Funkcje Człowieka W Układzie Człowiek Maszyna Środowisko | Jak Działa Człowiek? #Układ Rozrodczy (Tłumaczenie Pjm) 2424 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko – Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM)“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Uniwersytet Medyczny w Łodzi 이(가) 작성한 기사에는 조회수 46,113회 및 좋아요 420개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM) – funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Za oknami robi się coraz bardziej wiosennie, świat budzi się z zimowego letargu. Już za kilka miesięcy rośliny zaczną rodzić owoce. 🌺🍎
A jak to wygląda u ludzi? W dzisiejszym odcinku Jak działa człowiek dr Tomasz Rożek z @Nauka. To Lubię opowie o działaniu układu rozrodczego.
Zapraszamy!

funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Układ człowiek – maszyna – środowisko. O czym warto …

O czym warto pamiętać dokonując oceny ergonomicznej? Rozwój nauki i technologii wywołał u człowieka chęć dążenia do wyższego komfortu pracy. Nie …

+ 여기에 보기

Source: baza-wiedzy.bhpin.pl

Date Published: 12/4/2021

View: 8904

Układ ergonomiczny – Encyklopedia Zarządzania

Dlatego też często stosuje się określenie: układ człowiek – maszyna – środowisko. Należy także wspomnieć, że w tym przypadku pojęcie układ …

+ 더 읽기

Source: mfiles.pl

Date Published: 4/4/2022

View: 1014

1-1.6.1. Pojęcie systemu: człowiek-obiekt techniczny

Używane są też nazwy: układ człowiek-obiekt techniczny oraz układ (system) człowiek-maszyna. Rozwiniętą postać systemu przedstawiono na foliogramie nr 15 i …

+ 여기에 보기

Source: nop.ciop.pl

Date Published: 2/18/2022

View: 8305

Podstawowy układ ergonomiczny – AGH

Dlatego też trafniejszym pojęciem jest układ człowiek – maszyna – środowisko (rys 3.1). Termin “układ” rozumiany jest tu jako “system”. Jest on wieloznaczny, …

+ 더 읽기

Source: home.agh.edu.pl

Date Published: 9/26/2021

View: 7879

Zobacz temat – Funkcja człowieka w układzie człowiek- maszyna

4)ocena rozmieszczenia układów kontrolno-sterowniczych oraz możliwości odbioru sygnałów przez pracownika, 5)ocena materialnego środowiska pracy.

+ 여기를 클릭

Source: www.bhpforum.pl

Date Published: 10/12/2021

View: 6609

CHARAKTERYSTYKI UŻYTECZNOŚCI UKŁADU CZŁOWIEK …

człowieka) jak i środowisko naturalne. W układzie: człowiek- maszyna- otoczenie, ma miejsce realizacja określonych zadań roboczych.

+ 여기에 더 보기

Source: yadda.icm.edu.pl

Date Published: 7/22/2021

View: 2630

niezawodność systemu: człowiek – maszyna – środowisko

niezawodność systemu: człowiek – maszyna – środowisko … umożliwiające funkcjonowanie układu człowiek-maszyna (np. wytrzymałość fizyczna, prędkość reakcji, …

+ 여기에 표시

Source: www.encyklopedialesna.pl

Date Published: 4/28/2022

View: 7001

System biotechniczny człowiek-maszyna-środowisko

Fragment notatki: SYSTEM BIOTECHNICZNY „CZŁOWIEK – MASZYNA – ŚRODOWISKO” JAKO PRZEDMIOT ZAINTERESOWANIA ERGONOMII RÓŻNE DEFINICJE PRACY Definicja pracy w sensie …

+ 더 읽기

Source: notatek.pl

Date Published: 8/26/2021

View: 3178

주제와 관련된 이미지 funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM). 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM)
Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM)

주제에 대한 기사 평가 funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko

  • Author: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Views: 조회수 46,113회
  • Likes: 좋아요 420개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 2. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=luKSphQcsh0

Jakie zasoby występują w systemach człowiek maszyna otoczenie?

Należy przy tym pamiętać, że na układ człowiekmaszyna – środowisko oddziaływuje otoczenie, na które mają wpływ m.in.: temperatura, hałas, drgania, wilgotność, oświetlenie, ciśnienie, wibracje, promieniowanie.

Jakimi systemami zajmuje się ergonomia czlowiek maszyna?

Układ człowiekmaszyna
  • maszyna za pośrednictwem układu sygnalizacyjnego wysyła sygnał o określonym znaczeniu,
  • człowiek obsługujący maszynę odbiera sygnał przy pomocy tzw. …
  • w centralnym układzie nerwowym człowieka – operatora maszyny następuje przetworzenie odebranej informacji, w wyniku którego rodzi się decyzja,

Co stanowi pierwszoplanową rolę w procesie projektowania?

Pierwszoplanową rolę w procesie projektowania odgrywa właściwe zaprojektowanie struktury przestrzennej stanowiska pracy.

Jakie są zadania ergonomii?

Do zadań ergonomii warunków pracy należy badanie wpływu na człowieka oraz odpowiednie kształtowanie zewnętrznych warunków pracy.

Jakie są zadania ergonomii koncepcyjnej?

Ergonomia koncepcyjna zajmuje się dostosowaniem warunków pracy do możliwości człowieka na etapie opracowywania projektu. Wybór pomieszczenia, układ i rodzaj mebli itp. – parametry, które gwarantują zaspokojenie potrzeb pracowników biura określa się już w fazie koncepcyjnej.

Gdzie w życiu codziennym iw życiu zawodowym możemy się spotkać z ergonomia?

Codzienne przygotowywanie potraw, praca z domu, sposób dobrania oświetlenia – wszystko to może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, jak urządzić funkcjonalne i ergonomiczne mieszkanie. W końcu kierowanie się zasadami ergonomii zapewni wygodę podczas wykonywania podstawowych czynności.

Co to jest ergonomia podaj przykłady?

czym w praktyce jest ergonomia.

Oto kilka zasad ergonomii w łazience:
  • Górna krawędź umywalki powinna pozostać w odległości 80–85 cm od podłogi.
  • Ścienna bateria umywalkowa powinna znajdować się 25–30 cm nad umywalką
  • Lustro należy umieścić minimum 10–15 cm nad baterią

Co to jest ergonomia i jakie są jej rodzaje?

Ergonomia jest to nauka stosowana zmierzająca do optymalnego dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii, organizacji i materialnego środowiska pracy oraz przedmiotów powszechnego użytku do wymagań i potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka.”

Jakie są kody barw?

Rozróżnia się następujące kody barw: – barwa czerwona – jest sygnałem kategorycznego zakazu wykonywania określonych czynności, z wyjątkiem wyłączników maszyn i urządzeń, – barwa żółta – stanowi ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, – barwa zielona – oznacza miejsca i przejścia bezpieczne, – barwa niebieska – jest barwą …

Jakie czynniki są najważniejsze w projektowaniu ergonomicznego stanowiska pracy?

narzędzia i stanowisko pracy oraz jej tempo powinny być dostosowane do możliwości pracownika, wskazane jest ciągłe analizowanie i modyfikowanie istniejących warunków, należy minimalizować zmęczenie i redukować stres, konieczne jest też robienie przerw w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Jakie czynniki wpływają na ergonomię w pracy sprzedawcy?

Do czynników które mogą wpływać na naszą sprawną i efektywna pracę zaliczyć możemy:
  • stosunki interpersonalne w pracy,
  • oświetlenie miejsca pracy i kolorystyka,
  • warunki mikroklimatyczne,
  • ochronę pracy,
  • warunki akustyczne (hałas i wibracje),
  • czystość i estetyka pomieszczenia,
  • instrukcję pracy,

Co to jest projektowanie ergonomiczne?

Projektowanie środków pracy i przestrzeni pracy musi nawiązywać do: wymiarów ciała ludzkiego. postawy ciała, siły mięśni i ruchów ciała. możliwości percepcyjnych człowieka (szczególnie przy projektowaniu sygnałów, urządzeń informacyjnych i sterujących).

Co przy projektowaniu stanowiska pracy należy dostosować do człowieka?

Zasada postępowania ergonomicznego polega na tym, że człowiek jest układem odniesienia, do którego należy dostosować wszystkie elementy środowiska technicznego. Przy projektowaniu i organizowaniu stanowiska pracy należy dostosować do człowieka środki pracy, przestrzeń, środowisko, organizację pracy.

środowisko. O czym warto pamiętać dokonując oceny ergonomicznej?

Rozwój nauki i technologii wywołał u człowieka chęć dążenia do wyższego komfortu pracy. Nie ma znaczenia, czy daną czynność wykonujemy zawodowo, czy też nie. Dążenie do coraz to lepszego komfortu spowodowało konieczność analizy relacji między człowiekiem, procesem pracy a środowiskiem.

Stąd układ człowiek – maszyna – środowisko, należy rozumieć jako system. Jest on wieloznaczny, dotyczy zbioru zasad postępowania ewentualnie sposobów zorganizowania, uporządkowania lub podporządkowania elementów tworzących całość. Pod pojęciem człowiek możemy zaliczyć osobę lub też grupę osób. W drugim elemencie układu nie musimy ograniczać się do jednego narzędzia, bowiem środkami pracy mogą być także urządzenia lub całe ciągi produkcyjne. Natomiast określenie środowisko oznaczać będzie otoczenie zewnętrzne. www.encyklopediazarzadzania.pl

Celem układu ergonomicznego jest ochrona życia i zdrowia pracownika za pomocą przystosowanie stanowisk, procesów i środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka w celu ochrony jego życia i zdrowia oraz stworzenia możliwości rozwoju i osiągnięcia komfortu w środowisku. Należy przy tym pamiętać, że na układ człowiek – maszyna – środowisko oddziaływuje otoczenie, na które mają wpływ m.in.: temperatura, hałas, drgania, wilgotność, oświetlenie, ciśnienie, wibracje, promieniowanie.

Układ człowiek – maszyna

„Pomiędzy człowiekiem a maszyną występują następujące procesy:

maszyna za pośrednictwem układu sygnalizacyjnego wysyła sygnał o określonym znaczeniu,

człowiek obsługujący maszynę odbiera sygnał przy pomocy tzw. receptorów, czyli narządów zmysłów i przekazuje go do układu nerwowego, czyli innymi słowy odczytuje treść otrzymanej informacji,

w centralnym układzie nerwowym człowieka – operatora maszyny następuje przetworzenie odebranej informacji, w wyniku którego rodzi się decyzja,

operator wykonuje podjętą decyzję, oddziałując przy pomocy efektorów na elementy sterownicze maszyny i powodując uruchomienie, regulację czy zatrzymanie maszyny.Kodeks pracy narzuca na pracodawcę obowiązek.”

Układ człowiek – praca

„Pojęcie „człowiek-praca” przyjęła ergonomia z psychologii pracy. Analizując ten układ należy określić wysiłek psychofizyczny pracownika, który współtowarzyszy mu podczas pracy, a także pojawia się przez czynniki towarzyszące pracy. Do takich czynników zaliczamy m.in. samą pracę, warunki pracy, czas pracy.

Analiza tego układu nie obejdzie się bez przedstawienia wzajemnych powiązań elementów w nim występujących. wg Olszewskiego można wyróżnić następujące odmiany powiązania:

ręczne, człowiek wykonuje swoja pracę przy użyciu prostych narzędzi, odpowiada za kontrole i jest jedynym źródłem energii

mechaniczne (półautomatyczne), maszyna jest źródłem energii, natomiast cały proces produkcyjny kontroluje człowiek automatyczne. Istnieją dwa rodzaje powiązań automatycznych:

układy zdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programu, wszystkie jego funkcje są przewidziane

układy niezdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programy, ale jest szansa wystąpienia przypadkowej, niedającej się przewidzieć sytuacji

Etapy analizy układu człowiek-praca:

Etap pierwszy, pozyskiwanie informacji o maszynie przez człowieka,

Drugi etap, transformacja, czyli przetwarzanie uzyskanych danych, prowadzi ona do podjęcia decyzji,

Trzeci etap, wykonanie decyzji, poprzez powierzenie odpowiednich informacji efektorom.”

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy zostały określone m.in. w Kodeksie pracy, który wskazuje, że maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być tak konstruowane i budowane, aby zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, szkodliwymi wstrząsami, działaniem wibracji i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy oraz uwzględniały zasady ergonomii.

Kolejnym odniesieniem dotyczącym wymagań ergonomii jest rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn. Rozporządzenie wskazuje, że każda maszyna powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby w przewidzianych warunkach jej użytkowania ograniczyć do minimum dyskomfort, zmęczenie oraz obciążenie fizyczne i psychiczne odczuwane przez operatora. W tym celu należy zastosować zasady ergonomii, w tym:

uwzględnić różnorodność warunków fizycznych operatorów, ich siły i wydolności;

zapewnić wystarczającą przestrzeń dla ruchów części ciała operatora;

unikać wymuszania tempa pracy przez maszynę;

unikać obserwacji wymagającej długotrwałej koncentracji;

dostosować wzajemne oddziaływania operatora i maszyny do dających się przewidzieć cech operatorów.

Należy również zwrócić uwagę na rozporządzenie MInistra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które narzuca obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności przez zapobieganie zagrożeniom związanym z wykonywana pracą, właściwą organizację pracy, stosowanie koniecznych środków profilaktycznych oraz informowanie i szkolenie pracowników.

Podczas dokonywania oceny ergonomicznej możemy także skorzystać z przepisów umieszczonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników. W powyższym rozporządzeniu znajdziemy M.IN. warunki, jakie powinno spełniać bezpieczne użytkowanie maszyn oraz minimalne wymagania dotyczące użytkowanych maszyn i ich zasad kontroli.

Dokonując oceny ergonomicznej maszyn możemy posiłkować się takimi dokumentami jak: wyniki pomiarów i badań środowiska pracy, listy kontrolne, przeprowadzone kontrole warunków pracy, analizy przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także zdarzeń potencjalnie wypadkowych,

Bibliografia:

www.encyklopediazarzadzania.pl

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20081991228/O/D20081228.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20021911596/O/D20021596.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

Układ ergonomiczny

Pojęcie układu ergonomicznego jest jednym z podstawowych w nauce ergonomii. Kryje się pod nim układ człowiek – maszyna lub układ człowiek – praca. W ten symboliczny sposób można przedstawić każde stanowisko pracy. Obydwa elementy tego układu mają także charakter symboliczny, gdyż pod pojęciem człowieka może się kryć zarówno jednostka jak i grupa osób. Podobnie ma się rzecz z drugim elementem układu – maszyną. Może to być: narzędzie lub stanowisko pracy, jedno urządzenie lub też cały ciąg produkcyjny. Pomiędzy tymi dwoma elementami zachodzą stale pewne procesy, wynikające z ich wzajemnego oddziaływania. Oba te elementy działają w konkretnych warunkach środowiska zewnętrznego, które ma wpływ na każdy z nich. Także i elementy układu mają wpływ na otoczenie, zarówno bliższe jak i dalsze. Dlatego też często stosuje się określenie: układ człowiek – maszyna – środowisko. Należy także wspomnieć, że w tym przypadku pojęcie układ jest rozumiane jako system. Jest on wieloznaczny, dotyczy zbioru zasad postępowania ewentualnie sposobów zorganizowania, uporządkowania lub podporządkowania elementów tworzących całość. Wiele dyscyplin naukowych dostarcza informacji na temat właściwego działania elementów składowych tego układu. Materiał ten jest przez ergonomię integrowany pod kątem optymalnego ich wspólnego działania dla dobra człowieka i wynikających z tego efektów.

Układ człowiek-maszyna

W stosunkach pomiędzy człowiekiem a maszyną występują następujące procesy:

maszyna za pośrednictwem układu sygnalizacyjnego wysyła sygnał o określonym znaczeniu,

człowiek obsługujący maszynę odbiera sygnał przy pomocy tzw. receptorów, czyli narządów zmysłów i przekazuje go do układu nerwowego, czyli innymi słowy odczytuje treść otrzymanej informacji,

w centralnym układzie nerwowym człowieka – operatora maszyny następuje przetworzenie odebranej informacji, w wyniku którego rodzi się decyzja,

operator wykonuje podjętą decyzję, oddziałując przy pomocy efektorów na elementy sterownicze maszyny i powodując uruchomienie, regulację czy zatrzymanie maszyny.

Układ człowiek-praca

Pojęcie “człowiek-praca” przyjęła ergonomia z psychologii pracy. Analizując ten układ należy określić wysiłek psychofizyczny pracownika, który współtowarzyszy mu podczas pracy, a także pojawia się przez czynniki towarzyszące pracy. Do takich czynników zaliczamy m.in. samą pracę, warunki pracy, czas pracy.

Analiza tego układu nie obejdzie się bez przedstawienia wzajemnych powiązań elementów w nim występujących. wg Olszewskiego można wyróżnić następujące odmiany powiązania:

ręczne, człowiek wykonuje swoja pracę przy użyciu prostych narzędzi, odpowiada za kontrole i jest jedynym źródłem energii

mechaniczne (półautomatyczne), maszyna jest źródłem energii, natomiast cały proces produkcyjny kontroluje człowiek

automatyczne. Istnieją dwa rodzaje powiązań automatycznych: Układy zdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programu, wszystkie jego funkcje są przewidziane układy niezdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programy, ale jest szansa wystąpienia przypadkowej, niedającej się przewidzieć sytuacji (J. Olszewski 1993, str. 31-34)

Etapy analizy układu człowiek-praca:

Etap pierwszy, pozyskiwanie informacji o maszynie przez człowieka

Drugi etap, transformacja, czyli przetwarzanie uzyskanych danych, prowadzi ona do podjęcia decyzji

Trzeci etap, wykonanie decyzji, poprzez powierzenie odpowiednich informacji efektorom. (J. Olszewski 1993, str. 35-36)

Bibliografia

Autor: Konrad Karp, Pola Maj

środowisko. O czym warto pamiętać dokonując oceny ergonomicznej?

Rozwój nauki i technologii wywołał u człowieka chęć dążenia do wyższego komfortu pracy. Nie ma znaczenia, czy daną czynność wykonujemy zawodowo, czy też nie. Dążenie do coraz to lepszego komfortu spowodowało konieczność analizy relacji między człowiekiem, procesem pracy a środowiskiem.

Stąd układ człowiek – maszyna – środowisko, należy rozumieć jako system. Jest on wieloznaczny, dotyczy zbioru zasad postępowania ewentualnie sposobów zorganizowania, uporządkowania lub podporządkowania elementów tworzących całość. Pod pojęciem człowiek możemy zaliczyć osobę lub też grupę osób. W drugim elemencie układu nie musimy ograniczać się do jednego narzędzia, bowiem środkami pracy mogą być także urządzenia lub całe ciągi produkcyjne. Natomiast określenie środowisko oznaczać będzie otoczenie zewnętrzne. www.encyklopediazarzadzania.pl

Celem układu ergonomicznego jest ochrona życia i zdrowia pracownika za pomocą przystosowanie stanowisk, procesów i środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka w celu ochrony jego życia i zdrowia oraz stworzenia możliwości rozwoju i osiągnięcia komfortu w środowisku. Należy przy tym pamiętać, że na układ człowiek – maszyna – środowisko oddziaływuje otoczenie, na które mają wpływ m.in.: temperatura, hałas, drgania, wilgotność, oświetlenie, ciśnienie, wibracje, promieniowanie.

Układ człowiek – maszyna

„Pomiędzy człowiekiem a maszyną występują następujące procesy:

maszyna za pośrednictwem układu sygnalizacyjnego wysyła sygnał o określonym znaczeniu,

człowiek obsługujący maszynę odbiera sygnał przy pomocy tzw. receptorów, czyli narządów zmysłów i przekazuje go do układu nerwowego, czyli innymi słowy odczytuje treść otrzymanej informacji,

w centralnym układzie nerwowym człowieka – operatora maszyny następuje przetworzenie odebranej informacji, w wyniku którego rodzi się decyzja,

operator wykonuje podjętą decyzję, oddziałując przy pomocy efektorów na elementy sterownicze maszyny i powodując uruchomienie, regulację czy zatrzymanie maszyny.Kodeks pracy narzuca na pracodawcę obowiązek.”

Układ człowiek – praca

„Pojęcie „człowiek-praca” przyjęła ergonomia z psychologii pracy. Analizując ten układ należy określić wysiłek psychofizyczny pracownika, który współtowarzyszy mu podczas pracy, a także pojawia się przez czynniki towarzyszące pracy. Do takich czynników zaliczamy m.in. samą pracę, warunki pracy, czas pracy.

Analiza tego układu nie obejdzie się bez przedstawienia wzajemnych powiązań elementów w nim występujących. wg Olszewskiego można wyróżnić następujące odmiany powiązania:

ręczne, człowiek wykonuje swoja pracę przy użyciu prostych narzędzi, odpowiada za kontrole i jest jedynym źródłem energii

mechaniczne (półautomatyczne), maszyna jest źródłem energii, natomiast cały proces produkcyjny kontroluje człowiek automatyczne. Istnieją dwa rodzaje powiązań automatycznych:

układy zdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programu, wszystkie jego funkcje są przewidziane

układy niezdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programy, ale jest szansa wystąpienia przypadkowej, niedającej się przewidzieć sytuacji

Etapy analizy układu człowiek-praca:

Etap pierwszy, pozyskiwanie informacji o maszynie przez człowieka,

Drugi etap, transformacja, czyli przetwarzanie uzyskanych danych, prowadzi ona do podjęcia decyzji,

Trzeci etap, wykonanie decyzji, poprzez powierzenie odpowiednich informacji efektorom.”

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy zostały określone m.in. w Kodeksie pracy, który wskazuje, że maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być tak konstruowane i budowane, aby zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, szkodliwymi wstrząsami, działaniem wibracji i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy oraz uwzględniały zasady ergonomii.

Kolejnym odniesieniem dotyczącym wymagań ergonomii jest rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn. Rozporządzenie wskazuje, że każda maszyna powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby w przewidzianych warunkach jej użytkowania ograniczyć do minimum dyskomfort, zmęczenie oraz obciążenie fizyczne i psychiczne odczuwane przez operatora. W tym celu należy zastosować zasady ergonomii, w tym:

uwzględnić różnorodność warunków fizycznych operatorów, ich siły i wydolności;

zapewnić wystarczającą przestrzeń dla ruchów części ciała operatora;

unikać wymuszania tempa pracy przez maszynę;

unikać obserwacji wymagającej długotrwałej koncentracji;

dostosować wzajemne oddziaływania operatora i maszyny do dających się przewidzieć cech operatorów.

Należy również zwrócić uwagę na rozporządzenie MInistra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które narzuca obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności przez zapobieganie zagrożeniom związanym z wykonywana pracą, właściwą organizację pracy, stosowanie koniecznych środków profilaktycznych oraz informowanie i szkolenie pracowników.

Podczas dokonywania oceny ergonomicznej możemy także skorzystać z przepisów umieszczonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników. W powyższym rozporządzeniu znajdziemy M.IN. warunki, jakie powinno spełniać bezpieczne użytkowanie maszyn oraz minimalne wymagania dotyczące użytkowanych maszyn i ich zasad kontroli.

Dokonując oceny ergonomicznej maszyn możemy posiłkować się takimi dokumentami jak: wyniki pomiarów i badań środowiska pracy, listy kontrolne, przeprowadzone kontrole warunków pracy, analizy przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych, a także zdarzeń potencjalnie wypadkowych,

Bibliografia:

www.encyklopediazarzadzania.pl

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20081991228/O/D20081228.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20021911596/O/D20021596.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf

Układ ergonomiczny

Pojęcie układu ergonomicznego jest jednym z podstawowych w nauce ergonomii. Kryje się pod nim układ człowiek – maszyna lub układ człowiek – praca. W ten symboliczny sposób można przedstawić każde stanowisko pracy. Obydwa elementy tego układu mają także charakter symboliczny, gdyż pod pojęciem człowieka może się kryć zarówno jednostka jak i grupa osób. Podobnie ma się rzecz z drugim elementem układu – maszyną. Może to być: narzędzie lub stanowisko pracy, jedno urządzenie lub też cały ciąg produkcyjny. Pomiędzy tymi dwoma elementami zachodzą stale pewne procesy, wynikające z ich wzajemnego oddziaływania. Oba te elementy działają w konkretnych warunkach środowiska zewnętrznego, które ma wpływ na każdy z nich. Także i elementy układu mają wpływ na otoczenie, zarówno bliższe jak i dalsze. Dlatego też często stosuje się określenie: układ człowiek – maszyna – środowisko. Należy także wspomnieć, że w tym przypadku pojęcie układ jest rozumiane jako system. Jest on wieloznaczny, dotyczy zbioru zasad postępowania ewentualnie sposobów zorganizowania, uporządkowania lub podporządkowania elementów tworzących całość. Wiele dyscyplin naukowych dostarcza informacji na temat właściwego działania elementów składowych tego układu. Materiał ten jest przez ergonomię integrowany pod kątem optymalnego ich wspólnego działania dla dobra człowieka i wynikających z tego efektów.

Układ człowiek-maszyna

W stosunkach pomiędzy człowiekiem a maszyną występują następujące procesy:

maszyna za pośrednictwem układu sygnalizacyjnego wysyła sygnał o określonym znaczeniu,

człowiek obsługujący maszynę odbiera sygnał przy pomocy tzw. receptorów, czyli narządów zmysłów i przekazuje go do układu nerwowego, czyli innymi słowy odczytuje treść otrzymanej informacji,

w centralnym układzie nerwowym człowieka – operatora maszyny następuje przetworzenie odebranej informacji, w wyniku którego rodzi się decyzja,

operator wykonuje podjętą decyzję, oddziałując przy pomocy efektorów na elementy sterownicze maszyny i powodując uruchomienie, regulację czy zatrzymanie maszyny.

Układ człowiek-praca

Pojęcie “człowiek-praca” przyjęła ergonomia z psychologii pracy. Analizując ten układ należy określić wysiłek psychofizyczny pracownika, który współtowarzyszy mu podczas pracy, a także pojawia się przez czynniki towarzyszące pracy. Do takich czynników zaliczamy m.in. samą pracę, warunki pracy, czas pracy.

Analiza tego układu nie obejdzie się bez przedstawienia wzajemnych powiązań elementów w nim występujących. wg Olszewskiego można wyróżnić następujące odmiany powiązania:

ręczne, człowiek wykonuje swoja pracę przy użyciu prostych narzędzi, odpowiada za kontrole i jest jedynym źródłem energii

mechaniczne (półautomatyczne), maszyna jest źródłem energii, natomiast cały proces produkcyjny kontroluje człowiek

automatyczne. Istnieją dwa rodzaje powiązań automatycznych: Układy zdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programu, wszystkie jego funkcje są przewidziane układy niezdeterminowane, automat działa według sprecyzowanego programy, ale jest szansa wystąpienia przypadkowej, niedającej się przewidzieć sytuacji (J. Olszewski 1993, str. 31-34)

Etapy analizy układu człowiek-praca:

Etap pierwszy, pozyskiwanie informacji o maszynie przez człowieka

Drugi etap, transformacja, czyli przetwarzanie uzyskanych danych, prowadzi ona do podjęcia decyzji

Trzeci etap, wykonanie decyzji, poprzez powierzenie odpowiednich informacji efektorom. (J. Olszewski 1993, str. 35-36)

Bibliografia

Autor: Konrad Karp, Pola Maj

Ergonomia …*by Piorun!

PODSTAWOWY UKŁAD ERGONOMICZNY

Rozwój nauki i techniki wywołuje u człowieka dążenie do komfortu niezależnie od tego czy dana czynność jest wykonywana zawodowo, czy też nie. Komfort stworzył konieczność analizy relacji jakie zachodzą między człowiekiem, jego działaniem w procesie pracy a środowiskiem. Każde stanowisko pracy można przedstawić symbolicznie w postaci dwóch elementów składowych, reprezentujących z jednej strony człowieka, a z drugiej – środki pracy. Jego oba elementy są symboliczne. Pod pojęciem człowieka może kryć się zarówno jednostka jak i grupa osób. Podobnie ma się rzecz z drugim elementem układu. Środkami pracy może być: narzędzie jedno urządzenie lub też cały ciąg produkcyjny. Samo stanowisko pracy może też stanowić drugi człon układu. Pomiędzy tymi dwoma elementami zachodzą stale pewne proce s y, wynikające z ich wzajemnego oddziaływania. Oba te elementy działają w konkretnych warunkach środowiska zewnętrznego. Ma ono wpływ na każdy z tych elementów (chociaż rożny). Także i elementy układu mają wpływ na otoczenie, zarówno bliższe jak i dalsze. Dlatego też trafniejszym pojęciem jest układ człowiek – maszyna – środowisko ( rys 3.1 ). Termin “układ” rozumiany jest tu jako “system”. Jest on wieloznaczny, dotyczy zbioru zasad postępowania względnie sposobów zorganizowania, uporządkowania lub podporządkowania elementów tworzących całość.

Rys.3.1. Jedno z pojęć podstawowego układu ergonomicznego w ujęciu blokowym.

Informacji do właściwego działania elementów składowych tego układu dostarczają wyniki badań wielu dyscyplin naukowych. Materiał ten jest przez ergonomię integrowany pod kątem optymalnego ich wspólnego działania dla dobra człowieka i wynikającego zeń efektu. Stąd też daje się zauważyć interdyscyplinarny charakter tej dziedziny naukowej i jej kompleksowość. Ergonomia gromadzi specjalistów wielu dyscyplin naukowych. Są oni jednak zobowiązani do stosowania kategorii ergonom icznych. Wypracowany przez nich rezultat powinien być kompatybilny. Zdobycze nauki i techniki, z jednej strony prowadzą do wyższego poziomu życia, a z drugiej – powodują nieprzewidziane skutki ujemne.

Człowiek ze względu na swe właściwości (zachowanie równowagi wewnętrznej organizmu -homeostazę) wymaga prawie że stałych warunków środowiska, w którym przebywa. Tymczasem środowisko pracy w większości przypadków, stanowi zagrożenie dla niego przez swe oddziaływanie. Utrzymanie homeostazy organizmu w niekorzystnym środowisku wiąże się z olbrzymim ko sztem fizjologicznym. Parametry środowiska pracy w Polsce przekraczają dopuszczalne poziomy ekspozycji dla co najmniej 1,5 mln zatrudnionych. Ze złymi warunkami pracy wiążą się określone skutki społeczno-ekonomiczne jak choroby zawodowe, czy wypadki przy pracy.

Choroby spowodowane działalnością czynników szkodliwych dla zdrowia, tworzących środowisko pracy, uznawane jest W Polsce za choroby zawodowe wg załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983 r. (Dz. u. 1983, nr 65, poz. 294). W zależności od kraju istnieją rozbieżności w definicji. Zachorowalność na choroby zawodowe wiąże się z:

specyfiki procesów produkcyjnych decydujących o rodzaju i stężeniu względnie natężeniu czynnika szkodliwego,

okresem i stopniem działania tych czynników (inergizm – działanie wzmożone wynikające z występowania kilku równocześnie),

charakteru pracy i sposobu jej wykonywania,

indywidualnych predyspozycji pracowników.

Wg badań Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (Starzyński 1996 [52] ) w kolejnych latach 1985-1995 w Polsce liczba stwierdzonych przypadków chorób zawodowyc h wahała się 8-11 tys., ze stałą tendencją wzrostową.

… TABELA 3.1.

Ilość pracowników na zagrożonych stanowiskach pracy w ujęciu statystycznym wg danych GUS w roku 1990

RODZAJ ZAGROŻEŃ …………….. LICZBA PRACOWNIKÓW NA ZAGROŻONYCH STANOWISKACH

pyły zwókniające ……………………………. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 314 189 substancje szkodliwe ………………………. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 177 588 inne pyły przemysłowe ……………………… IIIIIIIIIIIII 77 554 hałas ………………………. …………………… IIIIIIIIIIII 74 019 wibracja ………………………………………… IIIIIIIIII 68 526 mikroklimat gorący ………………………….. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 440 774 mikroklimat zimny ……………………………. IIIIIIIIIIIIIII 103 811 niedostateczne oświetlenie …………………. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 177 478 nadmierny wysiłek ……………………………. IIIIIIIIIIIIIIIIIII 126 096

Najczęstsze przypadki chorób zawodowych zanotowano [21] w następujących rodzajach działalności społeczno-gospodarczej: edukacji, ochronie zdrowia i opiece społecznej, przemyśle, rolnictwie, budownictwie. Wśród pracowników:

przemysłu dominowały uszkodzenia słuchu, pylice, choroby skóry, zatrucia, zapalenie oskrzeli, zespół wibracyjny,

rolnictwa, leśnictwa i łowiectwa – zespół wibracyjny, choroby oskrzeli i płuc,

edukacji – przewlekłe choroby narządu głosu,

ochrony zdrowia i opieki społecznej – choroby zakaźne i inwazyjne (głównie wirusowe zapalenie wątroby i gruźlica płuc),

budownictwa – uszkodzenia słuchu, pylice, choroby skóry i pylice płuc.

Uwzględniając liczbę pracujących osób wprowadzono pojęcie współczynnika zachorowalności.

… TABELA 3.2

Dane statystyczne dotyczące chorób zawodowych w uspołecznionej gospodarce w 1995 r.

zawodowe uszkodzenie słuchu ……………………… 28,9% choroby zakaźne i inwazyjne ………………………… 10,5% choroby narządu głosu ………………………………… 26,5% choroby skóry …………………………………………….. 6,1% pylica płuc ………………………………………………….. 7,6% zespół wibracyjny ………………………………………… 3, 6% zatrucia ………………………………………………………. 3,6% pozostałe …………………………………………………… 13,2%

Największą wartość współczynnika zachorowalności na choroby zawodowe w Polsce stwierdzono wśród osób zatrudnionych w: przemyśle, leśnictwie, oświacie i ochronie zdrowia.

Poza chorobami zawodowymi mają miejsce wypadki przy pracy. Jak wykazuje statystyka GUS, w 1995 r. zarejestrowano 200 tys. wypadków przy pracy , z czego co trzeci powodował absencję powyżej 28 dni, a ~ 1200 było śmiertelnych. Statystycznie można to ująć, że co 3 sek. dochodzi do wypadku, a co 3 godziny ginie człowiek. Do tego trzeba dodać przedwczesne zawodowe inwalidztwo spowodowane złym stanem bezpieczeństwa pracy i ergonomii.

Obecnie na rynku bezpieczeństwa pracy pojawiło się nowe pojęcie – ryzyko zawodowe . Ryzyko identyfikuje się z prawdopodobieństwem wystąpienia niepożądanych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu człowieka oraz jego otoczenia. Związane jest ściśle z niepewnością informacyjną, wartościowaniem i potrzebą podejmowania decyzji. Ryzyko może być niezależne od wyboru ludzkiego (zjawiska przyrodnicze) i zależne – dobrowolne (nałogi, niebezpieczne sporty itd.). Można też mówić o ryzyku zawodowym związanym z działalnością zawodową. W środowisku pracy można wyróżnić następujące główne źródła ryzyka:

emisja substancji toksycznych,

emisja czynników fizycznych,

stan techniczny środków pracy i ergonomiczność stanowisk,

awarie.

Skutki ryzyka mogą być uciążliwe, szkodliwe a nawet śmiertelne. W ujęciu czasowym rozróżnia się działanie skutków krótko-, średnio- i długotrwałe. W odniesieniu do środowiska uwzględnia się klasyfikację ryzyka o zasięgu: lokalnym, regionalnym i globalnym.

Korzystanie z oceny ryzyka polega na przyjęciu poziomu ryzyka i wprowadzeniu już w fazie projektowej wszelkich środków zapobiegawczych tego co ma ulec zniszczeniu.

niezawodność systemu: człowiek

ŹRÓDŁO (AUTOR) ŹRÓDŁO (AUTOR) Mazur M. 1976. Cybernetyka i charakter. PiW

(ergonomia w leśnictwie), do elementów niezawodności ludzkiego składnika systemu, zaliczamy: 1) wrodzone lub nabyte cechy umożliwiające funkcjonowanie układu człowiek- maszyna (np. wytrzymałość fizyczna, prędkość reakcji, sprawność zmysłów, prawidłowe odruchy w sytuacjach nieprzewidzianych, podatność na niektóre stresory, np. wibrację), 2) kulturę techniczną, staranność, systematyczność, poczucie odpowiedzialności, trzeźwość w pracy itp. Swoistą właściwością człowieka jako części składowej podsystemu jest : z jednej strony możliwość popełniania błędów, z drugiej strony zdolność uczenia się i dochodzenia do wprawy. Właściwością maszyny jako części składowej podsystemu jest z jednej strony możliwość bezbłędnej, powtarzalnie wykonywanej pracy, z drugiej strony brak możliwości czynności samosterowniczej maszyny (brak zdolności uczenia się). Właściwości człowieka i maszyny jako elementów systemu różnie wpływają na niezawodność systemu. Jak do tej pory łatwiej jest korygować właściwości maszyn niż ludzi. Przykładem rozwiązań ergonomicznych w tym zakresie jest: automatyzacja.

System biotechniczny człowiek-maszyna-środowisko

SYSTEM BIOTECHNICZNY „CZŁOWIEK – MASZYNA – ŚRODOWISKO” JAKO PRZEDMIOT ZAINTERESOWANIA ERGONOMII RÓŻNE DEFINICJE PRACY Definicja pracy w sensie psychofizjologicznym Świadome wykonywanie przez ustrój ludzki dowolnych czynności wymagających wydatkowania sił, wydatkowania i zużycia energii więcej niż jest to niezbędne dla spoczynkowej przemiany materii ustroju.

Wg marksistów Praca to świadoma, społeczna, celowa działalność człowieka.

Wg Szczepańskiego Praca to społecznie zorganizowany zespół czynności, którego efektem jest wytwarzanie wartości, zaspokajających istotne potrzeby ludzkie.

Ujęcie pracy w encyklice Praca ludzka oznacza każdą działalność, jaką człowiek spełnia, bez względu na jej charakter i okoliczności , tzn. każdą działalność człowieka, która za pracę uznać można pośród całego bogactwa czynności, do jakich jest zdolny i dysponowany, poprzez samą swą naturę, poprzez samo człowieczeństwo. Ona wyróżnia człowieka spośród różnych stworzeń , a zatem tylko on jest zdolny do jej wykonywania, on też został do niej od początku przez Stwórcę powołany. M a zapewnić w pierwszym rzędzie człowiekowi warunki do codziennego utrzymania, ponadto przyczyniać się do rozwoju nauki i techniki, w szczególności zaś do podnoszenia kulturalnego i moralnego poziomu społeczeństwa w którym on żyje .

Praca jest podstawowym wymiarem bytowania człowieka na ziemi , będąc zaś określoną działalnością przechodnią oznacza swojego rodzaju panowanie człowieka nad ziemią. Człowiek jako istota rozumna, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, otrzymuje od niego posłannictwo czynienia ziemi sobie poddaną. To wysoce zaszczytne, a zarazem odpowiedzialne powołanie człowieka do współdziałania i kontynuowania planu dzieła Bożego, a więc uczynienia z niego współpracownika Bożego.

Praca posiada swą wartość etyczną. Wynika ona z tego, że spełnia ją człowiek jako osoba wolna i świadoma, czyli stanowiący o sobie podmiot. Ta prawda tworzy podstawowy odwieczny rdzeń chrześcijańskiej nauki o pracy ludzkiej, stając się w ten sposób kluczem do rozpatrywania i rozwiązywania różnych zasadniczych problemów społecznych. Podstawową wartością pracy jest sam człowiek jako jej podmiot.

Praca według Jana Pawła II jest dobrem człowieka, dobrem dlań godziwym, tzn. odpowiadającym jego godności ludzkiej, wyrażającym ją i tę godność wzbogacającym. Jako dobro godziwe, praca umożliwia człowiekowi nie tylko przekształcanie przyrody dla dostosowania jej do jego potrzeb, lecz także daje mu i szansę pełniejszego wyrażania się, a zatem wzbogacania swego ! człowieczeństwa. Tworzy też praca podstawę dla budowania i zachowania życia rodzinnego, a także kształtowania życia innych społeczności ludzkich.

(…)

… i mięśnie nie są zdolne reagować na każdy impuls oddzielnie. Przyjęto następujące określenia: drgania swobodne – odbywają się bez zewnętrznego oddziaływania i wydatkowania energii na zewnątrz, drgania wymuszone – odbywają się pod działaniem dynamicznych lub kinematycznych czynników zewnętrznych będących okresowymi funkcjami czasu, niezależnie od drgań układu, drgania ustalone – mogą być ciągłe…

… jej do jego potrzeb, lecz także daje mu i szansę pełniejszego wyrażania się, a zatem wzbogacania swego ! człowieczeństwa. Tworzy też praca podstawę dla budowania i zachowania życia rodzinnego, a także kształtowania życia innych społeczności ludzkich.

O pracy ludzkiej w 90 lat po Encyklice „Rerum Novarum”

Praca jest jednym z tych aspektów, aspektem odwiecznym i pierwszoplanowym, zawsze aktualnym i wciąż na nowo…

… akustycznego. W zależności od: warunków rozprzestrzeniania się fal oraz rodzaju źródła rozróżniane są dwa rodzaje pól:

swobodne, gdzie spadek ciśnienia akustycznego następuje z kwadratem odległości (przestrzeń otwarta), rozproszone (dyspersyjne), gdy ma miejsce zjawisko odbicia fal od przeszkody (pomieszczenia zamknięte). Wywołane zaburzeniami ciśnienia powietrza wrażenie słuchowe nosi nazwę dźwięku. W zależności od składu widmowego można rozróżnić kilka rodzajów dźwięków:

proste, (tony), mają jedną ściśle określoną częstotliwość, złożone składają się z wielu częstotliwości, o zróżnicowanej amplitudzie (spotykane w otaczającej nas rzeczywistości), szum również składa się z drgań akustycznych o dużym zakresie częstotliwości, ale żadna z nich nie jest wyróżniająca się, szum biały – rozkład poziomu ciśnienia…

Rozważania dotyczące układu ergonomicznego nie można prowadzić w oderwaniu od otoczenia. Zarówno każdy z członów tego układu jak i relacje między nimi powinny być prowadzone w oparciu o czynniki kształtujące to środowisko.

Mikroklimat

Procesy fizjologiczne człowieka mogą zachodzić przy ściśle określonych cechach fizycznych powietrza, które go otacza. Kształtują go następujące parametry: temperatura (t…

… akustycznego. W zależności od: warunków rozprzestrzeniania się fal oraz rodzaju źródła rozróżniane są dwa rodzaje pól:

swobodne, gdzie spadek ciśnienia akustycznego następuje z kwadratem odległości (przestrzeń otwarta), rozproszone (dyspersyjne), gdy ma miejsce zjawisko odbicia fal od przeszkody (pomieszczenia zamknięte). Wywołane zaburzeniami ciśnienia powietrza wrażenie słuchowe nosi nazwę dźwięku…

… zobacz całą notatkę

키워드에 대한 정보 funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko

다음은 Bing에서 funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  명태 식혜 만드는 법 | #명태식해만드는법/겨울에 만들어야 제맛이 나는 강원도 향토음식 명태식해/Myeongtaesikhae 상위 185개 답변
See also  돼지 두루치기 레시피 | [제육볶음] 이 영상을 본다면 앞으로 당신의 대표요리는 '제육볶음' / 돼지고기요리, 두루치기 Stir-Fried Spicy Pork 7727 좋은 평가 이 답변

See also  Little Things Colbie Caillat Lyrics | Colbie Caillat - The Little Things Lyrics 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM)

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #działa #człowiek? ##UKŁAD #ROZRODCZY #(tłumaczenie #PJM)


YouTube에서 funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak działa człowiek? #UKŁAD ROZRODCZY (tłumaczenie PJM) | funkcje człowieka w układzie człowiek maszyna środowisko, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment