Nazwa Firmy Handlowej Pomysły | Nazwa Firmy, Marki, Produktu | Jak Wybrać Nazwę W 2022 Roku? 3 Kluczowe Kierunki 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “nazwa firmy handlowej pomysły – NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Dobre Imię Firmy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,196회 및 좋아요 10개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

nazwa firmy handlowej pomysły 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki – nazwa firmy handlowej pomysły 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jak nazwać firmę lub produkt? Jaka nazwa firmy? W tym filmie poznasz trzy kluczowe kierunki prowadzące do stworzenia idealnej nazwy dla marki:
▶ nazwa opisowa
▶ nazwa skojarzeniowo-symboliczna
▶ nazwa abstrakcyjna
Sprawdź czym charakteryzują się poszczególne kategorie i wybierz optymalne rozwiązanie dla swojej marki.
Poczytaj więcej o namingu, czyli tworzeniu nazwy firmy na blogu DobreImieFirmy.pl

nazwa firmy handlowej pomysły 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Idealna nazwa firmy – lista 29 pomysłów i wskazówek

Zainspiruj się światem – na pewno słyszałeś o Amazonie, gigancie handlu internetowego – jego nazwa pochodzi od największej rzeki na świecie czyli Amazonki.

+ 여기를 클릭

Source: projektstartup.pl

Date Published: 11/18/2022

View: 9480

Generator pomysłów i chwytliwych nazw dla firmy

Nasz generator nazw dla firmy zaproponuje ci chwytliwe i fajne nazwy dla twojej firmy. Skorzystaj z naszego poradnika, żeby wybrać ealną nazwę dla swojego …

+ 여기에 자세히 보기

Source: businessnamegenerator.com

Date Published: 10/10/2022

View: 1760

Jak nazwać firmę – pomysły na fajną nazwę

Fajna nazwa Twojej firmy wyróżni Cię na tle konkurencji. Oto instrukcja, jak wymyślić nazwę firmy, która podbije serca klientów i zostanie w ich głowach.

+ 더 읽기

Source: www.corazlepszafirma.pl

Date Published: 5/8/2022

View: 1387

50+ darmowych pomysłów na nazwę firmy – Logaster

50+ darmowych pomysłów na nazwę firmy · Znaczenie właściwej marki · Darmowe pomysły na logo firmy · Popularne generatory nazw biznesowych · Jak …

+ 여기에 보기

Source: www.logaster.com

Date Published: 4/4/2021

View: 5900

Jak wymyślić i wybrać nazwę firmy? Pomysły 2021 – Copywriting

Oto przykłady nazw firm, nad którymi ostatnio pracowaliśmy. Przykład jak Owocni tworzą oryginalne nazwy firmy. Marka dwóch kreatywnych mam, które w wolnym …

+ 여기에 보기

Source: www.copywriting.pl

Date Published: 11/26/2022

View: 464

Jak nazwać firmę handlową – Rmarket.pl

Jaka zatem powinna być nazwa dla firmy handlowej? nazwa dla firmy handlowej … Rozpocznij burzę mózgów – kolejnym krokiem jest gromadzenie pomysłów.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: rmarket.pl

Date Published: 1/11/2022

View: 6934

Jak wymyślić nazwę firmy – 8 sprawdzonych pomysłów

Sprowadzenie nazwy firmy do konkretnego wyrazu bazuje na pośrednim związku między charakterem marki, a znaczeniem słowa. Zastosowany wyraz musi być ogólny i …

+ 여기를 클릭

Source: www.webidea.pl

Date Published: 2/17/2021

View: 7635

Jak wymyślić nazwę firmy, żeby mieć klientów i jednocześnie …

Nazwa handlowa (albo inaczej znak towarowy, za oceanem nazywany trademark) to … Zrobiłem o tym krótki kurs PERFEKCYJNY pomysł na biznes.

+ 여기에 보기

Source: zarabianienasniadanie.pl

Date Published: 3/8/2022

View: 9513

Gotowe nazwy dla firmy i produktu – 6krokow.pl

Nie wiesz jak nazwać firmę? Wybierz gotową nazwę dla Twojej firmy. Przykładowe pomysły na nazwę firmy z wolną domeną pl, com i eu oraz możliwością jej …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: 6krokow.pl

Date Published: 3/28/2021

View: 2696

Jak wymyślić nazwę firmy? – Michał Górecki Blog

Wymyślenie nazwy firmy wydaje się dla niektórych kwestią dość prostą, … Nazwa twojego przedsiębiorstwa, to nazwa handlowa pod którą występujesz oficjalnie …

+ 여기에 표시

Source: michalgorecki.pl

Date Published: 3/4/2021

View: 3494

주제와 관련된 이미지 nazwa firmy handlowej pomysły

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki
NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki

주제에 대한 기사 평가 nazwa firmy handlowej pomysły

  • Author: Dobre Imię Firmy
  • Views: 조회수 1,196회
  • Likes: 좋아요 10개
  • Date Published: 2020. 12. 2.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=0kXWwFq7Igs

Jak nazwać firmę handlową?

  • Pierwszym krokiem do własnego biznesu jest wymyślenie nazwy. …
  • Na początku rozdzielmy dwie rzeczy. …
  • Nazwa handlowa (albo inaczej znak towarowy, za oceanem nazywany trademark) to dowolnie wybrana przez Ciebie nazwa, którą posługujesz się na szyldach, banerach, opakowaniach i innych materiałach skierowanych do klientów.

Jak wymyślić nazwę dla swojej firmy?

Nie wiesz jak wymyślić nazwę firmy? Nazwa dla firmy musi świetnie brzmieć – być dźwięczna. Dobrym sposobem jest kreacja nazw firm złożonych z aliteracji, czyli zaczynających się od tej samej spółgłoski np: Coca-Cola, Jimmy John, Kreatywny Krab. Nazwa musi być prosta do wymówienia i zapisania przez odbiorców.

Jak nazwać firmę przykłady?

Proponuję wziąć pod uwagę następujące sposoby:
  • akronim (skrótowiec),
  • mieszanka dwóch słów,
  • odniesienia do literatury, Biblii czy mitologii,
  • wykorzystanie słów w innym języku,
  • opisowa nazwa firmy,
  • użycie nazwiska założyciela czy obecnego właściciela,
  • wykorzystanie nazw geograficznych,

Jaką dać nazwę firmy?

nazwa musi zawierać przynajmniej imię i nazwisko. nazwa czyli firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od innych firm funkcjonujących na tym samym rynku. firma nie może wprowadzać w błąd (m.in. co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności, miejsca działania czy źródeł zaopatrzenia)

Jak stworzyć fajną nazwę?

Nie przejmuj się na razie oryginalnością, pisownią itd. Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Do tego przyda nam się… druga osoba, albo najlepiej kilka osób. Dobra nazwa, tak jak w przypadku nazwy Google, często powstaje podczas dobrej burzy mózgów, dobrych znajomych.

Jak nie nazywac firmy?

Mądry wybór pozwoli Ci również na zastrzeżenie nazwy Twojej firmy jako znak towarowy. W celu najlepszej ochrony marki pod którą działa Twoja firma, należy dokonać rejestracji jej nazwy jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP.

Czy nazwa firmy jest wolna?

Firma to w świetle prawa nazwa przedsiębiorstwa. Możesz zweryfikować jej dostępność w bazach: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – dla spółek prawa handlowego.

Czy można nazwać firmę tak samo?

Upraszczając można przyjąć, że mogą istnieć dwie firmy o podobnych nazwach, o ile nie są dla siebie konkurencją. Jeżeli konkurują ze sobą, ale ich nazwy są ledwie podobne, to należy ocenić czy może to wprowadzać w błąd klientów.

Czy nazwa firmy musi być unikalna?

Dobra nazwa powinna być: unikalna (niepowtarzalność nazwy nie tylko pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji, ale także da pewność, że nikt z rynku nie zarzuci firmie plagiatu lub innego naruszenia praw własności)

Czy nazwa sklepu musi być taka sama jak nazwa firmy?

Prawo jest na „tak” Prawo nie ma nic przeciwko, by pod jedną firmą posiadać wiele marek. Grunt, by zawsze precyzyjnie oznaczać firmę, która za marką stoi. Zatem w naszym przykładzie z firmą X i sklepem pod nazwą Y nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca właśnie ten sposób postąpił.

Jak uzasadnić wybór nazwy firmy?

Nazwa firmy powinna być dopasowana do jej działalności i strategii. Musi uwzględniać specyfikę działalności rozpoznaną podczas etapu analiz. Nazwa dla marki musi uwzględniać uwarunkowania kulturowe i językowe. Powinna być zrozumiała, a jeśli taka nie jest – musi mieć sensowne wytłumaczenie swej formy.

Co to jest nazwa skrócona firmy?

Nazwa skrócona podawana jest dla potrzeb ZUS. W przypadku braku nazwy skróconej należy podać imię i nazwisko. Nazwą skróconą przedsiębiorca może posługiwać się np. reklamując swoją firmę, w ulotkach, folderach reklamowych.

Jak nazwać spółkę?

Umieszczenie w korpusie nazwy spółki z o.o. nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w przypadku jej śmierci – zgody jej spadkobierców. Oznaczenie formy prawnej jest obowiązkowe. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótów „spółka z o.o.” oraz „sp. z o.o.”.

Jak nazwać swoją firmę kosmetyczną?

Należy uwzględnić co znajduje się w ofercie, oraz jak chcemy by firma była odbierana- jako miejsce w którym każdy znajdzie coś dla siebie, miejsce w którym pracują sami eksperci lub miejsce w którym używa się najlepszych produktów. Nazwa musi być zwięzła, prosta, przyjemna i zapamiętywalna.

Jak nazwać firmę sprzątającą?

Nazwa firmy sprzątającej powinna być prosta do wymówienia i zapamiętania, nieskazitelna fonetycznie. Lepiej prezentuje się nazwa maksymalnie czysta w swoim brzmieniu, tj. pozbawiona szeleszczących, brzęczących, utrudniających wymowę głosek.

Jaka nazwa dla firmy remontowo budowlanej?

Firmy remontowe i wykończeniowe – najczęściej można spotkać nazwy, które zawierają człon “art”, podkreślając tym samym artystyczne podejście do wykańczania wnętrz, np. Art Remo, Art – Mat, Art – Fliz. Innym trendem jest pewna obietnica zawarta w nazwie, m.in. Easy Finish, New Home, Solid Bud.

Czy nazwa skrócona firmy musi zawierać imię i nazwisko?

Powinien on podać w tym polu swoje imię i nazwisko. Jednak ogólnie w przeciwieństwie do nazwy pełnej, skrócona nie musi zawierać imienia i nazwiska. Nazwą skróconą jednoosobowej działalności gospodarczej pana Jana Nowaka może być np. “Profesjonalne cięcie”.

lista 29 pomysłów i wskazówek • Projekt Startup

Pasja, energia oraz odwaga – to właśnie tych cech potrzeba, aby rozpocząć nowy biznes. Skoro więc posiadasz świetny pomysł na biznes, opracowałeś biznesplan, a nawet posiadasz już bazę potencjalnych klientów, to jesteś prawie gotowy do startu. Prawie, bo poza tym wszystkim brakuje ci jednej bardzo ważnej rzeczy – chwytliwej nazwy dla firmy, produktu lub usługi, które będziesz rozwijać.

Spis treści

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minuty i 50 sekund.

Jaka powinna być idealna nazwa firmy?

Dobra nazwa firmy powinna odzwierciedlać Twoją markę oraz być unikalna, a także powinna nawiązywać do misji firmy i najlepiej, aby kojarzyła się z produktami lub usługami, które oferujesz.

Nazwa firmy jest swoistym odzwierciedleniem założycieli lub właścicieli. Dlatego też przede wszystkim powinna być charakterystyczna, unikalna i przy tym kreatywna. Odpowiednio dobrana nazwa firmy pozwala przede wszystkim zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Popularną praktyką jest zlecenie znalezienia nazwy dla firmy profesjonalnej agencji – taka usługa często określana jest jako “naming”. W ramach namingu, agencje marketingowe pracują nad nazwą firmy, która jest nowa, modna, odpowiednia dla branży i co oczywiste unikalna. Unikalność nazwy przede wszystkim powinna skupiać się na tym, aby żadna firma istniejąca na danym rynku (lokalnym lub globalnym) nie posiadała zarejestrowanego znaku towarowego do takiej samej lub bardzo zbliżonej nazwy, a najlepiej jeśli w ogóle taka nazwa nie jest używana przez żaden z podmiotów. Jednakże kiedy stawiasz pierwsze kroki w biznesie, zapewne masz inne priorytety, niż zlecanie komuś wymyślenia nazwy dla Twojej firmy.

Z tego powodu przygotowaliśmy 29 pomysłów i wskazówek, które pomogą Ci w stworzeniu idealnej nazwy dla Twojej firmy. Spróbuj zainspirować się naszymi wskazówkami (to nic nie kosztuje!) i skorzystać ze sprawdzonych sposobów.

Poniżej znajduje się lista z 29 pomysłami i wskazówkami na to jak wymyślić nazwę firmy. Od numeru 1 do 18 pomysły na wymyślenie nazwy firmy, a od numeru 19 do 29 wskazówki na co zwrócić uwagę i czego unikać.

29 pomysłów i wskazówek na to jak wymyślić nazwę firmy

1. Użyj skrótu lub akronimu

Wiele dużych firm używa akronimów zamiast pełnych nazw – łatwiej je w ten sposób zapamiętać. Weźmy na przykład BBC (British Broadcasting Corporation) czy CCC (Cena Czyni Cuda). Tak więc, jeśli Twoja firma nazywa się „Biuro Księgowe Kowalski”, rozważ użycie skrótu – np. BKK lub KBK.

2. Kombinacja słów

Pomyśl o dwóch lub trzech słowach, które mają znaczenie dla Ciebie i Twojej firmy. Czy można je w jakiś sposób łączyć w kawałkach, albo nawet w całości? Kilka przykładów to: TripAdvisor (“wycieczka” i “doradca”), Evernote (od „na zawsze” i „notatka”) czy AirBnB (od “materac” i “śniadanie”). Nazwa taka jak „Salad2Go” szybko pokazuje, że prowadzisz lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w sałatkach serwowanych “na wynos”.

3. Inspiracja z mitologii, literatury lub kultury

Nike to jedna z najbardziej kultowych marek, a Nike w mitologii greckiej jest boginią zwycięstwa. Inne znane firmy, takie jak Oracle czy Mars również czerpią swój początek od mitologicznych nazw. Rozeznaj się i sprawdź, czy istnieje mitologiczna postać, która jest istotna dla Twojej firmy, możesz skorzystać zarówno z mitologii greckiej, rzymskiej jak i nordyckiej lub nawet słowiańskiej.

4. Użyj słów w języku obcym

Użycie języka innego niż polski może sprawić, że Twoja firma będzie sprawiać wrażenie marki globalnej, nowoczesnej i szybciej zapadnie w pamięć potencjalnym klientom. Niekoniecznie musi to być język angielski. Przykładowo – jakakolwiek firma związana z modą lub kosmetykami może nawiązywać do języka francuskiego czy włoskiego, a nowa herbaciarnia może czerpać inspirację z języka japońskiego.

5. Użyj własnego imienia lub nazwiska

Twoja firma jest często odzwierciedleniem Ciebie samego – dlaczego więc nie wpisać własnego imienia lub nazwiska? Wiele znanych firm używa nazw ich twórców – jak lody Ben & Jerry’s, samoloty Boeing czy marka modowa Tommy Hilfiger.

6. Spójrz na mapę lub atlas świata

Zainspiruj się światem – na pewno słyszałeś o Amazonie, gigancie handlu internetowego – jego nazwa pochodzi od największej rzeki na świecie czyli Amazonki. Nazwy geograficzne potrafią być świetnym źródłem inspiracji.

7. Pomieszaj słowa

Spróbuj pomieszać kilka słów, które mają dla Ciebie znaczenie – czy możesz połączyć część swojego imienia z częścią miasta? Spójrz na IKEA: nazwa ta pochodzi od imienia założyciela, Ingvara Kamprada i jego rodzinnego miasta Elmtaryd Agunnaryd. Myśl kreatywnie i próbuj mieszać różne układy litera i słowa, od których te litery pochodzą.

8. Połącz dwie nazwy

Jeśli masz dwa pomysły i nie wiesz na który się zdecydować, połącz elementy obu nazw, tak aby stworzyć nową – w praktyce taka sytuacja zdarza się często w przypadku łączenia lub wykupu przedsiębiorstw. Kiedy Twentieth Century Pictures i Fox Film Corporation połączyły się, stały się po prostu 20th Century Fox, natomiast kiedy firma farmaceutyczna Glaxo Wellcome połączyła się z SmithKline Beecham, powstało GlaxoSmithKline.

9. Skorzystaj z pseudonimu

Być może przez całe życie towarzyszył Ci jakiś pseudonim lub ukrywasz się za pseudonimem artystycznym – użyj go jako nazwę swojej firmy. Może wybrać pseudonim bardzo Ci bliski, np. “ksywkę” z dzieciństwa, nazwę użytkownika z jakiegoś forum lub serwisu internetowego, a nawet możesz wymyślić pseudonim artystyczny na potrzeby Twojej firmy. Norweski DJ Kygo, który uruchomił markę własnego sprzętu elektronicznego i odzieży, swój pseudonim artystyczny zawdzięcza… szkolnej platformie do e-learningu, która połączyła dwie pierwsze litery jego imienia z dwoma literami nazwiska w używaną przez niego nazwę użytkownika.

10. Użyj symbolu

Innym sposobem na wymyślenie nazwy firmy jest czerpanie inspiracji z symbolu lub istotnego elementu Twojej pracy. Nazwa taka jak Apple od razu kojarzy nam się z charakterystycznym jabłkiem, natomiast nieodłącznym elementem brandingu technologicznego giganta Cisco jest graficzne przedstawienie mostu Golden Gate.

11. Skorzystaj z nazwy opisowej

Zastanów się przede wszystkim nad tym, jakie słowa najlepiej opisują Twoją firmę? Co powinno kojarzyć się w pierwszej kolejności, gdy potencjalny klient ją zobaczy lub usłyszy? Następnie zapisz to wszystko i zastanów się jak te słowa mogą pasować do Twojego nowego logo lub sloganu marketingowego. Weźmy przykład amerykańskiej sieci sklepów 7-Eleven: nazwa od razu informuje o tym, co jest szczególnego w ich firmie (są otwarci codziennie od 7:00 do 23:00 – 7 AM to 11 PM).

12. Użyj łaciny

Być może łacina jest wymarłym językiem, ale nie oznacza to, że nie nadaje się do tworzenia świetnych nazw dla firmy. Ten język jest źródłem wielu nazw firm – szczególnie tych krótkich, opierających się na jednym słowie takich jak Volvo („toczę się”) czy Acer („ostry”).

13. Spójrz na swój produkt lub usługę pod innym kątem

Na chwilę przestań myśleć o swojej firmie i zastanów się czy nie możesz znaleźć jakiejś metafory albo porównania? Może np. twój sklep ma dziwny kształt (“okrągły”) lub specyficzne położenie (“za rogiem”)? Może istnieje słowo, które o podwójnym znaczeniu, dzięki czemu mógłbyś rozpocząć z potencjalnym odbiorcom pewnego rodzaju zabawę w skojarzenia?

14. Wykorzystaj skróty

Świetna nazwa firmy nie powinna być zbyt długa. Jeśli istnieje słowo lub wyrażenie, które ma dla Ciebie silne znaczenie, pomyśl o użyciu jego części w nazwie marki. Skracanie pewnych słów pozwala jednocześnie zachować znaczenie jak i może znacząco ułatwić pisownię lub po prostu zredukować nazwę pod kątem jej długości. Po raz kolejny przytoczymy przykład giganta technologicznego Cisco – inspiracją nazwy była lokalizacja założycielska czyli miasto San Francisco.

15. Pobaw się z pisownią

Usuń, dodaj literę albo nawet całkowicie zmień pisownię dobrze znanego słowa, aby nazwa Twojej firmy bardziej przyciągała uwagę. Weźmy na przykład Flickr i Tumblr – te marki upuściły „e” na końcu, aby stworzyć zwięzłe, oryginalne i przyciągające wzrok nazwy. Możesz również zrobić tak jak Reebok – ta marka sportowa zainspirowała się słowem „rhebok” czyli nazwą afrykańskiej antylopy. Nie bój się używać błędnej pisowni danego słowa – amerykański technologiczny startup Lyft wziął swoją nazwę od angielskiego słowa “lift”, które w mowie potocznej oznacza “podwózkę”. Świadome stosowanie błędów w pisowni nazwy firmy potrafi stworzyć unikalną i jednocześnie niezwykle kreatywną nazwę firmy.

16. Opowiedz swoją historię

Zastanów się, czy Twoja firma ma za sobą unikalną historię? Dlaczego więc nie opowiedzieć jej za pomocą nazwy firmy? W ten sposób narodziły się nazwy takie jak przedsiębiorstwo Virgin założone m.in. przez miliardera Richarda Bransona – w języku z angielskim “virgin” oznacza “dziewicę”, a założyciele chcieli w ten sposób przekazać, że są zupełnie nowi w biznesie.

17. Powiedz o tym, co Cię inspiruje

Użyj nazwy swojej firmy jako sposobu na przypomnienie sobie (oraz Twoim pracownikom i klientom), w co tak naprawdę wierzysz. Nazwa taka jak “Hero” albo “Fighter” przywodzi na myśl walkę z przeciwnościami i wytrwałość, która dobrze może się komponować z nazwą dla siłowni, czy marką ubrań skierowaną dla sportowców. Dobrym przykładem jest amerykańska firma Warrior Sports (jej właścicielem obecnie jest spółka New Balance), która produkuje obuwie dla sportowców uprawiających lacrosse, hokej na lodzie czy piłkę nożną.

18. Wybierz słowo ze słownika

Jeśli żaden z tych pomysłów Cię jeszcze nie zainspirował, weź do ręki słownik języka polskiego albo encyklopedię i wybierz losowe słowo ze słownika.

19. Unikaj trudnych do przeliterowania nazw

Pamiętaj, że nie chcesz tego, aby potencjalni klienci byli zdezorientowani i nie umieli znaleźć Twojej firmy w Internecie, albo nie potrafili polecić jej znajomym. Dlatego też nie używaj skomplikowanych pod kątem pisowni i zbyt długich słów.

20. Nie wybieraj nazwy, która może ograniczać rozwój Twojej firmy

Wybór zbyt wąskiej nazwy może przysporzyć Ci problemów w przyszłości. Wyobraź sobie, że Jeff Bezos wybrał nazwę „BooksOnline” zamiast „Amazon”. Nie tylko brzmiałoby to komicznie w kontekście usługi niemal nieograniczonego asortymentu, ale zamiast usługi Amazon Video mielibyśmy usługę… BooksOnline Video. Unikaj więc nazw, które mogą Cię ograniczyć w przyszłości, uwzględnij długofalową wizję rozwoju i to, gdzie widzisz swoją firmę za kilkanaście lat.

21. Przeprowadź dokładny research – użyj Google Search, aby przekonać się, czy ktoś nie używa tej samej lub podobnej nazwy

Wbrew pozorom stworzenie nazwy firmy, która jest na tyle unikalna, że nigdy wcześniej nikt jej nie użył jest naprawdę bardzo trudno, a czasami wręcz niemożliwe. Liczba słów jest ograniczona i może się zdarzyć, że ktoś inny już używa nazwy, którą ty chciałeś wybrać dla swojej firmy. W przypadku gdy nazwa jest chroniona prawem i zarejestrowana, to oczywiście użycie takiej samej lub bardzo podobnej nazwy nie wchodzi w grę. Jednakże, nie wszystkie nazwy da się zarejestrować, gdyż czasami nie pozwala na to prawo. Zdarza się również często, że firmy nie rejestrują swoich nazw, gdyż je na to po prostu nie stać. Warto jednak poszukać takiej nazwy firmy, aby nie narazić się w przyszłości na kłopoty z prawem i długoletnie batalie sądowe decydujące o tym, kto może korzystać z danej nazwy. Czasami pozwy bywają bardzo abstrakcyjne – angielski kierowca Lewis Hamilton wniósł o unieważnienie znaku towarowego marki zegarków Hamilton do Urzędu Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że marka Hamilton powstała w 1892 roku, czyli 93 lata… przed narodzinami Lewisa Hamiltona. Urząd Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej, oczywiście odrzucił wniosek utytułowanego kierowcy. Lewis Hamilton zapewne chciał stworzyć własną markę zegarków, jednak znak towarowy Hamilton znacząco mu to utrudniał.

22. Znajdź domenę internetową i załóż konta w mediach społecznościowych

Każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności po wybraniu nazwy swojej firmy, powinien pomyśleć o jej odpowiednim zabezpieczeniu w kontekście adresu internetowego. Przy wybieraniu nazwy firmy, należy sprawdzić, jakie są wolne domeny internetowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie już na samym początku domeny z końcówką “.pl”, a o ile to możliwe, także domeny z końcówką “.com”. Jednakże, należy mieć na uwadze, że liczba domen internetowych jest ograniczona i nie zawsze nazwa naszej firmy będzie dostępna jako domena internetowa z końcówką “.pl” lub “.com”. Warto wtedy zastanowić się nad wybraniem innej nazwy, zmianą pisowni naszego adresu internetowego (np. zastosowaniem myślnika) lub wyborem domeny z inną końcówką – startupy uwielbiają domeny “.io”, czy “.co”. Warto też czasami być kreatywnym – polski brand modowy Medicine zdecydował się na prowadzenie sklepu internetowego pod adresem WearMedicine.pl, a internetowy sklep z butami eobuwie, korzystał przez długi czas z domeny z końcówką “.com.pl”. Dodatkowo warto upewnić się, że nazwa naszej firmy jest jest możliwa do zarejestrowania w mediach społecznościowych, szczególnie na LinkedIn i Facebooku, tak aby stworzyć odpowiednie profile w social media.

23. Użyj nazwy, która przekazuje pewne znaczenie

W idealnej sytuacji, nazwa firmy powinna przekazywać coś znaczącego i pozytywnego związanego z Twoją firmą. Jest o wiele łatwiej budować świadomość własnego brandu, gdy ludzie mogą natychmiast dowiedzieć się, czym zajmuje się Twoja firma. Podczas gdy nic nie znaczące nazwy, takie jak „Google” przyciągają uwagę ze względu na ich chwytliwość, to do momentu zbudowania rozpoznawalności lepiej jest jednak użyć nazwy, która chociaż w luźny sposób nawiązuje do tego czym się zajmujemy.

24. Sprawdź czy znak towarowy nie jest zastrzeżony

Jak już wspominaliśmy, czasami nazwa firmy stanowi zarejestrowany znak handlowy, dlatego przede wszystkim warto jeszcze raz zaznaczyć, że przed rozpoczęciem działalności należy zweryfikować, czy nazwa, którą chcemy się posługiwać nie jest zarejestrowanym znakiem handlowym. Pamiętaj także, że jako założyciel firmy możesz mierzyć się z przejawami kopiowania i podrabiania Twojej marki czy produktu – dlatego też zastanów się nad tym, czy nie powinieneś sam zarejestrować znaku towarowego i zabezpieczyć się na przyszłość – więcej informacji na ten temat tutaj https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/trade-marks.

25. Oceń, czy nazwa jest chwytliwa, ale też neutralna

Oczywiście każdy chciałby chwytliwej nazwy, która będzie stała w opozycji do innych nudnych nazw firm – musisz jednak pamiętać aby nie wybierać niczego zbyt agresywnego bądź polaryzującego. Nie chcesz przecież aby nazwa Twojej firmy odstraszała bądź wprost obrażała klientów.

26. Uzyskaj informację zwrotną na temat nazwy firmy

Wymyśl kilka nazw dla swojej firmy, a następnie zrób szybkie badanie wśród przyjaciół, członków rodziny i zaufanych współpracowników. Informacja zwrotna to klucz, dzięki któremu wybierzesz idealną nazwę dla swojej firmy. Możesz także spróbować podpytać potencjalnych klientów co myślą o konkretnych nazwach w formie np. ankiety.

27. Upewnij się, że wypowiadana na głos nazwa brzmi dobrze

Czasami nazwy wydają się dobre na papierze, ale brzmią okropnie, gdy są wypowiadane na głos, albo powodują trudności z wymową. Jeśli będziesz innym osobom mówił o swojej nazwie na głos, upewnij się, czy ludzie potrafią łatwo zidentyfikować jak się daną nazwę pisze.

28. Upewnij się, że jesteś osobiście zadowolony z nazwy firmy

Ty jako właściciel firmy będziesz musiał żyć z tą nazwą przez długi czas, więc upewnij się, że jesteś z niej zadowolony i wierzysz, że zostanie dobrze przyjęta przez klientów. Poświęć trochę czasu, aby zrobić to dobrze od samego początku i później nie żałować. Możesz także przekazać kwestie stworzenia nazwy profesjonalistom, którzy za opłatą zrobią to za Ciebie.

29. Sprawdź, czy dane słowo jest nie obraźliwe oraz nie budzi negatywnych skojarzeń w innych językach

Jeżeli myślisz o swojej firmie w kontekście globalnym, to warto sprawdzić, czy w innych, najczęściej używanych na świecie językach lub oficjalnych językach używanych na potencjalnych zagranicznych rynkach zbytu Twoja nazwa nie jest obraźliwa oraz nie budzi negatywnych skojarzeń. Choć wydaje się to śmieszne, to marka taka jak Osram od początku działalności musiała mierzyć się z zabawnymi uwagami co do polskiego znaczenia tego określenia. W dobieraniu niefortunnych nazw specjalizują się przede wszystkim koncerny motoryzacyjne – kazus samochodu Mazda Laputa i późniejszego niepowodzenia tego modelu na rynku hiszpańskojęzycznym wskazuje wprost, że czasami naprawdę warto sprawdzić słowniki języków obcych…

Mam świetną nazwę firmy – co dalej?

Po wybraniu idealnej nazwy firmy nadszedł czas na podjęcie działań. W powyższych punktach przedstawiliśmy najważniejsze kroki, jakie trzeba podjąć po wybraniu nazwy firmy. Przede wszystkim upewnij się, że jest ona dostępna – nie chcesz, aby Twoja firma miała taką samą nazwę jak konkurencja. Następnie – jeśli Twoja nazwa jest całkowicie unikalna – zabezpiecz pasującą nazwę domeny (najlepiej .pl i .com), załóż profile w mediach społecznościowych (w szczególności LinkedIn), a także naprawdę przemyśl wady i zalety wynikające ze zgłoszenia i rejestracji nazwy jako znaku towarowego.

Gdy Twoja firma ma już nazwę, możesz zacząć ją promować za pomocą podstawowych materiałów marketingowych. Z pomocą przychodzą elementy brandingu takie jak logotyp, monogram, kolorystyka, dobór podstawowych czcionek oraz spójne materiały graficzne zarówno te cyfrowe (np. banery reklamowe, stopki do e-maili) oraz drukowane (np. wizytówki czy ulotki). Warto utrzymywać spójność logo, czcionek oraz kolorystyki, tak aby stworzyć przekaz, który od początku do końca będzie zgodny z budowaną marką. Ostatnim krokiem, który powinieneś poczynić jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, która także będzie spójna z identyfikacją wizualną Twojej firmy oraz zostanie zarejestrowana na wybranej przez Ciebie domenie internetowej.

Generator pomysłów i chwytliwych nazw dla firmy

Jak nazwać swój chwytliwy i fajny biznes

Cześć, tutaj Ashley, ekspert brandingu. Wytłumaczę ci nasze cztery etapy wybierania chwytliwej i fajnej nazwy dla firmy. Poniżej znajdziesz 20 przykładowych nazw, które stworzyłem w tym celu i dowiesz się, jak zrobić to samemu. Na początek wypróbuj nasz generator chwytliwych i fajnych pomysłów na nazwę firmy, a później przejdź na dół, żeby poznać pierwszy etap wybierania nazwy.

Press Play Chiliada i Odyseja Na błysk Książki na bakier Płyń Pod Prąd Auto Ambaras Classy Clothing Fioletowa Finezja O rany Delikatesy Delicja Salon Fryzjerski Satyna Magiczny Miszmasz Księżycowa Kuchnia Zamęt Zagadek Baltic Beach Quickstick Sprzęt Sportowy Rakiety Rykoszet Istne Cuda Miriady Skarbów Wallflower Wonders

4 etapy wybierania chwytliwej i fajnej nazwy dla firmy

Te cztery etapy pomogą ci wybrać chwytliwą i fajną nazwę dla firmy. Dla przykładu stworzę nazwę dla fajnego, chwytliwego biznesu oraz nawiążę do produktów czy usług. Sprawdź, jak stworzyłam moją listę nazw dla firmy.

#1) Zacznij od burzy mózgów

Zacznij od wybrania słów, które pasują do twojej firmy. Ja użyłam słów takich jak „magiczny”, „płynąć”, „zamęt”, „księżycowy” – jak widzisz, można je odnieść do wielu produktów, ale też pobudzają wyobraźnię, dzięki czemu twoja nazwa wyróżni się na tle innych. Twoim celem powinno być stworzenie listy słów, które przychodzą ci do głowy, kiedy myślisz o swojej firmie.

Jeśli nie wiesz, jakich słów użyć, wypróbuj nasz generator nazw dla firmy.

Oto moje pomysły po burzy mózgów:

Press Play

Chiliada i Odyseja

Na błysk

Książki na bakier

Płyń Pod Prąd

Auto Ambaras

Classy Clothing

Fioletowa Finezja

O rany

Delikatesy Delicja

Salon Fryzjerski Satyna

Magiczny Miszmasz

Księżycowa Kuchnia

Zamęt Zagadek

Baltic Beach

Quickstick Sprzęt Sportowy

Rykoszetem

Istne Cuda

Miriady Skarbów

Wallflower Wonders

#2) Wybierz najlepsze pomysły

Kiedy skończysz przygotowywanie swoich pomysłów, dokładnie je przeanalizuj. Wyeliminuj nazwy, które ciężko zapamiętać, przeliterować lub wypowiedzieć. Zostaw nazwy, które brzmią najlepiej, są wyraziste, łatwe do zapamiętania i nawiązują do wartości twojej marki, produktu czy usługi.

Sprawdź poniższą listę kontrolną, żeby skrócić swoją listę nazw:

Czy nazwa jest prosta i łatwo ją zapamiętać?

Czy nazwa jest łatwa do przeczytania i wypowiedzenia?

Czy nazwa wyróżnia się na tle konkurencji?

Czy nazwa nawiązuje do wartości firmy?

Czy nazwa nie zawiera nadużywanych słów i pomysłów?

Moja skrócona lista:

Książki na bakier

Magiczny Miszmasz

Zamęt Zagadek

Istne Cuda

Odrzucone pomysły:

Press Play

Chiliada i Odyseja

Na błysk

Płyń Pod Prąd

Auto Ambaras

Classy Clothing

Fioletowa Finezja

O rany

Delikatesy Delicja

Salon Fryzjerski Satyna

Księżycowa Kuchnia

Baltic Beach

Quickstick Sprzęt Sportowy

Rykoszetem

Miriady Skarbów

Wallflower Wonders

#3) Skonsultuj się z kimś

Teraz powinieneś mieć listę z 3-6 fajnymi i chwytliwymi nazwami i możesz skonsultować ją z potencjalnymi klientami lub ludźmi z danej branży (twoja grupa docelowa). Lepiej nie pytaj o opinię rodziny czy przyjaciół, mogą nie być obiektywni i tylko chwalić twoje pomysły. Poza tym, nie są twoimi klientami.

Nie zapomnij zadać podobnych pytań:

Co przychodzi ci do głowy, kiedy słyszysz nazwę?

Jak byś ją przeliterował?

Znając opinię klientów możesz zadecydować, czy nazwa wywołała oczekiwany efekt oraz czy dobrze reprezentuje twoją firmę.

Opinia klienta:

Książki na bakier

Nazwa nawiązuje do niekonwencjonalnych rozwiązań.

Magiczny Miszmasz

Nazwa sugeruje możliwość znalezienia czegoś wyjątkowego podczas zakupów.

Zamęt Zagadek

Nazwa nasuwa na myśl skomplikowane i liczne łamigłówki.

Istne cuda

Nazwa sugeruje, że podczas przeglądania możesz trafić na coś niesamowitego.

#4) Sprawdź dostępność

Teraz powinieneś mieć na swojej liście przynajmniej trzy świetne, chwytliwe nazwy dla firmy, bo niektóre z nich mogą być już zajęte. Możesz szybko sprawdzić dostępność nazwy firmy online, żeby dowiedzieć się, czy nazwa jest dostępna w twoim regionie/kraju. Pamiętaj również, żeby sprawdzić dostępność znaku towarowego i dostępność domeny.

Analiza nazw konkurencji

Żeby lepiej wybrać nazwę dla swojego biznesu, przyjrzyj się trzem fajnym i chwytliwym nazwom. Zastanów się, dlaczego i jak te marki wybrały swoją nazwę oraz dlaczego jest skuteczna.

Coca Cola to nazwa, którą zna każdy. Jest bardzo łatwa do zapamiętania. Dzięki aliteracji w słowach „Coca Cola nazwa jest chwytliwa i charakterystyczna.Nazwa

Google przywodzi na myśl nieograniczone możliwości. Jest krótka i łatwa do zapamiętania. Jedną z głównych funkcji Google jest wyszukiwanie informacji, więc nazwa jest wyjątkowo trafna.

Intel to pomysłowa nazwa, która działa na kilku poziomach. Intel to angielski skrót od słowa inteligencja, które idealnie nadaje się do firmy związanej z komputerami. Potocznie słowem intel określa się też dane.

Wskazówki na stworzenie fajnej i chwytliwej nazwy dla firmy

Idealna nazwa powinna być prosta, wpadająca w pamięć i powinna przekazywać pewną wiadomość. Sprawdź najlepsze wskazówki, które pomogą ci wybrać nazwę dla firmy.

Wybranie chwytliwej nazwy dla firmy

Dobra nazwa jest jednym z kluczowych składników sukcesu twojej firmy. Chwytliwą nazwę łatwo zapamiętać – może być zabawna, nietypowa, zastanawiająca albo odnosić się do czegoś lub kogoś popularnego. To doskonały sposób, żeby zyskać popularność klientów bez dodatkowej pracy.

Pomyśl o kultowych nazwach marek, które stały się jednoznaczne z nazwą ich produktów. Adidas, Aspirin, Pampers, Kleenex i Band Aid to przykłady firm, które odcisnęły swój ślad w świecie biznesu. Dzięki świetnemu znakowi towarowemu zawsze będą mieli przewagę nad konkurencją. A to wszystko dzięki swojej nazwie.

Wiemy jednak, że wymyślenie nazwy firmy, która przyciąga uwagę, nie jest łatwe. Skorzystaj z naszego generatora nazw dla firmy, jeśli potrzebujesz inspiracji. Weź pod uwagę kilka spraw. Po pierwsze, zastanów się, co chcesz przekazać swoją nazwą klientom – to może być twoja historia, twoja wizja, albo po prostu twoje działania – i zacznij budowanie wizerunku marki. Po drugie, zastanów się nad swoim podejściem. Nazwa twojej firmy może koncentrować się na twojej marce lub na klientach.

Jeśli twój biznes skupia się wokół pewnej koncepcji, użyj je do wybrania nazwy, która opisuje cele twojej firmy. Klienci uwielbiają ciekawe historie. Możesz też postawić się w sytuacji klienta i zastanowić się, które nazwy są łatwe do zapamiętania i wzbudzają zaufanie do firmy.

Dzięki ciężkiej pracy programistów proces wybierania nazwy dla firmy stał się o wiele łatwiejszy. Nasze narzędzie online to pierwszy krok do stworzenia chwytliwej nazwy dla firmy, którą zapamiętają twoi klienci. Generatory nazw to cenne narzędzia, dzięki którym zaoszczędzisz czas, wysiłek i zasoby. Nasze narzędzie online pomoże ci wybrać odpowiednią nazwę, niezależnie od branży, rozmiaru czy stażu twojej firmy.

Zaskocz klientów

Ekscentryczna nazwa przyciąga uwagę. Nietypowe nazwy są tak interesujące, nowe i pomysłowe, że klienci nie potrafią ich zapomnieć. Osobliwe nazwy są nie do podrobienia i łatwo wpadają do głowy.

Lululemon, marka ubrań do jogi, to świetny przykład ekscentrycznej nazwy. Założyciel firmy, Chip Wilson, w 2009 r. napisał:

„Mogło się wydawać, że japońska firma marketingowa nie stworzyłaby marki, która brzmi tak po amerykańsku: dźwięk ‘L’ nie istnieje w japońskiej fonetyce. Przez użycie ‘L’ w nazwie japońscy klienci mieli pomyśleć, że to autentyczna marka z Ameryki Północnej.”

„W rzeczywistości nazwa ‘lululemon’ nie ma żadnej historii czy znaczenia. Po prostu zawiera 3 litery ‘L’.”

Założyciele Google wpadli na swoją nazwę przez literówkę w ich pierwotnej nazwie, googol, która oznacza dziesięć do potęgi setnej. Miała nawiązywać do tego, że wyszukiwarka dostarcza dostępu do ogromnej ilości informacji. Tak czy siak udało im się wybrać wyróżniającą się nazwę. Zespół Zappos wybrał wariant hiszpańskiego słowa ‘zapatos’, które oznacza buty. Firma zaczynała jako hurtownia butów online, jednak nie chcieli ograniczyć się tylko do tego.

Czasem najdziwniejsze nazwy są powodem największego zamieszania w świecie biznesu. Jeśli chcesz, żeby twoja nazwa była prawdziwą sensacją, wpisz kilka zabawnych słów do generatora i pozwól mu działać.

Postaw na prostotę

Im prostsza nazwa, tym łatwiej ją zapamiętać. Krótkie i proste zawsze ma przewagę nad skomplikowanym. Dla przykładu pomyśl o Apple. Nazwa i logo marki należą do najpopularniejszych na świecie. Steve Job wymyślił nazwę po powrocie z sadu. Pomyślał, że nazwa brzmiała “zabawnie, śmiało i przystępnie.”

Jedno proste słowo. Więcej nie trzeba. Nawet jedno dobrze wybrane słowo może mieć ogromny wpływ na twoją markę. A jeśli wpadniesz na to, żeby odnieść nazwę owocu do komputerów, na pewno wyróżnisz się na tle konkurencji.

Założyciel Burberry nazwał firmę swoim nazwiskiem, Thermos postawił na funkcje swoich produktów, Kickstarter nie przebierał w słowa, a CEO Amazonu, Jeff Besoz, chciał podkreślić podobieństwa swojego sklepu online do „największej” rzeki na świecie i do „egzotycznego i innego” regionu.

Dodaj coś osobistego

Dodanie osobistego akcentu do twojej marki może mieć silny efekt. Klienci uwielbiają ciekawe historie o powstawaniu biznesów i ich nazw. Kiedy Leandra Medine otrzymała email, w którym została nazwana „odstraszaczem mężczyzn”, postanowiła to wykorzystać. Swoją stronę o modzie i stylu życia nazwała właśnie Men Repeller.

Im mniej tym lepiej

Wybranie jednowyrazowej nazwy dla firmy może być problematyczne, szczególnie, jeśli chcesz wysyłać jasny komunikat na temat swojego biznesu. Jeśli wybrałeś długą nazwę dla firmy, zastanów się, czy możesz ją skrócić lub połączyć słowa, których użyłeś. Do słynnych marek, które zdecydowały się na skrócenie nazwy należą m.in. Microsoft, ASOS, Adidas, DHL, IKEA czy H&M.

Słynne marki użyły inicjałów założycieli, połączyły imię i nazwisko oraz skróciły słowa. DHL to pierwsze litery nazwisk założycieli: Adriana Dalsey, Larry’ego Hillbloma i Roberta Lynn. Nazwa „Adidas” to pseudonim założyciela, Adolfa (Adiego) Dasslera i trzy pierwsze litery jego nazwiska. Powstała nazwa jest nie tylko łatwa do zapamiętania, jest też hołdem dla założyciela. ASOS to skrót od słów „As Seen On Screen” (jak widać na ekranie), które idealnie opisują działalność sklepu online.

Przy wybieraniu krótkiej nazwy dla firmy pamiętaj, że powinna być łatwa do wypowiedzenia i tym samym łatwa do zapamiętania. Nie wszyscy klienci muszą wiedzieć, co oznacza nazwa twojej marki czy znać jej pełną nazwę, ale jeśli skrócona nazwa brzmi jak słowo, trafiłeś w punkt.

Wybierz coś zabawnego

Istnieje wiele interesujących nazw, które wywołują pozytywne skojarzenia, a klienci później kojarzą je z marką. Yahoo!, Twitter i Tattly należą do najbardziej rozpoznawalnych marek, które postawiły na zabawną, chwytliwą nazwę, która szybko wpada do głowy.

Wybierz coś mocnego

Świetnie, jeśli uda ci się wybrać energetyczną nazwę dla swojej firmy. Marki zdecydowanie korzystają na odniesieniach do siły i rozwoju. Pozytywne skojarzenia mogą dać twojej firmie jeszcze większą szansę na sukces.

Kiedy Hans Wilsdorf zaczął produkować zegarki, szukał krótkiej, łatwej do wymówienia nazwy, która będzie dobrze prezentować się na tarczy zegarka. Szukał połączenia elegancji, wyszukania i jakości. Powiedział, że łączył litery alfabetu „na wszystkie możliwe sposoby” i stworzył setki możliwych nazw. Żadna nie sprostała jego oczekiwaniom, aż pewnego dnia dobra wróżka wyszeptała mu do ucha „Rolex”.

Nike to kolejny przykład marki, która zdecydowała się na nawiązanie do siły. Nazwa pochodzi od Nike, greckiej bogini zwycięstwa, a firma zbudowała cały swój wizerunek wokół tej koncepcji i została wyraźnym liderem na rynku.

Nie każdy zna znaczenie nazw popularnych marek, ale to nie ma znaczenia. Ich przekaz jest wtopiony we wszystkie działania tych firm. Teraz klienci nie muszą wiedzieć, że Nike w mitologii oznacza zwycięstwo, bo zadaniem firmy jest sprawianie, żeby klienci czuli się jak zwycięzcy. Ale mimo wszystko, Nike potrzebował swojej nazwy, żeby to osiągnąć.

Kiedy wymyślasz nazwy dla firmy, upewnij się, że wywołuje pozytywne skojarzenia, jest powodem do dumy czy koncepcją, wokół której chcesz zbudować swoją markę. Przy wybieraniu nazwy twoje możliwości są niemal nieograniczone, ale właśnie z tego powodu ciężko wybrać najlepszą. Wyjątkowe nazwy dla firmy raczej nie przyjdą ci do głowy jako pierwsze.

Nie marnuj czasu i energii na wybranie idealniej nazwy dla firmy i skorzystaj z naszego generatora, który zrobi to za ciebie. Mimo, że działanie generatorów opiera się na algorytmach, wyniki mogą być bardzo pomysłowe i innowacyjne. To nie tylko praktyczne i efektywne rozwiązanie, ale też cenne i inspirujące treści.

Jak wymyślić nazwę firmy, żeby mieć klientów i jednocześnie zadowolić urzędników

Jak wymyślić nazwę firmy, żeby mieć klientów i jednocześnie zadowolić urzędników

Pierwszym krokiem do własnego biznesu jest wymyślenie nazwy. Jednak dla wielu z nas to wcale nie jest łatwe zadanie. Skąd bierze się fajna nazwa firmy? Co zrobić, żeby wszystko było w porządku od strony prawnej? Podpowiadam szczegółowe i sprawdzone rozwiązania.

Na początku rozdzielmy dwie rzeczy. Prawna nazwa Twojej działalności to nie to samo, co nazwa handlowa.

Nazwę prawną rejestrujesz w urzędzie, a potem umieszczasz na fakturach i w umowach.

Z kolej nazwą handlową będziesz się posługiwać w komunikacji marketingowej.

Nazwa handlowa

Nazwa handlowa (albo inaczej znak towarowy, za oceanem nazywany trademark) to dowolnie wybrana przez Ciebie nazwa, którą posługujesz się na szyldach, banerach, opakowaniach i innych materiałach skierowanych do klientów. To może być nazwa całej Twojej firmy lub tylko konkretnego produktu.

Co ważne, nazwy marketingowej nigdzie nie musisz nigdzie rejestrować. Możesz jej po prostu konsekwentnie używać – i tyle.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której wypracujesz sobie znajomość tej nazwy wśród dużej grupy Twoich klientów. Wtedy warto ją urzędowo zastrzec, żeby nikt inny jej nie używał. Jednak na początku działalności nie jest to kluczowe. To nie jest tak, że tłumy firm tylko czekają na Twoją doskonałą nazwę, żeby Ci ją zaraz ukraść. Naprawdę, tak nie będzie – na początku skup się raczej na pozyskaniu pierwszych klientów, a nie na zastrzeganiu nazwy.

Nazwę handlową (marketingową) tworzysz po to, żeby klienci

odróżnili Cię od konkurencji

zapamiętali Twoją firmę i to, co robisz

dowiedzieli się, czym się zajmujesz.

Możesz więc w swoich materiałach marketingowych stosować dowolne nazwy, takie jak:

Zakład Napraw Pojazdów

6 ziół

Manufaktura smaku

Przedszkole Stokrotka

Verma.

(To ostatnie wymyśliłem na poczekaniu. Chodzi o dowolną nazwę, która nie jest faktycznym słowem.)

Zastrzeżone nazwy handlowe

Niektóre nazwy handlowe są zastrzeżone. Wtedy używanie takiej nazwy może Cię narazić na konsekwencje prawne. Najprościej mówiąc, lepiej tego nie robić. Koszty praktycznie zawsze przewyższą ewentualne korzyści.

Nie każdy pomysł na biznes jest dobry. Jak znaleźć właściwy? Zrobiłem o tym krótki kurs PERFEKCYJNY pomysł na biznes. Zobacz, o czym jest kurs

System ochrony znaków towarowych ma kilka cech, o których warto pamiętać.

Ochrona dotyczy konkretnego kraju. Czyli znak zastrzeżony w Polsce daje Ci ochronę w Polsce, ale już nie w Czechach.

W przypadku krajów Unii Europejskiej jest możliwość zastrzeżenia na poziomie Unii. Taka ochrona dotyczy wtedy rynków wszystkich krajów unijnych.

Ochronie podlega nie tylko dokładnie brzmiące słowo, ale też inne słowa o podobnym brzmieniu. Dlatego marka Adidos traktowana jest jako naruszenie znaku towarowego Adidas.

Ty też możesz zastrzec swój znak towarowy. Najlepiej to zrobić przez kancelarię patentową. Orientacyjny koszt to około 850 euro opłaty urzędowej (dokładne stawki znajdziesz tutaj) i mniej więcej 1000 zł za obsługę przez kancelarię.

Jest kilka sposobów sprawdzenia, czy Twoja nazwa nie jest już przez kogoś używana. Najszybszy to skorzystanie z Google. Wyszukuje on nie tylko dokładne nazwy, ale też podobne słowa. Bardziej urzędowym narzędziem do sprawdzenia jest skorzystanie z urzędowej wyszukiwarki.

Czy zawsze potrzebujesz nazwy handlowej?

Krótko – nie.

Są rodzaje działalności, w których nie będziesz w ogóle potrzebować nazwy handlowej. Jeżeli działasz głównie dla jednego zleceniodawcy, który zna Cię jako Jana Kowalskiego – wystarczy że zarejestrujesz działalność jako Jan Kowalski.

Jeżeli więc nazwa handlowa nie jest Ci potrzebna – nie ma żadnego wymogu, żebyś ją wymyślał na siłę.

A co z internetem – czyli wybór domeny

Dla niektórych pomysłów na biznes najważniejszym miejscem jest internet. Dotyczy to wszelkiego rodzaju sklepów internetowych, usług świadczonych przez internet czy aplikacji na telefon.

Tutaj wybór nazwy handlowej ma swoje wymogi. Najlepiej, żeby wolna była domena z końcówką .com, a w ostateczności .eu lub .co. Jeżeli Twoja firma będzie działać tylko na polskim rynku, to wolna domena .pl też jest bardzo dobrym wynikiem.

Twoim śmiertelnym wrogiem może być system podpowiedzi wyszukiwarki Google. Pokażę to na przykładzie. Jedną z nazw, które serio rozważałem dla moich uchwytów do telefonu (obecnie Berrolia) była Beveglia. Problem był taki, że jeżeli wpiszesz to słowo w Google, otrzymujesz taki wynik:

Chcesz przeczytać, jak u mnie faktycznie wyglądało budowanie firmy? Zapraszam do nowego cyklu artykułów

To znaczy, że kiedy Twoi klienci wpiszą w Google nazwę Twojej firmy, pomyślą, że wpisali ją błędnie. I znaczna ich część nie będzie już klikać dalej.

Fajna nazwa firmy. Skąd ją wziąć?

Tu przyda się kreatywność. Najlepiej wziąć kartkę i przez kilka dni notować na niej pomysły, które przychodzą do głowy. Jednak temu procesowi możesz pomóc, jeżeli postarasz się o dobre inspiracje. Co może być taką inspiracją?

W internecie są dostępne generatory nazw firm. Tworzą one według określonych reguł zestawy abstrakcyjnych słów, które nie istnieją w normalnych językach, ale dobrze brzmią (przynajmniej niektóre z nich). Oto najlepsze generatory nazw firm: Naminum BNG Narzędzie stworzone przez Shopify Namelix

Przejrzyj słowniki w kilku obcych językach. Dla Polaka atrakcyjnie brzmią często słowa z niemieckiego, norweskiego i włoskiego. Ostatecznie może być angielski, ale to już jest trochę oklepany pomysł.

Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z listy zagranicznych nazwisk. (Takie nazwisko warto trochę zmodyfikować, żeby nie narazić się na gniew jakiejś prastarej, arystokratycznej rodziny z obcego kraju 😀 ). Na przykład nazwiska niemieckie kojarzą się z solidnością i są dobre dla firm budowlanych, przemysłowych czy inżynierskich. Z kolei nazwiska włoskie i francuskie będą dobre dla firm gastronomicznych, odzieżowych czy zajmujących się designem.

Jeśli chodzi o metodę „słownikową”, to długo chciałem, żeby Berrolia nazywała się Barchetta. To słowo oznacza łódeczkę i doskonale pasowało mi jako odniesienie do miasta, w którym mieszkam i w którym powstają nasze produkty.

Szukasz pomysłu na biznes? Zabierz się za to od właściwej strony!

Szkoda, że Fiat wiele lat temu zastrzegł ją jako nazwę modelu swojego sportowego samochodu ;(

Nazwa prawna firmy

Nazwa prawna to, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, Twoje imię i nazwisko, obok którego może stać jeszcze inny element. Tę właśnie nazwę rejestrujesz w urzędzie i będziesz się nie posługiwać na umowach, fakturach i innych dokumentach prawnych.

Nie zdziw się – prawnicy i urzędnicy określają tę nazwę jako „firmę”. Mówią wtedy, że „działalność prowadzona jest pod firmą XYZ Jan Kowalski”. No cóż, prawnicy lubią skomplikować nawet najprostsze sprawy.

Żebyś lepiej zrozumiał, o co chodzi, podaję tu kilka przykładowych nazw prawnych:

Jan Kowalski

Jan Kowalski Zakład Napraw Pojazdów

Jan Kowalski 6 ziół

Manufaktura smaku Jan Kowalski

Przedszkole Stokrotka Jan Kowalski

ABC Jan Kowalski

Jak widzisz, Twoje imię i nazwisko jest obowiązkowym elementem nazwy. Chociaż wygląda mało profesjonalnie, nie można tego ominąć. Takie jest polskie prawo 🙁

Jak wymyślić nazwę firmy do zarejestrowania w urzędzie?

Pierwszym wyborem, który większości z nas przychodzi do głowy, jest użycie nazwy handlowej razem z Twoim imieniem i nazwiskiem jako nazwy prawnej.

I wiesz co? Nie rób tego. Taki wybór może Cię w przyszłości kosztować dodatkowe formalności. Wiesz, dlaczego?

Dopiero zaczynasz życie przedsiębiorcy. Jeszcze nie wiesz, który z Twoich pomysłów na biznes wypali. Jeżeli zarejestrujesz działalność pod firmą „Przedszkole Stokrotka Jan Kowalski”, to taka nazwa jest dobra – ale tylko do prowadzenia przedszkola.

Za rok może się okazać, że znacznie większe zyski przynosi Ci inna działalność, na przykład handel na Allegro produktami budowlanymi. Albo urządzanie mieszkań. Czy faktycznie chcesz, żeby Twoi klienci dostawali faktury na klej do glazury wystawione przez „Przedszkole Stokrotka Jan Kowalski”? Albo żeby taka nazwa widniała na umowach na projekt wnętrza?

Nazwy marketingowe często się zmieniają. Może się okazać, że pierwsza wybrana nazwa jest zbyt podobna do innej, funkcjonującej na Twoim terenie – i klienci się mylą. Albo zmienisz cały pomysł na marketing i nazwa „6 ziół” okaże się zbyt wąska. Będziesz wolał ją zastąpić, na przykład, „Manufakturą smaku”. Wtedy lepiej nie mieć na głowie dodatkowego zmieniania nazwy prawnej i całego związanego z tym bałaganu – nagłówków faktur, wzorów umów, dokumentów w banku itp.

Przy rejestracji działalności w urzędzie może się pani urzędniczce zapalić lampka, że prawdopodobnie do prowadzenia przedszkola trzeba spełnić dodatkowe przepisy. Nawet jeżeli tak nie jest, możesz mieć z tego powodu dodatkowe trudności, kilka dni opóźnienia i konieczność składania wyjaśnień. Po co Ci taki kłopot?

Co w takim razie robić?

Pierwsza opcja to użycie samego imienia i nazwiska. To rozwiązanie jest dobre, bo proste i nie wymaga kombinowania z wymyślaniem nazw.

Jest jednak wtedy jeden problem. W standardowych wzorach umów jest bardzo często forma „XXX prowadzący działalność gospodarczą pod firmą YYY”. Wtedy w takiej umowie masz „Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Jan Kowalski”. Brzmi to trochę dziwnie, prawda?

Druga możliwość, moim zdaniem najlepsza, to zarejestrowanie nazwy, która będzie „przezroczysta”. Czyli taka, która pasuje do każdego rodzaju działalności. Nadają się do tego

wszelkiego rodzaju kilkuliterowe skróty typu ABC, VMA itp.

różne, często wyśmiewane „-impexy” – „-exy”

abstrakcyjne nazwy z generatora nazw firmy, ale najlepiej inne niż te, które stosujesz jako nazwę handlową.

Przyznam się, że sam popełniłem tutaj błąd. Swoją obecną działalność zakładałem w 2015 roku pod kątem prowadzenia sprzedaży Berrolii. Wtedy nazwa VMA Design Michał Mackiewicz wydawała mi się dostatecznie uniwersalna. Wydawało mi się, że będzie się nadawała do sprzedawania dowolnych produktów z kategorii „design”.

I tak faktycznie było. Ale tylko do ostatniej jesieni, kiedy do zakresu mojej działalności włączyłem wynajem nieruchomości. Teraz moi najemcy dostają faktury wystawione przez VMA Design Michał Mackiewicz – i chyba wygląda to trochę dziwnie… 😉

7 sposobów na wymyślenie nazwy dla firmy, która będzie skuteczna.

Tworzenie nazwy firmy wymaga doświadczenia i know-how, które zdobywa się latami. My jako doświadczona agencja namingowa przedstawiamy Ci gotowe sposoby na tworzenie nazwy firmy, które pozwolą wykreować silną i wyrazistą nazwę dla firmy. Zobacz, jak nazwać firmę i jak robią to eksperci od namingu i sam wymyśl skuteczną nazwę swojej firmy.

Dobre brzmienie

Nie wiesz jak wymyślić nazwę firmy? Nazwa dla firmy musi świetnie brzmieć – być dźwięczna. Dobrym sposobem jest kreacja nazw firm złożonych z aliteracji, czyli zaczynających się od tej samej spółgłoski np: Coca-Cola, Jimmy John, Kreatywny Krab. Nazwa musi być prosta do wymówienia i zapisania przez odbiorców. Łamańce językowe wywołują irytację na twarzach potencjalnych klientów i nie są zapamiętywalne. Nazwa, której nikt nie potrafi wymówić to strzał w stopę, który może pogrzebać Twoją działalność zamiast sprawić, by poszybowała w rankingach i była na ustach milionów konsumentów na całym świecie.

Znaczenie i korzyść

Jak wymyślić nazwę firmy? Nazwa dla firmy powinna coś znaczyć. Wyrażać emocje i budzić skojarzenia z biznesem, który firmuje. Wybierając nazwę merytoryczną np. „Kentucky Fried Chicken” „Bocian Pożyczki”, od razu zasugerujesz odbiorcom swoją działalność, co zapewni praktyczność nazwy. Nie pozostawiając pola do domysłów sprawisz, że Twoja nazwa dla firmy budowlanej czy nazwa dla firmy transportowej będzie ściśle powiązana z biznesem. Nazwy merytoryczne wykreowane przez agencję namingową idealnie sprawdzają się w branży budowlanej, medycznej, technicznej czy produkcyjnej. Czasem warto postawić w tworzeniu nazwy firmy na niedopowiedzenie i emocje, wybierając nazwę emocjonalną i uniwersalną, czyli taką która jasno nie sugeruje działalności firmy, nawiązując do symbolicznych skojarzeń, metafor czy cech. Nazwy emocjonalne potrafią tworzyć silne i rozpoznawalne marki, które zapadają w pamięci konsumentów, wchodząc w ich konsumencki krwiobieg. Przykładami są: Nike, Reebok, Apple, Blackberry czy PayPal. Naming musi przynosić korzyść odbiorcy – obietnicę lub widmo zarobku.

Unikaj trudnych wyrazów

Nie wiesz jak nazwać firmę? Nazwy dla firmy złożone z wyrazów trudnych do przeliterowania będą Rubikonem nie do przebycia dla potencjalnych klientów, którzy zamiast kliknąć kup teraz, opuszczą Twoją stronę www. Skomplikowana pisownia nazwy dla firmy transportowej czy nazwy dla firmy budowlanej negatywnie wpływa na nazwę, obniża jej skuteczność i zapamiętywalność o kilkadziesiąt procent. Wymyślanie nazwy firmy to trudna sztuka. Postaw na zrozumiałą i łatwą do wymówienia nazwę, którą pokochają klienci.

Użyj metafory lub gry słów w namingu

Dziś, by się wyróżnić agencja namingowa musi kreować inteligentne nazwy, które mają w sobie „to coś”. Jednym ze sposobów tworzenia nazwy firmy może być gra słów np. Wybrzeże Klatki Schodowej, Biomba, Wegeneracja. Można nawiązywać do metafory i nieoczywistych skojarzeń z firmą, tworząc naming w stylu: Virgin, Dr. Pepper czy Fanta. Możesz sprawdzić nazwa firmy generator lub nazwa firmy przykłady tutaj.

Nadaj specyfikę nazwy i indywidualny charakter

Niektórzy właściciele lub agencje namingowe nadają nazwom indywidualny charakter dzięki użyciu liczb czy inteligentnych skojarzeń z branżą podczas wymyślania nazwy firmy. Odrzuć naming, który nic nie znaczy. Postaraj się jak najlepiej wyróżnić Twoją markę, która zapadnie w pamięci odbiorców. Zobacz nazwa firmy generator i nazwa firmy przykłady na naszej stronie.

Wolna nazwa

Jak wymyślić nazwę firmy, kiedy coraz więcej domen jest zajętych? Tworząc nazwę swojej firmy lub produktu sprawdzaj jej dostępność na stronach sprzedających domeny. Możesz skorzystać z tej strony: https://a24.domeny.pl/domeny/#wyniki. Tam bez problemu sprawdzisz czy domena, którą wymyśliłeś jest wolna. Najlepiej wybierać nazwy dla firmy budowlanej czy innej działalności z wolną domeną „pl” i „com”, choć oczywiście inne opcje też warto rozważyć, jeśli Ci zależy na danej nazwie.

Skojarzenia jako najcenniejsza waluta brandingu

Jak nazwać firmę? Zadbaj o to, by podczas wymyślania nazwy firmy naming nawiązywał do wykreowanej postaci, z którą stworzysz później hipnotyczną identyfikację wizualną lub storytelling. Tak robi każda godna polecenia agencja namingowa. Skojarzenia z cechami Twojej firmy także sprawią, że marka będzie przyciągać odbiorców jak magnes. Odrzuć oklepane nawiązania i stereotypy podczas tworzenia nazwy firmy, a Twoja nazwa będzie najcenniejszym elementem Twojej firmy, która będzie wyceniana na miliony złotych.

Nazwa firmy. Jak wymyślić? Na co uważać? Przykłady.

Nazwa firmy powinna w sposób ogólny nawiązywać do misji firmy, jej celów, propozycji wartości dla klientów czy też głównych cech firmy.

Powinna ona również uwzględniać obecną sytuację firmy, ale jednocześnie brać pod uwagę sposób i tempo rozwoju.

Wybór właściwej nazwy firmy stanowi dla wielu założycieli firm dość duży problem. Niektórzy z nich przywiązują dużą wagę do tego procesu.

Do stworzenia nazwy firmy można podejść na wiele sposobów. Poniżej omawiam siedem najważniejszych podejść, które się wykorzystuje, aby wymyślić nazwę firmy. Mam nadzieję, że ułatwią one wybór nazwy każdemu założycielowi firmy.

Proponuję wziąć pod uwagę następujące sposoby:

akronim (skrótowiec),

mieszanka dwóch słów,

odniesienia do literatury, Biblii czy mitologii,

wykorzystanie słów w innym języku,

opisowa nazwa firmy,

użycie nazwiska założyciela czy obecnego właściciela,

wykorzystanie nazw geograficznych,

nawiązanie do cech zwierząt (nazwy animalne).

W końcowej części niniejszego tekstu przedstawiam, co jeszcze należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się jak wymyślić nazwę firmy.

Nazwa firmy jako akronim

Nazwa firmy może być stworzona jako akronim, czyli słowo powstałe w drodze skrócenia wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów.

Taka nazwa powstaje poprzez wykorzystanie pierwszych liter (inicjałów) każdego ze słów w wyrażeniu albo części tych słów.

Przykładem zastosowania inicjałów jest nazwa koncernu C&A. Ta nazwa firmy pochodzi od imion dwóch braci, którzy założyli firmę w 1841 roku w Holandii. Byli to Clemens and August Brenninkmeijer.

Inny przykład to BBC, czyli British Broadcasting Corporation (nazwa mediów publicznych w Wielkiej Brytanii).

Dzisiejsza nazwa KGHM Polska Miedź S.A. pochodzi z dawnej nazwy, czyli Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi.

Przykładem połączenia części słów w wyrażeniu jest Adidas. Nazwa ta to powstała z połączenia skrótów imion dwóch założycieli, czyli Adolfa („Adi”) i Desslera („Das”).

Nazwa firmy Kazar wywodzi się z połączenia nazwiska i imienia założyciela, czyli Kazienko Artur.

Podobnie powstała nazwa firmy Bakoma. Jest ona akronimem powstałym w oparciu o imię i nazwisko żony założyciela firmy (Barbara Komorowska) i nazwisko wspólnika (Edward Mazur).

Nazwa największego producenta i dystrybutora w Polsce, czyli CCC, wywodzi się ze sloganu marketingowego: „Cena Czyni Cuda”.

Jako ciekawostkę dodam, że w 2007 roku firma CCC, zmieniła nazwę na NG2, aby odciąć się od „starej filozofii” działania (koncentracji na sprzedaży taniego obuwia). W 2013 roku firma powróciła jednak do starej nazwy.

Stosowanie akronimów w procesie kreacji nazwy firmy to chyba najczęściej wykorzystywane podejście.

Mieszanka dwóch słów

Nazwa firmy może stanowić mieszankę dwóch słów, kojarzącą się z czy nawiązującą do prowadzonej działalności.

Najbardziej chyba znaną nazwą, która powstała jako kombinacja słów jest Groupon. Nazwa ta powstała od połączenia dwóch słów, czyli “group” and “coupon”, czyli „grupowe kupony”.

Nazwa marki Inka, najbardziej znanego producenta kawy zbożowej w Polsce, to połączenie słów „instant” i „kawa”.

Jako przykład może też posłużyć nazwa firmy Apart. Wywodzi się ona również z pierwszych liter imion właścicieli: Adama i Piotra Rączyńskich (akronim). Do inicjałów dodano słowo „art”, które oznacza „sztukę”.

Nazwa firmy Kolastyna pochodzi od składników (białka) wykorzystywanych przez firmę, czyli „kolagenu” i „elastyny”.

Podobnie jest w przypadku nazwy firmy Bakalland. Powstała ona z połączenia dwóch słów: bakalie i land, czyli kraina bakalii (suszonych czy kandyzowanych owoców).

Nazwa firmy zaczerpnięta z literatury, Biblii czy mitologii

Aby wymyślić nazwę firmy można posłużyć się inspiracją pochodzącą z literatury, mitologii czy też Biblii.

Przykładowo, nazwa Samsonite wzięła się od postaci Samsona, siłacza ze Starego Testamentu.

W Polsce, przykładem takiej nazwy jest producenta ciągników, czyli Ursus. Nazwa ta nawiązywała do jednej z postaci w powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, która była uosobieniem siły.

Inny przykład to nazwa firmy Jutrzenka, która wzięła się od greckiej i rzymskiej bogini brzasku i świtu oraz narodzin dnia.

Nazwa firmy Atlas nawiązuje do mitologii greckiej. Atlas to tytan dźwigający sklepienie niebieskie na barkach, symbol siły i wytrzymałości.

Wykorzystanie słów zagranicznych

Nazwa firmy może powstać jako „wolne” tłumaczenie konkretnych wyrażeń na język obcy lub wymyślanie nazwy firmy, która pozytywnie nawiązuje do wizerunku firmy. W Polsce najczęściej wykorzystywany jest język angielski oraz, rzadziej, język francuski, włoski czy hiszpański.

Przykładowo, polska sieć supermarketów sprzedająca między innymi sprzęt RTV i AGD, komputery, oprogramowanie, multimedia przyjęła nazwę Media Expert.

Inne przykłady to Yes, Solaris, Sante, Sphinx czy Gino Rossi.

Opisowa nazwa firmy

Opisowa nazwa firmy to nazwa, dzięki której klient od zazwyczaj razu wie czym się firma zajmuje lub jak działa. Taka nazwa jest stosowana bardzo często w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych czy małych spółek.

Może również chodzić o nawiązanie do ważnej cechy firmy czy też jej produktów.

Przykładowo, nazwa sieci małych marketów 7/11 w Ameryce Północnej wzięła się stąd, że punkty były otwarte codziennie od 7 rano do 11 wieczorem. Od lat sześćdziesiątych sklepy te są otwarte przez całą dobę, ale nazwa pozostała bez zmian.

Opisowe nazwy firmy również są często stosowane przez firmy działające online. Przykładem może być nazwa firmy eobuwie.pl S.A. (przejętej w 2016 przez CCC S.A.).

Inne przykłady opisowych nazw to między innymi Qpony.pl, kupon.pl, zrabatowani.pl czy alerabat.pl.

Nazwisko i / lub imię założyciela

Nazwa firmy może bezpośrednio pochodzić od nazwiska założyciela czy właściciela. Przykładowo, nazwa koncernu Bayer pochodzi od nazwiska założyciela Friedricha Bayera.

Podobnie, nazwa firmy Boeing pochodzi od jej założyciela, czyli Williama Boeinga.

W Polsce nazwy firmy opartych na nazwisku założyciela czy właściciela to na przykład:

Ziaja (Aleksandra i Zenon Ziaja), Koral (bracia Józef i Marian Koral), Wittchen (Jędrzej Wittchen), Ryłko (Stanisław Ryłko), Roleski (Marek Roleski), Ochnik (Cezary Jacek Ochnik), Oskroba (Wacław Oskroba), Wojas (Wiesław Wojas), W.Kruk (Władysław Kruk), Dr Irena Eris (Irena Eris), Kler (Piotr Kler).

Nazwa geograficzna

Aby wymyślić nazwę firmy wykorzystuje się często nazwy geograficzne.

Przykłady bardzo znanych nazw firm i marek w Polsce to między innymi: Barlinek, Tymbark, Winiary, Vistula, Bytom czy Żywiec.

Nazwy firm zagranicznych opartych o miejsca geograficzne to na przykład Adobe. Ta nazwa firmy powstała od rozlewisk rzeki Adobe, w pobliżu której miał dom założyciel firmy, czyli John Warnock.

Inny przykład to nazwa firmy Amazon, która się wzięła od rzeki Amazonki. Nazwa ta ma nawiązywać do wielkich mas wody przesuwających się po kontynencie w kierunku oceanu, widocznych nawet z kosmosu.

Nawiązanie do cech zwierząt (nazwy animalne)

Bardzo często wykorzystywanym sposobem, aby wymyślić nazwę firmy, jest nawiązywanie do zwierząt i ich cech.

Jako przykład takiej nazwy można podać Camel Acive, która ma odzwierciedlać niestrudzoną energię, ale też funkcjonalność i niezawodność.

Inne nazwy to między innymi: Crocodile (marka odzieżowa), Falcon Systems (firma IT), FireFox (przeglądarka internetowa), Greyhound (dalekobieżne przewozy pasażerskie w USA), a także RedBull czy Jaguar.

Bardzo znane animalne nazwy firmy to Biedronka czy Żabka.

Co jeszcze należy mieć na uwadze, aby wymyślić nazwę firmy?

Zastanawiając się nad nazwą firmy warto dokonać analizy potencjalnych nazw biorąc pod uwagę następujące kwestie:

sprawdzenie w Internecie czy nazwa firmy czy podobna już występuje, szczególnie w obszarze firm konkurencyjnych,

sprawdzenie czy dana nazwa nie jest chroniona jako znak słowno-graficzny,

skonsultowanie potencjalnej nazwy firmy z osobami trzecimi,

sprawdzenie czy istnieje wolna domena,

unikanie trudnych do wymówienia nazw (tak, wiem, nie jest łatwo wymówić Private Equity Consulting! 🙂 ),

unikanie nazw, które pochodzą z innego języka i wymagają znajomości zasad wymowy obowiązujących w tym języku (np. w Polsce taki problem łączy się z nazwą „Auchan” czy „Carrefour”),

zadbanie, aby wszyscy wspólnicy, a nawet kluczowi pracownicy akceptowali daną nazwę firmy,

unikanie nazwy, która może ograniczać firmę w przyszłości (np. problem z nazwą CCC),

odkładanie wyboru nazwy firmy w czasie.

sprawdź, jakie są zasady!

Jak wybrać nazwę firmy? Postawić odważnie na coś wymyślnego czy może ograniczyć się po prostu do imienia i nazwiska? Sprawdź, jakie są zasady i co wybrać najlepiej!

Sprawa jest poważna – przecież nazwa będzie wizytówką twojej firmy. Musisz wybrać ją z głową. Niech będzie jednocześnie oryginalna i powiązana z rodzajem biznesu, który prowadzisz.

Na co się zdecydować? Imię i nazwisko, to najprostsze rozwiązanie – np. kiedy prowadzisz działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy lub nie lubisz zbyt fantazyjnych nazw.

Jednak dla niektórych same imię i nazwisko brzmi nudno. Chcą się wyróżnić, zwrócić uwagę potencjalnych klientów. Z drugiej strony fantazyjna nazwa dobrana do „zwykłej” działalności gospodarczej – handel w kiosku czy w małym sklepie osiedlowym – wyda się pretensjonalna.

Żarty z nazwy twojej firmy nie będą przecież najlepszym sposobem na marketing świeżo otwartego biznesu i mogą sceptycznie nastawić potencjalnego inwestora.

Jak wybrać nazwę firmy jednoosobowej

Rozważasz jak założyć działalność gospodarczą i masz przed sobą wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (naturalnie możliwa jest rejestracja firmy przez internet, a nawet telefonicznie).

Widzisz rubrykę nr 06: „Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy„. To miejsce na nazwę twojego biznesu.

Jak wybrać nazwę dla firmy

Oto garść podstawowych zasad:

nazwa musi zawierać przynajmniej imię i nazwisko

nazwa czyli firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od innych firm funkcjonujących na tym samym rynku

firma nie może wprowadzać w błąd (m.in. co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności, miejsca działania czy źródeł zaopatrzenia)

choć firmą osoby fizycznej jest imię i nazwisko, to dopuszczalne jest używanie pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

I wszystko jasne.

Możesz nazwać swoją firmę „Jan Kowalczyk” ewentualnie „Jan Kowalczyk Transport” lub „Jan Kowalczyk Transport Lublin”. Dopuszczalna jest też firma przedsiębiorcy o nieco bardziej wyszukanej lub fantazyjnej nazwie np. „Jan Kowalczyk JanKow TranSped” lub „Jan Kowalczyk Przywóz – Dowóz”.

Masz całkiem spore pole do popisu.

Pamiętaj jednak, że nazwy swojego przedsiębiorstwa będziesz używać na umowach, fakturach czy innych oficjalnych dokumentach.

W Centralnym Rejestrze i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) znajdziesz się tylko pod jednym wpisem – nie możesz zarejestrować kilku działalności.

Nazwę możesz zmienić w dowolnym momencie zmieniając dane firmy w CEIDG. Uwaga – imię i nazwisko musisz pozostać. Np. w przypadku „Jan Kowalczyk JanKow TranSped” zmieniona nazwa może brzmieć np. „Jan Kowalczyk” lub „Jan Kowalczyk TranSped”.

Jeśli testujesz swój pomysł na biznes lub po prostu masz dodatkowe źródło dochodu (najlepszy sposób na to, jak oszczędzać pieniądze) czyli prowadzisz działalność nierejestrowaną, to nie musisz jej nazywać. Posługujesz się imieniem i nazwiskiem.

Zanim wpiszesz nazwę do wniosku wykonaj jeszcze kilka czynności.

Zanim wybierzesz nazwę dla firmy

Hulaj dusza, piekła nie ma? Nie do końca.

niektóre człony nazw są zastrzeżone wyłącznie dla podmiotów świadczących określone usługi („klinika”, „bank”, „towarzystwo ubezpieczeń” itp.)

wyłącznie dla podmiotów świadczących określone usługi („klinika”, „bank”, „towarzystwo ubezpieczeń” itp.) naturalnie nie możesz podszywać się pod inną firmę czyli np. produkując buty użyć nazwy „Adidas”

Unikniesz kłopotów i zarzutów o nieuczciwą konkurencję sprawdzając dostępność nazwy.

Wystarczy wpisać ją w wyszukiwarkę firmę w bazie CEIDG oraz KRS. Nie zaszkodzi również przeszukać internet oraz sprawdzić bazę zarejestrowanych znaków towarowych w Polsce i Unii Europejskiej. To kilka minut, a zaoszczędzi ci masę potencjalnych problemów.

Przepisy dość ogólnie wskazują, jaką nazwę należy wybrać dla swojej firmy. Wymagane minimum to imię i nazwisko. Jeśli chcesz dodać coś więcej, to nie ma problemu. Dobrze jednak przemyśl pomysł – nazwa będzie wizytówką twojego przedsięwzięcia. Prawo do błędu przedsiębiorcy lepiej zostawić sobie na inną okazję.

pomysły na fajną nazwę

Wybór nazwy dla firmy to prawdopodobnie jedno z najbardziej ekscytujących i jednocześnie wkurzających doświadczeń, z jakim musi zmierzyć się każdy przedsiębiorca. Jest jak szukanie imienia dla długo wyczekiwanego dziecka – na początku wydaje Ci się, że „Geralt” brzmi dumnie, ale już na etapie przedszkola okazuje się, że nie każdy miał do czynienia z prozą Sapkowskiego. Czy warto być aż tak oryginalnym?

Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej: dlaczego powinieneś myśleć nieszablonowo,

czy warto wzorować się na nazwach konkurencji,

czy lepsza będzie dla Ciebie szalona nazwa abstrakcyjna, czy raczej prosta i opisowa,

jak przetestować, która nazwa jest najtrafniejsza,

kto pomoże Ci wymyślić nazwę.

Nazwa Twojej firmy to coś, co wyróżni Cię na tle konkurencji. Coś, co zasygnalizuje Twoim klientom, kim jesteś i jakie wyznajesz wartości. Coś, co w dużym stopniu ukształtuje Twoją przyszłość. Jeżeli chcesz, by nazwa Twojej firmy przyciągała tysiące klientów – nie próbuj stworzyć jej w kilka godzin, znajdź czas, aby zrobić to porządnie. Oto instrukcja, jak wymyślić nazwę firmy, która podbije serca klientów i zostanie w ich głowach.

Uno: myśl nieszablonowo

Przyjrzyj się aliteracji. Uwielbiają ją dzieci, kibice, copywriterzy i… Twoi klienci. Bo nie dość, że układanie tych samych głosek w grupach wyrazów daje naprawdę fajne efekty dźwiękowe (zwłaszcza w kampaniach radiowych!), to jeszcze wbija się w pamięć – jeśli nie wierzysz, pomyśl o Coca-Coli, Dunkin’ Donuts albo PayPal.

Oczywiście, nie musisz od razu rzucać w kąt wszystkich swoich dotychczasowych koncepcji, ani z obłędem w oczach szukać słów, które Podpasują Pierwotnemu Pomysłowi (tak, ten zabieg był celowy). Ważne jest jednak, abyś wziął pod uwagę poniższe zestawienie.

(Poniżej ciąg dalszy artykułu…)

Chcesz więcej sprzedawać?

Poznaj 18 naprawdę łatwych i bardzo konkretnych sposobów na to, by już w ciągu miesiąca zwiększyć sprzedaż… Dowiedz się więcej

Dobra nazwa firmy:

jest zapamiętywalna,

jest przyjemna dla języka i ucha – zadbaj, by można ją było łatwo wymówić (nie wprawiaj klientów w zakłopotanie, daj szansę obcokrajowcom) i podyktować przez telefon, nawet gdy rwie połączenie :-), bo będziesz musiał robić to wiele razy dziennie,

oddaje wyjątkowość Twojej firmy,

kojarzy się pozytywnie,

jest sprawdzona pod względem językowym – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie języka obcego; firma OSRAM, tworząc nazwę, zapewne nie planowała wejścia na polski rynek 🙂

Prosta nazwa jest ok – pod warunkiem, że nie będzie ograniczała Twojego biznesu. Już tłumaczymy, o co chodzi.

Dos: myśl o przyszłości

Wyobraź sobie, że Jeff Bezos zrezygnował z „Amazona” na rzecz „Internetowej księgarni”. W teorii wszystko brzmi fajnie i każdy wie, czego spodziewać się po firmie. W praktyce okazuje się jednak, że marzenia SEO-wca niekoniecznie pokrywają się z fantazjami CEO, a większość przedsiębiorstw nigdy nie wychodzi z szuflady, w którą wpakowała je bardzo specyficzna nazwa (no, może z wyjątkiem firmy Drutex, ale Polak potrafi).

Zastanów się zatem, jaki cel ma Twoja firma teraz, a jaki będzie miała za 5 lat. Spróbuj przewidzieć, czy w przyszłości rozszerzysz swoją działalność. To ważne, bo nawet świetna, dopasowana nazwa może po jakimś czasie zacząć Cię ograniczać.

Przykład Prezes marki Marwit Maciej Jóźwicki przyznaje, że kiedy miał 21 lat i zakładał firmę, nie myślał o tym, co będzie za 10 lat. Stworzył nazwę, łącząc słowa marchewka i witaminy. To było po prostu jego pierwsze skojarzenie. Teraz firma ma jednak znacznie szerszą ofertę (surówki, zupy, sałaty, smoothie) niż zdrowe soki z marchwi.

Postaraj się więc spojrzeć na swoją firmę z perspektywy czasu i nie pozwól słowom ograniczyć jej rozwoju – celuj w prostotę. A skoro już o niej mowa…

Tres: myśl prosto

Im krótsza nazwa, tym lepiej – ogranicz się do najwyżej dwóch sylab. A najlepiej nie szalej z myślnikami i odpuść znaki specjalne na rzecz… trzymania się porządku alfabetycznego. Mówiąc najprościej – w miarę możliwości zadbaj o to, żeby Twoja nazwa zaczynała się na literę zaindeksowaną w alfabecie bliżej „A” niż „Z”. Internetowe algorytmy kochają szeregować w ten sposób wyniki przeglądania, a Twoi klienci podświadomie wybierają spośród pierwszych dziesięciu sugestii. I nie ma sensu z tym walczyć.

Masz do wyboru kilka typów nazw. Jak to zwykle bywa, każda z nich ma plusy dodatnie oraz plusy ujemne.

– Nazwa opisowa – idealna dla niewielkich rynków, nisz rynkowych, nowych produktów i usług, czyli wszędzie tam, gdzie dobrze jest od razu wyjaśnić klientom, kim jesteś, jaki jesteś i co chcesz im dać. Jednocześnie świetnie sprawdza się w firmach, których klienci należą do różnych grup, ponieważ może być neutralna i dość ogólna, np.: Polski Bus, Szlachetna Paczka, Wulkanizator.pl, Furgonetka.pl.

– Nazwa skojarzeniowa (sugestywna) – stawia na charakterystyczny element Twojego projektu, którym może być cecha użytkowa, kolor, smak, zapach. Często skojarzeniowa nazwa firmy nawiązuje także do wartości, emocji, doświadczeń potencjalnego klienta. Jej ogromną zaletą jest zapamiętywalność, spójrz chociażby na Yanosika, Jana Niezbędnego czy Pyszne.pl.

– Nazwa abstrakcyjna – najbardziej oryginalna, często neologizm, zbitek słów, sylab. Daje duże pole do popisu, ale jednocześnie ma swoje wady: nie spełnia funkcji użytkowej, nie powie klientowi nic o Twoim produkcie czy usłudze. Jej główną funkcją jest oddziaływanie na emocje. Musisz jednak pamiętać, że aby ją wypromować, potrzebny jest większy budżet. Czy kojarzyłbyś Frugo lub Oshee, gdyby nie długotrwałe działania marketingowe?

Cuatro: myśl po swojemu

Dopiero po takim solidnym wstępie i przygotowaniu podstaw możesz pozwolić sobie na twórczy chaos. Zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Nie oceniaj, nie krytykuj. Baw się. Szukaj inspiracji nie tylko w swojej branży, ale także w innych, nawet zupełnie z Twoją niezwiązanych.

Świetna wiadomość jest taka, że nie musisz sam wymyślać propozycji nazw – pomogą Ci proste, ale piekielnie skuteczne narzędzia.

Pobierz je bezpłatnie, wraz z krótką instrukcją, pod tym artykułem. Bez trudu znajdziesz setki nowych pomysłów na nazwę firmy.

Dzięki naszej narzędziowej ściądze przekonasz się też, że nie ma sensu walczyć z nazwą, która Ci się nie podoba – nawet jeśli spełnia wszystkie opisane wyżej warunki. Pamiętaj, że będziesz miał do czynienia z nazwą swojej firmy przez wiele lat, więc upewnij się, że pasuje do Twoich oczekiwań i dobrze oddaje ducha Twojego biznesu. A gdyby przyszło Ci do głowy, że „przecież to tylko nazwa”, przypomnij sobie, że rebranding zawsze trwa dłużej niż brainstorming. Zawsze.

Cinco: myśl o konkurencji

Przyjrzyj się nazwom firm podobnych do Twojej. Czasem warto podążać ich śladem, bo kojarzą się z wysoką jakością albo innymi cechami pożądanymi w danej branży. I tu pomyśl o swoich klientach. Zastanów się: jakie mają cechy, gdzie mieszkają, ile mają lat, czym się zajmują, a potem spróbuj spojrzeć na nazwę firmy ich oczami. Czego będą szukali, co mogłoby przyciągnąć ich do Ciebie zamiast do konkurencji? Zacznij mówić językiem odbiorcy. Jeśli to grupa, która stawia na spokój, lubi chodzić sprawdzonymi ścieżkami, nie próbuj jej na siłę zaskakiwać.

Przykład Jeśli zakładasz gabinet kosmetyczny, którego klientami mają być głównie osoby 50+, postaw na elegancką nazwę zawierającą słowa „gabinet” czy „salon”. Jeśli natomiast chcesz przyciągnąć głównie ludzi młodych, zaszalej, zaskocz ich, pokaż, że mówisz ich językiem.

Czasem warto przełamać konwencję i wyróżnić się, zwłaszcza gdy Twoi klienci to ludzie szukający wrażeń, innowacyjności, emocji. Spróbuj zaskoczyć ich już na samym początku. Zdystansuj konkurencję, pokazując za pomocą jednego, dwóch czy trzech słów, że jesteś lepszy niż inni. Niech nazwa firmy będzie obietnicą. Możesz też prowokować i wzbudzać kontrowersje, ale zastanów się, czy jest to warte utraty części klientów, co na pewno w tej sytuacji nastąpi.

Przykład Food truck umiejscowiony w środku parku o nazwie Carmnik z pewnością zwróci uwagę, wzbudzi sympatię i zaufanie. Cukiernia Słodka Dziurka może wywołać mieszane uczucia. Ale czy klienci będą mieli tyle dystansu, by wybrać firmę pogrzebową Game-Over?

Seis: myśl, jak to przetestować

Przedsiębiorcy popełniają często ten sam błąd – nie testują swoich pomysłów, nie pytają innych o zdanie. Boją się, że ktoś ukradnie im to, co wymyślili, obawiają się krytyki lub ośmieszenia. Tymczasem testowanie pozwoli ograniczyć ryzyko i naprowadzi Cię na właściwą drogę.

Jak testować nazwę firmy?

Z chaosu nazw, które przyszły Ci do głowy w poprzednim etapie, wybierz kilka Twoim zdaniem najlepszych. Zadzwoń do znajomych, przedstaw im swoje propozycje, a po kilku dniach skontaktuj się ponownie i zapytaj, którą z nazw najlepiej zapamiętali.

Przeprowadź tzw. test korytarzowy – wyjdź do ludzi, np. na korytarzu w firmie, i spytaj ich, która nazwa najbardziej im się podoba, z czym się kojarzy, jakie emocje wzbudza. Potem porównaj ich obserwacje ze swoimi założeniami. Sprawdź, czy któraś z nazw oddaje dokładnie to, co chciałeś przekazać.

Siete: myśl jak copywriter

Załóżmy, że masz już Nazwę Idealną – to dopiero początek Twojej drogi, tym bardziej że od lat w branży jedynym słusznym królem jest content. Co to oznacza? Już tłumaczymy.

Content to treść, którą marki każdego dnia zasypują wirtualną rzeczywistość (zasypują też świat offline, ale dziś skupimy się na tej pierwszej). Jest go tak wiele, że algorytmy wyszukiwarek muszą nieźle się napocić, żeby wyłuskać te najbardziej wartościowe informacje. A w tym przypadku „wartościowe” równa się „wyjątkowe” – oznacza to, że im mniej firm znajdzie się pod Twoim hasłem w Google, tym większa szansa na to, że pojawisz się wysoko w wynikach wyszukiwania (a o tym, jakie to ważne, opowiadałyśmy już przy okazji alfabetycznego szeregowania).

Przykład TED – amerykańska konferencja poświęcona technologiom i nauce. Co w niej specjalnego? Zauważ, że skrót TED (Tech, Education and Design) może zostać dowolnie zmodyfikowany i dostosowany do oczekiwań wyszukiwarek, przez co jest praktycznie bezkonkurencyjny dla algorytmów. Mamy więc „TEDsters” (uczestników), „TED Talks” (przemawianie podczas konferencji), „TED Recommends” (newsletter) i „TED-Ed videos” (cykl e-szkoleń) – a to tylko kilku naszych faworytów z imponującej listy unikalnych słów związanych z wydarzeniem.

No i najważniejsze – mając taką unikalną nazwę, z łatwością kupisz domenę.

Ocho: myśl o domenie

Wbrew pozorom, to naprawdę trudne zadanie. Prawie połowa stron internetowych na świecie została zarejestrowana na domenie .com. Nic dziwnego – rozszerzenie zapewnia witrynom największe zasięgi, a sami użytkownicy określają je jako bardziej profesjonalne w porównaniu z alternatywami pokroju .net i .org. Jeśli więc zależy Ci, aby zdobyć kilka dodatkowych punktów do wizerunku, sprawdź koniecznie dostępność adresu z uwzględnieniem rozszerzenia .com. Zrobisz to między innymi na stronie NetworkSolutions.com.

Jeśli zdecydowałeś się na nazwę abstrakcyjną, najprawdopodobniej nie będziesz miał problemów z dołączeniem do niej popularnych domen .com czy .pl. W przypadku nazw opisowych i skojarzeniowych sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Jednak nawet jeśli interesująca Cię domena z Twoją nazwą jest już zajęta, nie musisz z niej rezygnować. Czasem wystarczy dołączyć do nazwy jakieś określenie, przymiotnik, czasownik – i gotowe.

Przykład Jeśli Twoja firma kurierska ma się nazywać Bocian, a domena bocian.pl jest zajęta, możesz użyć domeny bocianpaczki.pl itd.

Nueve: myśl o innych

Zanim kupisz domenę, upewnij się, że Twoja nazwa nie została już przez kogoś zastrzeżona. Nic nie boli tak, jak telefon z informacją, że nie jesteś jedynym Szwagropolem na rynku, a Twój abonament za kilkadziesiąt tysięcy złotych musi zostać z tej okazji wstrzymany do, powiedzmy, nieskończoności.

Na szczęście można tego uniknąć. Wystarczy, że zweryfikujesz swoją nazwę na stronie CEiDG, Urzędu Patentowego RP, Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej lub Międzynarodowej Organizacji Własności Intelektualnej. A najlepiej na wszystkich czterech – ostrożności nigdy za wiele.

Załóżmy, że masz szczęście i nazwa jest „wolna”. W takim przypadku zastanów się, czy Ty nie chciałbyś jej zastrzec. Wprawdzie nazwa Twojej firmy jest chroniona w minimalnym stopniu nawet bez formalnej rejestracji, ale jeśli zależy Ci na podwyższonej ochronie prawnej, zajrzyj do Urzędu Patentowego RP.

Diez: myśl o pomocy

Choć wymyślenie chwytliwej nazwy dla własnej firmy daje sporo satysfakcji, to wcale nie musisz robić tego sam. Powtarzanie, że zrobisz wszystko najlepiej, to jedno z kilku kłamstw, w jakie wierzą przedsiębiorcy.

Możesz poprosić o pomysły swoich znajomych, na przykład za pomocą Facebooka.

Drugą opcją są specjalne serwisy konkursowe, w których możesz zamieścić swoje ogłoszenie i określić wysokość nagrody. Zazwyczaj jest to 300, 500, 1000 zł. Spośród przesłanych odpowiedzi wybierasz na koniec tę najlepszą.

Wreszcie możesz zwrócić się do profesjonalnych agencji namingowych. Zwykle ich oferta jest znacznie szersza niż stworzenie wyłącznie nazwy. Projektują logo, wymyślają hasła reklamowe i tworzą cały wizerunek firmy. Ta opcja będzie oczywiście najbardziej kosztowna.

Uwaga! Nie spiesz się. Unikniesz dzięki temu konieczności wpisywania za jakiś czas do wyszukiwarki hasła: „Jak zmienić nazwę firmy na Facebooku, w CEIDG, w Google Maps, w ZUS-ie” itd. Takich zapytań niestety nie brakuje, a ze zmianą jest spory kłopot, więc lepiej wybierz mądrze.

I tak – umiesz już liczyć do dziesięciu po hiszpańsku 🙂

A za chwile poznasz też proste narzędzia, dzięki którym wybierzesz najlepszą nazwę dla swojej firmy.

Sprawdzisz, jak brzmi słowo, które chodzi Ci po głowie, w innych językach, przekonasz się, czy możesz je zamienić na podobne, by wzbudzić lepsze skojarzenia i emocje, przetestujesz, jak komputer dobierze nazwę do cech, którymi opiszesz swój biznes.

A to dopiero początek… Z tymi narzędziami wymyślenie nazwy firmy stanie się prostsze, zdecydowanie szybsze i… szczerze mówiąc, to będzie świetna zabawa. 🙂

Wpisz maila i pobierz ściągę z narzędziami.

Pobierz za darmo 7 narzędzi, dzięki którym stworzysz nazwę,

na jaką Twoja firma zasługuje

Inspiruj się podpowiedziami sztucznej inteligencji

Wybieraj spośród setek propozycji

Sprawdź, jakie emocje może wzbudzać Twoja nazwa

POBIERAM Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od Coraz Lepszej Firmy.

Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.

Paulina Pietrzak-Jaworska Specjalista w dziedzinie content marketingu i mediów społecznościowych. Zaczynała od roli opiekunki Fanpage’a Coraz Lepszej Firmy i Forum Coraz Lepszych Przedsiębiorców. Dziś poszukuje nowych rozwiązań content marketingowych, wspiera rozwój bloga i dba o oprawę graficzną materiałów z logo Coraz Lepszej Firmy.

50+ darmowych pomysłów na nazwę firmy

50+ darmowych pomysłów na nazwę firmy

Najczęściej spotykanym rodzajem logo, stanowiącym do 70 procent wszystkich tworzonych logo, jest logo zawierające nazwę firmy. Patrząc na takie logo, klienci mogą zobaczyć zarówno symbol, jak i nazwę swojej marki. Aby stworzyć zrównoważoną kombinację obrazu i tekstu, możesz potrzebować pomocy profesjonalnego projektanta. Ale to nie jedyny sposób, aby osiągnąć ten cel. Jak stworzyć logo wysokiej jakości i wymyślić unikalną nazwę dla swojej firmy? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł!

Znaczenie właściwej marki

Jesteśmy głęboko przekonani, że nazwa wybrana dla Twojej marki może wpłynąć na sukces Twojej firmy. Jest dużo elementów do rozważenia. Nazwa firmy powinna być nie tylko unikalna (co stanowi wyzwanie samo w sobie), ale powinna również pasować do dziedziny działalności.

Równie ważnym zadaniem jest wymyślenie łatwego do zapamiętania słowa lub wyrażenia, ponieważ klienci nie będą spędzać czasu na próbach przypomnienia sobie nazwy marki. Musi być chwytliwe i wywoływać pozytywne skojarzenia. Nowi klienci nigdy nie zapłacą za coś, czemu nie ufają w 100 procentach.

Jeśli nie możesz zdecydować, jak nazwać swoją firmę, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Poniżej znajduje się lista nazw darmowych logo. Nie wahaj się ich używać, jeśli tylko chcesz! Pośpiesz się albo ktoś inny zgarnie Twoją wymarzoną markę!

Darmowe pomysły na logo firmy

Caratch Caromni Stepegg Caraipi Netelectra Cafesea Cafefire Woodtap Reelectra Cafejar Cafemirror Electra The Car Group Bestofstep Enginecafe Nuelectra Carer Softdude Woodcell Targetwood Cardecu Stephq Sweetwiki Hubwood Wowstep Rreget Telesweet Woodoffers Steploop Carroch Cabinsoft Electraall Carceag Ranchsoft Softjunky Woodrace Titanicpower Trycup Goldalpha Zippyhigh Leaderhigh Herowild Timeneo Vipever Funvita Nextwavefashion Safetyvita Vitaprofessional Surfacefashion Hugecake Morenova Joyprofessional Availgold Primalteam Winnerelite Rightelite Meelite Dayneo Novagenius Onlynova Firstwiz Pitchlook Maximateam Royalprimary

Innym skutecznym sposobem na stworzenie sprytnej nazwy dla Twojej nowej marki jest wykorzystanie internetowych generatorów nazw zasilanych przez AI. Znajdziesz dziesiątki platform do tworzenia logo dla odbiorców w języku angielskim i rosyjskim. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych platform, z których korzystanie jest wręcz czystą przyjemnością.

Popularne generatory nazw biznesowych

Przeglądaj za darmo najlepsze usługi, które pomogą Ci wybrać odpowiednią nazwę dla swojej przyszłej firmy. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy nazwa domeny jest dostępna do rejestracji.

Znana na całym świecie platforma e-commerce oferuje wygodne narzędzie do generowania nazw firm. Generator Shopify umożliwia wyszukiwanie oryginalnych kombinacji słów (w oparciu o dziedzinę działalności) i sprawdzenie dostępności nazw domen.

Ta prosta, ale funkcjonalna strona internetowa wygeneruje tysiące potencjalnych marek na podstawie podanych słów kluczowych. Filtruj wyniki według kategorii (krótkie, biznesowe, techniczne, nowoczesne, itp.), sprawdź, czy wybrana opcja jest dostępna i zapisz ją!

Po wybraniu odpowiedniej nazwy firmy nadchodzi czas, aby umieścić ją na eleganckim, stylowym logo!

Jak utworzyć logo zawierające nazwę firmy

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to nie spacer po parku. Początkujący przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę wiele rzeczy, od znalezienia dochodowej niszy rynkowej po uzyskanie licencji na poszukiwanie wiarygodnych partnerów biznesowych.

Po wybraniu nazwy marki musisz rozpocząć pracę nad strategią pozycjonowania marki. Jeśli chodzi o projektowanie symbolu firmy, najlepszym wyborem będzie kreator logo Logaster. Logaster pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy!

Identyfikacja wizualna jest najważniejszym aspektem promocji biznesowej. Dzięki silnemu wizerunkowi możesz sprawić, że Twoja firma będzie bardziej zauważalna i atrakcyjna dla grupy docelowej.

Ponadto unikalna tożsamość firmy przedstawia pomysły i wartości firmy, poprawia wizerunek marki i przenosi kampanie reklamowe na nowy poziom.

Wraz z logo i nazwą firmy, spójna tożsamość firmy zawiera istotne elementy, takie jak paleta kolorów, typografia, itp. Dodatkowo, możesz stworzyć kompletny zestaw tożsamości marki, który obejmuje wizytówki, papier firmowy, kalendarze, koperty i inne przedmioty korporacyjne.

Duże firmy wydają ogromną ilość pieniędzy na swoją tożsamość korporacyjną i korzystają z usług znanych biur projektowych. Jednak początkujący przedsiębiorcy często nie mogą sobie pozwolić na taką formę usług. Prowadzi to do poszukiwania alternatywnych sposobów tworzenia swoich korporacyjnych projektów. W tym miejscu wchodzą w grę narzędzia do projektowania graficznego.

Najlepszą rzeczą w generatorze logo online jest to, że nie potrzebujesz żadnych specjalnych umiejętności, aby opanować jego działanie. Dzięki Logaster możesz wybrać gotowe logo lub stworzyć je od podstaw, korzystając z funkcji platformy. Wystarczy wpisać nazwę firmy, wybrać branżę i przeglądać setki wspaniałych zdjęć. Edytuj wybraną opcję (czcionkę, kolor, ikonę, tekst) i pobierz ją na swój laptop w dowolnym formacie (PNG, PDF, JPEG lub SVG).

Logaster – projekty logo generowane z nazwami

Większość firm umieszcza swoją nazwę na swoich symbolach i jest to słuszne posunięcie. Jako główny element tożsamości marki, logo z nazwą firmy może mieć duży wpływ na projekt.

Czy masz pomysł na swoje przyszłe logo? Logaster oferuje ogromny wybór ikon w różnych stylach. Przejrzyj naszą niekończącą się bazę i wybierz najlepsze logo dla swojej marki!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Cię do Twojego wymarzonego logo, które sprawi, że Twój biznes nabierze blasku!

Jak wymyślić i wybrać nazwę firmy? Pomysły 2021

25 Pomysłów

na udaną nazwę firmy.

Ludzki mózg odczytuje nazwy w kontekście komunikacji, a nie dekoracji.

Jeśli nazwa wymaga myślenia ma ukryte znaczenia – nie zadziała!

Proste jest mądre! Prostota pomaga rozkręcić biznes szybciej.

Poniżej prezentujemy dodatkowych 25 pomysłów na stworzenie nazwy.

Jeżeli nie doprowadzą Cię do zadawalających rezultatów, będziemy po

drugiej stronie telefonu, kiedy będziesz potrzebował 660 970 980.

Mierz

w ilość

Mierz

w ilość Mierzw ilość Nie zakochuj się w krótkiej liście z dwoma, trzema nazwami.

Stwórz o wiele więcej. W typowym poszukiwaniu upragnionego znaku

towarowego odpada 8 z 10 pomysłów na nową nazwę. (Czasami nawet

więcej i niestety często są to prawdziwe perły).

Najpierw twórz,

później oceniaj.

Najpierw twórz,

później oceniaj. Najpierw twórz,później oceniaj.

Zacznij pracę od wymyślenia jak największej ilości nazw.

Spisz każdą propozycję. Nie ma jeszcze złych pomysłów. Zostaw ocenę

na później. Podczas pracy w grupie stosuj karę za każdy komentarz w

stylu “Co za beznadziejny pomysł”.

Za karę obierz wymyśenie 3 koncepcji które nazw które bazują na złym

pomyśle czynią go lepszym. Usprawniając beznadziejną opcję. Nawet

jeśli skończy się to trzema beznadziejnymi opcjami.

Używaj właściwego

zakresu słownictwa.

Używaj właściwego

zakresu słownictwa. Używaj właściwegozakresu słownictwa. 80% Polaków nie mówi w języku angielskim.

Poziom wykształcenia i status materialny klienta nakreślają pożądany

zakres słownictwa. Język potoczny odpowiada usługom bankowym. Język techniczny i

naukowy pasują wyłącznie w przypadku produktów specjalistycznych i

farmaceutycznych. Prosty język na poziomie szkół podstawowych sprawdzi

się najlepiej w przypadku większości towarów konsumpcyjnych.

Używaj najlepszych

narzędzi.

Używaj najlepszych

narzędzi. Używaj najlepszychnarzędzi. Jeśli poważnie traktujesz swoje działania w zakresie

nazewnictwa, jest tylko jeden słownik, który naprawdę może ci

pomóc. To słownik języka Polskiego wydawany przez PWN. Jeżeli mówimy o słownikach, nie sposób nie wspomnieć o dobrym

tezaurusie. Zapomnij o cienkich egzemplarzach, które znajdziesz w

większości biur. Nie zapomnij także rozwinąć mapy. Nazwy geograficzne

mogą stanowić dobre kandydatury na twoją nazwę.

Zacznij od końca:

propozycja sprzedaży.

Zacznij od końca:

propozycja sprzedaży. Zacznij od końca:propozycja sprzedaży. Kolejny pomysł na nazwę firmy, to stworzenie sloganu

reklamowego na początku. Chodzi o charakterystyczną cechę,

motyw przewodni twojego produktu. Następnie zacznij opracowywać nazwę,

która odzwierciedli twoją marketingową strategię. Twój nowy płyn do

kąpieli ma w sobie mnóstwo olejków i zmiękczaczy, które sprawiają,

że skóra jest aksamitnie miękka w dotyku. Zacznij od “Pieszczoty”.

Płyń

pod prąd.

Płyń

pod prąd. Płyńpod prąd. Jak nazwać firmę? Wyróżnij się, albo zgiń.

Jednak aby zrobić to naprawdę dobrze najpierw zbadaj konkurencję.

Jeśli wszyscy posługują się motywami związanymi z zaawansowaną

techniką, Ty bądź wysublimowanym tradycjonalistą. Jeśli wszystkie

kategorie opisane są w rodzajach męskich, opisz swoje w żeńskich. Pewien

ogromny szpital w stanie Arkansas przyjął odmienną strategię niż inne

placówki medyczne z poważnymi, jednoznacznymi nazwami – Centrum

Zdrowia Matki albo Klinika Położnicza. Szpital nazwał się “Bocian i

spółka”, a społeczeństwo było tym zachwycone.

Pomyśl nad realnym

zastosowaniem produktu.

Pomyśl nad realnym

zastosowaniem produktu. Pomyśl nad realnymzastosowaniem produktu. Para sportowych butów za 300 złotych powinna sprawić, że

człowiek będzie szybszy i bardziej zwinny. Kto jest zwinny?

REEBOK to nazwa zwinnej gazeli afrykańskiej. PUMA to hiszpańskie

słowo oznaczające dużego, dzikiego kota.

Przetwórz to

słowo raz jeszcze.

Przetwórz to

słowo raz jeszcze. Przetwórz tosłowo raz jeszcze. Dobrych propozycji nazwy firm nie znajdziesz w słowniku.

Spróbuj stworzyć całkowicie nowe słowo, poprzez łączenie części słów,

które już posiadasz. Czasami będziesz mógł złączyć ze sobą całe wyrazy. Nazywamy to lingwistyką konstrukcyjną. Słowo “car” (ang. samochód) i

“van” dały razem znany na całym świecie KARAWAN. Przetworzone

nazwy są wszędzie wokół nas: CITIBANK. ŁAMIGŁÓWKA.

Wypróbuj nowy

losowy pomysł.

Wypróbuj nowy

losowy pomysł. Wypróbuj nowylosowy pomysł. Doradca kreatywny Roger von Oech proponuje otwarcie

umysłu na rzeczy, które z pozoru nie mają żadnego związku z

tym, nad czym pracujesz. Otwórz słownik na stronie 133 i wybierz

co trzecie słowo. Dostosuj je tak, aby odpowiadało twojej potrzebie.

Może stworzyć jakąś metaforę? Pomyśl o swoim ulubionym zespole

sportowym. W jaki sposób można nawiązać tym do określonego

produktu? Losowe pomysły naprawdę mogą zainspirować.

Zapewnij sobie

większy komfort.€

Zapewnij sobie

większy komfort. Zapewnij sobiewiększy komfort. Wyłącz telefon. Wyjdź z biura. Z praktycznego punktu

widzenia osiągniesz najlepsze efekty, kiedy będziesz pracował w

cichym, przyjemnym otoczeniu. Z emocjonalnego punktu widzenia

pracuj w miejscu, które będzie cię motywowało do wypróbowywania

nowych rzeczy. Magia odbywa się poza strefą komfortu.

Stwórz wizualizację

produktu.

Stwórz wizualizację

produktu. Stwórz wizualizacjęproduktu. Co mogłoby wizualnie reprezentować twoją firmę lub

produkt? Zwierzę? Kolor? Ocean? Szczyt górski? Wizualizacja może

naprowadzić cię na właściwą nazwę. Przedsiębiorstwo Kollmorgen Corp.

przedstawiło nowy silnik elektryczny do użytku przemysłowego. Jego

płaskość była jego atutem i kluczową koncepcją wizualną. Nazwa

popularnego produktu: THE PANCAKE. “Naleśnik” – Był zapamiętywany

błyskawicznie, po jednym powtórzeniu.

Pomyśl, gdzie używany

będzie Twój produkt.

Pomyśl, gdzie używany

będzie Twój produkt. Pomyśl, gdzie używanybędzie Twój produkt. Wyobraź sobie swój produkt w rękach potencjalnego

konsumenta, który faktycznie go używa. To fantastyczny sposób na

dobre propozycje nazwy firmy. Pewien specjalista od marketingu

zauważył, że ludzie lubią nagrywać coś w drodze do i z pracy.

Tak powstała nazwa dla przenośnego dyktafonu.

Zapożycz zwrot ze slangu,

lub języka potocznego. Zapożycz zwrot ze slangu,lub języka potocznego. Sears stworzył akumulator, który był trwały i niezawodny. Firma zaczerpnęła z języka zwrot DIE-HARD, aby opisać złożoną koncepcję jak najprostszymi słowami. Lingwiści nazywają to “adaptacją metafory”, która świetnie pobudza wyobraźnię i doskonale zapada w pamięć. Dokładnie tak powstała wspomniana przez nas nazwa Samochodu z jedzeniem – Carmnik.

Idź do

świątyni. Idź doświątyni. W 1878 r. Procter & Gamble wymyślili nowe mydło. Było białe, bardzo czyste i unosiło się na wodzie. Harley Procter miał problemy ze znalezieniem właściwej nazwy. Inspiracja przyszła w pewien niedzielny poranek, kiedy słuchał pastora odczytującego Psalm 45:8 , w którym wspomniana była kość słoniowa (ang. Ivory). Stąd też młody Procter zapożyczył nazwę dla swojego produktu – IVORY. Choć kość słoniowa nie jest całkowicie biała i na pewno nie unosi się na wodzie, to dziś drugie zaraz po Dove, najpopularniejsze mydło na świecie.

Zagraniczne nie

zawsze znaczy gorsze. Zagraniczne niezawsze znaczy gorsze. Szukaj tłumaczeń podstawowych, źródłowych słów. Mitsubishi (którego symbolem są trzy diamenty) wyznaczył DIAMANTE jako nazwę dla swojego nowego, luksusowego modelu samochodu. VOLVO oznacza “toczę się” po łacinie. Ciasteczka OREO to “wzgórze” po grecku (Oryginalna wersja ciastka miała wypukły, a nie płaski kształt.) Właściciel pewnej małej winiarni opisał przyjacielowi swoje ciężkie wysiłki jako “pracę miłości”. Stało się to nazwą winiarni. TRAVAIL DU COEUR to idiomatyczne wyrażenie w języku francuskim.

Zakup

istniejącą nazwę

Zakup

istniejącą nazwę. Zakupistniejącą nazwę. Znany bank zapłacił 100 tys. złotych aby kupić od innego banku nazwę usługi obejmującej zarządzanie funduszami, która nie była już wykorzystywana. Coors wykupił nazwę ekskluzywnego piwa IRISH RED od upadłej piwiarni. Jeśli chcesz jakiejś nazwy, która jest własnością innej firmy, ale nie jest intensywnie wykorzystywana, postaraj się ją zdobyć. Złóż propozycję właścicelowi domeny, która jest zajęta, ale nie używana. Nie masz nic do stracenia.

Wystrzegaj

się inicjałów.

Wystrzegaj

się inicjałów. Wystrzegajsię inicjałów. Badania wykazały, że nazwy składające się z samych inicjałów, są niemal o 40% mniej zapamiętywane niż nazwy, które składają się z faktycznych lub wymyślonych słów. Wszystkie firmy, które dziś rozpoznajesz, jak PZU. Używały kiedyś pełnej nazwy, a dopiero, gdy wszyscy znali już firmę, zaczęto używać skrótu.

Niech nazwa zawiera

w sobie korzyść.

Niech nazwa zawiera

w sobie korzyść. Niech nazwa zawieraw sobie korzyść. Perfum o nazwie PASSION. Dezodorant NO SWEAT (“Bez potu”). Samochód terenowy EXPLORER. Trwały, niemal niezniszczalny polietylen DURATION (“Czas trwania”).

Zacznij od

niestandardowej litery.

Zacznij od

niestandardowej litery. Zacznij odniestandardowej litery. W języku angielskim słowa zwykle zaczynają się następującym literami: S, C, P, A, T. Pięć najmniej popularnych to X, Z, Y, Q, K. Jedno na osiem słów zaczyna się literą S. Jedno na 3,000 zaczyna się od X. George Eastman wybrał nazwę KODAK z różnych powodów. Była krótka, niezwykła, pełna życia. “Litera K,” powiedział, “była moją faworytką (…) Wydawała się mocną, zdecydowaną literą.”

Nazwa

zapisana inaczej.

Nazwa

zapisana inaczej. Nazwazapisana inaczej. Owocowy napój dla dzieci FROOT. Celowo i błędnie zapisane słowo fruit (ang. owoc) stało się nową nazwą produktu. Przy okazji root, oznacza korzeń. JELL-O (ang. jelly – galaretka). Portal obsługujący nietypowe formaty wideo, uwielbiany przez kreatywną społeczność Vimeo.

Słuchaj swoich klientów.

Tylko klinetów.

Słuchaj swoich klientów.

Tylko klinetów. Słuchaj swoich klientów.Tylko klinetów. Kiedyś było to przypadkowe spotkanie z klientem. Dziś oznacza to wykorzystanie grup fokusowych i internetowych paneli dyskusyjnych. W Owocnych pod tym względem jesteśmy konserwatystami i traktujemy to bardzo poważnie. Nie pytaj sąsiada, który nigdy nie będzie potencjalnym klientem i nie ma pojęcia o Twoich usługach co sądzi o Twojej nazwie. Jeśli masz to robić, lepiej rzucaj monetą, będzie szybciej. Klient to wyjątkowa osoba pośród tłumu. Opinie nie zorientowanych w branży osób bywają najbardziej toksyczne.

Powiedz

to głośno.

Powiedz

to głośno. Powiedzto głośno. Nazwy muszą być miłe zarówno dla oka jak i dla ucha. Pomyśl ile razy w ciągu dnia nazwa twojego produktu będzie wypowiadana przez telefon. Nawet najdrobniejsza zmiana w szyku liter może sprawić, że będzie lepiej brzmieć. Ale najważniejsze, jeśli wypowiesz nazwę raz i usłyszysz po drugiej stronie: “Słucham? Że jak?” To znaczy, że z Twoją nazwą jest coś nie tak.

Pożycz

pomysł.

Pożycz

pomysł. Pożyczpomysł. Edison powiedział, że pomysły powinny być oryginalne tylko w przypadku ich przystosowania do problemu nad którym pracujesz. Konstruktorzy wojskowi zainspirowali się twórczością Picassa w celu opracowania lepszych metod kamuflażu dla czołgów. A więc śmiało. Pożycz jakiś pomysł na biznes z innej branży. (Ale nie pożycz nazwy firmy)

Wypróbuj sprawdzonego, owocnego sposobu…

Wypróbuj sprawdzonego, owocnego sposobu… Wypróbuj sprawdzonego, owocnego sposobu…

Hej! Nazywam się Mariusz Słowik.

Jestem autorem tej treści i twórcą nazw.

Jeśli masz kłopot z wymyśleniem czegoś sensownego. Daj mi znać.

Znalezienie dobrej nazwy, najlepiej zacząć od znaleziena dobych ludzi.

Napisz, [email protected] lub zadzwoń. 660 970 980. Z przyjemnością

pomożemy Ci opracować idealną, legalną nazwę dla Twojego pomysłu.

zobacz nasze propozycje na rmarket.pl!

Obecnie na rynku panuje ogromna konkurencja i firmy, aby utrzymać się na szczycie, muszą wykazywać się coraz to nowymi rozwiązaniami marketingowymi. Jednym z podstawowych zakresów działania marketingowego jest wybór nazwy dla danego przedsiębiorstwa. Jaka zatem powinna być nazwa dla firmy handlowej?

http://www.istockphoto.com/pl

Identyfikacja wizualna firmy

Identyfikacja wizualna lub z angielskiego corporate identity kreuje wizerunek firmy. Co zatem wchodzi w jej skład? Otóż identyfikację wizualną stanowią wszelkie elementy, za pomocą których budowany jest wizerunek przedsiębiorstwa, czyli nazwa, logo, wystrój wnętrz lokali usługowych, wygląd stron internetowych, kolorystyka banerów reklamowych, wizytówek itd.

Należy pamiętać, że aby prowadzona polityka identyfikacji wizualnej była skuteczna, wszystkie powyżej wymienione elementy muszą być spójne.

Nazwa stanowi podstawę owej identyfikacji wizualnej i to właśnie od niej należy zacząć tworzenie wizerunku firmy. Każda nazwa cechuje, a przynajmniej powinna cechować się pewnym indywidualnym podejściem skierowanym do klientów, dlatego na początku zrób research dzięki, któremu poznasz zapotrzebowanie rynku.

Specyfika branży handlowej

Branża handlowa jest niezwykle prężnie rozwijającą się gałęzią gospodarki. W Polsce obecnie powstaje coraz więcej sklepów i galerii handlowych. Tym samym przekłada się to na ogromny wzrost konkurencji. Z tego powodu firmy prześcigają się, stosując przeróżne działania o charakterze promocyjnym.

W branży handlowej mamy do czynienia zarówno ze znanymi światowymi markami takimi jak Reserved, czy Bershka, ale również z mały, prywatnymi butikami. Nazwa firmy branży handlowej jest bardzo ważna dla identyfikacji oferowanych produktów. Widać to szczególnie na przykładzie ubrań. Każda marka oferuje bowiem swój indywidualny styl, który kojarzony jest właśnie z jej nazwą.

http://www.istockphoto.com/pl

5 kroków tworzenia nazwy dla firmy handlowej

Scharakteryzuj grupę docelową – jest to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas procesu tworzenia nazw. Powinna być wykonana na samym początku, ponieważ na jej podstawie tworzymy charakter nazwy. Inna bowiem będzie nazwa dla firm kierujących swoje usługi w stronę ludzi starszych i w średnim wieku, a inna dla firm produkujących na przykład zabawki. Rozpocznij burzę mózgów – kolejnym krokiem jest gromadzenie pomysłów. Dla jak najlepszego efektu warto zgromadzić grupę osób, która Ci w tym pomoże. Zarzuć temat, krótko charakteryzując profil swojej firmy handlowej, a następnie poproś znajomych o luźne skojarzenia związane z tą tematyką. Jeżeli nadal brakuje Ci pomysłów, z pomocą przychodzą słowniki, mitologia, a nawet bajki i baśnie. Stanowią one skarbiec pełen inspiracji, więc warto z nich korzystać, czasem najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Wybierz to, co najlepsze – kiedy masz już zgromadzone pomysły, należy przeprowadzić selekcję. Na wstępie wyrzuć nazwy długie i skomplikowane, nie sprzyjają one bowiem zapamiętywaniu. W kolejnym kroku odrzuć nazwy, które wykorzystują dużo polskich znaków, co znacznie utrudnia ich pisownię oraz wymowę, nie tylko klientom zagranicznym. Na końcu odrzuć nazwy, które stanowią bardzo luźne, symboliczne nawiązanie do tematu, ponieważ dobra nazwa powinna klientów przyciągać, a nie stanowić dla nich zagadkę. Skontroluj stronę formalną – zastanawiając się jak nazwać firmę handlową, na tym etapie powinieneś skontrolować dwie kwestie. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy nazwy, które bierzesz pod uwagę, nie są już zastrzeżone w urzędzie patentowym jako znaki towarowe. Zastrzeżone nazwy powinieneś odraz odrzucić, aby uniknąć w przyszłości przykrych konsekwencji spowodowanych naruszeniem znaku towarowego. Drugą sprawą jest sprawdzenie wolnych domen internetowych. W XXI wieku działalność prowadzona w internecie jest równie ważna, co stacjonarna, a zakupy przez internet stały się codziennością. Z tego powodu ważne jest, abyś wybrał nazwę firmy, która dysponuje wolną domeną. Runda ostateczna – teraz kiedy dysponujesz już sprawdzonymi pomysłami i wszystkie wydają Ci się dobre, na pewno zadajesz sobie pytanie „którą wybrać?” Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Najlepiej przedstaw te nazwy kilku osobom, odczekaj jakiś czas, a następnie sprawdź, które z nich zostały przez zapamiętane. I o to twój zwycięzca! Znalazłeś nazwę, która spełnia wszystkie wymagane kryteria i niewątpliwie jest chwytliwa, skoro została zapamiętana.

Podsumowując, branża handlowa cechuje się dużą konkurencyjnością oraz wymagalnością ze strony konsumentów. Nazwa stanowi jej wizytówkę i gwarantuje rozpoznawalność wśród konkurencji. Przedstawione powyżej kroki pozwolą Ci opracować dobrą nazwę dla firmy handlowej, jak również nazwy firm innych branży. Pamiętaj, że nie ma nazwy, która daje gwarancję pewnego sukcesu, ale przestrzegając powyższych wskazówek, na pewno zwiększysz swoje szanse na powodzenie.

Jak wymyślić nazwę firmy – 8 sprawdzonych pomysłów

1. Zmodyfikuj zapis wyrazu

Zastosuj niestandardowy zapis danego wyrazu. W jaki sposób? To bardzo proste. Wystarczy złamać obowiązujące zasady pisowni, jak np. zrobiła to marka Vimeo stosując grę słowną. W bazę słowa video wplotła wyraz „me”.

2. Odwołaj się do języka obcego

Dane słowo w rodzimym języku niekoniecznie będzie brzmieć równie atrakcyjnie, jak w języku obcym. Sięgnij do słownika wyrazów obcych. Zainspirowanie się słownictwem zagranicznym, może nadać nazwie Twojej marki niepowtarzalnego charakteru.

3. Użyj jednego konkretnego wyrazu

Sprowadzenie nazwy firmy do konkretnego wyrazu bazuje na pośrednim związku między charakterem marki, a znaczeniem słowa. Zastosowany wyraz musi być ogólny i konkretny. Nazwa stworzona na bazie jednego, nieskomplikowanego wyrazu jest prosta do zapamiętania.

4. Połącz wyrazy

Szukając odpowiedniej nazwy dla swojej firmy możesz połączyć dwa wyrazy, w efekcie otrzymując jeden. Takie podejście umożliwia wiele kombinacji na poziomie słowotwórczym. Daje Ci również gwarancję niepowtarzalności i unikatowości.

5. Twórz nowe wyrazy

Opracowując nazwę dla swojej firmy sam wymyśl słowo. Dowolnie łącząc litery możesz stworzyć naprawdę ciekawy, oryginalny i chwytliwy neologizm. Taka praktyka sprawi, że Twoja marka będzie się wyróżniać w tłumie innych firm.

6. Użyj skrótu

Nazwę firmy możesz stworzyć łącząc pierwsze litery danych wyrazów, tworząc całkiem nowy zwrot. Taki zabieg sprawi, że nazwa Twojej firmy będzie krótka, a co za tym idzie będzie łatwo zapamiętywalna.

7. Posłuż się językiem potocznym

Kreując nazwę dla swojej firmy bez obaw możesz sięgnąć do języka potocznego. Wykorzystanie powszechnie znanego zwrotu pobudzi wyobraźnię Twojego potencjalnego klienta, zapisując się w jego pamięci.

8. Sięgnij po sprawdzoną metodę…

…i skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci stworzyć niepowtarzalną nazwę dla Twojej firmy. Możesz też zobaczyć nasze projekty. Wybór należy do Ciebie.

PS. Tworząc nazwę dla swojej firmy kieruj się rozsądkiem. Pamiętaj, że jeśli dasz się nadmiernie ponieść fantazji, może to przynieść wymierny efekt. A jak już wpadniesz na konkretny pomysł, wypowiedz go na głos. Nazwa powinna mieć przyjemny wydźwięk nie tylko dla oka, ale i ucha.

키워드에 대한 정보 nazwa firmy handlowej pomysły

다음은 Bing에서 nazwa firmy handlowej pomysły 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  일상 의 관계 | [ㅅㅅ영화리뷰 결말포함] 비 오는 날 학원에 단둘이 남게된 학원강사와 학생 이야기 모든 답변
See also  뉴욕 한미 산악회 | 뉴욕한미산악회 2016년 시산제 빠른 답변

See also  Skrzynka Na Kwiaty Biedronka | Rośliny Z Biedronki 🐞Planthaul🌿Czy Warto Kupować W Kwiaciarni Biedronki 🤔 Cudeńka 🤩 인기 답변 업데이트

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki

  • nazwa firmy
  • jak nazwać firmę
  • tworzenie nazwy firmy
  • agencja namingowa
  • naming firmy

NAZWA #FIRMY, #marki, #produktu #| #Jak #wybrać #nazwę #w #2022 #roku? #3 #kluczowe #kierunki


YouTube에서 nazwa firmy handlowej pomysły 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 NAZWA FIRMY, marki, produktu | Jak wybrać nazwę w 2022 roku? 3 kluczowe kierunki | nazwa firmy handlowej pomysły, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment