czyli dwupokojowego według polskich standardów) na przedmieściach Detroit to średnio $800-$1400. Za takie mieszkanie na nowojorskim Brooklynie lub Queens zapłacimy już około $1500-$1800, a za kawalerkę ok. $1200. Czasami w cenie wynajmu wliczone są już media, najczęściej jednak trzeba za nie płacić oddzielnie. Dla dwóch osób będzie to dodatkowe $200-$250 na miesiąc. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest ubezpieczenie mieszkania. Ubezpieczenie jest często wymagane, ale jego koszt nie jest na szczęście wysoki – ok. $100-$150 rocznie. Samochód – W USA życie bez samochodu jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza w Michigan, w New Jersey i na przedmieściach Nowego Jorku oraz innych miast. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zarówno ceny paliwa, jak i ceny aut są w USA sporo niższe niż w Europie. Sprawny, używany samochód można tu kupić za ok. $2,000-$3,000. Inną opcją jest leasing, który jest w Stanach bardziej dostępny niż w Polsce i mogą z niego korzystać również prywatne osoby. Miesięczny koszt leasingu auta o wartości $20,000-$25,000 to ok. $300-$500. Rata może być też niższa, jeśli mamy już dobrą historię kredytową. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie samochodowe, które wynosi średnio $250 miesięcznie.

W USA życie bez samochodu jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza w Michigan, w New Jersey i na przedmieściach Nowego Jorku oraz innych miast. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zarówno ceny paliwa, jak i ceny aut są w USA sporo niższe niż w Europie. Sprawny, używany samochód można tu kupić za ok. $2,000-$3,000. Inną opcją jest leasing, który jest w Stanach bardziej dostępny niż w Polsce i mogą z niego korzystać również prywatne osoby. Miesięczny koszt leasingu auta o wartości $20,000-$25,000 to ok. $300-$500. Rata może być też niższa, jeśli mamy już dobrą historię kredytową. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie samochodowe, które wynosi średnio $250 miesięcznie. Ubezpieczenie zdrowotne – System opieki zdrowotnej funkcjonuje w Stanach inaczej niż w Polsce. W USA nie istnieje coś takiego jak ZUS i składka ubezpieczeniowa, którą odprowadza za nas pracodawca. W USA każdy sam wykupuje sobie ubezpieczenie zdrowotne i wybiera pakiet, jakiego potrzebuje. Koszt ubezpieczenia to około $300-$600 na miesiąc, lecz i tak przy każdej wizycie trzeba jeszcze dodatkowo zapłacić ok. $30. Niektórzy pracodawcy pokrywają część kwoty ubezpieczenia swoich pracowników.

– System opieki zdrowotnej funkcjonuje w Stanach inaczej niż w Polsce. W USA nie istnieje coś takiego jak ZUS i składka ubezpieczeniowa, którą odprowadza za nas pracodawca. W USA każdy sam wykupuje sobie ubezpieczenie zdrowotne i wybiera pakiet, jakiego potrzebuje. Koszt ubezpieczenia to około $300-$600 na miesiąc, lecz i tak przy każdej wizycie trzeba jeszcze dodatkowo zapłacić ok. $30. Niektórzy pracodawcy pokrywają część kwoty ubezpieczenia swoich pracowników. Koszty życia w USA, czyli zakupy i wyżywienie – Ile kosztuje życie w USA? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od miejsca zamieszkania, ilości osób i indywidualnych potrzeb. Jednak w przypadku dwóch osób zakupy spożywcze i przemysłowe to koszt ok. $1800-$2500 miesięcznie. W Stanach bardzo dużo ludzi stołuje się w fast-foodach i w małych osiedlowych knajpach, gdyż w ten sposób można ograniczyć wydatki związane z jedzeniem.

Ile kosztuje życie w USA? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od miejsca zamieszkania, ilości osób i indywidualnych potrzeb. Jednak w przypadku dwóch osób zakupy spożywcze i przemysłowe to koszt ok. $1800-$2500 miesięcznie. W Stanach bardzo dużo ludzi stołuje się w fast-foodach i w małych osiedlowych knajpach, gdyż w ten sposób można ograniczyć wydatki związane z jedzeniem. Telefony, internet i inne wydatki – Dwa abonamenty telefoniczne zawierające nielimitowane rozmowy i smsy oraz 8GB internetu to ok. $80-$100 miesięcznie. Kolejną zaletą są tu bardzo niskie ceny odzieży, gdyż markowe jeansy, bluzy czy buty można tu kupić nawet za $25.

Dwa abonamenty telefoniczne zawierające nielimitowane rozmowy i smsy oraz 8GB internetu to ok. $80-$100 miesięcznie. Kolejną zaletą są tu bardzo niskie ceny odzieży, gdyż markowe jeansy, bluzy czy buty można tu kupić nawet za $25. Wszechobecny tips – Tips to napiwek, który jest w Stanach praktycznie obowiązkowy. Zostawia się go w restauracji, w myjni, w salonie fryzjerskim, salonie kosmetycznym, w taksówce i wielu innych miejscach. Napiwek wynosi średnio 15%-20% ceny usługi i nie sposób o nim zapomnieć… kelner, fryzjer czy kierowca na pewno się o niego upomni.

W Stanach Zjednoczonych można zarabiać całkiem nieźle i żyć na przyzwoitym poziomie, lecz dolary nie rosną na drzewie, ani nie leżą na ulicy… Nawet w USA trzeba się sporo napracować, by móc cieszyć się życiem na dobrym poziomie!

Jak się żyje w Ameryce? Plusy i minusy życia w USA

Produkcje filmowe kreują wizję wspaniałego amerykańskiego świata, zupełnie innego niż ten, który nas otacza. Przez to też wiele osób, nabyło o Stanach mylne wyobrażenie i przeżyło prawdziwy szok, kiedy po wielu latach udało im się spełnić marzenie. Życie w Ameryce ma plusy i minusy, tak samo, jak wszędzie, w każdym innym miejscu na świecie. Jak się żyje w USA? Jakie wady mogą wyjść na wierzch po miesiącach lub latach mieszania w Stanach?

Jak żyje się w USA?

Stany Zjednoczone to dla wielu ziemia obiecana i wymarzony kraj. Wielu chciałoby wyjechać i zamieszkać na stałe właśnie w USA. Z Ameryką wiążemy nadzieje na lepszą przyszłość i na dostatnie życie. Chcielibyśmy spełniać “american dream” i wieść wygodne, ekscytujące życie. Takie, jak dotychczas podziwialiśmy tylko w kinie. Wiele osób zastanawia się, jak naprawdę żyje się w Stanach? Czy naprawdę jest tak, jak widzimy to w filmach? Czy studenci zrzeszają się w bractwach? Czy licealiści przebierają w urodzinowych autach? Czy podczas przerwy w pracy wychodzi się na lunch? Czy wszystkie kobiety na Manhattanie wyglądają jak Carrie Bradshaw?

Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane, a poszczególne stany różnią się od siebie klimatem, podatkami, przepisami prawnymi, kosztami życia i zarobkami. Życie w USA ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, a chcąc zamieszkać tam na stałe, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Wyobrażenia z filmów nie zawsze pokrywają się bowiem z faktycznym stanem rzeczy. Tak, studenci łączą się w bractwach, a nastolatki często prowadzą auta. Niektórzy pracownicy wychodzą z biura na lunch, lecz zwykle konsumują posiłek w biegu, bo przerwa jest krótka i szybko mija, zanim zostaną obsłużeni, to muszą już pędzić do biura. Natomiast na Manhattanie można bywać każdego dnia, przez wiele lat z rzędu i nigdy nie spotkać kobiety wyglądającej jak modelka z wybiegu…

Zalety życia w Ameryce

1. Wyższy standard życia

Największą zaletą mieszkania w Stanach jest wyższy standard życia, związany bezpośrednio z siłą nabywczą i wartością dolara. To, co w Polsce uważa się za luksus, w Ameryce jest normą. Tutaj niemal każda rodzina ma 2 samochody, kredyt hipoteczny spłacony po 10-15 latach i zagraniczne wakacje kilka razy w roku. Jeśli oczywiście czas na to pozwoli. W USA niemal każdego dnia zamawia się kolację na wynos lub idzie do restauracji całą rodziną. Nikomu nie chce się gotować, bo szkoda na to czasu. Poza tym taniej jest zamówić gotowe danie, niż kupować składniki i bawić się w gotowanie. W Stanach stosunkowo tanie są też kosmetyki, sprzęty i gadżety cyfrowe, które w Polsce mogą kosztować duże pieniądze. Tanie jest również markowe obuwie i dobra odzież. Za $100 można się ubrać od góry do dołu, a w Polsce za 100 zł ciężko jest znaleźć dobre spodnie.

2. Rynek pracy

Stany Zjednoczone to bogaty i prężnie rozwijający się kraj. Gospodarka amerykańska jest bardzo dobrze rozwinięta, a mimo to niektóre branże wciąż się rozrastają. W USA każdy chętny bez problemu znajdzie odpowiednie zajęcie dla siebie. Każdy może znaleźć takie zatrudnienie, na jakie pozwalają jego predyspozycje, wykształcenie i umiejętności, a także nawyki oraz możliwości. Co więcej, Stany Zjednoczone są też bardzo przyjazne dla przedsiębiorców. W wielu stanach założenie działalności gospodarczej jest szybkie i bardzo proste. Dużym ułatwieniem jest to, że jednoosobowej firmy, nazwanej własnym imieniem i nazwiskiem nie trzeba nawet specjalnie rejestrować. Wystarczy po prostu zacząć odprowadzać podatki – procent od zarobków, odliczany podobnie jak składki emerytalne. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które działa na prostej zasadzie – Im więcej zarabiamy, tym więcej płacimy, a jeśli w danym miesiącu nic nie zarobimy, to i podatku nie odprowadzimy. W USA nie trzeba się zatem martwić o wysokie składki ZUS, które w Polsce trzeba płacić co miesiąc, regularnie, bez względu na to, czy cokolwiek zarabiamy…

3. Wielokulturowość

Stany Zjednoczone są bardzo różnorodne i zróżnicowane – nie tylko pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, ale również i pod względem kulturowym. Żyją tu bowiem ludzie z każdego zakątka na świecie, którzy często dzielą ze sobą kamienicę, a nawet wspólne mieszkanie! Mimo że każdy wychował się w innej kulturze, ma zakorzenione inne wzorce moralne, religijne i obyczajowe, to wszyscy żyją tu ze sobą w zgodzie. Muzułmanie, Żydzi, Buddyści i Chrześcijanie, wspólnie mieszkają, uczą się, pracują i przyjaźnią. Najlepszym przykładem wielokulturowego miasta jest Nowy Jork liczący sobie niemal 9 milionów mieszkańców! Co drugi nowojorczyk urodził się poza USA i w niemal co drugim domu rozmawia się w innym języku niż angielski. W samym Nowym Jorku można usłyszeć ponad 800 języków z całego świata!

4. Wolność i tolerancja

Ponieważ USA to kraj wielokulturowy, oczywiste jest, że panuje tu przede wszystkim tolerancja, wolność słowa i wolność wyznania. Amerykanie podczas publicznych wystąpień i zgromadzeń, często odnoszą się do wiary i Boga, by wspólna modlitwa zbliżała do siebie ludzi. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, albowiem Żydzi, Muzułmanie i Chrześcijanie, modlą się tak naprawdę do jednego Boga, który nosi po prostu różne imiona. W Stanach żyją ludzie każdej wiary i każdej orientacji. Biali, czarni, ateiści, osoby wierzące i niewierzące – wszyscy żyją obok siebie i czują się tu dobrze. Nikt nie jest wyśmiewany, szykanowany, ani też w żaden sposób dyskryminowany. Nikomu nie przeszkadzają świąteczne choinki w sklepie, żydowskie świeczniki chanukowe ani ozdoby bożonarodzeniowe. Każdy żyje, jak chce, ubiera się jak mu wygodnie i wygląda tak, jak uważa za stosowne. Nikt się drugiemu w życie nie wtrąca, nikt w cudze sprawy nie wtyka nosa. Dopóki nikt nikogo nie krzywdzi i nie dyskryminuje, każdy żyje w zgodzie i każdy się szanuje.

5. Liczne atrakcje turystyczne

W USA możemy mówić zarówno o różnorodnej kulturze, jak i różnorodnej przyrodzie. Nie trzeba nawet opuszczać Stanów, by móc podziwiać ośnieżone góry, bezkresne pustynie, piaszczyste plaże i zorze polarne… W USA możemy latami odkrywać rozmaite zakątki i różnorodne krajobrazy – Wielki Kanion Kolorado, wodospad Niagara, pasma górskie Sierra Nevada, tropikalne wyspy i gorące Hawaje, zachody słońca nad oceanem, miejski zgiełk Nowego Jorku, lodowce i zorze polarne na Alasce… Największe turystyczne atrakcje i piękne miejsca, mniej lub bardziej popularne – wszystkie znajdują się na ziemi amerykańskiej! Wszędzie ten sam język, ta sama waluta i podobne sklepy, a przy tym jakże odmienna codzienność, przyroda, kuchnia, a nawet zwyczaje i kultura.

Wady życia w USA

1. Praca, praca i jeszcze raz praca…

Jak się żyje w USA? Jakie są minusy życia w Ameryce? Przede wszystkim dni lecą tu bardzo szybko i bardzo intensywnie. W Stanach Zjednoczonych żyje się dobrze i Amerykanom niczego nie brakuje, ale trzeba wiedzieć, że bardzo dużo się tu pracuje. Większość firm wymaga od pracowników 100% poświęcenia i zaangażowania – pracy po godzinach bez bonusów i dodatków, bez dni wolnych, bez urlopów i awansów. Podobnie jak w Polsce, tak i w Ameryce, są oczywiście święta państwowe i święta religijne. Święta państwowe są wolne ustawowo, a religijne tylko wyrywkowo. W Boże Narodzenie pierwszy dzień świąt jest wolny, ale drugi pracujący. Ciężko jest bowiem zapewnić wolne święta wszystkim ludziom w Ameryce, skoro mieszkają tu wyznawcy islamu i judaizmu, buddyści i katolicy… Co zrobić, aby mieć wolne święta? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie zatrudnienia u pracodawcy, który obchodzi te święta, co i my sami. Możemy też wykorzystać kilka dni urlopu, ale zwykle jest go mało, bo tylko… 10-15 dni w roku – i co ważne – w tym wliczone są również “personal days”, czyli dni na chorowanie! W USA nie istnieje bowiem L4 i zwolnienie lekarskie, a urlopu nie określają żadne przepisy federalne. Wymiar urlopu zależy od pracodawcy. Każdy może ustalić i zdecydować indywidualnie.

2. Wysokie koszty opieki medycznej

System ochrony zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych w Ameryce działa inaczej niż w Polsce. W Stanach nie ma NFZ ani jego odpowiednika i pracodawca nie musi odprowadzać składki zdrowotnej za swojego pracownika. Samo ubezpieczenie zdrowotne nie jest tu nawet obowiązkowe. Można je sobie wykupić od listopada do grudnia każdego roku, lecz niemożliwie jest nabycie go w innym miesiącu. Kto przespał grudzień albo świadomie z ubezpieczenia zrezygnował, to najlepiej, by przez najbliższy rok w ogóle nie chorował…

Trzeba też wiedzieć, że ubezpieczenie nie daje dostępu do wszystkich placówek w mieście, ale tylko tych, które współpracują z naszym ubezpieczycielem. Co więcej, polisa nie pokrywa też kosztów leczenia w całości, gdyż nawet u lekarza pierwszego kontaktu, za wizytę musimy jeszcze dopłacić! Koszt takiej wizyty to ok. $150 bez ubezpieczenia i ok. $40 w przypadku jego wykupienia. W USA nawet obywatel nie leczy się za darmo, a koszty opieki medycznej są bardzo wysokie, więc pobyt w szpitalu może się równać finansowej katastrofie. Jeśli zdarzy nam się wypadek, potrzebny będzie chirurg czy pobyt w szpitalu, to rachunek może opiewać na tysiące dolarów! Sumy mogą być tak imponujące, że uwierz – lepiej jest wykupić ubezpieczenie zdrowotne.

3. Brak urlopu macierzyńskiego

Amerykanki na wieść o tym, że urlop macierzyński może trwać rok i być do tego płatny, reagują takim osłupieniem, że lepiej już przemilczeć płatne zwolnienie lekarskie i urlopy wychowawcze… Ich reakcja nie wynika ze współczucia i litości, ale z żalu i zazdrości! Amerykańskie matki takiego luksusu nie mają i nawet go sobie nie wyobrażają. To naprawdę niesłychane, a jednak się dzieje – urlop macierzyński w Stanach praktycznie nie istnieje! Prawo federalne nie zapewnia Amerykankom ani jednego dnia płatnego urlopu macierzyńskiego! Nie ma też żadnych przepisów, które gwarantują zwolnienie lekarskie na czas ciąży, porodu, połogu i opieki nad dzieckiem. Marzeniem są urlopy macierzyńskie, tacierzyńskie, rodzicielskie, a nawet zwolnienie lekarskie… Wszystko zależy od firmy, pracodawcy i stanu. Każdy stan może wdrożyć własne rozporządzenia i postanowienia z nadzieją, że pracodawcy wezmą je pod uwagę i zapewnią kobietom 6 tygodni bezpłatnego urlopu macierzyńskiego. Zdarza się, że młode mamy cały czas pracują zdalnie i wracają do firmy już kilka dni po urodzeniu dziecka. Kobiety zdane wyłącznie na siebie i swojego partnera, nie mogą pozwolić sobie na kilka tygodni bezpłatnego leżenia.

4. Komunikacja publiczna i brak miejsc parkingowych

W USA system autostrad międzystanowych jest bardzo dobrze rozwinięty. Budowa pochłonęła ogromne miliardy, lecz inwestycja się opłaciła, nie poszła na marne. W USA bardzo dobrze się jeździ i wygodnie się podróżuje. Autostrady amerykańskie są utrzymane w znakomitym stanie, ale komunikacja publiczna i transport to już inna bajka… W wielu miejscach sytuacja nie wygląda najlepiej, gdyż pociągów i autobusów często brakuje, a transport publiczny często szwankuje. Czasem trzeba długo czekać, a wszędzie jest daleko i trzeba dojechać. Żyjąc na przedmieściach, bez samochodu trudno się przemieszczać. Dlatego już 16-latki robią prawo jazdy i dostają własne auto.

W największych miastach, jak Nowy Jork, najlepszym, najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest metro. Sieć połączeń jest bardzo dobrze rozwinięta i świetnie zaprojektowana, a komunikacja jest przy tym tania. Szaleństwem jest przeprawa autem po Manhattanie! Korki są ogromne, a parkowanie? Cóż, najbliższe wolne miejsce znajdziesz chyba w sąsiednim stanie! Sytuacja na Queens i na Brooklynie wygląda już nieco lepiej, ale parkingów osiedlowych nie ma i nie będzie…

5. Brak infrastruktury europejskiej

W USA nie znajdziemy takich klimatycznych restauracji, gdzie można spotkać się wieczorem i zrelaksować na zewnątrz pod parasolkami. Nie ma w mieście takiego rynku, kawiarenek i pubów z ogródkami. W Ameryce są tylko parki, gdzie Amerykanie rozkładają się na zielonej trawce z piknikami. Ciężko tu też znaleźć ścieżki rowerowe, by wyskoczyć rano po bułki i płatki śniadaniowe. Takie udogodnienia mają tylko kurorty wypoczynkowe, gdzie można podjechać rowerem np. do restauracji hotelowej.

Czy warto mieszkać i żyć w USA? Podsumowanie

Czy warto mieszkać w Stanach? Jak żyje się w USA? Jest lepiej, gorzej, czy tak samo, jak w Polsce? Ciężko jednoznacznie określić, bo na to pytanie każdy człowiek odpowie inaczej. Wszystko zależy od człowieka, bo każdy z nas jest inny, każdy ma swoje nawyki, doświadczenia i przyzwyczajenia. W Stanach jest po prostu inaczej niż w Polsce. Pod pewnymi względami jest lepiej, a pod innymi gorzej. Wszystko zależy od punktu widzenia, a ten się zmienia w zależności od punktu siedzenia. Jeśli w Polsce żyjesz dostatnio, to prawdopodobnie nie odczujesz różnicy, bo w Stanach będzie tak samo. Jeśli jednak powodzi Ci się gorzej i nie na wszystko możesz sobie pozwolić, to jest duża szansa, że w USA będzie Ci się znacznie lepiej powodzić.

Życie w USA – jak wygląda?

Czy w USA żyje się szybciej, niż w Europie? Czy ostatnie wydarzenia w Ukrainie odbijają się szerokim echem w Ameryce i mają wpływ na tamtejszą codzienność. USA wciąż jest krajem wielkich możliwości dla wszystkich, którzy pragną się tam przenieść. O czym trzeba pamiętać, przygotowując się do wyjazdu do USA na czas określony lub na stałe?

Życie w USA – pęd i życie przed ekranem komputera

Obecnie ma się wrażenie, że wszelkie kryzysy Stany Zjednoczone mają już za sobą. Owszem, poziom przestępczości zawsze był tam wysoki, ale ostatnie lata wskazują na pewien constans. Sytuacja jest unormowana, nie jest ani lepiej, ani gorzej pod tym względem. Podobnie rzecz się ma z poziomem bezrobocia. USA są trzecim na świecie krajem tak silnie rozwiniętym pod kątem technicznym i informatycznym. Dzięki temu wiele osób zdobywa pracę zdalną, często bez konieczności wychodzenia z domu do biura, jeśli ma się własny sprzęt. Prowadzenie home office, czyli domowego biura w ostatnich latach w USA bardzo przybrało na sile.

Korporacje, zwłaszcza te z silnie rozbudowaną marką, posiadające filie na całym świecie, rekrutują swoich pracowników w trybie ciągłym. Większość młodych ludzi w granicach 23 – 40 lat nie może narzekać na brak pracy.

Życie w USA – jedzenie i kultura masowa

Stawiając na życie w USA, musimy zauważyć, że kraj ten niesamowicie inwestuje w jedzenie przetworzone. W supermarketach tak naprawdę mało jest warzyw i owoców, jeśli porównamy asortyment z typowo polskim sklepem. W amerykańskich sklepach nawet puree ziemniaczane lub dowolne warzywne danie kupić można w folii, już przetworzone, tak jak u nas np. flaczki lub kaszankę. Ciągłe inwestowanie w przetworzoną żywność oraz produkty z dużą zawartością chemii sprawiło, że wielu Amerykanów zaczęło mieć problem z nadwagą. Z drugiej strony, nie da się też nie zauważyć przywiązania do zdrowego stylu życia – ludzie z USA lubią korzystać z obiektów fitness i wellness, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Ćwiczenia pozwalają im zachować formę mimo długotrwałej pracy siedzącej. Masowa kultura ma dla Amerykanów ogromne znaczenie. Bardzo lubią wszelkiego rodzaju eventy muzyczne, koncerty i festiwale, choćby były one bardzo kameralne. Są niesamowicie otwarci na sztukę, malarstwo, kino czy teatr.

Życie w USA w 2022 roku

Amerykanie obecnie mocno angażują się w pomoc dla Ukrainy – i to nie tylko zbrojną. Po drugiej wojnie światowej do USA trafiło wielu Ukraińców, którzy żyją do tej pory i nierzadko stoją na czele pomocy dla państwa poszkodowanego przez Rosję. Nawet, jeśli odnosi się wrażenie, że Ameryka jest przecież geograficznie odległa od Ukrainy, w ogólnej atmosferze i podejściu Amerykanów do tematu odczuwa się lęk i niepewność. Przywiązanie Amerykanów do śledzenia informacji na temat światowych zmian z pierwszej ręki jest bardzo mocno widoczne. To właśnie oni o wszystkim dowiadują się najszybciej. Jak naprawdę wyrysuje się przyszłość USA na kolejne lata – pokażą tylko rozsądne decyzje Joe Bidena. Nastały czasy niepewności i uważnego obserwowania nieprzyjaciela – także ze strefy USA.

Więcej na temat życia w USA dowiesz się na stronie https://estavisa.pl/blog/

키워드에 대한 정보 życie w usa blog

다음은 Bing에서 życie w usa blog 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Rise I Prevail Lyrics | I Prevail | Rise (Lyrics) 29752 좋은 평가 이 답변
See also  루이비통 가방 추천 | [루이비통]여성 명품 가방추천! 🤩구매욕 솟구치는 이쁜 라인 업!👜|몽테뉴|팔라스|알마|온더고|포쉐트|클루니| Louis Vuitton Popular Bag Summary 201 개의 가장 정확한 답변

See also  아포 가토 만드는 법 | [커피의 모든 것☕️] 홈카페 레시피, 아포가토 만들기 : How To Make Affogato [아내의 식탁] 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2

  • Cash
  • Vlog Casha
  • Podróże Casha
  • Cash w USA
  • Polak w USA
  • Podróż po USA
  • Kamperem po USA
  • Podróż kamperem
  • kamper
  • najnowsze
  • vlog podróżniczy
  • Stany
  • Stanach
  • jedzenie
  • ceny
  • bezpieczeństwo
  • wjazd
  • wiza
  • esta
  • California
  • Kalifornia
  • Los Angeles
  • TripHunter
  • Trip Hunter
  • Piotr Niemczewski
  • Bezdomni
  • Niebezpieczeństwo
  • smród
  • bieda
  • aresztowanie
  • zatrzymanie
  • Stany Zjednoczone
  • Życie w usa
  • Hollywood
  • Venice Beach
  • Skid Row
  • Miasto Aniołów
  • wiza dla polaków
  • emigracja do usa
  • Miasto Bezdomnych

USA #- #jest #DRAMAT! #Smród, #bezdomni, #ćpuny, #bieda #- #nie #tak #zapamiętałem #Los #Angeles… ##2


YouTube에서 życie w usa blog 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 USA – jest DRAMAT! Smród, bezdomni, ćpuny, bieda – nie tak zapamiętałem Los Angeles… #2 | życie w usa blog, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment